orca - en to pl translation catalogue (1778 entries)

en:  %d column |  %d columns
pl[0]:  %d kolumna
pl[1]:  %d kolumny
pl[2]:  %d kolumn

en:  dot dot dot
pl:  wielokropek

en:  subscript %s
pl:  %s w indeksie dolnym

en:  superscript %s
pl:  %s w indeksie górnym

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
pl[0]: %(count)d znak %(repeatChar)s
pl[1]: %(count)d znaki %(repeatChar)s
pl[2]: %(count)d znaków %(repeatChar)s

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
pl[0]: Odnaleziono %(count)d skrót czytnika ekranowego dla programu %(application)s.
pl[1]: Odnaleziono %(count)d skróty czytnika ekranowego dla programu %(application)s.
pl[2]: Odnaleziono %(count)d skrótów czytnika ekranowego dla programu %(application)s.

en: %(index)d of %(total)d
pl: %(index)d z %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
pl[0]: Wybrano %(index)d z %(total)d elementu
pl[1]: Wybrano %(index)d z %(total)d elementów
pl[2]: Wybrano %(index)d z %(total)d elementów

en: %(role)s level %(level)d
pl: %(role)s %(level)d. poziomu

en: %(uri)s link to %(file)s
pl: Odnośnik %(uri)s do %(file)s

en: %.2f kilobytes
pl: %.2f kilobajtów

en: %.2f megabytes
pl: %.2f megabajtów

en: %H hours and %M minutes
pl: %H godzin i %M minut

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
pl: %H godzin, %M minut i %S sekund

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
pl[0]: Odnaleziono %d domyślny skrót czytnika ekranowego.
pl[1]: Odnaleziono %d domyślne skróty czytnika ekranowego.
pl[2]: Odnaleziono %d domyślnych skrótów czytnika ekranowego.

en: %d byte | %d bytes
pl[0]: %d bajt
pl[1]: %d bajty
pl[2]: %d bajtów

en: %d character too long | %d characters too long
pl[0]: O %d znak za dużo
pl[1]: O %d znaki za dużo
pl[2]: O %d znaków za dużo

en: %d column | %d columns
pl[0]: %d kolumna
pl[1]: %d kolumny
pl[2]: %d kolumn

en: %d file found | %d files found
pl[0]: Odnaleziono %d plik
pl[1]: Odnaleziono %d pliki
pl[2]: Odnaleziono %d plików

en: %d form | %d forms
pl[0]: %d formularz
pl[1]: %d formularze
pl[2]: %d formularzy

en: %d heading | %d headings
pl[0]: %d nagłówek
pl[1]: %d nagłówki
pl[2]: %d nagłówków

en: %d item | %d items
pl[0]: %d element
pl[1]: %d elementy
pl[2]: %d elementów

en: %d item found | %d items found
pl[0]: Odnaleziono %d element
pl[1]: Odnaleziono %d elementy
pl[2]: Odnaleziono %d elementów

en: %d landmark | %d landmarks
pl[0]: %d współrzędna
pl[1]: %d współrzędne
pl[2]: %d współrzędnych

en: %d message.
     | %d messages.
pl[0]: %d komunikat.
pl[1]: %d komunikaty.
pl[2]: %d komunikatów.

en: %d percent of document read | %d percent of document read
pl[0]: Przeczytano %d procent treści dokumentu
pl[1]: Przeczytano %d procenty treści dokumentu
pl[2]: Przeczytano %d procent treści dokumentu

en: %d percent. | %d percent.
pl[0]: %d procent.
pl[1]: %d procenty.
pl[2]: %d procent.

en: %d pixel | %d pixels
pl[0]: %d piksel
pl[1]: %d piksele
pl[2]: %d pikseli

en: %d space | %d spaces
pl[0]: %d odstęp
pl[1]: %d odstępy
pl[2]: %d odstępów

en: %d tab | %d tabs
pl[0]: %d tabulator
pl[1]: %d tabulatory
pl[2]: %d tabulatorów

en: %d table | %d tables
pl[0]: %d tabela
pl[1]: %d tabele
pl[2]: %d tabel

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
pl[0]: %d niezaznaczone okno
pl[1]: %d niezaznaczone okna
pl[2]: %d niezaznaczonych okien

en: %d unvisited link | %d unvisited links
pl[0]: %d nieodwiedzony odnośnik
pl[1]: %d nieodwiedzone odnośniki
pl[2]: %d nieodwiedzonych odnośników

en: %d value | %d values
pl[0]: %d wartość
pl[1]: %d wartości
pl[2]: %d wartości

en: %d visited link | %d visited links
pl[0]: %d odwiedzony odnośnik
pl[1]: %d odwiedzone odnośniki
pl[2]: %d odwiedzonych odnośników

en: %s default voice
pl: Domyślny głos programu %s

en: %s link
pl: odnośnik %s

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
pl[0]: (%d okno)
pl[1]: (%d okna)
pl[2]: (%d okien)

en: 0 items
pl: 0 elementów

en: A ACUTE
pl: WIELKIE A Z KRESKĄ

en: A CIRCUMFLEX
pl: WIELKIE A Z DASZKIEM

en: A E
pl: WIELKA ŁACIŃSKA LIGATURA AE

en: A GRAVE
pl: WIELKIE A Z ODWROTNĄ KRESKĄ

en: A RING
pl: WIELKIE A Z KÓŁKIEM

en: A TILDE
pl: WIELKIE A Z TYLDĄ

en: A UMLAUT
pl: WIELKIE A Z UMLAUTEM

en: A channel only if its _window is active
pl: Kanału, którego okno jest akty_wne

en: Active _Profile:
pl: _Aktywny profil:

en: Actual String
pl: Poszukiwany tekst

en: Add bookmark
pl: Dodaj zakładkę

en: Adjust selected attribute
pl: Zmień wybrany atrybut

en: Advance live region politeness setting
pl: Podwyższ ustawienia grzeczności obszaru dynamicznego

en: All cha_nnels
pl: Wszystkich ka_nałów

en: All channels when an_y %s window is active
pl: Wszystkich kanałów, jeśli okno %s jest akt_ywne

en: All live regions set to off
pl: Wszystkie obszary dynamiczne zostały wyłączone

en: Alt_L
pl: Lewy Alt

en: Alt_R
pl: Prawy Alt

en: Always speak selected spreadsheet range
pl: Odczytywanie zaznaczonego zakresu arkusza kalkulacyjnego

en: Announce _forms during navigation
pl: Informowanie o _formularzach podczas nawigacji

en: Announce _forms in Say All
pl: Informowanie o _formularzach w odczytywaniu wszystkiego

en: Announce _lists during navigation
pl: Informowanie o _listach podczas nawigacji

en: Announce _panels during navigation
pl: _Informowanie o panelach podczas nawigacji

en: Announce _panels in Say All
pl: _Informowanie o panelach w odczytywaniu wszystkiego

en: Announce _tables during navigation
pl: Informowanie o _tabelach podczas nawigacji

en: Announce _tables in Say All
pl: Informowanie o _tabelach w odczytywaniu wszystkiego

en: Announce block_quotes during navigation
pl: Informowanie o _cytatach blokowych podczas nawigacji

en: Announce block_quotes in Say All
pl: Informowanie o _cytatach blokowych w odczytywaniu wszystkiego

en: Announce cell _header
pl: Informowanie o _komórce nagłówka

en: Announce land_marks during navigation
pl: Informowanie o _współrzędnych podczas nawigacji

en: Announce land_marks in Say All
pl: Informowanie o _współrzędnych w odczytywaniu wszystkiego

en: Announce li_sts in Say All
pl: Informowanie o _listach w odczytywaniu wszystkiego

en: Announce when your _buddies are typing
pl: _Informowanie o pisaniu wiadomości przez znajomych

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
pl: Inny proces czytnika ekranowego jest już uruchomiony w tej sesji.
    Polecenie „orca --replace” zastąpi ten proces nowym.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
pl: Dołącz treść przeglądaną w trybie nawigacyjnym do schowka

en: Appended contents to clipboard.
pl: Dołączono treść do schowka.

en: Application
pl: Program

en: Applies to:
pl: Zastosowanie do:

en: Arabic Grade 1
pl: Arabskie 1. stopnia

en: Attribute Name
pl: Nazwa atrybutu

en: Automatic focus mode during caret navigation
pl: Automatyczny tryb zaznaczania podczas nawigacji karetką

en: Automatic focus mode during native navigation
pl: Automatyczny tryb zaznaczania podczas natywnej nawigacji

en: Automatic focus mode during structural navigation
pl: Automatyczny tryb zaznaczania podczas nawigacji strukturalnej

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
pl: _Automatyczne rozpoczynanie odczytywania strony po wczytaniu

en: Bee_p updates
pl: _Dźwięk aktualizacji

en: Beginning of row.
pl: Początek rzędu.

en: Belgium Dutch Grade 1
pl: Belgijskie holenderskie 1. stopnia

en: Bookmark where am I with respect to current position
pl: Powiadom o bieżącej pozycji względem wybranej zakładki

en: Bottom Left
pl: Dolny lewy róg

en: Bottom of column.
pl: Dół kolumny.

en: Braille
pl: Alfabet Braille’a

en: Braille Bindings
pl: Przypisania monitora brajlowskiego

en: Braille Indicator
pl: Wskaźnik brajlowski

en: Break speech into ch_unks between pauses
pl: Dzielenie odczytywanego tekstu na _segmenty pomiędzy pauzami

en: Brie_f
pl: N_iska

en: Browse mode
pl: Tryb przeglądania

en: Browse mode is sticky.
pl: Tryb przeglądania jest lepki.

en: Bypass mode enabled.
pl: Tryb ominięcia włączony.

en: C CEDILLA
pl: WIELKIE C Z HACZYKIEM

en: C_urrent location
pl: Bieżą_ca pozycja

en: Canada French Grade 1
pl: Kanadyjskie francuskie 1. stopnia

en: Canada French Grade 2
pl: Kanadyjskie francuskie 2. stopnia

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
pl: Nie można uruchomić czytnika ekranowego, ponieważ nie może się on połączyć z pulpitem.

en: Capitalization style set to icon.
pl: Styl kapitalizacji jest ustawiony na ikonę.

en: Capitalization style set to none.
pl: Styl kapitalizacji jest ustawiony na nie odczytywanie niczego.

en: Capitalization style set to spell.
pl: Styl kapitalizacji jest ustawiony na odczytywanie.

en: Caps_Lock
pl: Caps Lock

en: Cause the current combo box to be expanded
pl: Spowoduj wyświetlenie elementów listy rozwijanej

en: Cell %s
pl: Komórka %s

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
pl[0]: Komórka obejmuje %d kolumnę
pl[1]: Komórka obejmuje %d kolumny
pl[2]: Komórka obejmuje %d kolumn

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
pl[0]: Komórka obejmuje %d wiersz
pl[1]: Komórka obejmuje %d wiersze
pl[2]: Komórka obejmuje %d wierszy

en: Change spoken number style
pl: Zmień styl odczytywania liczb

en: Clear the dynamic column headers
pl: Usuń dynamiczne nagłówki kolumn

en: Clear the dynamic row headers
pl: Usuń dynamiczne nagłówki wierszy

en: Column %s selected
pl: Zaznaczono kolumnę %s

en: Column %s unselected
pl: Odznaczono kolumnę %s

en: Columns %s through %s selected
pl: Zaznaczono kolumny od %s do %s

en: Columns %s through %s unselected
pl: Odznaczono kolumny od %s do %s

en: Columns reordered
pl: Zmieniono kolejność kolumn

en: Command
pl: Polecenie

en: Context is %s
pl: Kontekst: %s

en: Contraction _Table:
pl: _Tabela skrótów:

en: Control caret navigation
pl: Kontrola nawigacji karetki

en: Copied contents to clipboard.
pl: Skopiowano treść do schowka.

en: Copied selection to clipboard.
pl: Skopiowano zaznaczenie do schowka.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
pl: Skopiuj treść przeglądaną w trybie nawigacyjnym do schowka

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
pl: Nie można aktywować menedżera ustawień. Kończenie działania.

en: Could not find current location.
pl: Nie można odnaleźć bieżącej lokalizacji.

en: Cursor Position
pl: Pozycja kursora

en: Cursor Routing
pl: Pozycja kursora

en: Cut Begin
pl: Początek zaznaczenia

en: Cut Line
pl: Koniec zaznaczenia

en: Cut selection to clipboard.
pl: Wycięto zaznaczenie do schowka.

en: Cycle the debug level at run time
pl: Przełącz poziom debugowania podczas uruchomienia

en: Cycle to the next capitalization style
pl: Przejdź do następnego stylu kapitalizacji

en: Cycle to the next key echo level
pl: Przejdź do następnego poziomu powtarzania klawiszy

en: Cycle to the next settings profile
pl: Przejdź do następnego profilu ustawień

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
pl: Przejdź do następnego poziomu odczytywania interpunkcji

en: Czech Grade 1
pl: Czeskie 1. stopnia

en: DIR
pl: KATALOG

en: D_uration (secs):
pl: _Czas trwania (w sekundach):

en: Dat_e format:
pl: _Format daty:

en: Decrease the speech pitch
pl: Zmniejsz wysokość głosu

en: Decrease the speech rate
pl: Zmniejsz prędkość mowy

en: Decrease the speech volume
pl: Zmniejsz głośność mowy

en: Default
pl: Domyślny

en: Default Synthesizer
pl: Domyślny syntezator mowy

en: Default button is %s
pl: Domyślny przycisk to %s

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
pl[0]: Lista definicji z %d terminem
pl[1]: Lista definicji z %d terminami
pl[2]: Lista definicji z %d terminami

en: Disable _end of line symbol
pl: Wyłączenie symboli końca wi_ersza

en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: Display a list of blockquotes
pl: Wyświetl listę cytatów blokowych

en: Display a list of buttons
pl: Wyświetl listę przycisków

en: Display a list of check boxes
pl: Wyświetl listę pól wyboru

en: Display a list of clickables
pl: Wyświetl listę klikalnych elementów

en: Display a list of combo boxes
pl: Wyświetl listę list rozwijanych

en: Display a list of entries
pl: Wyświetl listę pozycji

en: Display a list of form fields
pl: Wyświetl listę pól formularza

en: Display a list of headings
pl: Wyświetl listę nagłówków

en: Display a list of headings at level %d
pl: Wyświetl listę nagłówków o %d. poziomie

en: Display a list of images
pl: Wyświetl listę obrazów

en: Display a list of landmarks
pl: Wyświetl listę współrzędnych

en: Display a list of large objects
pl: Wyświetl listę dużych obiektów

en: Display a list of links
pl: Wyświetl listę odnośników

en: Display a list of list items
pl: Wyświetl listę elementów listy

en: Display a list of lists
pl: Wyświetl listę list

en: Display a list of paragraphs
pl: Wyświetl listę akapitów

en: Display a list of radio buttons
pl: Wyświetla listę pól jednokrotnego wyboru

en: Display a list of tables
pl: Wyświetl listę tabel

en: Display a list of unvisited links
pl: Wyświetl listę nieodwiedzonych odnośników

en: Display a list of visited links
pl: Wyświetl listę odwiedzonych odnośników

en: Display the application preferences configuration dialog
pl: Wyświetl okno preferencji programu

en: Display the preferences configuration dialog
pl: Wyświetl okno preferencji

en: Do not announce when your buddies are typing.
pl: Nie informuj o pisaniu wiadomości przez znajomych.

