libgweather master - en to nds translation catalogue (570 entries)

en: 'Adan
nds: Adan

en: 'Ar'ar
nds: Arar

en: 'Ataq
nds: Ataq

en: Abū Mūsā
nds: Abu Musa

en: Ad Dammam
nds: Dammam

en: Africa
nds: Afrika

en: Akrotiri
nds: Akrotíri

en: Al 'Aqabah
nds: Aqaba

en: Al 'Arish
nds: al-Arisch

en: Al 'Ayn
nds: al-Ain

en: Al Fujayrah
nds: Fujairah

en: Al Ghardaqah
nds: Hurghada

en: Al Qamishli
nds: Qamischli

en: Al Qaysumah
nds: El Qaysumah

en: Al Qurayyat
nds: al-Qurayyat

en: Alajuela
nds: Acajutla

en: Alaska Time
nds: Alaska

en: Albania
nds: Albanien

en: Alexandroúpolis
nds: Alexandroupolis

en: Algeria
nds: Algerien

en: Algiers
nds: Algier

en: Amapá
nds: Amapa

en: Amapá / East Pará
nds: Amapa / Ost Para

en: American Samoa
nds: Amerikanisch Samoa

en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
nds: Amundsen-Scott-Südpolstation (Neuseeländische Zeit)

en: Anadyr'
nds: Anadyr

en: Andalusia
nds: Andalusien

en: Ankarena
nds: Ankeny

en: Antigua and Barbuda
nds: Antigua und Barbuda

en: Antsiranana
nds: Antsirabe

en: Aqtau
nds: Aktau

en: Argentina
nds: Argentinien

en: Argostólion
nds: Argostoli

en: Arkhangel'sk
nds: Archangelsk

en: Armenia
nds: Armenien

en: Ashiya
nds: Ashiya Luftstützpunkt

en: Asia
nds: Asien

en: Astrakhan'
nds: Astrachan

en: Aswan
nds: Asswan

en: Asyut
nds: Asyût

en: At Ta'if
nds: Taif

en: Atlantic Time
nds: Atlantische Zeit

en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
nds: Atlantische Zeit, ohne Sommerzeit

en: Australasia &amp; Oceania
nds: Australasien und Ozeanien

en: Australia
nds: Australien

en: Austria
nds: Österreich

en: Avarua
nds: Arua

en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

en: Azores
nds: Azoren

en: Bahrain
nds: Bahrein

en: Baie-Comeau
nds: Baie Comeau

en: Baja California
nds: Unteres Kalifornien

en: Baja California Sur
nds: Süd-Kalifornien

en: Bandar 'Abbas
nds: Bandar Abbas

en: Bandar-e Bushehr
nds: Bandar-e Buschehr

en: Bandar-e Lengeh
nds: Bandar Lengeh

en: Bandar-e Mahshahr
nds: Bandar Mahshahr/Mahshahr

en: Bangladesh
nds: Bangladesch

en: Bavaria
nds: Bayern

en: Belarus
nds: Weißrussland

en: Belgium
nds: Belgien

en: Belgrade
nds: Belgrad

en: Bolivia
nds: Bolivien

en: Boltåsen
nds: Boltasen

en: Bolzano
nds: Bozen

en: Boryspil'
nds: Boryspil

en: Bosnia and Herzegovina
nds: Bosnien-Herzegowina

en: Brasília Time
nds: Brasília

en: Bratislava
nds: Bratislava (Pressburg)

en: Bratsk
nds: Brjansk

en: Brazil
nds: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
nds: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: British Virgin Islands
nds: Britische Jungferninseln

en: Brno
nds: Brünn

en: Brussels
nds: Brüssel

en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
nds: Brüssel, Flämisch- und Wallonisch-Brabant

en: Bryansk
nds: Brjansk

en: Brønnøysund
nds: Bronnoysund

en: Bucharest
nds: Bukarest

en: Bulgaria
nds: Bulgarien

en: Burkina Faso
nds: Burkina-Faso

en: Calcutta
nds: Kalkutta

en: California
nds: Kalifornien

en: Cambodia
nds: Kambodscha

en: Cameroon
nds: Kamerun

en: Canada
nds: Kanada

en: Canary Islands
nds: Kanaren

en: Canton
nds: Kanton

en: Canton-Bégin
nds: Canton-Begin

en: Cape Town
nds: Kapstadt

en: Cape Verde
nds: Kapverden

en: Caro
nds: Kairo

en: Casey Station (Western Australia Time)
nds: Casey-Station (Westaustralische Zeit)

