clutter master - en to ja translation catalogue (656 entries)

en: %s compilation failed: %s
ja: %s のコンパイルに失敗しました: %s

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
ja: アクターの中身に適用するスタイル属性の一覧

en: Accept Focus
ja: フォーカスの許可

en: Actions
ja: 動作

en: Activatable
ja: 利用可能

en: Add an effect to be applied on the actor
ja: アクターに適用する効果を追加する

en: Adds a constraint to the actor
ja: アクターに制約条件を追加する

en: Adds an action to the actor
ja: アクターに動作を追加する

en: Align Axis
ja: 整列の軸

en: Alignment of the actor’s content
ja: アクターの中身の整列

en: Allocate extra space for the child
ja: 子オブジェクトの追加領域

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
ja: 子オブジェクト用の水平方向の追加領域

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
ja: 子オブジェクト用の垂直方向の追加領域

en: Allocation
ja: 領域

en: Alpha
ja: アルファ

en: Alpha Object to drive the behaviour
ja: 動作を支持するアルファオブジェクト

en: Alpha value
ja: アルファ値

en: Alpha value as computed by the alpha
ja: アルファとして計算するアルファ値

en: Anchor Gravity
ja: 重力方向のアンカー

en: Anchor X
ja: X軸のアンカー

en: Anchor Y
ja: Y軸のアンカー

en: Angle Begin
ja: 開始角度

en: Angle End
ja: 終了角度

en: Angle x tilt
ja: X軸の傾き角度

en: Angle y tilt
ja: Y軸の傾き角度

en: Angle z tilt
ja: Z軸の傾き角度

en: Animatable
ja: アニメーション化

en: Attributes
ja: 属性

en: Audio Volume
ja: オーディオの音量

en: Auto Resize
ja: 自動リサイズ

en: Auto Reverse
ja: 自動反転

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
ja: 根底となる pixbuf の次元に、自動的にアクターの大きさを同期する

en: Automatic Updates
ja: 自動更新

en: Axis
ja: 軸

en: Axis of rotation
ja: 回転軸

en: Back Material
ja: 背景の質感

en: Backend
ja: バックエンド

en: Background Color Set
ja: 背景色の設定

en: Background color
ja: 背景色

en: Border Color
ja: 境界の色

en: Border Width
ja: 境界の幅

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Buffer
ja: バッファー

en: Buffer Fill
ja: バッファーの補充

en: Can Seek
ja: シーク可能

en: Center
ja: 中心

en: Center X
ja: X軸の中心

en: Center Y
ja: Y軸の中心

en: Center Z
ja: Z軸の中心

en: Center of ellipse
ja: 楕円の中心

en: Center point for rotation around the Z axis
ja: Z軸の回転の中心点

en: Child Transform
ja: 子オブジェクトの変形

en: Child Transform Set
ja: 子オブジェクトの変形の設定

en: Children transformation matrix
ja: 子オブジェクトの変形行列

en: Clip
ja: クリッピングマスク

en: Clip Rectangle
ja: クリッピングする長方形

en: Clip to Allocation
ja: 領域のクリップ

en: Clutter Options
ja: Clutter のオプション

en: Clutter debugging flags to set
ja: Clutter のデバッグフラグを設定する

en: Clutter debugging flags to unset
ja: Clutter のデバッグフラグを解除する

en: Cogl Material
ja: Cogl 質感

en: Cogl Texture
ja: Cogl テクスチャー

en: Color
ja: 色

en: Color Set
ja: 色の設定

en: Color of the font used by the text
ja: テキストで使用するフォントの色

en: Column Homogeneous
ja: 列の均等配置

en: Column Number
ja: 列番号

en: Column Spacing
ja: 列の間隔

en: Column Span
ja: 列の展張

en: Column spacing
ja: 列の展開

en: Compiled
ja: コンパイル済み

en: Constrains the dragging to a rectangle
ja: ドラッグ可能な長方形の制限

en: Constraints
ja: 制約条件

en: Constraints the dragging to an axis
ja: ドラッグが制限される軸

en: Constraints the panning to an axis
ja: パンする軸を制限する

en: Constraints the zoom to an axis
ja: ズームの軸方向を制限する

en: Container
ja: コンテナー

en: Content
ja: 中身

en: Content Box
ja: コンテンツボックス

en: Content Gravity
ja: 中身の重力

en: Content Repeat
ja: 中身の繰り返し

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Control how line-wrapping is done
ja: 業の折り返し方法を制御

en: Coordinate
ja: 座標

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
ja: %s 形式の GdkDisplay に対して適切な CoglWinsys が見つかりません

en: Could not initialize Gdk
ja: GDK を初期化できません

en: Current progress of the playback
ja: プレイバックの現在の進み具合

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
ja: 現在の状態 (変換をこの状態にすると完了しない)

en: Cursor Color
ja: カーソルの色

en: Cursor Color Set
ja: カーソルの色の設定

en: Cursor Position
ja: カーソルの位置

en: Cursor Size
ja: カーソルの大きさ

en: Cursor Visible
ja: カーソル表示

en: Deceleration
ja: 減速

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
ja: ディスクから画像をロードするとき、ブロッキングを低減するため内部スレッドで画像データファイルをデコードする

en: Default frame rate
ja: デフォルトのフレームレート

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
ja: レイアウトマネジャー内のアクターの水平方向の整列のデフォルト

en: Default transition duration
ja: デフォルトの変換時間

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
ja: レイアウトマネジャー内のアクターの水平方向の整列のデフォルト

