master - en to ja translation catalogue (1233 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
ja[0]: 
    
    その他 %d 個

en: 
    
    The file “%s” may not be supported by or may be too large for this instance of Gallery3.
ja: 
    
    “%s”はサポートしていないファイルであるか、サイズが大きすぎる可能性があります。

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
ja: 
    
    エクスポートを続けますか?

en: 
    Note that Gallery3 only supports the video types that Flowplayer does.
ja: 
    Gallery3 は Flowplayer がサポートしている動画形式のみを扱える点に注意してください。

en:  Site Not Found
ja:  サイトが見つかりませんでした

en: %.1f seconds
ja: %.1f 秒

en: %Y
ja: %Y年

en: %a %b %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日 (%a)

en: %d Event | %d Events
ja[0]: %d 個のイベント

en: %d Photo | %d Photos
ja[0]: %d 個の写真

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
ja[0]: %d 個の写真/動画

en: %d Video | %d Videos
ja[0]: %d 個の動画

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
ja: %Y年%m月%d日 %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
ja: %Y年%m月%d日 %p %I:%M:%S

en: %s Database
ja: %s のデータベース

en: %s does not exist.
ja: %s は存在しません。

en: %s does not support the file format of
    %s.
ja: %s は以下のファイルフォーマットをサポートしていません。
    %s

en: %s is not a file.
ja: %s はファイルではありません。

en: %s or Better
ja: %s 以上

en: (Help)
ja: (ヘルプ)

en: (None)
ja: (なし)

en: (and %d more)
ja: (その他 %d 個)

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
ja[0]: %d 個の重複した写真はインポートしませんでした:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
ja[0]: %d 個の重複した写真/動画はインポートしませんでした:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
ja[0]: %d 個の重複した動画はインポートしませんでした:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
ja[0]: ファイルが壊れているため %d 個のファイルのインポートに失敗しました:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
ja[0]: 写真ライブラリフォルダーに書き込めなかったため %d 個のファイルのインポートに失敗しました:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーにより %d 個のファイルのインポートに失敗しました:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルエラーまたはハードウェアエラーにより %d 個のファイルのインポートに失敗しました:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザーがキャンセルしたため %d 個のファイルをスキップしました:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
ja[0]: %d 個の画像以外のファイルをスキップしました。

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
ja[0]: ファイルが壊れているため %d 個の写真のインポートに失敗しました:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
ja[0]: 写真ライブラリフォルダーが書き込み可能でないため %d 個の写真のインポートに失敗しました:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーにより %d 個の写真のインポートに失敗しました:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルエラーまたはハードウェアエラーにより %d 個の写真のインポートに失敗しました:

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザーがキャンセルしたため %d 個の写真をスキップしました:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
ja[0]: %d 個の写真のインポートが完了しました。

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
ja[0]: ファイルが壊れているため %d 個の写真/動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
ja[0]: 写真ライブラリフォルダーが書き込み可能でないため %d 個の写真/動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーにより %d 個の写真/動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルエラーまたはハードウェアエラーにより %d 個の写真/動画のインポートに失敗しました:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザーがキャンセルしたため %d 個の写真/動画をスキップしました:

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
ja[0]: %d 個の写真/動画のインポートが完了しました。

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
ja[0]: %d 個のサポートしていない写真をスキップしました:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
ja[0]: ファイルが壊れているため %d 個の動画のインポートに失敗しました:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
ja[0]: 写真ライブラリフォルダーが書き込み可能でないため %d 個の動画のインポートに失敗しました:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
ja[0]: カメラのエラーにより %d 個の動画のインポートに失敗しました:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
ja[0]: ファイルエラーまたはハードウェアエラーにより %d 個の動画のインポートに失敗しました:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
ja[0]: ユーザーがキャンセルしたため %d 個の動画をスキップしました:

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
ja[0]: %d 個の動画のインポートが完了しました。

en: 1024 × 768 pixels
ja: 1024×768 ピクセル

en: 11 × 14 in.
ja: 11×14 インチ

en: 1280 × 853 pixels
ja: 1280×853 ピクセル

en: 13 × 18 cm
ja: 13×18 cm

en: 16 images per page
ja: ページあたり画像 16 枚

en: 16 × 20 in.
ja: 16×20 インチ

en: 18 × 24 cm
ja: 18×24 cm

en: 2 images per page
ja: ページあたり画像 2 枚

en: 20 × 30 cm
ja: 20×30 cm

en: 2048 × 1536 pixels
ja: 2048×1536 ピクセル

en: 24 Hr
ja: 24 時間

en: 24 × 40 cm
ja: 24×40 cm

en: 30 × 40 cm
ja: 30×40 cm

en: 32 images per page
ja: ページあたり画像 32 枚

en: 4 images per page
ja: ページあたり画像 4 枚

en: 4 × 6 in.
ja: 4×6 インチ

en: 4096 × 3072 pixels
ja: 4096×3072 ピクセル

en: 5 × 7 in.
ja: 5×7 インチ

en: 500 × 375 pixels
ja: 500×375 ピクセル

en: 6 images per page
ja: ページあたり画像 6 枚

en: 8 images per page
ja: ページあたり画像 8 枚

en: 8 × 10 in.
ja: 8×10 インチ

en: <b>Pixel Resolution</b>
ja: <b>ピクセル解像度</b>

en: <b>Printed Image Size</b>
ja: <b>印刷する画像サイズ</b>

en: <b>Titles</b>
ja: <b>タイトル</b>

en: A _new album
ja: 新しいアルバム(_N)

en: A _new album named
ja: 新しいアルバム名(_N)

en: A _new album named:
ja: 新しいアルバム名(_N):

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
ja: Shotwell のライブラリにアクセスしたときに致命的なエラーが発生しました。Shotwell を続行できません。
    
    %s

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to %s can’t continue.
ja: 公開に必要なファイルが利用できません。%s への公開を続行できません。

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can’t continue.
ja: 公開に必要なファイルが利用できません。Facebook への公開を続行できません。

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
ja: 公開に必要なファイルが利用できません。Flickr への公開を続行できません。

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
ja: 公開に必要なファイルが利用できません。YouTube への公開を続行できません。

en: A new album named
ja: 新しいアルバム名

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered.
ja: ユーザーが最近入力したカスタム切り抜き比率の高さを示す 0 ではない正の整数。

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered.
ja: ユーザーが最近入力したカスタム切り抜き比率の幅を示す 0 ではない正の整数。

en: A numeric code representing the default size for photos published to Facebook
ja: Facebook で公開する写真のデフォルトサイズを示す数値コード

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
ja: Flickr で公開する写真のデフォルトのサイズを示す数値コード

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Google Photos Albums
ja: Google フォトのアルバムにアップロードする写真のデフォルトのサイズを示す数値コード

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
ja: Tumblr にアップロードする写真のデフォルトのサイズを示す数値コード

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
ja: Flickr で公開する写真のデフォルトの公開設定を示す数値コード

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made.
ja: ユーザーが最近選択した切り抜きメニューを示す数値コード。

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo.
ja: 最近 Piwigo で公開したときに使用した写真サイズプリセットを示す数値コード。

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Rajce.
ja: 最近 Rajce で公開したときに使用した写真サイズプリセットを示す数値コード。

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
ja: 最近写真をインポートしたサービスを示す数値コード

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
ja: 最近写真を公開したサービスを示す数値コード

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
ja: 印刷時に使用する単位 (インチまたはセンチメートル) を示す数値コード

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views.
ja: ライブラリビューの写真を並べ替える基準を指定する数値コード。

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import.
ja: インポート時に写真ディレクトリ名に使用される名前付けパターンのエンコード文字列 (カスタム設定)。

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import.
ja: インポート時に写真ディレクトリ名に使用される名前付けパターンのエンコード文字列。

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
ja: 公開するために必要な一時ファイルが利用できません

en: A3 (297 × 420 mm)
ja: A3 (297×420 mm)

en: A4 (210 × 297 mm)
ja: A4 (210×297 mm)

en: AM
ja: 午前

en: API _Key:
ja: API キー(_K):

en: API key
ja: API キー

en: Access _type:
ja: アクセスタイプ(_T):

en: Add Tag “%s”
ja: タグ“%s”を追加

en: Add Tags “%s” and “%s”
ja: タグ“%s”と“%s”を追加

en: Add _Tags…
ja: タグを追加(_T)…

en: Adjust
ja: 調整

en: Adjust Date and Time
ja: 日付と時刻の調整

en: Adjust Date and Time…
ja: 日付と時刻の調整…

en: Adjust the photo’s color and tone
ja: 写真の色と色調を調整します

en: Adjust the size of the thumbnails
ja: サムネイルのサイズを調整します

en: Adjusting Date and Time
ja: 日付と時刻の調整

en: Admins
ja: 管理者

en: Admins, Family
ja: 管理者、家族

en: Admins, Family, Friends
ja: 管理者、家族、友達

en: Admins, Family, Friends, Contacts
ja: 管理者、家族、友達、連絡先

en: Album comment
ja: アルバムコメント

en: All + _Rejected
ja: すべて+対象外(_R)

en: All Events
ja: すべてのイベント

en: All photo source files are missing.
ja: 元の写真すべてが見つかりません。

en: An _existing album
ja: 既存のアルバム(_E)

en: An _existing album:
ja: 既存のアルバム(_E):

en: An _existing category
ja: 既存のカテゴリー(_E)

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
ja: Piwigo への公開中にエラーが発生しました。もう一度試してください。

en: An error message occurred when publishing to Rajce. Please try again.
ja: Rajce への公開中にエラーメッセージがありました。もう一度試してください。

en: An existing album
ja: 既存のアルバム

en: Angle:
ja: 角度:

en: Any text
ja: いずれかのテキスト

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
ja: 色調整をコピーして選択された写真へ適用します

en: Applying Color Transformations
ja: 色変換を適用

en: Artist:
ja: 撮影者:

