gcalctool master - en to ja translation catalogue (437 entries)

en:  to
ja:  →

en: %d place | %d places
ja[0]: %d 個

en: %s%%s
ja: %%s%s

en: About Calculator
ja: 電卓について

en: Absolute Value
ja: 絶対値

en: Absolute Value [|]
ja: 絶対値 [|]

en: Accuracy value
ja: 精度

en: Acres
ja: エーカー

en: Add [+]
ja: 加算 [+]

en: Additional Functions
ja: 追加の関数

en: Advanced
ja: 拡張

en: Algerian Dinar
ja: アルジェリア・ディナール

en: Angle
ja: 角度

en: Angle units
ja: 角度の単位

en: Are you sure you want to close all open windows?
ja: 本当に開いているウィンドウをすべて閉じますか?

en: Area
ja: 面積

en: Argument not defined for zero
ja: ゼロの偏角は定義されていません

en: Astronomical Units
ja: 天文単位

en: Australian Dollar
ja: オーストラリア・ドル

en: Bahraini Dinar
ja: バーレーン・ディナール

en: Basic
ja: 基本

en: Binary
ja: 2 進数

en: Binary Logarithm
ja: 二進対数

en: Bits
ja: ビット

en: Boolean AND
ja: 真偽値の積

en: Boolean AND is only defined for positive integers
ja: 真偽値の積は、正の整数のみ定義しています

en: Boolean Exclusive OR
ja: 真偽値の排他的論理和

en: Boolean NOT
ja: 真偽値の否定

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ja: 真偽値の否定は、正の整数のみ定義しています。

en: Boolean OR
ja: 真偽値の和

en: Boolean OR is only defined for positive integers
ja: 真偽値の和は、正の整数のみ定義しています。

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ja: 真偽値の排他的論理和は、正の整数のみ定義しています

en: Botswana Pula
ja: ボツワナ・プラ

en: Brazilian Real
ja: ブラジル・レアル

en: British Pound Sterling
ja: イギリス・ポンド

en: Brunei Dollar
ja: ブルネイ・ドル

en: Built-in keywords
ja: 組み込みのキーワード

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリア・レフ

en: Button mode
ja: ボタンモード

en: Bytes
ja: バイト

en: CFA Franc
ja: CFA フラン

en: C_alculate
ja: 計算する(_A)

en: C_ost:
ja: 原価(_O):

en: Cables
ja: 鏈

en: Calculate Result
ja: 計算結果

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ja: ローンの定期支払い額を計算します (返済期間の最終日に支払いを行うものとします)。

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ja: 指定した期間に対する資産の減価償却費を級数法 (Sum-Of-The-Years'-Digits Method) を用いて計算します。これは加速度的減価償却法の一種で、償却期間の初期に重み付けして減価償却が行われるため、償却期間の後期より初期により大きな減価償却費が計上されます。耐用年数は一般的に年数で指定し、償却年数と同義です。

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ja: 指定した期間に対する資産の減価償却費を (二倍) 定率法 (Double-Declining Balance Method) を用いて計算します。

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ja: 一定額で積み立てを行った場合の投資額の将来価値を、定期利率に基づいて計算します。

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ja: 現在の投資額をある将来価値に増額するのに必要な複利計算期の年数を固定金利に基づいて計算します。

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ja: 通常の投資期間内に定期利率で将来価値を蓄積するために必要となる支払期間を計算します。

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ja: 投資額の将来価値を上げる際に必要となる複利計算期の定期利率を計算します。

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ja: 将来価値を一定の割引率を使って現在時点まで割り戻した現在価値を計算します。

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ja: 製品の再販売価格をその原価と売上総利益率に基づいて計算します。

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ja: 指定した期間に対する資産の減価償却費を定額法 (Straight-Line Depreciation Method) を用いて計算します。この償却法は毎年の減価償却費を平準化できるという特徴があります。耐用年数は一般的に年数で指定し、経過年数との差額で求めます。

en: Calculating
ja: 計算中

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
ja: “電卓”は、数学の方程式を解くアプリケーションです。最初は単なる基本的な電卓だと思われますが、拡張モード、財務モード、プログラミングモードに切り替えることにより、意外な機能を見つけるでしょう。

en: Calculator with financial and scientific modes.
ja: 財務と科学計算のモードを持つ電卓です。

en: Canadian Dollar
ja: カナダ・ドル

en: Celsius
ja: 摂氏

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Ch_aracter:
ja: 文字(_A):

en: Change word size
ja: Word サイズの変更

en: Chilean Peso
ja: チリ・ペソ

en: Chinese Yuan
ja: 中国人民元

en: Clear Display [Escape]
ja: 表示のクリア [Escape]

