clutter master - en to ro translation catalogue (664 entries)

en: %s compilation failed: %s
ro: Compilarea %s a eșuat: %s

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
ro: O listă de atribute de stil pentru a fi aplicate conținutului actorului

en: Accept Focus
ro: Acceptă focalizare

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Activatable
ro: Activabil

en: Add an effect to be applied on the actor
ro: Adaugă un efect pentru a fi aplicat pe actor

en: Adds a constraint to the actor
ro: Adaugă o constrângere actorului

en: Adds an action to the actor
ro: Adaugă o acțiune la actor

en: Align Axis
ro: Axă de aliniere

en: Alignment of the actor’s content
ro: Alinierea conținutului actorului

en: Allocate extra space for the child
ro: Alocă spațiu adițional pentru copil

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
ro: Alocă spațiu în plus pentru copilul de pe axa orizontală

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
ro: Alocă spațiu în plus pentru copilul de pe axa verticală

en: Allocation
ro: Alocare

en: Alpha
ro: Alfa

en: Alpha Object to drive the behaviour
ro: Obiect alfa care conduce comportamentul

en: Alpha value
ro: Valoarea alfa

en: Alpha value as computed by the alpha
ro: Opacitatea calculată de către alfa

en: Anchor Gravity
ro: Gravitația ancorei

en: Anchor X
ro: Ancora X

en: Anchor Y
ro: Ancora Y

en: Angle Begin
ro: Valoarea de început a unghiului

en: Angle End
ro: Valoarea de sfârșit a unghiului

en: Angle x tilt
ro: Înclinarea unghiului x

en: Angle y tilt
ro: Înclinarea unghiului y

en: Angle z tilt
ro: Înclinarea unghiului z

en: Animatable
ro: Se poate anima

en: Attributes
ro: Atribute

en: Audio Volume
ro: Volum audio

en: Auto Resize
ro: Redimensionare automată

en: Auto Reverse
ro: Inversare automată

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
ro: Sincronizează automat dimensiunea actorului la dimensiunile pixbuf-ului de la bază

en: Automatic Updates
ro: Actualizări automate

en: Axis
ro: Axă

en: Axis of rotation
ro: Axă de rotație

en: Back Material
ro: Materialul din spate

en: Backend
ro: Suport

en: Background Color Set
ro: Culoare de fundal stabilită

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Border Color
ro: Culoare contur

en: Border Width
ro: Lățime contur

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Buffer
ro: Preîncărcare

en: Buffer Fill
ro: Umplere memorie tampon

en: Can Seek
ro: Poate fi derulat

en: Center
ro: Centru

en: Center X
ro: Coordonata X a centrului

en: Center Y
ro: Coordonata Y a centrului

en: Center Z
ro: Coordonata Z a centrului

en: Center of ellipse
ro: Centrul elipsei

en: Center point for rotation around the Z axis
ro: Punct central pentru rotația în jurul axei Z

en: Child Transform
ro: Transformare de inferiori

en: Child Transform Set
ro: Set de transformare a inferiorilor

en: Children transformation matrix
ro: Matrice de transformare a inferiorilor

en: Clip
ro: Decupează

en: Clip Rectangle
ro: Decupează dreptunghi

en: Clip to Allocation
ro: Decupează la alocare

en: Clutter Options
ro: Configurări Clutter

en: Clutter debugging flags to set
ro: Marcaje de depanare Clutter de setat

en: Clutter debugging flags to unset
ro: Marcaje de depanare Clutter de dezactivat

en: Cogl Material
ro: Material Cogl

en: Cogl Texture
ro: Textură Cogl

en: Color
ro: Culoare

en: Color Set
ro: Culoare setată

en: Color of the font used by the text
ro: Culoarea fontului folosit de către text

en: Column Homogeneous
ro: Coloană omogenă

en: Column Number
ro: Numărul coloanei

en: Column Spacing
ro: Spațiere coloane

en: Column Span
ro: Întindere coloane

en: Column spacing
ro: Spațiere coloane

en: Compiled
ro: Compilat

en: Constrains the dragging to a rectangle
ro: Constrânge tragerea la un dreptunghi

en: Constraints
ro: Constrângeri

en: Constraints the dragging to an axis
ro: Constrânge tragerea la o singură axă

en: Constraints the panning to an axis
ro: Constrânge vizualizarea la o axă

en: Constraints the zoom to an axis
ro: Constrânge focalizarea la o axă

en: Content
ro: Conținut

en: Content Box
ro: Cutie de conținut

en: Content Gravity
ro: Gravitație conținut

en: Content Repeat
ro: Repetare de conținut

en: Control how line-wrapping is done
ro: Controlează modul de rupere a liniilor

en: Coordinate
ro: Coordonată

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
ro: Nu s-a putut găsi un CoglWinsys potrivit pentru un GdkDisplay de tipul %s

en: Could not initialize Gdk
ro: Nu s-a putut inițializa Gdk

en: Current progress of the playback
ro: Progresul curent al redării

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
ro: Starea setată, (posibil ca tranziția la această stare să nu fie completă)

en: Cursor Color
ro: Culoare cursor

en: Cursor Color Set
ro: Culoarea cursorului setată

en: Cursor Position
ro: Poziție cursor

en: Cursor Size
ro: Dimensiune cursor

en: Cursor Visible
ro: Cursor vizibil

en: Deceleration
ro: Decelerare

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
ro: Decodifică fișierele într-un fir de execuție pentru a reduce blocarea la încărcarea imaginilor de pe disc

