gnome-shell master - en to ja translation catalogue (563 entries)

en: %A %B %e %Y
ja: %Y年%-m月%-e日 (%a)

en: %A, %H∶%M
ja: %A %H:%M

en: %A, %l∶%M %p
ja: %A %p %l:%M

en: %B %-d %Y
ja: %Y年%-m月%-e日

en: %B %-d %Y, %H∶%M
ja: %Y年%B%-e日 %H:%M

en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
ja: %Y年%B%-e日 %p %l:%M

en: %B %-d, %H∶%M
ja: %B%-e日 %H:%M

en: %B %-d, %l∶%M %p
ja: %B%-e日 %p %l:%M

en: %H∶%M
ja: %H:%M

en: %OB
ja: %B

en: %OB %Y
ja: %Y年%B

en: %d Connected | %d Connected
ja[0]: %d 台接続

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: %d extension will be updated on next login. | %d extensions will be updated on next login.
ja[0]: %d 個の拡張機能を次回ログイン時に更新します。

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d 時間前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前

en: %d more | %d more
ja[0]: 他 %d 件

en: %d week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d 週間前

en: %d year ago | %d years ago
ja[0]: %d 年前

en: %d∶%02d Remaining (%d %%)
ja: 残り %d:%02d (%d %%)

en: %d∶%02d Until Full (%d %%)
ja: 充電完了まで %d:%02d (%d %%)

en: %l∶%M %p
ja: %p %l:%M

en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
ja: %s %s は再起動後にインストールされます。アップグレードには時間が掛かることがあります。重要なデータはバックアップを取っておいてください。また、コンピューター本体は電源につないでください。

en: %s (console)
ja: %s (コンソール)

en: %s (remote)
ja: %s (リモート)

en: %s Connected
ja: %s 接続済み

en: %s Connecting
ja: %s 接続中

en: %s Connection Failed
ja: %s 接続失敗

en: %s Disabled
ja: %s 無効

en: %s Disconnecting
ja: %s 切断中

en: %s Hardware Disabled
ja: %s ハードウェア無効

en: %s Hotspot Active
ja: %s アクセスポイント使用中

en: %s Modem Connection | %s Modem Connections
ja[0]: モデム接続 %s 件

en: %s Not Connected
ja: %s 未接続

en: %s Off
ja: %s オフ

en: %s Requires Authentication
ja: %s には認証が必要

en: %s Unavailable
ja: %s 利用不可

en: %s Unmanaged
ja: %s 管理対象外

en: %s Wi-Fi Connection | %s Wi-Fi Connections
ja[0]: Wi-Fi 接続 %s 件

en: %s Wired Connection | %s Wired Connections
ja[0]: 有線接続 %s 件

en: %s has been pinned to the dash.
ja: %s をダッシュボードにピン留めしました。

en: %s has been unpinned from the dash.
ja: %s のピン留めを外しました。

en: %s has not emitted any errors.
ja: %s は何もエラーを出力していません。

en: %s is now known as %s
ja: %s は %s になりました

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ja[0]: %s は %d 秒後に自動的にログアウトします。

en: %u Input | %u Inputs
ja[0]: 入力数: %u

en: %u Output | %u Outputs
ja[0]: 出力数: %u

en: (e.g., user or %s)
ja: (たとえば、user あるいは %s)

en: (or place finger on reader)
ja: (または指紋リーダーに指を置く)

en: (or swipe finger across reader)
ja: (または指紋リーダーで指をスワイプ)

en: <unknown>
ja: < 不明 >

en: A password is required to connect to “%s”.
ja: “%s”への接続にはパスワードが必要です。

en: About Extensions
ja: “拡張機能”について

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Activate favorite application 1
ja: お気に入りのアプリケーション 1 をアクティブにする

en: Activate favorite application 2
ja: お気に入りのアプリケーション 2 をアクティブにする

en: Activate favorite application 3
ja: お気に入りのアプリケーション 3 をアクティブにする

en: Activate favorite application 4
ja: お気に入りのアプリケーション 4 をアクティブにする

en: Activate favorite application 5
ja: お気に入りのアプリケーション 5 をアクティブにする

en: Activate favorite application 6
ja: お気に入りのアプリケーション 6 をアクティブにする

en: Activate favorite application 7
ja: お気に入りのアプリケーション 7 をアクティブにする

en: Activate favorite application 8
ja: お気に入りのアプリケーション 8 をアクティブにする

en: Activate favorite application 9
ja: お気に入りのアプリケーション 9 をアクティブにする

en: Activation of network connection failed
ja: ネットワーク接続を有効にできません

en: Activities
ja: アクティビティ

en: Add an icon to the top bar
ja: トップバーにアイコンを追加します

en: Add world clocks…
ja: 世界時計を追加…

en: Administrator
ja: 管理者

en: Airplane Mode On
ja: 機内モードオン

en: Airplane Mode is On
ja: 機内モードオン

en: Allow
ja: 許可

en: Allow location access
ja: 位置情報へのアクセスの許可

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
ja: Alt-F2 ダイアログを利用した内部のデバッグツールとモニターツールへのアクセスを許可します。

