system-config-date.master-timezones - en to nds translation catalogue (607 entries)

en: Africa/Abidjan
nds: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
nds: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
nds: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
nds: Afrika/Algier

en: Africa/Asmara
nds: Afrika/Asmera

en: Africa/Asmera
nds: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
nds: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nds: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nds: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nds: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nds: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nds: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nds: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nds: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
nds: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nds: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nds: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nds: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nds: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
nds: Afrika/Dschibuti

en: Africa/Douala
nds: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
nds: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
nds: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nds: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nds: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nds: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
nds: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nds: Afrika/Khartum

en: Africa/Kigali
nds: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nds: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nds: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nds: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nds: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
nds: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nds: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nds: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nds: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nds: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nds: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nds: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nds: Afrika/Mogadischu

en: Africa/Monrovia
nds: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nds: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nds: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nds: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nds: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
nds: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
nds: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
nds: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
nds: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
nds: Afrika/Tripolis

en: Africa/Tunis
nds: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nds: Afrika/Windhoek

en: Alagoas, Sergipe
nds: Alagoas

en: Alaska Time
nds: Alaska-Zeit

en: Alaska Time - Alaska panhandle
nds: Alaska Time - Alaska Panhandle

en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
nds: Alaska Time - Alaska Panhandle

en: Alaska Time - west Alaska
nds: Alaska Time - West-Alaska

en: Aleutian Islands
nds: Aleuten Inseln

en: America/Adak
nds: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nds: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nds: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nds: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nds: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
nds: Amerika/Argentinien/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
nds: Amerika/Argentinien/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
nds: Amerika/Argentinien/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
nds: Amerika/Argentinien/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
nds: Amerika/Argentinien/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
nds: Amerika/Argentinien/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
nds: Amerika/Argentinien/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
nds: Amerika/Argentinien/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
nds: Amerika/Argentinien/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
nds: Amerika/Argentinien/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
nds: Amerika/Argentinien/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
nds: Amerika/Argentinien/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
nds: Amerika/Argentinien/Ushuaia

en: America/Aruba
nds: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nds: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
nds: Amerika/Atikokan

en: America/Atka
nds: Amerika/Atka

en: America/Bahia
nds: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
nds: Amerika/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
nds: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nds: Amerika/Belem

en: America/Belize
nds: Amerika/Belize

en: America/Blanc-Sablon
nds: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
nds: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
nds: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nds: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
nds: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
nds: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
nds: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
nds: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
nds: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
nds: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nds: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nds: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
nds: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nds: Amerika/Chihuahua

en: America/Coral_Harbour
nds: Amerika/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
nds: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
nds: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
nds: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nds: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
nds: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
nds: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nds: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
nds: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nds: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nds: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nds: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nds: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
nds: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
nds: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
nds: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
nds: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
nds: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
nds: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
nds: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
nds: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
nds: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nds: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nds: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nds: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nds: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nds: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nds: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
nds: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nds: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
nds: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nds: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
nds: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
nds: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
nds: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
nds: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
nds: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Indianapolis
nds: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
nds: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nds: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nds: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
nds: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nds: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
nds: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
nds: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
nds: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
nds: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
nds: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nds: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
nds: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
nds: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nds: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nds: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
nds: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
nds: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
nds: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
nds: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
nds: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nds: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nds: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
nds: Amerika/Mexiko_Stadt

en: America/Miquelon
nds: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
nds: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
nds: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nds: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nds: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
nds: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nds: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nds: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
nds: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nds: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nds: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
nds: Amerika/North_Dakota/Zentrum

en: America/North_Dakota/New_Salem
nds: Amerika/North_Dakota/New_Salem

en: America/Ojinaga
nds: Amerika/Ojinaga

en: America/Panama
nds: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nds: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nds: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nds: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nds: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nds: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
nds: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
nds: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
nds: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
nds: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
nds: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
nds: Amerika/Recife

en: America/Regina
nds: Amerika/Regina

en: America/Resolute
nds: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
nds: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
nds: Amerika/Rosario

en: America/Santa_Isabel
nds: Amerika/Santa_Isabel

en: America/Santarem
nds: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
nds: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nds: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
nds: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
nds: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nds: Amerika/Shiprock

