gnome-settings-daemon master - en to ja translation catalogue (478 entries)

en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
ja[0]: %2$s (あと %1$u 回入力できます)

en: %i hour | %i hours
ja[0]: %i 時間

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %s Requires Authentication
ja: %s は認証が必要です

en: %s of UPS backup power remaining
ja: UPS のバックアップ電力の残り時間は %s です

en: A connected device is low on power
ja: 接続されたデバイスのバッテリーが低下しています

en: A connected device is low on power (%.0f%%)
ja: 接続されたデバイスのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: 接続されたデバイスの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: 接続されたデバイスの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
ja: ロードする GTK+ モジュールを示す文字列のリストです。デフォルト設定では無効になっているものも指定できます。

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
ja: ロードしない GTK+ モジュールを示す文字列のリストです。デフォルト設定では有効になっているものも指定できます。

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
ja: 読み込みを許可するプラグインを表す文字列のリストです (デフォルト: “all”)。このキーは起動時にだけ評価されます。

en: Airplane mode disabled
ja: 機内モードが無効になりました

en: Airplane mode enabled
ja: 機内モードが有効になりました

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアス

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ja: UPS バックアップ電力は約 %s 残っています (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ja: UPS 電源の残り時間は約 %s です (%.0f%%)。データを失わないように、コンピューターの AC 電源を復帰してください。

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
ja: 約 %s 残っています (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ja: 接続されたコンピューターのバッテリー低下

en: Attached computer is low on power
ja: 接続されたコンピューターのバッテリーが低下しています

en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
ja: 接続されたコンピューターのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: 接続されたコンピューターの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: 接続されたコンピューターの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Audio device battery low
ja: オーディオデバイスのバッテリー低下

en: Audio device is low on power
ja: オーディオデバイスのバッテリーが低下しています

en: Audio device is low on power (%.0f%%)
ja: オーディオデバイスのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: オーディオデバイスの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: オーディオデバイスの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
ja: Wacom タブレットの OLED イメージの変更には認証が必要です

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
ja: ノート PC の輝度を変更するには認証が必要です

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
ja: Wacom タブレットの LED 設定の変更には認証が必要です

en: Automatic hibernation
ja: 自動ハイバーネート

en: Automatic logout
ja: 自動ログアウト

en: Automatic suspend
ja: 自動サスペンド

en: Battery critically low
ja: バッテリーがひどく低下

en: Battery is critically low
ja: バッテリーがひどく低下しています

en: Battery is low
ja: バッテリー低下

en: Battery low
ja: バッテリー低下

en: Binding
ja: キーバインディング

en: Binding for power button.
ja: 電源ボタンのキーバインディングです。

en: Binding for the custom binding
ja: 独自のキーバインディングのためのキーバインディングです

en: Binding for the magnifier to zoom in
ja: 拡大鏡をズームインするキーバインディングです

en: Binding for the magnifier to zoom out
ja: 拡大鏡をズームアウトするキーバインディングです

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
ja: ウィンドウのスクリーンショットをクリップボードにコピーするキーバインディングです。

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
ja: 選択領域のスクリーンショットをクリップボードにコピーするキーバインディングです。

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
ja: スクリーンショットをクリップボードにコピーするキーバインディングです。

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
ja: キーボードを暗くするキーバインディングです。

en: Binding to decrease the screen brightness.
ja: 画面を暗くするキーバインディングです。

en: Binding to decrease the text size
ja: 文字サイズを縮小するキーバインディングです

en: Binding to eject an optical disc.
ja: 光学ディスクを取り出すキーバインディングです。

en: Binding to hibernate the machine.
ja: マシンをハイバネートするキーバインディングです。

en: Binding to increase the keyboard brightness.
ja: キーボードを明るくするキーバインディングです。

en: Binding to increase the screen brightness.
ja: 画面を明るくするキーバインディングです。

en: Binding to increase the text size
ja: 文字サイズを拡大するキーバインディングです

en: Binding to launch GNOME Settings.
ja: GNOME Settings を起動するキーバインディングです。

en: Binding to launch the calculator.
ja: 電卓を起動するキーバインディングです。

en: Binding to launch the email client.
ja: メールクライアントを起動するキーバインディングです。

en: Binding to launch the help browser.
ja: ヘルプブラウザーを起動するキーバインディングです。

en: Binding to launch the media player.
ja: メディアプレーヤーを起動するキーバインディングです。

en: Binding to launch the search tool.
ja: 検索ツールを起動するキーバインディングです。

en: Binding to launch the web browser.
ja: ウェブブラウザーを起動するキーバインディングです。

en: Binding to lock the screen.
ja: 画面をロックするキーバインディングです。

en: Binding to log out.
ja: ログアウトするキーバインディングです。

en: Binding to lower the volume with higher precision.
ja: 高い精度で音量を小さくするキーバインディングです。

