seahorse - en to it translation catalogue (525 entries)

en: %s — Private key
it: %s — Chiave privata

en: %s — Public key
it: %s — Chiave pubblica

en: (Unknown)
it: (sconosciuta)

en: (Unreadable Secure Shell Key)
it: (Chiave Secure Shell non leggibile)

en: (and %d other) | (and %d others)
it[0]: (e %d altro)
it[1]: (e %d altri)

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: 1024 bits
it: 1024 bit

en: 256 bits
it: 256 bit

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
it[0]: <b>%d chiave selezionata per la sincronizzazione</b>
it[1]: <b>%d chiavi selezionate per la sincronizzazione</b>

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
it: <big><b>Dimensione della fotografia eccessiva</b></big>
    La dimensione raccomandata per la fotografia è di %d × %d pixel.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
it: <i>Superficialmente</i>: significa che si è svolta una verifica superficiale del proprietario della chiave. Per esempio si è letto l'impronta della chiave al telefono.

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
it: <i>Per niente</i>: significa che si crede che il possessore della chiave sia il legittimo proprietario, ma non è stato possibile verificarlo con certezza.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
it: <i>Molto attentamente</i>: scegliere questo solo se si è assolutamente certi che questa chiave è autentica.

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
it: Una chiave PGP consente di cifrare email o file ad altre persone.

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
it: Una chiave Secure Shell (SSH) consente di collegarsi, in modo sicuro, in altri computer.

en: A keyring that is automatically unlocked on login
it: Un portachiavi sbloccato automaticamente all'accesso

en: A keyring used to store passwords
it: Un portachiavi per salvare password

en: Access a network share or resource
it: Accedi a una risorsa o una condivisione di rete

en: Access a website
it: Accedi a un sito web

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Key Server
it: Aggiungi server di chiavi

en: Add Password
it: Aggiungi password

en: Add User ID
it: Aggiungi ID utente

en: Add a new key or item
it: Aggiunge una nuova chiave od oggetto

en: Add a photo to this key
it: Aggiungi una fotografia a questa chiave

en: Add keyserver
it: Aggiungi server di chiavi

en: Add password keyring
it: Aggiungi portachiavi

en: Add subkey to %s
it: Aggiungi sottochiave a %s

en: Add user ID
it: Aggiungi ID utente

en: Add user ID to %s
it: Aggiungi ID utente a %s

en: Algorithm
it: Algoritmo

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: All JPEG files
it: Solo JPEG

en: All files
it: Tutti i file

en: All image files
it: Tutte le immagini

en: All key files
it: Tutti i file chiave

en: Allows accessing this computer remotely
it: Consente di accedere a questo computer da remoto

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
it[0]: Eliminare %d password?
it[1]: Eliminare %d password?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
it[0]: Eliminare %u chiave Secure Shell?
it[1]: Eliminare %u chiavi Secure Shell?

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
it: Eliminare il portachiavi «%s»?

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
it: Eliminare la password «%s»?

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
it: Eliminare la chiave Secure Shell «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
it[0]: Eliminare definitivamente %d certificato?
it[1]: Eliminare definitivamente %d certificati?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
it[0]: Eliminare definitivamente %d chiave?
it[1]: Eliminare definitivamente %d chiavi?

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
it: Eliminare definitivamente %s?

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
it: Eliminare definitivamente la sottochiave %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
it: Eliminare definitivamente l'ID utente «%s»?

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
it: Eliminare la fotografia dalla propria chiave?

en: Armored PGP keys
it: Chiavi PGP con armatura

en: Authenticate
it: Autentica

en: Auto publish keys
it: Pubblica chiavi automaticamente

en: Auto retrieve keys
it: Recupera chiavi automaticamente

en: Automatically retrieve keys from _key servers
it: Recuperare _automaticamente le chiavi dai server di chiavi

