shotwell-0.15 - en to mk translation catalogue (593 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
mk[0]: 
    и %d други.
mk[1]: 
    и %d друга.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
mk: 
    
    Дали сакаш да продолжеш со извезувањето?

en:  _pixels
mk:   _пиксели

en: %.1f seconds
mk: %.1f секунди

en: %d Event | %d Events
mk[0]: %d настани
mk[1]: %d настан

en: %d Photo | %d Photos
mk[0]: %d фотографии
mk[1]: %d фотографија

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
mk[0]: %d Фотографии/Видеа
mk[1]: %d Фотографија/Видео

en: %d Video | %d Videos
mk[0]: %d видеа
mk[1]: %d видео

en: %d hour | %d hours
mk[0]: %d часа
mk[1]: %d час

en: %d minute | %d minutes
mk[0]: %d минути
mk[1]: %d минута

en: %d second | %d seconds
mk[0]: %d секунди
mk[1]: %d секунда

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
mk: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
mk: %d/%m/%Y, %I:%M:%S %p

en: %s Database
mk: База на податоци за %s

en: %s does not exist.
mk: %s не постои.

en: %s does not support the file format of
    %s.
mk: %s не го подржува форматот на датотеката на
    %s.

en: %s is not a file.
mk: %s не е датотека.

en: %s or Better
mk: %s или подобар

en: (and %d more)
mk: (и уште %d)

en: 1 day
mk: 1 ден

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
mk[0]: %d дупликат фотографии не се увезени:
mk[1]: %d дупликат фотографија не е увезена:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
mk[0]: %d дупликат фотографии/видеа не се увезени:
mk[1]: %d дупликат фотографија/видео не е увезена/о:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
mk[0]: %d дупликат видеа не се увезени:
mk[1]: %d дупликат видео не е увезено:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
mk[0]: %d датотеки што не се слики се пропуштени.
mk[1]: %d датотека што не е слика е пропуштена.

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
mk[0]: %d фотографии не се внесени успешно поради грешка во камерата.
mk[1]: %d фотографија не е внесена успешно поради грешка во камерата.

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
mk[0]: %d фотографии не се внесени успешно поради датотечна или хардверска грешка.
mk[1]: %d фотографија не е внесена успешно поради датотечна или хардверска грешка.

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
mk[0]: %d фотографии се пропуштени поради откажување на корисникот.
mk[1]: %d фотографија е пропуштена поради откажување на корисникот.

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
mk[0]: %d фотографии успешно се увезени.
mk[1]: %d фотографија успешно е увезена.

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
mk[0]: %d фотографии/видеа не се внесени успешно поради грешка во камерата.
mk[1]: %d фотографија/видео не е внесена/о успешно поради грешка во камерата.

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
mk[0]: %d фотографии/видеа не се внесени успешно поради датотечна или хардверска грешка.
mk[1]: %d фотографија/видео не е внесена/о успешно поради датотечна или хардверска грешка.

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
mk[0]: %d фотографии/видеа се пропуштени поради откажување на корисникот
mk[1]: %d фотографија/видео е пропуштена/о поради откажување на корисникот.

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
mk[0]: %d фотографии/видеа успешно се увезени.
mk[1]: %d фотографија/видео успешно е увезена/о.

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
mk[0]: %d неподдржани фотографии се пропуштени:
mk[1]: %d неподдржана фотографија е пропуштена:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
mk[0]: %d видеа не се внесени успешно поради грешка во камерата.
mk[1]: %d видео не е внесено успешно поради грешка во камерата.

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
mk[0]: %d видеа не се внесени успешно поради датотечна или хардверска грешка.
mk[1]: %d видео не е внесено успешно поради датотечна или хардверска грешка.

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
mk[0]: %d видеа се пропуштени поради откажување на корисникот.
mk[1]: %d видео е пропуштено поради откажување на корисникот.

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
mk[0]: %d видеа успешно се увезени.
mk[1]: %d видео успешно е увезено.

en: 1024 x 768 pixels
mk: 1024 x 768 пиксели

en: 11 x 14 in.
mk: 11 х 14 инча

en: 13 x 18 cm
mk: 13 х 18 см

en: 16 x 20 in.
mk: 16 х 20 инча

en: 18 x 24 cm
mk: 18 х 24 см

en: 2048 x 1536 pixels
mk: 2048 x 1536 пиксели

en: 24 Hr
mk: 24 ч.

en: 24 x 40 cm
mk: 24 х 40 см

en: 30 x 40 cm
mk: 30 х 40 см

en: 4 x 6 in.
mk: 4 x 6 инча

en: 4096 x 3072 pixels
mk: 4096 x 3072 пиксели

en: 5 x 7 in.
mk: 5 х 7 инча

en: 500 x 375 pixels
mk: 500 x 375 пиксели

en: 8 x 10 in.
mk: 8 x 10 инча

en: A _new album named:
mk: _Нов албум именуван:

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell's library.  Shotwell cannot continue.
    
