totem master - en to ja translation catalogue (347 entries)

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
ja[0]: %0.2f フレーム/秒

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
ja[0]: %0.3f フレーム/秒

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %d selected | %d selected
ja[0]: %d 件選択

en: %s (Season %d Episode %d)
ja: %s (シーズン %d エピソード %d)

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
ja[0]: このファイルを再生するには %s が必要ですが、インストールされていません。

en: 0 Channels
ja: 0 チャンネル

en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: 4-channel
ja: 4 チャンネル

en: 4.1-channel
ja: 4.1 チャンネル

en: 5.0-channel
ja: 5.0 チャンネル

en: 5.1-channel
ja: 5.1 チャンネル

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
ja: 現在有効 (読み込み済みで実行中) であるプラグインの名前の一覧です。

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
ja: 権限のないリモートアクセスから Totem をデバッグ用 rpdb2 サーバーを保護するためのパスワード。空の場合は、デフォルトで“totem”を使用します。

en: AC3 Passthrough
ja: AC3 パススルー

en: A_udio Menu
ja: 音声メニュー(_U)

en: Active plugins list
ja: 有効なプラグイン一覧

en: Add Videos
ja: ビデオを追加

en: Add Web Video
ja: ウェブ上のビデオを追加

en: Add _Local Video…
ja: ローカルのビデオを追加(_L)…

en: Add _Web Video…
ja: ウェブ上のビデオを追加(_W)…

en: Add to Favourites
ja: お気に入りに追加する

en: Adds files that have been played to recent files
ja: 最近使用したファイルに再生したファイルを追加します

en: Adds movie properties menu item
ja: 動画のプロパティのメニューアイテムを追加します

en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
ja: OK をクリックした後、winpdb または rpdb2 に接続するまで Totem は待機状態に入ります。DConf の設定でデバッガーのパスワードを指定していない場合、デフォルトのパスワード (“totem”) を使用してください。

[ctx: Album]
en: Unknown
ja: 不明

en: Album:
ja: アルバム名:

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
ja: ビデオのスクリーンショットやギャラリーを撮ることができます

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
ja: 動画の向きが誤っている場合に回転することができます

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
ja: ストリームの表示を開始する前にネットワークストリーム用にバッファーするデータ量です (秒単位)。

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
ja: 音声か動画ストリームのコーデックがないため処理できません。動画の種類によっては再生するのに追加のプラグインをインストールする必要があります

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Apple Trailers
ja: Apple トレーラー

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

[ctx: Artist]
en: Unknown
ja: 不明

en: Artist:
ja: 演奏者:

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
ja: 16:9 (ワイドスクリーン)

[ctx: Aspect ratio]
en: 2.11∶1 (DVB)
ja: 2.11:1 (DVB)

[ctx: Aspect ratio]
en: 4∶3 (TV)
ja: 4:3 (TV)

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
ja: スクエア型

en: Audio
ja: 音声

en: Audio Output
ja: 音声の出力

en: Audio Track
ja: 音声トラック

en: Authentication is required to access this file or stream.
ja: このファイルまたはストリームにアクセスするには認証が必要です。

en: Autoload Subtitles
ja: 字幕の自動読み込み

en: Autoloads text subtitles
ja: テキスト字幕を自動的に読み込みます

en: Back
ja: 戻る

en: Baltic
ja: バルト語

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Brazilian Portuguese
ja: ブラジル系ポルトガル語

en: Browse Error
ja: 表示エラー

en: Calculate the number of screenshots
ja: スクリーンショットの総数の計算

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Can’t enqueue and replace at the same time
ja: キューへの追加と置き換えは同時にできません

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Central European
ja: 中欧

en: Channels
ja: チャンネル

en: Channels:
ja: チャンネル数:

en: Chinese Simplified
ja: 中国語/簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国語/繁体字

en: Click on items to select them
ja: アイテムを選択してください

en: Co_ntrast:
ja: コントラスト(_N):

en: Codec:
ja: コーデック:

en: Color Balance
ja: 色のバランス

en: Comment:
ja: コメント:

en: Configure Plugins
ja: プラグインの設定

en: Container:
ja: コンテナー:

en: Could not contact the OpenSubtitles website
ja: OpenSubtitles のウェブサイトにアクセスできませんでした

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
ja: OpenSubtitles のウェブサイトにアクセスできませんでした。

