gvfs master - en to ja translation catalogue (395 entries)

en:  (invalid encoding)
ja:  (無効なエンコーディング)

en: %s Encrypted
ja: %s 暗号済み

en: %s File System Service
ja: %s のファイルシステムサービス

en: %s Possibly Encrypted
ja: %s おそらく暗号済み

en: %s Volume
ja: %s ボリューム

en: %s can be safely unplugged
    Device can be removed.
ja: %s は安全に取り外すことができます

en: %s for %s on %s
ja: %3$s 上の %2$s が使用する %1$s

en: %s has been unmounted
ja: %s はアンマウントされました

en: %s on %s
ja: %2$s 上の %1$s

en: %s on %s%s
ja: %2$s%3$s 上の %1$s

en: %s unmounted
    Filesystem has been disconnected.
ja: %s をアンマウントしました

en: %s: %d: Directory or file exists
ja: %s: %d: フォルダーまたはファイルが存在します

en: %s: %d: Invalid filename
ja: %s: %d: ファイル名が間違っています

en: %s: %d: No such file or directory
ja: %s: %d: そのようなファイルやフォルダーはありません

en: %s: %d: Not Supported
ja: %s: %d: 未サポートです

en: / in %s
ja: %s の / (ルート)

en: / on %s
ja: %s の / (ルート)

en: A passphrase is required to access the volume
ja: このボリュームにアクセスするにはパスフレーズが必要です

en: Accessing application icons on device failed
ja: デバイスのアプリケーションアイコンへのアクセスに失敗しました

en: Accounts are unsupported
ja: アカウントがサポートされていません

en: An invalid username was provided.
ja: 有効ではないユーザー名が入力されました。

en: Ancestor directory doesn’t exist
ja: 親フォルダーが存在しません

en: Apple Filing Protocol Service
ja: Apple ファイルプロトコルサービス

en: Apple Mobile Device
ja: Apple モバイルデバイス

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
ja: Apple モバイルデバイス (Jailbrake 済)

en: Audio CD File System Service
ja: オーディオ CD のファイルシステムサービス

en: Audio Disc
ja: オーディオディスク

en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
ja: 認証が必要です
    パスフレーズは“%s”上の暗号化されたデータへのアクセスに必要です。

en: Authentication Required
    A passphrase is needed to access encrypted data on “%s”.
    The volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
ja: 認証が必要です
    パスフレーズは“%s”上の暗号化されたデータへのアクセスに必要です。
    ボリュームがランダムデータを含んでいるため VeraCrypt ボリュームである可能性があります。

en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s” on “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%2$s”の“%1$s”のセキュアキーのパスフレーズを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter passphrase for secure key for “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%s”のセキュアキーのパスフレーズを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter password for share “%s” on “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%2$s”の共有名“%1$s”のパスワードを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter password for “%s” on “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%2$s”の“%1$s”のパスワードを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter password for “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%s”のパスワードを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter proxy password:
ja: 認証が必要です
    プロキシのパスワードを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter user and password for share “%s” on “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%2$s”の共有名“%1$s”のユーザー名とパスワードを入力してください:

en: Authentication Required
    Enter user and password for “%s”:
ja: 認証が必要です
    “%s”のユーザー名とパスワードを入力してください:

en: Authentication is required to perform file operations
ja: ファイル操作の実行には認証が必要です

en: Authentication is required to run gvfsd-admin daemon
ja: gvfsd-admin デーモンを実行するには認証が必要です

en: Automount failed: %s
ja: 自動マウントに失敗しました: %s

en: Backend currently unmounting
ja: バックエンドが現在アンマウント中です

en: Backup file creation failed
ja: バックアップファイルの作成に失敗しました

en: Backup file creation failed: %s
ja: バックアップファイルの生成に失敗しました: %s

en: Backups not supported
ja: バックアップはサポートしていません

en: CD/DVD Creator
ja: CD/DVD クリエーター

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Login
ja: ログインをキャンセルする

en: Cannot allocate new file to append to
ja: 追加先の新しいファイルを確保できません

en: Cannot create gphoto2 context
ja: gphoto2 のコンテキストを生成できません

en: Cannot create gudev client
ja: gudev クライアントを生成できません

en: Cannot find drive %s
ja: %s というドライブは見つかりません

en: Cannot get data of file to append to
ja: 追加先のファイルのデータを取得できません

en: Cannot make directory in this location
ja: ここにはフォルダーを作成できません

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
ja: データの接続を開始できません (おそらくファイアウォールが邪魔していると思われます)