    %s
mk: Настана фатална грешка кога се пристапуваше на библиотеката Shotwell. Shotwell не може да продолжи. 
    %s

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
mk: Привремената датотека која е потребна за објавување е недостапна

en: Add Tag "%s"
mk: Додај ознака '%s'

en: Add Tags
mk: Додај ознаки

en: Add Tags "%s" and "%s"
mk: Додади ознаки "%s" и "%s"

en: Add _Tags...
mk: Додај _ознаки...

en: Adjust
mk: Прилагоди

en: Adjust Date and Time
mk: Прилагоди го датумот и времето

en: Adjust the photo's color and tone
mk: Прилагоди боја и тон на фотографијата

en: Adjust the size of the thumbnails
mk: Прилагоди ја големината на сликите

en: Adjusting Date and Time
mk: Прилагоди го датумот и времето

en: All + _Rejected
mk: Сите + _Отфрлени

en: All photo source files are missing.
mk: Сите фото изворни датотеки се водат за исчезнати.

en: An _existing album:
mk: _Постоечки албум:

en: Artist:
mk: Фотограф:

en: Auto-importing photos...
mk: Автоматско увезување на фотографии...

en: Automatically improve the photo's appearance
mk: Автоматски подобри го изгледот на фотографијата

en: Back
mk: Назад

en: By Exposure _Date
mk: По _датум на сликање

en: By _Rating
mk: По _рејтинг

en: By _Title
mk: По _наслов

en: Camera
mk: Фотоапарат

en: Camera error
mk: Грешка во фотоапаратот

en: Camera make:
mk: Марка на фотоапарат:

en: Camera model:
mk: Модел на фотоапаратот:

en: Cameras
mk: Фотоапарати

en: Change slideshow settings
mk: Промена на поставувањата на слајдшоу

en: Change the rating of your photo
mk: Промена на рејтингот на твојата фотографија

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
mk: Избери <span weight="bold">Датотека %s Увоз од папката</span>

en: Close _without Saving
mk: Затвори _без зачувување

en: Close the red-eye tool
mk: Затвори ја алатката црвени очи

en: Co_py Photos
mk: _Копирај фотографии

en: Con_tinue
mk: _Продолжи

en: Connect a camera to your computer and import
mk: Поврзи го фотоапаратот на твојот компјутер и увезувај

en: Continue the slideshow
mk: Продолжи слајдшоу

en: Contrast Expansion
mk: Спротивно на Експанзија

en: Copyright:
mk: Авторско право:

en: Create a _new album named:
mk: Создади _нов албум со име:

en: Creating New Event
mk: Креирање нов настан

en: Creating album...
mk: Креирање на албум...

en: Crop
mk: Исечи

en: Crop the photo's size
mk: Ја отсекува големината на фотографијата

en: Current
mk: Тековно

en: Custom
mk: Прилагодено

en: D_escending
mk: _Опаѓање

en: Database error
mk: Грешка во базата на податоци

en: Date:
mk: Датум:

en: Decrease Rating
mk: Намали рејтинг

en: Decrease the magnification of the photo
mk: Намалување на големината на фотографијата

en: Decrease the magnification of the thumbnails
mk: Намалување на големината на сликичките

en: Decreasing ratings
mk: Намалување на рејтингот

en: Delete
mk: Бриши

en: Delete Tag
mk: Избриши ознака

en: Delete Tag "%s"
mk: Избриши ознака '%s'

en: Delete all photos in the trash
mk: Бришење на сите фотографии во ѓубре

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
mk[0]: Избриши ги овие %d фотографии од фотоапаратот?
mk[1]: Избриши ја оваа %d фотографија од фотоапаратот?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
mk[0]: Избриши ги овие %d фотографии/видеа од фотоапаратот?
mk[1]: Избриши ја/го оваа %d фотографија/видео од фотоапаратот?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
mk[0]: Избриши ги овие %d видеа од фотоапаратот?
mk[1]: Избриши го оваа %d видео од фотоапаратот?

en: Deleting...
mk: Бришење ...

en: Disk failure
mk: Грешка во дискот

en: Disk full
mk: Дискот е полн

en: Display
mk: Покажи

en: Display %s
mk: Прикажи %s

en: Display %s or Better
mk: Прикажи %s или подобар

en: Display basic information for the selection
mk: Прикажи основни информации за изборот

en: Display each photo's rating
mk: Прикажи го рејтингот на секоја фотографија

en: Display each photo's tags
mk: Прикажи ги ознаките за секоја слика

en: Display extended information for the selection
mk: Прикажи додатни информации за избраното

en: Display the title of each photo
mk: Прикажи го насловот на секоја фотографија

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
mk: Влечи и пушти фотографии на прозорецот на Shotwell

en: Duplicate
mk: Дупликат

en: Duplicating photos
mk: Дуплирање на фотографии

en: Duration:
mk: Времетраење:

en: E_xtended Information
mk: _Додатни информации

en: Edit Title
mk: Уреди го насловот

en: Empty T_rash
mk: Испразни го _ѓубрето

en: Empty Trash
mk: Испразни го ѓубрето

en: Emptying Trash...
mk: Празнење на ѓубрето ...

en: Enhance
mk: Подобри

en: Enhancing
mk: Подобрување

en: Error while saving to %s: %s
mk: Грешка при зачувувањето на %s: %s

en: Even_ts
mk: _Настани

en: Event %s
mk: Настан %s

en: Events
mk: Настани

en: Everyone
mk: Сите

en: Export
mk: Извоз

en: Export Photo
mk: Извези слика

en: Export Photo/Video
mk: Извези слика/видео

en: Export Photos
mk: Извези фотографии

en: Export Video
mk: Извези видео

en: Export Videos
mk: Извези видеа

en: Exporting
mk: Извезување

en: Exposure
mk: Изложеност

en: Exposure bias:
mk: Експозиција на пристрасност:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
mk: Времето на експозиција ќе биде префрлено назад за
    
    %d %s, %d %s, %d %s, и %d %s.