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay before start
ja: 開始までの遅延

en: Delegate object for painting the actor’s content
ja: アクターの中身描画をオブジェクトに移譲する

en: Depth
ja: 深さ

en: Destroyed
ja: 破棄された

en: Detach the transition when completed
ja: 完了時に変換を切り離す

en: Device Manager
ja: デバイスマネジャー

en: Device Mode
ja: デバイスモード

en: Device Type
ja: デバイスの形式

en: Direction
ja: 方向

en: Direction for the text
ja: 文字の方向

en: Direction of rotation
ja: 回転方向

en: Direction of the text
ja: 文字の方向

en: Direction of the timeline
ja: Timeline の方向

en: Disable Slicing
ja: スライシングの無効化

en: Disable XInput support
ja: XInput サポートを無効にする

en: Disable mipmapping on text
ja: テキストのミップマッピングを利用不可にする

en: Double Click Distance
ja: ダブルクリックの移動量

en: Double Click Time
ja: ダブルクリック時間

en: Drag Area
ja: ドラッグ領域

en: Drag Area Set
ja: ドラッグ領域を設定

en: Drag Axis
ja: ドラッグ方向

en: Drag Handle
ja: ドラッグ処理

en: Drag Threshold
ja: ドラッグのしきい値

en: Duration
ja: 継続時間

en: Duration of the animation, in milliseconds
ja: ミリ秒単位のアニメーションの継続時間

en: Duration of the timeline in milliseconds
ja: タイムラインのミリ秒単位の継続時間

en: Easing Duration
ja: イージング継続時間

en: Easing Mode
ja: イージングモード

en: Editable
ja: 編集可能

en: Effect
ja: 効果

en: Ellipsize
ja: 省略記号

en: Enable accessibility
ja: アクセシビリティを利用可能にする

en: Enabled
ja: 利用可能

en: End Angle
ja: 終了角度

en: End Depth
ja: 深さの最終値

en: Expand
ja: 展張

en: Extra space at the bottom
ja: 下の追加の余白

en: Extra space at the left
ja: 左の追加の余白

en: Extra space at the right
ja: 右の追加の余白

en: Extra space at the top
ja: 上の追加の余白

en: Factor
ja: 係数

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
ja: 補完フェーズ開始時の運動量の係数

en: Failed to load the image data
ja: 画像データのロードに失敗しました

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename Set
ja: ファイル名の設定

en: Filter Quality
ja: フィルターの品質

en: Final Value
ja: 終了値

en: Final angle
ja: 最終角度

en: Final depth to apply
ja: 適用する最終の深さ

en: Final opacity level
ja: 最終の不透明度レベル

en: Final scale on the X axis
ja: X軸上の拡大縮小の最終拡大率

en: Final scale on the Y axis
ja: Y軸上の拡大縮小の最終拡大率

en: Final value of the interval
ja: インターバルの終了値

en: First Child
ja: 最初の子オブジェクト

en: Fixed X
ja: 固定されたX

en: Fixed Y
ja: 固定されたY

en: Fixed position set
ja: 固定された位置セット

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
ja: 単一イメージにアクターを配置した時の制御フラグ

en: Fog
ja: Fog(霞効果)

en: Font Antialias
ja: フォントのアンチエイリアス

en: Font Color
ja: フォントの色

en: Font DPI
ja: フォントのDPI

en: Font Description
ja: フォントの項目

en: Font Hint Style
ja: フォントのヒンティングスタイル

en: Font Hinting
ja: フォントのヒンティング

en: Font Name
ja: フォント名

en: Font Subpixel Order
ja: フォントのサプピクセルオーダー

en: Fontconfig configuration timestamp
ja: Fontconfig で設定したタイムスタンプ

en: Forced X position of the actor
ja: アクターの固定されたX軸の位置

en: Forced Y position of the actor
ja: アクターの固定されたY軸の位置

en: Forced minimum height request for the actor
ja: アクターが要求する固定した最小高さ

en: Forced minimum width request for the actor
ja: アクターが要求する固定した最小幅

en: Forced natural height request for the actor
ja: アクターが要求する固定した通常の高さ

en: Forced natural width request for the actor
ja: アクターが要求する固定した通常の幅

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
ja: 単一かつ個別テクスチャとして保存される空間より小さい根底となるテクスチャにフォーカスを与える

en: Fragment Source
ja: フラグメントの原点

en: Fragment shader
ja: フラグメントシェーダー

en: From Edge
ja: エッジから

en: Fullscreen Set
ja: フルスクリーン設定

en: Has Border
ja: 境界あり

en: Has Clip
ja: クリッピングマスクあり

en: Has Cursor
ja: カーソルの有無

en: Has Pointer
ja: ポインターあり

en: Height
ja: 高さ

en: Height of ellipse
ja: 楕円の高さ

en: Height of the actor
ja: アクターの高さ

en: Held
ja: 保留

en: Homogeneous
ja: 均等配置

en: Horizontal Alignment
ja: 水平方向の整列

en: Horizontal Drag Threshold
ja: 水平ドラッグのしきい値

en: Horizontal Expand
ja: 水平拡張

en: Horizontal Fill
ja: 水平方向に展張

en: Horizontal Tiles
ja: 水平タイル

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
ja: レイアウトマネジャー内のアクターの水平方向の整列

