nautilus master - en to ja translation catalogue (1059 entries)

en:  (another copy)
ja:  (別のコピー)

en:  (copy)
ja:  (コピー)

en: %'d / %'d — %s left | %'d / %'d — %s left
ja[0]: %'d / %'d — 残り %s

en: %'d / %'d — %s left (%s/sec) | %'d / %'d — %s left (%s/sec)
ja[0]: %'d / %'d — 残り %s (%s/秒)

en: %'d file operation active | %'d file operations active
ja[0]: %'d 個のファイル操作を実行中です

en: %'d folder selected | %'d folders selected
ja[0]: %'d 個のフォルダーを選択しました

en: %'d hour | %'d hours
ja[0]: %'d 時間

en: %'d item selected | %'d items selected
ja[0]: %'d 個のアイテムを選択しました

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
ja[0]: %'d 個のアイテム、サイズは %s

en: %'d minute | %'d minutes
ja[0]: %'d 分

en: %'d other item selected | %'d other items selected
ja[0]: 他に %'d 個のアイテムを選択しました

en: %'d second | %'d seconds
ja[0]: %'d 秒

en: %'dnd link to %s
ja: %'d 番目の%sへのリンク

en: %'drd link to %s
ja: %'d 番目の%sへのリンク

en: %'dst link to %s
ja: %'d 番目の%sへのリンク

en: %'dth link to %s
ja: %'d 番目の%sへのリンク

en: %'u file | %'u files
ja[0]: %'u 個のファイル

en: %'u folder | %'u folders
ja[0]: %'u 個のフォルダー

en: %'u item | %'u items
ja[0]: %'u 個のアイテム

en: %-e %b
ja: %-m月%-e日

en: %-e %b %H:%M
ja: %-m月%-e日 %H:%M

en: %-e %b %Y
ja: %Y年%-m月%-e日

en: %-e %b %Y %H:%M
ja: %Y年%-m月%-e日 %H:%M

en: %-e %b %Y %l:%M %p
ja: %Y年%-m月%-e日 %p %I:%M

en: %-e %b %l:%M %p
ja: %-m月%-e日 %p %I:%M

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
ja[0]: %0.2f フレーム/秒

en: %a
ja: %A

en: %a %H:%M
ja: %A %H:%M

en: %a %l:%M %p
ja: %A %p %I:%M

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前以降

en: %d file deleted | %d files deleted
ja[0]: %d 個のファイルを削除しました

en: %d file unstarred | %d files unstarred
ja[0]: %d 個のファイルの星を外しました

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d pixel | %d pixels
ja[0]: %d ピクセル

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %l:%M %p
ja: %p %I:%M

en: %s (%'dnd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'drd copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'dst copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (%'dth copy)%s
ja: %s (%'d 番目のコピー)%s

en: %s (another copy)%s
ja: %s (別のコピー)%s

en: %s (copy)%s
ja: %s (コピー)%s

en: %s / %s available | %s / %s available
ja[0]: %s / %s の空き領域

en: %s / %s — %s left (%s/sec) | %s / %s — %s left (%s/sec)
ja[0]: %s / %s — 残り %s (%s/秒)

en: %s Visible Columns
ja: %s で表示する項目

en: %s document
ja: %s のドキュメント

en: %s more space is required to copy to the destination.
ja: 転送先にコピーするには %s 以上の空き容量が必要です。

en: (%d file/sec) | (%d files/sec)
ja[0]: (%d ファイル/秒)

en: (Empty)
ja: (空)

en: (containing %'d item) | (containing %'d items)
ja[0]: (%'d 個のアイテムを含む)

en: (containing a total of %'d item) | (containing a total of %'d items)
ja[0]: (合計で %'d 個のアイテムを含む)

en: (some contents unreadable)
ja: (いくつかのファイルは読み取り不可です)

en: --check cannot be used with other options.
ja: --check オプションには他のオプションを指定できません。

en: --quit cannot be used with URIs.
ja: --quit オプションには URI を指定できません。

en: --select must be used with at least an URI.
ja: --select オプションには一つ以上の URI を指定してください。

en: 0 Channels
ja: 0 チャンネル

en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="GNOME help for templates">Learn more…</a>
ja: <a href="help:gnome-help/files-templates" title="GNOME help for templates">詳しくは…</a>

en: ? bytes
ja: ? バイト

en: ? items
ja: ? 個のアイテム

en: A file cannot be called “..”.
ja: “..”という名前はファイルに付けられません。

en: A file cannot be called “.”.
ja: “.”という名前はファイルに付けられません。

en: A file with that name already exists.
ja: 同じ名前のファイルがすでに存在します。

en: A folder cannot be called “..”.
ja: “..”という名前はフォルダーに付けられません。

en: A folder cannot be called “.”.
ja: “.”という名前はフォルダーに付けられません。

en: A folder with that name already exists.
ja: 同じ名前のフォルダーがすでに存在します。

en: A folder with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前のフォルダーがすでに“%s”にあります。

en: A list of captions below an icon in the icon view. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Some possible values are: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, and “mime_type”.
ja: アイコン表示でアイコンの下に表示する見出しの一覧です。実際に表示できる見出しの数はズームレベルに依存します。利用可能な値: “size”, “type”, “date_modified”, “owner”, “group”, “permissions”, “mime_type”

en: A newer file with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前の新しいファイルがすでに“%s”にあります。

en: A newer folder with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前の新しいフォルダーがすでに“%s”にあります。

en: A string specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses, depending on the zoom level. Each of the list entries is of the form “Zoom Level:Integer”. For each specified zoom level, if the given integer is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the integer is 0 or smaller, no limit is imposed on the specified zoom level. A default entry of the form “Integer” without any specified zoom level is also allowed. It defines the maximum number of lines for all other zoom levels. Examples: 0 — always display overlong file names; 3 — shorten file names if they exceed three lines; smallest:5,smaller:4,0 — shorten file names if they exceed five lines for zoom level “smallest”. Shorten file names if they exceed four lines for zoom level “smaller”. Do not shorten file names for other zoom levels. Available zoom levels: small, standard, large.
ja: ズームレベルに応じ、ファイル名の一部を省略記号 (...) で置き換えるべき長さを指定したリストです (すなわち、n 行に収まらないファイル名を省略文字で置き換えて表示するか、それともそのまま複数行にまたがって表示するかを、ズームレベル毎に指定します)。リストの各要素は“ズームレベル:整数値”という形式にしてください。それぞれ指定したズームレベルに対して整数値が 0 より大きい場合、ファイル名は指定した行数を超えて表示されることはありません。整数値が 0 以下の場合、そのズームレベルでは無制限で表示されることになります。ズームレベルを指定せずに“整数値”の形式で指定することも可能です。この場合、既に指定しているズーム以外のレベルに対してその整数値が表示する際の最大行数になります。例: “0” (常にすべてのファイル名を表示する)、“3” (3 行を超えて表示されるファイル名を 3 行に収めるように省略記号で置き換える)、“smallest:5,smaller:4,0”というリスト (ズームレベルが“smallest”の場合には 5 行を超えて表示されるファイル名を 5 行に収めるように省略記号で置き換え、ズームレベルが“smaller”の場合には 4 行を超えて表示されるファイル名を 4 行に収めるように省略記号で置き換え、それ以外のズームレベルではすべてのファイル名を表示する); ズームレベルで指定可能な値: small, standard, large

en: A tuple containing the initial width and height of the application window.
ja: アプリケーションウィンドウの初期の幅と高さを含むタプルです。

en: Access
ja: アクセス

en: Access and organize files
ja: ファイルの操作や整理をします

en: Access and organize your files
ja: ファイルにアクセスしたり整理したりします

en: Access files
ja: アクセスのみ

en: Accessed
ja: アクセス日時

en: Action to Open Items
ja: アイテムの開き方

en: Add
ja: 追加

en: Add information to be displayed beneath file and folder names. More information will appear when zooming closer.
ja: ファイル/フォルダー名の下に表示する情報を追加できます。拡大するとより多くの情報が表示されます。

en: Add to _Bookmarks
ja: ブックマークに追加(_B)

[ctx: Album]
en: Unknown
ja: 不明

en: Album Name
ja: アルバム名

en: Album name
ja: アルバム名

en: Album:
ja: アルバム:

en: All file operations have been successfully completed
ja: すべてのファイル操作が正常に完了しました

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All folders
ja: すべてのフォルダー

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
ja: ここでアイテムを削除すると元に戻すことはできません。

en: All locations
ja: すべての場所

en: Allow _executing file as program
ja: プログラムとして実行可能(_E)

en: Always open a new window for browsing specified URIs
ja: 指定した URI を常に新しいウィンドウで開く

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
ja: 常に場所エントリを使用する (パスバーは使わない)

en: An archive cannot be called “..”.
ja: “..”という名前はアーカイブに付けられません。

en: An archive cannot be called “.”.
ja: “.”という名前はアーカイブに付けられません。

en: An invalid drag type was used.
ja: 使用したドラッグの種類は無効です。

en: An older file with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前の古いファイルがすでに“%s”にあります。

en: An older folder with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前の古いフォルダーがすでに“%s”にあります。

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前の他のファイルがすでに“%s”にあります。

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
ja: 同じ名前の他のフォルダーがすでに“%s”にあります。

en: Another link to %s
ja: %sへの別のリンク

en: Any time
ja: 指定なし

en: Anything
ja: 指定なし

en: Aperture Value
ja: 口径

en: Apply this action to all files and folders
ja: この操作をすべてのファイルとフォルダーに適用する

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive name
ja: アーカイブ名

en: Archive name is too long.
ja: アーカイブ名が長すぎます。

en: Archive names cannot contain “/”.
ja: “/”はアーカイブ名に含められません。

en: Archives with “.” at the beginning of their name are hidden.
ja: “.”で始まるアーカイブは隠しファイルになります。

en: Are you sure you want to open all files?
ja: 本当にすべてのファイルを開きますか?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
ja[0]: 本当に選択した %'d 個のアイテムをゴミ箱から完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items?
ja[0]: 本当に選択した %'d 個のアイテムを完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s” from the trash?
ja: 本当にゴミ箱から“%s”を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ja: 本当に“%s”を完全に削除しますか?