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
ja: スレッドセーフなライブラリを初期化できませんでした。

en: Couldn’t load the “%s” interface. %s
ja: インターフェース (“%s”) を読み込めませんでした: %s

en: Create Screenshot _Gallery…
ja: ギャラリーを作成(_G)…

en: Creating Gallery…
ja: ギャラリーを作成中…

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Current Locale
ja: 現在のロケール

en: Cyrillic
ja: キリル語

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル語/ロシア

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル語/ウクライナ

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
ja: 動画の再生中にスクリーンセーバーを無効にします

en: Default location for the “Open…” dialogs
ja: “開く…”ダイアログで表示するデフォルトのフォルダー

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
ja: “開く…”ダイアログで表示するデフォルトの場所です。デフォルトは現在のフォルダーです。

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
ja: “スクリーンショットを撮る”ダイアログで表示するデフォルトのフォルダー

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Pictures directory.
ja: “スクリーンショットを撮る”ダイアログで表示するデフォルトの場所です。デフォルトは画像フォルダーです。

en: Delete
ja: 削除

en: Dimensions:
ja: 大きさ:

en: Directories to show
ja: 表示するディレクトリ

en: Directories to show in the browse interface, none by default
ja: ブラウズインターフェースにて表示するディレクトリ群です。デフォルトは指定なし。

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
ja: インターレースのビデオのインターレース解除を無効にする(_D)

en: Display
ja: 表示

en: Download Movie Subtitles
ja: 動画の字幕をダウンロード

en: Downloading the subtitles…
ja: 字幕をダウンロード中…

en: Duration
ja: 再生時間

en: Duration:
ja: 再生時間:

en: Encoding character set for subtitle.
ja: 字幕をエンコーディングする際の文字集合です。

en: Enqueue
ja: キューに追加する

en: Enter the _address of the file you would like to open:
ja: 開くファイルのアドレスを入力してください(_A):

en: External Subtitles
ja: 外部字幕

en: Filename
ja: ファイル名

en: Format
ja: 形式

en: Framerate:
ja: フレームレート:

en: Gallery-%s-%d.jpg
ja: ギャラリー-%s-%d.jpg

en: General
ja: 全般

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語/表示

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Instant Messenger Status
ja: インスタントメッセンジャーのステータス

en: Interactive Python console
ja: 対話式 Python 端末

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

[ctx: Language]
en: Auto
ja: 自動

en: Languages
ja: 言語

en: Local
ja: ローカル

en: Look for subtitles for the currently playing movie
ja: 再生中の動画の字幕を探します

en: MPRIS D-Bus Interface
ja: MPRIS D-Bus インターフェース

en: Make Available Offline
ja: オフラインでも試聴可能にする

en: Make sure that Totem is properly installed.
ja: Totem が正しくインストールされているか確認してください。

[ctx: Media container]
en: Unknown
ja: 不明

en: Media contains no supported video streams.
ja: このメディアにはビデオストリームが含まれていません。

en: Mono
ja: モノラル

en: Movie
ja: 動画

en: Movie Properties
ja: 動画のプロパティ

en: Movies to play
ja: 再生する動画

en: Mute sound
ja: ミュートにする

en: Network buffering threshold
ja: ネットワークバッファリングのしきい値

en: Next
ja: 次へ進む

en: Next Chapter/Movie
ja: 次のチャプター/動画に移動します

en: No reason.
ja: 原因は不明です。

en: No results found.
ja: 見つかりませんでした。

en: None
ja: なし

en: Nordic
ja: 北欧

en: Number of screenshots:
ja: スクリーンショットの総数:

en: Open Containing Folder
ja: これを含むフォルダーを開く

en: Open directory
ja: ディレクトリを開く

en: Open the directory of the currently playing movie
ja: 現在再生中の動画のディレクトリを開きます

en: Pango font description for subtitle rendering.
ja: 字幕を描画する際に使用する Pango 形式記述のフォントです。

en: Password requested for RTSP server
ja: RTSP サーバーから要求されたパスワード

en: Pause
ja: 一時停止

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Play
ja: 再生

en: Play / Pause
ja: 再生/一時停止します

en: Play movies
ja: 動画を再生します

en: Play/Pause
ja: 動画を再生または一時停止する

en: Playing a movie
ja: 動画を再生する

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins…
ja: プラグイン…

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Preferences
ja: 設定

en: Previous
ja: 前へ戻る

en: Previous Chapter/Movie
ja: 前のチャプター/動画に移動します

en: Properties
ja: プロパティ

en: Provides the variable rate menu item
ja: 速度変更のメニュー項目を提供します

en: Provides the “Skip to” dialog
ja: “スキップ”ダイアログを追加します

en: Python Console
ja: Python 端末

en: Python Debugger
ja: Python デバッガー

en: Quit
ja: 終了する

en: Rating
ja: 評価

en: Recent files
ja: 最近使用したファイル

en: Repeat mode
ja: リピートモードにするかどうか

en: Replace
ja: 置き換える

en: Reset to _Defaults
ja: デフォルトに戻す(_D)

