gnome-control-center master - en to mjw translation catalogue (376 entries)

en: %b %e
mjw: %e %b

en: %b %e, %Y
mjw: %e %b, %Y

en: %d hour | %d hours
mjw[0]: Porphai %d
mjw[1]: Porphai jon %d

en: %i day ago | %i days ago
mjw[0]: Ni %i aphrang
mjw[1]: Ni jon %i aphrang

en: %i hour | %i hours
mjw[0]: porphai %i
mjw[1]: Jon porphai %i

en: %s is still logged in
mjw: %s login bomlang

en: %s remaining
mjw: %s an ved-lo

en: %s removed
mjw: %s musi-lo

en: %s until fully charged
mjw: %s charge plengji aphan dolang

en: %u Job | %u Jobs
mjw[0]: %u sai klembom
mjw[1]: Son %u sai klembom

en: 24-hour
mjw: 24-Porphai

en: <b>Total</b>
mjw: Kado-kawe

en: A file named “%s” already exists.
mjw: File amen “%s” dotang do.

en: About
mjw: Aputhak

en: Activities
mjw: Sai

en: Add
mjw: Kethap

en: Add Printer
mjw: Printer kimi kethon

en: Add Profile
mjw: Profile kimi kethap

en: Add User
mjw: User akimi

en: Add a Printer…
mjw: Printer thontha…

en: Add an account
mjw: Account thap noi

en: Add or remove users and change your password
mjw: Monit men kethap kethan lapen password kelar

en: Add user accounts and change passwords
mjw: Monit men kethap kethan lapen password kelar

en: Add…
mjw: Akimi kethon…

en: Administrator _Name
mjw: Administrator Ame_n

en: Airplane Mode On
mjw: Airplane Mode do-bom

en: Airplane Mode is on
mjw: Airplane Mode dobom

en: All Formats
mjw: Kado-kawe Formats

en: Allow user to set a password when they next _login
mjw: _Login cheng ahut password amethang pa selam nang

en: April
mjw: Jangmi

en: Ask what to do
mjw: Arju ver noi

en: August
mjw: Paipai

en: Authentication & Login
mjw: Au_thentication lapen Login

en: Authentication Required
mjw: Howang nangji

en: Authentication required
mjw: Howang nangji

en: Authorized at:
mjw: Hovang adim:

en: Back
mjw: Aphi

en: Background
mjw: Nung-arjan

en: Bark
mjw: Kang-uk

[ctx: Battery power]
en: Caution
mjw: Chere tha

[ctx: Battery power]
en: Charging
mjw: Charge-bom

[ctx: Battery power]
en: Empty
mjw: Angse

[ctx: Battery power]
en: Fully charged
mjw: Charge pleng-lo

[ctx: Battery power]
en: Good
mjw: Mesen

[ctx: Battery power]
en: Low
mjw: Bihek

en: Bluetooth Turned Off
mjw: Bluetooth bon-chek

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
mjw: Airplane mode do esek Bluetooth damde.

en: Both
mjw: Hini-ta

en: Built-in Webcam
mjw: Kedun Webcam

en: Calculating…
mjw: Lakha bom…

en: Cannot be changed
mjw: Lar un eh

en: Caution: %s remaining
mjw: Caution: %s an ved-lo

en: Cellphone
mjw: Sepalar

en: Ch_ange
mjw: Kel_ar

en: Change Password
mjw: Password kelar

en: Change the date and time
mjw: Arni lapen apor kelar

en: Change the date and time, including time zone
mjw: Arni, apor lapen time zone kelar

en: Change the time zone
mjw: Time zone kelar

en: Charging
mjw: Charge-bom

en: Clear Cache…
mjw: Cache pangthir…

en: Co_lor:
mjw: A_lir:

en: Color
mjw: Alir

en: Color Effects
mjw: Alir Effects

en: Color Effects:
mjw: Alir Effects:

en: Complete!
mjw: Tanglo!