en: Do not provide chat room specific message histories.
pl: Nie pozwalaj na dostęp do historii pokoju rozmów.

en: Do not speak chat room name.
pl: Nie wymawiaj nazwy pokoju rozmów.

en: Dot _7
pl: Punkt _7

en: Dot _8
pl: Punkt _8

en: Dots 7 an_d 8
pl: Pun_kty 7 i 8

en: Dynamic column header cleared.
pl: Dynamiczny nagłówek kolumn usunięty.

en: Dynamic column header set for row %d
pl: Dynamiczny nagłówek kolumn ustawiony dla %d. wiersza

en: Dynamic row header cleared.
pl: Dynamiczny nagłówek wierszy usunięty.

en: Dynamic row header set for column %s
pl: Dynamiczny nagłówek wierszy ustalony dla kolumny %s

en: E ACUTE
pl: WIELKIE E Z KRESKĄ

en: E CIRCUMFLEX
pl: WIELKIE E Z DASZKIEM

en: E GRAVE
pl: WIELKIE E Z ODWROTNĄ KRESKĄ

en: E UMLAUT
pl: WIELKIE E Z UMLAUTEM

en: ETH
pl: WIELKI ZNAK ETH

en: Echo
pl: Powtarzanie

en: Echo set to None.
pl: Powtarzanie jest ustawione na niepowtarzanie niczego.

en: Echo set to key and word.
pl: Powtarzanie jest ustawione na powtarzanie klawisza i słowa.

en: Echo set to key.
pl: Powtarzanie jest ustawione na powtarzanie klawisza.

en: Echo set to sentence.
pl: Powtarzanie jest ustawione na powtarzanie zdania.

en: Echo set to word and sentence.
pl: Powtarzanie jest ustawione na powtarzanie słowa i zdania.

en: Echo set to word.
pl: Powtarzanie jest ustawione na powtarzanie słowa.

en: Enable Braille _support
pl: Ob_sługa alfabetu Braille’a

en: Enable _alphabetic keys
pl: Klawisze _alfanumeryczne

en: Enable _function keys
pl: Klawisze _funkcyjne

en: Enable _key echo
pl: Powtarzanie _klawiszy

en: Enable _modifier keys
pl: Klawisze _dodatkowe

en: Enable _navigation keys
pl: Klawisze _nawigacyjne

en: Enable _punctuation keys
pl: Klawisze _interpunkcji

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
pl: P_rzewijanie w odczytywaniu wszystkiego

en: Enable _space
pl: _Spacja

en: Enable _structural navigation
pl: Nawigacja _strukturalna

en: Enable _structural navigation in Say All
pl: Nawigacja _strukturalna w odczytywaniu wszystkiego

en: Enable _word wrap
pl: Zawijanie _słów

en: Enable ac_tion keys
pl: Klawisze ak_cyjne

en: Enable echo by _sentence
pl: Powtarzanie _zdań

en: Enable echo by _word
pl: Powtarzanie _słów

en: Enable echo by cha_racter
pl: Echo _znaków

en: Enable flash _messages
pl: _Błyskawiczne wiadomości

en: Enable layout mode for content
pl: Tryb układu dla treści

en: Enable n_umeric keys
pl: Klawisze n_umeryczne

en: Enable non-spacing _diacritical keys
pl: Klawisze znaków _diakrytycznych

en: Enable sticky browse mode
pl: Włącz lepki tryb przeglądania

en: Enable sticky focus mode
pl: Włącz lepki tryb zaznaczania

en: End of container.
pl: Koniec kontenera.

en: End of row.
pl: Koniec rzędu.

en: End of table
pl: Koniec tabeli

en: Enter and exit flat review mode
pl: Przełącz tryb nawigacyjny

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
pl: Włącz tryb nauki. Aby go opuścić, należy wcisnąć klawisz Escape

en: Entering flat review.
pl: Wejście w tryb nawigacyjny.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
pl: Tryb nauki został włączony. Proszę nacisnąć klawisz, aby poznać jego funkcję. Naciśnięcie klawisza F1 wyświetli dokumentację czytnika ekranowego. Naciśnięcie klawisza F2 wyświetli domyślne skróty czytnika ekranowego. Naciśnięcie klawisza F3 wyświetli skróty klawiszowe dla bieżącego programu. Aby opuścić tryb nauki, należy nacisnąć klawisz Escape.

en: Error: Could not create list of objects.
pl: Błąd: nie można utworzyć listy obiektów.

en: Exiting learn mode.
pl: Opuszczanie trybu nauki.

en: Exiting list notification messages mode.
pl: Opuszczanie trybu wyświetlania komunikatów powiadamiania.

en: FILE
pl: PLIK

en: Feed of unknown size
pl: Kanał o nieznanej wielkości

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
pl[0]: Kanał z %d artykułem
pl[1]: Kanał z %d artykułami
pl[2]: Kanał z %d artykułami

en: Find
pl: Znajdź

en: Find Options
pl: Opcje wyszukiwania

en: Finished loading %s.
pl: Ukończono wczytywanie %s.

en: Finished loading.
pl: Ukończono wczytywanie.

en: Flash Message Settings
pl: Ustawienia wiadomości błyskawicznych

en: Focus mode
pl: Tryb zaznaczania

en: Focus mode is sticky.
pl: Tryb zaznaczania jest lepki.

en: Force use of option
pl: Wymusza użycie opcji

en: France French Grade 1
pl: Francuskie 1. stopnia

en: France French Grade 2
pl: Francuskie 2. stopnia

en: Freeze
pl: Wstrzymaj

en: General
pl: Ogólne

en: German Grade 0
pl: Niemieckie 0. stopnia

en: German Grade 1
pl: Niemieckie 1. stopnia

en: German Grade 2
pl: Niemieckie 2. stopnia

en: Global Voice Settings
pl: Ustawienia głosu globalnego

en: Go down one cell
pl: Przejdź do komórki niżej

en: Go left one cell
pl: Przejdź do komórki na lewo

en: Go right one cell
pl: Przejdź do komórki na prawo

en: Go to bookmark
pl: Przejdź do zakładki

en: Go to end of container
pl: Przejdź na koniec kontenera

en: Go to next blockquote
pl: Przejdź do następnego cytatu blokowego

en: Go to next bookmark location
pl: Przejdź do następnego położenia zakładki

en: Go to next button
pl: Przejdź do następnego przycisku

en: Go to next character
pl: Przejdź do następnego znaku

en: Go to next check box
pl: Przejdź do następnego pola wyboru

en: Go to next clickable
pl: Przejdź do następnego klikalnego elementu

en: Go to next combo box
pl: Przejdź do następnej listy rozwijanej

en: Go to next entry
pl: Przejdź do następnej pozycji

en: Go to next form field
pl: Przejdź do następnego pola formularza

en: Go to next heading
pl: Przejdź do następnego nagłówka

en: Go to next heading at level %d
pl: Przejdź do następnego nagłówka o %d. poziomie

en: Go to next image
pl: Przejdź do następnego obrazu

en: Go to next landmark
pl: Przejdź do następnych współrzędnych

en: Go to next large object
pl: Przejdź do następnego dużego obiektu

en: Go to next line
pl: Przejdź do następnego wiersza

en: Go to next link
pl: Przejdź do następnego odnośnika

en: Go to next list
pl: Przejdź do następnej listy

en: Go to next list item
pl: Przejdź do następnego elementu listy

en: Go to next live region
pl: Przejdź do następnego obszaru dynamicznego

en: Go to next paragraph
pl: Przejdź do następnego akapitu

en: Go to next radio button
pl: Przejdź do następnego pola jednokrotnego wyboru

en: Go to next separator
pl: Przejdź do następnego separatora

en: Go to next table
pl: Przejdź do następnej tabeli

en: Go to next unvisited link
pl: Przejdź do następnego nieodwiedzonego odnośnika

en: Go to next visited link
pl: Przejdź do następnego odwiedzonego odnośnika

en: Go to next word
pl: Przejdź do następnego słowa

en: Go to previous blockquote
pl: Przejdź do poprzedniego cytatu blokowego

en: Go to previous bookmark location
pl: Przejdź do poprzedniego położenia zakładki

en: Go to previous button
pl: Przejdź do poprzedniego przycisku

en: Go to previous character
pl: Przejdź do poprzedniego znaku

en: Go to previous check box
pl: Przejdź do poprzedniego pola wyboru

en: Go to previous clickable
pl: Przejdź do poprzedniego klikalnego elementu

en: Go to previous combo box
pl: Przejdź do poprzedniej listy rozwijanej

en: Go to previous entry
pl: Przejdź do poprzedniej pozycji

en: Go to previous form field
pl: Przejdź do poprzedniego pola formularza

en: Go to previous heading
pl: Przejdź do poprzedniego nagłówka

en: Go to previous heading at level %d
pl: Przejdź do poprzedniego nagłówka o %d. poziomie

en: Go to previous image
pl: Przejdź do poprzedniego obrazu

en: Go to previous landmark
pl: Przejdź do poprzednich współrzędnych

en: Go to previous large object
pl: Przejdź do poprzedniego dużego obiektu

en: Go to previous line
pl: Przejdź do poprzedniego wiersza

en: Go to previous link
pl: Przejdź do poprzedniego odnośnika

en: Go to previous list
pl: Przejdź do poprzedniej listy

en: Go to previous list item
pl: Przejdź do poprzedniego elementu listy

en: Go to previous live region
pl: Przejdź do poprzedniego obszaru dynamicznego

en: Go to previous paragraph
pl: Przejdź do poprzedniego akapitu

en: Go to previous radio button
pl: Przejdź do poprzedniego pola jednokrotnego wyboru

en: Go to previous separator
pl: Przejdź do poprzedniego separatora

en: Go to previous table
pl: Przejdź do poprzedniej tabeli

en: Go to previous unvisited link
pl: Przejdź do poprzedniego nieodwiedzonego odnośnika

en: Go to previous visited link
pl: Przejdź do poprzedniego odwiedzonego odnośnika

en: Go to previous word
pl: Przejdź do poprzedniego słowa

en: Go to start of container
pl: Przejdź na początek kontenera

en: Go to the beginning of the line
pl: Przejdź na początek wiersza

en: Go to the bottom of the file
pl: Przejdź na koniec pliku

en: Go to the end of the line
pl: Przejdź na koniec wiersza

en: Go to the first cell in a table
pl: Przejdź do pierwszej komórki w tabeli

en: Go to the last cell in a table
pl: Przejdź do ostatniej komórki w tabeli

en: Go to the last live region which made an announcement
pl: Przejdź do ostatniego obszaru dynamicznego, z którego pochodzi ogłoszenie

en: Go to the next object
pl: Przejdź do następnego obiektu

en: Go to the previous object
pl: Przejdź do poprzedniego obiektu

en: Go to the top of the file
pl: Przejdź na początek pliku

en: Go up one cell
pl: Przejdź do komórki wyżej

en: Greek Grade 1
pl: Greckie 1. stopnia

en: Hindi Grade 1
pl: Hindi 1. stopnia

en: Hungarian 8 dot computer
pl: Węgierski komputer 8-punktowy

en: Hungarian Grade 1
pl: Węgierskie 1. stopnia

en: Hungarian Grade 2
pl: Węgierskie 2. stopnia

en: Hyperlink
pl: Odnośnik

en: Hyperlink Indicator
pl: Wskaźnik odnośnika

en: I ACUTE
pl: WIELKIE I Z KRESKĄ

en: I CIRCUMFLEX
pl: WIELKIE I Z DASZKIEM

en: I GRAVE
pl: WIELKIE I Z ODWROTNĄ KRESKĄ

en: I UMLAUT
pl: WIELKIE I Z UMLAUTEM

en: Icon panel
pl: Panel ikon

en: Increase the speech pitch
pl: Zwiększ wysokość głosu

en: Increase the speech rate
pl: Zwiększ prędkość mowy

en: Increase the speech volume
pl: Zwiększ głośność mowy

en: Italian Grade 1
pl: Włoskie 1. stopnia

en: Key Binding
pl: Przypisanie klawiszy

en: Key Bindings
pl: Przypisania klawiszy

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
pl: Przypisanie klawiszy usunięte. Proszę nacisnąć klawisz Enter, aby zatwierdzić zmianę.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
pl: Przypisane klawisze: %s. Proszę nacisnąć klawisz Enter, aby zatwierdzić zmianę.

en: Keyboard Layout
pl: Układ klawiatury

en: LEVEL %d
pl: %d. POZIOM

en: Last row deleted.
pl: Usunięto ostatni wiersz.

en: Latvian Grade 1
pl: Łotewskie 1. stopnia

en: Layout mode.
pl: Tryb układu.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
pl: Tryb nauki. Wyjście: klawisz Escape.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
pl[0]: Wyjście z %d cytatu blokowego.
pl[1]: Wyjście z %d cytatów blokowych.
pl[2]: Wyjście z %d cytatów blokowych.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
pl[0]: Wyjście z %d listy.
pl[1]: Wyjście z %d list.
pl[2]: Wyjście z %d list.

en: Leaving flat review.
pl: Wyjście z trybu nawigacyjnego.

en: Line
pl: Wierszu

en: Line Down
pl: Wiersz niżej

en: Line Left
pl: Wiersz w lewo

en: Line Right
pl: Wiersz w prawo

en: Line Up
pl: Wiersz wyżej

en: List of unknown size
pl: Lista o nieznanej wielkości

en: List with %d item | List with %d items
pl[0]: Lista z %d elementem
pl[1]: Lista z %d elementami
pl[2]: Lista z %d elementami

en: Live region support is off
pl: Obsługa obszarów dynamicznych została wyłączona

en: Live regions monitoring off
pl: Monitorowanie obszarów dynamicznych zostało wyłączone

en: Live regions monitoring on
pl: Monitorowanie obszarów dynamicznych zostało włączone

en: Load profile
pl: Wczytuje profil

en: Load user profile
pl: Wczytaj profil użytkownika

en: Loading.  Please wait.
pl: Wczytywanie. Proszę czekać.