en: Resolution
ja: 解像度

en: Results for “%s”
ja: “%s”の検索結果

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Rotate ↶
ja: 回転 ↶

en: Rotation Plugin
ja: 回転プラグイン

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
ja: SSL/TLS サポートがありません。インストール状況を確認してください。

en: Sample rate:
ja: サンプリング:

en: Sat_uration:
ja: 彩度(_U):

en: Save Copy
ja: コピーを保存する

en: Save Gallery
ja: ギャラリーを保存

en: Save a copy of the currently playing movie
ja: 現在再生中の動画を複製します

en: Saving gallery as “%s”
ja: ギャラリー (“%s”) を保存中

en: Screen Saver
ja: スクリーンセーバー

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Screenshot width (in pixels):
ja: スクリーンショットの幅 (ピクセル単位):

en: Search
ja: 検索

en: Search Error
ja: 検索エラー

en: Searching for subtitles…
ja: 字幕を検索中…

en: Searching subtitles…
ja: 字幕を検索中…

en: Season %d Episode %d
ja: シーズン %d エピソード %d

en: Seek
ja: シークする

en: Seek Backwards
ja: 再生しながら後ろへ戻る

en: Seek Forwards
ja: 再生しながら次へ進む

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: すべて解除

en: Select Subtitle Font
ja: 字幕で使用するフォントを選択

en: Select Text Subtitles
ja: 字幕を選択

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
ja: MPRIS を使用して、現在再生中のビデオの通知を送信し、リモートコントロールを可能にします。

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
ja: 動画を再生しているときにインスタントメッセンジャーを離席状態にセットします

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
ja: Apple トレーラーのサイトに使用するユーザーエージェントを設定します

en: Sets the user agent for the Vimeo site
ja: Vimeo のサイトに使用するユーザーエージェントを設定します

en: Show version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Skip To
ja: スキップ

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
ja: 必要なプラグインが見つかりません。プログラムが正しくインストールされているか確認してください。

en: South European
ja: 南欧

en: Speed
ja: 再生速度

en: Speed: %s
ja: 速度: %s

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Subtitle
ja: 字幕

en: Subtitle Downloader
ja: 字幕ダウンローダー

en: Subtitle _language:
ja: 字幕の言語(_L):

en: Subtitle encoding
ja: 字幕のエンコーディング

en: Subtitle files
ja: 字幕ファイル

en: Subtitle font
ja: 字幕のフォント

en: Subtitle language
ja: 字幕の言語

en: Subtitles
ja: 字幕

en: Surround
ja: サラウンド

en: Switch An_gles
ja: アングルを切り替え(_G)

en: Take _Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る(_S)

en: Thai
ja: タイ語

en: The brightness of the video
ja: 映像の明るさ

en: The connection to this server was refused.
ja: このサーバーへの接続が拒否されました。

en: The contrast of the video
ja: 映像のコントラスト

en: The file does not exist.
ja: ファイルがありません。

en: The file you tried to play is an empty file.
ja: 再生しようとしたファイルは空のファイルです。

en: The hue of the video
ja: 映像の色相

en: The language to search for subtitles for movies in.
ja: 動画にある字幕を検索するための言語です。

en: The movie could not be read.
ja: 動画を読み取れませんでした。

en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
ja[0]: この動画を再生するには次のプラグインをインストールする必要があります:
    
    %s

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
ja: プレイリスト“%s”を解析できませんでした。おそらく壊れています。

en: The saturation of the video
ja: 映像の彩度

en: The server refused access to this file or stream.
ja: サーバーがこのファイルまたはストリームへのアクセスを拒否しました。

en: The server you are trying to connect to is not known.
ja: 接続しようとしているサーバーが不明です。

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
ja: ソースは暗号化されている可能性があるため読み取れません。暗号化された DVD を libdvdcss なしで再生しようとしていませんか?

en: The specified movie could not be found.
ja: 指定した動画は見つかりませんでした。

en: The video could not be made available offline.
ja: ビデオをオフラインで利用できるようにできませんでした。

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
ja: このファイルはネットワーク越しに再生できません。まずローカルにダウンロードしてみてください。

en: This file is encrypted and cannot be played back.
ja: このファイルは暗号化されているため再生できません。

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
ja: これは発生してはいけない現象です; バグとして報告してください。

en: This location is not a valid one.
ja: 場所が無効です。

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
ja: このストリームを再生できません。ファイアウォールでブロックされている可能性があります。

