gvfs 0.1.x - en to nn translation catalogue (516 entries)

en:  (invalid encoding)
nn:  (ugyldig koding)

en:  <location> <attribute> <values> - set attribute
nn: <stad> <attributt> <verdiar> – sett attributt

en: %s (jailbreak)
nn: %s (opplåst)

en: %s Audio Player
nn: %s lydspelar

en: %s Camera
nn: %s kamera

en: %s Drive
nn: %s-stasjon

en: %s Encrypted
nn: %s kryptert

en: %s Encrypted Data
nn: %s krypterte data

en: %s Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for %s

en: %s Media
nn: %s media

en: %s Medium
nn: %s medium

en: %s Volume
nn: %s volum

en: %s on %s
nn: %s på %s

en: %s/%s Drive
nn: %s/%s-stasjon

en: %s: %d: Directory or file exists
nn: %s: %d: Mappa eller fila finst

en: %s: %d: Invalid filename
nn: %s: %d: Ugyldig filnamn

en: %s: %d: No such file or directory
nn: %s: %d: Fila eller mappa finst ikkje

en: %s: %d: Not Supported
nn: %s: %d: Ikkje støtta

en: %s: %s, error writing to stdout
nn: %s: %s, feil ved skriving til stdout

en: %s: %s: error launching application: %s
nn: %s: %s: feil under start av program: %s

en: %s: %s: error opening file: %s
nn: %s: %s feil ved opning av fil: %s

en: %s: %s: error opening location: %s
nn: %s: %s: feil under opning av stad: %s

en: %s: %s: error reading: %s
nn: %s: %s: feil ved lesing: %s

en: %s: %s:error closing: %s
nn: %s: %s: feil ved lukking: %s

en: %s: missing locations
nn: %s: manglar stader

en: - create directories
nn: - lag mapper

en: - delete files
nn: – slett filer

en: - get/set handler for <mimetype>
nn: – hent/vel handsamar for <mimetype>

en: - list contents of directories in a tree-like format
nn: – list opp innhaldet av mapper i eit tre-liknande format

en: - list files at <location>
nn: - list opp filer på <stad>

en: - mount <location>
nn: – monter <stad>

en: - move files to trash
nn: – flytt filer til papirkorga

en: - rename file
nn: – byt namn på fil

en: - show info for <location>
nn: - vis informasjon om <stad>

en: / on %s
nn: / på %s

en: A passphrase is required to access the volume
nn: Ein passfrase er naudsynt for å låsa opp eininga

en: AFP server %s declined the submitted password
nn: AFP-tenaren %s avviste det oppgjevne passordet

en: AFP server %s doesn't support anonymous login
nn: AFP-tenaren %s tillet ikkje anonym innlogging

en: AFP volume %s for %s on %s
nn: AFP-volum %s til %s på %s

en: AFP volume %s on %s
nn: AFP-volum %s på %s

en: AFP volumes for %s on %s
nn: AFP-volum til %s på %s

en: AFP volumes on %s
nn: AFP-volum på %s

en: ATA Drive
nn: ATA-stasjon

en: Accessing application icons on device failed
nn: Klarte ikkje aksessera programikon på eininga

en: Accounts are unsupported
nn: Kontoar er ikkje støtta

en: An invalid username was provided
nn: Ugyldig brukarnamn oppgjeve

en: Ancestor directory doesn't exist
nn: Mappe høgare oppe finst ikkje

en: Append to end of file
nn: Legg til på slutten av fila

en: Apple Filing Protocol Service
nn: Apple Filing Protocol-teneste

en: Apple Mobile Device
nn: Apple mobileining

en: Apple Mobile Device, Jailbroken
nn: Apple mobileining, opplåst

en: Attribute not specified
nn: Attributt ikkje oppgjeven

en: Audio CD Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for lyd-CD

en: Audio Disc
nn: Lydplate

en: Audio Player
nn: Lydspelar

en: Automount failed: %s
nn: Automatisk montering mislukkast: %s

en: Backup file creation failed
nn: Oppretting av sikkerhetskopi mislukkast

en: Backup file creation failed: %s
nn: Oppretting av tryggleikskopi mislukkast: %s

en: Backups are not yet supported.
nn: Tryggleikskopiar er ikkje støtta enno.