[ctx: Artist]
en: Unknown
ja: 不明

en: Artist Name
ja: アーティスト名

en: Artist name
ja: アーティスト名

en: Artist:
ja: アーティスト:

en: Audio
ja: 音声

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Audio DVD
ja: オーディオ DVD

en: Audio/Video
ja: 音声/動画

en: Automatic Numbering Order
ja: 連番を付ける順序

en: Automatic Numbers
ja: 連番

en: Available Protocols
ja: 利用可能なプロトコル

en: Back
ja: 戻る

en: Basic
ja: 基本

en: Batch rename %d file | Batch rename %d files
ja[0]: %d 個のファイル名を一括変更します

en: Binary
ja: バイナリ

en: Bit rate:
ja: ビットレート:

en: C_hange
ja: 変更(_H)

en: C_ompress…
ja: 圧縮(_O)…

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Camera Brand
ja: カメラのブランド

en: Camera Model
ja: カメラのモデル

en: Camera model
ja: カメラのモデル

en: Cance_l
ja: キャンセル(_L)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Group Change?
ja: グループの変更をキャンセルしますか?

en: Cancel Owner Change?
ja: 所有者の変更をキャンセルしますか?

en: Canceled
ja: キャンセルしました

en: Change Permissions for Enclosed Files
ja: フォルダー内のすべてのファイルの権限を変更

en: Change Permissions for Enclosed Files…
ja: フォルダー内のすべてのファイルの権限を変更…

en: Channels:
ja: チャンネル数:

en: Choose the order of information to appear in this folder:
ja: このフォルダーで表示する項目の順番を選択してください:

en: Clear the currently selected date
ja: 選択中の日付をクリアします

en: Close current view
ja: 現在のビューを閉じる

en: Close tab
ja: タブを閉じます

en: Codec:
ja: コーデック:

en: Column order in list view
ja: 一覧表示の項目の順番

en: Columns visible in list view
ja: 一覧表示に表示する項目

en: Comment:
ja: コメント:

en: Compatible with all operating systems.
ja: すべてのオペレーティングシステムで使用可能です。

en: Compress %d file | Compress %d files
ja[0]: %d 個のファイルを圧縮します

en: Compress “%s”
ja: “%s”を圧縮します

en: Compressed %'d file into “%s” | Compressed %'d files into “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”に圧縮しました

en: Compressed “%s” into “%s”
ja: “%s”から“%s”に圧縮しました

en: Compressing %'d file into “%s” | Compressing %'d files into “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”に圧縮中

en: Compressing Files
ja: ファイルを圧縮中

en: Compressing “%s” into “%s”
ja: “%s”を“%s”に圧縮中

en: Computer
ja: コンピューター

en: Con_nect
ja: 接続(_N)

en: Connect to _Server
ja: サーバーへ接続(_S)

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Container:
ja: コンテナー:

en: Contains digital photos
ja: デジタル写真が含まれています

en: Contains music
ja: 音楽が含まれています

en: Contains music and photos
ja: 音楽と写真が含まれています

en: Contains photos and music
ja: 写真と音楽が含まれています

en: Contains software to install
ja: インストール可能なソフトウェアが含まれています

en: Contains software to run
ja: 実行可能なソフトウェアが含まれています

en: Content View
ja: 内容表示

en: Contents
ja: 内容

en: Contents:
ja: 内容:

en: Coordinates
ja: 位置情報

en: Copied %'d file to “%s” | Copied %'d files to “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”にコピーしました

en: Copied “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”にコピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy %d item to “%s” | Copy %d items to “%s”
ja[0]: %d 個のアイテムを“%s”にコピーします

en: Copy _Anyway
ja: とにかくコピーする(_A)

en: Copy to…
ja: 指定先にコピー…

en: Copy “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”にコピーします

en: Copying %'d file to “%s” | Copying %'d files to “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”にコピー中

en: Copying Files
ja: ファイルをコピー中

en: Copying “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”にコピー中

en: Copyright
ja: 著作権

en: Could Not Display “%s”
ja: “%s”を表示できませんでした

en: Could not add application
ja: アプリケーションを追加できませんでした

en: Could not determine original location of “%s”
ja: “%s”があった元の場所を特定できませんでした

en: Could not forget association
ja: 関連付けを消去できませんでした

en: Could not paste files
ja: ファイルを貼り付けできませんでした

en: Could not remove the already existing file with the same name in %s.
ja: %s の中にある同名のファイルを削除できませんでした。

en: Could not remove the source folder.
ja: 転送元のフォルダーを削除できませんでした。

en: Could not set as default
ja: デフォルトに設定できませんでした

en: Count Number of Files in Folders
ja: フォルダー内のファイル数の算出

en: Create
ja: 作成

en: Create Archive
ja: アーカイブを作成

en: Create _Link
ja: リンクを作成(_L)

en: Create a new folder “%s”
ja: 新しいフォルダー“%s”を作成します

en: Create an empty file “%s”
ja: 空のファイル“%s”を作成します

en: Create and delete files
ja: 作成と削除

en: Create link to “%s”
ja: “%s”へのリンクを作成します

en: Create links to %d item | Create links to %d items
ja[0]: %d 個のアイテムへのリンクを作成します

en: Create new file “%s” from template
ja: 新しいファイル“%s”をテンプレートから作成します

en: Created
ja: 作成日

en: Created On
ja: 作成日時

en: Creating Properties window.
ja: プロパティウィンドウの作成中

en: Creating links in “%s”
ja: “%s”でリンクを作成中

en: Creation Date
ja: 作成日時

en: Creation date
ja: 作成日時

en: Creator
ja: 作成者

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut
ja: 切り取り

en: Date when file was moved to the Trash
ja: ファイルをゴミ箱へ移動した日時

en: Default folder viewer
ja: デフォルトのフォルダー表示形式

en: Default format for compressing files
ja: デフォルトのファイル圧縮形式

en: Default icon view zoom level
ja: デフォルトのアイコン表示のズームレベル

en: Default list view zoom level
ja: デフォルトの一覧表示のズームレベル

en: Default sort order
ja: デフォルトの並び順

en: Delete %d copied item | Delete %d copied items
ja[0]: コピーされた %d 個のアイテムを削除します

en: Delete %d duplicated item | Delete %d duplicated items
ja[0]: %d 個の複製したアイテムを削除します

en: Delete %d extracted file | Delete %d extracted files
ja[0]: %d 個の展開したファイルを削除します

en: Delete _All
ja: すべて削除(_A)

en: Delete all items in the Trash
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムを削除します

en: Delete link to “%s”
ja: “%s”へのリンクを削除します

en: Delete links to %d item | Delete links to %d items
ja[0]: %d 個のアイテムへのリンクを削除します

en: Delete “%s”
ja: “%s”を削除します

en: Deleted %'d file | Deleted %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを削除しました

en: Deleted “%s”
ja: “%s”を削除しました

en: Deleting %'d file | Deleting %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを削除中

en: Deleting Files
ja: ファイルを削除中

en: Deleting “%s”
ja: “%s”を削除中

en: Description
ja: 説明

en: Detailed Type
ja: 種類の詳細

en: Details:
ja: 詳細:

en: Details: %s
ja: 詳細: %s

en: Detected as “%s”
ja: “%s”を検出

en: Dimensions:
ja: 大きさ:

en: Disconnect
ja: 切断

en: Display system controls for trash content
ja: ゴミ箱の内容に関するシステム設定を表示します

en: Do _not Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にしない(_N)

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
ja: アンマウントする前にゴミ箱を空にしますか?