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
ja: セル内のアクターの水平整列

en: Horizontal repeat
ja: 水平方向の繰り返し

en: Horizontal scale center
ja: 水平方向の拡大縮小の中心

en: How long to show the last input character in hidden entries
ja: 隠し文字入力で最後に入力した文字を表示する時間

en: How many times the timeline should repeat
ja: Timeline の繰り返し回数

en: How the timeline should compute the progress
ja: Timeline のプログレスモード

en: Id
ja: ID

en: If TRUE, the columns are all the same width
ja: 真の場合、全列を同じ高さにする

en: If TRUE, the rows are all the same height
ja: 真の場合、全行を同じ高さにする

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
ja: コンポジットウィンドウを自動的に割り当てるかどうか(false の場合は手動)

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
ja: ゼロでない場合、アクターの中身をその文字を使って表示する

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
ja: 設定されている場合は、テキストが長くなりすぎると折り返す

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
ja: Pixmap の変更にテクスチャーを同期させるかどうか

en: If this is an override-redirect window
ja: ウィンドウのオーバーライド割り当てを行うかどうか

en: If window has been destroyed
ja: ウィンドウが破棄されているかどうか

en: If window is mapped
ja: ウィンドウを配置するかどうか

en: Initial Value
ja: 初期値

en: Initial acceleration factor
ja: 内部加速係数

en: Initial angle
ja: 初期角度

en: Initial depth to apply
ja: 適用する初期の深さ

en: Initial opacity level
ja: 最初の不透明度レベル

en: Initial scale on the X axis
ja: X軸上の拡大縮小の初期拡大率

en: Initial scale on the Y axis
ja: Y軸上の拡大縮小の初期拡大率

en: Initial value of the interval
ja: インターバルの初期値

en: Interpolate
ja: 補完

en: Interval
ja: 間隔

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Keep Aspect Ratio
ja: 縦横比を維持する

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
ja: 幅と高さの要求時にテクスチャの縦横比を維持する

en: Key Focus
ja: キーフォーカス

en: Last Child
ja: 最後の子オブジェクト

en: Layout Manager
ja: レイアウトマネジャー

en: Left attachment
ja: 左アタッチ

en: Length of the text currently in the buffer
ja: バッファー内の現在のテキストの長さ

en: Line Alignment
ja: 行揃え

en: Line wrap
ja: 行の折り返し

en: Line wrap mode
ja: 行の折り返しモード

en: Load asynchronously
ja: 非同期にロードする

en: Load data asynchronously
ja: データを非同期にロードする

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
ja: 画像をディスクからロードするとき、ブロッキングを避けるため内部スレッドでファイルをロードする

en: Long Press Duration
ja: 長い押下時間

en: Long Press Threshold
ja: 長い押下のしきい値

en: Loop
ja: ループ

en: Magnification Filter
ja: 拡大フィルター

en: Make X calls synchronous
ja: X の呼び出しを同期する

en: Make all warnings fatal
ja: すべての警告を致命的として扱う

en: Manager
ja: マネジャー

en: Mapped
ja: 配置

en: Margin Bottom
ja: 下余白

en: Margin Left
ja: 左余白

en: Margin Right
ja: 右余白

en: Margin Top
ja: 上余白

en: Max Length
ja: 最大長

en: Maximum Column Width
ja: 列の最大幅

en: Maximum Row Height
ja: 行の最大高さ

en: Maximum height for each row
ja: それぞれの行の最大高さ

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Maximum length of the text inside the actor
ja: アクター内のテキストの最大長

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
ja: この入力枠の最大文字数。最大値が無い場合は 0

en: Maximum waste area of a sliced texture
ja: 分割されたテクスチャーの最大無駄領域

en: Maximum width for each column
ja: それぞれの列の最大幅

en: Min Height
ja: 最小高さ

en: Min Width
ja: 最小幅

en: Minification Filter
ja: 縮小フィルター

en: Minimum Column Width
ja: 列の最小幅

en: Minimum Row Height
ja: 行の最小高さ

en: Minimum height for each row
ja: それぞれの行の最小高さ

en: Minimum height set
ja: 最小高さのセット

en: Minimum width for each column
ja: それぞれの列の最小幅

en: Minimum width set
ja: 最小幅のセット

en: Mode
ja: モード

en: Name
ja: 名前

en: Name of the actor
ja: アクターの名前

en: Natural Height
ja: 通常の高さ

en: Natural Width
ja: 通常の幅

en: Natural height set
ja: 通常の高さのセット

en: Natural width set
ja: 通常の幅のセット

en: No Clear Hint
ja: 不鮮明なヒンティング

en: Number of Axes
ja: 軸の数

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object to which the animation applies
ja: アニメーションを適用するオブジェクト