en: Cannot read file to append to
ja: 追加先のファイルを読み込めません

en: Cannot write to this location
ja: ここには書き込めません

en: Can’t copy directory over directory
ja: フォルダーがフォルダーの上書きになるコピーはできません

en: Can’t copy file over directory
ja: ファイルがフォルダーの上書きになるコピーはできません

en: Can’t eject file
ja: ファイルを取り出せません

en: Can’t find metadata file %s
ja: メタデータファイル %s が見つかりません

en: Can’t handle version %d of GVfsIcon encoding
ja: バージョン %d の GVfsIcon 型エンコーディングはサポートしていません

en: Can’t merge directories
ja: フォルダーをマージできません

en: Can’t monitor file or directory.
ja: ファイルまたはフォルダーを監視できません。

en: Can’t mount file
ja: ファイルをマウントできません

en: Can’t move a shared directory into the Trash
ja: 共有フォルダーはゴミ箱に移動できません

en: Can’t move directory into one of its descendants
ja: フォルダーをその配下のフォルダーに移動できません

en: Can’t move directory over directory
ja: フォルダーがフォルダーの上書きになる移動はできません

en: Can’t move file over directory
ja: フォルダーの上書きになるファイルの移動はできません

en: Can’t move over directory
ja: フォルダーの上書きになる移動はできません

en: Can’t move sharepoint into a shared directory
ja: 共有ポイントを共有フォルダー内に移動できません

en: Can’t open directory
ja: フォルダーを開けません

en: Can’t open mountable file
ja: マウント可能なファイルを開けません

en: Can’t poll file
ja: ファイルを poll できません

en: Can’t recursively copy directory
ja: フォルダーを再帰的にコピーできません

en: Can’t recursively move directory
ja: フォルダーを再帰的に移動できません

en: Can’t rename file, filename already exists
ja: ファイルがすでに存在するため名前を変更できません

en: Can’t rename volume
ja: ボリュームの名前を変更できません

en: Can’t send host identity confirmation
ja: ホストの身元を確認できません

en: Can’t send password
ja: パスワードを送信できません

en: Can’t start drive
ja: ドライブを開始できません

en: Can’t stop drive
ja: ドライブを停止できません

en: Can’t unmount file
ja: ファイルをアンマウントできません

en: Can’t write to directory
ja: フォルダーに書き込めません

en: Computer
ja: コンピューター

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: Connection refused by server
ja: サーバーが接続を拒否しました

en: Connection unexpectedly went down
ja: 接続が予期せず切断されました

en: Could not create request
ja: 要求メッセージを生成できませんでした

en: Could not find an enclosing directory
ja: 関連するフォルダーが見つかりませんでした

en: Could not find enclosing mount
ja: 関連するマウントが見つかりませんでした

en: Could not parse response
ja: 応答メッセージを解析できませんでした

en: Couldn’t find matching udev device.
ja: 一致する udev デバイスを見つけられませんでした。

en: Couldn’t get stream file descriptor
ja: ストリームファイルのディスクリプターを取得できませんでした

en: Couldn’t load %s on %s
ja: %2$s 上の %1$s を読み込めませんでした

en: Data connection closed
ja: データの接続を閉じました

en: Device Locked
    The device “%s” is locked.
    
