aisleriot - en to pl translation catalogue (626 entries)

en: %d:%02d
pl: %d∶%02d

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pl: Program %s rozpowszechniany jest z nadzieją, iż będzie on użyteczny — jednak BEZ JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI, nawet domyślnej gwarancji PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ albo PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONYCH ZASTOSOWAŃ. W celu uzyskania bliższych informacji należy zapoznać się z Powszechną Licencją Publiczną GNU.

en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
pl: Program %s jest wolnym oprogramowaniem; można go rozprowadzać dalej i/lub modyfikować na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU, wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania — według wersji %d tej Licencji lub którejś z późniejszych wersji.

en: A scheme exception occurred
pl: Wystąpił wyjątek języka Scheme

en: About AisleRiot
pl: O grze AisleRiot

en: About Solitaire
pl: O pasjansie

en: About this game
pl: Wyświetla informacje o grze

en: Accordion
pl: Akordeon

en: Add to the sequence in row ~a.
pl: Dodaje do sekwencji w wierszu ~a.

en: Agnes
pl: Agnieszka

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
pl: Umieść karty w porządku najbardziej pasującym do obecnego układu.

en: AisleRiot Solitaire
pl: Pasjans AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
pl: Program AisleRiot udostępnia oparty na pasjansie mechanizm gry w karty, pozwalający na rozgrywki różnych gier.

en: AisleRiot web site
pl: Witryna gry AisleRiot

en: Aisleriot Solitaire
pl: Pasjans AisleRiot

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
pl: Nie można odnaleźć ostatnio wybranej gry.

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
pl: AisleRiot to program do gier karcianych, zawierający ponad 80 różnych gier typu pasjans, zaprojektowanych do grania za pomocą myszy, klawiatury lub panelu dotykowego.

en: Allow temporary spots use
pl: Zezwala na użycie tymczasowych miejsc

en: Alternating colors
pl: Naprzemienne kolory

en: Athena
pl: Atena

en: Attack a face-down pile.
pl: Zaatakuj nieznaną kupkę kart.

en: Auld Lang Syne
pl: Stare dobre czasy

en: Aunt Mary
pl: Ciocia Mary

en: Autoplay
pl: Gra automatyczna

en: Backbone
pl: Szkielet

en: Bakers Dozen
pl: Piekarski tuzin

en: Bakers Game
pl: Piekarska gra

en: Base Card:
pl: Karta bazowa:

en: Base Card:
pl: Karta bazowa:

en: Base Card: Ace
pl: Karta bazowa: As

en: Base Card: Jack
pl: Karta bazowa: Walet

en: Base Card: King
pl: Karta bazowa: Król

en: Base Card: Queen
pl: Karta bazowa: Dama

en: Base Card: ~a
pl: Karta bazowa: ~a

en: Beleaguered Castle
pl: Oblężony zamek

en: Best:
pl: Najlepszy:

en: Block Ten
pl: Blokowanie dziesiątki

en: Blondes and Brunettes
pl: Brunetki i blondynki

en: Cannot start the game “%s”
pl: Nie można rozpocząć gry „%s”

en: Card games:
pl: Gry karciane:

en: Card themes:
pl: Motywy kart:

en: Cards remaining: ~a
pl: Pozostało kart: ~a

en: Carpet
pl: Dywan

en: Chessboard
pl: Szachownica

en: Choices left:
pl: Pozostało możliwości:

en: Clock
pl: Zegar

en: Close this window
pl: Zamyka to okno

en: Congratulations, you have won!
pl: Zwycięstwo! Gratulacje!

en: Consider moving something into an empty slot
pl: Można przenieść coś w puste miejsce

en: Consistency is key
pl: Konsekwencja jest kluczem

en: Could not show help for “%s”
pl: Nie można wyświetlić pomocy dla „%s”

en: Cover
pl: Przykrywka

en: Cruel
pl: Okrutnik

en: Deal a card
pl: Pobierz kartę

en: Deal a card from stock
pl: Pobierz kartę z talii

en: Deal a card from the deck
pl: Pobierz kartę z talii

en: Deal a new card
pl: Pobierz nową kartę

en: Deal a new card from the deck
pl: Pobierz nową kartę z talii

en: Deal a new round.
pl: Rozdaj nową rundę.

en: Deal a row
pl: Rozdaj rząd

en: Deal another card
pl: Pobierz następną kartę

en: Deal another hand
pl: Rozdaj następną rękę

en: Deal another round
pl: Pobierz karty jeszcze raz

en: Deal cards.
pl: Rozdaj karty.

en: Deal more cards
pl: Rozdaj więcej kart

en: Deal new cards from the deck
pl: Pobierz nową kartę z talii

en: Deal next card or cards
pl: Rozdaje kartę lub karty

en: Deal the cards
pl: Pobierz karty

en: Deals left:
pl: Pozostało rozdań:

en: Deals left: ~a
pl: Pozostało rozdań: ~a

en: Diamond Mine
pl: Kopalnia diamentów

en: Display cards with “%s” card theme
pl: Wyświetlanie kart z motywem „%s”

en: Double click any card to redeal.
pl: Podwójne kliknięcie spowoduje ponowne rozdanie.