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
it: _Sincronizzare automaticamente le chiavi modificate con i server di chiavi

en: Back
it: Indietro

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
it: Firmando questa chiave si certifica che essa appartiene a:

en: C_hange
it: _Modifica

en: C_reate
it: C_rea

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot delete
it: Impossibile eliminare

en: Can’t import key
it: Impossibile importare la chiave

en: Certificate
it: Certificato

en: Certificate request
it: Richiesta certificato

en: Certificates
it: Certificati

en: Certificates (DER encoded)
it: Certificati (codificati DER)

en: Certify
it: Certifica

en: Change Passphrase
it: Cambia passphrase

en: Change _Passphrase
it: Cambia _passphrase

en: Change _Password
it: Cambia pass_word

en: Change _passphrase
it: Cambia _passphrase

en: Change expiration date
it: Modifica la data di scadenza

en: Change expiry date
it: Modifica la data di scadenza

en: Change password
it: Cambia password

en: Choose Photo to Add to Key
it: Scegliere una foto da aggiungere alla chiave

en: Clipboard text
it: Testo negli appunti

en: Comment
it: Commento

en: Compromised
it: Compromessa

en: Con_firm Passphrase:
it: _Conferma passphrase:

en: Configure Key for Secure Shell…
it: Configura chiave per Secure Shell…

en: Configuring Secure Shell Keys…
it: Configurazione chiavi Secure Shell…

en: Confirm new passphrase
it: Conferma nuova passphrase

en: Confirm:
it: Conferma:

en: Connecting to: %s
it: Connessione a: %s

en: Contributions:
it: Contributi:

en: Copy
it: Copia

en: Copy public key to clipboard
it: Copia la chiave pubblica negli appunti

en: Copy secret
it: Copia segreto

en: Couldn’t add item
it: Impossibile aggiungere l'elemento

en: Couldn’t add keyring
it: Impossibile aggiungere il portachiavi

en: Couldn’t add photo
it: Impossibile aggiungere la fotografia

en: Couldn’t add user ID
it: Impossibile aggiungere l'ID utente

en: Couldn’t change authorization for key.
it: Impossibile cambiare l'autorizzazione per la chiave.

en: Couldn’t change expiry date
it: Impossibile cambiare la data di scadenza

en: Couldn’t change keyring password
it: Impossibile cambiare la password del portachiavi

en: Couldn’t change passphrase for key.
it: Impossibile cambiare la passphrase per la chiave.

en: Couldn’t change password.
it: Impossibile cambiare la password.

en: Couldn’t change primary photo
it: Impossibile modificare la fotografia principale

en: Couldn’t change primary user ID
it: Impossibile modificare ID utente primario

en: Couldn’t communicate with %s: %s
it: Impossibile comunicare con %s: %s

en: Couldn’t communicate with server “%s”: %s
it: Impossibile comunicare con il server «%s»: %s

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
it: Impossibile configurare le chiavi Secure Shell sul computer remoto.

en: Couldn’t create certificate request
it: Impossibile creare la richiesta di certificato

en: Couldn’t delete
it: Impossibile eliminare

en: Couldn’t delete photo
it: Impossibile eliminare la fotografia

en: Couldn’t delete subkey
it: Impossibile eliminare la sottochiave

en: Couldn’t delete user ID
it: Impossibile eliminare l'ID utente

en: Couldn’t export data
it: Impossibile esportare i dati

en: Couldn’t export key
it: Impossibile esportare la chiave

en: Couldn’t export keys
it: Impossibile esportare le chiavi

en: Couldn’t generate PGP key
it: Impossibile generare la chiave PGP

en: Couldn’t generate Secure Shell key
it: Impossibile generare la chiave Secure Shell

en: Couldn’t generate private key
it: Impossibile generare la chiave privata

en: Couldn’t import key: %s
it: Impossibile importare la chiave: %s

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
it: Impossibile caricare la nuova chiave Secure Shell

en: Couldn’t lock
it: Impossibile bloccare

en: Couldn’t prepare photo
it: Impossibile preparare la fotografia

en: Couldn’t publish keys to server
it: Impossibile pubblicare le chiavi sul server

en: Couldn’t rename key.
it: Impossibile rinominare la chiave.

en: Couldn’t resolve address %s
it: Impossibile trovare l'indirizzo %s

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
it: Impossibile ottenere le chiavi dal server: %s

en: Couldn’t revoke subkey
it: Impossibile revocare la sottochiave

en: Couldn’t save certificate request
it: Impossibile salvare la richiesta di certificato

en: Couldn’t set default keyring
it: Impossibile impostare il portachiavi predefinito

en: Couldn’t set description.
it: Impossibile impostare la descrizione.

