gnome-software master - en to ja translation catalogue (806 entries)

en:  and
ja:  および

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d 時間前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前

en: %d week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d 週間前

en: %d year ago | %d years ago
ja[0]: %d 年前

en: %e %B %Y
ja: %Y年%B%-e日

en: %s %s Available
ja: %s %s が利用可能です

en: %s %s is no longer supported.
ja: %s %s はサポートが終了しています。

en: %s (Installed)
ja: %s (インストール済み)

en: %s (Installing)
ja: %s (インストール中)

en: %s (Removing)
ja: %s (削除中)

en: %s Available
ja: %s が利用可能です

en: %s BMC Update
ja: %s BMC のアップデート

en: %s Battery Update
ja: %s バッテリーのアップデート

en: %s CPU Microcode Update
ja: %s CPU マイクロコードのアップデート

en: %s Camera Update
ja: %s カメラのアップデート

en: %s Configuration Update
ja: %s の設定のアップデート

en: %s Consumer ME Update
ja: %s Consumer ME のアップデート

en: %s Controller Update
ja: %s コントローラーのアップデート

en: %s Corporate ME Update
ja: %s Corporate ME のアップデート

en: %s Device Update
ja: %s デバイスのアップデート

en: %s Display Update
ja: %s ディスプレイのアップデート

en: %s Embedded Controller Update
ja: %s Embedded Controller のアップデート

en: %s Keyboard Update
ja: %s キーボードのアップデート

en: %s ME Update
ja: %s ME のアップデート

en: %s Mouse Update
ja: %s マウスのアップデート

en: %s Network Interface Update
ja: %s ネットワークインターフェースのアップデート

en: %s Storage Controller Update
ja: %s ストレージコントローラーのアップデート

en: %s System Update
ja: %s システムのアップデート

en: %s TPM Update
ja: %s TPM のアップデート

en: %s Thunderbolt Controller Update
ja: %s Thunderbolt コントローラーのアップデート

en: %s Touchpad Update
ja: %s タッチパッドのアップデート

en: %s and %s have been updated.
ja: %s と %s をアップデートしました。

en: %s and %s installed | %s and %s installed
ja[0]: %s と %s をインストールしました

en: %s file format
ja: %s ファイルフォーマット

en: %s has been updated.
ja: %s をアップデートしました。

en: %s is designed, developed, and translated by an international community of volunteers.
    
    This means that while it’s not yet available in your language, you can get involved and help translate it yourself.
ja: %s はボランティアによる国際コミュニティによってデザイン、開発、翻訳されています。
    
    まだあなたの言語には翻訳されていませんが、あなた自身がコミュニティに参加して翻訳することが可能です。

en: %s is not <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">free and open source software</a>, and is provided by “%s”.
ja: %s は<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Free_and_open-source_software">自由でオープンソースのソフトウェア</a>ではなく、“%s”によって提供されています。

en: %s is not available.
ja: %s は利用できません。

en: %s is now installed
ja: %s をインストールしました

en: %s is potentially unsafe
ja: %s は安全でないかもしれません

en: %s is provided by “%s”.
ja: %s は“%s”によって提供されています。

en: %s is requesting additional file format support.
ja: %s には追加のファイルフォーマットサポートが必要です。

en: %s is requesting additional fonts.
ja: %s には追加のフォントが必要です。

en: %s is requesting additional multimedia codecs.
ja: %s には追加のマルチメディアコーデックが必要です。

en: %s is requesting additional packages.
ja: %s には追加のパッケージが必要です。

en: %s is requesting additional printer drivers.
ja: %s には追加のプリンタードライバーが必要です。

en: %s is safe
ja: %s は安全です

en: %s is unsafe
ja: %s は安全ではありません

en: %s not found
ja: %s は見つかりませんでした

en: %s of %s downloaded
ja: %s / %s ダウンロード

en: %s probably works on this device
ja: %s はおそらくこのデバイスで動作します

en: %s will be uninstalled, and you will have to install it to use it again.
ja: %s はアンインストールされます。再び使用するにはインストールし直す必要があります。

en: %s will not work on this device
ja: %s はこのデバイスでは動作しないかもしれません

en: %s will not work properly on this device
ja: %s はこのデバイスでは正しく動作しないかもしれません

en: %s works on this device
ja: %s はこのデバイスで動作します

en: %u Application Updated | %u Applications Updated
ja[0]: %u 個のアプリケーションをアップデートしました

en: %u Application Updated — Restart Required | %u Applications Updated — Restart Required
ja[0]: %u 個のアプリケーションをアップデートしました — 再起動が必要です

en: %u add-on | %u add-ons
ja[0]: %u 個のアドオン

en: %u add-on installed | %u add-ons installed
ja[0]: %u 個のアドオンをインストールしました

en: %u application | %u applications
ja[0]: %u 個のアプリケーション

en: %u application installed | %u applications installed
ja[0]: %u 個のアプリケーションをインストールしました

en: %u application requires a restart. | %u applications require a restart.
ja[0]: %u 個のアプリケーションは再起動が必要です。

en: %u more match | %u more matches
ja[0]: 他 %u 件

en: %u review total | %u reviews total
ja[0]: %u 件のレビュー

en: %u%% downloaded
ja: %u%% ダウンロード

en: 'https://en.wikipedia.org/wiki/Proprietary_software'
ja: 'https://ja.wikipedia.org/wiki/%E3%83%97%E3%83%AD%E3%83%97%E3%83%A9%E3%82%A4%E3%82%A8%E3%82%BF%E3%83%AA%E3%83%BB%E3%82%BD%E3%83%95%E3%83%88%E3%82%A6%E3%82%A7%E3%82%A2'

en: ;
ja: ,

en: A list of applications to use, overriding the system defined ones.
ja: おすすめとして表示するアプリケーションの一覧。システムで定義されている一覧よりも優先します。

en: A list of compatible projects
ja: 互換性のあるプロジェクトの一覧

en: A list of official repositories that should be considered free software
ja: 自由ソフトウェアとして扱うべき公式リポジトリの一覧

en: A list of official repositories that should not be considered 3rd party
ja: サードパーティーのものとして扱うべきでない公式リポジトリの一覧

en: A list of popular applications
ja: 人気のあるアプリケーションの一覧

en: A major upgrade, with new features and added polish.
ja: メジャーアップグレード。新機能や改良が提供されます。

en: A new version of %s is available to install
ja: %s の新しいバージョンが利用可能です

en: A nice way to manage the software on your system.
ja: システムのソフトウェア管理に役立ちます

en: A restart is required for it to take effect. | A restart is required for them to take effect.
ja[0]: アップデートを有効にするには再起動が必要です。

en: A restart is required for the changes to take effect.
ja: 変更を有効にするには再起動が必要です。

en: A snap is a universal Linux package
ja: Snap は汎用的な Linux パッケージです

en: AC power is required
ja: AC 電源が必要です

en: About Software
ja: “ソフトウェア”について

en: Adaptive
ja: 適応

en: Add, remove or update software on this computer
ja: このコンピューターでソフトウェアの追加、削除、更新を行います