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
ja: または、ルーターの“WPS”ボタンを押して接続する方法もあります。

en: Always on Top
ja: 最前面に維持する

en: Always on Visible Workspace
ja: すべてのワークスペースに表示する

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
ja: ユーザーメニューに「ログアウト」を常に表示する

en: Application defined
ja: アプリケーション定義

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Area Selection
ja: 領域選択

en: Assign keystroke
ja: キーストロークを割り当て

en: Attach modal dialog to the parent window
ja: モーダルダイアログを親ウィンドウに結び付ける

en: Authenticate
ja: 認証

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ja: 認証ダイアログはユーザーに拒否されました

en: Authentication error
ja: 認証エラー

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: Automatic location
ja: 自動位置検出

en: Bluetooth Off
ja: Bluetooth オフ

en: Bluetooth On
ja: Bluetooth オン

en: Bluetooth Settings
ja: Bluetooth の設定

en: Bounce Keys
ja: バウンスキー

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Built-In
ja: 組み込み

en: Built-in Only
ja: 組み込みのみ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot uninstall system extensions
ja: システムの拡張機能はアンインストールできません

en: Caps lock is on.
ja: Caps Lock がオンになっています。

en: Change Background…
ja: 背景を変更…

en: Choose Session
ja: セッションを選択する

en: Clear
ja: 消去

en: Click here to view the video.
ja: ここをクリックすると動画を再生します。

en: Close
ja: 閉じる

en: Command not found
ja: コマンドが見つかりませんでした

en: Commands:
ja: コマンド:

en: Configure GNOME Shell Extensions
ja: GNOME Shell 拡張機能の設定を行います

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
ja: ウィンドウスイッチャーでのウィンドウの表示方法を設定します。指定可能な値は、“thumbnail-only”(ウィンドウのサムネイルを表示します)、“app-icon-only”(アプリケーションアイコンを表示します)、あるいは“both”です。

en: Connect
ja: 接続

en: Connect to Internet
ja: インターネットへ接続

en: Connection failed
ja: 接続失敗

en: Copy
ja: コピー

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
ja: Thunderbolt デバイスを認証できませんでした: %s

en: Could not parse command:
ja: コマンドを解析できませんでした:

en: Couldn’t find the %s application
ja: %s アプリケーションが見つかりません

en: Create a new extension
ja: 新しい拡張機能を作成します

en: Create extension
ja: 拡張機能を作成する

en: DSL authentication
ja: DSL 認証

en: Dash
ja: ダッシュボード

en: Delay focus changes in mouse mode until the pointer stops moving
ja: マウスモードにおけるフォーカス遷移をポインターが停止するまで遅延させる

en: Deny
ja: 拒否

en: Deny Access
ja: 拒否

en: Description
ja: 説明

en: Disable
ja: 無効

en: Disable Until Tomorrow
ja: 明日まで無効にする

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
ja: ユーザーが有効にした拡張機能をすべて無効にします。“enabled-extension”の設定値には影響しません。

en: Disable an extension
ja: 拡張機能を無効にします

en: Disable extension
ja: 拡張機能を無効にする

en: Disable user extensions
ja: ユーザー拡張機能を無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Disables the validation of extension version compatibility
ja: 拡張機能のバージョン互換の検証を無効にする

en: Display Settings
ja: ディスプレイ設定

en: Do Not Disturb
ja: 通知ポップアップを表示しない

en: Done
ja: 完了

en: Double Click
ja: ダブルクリック

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
ja: extensions.gnome.org から“%s”をダウンロードしてインストールしますか?