en: Couldn’t sign key
it: Impossibile firmare la chiave

en: Couldn’t unlock
it: Impossibile sbloccare

en: Couldn’t unlock keyring
it: Impossibile sbloccare il portachiavi

en: Create
it: Crea

en: Create a certificate request file for this key
it: Crea una richiesta di certificato per questa chiave

en: Create a certificate request file.
it: Crea una richiesta di certificato

en: Create a new private key
it: Crea una nuova chiave privata

en: Create the new user ID
it: Crea un nuovo ID utente

en: Created
it: Creata

en: Created on
it: Creato

en: Creating Secure Shell Key
it: Creazione chiave Secure Shell

en: Custom
it: Personalizzato

en: DSA (sign only)
it: DSA (solo firma)

en: Data to be imported
it: Dati da importare

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
it: Decifrazione non riuscita. Probabilmente non è presente la chiave di decifrazione.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Password
it: Elimina password

en: Delete subkey
it: Elimina sottochiave

en: Delete this certificate or key
it: Elimina questo certificato o chiave

en: Description
it: Descrizione

en: Details
it: Dettagli

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
it: Doppio-clic su una chiave per visualizzarla o fare clic sul pulsante di importazione per salvarla nel portachiavi locale.

en: Dropped text
it: Testo scartato

en: E_xpiration Date
it: Data di scaden_za

en: ElGamal (encrypt only)
it: ElGamal (solo cifratura)

en: Encrypt
it: Cifra

en: Encryption _Type
it: _Tipo di cifratura

en: Encryption key password
it: Password chiave di cifratura

en: Enter Key Passphrase
it: Inserire la passphrase della chiave

en: Enter PIN or password for: %s
it: Inserire PIN o password per: %s

en: Enter new passphrase
it: Inserire una nuova passphrase

en: Enter new passphrase for “%s”
it: Inserire la nuova passphrase per «%s»

en: Enter passphrase
it: Inserire la passphrase

en: Enter passphrase for “%s”
it: Inserire la passphrase per «%s»

en: Enter the date directly
it: Inserire direttamente la data

en: Enter the new passphrase again: %s
it: Inserire nuovamente la nuova passphrase: %s

en: Enter the new passphrase for: %s
it: Inserire la nuova passphrase per: %s

en: Enter the old passphrase for: %s
it: Inserire la vecchia passphrase per: %s

en: Enter the passphrase for your new key twice.
it: Inserire due volte la passphrase per la nuova chiave.

en: Enter your Secure Shell passphrase:
it: Inserire la passphrase per Secure Shell:

en: Error changing password
it: Errore nel modificare la password

en: Error deleting the SSH key.
it: Errore nell'eliminare la chiave SSH.

en: Error deleting the password.
it: Errore nell'eliminare la password.

en: Expiration Date
it: Data di scadenza

en: Expires
it: Scade

[ctx: Expires]
en: Never
it: Nessuna

en: Expiry: %s
it: Scadenza: %s

en: Export
it: Esporta

en: Export _public key
it: Esporta chiave _pubblica

en: Export _secret key
it: Esporta chiave _segreta

en: Export the certificate
it: Esporta il certificato

en: Exporting data
it: Esportazione dati in corso

en: Export…
it: Esporta…

en: Failed to export certificate
it: Esportazione del certificato non riuscita

en: Filter
it: Filtra

en: Filter items:
it: Filtra elementi:

en: Filter which items to show. If empty, show all items, if “personal” show personal keys, if “trusted” show trusted.
it: Filtra gli elementi da mostrare. Se vuoto, mostra tutti gli elementi, se "personal" solo le chiavi personali, se "trusted" solo quelle fidate.