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
mk: Времето на експозиција ќе биде префрлено напред за
    
    %d %s, %d %s, %d %s, и %d %s.

en: Exposure:
mk: Експозиција:

en: Extended Information
mk: Додатни информации

en: External Editors
mk: Надворешни уредници

en: External _RAW editor:
mk: Надворешен _RAW уредник:

en: Fetching account information...
mk: Собирам информации за сметката ...

en: Fetching photo information
mk: Примам информации од фотографијата

en: Fetching preview for %s
mk: Примам приказ за %s

en: File %s already exists.  Replace?
mk: Датотеката %s веќе постои. Дали да се замени?

en: File already exists in database
mk: Датотеката веќе постои во базата на податоци

en: File error
mk: Грешка во датотеката

en: File size:
mk: Големина на датотеката:

en: Filter Photos
mk: Филтрирање на фотографијата

en: Fit to _Page
mk: Собери на _страницата

en: Flag
mk: Обележи

en: Flag selected photos
mk: Обележи ги избраните фотографии

en: Flagged
mk: Обележано

en: Flash:
mk: Блиц:

en: Flip Hori_zontally
mk: Заврти _хоризонтално

en: Flip Horizontally
mk: Заврти хоризонтално

en: Flip Verti_cally
mk: Заврти _вертикално

en: Flip Vertically
mk: Заврти вертикално

en: Flipping Horizontally
mk: Хоризонтално вртење

en: Flipping Vertically
mk: Вертикално вртење

en: Focal length:
mk: Фокусна должина:

en: Friends & family only
mk: Само пријателите и семејството

en: From:
mk: Од:

en: Fulls_creen
mk: _Цел екран

en: GPS latitude:
mk: GPS географска ширина:

en: GPS longitude:
mk: GPS географска должина:

en: Generate desktop background slideshow
mk: Генерирање на слајдшоу позадина за работна површина

en: Go to the next photo
mk: Оди на следната фотографија

en: Go to the previous photo
mk: Оди на претходната фотографија

en: HD Video (16 : 9)
mk: HD видео (16 : 9)

en: Height
mk: Висина

en: Hide photos already imported
mk: Сокриј веќе увезени фотографии

en: High (%d%%)
mk: Високо (%d%%)

en: How long each photo is shown on the desktop background
mk: Колку долго секоја фотографија е прикажана на позадината на работната површина

en: Image Settings
mk: Подесувања на сликата

en: Import Complete
mk: Увозот е завршен

en: Import From Folder
mk: Увоз од папката

en: Import _All
mk: Увези _се

en: Import _Selected
mk: Увези ги _селектираните

en: Import all the photos into your library
mk: Увези ги сите фотографии во својата библиотека

en: Import photos from disk to library
mk: Увоз на фотографиите од дискот на библиотеката

en: Import the selected photos into your library
mk: Увези ги избраните фотографии во својата библиотека

en: Import to Library
mk: Увоз на библиотеката

en: Imported %s
mk: Увезени %s

en: Imported failed (%d)
mk: Увезувањето не успеа (%d)

en: Importing...
mk: Увезување...

en: Increase Rating
mk: Зголеми рејтинг

en: Increase the magnification of the photo
mk: Зголемување на големината на фотографијата

en: Increase the magnification of the thumbnails
mk: Зголемување на големината на сликичките

en: Increasing ratings
mk: Зголемување на рејтингот

en: Items:
mk: Предмети:

en: Just me
mk: Само јас

en: L_ist album in public gallery
mk: _Листа на албуми во јавната галерија

en: Last Import
mk: Последен увоз

en: Leave _Fullscreen
mk: _Напушти цел екран

en: Leave fullscreen
mk: Напушти цел екран

en: Library Location
mk: Локација на библиотеката

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
mk: Ограничи го бројот на фотографии прикажани врз основа на филтер

en: Loading Shotwell
mk: Вчитување на Shotwell

en: Location:
mk: Локација:

en: Logging in...
mk: Се пријавувам во ..

en: Lose changes to %s?
mk: Заборави ја промената на %s?

en: Low (%d%%)
mk: Ниско (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
mk: Направи ја како клучна фотографија за настанот

en: Make _Key Photo for Event
mk: Направи ја како _клучна фотографија за настанот

en: Make a duplicate of the photo
mk: Направи дупликат на фотографијата

en: Maximum (%d%%)
mk: Максимално (%d%%)

en: Medium (%d%%)
mk: Средно (%d%%)

en: Medium (1024 x 768 pixels)
mk: Средна (1024 x 768 пиксели)

en: Merge
mk: Спој

en: Merging
mk: Спојување

en: Metadata
mk: Метаподатоци

en: Metric Wallet (9 x 13 cm)
mk: Метрички Паричник (9 х 13 см)

en: Missing Files
mk: Датотеки што недостасуваат

en: Modif_y Tags...
mk: _Измени ја ознаката...

en: Modify Tags
mk: Измени ја ознаката

en: Move Photos
mk: Премести ги фотографиите

en: Move Photos to Trash
mk: Премести ги фотографиите во ѓубрето

en: Move photos to an event
mk: Премести ги фотографиите на настанот

en: Move the photos to the Shotwell trash
mk: Помести ги фотографиите во ѓубрето на Shotwell

en: Move the selected photos back into the library
mk: Премести ги избраните фотографии назад во библиотеката

en: Moving Photos to New Event
mk: Преместување на фотографиите во новиот настан

en: Moving Photos to Trash
mk: Преместување на фотографиите во ѓубрето

en: Name:
mk: Име:

en: New Event
mk: Нов настан

en: Next
mk: Следна

en: Next Photo
mk: Следна фотографија

en: Next photo
mk: Следна фотографија

en: No Event
mk: Нема настани

en: No photos or videos imported.
mk: Нема увезено фотографија или видео.