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Adding this software repository will give you access to additional software and upgrades.
ja: このソフトウェアリポジトリを追加することで、追加のソフトウェアやアップグレードを利用できるようになります。

en: Additional Fonts Required
ja: 追加のフォントが必要です

en: Additional MIME Types Required
ja: 追加の MIME タイプが必要です

en: Additional Multimedia Codecs Required
ja: 追加のマルチメディアコーデックが必要です

en: Additional Packages Required
ja: 追加のパッケージが必要です

en: Additional Printer Drivers Required
ja: 追加のプリンタードライバーが必要です

en: Additional repositories from selected third parties — %s.
ja: 選択したサードパーティーからの追加のリポジトリです (%s)。

en: Additions
ja: 追加

en: Age Rating
ja: 推奨年齢レーティング

en: All
ja: すべて

en: All Reviews
ja: すべてのレビュー

en: All applications from %s will be uninstalled, and you will have to re-install the repository to use them again.
ja: %s のアプリケーションはすべてアンインストールされます。再び使用するにはソフトウェアリポジトリをインストールし直す必要があります。

en: An Endless OS update with new features and fixes.
ja: 新機能やバグ修正を含んだ Endless OS のアップデートです。

en: An application
ja: アプリケーション

en: An application has been removed | Applications have been removed
ja[0]: アプリケーションを削除しました

en: An important operating system update failed to be installed.
ja: 重要なオペレーティングシステムアップデートのインストールに失敗しました。

en: An important operating system update has been installed. | Important operating system updates have been installed.
ja[0]: 重要なオペレーティングシステムアップデートをインストールしました。

en: An important software update is ready to be installed.
ja: 重要なソフトウェアアップデートをインストールする準備ができました。

en: An update has been installed | Updates have been installed
ja[0]: アップデートをインストールしました

en: App developer is verified
ja: アプリ開発者は認証済み

en: App is fully sandboxed
ja: アプリは完全にサンドボックス化済み

en: Application Data
ja: アプリケーションデータ

en: Application Updates
ja: アプリケーションのアップデート

en: Application is ready to be used.
ja: アプリケーションを使用できます。

en: Application isn’t sandboxed but the distribution has checked that it is not malicious
ja: アプリケーションはサンドボックス化されていないもののディストリビューションが悪意のないことを確認済み

en: Application manager for GNOME
ja: GNOME 用アプリケーションマネージャー

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Arbitrary Permissions
ja: 任意の権限

en: Are you sure you want to remove the %s repository?
ja: 本当に %s のリポジトリを削除しますか?

en: Are you sure you want to uninstall %s?
ja: 本当に %s をアンインストールしますか?

en: Auditable Code
ja: 監査可能コード

en: Auditable code
ja: 監査可能コード

en: Automatic Update Notifications
ja: 自動アップデートの通知

en: Automatic Updates
ja: 自動アップデート

en: Automatic Updates Paused
ja: 自動アップデート一時停止中

en: Automatically download and install updates
ja: アップデートを自動的にダウンロードしてインストールする

en: Available fonts for the %s script | Available fonts for the %s scripts
ja[0]: %s 用の利用可能なフォント

en: Available software for %s | Available software for %s
ja[0]: %s 用の利用可能なソフトウェア

en: Branch
ja: ブランチ

en: Cache Data
ja: キャッシュデータ

en: Cache and data usage unknown
ja: キャッシュとデータの使用量は不明

en: Cached data can be cleared from the <a href="dummy">_application settings</a>.
ja: キャッシュされたデータは <a href="dummy">アプリケーション設定(_A)</a> から消去できます。

en: Can access D-Bus services on the session bus
ja: セッションバスの D-Bus サービスにアクセスできます

en: Can access D-Bus services on the system bus
ja: システムバスの D-Bus サービスにアクセスできます

en: Can access and change user settings
ja: ユーザー設定へのアクセスと変更が可能

en: Can access devices such as webcams or gaming controllers
ja: ゲームのコントローラーやウェブカメラなどのデバイスへのアクセスが可能

en: Can access hardware devices
ja: ハードウェアデバイスにアクセス可能

en: Can access system device files
ja: システムのデバイスファイルにアクセスできます

en: Can access the internet
ja: インターネットアクセス可能

en: Can acquire arbitrary permissions
ja: 任意の権限を取得可能

en: Can communicate over the network
ja: ネットワークを介して通信できます

en: Can escape the sandbox and circumvent any other restrictions
ja: サンドボックスから抜け出して色々な制限を回避できます

en: Can read all data in your downloads directory
ja: ダウンロードディレクトリ内のすべてのデータの読み取りが可能

en: Can read all data in your home directory
ja: ホームディレクトリ内のすべてのデータの読み取りが可能

en: Can read all data on the file system
ja: ファイルシステム上のすべてのデータの読み取りが可能

en: Can read all your data
ja: すべてのデータを読み取り可能

en: Can read and write all data in your downloads directory
ja: ダウンロードディレクトリ内のすべてのデータの読み取りと書き込みが可能

en: Can read and write all data in your home directory
ja: ホームディレクトリ内のすべてのデータの読み取りと書き込みが可能

en: Can read and write all data on the file system
ja: ファイルシステム上のすべてのデータの読み取りと書き込みが可能

en: Can read your downloads
ja: ダウンロードデータを読み取り可能

en: Can read/write all your data
ja: すべてのデータを読み書き可能

en: Can read/write your downloads
ja: ダウンロードデータを読み書き可能

en: Can request data from session services
ja: セッションサービスからのデータの要求が可能

en: Can request data from system services
ja: システムサービスからのデータの要求が可能

en: Can view and change any settings
ja: 設定を表示、変更できます

en: Can view files
ja: ファイルを表示できます

en: Can view, edit and create files
ja: ファイルを作成、表示、編集できます

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot access devices such as webcams or gaming controllers
ja: ゲームのコントローラーやウェブカメラなどのデバイスへのアクセス不可

en: Cannot access the file system at all
ja: ファイルシステムへのアクセスは一切不可

en: Cannot access the internet
ja: インターネットアクセス不可

en: Cannot be used on a large screen
ja: 大きな画面での使用不可

en: Cannot be used on a small screen
ja: 小さな画面での使用不可

en: Cannot be used with a keyboard
ja: キーボードの使用不可

en: Cannot be used with a mouse or pointing device
ja: マウスとポインティングデバイスの使用不可

en: Cannot be used with a touchscreen
ja: タッチスクリーンの使用不可

en: Channel
ja: チャンネル

en: Charges May Apply
ja: 料金が掛かる可能性があります

en: Check _Anyway
ja: 確認する(_A)

en: Check for updates
ja: アップデートを確認

en: Check that you trust the vendor, as the application isn’t sandboxed
ja: アプリケーションはサンドボックス化されていないため信頼できるベンダーかどうか確認が必要

en: Checking for updates when using mobile broadband could cause you to incur charges.
ja: モバイル接続でのアップデートの確認は費用が発生する場合があります。

en: Checking for updates while using mobile broadband could cause you to incur charges.
ja: モバイル接続の利用中にアップデートを確認すると費用が発生する場合があります。

en: Checking…
ja: 確認中…

en: Choose an application:
ja: アプリケーションを選択してください:

en: Codecs
ja: コーデック

en: Codecs page
ja: コーデックページ

en: Community Built
ja: コミュニティビルド

en: Contribute _Translations
ja: 翻訳で貢献(_T)

en: Could not create cache
ja: キャッシュを作成できませんでした

en: Create
ja: クリエイト

en: Critical Software Update Ready to Install
ja: 重要なソフトウェアアップデートのインストール準備完了

en: Critical Software Updates Available to Download
ja: 重要なソフトウェアアップデートがダウンロード可能

en: Data created by you in the application
ja: アプリケーションが作成したデータ

en: Data needed for the application to run
ja: アプリケーション実行に必要なデータ

en: Desktop Not Supported
ja: デスクトップ非サポート

en: Desktop Only
ja: デスクトップのみ

en: Desktop Support
ja: デスクトップサポート

en: Desktop Support Unknown
ja: デスクトップサポート不明

en: Detailed errors from the package manager follow:
ja: パッケージマネージャーからのエラーの詳細:

en: Details
ja: 詳細

en: Details page
ja: 詳細ページ

en: Details panel
ja: 詳細パネル

en: Develop
ja: 開発

en: Device Access
ja: デバイスアクセス

en: Device Firmware
ja: デバイスファームウェア

en: Device cannot be used during update.
ja: 更新中はデバイスを使用できません。

en: Devices
ja: デバイス

en: Disable Repository?
ja: リポジトリを無効にしますか?

