gnome-applets - en to ms translation catalogue (216 entries)

en: Africa
ms: Afrika

en: Alaska Time
ms: Waktu Alaska

en: Amapá / East Pará
ms: Amapá / Pará Timur

en: American Samoa
ms: Amerika Samoa

en: Amundsen-Scott South Pole Station
ms: Stesen Kutub Selatan Amundsen-Scott

en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
ms: Stesen Kutub Selatan Amundsen-Scott (Waktu New Zealand)

en: Antigua and Barbuda
ms: Antigua dan Barbuda

en: Anywhere on Earth (AoE)
ms: Di Mana-mana Sahaja atas Dunia (AoE)

en: Asheboro
ms: Algeria

en: Atlantic City
ms: Bandar Atlantik

en: Atlantic Time
ms: Waktu Atlantik

en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
ms: Waktu Atlantik, Tiada DST (Quebec Timur)

en: Audubon
ms: Auburn

en: Australasia and Oceania
ms: Australasia dan Oceania

en: Australian Capital Territory
ms: Wilayah Ibu Kota Australia

en: Baker City
ms: Bandar Baker

en: Baker Lake
ms: Tasik Baker

en: Belize City
ms: Bandar Belize

en: Bosnia and Herzegovina
ms: Bosnia dan Herzegovina

en: Bow Island
ms: Pulau Bow

en: Brasília Time
ms: Waktu Brazil

en: British Indian Ocean Territory
ms: Wilayah Lautan India British

en: British Virgin Islands
ms: Kepulauan British Virgin

en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
ms: Brussels, Flemish dan Walloon Brabant

en: Cambodia
ms: Kemboja

en: Canada
ms: Kanada

en: Canary Islands
ms: Kepulauan Canary

en: Casey Station (Western Australia Time)
ms:  Casey Station (Zon Australia Barat)

en: Cayman Islands
ms: Kepulauan Cayman

en: Central African Republic
ms: Republik Afrika Tengah

en: Central Indonesia Time
ms: Waktu Indonesia Tengah

en: Central Mongolia
ms: Mongolia Tengah

en: Central Time
ms: Waktu Tengah

en: Central Time (Northern Territory)
ms: Waktu Tengah (Wilayah Utara)

en: Central Time (South Australia)
ms: Waktu Tengah (Australia Selatan)

en: Central Time (Yancowinna, NSW)
ms: Waktu Tengah (Yancowinna, NSW)

en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
ms: Waktu Tengah, Tiada DST (Saskatchewan)

en: Central Western Time
ms: Waktu Barat Tengah

en: Central and South America
ms: Tengah dan Selatan Amerika

en: Ceuta and Melilla
ms: Ceuta dan Melilla

en: Chatham Islands
ms: Kepulauan Chatham

en: Christmas Island
ms: Pulau Christmas

[ctx: City in France]
en: Vichy
ms: Visby

[ctx: City in Kansas, United States]
en: Kansas City
ms: Kansas City, Kansas

[ctx: City in Missouri, United States]
en: Kansas City
ms: Kansas City, Missouri

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
en: Stephenville
ms: Seychelles

en: Cocos (Keeling) Islands
ms: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Congo, Democratic Republic of the
ms: Republik Demokratik Congo

en: Congo, Republic of the
ms: Republik Congo

en: Cook Islands
ms: Kepulauan Cook

en: Coordinated Universal Time (UTC)
ms: Waktu Universal Selaras (UTC)

[ctx: Country]
en: Antarctica
ms: Antartika

[ctx: Country]
en: Lebanon
ms: Lubnan

[ctx: Country]
en: Singapore
ms: Singapura

en: Czech Republic
ms: Republik Czech

en: Davis Station
ms: Stesen Davis

en: District of Columbia
ms: Daerah Columbia

en: Dominican Republic
ms: Republik Dominican

en: Dumont d'Urville Station
ms: Stesen Dumont d'Urville

en: East Amazonas
ms: Amazon Timur

en: East and South East England
ms: England Timur dan Tenggara

en: East-Flanders
ms: Flanders-Timur

en: Easter Island
ms: Pulau Easter

en: Eastern Congo
ms: Kongo Timur

en: Eastern Greenland
ms: Greenland Timur

en: Eastern Indonesia Time
ms: Waktu Indonesia Timur

en: Eastern Kazakhstan
ms: Kazakhstan Timur

en: Eastern Mongolia
ms: Mongolia Timur

en: Eastern Time
ms: Waktu Timur

en: Eastern Time (New South Wales)
ms: Waktu Timur (New South Wales)

