gnome-control-center HEAD - en to ms translation catalogue (453 entries)

en: %2$s You have %1$u try left | %2$s You have %1$u tries left
ms[0]: %2$s Anda masih ada %1$u percubaan lagi
ms[1]: %2$s Anda masih ada %1$u percubaan lagi

en: %i hour | %i hours
ms[0]: %i jam
ms[1]: %i jam

en: %i minute | %i minutes
ms[0]: %i minit
ms[1]: %i minit

en: %s Requires Authentication
ms: %s Memerlukan Pengesahihan

en: %s of UPS backup power remaining
ms: %s kuasa sandar UPS berbaki

en: A dictionary of XSETTINGS to override
ms: Kamus XSETTINGS yang dibatalkan

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
ms: Satu senarai rentetan yang mewakili modul GTK+ akan dimuatkan, biasanya selain dari tambahan bersyarat dan paksa yang telah dilumpuhkan.

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
ms: Senarai rentetan yang mewakili modul GTK+ akan dimuatkan, walaupun jika dibenarkan secara lalai didalam konfigurasi mereka.

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
ms: Senarai rentetan yang mewakili pemalam yang boleh dimuatkan (lalai: "all"). Ia hanya dinilai ketika permulaan.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ms: Pengganda pemecutan bagi gerakan tetikus. Nilai -1 adalah lalai sistem.

en: Airplane mode disabled
ms: Mod penerbangan dilumpuhkan

en: Airplane mode enabled
ms: Mod penerbangan dibenarkan

en: Antialiasing
ms: Antialias

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ms: Kira-kira %s kuasa sandar UPS berbaki (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ms: Kira-kira %s kuasa sandar UPS berbaki (%.0f%%). Pulihkan kuasa AC kepada komputer anda untuk menghindari kehilangan data.

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
ms: Kira-kira %s berbaki (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ms: Kuasa bateri komputer bersambung rendah

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
ms: Komputer bersambung kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ms: Komputer bersambung sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicas.

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
ms: Pengesahihan diperlukan untuk mengubah suai imej OLED untuk tablet Wacom

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
ms: Pengesahihan diperlukan untuk mengubah suai kecerahan komputer riba

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
ms: Pengesahihan diperlukan untuk mengubah suai penutup LED untuk tablet Wacom

en: Automatic hibernation
ms: Hibernasi automatik

en: Automatic logout
ms: Daftar keluar automatik

en: Automatic suspend
ms: Tangguh automatik

en: Battery critically low
ms: Kuasa bateri sangat rendah

en: Battery is critically low
ms: Kuasa bateri tersangat rendah

en: Battery is low
ms: Kuasa bateri rendah

en: Battery low
ms: Kuasa bateri rendah

en: Binding
ms: Pengikatan

en: Binding for power button.
ms: Pengikatan untuk butang kuasa.

en: Binding for the custom binding
ms: Pengikatan untuk pengikatan suai

en: Binding for the magnifier to zoom in
ms: Pengikatan untuk mengezum masuk pembesar skrin

en: Binding for the magnifier to zoom out
ms: Pengikatan untuk mengezum keluar pembesar skrin

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
ms: Pengikatan untuk menyalin satu tangkap layar tetingkap ke papan keratan.

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
ms: Pengikatan untuk menyalin satu tangkap layar kawasan ke papan keratan.

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
ms: Pengikatan untuk salin cekupan skrin ke papan keratan.

en: Binding to cycle the screen brightness.
ms: Pengikatan untuk kitarkan kecerahan skrin.

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
ms: Pengikatan untuk rendahkan kecerahan papan kekunci.

en: Binding to decrease the screen brightness.
ms: Pengikatan untuk rendahkan kecerahan skrin.

en: Binding to decrease the text size
ms: Pengikatan untuk kecilkan saiz teks

en: Binding to eject an optical disc.
ms: Pengikatan untuk lentingkan cakera optik.

en: Binding to hibernate the machine.
ms: Pengikatan untuk hibernasikan komputer.

en: Binding to increase the keyboard brightness.
ms: Pengikatan untuk tingkatkan kecerahan papan kekunci.

en: Binding to increase the screen brightness.
ms: Pengikatan untuk tingkatkan kecerahan skrin.

en: Binding to increase the text size
ms: Pengikatan untuk besarkan saiz teks

en: Binding to launch GNOME Settings.
ms: Mengikat untuk lancarkan tetapan GNOME.

en: Binding to launch the calculator.
ms: Pengikatan untuk lancarkan kalkulator.

en: Binding to launch the email client.
ms: Pengikatan untuk lancarkan klien emel.

en: Binding to launch the help browser.
ms: Pengikatan untuk lancarkan pelayar bantuan.

en: Binding to launch the media player.
ms: Pengikatan untuk lancarkan pemain media.

en: Binding to launch the search tool.
ms: Pengikatan untuk lancarkan alat gelintar.

en: Binding to launch the web browser.
ms: Pengikatan untuk lancarkan pelayar sesawang.

en: Binding to lock the screen.
ms: Pengikatan untuk mengunci skrin.

en: Binding to log out.
ms: Pengikatan untuk mendaftar keluar.

en: Binding to lower the volume with higher precision.
ms: Pengikatan untuk rendahkan volum dengan tepatan lebih tinggi.

