gnome-control-center master - en to ja translation catalogue (1645 entries)

en: %R
ja: %H:%M

en: %b %e
ja: %B%-e日

en: %b %e, %Y
ja: %Y年%B%-e日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d modified | %d modified
ja[0]: %d 個変更

en: %d pixel | %d pixels
ja[0]: %d ピクセル

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %e %B %Y, %R
ja: %Y年%B%-e日 %H:%M

en: %e %B %Y, %l:%M %p
ja: %Y年%B%-e日 %p %I:%M

en: %i day ago | %i days ago
ja[0]: %i 日前

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i 時間

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %l:%M %p
ja: %p %I:%M

en: %s Account
ja: %s アカウント

en: %s Camera
ja: %s カメラ

en: %s Details
ja: %s の詳細

en: %s Monitor
ja: %s モニター

en: %s Printer
ja: %s プリンター

en: %s Scanner
ja: %s スキャナー

en: %s Webcam
ja: %s ウェブカム

en: %s has the following permissions built-in. These cannot be altered. If you are concerned about these permissions, consider removing this application.
ja: %s には次の変更できない権限が組み込まれています。これらの権限に問題がある場合は、このアプリケーションの削除を検討してください。

en: %s is already being used for %s. If you replace it, %s will be disabled
ja: すでに %s は %s のために使用されています。もし入れ替えなければ %s が無効化されます。

en: %s is still logged in
ja: %s はまだログインしています

en: %s of disk space used
ja: ディスク容量の %s を使用中

en: %s remaining
ja: 残り %s

en: %s removed
ja: %s を削除しました

en: %s until fully charged
ja: フル充電まで %s

en: %s — Account Activity
ja: %s — アカウントのアクティビティ

en: %s; Build ID: %s
ja: %s (ビルド ID: %s)

en: %u Input | %u Inputs
ja[0]: %u 入力

en: %u Job | %u Jobs
ja[0]: %u ジョブ

en: %u Job Requires Authentication | %u Jobs Require Authentication
ja[0]: %u 件のジョブで認証が要求されています

en: %u Output | %u Outputs
ja[0]: %u 出力

en: %u file and link type that is opened by the app | %u file and link types that are opened by the app
ja[0]: %u 種類のファイル/リンクをアプリで開くことができます

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ja: (エラー: VPN 接続エディターを読み込めません)

en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: 1 (Default)
ja: 1 (デフォルト)

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 24-hour
ja: 24時制

en: 2G (Preferred), 3G
ja: 2G (優先), 3G

en: 2G (Preferred), 3G, 4G
ja: 2G (優先), 3G, 4G

en: 2G (Preferred), 4G
ja: 2G (優先), 4G

en: 2G Only
ja: 2G のみ

en: 2G, 3G (Preferred)
ja: 2G, 3G (優先)

en: 2G, 3G (Preferred), 4G
ja: 2G, 3G (優先), 4G

en: 2G, 3G, 4G (Preferred)
ja: 2G, 3G, 4G (優先)

en: 2G, 4G (Preferred)
ja: 2G, 4G (優先)

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: 32-bit
ja: 32 ビット

en: 3G (Preferred), 4G
ja: 3G (優先), 4G

en: 3G Only
ja: 3G のみ

en: 3G, 4G (Preferred)
ja: 3G, 4G (優先)

en: 40 minutes
ja: 40 分

en: 4G Only
ja: 4G のみ

en: 64-bit
ja: 64 ビット

en: 802.1x _Security
ja: 802.1x セキュリティ(_S)

en: 802.1x supplicant configuration failed
ja: 802.1x サプリカントの設定に失敗しました

en: 802.1x supplicant disconnected
ja: 802.1x サプリカントが切断されました

en: 802.1x supplicant failed
ja: 802.1x サプリカントが失敗しました

en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ja: 802.1x サプリカントの認証に時間がかかりすぎました

en: <b>%s</b> is used to open the following types of files and links.
ja: <b>%s</b> は次の種類のファイルとリンクを開くのに使用されます。

en: <b>Total</b>
ja: <b>合計</b>

en: A file named “%s” already exists.
ja: ファイル“%s”はすでに存在します。

en: A tuple containing the initial width, height and maximized state of the application window.
ja: アプリケーションの初期幅、初期高さ、最大化状態を含むタプルです。

en: AM
ja: 午前

en: AM / PM
ja: 午前/午後

en: A_cceptance delay:
ja: 認識するまでの間隔(_C):

en: A_uthenticate
ja: 認証(_U)

en: A_utomatic Login
ja: 自動ログイン(_U)

en: About
ja: このシステムについて

en: Access Points
ja: アクセスポイント

en: Access data using mobile network
ja: モバイルネットワークでデータにアクセスします

en: Access device location data.
ja: デバイスの位置データにアクセスします。

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Account Activity
ja: アカウントのアクティビティ

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom Shortcut
ja: 独自のショートカットを追加

en: Add Custom Shortcuts
ja: 独自のショートカットを追加

en: Add Location
ja: 場所を追加

en: Add Picture…
ja: 画像を追加…

en: Add Printer
ja: プリンターを追加

en: Add Printer…
ja: プリンターを追加…

en: Add Profile
ja: プロファイルを追加

en: Add Shortcut
ja: ショートカットを追加

en: Add User
ja: ユーザーを追加

en: Add User…
ja: ユーザーを追加…

en: Add VPN
ja: VPN を追加

en: Add a Printer…
ja: プリンターを追加…

en: Add an Input Source
ja: 入力ソースを追加

en: Add an account
ja: アカウントの追加

en: Add new connection
ja: 新しい接続を追加

en: Add or remove users and change your password
ja: ユーザーの追加と削除、パスワードの変更を行います

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
ja: プリンターの追加、プリンタージョブの表示、印刷方法の設定を行います。

en: Address
ja: アドレス

en: Address: %s
ja: アドレス: %s

en: Addresses
ja: アドレス

en: Adjust for TV
ja: TV 向けに調整

en: Administrator
ja: 管理者

en: Administrator Password
ja: 管理者のパスワード

en: Administrator _Name
ja: 管理者名(_N)

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users.
ja: 管理者は他のユーザーの追加、削除、設定の変更ができます。

en: Administrators can add and remove other users, and can change settings for all users. Parental controls cannot be applied to administrators.
ja: 管理者は他のユーザーの追加、削除、設定の変更ができます。管理者をペアレンタルコントロールで管理することはできません。

en: Advanced
ja: 高度

en: Affects system performance and power usage.
ja: システムのパフォーマンスと消費電力に関係します。

en: Airplane Mode
ja: 機内モード

en: Airplane Mode On
ja: 機内モードオン

en: Airplane Mode is On
ja: 機内モードがオンになっています

en: Alert Sound
ja: 警告音

en: All Displays
ja: すべてのディスプレイ

en: All Formats
ja: すべての形式

en: All Settings
ja: すべての設定

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ja: ここでアイテムを削除すると元に戻すことはできません。

en: All the temporary files will be permanently deleted.
ja: 一時ファイルは完全に削除されます。

en: Allow activity when the app is closed.
ja: アプリを閉じても実行し続けることを許可します。

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ja: 自動的な PAC プロビジョニングを許可する(_V)

en: Allow direct access to devices such as docks and external GPUs.
ja: ドックや外付け GPU などのデバイスへのダイレクトアクセスを許可します。

en: Allow user to change their password on next login
ja: 次回ログイン時にユーザー自身にパスワードを設定させる

en: Allows remote connections to control the screen.
ja: リモート接続で画面を操作することを許可します。

en: Alternate Characters Key
ja: 代替文字キー

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
ja: 他のプロファイルで使っている輝度をこのデバイス用に利用することもできます。

en: An internal error occurred that could not be recovered.
ja: 回復不能なエラーが発生しました。

en: Anony_mous identity
ja: 匿名の識別子(_M)

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Appearance
ja: 外観

en: Application
ja: アプリケーション

en: Application Search
ja: アプリケーション検索

en: Application Switching
ja: アプリケーションの切り替え

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Apply Changes?
ja: 変更を適用しますか?

en: Approximate Time
ja: 予測時間

en: April
ja: 4月

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s’s account?
ja: 本当にリモート管理の %s のアカウントを削除しますか?

en: Ask what to do
ja: どうするか確認する

en: Au_thentication
ja: 認証(_T)

en: August
ja: 8月

en: Authenticated
ja: 認証

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication is required to change user data
ja: ユーザーのデータを変更するには認証が必要になります

en: Authentication is required to enable or disable remote login
ja: リモートログインを有効化または無効化するには認証が必要になります

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: Authorize and Connect
ja: 認証と接続

en: Authorized at:
ja: 認証日時:

en: Auto Select
ja: 自動選択

en: AutoIP service error
ja: AutoIP サービスにエラーが発生しました

en: AutoIP service failed
ja: AutoIP サービスが失敗しました

en: AutoIP service failed to start
ja: AutoIP サービスの起動に失敗しました

en: Autogenerate Password
ja: パスワードを自動生成できます

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic (DHCP)
ja: 自動 (DHCP)

en: Automatic DNS
ja: 自動 DNS

en: Automatic Power Saver
ja: 自動的に消費電力を抑える

en: Automatic Routes
ja: 自動ルート

en: Automatic Screen Brightness
ja: 画面の明るさを自動調整する

en: Automatic Screen _Lock
ja: 自動画面ロック(_L)

en: Automatic Suspend
ja: 自動サスペンド

en: Automatic Time _Zone
ja: 自動タイムゾーン設定(_Z)

en: Automatic _Date &amp; Time
ja: 自動日時設定(_D)

en: Automatic _Screen Lock Delay
ja: 自動画面ロックの遅延(_S)

en: Automatic suspend
ja: 自動サスペンド

en: Automatic, DHCP only
ja: 自動、DHCP のみ

en: Automatically Delete Temporary _Files
ja: 一時ファイルを自動的に削除する(_F)

en: Automatically Delete _Period
ja: 自動的に削除する期間(_P)

en: Automatically Delete _Trash Content
ja: ゴミ箱の内容を自動的に削除する(_T)

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
ja: 自動

en: Automatically locking the screen prevents others from accessing the computer while you're away.
ja: 画面の自動ロックは、離席中に他の誰かがコンピューターにアクセスするのを防ぎます。

en: Automatically removes empty workspaces.
ja: 空のワークスペースを自動的に削除します。

en: Available panels:
ja: 利用可能なパネル:

en: Back
ja: 戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;
ja: Background;Wallpaper;Screen;Desktop;Style;Light;Dark;背景;壁紙;スクリーン;デスクトップ;スタイル;ライト;明るい;ダーク;暗い;

en: Balance
ja: バランス

en: Bark
ja: 犬が吠える音

en: Batteries
ja: バッテリー

en: Battery
ja: バッテリー

[ctx: Battery name]
en: Extra
ja: 予備

[ctx: Battery name]
en: Main
ja: 主

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
ja: Caps Lock と Num Lock の ON/OFF が切り替わるとビープ音を鳴らします。

en: Beep when a _modifier key is pressed
ja: 修飾キーを押したらビープ音を鳴らす(_M)

en: Beep when a key is _accepted
ja: キー入力が受け付けられたらビープ音を鳴らす(_A)

en: Beep when a key is _rejected
ja: キー入力が拒否されたらビープ音を鳴らす(_R)

en: Beep when a key is pr_essed
ja: キーが押されたらビープ音を鳴らす(_E)

en: Blank Screen Delay
ja: ブランクスクリーンの遅延

en: Block standard keyboard shortcuts.
ja: 標準のキーボードショートカットをブロックします。

en: Blu-ray video disc
ja: ブルーレイビデオディスク

en: Bluetooth Turned Off
ja: Bluetooth がオフになっています

en: Bluetooth connection failed
ja: Bluetooth 接続に失敗しました

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
ja: 機内モードがオンの場合、Bluetooth は使用できません。

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Both
ja: 両方

en: Bottom Half
ja: 下半分

en: Bounce keys typing delay
ja: バウンスキーの入力間隔

en: Browse for more pictures
ja: 他の画像を参照

en: Built-in Permissions
ja: 組み込みの権限

en: Built-in Webcam
ja: 組み込みのウェブカム

en: Button %d
ja: ボタン %d

en: CD _audio
ja: CD オーディオ(_A)

en: C_A certificate
ja: CA 証明書(_A)

en: C_ursor Size
ja: カーソルの大きさ(_U)

en: Cable unplugged
ja: ケーブル非接続

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Calculating…
ja: 計算中…

en: Calibrate
ja: キャリブレート

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
ja: ディスプレイやカメラ、プリンター等のデバイスのキャリブレート

en: Calibrate the device
ja: デバイスのキャリブレート

en: Calibration Device
ja: キャリブレーション装置

en: Calibration Quality
ja: キャリブレーション品質

en: Calibration failed!
ja: キャリブレーションに失敗しました!