en: Doublets
pl: Dubletony

en: Eagle Wing
pl: Skrzydło orła

en: Eight Off
pl: Ósemka odpada

en: Elevator
pl: Winda

en: Escalator
pl: Ruchome schody

en: Falling Stars
pl: Spadające gwiazdy

en: Fill an empty slot.
pl: Wypełnij puste miejsce.

en: First Law
pl: Pierwsze Prawo

en: Fishing wire makes bad dental floss
pl: Żyłka wędkarska nie nadaje się do czyszczenia zębów

en: Five Foundations
pl: Pięć podkładów

en: Fortress
pl: Forteca

en: Fortunes
pl: Fortuny

en: Forty Thieves
pl: Czterdziestu Rozbójników

en: Four Foundations
pl: Cztery podkłady

en: Four Suits
pl: Cztery kolory

en: Fourteen
pl: Czternaście

en: FreeCell Solitaire
pl: Pasjans FreeCell

en: GNOME Solitaire
pl: Pasjans GNOME

en: Gaps
pl: Luki

en: Gay Gordons
pl: Szkocka polka

en: General's Patience
pl: Generalska cierpliwość

en: Get a hint for your next move
pl: Wyświetla podpowiedź kolejnego ruchu

en: Giant
pl: Gigant

en: Gold Mine
pl: Kopalnia złota

en: Gypsy
pl: Cygan

en: Have you read the help file?
pl: Warto zajrzeć do pliku pomocy.

en: Help file “%s.%s” not found
pl: Nie odnaleziono pliku pomocy „%s.%s”

en: Hopscotch
pl: Klasy

en: I could sure use a backrub right about now...
pl: Teraz przydałby się masaż pleców…

en: I'm not sure
pl: Brak pewności

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
pl: Gdy zgubisz się w lesie i poczujesz samotność, przytul drzewo

en: Install card themes…
pl: Zainstaluj motywy kart…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
pl: Instalacja nowych motywów kart z pakietów w repozytoriach dystrybucji

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
pl: To, że przejście dla pieszych wygląda jak pole do gry w klasy nie znaczy, że nim jest

en: King Albert
pl: Król Albert

en: Kings Audience
pl: Królewska sala

en: Labyrinth
pl: Labirynt

en: Look both ways before you cross the street
pl: Zanim przejdziesz przez ulicę rozejrzyj się na obie strony

en: Main game:
pl: Główna gra:

en: Match the top two cards of the waste.
pl: Dopasuj dwie najwyższe karty z wykorzystanych.

en: Maze
pl: Zamęt

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
pl: Monitory nie dadzą ci witaminy D — w przeciwieństwie do słońca…

en: Move %s onto %s.
pl: Można przenieść %s na %s.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
pl: Przenieś zestaw kart na puste miejsce tableau

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
pl: Przenieś kartę z zapasu na puste miejsce tableau

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
pl: Przenieś kartę lub stos kart na puste miejsce

en: Move a card to an empty temporary slot
pl: Pustą kartę przenosi do pustego tymczasowego miejsca

en: Move a card to the Foundation
pl: Przenieś kartę na podkład

en: Move a king onto an empty tableau slot.
pl: Przenieś króla na puste miejsce tableau.

en: Move card from waste
pl: Przenieś kartę z wykorzystanych

en: Move something into the empty Tableau slot
pl: Umieść coś w pustym miejscu tableau

en: Move something on to an empty reserve
pl: Przenieś coś na puste miejsce zapasu

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
pl: Umieść coś w pustym miejscu po prawej stronie tableau

en: Move something onto an empty tableau slot.
pl: Umieść coś w pustym miejscu tableau.

en: Move waste back to stock
pl: Odłóż wykorzystane z powrotem na stos

en: Move waste on to a reserve slot
pl: Odłóż wykorzystane na miejsce zapasu

en: Move waste to stock
pl: Odłóż wykorzystane na stos

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
pl: Przenieś ~a na puste dolne miejsce.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
pl: Przenieś ~a na puste narożne miejsce.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
pl: Przenieś ~a na pustą krawędź.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
pl: Przenieś ~a na pusty podkład.

en: Move ~a onto an empty left slot.
pl: Przenieś ~a na puste lewe miejsce.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
pl: Przenieś ~a na puste miejsce rezerwy.

en: Move ~a onto an empty right slot.
pl: Przenieś ~a na puste prawe miejsce.

en: Move ~a onto an empty slot.
pl: Przenieś ~a na puste miejsce.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
pl: Przenieś ~a na puste miejsce tableau.

