gnome-chess 3.38.x - en to nb translation catalogue (251 entries)

en: A classic game of positional strategy
nb: Klassisk posisjonsstrategispill

en: A flag to enable board numbering
nb: Et flagg for å slå på nummerering av brett

en: A flag to enable maximized mode
nb: Et flagg for å slå på maksimert modus

en: A flag to enable move hints
nb: Et flagg for å slå på hint for trekk

en: All files
nb: Alle filer

en: Are you sure you want to resign?
nb: Er du sikker på at du vil gi opp?

en: Black Wins
nb: Sort vinner

en: Black bishop at %1$s takes the white bishop at %2$s
nb: Sort løper på %1$s slår hvit løper på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white knight at %2$s
nb: Sort løper på %1$s slår hvit springer på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white pawn at %2$s
nb: Sort løper på %1$s slår hvit bonde på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white queen at %2$s
nb: Sort løper på %1$s slår hvit dronning på %2$s

en: Black bishop at %1$s takes the white rook at %2$s
nb: Sort løper på %1$s slår hvitt tårn på %2$s

en: Black bishop moves from %1$s to %2$s
nb: Sort løper flytter fra %1$s til %2$s

en: Black castles kingside
nb: Sort rokerer på kongefløyen

en: Black castles queenside
nb: Sort rokerer på dronningfløyen

en: Black has resigned.
nb: Sort har gitt opp.

en: Black has run out of time.
nb: Sort har ikke mer tid.

en: Black is Thinking…
nb: Sort tenker …

en: Black is in Check
nb: Sort er i sjakk

en: Black is in check and cannot move.
nb: Sort er i sjakk og kan ikke flytte.

en: Black king at %1$s takes the white bishop at %2$s
nb: Sort konge på %1$s slår hvit løper på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white knight at %2$s
nb: Sort konge på %1$s slår hvit springer på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white pawn at %2$s
nb: Sort konge på %1$s slår hvit bonde på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white queen at %2$s
nb: Sort konge på %1$s slår hvit dronning på %2$s

en: Black king at %1$s takes the white rook at %2$s
nb: Sort konge på %1$s slår hvitt tårn på %2$s

en: Black king moves from %1$s to %2$s
nb: Sort konge flytter fra %1$s til %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white bishop at %2$s
nb: Sort springer på %1$s slår hvit løper på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white knight at %2$s
nb: Sort springer på %1$s slår hvit springer på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white pawn at %2$s
nb: Sort springer på %1$s slår hvit bonde på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white queen at %2$s
nb: Sort springer på %1$s slår hvit dronning på %2$s

en: Black knight at %1$s takes the white rook at %2$s
nb: Sort springer på %1$s slår hvitt tårn på %2$s

en: Black knight moves from %1$s to %2$s
nb: Sort springer flytter fra %1$s til %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white bishop at %2$s
nb: Sort bonde på %1$s slår hvit løper på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white knight at %2$s
nb: Sort bonde på %1$s slår hvit springer på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white pawn at %2$s
nb: Sort bonde på %1$s slår hvit bonde på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white queen at %2$s
nb: Sort bonde på %1$s slår hvit dronning på %2$s

en: Black pawn at %1$s takes the white rook at %2$s
nb: Sort bonde på %1$s slår hvitt tårn på %2$s

en: Black pawn captures white pawn en passant
nb: Sort bonde slår hvit bonde en passant

en: Black pawn moves from %1$s to %2$s
nb: Sort bonde flytter fra %1$s til %2$s

en: Black performed an en passant capture
nb: Sort tok hvit en passant

en: Black queen at %1$s takes the white bishop at %2$s
nb: Sort dronning på %1$s slår hvit løper på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white knight at %2$s
nb: Sort dronning på %1$s slår hvit springer på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white pawn at %2$s
nb: Sort dronning på %1$s slår hvit bonde på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white queen at %2$s
nb: Sort dronning på %1$s slår hvit dronning på %2$s