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
ja[0]: %d 個のファイルのインポートを試みました。

en: Auto-importing photos…
ja: 写真を自動インポート中…

en: Automatically improve the photo’s appearance
ja: 写真の見た目を自動的に改良します

en: Back
ja: 戻る

en: Best _Fit
ja: フィットさせる(_F)

en: Blinds
ja: ブラインド

en: Blogs:
ja: ブログ:

en: Browse the library’s folder structure
ja: ライブラリのフォルダー階層の閲覧

en: Browse the library’s import history
ja: ライブラリのインポート履歴の閲覧

en: Browse through your events
ja: イベントの閲覧

[ctx: Button Label]
en: Edit Title
ja: タイトルを編集

en: By Exposure _Date
ja: 撮影日(_D)

en: By _Filename
ja: ファイル名(_F)

en: By _Rating
ja: 評価(_R)

en: By _Title
ja: タイトル(_T)

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera error
ja: カメラのエラー

en: Camera make:
ja: カメラのメーカー:

en: Camera model:
ja: カメラのモデル:

en: Cameras
ja: カメラ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel face detection
ja: 顔の検出をキャンセルします

en: Certificate of %s
ja: %s の証明書

en: Change slideshow settings
ja: スライドショー設定を変更します

en: Change the rating of your photo
ja: 写真の評価を変更します

en: Checkered
ja: チェック

en: Chess
ja: チェス

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
ja: <span weight="bold">ファイル %s フォルダーからインポート</span> を選択する

en: Circle
ja: サークル

en: Circles
ja: 円形

en: Click and drag to tag a face
ja: 顔にタグをつけるにはクリックしてドラッグしてください

en: Click to edit face <i>%s</i>
ja: 顔 <i>%s</i> を編集するにはクリックしてください

en: Clock
ja: クロック

en: Close
ja: 閉じる

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Close the Faces tool without saving changes
ja: 変更を保存せずに顔ツールを閉じます

en: Close the red-eye tool
ja: 赤目ツールを閉じます

en: Co_py Photos
ja: 写真をコピー(_P)

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
ja: 透過画像の背景に単色が設定されている場合に使用する色

en: Combine events into a single event
ja: イベントを一つにまとめます

en: Comment
ja: コメント

en: Comment:
ja: コメント:

en: Con_tinue
ja: 続行(_T)

en: Connect a camera to your computer and import
ja: コンピューターにカメラを接続してインポートする

en: Connecting to camera, please wait…
ja: カメラに接続しています、お待ちください…

en: Continue the slideshow
ja: スライドショーを続行します

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Contrast Expansion
ja: コントラストの拡張

en: Contrast:
ja: コントラスト:

en: Copy Color Adjustments
ja: 色調整をコピーする

en: Copy the color adjustments applied to the photo
ja: 色調整をコピーして写真へ適用します

en: Copyright:
ja: 著作者:

en: Core Publishing Services
ja: メインの公開サービス

en: Core Slideshow Transitions
ja: メインのスライドショーのトランジション

en: Corrupt image file
ja: 画像ファイルが壊れています

en: Could not load UI: %s
ja: UI を読み込めませんでした: %s

en: Could not make directory %s writable
ja: ディレクトリ %s を書き込み可能にできませんでした

en: Could not make directory %s writable: %s
ja: ディレクトリ %s を書き込み可能にできませんでした: %s

en: Create Tag
ja: タグを作成

en: Create a _new album named:
ja: 新しいアルバム名(_N):

en: Creating New Event
ja: 新しいイベントを作成

en: Creating album %s…
ja: アルバム %s を作成しています…

en: Creating album…
ja: アルバムを作成しています…

en: Crop
ja: 切り抜き

en: Crop the photo’s size
ja: 切り抜く写真のサイズ

en: Crumble
ja: 崩壊

en: Current
ja: 現在のフォーマット

en: Current Development:
ja: 現在の現像:

en: Custom
ja: カスタム

en: DIRECTORY
ja: ディレクトリ

en: D_escending
ja: 降順(_E)

en: Data Imports
ja: データのインポート

en: Database error
ja: データベースエラー

en: Database file:
ja: データベースファイル:

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付:

en: De_fault:
ja: デフォルト(_F):

en: Decrease Rating
ja: 評価を下げる

en: Decreasing ratings
ja: 評価を下げる

en: Default album
ja: デフォルトのアルバム

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use.
ja: Shotwell が RAW 現像に使用するデフォルトのオプション。

en: Delay (in seconds) between photos in the slideshow.
ja: スライドショーで写真を切り替えるまでの遅延 (秒単位)。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Face
ja: 顔を削除

en: Delete Face “%s”
ja: 顔“%s”を削除

en: Delete Search
ja: 検索を削除

en: Delete Search “%s”
ja: 検索“%s”を削除

en: Delete Tag
ja: タグを削除

en: Delete Tag “%s”
ja: タグ“%s”を削除

en: Delete all photos in the trash
ja: ゴミ箱にあるすべての写真を削除します

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
ja[0]: カメラから %d 個のファイルを削除しますか?

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
ja[0]: カメラから %d 個の写真を削除しますか?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
ja[0]: カメラから %d 個の写真/動画を削除しますか?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
ja[0]: カメラから %d 個の動画を削除しますか?

en: Deleting Photos
ja: 写真を削除しています

en: Deleting…
ja: 削除しています…

en: Detect faces on this photo
ja: この写真の顔を検出します

en: Detect faces…
ja: 顔を検出…

en: Detecting faces
ja: 顔を検出中

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
ja: カスタム印刷サイズがオリジナルの写真のアスペクト比と一致する必要があるかどうかを指定します

en: Developer:
ja: 現像:

[ctx: Dialog Title]
en: Add Tags
ja: タグを追加

[ctx: Dialog Title]
en: Edit Title
ja: タイトルを編集

en: Directory in which imported photo files are placed.
ja: インポートした写真ファイルが置かれるディレクトリ。

en: Disable _comments
ja: コメント不可(_C)

en: Disk failure
ja: ディスク障害です

en: Disk full
ja: ディスクがいっぱいです

en: Display
ja: 表示

en: Display %s
ja: %s を表示

en: Display %s or Better
ja: %s 以上のものを表示

en: Display each photo’s rating
ja: 各写真の評価を表示します

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
ja: 変更処理実行時にライブラリディレクトリを監視しない

en: Don’t display startup progress meter
ja: 起動時に進捗状況を表示しない

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
ja: Shotwell のウィンドウに写真をドラッグアンドドロップする

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
ja: 重複した写真/動画はインポートしませんでした:

en: Duplicating photos
ja: 写真を複製

en: Duration:
ja: 時間:

en: E_xtended Information
ja: 拡張情報(_X)

en: E_xternal photo editor:
ja: 外部フォトエディター(_X):

en: Edit Comment
ja: コメントを編集

en: Edit Event Comment
ja: イベントのコメントを編集

en: Edit Event _Comment…
ja: イベントのコメントを編集(_C)…

en: Edit Photo/Video Comment
ja: 写真/動画のコメントを編集

en: Edit _Comment…
ja: コメントを編集(_C)…

en: Edit _Title…
ja: タイトルを編集(_T)…

en: Empty T_rash
ja: ゴミ箱を空にする(_R)

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Emptying Trash…
ja: ゴミ箱を空にしています…

en: Enhance
ja: 強調

en: Enhancing
ja: 強調

en: Enter email and password associated with your Rajce account.
ja: Tumblr アカウントに関連したユーザー名とパスワードを入力します。

en: Enter the URL for your Gallery3 site and the username and password (or API key) for your Gallery3 account.
ja: Gallery3 のサイトの URL と、Gallery3 アカウントのユーザー名ならびにパスワード (または API キー) を入力してください。

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
ja: Piwigo フォトライブラリの URL と、ライブラリの Piwigo アカウントに関連するユーザー名およびパスワードを入力してください。

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
ja: Tumblr アカウントに関連したユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
ja: データベースにアクセスするときにエラーが発生しました:
     %s
    
    エラーの内容: 
    %s

en: Error loading search bar UI: %s
ja: 検索バー UI の読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: Error trying to spawn face detection program:
ja: 顔検出プログラムを spawn しようとしてエラーが発生しました:

en: Error while saving to %s: %s
ja: %s への保存中にエラーが発生しました: %s

en: Even_ts
ja: イベント(_T)

en: Event %s
ja: イベント %s

en: Event name
ja: イベント名

en: Events
ja: イベント

en: Everyone
ja: 全体

en: Example:
ja: 例:

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Photo | Export Photos
ja[0]: 写真をエクスポート

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
ja[0]: 写真/動画をエクスポート

en: Export Photos
ja: 写真をエクスポート

en: Export Video
ja: 動画をエクスポート

en: Export Videos
ja: 動画をエクスポート

en: Export _metadata:
ja: メタデータのエクスポート(_M):

en: Exporting
ja: エクスポート中

en: Exposure
ja: 露出

en: Exposure bias:
ja: 露出補正:

en: Exposure date:
ja: 露出日時:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ja: 撮影時刻を以下の時間だけ過去に戻します
    %d %s %d %s %d %s %d %s

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ja: 撮影時刻を以下の時間だけ未来に進めます
    %d %s %d %s %d %s %d %s

en: Exposure time:
ja: 露出時間:

en: Exposure:
ja: 露出:

en: External Editors
ja: 外部エディター

en: External _RAW editor:
ja: 外部 RAW エディター(_R):

en: External application used to edit RAW photos.
ja: RAW の編集に使用する外部アプリケーション。

en: External application used to edit photos.
ja: 写真の編集に使用する外部アプリケーション。

en: Face
ja: 顔

en: Facebook OAuth token for the currently logged in session, if any
ja: 現在ログインしているセッションの Facebook OAuth トークン (ある場合)

en: Facebook user i.d. for the currently logged in user, if any
ja: 現在ログインしているユーザーの Facebook ユーザー ID (ある場合)

en: Faces
ja: 顔

en: Fade
ja: フェード

en: Family only
ja: 家族のみ

en: Fetching account information…
ja: アカウント情報を取得しています…

en: Fetching photo information
ja: 写真情報を取得中

en: Fetching preview for %s
ja: %s のプレビューを取得中

en: File %s already exists. Replace?
ja: %s はすでに存在します。置き換えますか?