en: Blank Blu-Ray Disc
nn: Tom Blu-Ray-plate

en: Blank Blu-Ray R Disc
nn: Tom Blu-Ray R-plate

en: Blank Blu-Ray RW Disc
nn: Tom Blu-Ray RW-plate

en: Blank CD-R Disc
nn: Tom CD-R-plate

en: Blank CD-ROM Disc
nn: Tom CD-ROM-plate

en: Blank CD-RW Disc
nn: Tom CD-RW-plate

en: Blank DVD+R DL Disc
nn: Tom DVD+R DL-plate

en: Blank DVD+R Disc
nn: Tom DVD+R-plate

en: Blank DVD+RW Disc
nn: Tom DVD+RW-plate

en: Blank DVD-RAM Disc
nn: Tom DVD-RAM-plate

en: Blank DVD-ROM Disc
nn: Tom DVD-ROM-plate

en: Blank DVD-RW Disc
nn: Tom DVD-RW-plate

en: Blank Disc
nn: Tom plate

en: Blank HD DVD Disc
nn: Tom HD DVD-plate

en: Blank HD DVD-R Disc
nn: Tom HD DVD-R-plate

en: Blank HD DVD-RW Disc
nn: Tom HD DVD-RW-plate

en: Blank MO Disc
nn: Tom MO-plate

en: Blu-Ray Disc
nn: Blu-Ray-plate

en: Blu-Ray R Disc
nn: Blu-Ray R-plate

en: Blu-Ray RW Disc
nn: Blu-Ray RW-plate

en: Burn
nn: Brenn

en: CD-R Disc
nn: CD-R-plate

en: CD-ROM Disc
nn: CD-ROM-plate

en: CD-RW Disc
nn: CD-RW-plate

en: CD/DVD Creator
nn: CD/DVD-oppretting

en: Camera
nn: Kamera

en: Can't contact session bus
nn: Klarte ikkje kontakta øktbussen

en: Can't copy directory over directory
nn: Kan ikkje kopiera mappe over mappe

en: Can't copy file over directory
nn: Kan ikkje kopiera fil over mappe

en: Can't eject file
nn: Kan ikkje løyse ut fil

en: Can't find metadata file %s
nn: Klarte ikkje finna metadatafila %s

en: Can't handle version %d of GVfsIcon encoding
nn: Kan ikkje handsama versjon %d av GVfsicon-koding

en: Can't monitor file or directory.
nn: Kan ikkje overvaka fil eller mappe.

en: Can't mount file
nn: Kan ikkje montera fil

en: Can't move a shared directory into the Trash
nn: Kan ikkje leggja delt mappe i papirkorga

en: Can't move directory into one of its descendants
nn: Kan ikkje flytta mappe inn i ei av undermappene sine

en: Can't move directory over directory
nn: Kan ikkje flytta mappe over mappe

en: Can't move sharepoint into a shared directory
nn: Kan ikkje flytta delingspunkt til ei delt mappe

en: Can't open directory
nn: Klarte ikkje opna mappa

en: Can't open mountable file
nn: Kan ikkje opna monterbar fil

en: Can't recursively copy directory
nn: Kan ikkje kopiera mappe rekursivt

en: Can't recursively move directory
nn: Kan ikkje flytta mappe rekursivt

en: Can't rename file, filename already exists
nn: Kan ikkje byta namn på fila. Målfila finst frå før

en: Can't rename volume
nn: Klarte ikkje endra namn på volumet

en: Can't send host identity confirmation
nn: Kan ikkje senda stadfesting av vertsidentifikasjon

en: Can't send password
nn: Klarte ikkje senda passord

en: Can't start file
nn: Klarte ikkje starta fil

en: Can't stop file
nn: Klarte ikkje stoppa fil

en: Can't unmount file
nn: Kan ikkje avmontera fil

en: Can't write to directory
nn: Klarte ikkje skriva til mappe

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cancel Login
nn: Avbryt pålogging

en: Cannot allocate new file to append to
nn: Klarte ikkje allokera ny fil å leggja til i

en: Cannot connect to the system bus
nn: Klarte ikkje kopla til systembussen

en: Cannot create gphoto2 context
nn: Klarte ikkje laga gphoto2-kontekst

en: Cannot create gudev client
nn: Clarte ikkje laga gudev-klient

en: Cannot create libhal context
nn: Klarte ikkje laga libhal-kontekst

en: Cannot find drive %s
nn: Klarte ikkje finna stasjon %s

en: Cannot get LUKS cleartext slave
nn: Klarte ikkje henta LUKS klartekstslave

en: Cannot get LUKS cleartext slave from path `%s'
nn: Klarte ikkje henta LUKS klartekstslave frå stien «%s»

en: Cannot get data of file to append to
nn: Klarte ikkje henta data frå fil å leggja til i

en: Cannot initialize libhal
nn: Klarte ikkje initialisera libhal

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
nn: Klarte ikkje opna datasamband. Kanskje ein brannmur hindrar dette?

en: Cannot read file to append to
nn: Klarte ikkje lesa fil å leggja til i

en: Command is not supported by server
nn: Kommandoen er ikkje støtta av tenaren

en: CompactFlash Drive
nn: CompactFlash-stasjon

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Concatenate files at locations and print to the standard output. Works just like the traditional cat utility, but using gvfs location instead local files: for example you can use something like smb://server/resource/file.txt as location to concatenate.
nn: Slå saman filer ved lokasjonar og skriv ut til standard utdata. Fungerer som det vanlege cat-verktøyet, men brukar gvfs-stader i staden for lokale filer. Du kan til dømes bruka smb://tenar/ressurs/fil.txt som ein stad som skal verta vist.