en: Black queen at %1$s takes the white rook at %2$s
nb: Sort dronning på %1$s slår hvitt tårn på %2$s

en: Black queen moves from %1$s to %2$s
nb: Sort dronning flytter fra %1$s til %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white bishop at %2$s
nb: Sort tårn på %1$s slår hvit løper på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white knight at %2$s
nb: Sort tårn på %1$s slår hvit springer på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white pawn at %2$s
nb: Sort tårn på %1$s slår hvit bonde på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white queen at %2$s
nb: Sort tårn på %1$s slår hvit dronning på %2$s

en: Black rook at %1$s takes the white rook at %2$s
nb: Sort tårn på %1$s slår hvitt tårn på %2$s

en: Black rook moves from %1$s to %2$s
nb: Sort tårn flytter fra %1$s til %2$s

en: Black to Move
nb: Sort sin tur

en: Board _orientation:
nb: _Orientering på brett:

en: Can be 'human' (play against another human player), '' (use the first available chess engine) or the name of a specific engine to play against
nb: Kan være «human» (spill mot en annen person), '' (bruk første tilgjengelige sjakkmotor) eller navn på en spesifikk motor du vil spille mot

en: Changes will take effect for the next game.
nb: Endringen vil tre i kraft for neste spill.

en: Chess
nb: Sjakk

en: Chess Game
nb: Sjakkspill

en: Computer chess enthusiasts will appreciate GNOME Chess’s compatibility with nearly all modern computer chess engines, and its ability to detect several popular engines automatically if installed.
nb: Entusiaster for sjakk på datamaskinen vil like GNOME sjakk's kompatibilitet med nesten alle moderne datasjakkmotorer, og evnen til å gjenkjenne flere populære motorer automatisk hvis de er installert.

en: Custom
nb: Egendefinert

en: Difficulty of the opponent chess engine
nb: Vanskelighetsgrad for sjakkmotor for motstander

en: Failed to load PGN: move %s is invalid.
nb: Klarte ikke å laste PGN: trekk %s er ugyldig.

en: Failed to save game: %s
nb: Klarte ikke å lagre spillet: %s

en: Fancy
nb: Tøft

en: Five minutes
nb: Fem minutter

en: GNOME Chess
nb: GNOME sjakk

en: GNOME Chess can only open one PGN at a time.
nb: GNOME sjakk kan kun åpne en PGN om gangen.

en: GNOME Chess is a simple chess game. You can play against your computer at three different difficulty levels, or against a friend at your computer.
nb: GNOME sjakk er et enkelt sjakkspill. Du kan spille mot datamaskinen på tre forskjellige vanskelighetsnivper, eller mot en venn på samme datamaskin.

en: Game Start
nb: Start av spill

en: Game is Drawn
nb: Spillet er uavgjort

en: Invalid %s : %s in PGN, setting timer to infinity.
nb: Ugyldig %s : %s i PGN. Setter klokken til uendelig.

en: Invalid clock type in PGN: %s, using a simple clock.
nb: Ugyldig type klokke i PGN: %s, bruker en enkel klokke.

en: Invalid timer increment in PGN: %s, using a simple clock.
nb: Ugyldig klokkeintervall i PGN: %s, bruker en enkel klokke.

en: Load Chess Game
nb: Last sjakkspill

en: Move _format:
nb: _Flytteformat:

en: Neither player can checkmate.
nb: Ingen av spillerene kan forårsake sjakkmatt.

en: No chess engine is installed. You will not be able to play against the computer.
nb: Ingen sjakkmotor er installert. Du vil ikke kunne spille mot datamaskinen.

en: No limit
nb: Ingen grense

en: No piece was taken or pawn moved in 75 moves.
nb: Ingen brikke har blitt tatt eller ingen bonde er flyttet de siste syttifem trekkene.

en: No piece was taken or pawn moved in fifty moves.
nb: Ingen brikke har blitt tatt eller ingen bonde er flyttet de siste femti trekkene.