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Dwell Click
ja: 自動クリック

en: Edit…
ja: 編集…

en: Enable
ja: 有効

en: Enable an extension
ja: 拡張機能を有効にします

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
ja: ウィンドウを画面の端に移動させたときにタイル状に配置する

en: Enable extension
ja: 拡張機能を有効にする

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
ja: Alt-F2 から開発・テスト用の内部ツールを利用可能にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Error
ja: エラー

en: Estimating…
ja: 残量推計中…

en: Evolution Calendar
ja: Evolution カレンダー

en: Execution of “%s” failed:
ja: “%s”の実行に失敗しました:

en: Extension Updates Available
ja: 拡張機能のアップデートが利用可能です

en: Extension Updates Ready
ja: 拡張機能の更新準備完了

en: Extension updates are ready to be installed.
ja: 拡張機能のアップデートをインストールする準備ができました。

en: Extension “%s” does not exist
ja: “%s”拡張機能は存在しません

en: Extension “%s” doesn't exist
ja: “%s”拡張機能は存在しません

en: Extension “%s” doesn't have preferences
ja: “%s”拡張機能には設定がありません

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: External Only
ja: 外部のみ

en: External drive connected
ja: 外付けドライブが接続されました

en: External drive disconnected
ja: 外付けドライブが外されました

en: Failed to connect to GNOME Shell
ja: GNOME Shell への接続に失敗しました

en: Failed to launch “%s”
ja: “%s”の起動に失敗しました

en: Failed to uninstall “%s”
ja: “%s”のアンインストールに失敗しました

en: Firmware Missing For %s
ja: %s のファームウェア未検出

en: Focus the active notification
ja: アクティブな通知にフォーカスを当てる

en: Force Quit
ja: 強制終了

en: Fully Charged
ja: 充電完了

en: GNOME Extensions handles updating extensions, configuring extension preferences and removing or disabling unwanted extensions.
ja: “拡張機能”は GNOME Shell 拡張機能の設定、更新、削除、不要な拡張機能の無効化を行うことができます。

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
ja: GNOME Shell の拡張機能には UUID プロパティがあり、このキーは、ロードしたい拡張機能の UUID のリストです。ロードしたい拡張機能はこのリストに含めなければなりません。このリストは org.gnome.Shell の EnableExtensions や DisableExtensions といった DBus メソッドでも操作できます。

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
ja: 通常は現在起動中の GNOME Shell のバージョンをサポートする拡張機能のみを読み込みます。この設定を true にした場合、バージョンチェック機能が無効になり、拡張機能のサポートバージョンに関係なく、すべての拡張機能を読み込みます。

en: GNOME needs to lock the screen
ja: 画面をロックする必要があります

en: Go online for weather information
ja: 気象情報取得のためにネットワークに接続してください

en: Grant Access
ja: 許可

en: Headphones
ja: ヘッドフォン

en: Headset
ja: ヘッドセット

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden Volume
ja: 隠しボリューム

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Errors
ja: エラーを非表示

en: Hide Text
ja: 文字を非表示

en: High Contrast
ja: ハイコントラスト

en: History for command (Alt-F2) dialog
ja: コマンド (Alt-F2) ダイアログの履歴

en: History for the looking glass dialog
ja: looking glass ダイアログの履歴

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hotspot Login
ja: ホットスポットログイン

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
ja: true に設定した場合、現在のワークスペースにウィンドウのあるアプリケーションだけをスイッチャーに表示します。false に設定した場合はすべてのアプリケーションを表示します。

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
ja: true に設定した場合、現在のワークスペースのウィンドウだけをスイッチャーに表示します。false に設定した場合はすべてのアプリケーションを表示します。

en: If you remove the extension, you need to return to download it if you want to enable it again
ja: 拡張機能を削除した場合、再度有効にするにはダウンロードし直す必要があります

en: If you want to learn your way around, check out the tour.
ja: “ツアー”アプリで詳しく知ることができます。

en: Indicator
ja: インジケーター

en: Install
ja: インストール

en: Install Extension
ja: 拡張機能をインストール

en: Join Displays
ja: 画面を拡張

en: Just now
ja: たった今

en: Keep Changes
ja: 変更を保存

en: Keep these display settings?
ja: このディスプレイ設定を保存しますか?

en: Key
ja: キー

en: Keybinding to focus the active notification
ja: アクティブな通知にフォーカスを当てるキーバインド

en: Keybinding to focus the active notification.
ja: アクティブな通知にフォーカスを当てるキーバインドです。

en: Keybinding to open the Activities Overview.
ja: アクティビティ画面を開くキーバインドです。

en: Keybinding to open the application menu
ja: アプリケーションメニューを開くキーバインド

en: Keybinding to open the application menu.
ja: アプリケーションメニューを開くキーバインドです。

en: Keybinding to open the overview
ja: アクティビティ画面を開くキーバインド

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
ja: アプリケーション一覧を開くキーバインド

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
ja: アプリケーション一覧を開くキーバインドです。

en: Keybinding to shift between app grid, window picker and session
ja: アプリ一覧、ウィンドウ一覧、通常画面の順に切り替えるキーバインドです

en: Keybinding to shift between overview states
ja: アクティビティ画面の状態を切り替えるキーバインド

en: Keybinding to shift between session, window picker and app grid
ja: 通常画面、ウィンドウ一覧、アプリ一覧の順に切り替えるキーバインドです

