rhythmbox master - en to mjw translation catalogue (190 entries)

en: $10 US (better than average)
mjw: $10 US (Kepi ong chet)

en: $12 US (generous)
mjw: $12 US (chingki mesen)

en: $15 US (VERY generous!)
mjw: $15 US (CHINGKI MEPIK!)

en: $18 US (We love you!)
mjw: $18 US (Thedung Kurdom!)

en: $8 US (typical)
mjw: $8 US (chok chit)

en: %a %I:%M %p
mjw: %I:%M %p %a

en: %b %d %I:%M %p
mjw: %d %b %I:%M %p

en: %b %d %Y
mjw: %d %b %Y

en: %d (%d) | All %d (%d)
mjw[0]: %d (%d)
mjw[1]: Kado-kawe %d (%d)

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
mjw[0]: %d lunse (%d)
mjw[1]: %d lunse (%d)

en: %d song | %d songs
mjw[0]: %d lun
mjw[1]: %d lun

en: %d:%02d of %d:%02d
mjw: %d:%02d / %d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
mjw: %d:%02d dolang %d:%02d long pen

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
mjw: %d:%02d:%02d / %d:%02d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
mjw: %d:%02d:%02d dolang %d:%02d:%02d long pen

en: %ld day | %ld days
mjw[0]: Arni %ld
mjw[1]: Arni %ld

en: %ld hour | %ld hours
mjw[0]: Porphai %ld
mjw[1]: Porphai %ld

en: %s (Paused)
mjw: %s (Pasang)

en: %s's Music
mjw: Lun %s's

en: Add
mjw: Kethap

en: Add to New Playlist
mjw: Playlist kimi long kethap

en: Add to Playlist
mjw: Playlist long kethap

en: Added files:
mjw: Kethap tang files:

en: Album a_rtist:
mjw: Album lunse:

en: April (04)
mjw: Jangmi (04)

en: Artist
mjw: Lunse

en: Artist (Album) - Number - Title
mjw: Lunse (Album) - Phai - Lun-men

en: Artist - Album
mjw: Lunse - Album

en: Artist - Number - Title
mjw: Lunse - Phai - Lun-men

en: Artist - Title
mjw: Lunse - Lun-men

en: Artist Info
mjw: Lunse alamthe

en: Artist/Album
mjw: Lunse/Album

en: Artist/Artist - Album
mjw: Lunse/Lunse - Album

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
mjw: Lunse/Lunse - Album/Lunse (Album) - 01 - Lun-men.ogg

en: Artists
mjw: Lunse

en: August (08)
mjw: Paipai(08)

en: Browse
mjw: Kelang

en: Comm_ent:
mjw: Lamth_e:

en: Composer
mjw: Lunsonsebang

en: Connecting
mjw: Chepho bom

en: Connecting...
mjw: Chepho bom...

en: Contributors:
mjw: Cherap-tum:

en: Couldn't stop playback
mjw: Kerot pasang un-eh

en: Create Audio CD...
mjw: Audio CD selam...

en: Create Station
mjw: Station Selam

en: D_eselect All
mjw: Ingvai thuth_e ed

en: Da_te added
mjw: Kethap Arni

en: Date
mjw: Arni

en: Date Added
mjw: Kethap Arni

en: Date added:
mjw: Kethap Arni:

en: Date:
mjw: Arni:

en: December (12)
mjw: Matijong (12)

en: Device _name:
mjw: Device me_n:

en: Edit
mjw: Semar-amung

en: Eject
mjw: Patet

en: Empty file
mjw: File arlo angse

en: Every day
mjw: Arni vang

en: Every hour
mjw: Porphai vang

en: Every week
mjw: Rui-tin

en: February (02)
mjw: Thangthang (02)

en: File name:
mjw: File men:

en: Find out about Magnatune at
mjw: Magnatune puthak chini ik noi, adim

en: Former Maintainers:
mjw: Aphrang Semar-kelang tum:

en: Frequency of radio station
mjw: Radio station a Frequency

en: G_enres, artists and albums
mjw: G_enres, lunse lapen albums

en: H_ide
mjw: Matu

en: Import
mjw: Kevung

en: January (01)
mjw: Arkoi (01)

en: July (07)
mjw: Jakhong (07)

en: June (06)
mjw: Vosik (06)

en: Language:
mjw: Lam:

en: Last episode:
mjw: Aphisi episode:

en: Last updated:
mjw: Aphisi update:

en: Library _name:
mjw: Library me_n:

en: Love
mjw: Ninghang

en: Maintainers:
mjw: Semar-kelang tum:

en: Manually
mjw: Methang

en: March (03)
mjw: There (03)

en: May (05)
mjw: Aru (05)

en: Music
mjw: Lun

en: Music management and playback software for GNOME.
mjw: Lun kelang, kerot, kaprek-prek klem e software GNOME phan.