en: Default frame rate
ro: Frecvență cadre implicită

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
ro: Alinierea orizontală implicită pentru actorii din interiorul administratorului de poziționare

en: Default transition duration
ro: Durația de tranziție implicită

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
ro: Alinierea verticală implicită pentru actorii din interiorul administratorului de poziționare

en: Delay
ro: Întârziere

en: Delay before start
ro: Întârzierea dinaintea începutului

en: Delegate object for painting the actor’s content
ro: Desemnați obiectul pentru pictarea conținutului actorului

en: Depth
ro: Adâncime

en: Destroyed
ro: Distrusă

en: Detach the transition when completed
ro: Detașează tranziția când s-a completat

en: Device Manager
ro: Administrator de dispozitive

en: Device Mode
ro: Mod dispozitiv

en: Device Type
ro: Tip dispozitiv

en: Direction
ro: Direcție

en: Direction for the text
ro: Direcția textului

en: Direction of rotation
ro: Direcția rotației

en: Direction of the text
ro: Direcția textului

en: Direction of the timeline
ro: Direcția cronologiei

en: Disable Slicing
ro: Dezactivează împărțirea în bucăți mai mici

en: Disable XInput support
ro: Dezactivează suportul XInput

en: Disable mipmapping on text
ro: Dezactivează maparea MIP pe text

en: Double Click Distance
ro: Distanță dublu-clic

en: Double Click Time
ro: Timp dublu-clic

en: Drag Area
ro: Zona de tragere

en: Drag Area Set
ro: Zona de tragere stabilită

en: Drag Axis
ro: Axa de tragere

en: Drag Handle
ro: Identificatorul de tragere

en: Drag Threshold
ro: Prag pentru tragere

en: Duration
ro: Durată

en: Duration of the animation, in milliseconds
ro: Durata animației, în milisecunde

en: Duration of the timeline in milliseconds
ro: Durata cronologiei, în milisecunde

en: Easing Duration
ro: Durata atenuării

en: Easing Mode
ro: Modul de atenuare

en: Editable
ro: Editabil

en: Effect
ro: Efect

en: Ellipsize
ro: Prescurtare

en: Enable accessibility
ro: Activează accesibilitatea

en: Enabled
ro: Activat

en: End Angle
ro: Unghiul de sfârșit

en: End Depth
ro: Adâncimea de sfârșit

en: Expand
ro: Extinde

en: Extra space at the bottom
ro: Spațiu extra în partea de jos

en: Extra space at the left
ro: Spațiu extra la stânga

en: Extra space at the right
ro: Spațiu extra la dreapta

en: Extra space at the top
ro: Spațiu extra în partea de sus

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
ro: Factor aplicat momentului atunci când se începe etapa de interpolare

en: Failed to load the image data
ro: Nu s-au putut încărca imaginile

en: Filename
ro: Denumire fișier

en: Filename Set
ro: Fișier setat

en: Filter Quality
ro: Calitatea filtrului

en: Final Value
ro: Valoarea finală

en: Final angle
ro: Unghiul final

en: Final depth to apply
ro: Adâncimea aplicată la final

en: Final opacity level
ro: Nivelul final de opacitate

en: Final scale on the X axis
ro: Scalarea finală pe axa X

en: Final scale on the Y axis
ro: Scalarea finală pe axa Y

en: Final value of the interval
ro: Valoarea finală a intervalului

en: First Child
ro: Primul inferior

en: Fixed X
ro: Coordonata X fixată

en: Fixed Y
ro: Coordonata Y fixată

en: Fixed position set
ro: Poziție fixă setată

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
ro: Indicator ce controlează când să se aplatizeze actorul într-o singură imagine

en: Fog
ro: Ceață

en: Font Antialias
ro: Antialias font

en: Font Color
ro: Culoare font

en: Font DPI
ro: DPI font

en: Font Description
ro: Descriere font

en: Font Hint Style
ro: Stil hinting font

en: Font Hinting
ro: Hinting font

en: Font Name
ro: Numele fontului

en: Font Subpixel Order
ro: Ordinul fontului la nivel de subpixel

en: Fontconfig configuration timestamp
ro: Marcaj de timp pentru configurația fontconfig

en: Forced X position of the actor
ro: Poziția X forțată a actorului

en: Forced Y position of the actor
ro: Poziția Y forțată a actorului

en: Forced minimum height request for the actor
ro: Cerere pentru înălțime minimă forțată a actorului

en: Forced minimum width request for the actor
ro: Cerere pentru lățime minimă forțată a actorului

en: Forced natural height request for the actor
ro: Cerere pentru înălțime naturală forțată a actorului

en: Forced natural width request for the actor
ro: Cerere pentru lățime naturală forțată a actorului

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
ro: Forțează textura de la bază să fie singulară și nu obținută din texturi mai mici (ce ocupa mai puțin spațiu)

en: Fragment Source
ro: Sursa fragmentului

en: From Edge
ro: Muchia sursă

en: Fullscreen Set
ro: Pe tot ecranul

en: Has Border
ro: Are contur

en: Has Clip
ro: Are decupaj

en: Has Cursor
ro: Are cursor

en: Has Pointer
ro: Are indicator

en: Height
ro: Înălțime

en: Height of ellipse
ro: Înălțimea elipsei

en: Height of the actor
ro: Înălțimea actorului

en: Held
ro: Reținut

en: Homogeneous
ro: Omogenă

en: Horizontal Alignment
ro: Aliniere orizontală

en: Horizontal Drag Threshold
ro: Pragul pentru tragere pe orizontală

en: Horizontal Expand
ro: Extindere orizontală

en: Horizontal Fill
ro: Umplere orizontală

en: Horizontal Tiles
ro: Dale orizontale

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
ro: Alinierea orizontală pentru actorul din interiorul administratorului de poziționare