en: Connection refused by server
nn: Tilkopling nekta av tenar

en: Connection to the device lost
nn: Mista tilkoplinga til eininga

en: Connection unexpectedly went down
nn: Tilkoplinga vart avslutta uventa

en: Copy with file
nn: Kopier med fil

en: Could not create request
nn: Kan ikkje oppretta førespurnad

en: Could not find enclosing mount
nn: Klarte ikkje finna omsluttande montering

en: Could not parse response
nn: Klarte ikkje tolka svar

en: Couldn't get stream file descriptor
nn: Klarte ikkje finna fildeskriptor for straum

en: Couldn't mount AFP volume %s on %s
nn: Klarte ikkje montera AFP-volumet %s på %s

en: Create backup
nn: Lag tryggleiksskopi

en: DEST - read from standard input and save to DEST
nn: MÅL – les frå standard inndata og lagra til MÅL

en: DVD+R DL Disc
nn: DVD+R DL-plate

en: DVD+R Disc
nn: DVD+R-plate

en: DVD+RW Disc
nn: DVD+RW-plate

en: DVD-RAM Disc
nn: DVD-RAM-plate

en: DVD-ROM Disc
nn: DVD-ROM-plate

en: DVD-RW Disc
nn: DVD-RW-plate

en: Data connection closed
nn: Datasamband lukka

en: Default application for '%s': %s
nn: Standardprogram for «%s»: %s

en: Device requires a software update
nn: Eininga krev ei programvareoppdatering

en: Didn't get stream file descriptor
nn: Fann ikkje fildeskriptor for straum

en: Digital Camera (%s)
nn: Digitalt kamera (%s)

en: Directory '%s' is not empty
nn: Mappa «%s» er ikkje tom

en: Directory doesn't exist
nn: Mappa finst ikkje

en: Directory not empty
nn: Mappa er ikkje tom

en: Directory notification not supported
nn: Varsling for mapper er ikkje støtta

en: Disc
nn: Plate

en: Documents on %s
nn: Dokument på %s

en: Documents on Apple Mobile Device
nn: Dokument på Apple mobileining

en: Don't follow symlinks
nn: Ikkje følg symbolske lenkjer

en: Don't start fuse.
nn: Ikkje start fuse.

en: Drive %s does not contain audio files
nn: Stasjon %s inneheld ikkje lydfiler

en: Empty response
nn: Tomt svar

en: End of stream
nn: Slutt på straumen

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data on partition %d.
nn: Skriv eit passord for å låsa opp volumet
    Eininga «%s» inneheld krypterte data på partisjon %d.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data.
nn: Skriv eit passord for å låsa opp volumet
    Eininga «%s» inneheld krypterte data.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device %s contains encrypted data.
nn: Skriv eit passord for å låsa opp volumet
    Eininga %s inneheld krypterte data.

en: Enter passphrase for key for ssh as %s on %s
nn: Oppgje passfrase for ssh-nøkkel til %s på %s

en: Enter passphrase for key for ssh on %s
nn: Oppgje passfrase for ssh-nøkkel på %s

en: Enter password for %s
nn: Skriv inn passord for %s

en: Enter password for FTP as %s on %s
nn: Skriv inn FTP-passord for %s på %s

en: Enter password for FTP on %s
nn: Skriv inn FTP-passord på %s

en: Enter password for afp as %s on %s
nn: Skriv inn passord for afp som %s på %s

en: Enter password for afp on %s
nn: Skriv inn passord for afp på %s

en: Enter password for ssh as %s on %s
nn: Oppgje ssh-passord til %s på %s

en: Enter password for ssh on %s
nn: Oppgje ssh-passord på %s

en: Error closing: %s
nn: Feil ved lukking: %s

en: Error connecting to D-Bus: %s
nn: Feil under tilkopling til D-Bus: %s

en: Error connecting to daemon: %s
nn: Feil ved tilkopling til tenesta: %s

en: Error connecting to socket: %s
nn: Feil ved tilkopling til sokkel: %s

en: Error copying file %s: %s
nn: Feil under kopiering av fila %s: %s

en: Error creating Avahi resolver: %s
nn: Feil under oppretting av Avahi-oppslagsmotor: %s

en: Error creating backup file: %s
nn: Feil under oppretting av tryggleiksskopi: %s

en: Error creating camera
nn: Klarte ikkje oppretta kamera

en: Error creating directory
nn: Klarte ikkje laga mappe

en: Error creating directory: %s
nn: Feil ved oppretting av mappe: %s

en: Error creating file object
nn: Klarte ikkje laga filobjekt

en: Error creating socket: %s
nn: Feil ved oppretting av sokkel: %s

en: Error deleting directory
nn: Klarte ikkje sletta mappe

en: Error deleting file
nn: Klarte ikkje sletta fil

en: Error deleting file: %s
nn: Feil under sletting av fil: %s

en: Error finding enclosing mount: %s
nn: Klarte ikkje finna omsluttande montering: %s

en: Error from 'paranoia' on drive %s
nn: Feil frå «paranoia» på stasjon %s

en: Error getting data from file
nn: Klarte ikkje henta data frå fil

en: Error getting device information
nn: Klarte ikkje henta informasjon om eininga