en: Move ~a onto an empty top slot.
pl: Przenieś ~a na puste górne miejsce.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
pl: Przenieś ~a na asa trefl.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
pl: Przenieś ~a na asa karo.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
pl: Przenieś ~a na asa kier.

en: Move ~a onto the ace of spades.
pl: Przenieś ~a na asa pik.

en: Move ~a onto the black joker.
pl: Przenieś ~a na czarnego jokera.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
pl: Przenieś ~a na ósemkę trefl.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
pl: Przenieś ~a na ósemkę karo.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
pl: Przenieś ~a na ósemkę kier.

en: Move ~a onto the eight of spades.
pl: Przenieś ~a na ósemkę pik.

en: Move ~a onto the five of clubs.
pl: Przenieś ~a na piątkę trefl.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
pl: Przenieś ~a na piątkę karo.

en: Move ~a onto the five of hearts.
pl: Przenieś ~a na piątkę kier.

en: Move ~a onto the five of spades.
pl: Przenieś ~a na piątkę pik.

en: Move ~a onto the foundation.
pl: Przenieś ~a na podkład.

en: Move ~a onto the four of clubs.
pl: Przenieś ~a na czwórkę trefl.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
pl: Przenieś ~a na czwórkę karo.

en: Move ~a onto the four of hearts.
pl: Przenieś ~a na czwórkę kier.

en: Move ~a onto the four of spades.
pl: Przenieś ~a na czwórkę pik.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
pl: Przenieś ~a na waleta trefl.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
pl: Przenieś ~a na waleta karo.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
pl: Przenieś ~a na waleta kier.

en: Move ~a onto the jack of spades.
pl: Przenieś ~a na waleta pik.

en: Move ~a onto the king of clubs.
pl: Przenieś ~a na króla trefl.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
pl: Przenieś ~a na króla karo.

en: Move ~a onto the king of hearts.
pl: Przenieś ~a na króla kier.

en: Move ~a onto the king of spades.
pl: Przenieś ~a na króla pik.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
pl: Przenieś ~a na dziewiątkę trefl.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
pl: Przenieś ~a na dziewiątkę karo.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
pl: Przenieś ~a na dziewiątkę kier.

en: Move ~a onto the nine of spades.
pl: Przenieś ~a na dziewiątkę pik.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
pl: Przenieś ~a na damę trefl.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
pl: Przenieś ~a na damę karo.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
pl: Przenieś ~a na damę kier.

en: Move ~a onto the queen of spades.
pl: Przenieś ~a na damę pik.

en: Move ~a onto the red joker.
pl: Przenieś ~a na czerwonego jokera.

en: Move ~a onto the reserve.
pl: Przenieś ~a na rezerwę.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
pl: Przenieś ~a na siódemkę trefl.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
pl: Przenieś ~a na siódemkę karo.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
pl: Przenieś ~a na siódemkę kier.

en: Move ~a onto the seven of spades.
pl: Przenieś ~a na siódemkę pik.

en: Move ~a onto the six of clubs.
pl: Przenieś ~a na szóstkę trefl.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
pl: Przenieś ~a na szóstkę karo.

en: Move ~a onto the six of hearts.
pl: Przenieś ~a na szóstkę kier.

en: Move ~a onto the six of spades.
pl: Przenieś ~a na szóstkę pik.

en: Move ~a onto the tableau.
pl: Przenieś ~a na tableau.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
pl: Przenieś ~a na dziesiątkę trefl.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
pl: Przenieś ~a na dziesiątkę karo.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
pl: Przenieś ~a na dziesiątkę kier.

en: Move ~a onto the ten of spades.
pl: Przenieś ~a na dziesiątkę pik.

en: Move ~a onto the three of clubs.
pl: Przenieś ~a na trójkę trefl.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
pl: Przenieś ~a na trójkę karo.

en: Move ~a onto the three of hearts.
pl: Przenieś ~a na trójkę kier.

en: Move ~a onto the three of spades.
pl: Przenieś ~a na trójkę pik.

en: Move ~a onto the two of clubs.
pl: Przenieś ~a na dwójkę trefl.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
pl: Przenieś ~a na dwójkę karo.

en: Move ~a onto the two of hearts.
pl: Przenieś ~a na dwójkę kier.

en: Move ~a onto the two of spades.
pl: Przenieś ~a na dwójkę pik.

en: Move ~a onto the unknown card.
pl: Przenieś ~a na nieznaną kartę.

en: Multiplier Scoring
pl: Punktacja narastająca

en: N/A
pl: Nie dotyczy

en: NAME
pl: NAZWA

en: Napoleons Tomb
pl: Grobowiec Napoleona

en: Neighbor
pl: Sąsiad

en: Never blow in a dog's ear
pl: Nigdy nie głaszcz psa pod włos

en: No hint available
pl: Brak podpowiedzi

en: No hint available right now
pl: Podpowiedź nie jest teraz dostępna

en: No hint available.
pl: Brak podpowiedzi.