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
ro: Alinierea orizontală a actorului în celulă

en: Horizontal repeat
ro: Duplicare orizontală

en: Horizontal scale center
ro: Centrul de scalare orizontal

en: How long to show the last input character in hidden entries
ro: Cât de mult timp să se afișeze ultimul caracter introdus în intrările ascunse

en: How many times the timeline should repeat
ro: De câte ori ar trebui să se repete cronologia

en: How the timeline should compute the progress
ro: Cum ar trebui să calculeze progresul cronologia

en: Id
ro: Identificator

en: If TRUE, the columns are all the same width
ro: Dacă este ADEVĂRAT, toate coloanele au aceeași lățime

en: If TRUE, the rows are all the same height
ro: Dacă este ADEVĂRAT, toate rândurile au aceeași înălțime

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
ro: Dacă redirecționările ferestrei sunt setate la Automat (sau Manual dacă este fals)

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
ro: Dacă este diferit de zero, utilizează acest caracter pentru a afișa conținutul actorului

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
ro: Dacă este setată, liniile sunt rupte în cazul în care textul devine prea lat

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
ro: Dacă textura ar trebui să fie păstrată în sincronizare cu orice modificări ale pixmap-ului.

en: If this is an override-redirect window
ro: Dacă aceasta este o fereastră de redirecționare a suprascrierii

en: If window has been destroyed
ro: Dacă fereastra a fost distrusă

en: If window is mapped
ro: Dacă fereastra este mapată

en: Initial Value
ro: Valoarea inițială

en: Initial acceleration factor
ro: Factorul de accelerare inițial

en: Initial angle
ro: Unghiul inițial

en: Initial depth to apply
ro: Adâncimea aplicată inițial

en: Initial opacity level
ro: Nivelul inițial de opacitate

en: Initial scale on the X axis
ro: Scalarea inițială pe axa X

en: Initial scale on the Y axis
ro: Scalarea inițială pe axa Y

en: Initial value of the interval
ro: Valoarea inițială a intervalului

en: Interpolate
ro: Interpolează

en: Justify
ro: Aliniază la ambele margini

en: Keep Aspect Ratio
ro: Păstrează proporția de aspect

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
ro: Păstrează proporția de aspect a texturii la solicitarea lățimii sau înălțimii preferate

en: Key Focus
ro: Focalizare tastă

en: Last Child
ro: Ultimul inferior

en: Layout Manager
ro: Administratorul de poziționare

en: Left attachment
ro: Atașamentul din stânga

en: Length of the text currently in the buffer
ro: Lungimea textului care se află curent în preîncărcare

en: Line Alignment
ro: Aliniere linii

en: Line wrap
ro: Rupere de linii

en: Line wrap mode
ro: Mod de rupere a liniilor

en: Load asynchronously
ro: Încarcă asincron

en: Load data asynchronously
ro: Încarcă datele asincron

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
ro: Încarcă fișierele într-un fir de execuție pentru a evita blocarea la încărcarea imaginilor de pe disc

en: Long Press Duration
ro: Durata unei apăsări lungi

en: Long Press Threshold
ro: Pragul unei apăsări lungi

en: Loop
ro: Repetă

en: Magnification Filter
ro: Filtru de mărire

en: Make X calls synchronous
ro: Realizează apelurile X sincron

en: Make all warnings fatal
ro: Consideră orice eroare ca fiind fatală

en: Manager
ro: Administrator

en: Mapped
ro: Mapat

en: Margin Bottom
ro: Marginea de jos

en: Margin Left
ro: Marginea din stânga

en: Margin Right
ro: Marginea din dreapta

en: Margin Top
ro: Marginea de sus

en: Max Length
ro: Lungime maximă

en: Maximum Column Width
ro: Lățime maximă coloană

en: Maximum Row Height
ro: Înălțime maximă rând

en: Maximum height for each row
ro: Înălțimea maximă pentru fiecare rând

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Maximum length of the text inside the actor
ro: Lungimea maximă a textului în interiorul actorului

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
ro: Numărul maxim de caractere pentru această intrare. Zero dacă nu este niciun maxim

en: Maximum waste area of a sliced texture
ro: Zona maximă de risipă a unei texturi fragmentate

en: Maximum width for each column
ro: Lățimea maximă a fiecărei coloane

en: Min Height
ro: Înălțime minimă

en: Min Width
ro: Lățime minimă

en: Minification Filter
ro: Filtru de micșorare

en: Minimum Column Width
ro: Lățime minimă coloană

en: Minimum Row Height
ro: Înălțime minimă rând

en: Minimum height for each row
ro: Înălțimea minimă pentru fiecare rând

en: Minimum height set
ro: Înălțime minimă setată

en: Minimum width for each column
ro: Lățimea minimă a fiecărei coloane

en: Minimum width set
ro: Lățime minimă setată

en: Mode
ro: Mod

en: Name
ro: Nume

en: Name of the actor
ro: Numele actorului

en: Natural Height
ro: Înălțime naturală

en: Natural Width
ro: Lățime naturală

en: Natural height set
ro: Înălțime naturală setată

en: Natural width set
ro: Lățime naturală setată

en: No Clear Hint
ro: Indiciu pentru oprirea curățării (no-clear)

en: Number of Axes
ro: Număr axe

en: Number of touch points
ro: Numărul de puncte de atingere

en: Number touch points
ro: Număr puncte de atingere

en: Object
ro: Obiect

en: Object to which the animation applies
ro: Obiectul asupra căruia se aplică animația