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
ja[0]: %d 個の場所を表示しますか?

en: Document
ja: ドキュメント

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Don’t have permission to access the requested location.
ja: 要求された場所へアクセスする権限がありません。

en: Double click
ja: ダブルクリック

en: Drag and drop is not supported.
ja: ドラッグ & ドロップはサポートしていません。

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
ja: ドラッグ & ドロップはローカルのファイルシステムでのみサポートしています。

en: Dropped Text.txt
ja: ドロップしたテキスト.txt

en: Duplicate %d item in “%s” | Duplicate %d items in “%s”
ja[0]: %d 個のファイルを“%s”で複製します

en: Duplicate “%s” in “%s”
ja: “%s”を“%s”で複製します

en: Duplicated %'d file in “%s” | Duplicated %'d files in “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”で複製しました

en: Duplicated “%s”
ja: “%s”を複製しました

en: Duplicating %'d file in “%s” | Duplicating %'d files in “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”で複製中

en: Duplicating “%s”
ja: “%s”を複製中

en: Duration:
ja: 再生時間:

en: E_xtract to…
ja: 展開先(_X)…

en: Edit
ja: 編集

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_T)

en: Empty _Trash…
ja: ゴミ箱を空にする(_T)…

en: Empty all items from Trash?
ja: ゴミ箱からすべてのアイテムを削除しますか?

en: Emptying Trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: Enable new experimental views
ja: 新しい実験的な表示形式を有効にする

en: Enter a password here.
ja: ここにパスワードを入力してください。

en: Enter password…
ja: パスワードを入力…

en: Enter server address…
ja: サーバーアドレスを入力…

en: Episode Number
ja: エピソード番号

en: Episode number
ja: エピソード番号

en: Error compressing %'d file into “%s” | Error compressing %'d files into “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルの“%s”への圧縮中にエラーが発生しました

en: Error compressing “%s” into “%s”
ja: “%s”の“%s”への圧縮中にエラーが発生しました

en: Error extracting “%s”
ja: “%s”の展開中にエラーが発生しました

en: Error while adding “%s”: %s
ja: “%s”の追加中にエラーが発生しました: %s

en: Error while compressing files.
ja: ファイルの圧縮中にエラーが発生しました。

en: Error while copying to “%s”.
ja: “%s”へのコピー中にエラーが発生しました。

en: Error while copying “%s”.
ja: “%s”のコピー中にエラーが発生しました。

en: Error while copying.
ja: コピー中にエラーが発生しました。

en: Error while creating directory %s.
ja: フォルダー %s の作成中にエラーが発生しました。

en: Error while creating file %s.
ja: ファイル %s の作成中にエラーが発生しました。

en: Error while creating link to %s.
ja: %s へリンクの作成中にエラーが発生しました。

en: Error while deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Error while moving files to trash.
ja: ファイルのゴミ箱への移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving “%s”.
ja: “%s”の移動中にエラーが発生しました。

en: Error while moving.
ja: 移動中にエラーが発生しました。

en: Error while setting “%s” as default application: %s
ja: “%s”をデフォルトのアプリケーションに設定できませんでした: %s

en: Examples:
ja: 例:

en: Executable files in this folder will appear in the Scripts menu.
ja: このフォルダーにある実行可能なファイルが [スクリプト] メニューに表示されます。

en: Execute
ja: 実行

en: Existing Text
ja: 検索する文字列

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Extract
ja: 展開

en: Extract %d file | Extract %d files
ja[0]: %d 個のファイルを展開します

en: Extract Here
ja: ここで展開

en: Extract to…
ja: 展開先…

en: Extract “%s”
ja: “%s”を展開します

en: Extracted %'d file to “%s” | Extracted %'d files to “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”へ展開しました

en: Extracted “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”へ展開しました

en: Extracting Files
ja: ファイルを展開中

en: Extracting “%s”
ja: “%s”を展開中

en: Failed to load image information
ja: 画像情報の読み込みに失敗しました

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Operations
ja: ファイルの操作

en: File Transfer Protocol
ja: ファイル転送プロトコル

en: File access
ja: ファイルのアクセス権

en: File and Folder conflict
ja: ファイルとフォルダーの衝突

en: File conflict
ja: ファイルの衝突

en: File name
ja: ファイル名

en: File name is too long.
ja: ファイル名が長すぎます。

en: File names cannot contain “/”.
ja: “/”はファイル名に含められません。

en: File not found
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Files
ja: ファイル

en: Files in the folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー“%s”の中にあるファイルを参照する権限がないため、それらのファイルをコピーできません。

en: Files in the folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to see them.
ja: フォルダー“%s”の中にあるファイルを参照する権限がないため、それらのファイルを操作できません。

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
ja: “.”で始まるファイルは隠しファイルになります。

en: Files, also known as Nautilus, is the default file manager of the GNOME desktop. It provides a simple and integrated way of managing your files and browsing your file system.
ja: ファイル (Nautilus という名称でも知られています) は、GNOME デスクトップで使用されているデフォルトのファイルマネージャーです。ファイルの管理やファイルシステムの閲覧をシンプルかつ統合的に行うことができます。

en: Filesystem type
ja: ファイルシステムの種類

en: Filter the search dates using either last used or last modified
ja: 検索フィルターの日付に最終使用日時か最終更新日時のどちらを指定するか

en: Filter the search dates using either last used or last modified.
ja: 検索フィルターの日付に最終使用日時か最終更新日時のどちらを指定するかの設定です。

en: Find and replace _text
ja: 文字列を検索して置き換え(_T)

en: First Created
ja: 作成日時が古い順

en: First Modified
ja: 更新日時が古い順

en: Flash Fired
ja: フラッシュあり

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Folder
ja: フォルダー

en: Folder access
ja: フォルダーのアクセス権

en: Folder is Empty
ja: フォルダーが空です

en: Folder name
ja: フォルダー名

en: Folder name is too long.
ja: フォルダー名が長すぎます。

en: Folder names cannot contain “/”.
ja: “/”はフォルダー名に含められません。

en: Folders
ja: フォルダー

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
ja: “.”で始まるフォルダーは隠しフォルダーになります。

en: Font
ja: フォント

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Back” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるボタンを使用する場合、ブラウザーウィンドウで「戻る」コマンドをどのボタンで実行するかを、このキーで設定します。可能な値は 6 と 14 の間です。

en: For users with mice that have buttons for “Forward” and “Back”, this key will set which button activates the “Forward” command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるボタンを使用する場合、ブラウザーウィンドウで「進む」コマンドをどのボタンで実行するかを、このキーで設定します。可能な値は 6 と 14 の間です。

en: For users with mice that have “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of Nautilus when either is pressed.
ja: 「進む」「戻る」ボタンのあるマウスを使用する場合、Nautilus 中においてそれらのボタンを押したときに何らかのアクションを実行するかどうか、このキーによって決定します

en: Forget association
ja: 関連付けを消去

en: Format
ja: 書式

en: Forward
ja: 進む

en: Frame rate:
ja: フレームレート:

en: Free space
ja: 空き容量

en: Full Text
ja: フルテキスト

en: General
ja: 全般

en: Go back
ja: 前に戻る

en: Go forward
ja: 次に進む

en: Group
ja: グループ

en: Height
ja: 高さ

en: Home
ja: ホーム

en: ISO Speed Rating
ja: ISO スピード率

en: Icon View
ja: アイコン表示

en: Icon View Captions
ja: アイコン表示のキャプション

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
ja: true に設定すると、新規に開いたウィンドウに場所バーが表示されます。

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
ja: true に設定すると、新規に開いたウィンドウにサイドペインが表示されます。

en: If set to true, then Nautilus browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
ja: true に設定すると、Nautilus ブラウザーウィンドウはパスバーの代わりにテキスト入力が可能なロケーションバーを常に使用します。

en: If set to true, then Nautilus will also match the file contents besides the name. This toggles the default active state, which can still be overridden in the search popover
ja: true に設定すると、Nautilus はファイル名の他にファイルの内容で一致したものも検索結果として表示します。この項目は既定の検索方法を指定するものですが、検索バーのポップオーバーでおこなった設定により値が上書きされます。

en: If set to true, then Nautilus will show a delete permanently context menu item to bypass the Trash.
ja: true に設定すると、ファイルを完全に削除するための項目をコンテキストメニューに追加します。この操作はファイルをゴミ箱へ移動せずに直接削除します。

en: If set to true, then Nautilus will show context menu items to create links from the copied or selected files.
ja: true に設定すると、コピーまたは選択したファイルのリンクを作成するための項目をコンテキストメニューに追加します。

en: If set to “after-current-tab”, then new tabs are inserted after the current tab. If set to “end”, then new tabs are appended to the end of the tab list.
ja: “after-current-tab”にすると、新しいタブが現在フォーカスが当たっているタブの後ろに挿入されるようになります。“end”にすると、新しいタブは常に一番最後に追加されます。

en: If this is set to true, when performing a drag and drop operation the hovered folder will open automatically after a timeout.
ja: true にした場合、アイテムをドラッグしてフォルダーの上で一定時間待機すると、該当のフォルダー内に遷移します。

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. I.e., if sorted by name, then instead of sorting the files from “a” to “z”, they will be sorted from “z” to “a”; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
ja: true にすると、ウィンドウに表示されるファイルが逆順に並びます。つまり、名前順の場合は“a”〜“z”でファイルを並べ替えるかわりに、“z”〜“a”の順番で並べます。サイズ順にすると、大きい順のかわりに小さい順で並べます。

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: ここでアイテムを削除すると元に戻すことはできません。

en: If you don’t trust this location or aren’t sure, press Cancel.
ja: もしこの場所が信用できるものではないか、よくわからない時はキャンセルを押してください。

en: Illustration
ja: 絵/イラスト

en: Image
ja: 画像

en: Image Type
ja: 画像の種類

en: Images over this size (in megabytes) won’t be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
ja: サムネイルを表示するときに、画像サイズがこのサイズ (メガバイト単位) を越えるものは表示しません。この設定の意図は表示するまでに時間がかかり、多くのメモリを消費する大きな画像のサムネイル表示を制限するためです。