    Enter the passcode on the device and click “Try again”.
ja: デバイス“%s”はロックされています。
    
    デバイスのパスコードを入力し、“もう一度試す”をクリックしてください。

en: Device not found
ja: デバイスが見つかりません

en: Didn’t get stream file descriptor
ja: ストリームファイルのディスクリプターを取得しませんでした

en: Digital Camera (%s)
ja: デジタルカメラ (%s)

en: Directory doesn’t exist
ja: フォルダーが存在しません

en: Directory not empty
ja: フォルダーが空ではありません

en: Directory notification not supported
ja: フォルダー通知はサポートしていません

en: Directory “%s” is not empty
ja: フォルダー (%s) は空ではありません

en: Documents on %s
ja: %s 上のドキュメント

en: Documents on Apple Mobile Device
ja: Apple モバイルデバイス上のドキュメント

en: Don’t start fuse.
ja: fuse を起動しない

en: Drive %s does not contain audio files
ja: %s というドライブにはオーディオファイルはありません

en: Eject Anyway
ja: とにかく取り出す

en: Empty response
ja: 応答メッセージが空です

en: Enable debug output.
ja: デバッグ出力を有効にする

en: Encryption passphrase for %s
ja: %s の暗号化パスフレーズ

en: End of stream
ja: ストリームの末尾

en: Enter verification code for %s
ja: %s の確認コードを入力してください

en: Enter verification code for %s on %s
ja: %2$s の %1$s の確認コードを入力してください

en: Error creating backup file: %s
ja: バックアップファイルの作成中にエラーが発生しました: %s

en: Error creating camera
ja: カメラオブジェクトを生成できません

en: Error creating directory
ja: フォルダーの作成中にエラーが発生しました

en: Error creating file object
ja: ファイルオブジェクトの生成中にエラーが発生しました

en: Error deleting directory
ja: フォルダーの削除中にエラーが発生しました

en: Error deleting file
ja: ファイルの削除中にエラーが発生しました

en: Error deleting file: %s
ja: ファイルの削除中にエラーが発生しました: %s

en: Error deleting invalid passphrase from keyring (%s)
ja: キーリング (%s) から無効なパスフレーズを削除するときにエラーが発生しました

en: Error from “paranoia” on drive %s
ja: ドライブ (%s) の“paranoia”でエラーが発生しました

en: Error getting data from file
ja: ファイルのデータ取得中にエラーが発生しました

en: Error getting device information
ja: デバイス情報の取得中にエラーが発生しました

en: Error getting file
ja: ファイル取得中にエラーが発生しました

en: Error in stream protocol: %s
ja: ストリームのプロトコルでエラーが発生しました: %s

en: Error initializing Avahi resolver
ja: Avahi リゾルバの初期化中にエラーが発生しました

en: Error initializing Avahi: %s
ja: Avahi のデーモンを初期化するときにエラーが発生しました: %s

en: Error initializing camera
ja: カメラのオブジェクトを初期化するときにエラーが発生しました

en: Error loading device information
ja: デバイス情報の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error looking up device information
ja: デバイス情報の検索中にエラーが発生しました

en: Error moving file/folder
ja: ファイル/フォルダーの移動中にエラーが発生しました

en: Error moving file: %s
ja: ファイルの移動中にエラーが発生しました: %s

en: Error occurred when validating the certificate.
ja: 証明書の検証中にエラーが発生しました。

en: Error removing target file: %s
ja: 対象ファイルの削除中にエラーが発生しました: %s

en: Error renaming directory
ja: フォルダー名の変更中にエラーが発生しました

en: Error renaming file
ja: ファイル名の変更中にエラーが発生しました

en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
ja: “%s”な“%s”というサービスは“%s”というドメインにはありません

en: Error resolving “%s” service “%s” on domain “%s”. One or more TXT records are missing. Keys required: “%s”.
ja: “%s”な“%s”というサービスは“%s”というドメインにはありませんでした: 一つ以上の TXT レコードが不足しています: 必要なキーは“%s”です。