en: M_ost
pl: Wię_kszość

en: Mark in braille
pl: Podkreślenie na monitorze

en: Mark the beginning of a text selection
pl: Oznacz początek zaznaczenia

en: Mark the end of a text selection
pl: Oznacz koniec zaznaczenia

en: Match _entire word only
pl: Dopasowani_e tylko całych słów

en: Message from chat room %s
pl: Wiadomość z pokoju rozmów %s

en: Messages are _detailed
pl: _Szczegółowe wiadomości

en: Messages are _persistent
pl: _Trwałe wiadomości

en: Minimum length of matched text:
pl: Minimalna ilość zgodnych znaków:

en: Misspelled word: %s
pl: Błędnie napisane słowo: %s

en: Monitor live regions
pl: Monitoruj obszary dynamiczne

en: Mouse
pl: Mysz

en: Mouse over object not found.
pl: Obiekt uaktywniany po najechaniu myszą nie został odnaleziony.

en: Mouse review disabled.
pl: Wyłączono odczytywanie kursorem myszy.

en: Mouse review enabled.
pl: Włączono odczytywanie kursorem myszy.

en: Move _down one
pl: Przenieś w _dół

en: Move _up one
pl: Przenieś w gó_rę

en: Move flat review to the beginning of the next line
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do początku następnego wiersza

en: Move flat review to the beginning of the previous line
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do poprzedniego wiersza

en: Move flat review to the bottom left
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym w lewy dolny róg

en: Move flat review to the end of the line
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym na koniec wiersza

en: Move flat review to the end position
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do pozycji końcowej

en: Move flat review to the home position
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do pozycji początkowej

en: Move flat review to the next character
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do następnego znaku

en: Move flat review to the next item or word
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do następnego elementu lub słowa

en: Move flat review to the previous character
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do poprzedniego znaku

en: Move flat review to the previous item or word
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do poprzedniego elementu lub słowa

en: Move flat review to the word above the current word
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do słowa znajdującego się nad bieżącym słowem

en: Move flat review to the word below the current word
pl: Przenieś przeglądanie w trybie nawigacyjnym do słowa znajdującego się pod bieżącym słowem

en: Move focus into and away from the current mouse over
pl: Przejdź do obiektu uaktywnianego po najechaniu myszą

en: Move to _bottom
pl: Przenieś na ko_niec

en: Move to _top
pl: _Przenieś na początek

en: N TILDE
pl: WIELKIE N Z TYLDĄ

en: NAME
pl: NAZWA

en: Nesting level %d
pl: %d. poziom zagnieżdżenia

en: Netherlands Dutch Grade 1
pl: Niderlandzkie holenderskie 1. stopnia

en: New chat tab %s
pl: Nowa karta rozmowy %s

en: New item has been added
pl: Nowy element został dodany

en: No application has focus.
pl: Żaden program nie jest zaznaczony.

en: No files found.
pl: Nie odnaleziono plików.

en: No focus
pl: Brak zaznaczenia

en: No landmark found.
pl: Nie odnaleziono współrzędnych.

en: No more blockquotes.
pl: Brak cytatów blokowych.

en: No more buttons.
pl: Brak przycisków.

en: No more check boxes.
pl: Brak pól wyboru.

en: No more clickables.
pl: Brak elementów klikalnych.

en: No more combo boxes.
pl: Brak list rozwijanych.

en: No more entries.
pl: Brak pozycji.

en: No more form fields.
pl: Brak pól formularza.

en: No more headings at level %d.
pl: Brak nagłówków o %d. poziomie.

en: No more headings.
pl: Brak nagłówków.

en: No more images.
pl: Brak obrazów.

en: No more large objects.
pl: Brak dużych obiektów.

en: No more links.
pl: Brak dalszych odnośników.

en: No more list items.
pl: Brak elementów listy.

en: No more lists.
pl: Brak dalszych list.

en: No more live regions.
pl: Brak obszarów dynamicznych.

en: No more paragraphs.
pl: Brak dalszych akapitów.

en: No more radio buttons.
pl: Brak przycisków wyboru.

en: No more separators.
pl: Brak dalszych separatorów.

en: No more tables.
pl: Brak tabel.

en: No more unvisited links.
pl: Brak nieodwiedzonych odnośników.

en: No more visited links.
pl: Brak odwiedzonych odnośników.

en: No notification messages
pl: Brak komunikatów powiadamiania

en: No profiles found.
pl: Nie odnaleziono profilów.

en: No selected text.
pl: Nie zaznaczono tekstu.

en: Non-uniform
pl: Niestandardowa

en: Norwegian Grade 0
pl: Norweskie 0. stopnia

en: Norwegian Grade 1
pl: Norweskie 1. stopnia

en: Norwegian Grade 2
pl: Norweskie 2. stopnia

en: Norwegian Grade 3
pl: Norweskie 3. stopnia

en: Not in a container.
pl: Brak obiektu w kontenerze.

en: Not in a table.
pl: Brak obiektu w tabeli.

en: Not on a link.
pl: Nie jest na odnośniku.

en: Not using flat review.
pl: Tryb nawigacyjny nie jest używany.

en: Notification
pl: Powiadomienie

en: O ACUTE
pl: WIELKIE O Z KRESKĄ

en: O CIRCUMFLEX
pl: WIELKIE O Z DASZKIEM

en: O GRAVE
pl: WIELKIE O Z ODWROTNĄ KRESKĄ

en: O STROKE
pl: WIELKIE PRZEKREŚLONE O

en: O TILDE
pl: WIELKIE O Z TYLDĄ

en: O UMLAUT
pl: WIELKIE O Z UMLAUTEM

en: OPTION
pl: OPCJA

en: Object mode.
pl: Tryb obiektów.

en: Onl_y speak changed lines during find
pl: Odcz_ytywanie tylko nowych wierszy w trakcie wyszukiwania

en: Only speak displayed text
pl: Odczytywanie tylko wyświetlanego tekstu

en: Open the Find dialog
pl: Otwórz okno wyszukiwania

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
pl: Sprawdzanie pisowni

en: Optional arguments
pl: Opcjonalne parametry

en: Options:
pl: Opcje:

en: Orca Screen Reader
pl: Czytnik ekranowy Orca

en: Page Navigation
pl: Nawigacja

en: Page has %s.
pl: Elementy strony: %s.

en: Pan the braille display to the left
pl: Przesuń znaki na monitorze brajlowskim w lewo

en: Pan the braille display to the right
pl: Przesuń znaki na monitorze brajlowskim w prawo

en: Pass the next command on to the current application
pl: Przedstaw następne polecenie do aktywnego programu

en: Pasted contents from clipboard.
pl: Wklejono treść ze schowka.

en: Perform left click on current flat review item
pl: Wykonaj kliknięcie lewym przyciskiem myszy na elemencie przeglądanym w trybie nawigacyjnym

en: Perform right click on current flat review item
pl: Wykonaj kliknięcie prawym przyciskiem myszy na elemencie przeglądanym w trybie nawigacyjnym

en: Perform the basic Where Am I operation
pl: Wskaż obecną pozycję

en: Perform the detailed Where Am I operation
pl: Wskaż szczegółowo obecną pozycję

en: Phonetically speak the current flat review character
pl: Odczytaj fonetycznie znak przeglądany w trybie nawigacyjnym

en: Phonetically spell the current flat review item or word
pl: Odczytaj fonetycznie element lub słowo przeglądane w trybie nawigacyjnym

en: Phonetically spell the current flat review line
pl: Odczytaj fonetycznie wiersz przeglądany w trybie nawigacyjnym

en: Pi_tch:
pl: Wys_okość:

en: Polish Grade 1
pl: Polskie 1. stopnia

en: Portuguese Grade 1
pl: Portugalskie 1. stopnia

en: Present Unless
pl: Aktywny poza

en: Present _context of error
pl: Prezentowanie _kontekstu błędu

en: Present current date
pl: Przedstaw obecną datę

en: Present current time
pl: Przedstaw obecny czas

en: Present last notification message
pl: Przedstaw ostatni komunikat powiadamiania

en: Present notification messages list
pl: Prezentuje listę komunikatów powiadamiania

en: Present previous notification message
pl: Przedstaw poprzedni komunikat powiadamiania

en: Present size and location of current object
pl: Przedstaw rozmiar i położenie aktywnego obiektu

en: Present the contents of the input line
pl: Przedstaw zawartość wiersza wejściowego

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
pl: Proszę wcisnąć klawisz Alt+F6, aby zaznaczyć okna potomne.

en: Press h for help.
pl: Proszę nacisnąć klawisz h, aby uzyskać pomoc.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
pl: Proszę wcisnąć klawisz spacji, aby rozwinąć menu i klawiszy strzałek w górę lub w dół, aby wybrać element z menu.

en: Press space to toggle.
pl: Przełączania dokonuje się za pomocą klawisza spacji.

en: Prevent use of option
pl: Zabrania używania opcji

en: Print the known running applications
pl: Wyświetla nazwy wszystkich uruchomionych programów

en: Process a cursor routing key
pl: Wykonaj polecenie klawisza pozycji kursora

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
pl: Profil %s już istnieje.
    Kontynuować aktualizowanie istniejącego profilu za pomocą nowych zmian?

en: Profile could not be loaded: %s
pl: Nie można wczytać profilu: %s

en: Profile set to %s.
pl: Profil jest ustawiony na %s.

en: Profiles
pl: Profile

en: Progress Bar Updates
pl: Zmiany na pasku postępu

en: Progress bar %d.
pl: Pasek postępu %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
pl: Wszystkie

[ctx: ProgressBar]
en: Application
pl: Program

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
pl: Częstotliwość (w sekundach):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
pl: Okno

en: Pronunciation
pl: Wymowa

en: Pronunciation Dictionary
pl: Słownik wymowy

en: Provide chat room specific _message histories
pl: _Dostęp do historii poszczególnych pokojów rozmów

en: Provide chat room specific message histories.
pl: Pozwalaj na dostęp do historii pokoju rozmów.

en: Punctuation Level
pl: Interpunkcja

en: Punctuation level set to all.
pl: Poziom interpunkcji jest ustawiony na odczytywanie wszystkiego.

en: Punctuation level set to most.
pl: Poziom interpunkcji jest ustawiony na odczytywanie większości.

en: Punctuation level set to none.
pl: Poziom interpunkcji jest ustawiony na nie odczytywanie niczego.

en: Punctuation level set to some.
pl: Poziom interpunkcji jest ustawiony na odczytywanie niektórych.

en: Quit the screen reader
pl: Zakończ działanie czytnika ekranowego

en: Read the attributes associated with the current text character
pl: Odczytaj atrybuty przypisane bieżącemu znakowi

en: Remove user profile
pl: Usuń profil użytkownika

en: Replace a currently running instance of this screen reader
pl: Zastępuje obecnie uruchomiony czytnik ekranowy

en: Replacement String
pl: Tekst wymawiany

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
pl: Prosimy zgłaszać błędy na adres orca-list@gnome.org (w języku angielskim).

en: Return to object with keyboard focus
pl: Wróć do obiektu

en: Review live region announcement
pl: Przejrzyj informacje z obszaru dynamicznego

en: Route the pointer to the current item
pl: Przenieś kursor do bieżącego elementu

en: Row %(row)d, column %(column)d.
pl: %(row)d. wiersz, %(column)d. kolumna.

en: Row %s selected
pl: Zaznaczono wiersz %s

en: Row %s unselected
pl: Odznaczono wiersz %s

en: Row deleted.
pl: Usunięto wiersz.

en: Row inserted at the end of the table.
pl: Wstawiono wiersz na końcu tabeli.

en: Row inserted.
pl: Wstawiono wiersz.

en: Rows %s through %s selected
pl: Zaznaczono wiersze od %s do %s

en: Rows %s through %s unselected
pl: Odznaczono wiersze od %s do %s

en: Rows reordered
pl: Zmieniono kolejność rzędów

en: S_peak colors as names
pl: Od_czytywanie kolorów jako nazwy

en: Save Profile As
pl: Zapisz profil jako

en: Save Profile As Conflict
pl: Zapisz profil jako konflikt

en: Save _As
pl: Z_apisz jako

en: Save bookmarks
pl: Zapisz zakładki

en: Say All
pl: Odczytywanie wszystkiego

en: Say All B_y:
pl: _Odczytywanie wszystkiego po:

en: Screen Reader Find Dialog
pl: Okno wyszukiwania czytnika ekranowego

en: Screen Reader Preferences
pl: Preferencje czytnika ekranowego

en: Screen Reader Preferences for %s
pl: Preferencje czytnika ekranowego dla programu %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
pl: Klawisze dodatkowe _czytnika ekranowego:

en: Screen reader off.
pl: Czytnik ekranowy jest wyłączony.

en: Screen reader on.
pl: Czytnik ekranowy jest włączony.

en: Screen reader settings reloaded.
pl: Ustawienia czytnika ekranowego zostały ponownie wczytane.

en: Screen reader version %s.
pl: Czytnik ekranowy w wersji %s.

en: Search _backwards
pl: Szukaj _wstecz

en: Search complete.
pl: Wyszukiwanie ukończone.

en: Search direction:
pl: Kierunek wyszukiwania:

en: Search for the next instance of a string
pl: Wyszukaj następne wystąpienie ciągu znaków

en: Search for the previous instance of a string
pl: Wyszukaj poprzednie wystąpienie ciągu znaków

en: Search for:
pl: Wyszukiwanie:

en: Searching.
pl: Wyszukiwanie.

en: Selected text is: %s
pl: Zaznaczony tekst: %s

en: Selection Indicator
pl: Wskaźnik zaznaczenia

en: Selection deleted.
pl: Usunięto zaznaczenie.