en: Offscreen
ja: オフスクリーン

en: Offscreen redirect
ja: オフスクリーンリダイレクト

en: Offset
ja: オフセット

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity End
ja: 不透明度の終了値

en: Opacity Start
ja: 不透明度の開始値

en: Opacity of an actor
ja: アクターの不透明度

en: Orientation
ja: 向き

en: Pack Start
ja: パックの開始

en: Pan Axis
ja: パン方向

en: Password Character
ja: パスワード文字

en: Password Hint Time
ja: パスワードのヒントを表示する時間

en: Path
ja: パス

en: Perspective
ja: 遠近法

en: Perspective projection parameters
ja: 遠近法の投影パラメーター

en: Pick With Alpha
ja: アルファで選択する

en: Pivot Point
ja: 回転の中心

en: Pivot Point Z
ja: Z軸の回転の中心

en: Pixel Format
ja: ピクセルフォーマット

en: Pixmap Depth
ja: Pixmap の深さ

en: Pixmap height
ja: Pixmap の高さ

en: Pixmap width
ja: Pixmap の幅

en: Playing
ja: 再生中

en: Position
ja: 位置

en: Position on the Z axis
ja: Z軸の位置

en: Pressed
ja: 押下

en: Product ID
ja: プロダクト ID

en: Progress
ja: 進度

en: Progress Mode
ja: プログレスモード

en: Progress mode
ja: プログレスモード

en: Property Name
ja: プロパティ名

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
ja: パンの補完比率を減速する

en: Reactive
ja: イベントへの反応

en: Realized
ja: 実体化

en: Remove on Complete
ja: 完了時に削除

en: Rendering quality used when drawing the texture
ja: テクスチャーの描画時に使用するレンダリング品質

en: Repeat Count
ja: 繰り返し回数

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
ja: 水平方向に拡大せず、中身を繰り返す

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
ja: 垂直方向に拡大せず、中身を繰り返す

en: Request Mode
ja: 要求されたモード

en: Rotation Angle X
ja: X軸の回転角度

en: Rotation Angle Y
ja: Y軸の回転角度

en: Rotation Angle Z
ja: Z軸の回転角度

en: Rotation Center X
ja: X軸の回転の中心

en: Rotation Center Y
ja: Y軸の回転の中心

en: Rotation Center Z
ja: Z軸の回転の中心

en: Rotation Center Z Gravity
ja: Z軸の回転の中心

en: Row Homogeneous
ja: 行の均等配置

en: Row Number
ja: 行番号

en: Row Spacing
ja: 行の間隔

en: Row Span
ja: 行の展張

en: Row spacing
ja: 行の展開

en: Scale Center X
ja: X軸の拡大縮小の中心

en: Scale Center Y
ja: Y軸の拡大縮小の中心

en: Scale Gravity
ja: 重力方向の拡大縮小

en: Scale X
ja: X軸の拡大縮小

en: Scale Y
ja: Y軸の拡大縮小

en: Scale Z
ja: Z軸の拡大縮小

en: Scale factor on the X axis
ja: X軸の拡大縮小係数

en: Scale factor on the Y axis
ja: Y軸の拡大縮小係数

en: Scale factor on the Z axis
ja: Z軸の拡大縮小係数

en: Scroll Mode
ja: スクロールモード

en: Selectable
ja: 選択可能

en: Selected Text Color
ja: 選択されたテキストの色

en: Selected Text Color Set
ja: 選択されたテキストの色を設定

en: Selection Color
ja: 選択色

en: Selection Color Set
ja: 選択色の設定

en: Selection-bound
ja: 選択の範囲

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
ja: アクターの領域をトレースし、クリップ領域を設定する

