simple-scan - en to ja translation catalogue (204 entries)

en: %d dpi (default)
ja: %d dpi (標準)

en: %d dpi (draft)
ja: %d dpi (ドラフト)

en: %d dpi (high resolution)
ja: %d dpi (高解像度)

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ja: “%s”はすでに存在します。上書きしますか?

en: A really easy way to scan both text and images. You can crop out the bad parts of an image and rotate it if it is the wrong way round. You can print your scans, export them to pdf, or save them in a range of image formats.
ja: 文書や画像を本当に簡単な方法でスキャンします。画像の不要な部分を切り取ったり、間違った方向に向いている場合は回転できます。スキャンしたものを印刷、PDF へのエクスポート、多くの画像フォーマットに保存することができます。

en: A_3
ja: A3(_3)

en: A_4
ja: A4(_4)

en: A_5
ja: A5(_5)

en: About Document Scanner
ja: ドキュメントスキャナーについて

en: Additional Software Needed
ja: 追加のソフトウェアが必要です

en: Additional arguments for the postprocessing script
ja: 後処理スクリプトの追加の引数

en: Additional arguments for the postprocessing script.
ja: 後処理スクリプトの追加の引数です。

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Pages From _Feeder
ja: フィーダーからすべてのページ(_F)

en: An autosaved book exists. Do you want to open it?
ja: 自動保存されたものが存在します。開きますか?

en: Automatic
ja: 自動

en: Back
ja: 裏面

en: Both
ja: 両面

en: Brightness of scan
ja: スキャンの明るさ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Combine sides
ja: 面を結合

en: Combine sides (reverse)
ja: 面を結合 (逆順)

en: Compression:
ja: 圧縮率:

en: Contacting Scanner…
ja: スキャナーと通信中…

en: Contrast of scan
ja: スキャンのコントラスト

en: Crop the selected page
ja: 選択した範囲の切り抜き

en: Darker
ja: 暗く

en: Delay in millisecond between pages
ja: ページ間におけるミリ秒単位の遅延時間

en: Delay in millisecond between pages.
ja: ページ間におけるミリ秒単位の遅延時間です。

en: Delete the selected page
ja: 選択したページを削除

en: Device to scan from
ja: スキャンするデバイス

en: Directory to save files to
ja: ファイルを保存するディレクトリ

en: Document Scanner
ja: ドキュメントスキャナー

en: Document feeder empty
ja: ドキュメントフィーダーが空です

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.brother.com">Brother website</a>.
ja: このスキャナーのドライバーは、<a href="http://support.brother.com">ブラザーのウェブサイト</a>から入手できます。

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.epson.com">Epson website</a>.
ja: このスキャナーのドライバーは、<a href="http://support.epson.com">エプソンのウェブサイト</a>から入手できます。

en: Drivers for this are available on the <a href="http://support.lexmark.com">Lexmark website</a>.
ja: このスキャナーのドライバーは、<a href="http://support.lexmark.com">Lexmark のウェブサイト</a>から入手できます。

en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a> (HP acquired Samsung's printing business).
ja: このスキャナーのドライバーは、<a href="https://support.hp.com">HP のウェブサイト</a>から入手できます (サムスンの印刷事業は HP が買収しました)。

en: Drivers for this are available on the <a href="https://support.hp.com">HP website</a>.
ja: このスキャナーのドライバーは、<a href="https://support.hp.com">HP のウェブサイト</a>から入手できます。

en: Drivers installed successfully!
ja: ドライバーのインストールに成功しました!