en: Close _All
ja: すべて閉じる(_A)

en: Colombian Peso
ja: コロンビア・ペソ

en: Complex argument
ja: 複素数の偏角

en: Complex conjugate
ja: 共役複素数

en: Compounding Term
ja: 複利計算期

en: Copy
ja: コピー

en: Copy result to clipboard
ja: 結果をクリップボードにコピー

en: Cosine
ja: 余弦の算出

en: Croatian Kuna
ja: クロアチア・クーナ

en: Cubic Meters
ja: 立方メートル

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency of the current calculation
ja: 通貨計算で使用する通貨

en: Currency to convert the current calculation into
ja: 現在の計算結果の変換先の通貨

en: Currency update interval
ja: 通貨の更新間隔

en: Czech Koruna
ja: チェコ・コルナ

en: Daily
ja: 毎日

en: Danish Krone
ja: デンマーク・クローネ

en: Days
ja: 日

en: Decimal
ja: 10 進数

en: Defined Functions
ja: 定義した関数

en: Defined Variables
ja: 定義した変数

en: Defined currencies
ja: 定義した通貨

en: Degrees
ja: Degree

en: Desktop Publishing Point
ja: DTP ポイント

en: Digital Storage
ja: デジタル容量

en: Displayed value not an integer
ja: 整数以外の値を表示します

en: Divide [/]
ja: 除算 [/]

en: Division by zero is undefined
ja: ゼロ除算は未定義です

en: Double Declining Depreciation
ja: 定率法による減価償却費

en: Double-Declining Depreciation
ja: 定率法による減価償却費

en: Duration
ja: 時間

en: E_xchange rate refresh interval
ja: 為替レートの更新間隔(_X)

en: End Group [)]
ja: 計算するグループの終了 [(]

en: Error: the number of periods must be positive
ja: エラー: 期間は正でなくてはなりません

en: Estonian Kroon
ja: エストニア・クルーン

en: Euler’s Number
ja: ネイピア数

en: Euro
ja: ユーロ

en: Exabits
ja: エクサビット

en: Exabytes
ja: エクサバイト

en: Exbibits
ja: エクスビビット

en: Exbibytes
ja: エクスビバイト

en: Exponent
ja: 指数

en: Exponent [^ or **]
ja: 指数 [^ または **]

en: Factorial
ja: 階乗

en: Factorial [!]
ja: 階乗 [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
ja: 階乗は非負実数のみ定義されています

en: Factorize
ja: 素因数分解

en: Factorize [Ctrl+F]
ja: 素因数分解 [Ctrl+F]

en: Fahrenheit
ja: 華氏

en: Fathoms
ja: ファゾム

en: Feet
ja: フィート

en: Feet per second
ja: フィート毎秒

en: Financial
ja: 財務

en: Financial Term
ja: 財務期間

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
ja: 財務モードはいくつかの特殊な計算をサポートします。定期金利、現在と障害の価値、定額法に準じた減価償却、倍額定率法による減価償却などの計算を行えます。

en: Fractional Component
ja: 端数

en: Frequency
ja: 周波数

en: Function “%s” is not defined
ja: 関数“%s”は未定義です

en: Future Value
ja: 将来価値

en: Future _Value:
ja: 将来価値(_V):

en: GNOME Calculator
ja: GNOME 電卓

en: GNOME Calculator in Advanced Mode
ja: GNOME 電卓拡張モード

en: GNOME Calculator in Basic Mode
ja: GNOME 電卓基本モード

en: GNOME Calculator in Financial Mode
ja: GNOME 電卓財務モード

en: GNOME Calculator in Programming Mode
ja: GNOME 電卓プログラミングモード

en: Gibibits
ja: ギビビット

en: Gibibytes
ja: ギビバイト

en: Gigabits
ja: ギガビット

en: Gigabytes
ja: ギガバイト

en: Gigahertz
ja: ギガヘルツ

en: Gpm
ja: 売上

en: Gradians
ja: グラード

en: Grams
ja: グラム

en: Gross Profit Margin
ja: 売上総利益

en: Hectares
ja: ヘクタール

en: Hertz
ja: ヘルツ

en: Hexadecimal
ja: 16 進数

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: Hours
ja: 時間

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
ja: どの程度の頻度で為替レートを更新するか。0 にすると為替レートをネットワークから一切取得しません。

