seahorse master - en to ja translation catalogue (507 entries)

en: %s — Private key
ja: %s — 秘密鍵

en: %s — Public key
ja: %s — 公開鍵

en: (Unknown)
ja: (不明)

en: (Unreadable Secure Shell Key)
ja: (読み取ることができない SSH 鍵)

en: (and %d other) | (and %d others)
ja[0]: (と、その他 %d 個)

en: (unknown)
ja: (不明)

en: 1024 bits
ja: 1024 ビット

en: 256 bits
ja: 256 ビット

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
ja[0]: <b>%d 個の鍵を同期します</b>

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
ja: <big><b>写真のサイズが大きすぎます</b></big>
    推奨する写真のサイズは %d × %d ピクセルです。

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
ja: 「<i>軽くチェックした</i>」は、鍵の所有を主張した人物によって所有されていることを、略式で確認したということを意味します。例えば、電話ごしに鍵の指紋を所有者と読み合うことができるというレベルです。

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
ja: 「<i>全くチェックしていない</i>」は、鍵の所有を主張した人物によって所有されていることを、あなたは信じているがその真偽を確認できないまたは確認していない、ということを意味します。

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
ja: 「<i>かなり注意深くチェックした</i>」はこの鍵が本物であることを完全に把握している場合にのみ選択してください。

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
ja: PGP 鍵を利用すると他の人達に暗号化したメールやファイルを送信できます。

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
ja: セキュアシェル (SSH) 鍵を利用すると、他のコンピューターに安全に接続できます。

en: A keyring that is automatically unlocked on login
ja: ログイン時に自動的に解除するキーリング

en: A keyring used to store passwords
ja: パスワードの保存に利用するキーリング

en: Access a network share or resource
ja: ネットワーク共有やリソースへのアクセス

en: Access a website
ja: ウェブサイトへのアクセス

en: Add
ja: 追加

en: Add Key Server
ja: 鍵サーバーを追加

en: Add Password
ja: パスワードを追加

en: Add User ID
ja: ユーザー ID を追加

en: Add a new key or item
ja: 新しい鍵またはアイテムを追加します

en: Add a photo to this key
ja: この鍵に写真を登録します

en: Add keyserver
ja: 鍵サーバーを追加

en: Add password keyring
ja: パスワードキーリングを追加

en: Add subkey to %s
ja: %s へ副鍵を追加する

en: Add user ID
ja: ユーザー ID を追加

en: Add user ID to %s
ja: %s にユーザー ID を追加する

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
ja: 不明

en: All JPEG files
ja: すべての JPEG ファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All image files
ja: すべての画像ファイル

en: All key files
ja: すべての鍵ファイル

en: Allows accessing this computer remotely
ja: このコンピューターにリモート接続することを許可する

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
ja[0]: 本当に %d 個のパスワードを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
ja[0]: 本当に %u 個の SSH 鍵を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
ja: 本当にパスワードキーリング“%s”を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
ja: 本当にパスワード“%s”を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
ja: 本当に SSH 鍵“%s”を削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
ja[0]: 本当に %d 個の証明書を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
ja[0]: 本当に %d 個の鍵を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ja: 本当に鍵“%s”を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
ja: 本当に副鍵 %s を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
ja: 本当にユーザー ID “%s”を完全に削除しますか?

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
ja: 本当にこの鍵に登録した写真を削除しますか?

en: Armored PGP keys
ja: アスキー形式の PGP 鍵

en: Authenticate
ja: 認証

en: Automatically retrieve keys from _key servers
ja: 鍵サーバーから鍵を自動的に取得する(_K)

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
ja: 変更した鍵を鍵サーバーと自動的に同期する(_M)

en: Back
ja: 戻る

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
ja: 署名を行うことで、次に属す鍵を信用したものと見なします:

en: C_hange
ja: 変更(_H)

en: C_reate
ja: 生成(_R)

