gnome-terminal master - en to ja translation catalogue (475 entries)

en: %s (Copy)
ja: %s (コピー)

en: A Pango font name and size
ja: Pango フォントの名前とサイズ

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップ向けの端末エミュレーター

en: Allow b_linking text:
ja: テキストの点滅の許可(_L):

en: Always
ja: 常時

en: Ambiguous-_width characters:
ja: 曖昧幅の文字(_W):

en: Append initial title
ja: 初期のタイトルの後に追加する

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
ja: “%s”への引数が正しいコマンドではありません: %s

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Automatic
ja: 自動

en: Background
ja: 背景

en: Baltic
ja: バルト語

en: Black on light yellow
ja: 明るい黄色地に黒文字

en: Black on white
ja: 白地に黒文字

en: Block
ja: 矩形

en: Bo_ld color:
ja: 太字の色(_L):

en: Built-in _schemes:
ja: 組み込みのスキーム(_S):

en: Built-in sche_mes:
ja: 組み込みのスキーム(_M):

en: C_lose Tab
ja: タブを閉じる(_L)

en: C_lose Terminal
ja: 端末を閉じる(_L)

en: C_lose Window
ja: ウィンドウを閉じる(_L)

en: Call _To…
ja: 呼び出す(_T)…

en: Can only use --wait once
ja: --wait は一度しか使用できません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot pass FD %d twice
ja: FD %d を二度渡すことはできません

en: Cell spaci_ng:
ja: セルの間隔(_N):

en: Celtic
ja: ケルト文字

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: Change _Profile
ja: プロファイルを変更(_P)

en: Chinese Simplified
ja: 中国語 (簡体字)

en: Chinese Traditional
ja: 中国語 (繁体字)

en: Choose A Terminal Font
ja: 端末のフォントを選択

en: Choose Palette Color %u
ja: パレットカラー %u を選択

en: Choose Terminal Background Color
ja: 端末の背景色を選択

en: Choose Terminal Bold Text Color
ja: 端末の太字の色を選択

en: Choose Terminal Cursor Background Color
ja: 端末のカーソルの背景色を選択

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
ja: 端末のカーソルの前景色を選択

en: Choose Terminal Highlight Background Color
ja: 端末のハイライトの背景色を選択

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
ja: 端末のハイライトの前景色を選択

en: Choose Terminal Text Color
ja: 端末の文字色を選択

en: Choose Terminal Underlined Text Color
ja: 端末の下線付きテキストの色を選択

en: Clear Highlight
ja: ハイライトを消去

en: Clone
ja: 複製

en: Clone Profile
ja: プロファイルの複製

en: Clone…
ja: 複製…

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close tab
ja: タブを閉じます

en: Close this terminal?
ja: この端末を閉じますか?

en: Close this window?
ja: このウィンドウを閉じますか?

en: Color p_alette:
ja: カラーパレット(_A):

en: Colors
ja: 色

en: Command
ja: コマンド

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Contents
ja: 目次を表示

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
ja: 現在実行中の端末から新しい端末を開いたときに、作業用ディレクトリを引き継ぐようにします。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Call _Address
ja: アドレスをコピー(_A)

en: Copy Hyperlink _Address
ja: ハイパーリンクアドレスをコピー(_A)

en: Copy Mail _Address
ja: メールアドレスをコピー(_A)

en: Copy _Link
ja: リンクをコピー(_L)

en: Copy as HTML
ja: HTML としてコピー

en: Copy as _HTML
ja: HTML としてコピー(_H)

en: Could not open the address “%s”
ja: アドレス“%s”を開けませんでした

en: Could not save contents
ja: 内容を保存できませんでした

en: Create
ja: 作成

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cu_rsor color:
ja: カーソルの色(_R):

en: Cursor
ja: カーソル

en: Cursor _shape:
ja: カーソルの形状(_S):

en: Cursor background color
ja: カーソルの背景色

en: Cursor blin_king:
ja: カーソルの点滅(_K):

en: Cursor foreground colour
ja: カーソルの前景色

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom _font:
ja: フォントを指定(_F):

en: Custom co_mmand:
ja: カスタムコマンド(_M):