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
ms: Pengikatan untuk rendahkan volum tanpa mengeluarkan kesan bunyi.

en: Binding to lower the volume.
ms: Pengikatan untuk rendahkan volum.

en: Binding to mute/unmute the microphone.
ms: Pengikatan untuk senyap/suarakan mikrofon.

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
ms: Pengikatan untuk senyap/suarakan volum tanpa mengeluarkan kesan bunyi.

en: Binding to mute/unmute the volume.
ms: Pengikatan untuk senyap/suarakan volum.

en: Binding to open the Home folder.
ms: Pengikatan untuk membuka folder Rumah.

en: Binding to pause playback.
ms: Pengikatan untuk menjeda main balik.

en: Binding to raise the volume with higher precision.
ms: Pengikatan untuk naikkan volum dengan tepatan lebih tinggi.

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
ms: Pengikatan untuk tingkatkan volum tanpa mengeluarkan kesan bunyi.

en: Binding to raise the volume.
ms: Pengikatan untuk naikkan volum.

en: Binding to record a short video of the screen
ms: Pengikatan untuk merakam satu video pendek skrin

en: Binding to show current battery status.
ms: Pengikatan untuk menunjuk status bateri semasa.

en: Binding to show the on-screen keyboard
ms: Pengikatan untuk benarkan papan kekunci atas-skrin

en: Binding to show the screen magnifier
ms: Pengikatan untuk menunjukkan pembesar skrin

en: Binding to skip backward in current track.
ms: Pengikatan untuk langkau undur ke trek semasa.

en: Binding to skip forward in current track.
ms: Pengikatan untuk langkau maju ke trek semasa.

en: Binding to skip to next track.
ms: Pengikatan untuk langkau ke trek berikutnya.

en: Binding to skip to previous track.
ms: Pengikatan untuk langkau ke trek terdahulu.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
ms: Pengikatan untuk mulakan main balik (atau togol main/jeda).

en: Binding to start the screen reader
ms: Pengikatan untuk memulakan pembaca skrin

en: Binding to stop playback.
ms: Pengikatan untuk hentikan main semula.

en: Binding to suspend the machine.
ms: Pengikatan untuk tangguh komputer.

en: Binding to switch the touchpad off.
ms: Pengikatan untuk matikan pad sentuh.

en: Binding to switch the touchpad on.
ms: Pengikatan untuk hidupkan pad sentuh.

en: Binding to take a screenshot of a window.
ms: Pengikatan untuk mengambil tangkap layar tetingkap.

en: Binding to take a screenshot of an area.
ms: Pengikatan untuk ambil cekupan skrin bagi kawasan.

en: Binding to take a screenshot.
ms: Pengikatan untuk ambil cekupan skrin.

en: Binding to toggle airplane mode.
ms: Pengikatan untuk togol mod kapal terbang.

en: Binding to toggle automatic screen orientation.
ms: Pengikatan untuk togol orientasi skrin automatik.

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
ms: Pengikatan untuk togol mod kapal terbang bluetooth.

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
ms: Pengikatan untuk togol mod main balik rawak dalam pemain media.

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
ms: Pengikatan untuk togol mod ulang dalam pemain media.

en: Binding to toggle the interface contrast
ms: Pengikatan untuk togol beza jelas antara muka

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
ms: Pengikatan untuk togol kecerahan papan kekunci.

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
ms: Pengikatan untuk togol pad sentuh hidup/mati.

en: Bluetooth RF kill
ms: Matikan RF Bluetooth

en: Bluetooth disabled
ms: Bluetooth dilumpuhkan

en: Bluetooth enabled
ms: Bluetooth dibenarkan

en: Button label for OLED display.
ms: Label butang untuk paparan OLED.

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
ms: Kira waktu matahari terbit dan matahari terbenam secara automatik, dari lokasi semasa.

en: Cancel
ms: Batal

en: Cell phone battery low
ms: Kuasa bateri telefon bimbit rendah

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
ms: Telefon bimbit kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ms: Telefon bimbit sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicaskan.

en: Color
ms: Warna

en: Color calibration device added
ms: Peranti penentukuran warna ditambah

en: Color calibration device removed
ms: Peranti penentukuran warna dibuang

en: Command
ms: Perintah

en: Command to run when the binding is invoked
ms: Perintah untuk dijalankan bila pengikatan diseru

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
ms: Komputer akan dihibernasi tidak lama lagi jika ia tidak dipalamkan.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
ms: Komputer akan dimatikan tidak lama lagi jika ia tidak dipalamkan.

en: Computer will suspend very soon because of inactivity.
ms: Komputer akan ditangguh tidak lama lagi kerana ketidakaktifan.

en: Configuring new printer
ms: Mengkonfigur pencetak baharu

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ms: Salin satu tangkap layar tetingkap ke papan keratan

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ms: Salin satu tangkap layar kawasan ke papan keratan

en: Copy a screenshot to clipboard
ms: Salin satu tangkap layar ke papan keratan

en: Cover open
ms: Penutup terbuka

en: Credentials required in order to print
ms: Kelayakan diperlukan untuk mencetak

en: Custom keybindings
ms: Pengikatan kekunci suai

en: Date & Time Settings
ms: Tetapan Tarikh & Waktu

en: Decrease text size
ms: Kecilkan saiz teks

en: Delay between repeats in milliseconds.
ms: Lengah antara ulang dalam milisaat.