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot delete
ja: 削除できません

en: Can’t import key
ja: 鍵をインポートできません

en: Certificate
ja: 証明書

en: Certificate request
ja: 証明書要求

en: Certificates
ja: 証明書

en: Certificates (DER encoded)
ja: 証明書 (DER エンコード)

en: Certify
ja: 証明

en: Change Passphrase
ja: パスフレーズを変更

en: Change _Passphrase
ja: パスフレーズを変更(_P)

en: Change _Password
ja: パスワードを変更(_P)

en: Change _passphrase
ja: パスフレーズを変更(_P)

en: Change expiration date
ja: 有効期限の変更

en: Change expiry date
ja: 有効期限を変更

en: Change password
ja: パスワードを変更

en: Choose Photo to Add to Key
ja: 鍵に登録する写真を選択

en: Clipboard text
ja: クリップボードのテキスト

en: Comment
ja: コメント

en: Compromised
ja: 漏洩

en: Con_firm Passphrase:
ja: パスフレーズの確認(_F):

en: Configure Key for Secure Shell…
ja: SSH 鍵の設定…

en: Configuring Secure Shell Keys…
ja: SSH 鍵の設定中…

en: Confirm new passphrase
ja: 確認のため、もう一度新しいパスフレーズを入力してください

en: Confirm:
ja: パスワードの確認:

en: Connecting to: %s
ja: 接続中: %s

en: Contributions:
ja: 貢献者:

en: Copy
ja: コピー

en: Copy public key to clipboard
ja: 公開鍵をクリップボードにコピーします

en: Copy secret
ja: 秘密鍵をコピー

en: Couldn’t add item
ja: アイテムを追加できませんでした

en: Couldn’t add keyring
ja: キーリングを追加できませんでした

en: Couldn’t add photo
ja: 写真を追加できませんでした

en: Couldn’t add user ID
ja: ユーザー ID を追加できませんでした

en: Couldn’t change authorization for key.
ja: 鍵の認証を変更できませんでした。

en: Couldn’t change expiry date
ja: 有効期限を変更できませんでした

en: Couldn’t change keyring password
ja: キーリングのパスワードを変更できませんでした

en: Couldn’t change passphrase for key.
ja: 鍵のパスフレーズを変更できませんでした。

en: Couldn’t change password.
ja: パスワードを変更できませんでした。

en: Couldn’t change primary photo
ja: プライマリの写真を変更できませんでした

en: Couldn’t change primary user ID
ja: プライマリユーザー ID を変更できませんでした

en: Couldn’t communicate with %s: %s
ja: %s と通信できませんでした: %s

en: Couldn’t communicate with server “%s”: %s
ja: サーバー“%s”と通信できませんでした: %s

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
ja: リモートのコンピューター上にある SSH 鍵を設定できませんでした

en: Couldn’t create certificate request
ja: 証明書要求を作成できませんでした

en: Couldn’t delete
ja: 削除できませんでした

en: Couldn’t delete photo
ja: 写真を削除できませんでした

en: Couldn’t delete subkey
ja: 副鍵を削除できませんでした

en: Couldn’t delete user ID
ja: ユーザー ID を削除できませんでした

en: Couldn’t export data
ja: データをエクスポートできませんでした

en: Couldn’t export key
ja: 鍵をエクスポートできませんでした

en: Couldn’t export keys
ja: 鍵をエクスポートできませんでした

en: Couldn’t generate PGP key
ja: PGP 鍵を生成できませんでした

en: Couldn’t generate Secure Shell key
ja: SSH 鍵を生成できませんでした

en: Couldn’t generate private key
ja: 秘密鍵を生成できません

en: Couldn’t import key: %s
ja: 鍵をインポートできませんでした: %s

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
ja: 新しく生成された SSH 鍵を読み込めませんでした