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
ja: 端末のカーソルの前景色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは“red”のような色の名前) で設定します。これは cursor-colors-set が無効になっている場合に無視されます。

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
ja: 端末のハイライトの前景色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは“red”のような色の名前) で設定します。これは highlight-colors-set が無効になっている場合に無視されます。

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
ja: 端末のカーソルの背景色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは“red”のような色の名前) で設定します。これは cursor-colors-set が無効になっている場合に無視されます。

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
ja: 端末のハイライトの背景色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは“red”のような色の名前) で設定します。これは highlight-colors-set が無効になっている場合に無視されます。

en: Custom command to use instead of the shell
ja: シェルの代わりに使用するコマンド

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ語

en: Default
ja: デフォルト

en: Default color of bold text in the terminal
ja: 端末の太字テキストのデフォルト色

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
ja: 端末の太字テキストのデフォルト色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは“red”のような色の名前) で設定します。これは bold-color-same-as-fg が有効になっている場合に無視されます。

en: Default color of terminal background
ja: 端末の背景のデフォルト色

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ja: 端末の背景のデフォルト色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは“red”のような色の名前) で設定します。

en: Default color of text in the terminal
ja: 端末のテキストのデフォルト色

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ja: 端末のテキストのデフォルト色を、色指定子 (HTML スタイルの 16 進数もしくは “red” のような色の名前) で設定します。

en: Default number of columns
ja: デフォルトの列数

en: Default number of rows
ja: デフォルトの行数

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Profile
ja: プロファイルの削除

en: Delete…
ja: 削除…

en: Detach Tab
ja: タブを分離

en: Disabled
ja: 無効

en: Do not pass the environment
ja: 環境変数を渡さない

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ja: 活性化したネームサーバーで登録しない (起動中の端末を再使用しない)

en: Edit
ja: 編集

en: Enable _SIXEL images
ja: SIXEL 画像を有効にする(_S)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
ja: メニューバーを開くショートカットを有効にする (デフォルト: F10)(_M)

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter name for new profile based on “%s”:
ja: “%s”を元にした新しいプロファイルの名前を入力してください:

en: Enter name for new profile with default settings:
ja: デフォルトの設定で作成される新しいプロファイルの名前を入力してください:

en: Enter new name for profile “%s”:
ja: プロファイル“%s”の新しい名前を入力してください:

en: Error parsing command: %s
ja: コマンド解析エラー: %s

en: Escape sequence
ja: エスケープシーケンス

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ja: 端末内でこのオプションに対する引数を実行する

en: Exit the terminal
ja: 端末を終了する

en: Export
ja: エクスポート

en: Failed to parse arguments: %s
ja: 引数の解析に失敗しました: %s

en: File
ja: ファイル

en: Find
ja: 検索

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Find next occurrence
ja: 次を検索します

en: Find previous occurrence
ja: 前を検索します

en: Forward file descriptor
ja: ファイルデスクリプターを転送する

en: Full Screen
ja: フルスクリーン

en: Full-screen the window
ja: ウィンドウをフルスクリーンにする

en: GNOME Terminal
ja: GNOME 端末

en: GNOME Terminal Emulator
ja: GNOME 端末エミュレーター

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
ja: GNOME 端末は UNIX シェル環境にアクセスするための端末エミュレーターです。お使いのシステムで利用可能なプログラムを実行することができます。

en: GNOME dark
ja: GNOME Dark

en: GNOME light
ja: GNOME Light

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
ja: GPL-3.0+ または GFDL-1.3-only

en: General
ja: 全般

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Global
ja: グローバル

en: Gray on black
ja: 黒地に灰色文字

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Green on black
ja: 黒地に緑色文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (論理表記)

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide and Show Menubar
ja: ツールバーの表示/非表示

en: Highlight background color
ja: ハイライトの背景色

en: Highlight foreground colour
ja: ハイライトの前景色

en: Hold the terminal open
ja: 端末を開いたままにする

en: Human-readable name of the profile
ja: プロファイルの可読な名前

en: Human-readable name of the profile.
ja: 人間にとって読みやすいプロファイル名です。

en: I-Beam
ja: 縦線

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
ja: TRUE にすると、SIXEL シーケンスが読み込まれ、画像が描画されます。