en: Dim the screen after a period of inactivity
ms: Malapkan skrin selepas satu tempoh ketidakaktifan

en: Disable touchpad while typing
ms: Lumpuhkan pad sentuh semasa menaip

en: Disk Space
ms: Ruang Cakera

en: Distance before a drag is started.
ms: Jarak sebelum seret dimulakan.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ms: Jarak dalam piksel yang mana penuding mesti bergerak sebelum gerakan tetikus terpecut diaktifkan. Nilai -1 adalah lalai sistem.

en: Door open
ms: Pintu terbuka

en: Double click time
ms: Tempoh dwi-klik

en: Drag threshold
ms: Ambang seret

en: Either your keyboard has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
ms: Sama ada papan kekunci anda telah disambung semula atau ada yang baharu dipalamkan. Jika anda tidak membuatnya, periksa sistem anda jika ada peranti yang mencurigakan.

en: Eject
ms: Lenting

en: Empty Trash
ms: Kosongkan Tong Sampah

en: Enable horizontal scrolling
ms: Benarkan penatalan mengufuk

en: Enable mouse clicks with touchpad
ms: Benarkan klik tetikus melalui pad sentuh

en: Enable the ALS sensor
ms: Benarkan penderia ALS

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
ms: Benarkan in untuk mengalih kursor bila pengguna menyentuh tablet.

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
ms: Benarkan ini untuk hadkan kawasan tablet Wacom untuk padankan nisbah bidang output.

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
ms: Benarkan ini untuk tetapkan tablet ke mod mutlak.

en: Enable touchpad
ms: Benarkan pad sentuh

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
ms: Benarkan emulasi butang tetikus tengah melalui klik butang kiri dan kanan secara serentak.

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ms: Masukkan PIN untuk menyahkunci kad SIM anda

en: Examine
ms: Periksa

en: File name of the bell sound to be played.
ms: Nama fail bagi bunyi loceng untuk dimainkan.

en: Free percentage notify threshold
ms: Ambang maklum peratus bebas

en: Free space notify threshold
ms: Ambang pemberitahu ruang bebas

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
ms: Pemalam Warna bagi Daemon Tetapan GNOME

en: Hardware Airplane Mode
ms: Mod Penerbangan Perkakasan

en: Hibernate button
ms: Butang hibernasi

en: Hinting
ms: Pembayang

en: Home folder
ms: Folder rumah

en: If the ambient light sensor functionality is enabled.
ms: Jika kefungsian penderia cahaya ambien dibenarkan.

en: If the night light mode is enabled
ms: Jika mod cahaya malam dibenarkan

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle.
ms: Jika skrin patut dimalapkan untuk menjimatkan kuasa ketika komputer melahu.

en: Ignore
ms: Abaikan

en: Increase text size
ms: Besarkan saiz teks

en: Initial Key Repeat Delay
ms: Lengah Ulang Kekunci Awalan

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
ms: Lengah ulang kekunci awal dalam milisaat.

en: Key Repeat Interval
ms: Sela Ulang Kekunci

en: Key combination for the custom action
ms: Gabungan kekunci untuk tindakan suai

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
ms: Gabungan kekunci untuk tindakan suai gelang-sentuh atau jalur-sentuh

en: Keyboard Bell Custom Filename
ms: Nama Fail Suai Loceng Papan Kekunci

en: Keyboard battery low
ms: Kuasa bateri papan kekunci rendah

en: Keyboard brightness down
ms: Kecerahan papan kekunci turun

en: Keyboard brightness toggle
ms: Togol kecerahan papan kekunci

en: Keyboard brightness up
ms: Kecerahan papan kekunci naik

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
ms: Label akan diterap ke paparan OLED yang berasal dari butang

en: Laptop battery critically low
ms: Bateri komputer riba sangat rendah

en: Laptop battery low
ms: Kuasa bateri komputer riba rendah

en: Launch calculator
ms: Lancar kalkulator

en: Launch email client
ms: Lancar klien emel

en: Launch help browser
ms: Lancar pelayar bantuan

en: Launch media player
ms: Lancar pemain media

en: Launch settings
ms: Tetapan lancar

en: Launch web browser
ms: Lancar pelayar sesawang

en: Length of a double click in milliseconds.
ms: Panjang dwi-klik dalam milisaat.

en: Lid has been closed
ms: Penutup ditutup

en: Lid has been opened
ms: Penutup telah dibuka

en: List of custom keybindings
ms: Senarai pengikatan kekunci suai

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
ms: Senarai modul GTK+ yang dilumpuhkan