en: Offscreen
ro: În afara ecranului

en: Offscreen redirect
ro: Redirecționare în afara ecranului

en: Offset
ro: Decalaj

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Opacity End
ro: Sfârșitul opacității

en: Opacity Start
ro: Începutul opacității

en: Opacity of an actor
ro: Opacitatea unui actor

en: Orientation
ro: Orientare

en: Pack Start
ro: Împachetare început

en: Pan Axis
ro: Axa de vizualizare

en: Password Character
ro: Caracter parolă

en: Password Hint Time
ro: Timpul de afișare indiciu parolă

en: Path
ro: Cale

en: Perspective
ro: Perspectivă

en: Perspective projection parameters
ro: Parametrii de proiecție a perspectivei

en: Pick With Alpha
ro: Alege cu alfa

en: Pivot Point
ro: Punct de pivot

en: Pivot Point Z
ro: Punct de pivot Z

en: Pixel Format
ro: Format pixel

en: Pixmap Depth
ro: Adâncimea pixmap-ului

en: Pixmap height
ro: Înălțimea pixmap-ului

en: Pixmap width
ro: Lățimea pixmap-ului

en: Playing
ro: Redare

en: Position
ro: Poziție

en: Position on the Z axis
ro: Poziția pe axa Z

en: Pressed
ro: Apăsat

en: Product ID
ro: ID produs

en: Progress
ro: Progres

en: Progress Mode
ro: Modul progres

en: Progress mode
ro: Mod progres

en: Property Name
ro: Nume proprietate

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
ro: Rata la care va decelera vizualizarea interpolată

en: Reactive
ro: Reactiv

en: Realized
ro: Realizat

en: Remove on Complete
ro: Elimină când este completat

en: Rendering quality used when drawing the texture
ro: Calitatea de randare folosită la desenarea texturii

en: Repeat Count
ro: Repetă numărarea

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
ro: Repetă conținutul în loc de a-l scala pe orizontală

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
ro: Repetă conținutul în loc de a-l scala pe verticală

en: Request Mode
ro: Mod de cereri

en: Rotation Angle X
ro: Unghiul de rotație X

en: Rotation Angle Y
ro: Unghiul de rotație Y

en: Rotation Angle Z
ro: Unghiul de rotație Z

en: Rotation Center X
ro: Centrul de rotație X

en: Rotation Center Y
ro: Centrul de rotație Y

en: Rotation Center Z
ro: Centrul de rotație Z

en: Rotation Center Z Gravity
ro: Gravitația centrului de rotație Z

en: Row Homogeneous
ro: Rând omogen

en: Row Number
ro: Numărul rândului

en: Row Spacing
ro: Spațiere rânduri

en: Row Span
ro: Întindere rânduri

en: Row spacing
ro: Spațiere rânduri

en: Scale Center X
ro: Centrul de scalare X

en: Scale Center Y
ro: Centrul de scalare Y

en: Scale Factor
ro: Factor de scalare

en: Scale Factor Set
ro: Factor de scalare stabilit

en: Scale Gravity
ro: Gravitația scalării

en: Scale X
ro: Scalează pe X

en: Scale Y
ro: Scalează pe Y

en: Scale Z
ro: Scalează pe Z

en: Scale factor on the X axis
ro: Factorul de scalare pe axa X

en: Scale factor on the Y axis
ro: Factorul de scalare pe axa Y

en: Scale factor on the Z axis
ro: Factorul de scalare pe axa Z

en: Scroll Mode
ro: Mod de derulare

en: Selectable
ro: Selectabil

en: Selected Text Color
ro: Culoarea textului selectat

en: Selected Text Color Set
ro: Culoarea textului selectat setată

en: Selection Color
ro: Culoare selecție

en: Selection Color Set
ro: Culoarea selecției setată

en: Selection-bound
ro: Margine selecție

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
ro: Stabilește regiunea de decupare să urmărească alocarea actorului

en: Settings for the depth cueing
ro: Configurări pentru indicarea adâncimii

en: Shader Type
ro: Tip shader

en: Shape actor with alpha channel when picking
ro: Conturează actorul cu canal alfa când se alege

en: Should the timeline automatically restart
ro: Dacă cronologia ar trebui să repornească automat

en: Show Clutter Options
ro: Afișează configurările Clutter

en: Show frames per second
ro: Afișează cadre pe secundă

en: Show on set parent
ro: Afișează dacă are părinte setat

en: Single Line Mode
ro: Mod linie unică

en: Size
ro: Dimensiune

en: Snap to grid
ro: Conectare la grilă

en: Source
ro: Sursă

en: Source of fragment shader
ro: Sursa shader-ului fragment

en: Source of vertex shader
ro: Sursa shader-ului vertex

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Spacing between children
ro: Spațiere între copii

en: Spacing between columns
ro: Spațiere dintre coloane

en: Spacing between rows
ro: Spațiere dintre rânduri

en: Specifies the actor to be cloned
ro: Specifică actorul de clonat

en: Stage Title
ro: Titlul scenei

en: Start Angle
ro: Unghiul de pornire

en: Start Depth
ro: Adâncimea de început

en: State
ro: Stare

en: Subtitle Font Name
ro: Nume font subtitrare

en: Subtitle URI
ro: URI subtitrare

en: Surface
ro: Suprafață

en: Surface Height
ro: Înălțimea suprafeței

en: Surface Width
ro: Lățimea suprafeței

en: Surface height
ro: Înălțimea suprafeței

en: Surface width
ro: Lățimea suprafeței

en: Sync size of actor
ro: Sincronizează dimensiunea actorului

en: Text Direction
ro: Direcția textului

en: Text length
ro: Lungimea textului

en: The Clutter backend
ro: Suportul Clutter

en: The ClutterBackend of the device manager
ro: Suportul Clutter al administratorului de dispozitive

