network-manager-applet 1.8.22 - en to ja translation catalogue (775 entries)

en: 
    The VPN connection “%s” disconnected because the network connection was interrupted.
ja: 
    ネットワーク接続が中断されたため、VPN 接続 '%s' は切断されました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because of invalid VPN secrets.
ja: 
    VPN シークレットが無効なため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service did not start in time.
ja: 
    VPN サービスが時間内に開始しなかったため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service failed to start.
ja: 
    VPN サービスが開始に失敗したため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service failed to start.
    
    %s
ja: 
    VPN サービスが開始に失敗したため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。
    
    %s

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service returned invalid configuration.
ja: 
    VPN サービスが無効な設定を返したため、VPN 接続 '%s'は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the VPN service stopped unexpectedly.
ja: 
    VPN サービスが予期せずに停止したため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the connection attempt timed out.
ja: 
    接続試行がタイムアウトしたため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because the network connection was interrupted.
ja: 
    ネットワーク接続が中断されたため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed because there were no valid VPN secrets.
ja: 
    有効な VPN シークレットがないため、VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: 
    The VPN connection “%s” failed to start.
    
    %s
ja: 
    VPN 接続 '%s' は開始に失敗しました。
    
    %s

en: 
    The VPN connection “%s” failed.
ja: 
    VPN 接続 '%s' は失敗しました。

en: "vlan" + number
ja: "vlan" + 番号

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d 日前

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d 時間前

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d 分前

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %d ヶ月前

en: %d year ago | %d years ago
ja[0]: %d 年前

en: %s (%s roaming)
ja: %s (%s ローミング)

en: %s (roaming)
ja: %s (ローミング)

en: %s (via “%s”)
ja: %s ('%s' 経由)

en: %s connection
ja: %s 接続

en: %s port %d
ja: %s ポート %d

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
ja: '%s::%s' は有効なプロパティー名ではありません。'%s' は GObject サブタイプではありません

en: (none)
ja: (なし)

en: 802.1X Security
ja: 802.1X セキュリティー

en: 802.1X authentication
ja: 802.1X の認証

en: <b>_Peers</b>
ja: <b>ピア(_P)</b>

en: A (5 GHz)
ja: a (5 GHz)

en: A 32-bit fwmark for outgoing packets. Leave it to 'off' to disable fwmark.
ja: 32 ビットの送信パケット用の fwmark です。fwmark を無効にするには 'off' のままにしてください。

en: A base64 preshared key generated by 'wg genpsk'. Optional, and may be omitted. Adds an additional layer of symmetric-key cryptography to be mixed into the already existing public-key cryptography, for post-quantum resistance.
ja: 'genpsk' によって生成された base64 の事前共有鍵。オプションで、省略可能。ポスト量子化耐性のために、既に存在する公開鍵暗号に混合される対称鍵暗号の追加レイヤーを追加します。

en: A base64 public key calculated by 'wg pubkey' from a private key.
ja: 秘密鍵から 'wg pubkey' によって計算された base64 公開鍵。

en: A file named “%s” already exists.
ja: "%s" という名前のファイルは既に存在します。

en: A mask of 16 bits, each corresponding to a group address in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F that must be forwarded. The mask can’t have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
ja: 16 ビットのマスク。それぞれのマスクが、転送される必要がある範囲 01:80:C2:00:00:00 から 01:80:C2:00:00:0F のグループアドレスに対応しています。このマスクには、ビット 0、1、または 2 を設定することができません。STP で使用すると、MAC がフレームと LACP を停止するためです。

en: A password is required to connect to “%s”.
ja: '%s' への接続にはパスワードが必要です。

en: A port to listen on. If set to 'automatic', the port will be chosen randomly when the interface comes up.
ja: リッスンするポート。'automatic' に設定されている場合は、インターフェイスが起動したときにポートがランダムに選択されます。

en: ARP _targets
ja: ARP 対象(_T)

en: Active backup
ja: アクティブバックアップ

en: Active-Backup runner options
ja: Active-Backup ランナーオプション

en: Ad-hoc
ja: アドホック

en: Ad_vanced…
ja: 高度(_V)...

en: Adaptive load balancing
ja: 適応ロードバランス

en: Adaptive transmit load balancing
ja: 適応送信のロードバランス

en: Add a new connection
ja: 新規接続を追加

en: Add peer _routes
ja: ピアのルートを追加(_R)

en: Additional DNS ser_vers
ja: 追加の DNS サーバー(_V)

en: Additional s_earch domains
ja: 追加の検索ドメイン(_E)

en: Additional static addresses
ja: その他の静的アドレス

en: Address
ja: アドレス

[ctx: Address]
en: Unknown
ja: 不明

en: Address (optional)
ja: アドレス (オプション)

en: Addresses
ja: アドレス

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Network Configuration
ja: 高度なネットワーク設定

en: Advertise
ja: アドバタイズ

en: All _users may connect to this network
ja: 全ユーザーがこのネットワークに接続可能とする(_U)

en: Allow _BSD data compression
ja: BSD データ圧縮を許可する(_B)

en: Allow _Deflate data compression
ja: Deflate データ圧縮を許可する(_D)

en: Allow _roaming if home network is not available
ja: ホームネットワークが利用できない場合にローミングを許可(_R)

en: Allowed Authentication Methods
ja: 許可された認証方法

en: Allowed IPs
ja: 利用可能な IP

en: Allowed _IPs
ja: 利用可能な IP(_I)

en: Allowed methods
ja: 利用可能なメソッド

en: An IP address, or a comma-separated list of IP addresses, to look for when checking the link status.
ja: リンク状態を確認する単一の IP アドレス、またはコンマ区切りの複数 IP アドレスのリスト。

en: An arbitrary name to assign to the newly created PPP interface.
ja: 新規作成された PPP インターフェースに割り当てる任意の名前。

en: An endpoint IP or hostname, followed by a colon, and then a port number.
ja: エンドポイントの IP またはホスト名の後にコロンを続けて、ポート番号を指定します。

en: Any L3 protocol
ja: すべての L3 プロトコル

en: Any L4 protocol
ja: すべての L4 プロトコル

en: Are you sure you wish to delete the connection %s?
ja: 接続 %s を削除してもよろしいですか?

en: Authenticate to delete the selected connection
ja: 選択した接続の削除を認証する

en: Authenticate to edit the selected connection
ja: 選択した接続の編集を認証する

en: Authenticate to save this connection for all users of this machine.
ja: このマシンのすべてのユーザーに対して、この接続を保存するために認証する。

en: Authentication
ja: 認証

en: Auto Ethernet
ja: 自動 Ethernet

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic (DHCP)
ja: 自動 (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
ja: 自動 (DHCP) アドレス専用

en: Automatic (PPPoE)
ja: 自動 (PPPoE)

en: Automatic (PPPoE) addresses only
ja: 自動 (PPPoE) アドレス専用

en: Automatic (VPN)
ja: 自動 (VPN)

en: Automatic (VPN) addresses only
ja: 自動 (VPN) アドレス専用

en: Automatic with manual DNS settings
ja: 自動 (DNS 設定は手動)

en: Automatic, DHCP only
ja: 自動、DHCP のみ

en: Automatic, addresses only
ja: 自動、アドレスのみ

en: Automatically connect to _VPN
ja: 自動的に VPN に接続する(_V)

en: Automatically unlock this device
ja: 自動的にこのデバイスをアンロックする

en: Available
ja: 利用可能

en: B/G (2.4 GHz)
ja: b/g (2.4 GHz)

en: Ban_d
ja: バンド(_D)

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Base Connection
ja: ベース接続

en: Basic
ja: 基本

en: Bluetooth Type
ja: Bluetooth タイプ

en: Bluetooth connection %d
ja: Bluetooth 接続 %d

en: Bond connection %d
ja: ボンド接続 %d

en: Bonded _connections
ja: Bond 接続(_C)