en: No moves are possible. Undo or start again.
pl: Brak możliwości ruchu. Należy cofnąć ruch lub rozpocząć od nowa.

en: No moves.
pl: Brak ruchów.

en: No redeals
pl: Bez ponownych rozdań

en: Odessa is a better game.  Really.
pl: Odessa to lepsza gra. Naprawdę.

en: One Suit
pl: Jeden kolor

en: Osmosis
pl: Osmoza

en: Peek
pl: Wierzchołek

en: Percentage:
pl: Procent:

en: Pick up and drop cards by clicking
pl: Przenoszenie kart za pomocą kliknięcia

en: Pileon
pl: Wyolbrzymienie

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
pl: Dodaje dwójkę w pierwszym od lewej miejscu wiersza ~a.

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
pl: Rozmieść karty na tableau układając je jak do pokera

en: Place something on empty slot
pl: Umieść coś w pustym miejscu

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
pl: Umieść ósemkę trefl obok siódemki trefl.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
pl: Umieść ósemkę karo obok siódemki karo.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
pl: Umieść ósemkę kier obok siódemki kier.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
pl: Umieść ósemkę pik obok siódemki pik.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
pl: Umieść piątkę trefl obok czwórki trefl.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
pl: Umieść piątkę karo obok czwórki karo.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
pl: Umieść piątkę kier obok czwórki kier.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
pl: Umieść piątkę pik obok czwórki pik.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
pl: Umieść czwórkę trefl obok trójki trefl.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
pl: Umieść czwórkę karo obok trójki karo.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
pl: Umieść czwórkę kier obok trójki kier.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
pl: Umieść czwórkę pik obok trójki pik.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
pl: Umieść waleta trefl obok dziesiątki trefl.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
pl: Umieść waleta karo obok dziesiątki karo.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
pl: Umieść waleta kier obok dziesiątki kier.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
pl: Umieść waleta pik obok dziesiątki pik.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
pl: Umieść króla trefl obok damy trefl.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
pl: Umieść króla karo obok damy karo.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
pl: Umieść króla kier obok damy kier.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
pl: Umieść króla pik obok damy pik.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
pl: Umieść dziewiątkę trefl obok ósemki trefl.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
pl: Umieść dziewiątkę karo obok ósemki karo.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
pl: Umieść dziewiątkę kier obok ósemki kier.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
pl: Umieść dziewiątkę pik obok ósemki pik.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
pl: Umieść damę trefl obok waleta trefl.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
pl: Umieść damę karo obok waleta karo.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
pl: Umieść damę kier obok waleta kier.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
pl: Umieść damę pik obok waleta pik.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
pl: Umieść siódemkę trefl obok szóstki trefl.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
pl: Umieść siódemkę karo obok szóstki karo.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
pl: Umieść siódemkę kier obok szóstki kier.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
pl: Umieść siódemkę pik obok szóstki pik.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
pl: Umieść szóstkę trefl obok piątki trefl.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
pl: Umieść szóstkę karo obok piątki karo.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
pl: Umieść szóstkę kier obok piątki kier.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
pl: Umieść szóstkę pik obok piątki pik.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
pl: Umieść dziesiątkę trefl obok dziewiątki trefl.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
pl: Umieść dziesiątkę karo obok dziewiątki karo.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
pl: Umieść dziesiątkę kier obok dziewiątki kier.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
pl: Umieść dziesiątkę pik obok dziewiątki pik.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
pl: Umieść trójkę trefl obok dwójki trefl.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
pl: Umieść trójkę karo obok dwójki karo.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
pl: Umieść trójkę kier obok dwójki kier.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
pl: Umieść trójkę pik obok dwójki pik.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
pl: Umieść dwójkę trefl obok asa trefl.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
pl: Umieść dwójkę karo obok asa karo.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
pl: Umieść dwójkę kier obok asa kier.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
pl: Umieść dwójkę pik obok asa pik.

en: Plait
pl: Warkocz

en: Play a card to foundation.
pl: Zagraj kartę na podkład.

en: Play a different game
pl: Wybór innej gry

en: Play many different solitaire games
pl: Zbiór różnych pasjansów

en: Play “%s”
pl: Gra „%s”

en: Please fill in empty pile first.
pl: Należy zapełnić najpierw pusty stos.

en: Please report this bug to the developers.
pl: Proszę zgłosić ten błąd autorom programu.

en: Progressive Rounds
pl: Rundy progresywne

en: Quatorze
pl: Czterdzieści

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
pl: Losowo umieszczane luki przy ponownym rozdaniu

en: Redeal.
pl: Ponowne rozdanie.

en: Redeals left:
pl: Pozostało rozdań:

en: Redeals left: ~a
pl: Pozostało rozdań: ~a

en: Redheads
pl: Rudzielcy

en: Redo the undone move
pl: Powtarza cofnięty ruch

en: Remove the ace of clubs.
pl: Usuń asa trefl.

