gnome-music master - en to pa translation catalogue (121 entries)

en:  and
pa:  ਅਤੇ

en: A music player and management application for GNOME.
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਸੰਗੀਤ ਪਲੇਅਰ ਅਤੇ ਪ੍ਰਬੰਧਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੈ।

en: Add
pa: ਜੋੜੋ

en: Add to Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Add to Playlist…
pa: ...ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Albums
pa: ਐਲਬਮ

en: Albums Results
pa: ਐਲਬਮ ਨਤੀਜੇ

en: An easy way to play your music. Automatically discover music on your computer, the local network and internet services.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸੰਗੀਤ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਦਾ ਸੌਖਾ ਢੰਗ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ, ਲੋਕਲ ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਤੇ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਸੇਵਾਵਾਂ ਉੱਤੇ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਗੀਤ ਲੱਭੋ।

en: Artists
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Artists Results
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਨਤੀਜੇ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: C_reate
pa: ਬਣਾਓ(_r)

en: Click on items to select them
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਚੁਣਨ ਲਈ ਉਹਨਾਂ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Composer
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਰ

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Copyright © 2018 GNOME Music Developers
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ © 2018 ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Disc {}
pa: ਡਿਸਕ {}

en: Enter a name for your first playlist
pa: ਆਪਣੀ ਪਹਿਲੀ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Favorite Songs
pa: ਮਨਪਸੰਦ ਗੀਤ

en: Find tracks in your local collection, get music from DLNA servers or try something new with the Jamendo and Magnatune services.
pa: ਆਪਣੇ ਲੋਕਲ ਭੰਡਾਰ ਵਿੱਚ ਟਰੈਕ ਲੱਭੋ, DLNA ਸਰਵਰਾਂ ਤੋਂ ਲਵੋ ਜਾਂ Jamendo ਅਤੇ Magnatune ਸੇਵਾਵਾਂ ਨਾਲ ਕੁਝ ਨਵਾਂ ਵਰਤ ਕੇ ਵੇਖੋ।

en: GNOME Music
pa: ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ

en: GNOME Music could not connect to Tracker
pa: ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਟਰੈਕਰ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: GNOME Music is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    GNOME Music is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Music; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
    
    The GNOME Music authors hereby grant permission for non-GPL compatible GStreamer plugins to be used and distributed together with GStreamer and GNOME Music.  This permission is above and beyond the permissions granted by the GPL license by which GNOME Music is covered.  If you modify this code, you may extend this exception to your version of the code, but you are not obligated to do so.  If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version.
    
    “Magic of the vinyl” by Sami Pyylampi image is licensed by CC-BY-SA 2.0 https://www.flickr.com/photos/_spy_/12270839403
pa: ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਇੱਕ ਮੁਕਤ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਹੈ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਊਂਨਡੇਸ਼ਨ ਵਲੋਂ ਜਾਰੀ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੇ ਵਰਜਨ ੨ ਜਾਂ (ਤੁਹਾਡੀ ਚੋਣ ਮੁਤਾਬਕ) ਨਵੇਂ ਵਰਜਨ ਅਧੀਨ ਵੰਡ ਅਤੇ/ਜਾਂ ਸੋਧ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।
    
    ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ  ਨੂੰ ਇਸ ਭਰੋਸੇ ਨਾਲ ਵੰਡਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੋਵੇਗਾ, ਪਰ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਵਾਰੰਟੀ ਦੇ, ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਖਾਸ ਮਕਸਦ ਲਈ ਠੀਕ ਜਾਂ ਲਾਭਦਾਇਕ ਰਹਿਣ ਦੇ। ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਨੂੰ ਵੇਖੋ।
    
    ਤੁਸੀਂ ਗਨੂ ਜਰਨਲ ਪਬਲਿਕ ਲਾਇਸੈਂਸ ਦੀ ਨਕਲ ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ  ਨਾਲ ਪਰਾਪਤ ਕੀਤੀ ਹੋਵੇਗੀ, ਜੇਕਰ ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਫਰੀ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਫਾਊਂਨਡੇਸ਼ਨ ੫੧ ਫਰੈਕਲਿਨ ਸਟਰੀਟ, ਪੰਜਵੀਂ ਮੰਜ਼ਲ, ਬੋਸਟਨ, ਐਮ ਏ ੦੨੧੧੦-੧੩੦੧  ਅਮਰੀਕਾ ਤੋਂ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਲਿਖੋ।
    
    ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਲੇਖਕਾਂ ਨੇ ਗ਼ੈਰ-GPL ਅਨੁਕੂਲ ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਅਤੇ ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਨਾਲ ਵਰਤਣ ਅਤੇ ਵੰਡਣ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ। ਇਹ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਜੀਪੀਐਲ ਲਾਈਸੈਂਸ ਰਾਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਮਨਜੂਰੀ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਅਤੇ ਵੱਧ ਹੈ, ਜਿਸ ਅਧੀਨ ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਆਉਂਦਾ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਕੋਡ ਵਿੱਚ ਸੋਧ ਕਰਦੇ ਹੋ, ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਕੋਡ ਦੇ ਆਪਣੇ ਵਰਜਨ ਲਈ ਇਹ ਛੋਟ ਨੂੰ ਵਧਾ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਪਰ ਇਹ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਉੱਤੇ ਕੋਈ ਪਾਬੰਦੀ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇੰਝ ਨਹੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਵਰਜਨ ਤੋਂ ਇਹ ਛੋਟ ਬਿਆਨ ਨੂੰ ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।
    
    ਸਾਮੀ ਪਿਆਲੰਪੀ ਵਲੋਂ “Magic of the vinyl” ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਲਸੰਸ CC-BY-SA 2.0 ਦੇ ਅਧੀਨ ਦਿੱਤਾ ਹੈhttps://www.flickr.com/photos/_spy_/12270839403

en: Hey DJ
pa: ਹੈਲੋ ਡੀਜੇ

en: Last.fm Account
pa: Last.fm ਖਾਤਾ

en: Last.fm is a music discovery service that gives you personalised recommendations based on the music you listen to.
pa: Last.fm ਸੰਗੀ ਖੋਜ ਸੇਵਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਸੁਣੇ ਗਏ ਸੰਗੀਤ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਨਿੱਜੀ ਸਿਫਾਰਸ਼ਾਂ ਪੇਸ਼ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: Loading
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Logged in as {}
pa: {} ਵਜੋਂ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ

en: Login
pa: ਲਾਗਇਨ

en: Login to your Last.fm account to report your music listening.
pa: ਆਪਣੇ ਸੰਗੀਤ ਸੁਣਨ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇਣ ਲਈ ਆਪਣੇ Last.fm ਖਾਤੇ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ।

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Most Played
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚਲਾਏ

en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

en: Music Player
pa: ਸੰਗੀਤ ਪਲੇਅਰ

en: Music Reporting Not Setup
pa: ਸੰਗੀਤ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਸੈਟਅੱਪ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Music folder
pa: ਸੰਗੀਤ ਫੋਲਡਰ

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher
pa: ਸੰਗੀਤ ਨੂੰ ਟਰੈਕਰ ਵਰਜ਼ਨ 3.0.0 ਜਾਂ ਨਵਾਂ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Music;Player;
pa: ਸੰਗੀਤ;ਪਲੇਅਰ;

en: Never Played
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ ਚਲਾਏ

en: New Playlist…
pa: ...ਨਵੀਂ ਪਲੇਅਲਿਸਟ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: No music found
pa: ਕੋਈ ਸੰਗੀਤ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Play and organize your music collection
pa: ਆਪਣੇ ਸੰਗੀਤ ਭੰਡਾਰ ਨੂੰ ਚਲਾਉ ਅਤੇ ਪਰਬੰਧ ਕਰੋ

en: Playback repeat mode
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਦੁਹਰਾਓ ਢੰਗ

en: Playing music
pa: ਸੰਗੀਤ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Playlist Name
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਨਾਂ

en: Playlist {} removed
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ {} ਹਟਾਈ

en: Playlists
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟਾਂ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Recently Added
pa: ਹੁਣੇ ਹੁਣੇ ਜੋੜੇ

en: Recently Played
pa: ਹੁਣੇ ਹੁਣੇ ਚਲਾਏ

en: Released
pa: ਰੀਲਿਜ਼

en: Remove From Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Repeat All
pa: ਸਭ ਦੁਹਰਾਓ

en: Repeat Song
pa: ਗਾਣਾ ਦੁਹਰਾਓ

en: Report Music Listening
pa: ਸੰਗੀਤ ਸੁਣਨ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ

en: Running Length
pa: ਚੱਲਣ ਲੰਬਾਈ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