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ja: TRUE にすると、太字のテキストは通常のテキストと同じ色で表示されます。

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
ja: TRUE にすると、双方向テキストレンダリング (“BiDi”) を実行します。

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ja: TRUE にすると、キー押下のたびにスクロールバーが下に移動します。

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ja: TRUE にすると、スクロールバック行は破棄されなくなります。スクロールバックの履歴は一時的にディスクに保存されるので、端末に大量の出力があった場合にシステムのディスクが不足するかもしれません。

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
ja: TRUE にすると、カラーパレット 0 から 7 のテキストが太字の場合に、明るい色 (カラーパレット 8 から 15) で表示します。

en: If true, shape Arabic text.
ja: TRUE にすると、アラビア語のテキストの字形を変化させます。

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
ja: TRUE にすると、端末内のコマンドをログインシェルとして起動します (argv[0] はその前にハイフンを付けます)。

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ja: TRUE にすると、custom_command に設定された値が実行中の SHELL の代わりに使用されます。

en: If true, use the cursor colors from the profile.
ja: TRUE にすると、プロファイルで指定したカーソルの色を使用します。

en: If true, use the highlight colors from the profile.
ja: TRUE にすると、プロファイルで指定したハイライトの色を使用します。

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
ja: TRUE にすると、新しい出力が表示されるたびに下までスクロールします。

en: Incompatible terminal config file version.
ja: 端末の設定ファイルのバージョンに互換性がありません

en: Increase diagnostic verbosity
ja: 詳細なエラーメッセージを出力する

en: Initial terminal si_ze:
ja: 起動時の端末サイズ(_Z):

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
ja: 複数プロファイルやマルチタブ表示をサポートし、さらに各種キーボードショートカットが利用できます。

en: Japanese
ja: 日本語

en: Keep initial title
ja: 初期のタイトルを保持する

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
ja: 検索ハイライトをクリアするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to close a tab
ja: タブを閉じるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to close a window
ja: ウィンドウを閉じるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to copy text
ja: テキストをコピーするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
ja: テキストを HTML としてコピーするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to detach current tab
ja: 現在のタブを切り離すキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
ja: 現在のタブの内容を複数の形式でファイルにエクスポートするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
ja: 検索文字列の次の出現場所を見つけるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
ja: 検索文字列の前の出現場所を見つけるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to launch help
ja: ヘルプを起動するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to make font larger
ja: フォントを大きくするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ja: フォントを標準サイズに戻すキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ja: フォントを小さくするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
ja: 現在のタブを左に移動するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
ja: 現在のタブを右に移動するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ja: 新しいタブを開くキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to open a new window
ja: 新しいウィンドウを開くキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
ja: 設定ダイアログを開くキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
ja: 検索ダイアログを開くキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to paste text
ja: テキストを貼り付けるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
ja: 現在のタブの内容をプリンターで印刷するかファイルに保存するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ja: 端末をリセットしクリアするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ja: 端末をリセットするキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ja: 現在のタブの内容をファイルに保存するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to select all text
ja: すべてのテキストを選択するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
ja: プライマリメニューを表示するキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
ja: 最後のタブに切り替えるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ja: 次のタブに切り替えるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
ja: 指定した番号のタブに切り替えるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ja: 前のタブに切り替えるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ja: フルスクリーンモードに切り替えるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
ja: 読み取り専用状態を切り替えるキーボードショートカット

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ja: メニューバーの表示を切り替えるキーボードショートカット

en: Korean
ja: 韓国語

en: L_eave Full Screen
ja: フルスクリーンを解除(_E)

en: Last
ja: 最後

en: Legacy CJK Encodings
ja: 古い CJK エンコーディング

en: Linux console
ja: Linux コンソール

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
ja: 単語選択時に単語の一部とみなさない ASCII 句読点文字のリスト

en: Load a terminal configuration file
ja: 端末の設定ファイルを読み込む

en: Match _entire word only
ja: 単語として一致(_E)

en: Match as _regular expression
ja: 正規表現で一致(_R)

en: Maximize the window
ja: ウィンドウを最大化する

en: Move Tab to the Left
ja: タブを左へ移動

en: Move Tab to the Right
ja: タブを右へ移動

en: Move Terminal _Left
ja: 端末を左へ移動(_L)

en: Move Terminal _Right
ja: 端末を右へ移動(_R)

en: Narrow
ja: 半角

en: Never
ja: しない

en: New Profile
ja: 新しいプロファイル

en: New Tab
ja: 新しいタブを開く

en: New Terminal
ja: 新しい端末

en: New Window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: New _Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: New _Terminal
ja: 新しい端末(_T)