en: File already exists in database
ja: ファイルがデータベースにすでに存在します

en: File error
ja: ファイルエラー

en: File name
ja: ファイル名

en: File size:
ja: ファイルサイズ:

en: File write error
ja: ファイル書き込みエラー

en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
ja: 写真や動画であると認識できなかったためインポートしませんでした:

en: Fill the entire page
ja: ページ全体に合わせる

en: Filter Photos
ja: 写真のフィルタリング

en: Find
ja: 検索

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
ja: 名前やタグに表示されているテキストを入力して画像を検索します

en: Fit to _Page
ja: ページに合わせる(_P)

en: Flag
ja: フラグを付ける

en: Flag selected photos
ja: 選択した写真にフラグを付ける

en: Flag state
ja: フラグの状態

en: Flagged
ja: フラグ付き

en: Flagging selected photos
ja: 選択した写真にフラグを付けています

en: Flash:
ja: フラッシュ:

en: Flickr authorization failed
ja: Flickr の認証に失敗しました

en: Flip Hori_zontally
ja: 左右反転(_Z)

en: Flip Horizontally
ja: 左右反転

en: Flip Verti_cally
ja: 上下反転(_C)

en: Flip Vertically
ja: 上下反転

en: Flipping Horizontally
ja: 左右反転

en: Flipping Vertically
ja: 上下反転

en: Focal length:
ja: 焦点距離:

en: Folders
ja: フォルダー

en: Friends
ja: 友達

en: Friends & family only
ja: 友人と家族のみ

en: Friends only
ja: 友達のみ

en: From:
ja: 最古:

en: Fulls_creen
ja: フルスクリーン(_C)

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: GPS latitude:
ja: GPS 緯度:

en: GPS longitude:
ja: GPS 経度:

en: Gallery3 API key
ja: Gallery3 API キー

en: Gallery3 publishing module
ja: Gallery3 公開モジュール

en: Gallery3 site URL
ja: Gallery3 のサイトの URL

en: Gallery3 username
ja: Gallery3 のユーザー名

en: Generate desktop background slideshow
ja: デスクトップの背景スライドショーを作成

en: Go _Back
ja: 戻る(_B)

en: Go to the next photo
ja: 次の写真に進みます

en: Go to the previous photo
ja: 前の写真に戻ります

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
ja: Google+ (2048×1536 ピクセル)

en: HD Video (16 ∶ 9)
ja: HD 動画 (16:9)

en: Height
ja: 高さ

en: Hide photos already imported
ja: すでにインポートした写真を隠す

en: High (%d%%)
ja: 高 (%d%%)

en: Highlights
ja: ハイライト

en: Highlights:
ja: ハイライト:

en: How long each photo is shown on the desktop background
ja: デスクトップの背景に写真を表示する時間です

en: I understand, please _proceed.
ja: 理解して続行(_P)

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
ja: true にすると、Shotwell は写真ファイルをインポートするときにファイル名をすべて小文字に変換します

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file.
ja: true にすると、メタデータへの変更 (タグやタイトルなど) をマスターの写真ファイルに書き込みます。

en: If true, files added to the library directory are automatically imported.
ja: true にすると、ライブラリディレクトリに追加されたファイルを自動的にインポートします。

en: If true, hide the newly created Rajce album.
ja: true にすると、最近作成した Rajce のアルバムを隠します。

en: If true, open target album in the web browser just after uploading photos
ja: true にすると、写真アップロード後に対象のアルバムをウェブブラウザーで開きます

en: If true, remember last login.
ja: true にすると、最後のログインを記憶します。

en: If true, remember the Piwigo password.
ja: true にすると、Piwigo のパスワードを記憶します。

en: If you don’t set the name of unknown faces they won’t be saved.
ja: 未知の顔の名前を設定しないと保存できません。

en: Image Settings
ja: 画像の設定

en: Import Complete
ja: インポート完了

en: Import From Application
ja: アプリケーションからインポート

en: Import From Folder
ja: フォルダーからインポート

en: Import From _Application…
ja: アプリケーションからインポート(_A)…

en: Import Results Report
ja: インポート結果のレポート

en: Import _All
ja: すべてインポート(_A)

en: Import _Selected
ja: 選択されたものをインポート(_S)

en: Import media _from:
ja: メディアからインポート(_F):

en: Import photos from your %s library
ja: “%s”ライブラリから写真をインポートする

en: Import to Library
ja: ライブラリにインポート

en: Imported %s
ja: %s をインポートしました

en: Imported failed (%d)
ja: インポートに失敗しました (%d)

en: Importing
ja: インポート

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
ja: エラーが発生したため %s からのインポートを続行できません:

en: Importing…
ja: インポート中…

en: Imports
ja: インポート

en: Increase Rating
ja: 評価を上げる

en: Increasing ratings
ja: 評価を上げる

en: Indicates whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
ja: Gallery3 にアップロードする画像のメタデータを事前に削除するかどうかを示します

en: Invalid URL
ja: 無効な URL

en: Invalid User Email or Password
ja: メールアドレスまたはパスワードが無効です

en: Invalid User Name or Password
ja: ユーザー名またはパスワードが無効です

en: Invalid email and/or password. Please try again
ja: メールアドレスまたはパスワードが無効です。もう一度試してください。

en: Invalid pattern
ja: 無効なパターン

en: Items:
ja: アイテム:

en: JPEG quality option
ja: JPEG の品質オプション

en: Just me
ja: 自分のみ

en: Large (2048 pixels)
ja: 大 (2048 ピクセル)

en: Last Import
ja: 最後にインポートしたもの

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page.
ja: インポートページの“すでにインポートした写真を隠す”オプションの最後の選択状態。

en: Leave _Fullscreen
ja: フルスクリーンを解除(_F)

en: Leave fullscreen
ja: フルスクリーン解除

en: Letter (8.5 × 11 in.)
ja: レター (8.5×11 インチ)

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library Location
ja: ライブラリの場所

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
ja: フィルターによって表示する写真の数を制限します

en: List of all discovered camera devices
ja: 検出されたすべてのカメラデバイスの一覧

en: Loading Shotwell
ja: Shotwell を読み込み中

en: Location:
ja: 場所:

en: Log in
ja: ログイン

en: Logging in…
ja: ログインしています…

en: Logout
ja: ログアウト

en: Longest edge
ja: 長辺

en: Lose changes to %s?
ja: %s への変更を破棄しますか?

en: Low (%d%%)
ja: 低 (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
ja: イベントのキーとなる写真に設定します

en: Make _Key Photo for Event
ja: イベントのキー写真に設定(_K)

en: Make a duplicate of the photo
ja: 写真の複製を作成します

en: Mark faces of people in the photo
ja: 写真の中の人々の顔をマークします

en: Maximum (%d%%)
ja: 最高 (%d%%)

en: Media type
ja: メディア形式

en: Medium (%d%%)
ja: 中 (%d%%)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
ja: 中 (1024×768 ピクセル)

en: Merge
ja: マージ

en: Merging
ja: マージ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
ja: メトリックウォレット (9×13 cm)

en: Missing Files
ja: 見つからないファイル

en: Modif_y Tags…
ja: タグを修正(_Y)…

en: Modify Faces
ja: 顔を修正

en: Modify Tags
ja: タグを修正

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice.
ja: 最近使用した切り抜きアスペクト比メニューの選択。

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator.
ja: 最近使用した切り抜きカスタムアスペクト比の分母。

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator.
ja: 最近使用した切り抜きカスタムアスペクト比の分子。

en: Move Photos
ja: 写真を移動

en: Move Photos to Trash
ja: 写真をゴミ箱へ移動する

en: Move Tag “%s”
ja: タグ“%s”を移動

en: Move or modify the face shape or name and press Enter
ja: 顔の形または名前を移動または変更して Enter を押してください

en: Move photos to an event
ja: 写真をイベントに移動します

en: Move the photos to the Shotwell trash
ja: 写真を Shotwell のゴミ箱へ移動します

en: Move the selected photos back into the library
ja: 選択された写真をライブラリに戻します

en: Moving Photos to New Event
ja: 写真を新しいイベントへ移動

en: Moving Photos to Trash
ja: 写真をゴミ箱へ移動しています

[ctx: MultidayFormat]
en: %a %b %d
ja: %m月%d日 (%a)

[ctx: MultidayFormat]
en: %d, %Y
ja: %d日, %Y年

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d
ja: %m月%d日 (%a)

[ctx: MultimonthFormat]
en: %a %b %d, %Y
ja: %m月%d日 (%a), %Y年

en: Name:
ja: 名前:

en: Ne_w Saved Search…
ja: 新しい名前付き検索(_W)…

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: New _Tag…
ja: 新しいタグ(_T)…

en: Next
ja: 次へ

en: Next photo
ja: 次の写真

en: No Event
ja: イベントなし

en: No changes to save
ja: 保存する変更はありません

en: No events
ja: イベントなし

en: No events found
ja: イベントが見つかりませんでした

en: No new photos/videos found on camera
ja: カメラに新しい写真/動画はありません

en: No photos or videos imported.
ja: インポートした写真または動画はありません。

en: No photos/videos
ja: 写真/動画がありません

en: No photos/videos found which match the current filter
ja: 現在のフィルターに一致する写真/動画はありません

en: None
ja: なし

en: Not a file
ja: ファイルではありません

en: Not an image file
ja: 画像ファイルではありません

en: Notecard (3 × 5 in.)
ja: ノートカード (3×5 インチ)

en: OAuth Access Phase Token
ja: OAuth アクセスフェーズトークン

en: OAuth Access Phase Token Secret
ja: OAuth アクセスフェーズトークンシークレット

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
ja[0]: 以下の %d 個のファイルのインポートに成功しました。

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
ja[0]: 以下のオリジナルの写真は調整できませんでした。

en: Only display photos that have not been imported
ja: インポートされてない写真を表示

en: Only show photos with a rating of %s
ja: 評価が %s の写真のみ表示します

en: Only show photos with a rating of %s or better
ja: %s 以上の評価の写真のみ表示します

en: Open With E_xternal Editor
ja: 外部エディターで開く(_X)

en: Open With RA_W Editor
ja: RAW エディターで開く(_W)

en: Open target _album in browser
ja: ブラウザーで対象のアルバムを開く(_A)