[ctx: Distribution name]
en: Unknown
ja: 不明

en: Doesn’t support your current screen size
ja: 現在のスクリーンサイズはサポートしていません

en: Don’t Warn Again
ja: 今後警告しない

en: Don’t like it
ja: 好きではない

en: Downgrades
ja: ダウングレード

en: Download Folder Read Access
ja: ダウンロードフォルダーの読み取りアクセス

en: Download Folder Read/Write Access
ja: ダウンロードフォルダーの読み取り/書き込みアクセス

en: Download Size
ja: ダウンロードサイズ

en: Download Unsigned Software?
ja: 署名なしのソフトウェアをダウンロードしますか?

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading application ratings…
ja: アプリケーションの評価をダウンロード中…

en: Downloading extra metadata files…
ja: 追加のメタデータをダウンロード中…

en: Downloading firmware update metadata…
ja: ファームウェアアップデートのメタデータをダウンロード中…

en: Downloading firmware update signature…
ja: ファームウェアアップデートの署名をダウンロード中…

en: Downloading upgrade information…
ja: アップグレード情報をダウンロード中…

en: Downloading…
ja: ダウンロード中…

en: Downloads and installs software updates in the background, when possible.
ja: 可能ならソフトウェアアップデートをバックグラウンドでダウンロードしてインストールします。

en: Downloads folder
ja: ダウンロードフォルダー

en: EOS update service could not fetch and apply the update.
ja: EOS アップデートサービスのアップデート取得と適用ができませんでした。

en: Editor’s Choice
ja: 編集者のチョイス

en: Enable
ja: 有効

en: Enable New Repositories
ja: 新しいリポジトリを有効にする

en: Enable Third Party Software Repositories?
ja: サードパーティーのソフトウェアリポジトリを有効にしますか?

en: Enable Third-Party Software Repository?
ja: サードパーティーのソフトウェアリポジトリを有効にしますか?

en: Enable and Install
ja: 有効にしてインストール

en: Error
ja: エラー

en: Examine Disk
ja: ディスクを確認

en: Explore
ja: 探す

en: Failed To Update
ja: アップデートに失敗しました

en: Failed to copy: %s
ja: コピーに失敗しました: %s

en: Failed to find any search results: %s
ja: 何も見つかりませんでした: %s

en: Failed to find requested software
ja: 要求されたソフトウェアが見つかりません

en: Failed to install file: authentication failed
ja: ファイルのインストールに失敗しました: 認証できませんでした

en: Failed to install file: not supported
ja: ファイルのインストールに失敗しました: サポートしていません

en: Failed to install: authentication failed
ja: インストールに失敗しました: 認証できませんでした

en: Failed to install: not supported
ja: インストールに失敗しました: サポートしていません

en: Failed to load image
ja: 画像の読み込みに失敗しました

en: Failed to move: %s
ja: 移動に失敗しました: %s

en: Failed to parse command line arguments
ja: コマンドライン引数の解析に失敗しました

en: Failed to refine addon ‘%s’: %s
ja: アドオン‘%s’のリファインに失敗しました: %s

en: Failed to validate content type: %s
ja: コンテンツタイプの検証に失敗しました: %s

en: Featured
ja: 注目のソフト

en: Featured Apps List
ja: 注目のアプリ一覧

en: Fedora Third Party Repositories
ja: Fedora サードパーティーリポジトリ

en: File system
ja: ファイルシステム

en: Find Out _More
ja: 詳細を確認(_M)

en: Find in Software
ja: “ソフトウェア”で探す

en: Find what data is sent in our <a href="https://odrs.gnome.org/privacy">privacy policy</a>. The full name attached to your account will be shown publicly.
ja: どのようなデータが送信されるかは<a href="https://odrs.gnome.org/privacy">プライバシーポリシー</a>のページで確認できます。あなたのアカウントの氏名は公開されます。

en: Firmware
ja: ファームウェア

en: Firmware Upgrade Support
ja: ファームウェアアップグレードサポート

en: Flatpak Support
ja: Flatpak サポート

en: Flatpak is a framework for desktop applications on Linux
ja: Flatpak は Linux 上のデスクトップアプリケーション向けフレームワークです

en: Fonts
ja: フォント

en: Full File System Read Access
ja: ファイルシステムの完全な読み取りアクセス

en: Full File System Read/Write Access
ja: ファイルシステムの完全な読み取り/書き込みアクセス

en: GNOME Software
ja: GNOME ソフトウェア

en: GNOME Software AppStream system-wide installer
ja: GNOME Software AppStream システムワイドインストーラー

en: Gamepad Needed
ja: ゲームパッドが必要

en: Gamepad Required
ja: ゲームパッドが必要

en: Gamepad Support
ja: ゲームパッドサポート

en: General system updates, such as security or bug fixes, and performance improvements.
ja: バグの修正、セキュリティホールの修正、パフォーマンスの向上といった一般的なシステムアップデートです。

en: Getting flatpak metadata for %s…
ja: %s の Flatpak メタデータを取得中…

en: Give a short summary of your review, for example: “Great app, would recommend”.
ja: レビューの短い要約を書いてください（例：「すばらしいアプリです。おすすめします」）。

en: Go back
ja: 戻る

en: Go online to check for updates.
ja: アップデートの確認のためにオンライン接続してください。

en: Hardware Drivers
ja: ハードウェアドライバー

en: Hardware Support
ja: ハードウェアサポート

en: Has network access
ja: ネットワークアクセス

en: Hate it
ja: 嫌い

en: Help Translate %s
ja: %s の翻訳を手伝う

en: Help _Translate
ja: 翻訳を手伝う(_T)

en: Home Folder Read Access
ja: ホームフォルダーの読み取りアクセス

en: Home Folder Read/Write Access
ja: ホームフォルダーの読み取り/書き込みアクセス

en: Home folder
ja: ホームフォルダー

en: How to add missing information
ja: 足りない情報を追加するには

en: If enabled, GNOME Software automatically downloads software updates in the background, also installing ones that do not require a reboot.
ja: 有効化されている場合、GNOME Software はバックグラウンドでソフトウェアアップデートを自動的にダウンロードし、再起動の必要がないものをインストールします。

en: Important: critical software updates are waiting.
ja: 注意: 重要なソフトウェアアップデートが待機中です。

en: In Progress
ja: 処理中

en: Includes %s of cache
ja: %s のキャッシュを含む

en: Includes %s of data
ja: %s のデータを含む

en: Includes %s of data and %s of cache
ja: %s のデータと %s のキャッシュを含む

en: Includes %s, %s and %s.
ja: %s、%s、%s を含みます。

en: Includes performance, stability and security improvements.
ja: このアップデートには性能、安定性、およびセキュリティの向上が含まれています。

en: Incompatible Software
ja: 非互換のソフトウェア

en: Information about %s, as well as options for how to get a codec that can play this format might be found %s.
ja: %s についての情報および、このフォーマットを再生可能なコーデックの入手方法は %s で確認できるかもしれません。

en: Information about %s, as well as options for how to get a driver that supports this printer might be found %s.
ja: %s についての情報および、このプリンターをサポートするドライバーの入手方法は %s で確認できるかもしれません。

en: Information about %s, as well as options for how to get additional Plasma resources might be found %s.
ja: %s についての情報および、追加の Plasma リソースの入手方法は %s で確認できるかもしれません。

en: Information about %s, as well as options for how to get additional fonts might be found %s.
ja: %s についての情報および、追加フォントの入手方法は %s で確認できるかもしれません。

en: Information about %s, as well as options for how to get an application that can support this format might be found %s.
ja: %s についての情報および、このフォーマットをサポートするアプリケーションの入手方法は %s で確認できるかもしれません。

en: Information about %s, as well as options for how to get missing applications might be found %s.
ja: %s についての情報や、見つからないアプリケーションの入手方法は %s で確認できるかもしれません。

en: Input Sources
ja: 入力ソース

en: Insecure Dependencies
ja: 安全でない依存関係

en: Install
ja: インストール

en: Install Third-Party Software?
ja: サードパーティーのソフトウェアをインストールしますか?