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge Port
ja: ブリッジポート

en: Bridge connection %d
ja: ブリッジ接続 %d

en: Bridged _connections
ja: ブリッジ接続(_C)

en: Broadcast
ja: ブロードキャスト

en: Broadcast Address
ja: ブロードキャストアドレス

en: By default, ARP requests are sent on active ports only. This option allows sending even on inactive ports.
ja: デフォルトでは、ARP リクエストはアクティブなポートでのみ送信されます。このオプションを使用すると、アクティブでないポートでも送信されるようになります。

en: C_AK
ja: CAK(_A)

en: C_HAP
ja: CHAP(_H)

en: C_KN
ja: CKN(_K)

en: C_hannel
ja: チャンネル(_H)

en: C_laim interface
ja: Claim インターフェース(_L)

en: C_loned MAC address
ja: クローンした MAC アドレス(_L)

en: C_onnect
ja: 接続(_O)

en: C_reate…
ja: 作成(_R)…

en: Cannot export VPN connection
ja: VPN 接続をエクスポートできません

en: Challenge Handshake Authentication Protocol
ja: チャレンジハンドシェイク認証プロトコル (CHAP)

en: Change…
ja: 変更...

en: Check
ja: チェック

en: Choose a Connection Type
ja: 接続の種類を選んでください

en: Choose a VPN Connection Type
ja: VPN 接続の種類を選んでください

en: Client
ja: クライアント

en: Cloned MAC _address
ja: クローンの MAC アドレス(_A)

en: Comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses with CIDR masks from which incoming traffic for this peer is allowed and to which outgoing traffic for this peer is directed.
ja: CIDR マスクを持つ IP (v4 または v6) アドレスのコンマ区切りリスト。このピアの着信トラフィックが許可され、このピアの発信トラフィックが指示されます。

en: Compression
ja: 圧縮

en: Configure _Methods…
ja: 認証方法を設定する(_M)…

en: Configuring Wi-Fi network connection “%s”…
ja: Wi-Fi ネットワーク接続 '%s' を設定中です...

en: Configuring ethernet network connection “%s”…
ja: Ethernet ネットワーク接続 '%s' を設定中です...

en: Configuring mobile broadband connection “%s”…
ja: モバイルブロードバンド接続 '%s' を設定中です...

en: Connect _automatically with priority
ja: 優先的に自動接続する(_A)

en: Connected
ja: コネクション型

en: Connection Established
ja: 接続を確立しました

en: Connection Information
ja: 接続情報

en: Connection _Information
ja: 接続情報(_I)

en: Connection _name
ja: 接続名(_N)

en: Connection activation failed
ja: 接続のアクティベートに失敗しました

en: Connection add failed
ja: 接続の追加に失敗しました

en: Connection cannot be deleted
ja: 接続を削除できません

en: Connection cannot be modified
ja: 接続を変更できません

en: Connection delete failed
ja: 接続の削除に失敗しました

en: Connection failure
ja: 接続に失敗

en: Connection had no VPN setting
ja: 接続には VPN 設定がありませんでした

en: Connection priority for automatic activation. Connections with higher numbers are preferred when selecting profiles for automatic activation. Default value is 0.
ja: 自動アクティベーションの接続優先度。自動アクティベーションのプロファイル選択時に、より大きい数字の接続が優先されます。デフォルト値は 0 です。

en: Connection type not specified.
ja: 接続タイプは指定されていません。

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
ja: このブリッジにおいて、IGMP スヌーピングが有効かどうかを制御します。ハッシュの不一致が原因でスヌーピングが自動的に無効になっている場合は、その矛盾が解決するまでこの機能が有効にならないことがあります。

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge
ja: このブリッジにおいて、スパニングツリープロトコル (STP) が有効かどうかを制御します。

en: Could not create connection
ja: 新しい接続を作成できませんでした

en: Could not create new connection
ja: 新しい接続を作成できませんでした

en: Could not edit connection
ja: 接続を編集できませんでした

en: Could not find VPN plugin for “%s”.
ja: '%s' 用の VPN プラグインが見つかりませんでした。

en: Could not load 802.1X Security user interface.
ja: 802.1X セキュリティーユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load Bluetooth user interface.
ja: Bluetooth ユーザーインターフェースを読み込めませんでした。

en: Could not load DCB user interface.
ja: DCB ユーザーインターフェースをロードできませんでした。

en: Could not load DSL user interface.
ja: DSL ユーザーインターフェースをロードできませんでした。

en: Could not load General user interface.
ja: 一般的なユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load IP tunnel user interface.
ja: IP トンネルユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load IPv4 user interface.
ja: IPv4 ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load IPv6 user interface.
ja: IPv6 ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load InfiniBand user interface.
ja: InfiniBand ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load MACsec user interface.
ja: MACsec ユーザーインターフェースを読み込めませんでした。

en: Could not load PPP user interface.
ja: PPP ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load VPN user interface.
ja: VPN ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load Wi-Fi security user interface.
ja: Wi-Fi セキュリティーユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load Wi-Fi security user interface; missing Wi-Fi setting.
ja: Wi-Fi セキュリティーユーザーインターフェースを読み込めません。Wi-Fi 設定がありません。

en: Could not load Wi-Fi user interface.
ja: Wi-Fi ユーザーインターフェースをロードできませんでした。

en: Could not load WireGuard user interface.
ja: WireGuard ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load bond user interface.
ja: bond ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load bridge port user interface.
ja: ブリッジポートのユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load bridge user interface.
ja: ブリッジユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load editor VPN plugin for “%s” (%s).
ja: '%s' 用のエディター VPN プラグイン (%s) が見つかりませんでした。

en: Could not load ethernet user interface.
ja: Ethernet のユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load mobile broadband user interface.
ja: モバイルブロードバンドのユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load proxy user interface.
ja: プロキシーユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load team port user interface.
ja: チームポートのユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load team user interface.
ja: チームユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Could not load vlan user interface.
ja: vlan ユーザーインターフェースを読み込めません。

en: Create _New Wi-Fi Network…
ja: 新規 Wi-Fi ネットワークを作成(_N)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
ja: DER か、PEM、 PKCS#12 の秘密鍵 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DNS ser_vers
ja: DNS サーバー(_V)

en: DSL authentication
ja: DSL 認証

en: DSL connection %d
ja: DSL 接続 %d

en: D_HCP client ID
ja: DHCP クライアント ID(_H)

en: Datagram
ja: データグラム型

en: De_fault
ja: デフォルト(_F)

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Route
ja: デフォルトルート

en: Delay _before first send
ja: 初回送信までの遅延(_B)

en: Delete the selected connection
ja: 選択した接続を削除する

en: Desired hardware address of new team device. Usual MAC address format is accepted.
ja: 新規チームデバイスのハードウェアアドレス。通常の MAC アドレス形式が使用できます。

en: Device disconnect failed
ja: デバイスの切断に失敗しました

en: Device link negotiation. If “Manual” is chosen, “Speed” and “Duplex” values will be forced without checking the device compatibility. If unsure, leave here “Ignore” or pick “Automatic”.
ja: デバイスのリンクネゴシエーション。「手動」を選択すると、デバイスの互換性を確認せずに「スピード」および「二重」の値が強制されます。不明な場合は、「無視」にしておくか「自動」を選択してください。

en: Device name
ja: デバイス名

en: Device name + number
ja: デバイス名 + 番号

en: Did not find a connection with UUID “%s”
ja: UUID '%s' の接続が見つかりませんでした

en: Disable VPN notifications
ja: VPN 通知を無効にする

en: Disable WiFi Create
ja: Wi-Fi の作成を無効にする

en: Disable connected notifications
ja: 接続通知を無効にする

en: Disable disconnected notifications
ja: 切断通知を無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Disconnect failure
ja: 切断失敗

en: Disconnected
ja: 切断されました

en: Do not unselect the port if a better one becomes available.
ja: より良いポートが使用可能となった場合、ポートの選択を解除しないでください。

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
ja: %s を、保存している VPN 接続に入れ替えたいですか ?

en: Domains used when resolving host names. Use commas to separate multiple domains.
ja: ホスト名を解決する時に使用するドメイン。複数のドメインを分離する時はコンマを 使います。

en: Don’t know how to create “%s” connections
ja: 接続 '%s' の作成方法がわかりません

en: Don’t know how to import “%s” connections
ja: 接続 “%s” のインポート方法がわかりません

en: Don’t show this message again
ja: このメッセージを今後表示しない

en: Driver
ja: ドライバー

en: Duple_x
ja: 二重(_X)

en: Duplex value for static link negotiation, required only when “Ignore” and “Automatic” options are not selected. Before specifying a duplex mode be sure your device supports it.
ja: 静的リンクネゴシエーションの二重値。「無視」または「自動」のオプションを選択していない場合にのみ必要になります。二重モードを指定する前に、デバイスがサポートしていることを確認してください。

en: Duplicate ports
ja: 重複するポート

en: Dynamic WEP
ja: 動的 WEP

en: Dynamic WEP (802.1X)
ja: 動的 WEP (802.1X)

en: Edit Connections…
ja: 接続を編集する...

en: Edit WireGuard peer
ja: WireGuard ピアを編集

en: Edit _JSON configuration
ja: JSON 設定の編集(_J)

en: Edit the selected connection
ja: 選択した接続を編集する

en: Editing %s
ja: %s の編集

en: Editing IPv4 routes for %s
ja: %s 用の IPv4 ルートを編集

en: Editing IPv6 routes for %s
ja: %s 用の IPv6 ルートを編集

en: Editing PPP authentication methods for %s
ja: %s 用の PPP 認証方法を編集

en: Editing un-named connection
ja: 無名の接続を編集

en: Editor initializing…
ja: エディターの初期化中...