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
ja: 選択した写真があるディレクトリをファイルマネージャーで開きます

en: Organize and browse your photos
ja: 写真の整理と閲覧

en: Organize and browse your photo’s tags
ja: 写真のタグの整理と閲覧

en: Organize your photos
ja: 写真の整理

en: Organize your saved searches
ja: 名前付き検索の整理

en: Original Size
ja: オリジナルのサイズ

en: Original dimensions:
ja: オリジナルの画像サイズ:

en: Original photo could not be adjusted.
ja: オリジナルの写真を調整できませんでした。

en: Original size
ja: オリジナルのサイズ

en: Original:
ja: オリジナル:

en: PM
ja: 午後

en: Paste Color Adjustments
ja: 色調整を貼り付ける

en: Path to Shotwell’s private data
ja: Shotwell のプライベートデータのパス

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause the slideshow
ja: スライドショーを一時停止します

en: Photo Manager
ja: Shotwell 写真管理ツール

en: Photo Viewer
ja: 写真ビューアー

en: Photo _size preset
ja: プリセットの写真サイズ(_S)

en: Photo _size:
ja: 写真サイズ(_S):

en: Photo size
ja: 写真サイズ

en: Photo source file missing: %s
ja: 元の写真ファイルが見つかりません: %s

en: Photo state
ja: 写真の状態

en: Photos
ja: 写真

en: Photos _visible to:
ja: 写真を公開する範囲(_V):

en: Photos and videos _visible to:
ja: 写真と動画を公開する範囲(_V):

en: Photos cannot be exported to this directory.
ja: このディレクトリに写真をエクスポートできません。

en: Photos cannot be imported from this directory.
ja: このディレクトリから写真をインポートできませんでした。

en: Photos will appear in:
ja: 写真の表示先:

en: Photos will be _visible by
ja: 写真が表示可能(_V)

en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
ja: ファイルが壊れているため、写真/動画をインポートしませんでした:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
ja: Shotwell が写真/動画をライブラリにコピーできなかったため、インポートしませんでした:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
ja: Shotwell が対応していないフォーマットの写真/動画はインポートしませんでした:

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
ja: カメラ側のエラーにより写真/動画をインポートしませんでした:

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
ja: その他の理由により写真/動画をインポートしませんでした:

en: Pictures
ja: 画像

en: Pin Toolbar
ja: ツールバーを固定

en: Pin the toolbar open
ja: ツールバーを開いた状態で固定します

en: Pin toolbar in fullscreen, or not.
ja: フルスクリーン時にツールバーを固定するかしないか。

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
ja: 切り抜く長方形の縦方向と横方向を回転させます

en: Piwigo URL
ja: Piwigo の URL

en: Piwigo password, if logged in.
ja: Piwigo のパスワード (ログインした場合)。

en: Piwigo username, if logged in.
ja: Piwigo のユーザー名 (ログインした場合)。

en: Play
ja: 再生

en: Please close any other application using the camera.
ja: カメラを利用している他のすべてのアプリケーションを閉じてください。

en: Please unmount the camera.
ja: カメラをアンマウントしてください。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Popular photo manager
ja: ポピュラーな写真管理ツール

en: Postcard (10 × 15 cm)
ja: ポストカード (10×15 cm)

en: Preparing for login…
ja: ログイン準備中…

en: Preparing for upload
ja: アップロードを準備中…

en: Preparing to auto-import photos…
ja: 写真の自動インポートを準備中…

en: Preparing to import…
ja: インポート準備中…

en: Previous photo
ja: 前の写真

en: Print image _title
ja: 画像のタイトルを印刷(_T)

en: Printing…
ja: 印刷中…

en: Private
ja: 非公開

en: Pu_blish…
ja: 公開(_B)…

en: Public
ja: 公開

en: Public listed
ja: 公開

en: Public unlisted
ja: 限定公開

en: Publish
ja: 公開先

en: Publish Photos
ja: 写真の公開

en: Publish Photos and Videos
ja: 写真と動画の公開

en: Publish Videos
ja: 動画の公開

en: Publish photos _to:
ja: 写真の公開先(_T):

en: Publish photos and videos _to
ja: 写真と動画の公開先(_T)

en: Publish to an e_xisting album:
ja: 既存のアルバムで公開する(_X):

en: Publish to various websites
ja: 色々なウェブサイトに公開します

en: Publish videos _to
ja: 動画の公開先(_T)

en: Publishing
ja: 公開

en: Publishing to %s as %s.
ja: %2$s で %1$s に公開しています。

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
ja: エラーが発生したため %s への公開を続行できません:

en: RAW Developer
ja: RAW 現像

en: RAW Photos
ja: RAW 画像

en: RAW developer default
ja: RAW 現像のデフォルト

en: R_emove From Library
ja: ライブラリから削除(_E)

en: R_ename imported files to lowercase
ja: インポートしたファイル名を小文字にする(_E)

en: Rajce URL
ja: Rajce の URL

en: Rajce username, if logged in.
ja: Rajce のユーザー名 (ログインした場合)。

en: Random
ja: ランダム

en: Rate %s
ja: 評価 %s

en: Rate Rejected
ja: 対象外に設定

en: Rate Unrated
ja: 未評価にする

en: Rating
ja: 評価

en: Re_name Event…
ja: イベント名を変更(_N)…

en: Re_name Face “%s”…
ja: 顔“%s”の名前を変更(_N)…

en: Re_name Tag “%s”…
ja: タグ“%s”の名前を変更(_N)…

en: Re_name…
ja: 名前を変更(_N)…

en: Re_vert External Edit
ja: 外部での編集を元に戻す(_V)

en: Re_vert External Edits
ja: 外部での編集を元に戻す(_V)

en: Re_vert to Original
ja: オリジナルに戻す(_V)

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
ja: 推奨 (1600×1200 ピクセル)

en: Recurse Into Subfolders
ja: サブフォルダーを再帰する

en: Red-eye
ja: 赤目

en: Redo
ja: やり直す

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
ja: 写真のすべての赤目現象を軽減または除去します

en: Rejected
ja: 対象外

en: Rejected Only
ja: 対象外のみ

en: Rejected _Only
ja: 対象外のみ(_O)

en: Remember Password
ja: パスワードを記憶

en: Remove Face “%s” From Photo | Remove Face “%s” From Photos
ja[0]: 顔“%s”を写真から削除

en: Remove Face “%s” From _Photo | Remove Face “%s” From _Photos
ja[0]: 顔“%s”を写真から削除(_P)

en: Remove From Library
ja: ライブラリから削除

en: Remove Photo From Library
ja: ライブラリから写真を削除

en: Remove Photos From Library
ja: ライブラリから写真を削除

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
ja[0]: タグ“%s”を写真から削除

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
ja[0]: タグ“%s”を写真から削除(_P)

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
ja[0]: 削除してゴミ箱へ移動する(_T)

en: Remove any ratings
ja: 評価を削除します

en: Remove any red-eye effects in the selected region
ja: 選択された範囲で赤目現象を取り除きます

en: Remove the selected photos from the library
ja: 選択されたファイルをライブラリから削除

en: Remove the selected photos from the trash
ja: 選択された写真をゴミ箱から削除

en: Removing Event
ja: イベントを削除

en: Removing Photo From Library
ja: ライブラリから写真を削除しています

en: Removing Photos From Library
ja: ライブラリから写真を削除しています

en: Removing duplicated photos
ja: 重複した写真を削除

en: Removing photos/videos from camera
ja: カメラから写真/動画を削除中

en: Rename Event
ja: イベント名を変更

en: Rename Face “%s” to “%s”
ja: 顔名を“%s”から“%s”に変更

en: Rename Search “%s” to “%s”
ja: 検索名を“%s”から“%s”に変更

en: Rename Tag “%s” to “%s”
ja: タグ名を“%s”から“%s”に変更

en: Rename…
ja: 名前を変更…

en: Replace _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: Reset Colors
ja: 色をリセット

en: Reset all color adjustments to original
ja: すべての色調整をオリジナルの状態に戻します

en: Restore Photos from Trash
ja: ゴミ箱から写真を元に戻す

en: Restore the photos back to the Shotwell library
ja: 写真を Shotwell ライブラリに戻します

en: Restoring Photos From Trash
ja: ゴミ箱から写真を元に戻しています

en: Restoring previous RAW developer
ja: 以前の RAW 現像に戻す

en: Restoring previous rating
ja: 前の評価に戻す

en: Return to current photo dimensions
ja: 現在の写真サイズに戻します

en: Revert External E_dits
ja: 外部での編集を元に戻す(_D)

en: Revert External Edit?
ja: 外部での編集を元に戻しますか?

en: Revert External Edits?
ja: 外部での編集を元に戻しますか?

en: Revert to Original
ja: オリジナルに戻す

en: Revert to the master photo
ja: 原版の写真に戻します

en: Reverting
ja: 取り消し

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Left
ja: 左回転

en: Rotate Right
ja: 右回転

en: Rotate _Left
ja: 左回転(_L)

en: Rotate _Right
ja: 右回転(_R)

en: Rotate the photos left
ja: 写真を左に回転します

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
ja: 写真を右に回転します (Ctrl を押すと左に回転)

en: Rotating
ja: 回転

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ja: “%s --help”を実行すると利用可能なすべてのコマンドラインオプションの一覧が表示されます。

en: SD Video (4 ∶ 3)
ja: SD 動画 (4:3)

en: S_idebar
ja: サイドバー(_I)

en: S_lideshow
ja: スライドショー(_L)

en: Saturation
ja: 彩度

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Save As
ja: 別名で保存

en: Save Details
ja: 詳細を保存

en: Save Details…
ja: 詳細を保存…

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: Save changes and close the Faces tool
ja: 変更点を保存して顔ツールを閉じる

en: Saved Search
ja: 名前付き検索

en: Saved Searches
ja: 名前付き検索

en: Scaling constraint:
ja: サイズ変更の基準:

en: Screen
ja: 画面

en: Search
ja: 検索

en: Secret token
ja: シークレットトークン

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all items
ja: すべてのアイテムを選択します

en: Selection state of “hide photos” option
ja: “写真を隠す”オプションの選択状態

en: Send T_o…
ja: 送る(_O)…

en: Send To
ja: 送信する

en: Send _To…
ja: 送る(_T)…

en: Set Developer
ja: 現像を設定

en: Set Rating
ja: 評価の設定

en: Set _all photos/videos to this time
ja: すべての写真/動画をこの時刻に設定する(_A)