en: Connect _automatically
mjw: Meth_ang chepho phit noi

en: Connected
mjw: Chepho

en: Connected at:
mjw: Chepho adim:

en: Connecting
mjw: Chepho bomlo

en: Connection failed
mjw: Chepho un-eh det

en: Current _Password
mjw: Non dobom _Password

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
mjw: DER mate PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
mjw: DER, PEM, mate PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: Date & Time
mjw: Arni pen Apor

en: Date & _Time
mjw: Arni pen Apor

en: Dates
mjw: Arni

en: Dates & Times
mjw: Arni pen Apor

en: Day
mjw: Arni

en: December
mjw: Matijong

en: Decrease text size
mjw: Akhor apun pabi

en: Device Name
mjw: Hormu Men

en: Disables Wi-Fi, Bluetooth and mobile broadband
mjw: Wi-Fi, Bluetooth lapen mobile broadband pamep

en: Discharging
mjw: Charge cherui bom

[ctx: Distance]
en: Long
mjw: Ding-hoi

[ctx: Distance]
en: Short
mjw: Thi-hek

en: Do nothing
mjw: Jat-ta klem nangne

en: Done!
mjw: Chunlo!

en: Drip
mjw: Charchim

en: Edge Scrolling
mjw: Angchun Scroll

en: Eject
mjw: Patet

en: Empty
mjw: Angse

en: Enter the new shortcut
mjw: Shortcut kimi ketok

en: Failed to add account
mjw: Account thap un-eh

en: Failed to add new printer.
mjw: Printer kimi thon un-eh det.

en: Failed to delete user
mjw: User than un-eh det

en: Failed to register account
mjw: Account register un-eh det

en: Failed to upload file: %s
mjw: Un-eh-det laso file ke upload: %s

en: February
mjw: Thangthang

en: Firm
mjw: Ing-tang thip

en: Forget Connection
mjw: Chepho thannoi

en: Forward
mjw: Aphrang

en: From
mjw: Pangcheng

en: Front
mjw: Ang-no

en: Fully charged
mjw: Charge plenglo

en: Glass
mjw: Bilor

en: Help
mjw: Kerap

en: Hour
mjw: Porphai

en: Increase text size
mjw: Akhor apun pathe

en: January
mjw: Arkoi

en: July
mjw: Jakhong

en: June
mjw: Vosik

en: Known Wi-Fi Networks
mjw: Wi-Fi Networks chini-tang

en: Last Week
mjw: Achu Rui

en: Left
mjw: Ar-vi

en: Left Alt
mjw: Ar-vi Alt

en: Left Super
mjw: Ar-vi Super

en: Left little finger
mjw: Ar-vi Ri-munso

en: Left middle finger
mjw: Ar-vi angbong Ri-chimun

en: Left ring finger
mjw: Ar-vi arnan Ri-chimun

en: Left thumb
mjw: Ar-vi Rimunpo

en: Location
mjw: Adim

en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;
mjw: Login;Amen;Fingerprint;Avatar;Logo;Arje;Password;

en: Low on paper
mjw: Lo achet bet-so lo

en: Low on toner
mjw: Toner bet-so vedlo

en: M_usic
mjw: L_un

en: Make available to _other users
mjw: Kaprek m_onit/user tum san long

en: Make sure you have a Wi-Fi adapter plugged and turned on
mjw: Nangli Wi-Fi adapter thon pame aphi ingpu pen langthu tha

en: Manage user accounts
mjw: Monit accounts kerim

en: Manufacturer
mjw: Bonda-atum

en: March
mjw: There

en: May
mjw: Aru

en: Measurement
mjw: Pun

en: Microphone is turned off
mjw: Microphone ingpupe

en: Microphone mute/unmute
mjw: Microphone seh pawe/pado

en: Modem not found
mjw: Modem longle

en: Month
mjw: Cheklo

en: Mouse & Touchpad
mjw: Mouse pen Touchpad

en: Mouse Speed
mjw: Mouse kechat

en: Move Down
mjw: Aber pasun

en: Move Up
mjw: Angsong parlu

en: Name
mjw: Men

en: Name:
mjw: Amen:

en: Network Name
mjw: Network amen

en: Never
mjw: Mentu ta nangne

en: New Profile
mjw: Profile kimi

en: New shortcut…
mjw: Shortcut kimi…

en: Next source
mjw: Adun source

en: Next track
mjw: Adunthu a track

en: No Bluetooth Found
mjw: Bluetooth longle

en: No Thunderbolt support
mjw: Thunderbolt support pe

en: No Wi-Fi Adapter Found
mjw: Wi-Fi Adapter longle

en: No dial tone
mjw: Dail tone awe

en: No printers
mjw: Printers awe

en: No stylus found
mjw: Stylus longle

en: None
mjw: Awe

en: Not charging
mjw: Che charge-che

en: November
mjw: Phaikuni

en: Numbers
mjw: Lakha

en: OS Name
mjw: OS Men

en: October
mjw: Phere

en: One Sided
mjw: I-hin anchot

[ctx: Online Account]
en: Other
mjw: Kaprek

en: Open folder
mjw: Folder ingpu noi

en: Other
mjw: Kaprek

en: Other…
mjw: Kaprek…

en: Out of paper
mjw: Lo ik lo

en: Out of toner
mjw: TOner angse lo

en: Paper
mjw: Lo

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
mjw: Password long user amen thap dunde lote password jakong ong chet po.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
mjw: Amek, lakha lapen punctiontion thap dun lote password jakong ong po.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
mjw: Amek-kethe kibi pangvui pen lakha isi hini thap dun se keme.