en: Find Remote Keys
it: Cerca chiavi remote

en: Fingerprint
it: Impronta

en: Full _Name
it: _Nome completo

en: GNOME Online Accounts password
it: Password di Account online GNOME

en: GNOME Web password
it: Password di GNOME Web

en: GPG key
it: Chiave PGP

en: Generate a new key
it: Genera una nuova chiave

en: Generate a new subkey
it: Genera una nuova sottochiave

en: Generating key
it: Generazione della chiave

en: Give a trust level to the owner of this key
it: Assegnare un livello di fiducia al proprietario di questa chiave

en: GnuPG keys
it: Chiavi GnuPG

en: GnuPG: default keyring directory
it: GnuPG: directory portachiavi predefinita

en: Go to next photo
it: Foto successiva

en: Go to previous photo
it: Foto precedente

en: Google Chrome password
it: Password di Google Chrome

en: HTTP Key Server
it: Server di chiavi HTTP

en: HTTPS Key Server
it: Server di chiavi HTTPS

en: Height (in pixels) of the window.
it: Altezza in pixel della finestra.

en: Height of the window
it: Altezza della finestra

en: How carefully have you checked this key?
it: Quanto attentamente è stata verificata questa chiave?

en: How others will see this signature:
it: Come gli altri vedranno questa firma:

en: I believe “%s” is the owner of this key
it: Credo che «%s» sia il proprietario di questa chiave

en: I can _revoke this signature at a later date.
it: Posso _revocare questa firma in un momento successivo

en: I no longer trust that “%s” owns this key
it: Non mi fido più che «%s» possieda questa chiave

en: I trust signatures from this key on other keys
it: Mi fido delle firme di questa chiave su altre chiavi

en: I understand that all items will be permanently deleted.
it: Tutti gli elementi saranno persi per sempre.

en: I understand that this key will be permanently deleted.
it: Questa chiave sarà persa per sempre.

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
it: Questo segreto sarà perso per sempre.

en: IM account password for
it: Password di account messaggistica per

en: If key never expires
it: Se la chiave non scade

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
it: Se si dispone già di un computer con cui usare questa chiave, è possibile configurarlo al riconoscimento della chiave.

en: Import
it: Importa

en: Import Key
it: Importa chiave

en: Import failed
it: Importazione non riuscita

en: Import from file…
it: Importa da file…

en: Importing data
it: Importazione dati in corso

en: Importing key. Enter passphrase
it: Importazione chiave. Inserire la passphrase

en: Importing key: %s
it: Importazione chiave: %s

en: Instant messaging password
it: Password di messaggistica istantanea

en: Invalid URI: %s
it: URI non valido: %s

en: Invalid expiry date
it: Data di scadenza non valida

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
it: Dati della chiave non validi (mancano gli UID). Può essere causato da un computer con una data impostata male (nel futuro) o dalla mancanza di una auto-firma.

en: Item Properties
it: Proprietà elemento

en: Key
it: Chiave

en: Key Co_mment
it: Co_mmento chiave

en: Key Data
it: Dati della chiave

en: Key ID
it: ID chiave

en: Key Length
it: Lunghezza chiave

en: Key Name
it: Nome chiave

en: Key Server Type:
it: Tipo di server di chiavi:

en: Key Synchronization
it: Sincronizzazione chiavi

en: Key _Length
it: _Lunghezza chiave

en: Key _Strength (bits)
it: _Dimensione della chiave (in bit)

en: Key _Strength (bits):
it: _Dimensione della chiave (in bit):

en: Key _Type
it: _Tipo chiave

en: Key _Type:
it: _Tipo chiave:

en: Key has been compromised
it: La chiave è stata compromessa

en: Key has been superseded
it: La chiave è stata sostituita

en: Key import succeeded
it: Chiave importata con successo

en: Key is no longer used
it: La chiave non è più usata

en: Key storage password
it: Password chiave archivio

en: Keyring is locked
it: Il portachiavi è bloccato

en: Keyring password
it: Password del portachiavi

en: Keyring properties
it: Proprietà portachiavi

en: Keys
it: Chiavi

en: Keys used to connect securely to other computers
it: Chiavi utilizzate per collegarsi ad altri computer

en: Keyservers
it: Server di chiavi

en: LDAP Key Server
it: Server di chiavi LDAP

[ctx: Label]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Label:
it: Etichetta:

en: Last key server search pattern
it: Ultima ricerca eseguita

en: Last key servers used
it: L'ultimo server di chiavi usato

en: Length of Key
it: Lunghezza della chiave

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
it[0]: Caricata %d chiave
it[1]: Caricate %d chiavi

en: Location
it: Posizione

en: Login
it: Accesso

en: Make _primary
it: Rendi _primaria

en: Make this photo the primary photo
it: Imposta questa come fotografia principale

en: Manage your passwords and encryption keys
it: Gestisce le proprie password e chiavi di cifratura

en: Multiple Keys
it: Chiavi multiple

en: Must be at least 5 characters long
it: Deve essere lungo almeno 5 caratteri

en: Name
it: Nome

en: Name (CN):
it: Nome (CN):

en: Name must be at least 5 characters long.
it: Il nome deve essere lungo almeno 5 caratteri.