en: Set as Desktop Background
ja: デスクトップの背景に設定

en: Set as Desktop Slideshow
ja: デスクトップスライドショーに設定

en: Set as _Desktop Background
ja: デスクトップの背景に設定(_D)

en: Set as _Desktop Slideshow…
ja: デスクトップのスライドショーとして設定(_D)…

en: Set rating to %s
ja: 評価を %s に設定

en: Set rating to rejected
ja: 対象外に設定します

en: Set selected image to be the new desktop background
ja: 選択した画像をデスクトップの壁紙として設定します

en: Set the crop for this photo
ja: この写真の切り抜きを設定します

en: Setting Photos to Previous Event
ja: 写真を以前のイベントに設定

en: Setting RAW developer
ja: RAW 現像の設定

en: Setting as rejected
ja: 対象外として設定中

en: Setting as unrated
ja: 未評価として設定中

en: Setting in export dialog: format setting, special value
ja: エクスポートダイアログの設定: フォーマット設定 (特殊値)

en: Setting in export dialog: format setting, type value
ja: エクスポートダイアログの設定: フォーマット設定 (形式値)

en: Setting in export dialog: how to trim images
ja: エクスポートダイアログの設定: 画像のトリミング方法

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
ja: エクスポートダイアログの設定: JPEG の品質オプション

en: Setting in export dialog: maximal size of image
ja: エクスポートダイアログの設定: 画像の最大サイズ

en: Setting in export dialog: option to export metadata
ja: エクスポートダイアログの設定: メタデータのエクスポートのオプション

en: Setting rating to %s
ja: 評価を %s に設定中

en: Settings
ja: 設定

en: Shadows
ja: シャドウ

en: Shadows:
ja: シャドウ:

en: Shotwell Connect
ja: Shotwell 接続

en: Shotwell Extra Publishing Services
ja: Shotwell 公開サービス (拡張)

en: Shotwell Preferences
ja: Shotwell の設定

en: Shotwell Viewer
ja: Shotwell ビューアー

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
ja: Shotwell はライブラリフォルダーに写真をコピーできます。また、写真をコピーせずにインポートすることもできます。

en: Shotwell can only publish into albums that it created by itself, so this list might be empty despite the fact that you already have albums in your Google Photos account
ja: Shotwell は Shotwell 自身が作成したアルバムにのみ公開できるため、すでに Google フォトのアカウントがある場合でも、このリストは空になる可能性があります

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
ja: Shotwell が Piwigo フォトライブラリに接続できません。入力した URL を確認してください。

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
ja: 互換性のある公開プラグインが有効になっていないため、Shotwell は選択されたアイテムを公開できません。これを直すには、<b> 設定 %s 編集</b> を選択して、<b>プラグイン</b> タブにあるいずれかの公開プラグインを有効にしてください。

en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
ja: %s への書き込み権限がないため、この写真を編集するためのファイルを Shotwell が作成できませんでした。

en: Shotwell default directory
ja: Shotwell のデフォルトディレクトリ

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
ja: Shotwell は GNOME デスクトップ向けに設計された、使いやすく高速な写真管理アプリケーションです。カメラやディスクから写真をインポートして、日付やタグ、評価で写真を管理することができます。また、切り抜きや赤目補正、色調整、傾き補正などの基本的な写真編集機能を提供します。Shotwell の非破壊編集可能な写真エディターは、原版の写真に変更を加えずに手軽に編集を試したり問題点を修正したりできます。

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in <span weight="bold">Edit %s Preferences</span>.
    Do you want to continue importing photos?
ja: Shotwell はホームディレクトリに写真をインポートする設定になっています。
    <span weight="bold">編集 %s 設定</span>でこの設定を変更することをお勧めします。
    写真のインポートを続けますか?

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
ja: Shotwell がカメラにアクセスするには、ファイルシステムからカメラをアンマウントする必要があります。続けますか?

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
ja: Shotwell は JPEG、PNG、TIFF、および RAW ファイル形式をサポートしています。

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
ja: Shotwell は選択された動画を再生できませんでした:
    %s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
ja: Shotwell はあなたの写真ライブラリのバージョンを %s (スキーマ %d) から %s (スキーマ %d) にアップグレードすることができませんでした。詳細は Shotwell ウィキ (%s) を参照してください。

en: Show all photos
ja: すべての写真を表示します

en: Show each photo for
ja: 写真を表示する時間:

en: Show in File Mana_ger
ja: ファイルマネージャーで開く(_G)

en: Show only rejected photos
ja: 対象外の写真のみ表示します

en: Show t_itle
ja: タイトルを表示する(_I)

en: Show the application’s version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Show the certificate…
ja: 証明書を表示…

en: Show title
ja: タイトルを表示する

en: Size:
ja: サイズ:

en: Slide
ja: スライド

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Slideshow Transitions
ja: スライドショーのトランジション

en: Small (640 × 480 pixels)
ja: 小 (640×480 ピクセル)

en: Software:
ja: ソフトウェア:

en: Solid color
ja: 単色

en: Sort _Ascending
ja: 昇順で並べ替え(_A)

en: Sort _Descending
ja: 降順で並べ替え(_D)

en: Sort _Events
ja: イベントを並べ替え(_E)

en: Sort _Photos
ja: 写真を並べ替え(_P)

en: Specifies the sort criteria for event photos.
ja: イベントの写真の並べ替え基準を指定します。

en: Square
ja: 正方形

en: Squares
ja: 正方形

en: Standard (720 pixels)
ja: 標準 (720 ピクセル)

en: Start the application in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで起動する

en: Starting import, please wait…
ja: インポートを開始します、お待ちください…

en: Stop dragging to add your face and name it.
ja: 顔を追加して名前をつけるにはドラッグをやめてください。

en: Straighten
ja: 傾き補正

en: Straighten the photo
ja: 写真の傾きを補正します

en: Stripes
ja: ストライプ

en: Success
ja: 成功

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
ja[0]: デベロッパーを切り替えると、Shotwell 内のこの写真に加えたすべての変更は元に戻ります

en: T_oolbar
ja: ツールバー(_O)

en: T_ools
ja: ツール(_O)

en: Ta_gs
ja: タグ(_G)

en: Tabloid (11 × 17 in.)
ja: タブロイド (11×17 インチ)

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
ja[0]: “%s”として写真にタグ付け

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
ja[0]: 選択した写真に“%s”としてタグを付けます

en: Tags
ja: タグ

en: Tags (separated by commas):
ja: タグ (カンマ区切り):

en: Temperature
ja: 温度

en: Temperature:
ja: 温度:

en: The OAuth token used to refresh the Google Photos session for the currently logged in user, if any.
ja: 現在 Google フォトにログインしているユーザーのセッションの更新に使用する OAuth トークン (ある場合)。

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any.
ja: 現在 YouTube にログインしているユーザーのセッションの更新に使用する OAuth トークン (ある場合)。

en: The URL entered does not appear to be the main directory of a Gallery3 instance. Please make sure you typed it correctly and it does not have any trailing components (e.g., index.php).
ja: 入力した URL は Gallery3 のメインディレクトリではないようです。入力内容が正しいこと、および末尾のコンポーネント (例: index.php) が含まれていないことを確認してください。

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
ja: 現在ログインしている Flickr のユーザーの認証トークン (ある場合)

en: The background to use for transparent images.
ja: 透過画像に使用する背景。

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
ja: カメラは他のアプリケーションによってロックされています。Shotwell はカメラがロックされていない場合にのみアクセスすることができます。カメラを使用している他のアプリケーションを終了してから再試行してください。

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
ja: カメラが空のためインポートする写真/動画はありません

en: The last recorded height of the direct-edit application window.
ja: 最後に記録された direct-edit アプリケーションウィンドウの高さ

en: The last recorded height of the library application window.
ja: 最後に記録されたライブラリアプリケーションウィンドウの高さ。

en: The last recorded width of the direct-edit application window.
ja: 最後に記録された direct-edit アプリケーションウィンドウの幅。

en: The last recorded width of the library application window.
ja: 最後に記録されたライブラリアプリケーションウィンドウの幅。

en: The last selected Piwigo category.
ja: 最後に選択した Piwigo のカテゴリー。

en: The last selected Rajce category.
ja: 最後に選択した Rajce のカテゴリー。

en: The name of the currently logged in Facebook user, if any
ja: 現在ログインしている Facebook ユーザー名 (ある場合)

en: The name of the default blog of the user, if any
ja: ユーザーのデフォルトブログ名 (ある場合)

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed.
ja: 写真のタイトルを印刷するときに使用するフォント名。

en: The name of the last album the user published photos to, if any
ja: 最近ユーザーが写真を公開したアルバムの名前 (ある場合)

en: The name of the transition effect that will be used between photos when running a slideshow
ja: スライドショー実行中の写真切り替え時に使用されるトランジションエフェクトの名前

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
ja: 印刷中にプリンターに送信する画素密度 (ppi) の数値

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
ja[0]: %d 個の写真/動画を削除できません。

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
ja[0]: %d 個の写真/動画をデスクトップのゴミ箱へ移動できません。これらのファイルを直接削除しますか?

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360.
ja: 写真のサムネイルのサイズ (72 ～ 360)。

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
ja[0]: 選択した写真の公開が完了しました。

en: The selected photos/videos were successfully published.
ja: 選択した写真/動画の公開が完了しました。

en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
ja[0]: 選択した動画の公開が完了しました。

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
ja: スライドショーでの写真間のトランジション実行時間 (秒単位)

en: The token to access tumblr
ja: Tumblr にアクセスするためのトークン

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
ja: 現在ログインしている Flickr のユーザー名 (ある場合)

en: The username and password or API key were incorrect. To try again, re-enter your username and password below.
ja: ユーザー名ならびにパスワードまたは API キーが正しくありません。もう一度試すには、以下にユーザー名とパスワードを再入力してください。

en: The width, in pixels, of the sidebar
ja: サイドバーの幅 (ピクセル単位)

en: This connection is not secure
ja: この接続は安全ではありません

en: This does not look like the real <b>%s</b>. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
ja: <b>%s</b> は偽サイトである可能性があります。悪意ある人物によって個人的なメッセージやクレジットカード情報、パスワードなどが盗まれたり改ざんされたりする可能性があります。

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
ja[0]: %d 個の外部ファイルへの変更を破棄します。続けますか?

en: This will remove the face “%s” from one photo. Continue? | This will remove the face “%s” from %d photos. Continue?
ja[0]: 顔“%s”を %d 個の写真から削除します。続けますか?