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
ja: 通知リストの表示/非表示を切り替えるキーバインド

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
ja: 通知リストの表示/非表示を切り替えるキーバインドです。

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Large Text
ja: 大きな文字

en: Launch using Discrete Graphics Card
ja: ディスクリートグラフィックカードを使用して起動

en: Launch using Integrated Graphics Card
ja: 統合グラフィックカードを使用して起動

en: Launchers
ja: ランチャー

en: Leave Off
ja: オフのままにする

en: Leave On
ja: オンのままにする

en: Limit switcher to current workspace.
ja: スイッチャーを現在のワークスペース内に制限する

en: List extensions
ja: 拡張機能一覧を表示する

en: List installed extensions
ja: インストールされた拡張機能一覧を表示します

en: List of desktop file IDs for favorite applications
ja: お気に入りのアプリケーションの .desktop ファイル ID の一覧

en: List possible modes
ja: 使用可能なモードを一覧表示する

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Location
ja: 場所

en: Location Disabled
ja: 位置情報サービス無効

en: Location Enabled
ja: 位置情報サービス有効

en: Location In Use
ja: 位置情報サービス使用中

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
ja: 位置情報のアクセス許可設定は、プライバシー設定からいつでも変更できます。

en: Locations
ja: 場所

en: Lock
ja: ロック

en: Lock was blocked by an application
ja: アプリケーションによってロックがブロックされました

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log Out…
ja: ログアウト…

en: Log in as another user
ja: 別のユーザーでログイン

en: Logged in as a privileged user
ja: 特権ユーザーでログインしました

en: Login Window
ja: ログインウィンドウ

en: Low battery power: please plug in before installing updates.
ja: バッテリー低下: アップデートをインストールする前に電源に接続してください。

en: Manage your GNOME Extensions
ja: GNOME 拡張機能を管理します

en: Manually Installed
ja: 手動でインストール

en: Maximize
ja: 最大化

en: Microphone
ja: マイク

en: Mirror
ja: 画面を複製

en: Mobile Broadband Settings
ja: モバイルブロードバンド設定

en: Mode used by GDM for login screen
ja: ログイン画面で GDM が使用するモード

en: More than one source directory specified
ja: ソースディレクトリが複数指定されています

en: Mouse Keys
ja: マウスキー

en: Move
ja: 移動

en: Move Titlebar Onscreen
ja: 画面上でタイトルバーを移動する

en: Move to Monitor Down
ja: 下側のモニターへ移動する

en: Move to Monitor Left
ja: 左側のモニターへ移動する

en: Move to Monitor Right
ja: 右側のモニターへ移動する

en: Move to Monitor Up
ja: 上側のモニターへ移動する

en: Move to Workspace Down
ja: 下側のワークスペースへ移動する

en: Move to Workspace Left
ja: 左側のワークスペースへ移動する

en: Move to Workspace Right
ja: 右側のワークスペースへ移動する

en: Move to Workspace Up
ja: 上側のワークスペースへ移動する

en: Name
ja: 名前

en: Network Login
ja: ネットワークログイン

en: Network Manager
ja: ネットワークマネージャー

en: Network Settings
ja: ネットワーク設定

en: Network name
ja: ネットワーク名

en: New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
ja: 新しいデバイスを検出しました。管理者の認証が必要です。

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ja: 離席中に新しいデバイスを検出しました。そのデバイスを使用する場合は一度取り外し、再接続してください。

en: New shortcut…
ja: 新しいショートカット…

en: Next month
ja: 来月

en: Night Light Disabled
ja: 夜間モード オフ

en: Night Light On
ja: 夜間モード オン

en: No Events
ja: イベントなし

en: No Installed Extensions
ja: インストールされた拡張機能はありません

en: No Matches
ja: 一致なし

en: No Networks
ja: ネットワークなし

en: No Notifications
ja: 通知なし

en: No Thanks
ja: いいえ結構です

en: No extensions installed
ja: 機能拡張はインストールされていません

en: No results.
ja: 一致するものがありません。

en: None
ja: なし

en: Not Charging
ja: 充電していません

en: Not listed?
ja: アカウントが見つかりませんか?