en: Couldn’t lock
ja: ロックできませんでした

en: Couldn’t prepare photo
ja: 写真の準備ができませんでした

en: Couldn’t publish keys to server
ja: 鍵をサーバーに出力できませんでした

en: Couldn’t rename key.
ja: 鍵の名前を変更できませんでした。

en: Couldn’t resolve address %s
ja: 次のアドレスを解決できませんでした: %s

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
ja: サーバーから鍵を取得できませんでした: %s

en: Couldn’t revoke subkey
ja: 副鍵を失効できませんでした

en: Couldn’t save certificate request
ja: 証明書要求を保存できませんでした

en: Couldn’t set default keyring
ja: デフォルトのキーリングに指定できませんでした

en: Couldn’t set description.
ja: 説明を設定できませんでした。

en: Couldn’t sign key
ja: 鍵に署名できませんでした

en: Couldn’t unlock
ja: 解除できませんでした

en: Couldn’t unlock keyring
ja: キーリングのロックを解除できませんでした

en: Create
ja: 生成

en: Create a certificate request file for this key
ja: この鍵の証明書要求を作成します

en: Create a certificate request file.
ja: 証明書要求を作成

en: Create a new private key
ja: 新しい秘密鍵を生成します

en: Create the new user ID
ja: 新しいユーザー ID を作成します

en: Created
ja: 作成日

en: Created on
ja: 作成日

en: Creating Secure Shell Key
ja: SSH 鍵を生成中

en: Custom
ja: その他

en: DSA (sign only)
ja: DSA (署名のみ)

en: Data to be imported
ja: インポートするデータ

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
ja: 復号できません (おそらく復号鍵をお持ちでないようです)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Password
ja: パスワードを削除

en: Delete subkey
ja: 副鍵の削除

en: Delete this certificate or key
ja: この証明書または鍵を削除します

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
ja: 鍵をダブルクリックして確認し、インポートボタンをクリックしてローカルのキーリングに取り込んでください。

en: Dropped text
ja: ドラッグしたテキスト

en: E_xpiration Date
ja: 有効期限(_X)

en: ElGamal (encrypt only)
ja: ElGamal (暗号化のみ)

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Encryption _Type
ja: 暗号化の種類(_T)

en: Encryption key password
ja: 暗号鍵のパスワード

en: Enter Key Passphrase
ja: 鍵のパスフレーズを入力

en: Enter PIN or password for: %s
ja: “%s”の PIN またはパスワードを入力してください

en: Enter new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter new passphrase for “%s”
ja: “%s”の新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter passphrase
ja: パスフレーズを入力してください

en: Enter passphrase for “%s”
ja: “%s”のパスフレーズを入力してください

en: Enter the date directly
ja: 日付を直接入力してください

en: Enter the new passphrase again: %s
ja: “%s”の新しいパスフレーズをもう一度入力してください

en: Enter the new passphrase for: %s
ja: “%s”の新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter the old passphrase for: %s
ja: “%s”の古いパスフレーズを入力してください

en: Enter the passphrase for your new key twice.
ja: 新しい鍵のパスフレーズを二回入力してください:

en: Enter your Secure Shell passphrase:
ja: SSH のパスフレーズを入力してください:

en: Error changing password
ja: パスワードの変更中にエラーが発生しました

en: Error deleting the SSH key.
ja: SSH 鍵の削除中にエラーが発生しました。

en: Error deleting the password.
ja: パスワードの削除中にエラーが発生しました。

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Expires
ja: 有効期限

[ctx: Expires]
en: Never
ja: 有効期限なし

en: Expiry: %s
ja: 有効期限: %s

en: Export
ja: エクスポート

en: Export _public key
ja: 公開鍵をエクスポート(_P)

en: Export _secret key
ja: 秘密鍵をエクスポート(_S)

en: Export the certificate
ja: 証明書をエクスポートします

en: Exporting data
ja: データをエクスポート中

en: Export…
ja: エクスポート…

en: Failed to export certificate
ja: 証明書のエクスポートに失敗しました

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter items:
ja: 表示アイテム:

en: Find Remote Keys
ja: リモートにある鍵を検索

en: Fingerprint
ja: 指紋

en: Full _Name
ja: 氏名(_N)

