totem master - en to kab translation catalogue (330 entries)

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
kab[0]: %0.2f n ukatar i tasint
kab[1]: %0.2f n yikataren i tasint

en: %d hour | %d hours
kab[0]: %d n usrag
kab[1]: %d n isragen

en: %d kbps
kab: %d kaṭ/tsn

en: %d minute | %d minutes
kab[0]: %d n tesdidt
kab[1]: %d n tesdidin

en: %d second | %d seconds
kab[0]: %d n tasint
kab[1]: %d n tasinin

en: %d selected | %d selected
kab[0]: %d i yettwafernen
kab[1]: %d i yettwafernen

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
kab[0]: %s yettwasra akken ad yetwaɣer ufaylu, maca ur yettwasbedd ara.
kab[1]: %s ttwasran akken ad yetwaɣer ufaylu, maca ur ttwasbedden ara.

en: 0 Channels
kab: 0 n ubadu

en: 0 seconds
kab: 0 n tasint

en: 4-channel
kab: 4-َabadu

en: 4.1-channel
kab: 4.1-abadu

en: 5.0-channel
kab: 5.0-abadu

en: 5.1-channel
kab: 5.1-abadu

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
kab: Tabdart n yismawen n izegrar iremden akka tura (ulin-d udiɣ ttwasselkamen).

en: AC3 Passthrough
kab: AC3 Zgel

en: A_udio Menu
kab: Umuɣ n u_meslaw

en: Active plugins list
kab: Tabdart n izegrar iremden

en: Add Videos
kab: Rnu tibidyutin

en: Add Web Video
kab: Rnu tabidyut n web

en: Add _Local Video…
kab: Rnu tavidyut tadigant…

en: Add _Web Video…
kab: Rnu tavidyut n web…

en: Add to Favourites
kab: Rnu s inurifen

en: Adds files that have been played to recent files
kab: Ad yernu ifuyla yettwaɣran ɣer ifuyla n melmi kan

[ctx: Album]
en: Unknown
kab: Arussin

en: All files
kab: Ifuyla merra

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
kab: Ad yesireg tuṭṭfiwin n ugdil akked tegennariyin si tvidyutin

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
kab: Ad yesireg tuzzya n tvidyutin ma sɛant yir taɣda

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
kab: Tasmekta n isefka n usuddem n uẓeḍḍa ara yeqlen di teɣzut n weḥraz uqbel beddu n ubeqqeḍ (s tasinin).

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
kab: Asuddem n tvidyut neɣ n umeslaw ur yettwasefrek ara acku xuṣṣen ikudaken. Ahat tesraḍ ad tesbeddeḍ iseɣzaf imernanen iwakken ad teɣreḍ kra n wanawen n tvidyutin

en: An error occurred
kab: Taera-d tuccḍa

en: Arabic
kab: Taɛrabt

en: Armenian
kab: Aṛmini

[ctx: Artist]
en: Unknown
kab: Arussin

en: Artist:
kab: Anaẓur:

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
kab: 16: 9 (Agdil aččuran)

[ctx: Aspect ratio]
en: Auto
kab: Awurman

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
kab: Amkuẓ

en: Audio
kab: Ameslaw

en: Audio Output
kab: Ameslaw n tuffɣa

en: Audio Track
kab: Tazribt tameslawt

en: Authentication is required to access this file or stream.
kab: Asesteb yettwasra i wadduf ɣer ufaylu-agi neɣ ɣer usuddem-agi.