[ctx: Calibration quality]
en: High
ja: 高

[ctx: Calibration quality]
en: Low
ja: 低

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
ja: 中

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
ja: キャリブレーションは画面の色管理に利用できるプロファイルを作成します。キャリブレーションに時間をかけるほど色プロファイルの品質は向上します。

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera is Turned Off
ja: カメラがオフになっています

en: Can change settings
ja: 設定の変更

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot automatically join this type of domain
ja: このタイプのドメインは自動で参加できません

en: Cannot export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポートできません

en: Cannot import VPN connection
ja: VPN 接続をインポートできません

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ja: %2$s ドメインに %1$s としてログインできません

en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;
ja: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;Output;Input;カード;マイク;音量;フェード;バランス;ブルートゥース;ヘッドセット;オーディオ;Sound;サウンド;アウトプット;インプット;

en: Carrier
ja: キャリア

en: Caution: %s remaining
ja: 注意: 残り %s

en: Cellphone
ja: 携帯電話

en: Ch_ange
ja: 変更(_A)

en: Change PIN
ja: PIN を変更

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Change Wallpaper
ja: 壁紙を変更

en: Change keyboard shortcuts and set your typing preferences, keyboard layouts and input sources
ja: キーボードショートカットや入力設定 (キーボードレイアウトや入力ソース) の変更を行います

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
ja: サウンドレベルや入力、出力、警告音を設定します

en: Change system time and date settings
ja: システムの時刻と日付の設定を変更

en: Change the date and time, including time zone
ja: 日付、時刻、タイムゾーンを変更します。

en: Change the desktop wallpaper.
ja: デスクトップの壁紙を変更します。

en: Change your background image or the UI colors
ja: 背景画像や UI の色を変更します

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
ja: マウスやタッチパッドの感度の変更、利き手の選択をします

en: Changes Cannot be Applied
ja: 変更を適用できません

en: Charging
ja: 充電中

en: Choose Network
ja: ネットワークを選択

en: Choose a Certificate Authority certificate
ja: 認証局 (CA) 証明書を選択

en: Choose a Folder
ja: フォルダーを選択

en: Choose a PAC file
ja: PAC ファイルを選択

en: Choose how to use connected monitors and projectors
ja: 接続したモニターやプロジェクターの使用方法を変更します

en: Choose the fingerprint device you want to configure
ja: 設定する指紋認証デバイスを選択してください

en: Choose your personal certificate
ja: 個人用証明書を選択する

en: Choose your private key
ja: 秘密鍵を選択する

en: Clean Print Heads
ja: ヘッドクリーニング

en: Clean print heads
ja: ヘッドクリーニング

en: Clear All
ja: すべて消去

en: Clear Cache…
ja: キャッシュを消去…

en: Click Assist
ja: クリック支援

en: Click a speaker to test
ja: スピーカーをクリックしてテストしてください

en: Clock;Timezone;Location;
ja: Clock;Timezone;Location;時計;日付;時刻;時間;日時;タイムゾーン;場所;Date;Time;

en: Close
ja: 閉じる

en: Co_lor:
ja: 色(_L):

en: Color
ja: 色

en: Color Effects
ja: 色の設定

en: Color Effects:
ja: 色の設定:

en: Color Temperature
ja: 色温度

en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
ja: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;色;ICC;プロファイル;キャリブレーション;プリンター;ディスプレイ;

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ja: デフォルト CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ja: デフォルトグレー

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ja: デフォルト RGB

en: Colorspace:
ja: 色空間:

en: Command
ja: コマンド

en: Common Formats
ja: 一般的な形式

en: Complete!
ja: 完了しました!

en: Compose Key
ja: Compose キー

en: Computer
ja: コンピューター

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration failed
ja: 設定に失敗しました

en: Configure Default Applications
ja: 既定のアプリケーションを設定します

en: Configure Removable Media settings
ja: リムーバブルメディアを設定します

en: Configure Telephony and mobile data connections
ja: モバイルデータ接続やテレフォニー接続を設定します

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Connect _automatically
ja: 自動接続する(_A)

en: Connect to this computer using the device name or remote desktop address.
ja: このコンピューターに接続するには、デバイス名かリモートデスクトップアドレスを使用します。

en: Connect to your data in the cloud
ja: クラウド上のあなたのデータと接続します

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
ja: オンラインアカウントへの接続や利用方法を設定します

en: Connected
ja: 接続

en: Connected at:
ja: 接続日時:

en: Connecting
ja: 接続中

en: Connection dependency failed
ja: 接続が依存するデバイスなどの準備ができません

en: Connection disappeared
ja: 接続が消失しました

en: Connection failed
ja: 接続失敗

en: Contains top bar and Activities
ja: トップバーとアクティビティボタンを含みます

en: Control how you connect to Wi-Fi networks
ja: Wi-Fi ネットワークへの接続方法を設定します

en: Control how you connect to the Internet
ja: ネットワークへの接続方法を設定します

en: Control various application permissions and settings
ja: アプリケーションの権限や設定を変更します

en: Control what you want to share with others
ja: 他のユーザーと共有するものを設定します

en: Control which applications show search results in the Activities Overview
ja: アクティビティ画面で検索結果を表示するアプリケーションを設定します

en: Control which notifications are displayed and what they show
ja: 表示する通知およびその表示方法について設定します

en: Convert to PS level 1
ja: PS レベル 1 に変換

en: Convert to PS level 2
ja: PS レベル 2 に変換

en: Copy profile
ja: プロファイルの複製

en: Could not connect to the thunderbolt subsystem.
ja: Thunderbolt サブシステムに接続できませんでした。

en: Could not load ui: %s
ja: ui ファイルを読み込めませんでした: %s

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ja: %s ドメインに接続できませんでした: %s

en: Create a color profile for the selected device
ja: 選択したデバイスのカラープロファイルを作成

en: Crosshairs
ja: 照準線

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Current background
ja: 現在の背景

en: Cursor Blinking
ja: カーソルの点滅

en: Cursor Size
ja: カーソルの大きさ

en: Cursor _Blinking
ja: カーソルの点滅(_B)

en: Cursor blinking speed
ja: カーソルが点滅する速さです

en: Cursor blinks in text fields.
ja: テキストフィールドでカーソルを点滅させます。

en: Cursor size can be combined with zoom to make it easier to see the cursor.
ja: ズーム機能と組み合わせてカーソルの大きさを設定することでカーソルがより見やすくなります。

en: Custom
ja: その他

en: Custom Shortcuts
ja: 独自のショートカット

en: D50 (Printing and publishing)
ja: D50 (印刷および出版)

en: D65 (Photography and graphics)
ja: D65 (写真とグラフィック)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
ja: DER か PEM の証明書 (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ja: DER, PEM, PKCS#12 の秘密鍵 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DHCP client error
ja: DHCP クライアントにエラーが発生しました

en: DHCP client failed
ja: DHCP クライアントが失敗しました

en: DHCP client failed to start
ja: DHCP クライアントの起動に失敗しました

en: D_elay:
ja: 認識するまでの間隔(_E):

en: Dark
ja: 暗い

en: Data
ja: データ

en: Data Connection
ja: データ接続

en: Date & Time
ja: 日付と時刻

en: Date &amp; _Time
ja: 日付と時刻(_T)

en: Dates
ja: 日付

en: Dates & Times
ja: 日付と時刻

en: Day
ja: 日

en: December
ja: 12月

en: Decrease text size
ja: 文字サイズを縮小

en: Decrement Hour
ja: 一時間単位で時刻を戻す

en: Decrement Minute
ja: 一分単位で時刻を戻す

en: Default Applications
ja: 既定のアプリケーション

en: Default Route
ja: デフォルトルート

en: Default:
ja: デフォルト:

en: Delay
ja: 時間

en: Delete Address
ja: アドレスを削除

en: Delete Route
ja: ルートを削除

en: Delete all the temporary files?
ja: 一時ファイルをすべて削除しますか?

en: Delete the selected user account
ja: 選択したユーザーアカウントを削除します

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
ja: ログイン中のユーザーを削除すると、システムが不整合な状態になることがあります。

en: Details
ja: 詳細

en: Device Details
ja: デバイスの詳細

en: Device Name
ja: デバイス名

en: Devices
ja: デバイス

en: Diagnostics
ja: 診断

en: Dialing attempt failed
ja: 発信の試行に失敗しました

en: Dialing request timed out
ja: 発信要求がタイムアウトしました

en: Dim Screen
ja: 画面を暗くする

en: Direct Access
ja: ダイレクトアクセス

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
ja: Wi-Fi、Bluetooth、モバイルブロードバンドを無効にします

en: Discharging
ja: 放電中

en: Disconnecting
ja: 切断中

en: Disk Capacity
ja: ディスク容量

en: Display Arrangement
ja: ディスプレイの配置

en: Display Brightness
ja: ディスプレイの明るさ

en: Display Calibration
ja: キャリブレーションの表示

en: Display Type
ja: ディスプレイの種類

[ctx: Display rotation]
en: Landscape
ja: 横方向

[ctx: Display rotation]
en: Landscape (flipped)
ja: 横方向 (逆向き)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Left
ja: 縦方向 (左向き)

[ctx: Display rotation]
en: Portrait Right
ja: 縦方向 (右向き)

en: Display version number
ja: バージョン番号を表示する

en: Displays
ja: ディスプレイ

[ctx: Distance]
en: Long
ja: 長い

[ctx: Distance]
en: Short
ja: 短い

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
ja: 画面の¼

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
ja: 画面の½

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
ja: 画面の¾

en: Do not disturb the calibration device while in progress
ja: 測定中はキャリブレーション装置に触らないでください

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ja: 登録済みの指紋情報を削除して指紋認証を無効にしますか?

en: Do you want to keep %s’s files?
ja: %s のファイルを残しますか?

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ja: %s を、保存している VPN 接続に入れ替えますか?

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Administrator Login
ja: ドメイン管理者のログイン

en: Don't leave traces
ja: 痕跡を残さないようにします

en: Double click, middle button
ja: ダブルクリック、中央ボタン

en: Double click, primary button
ja: ダブルクリック、主ボタン

en: Double click, secondary button
ja: ダブルクリック、副ボタン

en: Double-Click Delay
ja: ダブルクリックと認識する間隔

en: Drag windows against the top, left, and right screen edges to resize them.
ja: ウィンドウを画面上部、画面左端、画面右端にドラッグすることでウィンドウサイズを変更できるようにします。

en: Drip
ja: 水が滴る音

en: Driver
ja: ドライバー

en: Dynamic WEP (802.1x)
ja: 動的 WEP (802.1x)

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ja: カラーマネージメントを行うには、各デバイスの最新のカラープロファイルが必要になります。

en: Edge Scrolling
ja: エッジスクロール

en: Eject
ja: 取り出し

en: Embed GhostScript fonts only
ja: 内蔵 GhostScript フォントのみ

en: Empty
ja: 空

en: Empty all items from Trash?
ja: ゴミ箱からすべてのアイテムを削除しますか?

en: Enable A_nimations
ja: アニメーションを有効にする(_N)

en: Enable Mobile Network
ja: モバイルネットワークを有効にする

en: Enable color management for %s
ja: %s のカラーマネージメントを有効にする

en: Enable or disable remote desktop connections to this computer.
ja: このコンピューターへのリモートデスクトップ接続の有効/無効を切り替えます。

en: Enable or disable remote login
ja: リモートログインの有効化/無効化

en: Enable verbose mode
ja: 冗長モードを有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enables power saver mode when battery is low.
ja: バッテリーが低下したときに省電力モードを有効にします。

en: Enrolled at:
ja: 登録日時:

en: Ensure the device is properly connected.
ja: デバイスが正しく接続されていることを確認してください。

en: Enter New PIN
ja: 新しい PIN を入力してください

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する PIN を入力してください

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する PUK を入力してください

en: Enter a network address or search for a printer
ja: ネットワークアドレスを入力するかプリンターを検索してください

en: Enter credentials to print from %s.
ja: %s から印刷するにはユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Enter current PIN to change SIM lock settings
ja: SIM ロック設定の変更のために現在の PIN を入力してください

en: Enter new shortcut to change %s.
ja: %s の新しいショートカットを入力してください。

en: Enter the new shortcut
ja: 新しいショートカットキーを入力してください

en: Enter username and password to view printers on %s.
ja: %s で利用可能なプリンターを表示するにはユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Enter username and password to view printers on Print Server.
ja: プリンターサーバーで利用可能なプリンターを表示するにはユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Enterprise Login
ja: エンタープライズログイン