en: One hour
nb: En time

en: Oops! Something has gone wrong.
nb: Oops! Noe har gått galt.

en: Opponent cannot move.
nb: Motstander kan ikke flytte.

en: PGN files
nb: PGN-filer

en: Pause the game
nb: Sett spillet på pause

en: Paused
nb: Pause

en: Play the classic two-player board game of chess
nb: Spill det klassiske tomannsbrettspillet sjakk

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Rewind to the game start
nb: Gå tilbake til spillets start

en: Save Chess Game
nb: Lagre sjakkspill

en: Save this game before loading another one?
nb: Lagre dette spillet før et nytt startes?

en: Save this game before starting a new one?
nb: Lagre dette spillet før et nytt startes?

en: Select Promotion Type
nb: Velg type forfremmelse

en: Show release version
nb: Vis versjonsnummer

en: Show the current move
nb: Vis dette trekket

en: Show the next move
nb: Vis neste trekk

en: Show the previous move
nb: Vis forrige trekk

en: Simple
nb: Enkelt

en: Ten minutes
nb: Ti minutter

en: The GNOME Project
nb: GNOME prosjektet

en: The board side to play as
nb: Farge som skal spilles

en: The computer player is confused. The game cannot continue.
nb: Datamaskinspilleren er veldig forvirret. Spillet kan ikke fortsette.

en: The directory to open the load game dialog in
nb: Katalog som spilldialogen skal åpnes i

en: The directory to open the save game dialog in
nb: Katalog som dialogen for lagring av spill skal åpnes i

en: The duration of a game in seconds (0 for no limit)
nb: Varighet av et spill i sekunder (0 for ubegrenset)

en: The format to display moves in
nb: Format trekk skal vises på

en: The game has been abandoned.
nb: Spillet er forlatt.

en: The game log says a player died!
nb: Spill-loggen sier at en spiller døde!

en: The height of the main window in pixels.
nb: Høyden på hovedvinduet i piksler

en: The height of the window
nb: Høyden på vinduet

en: The last side the player played as
nb: Siste farge spiller spilte som

en: The opponent player
nb: Motstander

en: The piece theme to use
nb: Tema som skal brukes for brikkene

en: The same board state has occurred five times.
nb: Brettet har hatt samme tilstand fem ganger.

en: The same board state has occurred three times.
nb: Brettet har hatt samme tilstand tre ganger.

en: The side of the board that is in the foreground
nb: Siden av brettet som er i forgrunnen

en: The timer increment set corresponding to clock type (1 second minimum)
nb: Tidsintervall satt i forhold til type klokke (1 sekund minimum)

en: The type of clock (simple/fischer/bronstein)
nb: Type klokke (enkel/fischer/bronstein)

en: The width of the main window in pixels.
nb: Bredden på hovedvinduet i piksler

en: The width of the window
nb: Bredden på vinduet

en: Thirty minutes
nb: Tretti minutter

en: This does not look like a valid PGN game.
nb: Dette er ikke ut som et gyldig PGN-spill.

en: This is needed when play-as is set to alternate. This should only be set to black or white.
nb: Dette kreves når spill som er sett til annenhver gang. Dette skal kun settes til sort eller hvit.

en: This makes sense if you plan to save the game as a record of your loss.
nb: Dette gir mening hvis du planlegger å lagre spillet som et bevis på tapet.

en: Three hours
nb: Tre timer

en: Timer _increment:
nb: Tids_intervall:

en: Two hours
nb: To timer

en: Undo your most recent move
nb: Angre siste trekk

en: Unpause the game
nb: Start spillet igjen

en: Untitled Chess Game
nb: Sjakkspill uten navn

en: White Wins
nb: Hvit vinner

en: White bishop at %1$s takes the black bishop at %2$s
nb: Hvit løper på %1$s slår sort løper på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black knight at %2$s
nb: Hvit løper på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black pawn at %2$s
nb: Hvit løper på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black queen at %2$s
nb: Hvit løper på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White bishop at %1$s takes the black rook at %2$s
nb: Hvit løper på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White bishop moves from %1$s to %2$s
nb: Hvit løper flytter fra %1$s til %2$s

en: White castles kingside
nb: Hvit rokerer på kongefløyen

en: White castles queenside
nb: Hvit rokerer på dronningfløyen

en: White has resigned.
nb: Hvit har gitt opp.