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー・フォリント

en: Hyperbolic Cosine
ja: 双曲線余弦の算出

en: Hyperbolic Sine
ja: 双曲線正弦の算出

en: Hyperbolic Tangent
ja: 双曲線正接の算出

en: Icelandic Krona
ja: アイスランド・クローナ

en: Imaginary Component
ja: 虚部

en: Inches
ja: インチ

en: Indian Rupee
ja: インド・ルピー

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ja: 小数点以降の数値を表示後に、ゼロを表示するかどうかを示す。

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ja: 大きな数の表示で 1000 の区切りを表示するかどうか示す。

en: Indonesian Rupiah
ja: インドネシア・ルピア

en: Insert Character
ja: 文字の挿入

en: Insert Character Code
ja: 文字コードの挿入

en: Integer Component
ja: 整数部

en: Internal precision
ja: 内部精度

en: Inverse
ja: 逆数

en: Inverse [Ctrl+I]
ja: 逆数 [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ja: [-1, 1] の範囲外の値の逆余弦は未定義です

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ja: 1 未満の値の逆双曲線余弦は未定義です。

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
ja: [-1, 1] の範囲外の値の逆双曲線正接は未定義です。

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ja: [-1, 1] の範囲外の値の逆正弦は定義されていません

en: Iranian Rial
ja: ブラジル・レアル

en: Israeli New Shekel
ja: イスラエル新シェケル

en: Japanese Yen
ja: 日本円

en: Kazakhstani Tenge
ja: カザフスタン・テンゲ

en: Kelvin
ja: ケルビン

en: Keyboard
ja: キーボードモード

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Kibibits
ja: キビビット

en: Kibibytes
ja: キビバイト

en: Kilobits
ja: キロビット

en: Kilobytes
ja: キロバイト

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Kilohertz
ja: キロヘルツ

en: Kilometers
ja: キロメートル

en: Kilometers per hour
ja: キロメートル毎時

en: Knots
ja: ノット

en: Kuwaiti Dinar
ja: クウェート・ディナール

en: Length
ja: 長さ

en: Libyan Dinar
ja: リビア・ディナール

en: Light Years
ja: 光年

en: Liters
ja: リットル

en: Logarithm
ja: 対数

en: Logarithm of zero is undefined
ja: ゼロの対数は未定義です

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシア・リンギット

en: Malformed expression
ja: 計算式が間違っています

en: Mass
ja: 質量

en: Mauritian Rupee
ja: モーリシャス・ルピー

en: Mebibits
ja: メビビット

en: Mebibytes
ja: メビバイト

en: Megabits
ja: メガビット

en: Megabytes
ja: メガバイト

en: Megahertz
ja: メガヘルツ

en: Memory
ja: メモリー

en: Meters
ja: メートル

en: Meters per second
ja: メートル毎秒

en: Mexican Peso
ja: メキシコ・ペソ

en: Microliters
ja: マイクロリットル

en: Micrometers
ja: マイクロメートル

en: Microseconds
ja: マイクロ秒

en: Miles
ja: マイル

en: Miles per hour
ja: マイル毎時

en: Milliliters
ja: ミリリットル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Milliseconds
ja: ミリ秒

en: Minutes
ja: 分

en: Mode selection
ja: モードを選択

en: Modulus divide
ja: 剰余

en: Modulus division is only defined for integers
ja: 剰余は整数のみ定義しています

en: Months
ja: 月

en: Multiply [*]
ja: 乗算 [*]

en: Nanometers
ja: ナノメートル

en: Natural Logarithm
ja: 自然対数

en: Nautical Miles
ja: 海里

en: Need an integer to factorize
ja: 素因数分解は整数のみです

en: Nepalese Rupee
ja: ネパール・ルピー

en: Never
ja: なし

en: New Romanian Leu
ja: 新ルーマニア・レイ

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランド・ドル

en: New function
ja: 新しい関数

en: Nibbles
ja: ニブル

en: No redo history
ja: リドゥの履歴はありません

en: No sane value to bitwise shift
ja: ビット単位でシフトする値が正しくありません

en: No sane value to store
ja: 格納する値が正しくありません

en: No undo history
ja: アンドゥの履歴はありません

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー・クローネ

en: Number format
ja: 数値の表示書式

en: Number of _decimals
ja: 小数点以降の桁数(_D)

en: Numeric Base
ja: 数値の基数

en: Octal
ja: 8 進数

en: Omani Rial
ja: オマーン・リアル

en: Ones’ Complement
ja: 1 の補数

en: Ounces
ja: オンス

en: Overflow error
ja: オーバーフローエラー

en: Overflow. Try a bigger word size
ja: オーバーフローしました。Word サイズを大きくして試してください。

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
ja: オーバーフロー: 結果を算出できませんでした

en: Pakistani Rupee
ja: パキスタン・ルピー

en: Parsecs
ja: パーセク

en: Payment Period
ja: 支払期間

en: Pebibits
ja: ペビビット

en: Pebibytes
ja: ペビバイト

en: Percentage [%]
ja: 百分率 [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ja: 算術/科学/財務の計算を行います