en: Install Unsigned Software?
ja: 署名なしのソフトウェアをインストールしますか?

en: Install selected software on the system
ja: 選択したソフトウェアをシステムにインストールします

en: Install the application (using application ID)
ja: アプリケーションをインストールする (アプリケーション ID を指定)

en: Installation
ja: インストール

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installed Size
ja: インストールサイズ

en: Installed Updates
ja: インストール済みのアップデート

en: Installed on %s
ja: %s にインストール済み

en: Installed page
ja: インストールページ

en: Installed panel
ja: インストール済みパネル

en: Installing
ja: インストール中

en: Installs any pending updates in the background
ja: 保留中のアップデートをバックグラウンドでインストールする

en: Install…
ja: インストール…

en: Integrated Firmware
ja: 統合ファームウェア

en: Internet access is required to check for updates.
ja: アップデートを確認するにはインターネットにアクセスする必要があります。

en: Internet access was required but wasn’t available. Please make sure that you have internet access and try again.
ja: 必要なインターネットアクセスが利用できませんでした。インターネットに接続できることを確認して再実行してください。

en: It is recommended that you upgrade to a more recent version.
ja: より新しいバージョンへアップグレードすることをお勧めします。

en: It may be illegal to install or use %s in some countries.
ja: 国や地域によっては %s のインストールや使用は違法となります。

en: It may be illegal to install or use this codec in some countries.
ja: 国や地域によってはこのコーデックのインストールや使用は違法となります。

en: It’s OK
ja: まあまあ

en: Just now
ja: たった今

en: Keyboard Not Supported
ja: キーボード非サポート

en: Keyboard Required
ja: キーボードが必要

en: Keyboard Support
ja: キーボードサポート

en: Keyboard Support Unknown
ja: キーボードサポート不明

en: Language Packs
ja: 言語パック

en: Last checked: %s
ja: 最終確認: %s

en: Launch
ja: 起動

en: Learn
ja: 学習

en: Learn about the new version
ja: 新しいバージョンについて確認する

en: Legacy Windowing System
ja: レガシーなウィンドウシステム

en: Legacy display system
ja: レガシーなディスプレイシステム

en: License
ja: ライセンス

en: Like it
ja: 気に入った

en: Loading Updates…
ja: アップデート読み込み中…

en: Loading application details…
ja: アプリケーションの詳細を読み込み中…

en: Loading page
ja: ページを読み込み中

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Local file
ja: ローカルファイル

en: Localization
ja: ローカライゼーション

en: Login Required
ja: ログインが必要です

en: Login required remote %s (realm %s)
ja: リモートの %s (レルム %s) へのログインが必要です

en: Love it
ja: とても気に入った

en: Meh
ja: どうでもいい

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Codecs
ja: コーデック

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Hardware Drivers
ja: ハードウェアドライバー

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Input Sources
ja: 入力ソース

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Language Packs
ja: 言語パック

[ctx: Menu of Add-ons]
en: Localization
ja: ローカライゼーション

[ctx: Menu of Art]
en: Art
ja: アート

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Audio Creation & Editing
ja: オーディオ作成 & 編集

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Featured
ja: 注目のソフト

[ctx: Menu of Audio & Video]
en: Music Players
ja: 音楽プレーヤー

[ctx: Menu of Communication & News]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Chat
ja: チャット

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Featured
ja: 注目のソフト

[ctx: Menu of Communication & News]
en: News
ja: ニュース

[ctx: Menu of Communication & News]
en: Web Browsers
ja: ウェブブラウザー

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Debuggers
ja: デバッガー

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: Featured
ja: 注目のソフト

[ctx: Menu of Developer Tools]
en: IDEs
ja: IDE

[ctx: Menu of Education & Science]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Artificial Intelligence
ja: 人工知能

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Astronomy
ja: 天文学

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Chemistry
ja: 化学

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Featured
ja: 注目のソフト

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Languages
ja: 言語

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Math
ja: 数学

[ctx: Menu of Education & Science]
en: Robotics
ja: ロボット工学

[ctx: Menu of Games]
en: Action
ja: アクション

[ctx: Menu of Games]
en: Adventure
ja: アドベンチャー

[ctx: Menu of Games]
en: Arcade
ja: アーケード

[ctx: Menu of Games]
en: Blocks
ja: ブロック

[ctx: Menu of Games]
en: Board
ja: ボード

[ctx: Menu of Games]
en: Card
ja: カード

[ctx: Menu of Games]
en: Emulators
ja: エミュレーター

[ctx: Menu of Games]
en: Kids
ja: キッズ

[ctx: Menu of Games]
en: Logic
ja: ロジック

[ctx: Menu of Games]
en: Role Playing
ja: ロールプレイング

[ctx: Menu of Games]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: Menu of Games]
en: Strategy
ja: ストラテジー

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: 3D Graphics
ja: 3D グラフィック

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Featured
ja: 注目のソフト

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Photography
ja: 写真

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Scanning
ja: スキャニング

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Vector Graphics
ja: ベクターグラフィック

[ctx: Menu of Graphics & Photography]
en: Viewers
ja: ビューアー

[ctx: Menu of Productivity]
en: All
ja: すべて

[ctx: Menu of Productivity]
en: Calendar
ja: カレンダー

[ctx: Menu of Productivity]
en: Database
ja: データベース

[ctx: Menu of Productivity]
en: Featured
ja: 注目のソフト

[ctx: Menu of Productivity]
en: Finance
ja: ファイナンス

[ctx: Menu of Productivity]
en: Word Processor
ja: ワープロ

[ctx: Menu of Reference]
en: Biography
ja: 地理学

[ctx: Menu of Reference]
en: Comics
ja: コミック

[ctx: Menu of Reference]
en: Fiction
ja: フィクション

[ctx: Menu of Reference]
en: Health
ja: 健康

[ctx: Menu of Reference]
en: History
ja: 歴史

[ctx: Menu of Reference]
en: Lifestyle
ja: ライフスタイル

[ctx: Menu of Reference]
en: Politics
ja: 政治

[ctx: Menu of Reference]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: Menu of Utilities]
en: Text Editors
ja: テキストエディター

en: Mobile Not Supported
ja: モバイル非サポート

en: Mobile Only
ja: モバイルのみ

en: Mobile Support
ja: モバイルサポート

en: Mobile Support Unknown
ja: モバイルサポート不明

en: Moderate page
ja: 審査ページ

en: More Information
ja: 詳細情報

en: Mouse Not Supported
ja: マウス非サポート

en: Mouse Required
ja: マウスが必要

en: Mouse Support
ja: マウスサポート

en: Mouse Support Unknown
ja: マウスサポート不明

en: Name
ja: 名前

en: Needs %s of additional system downloads
ja: %s の追加のシステムダウンロードが必要

en: Needs an unknown size of additional system downloads
ja: 不明なサイズの追加のシステムダウンロードが必要

en: Needs no additional system downloads
ja: 追加のシステムダウンロードは不要

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Access
ja: ネットワークアクセス

en: Network Settings
ja: ネットワーク設定

en: New & Updated
ja: 新規 & アップデート

en: New in Version %s
ja: バージョン %s の更新内容

en: Next
ja: 次へ

en: Next Screenshot
ja: 次のスクリーンショット

en: No
ja: いいえ

en: No Application Data Found
ja: アプリケーションのデータが見つかりません

en: No Application Found
ja: アプリケーションが見つかりません

en: No Connection
ja: 接続なし

en: No Device Access
ja: デバイスアクセスなし

en: No File System Access
ja: ファイルシステムアクセスなし

en: No Metadata
ja: メタデータなし

en: No Network
ja: ネットワークがありません

en: No Network Access
ja: ネットワークアクセスなし

en: No Permissions
ja: 権限なし

en: No Plasma resources are available for %s support.
ja: %s をサポートする利用可能な Plasma リソースはありません。