en: Autoload Subtitles
kab: Asali awurman n iduzewlen

en: Autoloads text subtitles
kab: Asali awurman n iduzewlen

en: Back
kab: Ɣer deffir

en: Baltic
kab: Tabalṭikt

en: Bitrate:
kab: Aktum imisin:

en: Brazilian Portuguese
kab: Tapuṛtugit n Brazil

en: Browse Error
kab: Tuccḍa n usnirem

en: Calculate the number of screenshots
kab: Asiḍen n umḍan n tuṭtfiwin n ugdil

en: Cancel
kab: Sefex

en: Celtic
kab: Taseltit

en: Central European
kab: Turuft talemmast

en: Channels
kab: Ibuda

en: Channels:
kab: Ibuda:

en: Chinese Simplified
kab: Tacinwat taḥerfit

en: Chinese Traditional
kab: Tacinwat tamensayt

en: Click on items to select them
kab: Ssit ɣef yiferdisen akken ad ttwafernen

en: Co_ntrast:
kab: A_myeẓli:

en: Codec:
kab: Akudak:

en: Color Balance
kab: Amsewliwel n yiniten

en: Comment:
kab: Awennit:

en: Configure Plugins
kab: Swel iseɣzaf

en: Container:
kab: Anagbar

en: Could not contact the OpenSubtitles website
kab: D awezɣi anermes n usmel web OpenSubtitles

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
kab: D awezɣi anermes n usmel web OpenSubtitles.

en: Could not initialize the thread-safe libraries.
kab: D awezɣi awennez n temkarḍiwin thread-safe.

en: Couldn’t load the “%s” interface. %s
kab: Ulamek asali n ugrudem n “%s”. %s

en: Create Screenshot _Gallery…
kab: Snulfu-d tagennarit n tuṭṭfiwin n ugdil…

en: Creating Gallery…
kab: Asnulfu n tgennarit…

en: Croatian
kab: Takrwasit

en: Current Locale
kab: Tadigent tamirant

en: Cyrillic
kab: Asirilik

en: Cyrillic/Russian
kab: Tasirilikt/Tarusit

en: Cyrillic/Ukrainian
kab: Tasirilikt/Takrinit

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
kab: Ad isexsi asedmas n ugdil mi ara tetteddu tvidyut

en: Default location for the “Open…” dialogs
kab: Adig n lexṣaṣ n tenkult n udiwenni “Ldi…”

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
kab: Adig n lexṣaṣ n tenkult n udiwenni “Ldi…”. Adig n lexṣaṣ d akaram amiran.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
kab: Adig n lexṣaṣ n tenkult n udiwenni “Tuṭṭfa n ugdil”

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Pictures directory.
kab: Adig n lexṣaṣ n tenkult n udiwenni “Tuṭṭfa n ugdil”. Adig n lexṣaṣ d akaram amiran.

en: Delete
kab: Ekkes

en: Dimensions:
kab: Tisekta:

en: Directories to show
kab: Ikaramen ara yettwabeqqeḍen

en: Directories to show in the browse interface, none by default
kab: Ikaramen ara yettwabeqqeḍen deg ugrudem n yiminig, mačč s lexṣas

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
kab: Sens_Acebbek i tvidyutin ittwacebken

en: Display
kab: Abeqqeḍ

en: Download Movie Subtitles
kab: Sider iduzewlen n tvidyut

en: Downloading the subtitles…
kab: Asali n iduzewlen…

en: Duration
kab: Tanzagt

en: Duration:
kab: Tanzagt:

en: Encoding character set for subtitle.
kab: Tagrumma n isekkilen n usettengel i iduzwelen.

en: Enqueue
kab: Err s adras n ugani

en: Enter the _address of the file you would like to open:
kab: Sekcem t_ansa n ufaylu i tebɣiḍ ad teldiḍ:

en: External Subtitles
kab: Iduzewlen uffiɣen

en: Filename
kab: Isem n ufaylu

en: Format
kab: Amasal

en: Framerate:
kab: Aktum n yikataren:

en: Gallery-%s-%d.jpg
kab: Tagennarit-%s-%d.jpg

en: General
kab: Amatu

en: Georgian
kab: Tajyuṛjit

en: Greek
kab: Tagrigit

en: Gujarati
kab: Tagujaratit

en: Hebrew
kab: Taɛebrit

en: Hebrew Visual
kab: Taɛebranit tamwalant

en: Hindi
kab: Tahendit

en: Icelandic
kab: Taṣlandit

en: Instant Messenger Status
kab: Addad n udiwenni usrid

en: Japanese
kab: Tajapunit

en: Korean
kab: Takurit

[ctx: Language]
en: Auto
kab: Awurman

en: Local
kab: Adigan

en: Look for subtitles for the currently playing movie
kab: Nadi iduzewlen i tvidyut itteddun akka tura

en: MPRIS D-Bus Interface
kab: Agrudem MPRIS D-Bus

en: Make Available Offline
kab: Err-itt ad tewjed s uskar aruqqin

en: Make sure that Totem is properly installed.
kab: Tḥeqqeq belli Totem yettwasbedd akken iwata.

en: Media Player Keys
kab: Tiqqefalin n imeɣri n umidya

[ctx: Media container]
en: Unknown
kab: Arussin

en: Media contains no supported video streams.
kab: Amidya ur yegbir ara isuddimen uvidyu ittwadehlen.

en: Movie
kab: Tavidyut

en: Movie Properties
kab: Iraten n tvidyut

en: Movies to play
kab: Tavidyut ara yettwaɣren

en: Mute sound
kab: Gzem imesli

en: Network buffering threshold
kab: Amnar n teɣzut n weḥraz n uẓeḍḍa

en: Next
kab: Uḍfiṛ

en: Next Chapter/Movie
kab: Ixef uḍfir/Tavidyut

en: No reason.
kab: Ulac sebba.

en: No results found.
kab: Ulac igmaḍ yettwafen.

en: None
kab: Ulac

en: Nordic
kab: Agafayan

en: Number of screenshots:
kab: Amḍan n tuṭṭfiwin n ugdil:

en: Open Containing Folder
kab: Ldi akaram anagbar

en: Open directory
kab: Ldi akaram

en: Open the directory of the currently playing movie
kab: Ldi akaram n tbidyut itteddun akka tura

en: Pango font description for subtitle rendering.
kab: Aglam n tsefsit Pango i tririt n iduzewlen.

en: Password requested for RTSP server
kab: Awal n uɛeddi yettwasuter i uqeddac RTSP

en: Pause
kab: Bedd

en: Persian
kab: Tafarsit

en: Play
kab: Urar

en: Play / Pause
kab: Urar/Bedd

en: Play movies
kab: Ɣer tividyutin

en: Play/Pause
kab: Ɣer/Bedd

en: Playing a movie
kab: Turarin n tvidyut

en: Plugins
kab: Iseɣzaf

en: Plugins…
kab: Iseɣzaf…

en: Prefere_nces
kab: Is_menyifen

en: Preferences
kab: Isemenyifen

en: Previous
kab: Γer deffir

en: Previous Chapter/Movie
kab: Ixef uzwir/Tavidyut

en: Properties
kab: Iraten

en: Python Console
kab: Tadiwent n Python

en: Python Debugger
kab: Imseɣti n Python

en: Quit
kab: Ffeγ

en: Rating
kab: Tazmilt

en: Recent files
kab: Ifuyla n melmi kan

en: Repeat mode
kab: Askar n wallus

en: Replace
kab: Semselsi

en: Reset to _Defaults
kab: Wennez tikelt-nniḍen ɣer _lexṣas

en: Resolution
kab: Tabadut

en: Results for “%s”
kab: Igmaḍ i “%s”

en: Romanian
kab: Tarumanit

en: Rotate ↶
kab: Zzi

en: Rotation Plugin
kab: Asiɣzef n tuzzya

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
kab: Tadhelt n SSL/TLS txuṣ. Senqed asbeddi-inek .m.