en: Remove the ace of diamonds.
pl: Usuń asa karo.

en: Remove the ace of hearts.
pl: Usuń asa kier.

en: Remove the ace of spades.
pl: Usuń asa pik.

en: Remove the aces
pl: Usuń asy

en: Remove the black joker.
pl: Usuń czarnego jokera.

en: Remove the eight of clubs.
pl: Usuń ósemkę trefl.

en: Remove the eight of diamonds.
pl: Usuń ósemkę karo.

en: Remove the eight of hearts.
pl: Usuń ósemkę kier.

en: Remove the eight of spades.
pl: Usuń ósemkę pik.

en: Remove the eights
pl: Usuń ósemki

en: Remove the five of clubs.
pl: Usuń piątkę trefl.

en: Remove the five of diamonds.
pl: Usuń piątkę karo.

en: Remove the five of hearts.
pl: Usuń piątkę kier.

en: Remove the five of spades.
pl: Usuń piątkę pik.

en: Remove the fives
pl: Usuń piątki

en: Remove the four of clubs.
pl: Usuń czwórkę trefl.

en: Remove the four of diamonds.
pl: Usuń czwórkę karo.

en: Remove the four of hearts.
pl: Usuń czwórkę kier.

en: Remove the four of spades.
pl: Usuń czwórkę pik.

en: Remove the fours
pl: Usuń czwórki

en: Remove the jack of clubs.
pl: Usuń waleta trefl.

en: Remove the jack of diamonds.
pl: Usuń waleta karo.

en: Remove the jack of hearts.
pl: Usuń waleta kier.

en: Remove the jack of spades.
pl: Usuń waleta pik.

en: Remove the jacks
pl: Usuń walety

en: Remove the king of clubs.
pl: Usuń króla trefl.

en: Remove the king of diamonds.
pl: Usuń króla karo.

en: Remove the king of hearts.
pl: Usuń króla kier.

en: Remove the king of spades.
pl: Usuń króla pik.

en: Remove the kings
pl: Usuń królów

en: Remove the nine of clubs.
pl: Usuń dziewiątkę trefl.

en: Remove the nine of diamonds.
pl: Usuń dziewiątkę karo.

en: Remove the nine of hearts.
pl: Usuń dziewiątkę kier.

en: Remove the nine of spades.
pl: Usuń dziewiątkę pik.

en: Remove the nines
pl: Usuń dziewiątki

en: Remove the queen of clubs.
pl: Usuń damę trefl.

en: Remove the queen of diamonds.
pl: Usuń damę karo.

en: Remove the queen of hearts.
pl: Usuń damę kier.

en: Remove the queen of spades.
pl: Usuń damę pik.

en: Remove the queens
pl: Usuń damy

en: Remove the red joker.
pl: Usuń czerwonego jokera.

en: Remove the seven of clubs.
pl: Usuń siódemkę trefl.

en: Remove the seven of diamonds.
pl: Usuń siódemkę karo.

en: Remove the seven of hearts.
pl: Usuń siódemkę kier.

en: Remove the seven of spades.
pl: Usuń siódemkę pik.

en: Remove the sevens
pl: Usuń siódemki

en: Remove the six of clubs.
pl: Usuń szóstkę trefl.

en: Remove the six of diamonds.
pl: Usuń szóstkę karo.

en: Remove the six of hearts.
pl: Usuń szóstkę kier.

en: Remove the six of spades.
pl: Usuń szóstkę pik.

en: Remove the sixes
pl: Usuń szóstki

en: Remove the ten of clubs.
pl: Usuń dziesiątkę trefl.

en: Remove the ten of diamonds.
pl: Usuń dziesiątkę karo.

en: Remove the ten of hearts.
pl: Usuń dziesiątkę kier.

en: Remove the ten of spades.
pl: Usuń dziesiątkę pik.

en: Remove the tens
pl: Usuń dziesiątki

en: Remove the three of clubs.
pl: Usuń trójkę trefl.

en: Remove the three of diamonds.
pl: Usuń trójkę karo.

en: Remove the three of hearts.
pl: Usuń trójkę kier.

en: Remove the three of spades.
pl: Usuń trójkę pik.

en: Remove the threes
pl: Usuń trójki

en: Remove the two of clubs.
pl: Usuń dwójkę trefl.

en: Remove the two of diamonds.
pl: Usuń dwójkę karo.

en: Remove the two of hearts.
pl: Usuń dwójkę kier.

en: Remove the two of spades.
pl: Usuń dwójkę pik.

en: Remove the twos
pl: Usuń dwójki

en: Remove the unknown card.
pl: Usuń nieznaną kartę.