en: Error getting file
nn: Klarte ikkje henta fil

en: Error getting writable attributes: %s
nn: Klarte ikkje henta skrivbare attributtar: %s

en: Error in stream protocol: %s
nn: Feil i protokoll for straum: %s

en: Error initializing Avahi: %s
nn: Feil under oppstart av Avahi: %s

en: Error initializing camera
nn: Klarte ikkje starta kamera

en: Error loading device information
nn: Klarte ikkje lasta informasjon om eininga

en: Error looking up device information
nn: Klarte ikkje slå opp informasjon om eininga

en: Error mounting %s: %s
nn: Feil under montering av %s: %s

en: Error mounting location: %s
nn: Feil under montering av stad: %s

en: Error moving file %s: %s
nn: Feil under flytting av fila %s: %s

en: Error moving file: %s
nn: Feil under flytting av fil: %s

en: Error opening file: %s
nn: Feil under opning av fil: %s

en: Error parsing commandline options: %s
nn: Feil under tolking av kommandolinjeval: %s

en: Error reading stdin
nn: Feil under opning av stdin

en: Error removing target file: %s
nn: Feil under fjerning av målfil: %s

en: Error renaming directory
nn: Klarte ikkje endra namn på mappe

en: Error renaming file
nn: Klarte ikkje endra namn på fil

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
nn: Feil under oppslag av «%s»-tenesta «%s» på «%s»

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s". One or more TXT records are missing. Keys required: "%s".
nn: Feil under oppslag av «%s»-tenesta «%s» på «%s». Ei eller fleire TXT-oppføringar manglar. Nøkkel som trengst: «%s».

en: Error seeking in stream on camera %s
nn: Feil ved søking i straum på kamera %s

en: Error seeking in stream on drive %s
nn: Feil ved søking i straum på stasjon %s

en: Error sending file descriptor: %s
nn: Feil ved sending av fildeskriptor: %s

en: Error setting attribute: %s
nn: Feil ved setjing av attributt: %s

en: Error setting file metadata: %s
nn: Klarte ikkje setja metadata for fil: %s

en: Error setting up camera communications port
nn: Klarte ikkje setja opp kamerakommunikasjonsport

en: Error trashing file: %s
nn: Feil under kasting av fil: %s

en: Error unmounting mount: %s
nn: Feil ved avmontering av monteringspunkt: %s

en: Error while getting mount info: %s
nn: Feil ved henting av informasjon om monteringspunkt: %s

en: Error writing file
nn: Klarte ikkje skriva fil

en: Error: %s
nn: Feil: %s

en: Error: %s
nn: Feil: %s

en: Etag not available
nn: Etag er ikkje tilgjengeleg

en: FILES... - open FILES with registered application.
nn: FILER … – opna FILER med registrert program.

en: FTP as %s on %s
nn: FTP som %s på %s

en: FTP on %s
nn: FTP på %s

en: Failed to connect to server (%s)
nn: Klarte ikkje å kopla til tenaren (%s)

en: Failed to create active FTP connection.
nn: Klarte ikkje opna tilkopling for aktiv FTP.

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
nn: Klarte ikkje opna tilkopling for aktiv FTP. Kanskje ruteren din ikkje støttar dette?

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
nn: Klarte ikkje å løysa ut medium. Eitt eller fleire volum på mediet er opptatt.

en: Failed to eject medium; one or more volumes on the medium are busy.
nn: Klarte ikkje å løysa ut medium. Eitt eller fleire volum på mediet er opptekne.

en: Failed to get file list
nn: Klarte ikkje henta fillista

en: Failed to get folder list
nn: Klarte ikkje henta mappelista

en: Failed to load info for handler '%s'
nn: Klarte ikkje lasta informasjon om handsamar «%s»

en: Failed to mount Windows share
nn: Klarte ikkje å montera Windows-ressurs

en: Failed to retrieve share list from server
nn: Klarte ikkje å henta liste over delte ressursar frå tenaren

en: Failed to set '%s' as the default handler for '%s': %s
nn: Klarte ikkje å velja «%s» som standard handsamar for «%s»: %s

en: Failure
nn: Feil

en: File System
nn: Filsystem

en: File does not exist
nn: Fila finst ikkje

en: File doesn't exist
nn: Fila finst ikkje

en: File exists
nn: Fila finst

en: File is directory
nn: Fila er ei mappe

en: File is not open for read access
nn: Fila er ikkje opna for lesetilgang

en: File is not open for write access
nn: Fila er ikkje opna for skrivetilgang

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
nn[0]: Filsystemet er oppteke: %d open fil
nn[1]: Filsystemet er oppteke: %d opna filer

en: Filename contains invalid characters.
nn: Filnamnet inneheld ugyldige teikn.