en: S_ubtitles
kab: I_duzewlen

en: Sample rate:
kab: Atug n ulemmec:

en: Sat_uration:
kab: Ta_ččart:

en: Save Copy
kab: Sekles tanɣelt

en: Save Gallery
kab: Asekles n tgennarit

en: Save a copy of the currently playing movie
kab: Sekles tanɣelt n tvidyut itteddun akka tura

en: Saving gallery as “%s”
kab: Asekles n tgennarit am “%s”

en: Screen Saver
kab: Asedmas n ugdil

en: Screenshot
kab: Tuṭṭfa n ugdil

en: Screenshot from %s - %d.png
kab: Tuṭṭfa n ugdil si %s - %d.png

en: Screenshot from %s.png
kab: Tuṭṭfa n ugdil si %s.png

en: Screenshot width (in pixels):
kab: Tehri n tuṭṭfa n ugdil (s ipiksilen):

en: Search
kab: Anadi

en: Search Error
kab: Tuccḍa n unadi

en: Searching for subtitles…
kab: Anadi n iduzewlen…

en: Searching subtitles…
kab: Anadi n iduzewlen…

en: Seek
kab: Nadi

en: Seek Backwards
kab: Nadi ɣer deffir

en: Seek Forwards
kab: Nadi ɣer sdat

en: Select
kab: Fren

en: Select All
kab: Fren akk

en: Select None
kab: Ur ferren ara

en: Select Subtitle Font
kab: Fren tasefsit n iduzewlen

en: Select Text Subtitles
kab: Fren iduzewlen

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
kab: Azen tilɣutin n tbidyutin itteddun akka tura yerna sireg asenqed anmeggag s useqdec n MPRIS.

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
kab: Sbadu addad n udiwenni-inek .m usrid Messenger ɣer 'ulac-iyi' mi ara tetteddu tvidyut

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
kab: Sbadu ameggi aseqdac i wesmel Apple Trailers

en: Show version information and exit
kab: Sken talɣut n lqem, teffɣeḍ

en: Shuffle
kab: Sexleḍ

en: Skip To
kab: Neggez ɣer

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
kab: Xuṣṣen iseɣzaf ilaqen. Ttḥeqqeq belli ahil yettwasbedd akken iwata.

en: South European
kab: Turuft n unẓul

en: Speed
kab: Arured

en: Speed: %s
kab: Arured: %s

en: Stereo
kab: Stiryu

en: Subtitle
kab: Aduzwel

en: Subtitle Downloader
kab: Afecku n usali n iduzewlen

en: Subtitle _language:
kab: Tu_tlayt n iduzewlen:

en: Subtitle encoding
kab: Asettengel n iduzewlen

en: Subtitle files
kab: Ifuyla n iduzewlen

en: Subtitle font
kab: Tasefsit n iduzewlen

en: Subtitle language
kab: Tutlayt n iduzewlen

en: Subtitles
kab: Iduzewlen

en: Support additional media player keys
kab: Dhel teqqfalin nniḍen i umeɣri n umidya

en: Switch An_gles
kab: Beddel ti_ɣemmar

en: Take _Screenshot
kab: Ṭṭef-d a_gdil

en: Thai
kab: Tataylandit

en: The GNOME developers
kab: Isneflayen n GNOME

en: The MediaPlayer2 object does not implement the ‘%s’ interface
kab: Taɣawsa MediaPlayer2 ur tserkeb ara agrudem ‘%s’

en: The brightness of the video
kab: Tifawit n tvidyut

en: The connection to this server was refused.
kab: Tuqqna ɣer uqeddac-agi ur tettwaqbal ara.

en: The contrast of the video
kab: Amyeẓli n tvidyut

en: The file does not exist.
kab: Afaylu ulac-it.

en: The file you tried to play is an empty file.
kab: Afaylu i tettaɛraḍeḍ ad teɣreḍ d ilem.

en: The hue of the video
kab: Tiɣmi n uvidyu

en: The language to search for subtitles for movies in.
kab: Tutlaytt ideg ara tnadiḍ i iduzewlen n tviyutin.