en: Open %s
ja: %s を開く

en: Open Windows
ja: 開いているウィンドウ

en: Open extension preferences
ja: 拡張機能の設定を開く

en: Open the application menu
ja: アプリケーションメニューを開く

en: Open with %s
ja: %s で開く

en: Opens extension preferences
ja: 拡張機能の設定を開きます

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Other users are logged in
ja: 他のユーザーがログインしています

en: Out of date
ja: 最新ではありません

en: Overview
ja: アクティビティ画面

en: Overwrite an existing extension
ja: 既存の拡張機能を上書きする

en: PIM Number
ja: PIM 数値

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ja: モバイルブロードバンドデバイスには PIN コードが必要です

en: PIN code required
ja: PIN コードが必要です

en: Password
ja: パスワード

en: Password cannot be blank
ja: パスワードを空白にすることはできません。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
ja: 無線ネットワーク“%s”にアクセスするにはパスワードか暗号化キーが必要です。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Path
ja: パス

en: Pin to Dash
ja: ダッシュボードにピン留め

en: Power Off / Log Out
ja: 電源オフ / ログアウト

en: Power Off…
ja: 電源オフ…

en: Power Settings
ja: 電源設定

[ctx: Power profile]
en: Balanced
ja: バランス

[ctx: Power profile]
en: Performance
ja: パフォーマンス

[ctx: Power profile]
en: Power Saver
ja: 省電力

en: Press ESC to close
ja: Esc を押すと閉じます

en: Press Esc to exit
ja: Esc を押すと終了します

en: Press a button to configure
ja: ボタンを押して設定してください

en: Press any key to exit
ja: キーを押すと終了します

en: Previous month
ja: 先月

en: Print extension details
ja: 拡張機能の詳細を表示する

en: Print help
ja: ヘルプを表示する

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: Print version information and exit.
ja: バージョン情報を表示して終了します。

en: Privacy Settings
ja: プライバシー設定

en: Private key password
ja: 秘密鍵のパスワード

en: Quit
ja: 終了

en: Record a screencast interactively
ja: インタラクティブにスクリーンキャストを撮る

en: Region & Language Settings
ja: 地域と言語の設定

en: Remember Password
ja: パスワードを保存する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove “%s”?
ja: “%s”を削除しますか?

en: Remove…
ja: 削除…

en: Reset an extension
ja: 拡張機能をリセットします

en: Reset extension
ja: 拡張機能をリセットする

en: Resize
ja: サイズを変更

en: Restart is not available on Wayland
ja: Wayland 上では再起動できません

en: Restarting…
ja: 再起動中…

en: Restart…
ja: 再起動…

en: Restore
ja: 元に戻す

en: Resume
ja: 再開

en: Revert Settings
ja: 設定を元に戻す

en: Run a Command
ja: コマンドを実行

en: Running a session as a privileged user should be avoided for security reasons. If possible, you should log in as a normal user.
ja: セキュリティ上の観点から、特権ユーザーでセッションを実行することはお勧めできません。可能な限り、一般ユーザーでログインしてください。

en: Screen
ja: 画面

en: Screen Keyboard
ja: スクリーンキーボード

en: Screen Reader
ja: スクリーンリーダー

en: Screen Selection
ja: 画面選択

en: Screen is Being Shared
ja: 画面を共有しています

en: Screencast recorded
ja: スクリーンキャストを撮影しました

en: Screencasts
ja: スクリーンキャスト

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Screenshot / Screencast
ja: スクリーンショット / スクリーンキャスト