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
ja: 効果音なしで音量を小さくするキーバインディングです。

en: Binding to lower the volume.
ja: 音量を小さくするキーバインディングです。

en: Binding to mute/unmute the microphone.
ja: マイク音量のミュート (無音) を有効/無効にするキーバインディングです。

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
ja: 効果音なしで音量のミュート (無音) を有効/無効にするキーバインディングです。

en: Binding to mute/unmute the volume.
ja: 音量のミュート (無音) を有効/無効にするキーバインディングです。

en: Binding to open the Home folder.
ja: ホームフォルダーを開くキーバインディングです。

en: Binding to pause playback.
ja: 再生を一時停止するキーバインディングです。

en: Binding to raise the volume with higher precision.
ja: 高い精度で音量を大きくするキーバインディングです。

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
ja: 効果音なしで音量を大きくするキーバインディングです。

en: Binding to raise the volume.
ja: 音量を大きくするキーバインディングです。

en: Binding to record a short video of the screen
ja: 画面の短い動画を撮るキーバインディングです

en: Binding to show current battery status.
ja: 現在のバッテリー状態を表示するキーバインディングです。

en: Binding to show the on-screen keyboard
ja: オンスクリーンキーボードのオン/オフを切り替えるキーバインディングです

en: Binding to show the screen magnifier
ja: 拡大鏡のオン/オフを切り替えるキーバインディングです

en: Binding to skip backward in current track.
ja: 現在のトラックの後方にスキップするキーバインディングです。

en: Binding to skip forward in current track.
ja: 現在のトラックの前方にスキップするキーバインディングです。

en: Binding to skip to next track.
ja: 次のトラックにスキップするキーバインディングです。

en: Binding to skip to previous track.
ja: 前のトラックにスキップするキーバインディングです。

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
ja: 再生を開始する (または再生と一時停止を切り替える) キーバインディングです。

en: Binding to start the screen reader
ja: スクリーンリーダーのオン/オフを切り替えるキーバインディングです

en: Binding to stop playback.
ja: 再生を停止するキーバインディングです。

en: Binding to suspend the machine.
ja: マシンをサスペンドするキーバインディングです。

en: Binding to switch the touchpad off.
ja: タッチパッドをオフにするキーバインディングです。

en: Binding to switch the touchpad on.
ja: タッチパッドをオンにするキーバインディングです。

en: Binding to take a screenshot of a window.
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮るキーバインディングです。

en: Binding to take a screenshot of an area.
ja: 選択領域のスクリーンショットを撮るキーバインディングです。

en: Binding to take a screenshot.
ja: スクリーンショットを撮るキーバインディングです。

en: Binding to toggle airplane mode.
ja: 機内モードを切り替えるキーバインディングです。

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
ja: Bluetooth の機内モードを切り替えるキーバインディングです。

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
ja: メディアプレーヤーのランダム再生モードを切り替えるキーバインディングです。

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
ja: メディアプレーヤーのリピートモードを切り替えるキーバインディングです。

en: Binding to toggle the interface contrast
ja: インターフェースのコントラストを切り替えるキーバインディングです

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
ja: キーボードの明るさを切り替えるキーバインディングです。

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
ja: タッチパッドのオン/オフを切り替えるキーバインディングです。

en: Bluetooth device battery low
ja: Bluetooth デバイスのバッテリー低下

en: Bluetooth device is low on power
ja: Bluetooth デバイスのバッテリーが低下しています

en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
ja: Bluetooth デバイスのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: Bluetooth デバイスの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: Bluetooth デバイスの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Bluetooth disabled
ja: Bluetooth が無効になりました

en: Bluetooth enabled
ja: Bluetooth が有効になりました

en: Button label for OLED display.
ja: OLED ディスプレイのボタンラベル

en: Camera battery low
ja: カメラのバッテリー低下

en: Camera is low on power
ja: カメラのバッテリーが低下しています

en: Camera is low on power (%.0f%%)
ja: カメラのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: カメラの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: カメラの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cell phone battery low
ja: 携帯電話のバッテリー低下