en: GNOME Online Accounts password
ja: GNOME オンラインアカウントのパスワード

en: GNOME Web password
ja: GNOME Web のパスワード

en: GPG key
ja: PGP 鍵

en: Generate a new key
ja: 新しい鍵を生成します

en: Generate a new subkey
ja: 新しい副鍵を生成します

en: Generating key
ja: 鍵を生成中

en: Give a trust level to the owner of this key
ja: この鍵の所有者をどの程度信用するか指定します

en: GnuPG keys
ja: GnuPG 鍵

en: GnuPG: default keyring directory
ja: GnuPG: デフォルトのキーリングディレクトリ

en: Go to next photo
ja: 次の写真へ移動します

en: Go to previous photo
ja: 前の写真へ移動します

en: Google Chrome password
ja: Google Chrome のパスワード

en: HTTP Key Server
ja: HTTP 鍵サーバー

en: HTTPS Key Server
ja: HTTPS 鍵サーバー

en: Height (in pixels) of the window.
ja: ウィンドウの高さ (ピクセル単位) です。

en: Height of the window
ja: ウィンドウの高さ

en: Host:
ja: ホスト名:

en: How carefully have you checked this key?
ja: この鍵をどれくらい入念にチェックしたか:

en: How others will see this signature:
ja: この署名をどこまで公開するか:

en: I believe “%s” is the owner of this key
ja: この鍵を所有している“%s”という人物を信用します

en: I can _revoke this signature at a later date.
ja: 後日この署名を失効できるようにする(_R)

en: I no longer trust that “%s” owns this key
ja: この鍵を所有している“%s”という人物を信用しません

en: I trust signatures from this key on other keys
ja: 他の鍵にあるこの鍵からの署名を信用します

en: I understand that all items will be permanently deleted.
ja: アイテムが完全に削除されることを理解しています。

en: I understand that this key will be permanently deleted.
ja: この鍵が完全に削除されることを理解しています。

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
ja: この秘密鍵が完全に削除されることを理解しています。

en: IM account password for
ja: メッセンジャーのアカウントパスワード:

en: If key never expires
ja: 鍵の有効期限を設定しない場合

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
ja: この鍵で接続したいコンピューターがあれば、新しい鍵を認識するようにコンピューター側を設定することができます。

en: Import
ja: インポート

en: Import Key
ja: 鍵をインポート

en: Import failed
ja: インポートが失敗しました

en: Import from file…
ja: ファイルからインポート…

en: Importing data
ja: 鍵をインポート中

en: Importing key. Enter passphrase
ja: 鍵をインポートするためのパスフレーズを入力してください

en: Importing key: %s
ja: 鍵のインポート: %s

en: Instant messaging password
ja: インスタントメッセンジャーのパスワード

en: Invalid URI: %s
ja: 無効な URI です: %s

en: Invalid expiry date
ja: 有効期限の日付が無効です

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
ja: 無効な鍵データです (UID がありません)。これはコンピューターの日付が未来に設定されているか、あるいは自分自身の署名が存在しない場合に発生する場合があります。

en: Item Properties
ja: アイテムのプロパティ

en: Key
ja: 鍵

en: Key Co_mment
ja: 鍵の説明(_M)

en: Key Data
ja: 鍵のデータ

en: Key ID
ja: 鍵 ID

en: Key Length
ja: 鍵の長さ

en: Key Name
ja: 鍵の名前

en: Key Server Type:
ja: 鍵サーバーの種類:

en: Key Synchronization
ja: 鍵の同期

en: Key _Length
ja: 鍵の長さ(_L)

en: Key _Strength (bits)
ja: 鍵の長さ (ビット)(_S)

en: Key _Strength (bits):
ja: 鍵の長さ (ビット)(_S):

en: Key _Type
ja: 鍵の種類(_T)

en: Key _Type:
ja: 鍵の種類(_T):

en: Key has been compromised
ja: 鍵が漏洩しています

en: Key has been superseded
ja: 鍵は新しいものに交換されました

en: Key import succeeded
ja: 鍵のインポートが成功しました

en: Key is no longer used
ja: 鍵が使用されていません

en: Key storage password
ja: 鍵の保管パスワード

en: Keyring is locked
ja: キーリングはロックされています

en: Keyring password
ja: キーリングのパスワード

en: Keyring properties
ja: キーリングのプロパティ

en: Keys
ja: 鍵

en: Keys used to connect securely to other computers
ja: 他のコンピューターに安全に接続するときに使用される鍵