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ja: エンタープライズログインでは、中央管理された既存のユーザーアカウントをこのデバイスで使用できます。このアカウントを使用して、インターネット上の企業内の各種リソースにアクセスすることができます。

en: Eraser Pressure Feel
ja: 消しゴムの感触

en: Error removing account
ja: アカウントの削除に失敗しました

en: Error switching direct mode: %s
ja: ダイレクトモードの切り替え中にエラーが発生しました: %s

en: Existing connection was assumed
ja: 既存の接続とみなされました

en: Export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポート

en: External tablet device
ja: 外付けのタブレットデバイス

en: FTP proxy port
ja: FTP プロキシポート

en: Fade
ja: フェード

en: Failed to add account
ja: アカウントの追加に失敗しました

en: Failed to add new printer.
ja: 新しいプリンターを追加できませんでした。

en: Failed to authorize device:
ja: デバイスの認証に失敗しました:

en: Failed to communicate with the fingerprint daemon
ja: 指紋認証デーモンとの通信に失敗しました

en: Failed to communicate with the fingerprint reader
ja: 指紋リーダーとの通信に失敗しました

en: Failed to contact the accounts service
ja: アカウントサービスの接続に失敗しました

en: Failed to delete saved fingerprints: %s
ja: 保存された指紋情報の削除に失敗しました: %s

en: Failed to delete user
ja: ユーザーの削除に失敗しました

en: Failed to enroll new fingerprint
ja: 新しい指紋の登録に失敗しました

en: Failed to forget device:
ja: デバイスの削除に失敗しました:

en: Failed to get fingerprint devices: %s
ja: 指紋認証デバイスの取得に失敗しました: %s

en: Failed to join domain
ja: ドメインの参加に失敗しました

en: Failed to list fingerprints: %s
ja: 指紋情報の一覧を表示できませんでした: %s

en: Failed to log into domain
ja: ドメインへのログインに失敗しました

en: Failed to register account
ja: アカウントの登録に失敗しました

en: Failed to register with the requested network
ja: 要求されたネットワークへの登録に失敗しました

en: Failed to revoke remotely managed user
ja: リモート管理ユーザーの削除に失敗しました

en: Failed to select the specified APN
ja: 指定された APN の選択に失敗しました

en: Failed to start enrollment: %s
ja: 登録を開始できませんでした: %s

en: Failed to stop enrollment: %s
ja: 登録を停止できませんでした: %s

en: February
ja: 2月

en: File & Link Associations
ja: ファイルとリンクの関連付け

en: File &amp; Link Associations
ja: ファイルとリンクの関連付け

en: File H_istory
ja: ファイル履歴(_I)

en: File History
ja: ファイル履歴

en: File History & Trash
ja: ファイルの履歴と削除

en: File Sharing
ja: ファイル共有

en: File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: %s
ja: ファイル共有を使用して、現在のネットワークの他ユーザーが次の URI に接続し、あなたの公開フォルダーを共有できるようにします: %s

en: File System
ja: ファイルシステム

en: File Types
ja: ファイルの種類

en: File _History Duration
ja: ファイル履歴の期間(_H)

en: File history keeps a record of files that you have used. This information is shared between applications, and makes it easier to find files that you might want to use.
ja: ファイルを使用するとファイル履歴に記録されます。この情報はアプリケーション間で共有されるため、使用したいファイルを見つけやすくなります。

en: Fingerprint
ja: 指紋認証

en: Fingerprint Device
ja: 指紋認証デバイス

en: Fingerprint Enroll
ja: 指紋の登録

en: Fingerprint Login
ja: 指紋認証ログイン

en: Fingerprint Manager
ja: 指紋認証マネージャー

en: Fingerprint device disconnected
ja: 指紋認証デバイスが切断されました

en: Fingerprint device storage is full
ja: 指紋認証デバイスの登録数が上限に達しています

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Complete
ja: 完了

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Failed to enroll new fingerprint
ja: 新しい指紋の登録に失敗しました

[ctx: Fingerprint enroll state]
en: Problem Reading Device
ja: デバイスの読み取りに問題があります

en: Fingerprint login allows you to unlock and log into your computer with your finger
ja: 指紋認証ログインは指を使ってコンピューターにログインしたりロックを解除したりできるようにします

en: Firmware Version
ja: ファームウェアのバージョン

en: Firmware for the device may be missing
ja: このデバイスのファームウェアがないようです

en: Firmware missing
ja: ファームウェア未検出

en: Five clicks, GEGL time!
ja: クリック 5 回、GEGL タイム

en: Flash the entire _screen
ja: 画面全体をひらめかせる(_S)

en: Flash the entire _window
ja: ウィンドウ全体をひらめかせる(_W)

en: Folders
ja: フォルダー

en: Folders which are searched by system applications, such as Files, Photos and Videos.
ja: システムアプリケーション (ファイル、ビデオ、写真など) が検索対象にするフォルダーです。

en: Folders which are searched by system applications.
ja: システムアプリケーションが検索対象にするフォルダーです。

en: Forbid new _USB devices
ja: 新しい USB デバイスを認識しない(_U)

en: Forget Connection
ja: 接続情報を破棄

en: Forget Device
ja: デバイスを削除

en: Formats
ja: フォーマット

en: From
ja: 開始

en: Front
ja: フロント

en: Full Screen
ja: フルスクリーン

en: Full access
ja: フルアクセス

en: Full access to /dev
ja: /dev へのフルアクセス

en: Full-screen display correction not possible with this profile
ja: このプロファイルでは全画面表示での補正はできません

en: Fully charged
ja: フル充電

en: GNOME Settings Background Panel
ja: GNOME Settings 背景パネル

en: GNOME Settings Keyboard Panel
ja: GNOME Settings キーボードパネル

en: GNOME Settings Mouse &amp; Touchpad Panel
ja: GNOME Settings マウス &amp; タッチパッドパネル

en: GNOME Settings Sound Panel
ja: GNOME Settings サウンドパネル

en: GNOME Version
ja: GNOME のバージョン

en: GPRS services not allowed
ja: GPRS サービスの許可がありません

en: Gaming input device
ja: ゲーム用入力デバイス

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: General
ja: 全般

en: Generate Random Password
ja: ランダムパスワードを生成します

en: GhostScript pre-filtering
ja: GhostScript のプレフィルタリング

en: Glass
ja: ガラスを叩く音

en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
ja: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;グーグル;フェイスブック;ツイッター;ヤフー;ウェブ;オンライン;チャット;カレンダー;メール;連絡先;Flickr;OnlineAccounts;

en: Graphics
ja: グラフィック

en: HD DVD video disc
ja: HD DVD ビデオディスク

en: HTTP proxy port
ja: HTTP プロキシポート

en: HTTPS proxy port
ja: HTTPS プロキシポート

en: H_TTPS Proxy
ja: HTTPS プロキシ(_T)

en: Hardware Address
ja: ハードウェアアドレス

en: Hardware Airplane Mode is On
ja: ハードウェアの機内モードがオンになっています

en: Hardware Model
ja: ハードウェアモデル

en: Has network access
ja: ネットワークアクセス

en: Hearing
ja: 聞く

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: High contrast on or off
ja: ハイコントラストのオン/オフを切り替える

en: High performance and power usage.
ja: 高いパフォーマンスと消費電力です。

en: Home
ja: ホーム

en: Home folder
ja: ホームフォルダー

en: Hour
ja: 時

en: How much disk space this application is occupying with app data and caches.
ja: このアプリケーションがデータとキャッシュで占有しているディスク容量です。

en: How to Connect
ja: 接続方法

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP configuration expired
ja: IP 設定の期限切れです

en: IP configuration failed
ja: IP 設定に失敗しました

en: IPv4 Address
ja: IPv4 アドレス

en: IPv6 Address
ja: IPv6 アドレス

en: IPv_4 Method
ja: IPv4 メソッド(_4)

en: IPv_6 Method
ja: IPv6 メソッド(_6)

en: I_dentity
ja: Identity(_D)

[ctx: Idle time]
en: Never
ja: しない

en: Ignores fast duplicate keypresses
ja: 同じキーを繰り返し押した場合は無視する

en: Import from file…
ja: ファイルからインポート…

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
ja: エンタープライズログインを使用するには、このコンピューターを
    ドメインに登録する必要があります。ネットワーク管理者にドメインの
    パスワード入力を行ってもらってください。

en: Include application-provided search results.
ja: アプリケーション提供の検索結果を含みます。

en: Include applications from all _workspaces
ja: すべてのワークスペースのアプリケーションを含む(_W)

en: Include applications from the _current workspace only
ja: 現在のワークスペースのアプリケーションのみを含む(_C)

en: Includes keyboard layouts and input methods.
ja: キーボードレイアウトとインプットメソッドを含みます。

en: Incorrect password
ja: パスワードが違います

en: Increase text size
ja: 文字サイズを拡大

en: Increment Hour
ja: 一時間単位で時刻を進める

en: Increment Minute
ja: 一分単位で時刻を進める

en: Inhibit Shortcuts
ja: ショートカットを抑制

en: Initial state of the window
ja: ウィンドウの初期状態

en: Ink Level
ja: インクの量

en: Input
ja: 入力

en: Input Device
ja: 入力デバイス

[ctx: Input Source]
en: Other
ja: その他

en: Input Source Switching
ja: 入力ソースの切り替え

en: Input Sources
ja: 入力ソース

en: Input methods can’t be used on the login screen
ja: インプットメソッドはログイン画面では使用できません

en: Input sources can be switched using the %s keyboard shortcut.
    This can be changed in the keyboard shortcut settings.
ja: 入力ソースはキーボードショートカット (%s) で切り替えることができます。
    キーはキーボードショートカットの設定で変更可能です。

en: Insecure network (WEP)
ja: 安全ではないネットワーク (WEP)

en: Insert a SIM card to use this modem
ja: モデムに SIM カードを挿入してください

en: Install PPD File…
ja: PPD ファイルをインストール…

en: Install some…
ja: インストール…

en: Invalid password, please try again
ja: 不正なパスワードです、やり直してください

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
ja: ユーザーアカウントを削除するときに、ユーザーのホームディレクトリ、メールスプールおよび一時ファイルを残しておくことができます。

en: January
ja: 1月

en: JetDirect Printer
ja: JetDirect プリンター

en: Join
ja: 拡張

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Keep Aspect Ratio
ja: 縦横比を保持

en: Key presses repeat when key is held down.
ja: キーを長押しすると繰り返しキー入力を行います。

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;animations;
ja: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Universal Access;Contrast;Cursor;Sound;Zoom;Screen;Reader;big;high;large;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;Double;click;Delay;Speed;Assist;Repeat;Blink;visual;hearing;audio;typing;キーボード;マウス;アクセシビリティ;コントラスト;カーソル;サウンド;ズーム;拡大鏡;スクリーンリーダー;大きい;高;大きさ;テキスト;文字;フォント;サイズ;固定;キー;スロー;バウンス;ダブルクリック;ディレイ;遅延;速度;スピード;ユーザー支援;リピート;点滅;ビジュアル;視覚;ヒアリング;聴覚;音声;タイピング;ユニバーサルアクセス;animations;アニメーション;

en: Known Wi-Fi Networks
ja: 既知の Wi-Fi ネットワーク

en: LCD (CCFL backlight)
ja: LCD (CCFL バックライト)

en: LCD (RGB LED backlight)
ja: LCD (RGB LED バックライト)

en: LCD (white LED backlight)
ja: LCD (白色 LED バックライト)

en: LPD Printer
ja: LPD プリンター

en: Landscape
ja: 横方向

en: Language and format will be changed after next login
ja: 言語とフォーマットの設定は次回ログイン時に適用されます

en: Language;Layout;Keyboard;Input;
ja: Language;Layout;Keyboard;Input;言語;レイアウト;キーボード;入力;インプット;Region;地域;

en: Laptop Screen
ja: ラップトップ画面

en: Last Used
ja: 前回の使用

en: Last Week
ja: 先週

en: Last used
ja: 最後の利用

en: Launch calculator
ja: 電卓を起動

en: Launch email client
ja: メールクライアントを起動

en: Launch help browser
ja: ヘルプブラウザーを起動

en: Launch media player
ja: メディアプレーヤーを起動

en: Launch web browser
ja: ウェブブラウザーを起動

en: Launchers
ja: ランチャー

en: Learn more
ja: もっと詳しく

en: Learn more about color management
ja: カラーマネージメントについてもっと詳しく知る

en: Left
ja: 左

en: Left Half
ja: 左半分

en: Left Hand Orientation
ja: 左手用

en: Left little finger
ja: 左の小指

en: Left middle finger
ja: 左の中指

en: Left ring finger
ja: 左の薬指

en: Left thumb
ja: 左の親指

en: Light
ja: 明るい

en: Line busy
ja: 回線が使用中です

en: Link Types
ja: リンクの種類

en: Link speed
ja: リンクの速度

en: Link-Local Only
ja: リンクローカルのみ

en: List possible panel names and exit
ja: 利用可能なパネル名をリスト表示して終了する

en: Loading drivers database…
ja: ドライバーのデータベースを読み込み中…

en: Location
ja: 場所

en: Location Services
ja: 位置情報サービス

en: Location Services Turned Off
ja: 位置情報サービスがオフになっています

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
    
    Uses Mozilla Location Service: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>Privacy Policy</a>
    
    Allow the applications below to determine your location.
ja: アプリケーションが位置情報サービスから現在の位置情報を取得できます。Wi-Fi やモバイルブロードバンドを使用している場合、より正確な位置を取得できます。
    
    Mozilla Location Service を使用します: <a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>プライバシーポリシー</a>
    
    以下のアプリケーションが現在地を特定することを許可します。

en: Location: %s
ja: 場所: %s

en: Lock SIM with PIN
ja: PIN で SIM をロックします

en: Lock screen
ja: 画面をロック

en: Lock your screen
ja: 画面をロックします

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logged in
ja: ログイン中

en: Login Screen
ja: ログイン画面

en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;
ja: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;Parental Controls;Screen Time;App Restrictions;Web Restrictions;Usage;Usage Limit;Kid;Child;ログイン;名前;指紋認証;アバター;ロゴ;顔;パスワード;ペアレンタルコントロール;スクリーンタイム;アプリの使用制限;ウェブの閲覧制限;使用量;使用制限;使用上限;子供;

en: Logout…
ja: ログアウト…

en: Long Edge (Standard)
ja: 長辺とじ (標準)

en: Low battery: power saver enabled. Previous mode will be restored when battery is sufficiently charged.
ja: バッテリー低下: 省電力が有効になりました。バッテリーが十分に充電されると以前のモードに戻ります。

en: Low on a marker supply
ja: インクが少なくなっています

en: Low on developer
ja: 現像液が少なくなっています

en: Low on paper
ja: 紙が少なくなっています

en: Low on toner
ja: トナーの残量が少なくなっています

en: M_TU
ja: MTU(_T)

en: M_odem Details
ja: モデムの詳細(_O)

en: M_usic
ja: 音楽(_U)

en: Magnifier
ja: 拡大鏡

en: Magnifier Position:
ja: 拡大領域の位置:

en: Magnifier _extends outside of screen
ja: 画面の外側も表示する(_E)

en: Magnifier cursor _pushes contents around
ja: 拡大領域を押し出すように移動する (プッシュ)(_P)

en: Magnifier cursor moves with _contents
ja: カーソルの動きに拡大領域を移動する (プロポーショナル)(_C)

en: Make available to _other users
ja: 他のユーザーも利用できるようにする(_O)