en: Error communicating with scanner
ja: スキャナーとの通信に失敗しました

en: Failed to install drivers (error code %d).
ja: ドライバーのインストールに失敗しました (エラーコード %d)。

en: Failed to install drivers.
ja: ドライバーのインストールに失敗しました。

en: Failed to save file
ja: ファイルの保存に失敗しました

en: Failed to scan
ja: スキャンに失敗しました

en: File format that is used for saving image files
ja: 画像ファイルの保存に使用するファイル形式

en: File format:
ja: ファイルフォーマット:

en: Fix PDF files generated with older versions of this app
ja: このアプリの古いバージョンによって生成された PDF ファイルを修復する

en: Front
ja: 表面

en: Full detail
ja: 完全な詳細

en: Height of paper in tenths of a mm
ja: 10mm 単位の用紙の高さ

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ja: 保存しない場合、変更内容は完全に失われます。

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Install drivers
ja: ドライバーのインストール手順

en: Installing drivers…
ja: ドライバーをインストール中…

en: Insufficient memory to perform scan.
    Try to decrease <tt>Resolution</tt> or <tt>Page Size</tt> in <tt>Preferences</tt> menu. For some scanners when scanning in high resolution, the scan size is restricted.
ja: スキャンを実行するための十分なメモリがありません。<tt>設定</tt>メニューで<tt>解像度</tt>や<tt>ページサイズ</tt>を小さくしてみてください。一部のスキャナーは、高解像度でスキャンするとスキャンサイズが制限されます。

en: Interval to scan multiple pages
ja: 次のページのスキャンを開始するまでの待機時間

en: JPEG (compressed)
ja: JPEG (圧縮済み)

en: Keep unchanged
ja: 無変更を維持

en: Le_gal
ja: US リーガル(_G)

en: Less
ja: 弱く

en: Lighter
ja: 明るく

en: MIME type that is used for saving image files. Examples of supported MIME types: image/jpeg, image/png, application/pdf
ja: 画像ファイルの保存に使用する MIME タイプです。サポートしている MIME タイプの例: image/jpeg, image/png, application/pdf

en: Make a digital copy of your photos and documents
ja: 写真と文書のデジタルコピーを作成します

en: Minimum size
ja: 最小サイズ

en: More
ja: 強く

en: Move Left
ja: 左へ移動

en: Move Right
ja: 右へ移動

en: No Scanners Detected
ja: スキャナーを検出できません

en: No scanners available.  Please connect a scanner.
ja: 利用可能なスキャナーがありません。スキャナーを接続してください。

en: Once installed you will need to restart this app.
ja: ドライバーのインストール後、このアプリを再起動する必要があります。

en: PDF (multi-page document)
ja: PDF (複数ページ)

en: PNG (lossless)
ja: PNG (ロスレス)

en: Page side to scan
ja: スキャンする面

en: Please check if your <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">scanner is supported by SANE</a>, otherwise report the issue to the <a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">SANE mailing list</a>.
ja: <a href="http://www.sane-project.org/sane-supported-devices.html">SANE がスキャナーをサポートしている</a>か確認してください。サポートしていない場合は SANE の<a href="https://alioth-lists.debian.net/cgi-bin/mailman/listinfo/sane-devel">メーリングリスト</a>に問題を報告してください。

en: Please check your scanner is connected and powered on.
ja: スキャナーが接続されて電源が入っているか確認してください。

en: Postprocessing
ja: 後処理

en: Pri_nt
ja: 印刷(_N)

en: Print debugging messages
ja: デバッグメッセージを表示する

en: Quality
ja: 品質

en: Quality value to use for JPEG compression
ja: JPEG の圧縮に使用する品質の値

en: Quality value to use for JPEG compression.
ja: JPEG の圧縮に使用する品質の値です。

en: Ready to Scan
ja: スキャン準備完了

en: Refresh device list
ja: デバイス一覧を更新します

en: Resolution for image scans
ja: 画像スキャンの解像度

en: Resolution for text scans
ja: テキストスキャンの解像度

en: Reverse
ja: 逆順

en: Rotate _Left
ja: 左へ回転(_L)

en: Rotate _Right
ja: 右へ回転(_R)

en: Rotate the page to the left (counter-clockwise)
ja: ページを左回転 (反時計回り)

en: Rotate the page to the right (clockwise)
ja: ページを右回転 (時計回り)

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ja: “%s --help”を実行すると利用可能なすべてのコマンドラインオプションの一覧が表示されます。

en: SANE device to acquire images from.
ja: 画像を取得する SANE デバイスです。

en: S_top
ja: 停止(_T)