en: Ne_ver Expires
it: Ness_una scadenza

en: Network Credentials
it: Credenziali di rete

en: Network Manager secret
it: Segreto di Network Manager

en: Network connection secret
it: Segreto connessione di rete

en: Network password
it: Password di rete

en: Never E_xpires
it: Ness_una scadenza

en: Never expires
it: Non scade mai

en: New Key Passphrase
it: Nuova passphrase

en: New Keyring Name:
it: Nome del nuovo portachiavi:

en: New PGP key
it: Nuova chiave PGP

en: New Secure Shell Key
it: Nuova chiave Secure Shell

en: New _Passphrase:
it: Nuova _passphrase:

en: New private key
it: Nuova chiave privata

en: No keys usable for signing
it: Nessuna chiave valida per firmare

en: No longer in use.
it: Non più in uso.

en: No private key file is available for this key.
it: Nessuna chiave privata disponibile per questa chiave.

en: No public key file is available for this key.
it: Nessun file di chiave pubblica disponibile per questa chiave.

en: No reason
it: Nessun motivo

en: No reason for revoking key
it: Nessun motivo per revocare la chiave

en: No signatures available
it: Nessuna firma disponibile

en: None: Don’t publish keys
it: Nessuno: non pubblicare le chiavi

en: Not Used
it: Non usata

en: Old Key Passphrase
it: Vecchia passphrase della chiave

en: Only display the signatures of people I trust
it: Visualizzare solo le firme delle persone di cui mi fido

en: Only trusted
it: Solo fidati

en: OpenSSH keys
it: Chiave OpenSSH

en: Optional comment describing key
it: Commenti opzionali di descrizione della chiave

en: Optional description of revocation
it: Descrizione opzionale per la revoca

en: Optional email address
it: Indirizzo email opzionale

en: Override owner trust
it: Sovrascrivi fiducia proprietario

en: Owner trust
it: Fiducia nel proprietario

en: PEM encoded request
it: Richiesta codificata PEM

en: PGP Keys
it: Chiavi PGP

en: PGP key
it: Chiave PGP

en: PGP keys
it: Chiavi PGP

en: PGP keys are for encrypting email or files
it: Le chiavi PGP sono usate per cifrare email o file

en: Passphrase for New PGP Key
it: Passphrase per la nuova chiave PGP

en: Passphrase for New Secure Shell Key
it: Passphrase per la nuova chiave Secure Shell

en: Password keyring
it: Portachiavi password

en: Password or Secret
it: Password o segreto

en: Passwords
it: Password

en: Passwords and Keys
it: Password e chiavi

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
it: Password e chiavi è un'applicazione GNOME per la gestione di chiavi di cifratura.

en: Personal PGP key
it: Chiavi PGP personale

en: Personal SSH key
it: Chiave SSH personale

en: Personal certificate
it: Certificato personale

en: Personal certificate and key
it: Certificato e chiave personali

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
it: Scegliere un nome per il nuovo portachiavi. Verrà richiesta una password di sblocco.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Private key
it: Chiave privata

en: Properties
it: Proprietà

en: Public Key
it: Chiave pubblica

en: Public SSH keys
it: Chiave SSH pubblica

en: Publish keys to this key server
it: Pubblica le chiavi su questo server di chiavi

en: RSA (encrypt only)
it: RSA (solo cifratura)

en: RSA (sign only)
it: RSA (solo firma)

en: Re_voke
it: Re_voca

en: Reason for revoking the key
it: Motivo per revocare la chiave

en: Remote Host Password
it: Password host remoto

en: Remote access
it: Accesso remoto

en: Remote keys
it: Chiavi remote

en: Remote keys containing “%s”
it: Chiavi remote contenenti «%s»