en: Cayman Islands
nds: Cayman-Inseln

en: Ceará
nds: Ceara

en: Central African Republic
nds: Zentralafrikanische Republik

en: Central Indonesia Time
nds: Zentralindonesische Zeit

en: Central Mongolia
nds: Zentrale Mongolei

en: Central Time
nds: Zentralzeit

en: Central Time (Northern Territory)
nds: Mittelaustralische Zeit (Nördliche Territorien)

en: Central Time (South Australia)
nds: Mittelaustralische Zeit (Südaustralien)

en: Central Time (Yancowinna, NSW)
nds: Mittelaustralische Zeit (Yancowinna, NSW)

en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
nds: Mittelkanadische Zeit, ohne Sommerzeit (Saskatchewan)

en: Central Western Time
nds: Westzentrale Zeit

en: Central and South America
nds: Mittel- und Südamerika

en: Cervia
nds: Cérvia

en: Ceuta and Melilla
nds: Ceuta und Melilla

en: Ch'ongju
nds: Chungju

en: Chad
nds: Tschad

en: Chah Bahar
nds: Chahbahar

en: Chatham Islands
nds: Chatham-Inseln

en: Christmas Island
nds: Weihnachtsinsel

en: Chrysoúpolis
nds: Chrysoupoli

en: Chul'man
nds: Cul'Man

en: Chéticamp
nds: Cheticamp

en: Chíos
nds: Chios

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
en: Antwerp
nds: Antwerpen

[ctx: City in Beijing, China]
en: Beijing
nds: Peking

[ctx: City in Egypt]
en: Cairo
nds: Kairo

[ctx: City in Florida, United States]
en: Valparaiso
nds: Valparaíso

[ctx: City in Greece]
en: Athens
nds: Athen

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
en: León
nds: Leon

[ctx: City in Indiana, United States]
en: Valparaiso
nds: Valparaíso

[ctx: City in Italy]
en: Florence
nds: Florenz

[ctx: City in Italy]
en: Naples
nds: Neapel

[ctx: City in Italy]
en: Rome
nds: Rom

[ctx: City in Luxembourg]
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

[ctx: City in Poland]
en: Warsaw
nds: Warschau

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
en: Querétaro
nds: Queretaro

[ctx: City in Russia]
en: Moscow
nds: Moskau

[ctx: City in Singapore]
en: Singapore
nds: Singapur

[ctx: City in Spain]
en: León
nds: Leon

en: Ciudad Choluteca
nds: Choluteca Stadt

en: Clarion
nds: Clarión

en: Cocos (Keeling) Islands
nds: Cocos(Keeling)-Inseln

en: Coeur d'Alene
nds: Cœur d'Alene

en: Colombia
nds: Kolumbien

en: Comoros
nds: Komoren

en: Congo, Democratic Republic of the
nds: Kongo, Demokratische Republik

en: Congo, Republic of the
nds: Kongo, Republik

en: Cook Islands
nds: Cook-Inseln

en: Copenhagen
nds: Kopenhagen

en: Cordova
nds: Córdova

[ctx: Country]
en: Antarctica
nds: Antarktis

[ctx: Country]
en: Georgia
nds: Georgien

[ctx: Country]
en: Jordan
nds: Jordanien

[ctx: Country]
en: Lebanon
nds: Libanon

[ctx: Country]
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

[ctx: Country]
en: Singapore
nds: Singapur

en: Croatia
nds: Kroatien

en: Cuba
nds: Kuba

en: Cyprus
nds: Zypern

en: Czech Republic
nds: Tschechische Republik

en: Côte d'Ivoire
nds: Elfenbeinküste

en: Cúcuta
nds: Cucuta

en: Damascus
nds: Damaskus

en: Davis Station
nds: Davis-Station

en: Denmark
nds: Dänemark

en: Dnipropetrovs'k
nds: Dnjepropetrowsk

en: Dominican Republic
nds: Dominikanische Republik

en: Donets'k
nds: Donezk

en: Dumont d'Urville Station
nds: Dumont d'Urville-Station

en: East Amazonas
nds: Ost-Amazonas

en: East and South East England
nds: Ost- und Südost-England

en: East-Flanders
nds: Ostflandern

en: Eastern Congo
nds: Demokratische Republik Kongo (Ostteil)

