aisleriot - en to pt_BR translation catalogue (620 entries)

en: %s is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt_BR: %s é distribuído na esperança de que seja útil, mas SEM NENHUMA GARANTIA; sem mesmo implicar garantias de COMERCIABILIDADE ou ADAPTAÇÃO A UM PROPÓSITO PARTICULAR. Veja a Licença Pública Geral GNU (GPL) para mais detalhes.

en: %s is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version %d of the License, or (at your option) any later version.
pt_BR: %s é software livre; você pode redistribui-lo e/ou modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU publicada pela Free Software Foundation; qualquer versão %d da Licença, ou (de acordo com sua opinião) qualquer versão mais recente.

en: A scheme exception occurred
pt_BR: Ocorreu uma exceção no esquema

en: About AisleRiot
pt_BR: Sobre o AisleRiot

en: About Solitaire
pt_BR: Sobre o Paciência

en: About this game
pt_BR: Sobre este jogo

en: Accordion
pt_BR: Acordeão

en: Add to the sequence in row ~a.
pt_BR: Adicionar à sequência na fileira ~a.

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
pt_BR: Tente posicionar os naipes na ordem que se adéqua mais naturalmente à disposição padrão.

en: AisleRiot Solitaire
pt_BR: Paciência AisleRiot

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played.
pt_BR: O AisleRiot fornece um mecanismo de jogo de paciência baseado em regras o qual permite que vários jogos diferentes sejam executados.

en: AisleRiot web site
pt_BR: Site da web do AisleRiot

en: Aisleriot Solitaire
pt_BR: Paciência Aisleriot

en: Aisleriot cannot find the last game you played.
pt_BR: O Aisleriot não pôde localizar o último jogo que você jogou.

en: Aisleriot — also known as sol or solitaire — is a card game application that features over 80 different solitaire-type card games which are designed to play using a mouse, keyboard, or trackpad.
pt_BR: O Aisleriot — também conhecido como sol ou paciência — é um aplicativo de jogo de cartas que apresenta mais de 80 tipos diferentes de jogos projetados para serem disputados usando um mouse, teclado, ou trackpad.

en: Allow temporary spots use
pt_BR: Permitir o uso de posições temporárias

en: Alternating colors
pt_BR: Cores alternantes

en: Athena
pt_BR: Atenas

en: Attack a face-down pile.
pt_BR: Ataque a pilha virada para baixo.

en: Aunt Mary
pt_BR: Tia Maria

en: Autoplay
pt_BR: Jogo automático

en: Backbone
pt_BR: Espinha dorsal

en: Bakers Dozen
pt_BR: Dúzia do padeiro

en: Bakers Game
pt_BR: Jogo do padeiro

en: Base Card:
pt_BR: Carta base:

en: Base Card:
pt_BR: Carta base:

en: Base Card: Ace
pt_BR: Carta base: Ás

en: Base Card: Jack
pt_BR: Carta base: Valete

en: Base Card: King
pt_BR: Carta base: Rei

en: Base Card: Queen
pt_BR: Carta base: Dama

en: Base Card: ~a
pt_BR: Carta base: ~a

en: Bear River
pt_BR: Toca do urso

en: Beleaguered Castle
pt_BR: Castelo encurralado

en: Best:
pt_BR: Melhor:

en: Block Ten
pt_BR: Bloquear dez

en: Blondes and Brunettes
pt_BR: Loiras e morenas

en: Cannot start the game “%s”
pt_BR: Não foi possível iniciar o jogo “%s”

en: Card games:
pt_BR: Jogos de cartas:

en: Card themes:
pt_BR: Temas de cartas:

en: Cards remaining: ~a
pt_BR: Cartas restantes: ~a

en: Carpet
pt_BR: Carpete

en: Chessboard
pt_BR: Tabuleiro de xadrez

en: Choices left:
pt_BR: Escolhas restantes:

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Close this window
pt_BR: Fechar esta janela

en: Congratulations, you have won!
pt_BR: Parabéns, você venceu!

en: Consider moving something into an empty slot
pt_BR: Pense em mover alguma carta para uma posição vazia

en: Consistency is key
pt_BR: Consistência é a chave

en: Could not show help for “%s”
pt_BR: Não foi possível mostrar a ajuda para “%s”

en: Cover
pt_BR: Cobertura

en: Deal a card
pt_BR: Distribua uma carta

en: Deal a card from stock
pt_BR: Distribua uma carta do monte

en: Deal a card from the deck
pt_BR: Distribua uma carta do baralho

en: Deal a new card
pt_BR: Distribua uma nova carta

en: Deal a new card from the deck
pt_BR: Distribua uma nova carta do baralho

en: Deal a new round.
pt_BR: Distribua uma nova rodada.

en: Deal a row
pt_BR: Distribua uma sequência

en: Deal another card
pt_BR: Distribua outra carta

en: Deal another hand
pt_BR: Distribua outra mão

en: Deal another round
pt_BR: Distribua outra rodada

en: Deal cards.
pt_BR: Distribua cartas.

en: Deal more cards
pt_BR: Distribua mais cartas

en: Deal new cards from the deck
pt_BR: Distribuir novas cartas do baralho

en: Deal next card or cards
pt_BR: Distribui próxima carta ou cartas

en: Deal the cards
pt_BR: Distribua as cartas

en: Deals left:
pt_BR: Distribuições restantes:

en: Deals left: ~a
pt_BR: Distribuições restantes: ~a

en: Diamond Mine
pt_BR: Mina de diamantes

en: Display cards with “%s” card theme
pt_BR: Exibir cartas com o tema “%s”

en: Double click any card to redeal.
pt_BR: Clique duas vezes em qualquer carta para redistribuir.