en: Cell phone is low on power
ja: 携帯電話のバッテリーが低下しています

en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
ja: 携帯電話のバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: 携帯電話の電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: 携帯電話の電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Color
ja: 色

en: Color calibration device added
ja: カラーキャリブレーションデバイスが追加されました

en: Color calibration device removed
ja: カラーキャリブレーションデバイスが取り外されました

en: Command
ja: コマンド

en: Command to run when the binding is invoked
ja: キーバインディングの呼び出し時に実行するコマンドです

en: Configuring new printer
ja: 新しいプリンターを設定しています

en: Connected device battery is low
ja: 接続されたデバイスのバッテリー低下

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ja: ウィンドウのスクリーンショットをクリップボードにコピーする

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ja: 選択領域のスクリーンショットをクリップボードにコピーする

en: Copy a screenshot to clipboard
ja: スクリーンショットをクリップボードにコピーする

en: Cover open
ja: カバーが開いています

en: Credentials required in order to print
ja: 印刷するための資格情報が要求されています

en: Custom keybindings
ja: 独自のキーバインディング

en: Date & Time Settings
ja: 日付と時刻の設定

en: Decrease text size
ja: 文字サイズを縮小する

en: Disable touchpad while typing
ja: タイピング中にタッチパッドを無効にする

en: Disk Space
ja: ディスクの空き容量

en: Distance before a drag is started.
ja: ドラッグが開始されるまでの距離です。

en: Door open
ja: ドアが開いています

en: Double click time
ja: ダブルクリックの時間

en: Drag threshold
ja: ドラッグのしきい値

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
ja: 既存のデバイスが再接続されたか、新しいデバイスが接続されました。何もしていない場合は、怪しいデバイスがないか確認してください。

en: Eject
ja: メディアを取り出す

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Enable horizontal scrolling
ja: 水平スクロールを有効にする

en: Enable mouse clicks with touchpad
ja: タッチパッドでのマウスクリックを有効にする

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
ja: ユーザーがタブレットにタッチしたときにカーソルが動くようにします。

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
ja: Wacom タブレットの領域を出力のアスペクト比に一致させます。

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
ja: タブレットを絶対座標モードに設定することを可能にします。

en: Enable touchpad
ja: タッチパッドを有効にする

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
ja: マウスの中ボタンの左右ボタンの同時クリックによるエミュレーションを利用可能にします。

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する PIN を入力してください

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する PUK を入力してください

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
ja: SIM カードのロックを解除する新しい PIN を入力してください

en: Examine
ja: 検査

en: Free percentage notify threshold
ja: 空きパーセンテージ通知の閾値

en: Free space notify threshold
ja: 空き容量の通知の閾値

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
ja: GNOME 設定デーモンのカラープラグイン

en: Game controller battery low
ja: ゲーム用コントローラーのバッテリー低下

en: Game controller is low on power
ja: ゲーム用コントローラーのバッテリーが低下しています

en: Game controller is low on power (%.0f%%)
ja: ゲーム用コントローラーのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: ゲーム用コントローラーの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: ゲーム用コントローラーの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Hardware Airplane Mode
ja: ハードウェア機内モード

en: Headphones are low on power
ja: ヘッドホンのバッテリーが低下しています

en: Headphones are low on power (%.0f%%)
ja: ヘッドホンのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: ヘッドホンの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: ヘッドホンの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Headphones battery low
ja: ヘッドホンのバッテリー低下

en: Headset battery low
ja: ヘッドセットのバッテリー低下

en: Headset is low on power
ja: ヘッドセットのバッテリーが低下しています

en: Headset is low on power (%.0f%%)
ja: ヘッドセットのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: ヘッドセットの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: ヘッドセットの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Hibernate button
ja: ハイバーネートボタン

en: Hibernating soon unless plugged in.
ja: アダプターを接続しない場合、まもなくハイバネートします。

en: Hinting
ja: ヒンティング

en: Home folder
ja: ホームフォルダーを開く

en: Ignore
ja: 無視

en: Increase text size
ja: 文字サイズを拡大する

en: Initial Key Repeat Delay
ja: 最初のキーリピートまでの遅延

en: Key Repeat Interval
ja: キーリピートの間隔

en: Key combination for the custom action
ja: 独自アクションのキーの組み合わせ

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
ja: タッチホイールやトラックパッドの独自アクションのキーの組み合わせ