en: Error seeking in stream
ja: ストリームのシーク中にエラーが発生しました

en: Error seeking in stream on camera %s
ja: カメラ (%s) のストリームを検索するときにエラーが発生しました

en: Error seeking in stream on drive %s
ja: ドライブ (%s) のストリームをシークするときにエラーが発生しました

en: Error setting file metadata: %s
ja: ファイルのメタデータ設定中にエラーが発生しました: %s

en: Error setting up camera communications port
ja: カメラに接続するポートの設定中にエラーが発生しました

en: Error storing passphrase in keyring (%s)
ja: キーリング (%s) にパスフレーズを保存するときにエラーが発生しました

en: Error while getting mount info: %s
ja: マウント情報の取得中にエラーが発生しました: %s

en: Error writing file
ja: ファイルの書き込み中にエラーが発生しました

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Failed to create active FTP connection.
ja: アクティブな FTP 接続を作成できませんでした。

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
ja: アクティブな FTP 接続を作成できません。おそらくルーターがこれをサポートしていない可能性があります。

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
ja: メディアを取り出せませんでした (メディアで一つ以上のボリュームが使用中です)

en: Failed to get file list
ja: ファイル一覧の取得に失敗しました

en: Failed to get folder list
ja: フォルダー一覧の取得に失敗しました

en: Failed to get org.gnome.OnlineAccounts.Files for %s
ja: %s の org.gnome.OnlineAccounts.Files 取得に失敗しました

en: Failed to mount Windows share: %s
ja: Windows 共有をマウントできませんでした: %s

en: Failed to retrieve share list from server: %s
ja: サーバーから共有リストを取得できませんでした: %s

en: Failure
ja: 失敗

en: File Sharing
ja: ファイル共有

en: File System
ja: ファイルシステム

en: File doesn’t exist
ja: ファイルがありません

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: File is directory
ja: ファイルがフォルダーです

en: File is locked by another user
ja: ファイルは他のユーザーによってロックされています

en: File is not a regular file
ja: ファイルが通常のファイルではありません

en: File is not open for read access
ja: 読み取りアクセスに対してファイルがオープンされません

en: File is not open for write access
ja: 書き込みアクセスに対してファイルがオープンされません

en: File length changed during transfer
ja: 転送中にファイルの長さが変更されました

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File system is busy
ja: ファイルシステムは使用中です

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
ja[0]: ファイルシステムは使用中です: %d 個のファイルが開いたままです

en: Filename contains invalid characters.
ja: ファイル名に無効な文字が含まれています。

en: Filesystem is read-only
ja: ファイルシステムは読み取り専用です

en: GVFS Daemon
ja: GVFS デーモン

en: GVFS Metadata Daemon
ja: GVFS メタデータデーモン

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
ja: GVfs UDisks2 ボリュームの監視

en: Generic libmtp error
ja: 一般的な libmtp エラー

en: Got EOS
ja: EOS を受けとりました

en: Got error “%s” from server
ja: サーバーがエラー“%s”を返しました

en: Got unexpected end of stream
ja: 予期せぬストリームの末尾を受け取りました

en: Got unknown error code %d from server
ja: サーバーが未知のエラーコード %d を返しました

en: HTTP Client Error: %s
ja: HTTP クライアントのエラー: %s

en: HTTP Error: %s
ja: HTTP のエラー: %s

en: Host closed connection
ja: ホストが接続を閉じました

en: Host key verification failed
ja: ホストの鍵を検証できませんでした

en: Hostname not known
ja: ホスト名が不明です

en: Identification not found.
ja: 識別情報が見つかりません。

en: Identity Verification Failed
    %s
    
    %s
    
    Are you really sure you would like to continue?
ja: 本人確認に失敗しました
    %s
    
    %s
    
    本当に続行しますか?

en: Identity Verification Failed
    Verifying the identity of “%s” failed, this happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is “%s”. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
ja: “%s”の ID を検証できません。
    これは、初めてコンピューターにログインしたときに発生します。
    