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable I_GMP snooping
ja: IGMP スヌーピングを有効にする(_G)

en: Enable N_otifications
ja: 通知を有効にする(_O)

en: Enable _Mobile Broadband
ja: モバイルブロードバンドを有効にする(_M)

en: Enable _Networking
ja: ネットワークを有効にする(_N)

en: Enable _STP (Spanning Tree Protocol)
ja: STP (スパニングツリープロトコル) を有効にする(_S)

en: Enable _Wi-Fi
ja: Wi-Fi を有効にする(_W)

en: Enable or disable priority pause transmission for each User Priority.
ja: 各ユーザー優先度の優先ポーズ転送を、有効もしくは無効にしてください。

en: Enable or disable strict bandwidth for each user priority.
ja: ユーザー優先度の正確な帯域幅を有効または無効にしてください。

en: Enabled (prefer public address)
ja: 有効 (公開アドレスを優先)

en: Enabled (prefer temporary address)
ja: 有効 (一時アドレスを優先)

en: Enhanced Open
ja: 拡張オープン

en: Enter the allowed link bandwidth percent each Priority Group may use. The sum of all groups must total 100%.
ja: 優先グループが使用する利用可能なリンク帯域幅のパーセンテージを入力してください。各グループの合計を 100% にする必要があります。

en: Enter the percentage of priority group bandwidth each user priority may use.
ja: ユーザー優先度が使用可能な、優先グループ 帯域幅のパーセンテージを入力してください。

en: Enter the priority group ID for each User Priority.
ja: 各ユーザー優先度に優先グループ ID を入力してください。

en: Enter the traffic class for each user priority.
ja: 各ユーザー優先度にトラフィッククラスを入力してください。

en: Error creating connection
ja: 接続の作成中にエラー

en: Error displaying connection information:
ja: 接続情報の表示中にエラーが起きました:

en: Error editing connection
ja: 接続の編集エラー

en: Error importing connection
ja: 接続のインポートエラー

en: Error initializing editor
ja: エディターの初期化中にエラーです

en: Error: file doesn’t contain a valid JSON configuration
ja: エラー: ファイルに有効な JSON 設定がありません。

en: Ethernet Network
ja: Ethernet ネットワーク

en: Ethernet Network (%s)
ja: Ethernet ネットワーク (%s)

en: Ethernet Networks
ja: Ethernet ネットワーク

en: Ethernet Networks (%s)
ja: Ethernet ネットワーク (%s)

en: Ethernet connection %d
ja: Ethernet 接続 %d

en: Ethernet device
ja: Ethernet デバイス

en: Ethernet network connection “%s” active
ja: Ethernet ネットワーク接続 '%s' はアクティブです

en: Ethernet port state
ja: Ethernet ポートの状態

en: Export VPN connection…
ja: VPN 接続をエクスポートする...

en: Extensible Authentication Protocol
ja: 拡張認証プロトコル (EAP)

en: Fabric
ja: ファブリック

en: Failed to activate connection
ja: 接続のアクティベートに失敗しました

en: Failed to add new connection
ja: 新規接続の追加に失敗しました

en: Failed to add/activate connection
ja: 接続の追加、あるいは有効化に失敗しました

en: Failed to write connection to VPN UI: %s (%d)
ja: VPN UI への接続の書き込みに失敗しました: %s (%d)

en: Failed to write connection to VPN UI: incomplete write
ja: VPN UI への接続の書き込みに失敗しました: 不完全な書き込み

en: Feature
ja: 機能

en: File Relabel
ja: ファイルの再ラベル付け

en: Filename
ja: ファイル名

en: Firewall _zone
ja: ファイアウォールゾーン(_Z)

en: Fix
ja: 修正

en: Flags
ja: フラグ

en: Flow Control
ja: フロー制御

en: For browser only
ja: ブラウザー専用

en: From active to team device
ja: アクティブからチームデバイスへ

en: From the active port
ja: アクティブなポートから

en: From the team device
ja: チームデバイスから

en: Full
ja: すべて

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: General
ja: 全般

en: Group Bandwidth
ja: グループ帯域幅

en: Group ID
ja: グループ ID

en: Group _forward mask
ja: グループの転送マスク(_F)

en: HW address
ja: ハードウェアアドレス

en: Half
ja: 半分

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Hardware Address
ja: ハードウェアアドレス

en: Highest number of ports
ja: ポートの最大数

en: Highest priority
ja: 最高の優先度

en: Highest priority (stable)
ja: 最高の優先度 (安定)

en: Home network
ja: ホームネットワーク

en: Home network (%s)
ja: ホームネットワーク (%s)

en: Hostname to be converted to IP address which will be filled into ARP request as source address.
ja: IP アドレスに変換されるホスト名。この名前は、ソースアドレスとして ARP リクエストに記入されます。

en: Hostname to be converted to IP address which will be filled into request as destination address.
ja: IP アドレスに変換されるホスト名で、宛先アドレスとしてリクエストに記入されます。

en: Hotspot
ja: ホットスポット

en: How often to send an authenticated empty packet to the peer for the purpose of keeping a stateful firewall or NAT mapping valid. This is optional and not recommended outside of specific setups.
ja: ステートフルファイアウォールまたは NAT マッピングの有効性を維持する目的で、認証済みの空のパケットをピアに送信する頻度。これはオプションであり、特定の設定以外では推奨されません。

en: ID of queue which this port should be mapped to.
ja: このポートのマッピング先となるキューの ID。

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP addresses identify your computer on the network. Click the “Add” button to add an IP address.
ja: IP アドレスはネットワーク上のコンピューターを指定します。「追加」ボタンを押して IP アドレスを追加します。

en: IP addresses identify your computer on the network. Click the “Add” button to add static IP address to be configured in addition to the automatic ones.
ja: IP アドレスはネットワーク上のコンピューターを指定します。「追加」ボタンを押して、自動設定とは別に設定される静的 IP アドレスを追加します。

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses.
ja: ドメインネームサーバーの IP アドレスは、ホスト名を解決するために使用されます。ドメインネームサーバーアドレスが複数になる場合は、コンマで区切ります。

en: IP addresses of domain name servers used to resolve host names. Use commas to separate multiple domain name server addresses. Link-local addresses will be automatically scoped to the connecting interface.
ja: ドメインネームサーバーの IP アドレスは、ホスト名を解決するために使用されます。ドメインネームサーバーアドレスが複数になる場合は、コンマで区切ります。リンクローカルアドレスは、接続中のインターフェースに自動的にスコープされます。

en: IP tunnel
ja: IP トンネル

en: IP tunnel connection %d
ja: IP トンネル接続 %d

en: IPv4 DNS server “%s” invalid
ja: IPv4 DNS サーバー '%s' が無効

en: IPv4 Settings
ja: IPv4 設定

en: IPv4 address netmask “%s” invalid
ja: IPv4 アドレスネットマスク '%s' が無効

en: IPv4 address “%s” invalid
ja: IPv4 アドレス '%s' が無効

en: IPv4 gateway “%s” invalid
ja: IPv4 ゲートウェイ '%s' が無効

en: IPv6 DNS server “%s” invalid
ja: IPv6 DNS サーバー '%s' が無効

en: IPv6 Settings
ja: IPv6 設定

en: IPv6 _privacy extensions
ja: IPv6 のプライバシー拡張(_P)

en: IPv6 address _generation mode
ja: IPv6 アドレス生成モード(_G)