en: Doublets
pt_BR: Duplos

en: Eagle Wing
pt_BR: Asa de águia

en: Eight Off
pt_BR: Oito fora

en: Elevator
pt_BR: Elevador

en: Eliminator
pt_BR: Eliminador

en: Escalator
pt_BR: Escada rolante

en: Falling Stars
pt_BR: Estrelas cadentes

en: Fill an empty slot.
pt_BR: Preencha uma posição vazia.

en: First Law
pt_BR: Primeira lei

en: Fishing wire makes bad dental floss
pt_BR: Linha de pescar não presta como fio dental

en: Five Foundations
pt_BR: Cinco fundações

en: Fortress
pt_BR: Fortaleza

en: Fortunes
pt_BR: Biscoitos da sorte

en: Forty Thieves
pt_BR: Quarenta ladrões

en: Four Foundations
pt_BR: Quatro fundações

en: Four Suits
pt_BR: Quatro naipes

en: Fourteen
pt_BR: Quatorze

en: FreeCell Solitaire
pt_BR: FreeCell

en: GNOME Solitaire
pt_BR: Paciência do GNOME

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
pt_BR: GPL-3.0+ ou GFDL-1.3-only

en: Gaps
pt_BR: Lacunas

en: General's Patience
pt_BR: Paciência do general

en: Get a hint for your next move
pt_BR: Obtém uma dica para sua próxima jogada

en: Giant
pt_BR: Gigante

en: Gold Mine
pt_BR: Mina de ouro

en: Gypsy
pt_BR: Cigano

en: Have you read the help file?
pt_BR: Você leu o arquivo de ajuda?

en: Help file “%s.%s” not found
pt_BR: O arquivo de ajuda “%s.%s” não foi localizado

en: Helsinki
pt_BR: Helsinquia

en: I could sure use a backrub right about now...
pt_BR: Eu adoraria uma coçadinha nas costas agora…

en: I'm not sure
pt_BR: Não tenho certeza

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
pt_BR: Se você estiver perdido e sozinho numa floresta, abrace uma árvore

en: Install card themes…
pt_BR: Instalar temas de cartas…

en: Install new card themes from the distribution packages repositories
pt_BR: Instala novos temas de cartas pelos repositórios de pacotes da distribuição

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
pt_BR: O fato de uma faixa de pedestres se parecer com uma amarelinha não a torna uma

en: King Albert
pt_BR: Rei Alberto

en: Kings Audience
pt_BR: Plateia do rei

en: Labyrinth
pt_BR: Labirinto

en: Lady Jane
pt_BR: Senhora Jane

en: Look both ways before you cross the street
pt_BR: Olhe para os dois lados antes de atravessar a rua

en: Main game:
pt_BR: Jogo principal:

en: Match the top two cards of the waste.
pt_BR: Coincidir com as duas cartas do topo do descarte.

en: Maze
pt_BR: Labirinto 2

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
pt_BR: Monitores não lhe darão vitamina D -- mas a luz do sol sim…

en: Move %s onto %s.
pt_BR: Mover %s sobre %s.

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
pt_BR: Mova um grupo de cartas para uma posição da mesa vazia

en: Move a card from the reserve onto the empty tableau slot
pt_BR: Mova uma carta da reserva para uma posição vazia da mesa.

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
pt_BR: Mova uma carta ou um grupo de cartas para a posição vazia

en: Move a card to an empty temporary slot
pt_BR: Mova uma carta para uma posição vazia temporária

en: Move a card to the Foundation
pt_BR: Mova uma carta para a fundação

en: Move a king onto an empty tableau slot.
pt_BR: Mova um rei para uma posição vazia na mesa.

en: Move card from waste
pt_BR: Mova a carta para o descarte

en: Move something into the empty Tableau slot
pt_BR: Move algo para a posição vazia na mesa

en: Move something on to an empty reserve
pt_BR: Move algo para uma posição vazia

en: Move something onto an empty right-hand tableau slot
pt_BR: Move algo para uma posição vazia na mão direita da mesa

en: Move something onto an empty tableau slot.
pt_BR: Move algo para a posição vazia na mesa.

en: Move waste back to stock
pt_BR: Devolva o descarte ao monte

en: Move waste on to a reserve slot
pt_BR: Mova o descarte para um monte de reserva

en: Move waste to stock
pt_BR: Mova o descarte para o monte

en: Move ~a onto an empty bottom slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia embaixo.

en: Move ~a onto an empty corner slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia no canto.

en: Move ~a onto an empty edge slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia na ponta.

en: Move ~a onto an empty foundation slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia na fundação.

en: Move ~a onto an empty left slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia na esquerda.

en: Move ~a onto an empty reserve slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição reserva vazia.

en: Move ~a onto an empty right slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia na direita.

en: Move ~a onto an empty slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia.

en: Move ~a onto an empty tableau slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia na mesa.

en: Move ~a onto an empty top slot.
pt_BR: Mova ~a para uma posição vazia no topo.

en: Move ~a onto the ace of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o ás de paus.

en: Move ~a onto the ace of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o ás de ouros.

en: Move ~a onto the ace of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o ás de copas.

en: Move ~a onto the ace of spades.
pt_BR: Mova ~a para o ás de espadas.

en: Move ~a onto the black joker.
pt_BR: Mova ~a para o curinga preto.