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
ms: Senarai modul GTK+ yang dibenarkan

en: List of plugins that are allowed to be loaded
ms: Senarai pemalam yang boleh dimuatkan

en: Lock screen
ms: Kunci skrin

en: Log out
ms: Daftar keluar

en: Low Disk Space
ms: Ruang Cakera Rendah

en: Low Disk Space on “%s”
ms: Ruang Cakera Rendah pada "%s"

en: Magnifier zoom in
ms: Pembesar dizum masuk

en: Magnifier zoom out
ms: Pembesar dizum keluar

en: Marker supply low
ms: Kekurangan bekalan penanda

en: Maximum length of screen recordings
ms: Tempoh maksimum rakaman skrin

en: Media player battery low
ms: Kuasa bateri pemain media rendah

en: Media player is low in power (%.0f%%)
ms: Pemain media kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ms: Pemain media sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicas.

en: Microphone mute/unmute
ms: Mikrofon senyap/suarakan

en: Middle button emulation
ms: Emulasi butang tengah

en: Minimum notify period for repeated warnings
ms: Tempoh pemberitahu minimum bagi amaran berulang

en: Missing printer driver
ms: Pemacu pencetak hilang

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
ms: Ubah suai imej OLED untuk tablet Wacom

en: Modify the laptop brightness
ms: Ubah suai kecerahan komputer riba

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
ms: Ubah suai penutup LED untuk tablet Wacom

en: Motion Threshold
ms: Ambang Gerakan

en: Mount paths to ignore
ms: Laluan lekap yang diabaikan

en: Mouse battery low
ms: Kuasa bateri tetikus rendah

en: Mouse button orientation
ms: Orientasi butang tetikus

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
ms: Butang emulasi roda tetikus. 0 untuk lumpuhkan fitur.

en: Name
ms: Nama

en: Name of the custom binding
ms: Nama pengikatan suai

en: Natural scrolling
ms: Penatalan tabii

en: New USB device
ms: Peranti USB baharu

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
ms: Peranti baharu telah dikesan ketika sesi tidak berkunci. Jika anda tidak memalam apa-apa, periksa sistem anda jika ada peranti yang mencurigakan.

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
ms: Peranti baharu telah dikesan ketika anda tiada. Ia telah dikunci kerana perlindungan USB aktif.

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ms: Peranti baharu telah dikesan ketika anda tiada. Sila putuskan dan sambung semula peranti tersebut untuk mula menggunakannya.

en: New keyboard detected
ms: Papan kekunci baharu dikesan

en: Next track
ms: Trek berikutnya

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
ms: Mod cahaya malam mengubah suhu warna paparan anda ketika matahari sudah terbenam atau pada waktu praset.

en: No driver for this printer.
ms: Tiada pemacu untuk pencetak ini.

en: No printer driver for %s.
ms: Tiada pemacu pencetak untuk %s.

en: Not connected?
ms: Tidak bersambung?

en: On AC power
ms: Kuasa AC

en: On battery power
ms: Kuasa bateri

en: On which connections the service is enabled
ms: Sambungan perkhidmatan manakah dibenarkan

en: Out of a marker supply
ms: Kehabisan bekalan penanda

en: Out of paper
ms: Kehabisan kertas

en: PDA battery low
ms: Kuasa bateri PDA rendah

en: PDA is low in power (%.0f%%)
ms: PDA kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ms: PDA sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicaskan.

en: Paper low
ms: Kekurangan kertas

en: Pause playback
ms: Jeda main balik

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
ms: Ambang peratusan ruang bebas untuk amaran awalan bila ruang cakera rendah. Jika peratus ruang bebas jatuh di bawah aras ini, amaran akan ditunjukkan.

en: Play (or play/pause)
ms: Main (atau main/jeda)

en: Please provide the PIN for SIM card %s
ms: Sila sediakan PIN untuk kad SIM %s

en: Please wait…
ms: Tunggu sebentar…

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
ms: Nilai yang mungkin adalah “on”, “off”, dan “custom”.

en: Power
ms: Kuasa

en: Power button
ms: Butang kuasa

en: Power button action
ms: Tindakan butang kuasa

en: Precise volume down
ms: Volum tepat turun

en: Precise volume up
ms: Volum tepat naik

en: Previous track
ms: Trek terdahulu

en: Printer added
ms: Pencetak ditambah

en: Printer configuration error
ms: Ralat konfigurasi pencetak

en: Printer error
ms: Ralat pencetak

en: Printer off-line
ms: Pencetak di luar talian

en: Printer report
ms: Laporan pencetak

en: Printer warning
ms: Amaran pencetak

en: Printer “%s” has no toner left.
ms: Toner pencetak "%s" sudah habis.

en: Printer “%s” is currently off-line.
ms: Pencetak “%s” buat masa ini di luar talian.

en: Printer “%s” is low on a marker supply.
ms: Pencetak “%s” kekurangan bekalan penanda.

en: Printer “%s” is low on paper.
ms: Kertas pada pencetak "%s" semakin berkurangan.

en: Printer “%s” is low on toner.
ms: Toner pencetak "%s" semakin berkurangan.

en: Printer “%s” is out of a marker supply.
ms: Pencetak “%s” kehabisan bekalan penanda.

en: Printer “%s” is out of paper.
ms: Kertas pada pencetak "%s" sudah habis.

en: Printer “%s” may not be connected.
ms: Pencetak "%s" tidak bersambung.

en: Printer “%s”: “%s”.
ms: Pencetak “%s”: “%s”.