en: Periodic Interest Rate
ja: 定期利率

en: Periodic Interest _Rate:
ja: 定期利率(_R):

en: Periodic Payment
ja: 定期支払額

en: Peruvian Nuevo Sol
ja: ペルー・ヌエボ・ソル

en: Petabits
ja: ペタビット

en: Petabytes
ja: ペタバイト

en: Philippine Peso
ja: フィリピン・ペソ

en: Pi [Ctrl+P]
ja: π [Ctrl+P]

en: Polish Zloty
ja: ポーランド・ズロチ

en: Pounds
ja: ポンド

en: Preferences
ja: 設定

en: Present Value
ja: 現在価値

en: Present _Value:
ja: 現在価値(_V):

en: Primary menu
ja: プライマリメニュー

en: Programming
ja: プログラミング

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
ja: プログラミングモードは進数変換 (2 進数、8 進数、10 進数、16 進数)、ブーリアン代数、1 の補数と 2 の補数、文字コードの文字への変換などの多くの機能をサポートします。

en: Qatari Riyal
ja: カタール・リアル

en: Rack Units
ja: Rack Unit

en: Radians
ja: ラジアン

en: Rankine
ja: ランキン度

en: Rate
ja: 利率

en: Real Component
ja: 実部

en: Root [Ctrl+R]
ja: 平方根 [Ctrl+R]

en: Russian Rouble
ja: ロシア・ルーブル

en: Saudi Riyal
ja: サウジ・リアル

en: Scientific Exponent
ja: 科学的指数

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
ja: 科学的指数 [Ctrl+E]

en: Seconds
ja: 秒

en: Select no. of arguments
ja: 引数の数を選択してください

en: Serbian Dinar
ja: セルビア・ディナール

en: Shift Left
ja: 左シフト

en: Shift Right
ja: 右シフト

en: Shift is only possible on integer values
ja: シフトは整数値のみ可能です

en: Show Thousands Separators
ja: 3 桁ごとの区切りの表示

en: Show Trailing Zeroes
ja: 末尾のゼロを表示

en: Show release version
ja: リリースバージョンを表示する

en: Sine
ja: 正弦の算出

en: Singapore Dollar
ja: シンガポール・ドル

en: Solve given equation
ja: 与えられた式を解く

en: Source currency
ja: 元の通貨

en: Source units
ja: 元の単位

en: South African Rand
ja: 南アフリカ・ランド

en: South Korean Won
ja: 韓国ウォン

en: Speed
ja: 速度

en: Square Centimeters
ja: 平方センチメートル

en: Square Foot
ja: 平方フィート

en: Square Meters
ja: 平方メートル

en: Square Millimeters
ja: 平方ミリメートル

en: Square [Ctrl+2]
ja: 二乗 [Ctrl+2]

en: Sri Lankan Rupee
ja: スリランカ・ルピー

en: Start Group [(]
ja: 計算するグループの開始 [(]

en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
ja: 指定したモードで起動する (basic, advanced, financial, programming, keyboard)

en: Start with given equation
ja: 与えられた式が入力された状態で起動する

en: Stone
ja: ストーン

en: Store
ja: 保存

en: Store value into existing or new variable
ja: 値を既存または新しい変数に保存します

en: Straight Line Depreciation
ja: 定額法による減価償却費

en: Straight-Line Depreciation
ja: 定額法による減価償却費

en: Subscript
ja: 下付き数字

en: Subscript mode [Alt]
ja: 下付き数字モード [Alt]

en: Subtract [-]
ja: 減算 [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ja: 級数法による減価償却費

en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
ja: 級数法による減価償却費

en: Superscript
ja: 上付き数字

en: Superscript mode [Ctrl]
ja: 上付き数字モード [Ctrl]

en: Swedish Krona
ja: スウェーデン・クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス・フラン

en: Switch conversion units
ja: 単位変換を切り替える

en: T&T Dollar (TTD)
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Tangent
ja: 正接の算出