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
ro: Obiectul ClutterPath ce reprezintă calea de-a lungul căreia se va realiza animația

en: The Cogl pixel format to use
ro: Formatul Cogl pentru pixeli de folosit

en: The X11 Pixmap to be bound
ro: Pixmap-ul X11 de mărginit

en: The X11 Window to be bound
ro: Fereastra X11 de mărginit

en: The actor attached to the meta
ro: Actorul atașat la meta

en: The actor that is being dragged
ro: Actorul care este tras

en: The actor wrapped by this data
ro: Actorul încadrat de aceste date

en: The actor’s allocation
ro: Alocarea actorului

en: The actor’s background color
ro: Culoarea de fundal a actorului

en: The actor’s first child
ro: Primul inferior al actorului

en: The actor’s last child
ro: Ultimul inferior al actorului

en: The actor’s position on the Z axis
ro: Poziția actorului pe axa Z

en: The actor’s request mode
ro: Modul de cerere al actorului

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
ro: Factorul de aliniere, între 0.0 și 1.0

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
ro: Alinierea verticală a actorului pe axa X în zona alocată acestuia

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
ro: Alinierea verticală a actorului pe axa Y în zona alocată acestuia

en: The alpha used by the animation
ro: Opacitatea folosită de animație

en: The amount of space between two consecutive columns
ro: Cantitatea de spațiu între două coloane consecutive

en: The amount of space between two consecutive rows
ro: Cantitatea de spațiu între două rânduri consecutive

en: The anchor point as a ClutterGravity
ro: Punctul de ancorare ca un ClutterGravity

en: The animatable object
ro: Obiectul care se poate anima

en: The axis to align the position to
ro: Axa la care să se alinieze poziția

en: The backend instance
ro: Instanța suportului

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
ro: Suportul de tip „%s” nu suportă crearea de scene multiple

en: The background color of the box
ro: Culoarea de fundal a cutiei

en: The bounding box of the actor’s content
ro: Cutia de legare a conținutului actorului

en: The brightness change to apply
ro: Modificarea luminozității de aplicat

en: The buffer for the text
ro: Memoria de preîncărcare pentru text

en: The center of scaling
ro: Centrul de scalare

en: The clip region for the actor
ro: Regiunea de decupaj pentru actor

en: The color of the border of the rectangle
ro: Culoarea conturului dreptunghiului

en: The color of the rectangle
ro: Culoarea dreptunghiului

en: The color of the stage
ro: Culoarea scenei

en: The column number to attach the left side of the child to
ro: Numărul coloanei de care se va atașa partea stângă a inferiorului

en: The column the widget resides in
ro: Coloana pe care se află widget-ul

en: The container that created this data
ro: Containerul care a creat aceste date

en: The contents of the buffer
ro: Conținutul memoriei de preîncărcare

en: The contrast change to apply
ro: Modificarea contrastului de aplicat

en: The coordinate to bind
ro: Coordonata de asociat

en: The currently key focused actor
ro: Actorul focalizat momentan cu o tastă

en: The cursor position
ro: Poziția cursorului

en: The cursor position of the other end of the selection
ro: Poziția cursorului de la celălalt capăt al selecției

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
ro: Adâncimea (în număr de biți) a pixmap-ului mărginită la această textură

en: The desaturation factor
ro: Factorul de desaturare

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
ro: Descrierea fontului implicit, ca unul ce ar putea fi parsat de Pango

en: The device manager instance
ro: Instanța administratorului de dispozitive

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
ro: Distanța dintre clicuri necesar pentru a detecta clicuri multiple

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
ro: Distanța pe care cursorul ar trebui să o parcurgă înainte de a începe tragerea

en: The duration of the animation
ro: Durata animației

en: The duration of the animations
ro: Durata animațiilor

en: The duration of the stream, in seconds
ro: Durata fluxului, în secunde

en: The easing mode of the animations
ro: Modul de atenuare al animațiilor

en: The edge of the actor that should be snapped
ro: Muchia actorului care ar trebui să fie cuplată

en: The edge of the source that should be snapped
ro: Muchia sursei care ar trebui să fie cuplată

en: The fill level of the buffer
ro: Nivelul de umplere al memoriei tampon

en: The filter used when increasing the size of the content
ro: Filtrul utilizat când se mărește dimensiunea conținutului

en: The filter used when reducing the size of the content
ro: Filtrul utilizat când se reduce dimensiunea conținutului

en: The font description to be used
ro: Descrierea fontului folosit

en: The font to be used by the text
ro: Fontul folosit de text

en: The font used to display subtitles
ro: Fontul folosit la afișarea subtitrărilor

en: The height of the Cairo surface
ro: Înălțimea suprafeței Cairo

en: The height of the canvas
ro: Înălțimea canavalei

en: The height of the pixmap bound to this texture
ro: Înălțimea pixmap-ului va fi mărginită de această textură

en: The height of the underlying wayland surface
ro: Înălțimea suprafeței wayland de la bază

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
ro: Cantitatea de pixeli pe orizontală necesară pentru a începe tragerea

en: The horizontal trigger distance used by the action
ro: Distanța de declanșare orizontală utilizată de acțiune

en: The interval of values to transition
ro: Intervalul de valori de tranziționat

en: The manager that created this data
ro: Administratorul care a creat aceste date

en: The material to be used when painting the back of the actor
ro: Materialul folosit când se va picta spatele actorului