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
ja: 見る、聞く、タイピング、クリック操作など、コンピューターを簡単に使えるようにします

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
ja: Wi-Fi アダプターが接続されオンになっているか確認してください

en: Make sure you have a Wireless Wan/Cellular device
ja: ワイヤレス Wan/Cellular デバイスを確認してください

en: Manage Thunderbolt devices
ja: Thunderbolt デバイスを管理します

en: Manage preferences for productivity and multitasking
ja: プロダクティビティとマルチタスクに関する設定を管理します

en: Manage user accounts
ja: ユーザーアカウントの管理

en: Manual
ja: 手動

en: Manual Schedule
ja: 手動スケジュール

en: Manufacturer
ja: 製造元

en: Map Buttons
ja: ボタン割り当て

en: Map buttons to functions
ja: ボタンへ機能を割り当て

en: March
ja: 3月

en: May
ja: 5月

en: Measurement
ja: 計量単位

en: Media Sharing
ja: メディア共有

en: Media player
ja: 音楽プレーヤー

en: Memory
ja: メモリ

en: Methods for entering symbols and letter variants using the keyboard.
ja: キーボードで記号や文字の異体字を入力する方法です。

en: Metric
ja: メトリック

en: Microphone
ja: マイク

en: Microphone Turned Off
ja: マイクがオフになっています

en: Microphone mute/unmute
ja: マイクのミュートを切り替える

en: Minute
ja: 分

en: Mirror
ja: ミラー

en: Mis-click detected, restarting…
ja: 誤クリックを検出しました。再起動します…

en: Mobile Network
ja: モバイルネットワーク

en: Mobile devices can scan the QR code to connect.
ja: モバイルデバイスで QR コードをスキャンすると接続できます。

en: Model
ja: 型式

en: Modem Details
ja: モデムの詳細

en: Modem Status
ja: モデムの状態

en: Modem initialization failed
ja: モデムの初期化に失敗しました

en: Modem not found
ja: モデムが見つかりませんでした

en: Month
ja: 月

en: More…
ja: さらに…

en: Motion _threshold:
ja: ジェスチャーのしきい値(_T):

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse & Touchpad
ja: マウスとタッチパッド

en: Mouse Speed
ja: マウスの速度

en: Move Down
ja: 下へ

en: Move Up
ja: 上へ

en: Move this job to the top of the queue
ja: このジョブをキューの先頭へ移動する

en: Move your calibration device to the calibrate position and press “Continue”
ja: キャリブレーション装置を測定位置に移動して“次へ”を押してください

en: Move your calibration device to the surface position and press “Continue”
ja: キャリブレーション装置を表面の位置に移動して“次へ”を押してください

en: Multi-Monitor
ja: マルチモニター

en: Multiple Displays
ja: マルチディスプレイ

en: Multitasking
ja: マルチタスク

en: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;
ja: Multitasking;Multitask;Productivity;Customize;Desktop;マルチタスク;プロダクティビティ;カスタマイズ;デスクトップ;

en: Must have a maximum of %d character | Must have a maximum of %d characters
ja[0]: %d 文字以下にしてください

en: Must have a minimum of 8 characters
ja: 8 文字以上にしてください

en: N_etwork
ja: ネットワーク(_E)

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Native to display
ja: ディスプレイ本来の設定

en: Natural Scrolling
ja: ナチュラルスクロール

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Mode
ja: ネットワークモード

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Network Proxy
ja: ネットワークプロキシ

en: Network Status
ja: ネットワークの状態

en: Network Type
ja: ネットワークの種類

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ja: パスワードや独自の設定など、選択したネットワークの詳細は失われます。

[ctx: Network mode]
en: Unknown
ja: 不明

en: Network registration denied
ja: ネットワーク登録が拒否されました

en: Network registration timed out
ja: ネットワーク登録がタイムアウトしました

en: Network timeout
ja: ネットワークがタイムアウトしました

en: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
ja: Network;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;ネットワーク;インターネット;有線;プロキシー;プロキシ;ブロードバンド;モデム;ブルートゥース;VPN;ドメイン名;ドメインネームサーバー;

en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;
ja: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Broadband;DNS;Hotspot;ネットワーク;無線;ワイヤレス;ブロードバンド;ホットスポット;

en: NetworkManager needs to be running
ja: NetworkManager が動作している必要があります

en: NetworkManager needs to be running.
ja: NetworkManager が動作している必要があります。

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Never
ja: しない

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

en: New shortcut…
ja: 新しいショートカット…

en: Next track
ja: 次のトラック

en: Night Light
ja: 夜間モード

en: Night light makes the screen color warmer. This can help to prevent eye strain and sleeplessness.
ja: 夜間モードは画面の色を少し暖色にします。これは目の疲れを緩和し、不眠を防ぐのに役立ちます。

en: No Active Jobs
ja: アクティブなジョブがありません

en: No Active Printer Jobs
ja: アクティブなジョブはありません

en: No Applications Have Asked for Camera Access
ja: カメラへのアクセスを要求しているアプリケーションはありません

en: No Applications Have Asked for Location Access
ja: 位置情報へのアクセスを要求しているアプリケーションはありません

en: No Applications Have Asked for Microphone Access
ja: マイクへのアクセスを要求しているアプリケーションはありません

en: No Bluetooth Found
ja: Bluetooth が見つかりませんでした

en: No CA certificate is _required
ja: CA 証明書が要求されましたが存在しません(_R)

en: No Desktop Background
ja: デスクトップの背景が見つかりません

en: No Fingerprint device
ja: 指紋認証デバイスがありません

en: No Printers Found
ja: プリンターが見つかりませんでした

en: No SIM
ja: SIM なし

en: No Search Results
ja: 検索結果はありません

en: No Thunderbolt Support
ja: Thunderbolt サポートがありません

en: No Users Found
ja: ユーザーが見つかりませんでした

en: No WWAN Adapter Found
ja: WWAN アダプターが見つかりませんでした

en: No Wi-Fi Adapter Found
ja: Wi-Fi アダプターが見つかりませんでした

en: No applications
ja: アプリケーションがありません

en: No applications can capture photos or video.
ja: アプリケーションが写真や動画を撮影できません。

en: No applications can obtain location information.
ja: アプリケーションが位置情報を取得できません。

en: No applications can record sound.
ja: アプリケーションが録音できません。

en: No applications found
ja: アプリケーションが見つかりませんでした

en: No carrier could be established
ja: キャリアの確立ができませんでした

en: No connection to phone
ja: 携帯端末に接続していません

en: No devices attached
ja: デバイスが接続されていません

en: No dial tone
ja: 発信音がありません

en: No fingerprint device
ja: 指紋認証デバイスがありません

en: No input source selected
ja: 入力ソースを選択していません

en: No input sources found
ja: 入力ソースが見つかりませんでした

en: No internet connection — connect to set up new online accounts
ja: インターネット接続がありません — 新しいオンラインアカウントのセットアップのために接続してください

en: No keyboard shortcut found
ja: キーボードショートカットがありません

en: No languages found
ja: 言語が見つかりません

en: No network service
ja: ネットワークサービスがありません

en: No networks selected for sharing
ja: 共有するネットワークを選択していません

en: No pre-filtering
ja: プレフィルタリングなし

en: No printers
ja: プリンターが見つかりません

en: No results found
ja: 結果がありません

en: No such domain or realm found
ja: そのようなドメインやレルムは見つかりませんでした

en: No suitable driver found
ja: 適切なドライバーが見つかりませんでした

en: No supported way to authenticate with this domain
ja: このドメインで認証を行う方法はサポートしていません

en: No tablet detected
ja: タブレットを検出できません

en: None
ja: 何もしない

en: Not calibrated
ja: 未較正

en: Not charging
ja: 充電していません

en: Not found
ja: 見つかりませんでした

en: Not searching for networks
ja: ネットワーク検索をしていません

en: Not set up
ja: 未設定

en: Nothing
ja: なにもしない

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications will continue to appear in the notification list when popups are disabled.
ja: ポップアップを無効にすると、通知リストに通知が表示され続けます。

en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
ja: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;通知;バナー;メッセージ;トレイ;ポップアップ;

en: November
ja: 11月

en: Numbers
ja: 数字

en: OS Name
ja: OS 名

en: OS Type
ja: OS の種類

en: October
ja: 10月

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: On _Battery Power
ja: バッテリー動作時(_B)

en: One Sided
ja: 片面

[ctx: Online Account]
en: Other
ja: その他

en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

en: Only USB and Display Port devices can attach.
ja: USB デバイスと DisplayPort デバイスのみ接続できます。

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ja: 問題に遭遇しました。ソフトウェアベンダーに報告してください。

en: Open
ja: 開く

en: Open System
ja: オープンシステム

en: Open cover
ja: カバーが開いています

en: Open door
ja: 扉が開いています

en: Open folder
ja: フォルダーを開く

en: Open the Parental Controls application.
ja: ペアレンタルコントロールアプリケーションを開きます。

en: Operation not allowed
ja: 操作の許可がありません

en: Operation not supported
ja: 操作をサポートしていません

en: Options…
ja: オプション…

en: Orientation
ja: 向き

en: Other Devices
ja: その他のデバイス

en: Other Media
ja: 他のメディア

en: Other Users
ja: 他のユーザー

en: Others
ja: その他

en: Other…
ja: その他…

en: Out of a marker supply
ja: インクが切れています

en: Out of developer
ja: 現像液が空です

en: Out of paper
ja: 紙が空です

en: Out of toner
ja: トナーが空です

en: Output
ja: 出力

en: Output Device
ja: 出力デバイス

en: Output Tray
ja: 出力トレイ

en: PAC _file
ja: PAC ファイル(_F)

en: PAC files (*.pac)
ja: PAC ファイル (*.pac)

en: PEAP _version
ja: PEAP バージョン(_V)

en: PIN check failed
ja: PIN チェックに失敗しました

en: PIN code should be a 4-8 digit number
ja: PIN コードは 4-8 桁です

en: PM
ja: 午後

en: PPP failed
ja: PPP が失敗しました

en: PPP service disconnected
ja: PPP サービスの接続を切断しました

en: PPP service failed to start
ja: PPP サービスの起動に失敗しました

en: PUK code should be an 8 digit number
ja: PUK コードは 8 桁です

en: Pages per side
ja: 片面のページ数

en: Panel to display
ja: 表示するパネル

en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;
ja: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;Night;Light;Blue;redshift;color;sunset;sunrise;パネル;プロジェクター;画面;解像度;リフレッシュ;モニター;ナイトライト;夜間モード;ブルーライト;色管理;ディスプレイ;ディスプレー;Displays;日没;日の出;

en: Paper
ja: 用紙サイズ

en: Paper Source
ja: 給紙元

en: Paper Type
ja: 用紙の種類

en: Parallel Port
ja: パラレルポート

en: Password
ja: パスワード

en: Password could not be changed
ja: パスワードを変更できません

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
ja: パスワードからユーザー名を取り除くともっと強くなるでしょう。

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ja: さらに文字や数字、記号を追加すると、もっと強くなります。

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ja: 大文字、小文字を混在させ、さらに数字を 1 つか 2 つ含めてください。

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ja: パスワードが短すぎます。アルファベット、数字、記号をもっと追加するようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ja: 新しいパスワードは、現在のパスワードとは異なるものを指定する必要があります。

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
ja: いくつかの文字や数字を変更してください。

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
ja: 新しいパスワードが現在のものと似すぎています。もう少し異なるものを使用してください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
ja: 一般的な単語は避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
ja: 既存の単語の文字を並べ替えたものは使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
ja: 同じ文字を連続して使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ja: 同じ種類の文字の繰り返しは避けるようにしてください。アルファベット、数字、記号を混ぜてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ja: 1234 や abcd などの連続した並びは避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
ja: パスワードにある一部の単語を使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
ja: パスワード中にユーザーの氏名を使うのは避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ja: アルファベット、数字、記号を混在させるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
ja: 小文字をもっと使うようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
ja: 数字をもっと使うようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
ja: 記号など特殊文字をもっと使うようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
ja: 大文字をもっと使うようにしてください。

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
ja: 無効アカウント

[ctx: Password mode]
en: None
ja: なし

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
ja: 次回ログイン時に設定

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止

en: Pauses the computer after a period of inactivity.
ja: 何もしない状態が一定時間続いたらコンピューターを休止します。

en: Pending Devices
ja: 保留中のデバイス

en: Performance mode activated by “%s”.
ja: “%s”によってパフォーマンスモードがアクティブになります。

en: Performance mode temporarily disabled due to high operating temperature.
ja: 動作温度が高いためパフォーマンスモードが一時的に無効になりました。

en: Performance mode temporarily disabled.
ja: パフォーマンスモードが一時的に無効になりました。

en: Period after the screen blanks when the screen is automatically locked.
ja: 画面がブランクになったあと、指定した条件で自動的に画面をロックします。

en: Period of inactivity after which the screen will go blank.
ja: 指定した時間、何もしないと画面がブランクになります。

en: Personal digital assistant
ja: 携帯情報端末

en: Picture CD
ja: ピクチャー CD

en: Place your calibration device over the square and press “Start”
ja: キャリブレーション装置を四角形に合わせて“開始”を押してください

en: Places
ja: 場所

en: Plasma
ja: プラズマ

en: Play (or play/pause)
ja: 再生 (あるいは再生/一時停止)

en: Please choose another password.
ja: 他のパスワードを選択してください。

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
ja: AccountService がインストールされ、有効になっているか確認してください。