en: Keyservers
ja: 鍵サーバー

en: LDAP Key Server
ja: LDAP 鍵サーバー

[ctx: Label]
en: Unknown
ja: 不明

en: Label:
ja: ラベル:

en: Length of Key
ja: 鍵の長さを指定します

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
ja[0]: %d 個の鍵を読み込みました

en: Location
ja: 場所

en: Login
ja: ログイン名

en: Make _primary
ja: プライマリにする(_P)

en: Make this photo the primary photo
ja: この写真をプライマリの写真にします

en: Manage your passwords and encryption keys
ja: パスワードや暗号鍵を管理します

en: Multiple Keys
ja: 複数の鍵

en: Must be at least 5 characters long
ja: 名前は 5 文字以上にしてください

en: Name
ja: 名前

en: Name (CN):
ja: 一般名(CN):

en: Name must be at least 5 characters long.
ja: 名前は 5 文字以上にしてください。

en: Ne_ver Expires
ja: 有効期限を設定しない(_V)

en: Network Credentials
ja: ネットワークの資格情報

en: Network Manager secret
ja: ネットワークマネージャーの秘密鍵

en: Network connection secret
ja: ネットワーク接続の秘密鍵

en: Network password
ja: ネットワークパスワード

en: Never E_xpires
ja: 有効期限を設定しない(_X)

en: Never expires
ja: 有効期限なし

en: New Key Passphrase
ja: 新しい鍵パスフレーズ

en: New Keyring Name:
ja: 新しいキーリングの名前:

en: New PGP key
ja: 新しい PGP 鍵

en: New Secure Shell Key
ja: 新しいセキュアシェルの鍵

en: New _Passphrase:
ja: 新しいパスフレーズ(_P):

en: New private key
ja: 新しい秘密鍵

en: No keys usable for signing
ja: 署名に利用できる鍵がありません

en: No private key file is available for this key.
ja: この鍵に対して利用できる秘密鍵ファイルはありません

en: No public key file is available for this key.
ja: この鍵に対して利用できる公開鍵ファイルはありません

en: No reason
ja: 理由なし

en: No reason for revoking key
ja: 鍵を失効させる理由がありません

en: No signatures available
ja: 利用可能な署名なし

en: None: Don’t publish keys
ja: なし: 鍵を公開しない

en: Not Used
ja: 未使用

en: Old Key Passphrase
ja: 以前の鍵パスフレーズ

en: Only display the signatures of people I trust
ja: 信用している人達の署名だけを表示します

en: Only trusted
ja: 信用済みのみ

en: OpenSSH keys
ja: OpenSSH 鍵

en: Optional comment describing key
ja: オプションで鍵の説明を入力します

en: Optional description of revocation
ja: 失効の追加説明

en: Optional email address
ja: オプションでメールアドレスを入力します

en: Override owner trust
ja: 所有者の信用度

en: Owner trust
ja: 所有者の信用度

en: PEM encoded request
ja: PEM エンコードを要求

en: PGP Keys
ja: PGP 鍵

en: PGP key
ja: PGP 鍵

en: PGP keys
ja: PGP 鍵

en: PGP keys are for encrypting email or files
ja: PGP 鍵はメールやファイルを暗号化するのに使用されます

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passphrase for New PGP Key
ja: 新しい PGP 鍵のパスフレーズ

en: Passphrase for New Secure Shell Key
ja: セキュアシェルで使用する新しい鍵のパスフレーズ

en: Password
ja: パスワード

en: Password keyring
ja: パスワードキーリング

en: Password or Secret
ja: パスワードまたは秘密鍵

en: Password:
ja: パスワード:

en: Passwords
ja: パスワード

en: Passwords and Keys
ja: パスワードと鍵

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
ja: “パスワードと鍵”は暗号鍵を管理するための GNOME アプリケーションです。