en: Keyboard battery low
ja: キーボードのバッテリー低下

en: Keyboard brightness down
ja: キーボードの明るさを下げる

en: Keyboard brightness toggle
ja: キーボードの明るさ切り替え

en: Keyboard brightness up
ja: キーボードの明るさを上げる

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
ja: ボタンに対応する OLED ディスプレイに表示されるラベルです。

en: Launch calculator
ja: 電卓を起動する

en: Launch email client
ja: メールクライアントを起動する

en: Launch help browser
ja: ヘルプブラウザーを起動する

en: Launch media player
ja: メディアプレーヤーを起動する

en: Launch settings
ja: 設定ウィンドウを開く

en: Launch web browser
ja: ウェブブラウザーを起動する

en: Length of a double click in milliseconds.
ja: ダブルクリックの長さ (ミリ秒単位) です。

en: Lid has been closed
ja: ふたが閉じられました

en: Lid has been opened
ja: ふたが開けられました

en: List of custom keybindings
ja: 独自のキーバインディングのリスト

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
ja: 明示的に利用不可能な GTK+ モジュールのリスト

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
ja: 明示的に利用可能な GTK+ モジュールのリスト

en: List of plugins that are allowed to be loaded
ja: ロードを許可するプラグインのリスト

en: Lock screen
ja: 画面をロックする

en: Log out
ja: ログアウトする

en: Low Disk Space
ja: ディスクの空き容量が少なくなりました

en: Low Disk Space on “%s”
ja: “%s”の空き容量が少なくなりました

en: Magnifier zoom in
ja: 拡大鏡ズームイン

en: Magnifier zoom out
ja: 拡大鏡ズームアウト

en: Marker supply low
ja: インクが少なくなりました

en: Maximum length of screen recordings
ja: 画面録画の最大時間

en: Media player battery low
ja: メディアプレーヤーのバッテリー低下

en: Media player is low on power
ja: メディアプレーヤーのバッテリーが低下しています

en: Media player is low on power (%.0f%%)
ja: メディアプレーヤーのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: メディアプレーヤーの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: メディアプレーヤーの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Microphone mute/unmute
ja: マイクのミュート切り替え

en: Middle button emulation
ja: 中ボタンのエミュレーション

en: Minimum notify period for repeated warnings
ja: 警告の繰り返しの最小通知間隔

en: Missing printer driver
ja: プリンタードライバーが見つかりません

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
ja: Wacom タブレットの OLED イメージの変更

en: Modify the laptop brightness
ja: ノート PC の輝度を変更します

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
ja: Wacom タブレットの LED 設定の変更

en: Mount paths to ignore
ja: 無視するマウントパス

en: Mouse battery low
ja: マウスのバッテリー低下

en: Mouse button orientation
ja: マウスボタンの位置

en: Name
ja: 名前

en: Name of the custom binding
ja: 独自のキーバインディングの名前です

en: Natural scrolling
ja: ナチュラルスクロール

en: New PIN for SIM
ja: SIM の新しい PIN

en: New USB device
ja: 新しい USB デバイス

en: New device detected
ja: 新しいデバイスを検出しました

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
ja: セッションがロックされていなかった間に新しいデバイスを検出しました。何も接続しなかった場合は、怪しいデバイスがないか確認してください。

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
ja: 離席中に新しいデバイスを検出しました。USB プロテクションが有効になっているため、そのデバイスはブロックされています。

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ja: 離席中に新しいデバイスを検出しました。そのデバイスを使用する場合は一度取り外し、再接続してください。

en: Next track
ja: 次のトラックに進む

en: No driver for this printer.
ja: このプリンターのドライバーがありません。

en: No printer driver for %s.
ja: %s のプリンタードライバーがありません。

en: Not connected?
ja: 接続されていませんか?

en: On AC power
ja: AC 電源駆動時

en: On battery power
ja: バッテリー電源駆動時

en: Out of a marker supply
ja: インク切れです

en: Out of paper
ja: 用紙切れです

en: PDA battery low
ja: PDA のバッテリー低下

en: PDA is low on power
ja: PDA のバッテリーが低下しています

en: PDA is low on power (%.0f%%)
ja: PDA のバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: PDA の電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: PDA の電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Paper low
ja: 用紙が少なくなりました