en: Settings for the depth cueing
ja: 深さの先頭の設定

en: Shader Type
ja: シェーダーの形式

en: Shape actor with alpha channel when picking
ja: 選択時にアルファチャネルでアクターの形を作る

en: Should the timeline automatically restart
ja: タイムラインを自動的に再開する

en: Show Clutter Options
ja: Clutter のオプションを表示する

en: Show frames per second
ja: 1秒に表示されるフレーム数

en: Show on set parent
ja: 設定された親オブジェクトを表示するかどうか

en: Single Line Mode
ja: 一行モード

en: Size
ja: 大きさ

en: Source
ja: 原点

en: Source of fragment shader
ja: フラグメントシェーダーの原点

en: Source of vertex shader
ja: 頂点のシェーダーの原点

en: Spacing
ja: 間隔

en: Spacing between children
ja: 子オブジェクト間の間隔

en: Spacing between columns
ja: 列の間隔

en: Spacing between rows
ja: 行の間隔

en: Specifies the actor to be cloned
ja: 複製されるアクターの指定

en: Stage Title
ja: ステージのタイトル

en: Start Angle
ja: 開始角度

en: Start Depth
ja: 深さの初期値

en: State
ja: 状態

en: Subtitle Font Name
ja: サブタイトルのフォント名

en: Subtitle URI
ja: サブタイトルの URI

en: Surface
ja: 表面

en: Surface Height
ja: 表面の高さ

en: Surface Width
ja: 表面の幅

en: Surface height
ja: 表面の高さ

en: Surface width
ja: 表面の幅

en: Sync size of actor
ja: アクターの大きさの同期

en: Text
ja: テキスト

en: Text Direction
ja: 文字の方向

en: Text length
ja: テキストの長さ

en: The Clutter backend
ja: Clutter バックエンド

en: The ClutterBackend of the device manager
ja: デバイスマネジャーのClutterBackend

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
ja: 動きを表現するために添わせるパスとなる ClutterPath オブジェクト

en: The Cogl pixel format to use
ja: 使用する Cogl ピクセルフォーマット

en: The X11 Pixmap to be bound
ja: X11 Pixmap を結びつける

en: The X11 Window to be bound
ja: 結び付けられている X11 ウィンドウ

en: The actor attached to the meta
ja: アクターに適用するメタ情報

en: The actor that is being dragged
ja: ドラッグされているアクター

en: The actor wrapped by this data
ja: このデータでラップされるアクター

en: The actor’s allocation
ja: アクターの領域

en: The actor’s background color
ja: アクターの背景色

en: The actor’s first child
ja: アクターの最初の子オブジェクト

en: The actor’s last child
ja: アクターの最後の子オブジェクト

en: The actor’s position on the Z axis
ja: Z軸上のアクターの位置

en: The actor’s request mode
ja: アクターが要求するモード

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
ja: 整列の係数。0.0から1.0まで

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
ja: アクターの領域をX軸に整列する

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
ja: アクターの領域をX軸に整列する

en: The alpha used by the animation
ja: アニメーションで使用するアルファ

en: The amount of space between two consecutive columns
ja: 隣接する2列間の間隔

en: The amount of space between two consecutive rows
ja: 隣接する2行間の間隔

en: The anchor point as a ClutterGravity
ja: Clutter の重力のアンカー点

en: The animatable object
ja: オブジェクトをアニメーション化する

en: The axis to align the position to
ja: 位置を整列させる軸

en: The backend instance
ja: バックエンドのインスタンス

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
ja: バックエンドの形式“%s”は作成している複数のステージでサポートされていません

en: The background color of the box
ja: ボックスの背景色

en: The bounding box of the actor’s content
ja: アクターの中身の境界を示す立方体

en: The brightness change to apply
ja: 明るさの変化を適用する

en: The buffer for the text
ja: テキストのバッファー

en: The center of scaling
ja: 拡大縮小の中心

en: The clip region for the actor
ja: アクターのクリッピング領域

en: The color of the border of the rectangle
ja: 長方形の境界の色

en: The color of the rectangle
ja: 長方形の色

en: The color of the stage
ja: ステージの色

en: The column number to attach the left side of the child to
ja: 子オブジェクトの左側にアタッチする列番号

en: The column the widget resides in
ja: ウィジェットに隣接する列番号

en: The container that created this data
ja: このデータで作成されるコンテナー

en: The contents of the buffer
ja: バッファーの内容

en: The contrast change to apply
ja: コントラストの変化を適用する

en: The coordinate to bind
ja: 拘束される座標

en: The currently key focused actor
ja: 現在キーフォーカスされているアクター

en: The cursor position
ja: カーソルの位置

en: The cursor position of the other end of the selection
ja: 選択のもう一方のカーソルの位置

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
ja: このテクスチャーに結び付けられている Pixmap の深さ(ビット数)

en: The desaturation factor
ja: 脱飽和係数

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
ja: Pango で解析可能な、デフォルトフォントの説明

en: The device manager instance
ja: デバイスマネジャーのインスタンス

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
ja: 複数回クリックしたことを検出するのに必要なクリック間の移動量

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
ja: ドラッグ開始からのカーソル移動量

en: The duration of the animation
ja: アニメーションの継続時間

en: The duration of the animations
ja: アニメーションの継続時間

en: The duration of the stream, in seconds
ja: ストリームの秒単位の演奏時間

en: The easing mode of the animations
ja: アニメーションのイージングモード

en: The edge of the actor that should be snapped
ja: アクターをスナップするエッジ

en: The edge of the source that should be snapped
ja: スナップする原点のエッジ

en: The fill level of the buffer
ja: バッファーの補充レベル

en: The filter used when increasing the size of the content
ja: 中身の大きさを大きくした時に使用するフィルター

en: The filter used when reducing the size of the content
ja: 中身の大きさを小さくした時に使用するフィルター

en: The font description to be used
ja: 使用するフォントの項目

en: The font to be used by the text
ja: テキストで使用するフォント

en: The font used to display subtitles
ja: サブタイトルの表示に使用するフォント

en: The height of the Cairo surface
ja: Cairo 表面の高さ

en: The height of the canvas
ja: カンバスの高さ

en: The height of the pixmap bound to this texture
ja: このテクスチャーに結び付けられている Pixmap の高さ

en: The height of the underlying wayland surface
ja: 根底となる wayland 表面の高さ

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
ja: ドラッグ開始で必要となるピクセル単位の最小水平移動量

en: The interval of values to transition
ja: 変換の時間間隔

en: The manager that created this data
ja: このデータで作成されるマネジャー

en: The material to be used when painting the back of the actor
ja: アクターの背景描画時の質感