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: New tab _position:
ja: 新しいタブの位置(_P):

en: Next
ja: 次

en: No command supplied nor shell requested
ja: コマンドが何も指定されていないか、シェルがリクエストされていません

en: Nordic
ja: 北欧

en: Normal Size
ja: 通常サイズ

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ja: 通常は [F10] キーでメニューバーにアクセスできます。この設定を gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever") 経由でカスタマイズすることも可能です。このオプションにより標準的なメニューバーアクセラレーターを無効にすることが可能です。

en: Not a valid terminal config file.
ja: 端末の設定ファイルではありません

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ja: 新しく作成されるウインドウの列の数。use_custom_default_size が有効でない場合は意味がありません。

en: Number of lines to keep in scrollback
ja: スクロール時に維持する行数

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ja: 新しく作成されるウインドウの行の数。use_custom_default_size が有効でない場合は意味がありません。

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ja: スクロール時に維持する行数を指定します。この行数だけ端末をスクロールして戻ることができます; この行数を越えた行は破棄されます。scrollback_unlimited が有効になっている場合、この値は無視されます。

en: Obsolete Encodings
ja: 旧式のエンコーディング

en: Open T_erminal
ja: 端末を開く(_E)

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
ja: Open Terminal は、現在閲覧中のディレクトリを端末で開くためのコンテキストメニュー項目を追加する、“ファイル”アプリケーション用のプラグインです。

en: Open _Hyperlink
ja: ハイパーリンクを開く(_H)

en: Open _new terminals in:
ja: 新しい端末を開く先(_N):

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ja: デフォルトのプロファイルで最後に開いたウィンドウの中にタブを開く

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ja: デフォルトのプロファイルでタブ付きのウィンドウを開く

en: Open a terminal
ja: 端末を開く

en: Open a terminal from Files
ja: “ファイル”アプリケーションから端末を開く

en: Open in T_erminal
ja: 端末で開く(_E)

en: Open in _Local Terminal
ja: ローカルの端末で開く(_L)

en: Open in _Remote Terminal
ja: リモートの端末で開く(_R)

en: Open the currently open folder in a terminal
ja: 現在開いているフォルダーを端末で開く

en: Open the currently selected folder in a terminal
ja: 現在選択されているフォルダーを端末で開く

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
ja: オプション“%s”は非推奨であり、将来の gnome-terminal のバージョンでは削除される可能性があります。

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
ja: オプション“%s”は、お使いのバージョンの gnome-terminal ではもうサポートしていません。

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
ja: オプション“%s”には実行するコマンドが必要です

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ja: 新しいウィンドウやタブを開くオプション (これらのオプションを一つ以上指定可能):

en: P_references
ja: 設定(_R)

en: P_rofiles
ja: プロファイル(_R)

en: Palette
ja: パレット

en: Palette entry %u
ja: パレットエントリー %u

en: Palette for terminal applications
ja: 端末で実行するアプリケーションのパレット

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste as _Filenames
ja: ファイル名として貼り付け(_F)

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
ja: 指定可能な値: “always”(常にテキストを点滅させる)、“never”(テキストを点滅させない)、“focused”(フォーカス時)、“unfocused”(非フォーカス時)

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
ja: 指定可能な値: “close”(端末を閉じる)、“restart”(コマンドを再実行する)、“hold”(端末を開いたままにして何もコマンドを実行しない)

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences – %s
ja: 設定 – %s

en: Prepend initial title
ja: 初期のタイトルの前に追加する

en: Print
ja: 印刷

en: Print environment variables to interact with the terminal
ja: 端末と対話するための環境変数を表示する

en: Profile ID:
ja: プロファイル ID:

en: Profile “%s”
ja: プロファイル“%s”

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Read-_Only
ja: 読み取り専用(_O)

en: Really delete profile “%s”?
ja: 本当にプロファイル“%s”を削除しますか?