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止する

en: Pen battery low
ja: ペンのバッテリー低下

en: Pen is low on power
ja: ペンのバッテリーが低下しています

en: Pen is low on power (%.0f%%)
ja: ペンのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: ペンの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: ペンの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
ja: ディスクの残り容量が少なくなった時に最初に警告する閾値となる残り容量のパーセンテージです。残り容量のパーセンテージがこの値を下まわれば、警告が表示されます。

en: Play (or play/pause)
ja: 再生する (または再生/一時停止する)

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
ja: SIM カード %s の新しい PIN が必要です

en: Please provide the PIN for SIM card %s
ja: SIM カード %s の PIN が必要です

en: Please provide the PUK for SIM card %s
ja: SIM カード %s の PUK が必要です

en: Please wait…
ja: お待ちください…

en: Power
ja: 電力

en: Power button
ja: 電源ボタン

en: Power button action
ja: 電源ボタンの動作

en: Precise volume down
ja: 精確に音量を下げる

en: Precise volume up
ja: 精確に音量を上げる

en: Previous track
ja: 前のトラックに戻る

en: Printer added
ja: プリンターが追加されました

en: Printer battery low
ja: プリンターのバッテリー低下

en: Printer configuration error
ja: プリンターの設定エラーです

en: Printer error
ja: プリンターエラー

en: Printer is low on power
ja: プリンターのバッテリーが低下しています

en: Printer is low on power (%.0f%%)
ja: プリンターのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: プリンターの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: プリンターの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Printer off-line
ja: プリンターがオフラインです

en: Printer report
ja: プリンターの報告

en: Printer warning
ja: プリンターの警告

en: Printer “%s” has no toner left.
ja: プリンター“%s”のトナーが残っていません。

en: Printer “%s” is currently off-line.
ja: プリンター“%s”は現在オフラインです。

en: Printer “%s” is low on a marker supply.
ja: プリンター“%s”のインクが少なくなりました。

en: Printer “%s” is low on paper.
ja: プリンター“%s”の用紙が少なくなっています。

en: Printer “%s” is low on toner.
ja: プリンター“%s”のトナーが少なくなりました。

en: Printer “%s” is out of a marker supply.
ja: プリンター“%s”のインクがありません。

en: Printer “%s” is out of paper.
ja: プリンター“%s”の用紙がなくなりました。

en: Printer “%s” may not be connected.
ja: プリンター“%s”が接続されていないようです。

en: Printer “%s”: “%s”.
ja: プリンター“%s”: “%s”

en: Printers
ja: プリンター

en: Quiet volume down
ja: 静かに音量を下げる

en: Quiet volume mute/unmute
ja: 静かに音量のミュート切り替え

en: Quiet volume up
ja: 静かに音量を上げる

en: RGBA order
ja: RGBA の順番

en: Recalibrate now
ja: 再キャリブレーションを行う

en: Recalibration required
ja: 再キャリブレーションが要求されています

en: Reconnect USB device
ja: USB デバイスの再接続

en: Record a short video of the screen
ja: 画面の動画 (スクリーンキャスト) を撮る

en: Remember NumLock state
ja: NumLock の状態を記憶する

en: Scanner battery low
ja: スキャナーのバッテリー低下

en: Scanner is low on power
ja: スキャナーの電力が低下しています

en: Scanner is low on power (%.0f%%)
ja: スキャナーの電力が低下しています (%.0f%%)

en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: スキャナーの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: スキャナーの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Screen brightness down
ja: 画面の明るさを下げる

en: Screen brightness up
ja: 画面の明るさを上げる

en: Search
ja: 検索する

en: Select the touchpad scroll method
ja: タッチパッドでのスクロールの方法の選択

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
ja: タッチパッドでのスクロール方法を選択します。指定できる値: “disabled”、“edge-scrolling”、“two-finger-scrolling”

en: Set
ja: 設定

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
ja: タイプ中に誤ってタッチパッドに触れてしまう問題があるのであれば、TRUE に設定してください。

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
ja: この値を TRUE にすると、scroll_method キーで選択したのと同じ方法で、水平スクロールを許可します。

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ja: この値を TRUE にすると、タッチパッドをタップすることで、マウスクリックと同じ動作になるようにします。

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
ja: この値を TRUE にすると、すべてのタッチパッドを有効にします。

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
ja: この値を TRUE にすると、タッチパッドのナチュラル (逆) スクロールを有効にします。

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
ja: “none”、“lock-screen”、“force-logout”のうちの一つを指定します。スマートカードがログインに使用されたり、取り出された場合にそのアクションが実行されます。

en: Set this to the logical button mapping.
ja: これをロジカルボタンのマッピングにします。

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
ja: これをスタイラスがクリックイベントを生成するしきい値にします。