en: Selection restored.
pl: Przywrócono zaznaczenie.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
pl: Wysyła wyniki debugowania do pliku debug-RRRR-MM-DD-GG:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
pl: Wysyła wyniki debugowania do określonego pliku

en: Sentence
pl: Zdaniu

en: Set default live region politeness level to off
pl: Ustaw domyślny poziom grzeczności na: wyłączony

en: Set the column to use as dynamic row headers
pl: Ustaw kolumnę, która będzie służyć za dynamiczne nagłówki wierszy

en: Set the row to use as dynamic column headers
pl: Ustaw wiersz, który będzie służyć za dynamiczne nagłówki kolumn

en: Set up user preferences (GUI version)
pl: Preferencje użytkownika (wersja graficzna)

en: Set up user preferences (text version)
pl: Preferencje użytkownika (wersja tekstowa)

en: Show this help message and exit
pl: Wyświetla ten komunikat pomocy i kończy działanie

en: Six Dots
pl: Sześć punktów

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
pl: Rozmiar: %d, %d. Położenie: %d, %d.

en: Skip _blank cells
pl: Omijanie pustych komó_rek

en: So_me
pl: Niektór_e

en: Spanish Grade 1
pl: Hiszpańskie 1. stopnia

en: Spea_k object mnemonics
pl: Odczytywanie _obiektu pod kursorem myszy

en: Speak
pl: Odczytywanie

en: Speak _cell
pl: Odczytywanie _komórki

en: Speak _cell coordinates
pl: Od_czytywanie współrzędnych komórki

en: Speak _description
pl: Odczytywanie _opisów

en: Speak _indentation and justification
pl: Odczytywanie w_cięć i wyrównania tekstu

en: Speak _misspelled-word indicator
pl: Odczytywanie wskaźnika _błędu pisowni

en: Speak _multiple cell spans
pl: Odczytywanie ko_mórek połączonych

en: Speak _none
pl: Bez odczytywa_nia czegokolwiek

en: Speak _numbers as digits
pl: Odczytywanie _liczb jako cyfry

en: Speak and braille a previous chat room message
pl: Odczytaj i wyświetl na monitorze brajlowskim ostatniej wiadomości z pokoju rozmów

en: Speak blank lines
pl: Odczytywanie pustych wierszy

en: Speak cell
pl: Odczytywanie komórki

en: Speak child p_osition
pl: Odczytywanie pozycji _potomnej

en: Speak entire document
pl: Odczytaj cały dokument

en: Speak entire window using flat review
pl: Odczytaj całe okno w trybie nawigacyjnym

en: Speak full row in _GUI tables
pl: Odczytywanie całych rzędów w tabelach _interfejsu użytkownika

en: Speak full row in _document tables
pl: Odczytywanie całych rzędów w tablach _dokumentów

en: Speak full row in sp_readsheets
pl: Odczytywanie całych rzędów w _arkuszach kalkulacyjnych

en: Speak link details
pl: Odczytaj informacje o odnośniku

en: Speak messages from
pl: Odczytywanie wiadomości z

en: Speak multicase strings as wor_ds
pl: Odczytywanie ciągów z kapitalikami jako _słowa

en: Speak numbers as digits.
pl: Odczytywanie liczb jako cyfry.

en: Speak numbers as words.
pl: Odczytywanie liczb jako słowa.

en: Speak object under mo_use
pl: Odczytywa_nie obiektu pod kursorem myszy

en: Speak results during _find
pl: O_dczytywanie wyników wyszukiwania w trakcie trwania procesu

en: Speak row
pl: Odczytywanie wiersza

en: Speak spreadsheet cell coordinates
pl: Odczytywanie współrzędnych komórki arkusza kalkulacyjnego

en: Speak the current flat review character
pl: Odczytaj znak przeglądany w trybie nawigacyjnym

en: Speak the current flat review item or word
pl: Odczytaj element lub słowo przeglądane w trybie nawigacyjnym

en: Speak the current flat review line
pl: Odczytaj wiersz przeglądany w trybie nawigacyjnym

en: Speak the current flat review object
pl: Odczytaj obiekt przeglądany w trybie nawigacyjnym

en: Speak the current selection
pl: Odczytaj obecne zaznaczenie

en: Speak the status bar
pl: Odczytaj zawartość paska stanu

en: Speak the title bar
pl: Odczytaj zawartość paska tytułowego

en: Speak tutorial messages
pl: Odczytywanie komunikatów samouczka

en: Speak unicode value of the current flat review character
pl: Odczytaj wartość unikodu znaku przeglądanego w trybie nawigacyjnym

en: Speaking of indentation and justification disabled.
pl: Odczytywanie wcięć i wyrównania tekstu jest wyłączone.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
pl: Odczytywanie wcięć i wyrównania tekstu jest włączone.

en: Speech
pl: Mowa

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
pl: Poziom informacji: mało

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
pl: Poziom informacji: dużo

en: Speech _system:
pl: _System mowy:

en: Speech disabled.
pl: Mowa wyłączona.

en: Speech enabled.
pl: Mowa włączona.

en: Speech is unavailable.
pl: Mowa jest niedostępna.

en: Speech synthesi_zer:
pl: Syntezato_r mowy:

en: Spell _error
pl: Lit_erowanie błędu

en: Spell _suggestion
pl: Literowanie p_odpowiedzi

en: Spell the current flat review item or word
pl: Literuj element lub słowo przeglądane w trybie nawigacyjnym

en: Spell the current flat review line
pl: Literuj wiersz przeglądany w trybie nawigacyjnym

en: Spoken Context
pl: Kontekst mowy

en: Start from:
pl: Rozpocznij od:

en: Start-up Profile:
pl: Profil początkowy:

en: Status bar not found
pl: Nie odnaleziono paska stanu

en: Structural navigation keys off.
pl: Strukturalne klawisze nawigacyjne zostały wyłączone.

en: Structural navigation keys on.
pl: Strukturalne klawisze nawigacyjne zostały włączone.

en: Swedish Grade 1
pl: Szwedzkie 1. stopnia

en: Switch between browse mode and focus mode
pl: Przełącz między trybem przeglądania a trybem zaznaczania

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
pl: Przełącz pomiędzy natywną nawigacją a nawigacją czytnika ekranowego

en: System
pl: Systemowy

en: THORN
pl: WIELKI ZNAK THORN

en: TREE LEVEL %d
pl: %d. POZIOM DRZEWA

en: Table Navigation
pl: Poruszanie się po tabelach

en: Text Attributes
pl: Atrybuty tekstowe

en: Text attributes
pl: Atrybuty tekstowe

en: Text unselected.
pl: Odznaczono tekst.

en: The application is controlling the caret.
pl: Program ma kontrolę nad karetką.

en: The following are not valid:
pl: Następujące parametry nie są prawidłowe:

en: The key entered is already bound to %s
pl: Wprowadzony klawisz jest już przypisany do %s

en: The keybinding has been removed.
pl: Przypisanie klawiszy zostało usunięte.

en: The new key is: %s
pl: Wprowadzony klawisz to: %s

en: The screen reader is controlling the caret.
pl: Czytnik ekranowy ma kontrolę nad karetką.

en: Time and Date
pl: Czas i data

en: To activate press return.
pl: Aby uaktywnić, należy nacisnąć klawisz Return.

en: To activate press space.
pl: Aby uaktywnić, należy wcisnąć klawisz spacji.

en: To collapse, press shift plus left.
pl: Aby zwinąć, należy wcisnąć klawisz Shift i strzałki w lewo.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
pl: Aby zmniejszyć, proszę wcisnąć klawisz strzałki w lewo, aby zwiększyć, klawisz strzałki w prawo. Do zminimalizowania służy klawisz Home, a do maksymalizowania klawisz End.

en: To enable focus mode press %s.
pl: Naciśnięcie %s włącza tryb zaznaczania.

en: To enter sub menu, press right arrow.
pl: Aby wejść do menu podrzędnego, proszę wcisnąć klawisz strzałki w prawo.

en: To expand, press shift plus right.
pl: Aby rozwinąć, należy wcisnąć klawisz Shift i strzałki w prawo.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
pl: Aby dostać się do menu systemowych, proszę nacisnąć klawisze Alt+F1.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
pl: Aby przejść do elementów, należy skorzystać z klawiszy strzałek, albo wprowadzić szukane wyrażenie.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
pl: Aby przemieszczać się, proszę używać klawiszy strzałek w lewo lub prawo. Elementy menu zmienia się za pomocą klawiszy strzałek w górę lub w dół.

en: Toggle layout mode
pl: Przełącz tryb układu

en: Toggle mouse review mode
pl: Przełącz tryb odczytywania kursorem myszy

en: Toggle speech verbosity level
pl: Przełącz poziom informacji mowy

en: Toggle structural navigation keys
pl: Przełącz obsługę strukturalnych klawiszy nawigacyjnych

en: Toggle the silencing of speech
pl: Przełącz wyciszanie mowy

en: Toggle the speaking of indentation and justification
pl: Przełącz odczytywanie wcięć i wyrównania tekstu

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
pl: Przełącz między czytaniem jedynie bieżącej komórki tabeli a czytaniem całego wiersza

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
pl: Przełącz informowanie o pisaniu wiadomości przez znajomych

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
pl: Przełącz poprzedzanie odczytywania wiadomości z pokojów rozmów odczytaniem nazwy pokoju

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
pl: Przełącz dostęp do historii poszczególnych pokojów rozmów

en: Top Left
pl: Górny lewy róg

en: Top of column.
pl: Góra kolumny.

en: Top of window
pl: Góra okna

en: Turn contracted braille on and off
pl: Włącz lub wyłącz skróty brajlowskie

en: Type in text.
pl: Proszę wprowadzić tekst.

en: U ACUTE
pl: WIELKIE U Z KRESKĄ

en: U CIRCUMFLEX
pl: WIELKIE U Z DASZKIEM

en: U GRAVE
pl: WIELKIE U Z ODWROTNĄ KRESKĄ

en: U UMLAUT
pl: WIELKIE U Z UMLAUTEM

en: U.K. English Grade 1
pl: Brytyjskie angielskie 1. stopnia

en: U.K. English Grade 2
pl: Brytyjskie angielskie 2. stopnia

en: U.S. English Grade 1
pl: Amerykańskie angielskie 1. stopnia

en: U.S. English Grade 2
pl: Amerykańskie angielskie 2. stopnia

en: Unable to get calculator display
pl: Nie udało się uzyskać dostępu do ekranu kalkulatora

en: Unbound
pl: Nieprzypisane

en: Unicode %s
pl: Unikod %s

en: Uppercase
pl: Wielkie litery

en: Usage:
pl: Użycie:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
pl: Klawisze strzałek w górę i w dół: nawigacja na liście. Klawisz Escape: wyjście.

en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
pl: Klawisze W górę, W dół, Home lub End: nawigacja na liście.
    Klawisz Escape: wyjście.
    Klawisz Space: powtórzenie ostatnio przeczytanego komunikatu.
    Klawisz cyfry: przeczytanie konkretnego komunikatu.

en: Use alternate directory for user preferences
pl: Korzysta z alternatywnego katalogu dla preferencji użytkownika

en: Use arrow keys to change.
pl: Zmian dokonuje się klawiszami strzałek.

en: Use left and right to view other tabs.
pl: Klawisze strzałek w lewo i w prawo służą do zmiany kart.

en: Use up and down to select an item.
pl: Klawisze strzałek w górę i w dół służą do wyboru elementu.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
pl: Aby wybrać wartość, proszę skorzystać z klawiszy strzałek w górę i w dół. Można także wprowadzić wartość liczbową.

en: User Profile Conflict!
pl: Konflikt profili użytkownika

en: Ver_bose
pl: _Pełna

en: Verbosity
pl: Szczegółowość

en: Version of this application
pl: Wersja tego programu

en: Vo_lume:
pl: Głoś_ność:

en: Voice
pl: Głos

en: Voice Type Settings
pl: Ustawienia rodzaju głosu

[ctx: VoiceType]
en: Default
pl: Domyślny

[ctx: VoiceType]
en: Hyperlink
pl: Odnośnik

[ctx: VoiceType]
en: System
pl: Systemowy

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
pl: Wielkie litery

en: Welsh Grade 1
pl: Walijskie 1. stopnia

en: Welsh Grade 2
pl: Walijskie 2. stopnia

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
pl: Szerokość: %d. Wysokość: %d. %d od lewej. %d od góry.

en: Window
pl: Okno

en: Wrapping to bottom.
pl: Przechodzenie do końca.

en: Wrapping to top.
pl: Przechodzenie do początku.

en: Y ACUTE
pl: WIELKIE Y Z KRESKĄ

en: Y UMLAUT
pl: WIELKIE Y z UMLAUTEM

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
pl: Jedno okno konfiguracyjne programu Orca zostało już otwarte.
    Proszę zamknąć je przed otwarciem nowego.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
pl: Wprowadzone zostaną zmiany w aktywnym profilu. Jeśli
    w tym samym czasie użytkownik wprowadził zmiany w
    preferencjach, to zostaną one odrzucone podczas
    wczytywania profilu.
    