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
ja[0]: ライブラリから %d 個の写真を削除します。続けますか?

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ja[0]: Shotwell のライブラリから %d 個の写真を削除します。ファイルをデスクトップのゴミ箱へ移動しますか?
    
    この操作は元に戻すことができません。

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ja[0]: Shotwell のライブラリから %d 個の写真/動画を削除します。ファイルをデスクトップのゴミ箱へ移動しますか?
    
    この操作は元に戻すことができません。

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
ja: 名前付き検索“%s”を削除します。続けますか?

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
ja[0]: タグ“%s”を %d 個の写真から削除します。続けますか?

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ja[0]: Shotwell のライブラリから %d 個の動画を削除します。ファイルをデスクトップのゴミ箱へ移動しますか?
    
    この操作は元に戻すことができません。

en: Time Adjustment Error
ja: 時刻調整エラー

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
ja[0]: 以下の写真ファイルへの時間調整を元に戻せませんでした。

en: Time:
ja: 時刻:

en: Tint
ja: 色合い

en: Tint:
ja: 色合い:

en: Title
ja: タイトル

en: Title:
ja: タイトル:

en: To get started, import photos in any of these ways:
ja: 始めるには、いずれかの方法で写真をインポートしてください:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
ja: 他のサービスからインポートするには、上記メニューから一つ選択してください。

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
ja: 他のサービスへの公開を試すには、上のメニューから選択してください。

en: To:
ja: 最新:

en: Today
ja: 今日

en: Toggle _Flag
ja: フラグを切り替え(_F)

en: Token
ja: トークン

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
ja: 評価対象外のものを含めてすべての写真を表示します

en: Transition d_elay:
ja: トランジションの間隔(_E):

en: Transparent Background:
ja: 透過背景:

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash is empty
ja: ゴミ箱は空です

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise.
ja: 写真の評価をオーバーレイ表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise.
ja: direct-edit アプリケーションを最大化する場合は true、しない場合は false。

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise.
ja: イベントのコメントをイベントビューのサムネイルの下に表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending.
ja: イベントの写真を昇順に並べ替える場合は true、降順にする場合は false。

en: True if events should be sorted ascending, false if descending.
ja: イベントを昇順に並べ替える場合は true、降順にする場合は false。

en: True if library application is maximized, false otherwise.
ja: ライブラリアプリケーションを最大化する場合は true、しない場合は false。

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending.
ja: ライブラリの写真を昇順に並べ替える場合は true、降順にする場合は false。

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
ja: 写真のコメントをコレクションビューのサムネイルの下に表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
ja: 写真のタグをコレクションビューのサムネイルの下に一覧表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
ja: 写真のタイトルをコレクションビューのサムネイルの下に表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation.
ja: 時刻の表示を 24 時間制にする場合は true、午前/午後表記にする場合は false。

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: ブラインドスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: チェスボードスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: サークルスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: 円形スライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: クロックスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: 崩壊スライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the F-Spot import plugin is enabled, false otherwise
ja: F-Spot インポートプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Facebook publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Facebook 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: フェードスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Flickr 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Gallery3 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Google Photos publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Google フォト公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Piwigo 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Rajce publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Rajce 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise.
ja: 検索/フィルターツールバーを表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: スライドスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: 正方形スライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ja: ストライプスライドショートランジションプラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Tumblr 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the Yandex.Fotki publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: Yandex.Fotki 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
ja: YouTube 公開プラグインを有効にする場合は true、しない場合は false

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise.
ja: ペインに基本プロパティを表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise.
ja: 下部にツールバーを表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise.
ja: ウィンドウに拡張プロパティを表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise.
ja: サイドバーを表示する場合は true、表示しない場合は false。

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise.
ja: 写真を印刷するときにタイトルも印刷する場合は true、しない場合は false。

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database.
ja: 写真の日時を調整するときにオリジナルのファイルに変更を加える場合は true、データベースにのみ変更を加える場合は false。

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown.
ja: 起動時にウェルカムダイアログを表示したい場合は true、表示したくない場合は false。

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
ja: TumblrPublisher: start( ): 開始できません; このパブリッシャーは開始不能です。

en: Type
ja: 種類

en: Type a name for this face, then press Enter
ja: この顔の名前を入力して Enter を押してください

en: URL of the Piwigo server.
ja: Piwigo のサーバーの URL。

en: URL of the Rajce server.
ja: Rajce のサーバーの URL。

en: Un_flag
ja: フラグを外す(_F)

en: Unable open photo %s. Sorry.
ja: 写真 %s を開けません。申し訳ございません。

en: Unable to create cache directory %s: %s
ja: キャッシュディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
ja: データディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
ja: データサブディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
ja: 一時ディレクトリ %s を作成できません: %s

en: Unable to decode file
ja: ファイルをデコードできません

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
ja[0]: エラーによりカメラから %d 個の写真/動画を削除できません。

en: Unable to display FAQ: %s
ja: FAQ を表示できません: %s

en: Unable to display help: %s
ja: ヘルプを表示できません: %s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
ja[0]: ファイルエラーにより %d 個の写真を複製できません

en: Unable to export %s: %s
ja: %s をエクスポートできません: %s

en: Unable to export background to %s: %s
ja: %s へバックグランドのエクスポートができません: %s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
ja: ファイルエラーにより以下の写真をエクスポートできません。

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
ja: カメラからプレビューを取得できません:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
ja: %s 用の一時ファイルを作成できません: %s

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
ja: Nautilus Send-To を起動できません: %s

en: Unable to launch editor: %s
ja: エディターを起動できません: %s

en: Unable to lock camera: %s
ja: カメラをロックできません: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
ja: %s を監視できません: ディレクトリではありません (%s)

en: Unable to navigate to bug database: %s
ja: バグデータベースへ移動できません: %s

en: Unable to open in file manager: %s
ja: ファイルマネージャーで開けません: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
ja: 写真データベース %s を開けない、または作成できません: エラーコード %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
ja: デスクトップスライドショーを準備できません: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
ja: 写真を印刷できません:
    
    %s

en: Unable to process monitoring updates: %s
ja: アップデートの監視を処理できません: %s

en: Unable to publish
ja: 公開できません

en: Unable to rename face to “%s” because the face already exists.
ja: 顔がすでに存在するため、顔の名前を“%s”に変更できません。

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
ja: 検索がすでに存在するため、検索名を“%s”に変更できません。

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
ja: タグがすでに存在するため、タグ名を“%s”に変更できません。

en: Unable to restore photo database %s
ja: 写真データベース %s を復元できません

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
ja: カメラをアンマウントできません。ファイルマネージャーからカメラのアンマウントを試行してください。

en: Unable to write to photo database file:
     %s
ja: 写真データベースファイルに書き込めません:
     %s

en: Unconstrained
ja: 制限なし

en: Undated
ja: 日付なし

en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: UndoRedo menu entry]
en: Add Tags
ja: タグを追加

en: Undoing Color Transformations
ja: 色変換を元に戻す

en: Undoing Date and Time Adjustment
ja: 日付と時刻の調整を元に戻す

en: Undoing Enhance
ja: 強調を元に戻す

en: Undoing Flip Horizontally
ja: 左右反転を元に戻す

en: Undoing Flip Vertically
ja: 上下反転を元に戻す

en: Undoing Revert
ja: 取り消しを元に戻す

en: Undoing Rotate
ja: 回転を元に戻す

en: Unflag
ja: フラグを外す

en: Unflag selected photos
ja: 選択した写真のフラグを外す

en: Unflagging selected photos
ja: 選択した写真のフラグを外しています

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
ja: Shotwell のデータベースの検証中に不明なエラーが発生しました: %s

en: Unmerging
ja: マージを元に戻す

en: Unmodified
ja: 変更なし

en: Unmounting…
ja: アンマウントしています…

en: Unrated
ja: 評価なし

en: Unrecognized User
ja: 認識できないユーザーです

en: Unsupported file format
ja: サポートしていないファイル形式です

en: Updating library…
ja: ライブラリを更新中…

en: Upload _size:
ja: アップロードサイズ(_S):

en: Uploading %d of %d
ja: アップロード中… %d / %d

en: Use a _standard size:
ja: 標準サイズを使用(_S):

en: Use a c_ustom size:
ja: カスタムサイズを使用(_U):

en: Use a saved search to filter items in the current view
ja: 名前付き検索を使用して現在表示されているアイテムをフィルタリングします

en: Use dark theme:
ja: ダークテーマを使用:

en: Use for Desktop
ja: デスクトップで使用する

en: Use for Lock Screen
ja: ロック画面で使用する

en: User _name
ja: ユーザー名(_N)

en: User aborted import
ja: ユーザーがインポートを中断しました

en: Username and/or password invalid. Please try again
ja: ユーザー名またはパスワードが無効です。もう一度試してください。

en: Verifying authorization…
ja: 認証の確認中…

en: Video privacy _setting:
ja: 動画のプライバシー設定(_S):

en: Videos
ja: 動画

en: Videos _visible to:
ja: 動画を公開する範囲(_V):

en: Videos and new photo albums _visible to:
ja: 動画と新しいフォトアルバムを公開する範囲(_V):

en: Videos will appear in:
ja: 動画の表示先:

en: View Eve_nt for Photo
ja: 写真のイベントを表示(_N)

en: Visit the Shotwell home page
ja: Shotwell のホームページにアクセスする

en: Visit the Shotwell web site
ja: Shotwell のウェブサイトにアクセスする

en: Visit the Yandex.Fotki web site
ja: Yandex.Fotki のウェブサイトにアクセスする

en: Wallet (2 × 3 in.)
ja: ウォレット (2×3 インチ)

en: Welcome to Shotwell!
ja: Shotwell へようこそ!