en: Not a file
mk: Не е датотека

en: Not an image file
mk: Не е датотека со слики

en: Notecard (3 x 5 in.)
mk: Белешка (3 х 5 инча)

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
mk[0]: Следните оригинални фотографии не можат да се прилагодат.
mk[1]: Оригиналната фотографија не може да се прилагоди.

en: Only _Remove
mk: Само _отстрани

en: Only display photos that have not been imported
mk: Покажи само фотографии кои не се увезени

en: Only show photos with a rating of %s
mk: Покажи ги само фотографиите со рејтинг %s

en: Only show photos with a rating of %s or better
mk: Покажи ги само фотографиите со рејтинг %s или подобар

en: Open With RA_W Editor
mk: Отвори со RA_W уредникот

en: Open the selected photo's directory in the file manager
mk: Отвори ја избраната папка со фотографии во менаџерот на датотеки

en: Open the selected videos in the system video player
mk: Отвори ги избраните видеа во системскиот видео плеер

en: Original Size
mk: Оригинална големина

en: Original dimensions:
mk: Оригинални димензии:

en: Original photo could not be adjusted.
mk: Оригиналната фотографија не може да се прилагоди.

en: Original size
mk: Оригинална големина

en: Original:
mk: Оригинал:

en: Pause
mk: Пауза

en: Pause the slideshow
mk: Пауза на слајдшоу

en: Photo Manager
mk: Менаџер на фотографии

en: Photo Viewer
mk: Фото прегледувач

en: Photo _size preset:
mk: _Големина на фотографија:

en: Photo _size:
mk: _Големина на фотографија:

en: Photo source file missing: %s
mk: Недостасува изворна датотека на фотографијата: %s

en: Photos
mk: Слики

en: Photos _visible to:
mk: Фотографиите се  _видливи за:

en: Photos and videos _visible to:
mk: Фотографиите и видеа се  _видливи за:

en: Photos cannot be exported to this directory.
mk: Фотографиите не можат да се извезат на оваа папка.

en: Photos cannot be imported from this directory.
mk: Фотографиите не можат да бидат увезени од оваа папка.

en: Photos will appear in:
mk: Фотографиите ќе се појават во:

en: Pictures
mk: Слики

en: Pin Toolbar
mk: Прикачи лента со алатки

en: Pin the toolbar open
mk: Прикачување на лентата со алатки е отворено

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
mk: Ја врти рамката на отсекување на фотографијата во позиција пејзаж или портрет

en: Play
mk: Пушти

en: Play a slideshow
mk: Пушти слајдшоу

en: Please close any other application using the camera.
mk: Те молам затвори ја било која друга апликација што го користи фотоапаратот.

en: Please unmount the camera.
mk: Те молам демонтири го фотоапаратот.

en: Postcard (10 x 15 cm)
mk: Разгледница (10 x 15 см)

en: Preparing for upload
mk: Подготовки за качување

en: Preparing to auto-import photos...
mk: Подготвување на автоматско увезување на фотографии...

en: Preparing to import...
mk: Подготвување за увоз ...

en: Previous Photo
mk: Претходна фотографија

en: Previous photo
mk: Претходна фотографија

en: Print the photo to a printer connected to your computer
mk: Печати ја фотографијата со принтер поврзан на твојот компјутер

en: Private
mk: Приватно

en: Pu_blish...
mk: _Објави...

en: Public listed
mk: Јавно наведени

en: Public unlisted
mk: Јавно ненаведени

en: Publish
mk: Објави

en: Publish Photos
mk: Објави фотографии

en: Publish Photos and Videos
mk: Објави фотографии и видеа

en: Publish Videos
mk: Објави видеа

en: Publish photos _to:
mk: Објавување на _фотографии во:

en: Publish photos and videos _to
mk: Објавување на фотографии и видеа _во:

en: Publish to an e_xisting album:
mk: Објави во _постоечкиот албум:

en: Publish to various websites
mk: Објавување на различни веб страници

en: Publish videos _to
mk: Објавување на _видеа во:

en: R_emove From Library
mk: _Отстрани од библиотеката

en: Rate %s
mk: Оцени го %s

en: Rate Rejected
mk: Оцени како отфрлено

en: Rate Unrated
mk: Оцени како нерангирани

en: Re_name Event...
mk: Пре_именувај настан ...

en: Re_name Tag "%s"...
mk: Пре_именувај ја ознаката "%s"...

en: Re_vert External Edit
mk: _Врати на надворешно уредување

en: Re_vert to Original
mk: _Врати на оригиналот

en: Recommended (1600 x 1200 pixels)
mk: Препорачана (1600 x 1200 пиксели)

en: Red-eye
mk: Црвени очи

en: Redo
mk: Повтори

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
mk: Намалување или елиминирање на сите ефекти на црвени очи на фотографијата

en: Rejected Only
mk: Само отфрлени

en: Rejected _Only
mk: _Само отфрлени

en: Remove From Library
mk: Отстрани од библиотеката

en: Remove Photo From Library
mk: Избриши ја фотографијата од библиотеката

en: Remove Tag "%s" From Photo
mk: Отстрани ја ознаката "%s" од фотографијата

en: Remove Tag "%s" From _Photo
mk: Отстрани ја ознаката "%s" од _фотографијата

en: Remove any ratings
mk: Отстрани ги сите рејтинзи

en: Remove any red-eye effects in the selected region
mk: Отстрани ги сите ефекти на црвени очи во избраниот регион