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
ja: このデバイス上の空き領域を増やすにはゴミ箱を空にしなければなりません。空にすると、ゴミ箱の中にあるすべてのアイテムが完全に消去されます。

en: In which locations Nautilus should search on subfolders. Available values are “local-only”, “always”, “never”.
ja: どの場所でサブフォルダー内の検索を行うかの設定です。指定可能な値: “local-only”, “always”, “never”

en: Initial size of the window
ja: ウィンドウの初期サイズ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Last Created
ja: 作成日時が新しい順

en: Last Modified
ja: 更新日時が新しい順

en: Last _Modified
ja: 更新日時が新しい順(_M)

en: Last _Trashed
ja: 削除日時(_T)

en: Last _modified
ja: 最終更新日時(_M)

en: Last _used
ja: 最終使用日時(_U)

en: Last modified:
ja: 最終更新日時:

en: Last month | %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前以降

en: Last week | %d weeks ago
ja[0]: %d 週前以降

en: Last year | %d years ago
ja[0]: %d 年前以降

en: Link
ja: リンク

en: Link (broken)
ja: リンク切れ

en: Link target
ja: リンク先

en: Link to %s
ja: %sへのリンク

en: List View
ja: 一覧表示

en: List files only
ja: 表示のみ

en: List of possible captions on icons
ja: アイコンの下に表示する見出し

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Location
ja: 場所

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルへのリンクを作成中

en: Markup
ja: マークアップ

en: Maximum image size for thumbnailing
ja: サムネイル表示が可能な画像の最大サイズ

en: Me
ja: 自分

[ctx: Media container]
en: Unknown
ja: 不明

en: Merge
ja: マージ

en: Merge Folder
ja: フォルダーのマージ

en: Merge _All
ja: すべてマージ(_A)

en: Merge folder “%s”?
ja: フォルダー“%s”をマージしますか?

en: Merge with
ja: マージするフォルダー

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ja: マージする場合、コピーするファイルと衝突するフォルダー中のファイルを置き換える前に確認します。

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metering Mode
ja: 測量モード

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_V)

en: Modified
ja: 更新日

en: Modified — Time
ja: 更新日時

en: Mono
ja: モノラル

en: Mouse button to activate the “Back” command in browser window
ja: ブラウザーウィンドウで「戻る」コマンドを実行するマウスのボタン

en: Mouse button to activate the “Forward” command in browser window
ja: ブラウザーウィンドウで「進む」コマンドを実行するマウスのボタン

en: Move %d item back to trash | Move %d items back to trash
ja[0]: %d 個のアイテムをゴミ箱へ移動し直します

en: Move %d item back to “%s” | Move %d items back to “%s”
ja[0]: %d 個のアイテムを“%s”へ移動し直します

en: Move %d item to trash | Move %d items to trash
ja[0]: %d 個のアイテムをゴミ箱へ移動します

en: Move %d item to “%s” | Move %d items to “%s”
ja[0]: %d 個のアイテムを“%s”へ移動します

en: Move Tab _Left
ja: タブを左へ移動(_L)

en: Move Tab _Right
ja: タブを右へ移動(_R)

en: Move to…
ja: 指定先へ移動…

en: Move “%s” back to trash
ja: “%s”をゴミ箱へ移動し直します

en: Move “%s” back to “%s”
ja: “%s”を“%s”へ移動し直します

en: Move “%s” to trash
ja: “%s”をゴミ箱へ移動します

en: Move “%s” to “%s”
ja: “%s”を“%s”へ移動します

en: Moved %'d file to “%s” | Moved %'d files to “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”へ移動しました

en: Moved “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”へ移動しました

en: Moving %'d file to “%s” | Moving %'d files to “%s”
ja[0]: %'d 個のファイルを“%s”へ移動中

en: Moving Files
ja: ファイルを移動中

en: Moving “%s” to “%s”
ja: “%s”から“%s”へ移動中

en: Music
ja: 楽曲

en: Name
ja: 名前

en: Name cannot be empty.
ja: ファイル名は空文字列にできません。

en: Name cannot contain “/”.
ja: “/”は名前に含められません。

en: Nautilus 3.6 deprecated this directory and tried migrating this configuration to ~/.local/share/nautilus
ja: Nautilus 3.6 でこのディレクトリの使用は非推奨となったため ~/.local/share/nautilus への設定内容の移行を試みました

en: Nautilus supports all the basic functions of a file manager and more. It can search and manage your files and folders, both locally and on a network, read and write data to and from removable media, run scripts, and launch applications. It has three views: Icon Grid, Icon List, and Tree List. Its functions can be extended with plugins and scripts.
ja: Nautilus は、ファイルマネージャーとしての基本機能を完備するだけでなく、便利な機能もたくさんあります。たとえば、ファイルとフォルダーの検索と管理、ローカルおよびネットワーク上でのファイル操作、リムーバルメディアのデータ読み書き、スクリプトの実行アプリケーションの起動などです。三種類の表示モードが利用できます: アイコングリッド、アイコンリスト、そしてツリーリストです。プラグインとスクリプトを利用して機能拡張ができます。

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Never
ja: しない

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: New Folder with Selection (%'d Item) | New Folder with Selection (%'d Items)
ja[0]: 選択アイテムを含む新しいフォルダーを作成 (%'d 個)

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New _Document
ja: 新しいドキュメント(_D)

en: New _Folder
ja: 新しいフォルダー(_F)

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: No Results Found
ja: 見つかりませんでした

en: No network locations found
ja: ネットワークの場所が見つかりませんでした

en: No recent servers found
ja: 最近使用したサーバーなし

en: No results found
ja: 見つかりませんでした

en: None
ja: なし

en: Not allowed to set group
ja: グループは指定できません

en: Not allowed to set owner
ja: 所有者は指定できません

en: Not allowed to set permissions
ja: アクセス権は指定できません

en: Not enough free space to extract %s
ja: %s を展開するための空き容量が足りません

en: On This Computer
ja: このコンピューター

en: On this computer only
ja: このコンピューターのみ

en: Only searching the current folder
ja: 現在のフォルダーのみ検索します

en: Oops! Something went wrong.
ja: うわっ! 何か問題が発生しました。

en: Oops! There was a problem running this software.
ja: うわっ! このソフトウェアの実行で問題が発生しました。

en: Open
ja: 開く

en: Open %s
ja: %s を開く

en: Open In New _Tab
ja: 新しいタブで開く(_T)

en: Open In New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open With
ja: 開き方

en: Open With %s
ja: %sで開く

en: Open With Other _Application
ja: 別のアプリケーションで開く(_A)

en: Open all files of type “%s” with
ja: “%s”に属すすべてのファイルを以下のアプリケーションで開く

en: Open in Disks
ja: “ディスク”で開く

en: Open in New _Tab
ja: 新しいタブで開く(_T)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open with:
ja: 開き方:

en: Opening %d item. | Opening %d items.
ja[0]: %d 個のアイテムを開いています。

en: Opening “%s”.
ja: “%s”を開いています。

en: Optional Context Menu Actions
ja: 追加のコンテキストメニュー項目

en: Original File Name
ja: 元のファイル名

en: Original Location
ja: 元の場所

en: Original Name (Ascending)
ja: 元の名前 (昇順)

en: Original Name (Descending)
ja: 元の名前 (降順)

en: Original file
ja: 元のファイル

en: Original file name
ja: 元のファイル名

en: Original folder
ja: 元のフォルダー

en: Original location of file before moved to the Trash
ja: ファイルがゴミ箱へ移動される前にあった場所

en: Other
ja: その他

en: Other Locations
ja: 他の場所

en: Other Type…
ja: 他の種類…

en: Others
ja: その他

en: Owner
ja: 所有者

en: PDF / PostScript
ja: PDF/PostScript

en: P_roperties
ja: プロパティ(_R)

en: Parent folder
ja: 親フォルダー

en: Password
ja: パスワード

en: Password Required
ja: パスワードが必要です

en: Password protected .zip, must be installed on Windows and Mac.
ja: パスワードで保護された .zip です。Windows と Mac では別途アーカイバーのインストールが必要です。

en: Password-protected archives are not yet supported. This list contains applications that can open the archive.
ja: パスワードで保護されたアーカイブは現在サポートしていません。このリストには、アーカイブを開くことができるアプリケーションが含まれています。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Perform a quick set of self-check tests.
ja: 簡易自己診断テストセットを実行する

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Permissions do not allow pasting files in this directory
ja: このディレクトリにファイルを貼り付ける権限がありません

en: Photo CD
ja: フォト CD

en: Picture
ja: 写真

en: Picture CD
ja: ピクチャー CD

en: Please drop just one image to set a custom icon.
ja: カスタムアイコンを使用するには画像を一つだけドロップしてください。

en: Please rename the symbolic link or press the skip button.
ja: シンボリックリンクの名前を変更するかスキップボタンを押してください。

en: Possible values are “single” to launch files on a single click, or “double” to launch them on a double click.
ja: シングルクリックでアイテムを起動する場合は“single”、ダブルクリックでアイテムを起動する場合は“double”です。