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
ja: これを消しゴムツールがクリックイベントを生成するしきい値にします。

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
ja: 以下の x1, y1 を、ツールで利用可能な領域 x2, y2 に設定します。

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
ja: 以下の x1, y1 を、消しゴムツールの圧力曲線の x2, y2 に設定します。

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
ja: 以下の x1, y1 を、スタイラスの圧力曲線の x2, y2 に設定します。

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
ja: これを、“none”、90度時計回りの“cw”、180度の“half”、そして、90度反時計回りの“ccw”に設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Show battery status
ja: バッテリー状態を表示する

en: Shutting down soon unless plugged in.
ja: アダプターを接続しない場合、まもなくシャットダウンします。

en: Single Click
ja: シングルクリック

en: Size of the volume step for each volume change
ja: 音量の上げ幅/下げ幅の大きさです

en: Size of volume step
ja: 音量調整のサイズ

en: Skip backward in current track
ja: 現在のトラックで後にスキップ

en: Skip forward in current track
ja: 現在のトラックで前にスキップ

en: Smartcard removal action
ja: スマートカードを抜いた時のアクション

en: Speaker battery low
ja: スピーカーのバッテリー低下

en: Speaker is low on power
ja: スピーカーのバッテリーが低下しています

en: Speaker is low on power (%.0f%%)
ja: スピーカーのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: スピーカーの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: スピーカーの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
ja: 残り容量が少なくても無視するマウントパスの一覧を指定します。

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
ja: 時間を分単位で指定します。この時間より短い間隔で容量の警告を表示することはありません。

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
ja: 容量をGB単位で指定します。空き容量がこの値を上まわれば、警告は表示されません。

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
ja: 空き容量の警告を連続して出す前に、何パーセント空き容量を減らさなくてはならないかを指定します。

en: Static binding for power button.
ja: 電源ボタンの静的キーバインディングです。

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
ja: キーボードを暗くする静的キーバインディングです。

en: Static binding to decrease the screen brightness.
ja: 画面を暗くする静的キーバインディングです。

en: Static binding to eject an optical disc.
ja: 光学ディスクを取り出す静的キーバインディングです。

en: Static binding to hibernate the machine.
ja: マシンをハイバネートする静的キーバインディングです。

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
ja: キーボードを明るくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to increase the screen brightness.
ja: 画面を明るくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to launch GNOME Settings.
ja: GNOME Settings を起動する静的キーバインディングです。

en: Static binding to launch the calculator.
ja: 電卓を起動する静的キーバインディングです。

en: Static binding to launch the email client.
ja: メールクライアントを起動する静的キーバインディングです。

en: Static binding to launch the media player.
ja: メディアプレーヤーを起動する静的キーバインディングです。

en: Static binding to launch the search tool.
ja: 検索ツールを起動する静的キーバインディングです。

en: Static binding to launch the web browser.
ja: ウェブブラウザーを起動する静的キーバインディングです。

en: Static binding to lock the screen.
ja: 画面をロックする静的キーバインディングです。

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
ja: 高い精度で音量を小さくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
ja: 効果音なしで音量を小さくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to lower the volume.
ja: 音量を小さくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
ja: マイク音量のミュート (無音) を有効/無効にする静的キーバインディングです。

en: Static binding to mute/unmute the volume.
ja: 音量のミュート (無音) を有効/無効にする静的キーバインディングです。

en: Static binding to open the Home folder.
ja: ホームフォルダーを開く静的キーバインディングです。

en: Static binding to pause playback.
ja: 再生を一時停止する静的キーバインディングです。

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
ja: 高い精度で音量を大きくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
ja: 効果音なしで音量を大きくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to raise the volume.
ja: 音量を大きくする静的キーバインディングです。

en: Static binding to show current battery status.
ja: 現在のバッテリー状態を表示する静的キーバインディングです。

en: Static binding to skip backward in current track.
ja: 現在のトラックの後方にスキップする静的キーバインディングです。

en: Static binding to skip forward in current track.
ja: 現在のトラックの前方にスキップする静的キーバインディングです。

en: Static binding to skip to next track.
ja: 次のトラックにスキップする静的キーバインディングです。

en: Static binding to skip to previous track.
ja: 前のトラックにスキップする静的キーバインディングです。

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
ja: 再生を開始する (または再生と一時停止を切り替える) 静的キーバインディングです。

en: Static binding to stop playback.
ja: 再生を停止する静的キーバインディングです。

en: Static binding to suspend the machine.
ja: マシンをサスペンドする静的キーバインディングです。

en: Static binding to switch the touchpad off.
ja: タッチパッドをオフにする静的キーバインディングです。

en: Static binding to switch the touchpad on.
ja: タッチパッドをオンにする静的キーバインディングです。

en: Static binding to toggle airplane mode.
ja: 機内モードを切り替える静的キーバインディングです。

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
ja: Bluetooth の機内モードを切り替える静的キーバインディングです。