en: Remove the selected photos from the library
mk: Отстрани ги избраните фотографии од библиотеката

en: Remove the selected photos from the trash
mk: Отстрани ги избраните фотографии од ѓубрето

en: Removing Event
mk: Отстранување на настанот

en: Removing Photo From Library
mk: Отстранување на фотографијата од библиотеката

en: Removing duplicated photos
mk: Отстранување на дупликат фотографии

en: Removing photos/videos from camera
mk: Отстранување на фотографии/видеа од фотоапаратот

en: Rename Event
mk: Преименувај го настанот

en: Rename Tag "%s" to "%s"
mk: Преименувај ја ознаката "%s" во "%s"

en: Replace _All
mk: Замени _се

en: Reset Colors
mk: Ресетирај бои

en: Reset all color adjustments to original
mk: Ресетирај ги сите прилагодувања на боја за да се оригинални

en: Restore Photos from Trash
mk: Врати ги фотографиите од ѓубрето

en: Restore the photos back to the Shotwell library
mk: Врати ги фотографиите назад во библиотеката на Shotwell

en: Restoring Photos From Trash
mk: Враќање на фотографиите од ѓубрето

en: Restoring previous rating
mk: Враќање на претходниот рејтинг

en: Return to current photo dimensions
mk: Врати се на тековната димензија на фотографијата

en: Revert External E_dits
mk: Врати ги надворешните _уредувања

en: Revert to Original
mk: Врати на оригиналот

en: Revert to the master photo
mk: Врати се на главната фотографија

en: Reverting
mk: Обновување

en: Rotate
mk: Ротација

en: Rotate Left
mk: Ротација лево

en: Rotate Right
mk: Ротирај десно

en: Rotate _Left
mk: Ротација _лево

en: Rotate _Right
mk: Ротација _десно

en: Rotate the photos left
mk: Ротација на фотографијата во лево

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
mk: Ротација на фотографии во десно (притисни Ctrl за да ги ротираш лево)

en: Rotating
mk: Ротирање

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
mk: Испрати '%s - help' за да ја видиш комплетната листа на опции за командната линија.

en: SD Video (4 : 3)
mk: SD видео (4 : 3)

en: Saturation
mk: Заситеност

en: Saturation:
mk: Заситување:

en: Save As
mk: Зачувај како

en: Save _As...
mk: Зачувај _како...

en: Save photo
mk: Зачувај фотографија

en: Save photo with a different name
mk: Зачувај Ја фотографијата со друго име

en: Screen
mk: Екран

en: Select _All
mk: Избери _се

en: Select all items
mk: Избери ги сите предмети

en: Send To
mk: Испрати до

en: Send _To...
mk: Испрати _на...

en: Set Rating
mk: Постави рејтинг

en: Set as Desktop Slideshow
mk: Постави како слајдшоу за работна површина

en: Set as _Desktop Background
mk: Постави како _позадина на работната површина

en: Set as _Desktop Slideshow...
mk: Постави како _слајдшоу на работната површина

en: Set rating to %s
mk: Постави рејтинг на %s

en: Set rating to rejected
mk: Постави го рејтингот на отфрлени

en: Set selected image to be the new desktop background
mk: Постави ја избраната слика како позадина на работната површина

en: Set the crop for this photo
mk: Поставува отсечување за оваа фотографија

en: Setting Photos to Previous Event
mk: Поставување на фотографиите во претходниот настан

en: Setting as rejected
mk: Поставување како отфрлено

en: Setting as unrated
mk: Поставување како без рејтинг

en: Setting rating to %s
mk: Поставување на рејтинг на %s

en: Settings
mk: Подесувања

en: Shadows
mk: Сенки

en: Shadows:
mk: Сенки:

en: Shotwell Connect
mk: Shotwell поврзување

en: Shotwell Preferences
mk: Shotwell опции

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
mk: Shotwell може да ја копира фотографијата во твојата збирка или може да ги увезе без копирање.

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
mk: Shotwell е конфигуриран за увоз на фотографии на твојата домашна папка.

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it.  Continue?
mk: Shotwell треба да го одмонтира фотоапаратот од датотечниот систем, со цел пристап до него. Дали да продолжам?

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
mk: Shotwell не беше во состојба да ги пушти одбраните видеа :%s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d).  For more information please check the Shotwell Wiki at %s
mk: Shotwell не беше во можност да ја надгради твојата фото библиотека од верзија %s (%d издание) во %s (%d издание). За повеќе информации провери Shotwell Wiki на %s

en: Show all photos
mk: Прикажи ги сите фотографии

en: Show all photos, including rejected
mk: Прикажи ги сите фотографиите, вклучувајќи ги отфрлените

en: Show each photo for
mk: Покажи ја секоја фотографија за

en: Show in File Mana_ger
mk: Прикажи

en: Show only rejected photos
mk: Покажи ги само отфрлените фотографии

en: Size:
mk: Големина:

en: Slideshow
mk: Слајдшоу

en: Small (640 x 480 pixels)
mk: Мала (640 x 480 пиксели)

en: Software:
mk: Софтвер:

en: Sort _Events
mk: Подреди ги _настаните

en: Sort _Photos
mk: Подреди  ги _фотографиите

en: Sort photos by exposure date
mk: Подреди ги фотографиите по датумот на сликање