en: Move ~a onto the eight of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o oito de paus.

en: Move ~a onto the eight of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o oito de ouros.

en: Move ~a onto the eight of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o oito de copas.

en: Move ~a onto the eight of spades.
pt_BR: Mova ~a para o oito de espadas.

en: Move ~a onto the five of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o cinco de paus.

en: Move ~a onto the five of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o cinco de ouros.

en: Move ~a onto the five of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o cinco de copas.

en: Move ~a onto the five of spades.
pt_BR: Mova ~a para o cinco de espadas.

en: Move ~a onto the foundation.
pt_BR: Mova ~a para a fundação.

en: Move ~a onto the four of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o quatro de paus.

en: Move ~a onto the four of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o quatro de ouros.

en: Move ~a onto the four of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o quatro de copas.

en: Move ~a onto the four of spades.
pt_BR: Mova ~a para o quatro de espadas.

en: Move ~a onto the jack of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o valete de paus.

en: Move ~a onto the jack of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o valete de ouros.

en: Move ~a onto the jack of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o valete de copas.

en: Move ~a onto the jack of spades.
pt_BR: Mova ~a para o valete de espadas.

en: Move ~a onto the king of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o rei de paus.

en: Move ~a onto the king of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o rei de ouros.

en: Move ~a onto the king of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o rei de copas.

en: Move ~a onto the king of spades.
pt_BR: Mova ~a para o rei de espadas.

en: Move ~a onto the nine of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o nove de paus.

en: Move ~a onto the nine of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o nove de ouros.

en: Move ~a onto the nine of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o nove de copas.

en: Move ~a onto the nine of spades.
pt_BR: Mova ~a para o nove de espadas.

en: Move ~a onto the queen of clubs.
pt_BR: Mova ~a para a dama de paus.

en: Move ~a onto the queen of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para a dama de ouros.

en: Move ~a onto the queen of hearts.
pt_BR: Mova ~a para a dama de copas.

en: Move ~a onto the queen of spades.
pt_BR: Mova ~a para a dama de espadas.

en: Move ~a onto the red joker.
pt_BR: Mova ~a para o curinga vermelho.

en: Move ~a onto the reserve.
pt_BR: Mova ~a para a reserva.

en: Move ~a onto the seven of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o sete de paus.

en: Move ~a onto the seven of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o sete de ouros.

en: Move ~a onto the seven of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o sete de copas.

en: Move ~a onto the seven of spades.
pt_BR: Mova ~a para o sete de espadas.

en: Move ~a onto the six of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o seis de paus.

en: Move ~a onto the six of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o seis de ouros.

en: Move ~a onto the six of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o seis de copas.

en: Move ~a onto the six of spades.
pt_BR: Mova ~a para o seis de espadas.

en: Move ~a onto the tableau.
pt_BR: Mova ~a para a mesa.

en: Move ~a onto the ten of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o dez de paus.

en: Move ~a onto the ten of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o dez de ouros.

en: Move ~a onto the ten of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o dez de copas.

en: Move ~a onto the ten of spades.
pt_BR: Mova ~a para o dez de espadas.

en: Move ~a onto the three of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o três de paus.

en: Move ~a onto the three of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o três de ouros.

en: Move ~a onto the three of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o três de copas.

en: Move ~a onto the three of spades.
pt_BR: Mova ~a para o três de espadas.

en: Move ~a onto the two of clubs.
pt_BR: Mova ~a para o dois de paus.

en: Move ~a onto the two of diamonds.
pt_BR: Mova ~a para o dois de ouros.

en: Move ~a onto the two of hearts.
pt_BR: Mova ~a para o dois de copas.

en: Move ~a onto the two of spades.
pt_BR: Mova ~a para o dois de espadas.

en: Move ~a onto the unknown card.
pt_BR: Mova ~a para a carta desconhecida.

en: Multiplier Scoring
pt_BR: Pontuação multiplicadora

en: NAME
pt_BR: NOME

en: Napoleons Tomb
pt_BR: Tumba de Napoleão

en: Neighbor
pt_BR: Vizinho

en: Never blow in a dog's ear
pt_BR: Nunca assopre na orelha de um cachorro

en: No hint available
pt_BR: Não há dicas disponíveis

en: No hint available right now
pt_BR: Nenhuma dica disponível no momento

en: No hint available.
pt_BR: Nenhuma dica disponível.

en: No moves are possible. Undo or start again.
pt_BR: Nenhum movimento é possível. Desfaça ou inicie novamente.

en: No moves.
pt_BR: Sem movimentos.

en: No redeals
pt_BR: Sem redistribuição

en: Odessa is a better game.  Really.
pt_BR: Odessa é um jogo melhor.  Mesmo.

en: One Suit
pt_BR: Um naipe

en: Osmosis
pt_BR: Osmose

en: Peek
pt_BR: Pico

en: Percentage:
pt_BR: Porcentagem:

en: Pick up and drop cards by clicking
pt_BR: Pega e solta as cartas ao clicar

en: Place a two in the leftmost slot of row ~a.
pt_BR: Posiciona um dois no final à esquerda da fileira ~a.

en: Place cards on to the Tableau to form poker hands
pt_BR: Posicione cartas na mesa para formar mãos de pôquer

en: Place something on empty slot
pt_BR: Posicione alguma carta na posição vazia

en: Place the eight of clubs next to the seven of clubs.
pt_BR: Posicione o oito de paus próximo ao sete de paus.

en: Place the eight of diamonds next to the seven of diamonds.
pt_BR: Posicione o oito de ouros próximo ao sete de ouros.