[ctx: Password hint]
en: Password needs to be longer. Try to add more letters, numbers and punctuation.
mjw: Password ding nanglang. Bor-e pen amek, lakha lapen punctuation pa ong-tha.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
mjw: Akimi password aban pen prek nangji.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
mjw: Amek pen lakha lar si lang tha.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
mjw: Ephong password lar si langtha.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
mjw: Hodai amek bi dunde si keme.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
mjw: Bor-e pen amek cherui re det tha.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
mjw: Bor-e pen ajang amek 1234 mate abcd bi be det si keme.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
mjw: Password amek bi dunde te mesen ji.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
mjw: Nangli men password long thapthe det si meji.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
mjw: Bor-e pen amek-so pa-ong tha.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
mjw: Bor-e pen lakha pa ong tha.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
mjw: Bor-e pen amek-kethe pa-ong tha.

en: Pause playback
mjw: Playback pasang

en: Play (or play/pause)
mjw: Padam (mate padam/pasang)

en: Please choose another password.
mjw: Choningri pen kaprek password chongvai ik-tha.

en: Previous source
mjw: Aphrang source

en: Previous track
mjw: Aphi a track

en: Print documents
mjw: Loh ke Print

[ctx: Printer Option Group]
en: Color
mjw: Alir

en: Printer “%s” has been deleted
mjw: Printer “%s” than ed-lo

en: Profile Name
mjw: Profile amen

en: Profile Name:
mjw: Profile amen:

en: Profile successfully created!
mjw: Profile selam un chit lo!

en: Protect your pictures
mjw: Arjan kerai

en: Rear
mjw: Aphi

en: Region & Language
mjw: Dang lapen Lam

en: Remove
mjw: Pawe

en: Remove Account
mjw: Account than noi

en: Remove Connection Profile
mjw: Chepho profile kethan

en: Remove Printer
mjw: Printer ke-hek

en: Remove User…
mjw: Amen kethan…

en: Remove VPN
mjw: VPN kethan

en: Requires Internet connection
mjw: Internet chepho do nangji

en: Right
mjw: Ar-eh

en: Right Alt
mjw: Ar-eh Alt

en: Right Ctrl
mjw: Ar-eh Ctrl

en: Right Super
mjw: Ar-eh Super

en: Right little finger
mjw: Ar-eh Ri-munso

en: Right middle finger
mjw: Ar-eh angbong Ri-munpi

en: Right ring finger
mjw: Ar-eh arnan Ri-munpi

en: Right thumb
mjw: Ar-eh Ri-munpo

en: Run in background
mjw: Anung-padam

en: SIM Card not inserted
mjw: SIM Card thon thelang

en: SIM Pin required
mjw: SIM Pin nangji

en: SIM Puk required
mjw: SIM Puk nangji

en: SIM wrong
mjw: SIM chokche

en: Search
mjw: Kiri

en: Search for Drivers
mjw: Drivers kiri

en: Search for the string
mjw: Amek-akhor kiri

en: Select
mjw: Chongvai

en: Select a File…
mjw: File chongvai…

en: Select a picture
mjw: Arjan ingvai

en: September
mjw: Chiti

en: Session Ended
mjw: Session kejut

en: Session Started
mjw: Session pangcheng

en: Set Desktop Background
mjw: Desktop Nung-arjan kibi

en: Set a password _now
mjw: _Non password bi-noi

en: Set a password now
mjw: Password selam ik-tha non

en: Shortcut;Workspace;Window;Resize;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;
mjw: Shortcut;Workspace;Window;The-bi;Zoom;Contrast;Input;Source;Lock;Volume;

en: Should match the web address of your login provider.
mjw: Nangli login kipu atum web address pen homan nangji.