en: Sort photos by rating
mk: Подреди ги фотографиите по рејтинг

en: Sort photos by title
mk: Подреди ги фотографиите по наслов

en: Sort photos in a descending order
mk: Подреди фотографии во опаѓачки редослед

en: Sort photos in an ascending order
mk: Подреди фотографии во растечки редослед

en: Square
mk: Квадрат

en: Stop importing photos
mk: Прекини го увезувањето на фотографии

en: Success
mk: Успешно

en: Ta_gs
mk: _Ознаки

en: Tag Photo as "%s"
mk: Означи ја фотографијата како "%s"

en: Tag the selected photo as "%s"
mk: Означи ја избраната фотографијата како "%s"

en: Tags
mk: Ознаки

en: Tags (separated by commas):
mk: Ознаки (одделени со запирки):

en: Temperature
mk: Температура

en: Temperature:
mk: Температура:

en: Testing connection to Facebook...
mk: Тестирање на поврзувањето со Фејсбук...

en: The camera is locked by another application.  Shotwell can only access the camera when it's unlocked.  Please close any other application using the camera and try again.
mk: Камерата е заклучен од страна на друга апликација. Shotwell може да пристапи до фотоапаратот само кога е отклучен. Те молам затвори ја апликацијата  и обиди се повторно.

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
mk[0]: %d фотографии или видеа не можат да бидат избришани.
mk[1]: %d фотографија или видео не може да биде избришана/о.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash.  Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash.  Delete these files?
mk[0]: %d фотографии или видеа не може да се преселат во ѓубрето. Да ја избришам оваа датотека?
mk[1]: %d фотографија или видео не може да се пресели во ѓубрето. Да ги избришам овие датотеки?

en: The selected photos were successfully published.
mk: Избраните фотографии беа успешно објавени.

en: The selected photos/videos were successfully published.
mk: Избраните фотографии/видеа беа успешно објавени.

en: The selected videos were successfully published.
mk: Избраните видеа беа успешно објавени.

en: This will destroy all changes made to the external file.  Continue? | This will destroy all changes made to %d external files.  Continue?
mk[0]: Ова ќе ги уништи сите промени направени на %d надворешни датотеки. Да продолжам?
mk[1]: Ова ќе ги уништи сите промени направени на %d надворешна датотека. Да продолжам?

en: This will remove the photo from the library.  Continue? | This will remove %d photos from the library.  Continue?
mk[0]: Ова ќе отстрани %d фотографии од библиотеката. Да продолжам?
mk[1]: Ова ќе отстрани %d фотографија од библиотеката. Да продолжам?

en: This will remove the photo from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
mk[0]: Ова ќе отстрани %d фотографии од твојата Shotwell библиотека. Дали сакаш да ја преместиш датотеката во ѓубрето? 
    Ова дејство не може да се врати назад.
mk[1]: Ова ќе отстрани %d фотографија од твојата Shotwell библиотека. Дали сакаш да ја преместиш датотеката во ѓубрето? 
    Ова дејство не може да се врати назад.

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
mk[0]: Ова ќе отстрани %d фотографии/видеа од твојата Shotwell библиотека. Дали сакаш да ја преместиш датотеката во ѓубрето? 
    Ова дејство не може да се врати назад.
mk[1]: Ова ќе отстрани %d фотографија/видео од твојата Shotwell библиотека. Дали сакаш да ја преместиш датотеката во ѓубрето? 
    Ова дејство не може да се врати назад.

en: This will remove the tag "%s" from one photo.  Continue? | This will remove the tag "%s" from %d photos.  Continue?
mk[0]: Ова ќе ја отстрани ознаката "%s" од %d фотографии. Да продолжам?
mk[1]: Ова ќе ја отстрани ознаката "%s" од %d фотографија. Да продолжам?

en: This will remove the video from your Shotwell library.  Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library.  Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
mk[0]: Ова ќе отстрани %d видеа од твојата Shotwell библиотека. Дали сакаш да ја преместиш датотеката во ѓубрето? 
    Ова дејство не може да се врати назад.
mk[1]: Ова ќе отстрани %d видео од твојата Shotwell библиотека. Дали сакаш да ја преместиш датотеката во ѓубрето? 
    Ова дејство не може да се врати назад.

en: Time Adjustment Error
mk: Грешка во прилагодувањето на времето

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
mk[0]: Прилагодувањето не може да се врати назад на следните фотографии.
mk[1]: Прилагодувањето не може да се врати назад на следната фотографија.

en: Time:
mk: Време:

en: Tint
mk: Нијанса

en: Tint:
mk: Нијанса:

en: Title:
mk: Наслов:

en: To get started, import photos in any of these ways:
mk: За да започнеш, увези фотографии на некој од следниве начини:

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
mk: Одбери друг сервис од менито за објавување на фотографии.

en: To:
mk: До:

en: Today
mk: Денес

en: Trash
mk: Ѓубре

en: Un_flag
mk: Отстрани _обележје

en: Unable to create data directory %s: %s
mk: Не можам да направам папка со податоци %s:%s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
mk: Не можам да креирам подпапка со податоци %s:%s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
mk: Не можам да направам привремена папка %s:%s

en: Unable to decode file
mk: Не може да се декодира датотеката

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
mk[0]: Не може да се избришат %d фотографии/видеа од фотоапаратот поради грешки.
mk[1]: Не може да се избрише %d фотографија/видео од фотоапаратот поради грешки.