en: The movie could not be read.
kab: Tavidyut ulamek ara tettwaɣer.

en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
kab[0]: Taɣuri n tvidyut-agi tesra asiɣzef %s ur nettwasbedd ara.
kab[1]: Taɣuri n tvidyut-agi tesra iseɣzaf %s ur nettwasbedd ara:

en: The property ‘%s’ is not writeable.
kab: Ayla ‘%s’ ur yesɛi ara adduf s tira.

en: The saturation of the video
kab: Tawant n tvidyut

en: The server refused access to this file or stream.
kab: Aqeddac yugi adduf ɣer ufaylu-agi neɣ ɣer usuddem-agi.

en: The server you are trying to connect to is not known.
kab: Aqeddac wuɣur tettaɛraḍeḍ ad teqqneḍ ur yettwassen ara.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
kab: Aɣbalu yettban-d iwgelhen dɣa ulamek ara yettwaɣer. Tettaɛraḍeḍ ad teɣreḍ DVD awgelhan war libdvdcss?

en: The specified movie could not be found.
kab: Tavidyut i d-ittunefken ur tettwaf ara.

en: The video could not be made available offline.
kab: Tabidyut ulamek ara tqel ad tewjed s uskar aruqqin.

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
kab: D awezɣi taɣuri n ufaylu ɣef uẓeḍḍa. Eɛreḍ qbel ad t-id-sidreḍ ɣef uḍebsi.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
kab: Afaylu-agi iwgelhen dɣa ulamek ara yettwaɣer.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
kab: Ugur-agi ur yetturaǧǧu ara ad d-yeḍru; ttxil-k .m azen aneqqis n tuccḍa.

en: This location is not a valid one.
kab: Adig-agi mačči d adig ameɣtu.

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
kab: Afaylu-agi ulamek ara yettwaɣer. Ahat d aɣrab n tmes i t-isweḥlen.

[ctx: Title]
en: Unknown
kab: Arussin

en: Title %d
kab: Azwel %d

en: Title:
kab: Azwel:

en: Toggle Fullscreen
kab: Qluqel ɣer ugdil aččuran

en: Totem Python Console
kab: Tadiwen n Python n Totem

en: Totem could not display the help contents.
kab: Totem ur yezmir ara ad ibeqqeḍ igburen n tallelt.

en: Totem could not get a screenshot of the video.
kab: Totem ur yezmir ara ad yeg tuṭṭfa n ugdil n tvidyut.

en: Totem could not play “%s”.
kab: Totem ur yezmir ara ad yurar “%s”.

en: Totem could not startup.
kab: Totem yegumma ad yekker.

en: Turkish
kab: Taṭurkit

en: Type of audio output to use
kab: Anaw n tuffɣa tameslawt ara yettwasqedcen

en: Unable to play the file
kab: Ulamek taɣuri n ufaylu

en: Unknown property ‘%s’ requested of a MediaPlayer 2 object
kab: Taɣara tarussint ‘%s’ tettwasuter i 2 n tɣawsiwin n MediaPlayer

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
kab: Selken asbeddi n unagraw-inek .m. Totem ad yili tura.

en: Video
kab: Tavidyut

en: Video files
kab: Ifuyla iviyuten

en: Videos
kab: Tividyutin

en: Vietnamese
kab: Tavyiṭnamit

en: Volume Down
kab: Sider ableɣ

en: Volume Up
kab: Sali ableɣ

en: Western
kab: Utrim

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
kab: Ma yella ad d-alin ifuyla n iduzewlen n uḍris s wuem awurman ticki tuli-d tvidyut

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
kab: Rmed neɣ ala tukksa n ucebbek i tividyutin ittwacebken

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
kab: Ma yella ad tsenseḍ inegzumen n unasiw

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
kab: Ma ad tsenseḍ iseɣzaf deg ukaram agejdan n useqdac