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Rename Profile
ja: プロファイル名の変更

en: Rename…
ja: 名前を変更…

en: Replace initial title
ja: 初期のタイトルを置き換える

en: Rese_t
ja: リセット(_T)

en: Reset
ja: リセット

en: Reset and C_lear
ja: リセットとクリア(_L)

en: Reset and Clear
ja: リセットとクリア

en: Restart the command
ja: コマンドを再起動する

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ja: SHELL の代わりにカスタムコマンドを実行する(_N)

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ja: use_custom_command が TRUE の場合、SHELL の代わりにこのコマンドを実行します。

en: Save Contents
ja: 内容を保存

en: Save as…
ja: 名前を付けて保存…

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
ja: 行間を広くするためのセルの高さの倍率 (フォントの高さは変更しません)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
ja: 字間を広くするためのセルの幅の倍率 (フォントの幅は変更しません)

en: Scroll on _keystroke
ja: キー入力するたびにスクロールする(_K)

en: Scroll on _output
ja: 出力するたびにスクロールする(_O)

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Send Mail _To…
ja: メールを送信(_T)…

en: Set _Title…
ja: タイトルを設定(_T)…

en: Set as default
ja: デフォルトとして設定

en: Set the initial terminal title
ja: 端末の初期タイトルを設定する

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ja: 最後に指定したタブをそのウィンドウの中で有効にする

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
ja: 端末の拡大率を指定する (1.0 = 標準サイズ)

en: Set the window role
ja: 端末の役割を指定する

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
ja: ウィンドウサイズを設定する: 例: 80x24、80x24+200+200 (列x行+X+Y)

en: Set the working directory
ja: 作業用ディレクトリを指定する

en: Shell only
ja: シェルのみ

en: Shortcut _Key
ja: ショートカットキー(_K)

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show GNOME Terminal options
ja: GNOME 端末エミュレーターのオプション

en: Show Primary Menu
ja: プライマリメニューを表示

en: Show _Menubar
ja: メニューバーを表示(_M)

en: Show _bold text in bright colors
ja: 太字のテキストを明るい色で表示する(_B)

en: Show per-terminal options
ja: 端末ごとのオプションを表示する

en: Show per-window options
ja: ウィンドウごとのオプションを表示する

en: Show preferences window
ja: 設定ウィンドウを表示する

en: Show terminal options
ja: 端末のオプションを表示する

en: Solarized dark
ja: Solarized Dark

en: Solarized light
ja: Solarized Light

en: Sound
ja: 音

en: South European
ja: 南欧

en: Suppress output
ja: 出力を抑制する

en: Switch to Last Tab
ja: 最後のタブに切り替え

en: Switch to Next Tab
ja: 次のタブに切り替え

en: Switch to Previous Tab
ja: 前のタブに切り替え

en: Switch to Tab %u
ja: タブ %u に切り替え

en: Ta_bs
ja: タブ(_B)

en: Tab
ja: タブ

en: Tabs
ja: タブ

en: Tango dark
ja: Tango Dark

en: Tango light
ja: Tango Light

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal _bell
ja: 端末ベルを鳴らす(_B)

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ja: 端末のオプション (引数で最初に現れる --window あるいは --tab より前の位置で指定すると、すべてのタブやウィンドウに適用される):

en: Terminal plugin for Files
ja: “ファイル”アプリケーション用の端末プラグイン

en: Text
ja: 文字

en: Text Appearance
ja: 文字の外観

en: Text and Background Color
ja: 文字と背景の色

en: Thai
ja: タイ語

en: The child process exited normally with status %d.
ja: 子プロセスが終了コード %d で正常終了しました。

en: The child process was aborted by signal %d.
ja: 子プロセスがシグナル %d で異常終了しました。

en: The child process was aborted.
ja: 子プロセスが異常終了しました。

en: The code sequence the Backspace key generates
ja: [BS] キーが生成するコードシーケンス

en: The code sequence the Delete key generates
ja: [DEL] キーが生成するコードシーケンス

en: The cursor appearance
ja: 端末に表示するカーソルの形状

en: The position of the tab bar
ja: タブバーの位置

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
ja: 指定可能な値: “system”(カーソルの点滅でシステム規模の設定を使う)、“on”(カーソルを点滅させる)、“off”(カーソルを点滅させない)

en: Theme _variant:
ja: テーマ(_V):