en: Unable to display help: %s
mk: Не можам да прикажам помош:%s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
mk[0]: Не може да се дуплираат %d фотографии поради грешка во датотеката
mk[1]: Не може да се дуплира %d фотографија поради грешка во датотеката

en: Unable to export %s: %s
mk: Не може да се извезува %s:%s

en: Unable to export background to %s: %s
mk: Не може да се извезува позадина на %s:%s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
mk: Нееможноста да се извезе следната фотографија се должи на грешки во датотеката.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
mk: Не можам да добијам прегледи од фотоапаратот:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
mk: Не можам да генерирам привремена датотека за %s:%s

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
mk: Не може да се стартува Nautilus Send-To: %s

en: Unable to launch editor: %s
mk: Не е можно да го стартуваш уредникот: %s

en: Unable to lock camera: %s
mk: Не може да се заклучи фотоапаратот: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
mk: Не може да се следи %s: Не постои папка (%s)

en: Unable to open in file manager: %s
mk: Неможе да се отвори во менаџерот на датотеки: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
mk: Не можам да ја отворам/креирам базата на податоци со фотографии %s: код за грешка %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
mk: Не може да се подготви десктоп слајдшоу: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
mk: Фотографијата не може да се печати:
    %s

en: Unable to rename tag to "%s" because the tag already exists.
mk: Не можам да ја преименувам ознаката во  "%s", бидејќи ознаката веќе постои.

en: Unable to unmount camera.  Try unmounting the camera from the file manager.
mk: Не можам да го демонтирам фотоапаратот. Обиди се да го демонтираш фотоапаратот од менаџерот на датотеки.

en: Unconstrained
mk: Неограничено

en: Undated
mk: Без датум

en: Undo
mk: Врати

en: Undoing Date and Time Adjustment
mk: Враќање на прилагодувањето на датумот и времето

en: Undoing Enhance
mk: Враќање на подобрувањето

en: Undoing Flip Horizontally
mk: Враќање на хоризонтално вртење

en: Undoing Flip Vertically
mk: Враќање на вертикално вртење

en: Undoing Revert
mk: Враќање на обновување

en: Undoing Rotate
mk: Враќање на ротација

en: Unflag
mk: Отстрани обележје

en: Unflag selected photos
mk: Отстрани обележје од избраните фотографии

en: Unknown error attempting to verify Shotwell's database: %s
mk: Непозната грешка при обидот за верификација на база на податоци на Shotwell :%s

en: Unmerging
mk: Враќање на спојувањето

en: Unmodified
mk: Непроменето

en: Unmounting...
mk: Демонтирање ...

en: Unsupported file format
mk: Неподдржан формат на датотека

en: Updating library...
mk: Ажурирање на библиотеката ...

en: Uploading %d of %d
mk: Качувам %d од %d

en: Use a _standard size:
mk: Користи  _стандардна големина:

en: Use a c_ustom size:
mk: Користи  _сопствена големина:

en: User aborted import
mk: Корисникот го прекина увозот

en: Video privacy _setting:
mk: _Подесување на приватност на видеата

en: Videos
mk: Видеа

en: Videos _visible to:
mk: Видеата се  _видливи за:

en: Videos and new photo albums _visible to:
mk: Видеата и новите фото албуми се видливи:

en: View Eve_nt for Photo
mk: Погледни го _настанот за фотографијата

en: Visit the Yorba web site
mk: Посети ја веб-страницата на Yorba

en: Wallet (2 x 3 in.)
mk: Паричник (2 x 3 инча)

en: Welcome to Shotwell!
mk: Добредојде во Shotwell!

en: Welcome!
mk: Добредојде!

en: Where would you like to publish the selected photos?
mk: Каде би сакал да ги објавиш избраните фотографии?

en: Width
mk: Ширина

en: Width or height
mk: Ширина или висина

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
mk: Напиши ознаки, наслови, и други _метаподатоци во датотеката за фотографии

en: Writing metadata to files...
mk: Пишување на метаподатоци во датотеки ...

en: Yesterday
mk: Вчера

en: You are logged into Facebook as %s.
mk: Најавен си на Фејсбук како %s.

en: You are logged into Flickr as %s.
mk: Најавен си во Flickr како %s.

en: You are logged into Picasa Web Albums as %s.
mk: Најавен си во Picasa Web Albums како %s.

en: You are logged into YouTube as %s.
mk: Најавени сте на YouTube како %s.

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don't yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
mk: Не си најавен во моментов во Фејсбук. 
    Ако сеуште немаш Фејсбук сметка, може да се создаде за време на процесот. За време на пријавувањето, Shotwell поврзувањето може да ви побара дозвола за качување и објавување на фотографии. Овие дозволи се потребни за Shotwell поврзувањето да функционира.