en: No Repositories
ja: リポジトリなし

en: No Reviews
ja: レビューなし

en: No Software Repository Included
ja: ソフトウェアリポジトリなし

en: No addon codecs are available for the %s format.
ja: %s フォーマットが利用可能なコーデックのアドオンはありません。

en: No age rating information available
ja: 推奨年齢レーティング情報がありません

en: No applications are available for %s support.
ja: %s をサポートする利用可能なアプリケーションはありません。

en: No applications are available that provide the file %s.
ja: ファイル %s を提供するアプリケーションはありません。

en: No details for this release
ja: このリリースの詳細はありません

en: No fonts are available for the %s script support.
ja: %s スクリプトをサポートする利用可能なフォントがありません。

en: No permissions
ja: 権限なし

en: No printer drivers are available for %s.
ja: %s を利用可能なプリンタードライバーはありません。

en: No reviews were found for this application.
ja: このアプリケーションのレビューはありません。

en: No screenshot provided
ja: スクリーンショットは未提供です

en: No update description available.
ja: アップデートの説明がありません。

en: No updates have been installed on this system.
ja: このシステムにインストールされたアップデートはありません。

en: Non-free applications show a warning dialog before install
ja: ノンフリーのアプリケーションをインストールする前に警告ダイアログを表示する

en: None
ja: なし

en: Not Now
ja: あとで

en: Not enough disk space — free up some space and try again
ja: 十分なディスク領域がありません — 空き領域を確保して再実行してください

en: Not enough information to know if keyboards are supported
ja: キーボードをサポートしているかどうかの十分な情報なし

en: Not enough information to know if large screens are supported
ja: 大きな画面をサポートしているかどうかの十分な情報なし

en: Not enough information to know if mice or pointing devices are supported
ja: マウスかポインティングデバイスをサポートしているかどうかの十分な情報なし

en: Not enough information to know if small screens are supported
ja: 小さな画面をサポートしているかどうかの十分な情報なし

en: Not enough information to know if touchscreens are supported
ja: タッチスクリーンをサポートしているかどうかの十分な情報なし

en: OS Updates
ja: OS のアップデート

en: OS updates are now installed
ja: OS アップデートをインストールしました

en: Once reported, a review will be hidden until it has been checked by an administrator.
ja: 一度報告すると、レビューは管理者が確認するまで隠されます。

en: Only use software repositories that you trust.
ja: 信頼できるソフトウェアリポジトリのみを利用しましょう。

en: Only works on a large screen
ja: 大きな画面でのみ動作

en: Only works on a small screen
ja: 小さな画面でのみ動作

en: Open Network _Settings
ja: ネットワーク設定を開く(_S)

en: Open a local package file
ja: ローカルのパッケージファイルを開く

en: Operating System (OSTree)
ja: オペレーティングシステム (OSTree)

en: Operating System Updates Unavailable
ja: オペレーティングシステムのアップデートは利用できません

en: Other
ja: その他

en: Other Categories
ja: その他のカテゴリー

en: Other Software
ja: その他のソフトウェア

en: Outdated SDK version
ja: 古い SDK のバージョン

en: Overview page
ja: 概要ページ

en: Overview panel
ja: 概要パネル

en: Package
ja: パッケージ

en: Packages
ja: パッケージ

en: Pending
ja: 保留

en: Pending install
ja: インストール保留

en: Pending installation…
ja: インストール保留中…

en: Pending remove
ja: 削除保留

en: Pending update…
ja: アップデート保留中…

en: Picture
ja: 写真

en: Play
ja: 遊び

en: Please check for software updates.
ja: ソフトウェアアップデートを確認してください。

en: Please choose a star rating
ja: 評価の点数を選択してください

en: Please download waiting software updates.
ja: 待機中のソフトウェアアップデートをダウンロードしてください。

en: Please enter a number from 1 to %u:
ja: 1 から %u までの数字を入力してください:

en: Please restart the application.
ja: アプリケーションを再起動してください。

en: Please take more time writing the review
ja: もう少し時間を掛けてレビューを書いてください

en: Post Review
ja: レビューを投稿

en: Potentially Unsafe
ja: 安全でない可能性

en: Prefer local file sources to AppStream
ja: AppStream よりローカルのファイルソースを優先させる

en: Prepare %s
ja: %s を準備

en: Preparing…
ja: 準備中…

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Screenshot
ja: 前のスクリーンショット

en: Primary Menu
ja: プライマリーメニュー

en: Probably requires a keyboard or mouse
ja: おそらくキーボードかマウスが必要

en: Project _Website
ja: プロジェクトのウェブサイト(_W)

en: Proprietary
ja: プロプライエタリ

en: Proprietary Code
ja: プロプライエタリコード

en: Proprietary code
ja: プロプライエタリコード

en: Provided by a third party
ja: サードパーティーによる提供

en: Provides access to additional software from %s. Some proprietary software is included.
ja: %s からの追加のソフトウェアへのアクセスを提供します。プロプライエタリソフトウェアがいくつか含まれます。

en: Provides support for firmware upgrades
ja: ファームウェアのアップグレード機能を提供します

en: Quit the running instance
ja: 実行中のインスタンスを終了する

en: Rating
ja: 評価

en: Re_move shortcut
ja: ショートカットを削除(_M)

en: Recently installed updates are available to review
ja: 最近インストールしたアップデートの内容を確認できます

en: Remember to back up data and files before upgrading.
ja: アップグレードの前に必要なデータやファイルのバックアップを取っておくことを忘れないでください。

en: Removals
ja: 削除

en: Remove Repository?
ja: リポジトリを削除しますか?

en: Remove…
ja: 削除する…

en: Removing
ja: 削除中

en: Removing…
ja: 削除中…

en: Renamed from %s
ja: %s から名前が変更されました

en: Report
ja: 報告

en: Report Review?
ja: レビューを報告しますか?

en: Report…
ja: 報告する…

en: Requested software not found
ja: 要求されたソフトウェアがありません

en: Required Dependencies
ja: 必要な依存関係

en: Requires Restart
ja: 再起動が必要です

en: Requires a gamepad
ja: ゲームパッドが必要

en: Requires a gamepad to play
ja: プレイするのにゲームパッドが必要

en: Requires a keyboard
ja: キーボードが必要

en: Requires a large screen
ja: 大きな画面が必要

en: Requires a mouse
ja: マウスが必要

en: Requires a mouse or pointing device
ja: マウスかポインティングデバイスが必要

en: Requires a small screen
ja: 小さな画面が必要

en: Requires a touchscreen
ja: タッチスクリーンが必要

en: Requires additional permissions
ja: 追加の権限が必要です

en: Requires restart to finish install
ja: インストールの完了には再起動が必要です

en: Requires restart to finish remove
ja: 削除の完了には再起動が必要です

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart & Update
ja: 再起動してアップデート

en: Restart Now
ja: 再起動

en: Reviewed by your distribution
ja: ディストリビューションによってレビュー済み

[ctx: Reviewer name]
en: Unknown
ja: 不明

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews with karma less than this number will not be shown.
ja: カルマがこの数値に達しないレビューは表示されません。

en: Safe
ja: 安全

en: Safety
ja: 安全性

en: Sandbox escape
ja: サンドボックス回避

en: Screen Size Mismatch
ja: 画面サイズ不一致

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Screenshot not available
ja: スクリーンショットは利用できません

en: Screenshot not found
ja: スクリーンショットが見つかりませんでした

en: Screenshot not valid
ja: スクリーンショットは無効です

en: Screenshot size not found
ja: スクリーンショットサイズの画像がありません

en: Search
ja: 検索

en: Search for Apps
ja: アプリを検索

en: Search for applications
ja: アプリケーションを検索する

en: Search page
ja: 検索ページ

en: Selected add-ons will be installed with the application.
ja: 選択したアドオンはこのアプリケーションと一緒にインストールされます。

en: Session Services
ja: セッションサービス

en: Settings
ja: 設定

en: Shared system components required by this application
ja: このアプリケーションが必要としている共有システムコンポーネント