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Preparing
ja: 準備中

en: Preparing to compress %'d file | Preparing to compress %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを圧縮する準備中です

en: Preparing to copy %'d file (%s) | Preparing to copy %'d files (%s)
ja[0]: %'d 個のファイル (%s) をコピーする準備中です

en: Preparing to delete %'d file (%s) | Preparing to delete %'d files (%s)
ja[0]: %'d 個のファイル (%s) を削除する準備中です

en: Preparing to extract
ja: 展開を準備中

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルを移動する準備中です

en: Preparing to move %'d file (%s) | Preparing to move %'d files (%s)
ja[0]: %'d 個のファイル (%s) を移動する準備中です

en: Preparing to move to “%s”
ja: “%s”へ移動する準備中です

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルをゴミ箱へ移動する準備中です

en: Presentation
ja: プレゼンテーション

en: Program
ja: プログラム

en: Properties
ja: プロパティ

en: Put files in this folder to use them as templates for new documents.
ja: このフォルダーに置かれたファイルがドキュメント作成時のテンプレートとして使用されます。

en: Quit Nautilus.
ja: Nautilus を強制終了する

en: R_eload
ja: 再読み込み(_E)

en: Rating
ja: 評価

en: Re_name
ja: 名前を変更(_N)

en: Re_place
ja: 置き換える(_P)

en: Read and write
ja: 読み書き

en: Read-only
ja: 読み取り専用

en: Recency
ja: 最近

en: Recent Servers
ja: 最近使用したサーバー

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo last undone action
ja: 最後に元に戻したアクションをやり直します

en: Relevance
ja: 関連度

en: Relevance rank for search
ja: 検索の関連度順

en: Remote location — only searching the current folder
ja: リモートの場所 — 現在のフォルダーのみ検索します

en: Rena_me…
ja: 名前を変更(_M)…

en: Rename %d File | Rename %d Files
ja[0]: %d 個のファイル名を変更

en: Rename %d File and Folder | Rename %d Files and Folders
ja[0]: %d 個のファイルとフォルダー名を変更

en: Rename %d Folder | Rename %d Folders
ja[0]: %d 個のフォルダー名を変更

en: Rename _using a template
ja: テンプレートを使用して変更(_U)

en: Rename “%s” as “%s”
ja: “%s”から“%s”に名前を変更します

en: Renaming “%s” to “%s”.
ja: “%s”から“%s”に変更中。

en: Replace With
ja: 置き換え後の文字列

en: Replace _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: Replace file “%s”?
ja: ファイル“%s”を置き換えますか?

en: Replace folder “%s”?
ja: フォルダー“%s”を置き換えますか?

en: Replace the current List Columns settings with the default settings
ja: 一覧に表示する項目の設定をデフォルト設定に戻します

en: Replace with
ja: 置き換え後のファイル

en: Replacing it will overwrite its content.
ja: 置き換えると内容が上書きされます。

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ja: 置き換えるとフォルダー中のすべてのファイルが削除されます。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to De_fault
ja: デフォルトに戻す(_F)

en: Reset zoom
ja: サイズをリセットする

en: Restore %d item from trash | Restore %d items from trash
ja[0]: %d 個のアイテムをゴミ箱から元に戻します

en: Restore group of “%s” to “%s”
ja: “%s”のグループを元の“%s”に戻します

en: Restore original permissions of items enclosed in “%s”
ja: “%s”内のアイテムのアクセス権を元に戻します

en: Restore original permissions of “%s”
ja: “%s”のアクセス権を元に戻します

en: Restore owner of “%s” to “%s”
ja: “%s”の所有者を元の“%s”に戻します

en: Restore selected items to their original position
ja: 選択したアイテムを元あった場所に戻します

en: Restore “%s” from trash
ja: “%s”をゴミ箱から元に戻します

en: Restore “%s” to “%s”
ja: “%s”を“%s”へ戻します

en: Reverse sort order in new windows
ja: 新しいウィンドウの中で逆順に並べ替える

en: Run
ja: 実行

en: Run Software
ja: ソフトウェアの実行

en: SSH File Transfer Protocol
ja: SSH ファイル転送プロトコル

en: S_kip All
ja: すべてスキップ(_K)

en: Sample rate:
ja: サンプリング:

en: Search
ja: 検索

en: Search for “%s”
ja: “%s”の検索

en: Search in Subfolders
ja: サブフォルダー内の検索

en: Search on the file content and name
ja: ファイルの内容とファイル名を検索します

en: Search only on the file name
ja: ファイル名のみ検索します

en: Searching for network locations
ja: ネットワークの場所を検索中

en: Searching locations only
ja: 指定の場所のみ検索します

en: Searching network locations only
ja: 指定のネットワークの場所のみ検索します

en: Searching…
ja: 検索中…

en: Season Number
ja: シーズン番号

en: Season number
ja: シーズン番号

en: Security context
ja: セキュリティコンテキスト

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Copy Destination
ja: コピーする宛先を選択

en: Select Custom Icon
ja: カスタムアイコンを選択

en: Select Dates…
ja: 日付を選択…

en: Select Extract Destination
ja: 展開する宛先を選択

en: Select Items Matching
ja: パターンを指定してアイテムを選択

en: Select Move Destination
ja: 移動する宛先を選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select a date
ja: 日付を選択します

en: Select an application to open “%s” and other files of type “%s”
ja: “%s”および“%s”に属すファイルを開くアプリケーションを選択してください

en: Select specified URI in parent folder.
ja: 指定した URI の親フォルダーを選択する

en: Select type
ja: 種類を選択

en: Send file by mail…
ja: ファイルをメールで送ります…

en: Send files by mail…
ja: ファイルをメールで送ります…

en: Send to…
ja: 送る…

en: Server Addresses
ja: サーバーアドレス

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
ja: サーバーアドレスは、プロトコル (スキーム) 名とアドレスで構成されます。

en: Set As Wallpaper
ja: 壁紙に設定

en: Set as default
ja: デフォルトに設定

en: Set group of “%s” to “%s”
ja: “%s”のグループを“%s”に設定します

en: Set owner of “%s” to “%s”
ja: “%s”の所有者を“%s”に設定します

en: Set permissions of items enclosed in “%s”
ja: “%s”内のアイテムのアクセス権を設定します

en: Set permissions of “%s”
ja: “%s”のアクセス権を設定します

en: Setting permissions
ja: アクセス権を設定中

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show List
ja: 一覧を表示

en: Show Thumbnails
ja: サムネイルの表示

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(_H)

en: Show _Sidebar
ja: サイドバーを表示(_S)

en: Show a calendar to select the date
ja: カレンダーを表示して日付を選択します

en: Show a list to select the date
ja: 期間のリストを表示して日付を選択します

en: Show grid
ja: グリッドを表示

en: Show list
ja: 一覧を表示

en: Show location bar in new windows
ja: 新しいウィンドウに場所バーを表示する

en: Show more actions in the menus. Keyboard shortcuts can be used even if the actions are not shown.
ja: 追加のメニューを表示します。非表示の場合でも、それらのキーボードショートカットは使用可能です。

en: Show operations
ja: 操作を表示する

en: Show side pane in new windows
ja: 新しいウィンドウにサイドペインを表示する

en: Show the package installer for unknown MIME types
ja: MIME 型が不明な場合にパッケージのインストーラーを表示する

en: Show the version of the program.
ja: バージョンを表示する

en: Shows if file is starred.
ja: 星が付いたファイル

en: Since %d day ago | Since %d days ago
ja[0]: %d 日前以降

en: Since last month | Since %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前以降

en: Since last week | Since %d weeks ago
ja[0]: %d 週前以降

en: Since last year | Since %d years ago
ja[0]: %d 年前以降

en: Since…
ja: 期間…

en: Single click
ja: シングルクリック

en: Size
ja: サイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Slashes are not allowed in filenames
ja: スラッシュはファイル名に使用できません

en: Smaller archives but Linux and Mac only.
ja: アーカイブは小さくなりますが、Linux と Mac だけでしか使用できません。

en: Smaller archives but must be installed on Windows and Mac.
ja: アーカイブは小さくなりますが、Windows と Mac では別途アーカイバーのインストールが必要です。

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Sorry, but you cannot execute commands from a remote site.
ja: リモートサイトからコマンドを実行することはできません。

en: Sorry, could not change the group of “%s”: %s
ja: “%s”のグループを変更できませんでした: %s

en: Sorry, could not change the owner of “%s”: %s
ja: “%s”の所有者を変更できませんでした: %s

en: Sorry, could not change the permissions of “%s”: %s
ja: “%s”のアクセス権を変更できませんでした: %s

en: Sorry, could not display all the contents of “%s”: %s
ja: “%s”のすべての内容を表示できませんでした: %s

en: Sorry, could not rename “%s” to “%s”: %s
ja: “%s”から“%s”に名前を変更できませんでした: %s

[ctx: Sort Criterion]
en: _A-Z
ja: A-Z(_A)

[ctx: Sort Criterion]
en: _Z-A
ja: Z-A(_Z)

en: Sort _Folders Before Files
ja: フォルダーをファイルより前に配置する(_F)

en: Specified group “%s” doesn’t exist
ja: 指定した“%s”というグループは存在しません

en: Specified owner “%s” doesn’t exist
ja: 指定した“%s”という所有者は存在しません

en: Speed trade-off for when to show a file as a thumbnail. If set to “always” then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show thumbnails for local file systems. If set to “never” then never bother to thumbnail files, just use a generic icon. Despite what the name may suggest, this applies to any previewable file type.
ja: ファイルのサムネイルをどういう時に表示するかは、処理速度のトレードオフがあります。“always”にすると、リモートサーバー上にあるファイルでも常にサムネイル表示します。“local-only”にすると、ローカルのファイルシステム上のファイルのみサムネイル表示します。“never”にすると、サムネイル表示せずに一般的なアイコン表示になります。ファイル名から推測されるものに関わらず、これはプレビュー可能な種類のファイルに適用されます。