    リモートコンピューターが送信してきた ID は“%s”です。続けても安全かどうか確認したい場合は、システム管理者に連絡してください。

en: Insufficient permissions
ja: パーミッションが足りません

en: Internal Apple File Control error
ja: Apple ファイルコントロールの内部エラー

en: Internal Error (%s)
ja: 内部エラー (%s)

en: Internal error: %s
ja: システム内部のエラー: %s

en: Internal error: Unknown Error
ja: システム内部のエラー: 不明なエラーです

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
ja: AFC の場所が間違っています: afc://uuid:port-number の形式である必要があります

en: Invalid Apple File Control data received
ja: 無効な Apple ファイルコントロールデータを受信しました

en: Invalid attribute type
ja: 無効な属性タイプです

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
ja: 無効な属性タイプ (uint32 であるべき)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
ja: 無効な属性タイプ (uint64 であるべき)

en: Invalid credentials for %s
ja: %s の資格情報が無効です

en: Invalid dbus message
ja: 無効な D-Bus のメッセージ

en: Invalid file info format
ja: 不正なファイル情報形式

en: Invalid filename
ja: 不正なファイル名です

en: Invalid filename %s
ja: 不正なファイル名: %s

en: Invalid mount spec
ja: マウントの仕様が間違っています

en: Invalid reply
ja: 無効なリプライ

en: Invalid reply received
ja: 無効なリプライを受信しました

en: Invalid return value from %s
ja: %s からの不正な戻り値

en: Items in the trash may not be modified
ja: ゴミ箱の中にあるアイテムは変更できません

en: Listing applications installed on device failed
ja: デバイスにインストールされたアプリケーション一覧の作成に失敗しました

en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

en: Location is already mounted
ja: その場所はすでにマウントされています

en: Location is not mountable
ja: その場所はマウントできません

en: Lockdown Error: Invalid Argument
ja: ロックダウンエラー: 引数が間違っています

en: Log In Anyway
ja: とにかくログインする

en: Login dialog cancelled
ja: ログインのダイアログがキャンセルされました

en: Main daemon for GVFS
ja: GVFS のメインデーモン

en: Malformed DNS-SD encoded_triple “%s”
ja: DNS-SD の encoded_triple の形式が間違っています: “%s”

en: Malformed icon identifier “%s”
ja: アイコンの識別子の形式が間違っています: “%s”

en: Malformed input data for GVfsIcon
ja: GVfsIcon 型の入力データ形式が間違っています

en: Metadata daemon for GVFS
ja: GVFS のメタデータデーモン

en: Mount point does not exist
ja: マウントポイントが存在しません

en: Name already exists
ja: すでに存在します

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Location Monitor
ja: ネットワークの場所の監視

en: New name too long
ja: 新しい名前が長すぎます

en: No
ja: いいえ

en: No MTP devices found
ja: MTP デバイスが見つかりませんでした

en: No camera specified
ja: カメラが指定されていません

en: No device specified
ja: デバイスが指定されていません

en: No drive specified
ja: ドライブが指定されていません

en: No hostname specified
ja: ホスト名が指定されていません

en: No medium in the drive
ja: ドライブにメディアが挿入されていません

en: No mount type specified
ja: マウントの種類が指定されていません

en: No outstanding mount operation
ja: 未処理のマウント操作はありません

en: No route to host
ja: ホストへの経路がありません

en: No space left on server
ja: サーバーの容量が足りません

en: No such file
ja: そのようなファイルはありません

en: No such file %s on drive %s
ja: %s というファイルは %s というドライブにありません

en: No such file or directory
ja: そのようなファイルやフォルダーはありません

en: No thumbnail for entity “%s”
ja: エンティティ“%s”のサムネイルはありません

en: No volume specified
ja: ボリュームが指定されていません

en: Not a WebDAV enabled share
ja: WebDAV 共有は利用できません

en: Not a directory
ja: フォルダーではありません

en: Not a mountable file
ja: マウント可能なファイルは存在しません

en: Not a regular file
ja: 通常のファイルではありません

en: Not enough space on volume
ja: ボリュームに十分な空き容量がありません

en: Not supported (not same directory)
ja: 未サポートです (同じフォルダーではありません)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
ja: 未サポートです (転送元がフォルダーで転送先にファイルが存在)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
ja: 未サポートです (転送元と転送先の双方がフォルダー)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
ja: 未サポートです (転送元がファイルで転送先がフォルダー)