    Kontynuować wczytywanie profilu, odrzucając poprzednie zmiany?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
pl: Usunięty zostanie profil %s. Wszystkie niezapisane ustawienia oraz ustawienia zapisane w tym profilu zostaną utracone. Kontynuować usuwanie tego profilu i wszystkich powiązanych ustawień?

en: _Abbreviated role names
pl: Skrócone n_azwy funkcji

en: _Activate
pl: _Aktywuj

en: _All
pl: Wszys_tkie

en: _Apply
pl: _Zastosuj

en: _Braille updates
pl: Aktualizacje w _brajlu

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Capitalization style:
pl: Styl _kapitalizacji:

en: _Close
pl: Za_mknij

en: _Delete
pl: _Usuń

en: _Desktop
pl: _Standardowy

en: _Enable Contracted Braille
pl: S_króty brajlowskie

en: _Enable speech
pl: Mo_wa

en: _Find
pl: _Znajdź

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Jump to
pl: _Przejdź do

en: _Language:
pl: _Język:

en: _Load
pl: _Wczytaj

en: _Match case
pl: _Rozróżnianie wielkości liter

en: _New entry
pl: _Nowa pozycja

en: _Person:
pl: Oso_ba:

en: _Present summary of a page when it is first loaded
pl: _Odczytywanie podsumowania strony po wczytaniu

en: _Present tooltips
pl: _Wyświetlanie podpowiedzi

en: _Profile Name:
pl: _Nazwa profilu:

en: _Rate:
pl: Te_mpo:

en: _Remove
pl: _Usuń

en: _Reset
pl: P_rzywróć domyślne

en: _Search for:
pl: Wy_szukiwanie:

en: _Speak Chat Room name
pl: _Odczytywanie nazwy pokoju rozmów

en: _Speak all
pl: Odczytywanie wszy_stkiego

en: _Speak updates
pl: Odczytywanie _aktualizacji

en: _System messages are detailed
pl: _Szczegółowe komunikaty systemowe

en: _Time format:
pl: Format _czasu:

en: _Top of window
pl: Góra _okna

en: _Voice type:
pl: _Rodzaj głosu:

en: _Wrap around
pl: _Przechodzenie

en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
pl: a : alfa, b : brawo, c : czarli, d : delta, e : eko, f : fokstrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : dżuliet, k : kilo, l : lima, m : majk, n : nowember, o : oskar, p : papa, q : kebek, r : romijo, s : siera, t : tango, u : juniform, v : wiktor, w : łyski, x : eks-rej, y : janki, z : zulu

en: a acute
pl: a z kreską

en: a circumflex
pl: a z daszkiem

en: a e
pl: łacińska ligatura ae

en: a grave
pl: a z odwrotną kreską

en: a ring
pl: a z kółkiem

en: a tilde
pl: a z tyldą

en: a umlaut
pl: a z umlautem

en: acute
pl: kreska

en: all items selected
pl: zaznaczono wszystkie elementy

en: and
pl: i

en: announce when your buddies are typing.
pl: informuj o pisaniu wiadomości przez znajomych.

en: apostrophe
pl: apostrof

en: at
pl: małpa

en: backslash
pl: ukośnik wsteczny

en: backspace
pl: Backspace

en: begin
pl: Begin

en: black diamond
pl: czarny romb

en: black square
pl: czarny kwadrat

en: blank
pl: pusty

en: bold
pl: pogrubiony

en: bookmark entered
pl: zakładka wprowadzona

en: bookmarks could not be saved
pl: nie można zapisać zakładek

en: bookmarks saved
pl: zakładki zapisane

[ctx: braille dots]
en: _None
pl: Br_ak

en: broken bar
pl: pionowa kreska przerywana

en: bullet
pl: znak wyliczenia

en: c cedilla
pl: c z haczykiem

[ctx: capitalization style]
en: Icon
pl: Dźwięk

[ctx: capitalization style]
en: None
pl: Nic

[ctx: capitalization style]
en: Spell
pl: Odczyt

[ctx: capitalization style]
en: icon
pl: ikona

[ctx: capitalization style]
en: none
pl: brak

[ctx: capitalization style]
en: spell
pl: odczyt

en: caps lock
pl: Caps Lock

en: caret
pl: daszek

en: cedilla
pl: haczyk

[ctx: cell]
en: %s selected
pl: Zaznaczono %s

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
pl: Zaznaczono od %s do %s

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
pl: Odznaczono od %s do %s

[ctx: cell]
en: %s unselected
pl: Odznaczono %s

en: cents
pl: centy

en: check mark
pl: znak wyboru

[ctx: checkbox]
en: checked
pl: zaznaczony

[ctx: checkbox]
en: not checked
pl: niezaznaczony

[ctx: checkbox]
en: partially checked
pl: częściowo zaznaczony

en: circumflex
pl: daszek

en: clickable
pl: element klikalny

[ctx: clipboard]
en: copied
pl: skopiowano

[ctx: clipboard]
en: cut
pl: wycięto

[ctx: clipboard]
en: pasted
pl: wklejono

en: collapsed
pl: zwinięty

en: colon
pl: dwukropek

[ctx: color name]
en: aquamarine
pl: akwamaryna

[ctx: color name]
en: azure
pl: lazur

[ctx: color name]
en: beige
pl: beż

[ctx: color name]
en: black
pl: czarny

[ctx: color name]
en: blanched almond
pl: blanszowany migdał

[ctx: color name]
en: blue
pl: niebieski

[ctx: color name]
en: blue violet
pl: niebieskofioletowy

[ctx: color name]
en: brown
pl: brązowy

[ctx: color name]
en: chocolate
pl: czekoladowy

[ctx: color name]
en: coral
pl: koralowy

[ctx: color name]
en: crimson
pl: karmazynowy

[ctx: color name]
en: cyan
pl: cyjan

[ctx: color name]
en: dark blue
pl: ciemnoniebieski

[ctx: color name]
en: dark cyan
pl: ciemny cyjan

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
pl: ciemny goldenrod

[ctx: color name]
en: dark gray
pl: ciemnoszary

[ctx: color name]
en: dark green
pl: ciemnozielony

[ctx: color name]
en: dark khaki
pl: ciemny khaki

[ctx: color name]
en: dark magenta
pl: ciemna magenta

[ctx: color name]
en: dark olive green
pl: ciemny oliwkowozielony

[ctx: color name]
en: dark orange
pl: ciemnopomarańczowy

[ctx: color name]
en: dark orchid
pl: ciemna orchidea

[ctx: color name]
en: dark red
pl: ciemnoczerwony

[ctx: color name]
en: dark salmon
pl: ciemny łososiowy

[ctx: color name]
en: dark sea green
pl: ciemny morskozielony

[ctx: color name]
en: dark slate blue
pl: ciemny szaroniebieski

[ctx: color name]
en: dark slate gray
pl: ciemny niebieskoszary

[ctx: color name]
en: dark turquoise
pl: ciemny turkus

[ctx: color name]
en: dark violet
pl: ciemnofioletowy

[ctx: color name]
en: deep pink
pl: nasycony różowy

[ctx: color name]
en: deep sky blue
pl: nasycony błękit

[ctx: color name]
en: dim gray
pl: zgaszony szary

[ctx: color name]
en: fire brick
pl: ceglany

[ctx: color name]
en: forest green
pl: leśny

[ctx: color name]
en: fuchsia
pl: fuksja

[ctx: color name]
en: gold
pl: złoty

[ctx: color name]
en: gray
pl: szary

[ctx: color name]
en: green
pl: zielony

[ctx: color name]
en: green yellow
pl: zielonożółty

[ctx: color name]
en: hot pink
pl: rażący różowy

[ctx: color name]
en: indigo
pl: indygo

[ctx: color name]
en: ivory
pl: kość słoniowa

[ctx: color name]
en: lavender
pl: lawendowy

[ctx: color name]
en: lavender blush
pl: róż lawendowy

[ctx: color name]
en: lawn green
pl: trawiasty

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
pl: cytrynowy szyfon

[ctx: color name]
en: light blue
pl: jasnoniebieski

[ctx: color name]
en: light coral
pl: jasny koralowy

[ctx: color name]
en: light cyan
pl: jasny cyjan

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
pl: jasna żółć goldenrod

[ctx: color name]
en: light gray
pl: jasnoszary

[ctx: color name]
en: light green
pl: jasnozielony

[ctx: color name]
en: light pink
pl: jasnoróżowy

[ctx: color name]
en: light salmon
pl: jasny łososiowy

[ctx: color name]
en: light sea green
pl: jasny morskozielony

[ctx: color name]
en: light sky blue
pl: jasny błękit

[ctx: color name]
en: light slate gray
pl: jasny niebieskoszary

[ctx: color name]
en: light steel blue
pl: jasny stalowoniebieski

[ctx: color name]
en: light yellow
pl: jasnożółty

[ctx: color name]
en: lime
pl: limonkowy

[ctx: color name]
en: lime green
pl: limonkowozielony

[ctx: color name]
en: linen
pl: lniany

[ctx: color name]
en: maroon
pl: kasztanowy

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
pl: średnia akwamaryna

[ctx: color name]
en: medium blue
pl: średni niebieski

[ctx: color name]
en: medium orchid
pl: średnia orchidea

[ctx: color name]
en: medium purple
pl: średni fioletowy

[ctx: color name]
en: medium sea green
pl: średni morskozielony

[ctx: color name]
en: medium slate blue
pl: średni szaroniebieski

[ctx: color name]
en: medium spring green
pl: średni wiosennozielony

[ctx: color name]
en: medium turquoise
pl: średni turkus

[ctx: color name]
en: medium violet red
pl: średni fioletowoczerwony

[ctx: color name]
en: midnight blue
pl: ciemnogranatowy

[ctx: color name]
en: mint cream
pl: jasny miętowy

[ctx: color name]
en: misty rose
pl: różany

[ctx: color name]
en: moccasin
pl: mokasynowy

[ctx: color name]
en: navy
pl: granatowy

[ctx: color name]
en: old lace
pl: stara koronka

[ctx: color name]
en: olive
pl: oliwkowy

[ctx: color name]
en: olive drab
pl: oliwkowy roboczy

[ctx: color name]
en: orange
pl: pomarańczowy

[ctx: color name]
en: orange red
pl: pomarańczowoczerwony

[ctx: color name]
en: orchid
pl: orchidea

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
pl: blady goldenrod

[ctx: color name]
en: pale green
pl: bladozielony

[ctx: color name]
en: pale turquoise
pl: blady turkus

[ctx: color name]
en: pale violet red
pl: blady fioletowoczerwony

[ctx: color name]
en: peach puff
pl: ptyś brzoskwiniowy

[ctx: color name]
en: pink
pl: różowy

[ctx: color name]
en: plum
pl: śliwkowy

[ctx: color name]
en: purple
pl: fioletowy

[ctx: color name]
en: red
pl: czerwony

[ctx: color name]
en: rosy brown
pl: różany brąz

[ctx: color name]
en: salmon
pl: łososiowy

[ctx: color name]
en: sandy brown
pl: piaskowy brąz

[ctx: color name]
en: sea green
pl: morskozielony

[ctx: color name]
en: seashell
pl: muszla

[ctx: color name]
en: sienna
pl: sjena palona

[ctx: color name]
en: silver
pl: srebrny

[ctx: color name]
en: sky blue
pl: błękit

[ctx: color name]
en: slate blue
pl: szaroniebieski

[ctx: color name]
en: slate gray
pl: niebieskoszary

[ctx: color name]
en: snow
pl: śnieg

[ctx: color name]
en: spring green
pl: wiosennozielony

[ctx: color name]
en: steel blue
pl: stalowoniebieski

[ctx: color name]
en: tan
pl: jasnobrązowy

[ctx: color name]
en: teal
pl: morski

[ctx: color name]
en: thistle
pl: oset

[ctx: color name]
en: tomato
pl: pomidorowy

[ctx: color name]
en: turquoise
pl: turkus

[ctx: color name]
en: violet
pl: fiołkowy

[ctx: color name]
en: wheat
pl: pszenica

[ctx: color name]
en: white
pl: biały

[ctx: color name]
en: white smoke
pl: biały dym

[ctx: color name]
en: yellow
pl: żółty

[ctx: color name]
en: yellow green
pl: żółtozielony

en: column %(index)d of %(total)d
pl: kolumna %(index)d z %(total)d

en: column %d
pl: %d. kolumna

en: comma
pl: przecinek

[ctx: command]
en: redo
pl: ponów

[ctx: command]
en: undo
pl: cofnij

[ctx: content]
en: deletion end
pl: koniec usunięcia

[ctx: content]
en: deletion start
pl: początek usunięcia

[ctx: content]
en: highlight end
pl: koniec wyróżnienia

[ctx: content]
en: highlight start
pl: początek wyróżnienia

[ctx: content]
en: insertion end
pl: koniec wstawienia

[ctx: content]
en: insertion start
pl: początek wstawienia

[ctx: content]
en: suggestion end
pl: koniec podpowiedzi

en: copyright
pl: znak praw autorskich

en: cube root of
pl: pierwiastek sześcienny z

en: currency sign
pl: znak waluty

en: dagger
pl: krzyż

en: dash
pl: myślnik

en: degrees
pl: stopnie

en: delete
pl: Delete

en: details for %s
pl: informacje dla: %s

en: diaeresis
pl: diereza

en: different site
pl: inna witryna

en: divided by
pl: znak ilorazu

en: document selected from cursor position
pl: zaznaczono część dokumentu poniżej kursora

en: document selected to cursor position
pl: zaznaczono część dokumentu powyżej kursora

en: document unselected from cursor position
pl: odznaczono część dokumentu poniżej kursora

en: document unselected to cursor position
pl: odznaczono część dokumentu powyżej kursora

en: dollar
pl: dolar

en: dot
pl: kropka

en: double click
pl: podwójne kliknięcie

en: double dagger
pl: podwójny krzyż

en: double low quote
pl: dolny apostrofowy cudzysłów podwójny

en: double prime
pl: bis

en: down
pl: w dół

en: e acute
pl: e z kreską

en: e circumflex
pl: e z daszkiem

en: e grave
pl: e z odwrotną kreską

en: e umlaut
pl: e z umlautem

en: editable combo box
pl: edytowalna lista rozwijana

en: editable content
pl: edytowalna treść

en: empty
pl: pusty

en: en dash
pl: półpauza

en: end
pl: End

en: enter
pl: Enter

en: enter new key
pl: proszę wprowadzić nowy klawisz

en: entire document selected
pl: zaznaczono cały dokument

en: entire document unselected
pl: odznaczono cały dokument

en: equals
pl: znak równości

[ctx: error]
en: grammar
pl: gramatyka

[ctx: error]
en: invalid
pl: błąd

[ctx: error]
en: invalid entry
pl: błąd pola

[ctx: error]
en: invalid grammar
pl: błąd gramatyczny

[ctx: error]
en: invalid spelling
pl: błąd pisowni

[ctx: error]
en: spelling
pl: pisownia

en: escape
pl: Escape

en: eth
pl: znak eth

en: exclaim
pl: wykrzyknik

en: expanded
pl: rozwinięty

en: faster.
pl: szybciej.

en: florin
pl: floren

en: fraction end
pl: koniec ułamka

en: fraction start
pl: początek ułamka

en: fraction without bar, start
pl: początek ułamka bez kreski ułamkowej

[ctx: generic name]
en: application
pl: program

en: grave
pl: odwrotna kreska

en: grayed
pl: wyszarzony

en: greater
pl: znak większości

en: has details in %s
pl: ma informacje w: %s

en: has formula
pl: ma formułę

en: has long description
pl: ma długi opis

en: heavy check mark
pl: wytłuszczony znak wyboru

en: help
pl: pomoc

en: higher.
pl: wyżej.