en: Eastern Greenland
nds: Ostgrönland

en: Eastern Indonesia Time
nds: Ostindonesische Zeit

en: Eastern Kazakhstan
nds: Östliches Kasachstan

en: Eastern Mongolia
nds: Östliche Mongolei

en: Eastern Time
nds: Östliche Zeit

en: Eastern Time (New South Wales)
nds: Östliche Zeit (New South Wales)

en: Eastern Time (Queensland)
nds: Östliche Zeit (Queensland)

en: Eastern Time (Tasmania)
nds: Östliche Zeit (Tasmania)

en: Eastern Time (Victoria)
nds: Östliche Zeit (Victoria)

en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
nds: Östliche Zeit, ohne Sommerzeit (Southampton Island, etc)

en: Ecuador
nds: Ekuador

en: Egypt
nds: Ägypten

en: Eiðar
nds: Eidar

en: Elat
nds: Eilat

en: Elefsís
nds: Elefsina

en: Engel's
nds: Engels

en: Equatorial Guinea
nds: Äquatorial-Guinea

en: Esfahan
nds: Esfahãn

en: Eskisehir
nds: Eskişehir

en: Estonia
nds: Estland

en: Ethiopia
nds: Äthiopien

en: Europe
nds: Europa

en: Falkland Islands (Malvinas)
nds: Falkland-Inseln, Malwinen

en: Faroe Islands
nds: Faröer-Inseln

en: Fiji
nds: Fidschi

en: Finland
nds: Finnland

en: Forlì
nds: Forli

en: France
nds: Frankreich

en: French Guiana
nds: Französisch-Guyana

en: French Polynesia
nds: Französisch-Polynesien

en: French Southern Territories
nds: Französische Territorien im Südpolarmeer

en: Fua'amotu
nds: Fua'Amotu

en: Fuenterrabía
nds: Fuenterrabia

en: Førde
nds: Forde

en: Gabon
nds: Gabun

en: Galapagos Islands
nds: Galapagos-Inseln

en: Gambier Islands
nds: Gambier-Inseln

en: Gaspé
nds: Gaspe

en: Gdańsk
nds: Danzig

en: Geneva
nds: Genf

en: Genoa
nds: Genua

en: Germany
nds: Deutschland

en: Ghardaia
nds: Ghardaïa

en: Gilbert Islands
nds: Gilbert-Inseln

en: Goiás
nds: Goias

en: Greece
nds: Griechenland

en: Greenland
nds: Grönland

en: Guantánamo
nds: Guantanamo

en: Hainaut
nds: Hennegau

en: Havana
nds: Havanna

en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
nds: Hawaiianisch-Aleutische Zeit (Aleutische Inseln)

en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
nds: Hawaiianisch-Aleutische Zeit, ohne Sommerzeit

en: Hesse
nds: Hessen

en: Ho Chi Minh City
nds: Ho-Chi-Minh Stadt

en: Holešov
nds: Holesov

en: Holguín
nds: Holguin

en: Homyel'
nds: Homel

en: Honningsvåg
nds: Honningsvag

en: Houmt Souk
nds: Houmt-Souk

en: Hungary
nds: Ungarn

en: Hésingue
nds: Hörsching

en: I-n-Amenas
nds: In Amenas

en: I-n-Salah
nds: Salalah

en: Iceland
nds: Island

en: India
nds: Indien

en: Indonesia
nds: Indonesien

en: Inner Mongolia
nds: Innere Mongolei

en: Iraq
nds: Irak

en: Ireland
nds: Irland

en: Irkutsk Time
nds: Irkutsk

en: Irákleion
nds: Heraklion

en: Italy
nds: Italien

en: Ivano-Frankivs'k
nds: Ivano-Frankowsk

en: Jamaica
nds: Jamaika

en: Jiangsu
nds: Jiangxi

en: Jiddah
nds: Jeddah

en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
nds: Johnston-Atoll (Hawaiianische Zeit)