en: IPv6 address “%s” invalid
ja: IPv6 アドレス '%s' が無効

en: IPv6 gateway “%s” invalid
ja: IPv6 ゲートウェイ '%s' が無効

en: IPv6 prefix “%s” invalid
ja: IPv6 プレフィックス “%s” が無効

en: If checked, LACPDU frames are sent along the configured links periodically. If not, it acts as “speak when spoken to”.
ja: これにチェックを入れると、設定済みリンクとともに LACPDU フレームが定期的に送信されます。チェックを入れない場合は、「通信があった場合に応答」します。

en: If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address. This enhances privacy, but could cause problems in some applications. If set to "Default", the value from NetworkManager global configuration is used. If that is also unset, use the kernel default value read from file "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr"
ja: 有効にすると、MACアドレスから生成される公開アドレスに加えて、カーネルが一時的な IPv6 アドレスを生成されます。これにより、セキュリティーが向上しますが、一部のアプリケーションで問題が発生する可能性があります。Default に設定すると、NetworkManager のグローバル設定からの値が使用されます。これも未設定の場合、"/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr" ファイルから読み込んだカーネルのデフォルト値が使用されます

en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection.
ja: 有効にすると、この接続はデフォルトのネットワーク接続として 使用されません。

en: If selected, the connection will take exclusive control of the interface and it won’t be possible to activate another connection on it. Note that the option can only be used for Ethernet interfaces. nm-applet is able to activate the connection only if this option is selected.
ja: 選択された場合、接続はインターフェースを排他制御し、別の接続を有効化することはできません。このオプションは、Ethernet のインターフェースでのみ使用可能です。このオプションが選択されている場合に限り、nm-applet は接続を有効化できます。

en: Ig_nore automatically obtained routes
ja: 自動取得したルートを無視する(_N)

en: Ignore
ja: 無視する

en: Ignore invalid packets from _active ports
ja: アクティブなポートからの無効なパケットを無視(_A)

en: Ignore invalid packets from i_nactive ports
ja: アクティブでないポートからの無効なパケットを無視(_N)

en: Im_port team configuration from a file…
ja: ファイルからチーム設定をインポートする(_P)...

en: Import a saved VPN configuration…
ja: 保存した VPN 設定をインポートする...

en: Import script from a file…
ja: ファイルからスクリプトをインポート...

en: In most cases, the provider’s PPP servers will support all authentication methods. If connections fail, try disabling support for some methods.
ja: 通常、プロバイダーの PPP サーバーはすべての認証方法をサポートしています。接続が失敗する場合は、認証方法を一部無効にしてみてください。

en: In tenths of a second. Periodic interval between rebalancing.
ja: 十分の一秒単位。リバランスの間隔。

en: InfiniBand connection %d
ja: InfiniBand 接続 %d

en: Input key
ja: 入力キー

en: Insufficient privileges.
ja: 権限が不足しています。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Invalid setting %s: %s
ja: 無効な設定 %s: %s

en: It is not intended for command-line interaction but instead runs in the GNOME desktop environment.
ja: コマンドラインでの利用は意図されていません。代わりに GNOME デスクトップ環境で実行します。

en: Keys
ja: キー

en: LACP port _key
ja: LACP ポートキー(_K)

en: LACP runner options
ja: LACP ランナーオプション

en: Last Used
ja: 前回の使用

en: Lin_k negotiation
ja: リンクネゴシエーション(_K)

en: Link Watcher
ja: リンクウォッチャー

en: Link _down delay
ja: 接断遅延(_D)

en: Link _up delay
ja: 接続遅延(_U)

en: Link-Local
ja: リンクローカル

en: Link-Local Only
ja: ローカルへのリンク専用

en: List of fragment types (strings) which should be used for packet Tx hash computation.
ja: パケット Tx ハッシュ計算に使用するフラグメントタイプ (文字列) のリスト。

en: Load balance
ja: ロードバランス

en: Local IP
ja: ローカル IP

en: MAC address
ja: MAC アドレス

en: MAC address of the Bluetooth device. Example: 00:11:22:33:44:55
ja: Bluetooth デバイスの MAC アドレス。例: 00:11:22:33:44:55

en: MACSEC connection %d
ja: MACSEC 接続 %d

en: MII (recommended)
ja: MII (推奨)

en: MSCHAP v_2
ja: MSCHAP v2(_2)

en: M_VRP
ja: MVRP(_V)

en: M_ode
ja: モード(_O)

en: Ma_gic
ja: Magic(_G)

en: Manage and change your network connection settings
ja: ネットワーク接続セッティングの管理と変更

en: Manage your network connections
ja: ネットワーク接続の管理

en: Manual
ja: 手動

en: Maximum number of missed replies. If this number is exceeded, link is reported as down.
ja: 不在着信となった返信の最大数。この数値を超えるとリンクがダウンしていると報告されます。

en: Method
ja: メソッド

en: Metric
ja: メトリック

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol
ja: Microsoft チャレンジハンドシェイク認証プロトコル (MS-CHAP)

en: Microsoft Challenge Handshake Authentication Protocol version 2
ja: Microsoft チャレンジハンドシェイク認証プロトコル バージョン2 (MS-CHAP v2)

en: Missing connection name
ja: 接続名がみつかりません

en: Missing resources
ja: 不足しているリソース

en: Mobile Broadband
ja: モバイルブロードバンド

en: Mobile Broadband (%s)
ja: モバイルブロードバンド (%s)

en: Mobile Broadband network.
ja: モバイルブロードバンドネットワーク。

en: Mobile broadband connection “%s” active
ja: モバイルブロードバンド接続 '%s' はアクティブです。

en: Mobile broadband connection “%s” active: (%d%%%s%s)
ja: モバイルブロードバンド接続 '%s' はアクティブです: (%d%%%s%s)

en: Mobile broadband network password
ja: モバイルブロードバンドネットワークのパスワード

en: Mode
ja: モード

en: Monitoring _frequency
ja: 監視周期(_F)

en: More addresses
ja: その他のアドレス

en: Mul_ticast
ja: マルチキャスト(_T)

en: Multicast _rejoin interval
ja: マルチキャスト再参加間隔(_R)

en: My provider uses C_DMA-based technology (i.e. 1xRTT, EVDO)
ja: 私のプロバイダーは CDMA ベースの技術 (例えば、1xRTT, EVDO)を使用します(_D)

en: My provider uses _GSM-based technology (i.e. GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA)
ja: 私のプロバイダーは GSM ベースの技術 (例えば、 GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA) を使用します(_G)

en: N_etwork ID
ja: ネットワーク ID(_E)

en: Name
ja: 名前

en: Name of active Tx balancer. Active Tx balancing is disabled by default.
ja: アクティブ Tx バランサーの名前。アクティブ Tx バランサーは、デフォルトでは無効になっています。

en: Name of runner to be used.
ja: 使用するランナー名。

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Connections
ja: ネットワーク接続

en: Network connection “%s” active
ja: ネットワーク接続 '%s' はアクティブです。

en: NetworkManager Applet
ja: NetworkManager アプレット

en: NetworkManager Website
ja: NetworkManager ウェブサイト

en: NetworkManager connection editor
ja: NetworkManager 接続エディター

en: NetworkManager indicates to applications whether the connection is metered and therefore data usage should be restricted. Select which value (“Yes” or “No”) to indicate to applications, or “Automatic” to use a default value based on the connection type and other heuristics.
ja: NetworkManager は、接続が測定されているかどうかをアプリケーションに示すので、データの使用は制限されなければなりません。アプリケーションに示す値 (「はい」 または「いいえ」) がどちらなのかを選択するか、または「自動」を選択して接続の種類とその他のヒューリスティックをもとにデフォルトの値を使用します。

en: NetworkManager is a system service for managing and configuring your network connections and devices.
ja: NetworkManager は、ネットワーク接続およびデバイスを管理、設定するためのシステムサービスです。

en: NetworkManager is not running…
ja: NetworkManager は実行されていません...

en: Networking disabled
ja: ネットワークは無効になっています

en: New Mobile Broadband connection…
ja: 新規のモバイルブロードバンド接続…

en: New PIN code:
ja: 新規の PIN コード:

en: New connection…
ja: 新規接続…

en: No
ja: いいえ

en: No VPN plugins are installed.
ja: VPN プラグインがインストールされていません

en: No VPN service type.
ja: VPN サービスの種類はありません。

en: No network connection
ja: ネットワーク接続がありません

en: No network devices available
ja: ネットワークデバイスがありません

en: No polkit authorization to perform the action
ja: アクションを実行する polkit 権限がありません

en: No valid active connections found!
ja: 有効なアクティブ接続がありません!