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet.
ja: ワコムタブレットを接続するか、電源を入れてください。

en: Please provide PIN code for SIM %d
ja: SIM %d の PIN コードが必要です

en: Please provide PUK code for SIM %d
ja: SIM %d の PUK コードが必要です

en: Please restart when the problem is resolved.
ja: 問題が解決した場合、再起動してください。

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
ja: ディスプレイを標準的に使っている輝度に設定してください。色管理はこの輝度で最も正確になります。

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
ja: タブレットの位置調整を行いますので、画面に出現するマーカーをタップしてください。

en: Please type your current password again.
ja: 現在のパスワードを再度入力してください。

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
ja: Bluetooth を使用するにはドングルを接続してください。

en: Po_wer Button Behavior
ja: 電源ボタンの挙動(_W)

en: Pointing &amp; Clicking
ja: ポインター操作とクリック

en: Portrait
ja: 縦方向

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
ja: PostScript Printer Description ファイル(*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Power
ja: 電源

en: Power Mode
ja: 電源モード

en: Power Off
ja: 電源オフ

en: Power Saver mode activated by “%s”.
ja: “%s”によって省電力モードがアクティブになります。

en: Power Saving Options
ja: 省電力オプション

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ja: バランス

[ctx: Power profile]
en: Performance
ja: パフォーマンス

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ja: 省電力

en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;
ja: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;Energy;電源;スリープ;サスペンド;ハイバネート;バッテリー;明るさ;ブランクスクリーン;モニター;画面;ディスプレイ;アイドル;待機;電力;エネルギー;

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences;Settings;
ja: Preferences;Settings;設定;

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Press Esc to cancel or Backspace to disable the keyboard shortcut.
ja: Esc でキャンセル、Backspace でキーボードショートカットを無効にできます。

en: Prevent new USB devices from interacting with the system when the screen is locked.
ja: 画面をロックしているときは、新しい USB デバイスとの通信を行いません。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Primary Button
ja: 主ボタン

en: Primary Display
ja: プライマリディスプレイ

en: Primary Menu
ja: プライマリメニュー

en: Printer Default
ja: プリンターのデフォルト

en: Printer Details
ja: プリンターの詳細

[ctx: Printer Option Group]
en: Advanced
ja: 高度

[ctx: Printer Option Group]
en: Color
ja: 色

[ctx: Printer Option Group]
en: Finishing
ja: 表面処理

[ctx: Printer Option Group]
en: General
ja: 汎用

[ctx: Printer Option Group]
en: Image Quality
ja: 画質

[ctx: Printer Option Group]
en: Installable Options
ja: インストール可能なオプション

[ctx: Printer Option Group]
en: Job
ja: ジョブ

[ctx: Printer Option Group]
en: Page Setup
ja: ページ設定

[ctx: Printer jobs dialog title]
en: %s — Active Jobs
ja: %s — アクティブなジョブ

en: Printer “%s” has been deleted
ja: プリンター“%s”を削除しました

en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
ja: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;プリンター;キュー;印刷;紙;インク;トナー;

en: Printers
ja: プリンター

en: Printing Options
ja: プリンターのオプション

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Private _key
ja: 秘密鍵(_K)

en: Problem Reporting
ja: 問題報告

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
ja: 問題が検出されました。プロファイルは正しく動作しない可能性があります。<a href="">詳細を表示する。</a>

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Profile %d
ja: プロファイル %d

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Profile Name:
ja: プロファイル名:

en: Profile Whitepoint
ja: 白色点のプロファイル作成

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
ja: 高品質

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
ja: 低品質

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
ja: 中品質

en: Profile successfully created!
ja: プロファイルが正常に作成されました!

en: Projector
ja: プロジェクター

en: Protect your conversations
ja: 会話を保護します

en: Protect your location information
ja: 位置情報を保護します

en: Protect your pictures
ja: 写真を保護します

en: Protected EAP (PEAP)
ja: 保護つき EAP (PEAP)

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ja: キーを押下してから入力と認識されるまでに一定の間隔を設定する

en: Quality
ja: 品質

en: R_epeat Keys
ja: リピートキー(_E)

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Rear
ja: リア

en: Receive system searches and send results.
ja: システム検索を受け取り、検索結果を送ります。

en: Reduced performance and power usage.
ja: パフォーマンスと消費電力を抑えます。

en: Reduces the screen brightness when the computer is inactive.
ja: コンピューターが非アクティブなときに画面の明るさを下げます。

en: Refresh Network Providers
ja: ネットワークプロバイダーを更新

en: Refresh Rate
ja: リフレッシュレート

en: Region & Language
ja: 地域と言語

en: Remote Control
ja: リモートコントロール

en: Remote Desktop
ja: リモートデスクトップ

en: Remote Desktop Address
ja: リモートデスクトップアドレス

en: Remote Login
ja: リモートログイン

en: Remote _Desktop
ja: リモートデスクトップ(_D)

en: Remote desktop allows viewing and controlling your desktop from another computer.
ja: リモートデスクトップは、他のコンピューターからあなたのデスクトップを表示したり操作したりできるようにします。

en: Removable Media
ja: リムーバブルメディア

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Account
ja: アカウントを削除

en: Remove Connection Profile
ja: 接続プロファイルを削除

en: Remove Printer
ja: プリンターを削除

en: Remove User…
ja: ユーザーを削除…

en: Remove VPN
ja: VPN を削除

en: Rename Device
ja: デバイス名を変更

en: Repeat Keys
ja: リピートキー

en: Repeat keys delay
ja: リピートキーが行われるまでの時間です

en: Repeat keys speed
ja: 押したキーをリピートするときの速さです

en: Repeatedly lift and place your finger on the reader to enroll your fingerprint
ja: 指紋リーダーに指を何度か押し付けて指紋を登録してください

en: Replace
ja: 入れ替え

en: Report your problems
ja: 問題を報告します

en: Reproduce sounds.
ja: 音を再生します。

en: Requires internet access
ja: インターネットアクセスが必要です

en: Requires location services enabled and internet access
ja: 位置サービスの有効化とインターネットアクセスが必要です

en: Requires writable media
ja: 書き込み可能メディアが必要です

en: Reset
ja: リセット

en: Reset All
ja: すべてリセット

en: Reset All Shortcuts?
ja: すべてのショートカットをリセットしますか?

en: Reset All…
ja: すべてリセット…

en: Reset all shortcuts to their default keybindings
ja: すべてのショートカットをデフォルトのキーバインディングにリセットします

en: Reset the shortcut to its default value
ja: ショートカットをデフォルトの値にリセットします

en: Resetting the shortcuts may affect your custom shortcuts. This cannot be undone.
ja: ショートカットをリセットするとカスタムショートカットが影響を受ける可能性があります。この処理を元に戻すことはできません。

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart Filter
ja: フィルターを再始動

en: Restart Now
ja: ログアウト

en: Results are displayed according to the list order.
ja: 検索結果はリストの順に表示されます。

en: Reverse landscape
ja: 横方向 (逆向き)

en: Reverse portrait
ja: 縦方向 (逆向き)

en: Right
ja: 右

en: Right Half
ja: 右半分

en: Right little finger
ja: 右の小指

en: Right middle finger
ja: 右の中指

en: Right ring finger
ja: 右の薬指

en: Right thumb
ja: 右の親指

en: Roaming not allowed in this location area
ja: このエリアでのローミングの許可がありません

en: Routes
ja: ルート

en: Run in background
ja: バックグラウンドで実行

en: SIM Card not inserted
ja: SIM カードが挿入されていません

en: SIM Lock
ja: SIM ロック

en: SIM Locked
ja: SIM はロックされています

en: SIM PIN required
ja: SIM の PIN が必要です

en: SIM PIN2 required
ja: SIM の PIN2 が必要です

en: SIM PUK required
ja: SIM の PUK が必要です

en: SIM PUK2 required
ja: SIM の PUK2 が必要です

en: SIM Pin required
ja: SIM の PIN 番号が必要です

en: SIM Puk required
ja: SIM の PUK が必要です

en: SIM busy
ja: SIM がビジーです

en: SIM card used for internet
ja: SIM カードをインターネットに使用します

en: SIM not inserted
ja: SIM が挿入されていません

en: SIM wrong
ja: SIM が違います

en: S_ecurity
ja: セキュリティ(_E)

en: S_low Keys
ja: スローキー(_L)

en: Save Profile
ja: プロファイルを保存

en: Scan new fingerprint
ja: 新しい指紋の採取

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Screen
ja: 画面

en: Screen Calibration
ja: 画面位置調整

en: Screen Lock
ja: 画面ロック

en: Screen _Blank
ja: 画面のブランク(_B)

en: Screen _Keyboard
ja: スクリーンキーボード(_K)

en: Screen _Reader
ja: スクリーンリーダー(_R)

en: Screen brightness adjusts to the surrounding light.
ja: 周囲光で画面の明るさを調節します。

en: Scrolling moves the content, not the view.
ja: スクロールする方向にコンテンツが移動します。

en: Search
ja: 検索

en: Search Locations
ja: 検索する場所

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search for Drivers
ja: ドライバーを検索する

en: Search for a city
ja: 都市を検索する

en: Search for the string
ja: キーワードで検索する

en: Search locales…
ja: 地域を検索…

en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
ja: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;サーチ;検索;インデックス;索引;非表示;プライバシー;結果;

en: Searches can be for countries or languages.
ja: 国または言語を検索できます。

en: Searching for Printers
ja: プリンターの検索

en: Searching for preferred drivers…
ja: 推奨ドライバーの検索中…

en: Secondary click delay
ja: 副ボタンのクリックの間隔

en: Secrets were required, but not provided
ja: 秘密の情報が必要でしたが入力されませんでした

en: Secure network
ja: 安全なネットワーク

en: Secure network (WPA)
ja: 安全なネットワーク (WPA)

en: Secure network (WPA2)
ja: 安全なネットワーク (WPA2)

en: Secure network (WPA3)
ja: 安全なネットワーク (WPA3)

en: Security
ja: セキュリティ

en: Seeing
ja: 見る

en: Select
ja: 選択

en: Select ICC Profile File
ja: ICC プロファイルを選択

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: Select Location
ja: 場所を選択

en: Select PPD File
ja: PPD ファイルを選択

en: Select Printer Driver
ja: プリンタードライバーを選択

en: Select a File…
ja: ファイルを選択…

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
ja: 表示対象の白色点を選択してください。ほとんどのディスプレイが D65 光源に対してキャリブレーションを行えばいいはずです。

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: Select a picture
ja: 画像を選択

en: Select an application for audio CDs
ja: オーディオ CD 用のアプリケーションを選択

en: Select an application for software CDs
ja: ソフトウェアの CD を開くアプリケーションを選択

en: Select an application for video DVDs
ja: ビデオ DVD 用のアプリケーションを選択

en: Select an application to run when a camera is connected
ja: カメラが接続されたときに起動するアプリケーションを選択

en: Select an application to run when a music player is connected
ja: 音楽プレーヤーが接続されたときに起動するアプリケーションを選択

en: Select file to import
ja: インポートするファイルを選択

en: Select from Database…
ja: データベースから選択…

en: Select how media should be handled
ja: メディアの処理方法を選択してください

en: Select how other media should be handled
ja: 他のメディアの処理を選択してください

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
ja: キャリブレーションに使用するセンサーデバイスを選択してください。

en: Select the type of display that is connected.
ja: 接続しているディスプレイの種類を選択してください。

en: Select your display language and formats
ja: 表示される言語や日付などの形式を選択します

en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data. %s
ja: 技術的な問題に遭遇した場合、問題に関するレポートを送信することで %s の改善に役立てることができます。レポートは匿名で送信され、個人データは取り除かれます。%s

en: Separate IP addresses with commas
ja: 複数の IP アドレスを指定する場合はそれぞれコンマで区切ってください

en: September
ja: 9月

en: Serial Port
ja: シリアルポート

en: Server requires authentication
ja: サーバーが認証を要求しています

en: Session Bus
ja: セッションバス

en: Session Ended
ja: セッション終了

en: Session Started
ja: セッション開始

en: Set
ja: 設定

en: Set Custom Shortcut
ja: 独自のショートカットを設定

en: Set Shortcut
ja: ショートカットを設定

en: Set Shortcut…
ja: ショートカットを設定…

en: Set a password now
ja: 今すぐパスワードを設定する

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ja: グラフィックスタブレットのボタン割り当てやスタイラスの感度の設定をします。

en: Set password now
ja: 今すぐパスワードを設定する

en: Set this profile for all users on this computer
ja: コンピューターのすべてのユーザーでプロファイルを利用

en: Set up custom shortcuts for launching apps, running scripts, and more.
ja: アプリを起動したりスクリプトを実行したりする独自のショートカットを設定します。