en: Printers
ms: Pencetak

en: Quiet volume down
ms: Volum senyap turun

en: Quiet volume mute/unmute
ms: Volum senyap senyap/suarakan

en: Quiet volume up
ms: Volum senyap naik

en: RF kill
ms: Matikan RF

en: RGBA order
ms: Tertib RGBA

en: Recalibrate now
ms: Tentukur semula sekarang

en: Recalibration required
ms: Penentukuran semula diperlukan

en: Reconnect USB device
ms: Sambung semula peranti USB

en: Record a short video of the screen
ms: Rakam satu video pendek skrin

en: Remember NumLock state
ms: Ingat keadaan NumLock

en: SIM card unlock error
ms: Ralat menyahkunci kad SIM

en: Screen brightness cycle
ms: Kitar kecerahan skrin

en: Screen brightness down
ms: Kecerahan skrin turun

en: Screen brightness up
ms: Kecerahan skrin naik

en: Screencast from %d %t.webm
ms: Screencast dari  %d %t.webm

en: Screenshot from %s
ms: Tangkap layar dari %s

en: Screenshot taken
ms: Tangkap layar diambil

en: Search
ms: Gelintar

en: Select the touchpad scroll method
ms: Pilih kaedah tatal pad sentuh

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
ms: Pilih kaedah tatal pad sentuh. Nilai disokong adalah: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
ms: Tetapkan ini pada BENAR jika anda mempunyai masalah dengan ketukan pada pad sesentuh secara tidak sengaja semasa menaip.

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
ms: Tetapkan ini pada BENAR untuk membenarkan penatalan melintang dengan kaedah yang sama dipilih dengan kekunci scroll_method.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ms: Tetapkan ini kepada BENAR untuk benarkan penghantaran klik tetikus bila mengetuk pada pad sentuh.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
ms: Tetapkan ini pada BENAR untuk benarkan semua pad sentuh.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
ms: Tetapkan ini pada BENAR untuk benarkan penatalan (songsang) tabii bagi pad sentuh.

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
ms: Tetapkan ini menjadi salah satu dari “none”, “lock-screen”, atau “force-logout”. Tindakan akan dilakukan bila kad pintar digunakan untuk daftar masuk dibuang.

en: Set this to the logical button mapping.
ms: Tetapkan ini kepada pemetaan butang logikal.

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
ms: Tetapkan ini kepada nilai tekanan yang mana peristiwa klik stylus dijana.

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
ms: Tetapkan ini kepada nilai tekanan yang mana peristiwa klik pemadam dijana.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
ms: Tetapkan ini pada x1, y1 dan x2, y2 bagi kawasan boleh guna oleh alatan.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
ms: Tetapkan ini ke x1, y1 dan x2, y2 bagi lengkung tekanan yang dilaksanakan oleh pemadam.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
ms: Tetapkan ini ke x1, y1 dan x2, y2 bagi lengkung tekanan yang dilaksanakan oleh stylus.

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
ms: Tetapkan ini menjadi “none”, “cw” untuk 90 darjah ikut jam, “half” untuk180 darjah, dan “ccw” untuk 90 darjah lawan jam.

en: Settings
ms: Tetapan

en: Show battery status
ms: Tunjuk status bateri

en: Single Click
ms: Klik Tunggal

en: Size of the volume step for each volume change
ms: Saiz bagi langkah volum untuk setiap perubahan volum

en: Size of volume step
ms: Saiz bagi langkah volum

en: Skip backward in current track
ms: Langkau undur pada trek semasa

en: Skip forward in current track
ms: Langkau maju pada trek semasa

en: Sleep timeout computer when on AC
ms: Had masa tamat tidur bagi komputer semasa mod AC

en: Sleep timeout computer when on battery
ms: Had masa tamat tidur bagi komputer semasa mod bateri

en: Smartcard removal action
ms: Tindakan penanggalan kad pintar

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
ms: Tentukan senarai laluan lekapan untuk abaikan bila ia dijalankan dalam ruang cakera rendah.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
ms: Nyatakan masa dalam minit. Amaran berturut bagi volum tidak akan berlaku lebih kerap dari tempoh ini.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
ms: Nyatakan jumlah dalam GB. Jika jumlah ruang bebas adalah lebih dari ini, tiada amaran akan ditunjukkan.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
ms: Nyatakan peratus ruang cakera bebas patut dikurangkan sebelum isukan amaran berturutan.

en: Static binding for power button.
ms: Pengikatan statik untuk butang kuasa.

en: Static binding to cycle the screen brightness.
ms: Pengikatan statik untuk kitarkan kecerahan skrin.

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
ms: Pengikatan statik untuk rendahkan kecerahan papan kekunci.

en: Static binding to decrease the screen brightness.
ms: Pengikatan statik untuk rendahkan kecerahan skrin.

en: Static binding to eject an optical disc.
ms: Pengikatan statik untuk lentingkan cakera optik.

en: Static binding to hibernate the machine.
ms: Pengikatan statik untuk hibernasikan komputer.