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show application details (using application ID)
ja: アプリケーションの詳細を表示する (アプリケーション ID を指定)

en: Show application details (using package name)
ja: アプリケーションの詳細を表示する (パッケージ名を指定)

en: Show notifications when updates have been automatically installed.
ja: アップデートが自動的にインストールされたときに通知を表示します。

en: Show star ratings next to applications
ja: アプリケーションの隣に評価点を星で表示する

en: Show update preferences
ja: アップデート設定を表示する

en: Show verbose debugging information
ja: 詳細なデバッグ情報を表示する

en: Show version number
ja: バージョン情報を表示する

en: Size is unknown
ja: サイズは不明

en: Snap Store
ja: Snap ストア

en: Snap Support
ja: Snap サポート

en: Socialize
ja: ソーシャライズ

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Software Install
ja: ソフトウェアのインストール

en: Software Repositories
ja: ソフトウェアリポジトリ

en: Software Repository Identified
ja: ソフトウェアリポジトリを特定

en: Software Repository Included
ja: ソフトウェアリポジトリあり

en: Software Update Installed | Software Updates Installed
ja[0]: ソフトウェアアップデートをインストールしました

en: Software Updates Are Out of Date
ja: ソフトウェアアップデートが古くなっています

en: Software Updates Available to Download
ja: ソフトウェアアップデートがダウンロード可能

en: Software Updates Failed
ja: ソフトウェアのアップデートに失敗しました

en: Software Updates Ready to Install
ja: ソフトウェアアップデートのインストール準備完了

en: Software Upgrade Available
ja: アップグレードが利用可能です

en: Software allows you to find and install new applications and system extensions and remove existing installed applications.
ja: GNOME ソフトウェアでは、新しいアプリケーションやシステム拡張の検索、インストールができます。また、インストール済みアプリケーションの削除も可能です。

en: Software catalog is being downloaded
ja: ソフトウェアカタログをダウンロードしています

en: Software developer is verified
ja: ソフトウェア開発者は認証済み

en: Software lets you install all the software you need, all from one place. See our recommendations, browse the categories, or search for the applications you want.
ja: “ソフトウェア”では必要なアプリケーションをすべてインストールすることができます。おすすめのアプリケーションをチェックしたり、カテゴリーから探してみてください。欲しいアプリケーションを検索することもできます。

en: Software needs to be restarted to use new plugins.
ja: 新しいプラグインを使用するには“ソフトウェア”を再起動する必要があります。

en: Software no longer supported
ja: サポートが終了したソフトウェア

en: Software or its dependencies are no longer supported and may be insecure
ja: ソフトウェア自身または依存関係にあるもののサポートが終了しているため安全でない可能性あり

en: Software showcases featured and popular applications with useful descriptions and multiple screenshots per application. Applications can be found either through browsing the list of categories or by searching. It also allows you to update your system using an offline update.
ja: “ソフトウェア”では、注目アプリケーションやよく使用されるアプリケーションを、役立つ説明や豊富なスクリーンショットとともにわかりやすく紹介しています。お探しのアプリケーションを探すのに適した、カテゴリーリストや検索機能も備えています。また、オフラインアップデートによるシステムの更新も可能です。

en: Software that has been installed from “%s” will cease to receive updates.
ja: “%s”からインストールされたソフトウェアはアップデートの受け取りを停止します。

en: Software that is to be installed is not signed. It will not be possible to verify the origin of updates to this software, or whether updates have been tampered with.
ja: インストールされるソフトウェアは署名されていません。このソフトウェアのアップデートの提供元がどこであるかや、アップデートが改ざんされていないかどうかを検証することはできません。

en: Software updates are waiting and ready to be installed.
ja: ソフトウェアアップデートをインストールする準備ができており待機中です。

en: Some of the currently installed software is not compatible with %s. If you continue, the following will be automatically removed during the upgrade:
ja: 現在インストールされているソフトウェアの一部は %s と互換性がありません。続行する場合、アップグレード中に次のソフトウェアが自動的に削除されます:

en: Sorry! There are no details for that application.
ja: そのアプリケーションの詳細はありません。

en: Sorry, something went wrong
ja: 問題が発生しました

en: Source
ja: ソース

en: Source: %s
ja: ソース: %s

en: Start up mode: either ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’ or ‘overview’
ja: 起動モード (指定可能な値): ‘updates’, ‘updated’, ‘installed’, ‘overview’

en: Starting up…
ja: 起動中…

en: Storage
ja: ストレージ

en: Summary
ja: サマリー

en: Supports being used on a large screen
ja: 大きな画面での使用をサポート

en: Supports being used on a small screen
ja: 小さな画面での使用をサポート

en: Supports gamepads
ja: ゲームパッドをサポート

en: Supports keyboards
ja: キーボードをサポート

en: Supports mice and pointing devices
ja: マウスとポインティングデバイスをサポート

en: Supports touchscreens
ja: タッチスクリーンをサポート

en: System Applications
ja: システムアプリケーション

en: System Installation
ja: システムインストール

en: System Services
ja: システムサービス

en: System Updates
ja: システムのアップデート

en: System Upgrade Complete
ja: システムのアップグレードが完了しました

en: System updates are now installed
ja: システムアップデートをインストールしました

en: Temporary cached data
ja: 一時的にキャッシュされたデータ

en: The application itself
ja: アプリケーション自体

en: The battery level is too low
ja: バッテリー残量に余裕がありません

en: The current network is metered. Metered connections have data limits or charges associated with them. To save data, automatic updates have therefore been paused.
    
    Automatic updates will be resumed when an un­metered network becomes available. Until then, it is still possible to manually install updates.
    
    Alternatively, if the current network has been in­correctly identified as being metered, this setting can be changed.
ja: 現在のネットワークは従量制です。従量制課金接続にはデータ量の制限があり、超過すると追加料金が発生する場合があります。データ量の消費を抑えるため、自動アップデートを一時的に停止しています。
    
    制限のないネットワークが利用可能になると、自動アップデートを再開します。それまでの間、手動でアップデートをインストールすることは可能です。
    
    現在のネットワークが従量制に誤認識されてしまっている場合は、設定を変更してみてください。

en: The description is too long
ja: レビュー内容が長すぎます

en: The description is too short
ja: レビュー内容が短すぎます

en: The developer of this app has been verified to be who they say they are
ja: このアプリの開発者の身元は確認済み

en: The last update check timestamp
ja: 最後にアップデートを確認した時のタイムスタンプ

en: The last update notification timestamp
ja: 最終アップデート通知のタイムスタンプ

en: The last update timestamp
ja: 最終アップデートのタイムスタンプ

en: The last upgrade notification timestamp
ja: 最終アップグレード通知のタイムスタンプ

en: The minimum karma score for reviews
ja: レビューを表示する最低カルマスコア

en: The server to use for application reviews
ja: アプリケーションのレビューに使用されるサーバー

en: The source code is not public, so it cannot be independently audited and might be unsafe
ja: ソースコードが非公開なため第三者による監査ができず安全でない可能性あり

en: The source code is public and can be independently audited, which makes the app more likely to be safe
ja: ソースコードは公開されており第三者による監査が可能なため安全であることが期待できる

en: The summary is too long
ja: サマリーが長すぎます

en: The summary is too short
ja: サマリーが短すぎます

en: The system was already up to date.
ja: システムは最新です。

en: The timestamp of the first security update, cleared after update
ja: セキュリティアップデートのタイムスタンプ (アップデート後にクリアされる)

en: The update details
ja: アップデートの詳細

en: The update was cancelled.
ja: このアップデートをキャンセルしました。

en: There are no reviews to moderate
ja: 審査するレビューはありません

en: There wasn’t enough disk space. Please free up some space and try again.
ja: 十分なディスク領域がありませんでした。空き領域を確保して再実行してください。

en: There were security issues with the update. Please consult your software provider for more details.
ja: アップデート中にセキュリティ上の問題に遭遇しました。詳細についてソフトウェアの提供元に問い合わせてください。