en: Remove this photo from this key
it: Rimuovi questa fotografia dalla chiave

en: Request Certificate
it: Richiedi certificato

en: Resolving server address: %s
it: Ricerca indirizzo del server: %s

en: Retrieving data
it: Recupero dati in corso

en: Revoke
it: Revoca

en: Revoke key
it: Revoca chiave

en: Revoke key signature
it: Revoca firma chiave

en: Revoke subkey
it: Revoca sottochiave

en: Revoke: %s
it: Revoca: %s

en: SSH Key
it: Chiave SSH

en: SSH Key Properties
it: Proprietà chiave SSH

en: SSH key
it: Chiave SSH

en: Safely store a password or secret
it: Salvare una password o un segreto in sicurezza

en: Save
it: Salva

en: Save certificate request
it: Salva richiesta certificato

en: Save changes for this item?
it: Salvare le modifiche di questo elemento?

en: Saved password or login
it: Password o dati di accesso salvati

en: Seahorse Project Homepage
it: Sito web del progetto Seahorse

en: Search for a key or password
it: Cerca una chiave o una password

en: Search was not specific enough. Server “%s” found too many keys.
it: La ricerca non era sufficientemente specifica. Trovate troppe chiavi nel server «%s».

en: Secret SSH keys
it: Chiave SSH segreta

en: Secure Shell Key
it: Chiave Secure Shell

en: Secure Shell key
it: Chiave Secure Shell

en: Select the date from a calendar
it: Seleziona la data da un calendario

en: Sending data
it: Invio dati in corso

en: Set Up
it: Configura

en: Set Up Computer for SSH Connection
it: Configurare il computer per connessione SSH

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Show _trusted
it: Mostra _fidati

en: Show an_y
it: Mostra _qualsiasi

en: Show expiry column
it: Mostra la colonna della scadenza

en: Show keyrings sidebar
it: Mostra il riquadro laterale del portachiavi

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
it: Mostra il riquadro laterale del portachiavi.

en: Show p_ersonal
it: Mostra _personali

en: Show trust column
it: Mostra la colonna della fiducia

en: Show type column
it: Mostra la colonna del tipo

en: Show validity column
it: Mostra la colonna della validità

en: Show/Hide password
it: Mostra/Nasconde la password

en: Sign
it: Firma

en: Sign Key
it: Firma chiave

en: Sign key
it: Firma chiave

en: Sign key as:
it: Firmare la chiave come:

en: Signature trust
it: Attendibilità della firma

en: Signatures
it: Firme

en: Specify the column to sort the Seahorse key manager main window by. Columns are: “name”, “id”, “validity”, “expires”, “trust”, and “type”. Put a “-” in front of the column name to sort in descending order.
it: Indica la colonna con cui ordinare la finestra principale. Le colonne possono essere: "name", "id", "validity", "expires", "trust" e "type". Inserire un "-" davanti al nome della colonna per ordinare in senso discendente.

en: Stored at:
it: Salvata in:

en: Stored note
it: Nota associata

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
it: Archivia password, credenziali e segreti personali

en: Subkey %d of %s
it: Sottochiave %d di %s

en: Subkey has expired
it: La sottochiave è scaduta

en: Subkey is disabled
it: La sottochiave è disabilitata

en: Subkey was revoked
it: La sottochiave è stata revocata

en: Subkeys
it: Sottochiavi

en: Superseded
it: Sostituita

en: Sync Keys
it: Sincronizza chiavi

en: Synchronizing keys…
it: Sincronizzazione chiavi…

en: Telepathy password
it: Password di Telepathy

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: The URIs of the keyrings chosen in the sidebar.
it: Gli URI dei portachiavi scelti nel riquadro laterale.

en: The column to sort the Seahorse keys by
it: La colonna di ordinamento delle chiavi

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
it: Il nome comune (CN) nella richiesta di certificato

en: The default width of the side pane.
it: La larghezza predefinita del riquadro laterale.

en: The expiry date must be in the future
it: La data di scadenza deve essere nel futuro

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
it: Il file non può essere caricato. Potrebbe essere in un formato non valido.

en: The host name or address of the server.
it: Il nome dell'host o l'indirizzo del server.