en: Reserve left:
pl: Pozostało w zapasie:

en: Reshuffle cards
pl: Przetasuj karty

en: Restart the game
pl: Rozpoczęcie gry od nowa

en: Return cards to stock
pl: Zwróć karty na stos

en: Royal East
pl: Królewski wschód

en: S_tatistics
pl: S_tatystyki

en: Same suit
pl: To samo rozdanie

en: Score:
pl: Punkty:

en: Scorpion
pl: Skorpion

en: Scuffle
pl: Bijatyka

en: Select Game
pl: Wybór gry

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
pl: Wybór karty z zapasu dla pierwszego miejsca podkładu

en: Select the game type to play
pl: Wybór rodzaju gry

en: Show gameplay statistics
pl: Wyświetla statystyki rozgrywki

en: Show or hide statusbar
pl: Przełącza wyświetlanie paska stanu

en: Show or hide the toolbar
pl: Przełącza wyświetlanie paska narzędziowego

en: Shuffle mode
pl: Tryb tasowania

en: Signora
pl: Dama

en: Single card deals
pl: Zdejmowanie po jednej karcie

en: Sir Tommy
pl: Sir Tomasz

en: Six Foundations
pl: Sześć podkładów

en: Solitaire
pl: Pasjans

en: Spider
pl: Pająk

en: Spider Three Decks
pl: Pająk (trzy talie)

en: Spiderette
pl: Pajęczyca

en: Start a new game
pl: Rozpoczęcie nowej gry

en: Start card:
pl: Karta początkowa:

en: Statistics
pl: Statystyki

en: Stock left:
pl: Pozostało na stosie:

en: Stock left: 0
pl: Pozostało na stosie: 0

en: Stock left: ~a
pl: Pozostało na stosie: ~a

en: Stock remaining: ~a
pl: Pozostało na stosie: ~a

en: Straight Up
pl: Do góry

en: Streets And Alleys
pl: Uliczki i aleje

en: Template
pl: Szablon

en: Ten Across
pl: Dziesięć wszerz

en: Terrace
pl: Taras

en: The game has no solution. Undo or start again.
pl: Gra nie ma rozwiązania. Należy cofnąć ruch lub rozpocząć od nowa.

en: There are no more moves
pl: Brak możliwości ruchu

en: Thieves
pl: Złodzieje

en: Thirteen
pl: Trzynaście

en: This game does not have hint support yet.
pl: Gra nie obsługuje jeszcze podpowiedzi.

en: This game is unable to provide a hint.
pl: W tej grze nie ma możliwości udzielenia podpowiedzi.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
pl: Taka sytuacja ma miejsce, gdy uruchamiana jest starsza wersja gry AisleRiot, która nie ma ostatnio wybranego rodzaju gry. W takim przypadku uruchamiana jest domyślna gra Klondike.

en: Three card deals
pl: Rozdawanie po trzy karty

en: Thumb And Pouch
pl: Kciuk i fałda

en: Time
pl: Czas

en: Time:
pl: Czas:

en: Total:
pl: Razem:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
pl: Opaski uciskowej należy używać wyłącznie w ostateczności

en: Treize
pl: Trzydzieści

en: Triple Peaks
pl: Trzy szczyty

en: Try dealing a row of cards
pl: Można rozdać nowy rząd kart

en: Try moving a card to the reserve
pl: Można przesunąć kartę do rezerwy

en: Try moving card piles around
pl: Można spróbować poprzesuwać kupki kart

en: Try moving cards down from the foundation
pl: Można spróbować zdjąć karty z podkładu

en: Try moving cards down from the foundations.
pl: Można spróbować zdjąć karty z podkładu.

en: Try rearranging the cards
pl: Można spróbować ponownie przetasować karty

en: Turn over the top card of the stock.
pl: Przewróć najwyższą kartę na stosie.

en: Two Suits
pl: Dwa kolory

en: Undo the last move
pl: Cofa ostatni ruch

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
pl: Cofaj, aż będzie wystarczająco dużo kart, aby zapełnić wszystkie stosy na tableau

en: Union Square
pl: Plac Unii

en: Unknown color
pl: Nieznany kolor

en: Unknown value
pl: Nieznana wartość

en: Unlimited redeals
pl: Nieograniczone ponowne rozdania

en: Valentine
pl: Walentynka

en: View help for Aisleriot
pl: Wyświetla pomoc programu AisleRiot

en: View help for this game
pl: Wyświetla pomoc dla bieżącej gry

en: Wall
pl: Mur

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
pl: Gdy brakuje zszywacza, można użyć zszywki i linijki

en: Whether or not to play event sounds
pl: Określa, czy odtwarzać dźwięki zdarzeń

en: Whether the window is fullscreen
pl: Określa, czy okno jest na pełnym ekranie

en: Whether the window is maximized
pl: Określa, czy okno jest zmaksymalizowane

en: Whitehead
pl: Starzec

en: Will O The Wisp
pl: Złudne nadzieje

en: Window height
pl: Wysokość okna

en: Window width
pl: Szerokość okna

en: Wins
pl: Wygrane

en: Wins:
pl: Wygrane:

en: Wood
pl: Drewno

en: Worst:
pl: Najgorszy:

en: Yield
pl: Zysk

en: You are searching for a five.
pl: Poszukiwana karta to piątka.