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
ro: Pragul maxim înaintea căruia o apăsare îndelungată este anulată

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
ro: Durata minimă pentru a recunoaște gestul ca apăsare îndelungată

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
ro: Durata minimă a unei apăsări lungi pentru a recunoaște gestul

en: The mode of the animation
ro: Modul animației

en: The mode of the device
ro: Modul dispozitivului

en: The name of the device
ro: Numele dispozitivului

en: The name of the meta
ro: Numele meta-ului

en: The name of the property to animate
ro: Numele proprietății de animat

en: The number of axes on the device
ro: Numărul axelor de pe dispozitiv

en: The number of columns that a child spans
ro: Numărul de coloane pe care se întinde un inferior

en: The number of columns the widget should span
ro: Numărul de coloane pe care se va întinde widget-ul

en: The number of horizontal tiles
ro: Numărul de dale orizontale

en: The number of rows that a child spans
ro: Numărul de rânduri pe care se întinde un inferior

en: The number of rows the widget should span
ro: Numărul de rânduri pe care se va întinde widget-ul

en: The number of vertical tiles
ro: Numărul de dale verticale

en: The object controlling the layout of an actor’s children
ro: Obiectul care controlează aranjamentul inferiorilor unui actor

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
ro: Decalajul pe parcursul căii, între -1.0 și 2.0

en: The offset in pixels to apply to the binding
ro: Decalajul în pixeli de aplicat asocierii

en: The offset in pixels to apply to the constraint
ro: Decalajul în pixeli de aplicat constrângerii

en: The orientation of the layout
ro: Orientarea poziționării

en: The path of the currently parsed file
ro: Calea fișierului parsat curent

en: The path of the file containing the image data
ro: Calea fișierului ce conține datele imaginii

en: The path used to constrain an actor
ro: Calea folosită pentru a constrânge un actor

en: The point around which the scaling and rotation occur
ro: Punctul în jurul căruia au loc scalarea și rotirea

en: The position of the origin of the actor
ro: Poziția originii actorului

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
ro: Alinierea preferată pentru șir, pentru text cu linii multiple

en: The preferred place to ellipsize the string
ro: Poziția preferată pentru prescurtarea șirului

en: The repeat policy for the actor’s content
ro: Regulile de repetare pentru conținutul actorului

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
ro: Rezoluția fontului, în 1024 * puncte/țol, sau -1 pentru valoarea implicită

en: The rotation angle on the X axis
ro: Unghiul de rotație pe axa X

en: The rotation angle on the Y axis
ro: Unghiul de rotație pe axa Y

en: The rotation angle on the Z axis
ro: Unghiul de rotație pe axa Z

en: The rotation center on the X axis
ro: Centrul de rotație pe axa X

en: The rotation center on the Y axis
ro: Centrul de rotație pe axa Y

en: The rotation center on the Z axis
ro: Centrul de rotație pe axa Z

en: The row number to attach the top side of a child widget to
ro: Numărul rândului de care se va atașa partea de sus al unui widget de inferior

en: The row the widget resides in
ro: Rândul pe care se află widget-ul

en: The scaling factor for the surface
ro: Factorul de scalare pentru suprafață

en: The scaling factor to be applied to windows
ro: Factorul de scalare care se aplică ferestrelor

en: The scrolling direction
ro: Direcția de derulare

en: The size of the actor
ro: Dimensiunea actorului

en: The source of the alignment
ro: Sursa alinierii

en: The source of the binding
ro: Sursa asocierii

en: The source of the constraint
ro: Sursa constrângerii

en: The spacing between columns
ro: Spațierea dintre coloane

en: The spacing between rows
ro: Spațierea dintre rânduri

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
ro: Stilul hintingului („hintnone”, „hintslight”, „hintmedium”, „hintfull”)

en: The text to render
ro: Textul de afișat

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
ro: Timpul dintre clicuri necesar pentru a detecta clicuri multiple

en: The timeline of the animation
ro: Cronologia animației

en: The timeline used by the animation
ro: Cronologia folosită de animație

en: The tint to apply
ro: Nuanța care va fi aplicată

en: The translation domain used to localize string
ro: Domeniul de traducere utilizat pentru a localiza șirul

en: The trigger edge used by the action
ro: Marginea de declanșare utilizată de acțiune

en: The type of shader used
ro: Tipul shader-ului folosit

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
ro: Tipul de antialiasing la nivel de subpixel („none”, „rgb”, „bgr”, „vrgb”, „vbgr”)

en: The type of the device
ro: Tipul dispozitivului

en: The type of the values in the interval
ro: Tipul valorilor din interval

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
ro: Identificatorul materialului Cogl de la bază folosit la desenarea acestui actor