en: Object being moved doesn’t exist
ja: 移動しているオブジェクトが存在しません

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
ja: 移動しているオブジェクトは名前の変更可能とマークされていません (RenameInhibit)

en: Object with that name already exists
ja: その名前のオブジェクトはすでに存在します

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
ja: アンマウント操作を妨げるプログラムが一つ以上あります。

en: Operation failed
ja: 操作に失敗しました

en: Operation not supported
ja: サポートしていない操作です

en: Operation not supported by backend
ja: バックエンドでサポートしていない操作です

en: Operation not supported, files on different mounts
ja: サポートしていない操作です (ファイルが別々のマウント先にあります)

en: Operation was cancelled
ja: 操作がキャンセルされました

en: Page type unknown
ja: ページの種類が不明です

en: Password dialog cancelled
ja: パスワードダイアログがキャンセルされました

en: Perform file operations
ja: ファイル操作の実行

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Permission denied.
ja: 権限がありません。

en: Permission denied: Perhaps this host is disallowed or a privileged port is needed
ja: 権限がありません: このホストが許可されていない、または特権ポートが必要です

en: Protocol error
ja: プロトコルのエラーです

en: Range lock conflict exists
ja: Range lock conflict が存在します

en: Recent
ja: 最近

en: Remote Login
ja: リモートログイン

en: Replace old daemon.
ja: 古いデーモンを置きかえる

en: Response invalid
ja: 応答メッセージが間違っています

en: Seek not supported on stream
ja: ストリーム上のシークはサポートしていません

en: Server doesn’t support the FPCopyFile operation
ja: サーバーが FPCopyFile 操作をサポートしていません

en: Shared drives
ja: 共有ドライブ

en: Show program version.
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: Source file and/or destination directory doesn’t exist
ja: コピー元のファイルおよびコピー先のフォルダーのいずれか、または両方が存在しません

en: Source file is a directory
ja: コピー元ファイルはフォルダーです

en: Storage (%X)
ja: ストレージ (%X)

en: Symlinks not supported by backend
ja: バックエンドはシンボリックリンクをサポートしていません

en: Target directory already exists
ja: 対象のフォルダーがすでに存在します

en: Target file already exists
ja: 対象のファイルがすでに存在します

en: Target file exists
ja: 転送先にファイルが存在します

en: Target file is a directory
ja: 対象のファイルはフォルダーです

en: Target file is not a regular file
ja: 対象のファイルは通常のファイルではありません

en: Target file is open
ja: 対象のファイルはオープンされています

en: Target is a directory
ja: 対象がフォルダーです

en: Target object doesn’t exist
ja: 対象のオブジェクトがありません

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
ja: 対象のオブジェクトは削除可能とマークされていません (DeleteInhibit)

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
ja: 対象のオブジェクトは名前の変更可能とマークされていません (RenameInhibit)

en: Target object is not a directory
ja: 対象のオブジェクトはフォルダーではありません

en: The FTP server is busy. Try again later
ja: FTP サーバーがビジーです。後でもう一度試してください。

en: The certificate does not match the identity of the site.
ja: 証明書がサイトの識別情報と一致しません。

en: The certificate has been revoked.
ja: 証明書が失効しています。

en: The certificate has expired.
ja: 証明書の有効期限が切れています。

en: The certificate’s activation time is in the future.
ja: 証明書の発効時刻が未来になっています。

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
ja: 証明書のアルゴリズムは安全ではないものと見なされています。

en: The command is not supported by the server.
ja: サーバーでサポートされていないコマンドです。

en: The connection is closed
ja: 接続が閉じています

en: The connection is closed (the underlying SSH process exited)
ja: 接続が閉じられました (下層の SSH プロセスが終了しました)

en: The connection is not opened
ja: 接続が開いていません

en: The connection was interrupted
ja: 接続に割り込みがありました

en: The device did not respond
ja: デバイスが応答していません

en: The device is password protected
ja: デバイスはパスワードで保護されています

en: The file does not exist or isn’t an audio track
ja: そのファイルは存在しないか、またはオーディオトラックではありません