en: home
pl: Home

en: horizontal
pl: poziomy

en: horizontal scroll bar
pl: poziomy pasek przewijania

en: horizontal slider
pl: poziomy suwak

en: horizontal splitter
pl: pozioma linia podziału

en: hyphen bullet
pl: znak wyliczenia w formie kreski

en: i acute
pl: i z kreską

en: i circumflex
pl: i z daszkiem

en: i grave
pl: i z odwrotną kreską

en: i umlaut
pl: i z umlautem

en: image map link
pl: odnośnik mapy obrazu

en: inaccessible
pl: niedostępny

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
pl: Wyłączone

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
pl: Włączenie

en: insert
pl: Insert

en: inverted exclamation point
pl: odwrócony wykrzyknik

en: inverted question mark
pl: odwrócony znak zapytania

en: item %(index)d
pl: %(index)d. element

[ctx: key echo]
en: None
pl: Nic

[ctx: key echo]
en: key
pl: klawisz

[ctx: key echo]
en: key and word
pl: klawisz i słowo

[ctx: key echo]
en: sentence
pl: zdanie

[ctx: key echo]
en: word
pl: słowo

[ctx: key echo]
en: word and sentence
pl: słowo i zdanie

[ctx: keybindings]
en: Default
pl: Domyślne

[ctx: keybindings]
en: Modified
pl: Zmodyfikowane

en: leaving blockquote.
pl: wyjście z cytatu blokowego.

en: leaving details.
pl: wyjście z informacji.

en: leaving form.
pl: wyjście z formularza.

en: leaving list.
pl: wyjście z listy.

en: leaving panel.
pl: wyjście z panelu.

en: leaving table.
pl: wyjście z tabeli.

en: leaving tooltip.
pl: wyjście z podpowiedzi.

en: left
pl: w lewo

en: left alt
pl: lewy Alt

en: left brace
pl: lewy nawias klamrowy

en: left bracket
pl: lewy nawias kwadratowy

en: left control
pl: lewy Control

en: left double angle bracket
pl: lewy podwójny cudzysłów ostrokątny

en: left double quote
pl: lewy cudzysłów podwójny

en: left meta
pl: lewy klawisz Meta

en: left paren
pl: lewy nawias

en: left shift
pl: lewy Shift

en: left single quote
pl: lewy cudzysłów pojedynczy

en: left super
pl: lewy klawisz Super

en: left tab
pl: lewy Tab

en: less
pl: znak mniejszości

en: line selected down from cursor position
pl: zaznaczono wiersz od pozycji kursora

en: line selected from start to previous cursor position
pl: zaznaczono wiersz do pozycji kursora

en: line selected to end from previous cursor position
pl: zaznaczono wiersz od pozycji kursora

en: line selected up from cursor position
pl: zaznaczono wiersz do pozycji kursora

en: line unselected down from cursor position
pl: odznaczono wiersz od pozycji kursora

en: line unselected up from cursor position
pl: odznaczono wiersz do pozycji kursora

en: link
pl: odnośnik

[ctx: link state]
en: unvisited
pl: nieodwiedzony

[ctx: link state]
en: visited
pl: odwiedzony

[ctx: listitem]
en: not selected
pl: niewybrane

en: live regions politeness levels restored
pl: poziomy grzeczności obszarów dynamicznych zostały przywrócone

[ctx: location]
en: Not found
pl: Nie odnaleziono

[ctx: locking key state]
en: off
pl: wyłączony

[ctx: locking key state]
en: on
pl: włączony

en: logical not
pl: znak zaprzeczenia

en: louder.
pl: głośniej.

en: lower.
pl: niżej.

en: macron
pl: nadkreślenie

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
pl: Załączony w: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
pl: pudełko

[ctx: math enclosure]
en: a circle
pl: kółko

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
pl: przekreślenie przekątne od dolnego rogu

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
pl: poziome przekreślenie

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
pl: linia na końcu

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
pl: linia na górze

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
pl: linia po lewej

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
pl: linia po prawej

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
pl: długi znak dzielenia

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
pl: strzałka na północny wschód

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
pl: kąt wskazowy

[ctx: math enclosure]
en: a radical
pl: pierwiastek

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
pl: okrągłe pudełko

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
pl: pionowe przekreślenie

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
pl: symbol aktuarialny

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
pl: arabski symbol silni

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
pl: przekreślenie przekątne od górnego rogu

[ctx: math enclosure]
en: and
pl: i

[ctx: math fraction]
en: over
pl: przez

[ctx: math script]
en: pre-subscript
pl: przed w indeksie dolnym

[ctx: math script]
en: pre-superscript
pl: przed w indeksie górnym

[ctx: math script generic]
en: overscript
pl: nad podstawą

[ctx: math script generic]
en: subscript
pl: indeks dolny

[ctx: math script generic]
en: superscript
pl: indeks górny

[ctx: math script generic]
en: underscript
pl: pod podstawą

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
pl: %s z ukośnikiem

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
pl: %s z podkreśleniem

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
pl: %s z pionową linią

[ctx: math symbol]
en: all equal to
pl: wszystko równa się

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
pl: prawie równe lub równa się

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
pl: prawie równa się

[ctx: math symbol]
en: angle
pl: kąt

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
pl: całka krzywoliniowa przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
pl: zbliża się do limitu

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
pl: w przybliżeniu, ale nie naprawdę równa się

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
pl: w przybliżeniu równa się

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
pl: w przybliżeniu równa się lub obraz

[ctx: math symbol]
en: assertion
pl: twierdzenie

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
pl: gwiazdka

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
pl: asymptotycznie równa się

[ctx: math symbol]
en: because
pl: ponieważ

[ctx: math symbol]
en: between
pl: między

[ctx: math symbol]
en: black circle
pl: czarne kółko

[ctx: math symbol]
en: black diamond
pl: czarny romb

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
pl: mało-średni czarny kwadrat

[ctx: math symbol]
en: black square
pl: czarny kwadrat

[ctx: math symbol]
en: bold %s
pl: pogrubione %s

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
pl: pogrubiona fraktura %s

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
pl: pogrubione, pochylone %s

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
pl: pogrubione pismo %s

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
pl: dolny nawias klamrowy

[ctx: math symbol]
en: bowtie
pl: muszka

[ctx: math symbol]
en: breve
pl: brewis

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
pl: punkt

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
pl: gwiazdka w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled dash
pl: myślnik w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
pl: dzieli w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled dot
pl: kropka w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
pl: kropka w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled equals
pl: znak równości w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled minus
pl: minus w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled plus
pl: plus w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
pl: pierścień w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circled times
pl: iloczyn w okręgu

[ctx: math symbol]
en: circumflex
pl: daszek

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
pl: całka krzywoliniowa zgodnie z ruchem wskazówek zegara

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
pl: całka zgodnie z ruchem wskazówek zegara

[ctx: math symbol]
en: colon equals
pl: dwukropek ze znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: complement
pl: różnica zbiorów

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
pl: zawiera w sobie element

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
pl: ideał

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
pl: ideał lub równa się

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
pl: zawiera w sobie element z długim poziomym przekreśleniem

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
pl: zawiera w sobie element z kreską nad znakiem

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
pl: zawiera w sobie element z pionową kreską na końcu długiego poziomego przekreślenia

[ctx: math symbol]
en: contour integral
pl: całka krzywoliniowa

[ctx: math symbol]
en: coproduct
pl: koprodukt

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
pl: zgadza się

[ctx: math symbol]
en: cube root
pl: pierwiastek sześcienny

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
pl: kręta logiczna koniunkcja

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
pl: kręta logiczna alternatywa

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
pl: delta nad znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
pl: diament

[ctx: math symbol]
en: difference between
pl: różnica między

[ctx: math symbol]
en: divides
pl: dzieli

[ctx: math symbol]
en: division slash
pl: przez

[ctx: math symbol]
en: division times
pl: iloczyn dzielenia

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
pl: nie zawiera w sobie elementu

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
pl: nie jest ideałem

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
pl: nie jest ideałem ani nie równa się

[ctx: math symbol]
en: does not divide
pl: nie dzieli

[ctx: math symbol]
en: does not force
pl: nie oddziałuje

[ctx: math symbol]
en: does not precede
pl: nie poprzedza

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
pl: nie poprzedza ani równe

[ctx: math symbol]
en: does not prove
pl: nie dowodzi

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
pl: nie następuje po

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
pl: nie następuje po ani równe

[ctx: math symbol]
en: dot
pl: kropka

[ctx: math symbol]
en: dot minus
pl: minus z kropką

[ctx: math symbol]
en: dot operator
pl: kropka

[ctx: math symbol]
en: dot plus
pl: plus z kropką

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
pl: bezkropkowe %s

[ctx: math symbol]
en: double integral
pl: całka podwójna

[ctx: math symbol]
en: double intersection
pl: podwójna część wspólna

[ctx: math symbol]
en: double subset
pl: podwójny podzbiór

[ctx: math symbol]
en: double superset
pl: podwójny nadzbiór

[ctx: math symbol]
en: double union
pl: podwójna suma zbiorów

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
pl: podwójna kreska pionowa z podwójnym prawym kołowrotem

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
pl: podwójna pionowa linia

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
pl: podwójnie przekreślone %s

[ctx: math symbol]
en: down arrow
pl: strzałka w dół

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
pl: strzałka w dół od kreski

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
pl: podwójna strzałka w dół

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
pl: wielokropek przekątny od dolnego prawego rogu

[ctx: math symbol]
en: down tack
pl: pinezka w dół

[ctx: math symbol]
en: element of
pl: jest elementem

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
pl: jest elementem z kropką nad znakiem

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
pl: jest elementem z długim poziomym przekreśleniem

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
pl: jest elementem z kreską nad znakiem

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
pl: jest elementem z dwoma poziomymi przekreśleniami

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
pl: jest elementem z kreską pod znakiem

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
pl: jest elementem z pionową kreską na końcu przekreślenia poziomego

[ctx: math symbol]
en: empty set
pl: zbiór pusty

[ctx: math symbol]
en: end of proof
pl: koniec dowodu

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
pl: równe i równoległe do

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
pl: równa się według definicji

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
pl: równe lub większe niż

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
pl: równe lub mniejsze niż

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
pl: równe lub poprzedza

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
pl: równe lub następuje po

[ctx: math symbol]
en: equals colon
pl: znak równości z dwukropkiem

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
pl: równokątny

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
pl: odpowiada

[ctx: math symbol]
en: estimates
pl: szacuje

[ctx: math symbol]
en: excess
pl: nadmiar

[ctx: math symbol]
en: for all
pl: dla każdego

[ctx: math symbol]
en: forces
pl: oddziałuje

[ctx: math symbol]
en: fourth root
pl: pierwiastek czwartego stopnia

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
pl: fraktura %s

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
pl: proporcja geometryczna

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
pl: geometrycznie równa się

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
pl: geometrycznie odpowiada

[ctx: math symbol]
en: greater than
pl: większe niż

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
pl: większe lub nierówne

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
pl: większe niż, ale nieodpowiadające

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
pl: większe niż równe lub mniejsze niż

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
pl: większe lub równe

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
pl: większe lub odpowiadające

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
pl: większe lub mniejsze

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
pl: większe nad znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
pl: większe niż z kropką

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
pl: sprzężenie hermitowskie macierzy

[ctx: math symbol]
en: homothetic
pl: jednokładny

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
pl: poziomy wielokropek

[ctx: math symbol]
en: háček
pl: haczek

[ctx: math symbol]
en: identical to
pl: tożsame z

[ctx: math symbol]
en: image of
pl: obraz

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
pl: obraz lub w przybliżeniu równa się

[ctx: math symbol]
en: increment
pl: laplasjan

[ctx: math symbol]
en: infinity
pl: nieskończoność

[ctx: math symbol]
en: integral
pl: całka

[ctx: math symbol]
en: intercalate
pl: interkalacja

[ctx: math symbol]
en: intersection
pl: część wspólna

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
pl: odwrócone leniwe S

[ctx: math symbol]
en: italic %s
pl: pochylone %s

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
pl: lewy cudzysłów ostrokątny

[ctx: math symbol]
en: left arrow
pl: strzałka w lewo

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
pl: strzałka w lewo od kreski

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
pl: lewy sufit

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
pl: podwójna strzałka w lewo

[ctx: math symbol]
en: left floor
pl: lewa podłoga

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
pl: lewy produkt półprosty normalnego czynnika

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
pl: strzałka w lewo i w prawo

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
pl: podwójna strzałka w lewo i w prawo

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
pl: lewy produkt półprosty

[ctx: math symbol]
en: left tack
pl: pinezka w lewo

[ctx: math symbol]
en: less than
pl: mniejsze niż

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
pl: mniejsze lub nierówne

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
pl: mniejsze niż, ale nieodpowiadające

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
pl: mniejsze niż równe lub większe niż

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
pl: mniejsze lub równe

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
pl: mniejsze lub odpowiadające

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
pl: mniejsze lub większe

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
pl: mniejsze nad znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
pl: mniejsze niż z kropką

[ctx: math symbol]
en: logical and
pl: koniunkcja

[ctx: math symbol]
en: logical or
pl: alternatywa

[ctx: math symbol]
en: measured angle
pl: kąt mierzony

[ctx: math symbol]
en: measured by
pl: zmierzone przez

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
pl: wielokropek poziomy na środku

[ctx: math symbol]
en: minus
pl: odjąć

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
pl: minus-plus

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
pl: tylda z minusem

[ctx: math symbol]
en: models
pl: modeluje

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
pl: %s o stałej szerokości

[ctx: math symbol]
en: much greater than
pl: dużo więcej niż

[ctx: math symbol]
en: much less than
pl: dużo mniej niż

[ctx: math symbol]
en: multimap
pl: wielomapa

[ctx: math symbol]
en: multiset
pl: wielozbiór

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
pl: mnożenie wielozbioru

[ctx: math symbol]
en: multiset union
pl: suma mnogościowa wielozbioru

[ctx: math symbol]
en: nand
pl: dysjunkcja

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
pl: przekreślona podwójna kreska pionowa z podwójnym prawym kołowrotem

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
pl: nie jest podzbiorem ani równe

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
pl: nie jest nadzbiorem ani równe

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
pl: w przybliżeniu ani naprawdę nie równa się

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
pl: nie większe ani równe

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
pl: nie większe ani odpowiadające

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
pl: nie większe ani mniejsze

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
pl: nie mniejsze ani równe

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
pl: nie mniejsze ani odpowiadające

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
pl: nie mniejsze ani większe

[ctx: math symbol]
en: nor
pl: binegacja

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
pl: podgrupa normalna

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
pl: podgrupa normalna lub równa się

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
pl: strzałka na północny wschód

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
pl: podwójna strzałka na północny wschód

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
pl: strzałka na północny zachód

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
pl: podwójna strzałka na północny zachód

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
pl: nie jest podzbiorem

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
pl: nie jest nadzbiorem

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
pl: prawie nie równa się

[ctx: math symbol]
en: not an element of
pl: nie jest elementem

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
pl: asymptotycznie nie równa się