en: America/St_Barthelemy
nds: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
nds: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
nds: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
nds: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
nds: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
nds: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
nds: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
nds: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nds: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nds: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
nds: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
nds: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
nds: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nds: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
nds: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
nds: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nds: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nds: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nds: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
nds: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
nds: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
nds: Antarktis/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Macquarie
nds: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
nds: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
nds: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
nds: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
nds: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/South_Pole
nds: Antarktis/Südpol

en: Antarctica/Syowa
nds: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
nds: Antarktis/Wostok

en: Arctic/Longyearbyen
nds: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
nds: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
nds: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
nds: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
nds: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
nds: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
nds: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
nds: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
nds: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
nds: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
nds: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
nds: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
nds: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
nds: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
nds: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
nds: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
nds: Asien/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
nds: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
nds: Asien/Chongqing

en: Asia/Chungking
nds: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
nds: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
nds: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
nds: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
nds: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
nds: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
nds: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
nds: Asien/Duschanbe

en: Asia/Gaza
nds: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
nds: Asien/Harbin

en: Asia/Ho_Chi_Minh
nds: Asien/Ho_Chi_Minh_Stadt

en: Asia/Hong_Kong
nds: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
nds: Asien/Chowd

en: Asia/Irkutsk
nds: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
nds: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
nds: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
nds: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
nds: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
nds: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
nds: Asien/Kamtschatka

en: Asia/Karachi
nds: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
nds: Asien/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
nds: Asien/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
nds: Asien/Katmandu

en: Asia/Kolkata
nds: Asien/Kalkutta

en: Asia/Krasnoyarsk
nds: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
nds: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
nds: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
nds: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
nds: Asien/Macao

en: Asia/Macau
nds: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
nds: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
nds: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
nds: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
nds: Asien/Maskat

en: Asia/Nicosia
nds: Asien/Nikosia

en: Asia/Novokuznetsk
nds: Asien/Nowokusnezk

en: Asia/Novosibirsk
nds: Asien/Nowosibirsk

en: Asia/Omsk
nds: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
nds: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
nds: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
nds: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
nds: Asien/Pjöngjang

en: Asia/Qatar
nds: Asien/Katar

en: Asia/Qyzylorda
nds: Asien/Qysylorda

en: Asia/Rangoon
nds: Asien/Rangun

en: Asia/Riyadh
nds: Asien/Riad

en: Asia/Riyadh87
nds: Asien/Riad87

en: Asia/Riyadh88
nds: Asien/Riad88

en: Asia/Riyadh89
nds: Asien/Riad89

en: Asia/Saigon
nds: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
nds: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
nds: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
nds: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
nds: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
nds: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
nds: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
nds: Asien/Taschkent

en: Asia/Tbilisi
nds: Asien/Tiflis

en: Asia/Tehran
nds: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
nds: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
nds: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
nds: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
nds: Asien/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
nds: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
nds: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
nds: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
nds: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
nds: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
nds: Asien/Wladiwostok

en: Asia/Yakutsk
nds: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
nds: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
nds: Asien/Eriwan

en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
nds: Atlantic Standard Time - Quebec - Untere Nordküste

en: Atlantic Time - Labrador - most locations
nds: Atlantic Time - Labrador - fast alle Orte

en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
nds: Atlantic Time - Nova Scotia (fast alle Orte), PEI

en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
nds: Atlantic Time - Nova Scotia - Orte, die der DST (Sommerzeit) 1966-1971 nicht folgten

en: Atlantic islands
nds: Atlantische Inseln

en: Atlantic/Azores
nds: Atlantik/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
nds: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
nds: Atlantik/Kanaren

en: Atlantic/Cape_Verde
nds: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
nds: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Faroe
nds: Atlantik/Färöer

en: Atlantic/Jan_Mayen
nds: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
nds: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
nds: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nds: Atlantik/Südgeorgien

en: Atlantic/St_Helena
nds: Atlantik/St._Helena

en: Atlantic/Stanley
nds: Atlantik/Stanley

en: Australia/ACT
nds: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
nds: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
nds: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
nds: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
nds: Australien/Canberra

en: Australia/Currie
nds: Australien/Currie

en: Australia/Darwin
nds: Australien/Darwin

en: Australia/Eucla
nds: Australien/Eucla

en: Australia/Hobart
nds: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
nds: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
nds: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
nds: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nds: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
nds: Australien/NSW