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
ja: 長い押下ではないと認識されるまでの最大しきい値

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
ja: 長押しジェスチャーと認識される最小時間

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
ja: ジェスチャーで長い押下として認識される最小の押下時間

en: The mode of the animation
ja: アニメーションのモード

en: The mode of the device
ja: デバイスのモード

en: The name of the device
ja: デバイス名

en: The name of the meta
ja: メタ情報の名前

en: The name of the property to animate
ja: アニメーションのプロパティ名

en: The number of axes on the device
ja: デバイスの軸の数

en: The number of columns that a child spans
ja: 子オブジェクトを展開する列数

en: The number of columns the widget should span
ja: ウィジェットを展張する列数

en: The number of horizontal tiles
ja: 水平タイルの数

en: The number of rows that a child spans
ja: 子オブジェクトを展開する行数

en: The number of rows the widget should span
ja: ウィジェットを展張する行数

en: The number of vertical tiles
ja: 垂直タイルの数

en: The object controlling the layout of an actor’s children
ja: アクターの子オブジェクトのレイアウトを制御するオブジェクト

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
ja: パスのオフセット、-1.0から2.0まで

en: The offset in pixels to apply to the binding
ja: 拘束を適用するピクセル単位のオフセット

en: The offset in pixels to apply to the constraint
ja: 制限で適用するピクセル単位のオフセット

en: The orientation of the layout
ja: レイアウトの向き

en: The path of the currently parsed file
ja: 現在解析しているファイルのパス

en: The path of the file containing the image data
ja: 画像データが含まれているファイルのパス

en: The path used to constrain an actor
ja: アクターの移動を制限するパス

en: The point around which the scaling and rotation occur
ja: 拡大縮小と回転の起点

en: The position of the origin of the actor
ja: アクターの本来の位置

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
ja: 複数行のテキストで望まれる文字列の行揃え

en: The preferred place to ellipsize the string
ja: 文字列の省略が望まれる場所

en: The repeat policy for the actor’s content
ja: アクターの中身の繰り返し方法

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
ja: フォントの解像度、1024 * dot/inch または デフォルトを使用する -1

en: The rotation angle on the X axis
ja: X軸の回転角度

en: The rotation angle on the Y axis
ja: Y軸の回転角度

en: The rotation angle on the Z axis
ja: Z軸の回転角度

en: The rotation center on the X axis
ja: X軸の回転の中心

en: The rotation center on the Y axis
ja: Y軸の回転の中心

en: The rotation center on the Z axis
ja: Z軸の回転の中心

en: The row number to attach the top side of a child widget to
ja: 子オブジェクトの上側にアタッチする行番号

en: The row the widget resides in
ja: ウィジェットが隣接する行番号

en: The scrolling direction
ja: スクロールの方向

en: The size of the actor
ja: アクターの大きさ

en: The source of the alignment
ja: 整列の原点

en: The source of the binding
ja: 拘束する原点

en: The source of the constraint
ja: 制限の原点

en: The spacing between columns
ja: 列の間隔

en: The spacing between rows
ja: 行の間隔

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
ja: ヒンティングのスタイル (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: The text to render
ja: レンダリングするテキスト

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
ja: 複数回クリックしたことを検出するのに必要なクリック間の時間

en: The timeline of the animation
ja: アニメーションのタイムライン

en: The timeline used by the animation
ja: アニメーションで使用するタイムライン

en: The tint to apply
ja: 適用する色合い

en: The translation domain used to localize string
ja: ローカライズされた文字の翻訳ドメイン

en: The type of shader used
ja: 使用しているシェーダーの形式

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
ja: サブピクセルのアンチエイリアシングの形式 (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The type of the device
ja: デバイスの形式

en: The type of the values in the interval
ja: インターバルの値の形式

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
ja: このアクターを描画する際に使用する、根底となる Cogl 質感の処理

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
ja: このアクターを描画する際に使用する、根底となる Cogl テクスチャーの処理

en: The underlying wayland surface
ja: 根底となる wayland の表面

en: The unique name of the binding pool
ja: 拘束する予備領域の固有名

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
ja: ドラッグ開始で必要となるピクセル単位の最小垂直移動量

en: The visible region of the actor
ja: アクターの可視化領域

en: The volume of the audio
ja: オーディオの音量

en: The width of the Cairo surface
ja: Cairo 表面の幅

en: The width of the border of the rectangle
ja: 長方形の境界の幅

en: The width of the canvas
ja: カンバスの幅

en: The width of the cursor, in pixels
ja: ピクセル単位のカーソルの幅

en: The width of the pixmap bound to this texture
ja: このテクスチャーに結び付けられた Pixmap の幅

en: The width of the underlying wayland surface
ja: 根底となる wayland 表面の幅

en: Tile Waste
ja: 余分なタイル

en: Tilt of the ellipse around x axis
ja: X軸周りの楕円の傾き角

en: Tilt of the ellipse around y axis
ja: Y軸周りの楕円の傾き角

en: Tilt of the ellipse around z axis
ja: Z軸周りの楕円の傾き角

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timeline used by the alpha
ja: アルファで使用するタイムライン