[ctx: Title]
en: Unknown
ja: 不明

en: Title %d
ja: タイトル %d

en: Title:
ja: タイトル:

en: Toggle Fullscreen
ja: フルスクリーンに切り替える

en: Totem Python Console
ja: Totem の Python 端末

en: Totem could not display the help contents.
ja: Totem はヘルプの目次を表示できませんでした。

en: Totem could not get a screenshot of the video.
ja: Totem はこのビデオのスクリーンショットを撮れませんでした。

en: Totem could not play “%s”.
ja: Totem は“%s”を再生できませんでした。

en: Totem could not startup.
ja: Totem を起動できませんでした。

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type of audio output to use
ja: 音声出力の種類

en: Unable to play the file
ja: このファイルを再生できません

en: Variable Rate
ja: 可変速度

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
ja: システムのインストールを確認してください。Totem を終了します。

en: Video
ja: ビデオ

en: Video files
ja: 動画ファイル

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
ja: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;ビデオ;映像;動画;フィルム;クリップ;シリーズ;プレイヤー;プレーヤー;テレビ;ディスク;

en: Videos
ja: ビデオ

en: Videos Preview
ja: ビデオ (プレビュー)

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
ja: ビデオでは、字幕ダウンローダー、再生速度の変更、スクリーンショットギャラリーの作成、DVD の作成といった追加機能が利用できます。

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
ja: ビデオは、GNOME デスクトップ環境の公式動画プレイヤーです。ローカルに保存した動画や DVD の一覧表示、検索機能に加え、ローカルネットワーク上の動画も再生できます (UPnP/DLNA を使用)。また、様々なウェブサイトのビデオハイライトを楽しむこともできます。

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Volume Down
ja: 音量を下げる

en: Volume Up
ja: 音量を上げる

en: Western
ja: 西欧

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
ja: ビデオを読み込んだら字幕のファイルを自動的に読み込むかどうか

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
ja: インターレースの動画のインターレース解除を無効にするかどうか

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを無効にするかどうか

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
ja: ユーザーのホームフォルダーにあるプラグインを無効にするかどうか

[ctx: Year]
en: Unknown
ja: 不明

en: Year:
ja: 制作年:

en: You are not allowed to open this file.
ja: このファイルを開くことができません。

en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
ja: “totem_object”を使用して Totem.Object にアクセスできます:\n%s

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Angle Menu
ja: アングルメニュー(_A)

en: _Aspect Ratio
ja: アスペクト比(_A)

en: _Audio output type:
ja: 音声出力の種類(_A):

en: _Brightness:
ja: 明るさ(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Chapter Menu
ja: チャプターメニュー(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _DVD Menu
ja: DVD メニュー(_D)

en: _Download Movie Subtitles…
ja: 動画の字幕をダウンロード(_D)…

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: _Encoding:
ja: エンコーディング(_E):

en: _Find in %s
ja: %s で検索(_F)

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Hue:
ja: 色相(_H):

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Load subtitle files when movie is loaded
ja: 動画読み込み時に字幕ファイルを読み込む(_L)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Play with Subtitle
ja: 字幕付きで再生(_P)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Python Console
ja: Python 端末(_P)

en: _Repeat
ja: リピート(_R)

en: _Rotate ↷
ja: 回転 ↷(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Select Text Subtitles…
ja: 字幕を選択(_S)…

en: _Skip To
ja: スキップ(_S)

en: _Skip To…
ja: スキップ(_S)…

en: _Skip to:
ja: スキップ先(_S):

en: _Title Menu
ja: タイトルメニュー(_T)

[ctx: button]
en: Play
ja: 再生

[ctx: playback rate]
en: Normal
ja: 通常

en: rpdb2 password
ja: rpdb2 パスワード

en: second | seconds
ja[0]: 秒

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
ja: ローカルのビデオを追加する

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
ja: ウェブ上のビデオを追加する

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
ja: DVD メニューのナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
ja: 音量を下げる

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
ja: フルスクリーンを終了する

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
ja: 15 秒戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
ja: 3 分戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
ja: 5 秒戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
ja: 10 分進む

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
ja: 15 秒進む

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
ja: 60 秒進む

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
ja: 音量を上げる

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
ja: オフラインでも試聴可能にする

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
ja: ミュート/ミュート解除

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
ja: 次のビデオまたはチャプター

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

[ctx: shortcut window]
en: Playback
ja: 再生

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
ja: 前のビデオまたはチャプター

[ctx: shortcut window]
en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
ja: 回転 ↶

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
ja: 回転 ↷

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
ja: 次の字幕を選択する

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Skip
ja: スキップ

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
ja: スキップ…

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
ja: 1 フレーム戻る

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
ja: 1 フレーム進む

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
ja: 字幕

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーン表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
ja: 字幕を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Volume
ja: 音量

en: “Files” is not available.
ja: “ファイル”が利用できません。