en: Place the eight of hearts next to the seven of hearts.
pt_BR: Posicione o oito de copas próximo ao sete de copas.

en: Place the eight of spades next to the seven of spades.
pt_BR: Posicione o oito de espadas próximo ao sete de espadas.

en: Place the five of clubs next to the four of clubs.
pt_BR: Posicione o cinco de paus próximo ao quatro de paus.

en: Place the five of diamonds next to the four of diamonds.
pt_BR: Posicione o cinco de ouros próximo ao quatro de ouros.

en: Place the five of hearts next to the four of hearts.
pt_BR: Posicione o cinco de copas próximo ao quatro de copas.

en: Place the five of spades next to the four of spades.
pt_BR: Posicione o cinco de espadas próximo ao quatro de espadas.

en: Place the four of clubs next to the three of clubs.
pt_BR: Posicione o quatro de paus próximo ao três de paus.

en: Place the four of diamonds next to the three of diamonds.
pt_BR: Posicione o quatro de ouros próximo ao três de ouros.

en: Place the four of hearts next to the three of hearts.
pt_BR: Posicione o quatro de copas próximo ao três de copas.

en: Place the four of spades next to the three of spades.
pt_BR: Posicione o quatro de espadas próximo ao três de espadas.

en: Place the jack of clubs next to the ten of clubs.
pt_BR: Posicione o valete de paus próximo ao dez de paus.

en: Place the jack of diamonds next to the ten of diamonds.
pt_BR: Posicione o valete de ouros próximo ao dez de ouros.

en: Place the jack of hearts next to the ten of hearts.
pt_BR: Posicione o valete de copas próximo ao dez de copas.

en: Place the jack of spades next to the ten of spades.
pt_BR: Posicione o valete de espadas próximo ao dez de espadas.

en: Place the king of clubs next to the queen of clubs.
pt_BR: Posicione o rei de paus próximo a dama de paus.

en: Place the king of diamonds next to the queen of diamonds.
pt_BR: Posicione o rei de ouros próximo a dama de ouros.

en: Place the king of hearts next to the queen of hearts.
pt_BR: Posicione o rei de copas próximo a dama de copas.

en: Place the king of spades next to the queen of spades.
pt_BR: Posicione o rei de espadas próximo a dama de espadas.

en: Place the nine of clubs next to the eight of clubs.
pt_BR: Posicione o nove de paus próximo ao oito de paus.

en: Place the nine of diamonds next to the eight of diamonds.
pt_BR: Posicione o nove de ouros próximo ao oito de ouros.

en: Place the nine of hearts next to the eight of hearts.
pt_BR: Posicione o nove de copas próximo ao oito de copas.

en: Place the nine of spades next to the eight of spades.
pt_BR: Posicione o nove de espadas próximo ao oito de espadas.

en: Place the queen of clubs next to the jack of clubs.
pt_BR: Posicione a dama de paus próximo ao valete de paus.

en: Place the queen of diamonds next to the jack of diamonds.
pt_BR: Posicione a dama de ouros próximo ao valete de ouros.

en: Place the queen of hearts next to the jack of hearts.
pt_BR: Posicione a dama de copas próximo ao valete de copas.

en: Place the queen of spades next to the jack of spades.
pt_BR: Posicione a dama de espadas próximo ao valete de espadas.

en: Place the seven of clubs next to the six of clubs.
pt_BR: Posicione o sete de paus próximo ao seis de paus.

en: Place the seven of diamonds next to the six of diamonds.
pt_BR: Posicione o sete de ouros próximo ao seis de ouros.

en: Place the seven of hearts next to the six of hearts.
pt_BR: Posicione o sete de copas próximo ao seis de copas.

en: Place the seven of spades next to the six of spades.
pt_BR: Posicione o sete de espadas próximo ao seis de espadas.

en: Place the six of clubs next to the five of clubs.
pt_BR: Posicione o seis de paus próximo ao nove de paus.

en: Place the six of diamonds next to the five of diamonds.
pt_BR: Posicione o seis de ouros próximo ao cinco de ouros.

en: Place the six of hearts next to the five of hearts.
pt_BR: Posicione o seis de copas próximo ao cinco de copas.

en: Place the six of spades next to the five of spades.
pt_BR: Posicione o seis de espadas próximo ao cinco de espadas.

en: Place the ten of clubs next to the nine of clubs.
pt_BR: Posicione o dez de paus próximo ao nove de paus.

en: Place the ten of diamonds next to the nine of diamonds.
pt_BR: Posicione o dez de ouros próximo ao nove de ouros.

en: Place the ten of hearts next to the nine of hearts.
pt_BR: Posicione o dez de copas próximo ao nove de copas.

en: Place the ten of spades next to the nine of spades.
pt_BR: Posicione o dez de espadas próximo ao nove de espadas.

en: Place the three of clubs next to the two of clubs.
pt_BR: Posicione o três de paus próximo ao dois de paus.

en: Place the three of diamonds next to the two of diamonds.
pt_BR: Posicione o três de ouros próximo ao dois de ouros.

en: Place the three of hearts next to the two of hearts.
pt_BR: Posicione o três de copas próximo ao dois de copas.

en: Place the three of spades next to the two of spades.
pt_BR: Posicione o três de espadas próximo ao dois de espadas.

en: Place the two of clubs next to the ace of clubs.
pt_BR: Posicione o dois de paus próximo ao ás de paus.

en: Place the two of diamonds next to the ace of diamonds.
pt_BR: Posicione o dois de ouros próximo ao ás de ouros.