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: Save current document?
ja: 現在のドキュメントを保存しますか?

en: Save document before quitting?
ja: 終了する前にドキュメントを保存しますか?

en: Save document to a file
ja: ドキュメントをファイルに保存します

en: Saving
ja: 保存中

en: Scan _Sides
ja: スキャン面(_S)

en: Scan a single page from the scanner
ja: 一枚のページをスキャンします

en: Scan in progress
ja: スキャン実行中

en: Scan multiple pages from the scanner
ja: 複数のページをスキャンします

en: Scanned Document
ja: スキャンされたドキュメント

en: Scanning
ja: スキャン

en: Searching for Scanners…
ja: スキャナーを検索中…

en: Show release version
ja: リリースバージョンを表示する

en: Simple document scanning tool
ja: ドキュメントのスキャンを行うシンプルなツールです

en: Stop the current scan
ja: スキャンを停止します

en: The brightness adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ja: -100 から 100 までの範囲で明るさを調節します (0 は無調整)。

en: The contrast adjustment from -100 to 100 (0 being none).
ja: -100 から 100 までの範囲でコントラストを調節します (0 は無調整)。

en: The directory to save files to. Defaults to the documents directory if unset.
ja: ファイルを保存するディレクトリです。設定されていない場合、標準でドキュメントディレクトリに保存します。

en: The height of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ja: 10mm 単位の紙の高さ (または 0 で自動紙検知)

en: The page side to scan.
ja: スキャンされる面です。

en: The path to the postprocessing script
ja: 後処理スクリプトのパス

en: The path to the postprocessing script.
ja: 後処理スクリプトのパスです。

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning images.
ja: 画像をスキャンするときの解像度 (DPI) です。

en: The resolution in dots-per-inch to use when scanning text.
ja: テキストをスキャンするときの解像度 (DPI) です。

en: The width of the paper in tenths of a mm (or 0 for automatic paper detection).
ja: 10mm 単位の用紙の幅 (または自動用紙検知の場合は 0)

en: This app uses the SANE framework to support most existing scanners.
ja: このアプリは多数の既存スキャナーをサポートするために SANE フレームワークを使用しています。

en: Type of document being scanned
ja: スキャンするドキュメントの種類

en: Type of document being scanned. This setting decides on the scan resolution, colors and post-processing.
ja: スキャンされる文書の種類。この設定により、画像の解像度、色の深度、事後処理が決定されます。

en: Unable to connect to scanner
ja: スキャナーに接続できません

en: Unable to encode page %i
ja: %i をエンコードできません

en: Unable to open help file
ja: ヘルプファイルを開けません

en: Unable to open image preview application
ja: 画像プレビューアプリケーションを開けませんでした

en: Unable to save image for preview
ja: プレビュー用の画像を保存できません

en: Unable to start scan
ja: スキャンを開始できません

en: Username and password required to access “%s”
ja: “%s”へのアクセスに必要なユーザー名とパスワード

en: WebP (compressed)
ja: WebP (圧縮済み)

en: Whether or not postprocessing is enabled
ja: 後処理を有効にするかどうか

en: Whether or not postprocessing is enabled.
ja: 後処理を有効にするかどうかです。

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file
ja: 処理する前の元のファイルを保持するかどうか

en: Whether or not to keep the original, unprocessed file. The "_orig" filename will be added to the filename immediately before the file extension.
ja: 処理する前の元のファイルを保持するかどうかです。元のファイルは拡張子の前に "_orig" が追加された名前になります。

en: Width of paper in tenths of a mm
ja: 10mm 単位での紙の幅

en: You appear to have a Brother scanner.
ja: ブラザー製スキャナーを見つけました。

en: You appear to have a Canon scanner, which is supported by the <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE backend</a>.
ja: <a href="http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html">Pixma SANE バックエンド</a>がサポートしているキヤノン製スキャナーを見つけました。