en: Screenshot captured
ja: スクリーンショットを撮影しました

en: Screenshot taken
ja: スクリーンショットを撮影しました

en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: Search
ja: 検索

en: Searching…
ja: 検索中…

en: Secondary Click
ja: セカンダリークリック

en: Select Audio Device
ja: オーディオデバイスを選択

en: Select Network
ja: ネットワークを選択

en: Select a network
ja: ネットワークを選択してください

en: Select weather location…
ja: 天気の場所を選択…

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Service
ja: サービス

en: Settings
ja: 設定

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
ja[0]: %d 秒後に元の設定に戻ります

en: Show Applications
ja: アプリケーションを表示する

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show Errors
ja: エラーを表示

en: Show Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウトを表示

en: Show Pointer
ja: ポインターを表示

en: Show Text
ja: 文字を表示

en: Show all applications
ja: すべてのアプリケーションを表示する

en: Show disabled extensions
ja: 無効化された拡張機能を表示する

en: Show enabled extensions
ja: 有効化された拡張機能を表示する

en: Show extension info
ja: 拡張機能の情報を表示する

en: Show extensions info
ja: 拡張機能の情報を表示します

en: Show extensions with preferences
ja: 設定画面がある拡張機能を表示する

en: Show extensions with updates
ja: アップデートがある拡張機能を表示する

en: Show in Files
ja: “ファイル”で表示

en: Show on-screen help
ja: オンスクリーンヘルプを表示

en: Show system-installed extensions
ja: システムにインストールされた拡張機能を表示する

en: Show the notification list
ja: 通知リストを表示する

en: Show the overview
ja: アクティビティ画面を表示する

en: Show user-installed extensions
ja: ユーザーがインストールした拡張機能を表示する

en: Single Click
ja: シングルクリック

en: Slow Keys
ja: スローキー

en: Slow Keys Turned Off
ja: スローキーをオフにする

en: Slow Keys Turned On
ja: スローキーをオンにする

en: Some applications are busy or have unsaved work
ja: 実行中または作業が未保存のアプリケーションがあります

en: Something’s gone wrong
ja: 何か問題が起きています

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ja: 申し訳ありません、認証できませんでした。再試行してください。

en: Sound Settings
ja: サウンド設定

en: State
ja: 状態

en: Sticky Keys
ja: 固定キー

en: Sticky Keys Turned Off
ja: 固定キーをオフにする

en: Sticky Keys Turned On
ja: 固定キーをオンにする

en: Stop Screencast
ja: スクリーンキャストを停止

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Switch User…
ja: ユーザーを切り替え…

en: Switch monitor
ja: モニターを切り替え

en: Switch to application 1
ja: アプリケーション 1 に切り替える

en: Switch to application 2
ja: アプリケーション 2 に切り替える

en: Switch to application 3
ja: アプリケーション 3 に切り替える

en: Switch to application 4
ja: アプリケーション 4 に切り替える

en: Switch to application 5
ja: アプリケーション 5 に切り替える

en: Switch to application 6
ja: アプリケーション 6 に切り替える

en: Switch to application 7
ja: アプリケーション 7 に切り替える

en: Switch to application 8
ja: アプリケーション 8 に切り替える

en: Switch to application 9
ja: アプリケーション 9 に切り替える

en: System
ja: システム

en: System Information
ja: システム情報

en: System Sounds
ja: システムのサウンド

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
ja: システム

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Take Tour
ja: “ツアー”を始める

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Take a screenshot interactively
ja: インタラクティブにスクリーンショットを撮る

en: Take a screenshot of a window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮る

en: Technical Details
ja: 技術的な詳細

en: The PIM must be a number or empty.
ja: PIM は数字か空である必要があります。

en: The app %s wants to access your location
ja: アプリ %s が位置情報へのアクセスを要求しています

en: The application icon mode.
ja: アプリケーションアイコンモード

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
ja: これらの ID で示されるアプリケーションは「お気に入り」に表示されます。

en: The extension can be updated
ja: 拡張機能をアップデートできます

en: The extension had an error
ja: 拡張機能にエラーがありました

en: The extension is incompatible with the current GNOME version
ja: 現在の GNOME のバージョンと互換性のない拡張機能です

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
ja: インストールされているバージョンの udisks は PIM の設定に対応していません

en: The last version the “Welcome to GNOME” dialog was shown for
ja: “GNOME へようこそ”ダイアログが表示された最新のバージョン

en: The location for which to show a forecast
ja: 表示される天気予報の地域です

en: The locations to show in world clocks
ja: 世界時計に表示される地域です

en: The shell will only show a Bluetooth menu item if a Bluetooth adapter is powered, or if there were devices set up associated with the default adapter. This will be reset if the default adapter is ever seen not to have devices associated to it.
ja: Bluetooth アダプターの電源がオンになっているか、あるいはデフォルトのアダプターに関連付けられたデバイスがある場合にのみ、GNOME Shell は Bluetooth メニューを表示します。デフォルトのアダプターに関連付けられたデバイスがなくなった場合に、この値はリセットされます。

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
ja: GNOME Shell は、暗号化されたデバイスやリモートファイルシステムのマウント時にパスワードを要求します。パスワードを保存できる場合は、「パスワードを保存」チェックボックスが表示されます。このキーは、チェックボックスのデフォルト値となります。

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
ja[0]: %d 秒後にシステムを再起動してアップデートをインストールします。

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ja[0]: %d 秒後に自動的にシステムの電源を切ります。

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ja[0]: %d 秒後にシステムを再起動します。

en: This key determines for which version the “Welcome to GNOME” dialog was last shown. An empty string represents the oldest possible version, and a huge number will represent versions that do not exist yet. This huge number can be used to effectively disable the dialog.
ja: このキーは“GNOME へようこそ”ダイアログが最後に表示されたときの GNOME のバージョンを指定します。空の場合は識別可能な最も古いバージョンを、大きすぎる値の場合はまだ存在しないバージョンを意味します。大きすぎる値を使用することでダイアログを意図的に無効にすることができます。