en: These repositories supplement the default software provided by %s.
ja: これらのリポジトリは %s のデフォルトソフトウェアに不足しているものを補います。

en: This application can only be used when there is an active internet connection.
ja: このアプリケーションはインターネットに接続していなければ使用できません。

en: This application does not include a software repository. It will not be updated with new versions.
ja: このアプリケーションにはソフトウェアリポジトリが含まれていません。新しいバージョンへのアップデートは行われません。

en: This application includes a software repository which provides updates, as well as access to other software.
ja: このアプリケーションにはアップデートや他のソフトウェアを利用できるようになるソフトウェアリポジトリが含まれています。

en: This could take a while.
ja: 時間のかかる場合があります。

en: This is a list of compatible projects we should show such as GNOME, KDE and XFCE.
ja: これは GNOME、KDE、XFCE など互換性のあるプロジェクトの一覧です。

en: This means that it does not receive security updates.
ja: セキュリティアップデートを受け取ることはできません。

en: This program can only be used by the root user
ja: このプログラムは root ユーザーのみ実行可能です

en: This software doesn’t provide any links to a website, code repository or issue tracker.
ja: このソフトウェアはウェブサイト、コードリポジトリ、課題管理システム (Issue Tracker) へのリンクを提供していません。

en: This software is already provided by your distribution and should not be replaced.
ja: このソフトウェアはお使いのディストリビューションですでに提供されているため、置き換えないほうがよいでしょう。

en: This software is developed in the open by a community of volunteers, and released under the %s license.
    
    You can contribute and help make it even better.
ja: このソフトウェアはボランティアのコミュニティによってオープンな場で開発され、%s ライセンスの元でリリースされています。
    
    このソフトウェアがより良くなるよう貢献したりすることができます。

en: This software is not available in your language and will appear in US English.
ja: このソフトウェアはあなたの言語で利用可能ではなく、アメリカ英語で表示されます。

en: This software is not developed in the open, so only its developers know how it works. There may be restrictions on its use, and it may be harder to tell if the software is insecure.
    
    You may not be able to contribute to this software or influence its development.
ja: このソフトウェアはオープンな場で開発されていないため、開発者だけがどのように動作するか把握しています。使用に制限がある場合や、安全なソフトウェアかどうか判断しづらい場合があるかもしれません。
    
    このソフトウェアに貢献したり開発に関わったりすることはできないかもしれません。

en: This software repository must be enabled to continue installation.
ja: インストールを続行するには、このソフトウェアリポジトリを有効にする必要があります。

en: To avoid charges and network caps, software updates are not automatically downloaded on mobile or metered connections.
ja: 費用の発生や通信容量の減少を避けるため、モバイル接続や従量制課金接続ではソフトウェアアップデートの自動ダウンロードは行いません。

en: Touchscreen Not Supported
ja: タッチスクリーン非サポート

en: Touchscreen Required
ja: タッチスクリーンが必要

en: Touchscreen Support
ja: タッチスクリーンサポート

en: Touchscreen Support Unknown
ja: タッチスクリーンサポート不明

en: Translations
ja: 翻訳

en: Turn on new repositories when they are added.
ja: 新しいリポジトリが追加されたらオンにします。

en: Unable to Find Requested Software
ja: 要求されたソフトウェアが見つかりません

en: Unable to contact %s
ja: %s に接続できません

en: Unable to download firmware updates from %s
ja: %s からファームウェアのアップデートをダウンロードできません

en: Unable to download updates
ja: アップデートをダウンロードできません

en: Unable to download updates from %s
ja: %s からアップデートをダウンロードできません

en: Unable to download updates from %s: not enough disk space
ja: %s からアップデートをダウンロードできません: 十分なディスク領域がありません

en: Unable to download updates: authentication was invalid
ja: アップデートをダウンロードできません: 認証できませんでした

en: Unable to download updates: authentication was required
ja: アップデートをダウンロードできません: 認証が必要です

en: Unable to download updates: internet access was required but wasn’t available
ja: アップデートをダウンロードできません: インターネットアクセスが必要でしたが接続できませんでした

en: Unable to download updates: not enough disk space
ja: アップデートをダウンロードできません: 十分なディスク領域がありません

en: Unable to download updates: you do not have permission to install software
ja: アップデートをダウンロードできません: ソフトウェアをインストールする権限がありません

en: Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information. | Unable to find the %s requested by %s. Please see %s for more information.
ja[0]: %2$s が要求している %1$s が見つかりません。詳しくは %3$s を参照してください。

en: Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information. | Unable to find the %s you were searching for. Please see %s for more information.
ja[0]: お探しの %s が見つかりません。詳しくは %s を参照してください。

en: Unable to find “%s”
ja: “%s”が見つかりません

en: Unable to get list of updates
ja: アップデートの一覧を取得できません

en: Unable to install %s
ja: %s をインストールできません

en: Unable to install %s as download failed
ja: ダウンロードに失敗したため %s をインストールできません

en: Unable to install %s as download failed from %s
ja: ダウンロードに失敗したため %s をインストールできません (ダウンロード元: %s)

en: Unable to install %s as not supported
ja: サポートしていないため %s をインストールできません

en: Unable to install %s as runtime %s not available
ja: %s をインストールできません (%s ランタイムが利用できません)

en: Unable to install %s: AC power is required
ja: %s をインストールできません: AC 電源が必要です

en: Unable to install %s: The battery level is too low
ja: %s をインストールできません: バッテリー残量に余裕がありません

en: Unable to install %s: authentication was invalid
ja: %s をインストールできません: 認証できませんでした

en: Unable to install %s: authentication was required
ja: %s をインストールできません: 認証が必要です

en: Unable to install %s: not enough disk space
ja: %s をインストールできません: 十分なディスク領域がありません

en: Unable to install %s: you do not have permission to install software
ja: %s をインストールできません: ソフトウェアをインストールする権限がありません

en: Unable to install updates
ja: アップデートをインストールできません

en: Unable to install updates as download failed
ja: ダウンロードに失敗したためアップデートをインストールできません

en: Unable to install updates from %s as download failed
ja: %s からのダウンロードに失敗したためアップデートをインストールできません

en: Unable to install updates: AC power is required
ja: アップデートをインストールできません: AC 電源が必要です

en: Unable to install updates: The battery level is too low
ja: アップデートをインストールできません: バッテリー残量に余裕がありません

en: Unable to install updates: authentication was invalid
ja: アップデートをインストールできません: 認証できませんでした

en: Unable to install updates: authentication was required
ja: アップデートをインストールできません: 認証が必要です

en: Unable to install updates: not enough disk space
ja: アップデートをインストールできません: 十分なディスク領域がありません

en: Unable to install updates: you do not have permission to update software
ja: アップデートをインストールできません: ソフトウェアをアップデートする権限がありません

en: Unable to install: internet access was required but wasn’t available
ja: インストールできません: インターネットアクセスが必要でしたが接続できませんでした

en: Unable to install: the application has an invalid format
ja: インストールできません: アプリケーションのフォーマットが不正です

en: Unable to launch %s: %s is not installed
ja: %s を起動できません: %s はインストールされていません

en: Unable to remove %s
ja: %s を削除できません

en: Unable to remove %s: AC power is required
ja: %s を削除できません: AC 電源が必要です

en: Unable to remove %s: The battery level is too low
ja: %s を削除できません: バッテリー残量に余裕がありません

en: Unable to remove %s: authentication was invalid
ja: %s を削除できません: 認証できませんでした

en: Unable to remove %s: authentication was required
ja: %s を削除できません: 認証が必要です

en: Unable to remove %s: you do not have permission to remove software
ja: %s を削除できません: ソフトウェアを削除する権限がありません

en: Unable to update %s
ja: %s をアップデートできません

en: Unable to update %s as download failed
ja: ダウンロードに失敗したため %s をアップデートできません

en: Unable to update %s from %s as download failed
ja: %s をアップデートできません (%s からのダウンロードに失敗しました)