en: None
ja: なし

en: Notification area applet for managing your network devices and connections.
ja: ネットワークデバイスと接続を管理するための通知領域アプレット。

en: Nu_mber
ja: 番号(_M)

en: Number of bursts of multicast group rejoin requests sent after port is enabled or disabled.
ja: ポートの有効化または無効化後に送信された、マルチキャストグループ再参加リクエストのバースト数。

en: Number of bursts of unsolicited NAs and gratuitous ARP packets sent after port is enabled or disabled.
ja: ポートの有効化または無効化後に送信された、未承諾 NA および余分な ARP パケットのバースト数。

en: Only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service. For most providers this should be left blank.
ja: 指定したサービスを提供するアクセス集線装置だけを使用してセッションを開始します。多くのプロバイダーでは、これを空白にする必要があります。

en: Option specifies the rate at which our link partner is asked to transmit LACPDU packets. If checked, packets will be sent once per second. Otherwise they will be sent every 30 seconds.
ja: このオプションは、リンクパートナーに LACPDU パケットを転送を依頼するレートを指定します。これにチェックを入れると、パケットは毎秒送信されます。チェックを入れない場合は、30 秒ごとに送信されます。

en: Options…
ja: オプション...

en: Output key
ja: 出力キー

en: PAC script
ja: PAC スクリプト

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
ja: PEM 証明書 (*.pem、*.crt、*.cer)

en: PIN code for SIM card “%s” on “%s”
ja: SIM カード '%s' の PIN コード ('%s' に搭載)

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ja: モバイルブロードバンドデバイスには PIN コードが必要です

en: PIN code required
ja: PIN コードが必要です

en: PIN code:
ja: PIN コード:

en: PPP Settings
ja: PPP の設定

en: PPP _interface
ja: PPP インターフェース(_I)

en: PUK code:
ja: PUK コード:

en: P_IN
ja: PIN (_I)

en: P_arent interface
ja: 親インターフェース(_A)

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Parent device
ja: 親デバイス

en: Password
ja: パスワード

en: Password Authentication Protocol
ja: パスワード認証プロトコル (PAP)

en: Password used to authenticate with the PPPoE service.
ja: PPPoE サービスでの認証に使用されるパスワード。

en: Password:
ja: パスワード:

en: Path _cost
ja: 経路のコスト(_C)

en: Peer _notification interval
ja: ピア通知間隔(_N)

en: Permanent
ja: 永続

en: Persistent _keepalive
ja: 永続的なキープアライブ(_K)

en: Port _sticky
ja: ポート付箋(_S)

en: Port key according to LACP standard. It is only possible to aggregate ports with the same key.
ja: LACP 標準に準拠したポートキー。同じキーのポートだけが統合できます。

en: Port priority
ja: ポートの優先度

en: Port priority according to LACP standard. The lower number means higher priority.
ja: LACP 標準に準拠したポート優先度。数字が小さい方が優先度が高くなります。

en: Port priority. The higher number means higher priority.
ja: ポート優先度。数字が大きい方が優先度が高くなります。

en: Ports “%s” and “%s” apply to different virtual ports (“%s” and “%s”) of the same physical device.
ja: ポート "%s" と "%s" は、それぞれ同じ物理デバイスの異なる仮想ポート ("%s" と "%s") に適用されます。

en: Ports “%s” and “%s” both apply to device “%s”
ja: ポート "%s" と "%s" は両方ともデバイス "%s" に適用されます

en: Pre_shared key
ja: 事前共有鍵(_S)

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Preparing Wi-Fi network connection “%s”…
ja: Wi-Fi ネットワーク接続 '%s' を準備中...

en: Preparing ethernet network connection “%s”…
ja: Ethernet ネットワーク接続 '%s' を準備中です...

en: Preparing mobile broadband connection “%s”…
ja: モバイルブロードバンド接続 '%s' を準備中です...

en: Preparing network connection “%s”…
ja: ネットワーク接続 '%s' を準備中...

en: Preserve
ja: 保存

en: Primary DNS
ja: プライマリー DNS

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority Bandwidth
ja: 優先帯域幅

en: Priority Flow Control
ja: 優先フロー制御

en: Priority Groups
ja: 優先グループ

en: Private _key
ja: 秘密鍵(_K)

en: Proxy
ja: プロキシー

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Random
ja: ランダム

en: Raw Configuration
ja: Raw 設定

en: Re-enter new PIN code:
ja: 新規の PIN コードを再入力:

en: Relabel
ja: 再ラベル付け

en: Remote IP
ja: リモート IP

en: Requesting a VPN address for “%s”…
ja: '%s' の VPN アドレスを要求しています...

en: Requesting a Wi-Fi network address for “%s”…
ja: '%s' の Wi-Fi ネットワークアドレスを要求しています...

en: Requesting a network address for “%s”…
ja: '%s' のネットワークアドレスを要求しています...

en: Requesting an ethernet network address for “%s”…
ja: '%s' の Ethernet ネットワークアドレスを要求しています...

en: Require IPv_4 addressing for this connection to complete
ja: この接続を完了するには、IPv4 アドレスが必要

en: Require IPv_6 addressing for this connection to complete
ja: この接続が完了するには、IPv6 アドレスが必要

en: Roaming network
ja: ローミングネットワーク

en: Roaming network (%s)
ja: ローミングネットワーク (%s)

en: Round-robin
ja: ラウンドロビン

en: Runner
ja: ランナー

en: SIM PIN Unlock Required
ja: SIM PIN の開錠が必要です

en: SIM PIN unlock required
ja: SIM PIN のアンロックが必要です

en: SIM PUK Unlock Required
ja: SIM PUK のアンロックが必要です

en: SIM PUK unlock required
ja: SIM PUK のアンロックが必要です

en: SS_ID
ja: SSID(_I)

en: STP forwarding delay, in seconds
ja: STP フォワード遅延 (秒単位)

en: STP hello time, in seconds
ja: STP Hello タイム (秒単位)

en: STP maximum message age, in seconds
ja: STP メッセージの最大エイジ (秒単位)

en: STP priority for this bridge. Lower values are “better”; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
ja: このブリッジにおける STP の優先度。値が小さい方が優先度が高くなります。優先度が一番低いブリッジが root ブリッジに選択されます。

en: S_earch domains
ja: ドメインを検索(_E)

en: S_ecurity
ja: セキュリティー(_E)

en: S_end on inactive ports
ja: アクティブでないポートで送信(_E)

en: Save any changes made to this connection.
ja: この接続に対する変更をすべて保存します。

en: Secondary DNS
ja: セカンダリー DNS

en: Security
ja: セキュリティー

en: Security labels may prevent some files from being used with certificate authentication.
ja: セキュリティーラベルにより、ファイルを証明書の認証に使用できない場合があります。

en: Security not compatible with Ad-Hoc mode
ja: Ad-Hoc モードとのセキュリティーの互換性がありません

en: Select Mobile Broadband Provider Type
ja: モバイルブロードバンドプロバイダーのタイプを選択

en: Select a connection to delete
ja: 削除する接続を選択

en: Select a connection to edit
ja: 編集する接続を選択

en: Select file to import
ja: インポートするファイルを選択する

en: Select the technology your mobile broadband provider uses. If you are unsure, ask your provider.
ja: モバイルブロードバンドのプロバイダーが使用する技術を選択してください。不明な場合は、プロバイダーにお尋ねください。

en: Select the type of VPN you wish to use for the new connection. If the type of VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
ja: 新規接続で使用する VPN タイプを選択してください。作成したい VPN 接続のタイプが一覧にない場合は、正しい VPN プラグインがインストールされていない可能性があります。

en: Select the type of connection you wish to create.
    