en: Personal PGP key
ja: 自分の PGP 鍵

en: Personal SSH key
ja: 自分の SSH 鍵

en: Personal certificate
ja: 個人証明書

en: Personal certificate and key
ja: 個人的な証明書と鍵

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
ja: 新しいキーリングの名前を指定してください (この名前はパスワードを解除するときに必要になります)。

en: Preferences
ja: 設定

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Properties
ja: プロパティ

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Public SSH keys
ja: SSH の公開鍵

en: RSA (encrypt only)
ja: RSA (暗号化のみ)

en: RSA (sign only)
ja: RSA (署名のみ)

en: Re_voke
ja: 失効(_V)

en: Reason for revoking the key
ja: 鍵を失効させる理由です

en: Remote Host Password
ja: リモートホストのパスワード

en: Remote access
ja: リモートアクセス

en: Remote keys
ja: リモートの鍵

en: Remote keys containing “%s”
ja: “%s”を含むリモートの鍵

en: Remove this photo from this key
ja: この鍵からこの写真を削除します

en: Request Certificate
ja: 証明書を要求

en: Resolving server address: %s
ja: 次のサーバーのアドレスを解決しています: %s

en: Retrieving data
ja: データを取得中

en: Revoke
ja: 失効

en: Revoke key
ja: 鍵の失効

en: Revoke key signature
ja: 鍵の署名の失効

en: Revoke subkey
ja: 副鍵の失効

en: Revoke: %s
ja: 失効: %s

en: SSH Key
ja: SSH 鍵

en: SSH Key Properties
ja: SSH 鍵のプロパティ

en: SSH key
ja: SSH 鍵

en: Safely store a password or secret
ja: パスワードや秘密鍵を安全に保存します

en: Save
ja: 保存

en: Save certificate request
ja: 証明書要求を保存

en: Save changes for this item?
ja: このアイテムの変更を保存しますか?

en: Saved password or login
ja: 保存されているパスワードまたはログイン

en: Seahorse Project Homepage
ja: Seahorse プロジェクトのページ

en: Search for a key or password
ja: 鍵またはパスワードを検索します

en: Search was not specific enough. Server “%s” found too many keys.
ja: サーバー“%s”には非常にたくさんの鍵があるため、一致する鍵を特定できませんでした

en: Secret SSH keys
ja: SSH の秘密鍵

en: Secure Shell
ja: セキュアシェル

en: Secure Shell Key
ja: セキュアシェルの鍵

en: Secure Shell key
ja: セキュアシェルの鍵

en: Select the date from a calendar
ja: カレンダーから日付を選択してください

en: Sending data
ja: データを送信中

en: Server
ja: サーバー名

en: Set Up
ja: 設定

en: Set Up Computer for SSH Connection
ja: SSH で接続するコンピューターの設定

en: Set as default
ja: デフォルトにする

en: Show _trusted
ja: 信用済みのみ表示(_T)

en: Show an_y
ja: すべて表示(_Y)

en: Show keyrings sidebar
ja: キーリングサイドバーを表示する

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
ja: Seahorse にキーリングサイドバーを表示します。

en: Show p_ersonal
ja: 自分のものを表示(_E)

en: Show/Hide password
ja: パスワードの表示/非表示

en: Sign
ja: 署名

en: Sign Key
ja: 鍵に署名する

en: Sign key
ja: 鍵の署名

en: Sign key as:
ja: 鍵の署名者:

en: Signature trust
ja: 署名を信用する

en: Signatures
ja: 署名

en: Stored at:
ja: 保存先:

en: Stored note
ja: 保存されているメモ

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
ja: 保存された自分のパスワード、資格情報および秘密鍵

en: Subkey %d of %s
ja: 副鍵 %d / %s

en: Subkey has expired
ja: 副鍵の有効期限が切れています

en: Subkey is disabled
ja: 副鍵は無効になっています

en: Subkey was revoked
ja: 副鍵は失効されました

en: Subkeys
ja: 副鍵

en: Superseded
ja: 交換済

en: Sync Keys
ja: 鍵を同期

en: Synchronizing keys…
ja: 鍵を同期中…

en: Telepathy password
ja: Telepathy のパスワード

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
ja: 証明書要求の一般名 (CN)