en: Place the two of hearts next to the ace of hearts.
pt_BR: Posicione o dois de copas próximo ao ás de copas.

en: Place the two of spades next to the ace of spades.
pt_BR: Posicione o dois de espadas próximo ao ás de espadas.

en: Plait
pt_BR: Trança

en: Play a card to foundation.
pt_BR: Mova uma carta para a fundação.

en: Play a different game
pt_BR: Joga um jogo diferente

en: Play many different solitaire games
pt_BR: Jogue muitos jogos diferentes de paciência

en: Play “%s”
pt_BR: Jogar “%s”

en: Please fill in empty pile first.
pt_BR: Por favor preencha a pilha vazia primeiro.

en: Please report this bug to the developers.
pt_BR: Por favor, relate este erro aos desenvolvedores.

en: Poker
pt_BR: Pôquer

en: Progressive Rounds
pt_BR: Rodadas progressivas

en: Randomly Placed Gaps on Redeal
pt_BR: Lacunas posicionadas aleatoriamente ao redistribuir

en: Redeal.
pt_BR: Redistribuir.

en: Redeals left:
pt_BR: Redistribuições restantes:

en: Redeals left: ~a
pt_BR: Redistribuições restantes: ~a

en: Redheads
pt_BR: Ruivas

en: Redo the undone move
pt_BR: Refaz o movimento desfeito

en: Remove the ace of clubs.
pt_BR: Remova o ás de paus.

en: Remove the ace of diamonds.
pt_BR: Remova o ás de ouros.

en: Remove the ace of hearts.
pt_BR: Remova o ás de copas.

en: Remove the ace of spades.
pt_BR: Remova o ás de espadas.

en: Remove the aces
pt_BR: Remova os ases

en: Remove the black joker.
pt_BR: Remova o curinga preto.

en: Remove the eight of clubs.
pt_BR: Remova o oito de paus.

en: Remove the eight of diamonds.
pt_BR: Remova o oito de ouros.

en: Remove the eight of hearts.
pt_BR: Remova o oito de copas.

en: Remove the eight of spades.
pt_BR: Remova o oito de espadas.

en: Remove the eights
pt_BR: Remova os oitos

en: Remove the five of clubs.
pt_BR: Remova o cinco de paus.

en: Remove the five of diamonds.
pt_BR: Remova o cinco de ouros.

en: Remove the five of hearts.
pt_BR: Remova o cinco de copas.

en: Remove the five of spades.
pt_BR: Remova o cinco de espadas.

en: Remove the fives
pt_BR: Remova os cincos

en: Remove the four of clubs.
pt_BR: Remova o quatro de paus.

en: Remove the four of diamonds.
pt_BR: Remova o quatro de ouros.

en: Remove the four of hearts.
pt_BR: Remova o quatro de copas.

en: Remove the four of spades.
pt_BR: Remova o quatro de espadas.

en: Remove the fours
pt_BR: Remova os quatros

en: Remove the jack of clubs.
pt_BR: Remova o valete de paus.

en: Remove the jack of diamonds.
pt_BR: Remova o valete de ouros.

en: Remove the jack of hearts.
pt_BR: Remova o valete de copas.

en: Remove the jack of spades.
pt_BR: Remova o valete de espadas.

en: Remove the jacks
pt_BR: Remova os valetes

en: Remove the king of clubs.
pt_BR: Remova o rei de paus.

en: Remove the king of diamonds.
pt_BR: Remova o rei de ouros.

en: Remove the king of hearts.
pt_BR: Remova o rei de copas.

en: Remove the king of spades.
pt_BR: Remova o rei de espadas.

en: Remove the kings
pt_BR: Remova os reis

en: Remove the nine of clubs.
pt_BR: Remova o nove de paus.

en: Remove the nine of diamonds.
pt_BR: Remova o nove de ouros.

en: Remove the nine of hearts.
pt_BR: Remova o nove de copas.

en: Remove the nine of spades.
pt_BR: Remova o nove de espadas.

en: Remove the nines
pt_BR: Remova os noves

en: Remove the queen of clubs.
pt_BR: Remova o dama de paus.

en: Remove the queen of diamonds.
pt_BR: Remova o dama de ouros.

en: Remove the queen of hearts.
pt_BR: Remova o dama de copas.

en: Remove the queen of spades.
pt_BR: Remova o dama de espadas.

en: Remove the queens
pt_BR: Remova as damas

en: Remove the red joker.
pt_BR: Remova o curinga vermelho.

en: Remove the seven of clubs.
pt_BR: Remova o sete de paus.

en: Remove the seven of diamonds.
pt_BR: Remova o sete de ouros.

en: Remove the seven of hearts.
pt_BR: Remova o sete de copas.

en: Remove the seven of spades.
pt_BR: Remova o sete de espadas.

en: Remove the sevens
pt_BR: Remova os setes

en: Remove the six of clubs.
pt_BR: Remova o seis de paus.

en: Remove the six of diamonds.
pt_BR: Remova o seis de ouros.

en: Remove the six of hearts.
pt_BR: Remova o seis de copas.

en: Remove the six of spades.
pt_BR: Remova o seis de espadas.

en: Remove the sixes
pt_BR: Remova os seis

en: Remove the ten of clubs.
pt_BR: Remova o dez de paus.

en: Remove the ten of diamonds.
pt_BR: Remova o dez de ouros.

en: Remove the ten of hearts.
pt_BR: Remova o dez de copas.

en: Remove the ten of spades.
pt_BR: Remova o dez de espadas.