    If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
ja: 新規接続で使用する接続の種類を選択してください。
    
    作成する VPN 接続が VPN 接続の一覧にない場合は、正しい VPN プラグインがインストールされていない可能性があります。

en: Select the type of the Bluetooth connection profile.
ja: Bluetooth 接続プロファイルのタイプを選択します。

en: Send LACPDU frames _periodically
ja: LACPDU フレームを定期的に送信(_P)

en: Send PPP _echo packets
ja: PPP Echo のパケットを送信(_E)

en: Send _interval
ja: 送信間隔(_I)

en: Send a LACPDU frame _every second
ja: LACPDU フレーム毎秒送信(_E)

en: Sending unlock code…
ja: ロック解除コードを送信中…

en: Set by master
ja: マスターで設定

en: Set this to true to disable notifications when Wi-Fi networks are available.
ja: これを true にすると、無線ネットワークが利用可能になった時の通知を無効にします。

en: Set this to true to disable notifications when connecting to a network.
ja: これを true にすると、ネットワークへの接続中の通知を無効にします。

en: Set this to true to disable notifications when connecting to or disconnecting from a VPN.
ja: これを true にすると、VPN への接続、あるいは VPN からの切断の際の通知を無効にします。

en: Set this to true to disable notifications when disconnecting from a network.
ja: これを true にすると、ネットワークからの切断中の通知を無効にします。

en: Set to FALSE to disable displaying the applet in the notification area.
ja: これを false にすると、通知領域にアプレットを表示するのを無効化します。

en: Set to true to disable creation of adhoc networks when using the applet.
ja: これを true にすると、アプレットでのアドホックネットワークの作成を無効にします。

en: Shared to other computers
ja: 他のコンピューターへ共有

en: Sho_w password
ja: パスワードを表示(_W)

en: Sho_w passwords
ja: パスワードを表示(_W)

en: Sho_w preshared key
ja: 事前共有鍵を表示(_W)

en: Show PIN code
ja: PIN コードを表示

en: Show PIN/PUK codes
ja: PIN/PUK コードを表示

en: Show the applet in notification area
ja: 通知領域にアプレットを表示する

en: Specifies how the CAK (Connectivity Association Key) for MKA (MACsec Key Agreement) is obtained. For the EAP mode, fill the parameters in the 802.1X security page
ja: MKA (MACsec キー一致) の CAK (接続関連キー) を取得する方法を指定します。EAP モードでは、802.1X セキュリティーページにパラメーターを追加します。

en: Specifies the minimum number of ports that must be active before asserting carrier in the master interface, value can be 1 – 255.
ja: マスターインターフェースにキャリアをアサートする前にアクティブにする必要があるポートの最小数を指定します。値の範囲は 1 – 255 になります。

en: Specifies the validation mode for incoming frames
ja: 入力フレームの検証モードを指定します

en: Speed
ja: 速度

[ctx: Speed]
en: Unknown
ja: 不明

en: Speed value for static link negotiation, required only when “Ignore” and “Automatic” options are not selected. Before specifying a speed value be sure your device supports it.
ja: 静的リンクネゴシエーションの速度の値。「無視」または「自動」のオプションを選択していない場合にのみ必要になります。速度の値を指定する前に、デバイスがサポートしていることを確認してください。

en: Stable
ja: 安定

en: Stable privacy
ja: 安定したプライバシー

en: Stamp
ja: スタンプ

en: Starting VPN connection “%s”…
ja: VPN 接続 '%s' を開始しています...

en: Strict
ja: 厳密

en: Strict Bandwidth
ja: 厳密な帯域幅

en: Subnet Mask
ja: サブネットマスク

[ctx: Subnet Mask]
en: Unknown
ja: 不明

en: Suppress networks available notifications
ja: ネットワーク使用可能通知を抑制する

en: System priority, value can be 0 – 65535.
ja: システム優先度。値の範囲は 0 – 65535 になります。

en: Team Advanced Options
ja: チームの高度なオプション

en: Team Port
ja: チームポート

en: Team connection %d
ja: チーム接続 %d

en: Tertiary DNS
ja: ターシャリー DNS

en: The 256 bit private key in base64 encoding
ja: base64 エンコードにおける 256 ビットのプライベートキー

en: The DHCP client identifier allows the network administrator to customize your computer’s configuration. If you wish to use a DHCP client identifier, enter it here.
ja: ネットワーク管理者は、DHCP クライアント識別子を使用してコンピューター設定をカスタマイズできます。DHCP クライアント識別子を使用する場合は、ここに入力します。

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds
ja: イーサネット MAC アドレスのエージングタイム (秒単位)

en: The IP address identify your computer on the network and determines the address range distributed to other computers. Click the “Add” button to add an IP address. If no address is provided, range will be determined automatically.
ja: IP アドレスはネットワーク上のコンピューターを指定し、他のコンピューターに配布するアドレス範囲を決定します。「追加」ボタンを押して IP アドレスを追加します。アドレスが提供されないと、範囲は自動的に決定します。

en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the network device this connection is activated on. This feature is known as MAC cloning or spoofing. Example: 00:11:22:33:44:55
ja: ここに入力された MAC アドレスは、この接続が利用しているネットワークデバイスのハードウェアアドレスとして使用されます。この機能は MAC クローニングあるいは MAC スプーフィングと呼ばれます。例: 00:11:22:33:44:55

en: The NetworkManager Applet could not find some required resources (the .ui file was not found).
ja: NetworkManager アプレットは、必要なリソースをいくつか見つけられませんでした (.ui ファイルが見つかりません)。

en: The NetworkManager Developers
ja: NetworkManager 開発者

en: The VPN connection “%s” could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
ja: VPN 接続 '%s' は、%s にエクスポートできませんでした。
    
    エラー: %s

en: The VPN plugin failed to import the VPN connection correctly:
ja: VPN プラグインは、VPN 接続の正常なインポートに失敗しました:

en: The connection editor could not find some required resources (the .ui file was not found).
ja: 接続エディターは、必要なリソースをいくつか見つけられませんでした (.ui ファイルが見つかりませんでした)。

en: The connection editor dialog could not be initialized due to an unknown error.
ja: 接続エディターのダイアログは、不明なエラーのため初期化できませんでした。

en: The delay between link watch initialization and the first request being sent.
ja: リンクウォッチの初期化から初回リクエスト送信までの遅延。

en: The delay between the link coming up and the runner being notified about it.
ja: リンクがアップになってからランナーが通知されるまでの遅延。

en: The delay between the link going down and the runner being notified about it.
ja: リンクがダウンになってからランナーが通知されるまでの遅延。

en: The following files are not labelled for use with certificate authentication. Do you wish to adjust the labels?
ja: 以下のファイルは、証明書の認証向けにラベル付けされていません。ラベルを修正しますか?

en: The interface name of the primary device. If set, this device will always be the active port when it is available.
ja: プライマリーデバイスのインターフェース名。設定すると、このデバイスが利用可能な場合に、常にアクティブなポートになります。

en: The interface on which the PPP connection will be established.
ja: PPP 接続が確立されるインターフェース。

en: The interval between requests being sent.
ja: リクエストの送信間隔。

en: The link watcher to be used.
ja: 使用するリンクウォッチャー。

en: The mobile broadband device “%s” requires a SIM PIN code before it can be used.
ja: モバイルブロードバンドデバイス %s' を使用するには SIM PIN コードが必要です。

en: The mobile broadband device “%s” requires a SIM PUK code before it can be used.
ja: モバイルブロードバンドデバイス '%s' を使用するには SIM PUK コードが必要です。

en: The name of the MACsec device.
ja: MACsec デバイスの名前。

en: The name of the wireguard interface to create.
ja: 作成する Wireguard インターフェースの名前。

en: The network connection has been disconnected.
ja: ネットワーク接続が切断されました。

en: The nm-connection-editor program works with NetworkManager to create and edit existing connection profiles for NetworkManager.
ja: nm-connection-editor プログラムは、NetworkManager と連携して NetworkManager 用の接続プロファイルを作成し、また既存の接続プロファイルを編集します。

en: The parent interface name or parent connection UUID from which this MACSEC interface should be created.
ja: この MACSEC インターフェースが作成される親インターフェースの名前、または親接続の UUID。

en: The parent interface name or parent connection UUID from which this MACsec interface should be created
ja: この MACsec インターフェースが作成される親インターフェースまたは親接続の UUID

en: The port component of the SCI (Secure Channel Identifier)
ja: SCI (セキュアチャネル識別子) のポートコンポーネント

en: The pre-shared Connectivity Association Key
ja: 共有前の接続に関連するキー

en: The pre-shared Connectivity-association Key Name
ja: 共有前の接続に関連するキー名

en: The zone defines the trust level of the connection. Default is not a regular zone, selecting it results in the use of the default zone set in the firewall. Only usable if firewalld is active.
ja: このゾーンは接続の信頼レベルを定義します。デフォルトを選択した場合は、通常のゾーンではなく、ファイアウォールでセットされているデフォルトのゾーンを利用することになります。これは firewalld がアクティブの場合にのみ有意です。

en: This defines the policy of how hardware addresses of team device and port devices should be set during the team lifetime.
ja: チームのライフタイム中に、チームデバイスおよびポートデバイスのハードウェアアドレスを設定する方法に関するポリシーを定義します。

en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the BSSID entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
ja: このオプションは、ここで入力された BSSID で指定された Wi-Fi アクセスポイント (AP) へこの接続をロックします。例: 00:11:22:33:44:55