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
mk: Не си најавен во моментов во Yandex.Fotki.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
mk: Не си најавен во моментов во YouTube.
    За да продолжите мора да имате Google сметка која е поставена за користење со YouTube. Може да ја поставиш сметката со помош на твојот веб пребарувач за да влезеш во YouTube сајтот.

en: You can also import photos in any of these ways:
mk: Исто така може да се внесуваат фотографии на некој од следниве начини:

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
mk: Веќе си најавен и одјавен од Фејсбук во текот на оваа сесија Shotwell.
    За да продолжи објавувањето на Фејсбук, напушти го и рестартирај го Shotwell, и обиди се со повторно објавување.

en: You have already logged in and out of Flickr during this Shotwell session.
    To continue publishing to Flickr, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
mk: Веќе сте најавени во и надвор од Flickr во текот на оваа седница Shotwell. За да продолжи објавување на Фликр, цигарите и да го рестартирате Shotwell, тогаш обидете се повторно објавување.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
mk: Твојата Flickr Про сметка ви дава право на неограничено качување.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month, you have %d megabytes remaining in your upload quota.
mk: Твојата слободна Flickr сметка те ограничува колку податоци можеш да испратиш месечно. Овој месец имате %d мегабајти останато за качување.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
mk: Твојата фото библиотека не е компатибилна со оваа верзија на Shotwell. Креирана е од Shotwell %s (%d издание). Оваа верзија е %s (%d издание). Те молам да ја исчистиш твојата библиотека со бришење на %s и повторно увези ги твоите фотографии.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell.  It appears it was created by Shotwell %s (schema %d).  This version is %s (schema %d).  Please use the latest version of Shotwell.
mk: Твојата фото библиотека не е компатибилна со оваа верзија на Shotwell. Креирана е од Shotwell %s (%d издание). Оваа верзија е %s (%d издание). Те молам користи ја најновата верзија на Shotwell.

en: Zoom _100%
mk: _Зумирај 100%

en: Zoom _200%
mk: _Зумирај 200%

en: Zoom _In
mk: _Зголеми

en: Zoom _Out
mk: _Намали

en: Zoom the photo to fit on the screen
mk: Зумирај ја фотографијата за да ја собере на екранот

en: [FILE]
mk: [ДАТОТЕКА]

en: _About
mk: _За

en: _Adjust
mk: _Прилагоди

en: _Adjust Date and Time...
mk: _Прилагоди го датумот и времето...

en: _All Photos
mk: _Сите фотографии

en: _Ascending
mk: _Растење

en: _Background:
mk: _Позадина

en: _Basic Information
mk: _Основни информации

en: _Cancel
mk: _Откажи

en: _Close
mk: _Затвори

en: _Contents
mk: _Содржина

en: _Crop
mk: _Исечи

en: _Decrease
mk: _Намали

en: _Delete
mk: _Избриши

en: _Delete Tag "%s"
mk: _Избриши ознака '%s'

en: _Don't show this message again
mk: _Не ја покажувај оваа порака повторно

en: _Duplicate
mk: _Дупликат

en: _Edit
mk: _Уреди

en: _Enhance
mk: _Подобри

en: _Export...
mk: _Извоз...

en: _File
mk: _Датотека

en: _Filter Photos
mk: _Филтрирање на фотографијата

en: _Flag
mk: _Обележи

en: _Format:
mk: _Формат:

en: _Help
mk: _Помош

en: _Import
mk: _Увези

en: _Import From Folder...
mk: _Увези од папката ...

en: _Import in Place
mk: _Увези на место

en: _Import photos from your %s folder
mk: _Увези фотографии од вашата %s папка

en: _Import photos to:
mk: _Увези фотографии во:

en: _Increase
mk: _Зголеми

en: _Keep
mk: _Зачувај

en: _Login
mk: _Пријави се

en: _Logout
mk: _Одјави се

en: _Match photo aspect ratio
mk: _Запази го соодносот на фотографијата

en: _Merge Events
mk: _Спој ги настаните

en: _Modify original file
mk: _Измени ја оригиналната датотека

en: _Move to Trash
mk: _Премеси во ѓубрето

en: _New Event
mk: _Нов настан

en: _Next Photo
mk: _Следна фотографија

en: _Output photo at:
mk: _Излез на фотографијата како:

en: _Photo
mk: _Фотографија

en: _Photos
mk: _Фотографии

en: _Play Video
mk: _Пушти го видеото

en: _Preferences
mk: _Опции

en: _Previous Photo
mk: _Претходна фотографија

en: _Print...
mk: _Печати...

en: _Publish
mk: _Објави

en: _Quality:
mk: _Квалитет:

en: _Quit
mk: _Напушти

en: _Ratings
mk: _Рејтинг

en: _Red-eye
mk: _Црвени очи

en: _Redo
mk: _Повтори

en: _Rejected
mk: _Отфрлено

en: _Remove
mk: _Отстрани

en: _Replace
mk: _Замени

en: _Reset
mk: _Ресетирај

en: _Restore
mk: _Врати

en: _Save
mk: _Зачувај

en: _Save a Copy
mk: _Зачувај ја копијата

en: _Scaling constraint:
mk: _Scaling Ограничување:

en: _Set Rating
mk: _Постави рејтинг

en: _Skip
mk: _Прескокни

en: _Stop Import
mk: _Стопирање на увезувањето

en: _Titles
mk: _Наслови

en: _Trash File | _Trash Files
mk[0]: _Датотеки во ѓубре
mk[1]: _Датотека во ѓубре

en: _Undo
mk: _Врати

en: _Unmount
mk: _Демонтирај

en: _Unrated
mk: _Без рејтинг

en: _View
mk: _Поглед

en: _Watch library directory for new files
mk: Види ја папката на библиотеката за нови датотеки

en: black
mk: црно

en: cm
mk: см

en: day | days
mk[0]: дена
mk[1]: ден

en: hour | hours
mk[0]: часа
mk[1]: час

en: in.
mk: инчи

en: is
mk: -

en: minute | minutes
mk[0]: минути
mk[1]: минута

en: modified
mk: изменето

en: period of time
mk: временски период

en: pixels per inch
mk: пиксели по инч

en: second | seconds
mk[0]: секунди
mk[1]: секунда

en: seconds
mk: секунди

en: white
mk: бело