en: Filesystem is busy
nn: Filsystemet er oppteke

en: FireWire Drive
nn: FireWire-stasjon

en: Floppy Disk
nn: Diskett

en: Floppy Drive
nn: Diskettstasjon

en: Follow symbolic links, mounts and shortcuts like directories
nn: Følg symbolske lenkjer, monteringar og snarvegar som mapper

en: GVFS Daemon
nn: GVFS-teneste

en: GVFS Metadata Daemon
nn: GVFS metadatateneste

en: GVfs GDU Volume Monitor
nn: GVfs GDU volumovervakar

en: GVfs UDisks2 Volume Monitor
nn: GVfs UDisks2 volumovervakar

en: Get filesystem info
nn: Hent filsysteminformasjon

en: Got EOS
nn: Fekk EOS

en: Got error "%s" from server
nn: Fekk feilmelding «%s» frå tenaren

en: Got unknown error code %d from server
nn: Fekk ukjend feilkode %d frå tenaren

en: HD DVD Disc
nn: HD DVD-plate

en: HD DVD-R Disc
nn: HD DVD-R-plate

en: HD DVD-RW Disc
nn: HD DVD-RW-plate

en: HTTP Client Error: %s
nn: HTTP-klientfeil: %s

en: HTTP Error: %s
nn: HTTP-feil: %s

en: Host closed connection
nn: Verten lukka sambandet

en: Host key verification failed
nn: Verifisering av vertsnøkkel mislukkast

en: Hostname not known
nn: Vertsnamn ikkje kjent

en: ID not found
nn: ID ikkje funnen

en: Insufficient permissions
nn: Ikkje tilstrekkeleg tilgang

en: Internal Apple File Control error
nn: Intern feil i Apple File Control

en: Internal Error (%s)
nn: Intern feil (%s)

en: Internal error: %s
nn: Intern feil: %s

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
nn: Ugyldig AFC-stad: må vera på forma afc://uuid:portnummer

en: Invalid Apple File Control data received
nn: Ugyldige data mottekne frå Apple File Control

en: Invalid arguments from spawned child
nn: Ugyldige argument frå starta underprosess

en: Invalid attribute info list content
nn: Ugyldig listeinnhald for attributtinformasjon

en: Invalid attribute type %s
nn: Ugyldig attributtype %s

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
nn: Ugyldig attributtype (venta uint32)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
nn: Ugyldig attributtype (venta uint64)

en: Invalid backend type
nn: Ugyldig type-motor

en: Invalid dbus message
nn: Ugyldig dbus-melding

en: Invalid file info format
nn: Ugyldig format for filinformasjon

en: Invalid filename
nn: Ugyldig filnamn

en: Invalid filename %s
nn: Ugyldig filnamn %s

en: Invalid icon_id '%s' in OpenIconForRead
nn: Ugyldig icon_id '%s' i OpenIconForRead

en: Invalid mount spec
nn: Ugyldig monteringsspesifikasjon

en: Invalid reply
nn: Ugyldig svar

en: Invalid reply received
nn: Ugyldig svar motteke

en: Invalid return value from %s
nn: Ugyldig returverdi frå %s

en: Invalid seek type
nn: Ugyldig søketype.

en: Items in the trash may not be modified
nn: Ting i papirkorga kan ikkje endrast

en: Jaz Drive
nn: Jaz-stasjon

en: Keep with file when moved
nn: Følgjer med fila når flytta

en: LOCATION... - concatenate LOCATIONS to standard output.
nn: STAD … - slå saman STADER til standard ut.

en: List
nn: List opp

en: List writable attributes
nn: Rams opp skrivbare attributtar

en: Listing applications installed on device failed
nn: Klarte ikkje lista opp program installert på eininga

en: Local Network
nn: Lokalt nettverk

en: Location is already mounted
nn: Staden er allereie montert

en: Location is not mountable
nn: Staden kan ikkje monterast

en: Location not specified
nn: Stad ikkje oppgjeven

en: Lockdown Error: Invalid Argument
nn: Nedlåsingsfeil: Ugyldig argument

en: Log In Anyway
nn: Logg inn likevel

en: Login dialog cancelled
nn: Påloggingsdialog avbroten

en: Login to AFP server %s failed (no suitable authentication mechanism found)
nn: Innlogging på AFP-tenaren %s feila (fann ingen høvelege autentiseringsmekanismar)

en: MO Disc
nn: MO-plate

en: Main daemon for GVFS
nn: Hovudteneste for GVFS

en: Malformed dns-sd encoded_triple '%s'
nn: Feilforma dns-sd-koda triplett «%s»

en: Malformed icon identifier '%s'
nn: Misforma ikonidentifikasjon «%s»

en: Malformed input data for GVfsIcon
nn: Feilforma inndata for GVfsicon

en: Mass Storage Drive
nn: Masselagringseining

en: MemoryStick Drive
nn: MemoryStick-stasjon

en: Metadata daemon for GVFS
nn: Metadatateneste for GVFS

en: Missing operand
nn: Manglande operand

en: Mixed Audio/Data Disc
nn: Blanda lyd- og dataplate

en: Monitor events
nn: Overvak hendingar

en: Mount as mountable
nn: Monter som monterbar

en: Mount volume with device file
nn: Monter volum med einingsfilt

en: Mounted %s at %s
nn: Monterte %s på %s

en: Must specify a single mime-type.
nn: Må oppgje eksakt ein mimetype.