en: Australia/North
nds: Australien/Nord

en: Australia/Perth
nds: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
nds: Australien/Queensland

en: Australia/South
nds: Australien/Süd

en: Australia/Sydney
nds: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
nds: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
nds: Australien/Viktoria

en: Australia/West
nds: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
nds: Australien/Yancowinna

en: Azores
nds: Azoren

en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
nds: Bajan-Ölgii, Gobi-Altai, Chowd, Uws, Zawchan

en: Brazil/Acre
nds: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
nds: Brasilien/DeNoronha

en: Brazil/East
nds: Brasilien/Ost

en: Brazil/West
nds: Brasilien/West

en: Canada/Atlantic
nds: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
nds: Kanada/Zentral

en: Canada/East-Saskatchewan
nds: Kanada/Ost-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
nds: Kanada/Ost

en: Canada/Mountain
nds: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
nds: Kanada/Neufundland

en: Canada/Pacific
nds: Kanada/Pazifik

en: Canada/Saskatchewan
nds: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
nds: Kanada/Yukon

en: Canary Islands
nds: Kanarische Inseln

en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
nds: Central Standard Time - Saskatchewan - Mittlerer Westen

en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
nds: Central Standard Time - Saskatchewan - fast alle Orte

en: Central Time - Manitoba & west Ontario
nds: Central Time - Manitoba & West-Ontario

en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
nds: Central Time - North Dakota - Morton County (außer Mandan-Region)

en: Central Time - central Nunavut
nds: Central Time - Zentral-Nunavut

en: Central Time - most locations
nds: Central Time - fast alle Orte

en: Chatham Islands
nds: Chatham Inseln

en: Chile/Continental
nds: Chile/Kontinental

en: Chile/EasterIsland
nds: Chile/Osterinsel

en: Chuuk (Truk) and Yap
nds: Chuuk (Truk) und Yap

en: Cuba
nds: Kuba

en: E Amazonas
nds: Östl. Amazonas

en: Easter Island & Sala y Gomez
nds: Osterinseln & Sala y Gomez

en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
nds: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario und Southampton Insel, Nunavut

en: Eastern Time - Indiana - most locations
nds: Eastern Time - Indiana - fast alle Orte

en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
nds: Amerika/Kentucky/Louisville

en: Eastern Time - Michigan - most locations
nds: Eastern Time - Michigan - fast alle Orte

en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
nds: Eastern Time - Ontario & Quebec - Orte, die der DST (Sommerzeit) 1967-1973 nicht folgten

en: Eastern Time - Ontario - most locations
nds: Eastern Time - Ontario - fast alle Orte

en: Eastern Time - Quebec - most locations
nds: Eastern Time - Quebec - fast alle Orte

en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
nds: Eastern Time - Ost-Nunavut - fast alle Orte

en: Egypt
nds: Ägypten

en: Eire
nds: Irland

en: Europe/Amsterdam
nds: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nds: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nds: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
nds: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nds: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
nds: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
nds: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nds: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
nds: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
nds: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
nds: Europa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
nds: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
nds: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nds: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
nds: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
nds: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
nds: Europa/Isle_of_Man

en: Europe/Istanbul
nds: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
nds: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
nds: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nds: Europa/Kiew

en: Europe/Lisbon
nds: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nds: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nds: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
nds: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
nds: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nds: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
nds: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
nds: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nds: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nds: Europa/Moskau

en: Europe/Nicosia
nds: Europa/Nikosia

en: Europe/Oslo
nds: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nds: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
nds: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
nds: Europa/Prag

en: Europe/Riga
nds: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nds: Europa/Rom

en: Europe/Samara
nds: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nds: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
nds: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
nds: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
nds: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nds: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nds: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
nds: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nds: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
nds: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
nds: Europa/Uschhorod

en: Europe/Vaduz
nds: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nds: Europa/Vatikan

en: Europe/Vienna
nds: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
nds: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
nds: Europa/Wolgograd

en: Europe/Warsaw
nds: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nds: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nds: Europa/Saporischschja

en: Europe/Zurich
nds: Europa/Zürich

en: GB-Eire
nds: GB-Irland

en: Galapagos Islands
nds: Galapagos-Inseln

en: Gambier Islands
nds: Gambier Inseln

en: Gilbert Islands
nds: Gilbert-Inseln

en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
nds: Heilongjiang (außer Mohe), Jilin