en: The expiry date must be in the future
ja: 有効期限には将来の日付を指定してください

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
ja: ファイルを読み込めませんでした。無効なフォーマットの可能性があります。

en: The host name or address of the server.
ja: サーバーのホスト名や IP アドレスです。

en: The operation was cancelled
ja: 操作はキャンセルされました

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
ja: 鍵の所有者が鍵を破棄したので、もう使用しないでください。

en: The port to access the server on.
ja: サーバーにアクセスするときに使用するポート番号です。

en: The search for keys failed.
ja: 鍵の検索が失敗しました。

en: This collection seems to be empty
ja: このコレクションは空です

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
ja: これは画像ファイルではないか、または認識できない種類の画像ファイルです。JPEG の画像を指定してみてください。

en: This key expired on %s
ja: この鍵の有効期限: %s

en: This key was already signed by
    “%s”
ja: この鍵は、すでに以下の人に署名されてます。
    “%s”

en: This subkey can be used for authentication
ja: この副鍵は認証に使用できます

en: This subkey can be used for encryption
ja: この副鍵は暗号化に使用できます

en: This subkey can be used to create certificates
ja: この副鍵は証明書の作成に使用できます

en: This subkey can be used to create data signatures
ja: この副鍵はデータ署名の作成に使用できます

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
ja: 間違ったパスワードを入力したのは 3 回目です。再試行してください。

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
ja: インターネット上にある他の鍵を検索し、その結果をローカルのキーリングに取り込みます。

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
ja: キーリングの中にある鍵を公開して他の人達から利用できるようにします。さらに鍵を同期して変更内容を適用します。

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
ja: 鍵を受け取ってから発生した変更点を取得します。鍵を公開する鍵サーバーが選択されていないので、他の人達から利用することはできません。

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
ja: SSH 鍵を別のコンピューターで利用する場合は、そのコンピューターのログインアカウントが必要になります。

en: Trust
ja: 信用度

en: Type
ja: 種類

en: Unable to change trust
ja: 信用度を変更できません

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown date
ja: 不明な日付

en: Unknown key type!
ja: 不明な鍵の種類です!

en: Unknown type
ja: 不明な種類

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: Unlocks a PGP key
ja: PGP 鍵のロックを解除

en: Unlocks a Secure Shell key
ja: SSH 鍵のロックを解除

en: Unnamed
ja: 名前無し

en: Unnamed private key
ja: 名前のない秘密鍵

en: Usages
ja: 用途

en: Use
ja: 使用目的

en: Used to access other computers
ja: 他のコンピューターにアクセスするときに使用します

en: Used to encrypt emails and files
ja: メールやファイルを暗号化するときに使用します

en: Used to request a certificate
ja: 証明書要求に利用します

en: Used to store application and network passwords
ja: アプリケーションやネットワークで使用するパスワードを保管するときに使用します

en: User IDs
ja: ユーザー ID

[ctx: Validity]
en: Disabled
ja: 無効にする

[ctx: Validity]
en: Full
ja: 完全に信用する

[ctx: Validity]
en: Fully
ja: 完全に信用する

[ctx: Validity]
en: Marginal
ja: ぎりぎり信用する

[ctx: Validity]
en: Marginally
ja: ぎりぎり信用する

[ctx: Validity]
en: Never
ja: 信用しない

[ctx: Validity]
en: Revoked
ja: 失効済み

[ctx: Validity]
en: Ultimate
ja: 究極に信用する

[ctx: Validity]
en: Ultimately
ja: 究極に信用する

[ctx: Validity]
en: Unknown
ja: 不明

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョン

en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
ja: 鍵の作成時には多くのでたらめなデータを生成する必要
    があり、それには支援が必要です。キーボード入力や
    マウスの移動、アプリケーションの利用等、他の行動を
    何か行うのは良い考えです。そうすることで、必要と
    するでたらめなデータをシステムに与えることになります。