en: Jonquière
nds: Jonquiere

en: Kalamáta
nds: Kalamata

en: Kaliningrad
nds: Kaliningrad (Königsberg)

en: Kaliningrad Time
nds: Kaliningrad (Königsberg)

en: Kamchatka Time
nds: Kamtschatka

en: Kao-hsiung-shih
nds: Kaohsiung

en: Karaj
nds: Karadsch

en: Karlovy Vary
nds: Karlsbad

en: Karpásion
nds: Karpasion

en: Karup
nds: Karub

en: Katowice
nds: Kattowitz

en: Katunayaka
nds: Katunayake

en: Kazakhstan
nds: Kasachstan

en: Kazan'
nds: Kasan

en: Kemerovo
nds: Kemerowo

en: Kenya
nds: Kenia

en: Kerman
nds: Kermãn

en: Khabarovsk
nds: Chabarowsk

en: Khanty-Mansiysk
nds: Chanty-Mansisk

en: Kharkiv
nds: Charkow

en: Khorramabad
nds: Khorram Abad

en: Kiev
nds: Kiew

en: Kislakoy
nds: Kışlaköy

en: Koror
nds: Tororo

en: Kota Baharu
nds: Kota Bharu

en: Kraków
nds: Krakau

en: Krasnoyarsk Time
nds: Krasnojarsk Ortszeit

en: Kryvyy Rih
nds: Krywyj Rih

en: Kyrgyzstan
nds: Kirgisien

en: Kárpathos
nds: Karpathos

en: Kérkyra
nds: Kerkyra

en: Kýthira
nds: Kithira

en: L'viv
nds: Lwow

en: Latvia
nds: Lettland

en: Libya
nds: Libyen

en: Limon
nds: Límón

en: Line Islands
nds: Line-Inseln

en: Lisbon
nds: Lissabon

en: Lithuania
nds: Litauen

en: Liège
nds: Lüttich

en: Ljubljana
nds: Ljubljana (Laibach)

en: Longyearbyen
nds: Linguere

en: Los Baldíos
nds: Los Baldios

en: Lower Saxony
nds: Niedersachsen

en: Lárisa
nds: Larissa

en: Macedonia
nds: Mazedonien

en: Madagascar
nds: Madagaskar

en: Magadan Time
nds: Magadan

en: Mahón
nds: Mahon

en: Mainland Chile
nds: Chile

en: Mainland Ecuador
nds: Ekuador (Festland)

en: Mainland New Zealand
nds: Neuseeland

en: Mainland Portugal
nds: Portugal (Festland)

en: Mainland Spain
nds: Spanien

en: Maldives
nds: Malediven

en: Manama
nds: Manamah

en: Maranhão
nds: Maranhao

en: Maribor
nds: Maribor (Marburg an der Drau)

en: Marquesas Islands
nds: Marshall-Inseln

en: Marrakech
nds: Marrakesch

en: Marsa Matruh
nds: Mersa Matruh

en: Marshall Islands
nds: Marshall-Inseln

en: Maturín
nds: Maturin

en: Mauritania
nds: Mauretanien

en: Mawson Station
nds: Mawson-Station

en: Mbaléni
nds: Mbaleni

en: McMurdo Station (New Zealand Time)
nds: McMurdo-Station (Neuseeländische Zeit)

en: Mecca
nds: Mekka

en: Mecklenburg-Western Pomerania
nds: Mecklenburg-Vorpommern

en: Mexicali
nds: Mesicali

en: Mexico
nds: Mexiko

en: Mexico City
nds: Mexiko-Stadt

en: Michoacán
nds: Michoacan

en: Micronesia, Federated States of
nds: Vereinigte Staaten von Mikronesien

en: Middle East
nds: Mittlerer Osten

en: Midway Atoll (Samoa Time)
nds: Midway-Atoll (Samoa-Zeit)