en: The file is not a directory
ja: そのファイルはフォルダーではありません

en: The file was externally modified
ja: そのファイルは他のプロセスで変更されました

en: The given drive was not found
ja: 指定したドライブが見つかりませんでした

en: The given mount was not found
ja: 指定したマウントが見つかりませんでした

en: The given volume was not found
ja: 指定したボリュームが見つかりませんでした

en: The password prompt was cancelled.
ja: パスワードプロンプトがキャンセルされました。

en: The recent folder may not be deleted
ja: 最近使用したフォルダーは削除できません

en: The server doesn’t support passwords longer than %d character. | The server doesn’t support passwords longer than %d characters.
ja[0]: サーバーが %d 文字より長いパスワードをサポートしていません。

en: The server “%s” doesn’t support anonymous access.
ja: サーバー“%s”は匿名でのアクセスをサポートしていません。

en: The signing certificate authority is not known.
ja: 署名している認証局が未知です。

en: The specified location is not mounted
ja: 指定した場所はマウントされていません

en: The specified location is not supported
ja: 指定した場所はサポートしていません

en: The trash folder may not be deleted
ja: ゴミ箱フォルダーは削除できません

en: The unlocked device does not have a recognizable file system on it
ja: ロックが解除されたデバイスには、その上に認識できるファイルシステムがありません

en: The user has not trusted this computer
ja: ユーザーがこのコンピューターを信頼していません

en: Timed out resolving “%s” service “%s” on domain “%s”
ja: “%s”な“%s”というサービスを“%s”というドメインから検索しましたがタイムアウトになりました

en: Timed out running command-line “%s”
ja: 実行中の次のコマンドラインがタイムアウトしました: “%s”

en: Timed out when logging in
ja: ログインがタイムアウトしました

en: Too many authentication failures
ja: 認証に失敗した回数が多すぎます

en: Too many files open
ja: ファイルを開き過ぎています

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Truncate not supported on stream
ja: ストリームの切りつめはサポートしていません

en: Try again
ja: もう一度試す

en: Try “%s --help” for more information.
ja: 詳細は“%s --help”の出力を確認してください

en: Unable to allocate memory while detecting MTP devices
ja: MTP デバイス検出中にメモリを割り当てることはできません

en: Unable to connect
ja: 接続できません

en: Unable to connect to MTP device
ja: MTP デバイスに接続できません

en: Unable to connect to the server “%s” with the given password.
ja: そのパスワードでは、サーバー“%s”に接続できません。

en: Unable to connect to the server “%s”. A communication problem occurred.
ja: サーバー“%s”に接続できません。通信に問題が生じました。

en: Unable to connect to the server “%s”. No suitable authentication mechanism was found.
ja: サーバー“%s”に接続できません。適切な認証方法が見つかりませんでした。

en: Unable to connect to the server “%s”. The server doesn’t support AFP version 3.0 or later.
ja: サーバー“%s”に接続できません。サーバーは AFP バージョン 3.0 以降をサポートしていません。

en: Unable to connect to the server. A communication problem occurred.
ja: サーバーに接続できません。通信に問題が生じました。

en: Unable to create temporary directory
ja: 一時フォルダーを生成できません

en: Unable to create temporary file
ja: 一時ファイルを生成できません

en: Unable to create temporary file (%s)
ja: 一時ファイルを生成できません (%s)

en: Unable to disconnect from the server.
ja: サーバーとの接続を切断できません。

en: Unable to find supported SSH command
ja: SSH コマンドが見つかりません

en: Unable to login to the server “%s” with the given password.
ja: そのパスワードでは、サーバー“%s”にログインできません。