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
it: Il server di chiavi su cui pubblicare le chiavi PGP. Lasciare vuoto per non pubblicare alcuna chiave PGP.

en: The keyrings chosen
it: I portachiavi scelti

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
it: L'ultimo server di chiavi usato per eseguire una ricerca o vuoto per indicare tutti i server di chiavi.

en: The last search pattern searched for against a key server.
it: L'ultima ricerca eseguita su un server di chiavi.

en: The operation was cancelled
it: L'operazione è stata annullata

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
it: Il proprietario ha revocato la chiave. Non dovrebbe più essere usata.

en: The port to access the server on.
it: La porta di accesso del server.

en: The search for keys failed.
it: La ricerca di chiavi non ha fornito alcun risultato.

en: This collection seems to be empty
it: Questa raccolta è vuota

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
it: Questo file non è un'immagine o un tipo di file riconosciuto. Provare a usare un file JPEG.

en: This key expired on %s
it: Chiave scaduta in data %s

en: This key was already signed by
    “%s”
it: Questa chiave è già stata firmata da
    «%s»

en: This subkey can be used for authentication
it: Questa sottochiave può essere utilizzata per l'autenticazione

en: This subkey can be used for encryption
it: Questa sottochiave può essere utilizzata per la cifratura

en: This subkey can be used to create certificates
it: Questa sottochiave può essere utilizzata per creare certificati

en: This subkey can be used to create data signatures
it: Questa sottochiave può essere utilizzata per creare firme di dati

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
it: È stata inserita per la terza volta la password errata. Riprovare.

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
it: Proseguendo verranno cercate altre chiavi attraverso Internet. Queste chiavi possono poi essere importate nel proprio portachiavi.

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
it: Proseguendo verranno pubblicate le chiavi del proprio portachiavi così da renderle disponibili ad altri per l'uso. Si riceveranno inoltre tutte le modifiche apportate alle chiavi.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
it: Questo permette di ricevere i cambiamenti apportati da altre persone alle chiavi. Dato che nessun server di chiavi è stato selezionato per la pubblicazione, le proprie chiavi non saranno rese disponibili ad altri.

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
it: Per poter usare la propria chiave Secure Shell con un altro computer che usa SSH, è necessario avere già un account di accesso su quel computer.

en: Trust
it: Fiducia

en: Type
it: Tipo

en: Unable to change trust
it: Impossibile modificare la fiducia

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Unknown date
it: Data sconosciuta

en: Unknown key type!
it: Tipo di chiave sconosciuto.

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unlocks a PGP key
it: Sblocca una chiave PGP

en: Unlocks a Secure Shell key
it: Sblocca una chiave Secure Shell

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Unnamed private key
it: Chiave privata senza nome

en: Usages
it: Utilizzi

en: Use
it: Uso

en: Used to access other computers
it: Utilizzata per collegarsi ad altri computer

en: Used to encrypt emails and files
it: Utilizzata per cifrare email e file

en: Used to request a certificate
it: Utilizzata per richiedere un certificato

en: Used to store application and network passwords
it: Usato per salvare le password delle applicazioni e di rete

en: User IDs
it: ID utente

[ctx: Validity]
en: Disabled
it: Disabilitata

[ctx: Validity]
en: Full
it: Piena

[ctx: Validity]
en: Fully
it: Piena

[ctx: Validity]
en: Marginal
it: Marginale

[ctx: Validity]
en: Marginally
it: Marginale

[ctx: Validity]
en: Never
it: Nessuna

[ctx: Validity]
en: Revoked
it: Revocata

[ctx: Validity]
en: Ultimate
it: Completa

[ctx: Validity]
en: Ultimately
it: Completa

[ctx: Validity]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: Version of this application
it: Versione di questa applicazione

en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
it: Quando viene creata una chiave è necessario generare
    molti dati casuali. In questa circostanza è molto utile
    eseguire altre azioni come digitare sulla tastiera,
    spostare il mouse o utilizzare altre applicazioni.
    Facendo ciò vengono forniti al sistema i dati casuali
    necessari.

en: Where to search:
it: Dove cercare:

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
it: Indica se recuperare automaticamente le chiavi dai server di chiavi.