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
ms: Pengikatan statik untuk tingkatkan kecerahan papan kekunci.

en: Static binding to increase the screen brightness.
ms: Pengikatan statik untuk tingkatkan kecerahan skrin.

en: Static binding to launch GNOME Settings.
ms: Pengikatan statik untuk melancarkan Tetapan GNOME.

en: Static binding to launch the calculator.
ms: Pengikatan statik untuk lancarkan kalkulator.

en: Static binding to launch the email client.
ms: Pengikatan statik untuk lancarkan klien emel.

en: Static binding to launch the media player.
ms: Pengikatan statik untuk lancarkan pemain media.

en: Static binding to launch the search tool.
ms: Pengikatan statik untuk lancarkan alat gelintar.

en: Static binding to launch the web browser.
ms: Pengikatan statik untuk lancarkan pelayar sesawang.

en: Static binding to lock the screen.
ms: Pengikatan statik untuk mengunci skrin.

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
ms: Pengikatan statik untuk rendahkan volum dengan tepatan lebih tinggi.

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
ms: Pengikatan statik untuk rendahkan volum tanpa mengeluarkan kesan bunyi.

en: Static binding to lower the volume.
ms: Pengikatan statik untuk rendahkan volum.

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
ms: Pengikatan statik untuk senyap/suarakan mikrofon.

en: Static binding to mute/unmute the volume.
ms: Pengikatan statik untuk senyap/suarakan volum.

en: Static binding to open the Home folder.
ms: Pengikatan statik untuk membuka folder Rumah.

en: Static binding to pause playback.
ms: Pengikatan statik untuk menjeda main balik.

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
ms: Pengikatan statik untuk naikkan volum dengan tepatan lebih tinggi.

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
ms: Pengikatan statik untuk tingkatkan volum tanpa mengeluarkan kesan bunyi.

en: Static binding to raise the volume.
ms: Pengikatan statik untuk naikkan volum.

en: Static binding to show current battery status.
ms: Pengikatan statik untuk menunjukkan status bateri semasa.

en: Static binding to skip backward in current track.
ms: Pengikatan statik untuk langkau undur dalam trek semasa.

en: Static binding to skip forward in current track.
ms: Pengikatan statik untuk langkau maju dalam trek semasa.

en: Static binding to skip to next track.
ms: Pengikatan statik untuk langkau trek berikutnya.

en: Static binding to skip to previous track.
ms: Pengikatan statik untuk langkau ke trek terdahulu.

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
ms: Pengikatan statik untuk memulakan main balik (atau togol main/jeda).

en: Static binding to stop playback.
ms: Pengikatan statik untuk menghentikan main balik.

en: Static binding to suspend the machine.
ms: Pengikatan statik untuk tangguhkan komputer.

en: Static binding to switch the touchpad off.
ms: Pengikatan statik untuk matikan pad sentuh.

en: Static binding to switch the touchpad on.
ms: Pengikatan statik untuk hidupkan pad sentuh.

en: Static binding to toggle airplane mode.
ms: Pengikatan statik untuk togol mod kapal terbang.

en: Static binding to toggle automatic screen orientation.
ms: Pengikatan statik untuk togol orientasi skrin automatik.

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
ms: Pengikatan statik untuk togol mod kapal terbang bluetooth.

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
ms: Pengikatan statik untuk togol mod main balik rawak dalam pemain media.

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
ms: Pengikatan statik untuk togol mod ulang dalam pemain media.

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
ms: Pengikatan statik untuk togol kecerahan papan kekunci.

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
ms: Pengikatan statik untuk togol hidup/matikan pad sentuh.

en: Stop playback
ms: Henti main balik

en: Subsequent free space percentage notify threshold
ms: Ambang maklum peratus ruang bebas berturutan

en: Suspend button
ms: Butang tangguh

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
ms: Silih butang tetikus kiri dan kanan untuk tetikus kidal dengan “left”, “right” untuk tidak kidal, “mouse” untuk mengikuti tetapan tetikus.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ms: Silih butang kiri dan kanan tetikus untuk tetikus kidal.

en: Switch touchpad off
ms: Matikan pad sentuh

en: Switch touchpad on
ms: Hidupkan pad sentuh

en: Tablet battery low
ms: Kuasa bateri Tablet rendah

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
ms: Tablet kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ms: Tablet sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicas.

en: Take a screenshot
ms: Ambil satu tangkap layar

en: Take a screenshot of a window
ms: Ambil satu tangkap layar tetingkap

en: Take a screenshot of an area
ms: Ambil satu tangkap layar kawasan

en: Temperature of the display when enabled
ms: Suhu paparan bila dibenarkan

en: The action to take when the system power button is pressed. This action is hard-coded (and the setting ignored) on virtual machines (power off) and tablets (suspend).
ms: Tindakan yang diambil ketika butang kuasa sistem ditekan. Tindakan ini telah dikodkan (dan tetapan diabaikan) pada mesin maya (matikan) dan tablet (tangguh).