en: Mihail Kogălniceanu
nds: Mihail Kogalniceanu

en: Milan
nds: Mailand

en: Mineral'nyye Vody
nds: Mineralnye Vody

en: Mirnyy
nds: Mirny

en: Moldova
nds: Moldawien

en: Mongolia
nds: Mongolei

en: Monólithos
nds: Monolithos

en: Morocco
nds: Marokko

en: Morón
nds: Moron

en: Moscow Time
nds: Moskau

en: Mountain Time, no DST (Arizona)
nds: Mountain Time, ohne Sommerzeit (Arizona)

en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
nds: Mountain Time, ohne Sommerzeit (Nordöstliches BC)

en: Mozambique
nds: Mosambik

en: Munich
nds: München

en: Mykolayiv
nds: Mykolajiw

en: Mytilíni
nds: Mytilene

en: México
nds: Mexico

en: Mýkonos
nds: Mykonos

en: Najran
nds: Najrãn

en: Naka-shibetsu
nds: Nakashibetsu

en: Nal'chik
nds: Naltschik

en: Nanning
nds: Nan-ning

en: Netherlands
nds: Niederlande

en: Netherlands Antilles
nds: Niederländische Antillen

en: Neuchâtel
nds: Neuenburg

en: Neuquén
nds: Neuquen

en: New Caledonia
nds: Neukaledonien

en: New Delhi
nds: Neu Delhi

en: New Ulm
nds: Neu-Ulm

en: New Zealand
nds: Neuseeland

en: Newfoundland Time
nds: Neufundland

en: Newfoundland and Labrador
nds: Neufundland und Labrador

en: Newport News
nds: Newport, News

en: Niagara Falls
nds: Niagara-Fälle

en: Nigeria
nds: Nigerien

en: Nizhnevartovsk
nds: Nishnewartowsk

en: Norfolk Island
nds: Norfolk-Inseln

en: North America
nds: Nordamerika

en: North East England
nds: Nordost-England

en: North Korea
nds: Nordkorea

en: North Las Vegas
nds: Nord Las Vegas

en: North Rhine-Westphalia
nds: Nordrhein-Westfalen

en: North West England
nds: Nordwest-England

en: Northern Ireland
nds: Nordirland

en: Northern Mariana Islands
nds: Nördliche Marianen

en: Norway
nds: Norwegen

en: Nouaseur
nds: Nouasseur

en: Novokuznetsk
nds: Nowokusnezk

en: Novosibirsk
nds: Nowosibirsk

en: Now Shahr
nds: Noshahr

en: Noáin
nds: Noain

en: Nuevo León
nds: Nuevo Leon

en: Nuremberg
nds: Nürnberg

en: Nyköping
nds: Norrköping

en: Náxos
nds: Naxos

en: Odesa
nds: Odessa

en: Olathe
nds: Olatha

en: Omsk Time
nds: Omsk

en: Oostende
nds: Ostende

en: Orumiyeh
nds: Urmia

en: Ostrava
nds: Ostrau

en: P'yongt'aek
nds: Pyongtaek

en: Pacific Time
nds: Pazifik

en: Palestine
nds: Palestina

en: Palestinian Territory
nds: Palästinensisches Gebiet

en: Palmer Station (Chile Time)
nds: Palmer Station-(Chile)