en: Remove the tens
pt_BR: Remova os dez

en: Remove the three of clubs.
pt_BR: Remova o três de paus.

en: Remove the three of diamonds.
pt_BR: Remova o três de ouros.

en: Remove the three of hearts.
pt_BR: Remova o três de copas.

en: Remove the three of spades.
pt_BR: Remova o três de espadas.

en: Remove the threes
pt_BR: Remova os três

en: Remove the two of clubs.
pt_BR: Remova o dois de paus.

en: Remove the two of diamonds.
pt_BR: Remova o dois de ouros.

en: Remove the two of hearts.
pt_BR: Remova o dois de copas.

en: Remove the two of spades.
pt_BR: Remova o dois de espadas.

en: Remove the twos
pt_BR: Remova os dois

en: Remove the unknown card.
pt_BR: Remova a carta desconhecida.

en: Reserve left:
pt_BR: Reserva restante:

en: Reshuffle cards
pt_BR: Reembaralhar as cartas

en: Restart the game
pt_BR: Reinicia o jogo

en: Return cards to stock
pt_BR: Devolva as cartas ao monte

en: Royal East
pt_BR: Leste Real

en: S_tatistics
pt_BR: _Estatísticas

en: Same suit
pt_BR: Mesmo naipe

en: Score:
pt_BR: Pontuação:

en: Scorpion
pt_BR: Escorpião

en: Select Game
pt_BR: Selecionar jogo

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
pt_BR: Selecione uma carta da reserva para a primeira pilha de fundação

en: Select the game type to play
pt_BR: Selecione o tipo de jogo a ser jogado

en: Show gameplay statistics
pt_BR: Mostra estatísticas dos jogos

en: Show or hide statusbar
pt_BR: Mostra ou oculta a barra de status

en: Show or hide the toolbar
pt_BR: Mostra ou oculta a barra de ferramentas

en: Shuffle mode
pt_BR: Modo embaralhado

en: Signora
pt_BR: Senhora

en: Single card deals
pt_BR: Distribuição única

en: Sir Tommy
pt_BR: Senhor Tommy

en: Six Foundations
pt_BR: Seis fundações

en: Solitaire
pt_BR: Paciência

en: Spider
pt_BR: Aranha

en: Spider Three Decks
pt_BR: Aranha três baralhos

en: Spiderette
pt_BR: Aranhiço

en: Start a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

en: Start card:
pt_BR: Carta inicial:

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Stock left:
pt_BR: Restantes no monte:

en: Stock left: 0
pt_BR: Restantes no monte: 0

en: Stock left: ~a
pt_BR: Restantes no monte: ~a

en: Stock remaining: ~a
pt_BR: Restantes no monte: ~a

en: Straight Up
pt_BR: Para cima

en: Streets And Alleys
pt_BR: Ruas e becos

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Ten Across
pt_BR: Dez atravessados

en: Terrace
pt_BR: Terraço

en: The game has no solution. Undo or start again.
pt_BR: O jogo não tem solução. Desfaça ou inicie novamente.

en: There are no more moves
pt_BR: Não há mais movimentos válidos

en: Thieves
pt_BR: Ladrões

en: Thirteen
pt_BR: Treze

en: This game does not have hint support yet.
pt_BR: Este jogo ainda não tem suporte a dicas.

en: This game is unable to provide a hint.
pt_BR: Este jogo não é capaz de fornecer uma dica.

en: This usually occurs when you run an older version of Aisleriot which does not have the game you last played. The default game, Klondike, is being started instead.
pt_BR: Isso geralmente ocorre quando você executa uma versão mais antiga do Aisleriot que não tenha o último jogo que você jogou. O jogo padrão, Klondike, será iniciado no lugar dele.

en: Three card deals
pt_BR: Distribuir três cartas

en: Thumb And Pouch
pt_BR: Polegar e bolsa

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
pt_BR: Torniquetes não são recomendados, exceto em caso de grande emergência

en: Treize
pt_BR: Treze 2

en: Triple Peaks
pt_BR: Picos triplos

en: Try dealing a row of cards
pt_BR: Tente distribuir uma sequência de cartas

en: Try moving a card to the reserve
pt_BR: Tente mover uma carta para a reserva

en: Try moving card piles around
pt_BR: Tente mover pilhas de cartas

en: Try moving cards down from the foundation
pt_BR: Tente tirar cartas da fundação

en: Try moving cards down from the foundations.
pt_BR: Tente mover as cartas para baixo das fundações.

en: Try rearranging the cards
pt_BR: Tente rearranjar as cartas

en: Turn over the top card of the stock.
pt_BR: Vire a carta do topo do monte.

en: Two Suits
pt_BR: Dois naipes

en: Undo the last move
pt_BR: Desfaz o último movimento

en: Undo until there are enough cards to fill all tableau piles
pt_BR: Desfaça até que existam cartas suficientes para preencher todas as pilhas da mesa

en: Union Square
pt_BR: Praça da união

en: Unknown color
pt_BR: Cor desconhecida

en: Unknown value
pt_BR: Valor desconhecido

en: Unlimited redeals
pt_BR: Redistribuições ilimitadas

en: Valentine
pt_BR: Valentino

en: View help for Aisleriot
pt_BR: Vê a ajuda para o Aisleriot

en: View help for this game
pt_BR: Vê a ajuda para este jogo

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
pt_BR: Caso não tenha um grampeador, um grampo e uma régua quebram o galho

en: Whether or not to play event sounds
pt_BR: Reproduz os sons dos eventos

en: Whether the window is fullscreen
pt_BR: Exibir a janela em tela cheia

en: Whether the window is maximized
pt_BR: Exibir a janela maximizada

en: Whitehead
pt_BR: Cabeça branca

en: Will O The Wisp
pt_BR: Desejo do Wisp

en: Window height
pt_BR: Altura da janela

en: Window width
pt_BR: Largura da janela

en: Wins
pt_BR: Vitórias

en: Wins:
pt_BR: Vitórias:

en: Wood
pt_BR: Floresta

en: Worst:
pt_BR: Pior:

en: You are searching for a five.
pt_BR: Você está procurando por um cinco.