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
ro: Identificatorul texturii Cogl de la bază folosit la desenarea acestui actor

en: The underlying wayland surface
ro: Suprafața wayland de la bază

en: The unique name of the binding pool
ro: Numele unic al mulțimii de asociere

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
ro: Cantitatea de pixeli pe verticală necesară pentru a începe tragerea

en: The vertical trigger distance used by the action
ro: Distanța de declanșare verticală utilizată de acțiune

en: The visible region of the actor
ro: Regiunea vizibilă a actorului

en: The volume of the audio
ro: Volumul sunetului

en: The width of the Cairo surface
ro: Lățimea suprafeței Cairo

en: The width of the border of the rectangle
ro: Lățimea conturului dreptunghiului

en: The width of the canvas
ro: Lățimea canavalei

en: The width of the cursor, in pixels
ro: Lățimea cursorului, în pixeli

en: The width of the pixmap bound to this texture
ro: Lățimea pixmap-ului va fi mărginită de această textură

en: The width of the underlying wayland surface
ro: Lățimea suprafeței wayland de la bază

en: Threshold Trigger Edge
ro: Limita marginii de declanșare

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
ro: Limita distanței orizontale de declanșare

en: Threshold Trigger Vertical Distance
ro: Limita distanței verticale de declanșare

en: Tile Waste
ro: Risipă de fragmente

en: Tilt of the ellipse around x axis
ro: Înclinarea elipsei în jurul axei x

en: Tilt of the ellipse around y axis
ro: Înclinarea elipsei în jurul axei y

en: Tilt of the ellipse around z axis
ro: Înclinarea elipsei în jurul axei z

en: Timeline
ro: Cronologie

en: Timeline used by the alpha
ro: Cronologia folosită de către alfa

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
ro: Marcaj de timp pentru configurația fontconfig curentă

en: Tint
ro: Nuanță

en: Title
ro: Titlu

en: To Edge
ro: Muchia destinație

en: Top attachment
ro: Atașament de vârf

en: Transform
ro: Transformă

en: Transform Set
ro: Transformă setul

en: Transformation matrix
ro: Matrice de transformare

en: Translation Domain
ro: Domeniu de traducere

en: Translation X
ro: Traducerea X

en: Translation Y
ro: Traducerea Y

en: Translation Z
ro: Traducerea Z

en: Translation along the X axis
ro: Traducere de-a lungul axei X

en: Translation along the Y axis
ro: Traducere de-a lungul axei Y

en: Translation along the Z axis
ro: Traducere de-a lungul axei Z

en: URI of a media file
ro: URI-ul unui fișier media

en: URI of a subtitle file
ro: URI-ul unui fișier de subtitrare

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
ro: Nu s-a putut inițializa suportul Clutter: nu s-au găsit drivere compatibile.

en: Unable to load image data
ro: Nu s-au putut încărca datele imaginii

en: Unique identifier of the device
ro: Identificatorul unic al dispozitivului

en: Use Alpha
ro: Utilizează alfa

en: Use Animations
ro: Folosește animații

en: Use Fog
ro: Utilizare ceață

en: Use markup
ro: Utilizează marcare

en: Use “fuzzy” picking
ro: Utilizează alegerea „fuzzy”

en: User Resizable
ro: Redimensionabilă de către utilizator

en: Value Type
ro: Tipul valorii

en: Vendor ID
ro: ID vânzător

en: Vertex Source
ro: Sursa nodului

en: Vertical
ro: Verticală

en: Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală

en: Vertical Drag Threshold
ro: Pragul pentru tragere pe verticală

en: Vertical Expand
ro: Extindere verticală

en: Vertical Fill
ro: Umplere verticală

en: Vertical Tiles
ro: Dale verticale

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
ro: Alinierea verticală pentru actorul din interiorul administratorului de poziționare

en: Vertical alignment of the actor within the cell
ro: Alinierea verticală a actorului în celulă

en: Vertical repeat
ro: Duplicare verticală

en: Vertical scale center
ro: Centrul de scalare vertical

en: Visible
ro: Vizibil

en: Whether each item should receive the same allocation
ro: Specifică dacă fiecare element va primi aceeași alocare

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
ro: Specifică dacă spațiul orizontal extra ar trebui să fie atribuit actorului

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
ro: Specifică dacă spațiul vertical extra ar trebui să fie atribuit actorului

en: Whether interpolated events emission is enabled.
ro: Specifică dacă emisia de evenimente interpolate este activată.

en: Whether layout changes should be animated
ro: Specifică dacă schimbările de poziționare să fie animate

en: Whether or not the text includes Pango markup
ro: Specifică dacă textul include sau nu marcare Pango

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
ro: Specifică dacă prin apăsarea tastei Enter este emis semnalul de activare

en: Whether the :filename property is set
ro: Specifică dacă proprietatea :filename este setată

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
ro: Specifică dacă actorul conține indicatorul unui dispozitiv de intrare

en: Whether the actor has a clip set
ro: Specifică dacă actorul are un decupaj setat

en: Whether the actor has been realized
ro: Specifică dacă actorul a fost realizat

en: Whether the actor is playing
ro: Specifică dacă actorul este în redare

en: Whether the actor is reactive to events
ro: Specifică dacă actorul reacționează la evenimente

en: Whether the actor is shown when parented
ro: Specifică dacă actorul este afișat când are părinte

en: Whether the actor is visible or not
ro: Specifică dacă actorul este vizibil sau nu

en: Whether the actor will be painted
ro: Specifică dacă actorul va fi pictat

en: Whether the animation should loop
ro: Specifică dacă animația se va repeta

en: Whether the background color is set
ro: Specifică dacă culoarea de fundal este setată

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
ro: Specifică dacă copilul ar trebui să aibă prioritate când containerul alocă spațiu de rezerva pe axa orizontală

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
ro: Specifică dacă copilul ar trebui să aibă prioritate când containerul alocă spațiu de rezerva pe axa verticală

en: Whether the child-transform property is set
ro: Specifică dacă proprietatea de transformare a inferiorului este stabilită

en: Whether the clickable has a grab
ro: Specifică dacă elementul pe care se poate apăsa clic are o captură

en: Whether the clickable should be in pressed state
ro: Specifică dacă butonul va fi în starea apăsat

en: Whether the current stream is seekable
ro: Specifică dacă fluxul curent poate fi derulat

en: Whether the cursor color has been set
ro: Specifică dacă culoarea cursorului a fost setată

en: Whether the device has a cursor
ro: Specifică dacă dispozitivul are cursor

en: Whether the device is enabled
ro: Specifică dacă dispozitivul este activat

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
ro: Specifică dacă direcția va fi inversată când se ajunge la final

en: Whether the drag area is set
ro: Specifică dacă este stabilită zona de tragere

en: Whether the input cursor is visible
ro: Specifică dacă cursorul de intrare este vizibil