[ctx: math symbol]
en: not equal to
pl: nie równa się

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
pl: nie odpowiada

[ctx: math symbol]
en: not greater than
pl: nie większe niż

[ctx: math symbol]
en: not identical to
pl: nietożsame z

[ctx: math symbol]
en: not less than
pl: nie mniejsze niż

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
pl: nie jest podgrupą normalną

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
pl: nie jest ideałem ani nie równa się

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
pl: nierównoległe do

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
pl: nie jest obrazem kwadratowym ani równe

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
pl: nie jest oryginałem kwadratowym ani równe

[ctx: math symbol]
en: not tilde
pl: nie tylda

[ctx: math symbol]
en: not true
pl: nieprawda

[ctx: math symbol]
en: original of
pl: oryginał

[ctx: math symbol]
en: parallel to
pl: równoległe do

[ctx: math symbol]
en: partial differential
pl: różniczka cząstkowa

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
pl: widły

[ctx: math symbol]
en: precedes
pl: poprzedza

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
pl: poprzedza, ale nie odpowiada

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
pl: poprzedza lub równe

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
pl: poprzedza lub odpowiada

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
pl: poprzedza w związku

[ctx: math symbol]
en: product
pl: produkt

[ctx: math symbol]
en: proportion
pl: proporcja

[ctx: math symbol]
en: proportional to
pl: współmiernie do

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
pl: znak zapytania nad znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: ratio
pl: stosunek

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
pl: odwrócona tylda

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
pl: odwrócona tylda znaku równości

[ctx: math symbol]
en: right angle
pl: kąt prosty

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
pl: prawy cudzysłów ostrokątny

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
pl: kąt prosty z łukiem

[ctx: math symbol]
en: right arrow
pl: strzałka w prawo

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
pl: strzałka w prawo od kreski

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
pl: prawy sufit

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
pl: podwójna strzałka w prawo

[ctx: math symbol]
en: right floor
pl: prawa podłoga

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
pl: prawy produkt półprosty normalnego czynnika

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
pl: prawy produkt półprosty

[ctx: math symbol]
en: right tack
pl: pinezka w prawo

[ctx: math symbol]
en: right triangle
pl: trójkąt prosty

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
pl: strzałka zwrócona w prawo

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
pl: grot strzałki zwrócony w prawo

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
pl: pierścień nad znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
pl: pierścień w znaku równości

[ctx: math symbol]
en: ring operator
pl: pierścień

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
pl: %s o zmiennej szerokości

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
pl: pogrubione %s o zmiennej szerokości

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
pl: pogrubione, pochylone %s o zmiennej szerokości

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
pl: pochylone %s o zmiennej szerokości

[ctx: math symbol]
en: script %s
pl: pismo %s

[ctx: math symbol]
en: set minus
pl: różnica zbioru

[ctx: math symbol]
en: sine wave
pl: fala sinusoidalna

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
pl: zawiera w sobie mały element

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
pl: zawiera w sobie mały element z kreską nad znakiem

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
pl: zawiera w sobie mały element z pionową kreską na końcu długiego poziomego przekreślenia

[ctx: math symbol]
en: small element of
pl: jest małym elementem

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
pl: jest małym elementem z kreską nad znakiem

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
pl: jest małym elementem z pionową kreską na końcu przekreślenia poziomego

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
pl: strzałka na południowy wschód

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
pl: podwójna strzałka na południowy wschód

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
pl: podwójna strzałka na południowy zachód

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
pl: kąt sferyczny

[ctx: math symbol]
en: square cap
pl: cap kwadratowy

[ctx: math symbol]
en: square cup
pl: cap kwadratowy

[ctx: math symbol]
en: square image of
pl: obraz kwadratowy

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
pl: obraz kwadratowy lub równa się

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
pl: obraz kwadratowy lub nierówne

[ctx: math symbol]
en: square intersection
pl: kwadratowa część wspólna

[ctx: math symbol]
en: square original of
pl: oryginał kwadratowy

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
pl: oryginał kwadratowy lub równa się

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
pl: oryginał kwadratowy lub nierówne

[ctx: math symbol]
en: square root
pl: pierwiastek kwadratowy

[ctx: math symbol]
en: square union
pl: kwadratowa suma zbiorów

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
pl: kropka w kwadracie

[ctx: math symbol]
en: squared minus
pl: minus w kwadracie

[ctx: math symbol]
en: squared plus
pl: plus w kwadracie

[ctx: math symbol]
en: squared times
pl: iloczyn w kwadracie

[ctx: math symbol]
en: star equals
pl: gwiazdka nad znakiem równości

[ctx: math symbol]
en: star operator
pl: gwizdka

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
pl: ściśle odpowiada

[ctx: math symbol]
en: subset of
pl: podzbiór

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
pl: podzbiór lub równe

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
pl: podzbiór ze znakiem nierówności

[ctx: math symbol]
en: succeeds
pl: następuje po

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
pl: następuje po, ale nie odpowiada

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
pl: następuje po lub równe

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
pl: następuje po lub odpowiada

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
pl: następuje po w związku

[ctx: math symbol]
en: sum
pl: sumowanie

[ctx: math symbol]
en: superset of
pl: nadzbiór

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
pl: nadzbiór lub równe

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
pl: nadzbiór ze znakiem nierówności

[ctx: math symbol]
en: surface integral
pl: całka powierzchniowa

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
pl: nie istnieje

[ctx: math symbol]
en: there exists
pl: istnieje

[ctx: math symbol]
en: therefore
pl: zatem

[ctx: math symbol]
en: tilde
pl: tylda

[ctx: math symbol]
en: top brace
pl: górny nawias klamrowy

[ctx: math symbol]
en: triple integral
pl: całka potrójna

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
pl: potrójna tylda

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
pl: potrójna kreska pionowa z prawym kołowrotem

[ctx: math symbol]
en: true
pl: prawda

[ctx: math symbol]
en: union
pl: suma zbiorów

[ctx: math symbol]
en: union with dot
pl: suma zbiorów z kropką

[ctx: math symbol]
en: union with plus
pl: suma zbiorów z plusem

[ctx: math symbol]
en: up arrow
pl: strzałka w górę

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
pl: strzałka w górę od kreski

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
pl: podwójna strzałka w górę

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
pl: strzałka w górę i w dół

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
pl: podwójna strzałka w górę i w dół

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
pl: wielokropek przekątny od górnego prawego rogu

[ctx: math symbol]
en: up tack
pl: pinezka w górę

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
pl: wielokropek pionowy

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
pl: o wiele większe niż

[ctx: math symbol]
en: very much less than
pl: o wiele mniejsze niż

[ctx: math symbol]
en: volume integral
pl: całka objętościowa

[ctx: math symbol]
en: white bullet
pl: biały znak wyliczenia

[ctx: math symbol]
en: white circle
pl: białe kółko

[ctx: math symbol]
en: white square
pl: biały kwadrat

[ctx: math symbol]
en: wreath product
pl: produkt wieńcowy

[ctx: math symbol]
en: xor
pl: alternatywa wykluczająca

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
pl: członkostwo w worku notacji Z

[ctx: math table]
en: nested table end
pl: koniec osadzonej tabeli

[ctx: math table]
en: table end
pl: koniec tabeli

en: math table with %d row | math table with %d rows
pl[0]: tabela matematyczna z %d wierszem
pl[1]: tabela matematyczna z %d wierszami
pl[2]: tabela matematyczna z %d wierszami

en: menu button
pl: przycisk menu

en: middle dot
pl: punkt środkowy

en: misspelled
pl: błędnie napisane

en: mode switch
pl: przełącznik trybu

en: mu
pl: mi

en: multi-select
pl: wielokrotny wybór

en: n tilde
pl: n z tyldą

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
pl[0]: osadzona tabela z %d wierszem
pl[1]: osadzona tabela z %d wierszami
pl[2]: osadzona tabela z %d wierszami

en: newline
pl: nowy wiersz

en: no break space
pl: spacja niełamliwa

en: no live message saved
pl: nie zapisano żadnych wiadomości dynamicznych

[ctx: notification]
en: Bottom
pl: Dół

[ctx: notification]
en: Top
pl: Góra

en: num lock
pl: Num Lock

en: number
pl: znak hash

[ctx: number style]
en: digits
pl: cyfry

[ctx: number style]
en: words
pl: słowa

en: o acute
pl: o z kreską

en: o circumflex
pl: o z daszkiem

en: o grave
pl: o z odwrotną kreską

en: o stroke
pl: przekreślone o

en: o tilde
pl: o z tyldą

en: o umlaut
pl: o z umlautem

en: object replacement character
pl: znak zastąpienia obiektu

en: off
pl: wyłączony

en: on
pl: włączony

en: on %(index)d of %(total)d
pl: na %(index)d z %(total)d

en: one fourth
pl: jedna czwarta

en: one half
pl: jedna druga

en: opens dialog
pl: otwiera okno

en: opens grid
pl: otwiera siatkę

en: opens listbox
pl: otwiera pole listy

en: opens menu
pl: otwiera menu

en: opens tree
pl: otwiera drzewo

en: ordinal
pl: liczebnik porządkowy

en: page down
pl: Page Down

en: page selected from cursor position
pl: zaznaczono stronę od pozycji kursora

en: page selected to cursor position
pl: zaznaczono stroną do pozycji kursora

en: page unselected from cursor position
pl: odznaczono stronę od pozycji kursora

en: page unselected to cursor position
pl: odznaczono stronę do pozycji kursora

en: page up
pl: Page Up

en: paragraph marker
pl: znak akapitu

en: paragraph selected down from cursor position
pl: zaznaczono akapit od pozycji kursora

en: paragraph selected up from cursor position
pl: zaznaczono akapit od pozycji kursora

en: paragraph unselected down from cursor position
pl: odznaczono akapit od pozycji kursora

en: paragraph unselected up from cursor position
pl: odznaczono akapit od pozycji kursora

en: per mille
pl: promil

en: percent
pl: procent

en: plus or minus
pl: znak plus-minus

en: politeness level %s
pl: poziom grzeczności %s

en: pounds
pl: funty

en: prime
pl: prim

[ctx: punctuation level]
en: _None
pl: Br_ak

en: question
pl: znak zapytania

en: quote
pl: cudzysłów

[ctx: radiobutton]
en: not selected
pl: niewybrany

[ctx: radiobutton]
en: selected
pl: wybrany

en: registered
pl: zastrzeżony znak towarowy

en: required
pl: wymagane

en: return
pl: Return

en: right
pl: w prawo

en: right alt
pl: prawy Alt

en: right brace
pl: prawy nawias klamrowy

en: right bracket
pl: prawy nawias kwadratowy

en: right control
pl: prawy Control

en: right double angle bracket
pl: prawy podwójny cudzysłów ostrokątny

en: right double quote
pl: prawy cudzysłów podwójny

en: right meta
pl: prawy klawisz Meta

en: right paren
pl: prawy nawias

en: right shift
pl: prawy Shift

en: right single quote
pl: prawy cudzysłów pojedynczy

en: right super
pl: prawy klawisz Super

en: ring
pl: kółko

[ctx: role]
en: QNA
pl: FAQ

[ctx: role]
en: abstract
pl: streszczenie

[ctx: role]
en: acknowledgments
pl: podziękowania

[ctx: role]
en: afterword
pl: posłowie

[ctx: role]
en: appendix
pl: załącznik

[ctx: role]
en: banner
pl: baner

[ctx: role]
en: bibliography
pl: bibliografia

[ctx: role]
en: bibliography entry
pl: wpis bibliograficzny

[ctx: role]
en: chapter
pl: rozdział

[ctx: role]
en: colophon
pl: kolofon

[ctx: role]
en: complementary content
pl: treść uzupełniająca

[ctx: role]
en: conclusion
pl: zakończenie

[ctx: role]
en: cover
pl: okładka

[ctx: role]
en: credit
pl: autor

[ctx: role]
en: credits
pl: autorzy

[ctx: role]
en: dedication
pl: dedykacja

[ctx: role]
en: endnote
pl: przypis końcowy

[ctx: role]
en: endnotes
pl: przypisy końcowe

[ctx: role]
en: epigraph
pl: epigraf

[ctx: role]
en: epilogue
pl: epilog

[ctx: role]
en: example
pl: przykład

[ctx: role]
en: feed
pl: kanał

[ctx: role]
en: figure
pl: ilustracja

[ctx: role]
en: foreword
pl: wstęp

[ctx: role]
en: glossary
pl: glosariusz

[ctx: role]
en: index
pl: indeks

[ctx: role]
en: information
pl: informacja

[ctx: role]
en: introduction
pl: wprowadzenie

[ctx: role]
en: leaving QNA.
pl: wyjście z FAQ.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
pl: wyjście ze streszczenia.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
pl: wyjście z podziękowań.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
pl: wyjście z posłowia.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
pl: wyjście z załącznika.

[ctx: role]
en: leaving banner.
pl: wyjście z baneru.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
pl: wyjście z bibliografii.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
pl: wyjście z rozdziału.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
pl: wyjście z kolofonu.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
pl: wyjście z treści uzupełniającej.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
pl: wyjście z zakończenia.

[ctx: role]
en: leaving credit.
pl: wyjście z autora.

[ctx: role]
en: leaving credits.
pl: wyjście z autorów.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
pl: wyjście z dedykacji.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
pl: wyjście z przypisów końcowych.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
pl: wyjście z epigrafu.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
pl: wyjście z epilogu.

[ctx: role]
en: leaving errata.
pl: wyjście z erraty.

[ctx: role]
en: leaving example.
pl: wyjście z przykładu.

[ctx: role]
en: leaving feed.
pl: wyjście z kanału.

[ctx: role]
en: leaving figure.
pl: wyjście z ilustracji.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
pl: wyjście ze wstępu.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
pl: wyjście z glosariusza.

[ctx: role]
en: leaving index.
pl: wyjście z indeksu.

[ctx: role]
en: leaving information.
pl: wyjście z informacji.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
pl: wyjście z wprowadzenia.

[ctx: role]
en: leaving main content.
pl: wyjście z głównej treści.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
pl: wyjście z nawigacji.

[ctx: role]
en: leaving page list.
pl: wyjście z listy stron.

[ctx: role]
en: leaving part.
pl: wyjście z części.

[ctx: role]
en: leaving preface.
pl: wyjście z przedmowy.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
pl: wyjście z prologu.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
pl: wyjście z cytatu wrzuconego.

[ctx: role]
en: leaving region.
pl: wyjście z regionu.