en: You are searching for a four.
pt_BR: Você está procurando por um quatro.

en: You are searching for a jack.
pt_BR: Você está procurando por um valete.

en: You are searching for a king.
pt_BR: Você está procurando por um rei.

en: You are searching for a nine.
pt_BR: Você está procurando por um nove.

en: You are searching for a queen.
pt_BR: Você está procurando por uma dama.

en: You are searching for a seven.
pt_BR: Você está procurando por um sete.

en: You are searching for a six.
pt_BR: Você está procurando por um seis.

en: You are searching for a ten.
pt_BR: Você está procurando por um dez.

en: You are searching for a three.
pt_BR: Você está procurando por um três.

en: You are searching for a two.
pt_BR: Você está procurando por um dois.

en: You are searching for an ace.
pt_BR: Você está procurando por um ás.

en: You are searching for an eight.
pt_BR: Você está procurando por um oito.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pt_BR: Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU junto com este programa. Caso contrário, veja <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: _Card Style
pt_BR: Estilo da _carta

en: _Click to Move
pt_BR: _Clique para mover

en: _Contents
pt_BR: S_umário

en: _Control
pt_BR: _Controle

en: _Deal
pt_BR: _Distribuir

en: _Don't report
pt_BR: _Não relatar

en: _Fullscreen
pt_BR: _Tela cheia

en: _Game
pt_BR: _Jogo

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _Hint
pt_BR: _Dica

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: A_talhos de teclado

en: _Leave Fullscreen
pt_BR: Sair da tela c_heia

en: _New
pt_BR: _Novo

en: _New Game
pt_BR: _Novo jogo

en: _Pause
pt_BR: _Pausar

en: _Recently Played
pt_BR: Jogados _recentemente

en: _Redo Move
pt_BR: _Refazer movimento

en: _Report
pt_BR: _Relatar

en: _Reset
pt_BR: _Restaurar

en: _Restart
pt_BR: _Reiniciar

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Select Game…
pt_BR: _Selecionar jogo…

en: _Sound
pt_BR: _Som

en: _Statusbar
pt_BR: Barra de _status

en: _Toolbar
pt_BR: Barra de _ferramentas

en: _Undo Move
pt_BR: _Desfazer movimento

en: _View
pt_BR: _Ver

en: ace
pt_BR: ás

en: ace of clubs
pt_BR: ás de paus

en: ace of diamonds
pt_BR: ás de ouros

en: ace of hearts
pt_BR: ás de copas

en: ace of spades
pt_BR: ás de espadas

en: an empty slot
pt_BR: uma posição vazia

en: black joker
pt_BR: curinga preto

[ctx: card symbol]
en: JOKER
pt_BR: CURINGA

en: eight
pt_BR: oito

en: eight of clubs
pt_BR: oito de paus

en: eight of diamonds
pt_BR: oito de ouros

en: eight of hearts
pt_BR: oito de copas

en: eight of spades
pt_BR: oito de espadas

en: face-down card
pt_BR: carta virada para baixo

en: five
pt_BR: cinco

en: five of clubs
pt_BR: cinco de paus

en: five of diamonds
pt_BR: cinco de ouros

en: five of hearts
pt_BR: cinco de copas

en: five of spades
pt_BR: cinco de espadas

en: four
pt_BR: quatro

en: four of clubs
pt_BR: quatro de paus

en: four of diamonds
pt_BR: quatro de ouros

en: four of hearts
pt_BR: quatro de copas

en: four of spades
pt_BR: quatro de espadas

en: jack
pt_BR: valete

en: jack of clubs
pt_BR: valete de paus

en: jack of diamonds
pt_BR: valete de ouros

en: jack of hearts
pt_BR: valete de copas

en: jack of spades
pt_BR: valete de espadas

en: king
pt_BR: rei

en: king of clubs
pt_BR: rei de paus

en: king of diamonds
pt_BR: rei de ouros

en: king of hearts
pt_BR: rei de copas

en: king of spades
pt_BR: rei de espadas

en: nine
pt_BR: nove

en: nine of clubs
pt_BR: nove de paus

en: nine of diamonds
pt_BR: nove de ouros

en: nine of hearts
pt_BR: nove de copas

en: nine of spades
pt_BR: nove de espadas

en: queen
pt_BR: dama

en: queen of clubs
pt_BR: dama de paus

en: queen of diamonds
pt_BR: dama de ouros

en: queen of hearts
pt_BR: dama de copas

en: queen of spades
pt_BR: dama de espadas

en: red joker
pt_BR: curinga vermelho

en: seven
pt_BR: sete

en: seven of clubs
pt_BR: sete de paus

en: seven of diamonds
pt_BR: sete de ouros

en: seven of hearts
pt_BR: sete de copas

en: seven of spades
pt_BR: sete de espadas

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pt_BR: Fechar janela

[ctx: shortcut window]
en: Deal
pt_BR: Distribui

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Redo
pt_BR: Refaz

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Show Help for this game
pt_BR: Mostra a ajuda para este jogo