en: Must specify the mime-type followed by the default handler.
nn: Må oppgje mimetypen følgt av standard handsamar.

en: Name already exists
nn: Namnet finst frå før

en: Network
nn: Nettverk

en: Network Location Monitor
nn: Vis nettverksstader

en: New name too long
nn: Nytt namn for langt

en: No camera specified
nn: Ikkje noko kamera vald

en: No default applications for '%s'
nn: Ikkje noko standardprogram for «%s»

en: No device specified
nn: Inga eining oppgjeven

en: No drive specified
nn: Ingen stasjon oppgjeven

en: No hostname specified
nn: Ingen vertsnamn oppgjevne

en: No medium in the drive
nn: Ikkje noko medium i stasjonen

en: No mount type specified
nn: Ingen monteringstype oppgjeven

en: No recommended applications
nn: Ingen tilrådde program

en: No registered applications
nn: Ingen registrerte program

en: No route to host
nn: Inga rute til vert

en: No space left on server
nn: Ikkje meir plass på tenar

en: No such file
nn: Fila finst ikkje

en: No such file %s on drive %s
nn: Fil %s finst ikkje på stasjon %s

en: No such file or directory
nn: Fila eller mappa finst ikkje

en: No such file or directory in target path
nn: Fila eller mappa finst ikkje i målstig

en: No volume for device file %s
nn: Ikkje noko volum for einingsfila %s

en: No volume specified
nn: Ingen volum oppgjeven

en: Not a WebDAV enabled share
nn: Ressursen støttar ikkje WebDAV

en: Not a directory
nn: Ikkje ei mappe

en: Not a mountable file
nn: Ikkje ei monterbar fil

en: Not a regular file
nn: Ikkje ei vanleg fil

en: Not enough space on volume
nn: Ikkje nok plass på volumet

en: Not supported
nn: Ikkje støtta

en: Not supported (not same directory)
nn: Ikkje støtta (ikkje same mappa)

en: Not supported (the source is a directory, but the destination is an existing file)
nn: Ikkje støtta (kjelda er ei mappe, målet er ei fil som finst frå før)

en: Not supported (the source is a directory, the destination is a directory too)
nn: Ikkje støtta (både kjelde og mål er mapper)

en: Not supported (the source is a file, but the destination is a directory)
nn: Ikkje støtta (kjelda er ei fil, men målet er ei mappe)

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting option like -n, -T or other.
nn: Merk: berre send dette gjennom cat viss du treng formateringsalternativa som -n -T eller anna.

en: Object being moved doesn't exist
nn: Objektet som vert flytta finst ikkje

en: Object being moved is marked as not renameable (RenameInhibit)
nn: Objektet som vert flytta er merka som kan ikkje endrast namn på (RenameInhibit)

en: Object with that name already exists
nn: Eit objekt med det namnet finst frå før

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
nn: Eitt eller fleire program hindrar avmontering.

en: Only create if not existing
nn: Lag berre om ikkje finst frå før

en: Opens the file(s) with the default application registered to handle the type of the file.
nn: Opnar fila/filene med programmet som er registrert som standard til å handtera denne typen fil.

en: Operation failed
nn: Operasjonen mislukkast

en: Operation not supported by backend
nn: Operasjonen ikkje tillaten av motoren

en: Operation not supported, files on different mounts
nn: Operasjonen er ikkje støtta. Filer på ulike monteringspunkt

en: Operation unsupported
nn: Operasjonen er ikkje støtta

en: Operation was cancelled
nn: Operasjonen vart avbroten

en: Page type unknown
nn: Ukjend sidetype

en: Password dialog cancelled
nn: Passorddialog avbroten

en: Password required for %s
nn: Passord trengst for %s

en: Password required for share %s on %s
nn: Passord krevst for delt ressurs %s på %s

en: Permission denied
nn: Tilgang nekta

en: Please enter proxy password
nn: Skriv inn passord for mellomtenar

en: Print new etag at end
nn: Skriv ny etag på slutten

en: Protocol error
nn: Feil i protokoll

en: Query handler for mime-type
nn: Førespurnadhandsamar for mimetype

en: Recommended applications:
nn: Tilrådde program:

en: Registered applications:
nn: Registrerte program:

en: Rename successful. New uri: %s
nn: Namnet vart endra. Ny URI: %s

en: Replace old daemon.
nn: Byt ut køyrande teneste.