en: Panama City
nds: Panamá City

en: Paphos
nds: Páphos

en: Papua New Guinea
nds: Papua-Neuguinea

en: Paraná
nds: Parana

en: Paraíba
nds: Paraiba

en: Pará
nds: Para

en: Perm'
nds: Perm

en: Petite-Rivière
nds: Petite-Riviere

en: Petropavlovsk
nds: Petropawlovsk

en: Philippines
nds: Philippinen

en: Phoenix Islands
nds: Phoenix-Inseln

en: Piauí
nds: Piaui

en: Piraçununga
nds: Pirassununga

en: Plattsburgh
nds: Plattsburg

en: Poland
nds: Polen

en: Poznań
nds: Posen

en: Prague
nds: Prag

en: Puerto Iguazú
nds: Puerto Iguazu

en: Puerto San José
nds: Puerto San Jose

en: Páros
nds: Paros

en: Pôrto Seguro
nds: Porto Seguro

en: Pôrto Velho
nds: Porto Velho

en: Qaraghandy
nds: Karaganda

en: Qatar
nds: El-Katar

en: Qostanay
nds: Kostanay

en: Qyzylorda
nds: Qysylorda

en: Ra's al Khaymah
nds: Ra's al-Chaima

[ctx: Region]
en: Antarctica
nds: Antarktis

[ctx: Region]
en: Atlantic
nds: Atlantik

en: Rhineland-Palatinate
nds: Rheinland-Pfalz

en: Rio Grande do Sul
nds: Río Grande

en: Rivière-du-Loup
nds: Riviere-du-Loup

en: Rivière-la-Madeleine
nds: Riviere-la-Madeleine

en: Riyadh
nds: Riad

en: Romania
nds: Rumänien

en: Rostov
nds: Rostow

en: Rothera Research Station
nds: Rothera-Forschungsstation

en: Russia
nds: Russland

en: Rwanda
nds: Ruanda

en: Réunion
nds: Reunion

en: Rīga
nds: Riga

en: Sa'dah
nds: Sadah

en: Sabha
nds: Sebha

en: Saint Athan
nds: St Athan

en: Saint Barthélemy
nds: St Barthelemy

en: Saint George's
nds: St. George

en: Saint Helena
nds: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nds: Saint Kitts und Nevis

en: Saint Petersburg
nds: Sankt Petersburg

en: Saint Pierre and Miquelon
nds: Saint Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nds: Saint Vincent und Grenadinen

en: Samara Time
nds: Samara

en: Samarqand
nds: Samarkand

en: San Jose
nds: San José

en: Sanaa
nds: Sanana'a

en: Santa Barbara
nds: Santa Bárbara

en: Sao Tome and Principe
nds: Sao Tome und Principe

en: Saratov
nds: Saratow

en: Saudi Arabia
nds: Saudi-Arabien

en: Saxony
nds: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
nds: Sachsen-Anhalt

en: Scotland
nds: Schottland

en: Serbia
nds: Serbien

en: Seychelles
nds: Seychellen

en: Shahr-e Kord
nds: Shahre-Kord

en: Shandong
nds: Shantong

en: Shanxi
nds: Shaanxi

en: Shiraz
nds: Shĩraz

en: Showa Station
nds: Showa-Station

en: Simferopol'
nds: Simferopol

en: Slovakia
nds: Slowakei

en: Slovenia
nds: Slowenien

en: Solomon Islands
nds: Salomonen

en: Solpur
nds: Solapur

en: South Africa
nds: Südafrika

en: South Korea
nds: Südkorea

en: South and South West England
nds: Süd- und Südwest-England

en: Soúda
nds: Souda

en: Spain
nds: Spanien

en: Sri Jayewardenepura Kotte
nds: Sri Jayawardenepura (Kotte)