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Show a hint
pt_BR: Mostra uma dica

[ctx: shortcut window]
en: Start a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

[ctx: shortcut window]
en: Undo
pt_BR: Desfaz

en: six
pt_BR: seis

en: six of clubs
pt_BR: seis de paus

en: six of diamonds
pt_BR: seis de ouros

en: six of hearts
pt_BR: seis de copas

en: six of spades
pt_BR: seis de espadas

[ctx: slot hint]
en: %s on chooser
pt_BR: %s no seletor

[ctx: slot hint]
en: %s on foundation
pt_BR: %s na fundação

[ctx: slot hint]
en: %s on reserve
pt_BR: %s na reserva

[ctx: slot hint]
en: %s on stock
pt_BR: %s no monte

[ctx: slot hint]
en: %s on tableau
pt_BR: %s no tabuleiro

[ctx: slot hint]
en: %s on waste
pt_BR: %s no descarte

[ctx: slot type]
en: chooser
pt_BR: seletor

[ctx: slot type]
en: foundation
pt_BR: fundação

[ctx: slot type]
en: reserve
pt_BR: reserva

[ctx: slot type]
en: stock
pt_BR: monte

[ctx: slot type]
en: tableau
pt_BR: tabuleiro

[ctx: slot type]
en: waste
pt_BR: descarte

en: solitaire;cards;klondike;spider;freecell;patience;
pt_BR: solitário;paciência;cartas;klondike;aranha;freecell;

en: something
pt_BR: algo

en: ten
pt_BR: dez

en: ten of clubs
pt_BR: dez de paus

en: ten of diamonds
pt_BR: dez de ouros

en: ten of hearts
pt_BR: dez de copas

en: ten of spades
pt_BR: dez de espadas

en: the ace of clubs
pt_BR: o ás de paus

en: the ace of diamonds
pt_BR: o ás de ouros

en: the ace of hearts
pt_BR: o ás de copas

en: the ace of spades
pt_BR: o ás de espadas

en: the black joker
pt_BR: o curinga preto

en: the eight of clubs
pt_BR: o oito de paus

en: the eight of diamonds
pt_BR: o oito de ouros

en: the eight of hearts
pt_BR: o oito de copas

en: the eight of spades
pt_BR: o oito de espadas

en: the five of clubs
pt_BR: o cinco de paus

en: the five of diamonds
pt_BR: o cinco de ouros

en: the five of hearts
pt_BR: o cinco de copas

en: the five of spades
pt_BR: o cinco de espadas

en: the foundation
pt_BR: a fundação

en: the four of clubs
pt_BR: o quatro de paus

en: the four of diamonds
pt_BR: o quatro de ouros

en: the four of hearts
pt_BR: o quatro de copas

en: the four of spades
pt_BR: o quatro de espadas

en: the jack of clubs
pt_BR: o valete de paus

en: the jack of diamonds
pt_BR: o valete de ouros

en: the jack of hearts
pt_BR: o valete de copas

en: the jack of spades
pt_BR: o valete de espadas

en: the king of clubs
pt_BR: o rei de paus

en: the king of diamonds
pt_BR: o rei de ouros

en: the king of hearts
pt_BR: o rei de copas

en: the king of spades
pt_BR: o rei de espadas

en: the nine of clubs
pt_BR: o nove de paus

en: the nine of diamonds
pt_BR: o nove de ouros

en: the nine of hearts
pt_BR: o nove de copas

en: the nine of spades
pt_BR: o nove de espadas

en: the queen of clubs
pt_BR: a dama de paus

en: the queen of diamonds
pt_BR: a dama de ouros

en: the queen of hearts
pt_BR: a dama de copas

en: the queen of spades
pt_BR: a dama de espadas

en: the red joker
pt_BR: o curinga vermelho

en: the seven of clubs
pt_BR: o sete de paus

en: the seven of diamonds
pt_BR: o sete de ouros

en: the seven of hearts
pt_BR: o sete de copas

en: the seven of spades
pt_BR: o sete de espadas

en: the six of clubs
pt_BR: o seis de paus

en: the six of diamonds
pt_BR: o seis de ouros

en: the six of hearts
pt_BR: o seis de copas

en: the six of spades
pt_BR: o seis de espadas

en: the ten of clubs
pt_BR: o dez de paus

en: the ten of diamonds
pt_BR: o dez de ouros

en: the ten of hearts
pt_BR: o dez de copas

en: the ten of spades
pt_BR: o dez de espadas

en: the three of clubs
pt_BR: o três de paus

en: the three of diamonds
pt_BR: o três de ouros

en: the three of hearts
pt_BR: o três de copas

en: the three of spades
pt_BR: o três de espadas

en: the two of clubs
pt_BR: o dois de paus

en: the two of diamonds
pt_BR: o dois de ouros

en: the two of hearts
pt_BR: o dois de copas

en: the two of spades
pt_BR: o dois de espadas

en: the unknown card
pt_BR: a carta desconhecida

en: three
pt_BR: três

en: three of clubs
pt_BR: três de paus

en: three of diamonds
pt_BR: três de ouros

en: three of hearts
pt_BR: três de copas

en: three of spades
pt_BR: três de espadas

en: two
pt_BR: dois

en: two of clubs
pt_BR: dois de paus

en: two of diamonds
pt_BR: dois de ouros

en: two of hearts
pt_BR: dois de copas

en: two of spades
pt_BR: dois de espadas