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web sites, such as Facebook, Flickr, Google Photos, and more.
ja: 設定すれば、Shotwell で Facebook、Flickr、Google フォトなどのウェブサイトに写真をアップロードできます。

en: When viewing images that are transparent, they will be drawn against this background.
ja: 透過画像の背景に表示されます。

en: Where would you like to publish the selected photos?
ja: 選択された写真をどこに公開しますか?

en: Whether images being uploaded to Facebook should have their metadata removed first
ja: Facebook にアップロードする画像のメタデータを事前に削除するかどうか

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
ja: Flickr にアップロードする画像のメタデータを事前に削除するかどうか

en: Whether images being uploaded to Google Photos should have their metadata removed first
ja: Google フォトにアップロードする画像のメタデータを事前に削除するかどうか

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
ja: Piwigo にアップロードする画像にタイトルがありコメントがない場合、タイトルをコメントに設定するかどうか

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
ja: Piwigo にアップロードする画像のメタデータを事前に削除するかどうか

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server.
ja: リモートの Piwigo サーバー上にタグが表示されないよう、Piwigo にアップロードする画像のタグをアップロード時に削除するかどうか。

en: Whether images being uploaded to Rajce should have their metadata removed first
ja: Rajce にアップロードする画像のメタデータを事前に削除するかどうか

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
ja: スライドショー中に写真のタイトルを表示するかどうか

en: Whether to use the dark theme of GTK+ for Shotwell or not.
ja: Shotwell の GTK+ ダークテーマを使用するかどうか。

en: Width
ja: 幅

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
ja: タグ、タイトル、他のメタデータをファイルに書き込む(_M)

en: Writing metadata to files…
ja: ファイルにメタデータを書き込んでいます…

en: Yandex-Fotki authentication token, if logged in.
ja: Yandex-Fotki の認証トークン (ログインした場合)。

en: Year%sMonth
ja: 年%s月

en: Year%sMonth%sDay
ja: 年%s月%s日

en: Year%sMonth-Day
ja: 年%s月-日

en: Year-Month-Day
ja: 年-月-日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are logged into Facebook as %s.
ja: %s で Facebook にログインしています。

en: You are logged into Flickr as %s.
ja: %s で Flickr にログインしています。

en: You are logged into Google Photos as %s.
ja: %s で Google フォトにログインしています。

en: You are logged into Rajce as %s.
ja: %s で Rajce にログインしています。

en: You are logged into Tumblr as %s.
ja: %s で Tumblr にログインしています。

en: You are logged into YouTube as %s.
ja: %s で YouTube にログインしています。

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don’t yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
ja: 現在 Facebook にログインしていません。
    
    まだ Facebook のアカウントを持っていない場合、ログイン作業中に作成することができます。ログイン中に“Shotwell 接続”が写真をアップロードしてフィードに公開する許可を求めてくる可能性があります。これらの権限は“Shotwell 接続”が機能するために必要です。

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
ja: 現在 Flickr にログインしていません。
    
    ログインをクリックしてウェブブラウザーで Flickr にログインしてください。“Shotwell 接続”が Flickr のアカウントにリンクすることを許可する必要があります。

en: You are not currently logged into Google Photos.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with Google Photos. Shotwell uses the Google Photos API services <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> for all interaction with your Google Photos data.You will have to grant access Shotwell to your Google Photos library.
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and Google Photos in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
ja: 現在 Google フォトにログインしていません。
    
    Google アカウントにサインアップした上で、Google フォトを利用するための設定を行う必要があります。Shotwell はすべての Google フォトとのデータのやり取りに、Google Photos API サービス (<a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a>) を使用します。Shotwell が Google フォトライブラリにアクセスすることを許可する必要があります。
    
    Google アカウント関係、特に Google フォト絡みのデータの使用に関する Shotwell のプライバシーポリシーは、<a href="help:shotwell/privacy-policy">オンラインサービスプライバシーポリシー</a>で確認できます。
    
    Google のプライバシーポリシーは <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a> を参照してください。

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
ja: 現在 Yandex.Fotki にログインしていません。

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
    
    Shotwell uses the YouTube API services <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> for accessing your YouTube channel and upload the videos. By using Shotwell to access YouTube, you agree to be bound to the YouTube Terms of Service as available at <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and YouTube in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>
    
    For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
ja: 現在 YouTube にログインしていません。
    
    続けるには、Google アカウントにサインアップした上で、YouTube を利用するための設定を行う必要があります。少なくとも一度ブラウザーを使用して YouTube にログインしておけば、ほとんどのアカウントを設定することができます。
    
    Shotwell は YouTube のチャンネルへのアクセスと動画のアップロードに YouTube の API サービス (<a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a>) を使用します。Shotwell で YouTube にアクセスすると YouTube の利用規約 (<a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>) に同意したとみなされます。
    
    Google アカウント関係、特に YouTube 絡みのデータの使用に関する Shotwell のプライバシーポリシーは、<a href="help:shotwell/privacy-policy">オンラインサービスプライバシーポリシー</a>で確認できます。
    
    Google のプライバシーポリシーは <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a> を参照してください。

en: You are not currently logged into your Gallery.
    
    You must have already signed up for a Gallery3 account to complete the login process.
ja: 現在 Gallery にログインしていません。
    
    ログイン処理を完了するには、前もって Gallery3 アカウントにサインアップしておく必要があります。

en: You can also import photos in any of these ways:
ja: いずれかの方法で写真をインポートすることができます:

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
ja: 有効なデータインポートプラグインがありません。
    
    アプリケーションからのインポートを利用するには、有効なデータインポートプラグインが少なくとも一つは必要です。プラグインは、設定ダイアログで有効にできます。

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ja: この Shotwell のセッション中に、すでに Facebook へログインとログアウトを行っています。
    Facebook への公開を続けるには、Shotwell を終了して再起動してから、もう一度公開してみてください。

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ja: この Shotwell のセッション中に、すでに Google のサービスへログインとログアウトを行っています。
    
    Google のサービスへの公開を続けるには、Shotwell を終了して再起動してからもう一度公開を試してください。

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
ja: あなたの Flickr Pro アカウントは無制限のアップロード容量が与えられています。

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month you have %s remaining in your upload quota.
ja: あなたの Flickr アカウントは無料版のため、月間アップロード量に制限があります。
    今月の残りは %s です。

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
ja: あなたの写真ライブラリは、このバージョンの Shotwell と互換性がありません。ライブラリは Shotwell %s (スキーマ %d) によって作成されたと思われます。この Shotwell のバージョンは %s (スキーマ %d) です。%s を削除してライブラリを消去し、写真を再インポートしてください。

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
ja: あなたの写真ライブラリは、このバージョンの Shotwell と互換性がありません。ライブラリは Shotwell %s (スキーマ %d) によって作成されたと思われます。この Shotwell のバージョンは %s (スキーマ %d) です。Shotwell の最新バージョンを使用してください。

en: Zoom _100%
ja: 100% ズーム(_1)

en: Zoom _200%
ja: 200% ズーム(_2)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: [FILE]
ja: [ファイル]

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Add Tags…
ja: タグを追加(_A)…

en: _Adjust
ja: 調整(_A)

en: _Adjust Date and Time…
ja: 日付と時刻の調整(_A)…

en: _Albums (or write new):
ja: アルバム (または新規書き込み)(_A):

en: _All Photos
ja: すべての写真(_A)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Ascending
ja: 昇順(_A)

en: _Autosize:
ja: 自動サイズ調整(_A):

en: _Basic Information
ja: 基本情報(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Comments
ja: コメント(_C)

en: _Copy Color Adjustments
ja: 色調整をコピー(_C)

en: _Crop
ja: 切り抜き(_C)

en: _Decrease
ja: 下げる(_D)

en: _Delay:
ja: 間隔(_D):

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete Face “%s”
ja: 顔“%s”を削除(_D)

en: _Delete Tag “%s”
ja: タグ“%s”を削除(_D)

en: _Descending
ja: 降順(_D)

en: _Developer
ja: 現像(_D)

en: _Directory structure:
ja: ディレクトリ構造(_D):

en: _Do no upload tags
ja: タグをアップロードしない(_D)

en: _Don’t show this message again
ja: このメッセージを今後表示しない(_D)

en: _Duplicate
ja: 複製(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Edit…
ja: 編集(_E)…

en: _Email address
ja: メールアドレス(_E)

en: _Enhance
ja: 強調(_E)

en: _Export…
ja: エクスポート(_E)…

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Filter Photos
ja: 写真のフィルタリング(_F)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: _Flag
ja: フラグを付ける(_F)

en: _Forbid downloading original photo
ja: オリジナル写真のダウンロード禁止(_F)

en: _Format:
ja: フォーマット(_F):

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: _Frequently Asked Questions
ja: FAQ(_F)

en: _Gallery3 URL:
ja: Gallery3 URL(_G):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Hide album
ja: アルバムを隠す(_H)

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
ja: タイトルが設定され、コメントが設定されていない場合、タイトルをコメントに使用する(_I)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Import From Folder…
ja: フォルダーからインポート(_I)…

en: _Import in Place
ja: 元の場所でインポート(_I)

en: _Import photos from your %s folder
ja: “%s”フォルダーから写真をインポートする(_I)

en: _Import photos to:
ja: 写真のインポート先(_I):

en: _Increase
ja: 上げる(_I)

en: _Keep
ja: 保持(_K)

en: _Log in
ja: ログイン(_L)

en: _Logout
ja: ログアウト(_L)

en: _Match
ja: 以下のうち(_M)

en: _Match photo aspect ratio
ja: 写真のアスペクト比に合わせる(_M)

en: _Merge Events
ja: イベントをマージ(_M)

en: _Modify original file | _Modify original files
ja[0]: オリジナルのファイルを変更する(_M)

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
ja[0]: オリジナルの写真ファイルを変更する(_M)

en: _Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動する(_M)

en: _Name of search:
ja: 検索の名前(_N):

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _New Event
ja: 新しいイベント(_N)

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _Next Photo
ja: 次の写真(_N)

en: _Normal Size
ja: 通常の大きさ(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Output photo at:
ja: 写真の出力先(_O):

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Paste Color Adjustments
ja: 色調整を貼り付け(_P)

en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

en: _Photo
ja: 写真(_P)

en: _Photos
ja: 写真(_P)

en: _Pixels:
ja: ピクセル(_P):

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: _Previous Photo
ja: 前の写真(_P)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: _Publish
ja: 公開(_P)

en: _Quality:
ja: 品質(_Q):