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
ja: メディアプレーヤーのランダム再生モードを切り替える静的キーバインディングです。

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
ja: メディアプレーヤーのリピートモードを切り替える静的キーバインディングです。

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
ja: キーボードの明るさを切り替える静的キーバインディングです。

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
ja: タッチパッドのオン/オフを切り替える静的キーバインディングです。

en: Stop playback
ja: 再生を停止する

en: Subsequent free space percentage notify threshold
ja: 空き容量の連続通知のパーセンテージの閾値

en: Suspend button
ja: サスペンドボタン

en: Suspending soon because of inactivity.
ja: 作業が行われていないため、まもなくサスペンドします。

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ja: 左利き用マウス向けに左右のボタンを入れ替えます。

en: Switch touchpad off
ja: タッチパッドをオフ

en: Switch touchpad on
ja: タッチパッドをオン

en: Tablet battery low
ja: タブレットのバッテリー低下

en: Tablet is low on power
ja: タブレットのバッテリーが低下しています

en: Tablet is low on power (%.0f%%)
ja: タブレットのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: タブレットの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: タブレットの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Take a screenshot of a window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮る

en: Take a screenshot of an area
ja: 選択領域のスクリーンショットを撮る

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ja: バッテリーがクリティカルなレベルを下回っています。このコンピューターは、まもなくハイバネートします。

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ja: バッテリーがクリティカルなレベルを下回っています。このコンピューターは、まもなくシャットダウンします。

en: The brightness of the screen when idle
ja: アイドル時の画面の明るさ

en: The cover is open on printer “%s”.
ja: プリンター“%s”のカバーが開いています。

en: The display “%s” should be recalibrated soon.
ja: ディスプレイ“%s”は、すぐに再キャリブレーションすべきです。

en: The door is open on printer “%s”.
ja: プリンター“%s”のドアが開いています。

en: The duration a display profile is valid
ja: ディスプレイ・プロファイルの有効時間

en: The duration a printer profile is valid
ja: プリンター・プロファイルの有効時間

en: The end time
ja: 終了時刻

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
ja: 独自アクションのボタンが押されたときに生成されるキーボードショートカットです。

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
ja: タッチホイールやトラックパッドがカスタムアクションのために (上から順番に) 使用されるとき、生成されるキーボードショートカットです。

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
ja: USB プロテクションが有効になっているため、新しく挿し込まれたデバイスはブロックされています。

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
ja: LCD 画面でサブピクセルの各要素の順番を指定します (これはアンチエイリアスを“rgba”に設定したときにのみ適用されます)。利用可能な値: “rgb”は左端が赤色 (最も一般的)、“bgr”は左端が青色、“vrgb”は上端が赤色、“vbgr”は下端が赤色

en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
ja: プリンター“%s”は、すぐに再キャリブレーションすべきです。

en: The start time
ja: 開始時刻

en: The type of action triggered by the button being pressed.
ja: ボタンが押された時に実行されるアクションの型です。

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ja: フォントの描画に使用するアンチエイリアスの種類を指定します。利用可能な値: “none”はアンチエイリアスを無効にする、“grayscale”は標準的なグレースケールのアンチエイリアス、“rgba”はサブピクセルをアンチエイリアスする (LCD 画面の場合のみ)

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
ja: ボリューム“%s”には空き容量が %s しかありません。

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ja: ボリューム“%s”には空き容量が %s しかありません。ゴミ箱を空にして容量を増やしましょう。

en: There is a missing print filter for printer “%s”.
ja: プリンター“%s”のプリントフィルターが見つかりません。

en: There is a problem on printer “%s”.
ja: プリンター“%s”で問題が発生しました。

en: This computer has only %s disk space remaining.
ja: このコンピューターにはディスクの残りが %s しかありません。

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ja: このコンピューターにはディスクの残りが %s しかありません。ゴミ箱を空にして容量を増やしましょう。