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “em1”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “em1 (3C:97:0E:42:1A:19)”
ja: このオプションは、インターフェース名もしくは永続的 MAC アドレス、またはこれらの両方で指定されたネットワークデバイスにこの接続をロックします。例: “em1”、“3C:97:0E:42:1A:19”、“em1 (3C:97:0E:42:1A:19)”

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “ib0”, “80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65”, “ib0 (80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65)”
ja: このオプションは、インターフェース名もしくは永続的 MAC アドレス、またはこれらの両方で指定されたネットワークデバイスにこの接続をロックします。例: “ib0”、“80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65”、“ib0 (80:00:00:48:fe:80:00:00:00:00:00:00:00:02:c9:03:00:00:0f:65)”

en: This option locks this connection to the network device specified either by its interface name or permanent MAC or both. Examples: “wlan0”, “3C:97:0E:42:1A:19”, “wlan0 (3C:97:0E:42:1A:19)”
ja: このオプションは、インターフェース名もしくは永続的 MAC アドレス、またはこれらの両方で指定されたネットワークデバイスにこの接続をロックします。例: “wlan0”、“3C:97:0E:42:1A:19”、“wlan0 (3C:97:0E:42:1A:19)”

en: This program is a component of NetworkManager (https://networkmanager.dev).
ja: このプログラムは、NetworkManager (https://networkmanager.dev) のコンポーネントです。

en: This selects the policy of how the aggregators will be selected.
ja: アグリゲーターを選択する方法に関するポリシーを指定します。

en: Traffic Class
ja: トラフィッククラス

en: Transmission _balancing interval
ja: 転送バランシングの間隔(_B)

en: Twisted Pair (TP)
ja: ツイストペア (TP)

en: URL from where the PAC script is to be obtained.
ja: PAC スクリプトの取得先となる URL。

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error creating connection editor dialog.
ja: 接続エディターダイアログの作成中に不明なエラーです。

en: Unrecognized connection type
ja: 認識されない接続タイプ

en: Unsupported mobile broadband connection type.
ja: サポートされていないモバイルブロードバンドの接続タイプ。

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Use 802.1_X security for this connection
ja: この接続に 802.1X セキュリティーを使用する(_X)

en: Use TCP _header compression
ja: TCP ヘッダー圧縮を使用する(_H)

en: Use _stateful MPPE
ja: ステートフル MPPE を使用する(_S)

en: Use the network menu to connect to a Wi-Fi network
ja: Wi-Fi ネットワークに接続するにはネットワークメニューを使用します。

en: Use this proxy configuration for only browser clients/schemes.
ja: このプロキシ設定を、ブラウザーのクライアント/スキームにのみ使用します。

en: Used to determine whether settings should be migrated to a new version.
ja: 設定を、新規バージョンに移行すべきかどうかの判定に使用されます。

en: User authentication required for VPN connection “%s”…
ja: VPN 接続 '%s' にはユーザー認証が必要です...

en: User authentication required for Wi-Fi network “%s”…
ja: Wi-Fi ネットワーク '%s' にはユーザー認証が必要です...

en: User authentication required for ethernet network connection “%s”…
ja: Ethernet ネットワーク接続 '%s'にはユーザー認証が必要です...

en: User authentication required for mobile broadband connection “%s”…
ja: モバイルブロードバンド接続 '%s' にはユーザー認証が必要です...

en: User authentication required for network connection “%s”…
ja: ネットワーク接続 '%s' にはユーザー認証が必要です...

en: Username used to authenticate with the PPPoE service.
ja: ユーザー名は、PPPoE サービスでの認証に使用されました。

en: VLAN _id
ja: VLAN ID(_I)

en: VLAN connection %d
ja: VLAN 接続 %d

en: VLAN inter_face name
ja: VLAN インターフェース名(_F)

en: VPN Banner
ja: VPN バナー

en: VPN Connection Failed
ja: VPN 接続は失敗しました

en: VPN Gateway
ja: VPN ゲートウェイ

en: VPN Login Message
ja: VPN ログインメッセージ

en: VPN Type
ja: VPN の種類

en: VPN Username
ja: VPN ユーザー名

en: VPN connection %d
ja: VPN 接続 %d

en: VPN connection active
ja: VPN 接続はアクティブです

en: VPN connection has been successfully established.
ja: VPN 接続の確立に成功しました。

en: VPN connection has been successfully established.
    
    %s
ja: VPN 接続の確立に成功しました。
    
    %s

en: Validate received ARP packets on active ports. If this is not checked, all incoming ARP packets will be considered as a good reply.
ja: アクティブなポートで受信した ARP パケットを検証します。これを確認しないと、着信 ARP パケットがすべて正常な返信とみなされます。

en: Validate received ARP packets on inactive ports. If this is not checked, all incoming ARP packets will be considered as a good reply.
ja: アクティブでないポートで受信した ARP パケットを検証します。これを確認しないと、着信 ARP パケットはすべて正常な返信とみなされます。

en: Value is positive number in milliseconds. Specifies an interval between bursts of multicast group rejoin requests.
ja: 値は正の数 (ミリ秒単位) です。マルチキャストグループ再参加リクエストのバーストの間隔を指定します。

en: Value is positive number in milliseconds. Specifies an interval between bursts of notify-peer packets.
ja: 値は正の数(ミリ秒単位)。notify-peer パケットのバーストの間隔を指定します。

en: Virtual
ja: 仮想

en: WEP 128-bit Passphrase
ja: WEP 128-bit パスフレーズ

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ja: WEP 40/128-bit キー (HEX または ASCII)

en: Wake-on-LAN password
ja: Wake-on-LAN パスワード

en: Wake-on-LAN password (an Ethernet MAC). It is only valid for magic packets.
ja: Wake-on-LAN パスワード (Ethernet MAC)。magic packet にのみ有効です。

en: Warning: the connection contains some properties not supported by the editor. They will be cleared upon save.
ja: 警告: この接続には、エディターがサポートしていないプロパティーが含まれています。保存後するとこれらは消去されます。

en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds.
ja: IPv6 設定が失敗し、IPv4 設定が成功する場合は、IPv4 対応のネットワークに接続する時に接続が完了するまで待ちます。

en: When connecting to IPv6-capable networks, allows the connection to complete if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration succeeds.
ja: IPv4 設定が失敗して、IPv6 設定が成功する場合は、IPv6 対応のネットワークに接続する時に接続が完了するまで待ちます。

en: Whether the transmitted traffic must be encrypted
ja: 転送トラフィックの暗号化が必要かどうか

en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges of the peers
ja: ピアの AllowedIPs 範囲のルートを自動的に追加するかどうか

en: Wi-Fi Network | Wi-Fi Networks
ja[0]: Wi-Fi ネットワーク

en: Wi-Fi Network (%s)
ja: Wi-Fi ネットワーク (%s)

en: Wi-Fi Networks (%s)
ja: Wi-Fi ネットワーク (%s)

en: Wi-Fi Networks Available
ja: Wi-Fi ネットワークは利用可能です

en: Wi-Fi Security
ja: Wi-Fi セキュリティー

en: Wi-Fi connection %d
ja: Wi-Fi 接続 %d

en: Wi-Fi device
ja: Wi-Fi デバイス

en: Wi-Fi is disabled
ja: Wi-Fi は無効になっています

en: Wi-Fi is disabled by hardware switch
ja: Wi-Fi はハードウェアのスイッチで無効になっています

en: Wi-Fi network connection “%s” active
ja: Wi-Fi ネットワーク接続 '%s' はアクティブです

en: Wi-Fi network connection “%s” active: %s (%d%%)
ja: Wi-Fi ネットワーク接続 '%s' はアクティブです: %s (%d%%)