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to “always” then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to “local-only” then only show counts for local file systems. If set to “never” then never bother to compute item counts.
ja: フォルダーの中にあるアイテムの総数をどういう時に表示するかです。指定内容により処理速度のトレードオフがあります。“always”にすると、リモートサーバー上にあるファイルもカウントします。“local-only”にすると、ローカルのファイルシステム上にあるファイルのみカウントします。“never”にすると、わざわざアイテムの総数をカウントしません。

en: Spreadsheet
ja: 表計算

en: St_op
ja: 停止(_O)

en: Star
ja: 星

en: Star %d file | Star %d files
ja[0]: %d 個のファイルに星を付けます

en: Starred
ja: 星付き

en: Starred files will appear here
ja: 星を付けたファイルがここに表示されます

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Stop Drive
ja: ドライブを停止

en: Super Video CD
ja: スーパービデオ CD

en: Surround
ja: サラウンド

en: Symbolic links only supported for local files
ja: シンボリックリンクはローカルのファイルのみサポートしています。

en: Tags
ja: タグ

en: Text
ja: テキスト

en: Text Ellipsis Limit
ja: ファイル名を省略するときの上限

en: Text File
ja: テキストファイル

en: The date the file was accessed by the user.
ja: ユーザーがファイルにアクセスした日付

en: The date the file was accessed.
ja: ファイルにアクセスした日付

en: The date the file was created.
ja: ファイルを作成した日付

en: The date the file was modified.
ja: ファイルが変更された日付

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime” and “starred”.
ja: アイコン表示でアイテムを並べるデフォルトの順番です。利用可能な値: “name”, “size”, “type”, “mtime”, “atime”, “starred”

en: The default width of the side pane in new windows.
ja: 新しいウィンドウに表示するサイドペインのデフォルトの幅です。

en: The destination folder is inside the source folder.
ja: 転送先のフォルダーが転送元のフォルダーの中にあります。

en: The destination is not a folder.
ja: その場所はフォルダーではありません。

en: The destination is read-only.
ja: 転送先は読み取り専用です。

en: The detailed type of the file.
ja: ファイルの詳細な種類

en: The file is of an unknown type
ja: そのファイルの種類を特定できません

en: The file that you dropped is not an image.
ja: ドロップしたファイルは画像ではありません。

en: The file that you dropped is not local.
ja: ドロップしたファイルはローカルのものではありません。

en: The file “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: ファイル“%s”を参照する権限がないため、そのファイルを操作できません。

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to create it in the destination.
ja: フォルダー“%s”をコピー先に作成する権限がないため、そのフォルダーをコピーできません。

en: The folder “%s” cannot be copied because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー“%s”を参照する権限がないため、そのフォルダーをコピーできません。

en: The folder “%s” cannot be handled because you do not have permissions to read it.
ja: フォルダー“%s”を参照する権限がないため、そのフォルダーを操作できません。

en: The format that will be selected when compressing files.
ja: ファイル圧縮時のデフォルトの形式です。

en: The group could not be changed.
ja: グループを変更できませんでした。

en: The group of the file.
ja: ファイルが所属するグループ

en: The item cannot be restored from trash
ja: ゴミ箱からそのアイテムを戻せません。

en: The item could not be renamed.
ja: アイテムの名前を変更できませんでした。

en: The link “%s” is broken.
ja: このリンク“%s”は壊れています。

en: The link “%s” is broken. Move it to Trash?
ja: このリンク“%s”は壊れています。ゴミ箱へ移動しますか?

en: The location of the file.
ja: ファイルの場所

en: The name and icon of the file.
ja: ファイルの名前とアイコン

en: The name “%s” is already used in this location. Please use a different name.
ja: “%s”は、この場所ですでに使用されています。別の名前にしてください。

en: The name “%s” is not valid because it contains the character “/”. Please use a different name.
ja: 名前“%s”の中に文字“/”があるのは適切ではありません。別の名前にしてください。

en: The name “%s” is not valid. Please use a different name.
ja: 名前“%s”は正しくありません。別の名前にしてください。

en: The name “%s” is too long. Please use a different name.
ja: 名前“%s”は長すぎます。別の名前にしてください。

en: The owner could not be changed.
ja: 所有者を変更できませんでした。

en: The owner of the file.
ja: ファイルの所有者

en: The permissions could not be changed.
ja: アクセス権を変更できませんでした。

en: The permissions of the file.
ja: ファイルのアクセス権

en: The permissions of the selected file could not be determined.
ja: 指定したファイルのアクセス権を決定できませんでした。

en: The permissions of “%s” could not be determined.
ja: “%s”のアクセス権を決定できませんでした。

en: The selection rectangle
ja: 選択範囲

en: The server has refused the connection. Typically this means that the firewall is blocking access or that the remote service is not running.
ja: サーバーが接続を拒否しました。これは通常、ファイアウォールがアクセスをブロックしている、またはリモートサーバーが実行中ではないことを意味します。

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ

en: The source file would be overwritten by the destination.
ja: 転送元のファイルが転送先で上書きされます。

en: The target doesn’t support symbolic links.
ja: リンクの作成先はシンボリックリンクをサポートしていません。

en: The type of the file.
ja: ファイルの種類

en: There is no application installed for “%s” files
ja: “%s”の種類のファイルを扱うことが可能なアプリケーションはインストールされていません

en: There is no application installed for “%s” files. Do you want to search for an application to open this file?
ja: “%s”の種類のファイルを扱えるアプリケーションがインストールされていません。この種類のファイルを開くことができるアプリケーションを探しますか?

en: There is no “%s” in this location. Perhaps it was just moved or deleted?
ja: この場所に“%s”はありません。おそらく移動したか削除したのではないでしょうか?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ja: 転送先に十分な空き容量がありません (容量を増やすためにファイルを削除してみてください)。

en: There was an error copying the file into %s.
ja: ファイルの %s へのコピー中にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the directory in %s.
ja: %s へのフォルダーの作成中にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the folder “%s”.
ja: フォルダー“%s”の作成中にエラーが発生しました。

en: There was an error creating the symlink in %s.
ja: %s でのシンボリックリンクの作成中にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting the file “%s”.
ja: ファイル“%s”の削除中にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting the folder “%s”.
ja: フォルダー“%s”の削除中にエラーが発生しました。

en: There was an error displaying help: 
    %s
ja: ヘルプの表示中にエラーが発生しました: 
    %s

en: There was an error getting information about the destination.
ja: 転送先の情報の取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error getting information about the files in the folder “%s”.
ja: フォルダー“%s”の中にあるファイルの情報の取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error getting information about the source.
ja: ソースの情報の取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error getting information about “%s”.
ja: “%s”の情報の取得中にエラーが発生しました。

en: There was an error launching the application.
ja: アプリケーションの起動中にエラーが発生しました。

en: There was an error moving the file into %s.
ja: %s の中へのファイルの移動中にエラーが発生しました。

en: There was an error reading the folder “%s”.
ja: フォルダー“%s”の読み取り中にエラーが発生しました。

en: There was an error while compressing files.
ja: ファイルの圧縮中にエラーが発生しました。

en: There was an error while extracting “%s”.
ja: “%s”の展開中にエラーが発生しました。

en: There was an internal error trying to search for applications:
ja: アプリケーションの検索中に Nautilus の内部エラーが発生しました:

en: These features may cause slowdowns and excess network usage, especially when browsing files outside this computer, such as on a remote server.
ja: これらの機能は、リモートサーバーなどの外部にあるファイルを閲覧するときに速度低下や余計なネットワークアクセスが起こる可能性があります。

en: This drop target only supports local files.
ja: アイテムのドロップはローカルのファイルシステムでのみサポートしています。

en: This file cannot be ejected
ja: このファイルは取り出せません

en: This file cannot be mounted
ja: このファイルはマウントできません

en: This file cannot be started
ja: このファイルは起動できません

en: This file cannot be stopped
ja: このファイルは停止できません

en: This file cannot be unmounted
ja: このファイルはアンマウントできません

en: This is disabled due to security considerations.
ja: セキュリティを考慮してこれを無効にします。

en: This is not allowed in order to avoid the deletion of the destination folder’s contents.
ja: 宛先フォルダーの内容を破壊することを避けるために、この操作は許可されていません。

en: This key is deprecated and ignored. The “show-hidden” key from “org.gtk.Settings.FileChooser” is now used instead.
ja: このキーは非推奨であり、無視されます。代わりに “org.gtk.Settings.FileChooser”の“show-hidden”が使用されます。

en: This link cannot be used because it has no target.
ja: このリンクはリンク先が存在しないため使用できません。

en: This link cannot be used because its target “%s” doesn’t exist.
ja: このリンクはリンク先である“%s”が存在しないため使用できません。

en: This location could not be displayed.
ja: この場所を表示できませんでした。

en: This location doesn’t appear to be a folder.
ja: この場所はフォルダーではないようです。

en: This remote location does not support sending items to the trash.
ja: リモートの場所はアイテムをゴミ箱へ送り込む機能をサポートしていません。

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
ja[0]: %'d 個のタブを別々に開きます。

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
ja[0]: %'d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: This will open %d separate tab. | This will open %d separate tabs.
ja[0]: %d 個のタブを別々に開きます。

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
ja[0]: %d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: Tile View
ja: タイル表示

en: Title
ja: タイトル

[ctx: Title]
en: Unknown
ja: 不明

en: Title:
ja: タイトル:

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
ja: そのファイルを一度ローカルフォルダーにコピーしてから再ドロップしてください。