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
ja: このウィンドウには未だ実行中のプロセスが存在しているタブがあります。ここでウィンドウを閉じるとそれらのプロセスをすべて強制終了します。

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
ja: この端末には未だ実行中のプロセスが存在しています。ここで端末を閉じるとそのプロセスを強制終了します。

en: There was an error creating the child process for this terminal
ja: この端末の子プロセスの作成中にエラーが発生しました

en: There was an error displaying help
ja: ヘルプの表示中にエラーが発生しました

en: This is the default profile
ja: これはデフォルトのプロファイルです

en: Toggle search options
ja: 実行オプションを表示します

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turn off the menubar
ja: メニューバーを隠す

en: Turn on the menubar
ja: メニューバーを表示する

en: Two roles given for one window
ja: 一つのウィンドウに対して二つのロールを指定しました

en: Underline
ja: 下線

en: Use the command line
ja: コマンドライン端末です

en: Use the given profile instead of the default profile
ja: 指定したプロファイルを使用する

en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
ja: “%s”を使用するとオプション指定を終了します。この後ろに実行するコマンドラインを指定します。

en: Using VTE version %u.%u.%u
ja: VTE バージョン %u.%u.%u を使用しています

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: Wait until the child exits
ja: 子が終了するまで待つ

en: Western
ja: 西欧

en: What to do with the terminal when the child command exits
ja: 子プロセスのコマンドが終了した後の対応

en: When command _exits:
ja: コマンドの実行が完了した後(_E):

en: When focused
ja: フォーカス時

en: When to show the scrollbar
ja: スクロールバーを表示するタイミング

en: When to show the tabs bar
ja: タブバーを表示するタイミング

en: When unfocused
ja: 非フォーカス時

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
ja: UTF-8 エンコーディングを使用するときに曖昧幅の文字の幅を半角 (narrow) にするか全角 (wide) にするか

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ja: スクロール時に維持する行数を無制限にするかどうか

en: Whether bold is also bright
ja: 太字のテキストを明るい色で表示するかどうか

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ja: 太字テキストに通常のテキストと同じ文字色を使用するかどうか

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
ja: 新しいタブを現在のタブの隣に開くか、または一番最後のタブとして開くかどうか

en: Whether shortcuts are enabled
ja: ショートカットを有効にする

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
ja: ショートカットを有効にするかどうかの設定です。場合によって、GNOME 端末のショートカットと端末内で実行するアプリケーションのキー操作とが衝突することがあります。アプリケーションのキー操作を優先するためにショートカットを無効にすることができます。

en: Whether the menubar has access keys
ja: メニューバーがアクセスキーを持つかどうか

en: Whether the shell integration is enabled
ja: シェル統合を有効にするかどうか

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
ja: メニューバーにアクセスするための標準的なショートカットを有効にするかどうか

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
ja: 端末ウィンドウを閉じるときに確認するかどうか

en: Whether to blink the cursor
ja: カーソルを点滅させるかどうか

en: Whether to enable SIXEL images
ja: SIXEL 画像を有効にするかどうか

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
ja: メニューバーにアクセスキー "[ALT] + 文字" を付与するかを設定します。これらは端末内で実行するアプリケーションに影響することがあるので、無効にすることができます。

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ja: 端末で実行するコマンドをログインシェルとして実行するかどうか

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
ja: 新しいウィンドウにメニューバーを表示するかどうか

en: Whether to perform Arabic shaping
ja: アラビア語のシェーピングを実行するかどうか

en: Whether to perform bidirectional text rendering
ja: 双方向テキストレンダリングを実行するかどうか

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
ja: 新しい端末を開いたときに作業用ディレクトリを維持するかどうか

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
ja: ウィンドウのサイズ変更時に端末の内容を改行し直すかどうか

en: Whether to ring the terminal bell
ja: 端末ベルを鳴らす

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ja: SHELL の代わりに特定のコマンドを実行するかどうか