[ctx: role]
en: leaving search.
pl: wyjście z wyszukiwania.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
pl: wyjście z podpowiedzi.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
pl: wyjście ze spisu treści.

[ctx: role]
en: main content
pl: główna treść

[ctx: role]
en: navigation
pl: nawigacja

[ctx: role]
en: page break
pl: koniec strony

[ctx: role]
en: page list
pl: lista stron

[ctx: role]
en: part
pl: część

[ctx: role]
en: preface
pl: przedmowa

[ctx: role]
en: prologue
pl: prolog

[ctx: role]
en: pullquote
pl: cytat wrzucony

[ctx: role]
en: search
pl: wyszukiwanie

[ctx: role]
en: subtitle
pl: podtytuł

[ctx: role]
en: suggestion
pl: podpowiedź

[ctx: role]
en: switch
pl: przełącznik

[ctx: role]
en: table of contents
pl: spis treści

en: root end
pl: koniec pierwiastka

en: root of
pl: pierwiastek z

en: root start
pl: początek pierwiastka

en: row %(index)d of %(total)d
pl: wiersz %(index)d z %(total)d

en: row %d
pl: %d. wiersz

en: s sharp
pl: niemiecka ligatura es-zet

en: same page
pl: ta sama strona

en: same site
pl: ta sama witryna

en: scroll lock
pl: Scroll Lock

en: section
pl: znak akapitu

en: semicolon
pl: średnik

en: setting live region to assertive
pl: ustalenie grzeczności obszaru dynamicznego na poziomie: stanowczy

en: setting live region to off
pl: ustalenie grzeczności obszaru dynamicznego na poziomie: wyłączony

en: setting live region to polite
pl: ustalenie grzeczności obszaru dynamicznego na poziomie: grzeczny

en: setting live region to rude
pl: ustalenie grzeczności obszaru dynamicznego na poziomie: niegrzeczny

en: shift lock
pl: Caps Lock

en: single low quote
pl: dolny apostrofowy cudzysłów pojedynczy

en: slash
pl: ukośnik

en: slide %(position)d of %(count)d
pl: slajd %(position)d z %(count)d

en: slower.
pl: wolniej.

en: soft hyphen
pl: łącznik opcjonalny

en: softer.
pl: ciszej.

en: sorted
pl: uporządkowane

en: sorted ascending
pl: uporządkowane rosnąco

en: sorted descending
pl: uporządkowane malejąco

en: space
pl: odstęp

en: speak chat room name.
pl: wymawiaj nazwę pokoju rozmów.

[ctx: spoken punctuation]
en: All
pl: Wszystko

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
pl: Większość

[ctx: spoken punctuation]
en: None
pl: Nic

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
pl: Niektóre

en: square root of
pl: pierwiastek kwadratowy z

en: star
pl: gwiazdka

[ctx: status bar]
en: Not found
pl: Nie odnaleziono

en: string not found
pl: nie odnaleziono tekstu

en: stroke
pl: przekreślenie

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
pl: Cytat blokowy

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
pl: Cytaty blokowe

[ctx: structural navigation]
en: Button
pl: Przycisk

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
pl: Przyciski

[ctx: structural navigation]
en: Caption
pl: Nagłówek

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
pl: Pole wyboru

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
pl: Pola wyboru

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
pl: Element klikalny

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
pl: Elementy klikalne

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
pl: Lista rozwijana

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
pl: Listy rozwijane

[ctx: structural navigation]
en: Description
pl: Opis

[ctx: structural navigation]
en: Entries
pl: Pozycje

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
pl: Pola formularza

[ctx: structural navigation]
en: Heading
pl: Nagłówek

[ctx: structural navigation]
en: Headings
pl: Nagłówki

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
pl: Nagłówki o %d. poziomie

[ctx: structural navigation]
en: Image
pl: Obraz

[ctx: structural navigation]
en: Images
pl: Obrazy

[ctx: structural navigation]
en: Label
pl: Etykieta

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
pl: Współrzędna

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
pl: Współrzędne

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
pl: Duże obiekty

[ctx: structural navigation]
en: Level
pl: Poziom

[ctx: structural navigation]
en: Link
pl: Odnośnik

[ctx: structural navigation]
en: Links
pl: Odnośniki

[ctx: structural navigation]
en: List
pl: Lista

[ctx: structural navigation]
en: List Item
pl: Element listy

[ctx: structural navigation]
en: List Items
pl: Elementy listy

[ctx: structural navigation]
en: Lists
pl: Listy

[ctx: structural navigation]
en: Not found
pl: Nie odnaleziono

[ctx: structural navigation]
en: Object
pl: Obiekt

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
pl: Akapit

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
pl: Akapity

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
pl: Przycisk wyboru

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
pl: Przyciski wyboru

[ctx: structural navigation]
en: Role
pl: Rola

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
pl: Zaznaczony element

[ctx: structural navigation]
en: State
pl: Stan

[ctx: structural navigation]
en: Tables
pl: Tabele

[ctx: structural navigation]
en: Text
pl: Tekst

[ctx: structural navigation]
en: URI
pl: Adres URI

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
pl: Nieodwiedzone odnośniki

[ctx: structural navigation]
en: Value
pl: Wartość

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
pl: Odwiedzone odnośniki

en: subscript 0
pl: 0 w indeksie dolnym

en: subscript 1
pl: 1 w indeksie dolnym

en: subscript 2
pl: 2 w indeksie dolnym

en: subscript 3
pl: 3 w indeksie dolnym

en: subscript 4
pl: 4 w indeksie dolnym

en: subscript 5
pl: 5 w indeksie dolnym

en: subscript 6
pl: 6 w indeksie dolnym

en: subscript 7
pl: 7 w indeksie dolnym

en: subscript 8
pl: 8 w indeksie dolnym

en: subscript 9
pl: 9 w indeksie dolnym

en: subscript equals
pl: znak równości w indeksie dolnym

en: subscript left paren
pl: lewy nawias w indeksie dolnym

en: subscript minus
pl: minus w indeksie dolnym

en: subscript plus
pl: plus w indeksie dolnym

en: subscript right paren
pl: prawy nawias w indeksie dolnym

en: superscript 0
pl: 0 w indeksie górnym

en: superscript 1
pl: jeden w indeksie górnym

en: superscript 2
pl: dwa w indeksie górnym

en: superscript 3
pl: trzy w indeksie górnym

en: superscript 4
pl: 4 w indeksie górnym

en: superscript 5
pl: 5 w indeksie górnym

en: superscript 6
pl: 6 w indeksie górnym

en: superscript 7
pl: 7 w indeksie górnym

en: superscript 8
pl: 8 w indeksie górnym

en: superscript 9
pl: 9 w indeksie górnym

en: superscript a
pl: a w indeksie górnym

en: superscript equals
pl: znak równości w indeksie górnym

en: superscript left paren
pl: lewy nawias w indeksie górnym

en: superscript minus
pl: minus w indeksie górnym

en: superscript n
pl: n w indeksie górnym

en: superscript plus
pl: plus w indeksie górnym

en: superscript right paren
pl: prawy nawias w indeksie górnym

[ctx: switch]
en: off
pl: wyłączony

[ctx: switch]
en: on
pl: włączony

en: tab
pl: tabulacja

en: table of unknown size
pl: tabela o nieznanej wielkości

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
pl[0]: tabela z %d kolumną i nieznaną liczbą wierszy
pl[1]: tabela z %d kolumnami i nieznaną liczbą wierszy
pl[2]: tabela z %d kolumnami i nieznaną liczbą wierszy

en: table with %d row | table with %d rows
pl[0]: tabela z %d wierszem
pl[1]: tabela z %d wierszami
pl[2]: tabela z %d wierszami

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
pl[0]: tabela z %d wierszem i nieznaną liczbą kolumn
pl[1]: tabela z %d wierszami i nieznaną liczbą kolumn
pl[2]: tabela z %d wierszami i nieznaną liczbą kolumn

[ctx: tablecell]
en: not selected
pl: niewybrana

[ctx: text]
en: rdonly
pl: odcz

[ctx: text]
en: read only
pl: odczyt

[ctx: text]
en: selected
pl: zaznaczono

[ctx: text]
en: unselected
pl: odznaczono

[ctx: textattr]
en: Default
pl: Domyślny

[ctx: textattr]
en: Heading
pl: Nagłówek

[ctx: textattr]
en: Text body
pl: Treść tekstu

[ctx: textattr]
en: background color
pl: kolor tła

[ctx: textattr]
en: background full height
pl: pełna wysokość tła

[ctx: textattr]
en: background stipple
pl: kropkowanie tła

[ctx: textattr]
en: baseline
pl: linia bazowa

[ctx: textattr]
en: black
pl: czarny

[ctx: textattr]
en: blink
pl: mruganie

[ctx: textattr]
en: bottom
pl: dół

[ctx: textattr]
en: center
pl: środek

[ctx: textattr]
en: char
pl: znak

[ctx: textattr]
en: condensed
pl: ścieśniony

[ctx: textattr]
en: direction
pl: kierunek

[ctx: textattr]
en: double
pl: podwójne

[ctx: textattr]
en: editable
pl: edytowalny

[ctx: textattr]
en: emboss
pl: wytłaczany

[ctx: textattr]
en: engrave
pl: grawerowany

[ctx: textattr]
en: expanded
pl: rozciągnięty

[ctx: textattr]
en: extra condensed
pl: ekstra ścieśniony

[ctx: textattr]
en: extra expanded
pl: ekstra rozciągnięty

[ctx: textattr]
en: false
pl: fałsz

[ctx: textattr]
en: family name
pl: nazwa rodziny

[ctx: textattr]
en: fill
pl: wypełnienie

[ctx: textattr]
en: font effect
pl: efekt czcionki

[ctx: textattr]
en: foreground color
pl: kolor pierwszego planu

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
pl: kropkowanie pierwszego planu

[ctx: textattr]
en: indent
pl: wcięcie

[ctx: textattr]
en: inherit
pl: dziedziczenie

[ctx: textattr]
en: invisible
pl: niewidoczny

[ctx: textattr]
en: italic
pl: pochylony

[ctx: textattr]
en: justification
pl: wyrównanie

[ctx: textattr]
en: language
pl: język

[ctx: textattr]
en: left
pl: lewo

[ctx: textattr]
en: left margin
pl: lewy margines

[ctx: textattr]
en: line height
pl: wysokość wiersza

[ctx: textattr]
en: line through
pl: przekreślony

[ctx: textattr]
en: low
pl: niskie

[ctx: textattr]
en: ltr
pl: ldp

[ctx: textattr]
en: middle
pl: środek

[ctx: textattr]
en: mistake
pl: błąd

[ctx: textattr]
en: no justification
pl: bez justowania

[ctx: textattr]
en: none
pl: brak

[ctx: textattr]
en: normal
pl: normalny

[ctx: textattr]
en: outline
pl: kontur

[ctx: textattr]
en: overline
pl: podkreślenie górne

[ctx: textattr]
en: paragraph style
pl: styl akapitu

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
pl: pikseli ponad wierszami

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
pl: pikseli pod wierszem

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
pl: pikseli wewnątrz zawiniętego wiersza

[ctx: textattr]
en: right
pl: prawo

[ctx: textattr]
en: right margin
pl: prawy margines

[ctx: textattr]
en: rise
pl: podniesienie

[ctx: textattr]
en: rtl
pl: pdl

[ctx: textattr]
en: scale
pl: skala

[ctx: textattr]
en: semi condensed
pl: na wpół ścieśniony

[ctx: textattr]
en: semi expanded
pl: na wpół rozciągnięty

[ctx: textattr]
en: single
pl: pojedyncze

[ctx: textattr]
en: size
pl: rozmiar

[ctx: textattr]
en: small caps
pl: małe litery

[ctx: textattr]
en: solid
pl: pełna

[ctx: textattr]
en: spelling
pl: pisownia

[ctx: textattr]
en: stretch
pl: rozciągnięcie

[ctx: textattr]
en: strike through
pl: przekreślony

[ctx: textattr]
en: style
pl: styl

[ctx: textattr]
en: sub
pl: indeks dolny

[ctx: textattr]
en: super
pl: indeks górny

[ctx: textattr]
en: text decoration
pl: dekoracja tekstu

[ctx: textattr]
en: text rotation
pl: obrót tekstu

[ctx: textattr]
en: text shadow
pl: cień tekstu

[ctx: textattr]
en: text-bottom
pl: dół tekstu

[ctx: textattr]
en: text-top
pl: góra tekstu

[ctx: textattr]
en: top
pl: góra

[ctx: textattr]
en: true
pl: prawda

[ctx: textattr]
en: ultra condensed
pl: ultra ścieśniony

[ctx: textattr]
en: ultra expanded
pl: ultra rozciągnięty

[ctx: textattr]
en: underline
pl: podkreślenie

[ctx: textattr]
en: variant
pl: wariant

[ctx: textattr]
en: vertical align
pl: wyrównanie pionowe

[ctx: textattr]
en: weight
pl: grubość

[ctx: textattr]
en: word
pl: słowo

[ctx: textattr]
en: word char
pl: słowo lub znak

[ctx: textattr]
en: wrap mode
pl: tryb zawijania

[ctx: textattr]
en: writing mode
pl: tryb pisania

en: thorn
pl: znak thorn

en: three fourths
pl: trzy czwarte

en: tilde
pl: tylda

en: times
pl: znak iloczynu

en: toggle
pl: przełączenie

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
pl: niewciśnięty

[ctx: togglebutton]
en: pressed
pl: wciśnięty

en: trademark
pl: znak handlowy

en: tree level %d
pl: %d. poziom drzewa

en: triangular bullet
pl: znak wyliczenia w formie trójkąta

en: triple click
pl: potrójne kliknięcie

en: triple prime
pl: ter

en: u acute
pl: u z kreską

en: u circumflex
pl: u z daszkiem

en: u grave
pl: u z odwrotną kreską

en: u umlaut
pl: u z umlautem

en: underline
pl: podkreślenie

en: up
pl: w górę

en: vertical
pl: pionowy

en: vertical bar
pl: pionowa kreska

en: vertical scroll bar
pl: pionowy pasek przewijania

en: vertical slider
pl: pionowy suwak

en: vertical splitter
pl: pionowa linia podziału

en: visited %s link
pl: odwiedzony odnośnik %s

en: visited link
pl: odwiedzony odnośnik

en: white space
pl: białe znaki

en: x-shaped bullet
pl: znak wyliczenia w formie iksa

en: y acute
pl: y z kreską

en: y umlaut
pl: y z umlautem

en: yen
pl: jen