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ja: π∕2 (90°) に π (180°) の倍数を加えた角度の正接は未定義です

en: Target currency
ja: 変換後の通貨

en: Target units
ja: 変換後の単位

en: Tebibits
ja: テビビット

en: Tebibytes
ja: テビバイト

en: Temperature
ja: 温度

en: Terabits
ja: テラビット

en: Terabytes
ja: テラバイト

en: Terahertz
ja: テラヘルツ

en: Term
ja: 期間

en: Thai Baht
ja: タイ・バーツ

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
ja: 拡張モードは次の多くの演算をサポートします: 対数, 階乗, 三角関数および双曲線関数, 剰余演算, 複素数, 乱数発生, 素因数分解, 単位換算

en: The angle units to use
ja: 使用する角度の単位

en: The button mode
ja: ボタンモード

en: The format to display numbers in
ja: 数値を表示する書式

en: The internal precision used with the MPFR library
ja: MPFR ライブラリに使用される内部精度

en: The number of digits displayed after the numeric point
ja: 小数点以降に表示する桁数

en: The numeric base
ja: 数値の基数

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ja: 負の指数関数に対するゼロの乗数は未定義です

en: The size of the words used in bitwise operations
ja: ビット演算時の Word サイズ

en: Tonnes
ja: トン

en: Trailing _zeroes
ja: 有効桁数(_Z)

en: Tunisian Dinar
ja: チュニジア・ディナール

en: Turkish Lira
ja: トルコ・リラ

en: Two’s Complement
ja: 2 の補数

en: UAE Dirham
ja: UAE ディルハム

en: US Dollar
ja: US ドル

en: US Gallons
ja: US ガロン

en: US Pints
ja: US パイント

en: US Quarts
ja: US クォート

en: Unable to open help file
ja: ヘルプを開けません

en: Underflow error
ja: アンダーフローエラー

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo [Ctrl+Z]
ja: 元に戻す [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
ja: 現在の計算単位

en: Units to convert the current calculation into
ja: 現在の計算の変換後の単位

en: Unknown conversion
ja: 変換方法が分かりません

en: Unknown variable “%s”
ja: “%s”は不明な変数です

en: Uruguayan Peso
ja: ウルグアイ・ペソ

en: Variable name
ja: 変数名

en: Venezuelan Bolívar
ja: ボリバル・フエルテ

en: Volume
ja: 体積

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weeks
ja: 週

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window position (x and y) of the last closed window.
ja: 最後に閉じたウィンドウの位置 (X 軸と Y 軸)。

en: Word Size
ja: Word サイズ

en: Word _size
ja: Word サイズ(_S)

en: Word size
ja: Word サイズ

en: Yards
ja: ヤード

en: Years
ja: 年

en: Yobibits
ja: ヨビビット

en: Yobibytes
ja: ヨビバイト

en: Yottabits
ja: ヨタビット

en: Yottabytes
ja: ヨタバイト

en: Zebibits
ja: ゼビビット

en: Zebibytes
ja: ゼビバイト

en: Zero raised to zero is undefined
ja: ゼロに対するゼロの乗数は未定義です

en: Zettabits
ja: ゼタビット

en: Zettabytes
ja: ゼタバイト

en: _Angle units
ja: 角度の単位(_A)

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Cost:
ja: 原価(_C):

en: _Engineering
ja: 工学(_E)

en: _Fixed
ja: 固定小数点(_F)

en: _Future Value:
ja: 将来価値(_F):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Insert
ja: 挿入する(_I)

en: _Life:
ja: 耐用年数(_L):

en: _Margin:
ja: 利幅(_M):

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Number of Periods:
ja: 期間(_N):

en: _Period:
ja: 期間(_P):

en: _Periodic Payment:
ja: 定期支払額(_P):

en: _Principal:
ja: 資本金(_P):

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Salvage:
ja: 残存価額(_S):

en: _Scientific
ja: 科学(_S)

en: _Term:
ja: 期間(_T):

en: _Thousands separators
ja: 3 桁ごとの区切り(_T)

en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
ja: calculation;arithmetic;scientific;financial;算術;科学;財務;calculator;計算機;

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
ja: 履歴を消去する

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
ja: 現在のウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピーする

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
ja: 除算 (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
ja: 科学的記数法で数値を入力する

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
ja: 逆数

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
ja: キーボードエントリー

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
ja: 乗算 (×)

[ctx: shortcut window]
en: Next result
ja: 次の結果

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Others
ja: その他

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付ける

[ctx: shortcut window]
en: Pi (π)
ja: PI (π)

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
ja: 前の結果

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
ja: プログラミングモード

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
ja: 平方根 (√)

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
ja: 拡張モードに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
ja: 基本モードに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
ja: 財務モードに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
ja: キーボードモードに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
ja: キーボードモードに切り替える (alt.)

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
ja: プログラミングモードに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
ja: 2 進数に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
ja: 10 進数に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
ja: 16 進数に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
ja: 8 進数に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
ja: モードの切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: unit-format]
en: %s cup
ja: %s カップ