en: You appear to have a Samsung scanner.
ja: サムスン製スキャナーを見つけました。

en: You appear to have an Epson scanner.
ja: エプソン製スキャナーを見つけました。

en: You appear to have an HP scanner.
ja: HP 製スキャナーを見つけました。

en: You appear to have an Lexmark scanner.
ja: Lexmark 製スキャナーを見つけました。

en: You need to <a href="install-firmware">install driver software</a> for your scanner.
ja: スキャナーの<a href="install-firmware">ドライバーソフトウェアをインストール</a>する必要があります。

en: You need to install the %s package. | You need to install the %s packages.
ja[0]: %s パッケージをインストールする必要があります。

en: [DEVICE…] — Scanning utility
ja: [デバイス…] — スキャンユーティリティ

en: _About Document Scanner
ja: ドキュメントスキャナーについて(_A)

en: _Authorize
ja: 認証(_A)

en: _Brightness
ja: 明るさ(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Contrast
ja: コントラスト(_C)

en: _Crop
ja: 切り抜き(_C)

en: _Custom
ja: カスタム(_C)

en: _Delay in Seconds
ja: 遅延 (秒単位)(_D)

en: _Discard Changes
ja: 変更を破棄(_D)

en: _Email
ja: メール(_E)

en: _Enable Postprocessing
ja: 後処理を有効にする(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Image Resolution
ja: 画像の解像度(_I)

en: _Keep original file
ja: 元のファイルを保持する(_K)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Letter
ja: US レター(_L)

en: _Multiple Pages From Flatbed
ja: フラットベッドから複数のページ(_M)

en: _New Document
ja: 新しいドキュメント(_N)

en: _None
ja: なし(_N)

en: _Page Size
ja: ページサイズ(_P)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Quit without Saving
ja: 保存せずに終了(_Q)

en: _Replace
ja: 上書き(_R)

en: _Rotate Crop
ja: 切り抜きを回転(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Scan
ja: スキャン(_S)

en: _Script
ja: スクリプト(_S)

en: _Script arguments
ja: スクリプトの引数(_S)

en: _Single Page
ja: 一枚のページ(_S)

en: _Text
ja: テキスト(_T)

en: _Text Resolution
ja: テキストの解像度(_T)

en: _Username for resource:
ja: リソースに対するユーザー名(_U):

[ctx: dialog title]
en: Reorder Pages
ja: ページを再整列

[ctx: menu]
en: _Reorder Pages
ja: ページを再整列(_R)

en: scan;scanner;flatbed;adf;
ja: scan;scanner;flatbed;adf;スキャン;スキャナー;フラットベッド;オートドキュメントフィーダー;自動給紙装置;

[ctx: shortcut window]
en: Copy current page to clipboard
ja: 現在のページをクリップボードにコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Delete page
ja: ページを削除する

[ctx: shortcut window]
en: Document Management
ja: ドキュメント管理

[ctx: shortcut window]
en: Document Modification
ja: ドキュメントの変更

[ctx: shortcut window]
en: Email scanned document
ja: スキャンしたドキュメントをメールで送る

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Move page left
ja: ページを左に移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move page right
ja: ページを右に移動する

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ja: メニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Print scanned document
ja: スキャンしたドキュメントを印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the left (anti-clockwise)
ja: ページを左に回転する (反時計回り)

[ctx: shortcut window]
en: Rotate page to the right (clockwise)
ja: ページを右に回転する (時計回り)

[ctx: shortcut window]
en: Save scanned document
ja: スキャンしたドキュメントを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Scan a single page
ja: 一枚のページをスキャンする

[ctx: shortcut window]
en: Scan all pages from document feeder
ja: ドキュメントフィーダーからすべてのページをスキャンする

[ctx: shortcut window]
en: Scan continuously from a flatbed scanner
ja: フラットベッドスキャナーから連続でスキャンする

[ctx: shortcut window]
en: Scanning
ja: スキャン

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Start new document
ja: 新しいドキュメントをスキャンする

[ctx: shortcut window]
en: Stop scan in progress
ja: 作業中のスキャンを停止する