en: Iceland
nds: Island

en: Indian/Antananarivo
nds: Indischer Ozean/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nds: Indischer Ozean/Chagos

en: Indian/Christmas
nds: Indischer Ozean/Weihnachtsinseln

en: Indian/Cocos
nds: Indischer Ozean/Kokosinseln

en: Indian/Comoro
nds: Indischer Ozean/Komoren

en: Indian/Kerguelen
nds: Indischer Ozean/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nds: Indischer Ozean/Mahe

en: Indian/Maldives
nds: Indischer Ozean/Malediven

en: Indian/Mauritius
nds: Indischer Ozean/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nds: Indischer Ozean/Mayotte

en: Indian/Reunion
nds: Indischer Ozean/Réunion

en: Irian Jaya & the Moluccas
nds: Irian Jaya & die Molukken

en: Jamaica
nds: Jamaika

en: Johnston Atoll
nds: Johnston-Atoll

en: Libya
nds: Libyen

en: Line Islands
nds: Line-Inseln

en: Lord Howe Island
nds: Lord-Howe-Insel

en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
nds: Macquarie-Insel Station, Macquarie-Insel

en: Madeira Islands
nds: Madeira Inseln

en: Marquesas Islands
nds: Marquesas-Inseln

en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
nds: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas fern der US-Grenze

en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
nds: Mexican Mountain Time - Chihuahua fern der US-Grenze

en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
nds: Mexican Pacific Time - Baja California fern der US-Grenze

en: Mexico/BajaNorte
nds: Mexiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
nds: Mexiko/BajaSur

en: Mexico/General
nds: Mexiko/General

en: Mideast/Riyadh87
nds: Mittlerer Osten/Riad87

en: Mideast/Riyadh88
nds: Mittlerer Osten/Riad88

en: Mideast/Riyadh89
nds: Mittlerer Osten/Riad89

en: Midway Islands
nds: Midway-Inseln

en: Moscow - Samara, Udmurtia
nds: Moskau - Samara, Udmurtia

en: Moscow+00 - Caspian Sea
nds: Moskau+00 - Kaspisches Meer

en: Moscow+00 - west Russia
nds: Moskau+00 - Westliches Russland

en: Moscow+02 - Urals
nds: Moskau+02 - Ural

en: Moscow+03 - Novokuznetsk
nds: Moskau+03 - Nowokusnezk

en: Moscow+03 - Novosibirsk
nds: Moskau+03 - Nowosibirsk

en: Moscow+03 - west Siberia
nds: Moskau+03 - Westl. Sibirien

en: Moscow+04 - Yenisei River
nds: Moskau+04 - Jenissei Fluss

en: Moscow+05 - Lake Baikal
nds: Moskau+05 - Baikal-See

en: Moscow+06 - Lena River
nds: Moskau+06 - Lena Fluss

en: Moscow+07 - Amur River
nds: Moskau+07 - Amur Fluss

en: Moscow+07 - Sakhalin Island
nds: Moskau+07 - Sachalin Inseln

en: Moscow+08 - Bering Sea
nds: Moskau+08 - Beringsee

en: Moscow+08 - Kamchatka
nds: Moskau+08 - Kamtschatka

en: Moscow+08 - Magadan
nds: Moskau+08 - Magadan

en: Moscow-01 - Kaliningrad
nds: Moskau-01 - Kaliningrad

en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
nds: Mountain Time - Alberta, östl. British-Columbia & westl. Saskatchewan

en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
nds: Mountain Time - Südl. Baja, Nayarit, Sinaloa

en: Mountain Time - central Northwest Territories
nds: Mountain Time - zentrale Northwest Territories

en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
nds: Mountain Time - Süd-Idaho & Ost-Oregon

en: Mountain Time - west Northwest Territories
nds: Mountain Time - westliche Northwest Territories

en: Mountain Time - west Nunavut
nds: Mountain Time - West-Nunavut

en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
nds: Nordöstl. Brasilien (MA, PI, CE, RN, PB)

en: New South Wales - Yancowinna
nds: Neusüdwales - Yancowinna

en: New South Wales - most locations
nds: Neusüdwales - fast alle Orte

en: Newfoundland Time, including SE Labrador
nds: Newfoundland Time, einschließlich südöstl. Labrador