en: Select None
pa: ਕੋਈ ਨਾ ਚੁਣੋ

en: Selected {} song | Selected {} songs
pa[0]: ਚੁਣਿਆ {} ਗੀਤ
pa[1]: ਚੁਣੇ {} ਗੀਤ

en: Shuffle
pa: ਰਲਵੇਂ

en: Shuffle/Repeat Off
pa: ਰਲਵਾਂ/ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਬੰਦ

en: Songs
pa: ਗੀਤ

en: The GNOME Music developers
pa: ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: The contents of your {} will appear here.
pa: ਤੁਹਾਡੀ {} ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਇੱਥੇ ਦਿਖਾਈ ਦੇਵੇਗੀ।

en: Try a different search
pa: ਹੋਰ ਕੋਈ ਖੋਜ ਕਰਕੇ ਵੇਖੋ

en: Unable to play the file
pa: ਫਾਇਲ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Unknown Artist
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown album
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਐਲਬਮ

en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
pa: ਭੰਡਾਰ ਰਾਹੀਂ ਦੁਹਰਾਉਣ ਜਾਂ ਰਲਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਚਲਾਉਣ ਦੀ ਚੋਣ ਵਾਸਤੇ ਮੁੱਲ ਪਛਾਣਕਰਤਾ। ਮਨਜ਼ੂਰ ਮੁੱਲ ਹਨ: ”none” (ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਤੇ ਰਲਾਉਣਾ ਬੰਦ ਹੈ), ”song” (ਮੌਜੂਦਾ ਗੀਤ ਦੁਹਰਾਉ), ”all” (ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਦੁਹਰਾਉ, ਰਲਵੇਂ ਨਹੀਂ), “shuffle” (ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਰਲਵਾ ਕੇ ਚਲਾਉ ਅਤੇ ਸਭ ਦੁਹਰਾਉ)।

en: View All
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

en: Visit GNOME Music website
pa: ਗਨੋਮ ਸੰਗੀਤ ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਵੇਖੋ

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕੀਤੀ

en: Window maximized state.
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਆਕਾਰ ਸਥਿਤੀ।

en: Window position
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ

en: Window position (x and y).
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਥਿਤੀ (x ਅਤੇ y)

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Window size (width and height).
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ (ਚੌੜਾਈ ਅਤੇ ਉਚਾਈ)

en: Your XDG Music directory is not set.
pa: ਤੁਹਾਡਾ XDG ਸੰਗੀਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running
pa: ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਸੰਗੀਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਟਰੈਕਰ ਚਲਾਏ ਬਿਨਾਂ ਇੰਡੈਕਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Your music listening is not reported to Last.fm.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸੰਗੀਤ ਸੁਣਨਾ Last.fm ਨੂੰ ਰਿਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ

en: Your music listening is reported to Last.fm.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸੰਗੀਤ ਸੁਣਨਾ Last.fm ਨੂੰ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Your system Tracker version seems outdated
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਦਾ ਟਰੈਕਰ ਵਰਜ਼ਨ ਪੁਰਾਣਾ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: _About Music
pa: ਸੰਗੀਤ ਬਾਰੇ(_A)

en: _Add
pa: ਜੋੜੋ(_A)

en: _Add to Playlist
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ(_A)

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: _Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ(_D)

en: _Find in {}
pa: {} ਵਿੱਚ ਲੱਭੋ(_F)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Play
pa: ਚਲਾਓ(_P)

en: _Rename…
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(_R)…

en: _Undo
pa: ਵਾਪਸ(_U)

[ctx: context menu item]
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
pa: ਐਲਬਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
pa: ਗੀਤ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Help
pa: ਮਦਦ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

[ctx: shortcut window]
en: Next song
pa: ਅਗਲਾ ਗੀਤ

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
pa: ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ

[ctx: shortcut window]
en: Playback
pa: ਚਲਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
pa: ਪਿਛਲਾ ਗੀਤ

[ctx: shortcut window]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
pa: ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
pa: ਰਲਾਉਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: {} Song | {} Songs
pa[0]: {} ਗੀਤ
pa[1]: {} ਗੀਤ

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
pa[0]: ਫਾਇਲ ਚਲਾਉਣ ਲਈ {} ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।
pa[1]: ਫਾਇਲ ਚਲਾਉਣ ਲਈ {} ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ, ਪਰ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: {} minute | {} minutes
pa[0]: {} ਮਿੰਟ
pa[1]: {} ਮਿੰਟ

en: {} removed from {}
pa: {}  ਨੂੰ {} ਤੋਂ ਹਟਾਇਆ