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
ja: セッションがアイドル状態になったときに、ノート PC の画面をこの明るさにします。

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
ja: ディスプレイ・カラープロファイルが実施されてから、無効とされるまでの日数です。

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
ja: プリンター・カラープロファイルが実施されてから、無効とされるまでの日数です。

en: Time Zone Updated to %s (%s)
ja: タイムゾーンの更新: %s (%s)

en: Toggle contrast
ja: コントラスト切り替え

en: Toggle magnifier
ja: 拡大鏡のオン/オフ切り替え

en: Toggle on-screen keyboard
ja: オンスクリーンキーボードのオン/オフ切り替え

en: Toggle random playback mode
ja: ランダム再生モード切り替え

en: Toggle repeat playback mode
ja: リピート再生モード切り替え

en: Toggle screen reader
ja: スクリーンリーダーのオン/オフ切り替え

en: Toggle touchpad on/off
ja: タッチパッドのオン/オフ切り替え

en: Toner empty
ja: トナーが空になりました

en: Toner low
ja: トナーが少なくなりました

en: Touchpad battery low
ja: タッチパッドのバッテリー低下

en: Touchpad button orientation
ja: タッチパッドのボタンの位置

en: Touchpad is low on power
ja: タッチパッドのバッテリーが低下しています

en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
ja: タッチパッドのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ja: タッチパッドの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ja: タッチパッドの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: UPS Discharging
ja: UPS 放電中

en: UPS critically low
ja: UPS のバッテリーがひどく低下

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ja: UPS がクリティカルなレベルを下回っています。このコンピューターは、まもなくハイバネートします。

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ja: UPS がクリティカルなレベルを下回っています。このコンピューターは、まもなくシャットダウンします。

en: UPS low
ja: UPS のバッテリー低下

en: USB Protection
ja: USB プロテクション

en: USB device blocked
ja: USB デバイスをブロックしました

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
ja: UPS のバックアップ電力の残り時間は不明です

en: Unknown time
ja: 残り時間不明

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock SIM card
ja: SIM カードのロックを解除

en: User was not logged in with smartcard.
ja: スマートカードではログインできません。

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Volume mute/unmute
ja: 音量のミュート切り替え

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: Wacom button action type
ja: Wacom ボタンアクションの型

en: Wacom eraser button mapping
ja: Wacom の消しゴムボタンのマッピング

en: Wacom eraser pressure curve
ja: Wacom の消しゴムツールの圧力曲線

en: Wacom eraser pressure threshold
ja: Wacom 消しゴムツールの圧力しきい値

en: Wacom stylus absolute mode
ja: Wacom スタイラスの絶対座標モード

en: Wacom stylus button mapping
ja: Wacom スタイラスボタンのマッピング

en: Wacom stylus pressure curve
ja: Wacom のスタイラスの圧力曲線

en: Wacom stylus pressure threshold
ja: Wacom スタイラスの圧力しきい値

en: Wacom tablet area
ja: Wacom タブレットの範囲

en: Wacom tablet aspect ratio
ja: Wacom タブレットのアスペクト比

en: Wacom tablet rotation
ja: Wacom タブレットの回転

en: Wacom touch feature
ja: Wacom のタッチ機能

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
ja: タブレットの方向を固定するか自動的に回転するかです。

en: Wireless keyboard is low on power
ja: ワイヤレスキーボードのバッテリーが低下しています

en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
ja: ワイヤレスキーボードのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: ワイヤレスキーボードの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: ワイヤレスキーボードの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Wireless mouse is low on power
ja: ワイヤレスマウスのバッテリーが低下しています

en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
ja: ワイヤレスマウスのバッテリーが低下しています (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ja: ワイヤレスマウスの電源が非常に低くなっています (%.0f%%)。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ja: ワイヤレスマウスの電源が非常に低くなっています。このデバイスは、充電されないとまもなく機能を停止します。

en: You have %u try left | You have %u tries left
ja[0]: あと %u 回入力できます

en: You will soon log out because of inactivity.
ja: 作業が行われていないため、まもなくログアウトします。

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

[ctx: print job]
en: “%s” on %s
ja: “%2$s”のジョブ“%1$s”

[ctx: print job state]
en: Printing
ja: 印刷

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
ja: 印刷が中止されました

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
ja: 印刷がキャンセルされました

[ctx: print job state]
en: Printing completed
ja: 印刷が完了しました

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
ja: 印刷が停止されました