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Ratings
ja: 評価(_R)

en: _Red-eye
ja: 赤目(_R)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Rejected
ja: 対象外(_R)

en: _Remember
ja: パスワードを記憶(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Remove From Library
ja: ライブラリから削除(_R)

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
ja: アップロード前に撮影場所やカメラ、その他の識別情報を削除する(_R)

en: _Remove location, tag and camera-identifying data before uploading
ja: アップロード前に撮影場所、タグ、カメラの識別情報を削除する(_R)

en: _Rename…
ja: 名前を変更(_R)…

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: _Report a Problem…
ja: 問題を報告(_R)…

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Save a Copy
ja: コピーを保存(_S)

en: _Scaling constraint:
ja: サイズ変更の基準(_S):

en: _Search Bar
ja: 検索バー(_S)

en: _Set Rating
ja: 評価の設定(_S)

en: _Shift photos/videos by the same amount
ja: 写真/動画を同じ時間だけずらす(_S)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Stop Import
ja: インポートを停止(_S)

en: _Straighten
ja: 傾き補正(_S)

en: _Switch Developer
ja: デベロッパーを切り替える(_S)

en: _Titles
ja: タイトル(_T)

en: _Transition effect:
ja: トランジションの効果(_T):

en: _URL of your Piwigo photo library
ja: Piwigo フォトライブラリの URL(_U)

en: _Undelete
ja: 削除の取り消し(_U)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: _Unrated
ja: 未評価(_U)

en: _User name:
ja: ユーザー名(_U):

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Watch library directory for new files
ja: ライブラリのディレクトリで新規ファイルを監視する(_W)

en: a raw photo
ja: RAW 画像

en: a video
ja: 動画

en: access token
ja: アクセストークン

en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;
ja: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;アルバム;カメラ;切り抜き;トリミング;編集;強調;エクスポート;出力;ギャラリー;画像;イメージ;インポート;入力;オーガナイズ;調達;写真;静止画;フォトグラフ;印刷;出版;回転;共有;シェア;タグ;ビデオ;映像;動画;フェイスブック;

en: all
ja: すべて

en: and
ja: から

en: and higher
ja: 以上

en: and lower
ja: 以下

en: any
ja: 任意

en: any photo
ja: いずれかの写真

en: authentication token
ja: 認証トークン

en: background for transparent images
ja: 透過画像の背景

en: cm
ja: センチメートル

en: color for solid transparency background
ja: 透過背景の単一の色

en: contains
ja: が次を含む

en: content height
ja: 内容の高さ

en: content layout mode
ja: 内容のレイアウトモード

en: content ppi
ja: 内容の ppi

en: content units
ja: 内容の単位

en: content width
ja: 内容の幅

en: couldn’t copy %s
    	to %s
ja: %s をコピーできませんでした
    	コピー先 %s

en: day | days
ja[0]: 日

en: default blog
ja: デフォルトのブログ

en: default publishing service
ja: デフォルトの公開サービス

en: default size
ja: デフォルトのサイズ

en: default size code
ja: デフォルトのサイズコード

en: default visibility
ja: デフォルトの公開設定

en: delay
ja: 遅延

en: directory pattern
ja: ディレクトリパターン

en: directory pattern custom
ja: ディレクトリパターン (カスタム)

en: display basic properties
ja: 基本プロパティを表示する

en: display event comments
ja: イベントのコメントを表示する

en: display extended properties
ja: 拡張プロパティを表示する

en: display photo comments
ja: 写真のコメントを表示する

en: display photo ratings
ja: 写真の評価を表示する

en: display photo tags
ja: 写真のタグを表示する

en: display photo titles
ja: 写真のタイトルを表示する

en: display search bar
ja: 検索バーを表示する

en: display sidebar
ja: サイドバーを表示する

en: display toolbar
ja: ツールバーを表示する

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
ja: Piwigo にアップロードするときにタグをアップロードしない

en: does not contain
ja: が次を含まない

en: duplicates existing media item
ja: 重複する既存のメディアアイテム

en: enable F-Spot import plugin
ja: F-Spot インポートプラグインを有効にする

en: enable Google Photos publishing plugin
ja: Google フォト公開プラグインを有効にする

en: enable facebook publishing plugin
ja: Facebook 公開プラグインを有効にする

en: enable flickr publishing plugin
ja: Flickr 公開プラグインを有効にする

en: enable gallery3 publishing plugin
ja: Gallery3 公開プラグインを有効にする

en: enable piwigo publishing plugin
ja: Piwigo 公開プラグインを有効にする

en: enable rajce publishing plugin
ja: Rajce 公開プラグインを有効にする

en: enable slideshow blinds transition
ja: スライドショーのブラインドトランジションを有効にする

en: enable slideshow chess transition
ja: スライドショーのチェストランジションを有効にする

en: enable slideshow circle transition
ja: スライドショーのサークルトランジションを有効にする

en: enable slideshow circles transition
ja: スライドショーの円形トランジションを有効にする

en: enable slideshow clock transition
ja: スライドショーのクロックトランジションを有効にする

en: enable slideshow crumble transition
ja: スライドショーの崩壊トランジションを有効にする

en: enable slideshow fade transition
ja: スライドショーのフェードトランジションを有効にする

en: enable slideshow slide transition
ja: スライドショーのスライドトランジションを有効にする

en: enable slideshow squares transition
ja: スライドショーの正方形トランジションを有効にする

en: enable slideshow stripes transition
ja: スライドショーのストライプトランジションを有効にする

en: enable tumblr publishing plugin
ja: Tumblr 公開プラグインを有効にする

en: enable yandex publishing plugin
ja: Yandex 公開プラグインを有効にする

en: enable youtube publishing plugin
ja: Youtube 公開プラグインを有効にする

en: ends with
ja: が次で終わる

en: error message:
ja: エラーメッセージ:

en: export metadata
ja: メタデータのエクスポート

en: external modifications
ja: 外部エディターで画像補正がある

en: external photo editor
ja: 外部写真エディター

en: external raw editor
ja: 外部 RAW エディター

en: flagged
ja: フラグ付き

en: format setting, special value
ja: フォーマット設定 (特殊値)

en: format setting, type value
ja: フォーマット設定 (形式値)

en: has
ja: が次である

en: has no
ja: が次ではない

en: height of direct-edit window
ja: direct-edit ウィンドウの高さ

en: height of library window
ja: ライブラリウィンドウの高さ

en: hide album
ja: アルバムを隠す

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
ja: タイトルがありコメントがない場合、Piwigo へのアップロードコメントにタイトルを使用する

en: import directory
ja: インポートディレクトリ

en: in.
ja: インチ

en: internal modifications
ja: 内部機能で画像補正がある

en: is
ja: が次である

en: is after
ja: が指定日より後

en: is before
ja: が指定日より前

en: is between
ja: が以下の間

en: is exactly
ja: が完全に一致

en: is not
ja: が次でない

en: is not set
ja: がセットされていない

en: is set
ja: がセットされている

en: label
ja: ラベル

en: last album
ja: 最後のアルバム

en: last category
ja: 最後のカテゴリー

en: last photo size
ja: 最後の写真サイズ

en: last used import service
ja: 最後に使用したインポートサービス

en: last used publishing service
ja: 最後に使用した公開サービス

en: match aspect ratio
ja: アスペクト比の一致

en: maximal size of image
ja: 画像の最大サイズ

en: maximize direct-edit window
ja: direct-edit ウィンドウの最大化

en: maximize library window
ja: ライブラリウィンドウの最大化

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: modifications
ja: 画像補正がある

en: modified
ja: 変更済み

en: modify original photo files
ja: オリジナルの写真ファイルを修正する

en: none
ja: なし

en: not flagged
ja: フラグなし

en: of the following:
ja: のものにマッチ:

en: only
ja: のみ

en: open album in web browser
ja: アルバムをウェブブラウザーで開く

en: or
ja: または

en: password
ja: パスワード

en: period of time
ja: 時間

en: photo thumbnail scale
ja: 写真のサムネイルのサイズ

en: pin toolbar state
ja: ツールバーの状態を固定する

en: pixels
ja: ピクセル

en: pixels per inch
ja: ピクセル/インチ

en: prefer GTK+’s dark theme
ja: GTK+ のダークテーマを選択する

en: print titles
ja: タイトルを印刷する

en: rating filter level
ja: 評価の絞り込みレベル

en: refresh token
ja: 更新トークン

en: remember
ja: 記憶

en: remember password
ja: パスワードを記憶する

en: remove sensitive info from uploads
ja: アップロード対象から機密情報を削除する

en: second | seconds
ja[0]: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: show welcome dialog on startup
ja: 起動時にウェルカムダイアログを表示する

en: sidebar position
ja: サイドバーの位置

en: size selection
ja: サイズの選択

en: sort event photos ascending
ja: イベントの写真を昇順に並べ替え

en: sort event photos criteria
ja: イベントの写真の並べ替え基準

en: sort events ascending
ja: イベントを昇順に並べ替え

en: sort library photos ascending
ja: ライブラリの写真を昇順に並べ替え

en: sort library photos criteria
ja: ライブラリの写真の並べ替え基準

en: starts with
ja: が次で始まる

en: titles font
ja: タイトルのフォント

en: token
ja: トークン

en: transition delay
ja: トランジションの遅延

en: transition effect id
ja: トランジションのエフェクトの ID

en: untitled
ja: タイトルなし

en: use 24 hour time
ja: 24 時間制を使用する

en: use lowercase filenames
ja: 小文字のファイル名を使用する

en: user i.d.
ja: ユーザー ID

en: user name
ja: ユーザー名

en: user token, if remembered.
ja: ユーザートークン (記憶している場合)。

en: username
ja: ユーザー名

en: watch library directory for new files
ja: ライブラリディレクトリの新しいファイルを監視する

en: width of direct-edit window
ja: direct-edit ウィンドウの幅

en: width of library window
ja: ライブラリウィンドウの幅

en: within category
ja: カテゴリー内

en: write metadata to master files
ja: マスターファイルにメタデータを書き込む

en: ★+ Rating
ja: ★+評価

en: ★★+ Rating
ja: ★★+評価

en: ★★★+ Rating
ja: ★★★+評価

en: ★★★★+ Rating
ja: ★★★★+評価

en: ★★★★★+ Rating
ja: ★★★★★+評価