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
ja: マウス、タッチパッドのボタンの順位を設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings is the primary interface for configuring your system.
ja: “設定”はシステム設定用のプライマリインターフェースです。

en: Share music, photos and videos over the network.
ja: 音楽や写真、ビデオをネットワーク上で共有できます。

en: Shared Key
ja: 共有鍵

en: Shared connection service failed
ja: 共有接続サービスが失敗しました

en: Shared connection service failed to start
ja: 共有接続サービスの起動に失敗しました

en: Shared to other computers
ja: 他のコンピューターと共有

en: Sharing
ja: 共有

en: Sho_w key
ja: キーを表示する(_W)

en: Sho_w password
ja: パスワードを表示する(_W)

en: Short Edge (Flip)
ja: 短辺とじ (フリップ)

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
ja: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;ショートカット;ワークスペース;ウィンドウ;リサイズ;サイズ変更;ズーム;コントラスト;入力;インプット;ソース;ロック;ボリューム;音量;

en: Should match the web address of your login provider.
ja: ログイン提供者のウェブアドレスと一致させる必要があります。

en: Show Battery _Percentage
ja: バッテリー残量を表示する(_P)

en: Show _Notifications on Lock Screen
ja: ロック画面に通知を表示する(_N)

en: Show color profiles for %s
ja: %s のカラープロファイルを表示する

en: Show system notifications.
ja: システムの通知を表示します。

en: Show warning when running a development build of Settings
ja: “設定”の開発版を起動したときに警告を表示する

en: Shut the laptop lid
ja: ノート PC を閉じてください

en: Signal Strength
ja: 信号強度

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ja: 非常に良い

[ctx: Signal strength]
en: Good
ja: 良い

[ctx: Signal strength]
en: None
ja: なし

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ja: OK

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ja: 弱い

en: Single click, middle button
ja: シングルクリック、中央ボタン

en: Single click, primary button
ja: シングルクリック、主ボタン

en: Single click, secondary button
ja: シングルクリック、副ボタン

en: Slow keys typing delay
ja: スローキーの入力間隔

en: Socks proxy port
ja: Socks プロキシポート

en: Software Updates
ja: ソフトウェアのアップデート

en: Software updates and other large downloads will not be started automatically.
ja: ソフトウェアのアップデートや、その他のサイズが大きいもののダウンロードは、自動的に開始されません。

en: Some settings must be unlocked before they can be changed.
ja: 一部の設定は変更する前にロックを解除しておく必要があります。

en: Sonar
ja: ソナーのピング音

en: Sorry! The system printing service
        doesn’t seem to be available.
ja: 申し訳ありません! システムの印刷サービスは
        現在、利用できないようです。

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ja: 申し訳ありませんが、そのユーザー名は使用できません。他の名前を試してください。

en: Sound
ja: サウンド

en: Sound and Media
ja: 音とメディア

en: Sounds
ja: サウンド

en: Special Character Entry
ja: 特殊文字の入力

en: Specify a number of permanent workspaces.
ja: 常に指定した数のワークスペースが用意されます。

en: Speed
ja: 速度

en: Standard Space
ja: 標準の色空間

en: Standard performance and power usage.
ja: 標準的なパフォーマンスと消費電力です。

en: Status unknown
ja: ステータス不明

en: Status unknown (missing)
ja: ステータス不明 (見つかりません)

en: Status:
ja: ステータス:

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ja: アクセスポイントを停止し、ユーザーを切断しますか?

en: Stop playback
ja: 再生を停止

en: Storage
ja: ストレージ

en: Style
ja: スタイル

en: Subwoofer
ja: サブウーファー

en: Summary
ja: 概要

en: Sunset to Sunrise
ja: 日没から日の出まで

en: Super Video CD
ja: スーパービデオ CD

en: Supported Frequencies
ja: サポートする周波数帯

en: Supported ICC profiles
ja: サポートする ICC プロファイル

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Switch input sources _individually for each window
ja: ウィンドウごとに個別に入力ソースを切り替える(_I)

en: Switch to next input source
ja: 次の入力ソースへ切り替える

en: Switch to previous input source
ja: 前の入力ソースへ切り替える

en: System
ja: システム

en: System Bus
ja: システムバス

en: System Logo
ja: システムロゴ

en: System Sounds
ja: システムのサウンド

en: System Volume
ja: システムの音量

en: System access that is required by the app
ja: アプリが要求しているシステムアクセス

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ja: システムのポリシーによりホットスポットとしての利用は禁止されています

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tablet Mode
ja: タブレットモード

en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
ja: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;タブレット;スタイラスペン;ペン;消しゴム;マウス;

en: Tap to Click
ja: タップでクリックする

en: Temporarily Disabled Until Tomorrow
ja: 明日まで一時的に無効にする

en: Test
ja: テスト

en: Test Page
ja: テストページ

en: Test Profile
ja: テスト用プロファイル

en: Test Your _Settings
ja: 設定を確認(_S)

en: Test page
ja: テストページ

en: Test profile:
ja: テスト用プロファイル:

en: Testing %s
ja: %s のテスト中

en: That login name didn’t work.
    Please try again.
ja: ログイン名に問題がありました。
    やり直してください。

en: That login password didn’t work.
    Please try again.
ja: パスワードに問題がありました。
    やり直してください。

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ja: ここに入力した MAC アドレスは、現在の接続で利用しているネットワークデバイスのハードウェアアドレスとして使用されます。この機能は MAC アドレスのクローニング、またはスプーフィングとして知られています。例: 00:11:22:33:44:55

en: The Thunderbolt subsystem (boltd) is not installed or not set up properly.
ja: Thunderbolt サブシステム (boltd) がインストールされていないか、正しくセットアップされていません。

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ja: VPN 接続“%s”を %s にエクスポートできませんでした。
    
    エラー: %s

en: The alternate characters key can be used to enter additional characters. These are sometimes printed as a third-option on your keyboard.
ja: 代替文字キーを使用すると追加の文字を入力できます。追加の文字はキーボード上に 3 番目のオプションとして印刷されている場合があります。

en: The device name is used to identify this device when it is viewed over the network, or when pairing Bluetooth devices.
ja: デバイス名は、ネットワーク上での表示や Bluetooth デバイスのペアリングにおいて、このデバイスを識別するのに使用されます。

en: The device type is not currently supported.
ja: このデバイスの形式は現在サポートしていません。

en: The file “%s” could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
ja: ファイル“%s”は読み取れなかったか、または処理できる VPN 接続情報がありません
    
    エラー: %s

en: The identifier for the last Settings panel to be opened
ja: 最後に開いた設定パネルの識別子

en: The identifier for the last Settings panel to be opened. Unrecognised values will be ignored and the first panel in the list selected.
ja: 最後に開いた設定パネルの識別子です。値を認識できない場合は無視して一覧の最初のパネルを選択します。

en: The language setting is used for interface text and web pages. Formats is used for numbers, dates, and currencies.
ja: 設定した言語でインターフェースやウェブページのテキストが表示されます。フォーマットは数値、日時、通貨の形式に使用されます。

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
ja: 計測器がプリンターのプロファイルをサポートしていません。

en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
ja: 計測器を検出できません。電源が入っていること、正しく接続されていることを確認してください。

en: The new password does not contain enough different characters
ja: 新しいパスワードには十分な種類の文字が含まれていません

en: The new password has already been used recently.
ja: 新しいパスワードは最近使用したものです。

en: The new password is too short
ja: 新しいパスワードは短すぎます

en: The new password is too simple
ja: 新しいパスワードは単純すぎます

en: The new password must contain numeric or special characters
ja: 新しいパスワードには数字または特殊文字を含めてください

en: The old and new passwords are the same
ja: 新旧のパスワードが同一です

en: The old and new passwords are too similar
ja: 新旧 2 つのパスワードが似すぎています

en: The optical photo conductor is near end of life
ja: 感光体の寿命が近づいています

en: The optical photo conductor is no longer functioning
ja: 感光体の寿命です

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: The profile could not be generated.
ja: プロファイルを生成できません。

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
ja: スクリーンリーダーを有効にすると、フォーカスのある画面のテキストを音声で読み上げます。

en: The selected private key does not appear to be protected by a password. This could allow your security credentials to be compromised. Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
ja: 選択した秘密鍵はパスワードで保護されていないようです。この状態は信用情報の侵害を許してしまいます。パスワード保護のある秘密鍵を選択してください。
    
    (秘密鍵は openssl を使用してパスワード保護ができます)

en: The target whitepoint was not obtainable.
ja: 対象の白色点は取得できません。

en: The user name and password are required to connect to this computer.
ja: このコンピューターへの接続にはユーザー名とパスワードが必要です。

en: The username is too long.
ja: ユーザー名が長すぎます。

en: The username should usually only consist of lower case letters from a-z, digits and the following characters: - _
ja: ユーザー名には小文字の“a”から“z”、数字の“0”から“9”、記号の“-”と“_”のみを使用してください。

en: This Week
ja: 今週

en: This could be due to hardware limitations.
ja: この原因はハードウェアの制限にある可能性があります。

en: This is not recommended for untrusted public networks.
ja: 信頼できない公衆ネットワークでは推奨されません。

en: This panel must be unlocked to change this setting
ja: この設定を変更するにはパネルのロックを解除する必要があります

en: This profile may no longer be accurate
ja: このプロファイルはもう正確ではなくなっているかもしれません。

en: This version of Settings should only be used for development purposes. You may experience incorrect system behavior, data loss, and other unexpected issues.
ja: このバージョンの“設定”は、開発目的の場合にのみ使用してください。システムの不正動作、データ消失、その他の予期せぬ不具合が発生する可能性があります。

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorization Error
ja: 認証エラー

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorized
ja: 認証

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Authorizing
ja: 認証中

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected
ja: 接続

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connected & Authorized
ja: 接続 & 認証

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Connecting
ja: 接続中

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Disconnected
ja: 切断

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Error
ja: エラー

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
ja: 不明

en: Thunderbolt could not be detected.
    Either the system lacks Thunderbolt support, it has been disabled in the BIOS or is set to an unsupported security level in the BIOS.
ja: Thunderbolt を検出できませんでした。
    システムが Thunderbolt に対応していないか、または BIOS で Thunderbolt が無効になっているか、もしくは BIOS で Thunderbolt のセキュリティレベルが対応していない設定になっているかのいずれかです。

en: Thunderbolt security level could not be determined.
ja: Thunderbolt のセキュリティレベルを確認できませんでした。

en: Thunderbolt support has been disabled in the BIOS.
ja: Thunderbolt サポートは BIOS で無効化されています。

en: Thunderbolt;privacy;
ja: Thunderbolt;privacy;プライバシー;

en: Time
ja: 時刻

en: Time Z_one
ja: タイムゾーン(_O)

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Time _Format
ja: 日時書式(_F)

en: Times
ja: 時刻

en: Tip Pressure Feel
ja: ペン先の感触

en: To
ja: 終了

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
ja: 時刻と日付の設定を変更するには、認証が必要です。

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
ja: 選択したユーザーアカウントを削除するには、
    まず * アイコンをクリックしてください

en: To edit a shortcut, choose the “Send Keystroke” action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
ja: ショートカットを編集するには、“キー入力の送信”を選択し、キーボードショートカットボタンを押して、新しいキー組み合わせを入力するか、[BS] キーで取り消してください。

en: Today
ja: 今日

en: Tools required for calibration are not installed.
ja: キャリブレーションに必要なツールがインストールされていません。

en: Top Half
ja: 上半分

en: Touch the top-left corner to open the Activities Overview.
ja: 画面左上隅にタッチするとアクティビティ画面を開きます。

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Touchpad Speed
ja: タッチパッドの速度

en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
ja: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;トラックパッド;ポインター;クリック;タップ;ダブル;ボタン;トラックボール;スクロール;Mouse;Touchpad;マウス;タッチパッド;

en: Trash &amp; Temporary Files
ja: ゴミ箱と一時ファイル

en: Trash and temporary files can sometimes include personal or sensitive information. Automatically deleting them can help to protect privacy.
ja: ゴミ箱へ移動したファイルや一時ファイルを自動的に削除するようにしておくと、そこに個人情報や機密情報が含まれていたとしても、プライバシーを保つことができます。

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
ja: 修飾キーに続いてキーを押したらそのキーと修飾キーを同時に押したものと扱う

en: Trigger a click when the pointer hovers
ja: ポインターの移動を停止したらクリック動作を行う

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ja: 主ボタンを押したままにすると副ボタンのクリックとみなす

en: Try a different search
ja: 他のキーワードを試してください

en: Try clicking, double clicking, scrolling
ja: クリック、ダブルクリック、スクロールを試してください

en: Tunneled TLS
ja: トンネル化 TLS

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
ja: Bluetooth のオン/オフやデバイスへの接続を行います

en: Turn Off Airplane Mode
ja: 機内モードをオフにする

en: Turn Off Hotspot…
ja: アクセスポイントをオフにする…

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
ja: Wi-Fi アクセスポイントをオンにしますか?