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
ja: そのファイルを一度ローカルフォルダーにコピーしてから再ドロップしてください。ドロップしたローカルファイルはすでに開かれています。

en: Toggle view
ja: 表示を切り替え

en: Toplevel files cannot be renamed
ja: トップレベルのファイル名を変更できません

en: Total capacity
ja: 合計

en: Track Number
ja: トラック番号

en: Track number
ja: トラック番号

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash is Empty
ja: ゴミ箱が空です

en: Trashed %'d file | Trashed %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルをゴミ箱へ移動しました

en: Trashed On
ja: 移動日時

en: Trashed items are automatically deleted after a period of time
ja: ゴミ箱へ移動したアイテムは一定の期間が経過すると自動的に削除されます

en: Trashed on
ja: 移動日時

en: Trashed “%s”
ja: “%s”をゴミ箱へ移動しました

en: Trashing %'d file | Trashing %'d files
ja[0]: %'d 個のファイルをゴミ箱へ移動中

en: Trashing Files
ja: ファイルをゴミ箱へ移動中

en: Trashing “%s”
ja: “%s”をゴミ箱へ移動中

en: Try a different search
ja: 他のキーワードを試してください

en: Type
ja: 種類

en: Type of click used to launch/open files
ja: アイテムを起動したり開いたりするときに使用するクリックの種類

en: Type:
ja: 種類:

en: U_nlock Drive
ja: ドライブをロック解除(_N)

en: Unable to access location
ja: 要求された場所にアクセスできません

en: Unable to access the requested location.
ja: 要求された場所にアクセスできません。

en: Unable to access “%s”
ja: “%s”にアクセスできません

en: Unable to complete the requested search
ja: 要求された検索を完了できません

en: Unable to create a required folder. Please create the following folder, or set permissions such that it can be created:
    %s
ja: 必要なフォルダーが作成できません。以下のフォルダーを作成するか、フォルダーを作成できるように適切なパーミッションを設定してください:
    %s

en: Unable to create required folders. Please create the following folders, or set permissions such that they can be created:
    %s
ja: 必要なフォルダーを作成できません。以下のフォルダーを作成するか、フォルダーを作成できるように適切なパーミッションを設定してください:
    %s

en: Unable to display the contents of this folder.
ja: このフォルダーの内容を表示できません。

en: Unable to eject %s
ja: %s を取り出せません

en: Unable to eject “%s”
ja: “%s”を取り出せません

en: Unable to find the requested file. Please check the spelling and try again.
ja: 要求されたファイルを見つけられませんでした。つづりを確認して再試行してください。

en: Unable to find the requested location. Please check the spelling or the network settings.
ja: 要求された場所を見つけることができません。つづりやネットワークの設定を確認してください。

en: Unable to find “%s”. Please check the spelling and try again.
ja: “%s”を見つけられませんでした。つづりを確認して再試行してください。

en: Unable to get remote server location
ja: 指定したリモートサーバーの場所にアクセスできません

en: Unable to handle this kind of location.
ja: この種類の場所を扱えません。

en: Unable to load location
ja: 場所を読み込めません

en: Unable to locate the program
ja: プログラムを見つけることができません

en: Unable to remove “%s”
ja: %s を取り外せません

en: Unable to search for application
ja: アプリケーションを検索できません

en: Unable to start location
ja: 場所を起動できません

en: Unable to start the program:
    %s
ja: プログラムを起動できません:
    %s

en: Unable to start “%s”
ja: “%s”を起動できません

en: Unable to stop drive
ja: ドライブを停止できません

en: Unable to unmount %s
ja: %s をアンマウントできません

en: Unable to unmount volume
ja: ボリュームをアンマウントできません

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo last action
ja: 最後のアクションを元に戻します

en: Unhandled error message: %s
ja: 扱えないエラーメッセージ: %s

en: Unknown
ja: 不明

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Unstar %d file | Unstar %d files
ja[0]: %d 個のファイルの星を外します

en: Untitled Document
ja: 無題のドキュメント

en: Untitled Folder
ja: 無題のフォルダー

en: Use Default
ja: デフォルトに戻す

en: Use extra mouse button events in Nautilus’ browser window
ja: Nautilus のブラウザーウィンドウでマウスの特別なボタンを使用する

en: Use tree view
ja: ツリービューを使用する

en: Verifying destination
ja: 宛先を検証中

en: Video
ja: 動画

en: Video CD
ja: ビデオ CD

en: Video DVD
ja: ビデオ DVD

en: View of the current folder
ja: このフォルダーを表示します

en: View options
ja: 表示オプション

en: Volume
ja: ボリューム

en: Wallpapers
ja: 壁紙

en: What
ja: 種類

en: What viewer should be used when searching
ja: 検索結果を表示するモード

en: When
ja: 日付

en: When a folder is visited this viewer is used. Possible values are “list-view”, and “icon-view”.
ja: フォルダーを開いたらデフォルトで使用する表示形式です。指定可能な値: “list-view”, “icon-view”

en: When searching Nautilus will switch to the type of view in this setting.
ja: 検索結果の表示モードを指定します。

en: When to show number of items in a folder
ja: フォルダーの中にあるアイテム数を表示する条件

en: When to show thumbnails of files
ja: ファイルのサムネイルをいつ表示するか

en: Where to perform recursive search
ja: 再帰検索を行う場所

en: Where to position newly open tabs in browser windows
ja: ブラウザーウィンドウで新しいタブを開く位置

en: Whether a tree should be used for list view navigation instead of a flat list.
ja: 一覧表示のナビゲーションに、フラットリストではなくツリービューを使用します。

en: Whether the navigation window should be maximized
ja: ナビゲーションウィンドウを最大化する

en: Whether the navigation window should be maximized by default.
ja: ナビゲーションウィンドウをデフォルトで最大化するかどうかです。

en: Whether to have full text search enabled by default when opening a new window/tab
ja: 新しいウィンドウやタブを開いた時に、デフォルトで全文検索を有効にするかどうか

en: Whether to open the hovered folder after a timeout when drag and drop operation
ja: アイテムをドラッグしてフォルダー上で一定時間待機すると該当のフォルダーを開く

en: Whether to show a context menu item to delete permanently
ja: ファイルを完全に削除する項目をコンテキストメニューに追加する

en: Whether to show context menu items to create links from copied or selected files
ja: コピーまたは選択したファイルのリンクを作成する項目をコンテキストメニューに追加する

en: Whether to show hidden files
ja: 隠しファイルを表示するかどうか

en: Whether to show the user a package installer dialog in case an unknown MIME type is opened, in order to search for an application to handle it.
ja: 未知の MIME 型のファイルを開こうとしたときに、パッケージインストーラーのダイアログを表示するかどうかの設定です。パッケージインストーラーを使用してファイルを扱えるアプリケーションを探すことができます。

en: Whether to use the new experimental views using the latest GTK+ widgets to help giving feedback and shaping their future.
ja: 最新の GTK+ ウィジェットを利用した新しい実験的な表示形式を有効にするかどうか。開発者にフィードバックを行い、改善に貢献するために使用します。

en: Which file types will be searched
ja: 検索対象のファイルの種類を選択します

en: Width
ja: 幅

en: Width of the side pane
ja: サイドペインの幅

[ctx: Year]
en: Unknown
ja: 不明

en: Year:
ja: 制作年:

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Yesterday %H:%M
ja: 昨日 %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
ja: 昨日 %p %I:%M

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
ja: あなたは所有者ではありません (これらのアクセス権を変更することはできません)。

en: You are trying to replace the destination folder “%s” with a symbolic link.
ja: 宛先フォルダー“%s”をシンボリックリンクで上書きしようとしています。

en: You can only use local images as custom icons.
ja: カスタムアイコンに指定できるのはローカルの画像だけです。

en: You can stop this operation by clicking cancel.
ja: [キャンセル] をクリックすると、この操作を取り消せます。

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
ja: カスタムアイコンは同時に二つ以上割り当てられません。

en: You cannot copy a file over itself.
ja: ファイルを自分自身にコピーすることはできません。

en: You cannot copy a folder into itself.
ja: フォルダーを自分自身の中にコピーすることはできません。

en: You cannot move a file over itself.
ja: ファイルを自分自身に移動することはできません。

en: You cannot move a folder into itself.
ja: フォルダーを自分自身の中に移動することはできません。

en: You do not have permissions to access the destination folder.
ja: 転送先のフォルダーにアクセスする権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to delete the file “%s”.
ja: ファイル“%s”を削除するために必要な権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to delete the folder “%s”.
ja: フォルダー“%s”を削除するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to change the group of “%s”.
ja: “%s”のグループを変更するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to rename “%s”.
ja: “%s”の名前を変更するために必要な権限がありません。

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of “%s”.
ja: “%s”の内容を表示するために必要な権限がありません。

en: Zoom in
ja: 拡大する

en: Zoom out
ja: 縮小する

en: _About Files
ja: “ファイル”について(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる(_C)

en: _Connect
ja: 接続(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Copy Here
ja: ここへコピー(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete Permanently
ja: 完全に削除(_D)

en: _Delete Permanently…
ja: 完全に削除(_D)…

en: _Delete from Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_D)

en: _Detect Media
ja: メディアを検出(_D)

en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: _Empty…
ja: 空にする(_E)…

en: _Expandable Folders in List View
ja: 一覧表示でフォルダーをツリー表示可能にする(_E)

en: _Extract Here
ja: ここで展開(_E)

en: _Files
ja: ファイル

en: _First Modified
ja: 更新日時が古い順(_F)

en: _Format…
ja: フォーマット(_F)…

en: _Group
ja: グループ(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Link Here
ja: ここへリンクを作成(_L)

en: _Lock Drive
ja: ドライブをロック(_L)

en: _Merge
ja: マージ(_M)

en: _Mount
ja: マウント(_M)

en: _Move Here
ja: ここへ移動(_M)

en: _Name | _Names
ja[0]: 名前(_N)

en: _New Tab
ja: 新しいタブ(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open Item Location
ja: このアイテムの場所を開く(_O)

en: _Open Scripts Folder
ja: このフォルダーを開く(_O)

en: _Owner
ja: 所有者(_O)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Paste Into Folder
ja: フォルダーへ貼り付け(_P)

en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Redo Batch Rename
ja: やり直す: 名前を一括変更(_R)

en: _Redo Change Group
ja: やり直す: グループを変更(_R)