en: Unable to move metadata keys
ja: メタデータの値を移動できませんでした

en: Unable to open MTP device “%03u,%03u”
ja: MTP デバイス“%03u,%03u”を開けません

en: Unable to open source file for reading
ja: コピー元ファイルを読み込み用にオープンできません

en: Unable to remove metadata keys
ja: メタデータの値を削除できませんでした

en: Unable to set metadata key
ja: メタデータの値を設定できませんでした

en: Unable to spawn SSH program
ja: SSH プログラムを起動できませんでした

en: Unable to spawn SSH program: %s
ja: SSH プログラムを起動できませんでした: %s

en: Unable to unset metadata key
ja: メタデータの値を解除できませんでした

en: Unexpected end of stream
ja: 予期せぬストリームの末尾です

en: Unexpected reply from server
ja: サーバーからの想定外のリプライです

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
ja: Apple ファイルコントロールの処理できないエラー (%d)

en: Unhandled Lockdown error (%d)
ja: 処理できないロックダウンエラー (%d)

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
ja: libimobiledevice の処理できないエラー (%d)

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー

en: Unknown reason
ja: 理由は不明です

en: Unmount Anyway
ja: とにかくアンマウントする

en: Unmounting %s
    Disconnecting from filesystem.
ja: %s をアンマウント中です
    ファイルシステムから切断しています

en: Unmounting %s
    Please wait
ja: %s をアンマウントしています
    しばらくお待ちください

en: Unnamed Drive
ja: 名前のないドライブ

en: Unnamed Drive (%s)
ja: 名前のないドライブ (%s)

en: Unsupported authentication method for %s
ja: %s の認証方法をサポートしていません

en: Unsupported network protocol
ja: サポートしていないネットワークプロトコルです

en: Unsupported seek type
ja: サポートしていないシークの種類です

en: Untrusted Device
    The device “%s” is not trusted yet.
    
    Select “Trust” on the device and click “Try again”.
ja: デバイス“%s”はまだ信頼されていません。
    
    デバイスで“信頼”を選択し、“もう一度試す”をクリックしてください。

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
ja: 用法: %s --spawner dbus-id object_path

en: Usage: %s key=value key=value …
ja: 用法: %s key=value key=value …

en: User refused to trust this computer
ja: ユーザーがこのコンピューターを信頼しませんでした

en: Value out of range, sftp only supports 32bit timestamps
ja: 値が範囲外です (sftp は 32bit のタイムスタンプのみをサポートしています)

en: Volume
ja: ボリューム

en: Volume doesn’t exist
ja: ボリュームがありません

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
ja: ボリュームは使用中です
    一つ以上のアプリケーションがボリュームを使用中です。

en: Volume is flat and doesn’t support directories
ja: ボリュームはフラットで、フォルダーをサポートしていません

en: Volume is read-only
ja: ボリュームは読み取り専用です

en: WebDAV share
ja: WebDAV 共有

en: Windows Network
ja: Windows ネットワーク

en: Windows Network File System Service
ja: Windows ネットワークのファイルシステムサービス

en: Windows Shares File System Service
ja: Windows 共有のファイルシステムサービス

en: Windows shares on %s
ja: %s 上の Windows 共有

en: Writing data to %s
    Device should not be unplugged.
ja: %s にデータを書込み中です
    デバイスを取り外さないでください

en: Yes
ja: はい

en: Your password has expired.
ja: あなたのパスワードは期限切れです。

en: Your password needs to be changed.
ja: あなたのパスワードを変更する必要があります。

en: can’t get metadata proxy
ja: メタデータプロキシを取得できません

en: can’t open metadata tree
ja: メタデータツリーを開けません

en: cdda mount on %s
ja: cdda が %s にマウントしました

en: error starting mount daemon
ja: マウントデーモンの起動中にエラーが発生しました

en: gphoto2 mount on %s
ja: gphoto2 が %s にマウントしました

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
ja: libimobiledevice エラー: 引数が間違っています

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
ja: libimobiledevice エラー: デバイスが見つかりません。usbmuxd が正しく設定されているか確認してください。

en: libmtp error: %s
ja: libmtp エラー: %s

en: mountpoint for %s already running
ja: %s 用のマウントポイントはすでに使用中です

en: values must be string or list of strings
ja: 値は文字列または文字列リストである必要があります