en: Turn VPN connection off
ja: VPN 接続をオフにする

en: Turn Wi-Fi off
ja: Wi-Fi をオフにする

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
ja: アクセシビリティ機能のオン/オフをキーボードで切り替える

en: Turn device off
ja: デバイスをオフにする

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
ja: Bluetooth を使用するには機内モードスイッチをオフにしてください。

en: Turn off to use Wi-Fi
ja: Wi-Fi を使用する場合はオフにしてください

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
ja: デバイスの接続やファイルの受信を行うには Bluetooth をオンにしてください。

en: Turn on-screen keyboard on or off
ja: オンスクリーンキーボードのオン/オフを切り替える

en: Turn screen reader on or off
ja: スクリーンリーダーのオン/オフを切り替える

en: Turn zoom on or off
ja: ズームのオン/オフを切り替える

en: Turning on the hotspot will disconnect from %s, and it will not be possible to access the internet through Wi-Fi.
ja: アクセスポイントをオンにすると %s から切断され、Wi-Fi でのインターネットアクセスができなくなります。

en: Turns the screen off after a period of inactivity.
ja: 何もしない状態が一定時間続いたら画面をオフにします。

en: Two Sided
ja: 両面

en: Two-finger Scrolling
ja: 2 本指でのスクロール

en: Two-sided
ja: 両面

en: Typing
ja: タイピング

en: Typing Assist
ja: タイピング支援

en: Unable to detect any devices that can be color managed
ja: カラーマネジメント対象のデバイスを検出できません

en: Unable to find the domain. Maybe you misspelled it?
ja: ドメインを見つけられません。スペルミスがないか確認してください。

en: Unable to open connection editor
ja: 接続エディターを起動できません

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Unencrypted private keys are insecure
ja: 暗号化されていない秘密鍵は安全ではありません

en: Uninterruptible power supply
ja: 無停電電源装置

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error
ja: 原因不明のエラー

en: Unknown Finger
ja: 不明な指です

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: Unknown error validating 802.1X security
ja: 802.1X セキュリティの検証中に不明なエラーが発生しました

en: Unknown time
ja: 残り時間は不明

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock %s.
ja: %s のロック解除

en: Unlock Print Server
ja: プリンターサーバーのロック解除

en: Unlock SIM card
ja: SIM カードのロック解除

en: Unlock to Add Printers and Change Settings
ja: 設定の変更やプリンターを追加する場合はロックを解除してください

en: Unlock to Add Users and Change Settings
ja: 設定の変更やユーザーを追加する場合はロックを解除してください

en: Unlock to Change Settings
ja: 設定を変更する場合はロックを解除してください

en: Unlock to add a user account.
ja: ユーザーアカウントのロックを解除します。

en: Unlocking…
ja: ロック解除…

en: Unlock…
ja: ロック解除…

en: Unmanaged
ja: 管理対象外

en: Unspecified GPRS error
ja: 特定できない GPRS エラー

en: Use Printer by Default
ja: デフォルトプリンター

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
ja: 警告音が鳴った場合に視覚的に警告を表示します。

en: Use mobile data when roaming
ja: ローミング時にモバイルデータを使用します

en: Use of the camera allows applications to capture photos and video. Disabling the camera may cause some applications to not function properly.
    
    Allow the applications below to use your camera.
ja: アプリケーションがカメラで写真や動画を撮影できます。カメラを無効にすると一部のアプリケーションが正常に機能しなくなるかもしれません。
    
    以下のアプリケーションがカメラを使用することを許可します。

en: Use of the microphone allows applications to record and listen to audio. Disabling the microphone may cause some applications to not function properly.
    
    Allow the applications below to use your microphone.
ja: アプリケーションがマイクで録音したりすることができます。マイクを無効にすると一部のアプリケーションが正常に機能しなくなるかもしれません。
    
    以下のアプリケーションがマイクを使用することを許可します。

en: Use the _same source for all windows
ja: すべてのウィンドウで同じソースを使用する(_S)

en: Use this connection _only for resources on its network
ja: この接続はネットワーク上のリソースのためだけに使用する(_O)

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User accounts which are managed by a company or organisation.
ja: 会社や組織に管理されているユーザーアカウントです。

en: User sets password on first login
ja: ユーザーの初回ログイン時にパスワードを設定する

en: Username
ja: ユーザー名

en: Users
ja: ユーザー

en: Utility to configure the GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップの設定ユーティリティ

en: Vendor supplied factory calibration data
ja: ベンダーが提供している工場でのキャリブレーションデータ

en: Verify Encryption
ja: 暗号化を検証

en: Version 0
ja: バージョン 0

en: Version 1
ja: バージョン 1

en: Video CD
ja: ビデオ CD

en: View Details
ja: 詳細を表示

en: View Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウトを表示

en: View and Customize Shortcuts
ja: ショートカットの表示とカスタマイズ

en: View information about your system
ja: システム情報を表示します

en: View your battery status and change power saving settings
ja: バッテリー状態の表示、省電力の設定をします

en: Virtualization
ja: 仮想化

en: Visible Networks
ja: ネットワーク一覧

en: Visual Alerts
ja: 視覚警告

en: Volume
ja: 音量

en: Volume Levels
ja: 音量レベル

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Volume mute/unmute
ja: ミュートを切り替える

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: WEP 128-bit Passphrase
ja: WEP 128-bit パスフレーズ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ja: WEP 40/128-bit キー (HEX または ASCII)

en: WEP inde_x
ja: WEP インデックス(_X)

en: WPA3 Personal
ja: WPA3 パーソナル

en: Wacom Tablet
ja: ワコムタブレット

[ctx: Wacom action-type]
en: Application defined
ja: アプリケーション定義

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
ja: キー入力の送信

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
ja: オンスクリーンヘルプの表示

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
ja: モニターの切り替え

en: Warning: Development Version
ja: 警告: 開発版です

en: Waste receptacle almost full
ja: 廃インクタンクがもう少しでいっぱいです

en: Waste receptacle full
ja: 廃インクタンクがいっぱいです

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ja: 設定ファイルの URL が指定されていない場合 Web Proxy Autodiscovery が使用されます。

en: When _idle
ja: アイドル時(_I)

en: When on battery power
ja: バッテリー動作時

en: When plugged in
ja: 電源接続時

en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    %s
ja: リモートログインを有効にした場合、リモートユーザーによる Secure Shell コマンドを使用した接続を許可します:
    %s

en: Whether Settings should show a warning when running a development build.
ja: 開発版を起動したときに“設定”が警告を表示するかどうかです。

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Network Name
ja: ネットワーク名

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Password
ja: パスワード

[ctx: Wi-Fi Hotspot]
en: Security type
ja: セキュリティタイプ

en: Wi-Fi Hotspot Active
ja: Wi-Fi アクセスポイント有効

[ctx: Wi-Fi Network]
en: _Forget
ja: 破棄(_F)

en: Wi-Fi hotspot allows others to share your internet connection, by creating a Wi-Fi network that they can connect to. To do this, you must have an internet connection through a source other than Wi-Fi.
ja: Wi-Fi アクセスポイントは周囲の人が接続できる Wi-Fi ネットワークを作成し、あなたのインターネット接続を全員で共有できるようにします。これには、Wi-Fi 以外の方法でのインターネット接続が必要です。

en: Wi-Fi password is missing.
ja: Wi-Fi パスワードがありません。

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ja: なし

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
ja: 広色域 LCD (CCFL バックライト)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
ja: 広色域 LCD (RGB LED バックライト)

[ctx: Wifi security]
en: None
ja: なし

en: Windowing System
ja: ウィンドウシステム

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
ja: 不明

en: Windows software
ja: Windows ソフトウェア

en: Wired
ja: 有線

en: Wireless Wan is disabled when airplane mode is on
ja: 機内モードがオンの場合ワイヤレス WAN は使用できません

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ja: ワイヤレスデバイスがホットスポットモードに対応していません

en: Wireless keyboard
ja: ワイヤレスキーボード

en: Wireless mouse
ja: ワイヤレスマウス

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Workspaces on _primary display only
ja: プライマリーディスプレイにのみワークスペースを表示する(_P)

en: Workspaces on all d_isplays
ja: すべてのディスプレイにワークスペースを表示する(_I)

en: Wrong password entered.
ja: 違うパスワードを入力しました。

en: Wrong password entered. You have %1$u try left | Wrong password entered. You have %1$u tries left
ja[0]: 違うパスワードを入力しました (残り %1$u 回)

en: Year
ja: 年

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are Offline
ja: 現在オフラインです

en: You can remove the calibration device.
ja: キャリブレーション装置を取り外せます。

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
ja: 異なるコンピューターの色プロファイルを利用したり、異なる照明条件のプロファイルを作成することもできます。

en: You cannot delete your own account.
ja: 自分自身のアカウントは削除できません。

en: You have %u try left | You have %u tries left
ja[0]: 残り %u 回

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
ja: <a href="linux">GNU/Linux</a> や <a href="osx">Apple OS X</a>、<a href="windows">Microsoft Windows</a> システムでのプロファイルの利用方法が役立つかもしません。

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
ja: キャリブレーション処理中はコンピューターを使えなくなります。

en: Your Account
ja: あなたのアカウント

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
ja: 最初に認証を行った以降にパスワードが変更されています!

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
ja: 変更内容を反映させるにはログインし直す必要があります

en: Zoom Options
ja: ズームオプション

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: _Access Point Names
ja: アクセスポイント名(_A)

en: _Action:
ja: アクション(_A):

en: _Active Screen Edges
ja: スクリーンエッジを有効にする(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add profile
ja: プロファイルを追加(_A)

en: _Administrator
ja: 管理者(_A)

en: _Always Show Accessibility Menu
ja: 常にアクセシビリティメニューを表示する(_A)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Authenticate
ja: 認証(_A)

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: _Automatic Problem Reporting
ja: 問題のレポートを自動で送信する(_A)

en: _Automatic Suspend
ja: 自動サスペンド(_A)

en: _BSSID
ja: BSSID(_B)

en: _Bounce Keys
ja: バウンスキー(_B)

en: _Brightness:
ja: 明るさ(_B):

en: _Calendar
ja: カレンダー(_C)

en: _Calibrate…
ja: キャリブレート(_C)…

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear History…
ja: 履歴を消去(_C)…

en: _Click Assist
ja: クリック支援(_C)

en: _Cloned Address
ja: クローンしたアドレス(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Computer Name
ja: コンピューター名(_C)

en: _Configuration URL
ja: 設定 URL(_C)

en: _Connect to Hidden Network…
ja: 非表示のネットワークに接続(_C)…

en: _Contrast:
ja: コントラスト(_C):

en: _Crosshairs:
ja: 照準線(_C):

en: _DVD video
ja: DVD ビデオ(_D)

en: _Data Roaming
ja: データローミング(_D)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete Files
ja: ファイルを削除(_D)

en: _Delete Fingerprints
ja: 指紋情報を削除(_D)

en: _Delete Temporary Files…
ja: 一時ファイルを削除する(_D)…

en: _Disable if two keys are pressed together
ja: 同時に 2 つのキーを押したら無効にする(_D)

en: _Do Not Disturb
ja: 通知ポップアップを表示しない(_D)

en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: _Done
ja: 完了(_D)

en: _Double-Click Delay
ja: ダブルクリックと認識する間隔(_D)

en: _Dynamic workspaces
ja: 動的ワークスペース(_D)

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: _Empty Trash…
ja: ゴミ箱を空にする(_E)…

en: _Enable
ja: 有効にする(_E)

en: _Enable by Keyboard
ja: キーボードから有効化できるようにする(_E)

en: _Enroll
ja: 登録(_E)

en: _FTP Proxy
ja: FTP プロキシ(_F)

en: _File Sharing
ja: ファイル共有(_F)

en: _Fingerprint Login
ja: 指紋認証ログイン(_F)

en: _Fixed number of workspaces
ja: ワークスペースの数を指定する(_F)

en: _Follow mouse cursor
ja: マウスカーソルの動きを追う(_F)

en: _Forget
ja: 破棄(_F)

en: _Formats
ja: フォーマット(_F)

en: _HTTP Proxy
ja: HTTP プロキシ(_H)

en: _High Contrast
ja: ハイコントラスト(_H)

en: _Hot Corner
ja: ホットコーナー(_H)

en: _Hover Click
ja: ホバークリック(_H)

en: _Ignore Hosts
ja: 次のホストを無視する(_I)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Import File…
ja: ファイルを読み込む(_I)…

en: _Inner authentication
ja: 内部認証(_I)

en: _Keep Files
ja: ファイルを残す(_K)

en: _Keep magnifier cursor centered
ja: カーソルを画面中央にキープする (中央)(_K)

en: _Key
ja: キー(_K)

en: _Known Wi-Fi Networks
ja: 既知の Wi-Fi ネットワーク(_K)

en: _Language
ja: 言語(_L)

en: _Large Text
ja: 大きな文字(_L)

en: _Left index finger
ja: 左の人差し指(_L)

en: _Length:
ja: 長さ(_L):

en: _Locate Pointer
ja: ポインターの位置確認(_L)

en: _Lock SIM with PIN
ja: PIN で SIM をロックする(_L)

en: _Lock Screen Notifications
ja: ロック画面での通知(_L)

en: _MAC Address
ja: MAC アドレス(_M)

en: _Magnification:
ja: 拡大率(_M):

en: _Mail
ja: メール(_M)

en: _Media Sharing
ja: メディア共有(_M)

en: _Metered connection: has data limits or can incur charges
ja: 従量制接続(_M): データ通信量に上限がある、または通信料がかかります

en: _Mobile Data
ja: モバイルデータ(_M)

en: _Mouse Keys
ja: マウスキー(_M)

en: _Music player
ja: 音楽プレーヤー(_M)