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
it: Indica se le chiavi modificate devono essere pubblicate automaticamente.

en: Which items to show
it: Quale elemento mostrare

en: Wi-Fi password
it: Password Wi-Fi

en: Width (in pixels) of the window.
it: Larghezza in pixel della finestra.

en: Width of the side pane
it: Larghezza del riquadro laterale

en: Width of the window
it: Larghezza della finestra

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
it: Con Password e chiavi è possibile creare e gestire chiavi PGP, SSH, pubblicare e recuperare chiavi da diversi server di chiavi, mantenere in memoria le passphrase in modo da non doverle ripetere ed è in grado di eseguire backup delle proprie chiavi e del portachiavi.

en: Wrong passphrase.
it: Passphrase non corretta.

en: Wrong password
it: Password non corretta

en: X.509 certificates and related keys
it: Certificati X.509 e relative chiavi

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
it: È possibile utilizzare un documento di riconoscimento con fotografie difficile da falsificare (come un passaporto) per verificare che il nome sulla chiave sia corretto. È utile anche assicurarsi che l'email sia del proprietario della chiave.

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
it: Nessuna chiave PGP da usare per indicare la fiducia posta in questa chiave.

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
it: Il proprio indirizzo email o qualsiasi altro promemoria per ricordarsi lo scopo di questa chiave.

en: Your trust of this key
it: La propria fiducia in questa chiave

en: _About Passwords and Keys
it: I_nformazioni su Password e chiavi

en: _Add subkey
it: Aggiungi s_ottochiave

en: _Advanced key options
it: Opzioni _avanzate

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Casually
it: Superfi_cialmente

en: _Comment
it: _Commento

en: _Create and Set Up
it: _Crea e configura

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete SSH Key
it: _Elimina chiave SSH

en: _Description
it: _Descrizione

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: _Don’t Resize
it: _Non ridimensionare

en: _Email Address
it: Indirizzo _email

en: _Export
it: _Esporta

en: _Find remote keys…
it: Cerca chiavi _remote…

en: _Help
it: A_iuto

en: _Import
it: _Importa

en: _Just Create Key
it: C_rea

en: _Key Servers
it: Server di _chiavi

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _Keyring:
it: _Portachiavi:

en: _Lock
it: _Blocca

en: _Login name:
it: Nome per l'_accesso:

en: _Never expires
it: Nessuna _scadenza

en: _Not at all
it: _Per niente

en: _OK
it: _Ok

en: _Open
it: _Apri

en: _Others may not see this signature
it: _Non consentire agli altri di vedere questa firma

en: _Password:
it: Pass_word:

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _Publish keys to:
it: _Pubblicare le chiavi in:

en: _Reason:
it: _Motivo:

en: _Resize
it: _Ridimensiona

en: _Revoke
it: _Revoca

en: _Save
it: _Salva

en: _Search
it: _Trova

en: _Search for keys containing:
it: _Cerca chiavi contenenti:

en: _Server address:
it: Indirizzo _server:

en: _Set as default
it: Imposta come _predefinito

en: _Sign
it: _Firma

en: _Sign key
it: _Firma chiave

en: _Signer:
it: Firma_tario:

en: _Sync
it: _Sincronizza

en: _Sync and publish keys…
it: _Sincronizza e pubblica le chiavi…

en: _Unlock
it: _Sblocca

en: _Very Carefully
it: _Molto attentamente

en: eg: fileserver.example.com:port
it: es: serverfile.example.com:porta

en: initial temporary item
it: oggetto temporaneo iniziale

en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
it: portachiavi;cifratura;cifrare;crittare;sicurezza;firma;firmare;ssh;gpg;pgp;

[ctx: name-of-ssh-key]
en: Name
it: Nome

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
it: Crea un nuovo elemento

[ctx: shortcut window]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
it: Importa da file

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcut window]
en: Overview
it: Panoramica

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Search
it: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
it: Seleziona il portachiavi successivo

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
it: Seleziona il portachiavi precedente

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
it: Elenco scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
it: Mostra il contenuto del portachiavi (su schermi piccoli)

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
it: Mostra la barra laterale (su schermi piccoli)