en: Unable to update %s: AC power is required
ja: %s をアップデートできません: AC 電源が必要です

en: Unable to update %s: The battery level is too low
ja: %s をアップデートできません: バッテリー残量に余裕がありません

en: Unable to update %s: authentication was invalid
ja: %s をアップデートできません: 認証できませんでした

en: Unable to update %s: authentication was required
ja: %s をアップデートできません: 認証が必要です

en: Unable to update %s: not enough disk space
ja: %s をアップデートできません: 十分なディスク領域がありません

en: Unable to update %s: you do not have permission to update software
ja: %s をアップデートできません: ソフトウェアをアップデートする権限がありません

en: Unable to update: internet access was required but wasn’t available
ja: アップデートできません: インターネットアクセスが必要でしたが接続できませんでした

en: Unable to upgrade to %s
ja: %s にアップグレードできません

en: Unable to upgrade to %s as download failed
ja: ダウンロードに失敗したため %s をアップグレードできません

en: Unable to upgrade to %s from %s
ja: %2$s から %1$s にアップグレードできません

en: Unable to upgrade to %s: AC power is required
ja: %s にアップグレードできません: AC 電源が必要です

en: Unable to upgrade to %s: The battery level is too low
ja: %s にアップグレードできません: バッテリー残量に余裕がありません

en: Unable to upgrade to %s: authentication was invalid
ja: %s にアップグレードできません: 認証できませんでした

en: Unable to upgrade to %s: authentication was required
ja: %s にアップグレードできません: 認証が必要です

en: Unable to upgrade to %s: internet access was required but wasn’t available
ja: %s にアップグレードできません: インターネットアクセスが必要でしたが接続できませんでした

en: Unable to upgrade to %s: not enough disk space
ja: %s にアップグレードできません: 十分なディスク領域がありません

en: Unable to upgrade to %s: you do not have permission to upgrade
ja: %s にアップグレードできません: アップグレードする権限がありません

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstalling
ja: アンインストール中

en: Uninstalling…
ja: アンインストール中…

en: Unknown
ja: 不明

en: Unsafe
ja: 安全でない

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with.
ja: 署名されていないアップデートが利用可能です。署名がない場合、アップデートの提供元がどこであるかや、アップデートが改ざんされていないかどうかを検証することはできません。

en: Unsigned updates are available. Without a signature, it is not possible to verify the origin of the update, or whether it has been tampered with. Software updates will be disabled until unsigned updates are either removed or updated.
ja: 署名されていないアップデートが利用可能です。署名がない場合、アップデートの提供元がどこであるかや、アップデートが改ざんされていないかどうかを検証することはできません。署名されていないアップデートが削除されるか更新されるまで、ソフトウェアアップデートは無効になります。

en: Up to Date
ja: 最新です

en: Update
ja: アップデート

en: Update All
ja: すべてアップデート

en: Update Preferences
ja: アップデート設定

en: Update Unsigned Software?
ja: 署名なしのソフトウェアをアップデートしますか?

en: Updates
ja: アップデート

en: Updates are automatically managed.
ja: アップデートは自動的に管理されます。

en: Updates page
ja: アップデートページ

en: Updates panel
ja: アップデートパネル

en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;
ja: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Uninstall;Program;Software;App;Store;更新;アップデート;アップグレード;ソース;リポジトリ;レポジトリ;設定;インストール;アンインストール;プログラム;ソフトウェア;アプリケーション;ストア;

en: Upgrade for the latest features, performance and stability improvements.
ja: 更新して最新の機能、性能、安定性の改善を

en: Upgrade to continue receiving security updates.
ja: セキュリティアップデートを受け取るにはアップグレードしてください。

en: Use Mobile Data?
ja: モバイルデータを使用しますか?

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: User Installation
ja: ユーザーインストール

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User declined installation
ja: ユーザーがインストールを拒否しました

en: Uses Session Services
ja: セッションサービスの使用

en: Uses System Services
ja: システムサービスの使用

en: Uses a legacy windowing system
ja: レガシーなウィンドウシステムの使用

en: Uses an old, insecure display system
ja: 古くてセキュアではないディスプレイシステムを使用します

en: Uses session services
ja: セッションサービスの使用

en: Uses system services
ja: システムサービスの使用

en: Version
ja: バージョン

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Version History
ja: バージョン履歴

en: Visit Website
ja: ウェブサイトへアクセス

en: Was this review useful to you?
ja: このレビューは役に立ちましたか?

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to %s %s!
ja: %s %s へようこそ!

en: Welcome to Software
ja: “ソフトウェア”へようこそ

en: We’re sorry: the update failed to install. Please wait for another update and try again. If the problem persists, contact your software provider.
ja: 残念ながら、アップデートのインストールに失敗しました。次のアップデートを待って再実行してください。それでも問題が解決しない場合は、ソフトウェアの提供元に問い合わせてください。

en: What do you think of the app? Try to give reasons for your views.
ja: このアプリケーションについてどう思いますか。できれば理由もあわせて書いてください。

en: When non-free applications are installed a warning dialog can be shown. This controls if that dialog is suppressed.
ja: ノンフリーのライセンスのアプリケーションをインストールする前に警告ダイアログを表示することができます。ダイアログを表示するかどうかを、この設定で制御できます。

en: Whether it’s the very first run of GNOME Software
ja: GNOME Software の初めての実行かどうか

en: Whether to manage updates and upgrades in GNOME Software
ja: GNOME Software でアップデートとアップグレードを管理する

en: Work
ja: 仕事

en: Works on desktops and laptops
ja: デスクトップとラップトップで動作

en: Works on phones, tablets and desktops
ja: スマートフォン、タブレット、デスクトップで動作

en: Yes
ja: はい

en: You can report reviews for abusive, rude, or discriminatory behavior.
ja: 侮蔑的、暴言、差別的なレビューを報告することができます。

en: You need internet access to write a review
ja: レビューを書くにはインターネットへの接続が必要です

en: You need to specify exactly one filename
ja: ファイル名を一つ指定する必要があります

en: Your operating system is no longer supported.
ja: お使いのオペレーティングシステムはサポートが終了しています。

en: _Accept
ja: 承認(_A)

en: _Add shortcut
ja: ショートカットを追加(_A)

en: _Browse Software
ja: ソフトウェアを探す(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Check Anyway
ja: とにかく確認する(_C)

en: _Continue
ja: 続行(_C)

en: _Disable
ja: 無効(_D)

en: _Donate
ja: 寄付(_D)

en: _Download
ja: ダウンロード(_D)

en: _Get Involved
ja: 参加する(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Install
ja: インストール(_I)

en: _Install…
ja: インストール(_I)…

en: _Login
ja: ログイン(_L)

en: _Network Settings
ja: ネットワーク設定(_N)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Post
ja: 投稿(_P)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Report an Issue
ja: 問題を報告(_R)

en: _Restart
ja: 再起動(_R)

en: _Restart & Upgrade
ja: 再起動してアップグレード(_R)

en: _Show Less
ja: 表示を減らす(_S)

en: _Show More
ja: さらに表示(_S)

en: _Software Repositories
ja: ソフトウェアリポジトリ(_S)

en: _Translation Website
ja: 翻訳サイト(_T)

en: _Uninstall
ja: アンインストール(_U)

en: _Update
ja: アップデート(_U)

en: _Update Preferences
ja: アップデート設定(_U)

en: _User
ja: ユーザー(_U)

en: _Write Review
ja: レビューを書く(_W)

en: _Write a Review
ja: レビューを書く(_W)

[ctx: app review]
en: Review
ja: レビュー

en: more information
ja: 詳細情報

en: on the website
ja: ウェブサイト

en: selected external sources
ja: 選択した外部ソース

en: system
ja: システム

en: the documentation
ja: ドキュメント

en: the operating system
ja: オペレーティングシステム

[ctx: updates]
en: Review
ja: 確認

en: user
ja: ユーザー