en: Northern Territory
nds: Nordterritorium

en: Pacific Time - north Yukon
nds: Pacific Time - Nord Yukon

en: Pacific Time - south Yukon
nds: Pacific Time - Süd-Yukon

en: Pacific Time - west British Columbia
nds: Pacific Time - Westliches British Columbia

en: Pacific/Apia
nds: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
nds: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
nds: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Chuuk
nds: Pazifik/Chuuk

en: Pacific/Easter
nds: Pazifik/Osterinsel

en: Pacific/Efate
nds: Pazifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
nds: Pazifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
nds: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
nds: Pazifik/Fidschi

en: Pacific/Funafuti
nds: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
nds: Pazifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
nds: Pazifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
nds: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
nds: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
nds: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
nds: Pazifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
nds: Pazifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
nds: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
nds: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
nds: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
nds: Pazifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
nds: Pazifik/Midway

en: Pacific/Nauru
nds: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
nds: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
nds: Pazifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
nds: Pazifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
nds: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
nds: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
nds: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
nds: Pazifik/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
nds: Pazifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
nds: Pazifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
nds: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
nds: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Samoa
nds: Pazifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
nds: Pazifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
nds: Pazifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
nds: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
nds: Pazifik/Truk

en: Pacific/Wake
nds: Pazifik/Wake

en: Pacific/Wallis
nds: Pazifik/Wallis

en: Pacific/Yap
nds: Pazifik/Yap

en: Phoenix Islands
nds: Phoenixinseln

en: Poland
nds: Polen

en: Queensland - most locations
nds: Queensland - fast alle Orte

en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
nds: Qysylorda (Kysyl-Orda, Ksyl-Orda)

en: Ruthenia
nds: Ruthenien

en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
nds: Südl. & Südöstl. Brasilien (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: Singapore
nds: Singapur

en: Society Islands
nds: Gesellschaftsinseln

en: South Australia
nds: Südaustralien

en: Syowa Station, E Ongul I
nds: Syowa Station, östl. Ongul Insel

en: Tasmania - King Island
nds: Tasmanien - King Island

en: Tasmania - most locations
nds: Tasmanien - fast alle Orte

en: Tierra del Fuego (TF)
nds: Feuerland (Tierra del Fuego, TF)

en: Turkey
nds: Türkei

en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
nds: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas nahe der US-Grenze

en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
nds: US Mountain Time - Chihuahua nahe der US-Grenze

en: US Pacific Time - Baja California near US border
nds: US Pacific Time - Baja California nahe der US-Grenze

en: US/East-Indiana
nds: US/Ost-Indiana

en: Victoria
nds: Viktoria

en: Vostok Station, S Magnetic Pole
nds: Vostok Station, magnetischer Südpol

en: W Amazonas
nds: Westl. Amazonas

en: W Para
nds: Westl. Para

en: West Kazakhstan
nds: Westl. Kasachstan

en: Western Australia - Eucla area
nds: Westaustralien - Eucla-Gebiet

en: Western Australia - most locations
nds: Westaustralien - fast alle Orte

en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
nds: Saporoschje, östl. Lugansk / Saporischschja, östl. Luhansk

en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
nds: Zentral-China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, usw.

en: central Crimea
nds: Zentral-Crimea

en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengarra, west Timor
nds: Ost- & Süd-Borneo, Sulawesi, Bali, Kleine Sunda-Inseln, West-Timor

en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
nds: Östl. China - Peking, Guangdong, Shanghai, etc.

en: east Dem. Rep. of Congo
nds: Östl. Dem. Rep. Kongo

en: east Uzbekistan
nds: Östl. Usbekistan

en: east coast, north of Scoresbysund
nds: Ostküste, im Norden von Scoresbysund

en: mainland
nds: Festland

en: most locations
nds: fast alle Orte

en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
nds: fast alle Orte (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: most of Tibet & Xinjiang
nds: Große Teile von Tibet & Xinjiang

en: peninsular Malaysia
nds: Halbinsel Malaysia

en: west & central Borneo
nds: West- & Zentral-Borneo

en: west Dem. Rep. of Congo
nds: Westl. Dem. Rep. Kongo

en: west Tibet & Xinjiang
nds: West-Tibet & Xinjiang

en: west Uzbekistan
nds: Westliches Usbekistan