en: Response invalid
nn: Ugyldig svar

en: SCSI Drive
nn: SCSI-stasjon

en: SD/MMC Drive
nn: SD/MMC-stasjon

en: SFTP for %s on %s
nn: SFTP for %s på %s

en: SFTP on %s
nn: SFTP på %s

en: SOURCE... DEST - copy file(s) from SOURCE to DEST
nn: KJELDE…MÅL – kopier filer frå KJELDE til MÅL

en: SOURCE... DEST - move file(s) from SOURCE to DEST
nn: KJELDE…MÅL – flytt filer frå KJELDE til MÅL

en: Seek not supported on stream
nn: Søking ikkje støtta på straum

en: Server doesn't support passwords longer than %d characters
nn: Tenaren støttar ikkje passord lenger enn %d teikn

en: Server doesn't support the FPCopyFile operation
nn: Tenaren støttar ikkje FPCopyFile-operasjonen

en: Set handler for mime-type
nn: Vel handsamar for mimetype

en: Settable attributes:
nn: Skrivbare atttributtar:

en: Show completions
nn: Vis fullføringar

en: Show extra information for List and Monitor
nn: Vis ekstra informasjon for Liste og Overvakar

en: Show hidden files
nn: Vis skjulte filer

en: SmartMedia Drive
nn: SmartMedia-stasjon

en: Software RAID Drive
nn: Stasjon med programvare-RAID

en: Source file and/or destination directory doesn't exist
nn: Kjeldefila og/eller målmappa finst ikkje

en: Source file is a directory
nn: Kjeldefila er ei mappe

en: Specify one of --query and --set
nn: Bruk anten --query eller --set

en: Start Anyway
nn: Start likevel

en: Start drive in degraded mode?
    Starting a drive in degraded mode means that the drive is no longer tolerant to failures. Data on the drive may be irrevocably lost if a component fails.
nn: Start stasjon i degradert modus?
    Å starta i degradert modus vil seia at stasjonen ikkje lenger taklar feil. Data på stasjonen kan gå tapt for alltid dersom ein komponent sviktar.

en: Symlinks not supported by backend
nn: Symbolske lenkjer er ikkje støtta av motoren

en: Tape Drive
nn: Tape-stasjon

en: Target %s is not a directory
nn: Målet %s er ikkje ei mappe

en: Target directory already exists
nn: Målmappa finst frå før

en: Target file already exists
nn: Målfila finst frå før

en: Target file exists
nn: Målfila finst

en: Target file is open
nn: Målfila er open

en: Target object doesn't exist
nn: Målobjektet finst ikkje

en: Target object is marked as not deletable (DeleteInhibit)
nn: Måoibjektet er ikkje merka med at det ikkje er slettbart (DeleteInhibit)

en: Target object is marked as not renameable (RenameInhibit)
nn: Målobjektet er merka med at det ikkje kan byta namn (RenameInhibit)

en: Target object is not a directory
nn: Målobjektet er ikkje ei mappe

en: The FTP server is busy. Try again later
nn: FTP-tenaren er oppteken. Prøv att seinare.

en: The attributes to get
nn: Attributtar å henta

en: The connection was interrupted
nn: Tilkoplinga vart avbroten

en: The device '%s' is locked. Enter the passcode on the device and click 'Try again'.
nn: Eininga «%s» er låst. Skriv passkoden på eininga og klikk «prøv igjen».

en: The device did not respond
nn: Eininga svara ikkje

en: The directory is not empty
nn: Mappa er ikkje tom

en: The etag of the file being overwritten
nn: etag til fila som vert skriven over

en: The file does not exist or isn't an audio track
nn: Fila finst ikkje eller er ikkje eit lydspor

en: The file is not a directory
nn: Fila er ikkje ei mappe

en: The file is not a mountable
nn: Fila er ikkje monterbar

en: The file was externally modified
nn: Fila er endra eksternt

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
nn: Ekstern datamaskins identitet (%s) er ukjend.
    Dette skjer første gong du loggar inn på ein datamaskin.
    
    Identiteten som vert oversendt av ekstern datamaskin er %s. Kontakt systemadministrator viss du vil vera helt sikker på at det er trygt å halda fram.

en: The specified location is not mounted
nn: Oppgjeven stad er ikkje montert

en: The specified location is not supported
nn: Oppgjeven stad er ikkje støtta

en: The trash folder may not be deleted
nn: Papirkorgmappa kan ikkje slettast

en: The unlocked device does not have a recognizable filesystem on it
nn: Den opplåste eininga har ikkje noko kjent filsystem på seg

en: Thumb Drive
nn: Minnepinne

en: Timed out resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
nn: Tidsavbrot ved oppslag av «%s»-type teneste «%s» på «%s»

en: Timed out running command-line `%s'
nn: Tidsavbrot under køyring av kommandolinjeinstruksen «%s»

en: Timed out when logging in
nn: Tidsavbrot ved innlogging

en: Too many arguments
nn: For mange argument

en: Too many files open
nn: For mange filer opne

en: Trash
nn: Papirkorg

en: Try "%s --help" for more information.
nn: Prøv «%s --help» for meir informasjon.