en: Eastern Time (Queensland)
ms: Waktu Timur (Queensland)

en: Eastern Time (Tasmania)
ms: Waktu Timur (Tasmania)

en: Eastern Time (Victoria)
ms: Waktu Timur (Victoria)

en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
ms: Waktu Timur, Tiada DST (Pulau Southampton, dll)

en: Egypt
ms: Mesir

en: Equatorial Guinea
ms: Republik Guinea Khatulistiwa

en: Esther
ms: Custer

en: Europe
ms: Eropah

en: Falkland Islands (Malvinas)
ms: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
ms: Kepulauan Faroe

en: Flin Flon
ms: Finland

en: France
ms: Perancis

en: French Southern Territories
ms: Wilayah Selatan Perancis

en: Galapagos Islands
ms: Kepulauan Galapagos

en: Gambier Islands
ms: Kepulauan Gambier

en: Germany
ms: Jerman

en: Gilbert Islands
ms: Kepulauan Gilbert

en: Guinea-Bissau
ms: Guinea Bissau

en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
ms: Zon Waktu Hawai-Aleutian (Kepulauanan Aleutian )

en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
ms: Waktu Hawai-Aleutian, Tiada DST (Hawai)

en: Inner Mongolia
ms: Mongolia Dalam

en: Irkutsk Time
ms: Waktu Irkutsk

en: Irákleion
ms: Ilan

en: Italy
ms: Itali

en: Japan
ms: Jepun

en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
ms: Johnston Atoll (Waktu Hawai)

en: Kalamáta
ms: Malta

en: Kaliningrad Time
ms: Waktu Kaliningrad

en: Kamchatka Time
ms: Waktu Kamchatka

en: Karpásion
ms: Jidar

en: Katomérion
ms: San Marino

en: Kozáni
ms: Romania

en: Krasnoyarsk Time
ms: Waktu Krasnoyarsk

en: Line Islands
ms: Kepulauan Line

en: Lord Howe Island
ms: Pulau Lord Howe

en: Lower Saxony
ms: Saxony Bawah

en: Magadan Time
ms: Waktu Magadan

en: Mainland Chile
ms: Tanah Besar Chile

en: Mainland Ecuador
ms: Tanah Besar Ecuador

en: Mainland New Zealand
ms: Tanah Besar New Zealand

en: Mainland Portugal
ms: Tanah Besar Portugal

en: Mainland Spain
ms: Tanah Besar Sepanyol

en: Marquesas Islands
ms: Kepulauan Marquesas

en: Marrakech
ms: Asia/Karachi

en: Mawson Station
ms: Stesen Mawson

en: McMurdo Station (New Zealand Time)
ms: Stesen McMurdo (Waktu New Zealand)

en: Mecklenburg-Western Pomerania
ms: Mecklenburg-Barat Pomerania

en: Micronesia, Federated States of
ms: Persekutuan Negeri-negeri Micronesia

en: Middle East
ms: Timur Tengah

en: Midway Atoll (Samoa Time)
ms: Midway Atoll (Waktu Samoa)

en: Morocco
ms: Maghribi

en: Moscow Time
ms: Waktu Moscow

en: Mountain Time
ms: Waktu Pergunungan

en: Mountain Time, no DST (Arizona)
ms: Waktu Gunung, tiada DST (Arizona)

en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
ms: Waktu Pergunungan, tiada DST (BC Timur Laut)

en: México
ms: Mexico

en: Netherlands
ms: Belanda

en: Netherlands Antilles
ms: Antilles Belanda

en: Newfoundland Time
ms: Waktu Newfoundland

en: Newfoundland and Labrador
ms: Newfoundland dan Labrador

en: Norfolk Island
ms: Pulau Norfolk

en: North America
ms: Amerika Utara

en: North Carolina
ms: Carolina Selatan

en: North Dakota
ms: Dakota Utara

en: North East England
ms: England Timur Laut

en: North Korea
ms: Republik Korea

en: North Rhine-Westphalia
ms: Rhine-Westphalia Utara

en: North West England
ms: England Barat Laut

en: Northern Ireland
ms: Ireland Utara

en: Northern Mariana Islands
ms: Kepulauan Mariana Utara

en: Northern Territory
ms: Wilayah Utara

en: Northwest Territories
ms: Wilayah Barat Daya

en: Novosibirsk Time
ms: Waktu Novosibirsk

en: Omsk Time
ms: Waktu Omsk

en: Oujda
ms: Kudat

en: Pacific Time
ms: Waktu Pasifik

en: Page
ms: Halaman

en: Palestinian Territory
ms: Palestin

en: Palmer Station (Chile Time)
ms: Stesen Palmer (Waktu Chile)