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
ja: 現在使用している fontconfig 設定のタイムスタンプ

en: Tint
ja: 色合い

en: Title
ja: タイトル

en: To Edge
ja: エッジまで

en: Top attachment
ja: 上アタッチ

en: Transform
ja: 変形

en: Transform Set
ja: 変形セット

en: Transformation matrix
ja: 変形行列

en: Translation Domain
ja: 翻訳のドメイン

en: Translation X
ja: X軸移動

en: Translation Y
ja: Y軸移動

en: Translation Z
ja: Z軸移動

en: Translation along the X axis
ja: X軸方向の移動

en: Translation along the Y axis
ja: Y軸方向の移動

en: Translation along the Z axis
ja: Z軸方向の移動

en: URI of a media file
ja: メディアファイルの URI

en: URI of a subtitle file
ja: サブタイトルの URI

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
ja: Clutter のバックエンドを初期化できません: 利用可能なドライバーが見つかりません。

en: Unable to load image data
ja: 画像データを読み込めません

en: Unique identifier of the device
ja: デバイスの固有識別子

en: Use Alpha
ja: アルファを使用する

en: Use Animations
ja: アニメーションを使用する

en: Use Fog
ja: Fog(霞効果)を使用する

en: Use markup
ja: マークアップ使用

en: Use “fuzzy” picking
ja: “fuzzy”選択を使用

en: User Resizable
ja: ユーザーによるサイズの変更

en: Value Type
ja: 値の形式

en: Vendor ID
ja: ベンダー ID

en: Vertex Source
ja: 頂点の原点

en: Vertex shader
ja: 頂点シェーダー

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Vertical Alignment
ja: 垂直方向の整列

en: Vertical Drag Threshold
ja: 垂直ドラッグのしきい値

en: Vertical Expand
ja: 垂直拡張

en: Vertical Fill
ja: 垂直方向に展張

en: Vertical Tiles
ja: 垂直タイル

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
ja: レイアウトマネジャー内のアクターの垂直方向の整列

en: Vertical alignment of the actor within the cell
ja: セル内のアクターの垂直整列

en: Vertical repeat
ja: 垂直方向の繰り返し

en: Vertical scale center
ja: 垂直方向の拡大縮小の中心

en: Visible
ja: 表示

en: Whether each item should receive the same allocation
ja: 別の要素が同じ領域を占めるかどうか

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
ja: アクターの水平方向に追加の間隔を割り当てるかどうか

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
ja: アクターの垂直方向に追加の間隔を割り当てるかどうか

en: Whether interpolated events emission is enabled.
ja: 補完イベントの発生を利用するかどうか

en: Whether layout changes should be animated
ja: レイアウトの変更をアニメーション化するかどうか

en: Whether or not the text includes Pango markup
ja: テキストを Pango マークアップに含めるかどうか

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
ja: リターンキーで activate シグナルを送信するかどうか

en: Whether the :filename property is set
ja: ファイル名プロパティが設定されているかどうか

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
ja: 入力デバイスのポインターが アクターに含まれているかどうか

en: Whether the actor has a clip set
ja: アクターにクリッピングマスクがあるかどうか

en: Whether the actor has been realized
ja: アクターが実体化されているかどうか

en: Whether the actor is playing
ja: アクターが再生中かどうか

en: Whether the actor is reactive to events
ja: アクターをイベントに反応させるかどうか

en: Whether the actor is shown when parented
ja: 親オブジェクトになった アクターを表示するかどうか

en: Whether the actor is visible or not
ja: アクターを表示するかどうか

en: Whether the actor will be painted
ja: アクターを描画するかどうか

en: Whether the animation should loop
ja: アニメーションを繰り返すかどうか

en: Whether the background color is set
ja: 背景色が設定されているかどうか

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
ja: コンテナーの水平軸に割り当てられている追加領域を子オブジェクトに割り当てるかどうか

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
ja: コンテナーの垂直軸に割り当てられている追加領域を子オブジェクトに割り当てるかどうか

en: Whether the child-transform property is set
ja: 子オブジェクトの変形プロパティを設定するかどうか

en: Whether the clickable has a grab
ja: クリック可能なものの状態を保持するかどうか

en: Whether the clickable should be in pressed state
ja: クリック可能なものの押下状態にするかどうか

en: Whether the current stream is seekable
ja: 現在の音源がシーク可能かどうか

en: Whether the cursor color has been set
ja: カーソルの色が設定されているかどうか

en: Whether the device has a cursor
ja: デバイスにカーソルがあるかどうか

en: Whether the device is enabled
ja: デバイスが利用可能かどうか

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
ja: 終了時に方向を自動反転するかどうか

en: Whether the drag area is set
ja: ドラッグ領域を設定するかどうか

en: Whether the input cursor is visible
ja: 入力カーソルを表示するかどうか

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
ja: レイアウトを均等配置にするかどうか。たとえば子オブジェクトをすべて同じ大きさにする