en: Where to search:
ja: 検索する鍵サーバー:

en: Wi-Fi password
ja: Wi-Fi パスワード

en: Width (in pixels) of the window.
ja: ウィンドウの幅 (ピクセル単位) です。

en: Width of the window
ja: ウィンドウの幅

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
ja: “パスワードと鍵”を使用すると PGP 鍵、SSH 鍵の生成および管理、鍵サーバーへの公開や取得が可能です。パスフレーズをキャッシュしておけるため、何度もパスフレーズを入力する必要がなくなります。また、鍵やキーリングのバックアップを取ることもできます。

en: Wrong passphrase.
ja: パスフレーズが間違っています。

en: Wrong password
ja: パスワードが間違っています

en: X.509 certificates and related keys
ja: X.509 証明書と関連の鍵

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
ja: 鍵の名前が妥当であることを個人的に証明するために、例えばパスポートに貼ってある写真のようなものを利用して身元を偽造させないようにすることが可能です。さらに念を入れて、電子メールを送って、このメールアドレスが本人のものであることも確認した方が良いでしょう。

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
ja: この鍵の信用度を表すのに使用する自身の PGP 鍵がありません。

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
ja: メールアドレス、またはこの鍵の目的のメモです。

en: Your trust of this key
ja: この鍵の信用度

en: _About Passwords and Keys
ja: “パスワードと鍵”について(_A)

en: _Add subkey
ja: 副鍵を追加(_A)

en: _Advanced key options
ja: 鍵の拡張オプション(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Casually
ja: 軽くチェックした(_C)

en: _Comment
ja: コメント(_C)

en: _Create and Set Up
ja: 生成と設定(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete SSH Key
ja: SSH 鍵を削除(_D)

en: _Description
ja: 説明(_D)

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Don’t Resize
ja: 大きさを変更しない(_D)

en: _Email Address
ja: メールアドレス(_E)

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: _Find remote keys…
ja: リモートにある鍵を検索(_F)…

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Just Create Key
ja: 生成のみ(_J)

en: _Key Servers
ja: 鍵サーバー(_K)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Keyring:
ja: キーリング(_K):

en: _Lock
ja: ロック(_L)

en: _Login name:
ja: ログイン名(_L):

en: _Never expires
ja: 有効期限を設定しない(_N)

en: _Not at all
ja: 全くチェックしていない(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Others may not see this signature
ja: この署名を他人に公開しない(_O)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Publish keys to:
ja: 鍵の公開先(_P):

en: _Reason:
ja: 理由(_R):

en: _Resize
ja: 大きさを変更する(_R)

en: _Revoke
ja: 失効(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search for keys containing:
ja: 検索する鍵の内容(_S):

en: _Server address:
ja: サーバーのアドレス(_S):

en: _Set as default
ja: デフォルトにする(_S)

en: _Sign
ja: 署名する(_S)

en: _Sign key
ja: 鍵に署名(_S)

en: _Signer:
ja: 署名者(_S):

en: _Sync
ja: 同期する(_S)

en: _Sync and publish keys…
ja: 鍵の公開と同期(_S)…

en: _Unlock
ja: ロックを解除(_U)

en: _Very Carefully
ja: かなり注意深くチェックした(_V)

en: eg: fileserver.example.com:port
ja: 例: fileserver.example.com:port

en: initial temporary item
ja: 初回に一時生成するアイテム

en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
ja: keyring;encryption;security;sign;ssh;キーリング;鍵束;暗号化;セキュリティ;サイン;署名;gpg;pgp;

[ctx: name-of-ssh-key]
en: Name
ja: 名前

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
ja: 新しいアイテムを生成する

[ctx: shortcut window]
en: Help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
ja: ファイルからアイテムをインポートする

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Overview
ja: 概要

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
ja: 次のキーリングを選択する

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
ja: 前のキーリングを選択する

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
ja: ショートカット一覧を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
ja: キーリングの内容を表示する (サイズが小さい場合)

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
ja: サイドバーを表示する (サイズが小さい場合)