en: White has run out of time.
nb: Hvit har ikke mer tid.

en: White is Thinking…
nb: Hvit tenker …

en: White is in Check
nb: Hvit er i sjakk

en: White is in check and cannot move.
nb: Sort er i sjakk og kan ikke flytte.

en: White king at %1$s takes the black bishop at %2$s
nb: Hvit konge på %1$s slår sort løper på %2$s

en: White king at %1$s takes the black knight at %2$s
nb: Hvit konge på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White king at %1$s takes the black pawn at %2$s
nb: Hvit konge på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White king at %1$s takes the black queen at %2$s
nb: Hvit konge på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White king at %1$s takes the black rook at %2$s
nb: Hvit konge på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White king moves from %1$s to %2$s
nb: Hvit konge flytter fra %1$s til %2$s

en: White knight at %1$s takes the black bishop at %2$s
nb: Hvit springer på %1$s slår sort løper på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black knight at %2$s
nb: Hvit springer på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black pawn at %2$s
nb: Hvit springer på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black queen at %2$s
nb: Hvit springer på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White knight at %1$s takes the black rook at %2$s
nb: Hvit springer på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White knight moves from %1$s to %2$s
nb: Hvit springer flytter fra %1$s til %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black bishop at %2$s
nb: Hvit bonde på %1$s slår sort løper på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black knight at %2$s
nb: Hvit bonde på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black pawn at %2$s
nb: Hvit bonde på %1$s slår sort sort bonde på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black queen at %2$s
nb: Hvit bonde på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White pawn at %1$s takes the black rook at %2$s
nb: Hvit bonde på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White pawn captures black pawn en passant
nb: Hvit bonde slår sort bonde en passant

en: White pawn moves from %1$s to %2$s
nb: Hvit bonde flytter fra %1$s til %2$s

en: White performed an en passant capture
nb: Hvit tok sort en passant

en: White queen at %1$s takes the black bishop at %2$s
nb: Hvit dronning på %1$s slår sort løper på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black knight at %2$s
nb: Hvit dronning på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black pawn at %2$s
nb: Hvit dronning på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black queen at %2$s
nb: Hvit dronning på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White queen at %1$s takes the black rook at %2$s
nb: Hvit dronning på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White queen moves from %1$s to %2$s
nb: Hvit dronning flytter fra %1$s til %2$s

en: White rook at %1$s takes the black bishop at %2$s
nb: Hvitt tårn på %1$s slår sort løper på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black knight at %2$s
nb: Hvitt tårn på %1$s slår sort springer på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black pawn at %2$s
nb: Hvitt tårn på %1$s slår sort bonde på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black queen at %2$s
nb: Hvitt tårn på %1$s slår sort dronning på %2$s

en: White rook at %1$s takes the black rook at %2$s
nb: Hvitt tårn på %1$s slår sort tårn på %2$s

en: White rook moves from %1$s to %2$s
nb: Hvitt tårn flytter fra %1$s til %2$s

en: White to Move
nb: Hvit tur

en: Would you like to claim a draw?
nb: Vil du kreve uavgjort nå?

en: You may claim a draw because fifty moves have passed without a capture or pawn advancement. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
nb: Du kan kreve remis fordi femti trekk har gått uten at noen brikke ble tatt eller en bonde gikk framover. (Datamaskinen kan fortsatt velge å kreve remis selv om du velger å spille videre.)

en: You may claim a draw because the current board position has occurred three times. (The computer player may still choose to claim a draw even if you choose to keep playing.)
nb: Du kan kreve remis fordi denne posisjonen har oppstått tre ganger. (Datamaskinen kan fortsatt velge å kreve remis selv om du ønsker å spille videre.)