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ja: キーが押されるたび下までスクロールするかどうか

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
ja: 新しい出力があるたびに下までスクロールするかどうか

en: Whether to show the menubar in new windows
ja: 新しいウィンドウにメニューバーを表示するかどうか

en: Whether to use custom cursor colors
ja: カーソルの色を変更する

en: Whether to use custom highlight colors
ja: ハイライトの色を変更する

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ja: 端末ウィジェットに対してテーマ色を使用するかどうか

en: Whether to use the system monospace font
ja: システムの monospace フォントを使用するかどうか

en: Which encoding to use
ja: 使用するエンコーディング

en: Which theme variant to use
ja: どのテーマを使用するか

en: White on black
ja: 黒地に白文字

en: Wide
ja: 全角

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ja: ウィンドウのオプション (引数で最初に現れる --window あるいは --tab より前の位置で指定すると、すべてのタブやウィンドウに適用される):

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
ja: 拡大率“%g”は大きすぎるので %g を使用します

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
ja: 拡大率“%g”は小さすぎるので %g を使用します

en: _1. 80×24
ja: 1. 80×24(_1)

en: _2. 80×43
ja: 2. 80×43(_2)

en: _3. 132×24
ja: 3. 132×24(_3)

en: _4. 132×43
ja: 4. 132×43(_4)

en: _About
ja: 端末について(_A)

en: _Action
ja: 操作(_A)

en: _Advanced
ja: その他(_A)

en: _Backspace key generates:
ja: [BS] キーが生成するコード(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear Highlight
ja: ハイライトを消去(_C)

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Default color:
ja: 標準の色(_D):

en: _Delete key generates:
ja: [DEL] キーが生成するコード(_D):

en: _Detach Terminal
ja: 端末を分離(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
ja: アクセラレーターキーを有効にする (例: Alt+F でファイルメニューを開く等)(_E)

en: _Enable shortcuts
ja: ショートカットを有効にする(_E)

en: _Encoding:
ja: エンコーディング(_E):

en: _Export…
ja: エクスポート(_E)…

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: _Full Screen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Highlight color:
ja: ハイライトの色(_H):

en: _Inspector
ja: インスペクター(_I)

en: _Limit scrollback to:
ja: スクロールバックの限界値(_L):

en: _Match case
ja: 大/小文字を区別して一致(_M)

en: _Next Tab
ja: 次のタブ(_N)

en: _Normal Size
ja: 通常サイズ(_N)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Preserve working directory:
ja: 作業用ディレクトリの維持(_P):

en: _Previous Tab
ja: 前のタブ(_P)

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: _Profile
ja: プロファイル(_P)

en: _Relaunch
ja: 再起動(_R)

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ja: 互換性のオプションをデフォルトに戻す(_R)

en: _Run command as a login shell
ja: ログインシェルとしてコマンドを実行する(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Save Contents…
ja: 内容を保存(_S)…

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Show menubar by default in new terminals
ja: 新しい端末ではデフォルトでメニューバーを表示する(_S)

en: _Show scrollbar
ja: スクロールバーを表示する(_S)

en: _Terminal
ja: 端末(_T)

en: _Underline color:
ja: 下線の色(_U):

en: _Use colors from system theme
ja: システムのテーマ色を使用する(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Wrap around
ja: 折り返す(_W)

en: columns
ja: 列

en: height
ja: 高さ

en: lines
ja: 行

en: rows
ja: 行

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
ja: shell;prompt;command;commandline;cmd;シェル;コマンドプロンプト;コマンドライン;terminal;ターミナル;端末;

[ctx: theme variant]
en: Dark
ja: ダーク

[ctx: theme variant]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: theme variant]
en: Light
ja: ライト

[ctx: visible-name]
en: 'Unnamed'
ja: '名前なし'

en: width
ja: 幅

en: “%s” is not a valid zoom factor
ja: “%s”は拡大率として正しくありません

en: “%s” option given twice for the same window
ja: 同じウィンドウに対して“%s”というオプションが 2 回指定されました

en: “file” scheme with remote hostname not supported
ja: “file”スキームはリモートのホスト名に対してはサポートされていません