en: Panamá
ms: Panama

en: Philippines
ms: Filipina

en: Phoenix Islands
ms: Kepulauan Phoenix

en: Prince Edward Island
ms: Pulau Prince Edward

[ctx: Region]
en: Antarctica
ms: Antartika

[ctx: Region]
en: Atlantic
ms: Atlantik

en: Rhode Island
ms: Pulau Rhode

en: Rothera Research Station
ms: Stesen Kajian Rothera

en: Saint Kitts and Nevis
ms: Saint Kitts dan Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
ms: Saint Pierre dan Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ms: Saint Vincent dan Grenadines

en: Samara Time
ms: Waktu Samara

en: San Joaquín
ms: San Joaquin

en: Sao Tome and Principe
ms: Sao Tome dan Principe

en: Saudi Arabia
ms: Arab Saudi

en: Showa Station
ms: Stesen Showa

en: Solomon Islands
ms: Kepulauan Solomon

en: South Africa
ms: Afrika Selatan

en: South Australia
ms: Australia Selatan

en: South Carolina
ms: Carolina Selatan

en: South Dakota
ms: Dakota Selatan

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ms: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

en: South Korea
ms: Republik Korea

en: South and South West England
ms: England Selatan dan Barat Daya

en: Spain
ms: Sepanyol

[ctx: State in Brazil]
en: Distrito Federal
ms: Persekutuan Distrito

[ctx: State in Mexico]
en: Distrito Federal
ms: Persekutuan Distrito

en: Steveston
ms: Status

en: Stewart
ms: Hantarkan

en: Suriname
ms: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ms: Svalbard dan Jan Mayen

en: Tahiti / Society Islands
ms: Kepulauan Tahiti / Society

en: Tanzania
ms: Republik Bersatu Tanzania

en: Timor-Leste
ms: Timor Timur

en: Trinidad and Tobago
ms: Trinidad dan Tobago

en: Turkey
ms: Turki

en: Turks and Caicos Islands
ms: Kepulauan Turks dan Caicos

en: United Arab Emirates
ms: Emiriyah Arab Bersatu

en: United States
ms: Amerika Syarikat

en: United States Minor Outlying Islands
ms: Pulau Kecil yang Jauh dari Amerika Syarikat

en: United States Virgin Islands
ms: Kepulauan Virgin Amerika Syarikat

en: Uranium City
ms: Bandar Uranium

en: Valcartier Station
ms: Stesen Valcartier

en: Veauche
ms: Wenatchee

en: Viet Nam
ms: Vietnam

en: Vladivostok Time
ms: Waktu Vladivostok

en: Vostok Station
ms: Stesen Vostok

en: Wake Island
ms: Pulau Wake

en: Wallis and Futuna
ms: Wallis dan Futuna

en: Webster City
ms: Bandar Webster

en: West Amazonas
ms: Amazonas Barat

en: West Pará, Rondônia
ms: Pará Barat, Rondônia

en: West Virginia
ms: Virginia Barat

en: West-Flanders
ms: Flanders-Barat

en: Western Australia
ms: Australia Barat

en: Western Congo
ms: Kongo Barat

en: Western Greenland
ms: Greenland Barat

en: Western Indonesia Time
ms: Waktu Indonersia Barat

en: Western Kazakhstan
ms:  Kazakhstan Barat

en: Western Mongolia
ms: Mongolia Barat

en: Western Sahara
ms: Sahara Barat

en: Western Time
ms: Waktu Barat

en: Yakutsk Time
ms: Waktu Yakutsk

en: Yekaterinburg Time
ms: Waktu Yekaterinburg

en: Yemen
ms: Yaman

en: Yukon Territory
ms: Wilayah Yukon

en: Åland Islands
ms: Kepulauan Åland