en: _Abandon game
nb: _Avbryt spill

en: _About Chess
nb: _Om Sjakk

en: _Appearance
nb: _Utseende

en: _Bishop
nb: _Løper

en: _Board numbering
nb: _Brettnummerering

en: _Cancel
nb: A_vbryt

en: _Claim Draw
nb: _Krev remis

en: _Clock type:
nb: Type _klokke:

en: _Difficulty:
nb: _Vanskelighetsgrad:

en: _Discard game
nb: _Forkast spill

en: _Game
nb: S_pill

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _Keep Playing
nb: _Fortsett spillet

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _Knight
nb: _Springer

en: _Move hints
nb: _Hint for trekk

en: _New Game
nb: _Nytt spill

en: _Open
nb: _Åpne

en: _Open Game
nb: _Åpne spill

en: _Opposing player:
nb: M_otstander:

en: _Piece style:
nb: Stil på _brikke:

en: _Play as:
nb: S_pill som:

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: _Queen
nb: _Dronning

en: _Resign
nb: _Gi opp

en: _Resign Game
nb: _Gi opp spill

en: _Rook
nb: Tå_rn

en: _Save
nb: _Lagre

en: _Save Game
nb: _Lagre spill

en: _Save game for later
nb: _Lagre spill for senere

en: _Save game log
nb: _Lagre logg for spill

en: _Time limit:
nb: _Tidsgrense:

[ctx: chess-move-format]
en: Figurine
nb: Figur

[ctx: chess-move-format]
en: Human
nb: Menneske

[ctx: chess-move-format]
en: Long Algebraic
nb: Lang algebraisk

[ctx: chess-move-format]
en: Standard Algebraic
nb: Standard algebraisk

[ctx: chess-opponent]
en: Human
nb: Menneske

[ctx: chess-player]
en: Alternate
nb: Annenhver

[ctx: chess-player]
en: Black
nb: Sort

[ctx: chess-player]
en: White
nb: Hvit

[ctx: chess-side]
en: Black Side
nb: Sort side

[ctx: chess-side]
en: Current Player
nb: Aktiv spiller

[ctx: chess-side]
en: Human Side
nb: Menneskelig side

[ctx: chess-side]
en: White Side
nb: Hvit side

[ctx: custom_duration_units]
en: Simple
nb: Enkel

[ctx: custom_duration_units]
en: hours
nb: timer

[ctx: custom_duration_units]
en: minutes
nb: minutter

[ctx: custom_duration_units]
en: seconds
nb: sekunder

[ctx: difficulty]
en: Easy
nb: Lett

[ctx: difficulty]
en: Hard
nb: Vanskelig

en: game;strategy;
nb: spill;strategi;

en: hour | hours
nb[0]: time
nb[1]: timer

en: minute | minutes
nb[0]: minutt
nb[1]: minutter

en: second | seconds
nb[0]: sekund
nb[1]: sekunder

[ctx: shortcut window]
en: General
nb: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: shortcut window]
en: History
nb: Historikk

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved game
nb: Åpne et lagret spill

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nb: Åpne meny

[ctx: shortcut window]
en: Pause the game
nb: Sett spillet på pause

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nb: Avslutt

[ctx: shortcut window]
en: Rewind to the game start
nb: Gå tilbake til spillets start

[ctx: shortcut window]
en: Save the game
nb: Lagre spillet

[ctx: shortcut window]
en: Save the game with a different name
nb: Lagre spillet med et annet navn

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
nb: Vis hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nb: Vis tastatursnarveier

[ctx: shortcut window]
en: Show the current move
nb: Vis dette trekket

[ctx: shortcut window]
en: Show the next move
nb: Vis neste trekk

[ctx: shortcut window]
en: Show the previous move
nb: Vis forrige trekk

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
nb: Start et nytt spill

[ctx: shortcut window]
en: Undo move
nb: Angre trekk