en: You are searching for a four.
pl: Poszukiwana karta to czwórka.

en: You are searching for a jack.
pl: Poszukiwana karta to walet.

en: You are searching for a king.
pl: Poszukiwana karta to król.

en: You are searching for a nine.
pl: Poszukiwana karta to dziewiątka.

en: You are searching for a queen.
pl: Poszukiwana karta to dama.

en: You are searching for a seven.
pl: Poszukiwana karta to siódemka.

en: You are searching for a six.
pl: Poszukiwana karta to szóstka.

en: You are searching for a ten.
pl: Poszukiwana karta to dziesiątka.

en: You are searching for a three.
pl: Poszukiwana karta to trójka.

en: You are searching for a two.
pl: Poszukiwana karta to dwójka.

en: You are searching for an ace.
pl: Poszukiwana karta to as.

en: You are searching for an eight.
pl: Poszukiwana karta to ósemka.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pl: Z pewnością wraz z niniejszym programem dostarczono także egzemplarz Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GNU General Public License); jeśli nie — proszę odwiedzić stronę internetową <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Yukon
pl: Jukon

en: _Card Style
pl: _Wzór kart

en: _Click to Move
pl: _Przenoszenie kliknięciem

en: _Contents
pl: _Spis treści

en: _Control
pl: _Sterowanie

en: _Deal
pl: Roz_daj

en: _Don't report
pl: _Nie zgłaszaj

en: _Fullscreen
pl: Pełny _ekran

en: _Game
pl: _Gra

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Hint
pl: _Podpowiedź

en: _Keyboard Shortcuts
pl: Skróty _klawiszowe

en: _Leave Fullscreen
pl: _Opuść tryb pełnoekranowy

en: _New
pl: _Nowa

en: _New Game
pl: _Nowa gra

en: _Pause
pl: _Wstrzymaj

en: _Recently Played
pl: O_statnio grane

en: _Redo Move
pl: _Powtórz ruch

en: _Report
pl: _Zgłoś

en: _Reset
pl: Z_resetuj

en: _Restart
pl: _Zacznij od początku

en: _Select
pl: _Wybierz

en: _Select Game…
pl: _Wybierz grę…

en: _Sound
pl: _Dźwięk

en: _Statusbar
pl: Pasek _stanu

en: _Toolbar
pl: Pasek _narzędziowy

en: _Undo Move
pl: _Cofnij ruch

en: _View
pl: _Widok

en: ace
pl: as

en: ace of clubs
pl: asa trefl

en: ace of diamonds
pl: asa karo

en: ace of hearts
pl: asa kier

en: ace of spades
pl: asa pik

en: an empty slot
pl: puste miejsce

en: black joker
pl: czarnego jokera

en: eight
pl: ósemka

en: eight of clubs
pl: ósemkę trefl

en: eight of diamonds
pl: ósemkę karo

en: eight of hearts
pl: ósemkę kier

en: eight of spades
pl: ósemkę pik

en: face-down card
pl: nieznana karta

en: five
pl: piątka

en: five of clubs
pl: piątkę trefl

en: five of diamonds
pl: piątkę karo

en: five of hearts
pl: piątkę kier

en: five of spades
pl: piątkę pik

en: four
pl: czwórka

en: four of clubs
pl: czwórkę trefl

en: four of diamonds
pl: czwórkę karo

en: four of hearts
pl: czwórkę kier

en: four of spades
pl: czwórkę pik

en: jack
pl: walet

en: jack of clubs
pl: waleta trefl

en: jack of diamonds
pl: waleta karo

en: jack of hearts
pl: waleta kier

en: jack of spades
pl: waleta pik

en: king
pl: król

en: king of clubs
pl: króla trefl

en: king of diamonds
pl: króla karo

en: king of hearts
pl: króla kier

en: king of spades
pl: króla pik

en: nine
pl: dziewiątka

en: nine of clubs
pl: dziewiątkę trefl

en: nine of diamonds
pl: dziewiątkę karo

en: nine of hearts
pl: dziewiątkę kier

en: nine of spades
pl: dziewiątkę pik

en: queen
pl: dama

en: queen of clubs
pl: damę trefl

en: queen of diamonds
pl: damę karo

en: queen of hearts
pl: damę kier

en: queen of spades
pl: damę pik

en: red joker
pl: czerwonego jokera

en: seven
pl: siódemka

en: seven of clubs
pl: siódemkę trefl

en: seven of diamonds
pl: siódemkę karo

en: seven of hearts
pl: siódemkę kier

en: seven of spades
pl: siódemkę pik

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pl: Zamknięcie okna

[ctx: shortcut window]
en: Deal
pl: Rozdanie

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: shortcut window]
en: Redo
pl: Ponowienie