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
ms: Amaun masa dalam saat komputer dalam kuasa AC yang perlu dinyahaktifkan sebelum ia ditidurkan. Nilai 0 bermaksud tidak sesekali.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
ms: Amaun masa dalam saat komputer dalam kuasa bateri yang perlu dinyahaktifkan sebelum ia ditidurkan. Nilai 0 bermaksud tidak sesekali.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ms: Kuasa bateri berada di bawah aras kritikal dan komputer ini akan dihibernasikan.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ms: Kuasa bateri berada di bawah aras kritikal dan komputer ini akan dimatikan.

en: The brightness of the screen when idle
ms: Kecerahan skrin bila melahu

en: The cover is open on printer “%s”.
ms: Penutup pencetak "%s" terbuka.

en: The display “%s” should be recalibrated soon.
ms: Paparan “%s” patut ditentukur semula kelak.

en: The door is open on printer “%s”.
ms: Pintu pencetak "%s" terbuka.

en: The duration a display profile is valid
ms: Jangka masa profil paparan adalah sah

en: The duration a printer profile is valid
ms: Jangka masa profil pencetak adalah sah

en: The end time
ms: Waktu tamat

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
ms: Pintasan papan kekunci dijanakan bila butang ditekan untuk tindakan suai.

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
ms: Pintasan papan kekunci dijana bila gelang-sentuh atau jalur-sentuh digunakan untuk tindakan suai.

en: The last detected position
ms: Kedudukan dikesan terakhir

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
ms: Senarai sambungan Pengurus Rangkaian (setiap satu diwakili dengan UUIDnya) yang mana perkhidmatannya dibenarkan dan bermula.

en: The maximum length of single screen cast recordings in seconds or 0 for unlimited
ms: Tempoh maksimum rakaman cast skrin tunggal dalam tempoh saat atau 0 untuk tanpa had

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
ms: Peranti baharu disisip telah disekat kerana perlindungan USB masih aktif.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
ms: Tertib unsur subpiksel pada skrin LCD; hanya digunakan bila antialias ditetapkan ke “rgba”. Nilai yang mungkin adalah: “rgb” untuk merah di sebelah kiri (paling umum), “bgr” untuk biru di sebelah kiri, “vrgb” untuk merah di atas, “vbgr” untuk merah di bawah.

en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
ms: Pencetak “%s” patut ditentukur semula kelak.

en: The start time
ms: Waktu mula

en: The type of action triggered by the button being pressed.
ms: Jenis tindakan dipicu oleh butang bila ditekan.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ms: Jenis antialias yang digunakan bila menerap fon. Nilai yang mungkin adalah: “tiada” untuk tanpa antialias, “skala kelabu” untuk antialias skala kelabu piawai, dan “rgba” untuk antialias subpiksel (skrin LCD sahaja).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
ms: Jenis pembayang yang digunakan ketika menerap fon. Nilai yang mungkin adalah: “none” untuk tiada pembayang dan “slight” untuk suai muat pada paksi-Y sahaja seperti enjin penerapan fon proprietari Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe. Abaikan pembayang tabii di dalam fon, jana pembayang secara algoritma. Digunakan pada Ubuntu secara lalai. Disarankan. Maksud “medium” dan “full” bergantung pada format fon (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) dan versi terpasang FreeType. Ia biasanya cuba suai muatkan glif bagi kedua-dua paksi X dan Y (kecuali untuk .otf: Y-sahaja). Ia boleh menyebabkan herotan dan/atau penerapan tidak konsisten yang bergantung pada kualiti fon, format fon dan keadaan enjin fon FreeType.

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
ms: Jenis tidur yang patut dijalankan ketika komputer tidak aktif.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
ms: Volum "%s" hanya mempunyai %s ruang cakera berbaki.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ms: Volum "%s" hanya meempunyai ruang cakera %s berbaki.  Anda boleh bebaskan sedikit ruang dengan mengosongkan tong sampah.

en: There is a missing print filter for printer “%s”.
ms: Terdapat penapis cetak hilang bagi pencetak “%s”.

en: There is a problem on printer “%s”.
ms: Terdapat masalah pada pencetak "%s".

en: This computer has only %s disk space remaining.
ms: Komputer ini hanya mempunyai %s ruang cakera berbaki.

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ms: Komputer ini hanya mempunyai %s ruang cakera berbaki. Anda boleh bebaskan ruang cakera dengan mengosongkan tong sampah.

en: This dictionary maps XSETTINGS names to overrides values. The values must be either strings, signed int32s or (in the case of colors), 4-tuples of uint16 (red, green, blue, alpha; 65535 is fully opaque).
ms: Kamus ini memetakan nama XSETTING untuk batalkan nilai. Nilai mestilah sama ada rentetan, ditanda tangan int32s atau (jika berwarna), 4-jenis uint16 (merah, hijau, biru, alfa; 65535 ialah sepenuhnya legap).

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
ms: Ini adalah kecerahan skrin panel komputer riba yang digunakan ketika sesi melahu.

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
ms: Ini adalah bilangan hari selepas profil warna paparan yang manakah dianggap tidak sah.