en: Shut the laptop lid
mjw: Laptop adip dip noi

en: Signal Strength
mjw: Signal Jakong

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
mjw: Me-pik

[ctx: Signal strength]
en: Good
mjw: Mesen

[ctx: Signal strength]
en: None
mjw: Awe

[ctx: Signal strength]
en: Ok
mjw: Me-chit

[ctx: Signal strength]
en: Weak
mjw: Bi-hek

en: Soft
mjw: Ing-duk

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
mjw: Laso user amen kaprek rim tang lo. Choningri pen kaprek chongvai thu noi.

en: Sound
mjw: Seh

en: Sound and Media
mjw: Seh pen Media

en: Sounds
mjw: Seh

en: Status unknown
mjw: Status chinine

en: Stop hotspot and disconnect any users?
mjw: Hotspot pasang si chepho an pen than nangji?

en: Stop playback
mjw: Playback pajut

en: System Volume
mjw: System ase

en: Take a Picture…
mjw: Arjan ke-nep…

en: Tap to Click
mjw: Tap lote Click lo

en: Test
mjw: Ase-kelang

en: Test Page
mjw: Sat-lang alo

en: Test page
mjw: Sat-lang alo

en: The new password does not contain enough different characters
mjw: Akimi password long kaprek-kaprek amek betso jai

en: The new password has already been used recently.
mjw: Akimi password achu lom het si rim tang lang.

en: The new password is too short
mjw: Akimi password thi ongchet

en: The new password is too simple
mjw: Akimi password joi ong

en: The new password must contain numeric or special characters
mjw: Akimi password long numeric or special characters do nangji

en: The old and new passwords are the same
mjw: Akimi pen aban password homan

en: The old and new passwords are too similar
mjw: Akimi pen aban password homan kei-kei

en: The passwords do not match.
mjw: Passwords homan me.

en: The username is too long.
mjw: Laso username ding ong chet-lo.

en: This Week
mjw: Laso Rui

[ctx: Thunderbolt Device Status]
en: Unknown
mjw: Chinine

en: Times
mjw: Phong

en: Today
mjw: Pini

en: Touchpad Speed
mjw: Touchpad kechat

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
mjw: Bluetooth ingpu si nangli hormu pen pachepho noi

en: Turn Off Airplane Mode
mjw: Airplane Mode pamep-noi

en: Turn On Wi-Fi Hotspot?
mjw: Wi-Fi Hotspot ingpu ji?

en: Turn Wi-Fi off
mjw: Wi-Fi pamep noi

en: Two Sided
mjw: Hini-hin

en: Two-finger Scrolling
mjw: Hini-Richemun lote Scroll lo

en: Two-sided
mjw: Hini-hin

en: Typing
mjw: Tok-bom

en: Unknown time
mjw: Apor chinine

en: Volume
mjw: Seh

en: Volume down
mjw: Seh pathe

en: Volume mute/unmute
mjw: Seh pawe/pado

en: Volume up
mjw: Seh pabi

[ctx: Wi-Fi Network]
en: _Forget
mjw: _Tene-noi

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
mjw: Awe

[ctx: Wifi security]
en: None
mjw: Awe

[ctx: Windowing system (Wayland, X11, or Unknown)]
en: Unknown
mjw: Chinine

en: Wireless keyboard
mjw: Ari-awe keyboard

en: Wireless mouse
mjw: Ari-awe mouse

en: Write down this URL.
mjw: Laso URL Lo long tok ik vek tha.

en: Year
mjw: Ningkan

en: Yesterday
mjw: Tumi

en: You are Offline
mjw: Nangli Offline

en: You cannot delete your own account.
mjw: Nangli methang account chethan un-eh.

en: Your account
mjw: Nangli account

en: Zoom Options
mjw: The-bi Options

en: _Add profile
mjw: _Profile kimi kethap

en: _Clear History…
mjw: _History Musi

en: _Computer Name
mjw: _Computer Amen

en: _Dim Screen When Inactive
mjw: _Jongsi Inactive pu lote screen atur pabi noi

en: _Forget
mjw: _Tene-noi

en: _Full Name
mjw: _Men keding

en: _Keyboard Brightness
mjw: _Keyboard atur

en: _Known Wi-Fi Networks
mjw: _Chini-tang Wi-Fi Networks

en: _Language
mjw: _Lam

en: _Large Text
mjw: _Amek-akhor kethe

en: _Left index finger
mjw: _Ar-vi Ri-munjong

en: _Locate Pointer
mjw: Printer ke-ri

en: _Name
mjw: _Amen

en: _New Password
mjw: _Kimi Password

en: _OK
mjw: _Chok

en: _Other finger:
mjw: _Kaprek Ri-chimun:

en: _Photos
mjw: Arjan

en: _Require Password
mjw: _Password nangji

en: _Right index finger
mjw: A_r-eh Ri-munjong

en: _Screen Brightness
mjw: _Screen atur

en: _Stop Hotspot
mjw: _Hotspot pasang

en: _Test flash
mjw: _Flash kelang

en: _Thickness:
mjw: _Kangtheng:

en: _Turn On
mjw: _Ingpu noi

en: _Turn On Wi-Fi Hotspot…
mjw: _Wi-Fi Hotspot ingpu noi…

en: _Video
mjw: Lun-Arjan

en: _Zoom
mjw: _Pathe-bi

[ctx: automatic_suspend]
en: 1 hour
mjw: Porphai 1

[ctx: automatic_suspend]
en: 2 hours
mjw: Porphai 2

[ctx: blank_screen]
en: 12 minutes
mjw: 12  minutes

[ctx: blank_screen]
en: Never
mjw: Mentu ta kali

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
mjw: Ding-hoi

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
mjw: Thi-hek

[ctx: cursor size]
en: Large
mjw: Kethe

[ctx: cursor size]
en: Larger
mjw: Kethe-dun

[ctx: cursor size]
en: Largest
mjw: Kethe-nei

[ctx: cursor size]
en: Medium
mjw: Achetim

[ctx: dwell click delay]
en: Long
mjw: Ding-hoi

[ctx: dwell click delay]
en: Short
mjw: Thi-hek

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
mjw: The-dung

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
mjw: Bi-hek

en: hour | hours
mjw[0]: porphai
mjw[1]: jon porphai

[ctx: keybinding]
en: Search
mjw: Kiri

[ctx: keyboard key]
en: Left Alt
mjw: Ar-vi Alt

[ctx: keyboard key]
en: Left Super
mjw: Ar-vi Super

[ctx: keyboard key]
en: Right Alt
mjw: Ar-eh Alt

[ctx: keyboard key]
en: Right Ctrl
mjw: Ar-eh Ctrl

[ctx: keyboard key]
en: Right Super
mjw: Ar-eh Super

[ctx: lock_screen]
en: 1 hour
mjw: Porphai 1

[ctx: login history week label]
en: %b %e
mjw: %e %b

[ctx: login history week label]
en: %b %e, %Y
mjw: %e %b, %Y

en: never
mjw: mentu ta kali

[ctx: print job]
en: Authentication required
mjw: Howang nangji

[ctx: print job]
en: Completed
mjw: Tang ed-lo

[ctx: print job]
en: Processing
mjw: Klem bomlo

[ctx: print job]
en: Stopped
mjw: Sang-kok

[ctx: printer state]
en: Stopped
mjw: Sang-kok

[ctx: purge_files]
en: 1 day
mjw: Ni 1

[ctx: purge_files]
en: 1 hour
mjw: Porphai 1

[ctx: purge_files]
en: 14 days
mjw: Ni 14

[ctx: purge_files]
en: 2 days
mjw: Ni 2

[ctx: purge_files]
en: 3 days
mjw: Ni 3

[ctx: purge_files]
en: 30 days
mjw: Ni 30

[ctx: purge_files]
en: 4 days
mjw: Ni 4

[ctx: purge_files]
en: 5 days
mjw: Ni 5

[ctx: purge_files]
en: 6 days
mjw: Ni 6

[ctx: purge_files]
en: 7 days
mjw: Ni 7

[ctx: retain_history]
en: 1 day
mjw: Ni 1

[ctx: retain_history]
en: 30 days
mjw: Ni 30

[ctx: retain_history]
en: 7 days
mjw: Ni 7

[ctx: retain_history]
en: Forever
mjw: Kaike

[ctx: secondary click]
en: Short
mjw: Thi-hek

[ctx: secondary click delay]
en: Long
mjw: Ding-hoi

[ctx: shortcut window]
en: Search
mjw: Kiri

[ctx: slow keys delay]
en: Long
mjw: Ding-hoi

[ctx: slow keys delay]
en: Short
mjw: Thi-hek

en: today
mjw: pini

[ctx: universal access, brightness]
en: High
mjw: Do-pik

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
mjw: Kom

[ctx: universal access, contrast]
en: Co_lor
mjw: A_lir

[ctx: universal access, contrast]
en: High
mjw: Do-pik

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
mjw: Kom

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
mjw: Ingteng

en: yesterday
mjw: atumi