en: _Redo Change Owner
ja: やり直す: 所有者を変更(_R)

en: _Redo Change Permissions
ja: やり直す: アクセス権を変更(_R)

en: _Redo Compress
ja: やり直す: 圧縮(_R)

en: _Redo Copy
ja: やり直す: コピー(_R)

en: _Redo Copy %d item | _Redo Copy %d items
ja[0]: やり直す: %d 個をコピー(_R)

en: _Redo Create Empty File
ja: やり直す: 空のファイルを作成(_R)

en: _Redo Create Folder
ja: やり直す: フォルダーを作成(_R)

en: _Redo Create Link
ja: やり直す: リンクを作成(_R)

en: _Redo Create from Template
ja: やり直す: テンプレートから作成(_R)

en: _Redo Duplicate
ja: やり直す: 複製(_R)

en: _Redo Duplicate %d item | _Redo Duplicate %d items
ja[0]: やり直す: %d 個の複製(_R)

en: _Redo Extract
ja: やり直す: 展開(_R)

en: _Redo Move
ja: やり直す: 移動(_R)

en: _Redo Move %d item | _Redo Move %d items
ja[0]: やり直す: %d 個を移動(_R)

en: _Redo Rename
ja: やり直す: 名前を変更(_R)

en: _Redo Restore from Trash
ja: やり直す: ゴミ箱から元に戻す(_R)

en: _Redo Starring
ja: やり直す: 星を付ける(_R)

en: _Redo Trash
ja: やり直す: ゴミ箱へ移動する(_R)

en: _Redo Unstarring
ja: やり直す: 星を外す(_R)

en: _Remove from Recent
ja: 最近開いたファイル一覧から削除(_R)

en: _Rename
ja: 変更(_R)

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: _Restore From Trash
ja: ゴミ箱から元に戻す(_R)

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: _Run as a Program
ja: プログラムとして実行(_R)

en: _Safely Remove Drive
ja: ドライブを安全に取り出す(_S)

en: _Scripts
ja: スクリプト(_S)

en: _Search in Software
ja: “ソフトウェア”で検索(_S)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Select Application
ja: アプリケーションを選択(_S)

en: _Select a new name for the destination
ja: 別の名前を付けて保存(_S)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _Size
ja: サイズ(_S)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Skip files
ja: ファイルをスキップ(_S)

en: _Start
ja: 開始(_S)

en: _Start Multi-disk Drive
ja: マルチディスクドライブを起動(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Stop Multi-disk Drive
ja: マルチディスクドライブを停止(_S)

en: _Type
ja: 種類(_T)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Undo Batch Rename
ja: 元に戻す: 名前を一括変更(_U)

en: _Undo Change Group
ja: 元に戻す: グループを変更(_U)

en: _Undo Change Owner
ja: 元に戻す: 所有者を変更(_U)

en: _Undo Change Permissions
ja: 元に戻す: アクセス権を変更(_U)

en: _Undo Compress
ja: 元に戻す: 圧縮(_U)

en: _Undo Copy
ja: 元に戻す: コピー(_U)

en: _Undo Copy %d item | _Undo Copy %d items
ja[0]: 元に戻す: %d 個をコピー(_U)

en: _Undo Create Empty File
ja: 元に戻す: 空のファイルを作成(_U)

en: _Undo Create Folder
ja: 元に戻す: フォルダーを作成(_U)

en: _Undo Create Link
ja: 元に戻す: リンクを作成(_U)

en: _Undo Create from Template
ja: 元に戻す: テンプレートから作成(_U)

en: _Undo Duplicate
ja: 元に戻す: 複製(_U)

en: _Undo Duplicate %d item | _Undo Duplicate %d items
ja[0]: 元に戻す: %d 個の複製(_U)

en: _Undo Extract
ja: 元に戻す: 展開(_U)

en: _Undo Move
ja: 元に戻す: 移動(_U)

en: _Undo Move %d item | _Undo Move %d items
ja[0]: 元に戻す: %d 個を移動(_U)

en: _Undo Rename
ja: 元に戻す: 名前を変更(_U)

en: _Undo Restore from Trash
ja: 元に戻す: ゴミ箱から元に戻す(_U)

en: _Undo Starring
ja: 元に戻す: 星を付ける(_U)

en: _Undo Trash
ja: 元に戻す: ゴミ箱へ移動する(_U)

en: _Undo Unstarring
ja: 元に戻す: 星を外す(_U)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: _Visible Columns…
ja: 表示する項目(_V)…

en: access
ja: アクセス

en: create/delete
ja: 作成/削除

en: dav:// or davs://
ja: dav:// または davs://

en: dropped data
ja: ドロップしたデータ

[ctx: file]
en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

[ctx: folder]
en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

en: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;
ja: folder;manager;explore;disk;filesystem;nautilus;フォルダー;マネージャー;エクスプローラー;ディスク;ファイルシステム;ノーチラス;

en: free
ja: 空き

en: ftp:// or ftps://
ja: ftp:// または ftps://

en: list
ja: 一覧

[ctx: menu item]
en: Sort
ja: 並べ替え

[ctx: menu item]
en: Star
ja: 星を付ける

[ctx: menu item]
en: Unstar
ja: 星を外す

en: nd copy)
ja:  番目のコピー)

en: no
ja: 無し:

en: nothing
ja: なし

en: rd copy)
ja:  番目のコピー)

en: read
ja: 読み取り

en: sftp:// or ssh://
ja: sftp:// または ssh://

[ctx: shortcut window]
en: Bookmark current location
ja: 現在の場所をブックマークする

[ctx: shortcut window]
en: Close window or tab
ja: ウィンドウやタブを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピーする

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
ja: フォルダーを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Create link to copied item
ja: コピーしたアイテムへのリンクを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Create link to selected item
ja: 選択したアイテムへのリンクを作成する

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ja: 切り取る

[ctx: shortcut window]
en: Delete permanently
ja: 完全に削除する

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Enter location
ja: 場所を入力する

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 左へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go down
ja: 下へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ja: 右へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to home folder
ja: ホームフォルダーへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ja: 次のタブに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ja: 前のタブに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Go up
ja: 上へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Grid view
ja: グリッド表示に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Invert selection
ja: 選択を反転する

[ctx: shortcut window]
en: List view
ja: 一覧表示に切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with home location
ja: ロケーションバーを開いてホームフォルダーを入力する

[ctx: shortcut window]
en: Location bar with root location
ja: ロケーションバーを開いてルートフォルダーを入力する

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
ja: タブを左へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
ja: タブを右へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to trash
ja: ゴミ箱へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: 移動

[ctx: shortcut window]
en: New tab
ja: 新しいタブを開く

[ctx: shortcut window]
en: New window
ja: 新しいウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Open
ja: 開く

[ctx: shortcut window]
en: Open file and close window
ja: ファイルを開いてウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

[ctx: shortcut window]
en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

[ctx: shortcut window]
en: Open item location (search and recent only)
ja: アイテムの場所を開く (検索と最近のファイルのみ)

[ctx: shortcut window]
en: Open tab
ja: 指定位置のタブに切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Open with default application
ja: デフォルトのアプリケーションで開く

[ctx: shortcut window]
en: Opening
ja: 開き方

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付ける

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: 操作をやり直す

[ctx: shortcut window]
en: Refresh view
ja: 表示を更新する

[ctx: shortcut window]
en: Rename
ja: 名前を変更する

[ctx: shortcut window]
en: Reset zoom
ja: サイズをリセットする

[ctx: shortcut window]
en: Restore tab
ja: タブを復元する

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択する

[ctx: shortcut window]
en: Select items matching
ja: パターンを指定してアイテムを選択する

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ja: ショートカット一覧を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show item properties
ja: アイテムのプロパティを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide action menu
ja: アクションメニューの表示/非表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide hidden files
ja: 隠しファイルの表示/非表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide sidebar
ja: サイドバーの表示/非表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ja: タブ

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 操作を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小する

en: st copy)
ja:  番目のコピー)

en: th copy)
ja:  番目のコピー)

[ctx: the n-th position of an icon caption]
en: First
ja: 1 番目

[ctx: the n-th position of an icon caption]
en: Second
ja: 2 番目

[ctx: the n-th position of an icon caption]
en: Third
ja: 3 番目

[ctx: title]
en: Replace
ja: 置き換え

en: unknown
ja: 不明

en: unreadable
ja: 読み取り不可

en: used
ja: 使用中

en: write
ja: 書き込み

en: “%s” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
ja: “%s”をゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除しますか?

en: “%s” contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?
ja: “%s”には自動的に起動するソフトウェアが含まれています。実行しますか?

en: “%s” could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
ja: “%s”が見つかりませんでした。最近削除されたようです。

en: “%s” deleted
ja: “%s”を削除しました

en: “%s” is an internal protocol. Opening this location directly is not supported.
ja: “%s”は内部プロトコルです。この場所を直接開くことはサポートしていません。

en: “%s” is password-protected.
ja: “%s”はパスワードで保護されています。

en: “%s” locations are not supported.
ja: “%s”の場所はサポートしていません。

en: “%s” selected
ja: “%s”を選択しました

en: “%s” unstarred
ja: “%s”の星を外しました

en: “%s” would conflict with an existing file.
ja: “%s”は既存ファイルと競合します。

en: “%s” would not be a unique new name.
ja: “%s”は競合しないファイル名になりません。

en: “..” is not a valid name.
ja: “..”は正しい名前ではありません。

en: “.” is not a valid name.
ja: “.”は正しい名前ではありません。