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
ja: レイアウトの優先順位を水平方向ではなく垂直方向にするかどうか

en: Whether the main stage is fullscreen
ja: 中心となるステージをフルスクリーン表示するかどうか

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
ja: 中心となるステージをオフスクリーンでレンダリングするかどうか

en: Whether the meta is enabled
ja: メタ情報を利用可能にするかどうか

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
ja: 中心となるステージでマウスポインターを表示するかどうか

en: Whether the rectangle should have a border
ja: 長方形に境界をもたせるかどうか

en: Whether the selected text color has been set
ja: 選択されたテキストの色が設定されているかどうか

en: Whether the selection color has been set
ja: 選択色が設定されているかどうか

en: Whether the shader is compiled and linked
ja: シェーダーがコンパイルとリンクがなされているかどうか

en: Whether the shader is enabled
ja: シェーダーが利用可能かどうか

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
ja: ステージをユーザーがサイズ変更できるかどうか

en: Whether the stage should accept focus on show
ja: ステージが表示時にフォーカスを許可するかどうか

en: Whether the stage should clear its contents
ja: ステージの中身を鮮明にするかどうか

en: Whether the surface should match the allocation
ja: 表面が領域に一致するようにするかどうか

en: Whether the text is editable
ja: テキストを編集可能にするかどうか

en: Whether the text is selectable
ja: テキストを選択可能にするかどうか

en: Whether the text should be a single line
ja: テキストを一行モードにするかどうか

en: Whether the text should be justified
ja: テキストを両端揃えするかどうか

en: Whether the transform property is set
ja: 変形プロパティを設定するかどうか

en: Whether to enable depth cueing
ja: 頭出しの深さを利用可能にするかどうか

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
ja: ステージ色のアルファ値を尊重するかどうか

en: Whether to pack items at the start of the box
ja: ボックスの開始時にアイテムをパックするかどうか

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
ja: アンチエイリアスを使用するかどうか(1は使用、0は使用しない、-1はデフォルトを使用)

en: Whether to use fixed positioning for the actor
ja: アクターを固定した位置で使用するかどうか

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
ja: フォントのヒンティングを使用するかどうか (1は使用、0は使用しない、-1はデフォルトを使用する)

en: Whether to use the min-height property
ja: 最小高さのプロパティを使用するかどうか

en: Whether to use the min-width property
ja: 最小幅プロパティを使用するかどうか

en: Whether to use the natural-height property
ja: 通常の高さのプロパティを使用するかどうか

en: Whether to use the natural-width property
ja: 通常の幅のプロパティを使用するかどうか

en: Width
ja: 幅

en: Width of the actor
ja: アクターの幅

en: Width of the ellipse
ja: 楕円の幅

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window Mapped
ja: ウィンドウのマップ

en: Window Override Redirect
ja: ウィンドウのオーバーライド割り当て

en: Window Redirect Automatic
ja: ウィンドウの自動割り当て

en: Window X
ja: ウィンドウのX位置

en: Window Y
ja: ウィンドウのY位置

en: X Alignment
ja: X軸の整列

en: X End Scale
ja: X軸の拡大縮小の終点

en: X Expand
ja: X軸拡張

en: X Start Scale
ja: X軸の拡大縮小の起点

en: X coordinate
ja: X座標

en: X coordinate of the actor
ja: アクターのX座標

en: X coordinate of the anchor point
ja: X軸のアンカー点

en: X coordinate of the center of rotation
ja: 回転の中心となるX座標

en: X display to use
ja: 使用する X ディスプレイ

en: X position of window on screen according to X11
ja: X11のスクリーン領域上のウィンドウのXの位置

en: X screen to use
ja: 使用する X スクリーン

en: Y Alignment
ja: Y軸の整列

en: Y End Scale
ja: Y軸の拡大縮小の終点

en: Y Expand
ja: Y軸拡張

en: Y Start Scale
ja: Y軸の拡大縮小の起点

en: Y coordinate
ja: Y座標

en: Y coordinate of the actor
ja: アクターのY座標

en: Y coordinate of the anchor point
ja: Y軸のアンカー点

en: Y coordinate of the center of rotation
ja: 回転の中心となるY座標

en: Y position of window on screen according to X11
ja: X11のスクリーン領域上のウィンドウのYの位置

en: YUV textures are not supported
ja: YUV形式のテクスチャーはサポートしていません

en: YUV2 textures are not supported
ja: YUV2形式のテクスチャーはサポートしていません

en: Z Position
ja: Z軸の位置

en: Z component of the pivot point
ja: 回転の中心のZ成分

en: Z coordinate of the center of rotation
ja: 回転の中心となるZ座標

en: Zoom Axis
ja: ズームの軸方向