[ctx: Year]
en: Unknown
kab: Arussin

en: Year:
kab: Aseggas:

en: You are not allowed to open this file.
kab: Ur turigeḍ ara iwakken ad teldiḍ afaylu-agi.

en: Zoom In
kab: Simɣur

en: _Add
kab: Rnu

en: _Angle Menu
kab: _Umuɣ n teɣmert

en: _Aspect Ratio
kab: A_ssaɣ n tmeẓriwt

en: _Audio output type:
kab: Anaw n tuffɣa n u_meslaw:

en: _Brightness:
kab: Ti_fawit:

en: _Cancel
kab: Sefsex

en: _Chapter Menu
kab: Umuɣ y_ixef

en: _Close
kab: _Mdel

en: _DVD Menu
kab: _Umuɣ DVD

en: _Download Movie Subtitles…
kab: _Sider iduzewlen n tvidyut…

en: _Eject
kab: _Ḍeqqer

en: _Encoding:
kab: Asettengel:

en: _Find in %s
kab: Nadi di %s

en: _Font:
kab: _Tasefsit:

en: _Help
kab: Tallelt

en: _Hue:
kab: Tiɣmi:

en: _Keyboard Shortcuts
kab: _Inegzumen n unasiw

en: _Languages
kab: _Tutlayin

en: _Load subtitle files when movie is loaded
kab: Sali-d ifuyla n iduzewlen ticki tuli-d tvidyut

en: _Open
kab: Ldi

en: _Play with Subtitle
kab: _Urar s iduzewlen

en: _Properties
kab: _Iraten

en: _Python Console
kab: Tadiwent n _Python

en: _Repeat
kab: Ales

en: _Rotate ↷
kab: Zzi

en: _Save
kab: Sek_les

en: _Skip To
kab: Ngez ɣer

en: _Skip To…
kab: Ngez ɣer…

en: _Skip to:
kab: _Neggez ɣer:

en: _Title Menu
kab: _Azwel n wumuɣ

[ctx: button]
en: Play
kab: Urar

[ctx: playback rate]
en: Normal
kab: Amagnu

en: rpdb2 password
kab: Awal n uɛeddi rpdb2

en: second | seconds
kab[0]: tasint
kab[1]: tasinin

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
kab: Umuɣ n tunigin n DVD

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
kab: Sider ableɣ

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
kab: Ffeɣ seg ugdil aččuran

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
kab: Uɣal ɣer deffir s 15 tasinin

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
kab: Uɣal ɣer deffir s 3 tseddidin

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
kab: Uɣal ar deffir s 5 tasinin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
kab: Ddu ɣer sdat s 10 n tesdidin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
kab: Ddu ɣer sdat s 15 n tasinin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
kab: Ddu s 60 n tasinin ɣer sdat

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
kab: Sali ableɣ

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
kab: Err-itt ad tewjed ɣef internet

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
kab: Inig d akessar

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
kab: Inig s azelmaḍ

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
kab: Inig s ayfus

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
kab: Inig d asawen

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
kab: Tavidyut d-itteddun neɣ aḥric

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
kab: Ɣer/Bedd

[ctx: shortcut window]
en: Playback
kab: Taɣuri

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
kab: Tabidyut neɣ iɣef yezrin

[ctx: shortcut window]
en: Properties
kab: Iraten

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeγ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
kab: Zzi

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
kab: Zzi

[ctx: shortcut window]
en: Skip
kab: Zgel

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
kab: Ngez ɣer…

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
kab: Ddu ɣer deffir s yiwen n ukatar

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
kab: Ddu ɣer sdat s yiwen n ukatar

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
kab: Eg tuṭṭfa n ugdil

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
kab: Senfel agdil aččuran

[ctx: shortcut window]
en: View
kab: Tamuɣli

[ctx: shortcut window]
en: Volume
kab: Ableɣ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
kab: Semɣer

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
kab: Semẓi

en: “Files” is not available.
kab: “Ifuyla” ur yewjid ara.