en: Try again
nn: Prøv igjen

en: USB Drive
nn: USB-disk

en: USB support missing. Please contact your software vendor
nn: USB-støtte manglar. Kontakt programvareleveandøren din

en: Unable to create temporary directory
nn: Klarte ikkje oppretta mellombels mappe

en: Unable to create temporary file
nn: Kan ikkje oppretta mellombels fil

en: Unable to create temporary file (%s)
nn: Klarte ikkje oppretta mellombels fil (%s)

en: Unable to find supported ssh command
nn: Klarte finna støtta ssh-kommando

en: Unable to move metadata keys
nn: Klarte ikkje flytta metadatanøklar

en: Unable to open source file for reading
nn: Klarte ikkje å opna kjeldefila for å lesa

en: Unable to remove metadata keys
nn: Klarte ikkje fjerna metadatanøklar

en: Unable to set metadata key
nn: Klarte ikkje setja metadatanøkkel

en: Unable to spawn ssh program
nn: Kan ikkje starta SSH-program

en: Unable to spawn ssh program: %s
nn: Kan ikkje starta ssh-program: %s

en: Unable to unset metadata key
nn: Klarte ikkje nulla metadatanøkkel

en: Unexpected end of stream
nn: Uventa slutt på straum

en: Unexpected reply from server
nn: Uventa svar frå tenar

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
nn: Ikkje handsama Apple File Control-feil (%d)

en: Unhandled Lockdown error (%d)
nn: Ikkje handsama nedlåsingsfeil (%d)

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
nn: Ikkje handsama libimobiledevice-feil (%d)

en: Unmount
nn: Avmonter

en: Unmount Anyway
nn: Avmonter likevel

en: Unmount all mounts with the given scheme
nn: Avmonter alle monteringar med oppgitt skjema

en: Unnamed Drive
nn: Stasjon utan namn

en: Unnamed Drive (%s)
nn: Stasjon utan namn (%s)

en: Unsupported network protocol
nn: Ikkje støtta nettverksprotokoll

en: Unsupported seek type
nn: Søkjetype ikkje støtta

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
nn: Bruk %s --spawner dbus-id objekt_sti

en: Usage: %s key=value key=value ...
nn: Bruk: %s key=verdi key=verdi …

en: Use a long listing format
nn: Bruk langt listeformat

en: User's password has expired
nn: Passordet til brukaren har gått ut

en: User's password needs to be changed
nn: Brukaren må byta passord

en: Value not specified
nn: Verdi ikkje oppgjeven

en: Volume
nn: volum

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
nn: Volumet er oppteke
    Eit eller fleire program held volumet oppteke.

en: Volume is flat and doesn't support directories
nn: Volumet er flatt og støttar ikkje mapper

en: Volume is read-only
nn: Volumet er skriveverna

en: WebDAV as %s on %s%s
nn: WebDAV som %s på %s%s

en: WebDAV on %s%s
nn: WebDAV på %s%s

en: WebDAV share
nn: WebDAV-ressurs

en: When creating a file, restrict access to the current user only
nn: Når ei fil vert laga skal tilgangen avgrensast til berre den aktive brukaren

en: Windows Network
nn: Windows-nettverk

en: Windows Network Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for Windows-nettverk

en: Windows Shares Filesystem Service
nn: Filsystemteneste for delte Windows-ressurser

en: Windows shares on %s
nn: Delt Windows-ressurs på %s

en: Writable attribute namespaces:
nn: Namnerom for skrivbare attributtar:

en: Zip Drive
nn: Zip-stasjon

en: attribute type [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv, unset]
nn: attributtype [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv, unset]

en: attributes:
nn: attributtar:

en: backup existing destination files
nn: ta tryggleikskopi av målfiler som finst frå før

en: backups not supported
nn: tryggleiksskopiar ikkje støtta

en: backups not supported yet
nn: tryggleikskopiar er ikkje støtta enno

en: cdda mount on %s
nn: cdda montert på %s

en: create parent directories
nn: lag foreldermapper

en: directory
nn: mappe

en: error starting mount daemon
nn: feil under oppstart av monteringstenesta

en: files
nn: filer

en: gphoto2 mount on %s
nn: gphoto2 montert på %s

en: hidden
nn: gøymt

en: ignore nonexistent files, never prompt
nn: oversjå filer som ikkje finst, aldri spør

en: invalid type
nn: ugyldig type

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
nn: libimobiledevice-feil: Ugyldig argument

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
nn: libimobiledevice-feil: Fann ikkje eininga. Kontroller at usbmuxd er sett opp rett.

en: locations
nn: stader

en: mountable
nn: monterbar

en: mountpoint for %s already running
nn: monteringspunkt for %s køyrer allereie

en: name: %s
nn: namn: %s

en: never follow symbolic links
nn: aldri følg symbolske lenkjer

en: no target directory
nn: Inga målmappe

en: overwrite %s?
nn: skriva over %s?

en: preserve all attributes
nn: ta vare på alle attributtar

en: progress
nn: framdrift

en: prompt before overwrite
nn: spør før overskriving

en: regular
nn: vanleg

en: shortcut
nn: snarveg

en: show progress
nn: vis framdrift

en: size:
nn: storleik:

en: special
nn: spesiell

en: ssh program unexpectedly exited
nn: SSH-program avslutta uventa

en: unknown
nn: ukjend

en: values must be string or list of strings
nn: verdi må vera streng eller liste av strengar