[ctx: State in Belgium]
en: Antwerp
nds: Antwerpen

[ctx: State in Belgium]
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

[ctx: State in China]
en: Beijing
nds: Peking

[ctx: State in Mexico]
en: Querétaro
nds: Queretaro

en: Stavropol'
nds: Stawropol

en: Strasbourg
nds: Strassburg

en: Svalbard and Jan Mayen
nds: Spitzbergen und Jan Mayen

en: Swaziland
nds: Swasiland

en: Sweden
nds: Schweden

en: Switzerland
nds: Schweiz

en: Syktyvkar
nds: Syktywkar

en: Syria
nds: Syrien

en: Szczecin
nds: Stettin

en: Sámos
nds: Samos

en: São Félix
nds: Sao Felix

en: São Gabriel
nds: Sao Gabriel

en: T'ai-pei Shih
nds: Tai Peh

en: Ta'izz
nds: Ta Izz

en: Tabriz
nds: Tabrĩz

en: Tabuk
nds: Tabũk

en: Tahiti / Society Islands
nds: Tahiti / Gesellschaftsinseln

en: Taiyuan
nds: Taiyüan

en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

en: Tampico
nds: Tam-pico

en: Tanzania
nds: Tansania

en: Tanágra
nds: Tanagra

en: Tasmania
nds: Tasmanien

en: Tebessa
nds: Tébessa

en: Tel Aviv
nds: Tel-Aviv

en: Teresina
nds: Terezinah

en: Termiz
nds: Termez

en: The Hague
nds: Den Haag

en: Thessaloníki
nds: Thessaloniki

en: Thuringia
nds: Thüringen

en: Toamasina
nds: Tasmanien

en: Tokyo
nds: Tokio

en: Torrejón del Rey
nds: Torrejon del Rey

en: Torreon
nds: Torreón

en: Trieste
nds: Triest

en: Trinidad and Tobago
nds: Trinidad und Tobago

en: Tshabong
nds: Tsabong

en: Tunisia
nds: Tunesien

en: Turkey
nds: Türkei

en: Udachnyy
nds: Udatschny

en: Ul'yanovsk
nds: Uljanowsk

en: Ulaanbaatar
nds: Ulan-Bator

en: United Arab Emirates
nds: Vereinigte Arabische Emirate

en: United Kingdom
nds: Vereinigtes Königreich

en: United States
nds: Vereinigte Staaten von Amerika

en: United States Minor Outlying Islands
nds: Vereinigte Staaten, kleinere entlegene Inseln

en: Urganch
nds: Urgench

en: Uruapan
nds: Uruapán del Progreso

en: Uzbekistan
nds: Usbekistan

en: Uzhhorod
nds: Ushgorod

en: Vatican City
nds: Vatikanstadt

en: Venice
nds: Venedig

en: Vienna
nds: Wien

en: Viet Nam
nds: Vietnam

en: Vila dos Remédios
nds: Vila dos Remedios

en: Villamontes
nds: Villa Montes

en: Vilnius
nds: Wilna

en: Viro Viro
nds: Virú-Virú

en: Vitsyebsk
nds: Witebsk

en: Vladivostok
nds: Wladiwostok

en: Vladivostok Time
nds: Wladiwostok Ortszeit

en: Volgograd
nds: Wolgograd

en: Voronezh
nds: Woronesh

en: Vostok Station
nds: Wostok-Station

en: Vélizy
nds: Velizy

en: Waiki‘i
nds: Waikiki

en: Wallis and Futuna
nds: Wallis und Futuna

en: West Chicago
nds: West-Chicago

en: West Pará, Rondônia
nds: West Para, Rondonia

en: West-Flanders
nds: Westflandern

en: Western Congo
nds: Demokratische Republik Kongo (Westteil)

en: Western Greenland
nds: Westgrönland

en: Western Indonesia Time
nds: Westindonesische Zeit

en: Western Kazakhstan
nds: Westliches Kasachstan

en: Western Mongolia
nds: Westliche Mongolei

en: Western Sahara
nds: Westsahara

en: Wrocław
nds: Breslau

en: Xi'an
nds: Xi'An

en: Yakutsk
nds: Jakutsk

en: Yakutsk Time
nds: Jakutsk Ortszeit

en: Yanbu' al Bahr
nds: Yanbu Al Bahr

en: Yekaterinburg
nds: Ekaterinburg

en: Yekaterinburg Time
nds: Ekaterinburg Ortszeit

en: Yemen
nds: Jemen

en: Yerevan
nds: Jerewan

en: Yokota
nds: Yokote

en: Ytri-Njarðvík
nds: Ytri-Njarovik

en: Yucatán
nds: Yucatan

en: Yuzhno-Sakhalinsk
nds: Jushno-Sachalinsk

en: Zahedan-e (Yek)
nds: Zahedan

en: Zambia
nds: Sambia

en: Zamboanga City
nds: Zamboanga

en: Zanzibar
nds: Sansibar

en: Zimbabwe
nds: Simbabwe

en: Zákynthos
nds: Zakinthos

en: Áno Síros
nds: Ano Siros

en: Áraxos
nds: Araxos

en: Áyios Athanásios
nds: Ayios Athanasios

en: Åland Islands
nds: Åland-Inseln

en: Ålborg
nds: Aalborg

en: Ålesund
nds: Aalesund