en: My Top Rated
mjw: Ne karju ver

en: Never
mjw: Mentu ta kali

en: New
mjw: Kimi

en: New Downloads
mjw: Downloads kimi

en: New Episodes
mjw: Episodes kimi

en: New FM Radio Station
mjw: FM Radio Station kimi

en: New Playlist on %s
mjw: %s long Playlist kimi

en: New playlist
mjw: Playlist kimi

en: Next
mjw: Dunthu

en: No next song
mjw: Dunthu lun awe

en: No previous song
mjw: Aphi lun awe

en: No space left on MTP device
mjw: MTP hormu long dim awe lo

en: Not currently playing
mjw: Lun rot bombe

en: Not enough space in %s
mjw: Dim awe lo %s long

en: Not found
mjw: Longle

en: November (11)
mjw: Phaikuni (11)

en: Now Playing
mjw: Non Rot bom

en: Number - Title
mjw: Phai - Lun-men

en: Number. Artist - Title
mjw: Phai.Lunse - Lun-men

en: OK
mjw: CHOK

en: October (10)
mjw: Phere (10)

en: Pause
mjw: Pasang

en: Pause playback
mjw: Rot pasang

en: Playback
mjw: Kerot

en: Previous
mjw: Aphi

en: Recently Added
mjw: Nonlom kethap

en: Recently Played
mjw: Nonlom kerot

en: Require _password:
mjw: _Password nangji:

en: Scanning
mjw: Scan bom

en: Scanning %s
mjw: Scan bom %s

en: Search
mjw: Kiri

en: Search albums
mjw: Albums men pen kiri

en: Search artists
mjw: Artists phan kiri

en: Search composers
mjw: Lunsonsebang phan kiri

en: Search titles
mjw: Lun-men pen kiri

en: Searching for lyrics...
mjw: Lyrics kiri...

en: Select _All
mjw: Ingv_ai ed

en: September (09)
mjw: Chiti (09)

en: Show %s
mjw: Paklang %s

en: Similar to Artist:
mjw: Lunse pen dunkei:

en: Start playback
mjw: Rot pangcheng

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
mjw: Support do Android 4.0+ phan (MTP pen)

en: Ti_me
mjw: Apor

en: Time
mjw: Apor

en: Title
mjw: Lun-men

en: Title:
mjw: Men:

en: Today %I:%M %p
mjw: Pini %I:%M %p

en: Track _number
mjw: Track phai

en: Track _number:
mjw: Track phai:

en: Unable to connect to Musicbrainz server
mjw: Musicbrainz server pen chephophe

en: Unknown
mjw: Puthekthe

en: V - Increase volume
mjw: V - Seh pathe

en: View All
mjw: Kado-kawe kelang

en: Year
mjw: Ningkan

en: Yesterday %I:%M %p
mjw: Tumi %I:%M %p

en: _About
mjw: _Aputhak

en: _Add
mjw: Keth_ap

en: _Add Music
mjw: Lun keth_ap

en: _Artist
mjw: Lunse

en: _Artist:
mjw: Lunse:

en: _Artists and albums
mjw: Lunse pen albums

en: _Composer
mjw: Lunsonsebang

en: _Composer:
mjw: Lunsonsebang:

en: _Disc number:
mjw: _Disc phair:

en: _File name:
mjw: _File men:

en: _Genres and artists
mjw: _Genres pen lunse

en: _Initialize
mjw: pangcheng

en: _Move to Trash
mjw: Dustbin long terek

en: _Name:
mjw: me_n:

en: _New
mjw: Kimi

en: _New Playlist
mjw: Playlist Kimi

en: _No
mjw: Kali

en: _OK
mjw: CH_OK

en: _Open
mjw: kangpu

en: _Retry
mjw: Bo_r-e thu

en: _Search again
mjw: Kiri thu

en: _Search:
mjw: Kiri:

en: _Title:
mjw: Lun-men:

en: _Year
mjw: Ningkan

en: _Year:
mjw: Ningkan:

en: _Yes
mjw: Ahok

en: after
mjw: laso aphi

en: before
mjw: aphrang

en: days
mjw: arni

en: ends with
mjw: kejut long

en: equals
mjw: homan

en: hours
mjw: porphai

en: iPod _name:
mjw: iPod me_n:

en: iPod detected
mjw: iPod theklong

en: n - Next track
mjw: n - Dunthu lun

en: p - Previous track
mjw: p - Aphi lun

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
mjw: Album Lunse

[ctx: query-criteria]
en: Artist
mjw: Lunse

[ctx: query-criteria]
en: Comment
mjw: Lamthe

[ctx: query-criteria]
en: Composer
mjw: Lunsonsebang

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
mjw: Disc Phai

[ctx: query-criteria]
en: Title
mjw: Lun-men

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
mjw: Track Phai

[ctx: query-criteria]
en: Year
mjw: Ningkan

[ctx: query-sort]
en: Artist
mjw: Lunse

[ctx: query-sort]
en: Comment
mjw: Lamthe

[ctx: query-sort]
en: Composer
mjw: Lunsonsebang

[ctx: query-sort]
en: Track Number
mjw: Track Phai

[ctx: query-sort]
en: Year
mjw: Ningkan

en: songs
mjw: lun

en: starts with
mjw: pangcheng ke

en: v - Decrease volume
mjw: v -Seh pabi

en: weeks
mjw: rui

en: ♫ Listening to music... ♫
mjw: ♫ Lun arju bom... ♫