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pl: Wyświetlenie pomocy

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
pl: Wyświetlenie pomocy dla bieżącej gry

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pl: Wyświetlenie skrótów klawiszowych

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
pl: Wyświetlenie podpowiedzi

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
pl: Rozpoczęcie nowej gry

[ctx: shortcut window]
en: Undo
pl: Cofnięcie

en: six
pl: szóstka

en: six of clubs
pl: szóstkę trefl

en: six of diamonds
pl: szóstkę karo

en: six of hearts
pl: szóstkę kier

en: six of spades
pl: szóstkę pik

[ctx: slot hint]
en: %s on chooser
pl: %s na selektorze

[ctx: slot hint]
en: %s on foundation
pl: %s na podkładzie

[ctx: slot hint]
en: %s on reserve
pl: %s w zapasie

[ctx: slot hint]
en: %s on stock
pl: %s na stosie

[ctx: slot hint]
en: %s on tableau
pl: %s na tableau

[ctx: slot hint]
en: %s on waste
pl: %s w wykorzystanych

[ctx: slot type]
en: chooser
pl: selektor

[ctx: slot type]
en: foundation
pl: podkład

[ctx: slot type]
en: reserve
pl: zapas

[ctx: slot type]
en: stock
pl: stos

[ctx: slot type]
en: waste
pl: wykorzystane

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
pl: pasjans;solitaire;karty;klondike;pająk;spider;freecell;

en: something
pl: coś

en: ten
pl: dziesiątka

en: ten of clubs
pl: dziesiątkę trefl

en: ten of diamonds
pl: dziesiątkę karo

en: ten of hearts
pl: dziesiątkę kier

en: ten of spades
pl: dziesiątkę pik

en: the ace of clubs
pl: asa trefl

en: the ace of diamonds
pl: asa karo

en: the ace of hearts
pl: asa kier

en: the ace of spades
pl: asa pik

en: the black joker
pl: czarnego jokera

en: the eight of clubs
pl: ósemkę trefl

en: the eight of diamonds
pl: ósemkę karo

en: the eight of hearts
pl: ósemkę kier

en: the eight of spades
pl: ósemkę pik

en: the five of clubs
pl: piątkę trefl

en: the five of diamonds
pl: piątkę karo

en: the five of hearts
pl: piątkę kier

en: the five of spades
pl: piątkę pik

en: the foundation
pl: podkład

en: the four of clubs
pl: czwórkę trefl

en: the four of diamonds
pl: czwórkę karo

en: the four of hearts
pl: czwórkę kier

en: the four of spades
pl: czwórkę pik

en: the jack of clubs
pl: waleta trefl

en: the jack of diamonds
pl: waleta karo

en: the jack of hearts
pl: waleta kier

en: the jack of spades
pl: waleta pik

en: the king of clubs
pl: króla trefl

en: the king of diamonds
pl: króla karo

en: the king of hearts
pl: króla kier

en: the king of spades
pl: króla pik

en: the nine of clubs
pl: dziewiątkę trefl

en: the nine of diamonds
pl: dziewiątkę karo

en: the nine of hearts
pl: dziewiątkę kier

en: the nine of spades
pl: dziewiątkę pik

en: the queen of clubs
pl: damę trefl

en: the queen of diamonds
pl: damę karo

en: the queen of hearts
pl: damę kier

en: the queen of spades
pl: damę pik

en: the red joker
pl: czerwonego jokera

en: the seven of clubs
pl: siódemkę trefl

en: the seven of diamonds
pl: siódemkę karo

en: the seven of hearts
pl: siódemkę kier

en: the seven of spades
pl: siódemkę pik

en: the six of clubs
pl: szóstkę trefl

en: the six of diamonds
pl: szóstkę karo

en: the six of hearts
pl: szóstkę kier

en: the six of spades
pl: szóstkę pik

en: the ten of clubs
pl: dziesiątkę trefl

en: the ten of diamonds
pl: dziesiątkę karo

en: the ten of hearts
pl: dziesiątkę kier

en: the ten of spades
pl: dziesiątkę pik

en: the three of clubs
pl: trójkę trefl

en: the three of diamonds
pl: trójkę karo

en: the three of hearts
pl: trójkę kier

en: the three of spades
pl: trójkę pik

en: the two of clubs
pl: dwójkę trefl

en: the two of diamonds
pl: dwójkę karo

en: the two of hearts
pl: dwójkę kier

en: the two of spades
pl: dwójkę pik

en: the unknown card
pl: nieznana karta

en: three
pl: trójka

en: three of clubs
pl: trójkę trefl

en: three of diamonds
pl: trójkę karo

en: three of hearts
pl: trójkę kier

en: three of spades
pl: trójkę pik

en: two
pl: dwójka

en: two of clubs
pl: dwójkę trefl

en: two of diamonds
pl: dwójkę karo

en: two of hearts
pl: dwójkę kier

en: two of spades
pl: dwójkę pik