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
ja: なし

en: Willing
ja: 用意がある

en: WireGuard connection %d
ja: WireGuard 接続 %d

en: Wrong PIN code; please contact your provider.
ja: PIN が違います。プロバイダーに連絡してください。

en: Wrong PUK code; please contact your provider.
ja: PUK が違います。プロバイダーに連絡してください。

en: Yes
ja: はい

en: You are now connected to the Mobile Broadband network.
ja: 現在、モバイルブロードバンドネットワークに接続しています。

en: You are now connected to the Wi-Fi network “%s”.
ja: Wi-Fi ネットワーク '%s' に接続しました。

en: You are now connected to the ethernet network.
ja: Ethernet ネットワークに接続しました。

en: You are now connected to the mobile broadband network.
ja: 現在、モバイルブロードバンドネットワークに接続しています。

en: You are now connected to “%s”.
ja: 現在'%s' に接続しています。

en: You are now registered on a roaming network.
ja: ローミングネットワークに接続しました。

en: You are now registered on the home network.
ja: ホームネットワークに接続しました。

en: _APN
ja: APN(_A)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add a VPN connection…
ja: VPN 接続を追加(_A)

en: _Aggregator selection policy
ja: アグリゲーター選択ポリシー(_A)

en: _Aging time
ja: エージング時間(_A)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Arp
ja: Arp(_A)

en: _Available networks
ja: 利用可能なネットワーク(_A)

en: _BSSID
ja: BSSID(_B)

en: _Broadcast
ja: ブロードキャスト(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Configure VPN…
ja: VPN を設定(_C)...

en: _Connect to Hidden Wi-Fi Network…
ja: 非表示 Wi-Fi ネットワークに接続する(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Device
ja: デバイス(_D)

en: _Device name
ja: デバイス名(_D)

en: _Dial-Up Network
ja: ダイヤルアップネットワーク(_D)

en: _Down delay
ja: ダウン遅延(_D)

en: _EAP
ja: EAP(_E)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Encrypt
ja: 暗号化(_E)

en: _Endpoint
ja: エンドポイント(_E)

en: _Export…
ja: エクスポート(_E)...

en: _Fields for transmission hash
ja: 転送ハッシュのフィールド(_F)

en: _Forward delay
ja: 転送遅延(_F)

en: _GVRP
ja: GVR(_G)

en: _Hairpin mode
ja: ヘアピンモード(_H)

en: _Hardware Address
ja: ハードウェアアドレス(_H)

en: _Hardware address policy
ja: ハードウェアアドレスポリシー(_H)

en: _Hello time
ja: Hello タイム(_H)

en: _Ignore
ja: 無視する(_I)

en: _Interface name
ja: インターフェース名(_I)

en: _LACP port priority
ja: LACP ポート優先度(_L)

en: _Link Monitoring
ja: リンク監視(_L)

en: _Link watcher
ja: リンクウォッチャー(_L)

en: _Listen port
ja: 待ち受けポート(_L)

en: _Loose binding
ja: ルースバインディング(_L)

en: _MSCHAP
ja: MSCHAP(_M)

en: _MTU
ja: MTU(_M)

en: _Max age
ja: 最大エイジ(_M)

en: _Maximum missed replies
ja: 不在着信となった返信の最大数(_M)

en: _Metered connection
ja: 測定接続(_M)

en: _Method
ja: メソッド(_M)

en: _Minimum ports
ja: 最小ポート数(_M)

en: _Mode
ja: モード(_M)

en: _Multicast rejoin count
ja: マルチキャスト再参加数(_M)

en: _Network name
ja: ネットワーク名(_N)

en: _New Connection
ja: 新しい接続(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _PAP
ja: PAP(_P)

en: _Parent device
ja: 親デバイス(_P)

en: _Parent interface
ja: 親インターフェース(_P)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Peer notification count
ja: ピア通知数(_P)

en: _Personal Area Network
ja: パーソナルエリアネットワーク(_P)

en: _Phy
ja: Phy(_P)

en: _Port
ja: ポート(_P)

en: _Port priority
ja: ポート優先度(_P)

en: _Primary
ja: プライマリー(_P)

en: _Priority
ja: 優先度(_P)

en: _Public key
ja: 公開鍵(_P)

en: _Queue ID
ja: キュー ID(_Q)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Relabel
ja: 再ラベル付け(_R)

en: _Reorder headers
ja: 並び替えヘッダー(_R)

en: _Replace
ja: 入れ替え(_R)

en: _Require 128-bit encryption
ja: 128 ビットの暗号化を要求する(_R)

en: _Routes…
ja: ルート(_R)…

en: _Runner
ja: ランナー(_R)

en: _SCI port
ja: SCI ポート(_S)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Service
ja: サービス(_S)

en: _Show private key
ja: 秘密鍵を表示(_S)

en: _Source host
ja: ソースホスト(_S)

en: _Speed
ja: スピード(_S)

en: _System priority
ja: システム優先度(_S)

en: _Target host
ja: ターゲットホスト(_T)

en: _Teamed connections
ja: チーム接続(_T)

en: _Transmission balancer
ja: 転送バランサー(_T)

en: _Transport mode
ja: 転送モード(_T)

en: _Unicast
ja: ユニキャスト(_U)

en: _Unlock
ja: アンロック(_U)

en: _Up delay
ja: アップ遅延(_U)

en: _Use Data Center Bridging (DCB) for this connection
ja: この接続に Data Center Bridging (DCB) を使用する(_U)

en: _Use point-to-point encryption (MPPE)
ja: MPPE (ポイントツーポイント暗号化) を使用する(_U)

en: _Use this connection only for resources on its network
ja: この接続を、そのネットワーク上のリソースにのみ使用(_U)

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _VPN Connections
ja: VPN 接続(_V)

en: _Validation
ja: 検証(_V)

en: _Wake on LAN password
ja: Wake on LAN パスワード(_W)

en: ad-hoc
ja: アドホック

en: automatic
ja: 自動

en: bytes
ja: バイト

en: can’t parse device name
ja: デバイス名を解析できません

en: cloned MAC
ja: クローン MAC

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
ja: オブジェクト '%s' のコンストラクトプロパティー "%s" は構築後に設定できません

en: default
ja: デフォルト

en: device
ja: デバイス

en: device not managed
ja: デバイスは管理されていません

en: device not ready
ja: デバイスの準備ができていません

en: device not ready (firmware missing)
ja: デバイスの準備ができていません (ファームウェア未検出)

en: disconnected
ja: 切断されています

en: ignored
ja: 無視

en: infiniband device
ja: infiniband デバイス

en: insecure.
ja: セキュアではありません。

en: invalid %s (%s)
ja: 無効な %s (%s)

en: invalid %s (%s)
ja: 無効な %s (%s)

en: invalid %s (%s):
ja: 無効な %s (%s):

en: invalid %s for %s (%s)
ja: %s の無効な %s (%s)

en: invalid Bluetooth device (%s)
ja: 無効な Bluetooth デバイス (%s)

en: invalid hardware address
ja: 無効なハードウェアアドレス

en: invalid interface-name (%s):
ja: 無効なインターフェース名 (%s):

en: invalid interface-name for %s (%s):
ja: %s の無効なインターフェース名 (%s):

en: missing SSID
ja: 不明な SSID

en: missing parent interface
ja: 不明の親インターフェース

en: never
ja: 未接続

en: none
ja: なし

en: not enabled
ja: 有効になっていません

en: not registered
ja: 登録されていません

en: now
ja: 接続中

en: object class '%s' has no property named '%s'
ja: オブジェクトクラス '%s' には、'%s' という名前のプロパティーがありません

en: off
ja: オフ

en: primary
ja: プライマリー

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
ja: オブジェクトクラス '%s' のプロパティー '%s' は、書き込み可能ではありません

en: registration denied
ja: 登録は拒否されました

en: roaming
ja: ローミング

en: searching
ja: 検索中

en: seconds
ja: 秒

en: secure.
ja: セキュアです。

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
ja: プロパティー '%s' (タイプ '%s') を、タイプ '%s' の値から設定できません

en: unknown failure
ja: 原因不明

en: unspecified error
ja: 原因不明のエラー

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
ja: 値 "%s" (タイプ '%s') が、プロパティー '%s' (タイプ '%s') に対して無効または範囲外です

en: vlan parent
ja: vlan 親