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: _Network Mode
ja: ネットワークモード(_N)

en: _Never prompt or start programs on media insertion
ja: メディア挿入時にどう処理するか確認したり、プログラムを実行したりしない(_N)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Number of Workspaces
ja: ワークスペースの数(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Other Media…
ja: 他のメディア(_O)…

en: _Overlaps mouse cursor
ja: マウスカーソルに重ねる(_O)

en: _Parental Controls
ja: ペアレンタルコントロール(_P)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Photos
ja: 写真(_P)

en: _Plugged In
ja: 電源接続時(_P)

en: _Private key password
ja: 秘密鍵のパスワード(_P)

en: _Purge Temporary Files
ja: 一時ファイルを削除する(_P)

en: _Re-enroll this finger…
ja: この指を再登録(_R)…

en: _Remote Login
ja: リモートログイン(_R)

en: _Remove profile
ja: プロファイルを削除(_R)

en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: _Replace
ja: 入れ替え(_R)

en: _Require Password
ja: パスワードを要求する(_R)

en: _Resume
ja: 再開(_R)

en: _Right index finger
ja: 右の人差し指(_R)

en: _SIM Lock
ja: SIM ロック(_S)

en: _SSID
ja: SSID(_S)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Screen part:
ja: 拡大部分(_S):

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Set
ja: 設定(_S)

en: _Set for all users
ja: 全ユーザー用に設定(_S)

en: _Simulated Secondary Click
ja: 副ボタンのクリックの代替(_S)

en: _Socks Host
ja: Socks ホスト(_S)

en: _Software
ja: ソフトウェア(_S)

en: _Sound Keys
ja: 切り替えキー(_S)

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: _Sticky Keys
ja: 固定キー(_S)

en: _Stop Hotspot
ja: 停止(_S)

en: _Test flash
ja: 動作確認(_T)

en: _Thickness:
ja: 太さ(_T):

en: _Turn On
ja: オン(_T)

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
ja: Wi-Fi アクセスポイントをオンにする(_T)…

en: _Turn off Airplane Mode
ja: 機内モードをオフにする(_T)

en: _Type
ja: 種類(_T)

en: _Type:
ja: 種類(_T):

en: _Typing Assist (AccessX)
ja: タイピング支援 [AccessX](_T)

en: _Unlock
ja: ロック解除(_U)

en: _User certificate
ja: ユーザー証明書(_U)

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Video
ja: ビデオ(_V)

en: _View details
ja: 詳細を表示(_V)

en: _Visual Alerts
ja: 視覚警告(_V)

en: _Web
ja: ウェブ(_W)

en: _White on black:
ja: 反転(_W):

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: _Zoom
ja: ズーム(_Z)

en: application;flatpak;permission;setting;
ja: application;flatpak;permission;setting;アプリケーション;パーミッション;許可;権限;設定;snap;

en: audio DVD
ja: オーディオ DVD

en: automatic
ja: 自動

[ctx: automatic_suspend]
en: 1 hour
ja: 1 時間

[ctx: automatic_suspend]
en: 100 minutes
ja: 100 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 15 minutes
ja: 15 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 2 hours
ja: 2 時間

[ctx: automatic_suspend]
en: 20 minutes
ja: 20 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 25 minutes
ja: 25 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 30 minutes
ja: 30 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 45 minutes
ja: 45 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 80 minutes
ja: 80 分

[ctx: automatic_suspend]
en: 90 minutes
ja: 90 分

en: blank Blu-ray disc
ja: 空のブルーレイディスク

en: blank CD disc
ja: 空の CD

en: blank DVD disc
ja: 空の DVD

en: blank HD DVD disc
ja: 空の HD DVD

[ctx: blank_screen]
en: 1 minute
ja: 1 分

[ctx: blank_screen]
en: 10 minutes
ja: 10 分

[ctx: blank_screen]
en: 12 minutes
ja: 12 分

[ctx: blank_screen]
en: 15 minutes
ja: 15 分

[ctx: blank_screen]
en: 2 minutes
ja: 2 分

[ctx: blank_screen]
en: 3 minutes
ja: 3 分

[ctx: blank_screen]
en: 4 minutes
ja: 4 分

[ctx: blank_screen]
en: 5 minutes
ja: 5 分

[ctx: blank_screen]
en: 8 minutes
ja: 8 分

[ctx: blank_screen]
en: Never
ja: しない

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
ja: 長い

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
ja: 短い

en: bytes
ja: バイト

en: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;
ja: cellular;wwan;telephony;sim;mobile;セルラー;ワイヤレスワイドエリアネットワーク;テレフォニー;モバイル;

[ctx: cursor size]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: cursor size]
en: Large
ja: 大

[ctx: cursor size]
en: Larger
ja: 特大

[ctx: cursor size]
en: Largest
ja: 最大

[ctx: cursor size]
en: Medium
ja: 中

en: default;application;preferred;media;
ja: default;application;preferred;media;デフォルト;既定;アプリケーション;メディア;

en: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ja: device;system;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;デバイス;システム;デフォルト;既定;アプリケーション;設定;オーディオ;音声;音楽;ミュージック;ビデオ;動画;ディスク;リムーバブルメディア;媒体;自動起動;オートラン;

en: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
ja: device;system;information;hostname;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;デバイス;システム;情報;メモリ;プロセッサ;バージョン;デフォルト;アプリケーション;設定;オーディオ;音声;音楽;ミュージック;ビデオ;動画;ディスク;リムーバブルメディア;媒体;自動起動;オートラン;Details;詳細;ホスト名;

[ctx: display setting]
en: Button 1
ja: ボタン 1

[ctx: display setting]
en: Button 2
ja: ボタン 2

[ctx: display setting]
en: Button 3
ja: ボタン 3

[ctx: display setting]
en: Map to Monitor
ja: 画面にマッピング

[ctx: display setting]
en: Orientation
ja: 向き

[ctx: display setting]
en: Resolution
ja: 解像度

[ctx: display setting]
en: Scale
ja: サイズ調整

[ctx: dwell click delay]
en: Long
ja: 長い

[ctx: dwell click delay]
en: Short
ja: 短い

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
ja: 大

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
ja: 小

en: e-book reader
ja: 電子書籍リーダー

[ctx: hotspot]
en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-PEAP CA 証明書: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-PEAP CA 証明書: 認証書が指定されていません

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-TLS CA 証明書: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-TLS CA 証明書: 認証書が指定されていません

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
ja: 無効な EAP-TLS 秘密鍵: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
ja: 無効な EAP-TLS ユーザー証明書: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
ja: 無効な EAP-TTLS CA 証明書: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
ja: 無効な EAP-TTLS CA 証明書: 証明書が指定されていません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
ja: 無効な WEP キー: キーの長さが %zu 文字の場合、アスキー文字以外は使用できません

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
ja: 無効な WEP キー: キーの長さが %zu 文字の場合、16 進数字以外は使用できません

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
ja: 無効な WEP キー: パスフレーズには必ず何か入力してください

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
ja: 無効な WEP キー: パスフレーズは 64 文字未満でなければなりません

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
ja: 無効な WEP キー: キーの長さ %zu は使用できません。WEP キーは長さ 5 文字か 13 文字のアスキー文字、または 10 文字か 26 文字の 16 進数字のどちらかでなければなりません

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
ja: 無効な WPA PSK: キーが 64 文字の場合、16 進数字以外は使用できません

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
ja: 無効な WPA PSK: キーの長さ %zu は無効です。8 〜 63 文字、または 16 進数表記で 64 文字でなければなりません

[ctx: keybinding]
en: Search
ja: 検索

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
ja: 左 Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
ja: 左 Super

[ctx: keyboard key]
en: Menu key
ja: メニューキー

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
ja: 右 Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
ja: 右 Ctrl

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
ja: 右 Super

[ctx: lock_screen]
en: 1 hour
ja: 1 時間

[ctx: lock_screen]
en: 1 minute
ja: 1 分

[ctx: lock_screen]
en: 2 minutes
ja: 2 分

[ctx: lock_screen]
en: 3 minutes
ja: 3 分

[ctx: lock_screen]
en: 30 minutes
ja: 30 分

[ctx: lock_screen]
en: 30 seconds
ja: 30 秒

[ctx: lock_screen]
en: Screen Turns Off
ja: 画面オフのとき

[ctx: login date-time]
en: %k:%M
ja: %H:%M

[ctx: login date-time]
en: %s, %s
ja: %s %s

[ctx: login history week label]
en: %b %e
ja: %B%-e日

[ctx: login history week label]
en: %b %e, %Y
ja: %Y年%B%-e日

[ctx: measurement format]
en: Imperial
ja: ヤード・ポンド法

[ctx: measurement format]
en: Metric
ja: メートル法

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: missing EAP password
ja: EAP パスワードがありません

en: missing EAP username
ja: EAP ユーザー名がありません

en: missing EAP-FAST PAC file
ja: EAP-FAST PAC ファイルがありません

en: missing EAP-LEAP password
ja: EAP-LEAP パスワードがありません

en: missing EAP-LEAP username
ja: EAP-LEAP ユーザー名がありません

en: missing EAP-TLS identity
ja: EAP-TLS Identity がありません

en: missing leap-password
ja: LEAP パスワードがありません

en: missing leap-username
ja: LEAP ユーザー名がありません

en: missing wep-key
ja: WEP キーがありません

en: multiple sizes
ja: 複数のサイズ

en: never
ja: 未接続

en: no file selected
ja: ファイルが選択されていません

[ctx: notifications]
en: Notification _Popups
ja: 通知ポップアップ(_P)

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
ja: ロック画面にメッセージの内容を表示する(_O)

[ctx: notifications]
en: Show Message _Content in Popups
ja: ポップアップにメッセージの内容を表示する(_C)

[ctx: notifications]
en: Sound _Alerts
ja: サウンドアラート(_A)

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
ja: ロック画面での通知(_L)

[ctx: notifications]
en: _Notifications
ja: 通知(_N)

[ctx: print job]
en: Aborted
ja: 中止

[ctx: print job]
en: Authentication required
ja: 認証が必要です

[ctx: print job]
en: Canceled
ja: キャンセル

[ctx: print job]
en: Completed
ja: 完了

[ctx: print job]
en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: print job]
en: Pending
ja: 待機中

[ctx: print job]
en: Processing
ja: 印刷中

[ctx: print job]
en: Stopped
ja: 停止

[ctx: printer state]
en: Does not accept jobs
ja: ジョブ受付不可

[ctx: printer state]
en: Offline
ja: オフライン

[ctx: printer state]
en: Processing
ja: 処理中

[ctx: printer state]
en: Ready
ja: 準備完了

[ctx: printer state]
en: Stopped
ja: 停止中

[ctx: printing option]
en: Resolution
ja: 解像度

[ctx: purge_files]
en: 1 day
ja: 1 日

[ctx: purge_files]
en: 1 hour
ja: 1 時間

[ctx: purge_files]
en: 14 days
ja: 14 日

[ctx: purge_files]
en: 2 days
ja: 2 日

[ctx: purge_files]
en: 3 days
ja: 3 日

[ctx: purge_files]
en: 30 days
ja: 30 日

[ctx: purge_files]
en: 4 days
ja: 4 日

[ctx: purge_files]
en: 5 days
ja: 5 日

[ctx: purge_files]
en: 6 days
ja: 6 日

[ctx: purge_files]
en: 7 days
ja: 7 日

[ctx: retain_history]
en: 1 day
ja: 1 日

[ctx: retain_history]
en: 30 days
ja: 30 日

[ctx: retain_history]
en: 7 days
ja: 7 日

[ctx: retain_history]
en: Forever
ja: 無期限

en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
ja: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;画面;スクリーン;ロック;診断;クラッシュ;プライベート;最近;テンポラリー;一時;インデックス;索引;名前;ネットワーク;Privacy;プライバシー;

en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;
ja: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;privacy;画面;スクリーン;ロック;診断;クラッシュ;プライベート;最近;テンポラリー;一時;インデックス;索引;名前;ネットワーク;プライバシー;

[ctx: secondary click]
en: Short
ja: 短い

[ctx: secondary click delay]
en: Long
ja: 長い

[ctx: service is active]
en: Active
ja: アクティブ

[ctx: service is disabled]
en: Off
ja: オフ

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: service is enabled]
en: On
ja: オン

en: share;sharing;bluetooth;obex;
ja: share;sharing;bluetooth;obex;共有;シェアリング;ブルートゥース;

en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
ja: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;共有;シェアリング;セキュアシェル;ホスト;名前;リモート;遠隔;デスクトップ;メディア;コンテンツ;オーディオ;音声;音楽;楽曲;ミュージック;ビデオ;動画;映像;画像;静止画;写真;フォト;ムービー;映画;サーバー;レンダラー;

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
ja: 検索をキャンセルする

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Go back to previous panel
ja: 前の画面に戻る

[ctx: shortcut window]
en: Panels
ja: パネル

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索

[ctx: slow keys delay]
en: Long
ja: 長い

[ctx: slow keys delay]
en: Short
ja: 短い

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
ja: %2$s, %1$s

en: today
ja: 今日

en: undefined error in 802.1X security (wpa-eap)
ja: 802.1X セキュリティ (wpa-eap) で未定義のエラーが発生しました

[ctx: universal access, brightness]
en: High
ja: 明るい

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
ja: 暗い

[ctx: universal access, color]
en: Full
ja: カラー

[ctx: universal access, color]
en: None
ja: 白黒

[ctx: universal access, contrast]
en: Co_lor
ja: 色(_L)

[ctx: universal access, contrast]
en: High
ja: 高い

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
ja: 低い

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
ja: 太い

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
ja: 細い

en: unspecified error validating eap-method file
ja: EAP メソッドファイルの検証中に特定できないエラーが発生しました

en: yesterday
ja: 昨日