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
ms: Ini adalah bilangan hari selepas profil warna pencetak yang manakah dianggap tidak sah.

en: This temperature in Kelvin is used to modify the screen tones when night light mode is enabled. Higher values are bluer, lower redder.
ms: Suhu ini dalam Kelvin digunakan untuk mengubahsuai tona skrin bila mod cahaya malam dibenarkan. Nilai lebih tinggi adalah lebih kebiruan, kurang kemerahan.

en: Time Zone Updated to %s (%s)
ms: Zon Waktu Dikemas Kini ke %s (%s)

en: Toggle automatic screen orientation
ms: Togol orientasi skrin automatik

en: Toggle contrast
ms: Togol beza jelas

en: Toggle magnifier
ms: Togol pembesar

en: Toggle on-screen keyboard
ms: Togol papan kekunci atas-skrin

en: Toggle random playback mode
ms: Togol mod main balik rawak

en: Toggle repeat playback mode
ms: Togol ulang mod main balik

en: Toggle screen reader
ms: Togol pembaca skrin

en: Toggle touchpad on/off
ms: Togol pad sentuh hidup/mati

en: Toner empty
ms: Kehabisan toner

en: Toner low
ms: Kekurangan toner

en: Too many incorrect PINs.
ms: Terlalu banyak PIN salah.

en: Touchpad button orientation
ms: Orientasi butang pad sentuh

en: UPS Discharging
ms: UPS Dinyahcas

en: UPS critically low
ms: Kuasa UPS sangat rendah

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ms: Kuasa UPS di bawah aras kritikal dan komputer ini akan dihibernasikan.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ms: Kuasa UPS di bawah aras kritikal dan komputer ini akan dimatikan.

en: UPS low
ms: Kuasa UPS rendah

en: USB Protection
ms: Perlindungan USB

en: USB device blocked
ms: Peranti USB disekat

en: Unable to capture a screenshot
ms: Tidak boleh tangkap satu tangkap layar

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
ms: Amaun kuasa sandar UPS berbaki tidak diketahui

en: Unknown time
ms: Masa tidak diketahui

en: Unlock
ms: Nyahkunci

en: Unlock SIM card
ms: Nyahkunci kad SIM

en: Use the sunrise and sunset
ms: Guna matahari terbit dan matahari terbenam

en: User was not logged in with smartcard.
ms: Pengguna tidak mendaftar masuk dengan kad pintar.

en: Volume down
ms: Volum turun

en: Volume mute/unmute
ms: Volum senyap/suarakan

en: Volume up
ms: Volum naik

en: Wacom button action type
ms: Jenis tindakan butang Wacom

en: Wacom eraser button mapping
ms: Pemetaan butang bagi pemadam Wacom

en: Wacom eraser pressure curve
ms: Lengkung tekanan bagi pemadam Wacom

en: Wacom eraser pressure threshold
ms: Ambang tekanan bagi pemadam Wacom

en: Wacom stylus absolute mode
ms: Mod mutlak bagi stylus Wacom

en: Wacom stylus button mapping
ms: Pemetaan butang bagi stylus Wacom

en: Wacom stylus pressure curve
ms: Lengkung tekanan bagi stylus Wacom

en: Wacom stylus pressure threshold
ms: Ambang tekanan bagi stylus Wacom

en: Wacom tablet area
ms: Kawasan tablet Wacom

en: Wacom tablet aspect ratio
ms: Nisbah bidang tablet Wacom

en: Wacom tablet rotation
ms: Putaran tablet Wacom

en: Wacom touch feature
ms: Fitur sentuh Wacom

en: When location services are available this represents the last detected location. The default value is an invalid value to ensure it is always updated at startup.
ms: Bila perkhidmatan lokasi tersedia ia mewakili lokasi dikesan terakhir. Nilai lalai ialah nilai tidak sah untuk memastikan ia sentiasa dikemas kini pada permulaan.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ms: Bila ditetapkan benar, GNOME akan mengingati keadaan LED NumLock antara sesi.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this end time in hours from midnight.
ms: Bila “night-light-schedule-automatic” dilumpuhkan, guna waktu tamat ini dalam jam bermula tengah malam.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this start time in hours from midnight.
ms: Bila “night-light-schedule-automatic” dilumpuhkan, guna waktu mula ini dalam jam bermula tengah malam.

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
ms: Sama ada orientasi tablet dikunci, atau diputar secara automatik.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
ms: Sama ada hendak dihibernasi, ditangguh atau tidak lakukan apa-apa bila tidak aktif

en: Wireless keyboard is low in power (%.0f%%)
ms: Papan kekunci tanpa wayar kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ms: Papan kekunci tanpa wayar sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicaskan.

en: Wireless mouse is low in power (%.0f%%)
ms: Tetikus tanpa wayar kekurangan kuasa (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ms: Tetikus tanpa wayar sangat kekurangan kuasa (%.0f%%). Peranti ini akan berhenti berfungsi jika tidak dicaskan.

en: Wrong PIN code
ms: Kod PIN salah

en: You have %u try left | You have %u tries left
ms[0]: Anda masih ada %u percubaan lagi
ms[1]: Anda masih ada %u percubaan lagi

en: You will soon log out because of inactivity.
ms: Akan akan didaftar keluarkan kerana tidak aktif.

en: hour | hours
ms[0]: jam
ms[1]: jam

en: minute | minutes
ms[0]: minit
ms[1]: minit

[ctx: print job]
en: “%s” on %s
ms: “%s” pada %s

[ctx: print job state]
en: Printing
ms: Percetakan

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
ms: Percetakan dihenti paksa

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
ms: Percetakan dibatalkan

[ctx: print job state]
en: Printing completed
ms: Percetakan selesai

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
ms: Percetakan dihentikan