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
ja: このキーは、単一ユーザー、単一セッション状況で「ログアウト」メニューアイテムを自動的に非表示にする機能よりも優先します。

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
ja: GNOME Shell 使用時は、 このキーが、org.gnome.mutter の同じキーよりも優先します。

en: Thunderbolt authorization error
ja: Thunderbolt 認証エラー

en: To find and add extensions, visit <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
ja: 拡張機能の検索や追加は <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a> で行うことができます。

en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead.
ja: キーファイルを使用するボリュームのロック解除には <i>%s</i> ユーティリティを使用します。

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Top Bar
ja: トップバー

en: Turn Off
ja: オフにする

en: Turn Off Airplane Mode
ja: 機内モードをオフにする

en: Turn On
ja: オンにする

en: Turn On Wi-Fi
ja: Wi-Fi をオンにする

en: Turn off
ja: オフにする

en: Type to search
ja: 検索ワードを入力

en: UUIDs of extensions to enable
ja: 有効にする拡張機能の UUID

en: UUIDs of extensions to force disabling
ja: 強制的に無効にする拡張機能の UUID

en: Unable to lock
ja: ロックできません

en: Unable to start %s
ja: %s を起動できません

en: Unable to unlock volume
ja: ボリュームをロック解除できません

en: Unauthorized Thunderbolt device
ja: 認証していない Thunderbolt デバイス

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Uninstall an extension
ja: 拡張機能をアンインストールします

en: Uninstall extension
ja: 拡張機能をアンインストールする

en: Unknown Thunderbolt device
ja: 不明な Thunderbolt デバイス

en: Unknown arguments
ja: 不明な引数です

en: Unknown artist
ja: 不明なアーティスト

en: Unknown title
ja: 不明なタイトル

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock Window
ja: ロック解除

en: Unpin
ja: ピン留めを外す

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
ja: 指定したモードを使用する (例: ログイン画面用の“gdm”)

en: Use hardware switch to turn off
ja: オフにハードウェアスイッチを使用する

en: Use “%s” to get detailed help.
ja: “%s”を使用すると詳細なヘルプが表示されます。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Uses Keyfiles
ja: キーファイルを使用する

en: VPN Off
ja: VPN オフ

en: VPN Settings
ja: VPN 設定

en: VPN password
ja: VPN パスワード

en: Version
ja: バージョン

en: View Source
ja: ソースを表示

en: Visit extension homepage
ja: 拡張機能のホームページを開く

en: Visual Alerts
ja: 視覚警告

en: Volume
ja: 音量

en: Volume changed
ja: 音量変更しました

en: Wait
ja: 応答を待つ

en: Weather
ja: 天気

en: Weather information is currently unavailable
ja: 気象情報を取得できません

en: Web Page
ja: ウェブページ

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Week %V
ja: 第 %V 週

en: Welcome to GNOME %s
ja: GNOME %s へようこそ

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
ja: 大変申し訳ありませんが、インストール済み拡張機能一覧を取得できませんでした。GNOME にログインしていることを確認した上で再試行してください。

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
ja: 大変申し訳ありませんが、拡張機能の設定を表示できない問題が発生しました。拡張機能の作者に問題を報告することをお勧めします。

en: Whether the default Bluetooth adapter had set up devices associated to it
ja: デフォルトの Bluetooth アダプターにデバイスが関連付けられているかどうか

en: Whether to fetch the current location or not
ja: 現在の位置を取得するかどうか

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
ja: マウント対象の暗号化されたファイルシステムやリモートファイルシステムのパスワードを記憶する

en: Wi-Fi Networks
ja: Wi-Fi ネットワーク

en: Wi-Fi Settings
ja: Wi-Fi 設定

en: Wi-Fi is Off
ja: Wi-Fi オフ

en: Wi-Fi is disabled when airplane mode is on.
ja: 機内モードがオンになっていると Wi-Fi は無効になります。

en: Wi-Fi needs to be turned on in order to connect to a network.
ja: ネットワークに接続するには Wi-Fi をオンにする必要があります。

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window Selection
ja: ウィンドウ選択

en: Window management and application launching
ja: ウィンドウ管理とアプリケーションの起動

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Windows System Volume
ja: Windows システムボリューム

en: Wired 802.1X authentication
ja: 有線 802.1X の認証

en: Wired Settings
ja: 有線設定

en: Workspaces are managed dynamically
ja: ワークスペースを動的に管理する

en: Workspaces only on primary monitor
ja: プライマリモニターのみワークスペースを切り替える

en: World Clocks
ja: 世界時計

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Yesterday, %H∶%M
ja: 昨日 %H:%M

en: Yesterday, %l∶%M %p
ja: 昨日 %p %l:%M

en: You can paste the image from the clipboard.
ja: クリップボードから画像を貼り付けることができます。

en: You can restore shortcuts by pressing %s.
ja: %s を押してショートカットを復元できます。

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ja: [SHIFT] キーを 8 秒間押下しました。これはスローキー機能のショートカットとして、キーボード操作に影響を与えるものです。

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ja: [SHIFT] キーを連続して 5 回押下しました。これは固定キー機能のショートカットとして、キーボード操作に影響を与えるものです。

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ja: 同時に 2 つのキーを押下したか、[SHIFT] キーを連続して 5 回押下しました。これは固定キー機能を無効にし、キーボード操作に影響を与えるものです。

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ja: もうしばらく応答を待ちますか? それともアプリケーションを強制的に終了しますか?

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
ja[0]: %d 秒後に自動的にログアウトします。

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
ja: このホットスポットログインの接続は安全ではありません。このページであなたが入力したパスワードなどの情報は、近くにいる人に知られてしまう恐れがあります。

en: Zoom
ja: ズーム

en: [ARGS…]
ja: [引数…]

en: authentication required
ja: 認証が必要

[ctx: button]
en: Boot Options
ja: 起動オプション

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
ja: インストールと電源オフ

[ctx: button]
en: Log Out
ja: ログアウト

[ctx: button]
en: Power Off
ja: 電源オフ

[ctx: button]
en: Restart
ja: 再起動

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
ja: 再起動とインストール

[ctx: calendar heading]
en: %B %-d
ja: %-m月%-e日

[ctx: calendar heading]
en: %B %-d %Y
ja: %Y年%-m月%-e日

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
ja: 保留中のソフトウェアアップデートをインストールする

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
ja: アップデートをインストールして電源をオフにする

en: connecting…
ja: 接続中…

en: connection failed
ja: 接続失敗

[ctx: event list time]
en: All Day
ja: 終日

[ctx: grid friday]
en: F
ja: 金

[ctx: grid monday]
en: M
ja: 月

[ctx: grid saturday]
en: S
ja: 土

[ctx: grid sunday]
en: S
ja: 日

[ctx: grid thursday]
en: T
ja: 木

[ctx: grid tuesday]
en: T
ja: 火

[ctx: grid wednesday]
en: W
ja: 水

en: lock screen
ja: lock screen;画面ロック

en: logout;log out;sign off
ja: logout;log out;sign off;ログアウト;サインオフ

en: power off;shutdown;halt;stop
ja: power off;shutdown;halt;stop;電源オフ;パワーオフ;シャットダウン;停止;

[ctx: program]
en: Unknown
ja: 不明なプログラム

en: reboot;restart;
ja: reboot;restart;リブート;リスタート;再起動;

en: screenshot;screencast;snip;capture;record
ja: screenshot;screencast;snip;capture;record;スクリーンショット;スクリーンキャスト;スニップ;キャプチャー;レコーディング;撮影;録画;画面;記録;

[ctx: search-result]
en: Lock Screen
ja: 画面ロック

[ctx: search-result]
en: Lock Screen Rotation
ja: 画面の回転をロック

[ctx: search-result]
en: Log Out
ja: ログアウト

[ctx: search-result]
en: Power Off
ja: 電源オフ

[ctx: search-result]
en: Restart
ja: 再起動

[ctx: search-result]
en: Suspend
ja: サスペンド

[ctx: search-result]
en: Switch User
ja: ユーザーを切り替え

[ctx: search-result]
en: Take a Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

[ctx: search-result]
en: Unlock Screen Rotation
ja: 画面の回転をロック解除

en: suspend;sleep
ja: suspend;sleep;サスペンド;スリープ

en: switch user
ja: switch user;ユーザー切り替え

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
ja: アップデートをインストールして電源オフ

[ctx: title]
en: Install Updates & Restart
ja: アップデートをインストールして再起動

[ctx: title]
en: Log Out
ja: ログアウト

[ctx: title]
en: Log Out %s
ja: %s のログアウト

[ctx: title]
en: Power Off
ja: 電源オフ

[ctx: title]
en: Restart
ja: 再起動

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
ja: 再起動してアップデートをインストール

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
ja: 再起動してアップグレード

en: “%s” is not responding.
ja: “%s”の応答がありません。

en: “%s” is ready
ja: “%s”の準備ができました

en: “version” takes no arguments
ja: “version”は引数を取りません