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
ro: Specifică dacă aranjamentul ar trebui să fie omogen, adică toți inferiorii obțin aceeași dimensiune

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
ro: Specifică dacă poziționarea va fi verticală, în loc de orizontală

en: Whether the main stage is fullscreen
ro: Specifică dacă scena principală este pe tot ecranul

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
ro: Specifică dacă scena principală va fi randată în afara ecranului

en: Whether the meta is enabled
ro: Specifică dacă meta-ul este activat

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
ro: Specifică dacă cursorul mausului este vizibil pe scena principală

en: Whether the rectangle should have a border
ro: Specifică dacă dreptunghiul va avea un contur

en: Whether the scale-factor property is set
ro: Specifică dacă este stabilită proprietatea factorului de scalare

en: Whether the selected text color has been set
ro: Specifică dacă culoarea textului selectat a fost setată

en: Whether the selection color has been set
ro: Specifică dacă culoarea selecției a fost setată

en: Whether the shader is compiled and linked
ro: Specifică dacă shader-ul este compilat și linkeditat

en: Whether the shader is enabled
ro: Specifică dacă shader-ul este activat

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
ro: Specifică dacă scena poate fi redimensionată printr-o interacțiune a utilizatorului

en: Whether the stage should accept focus on show
ro: Specifică dacă scena va accepta focalizare la afișare

en: Whether the stage should clear its contents
ro: Specifică dacă scena își va curăța conținutul

en: Whether the surface should match the allocation
ro: Specifică dacă suprafața va corespunde cu alocarea

en: Whether the text is editable
ro: Specifică dacă textul este editabil

en: Whether the text is selectable
ro: Specifică dacă textul este selectabil

en: Whether the text should be a single line
ro: Specifică dacă textul va fi pe o singură linie

en: Whether the text should be justified
ro: Specifică dacă textul va fi aliniat la ambele margini

en: Whether the transform property is set
ro: Specifică dacă este stabilită proprietatea de transformare

en: Whether to enable depth cueing
ro: Specifică dacă trebuie activată indicarea adâncimii

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
ro: Specifică dacă să se respecte componenta de opacitate a culorii scenei

en: Whether to pack items at the start of the box
ro: Specifică dacă elementele vor fi împachetate la începutul cutiei

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
ro: Specifică dacă se va folosi antialiasing (1 pentru activare, 0 pentru dezactivare, și -1 pentru valoarea implicită)

en: Whether to use fixed positioning for the actor
ro: Specifică dacă se utilizează poziționare fixată pentru actor

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
ro: Specifică dacă se va folosi hinting (1 pentru activare, 0 pentru dezactivare, și -1 pentru implicit)

en: Whether to use the min-height property
ro: Specifică dacă se utilizează proprietatea de înălțime minimă

en: Whether to use the min-width property
ro: Specifică dacă se utilizează proprietatea de lățime minimă

en: Whether to use the natural-height property
ro: Specifică dacă se utilizează proprietatea de înălțime naturală

en: Whether to use the natural-width property
ro: Specifică dacă se utilizează proprietatea de lățime naturală

en: Width
ro: Lățime

en: Width of the actor
ro: Lățimea actorului

en: Width of the ellipse
ro: Lățimea elipsei

en: Window
ro: Fereastră

en: Window Mapped
ro: Fereastră mapată

en: Window Override Redirect
ro: Redirecționare de suprascriere a ferestrei

en: Window Redirect Automatic
ro: Redirecționare automată a ferestrei

en: Window Scaling Factor
ro: Factor de scalare a ferestrei

en: Window X
ro: Coordonata X a ferestrei

en: Window Y
ro: Coordonata Y a ferestrei

en: X Alignment
ro: Aliniere X

en: X End Scale
ro: Sfârșitul scalării pe X

en: X Expand
ro: Extinde X

en: X Start Scale
ro: Începutul scalării pe X

en: X coordinate
ro: Coordonata X

en: X coordinate of the actor
ro: Coordonata X a actorului

en: X coordinate of the anchor point
ro: Coordonata X a punctului de ancorare

en: X coordinate of the center of rotation
ro: Coordonata X a centrului de rotație

en: X display to use
ro: Afișajul X de folosit

en: X position of window on screen according to X11
ro: Poziția X a ferestrei pe ecran conform X11

en: X screen to use
ro: Ecranul X de folosit

en: Y Alignment
ro: Aliniere Y

en: Y End Scale
ro: Sfârșitul scalării pe Y

en: Y Expand
ro: Extinde Y

en: Y Start Scale
ro: Începutul scalării pe Y

en: Y coordinate
ro: Coordonata Y

en: Y coordinate of the actor
ro: Coordonata Y a actorului

en: Y coordinate of the anchor point
ro: Coordonata Y a punctului de ancorare

en: Y coordinate of the center of rotation
ro: Coordonata Y a centrului de rotație

en: Y position of window on screen according to X11
ro: Poziția Y a ferestrei pe ecran conform X11

en: YUV textures are not supported
ro: Nu sunt admise texturile YUV

en: YUV2 textures are not supported
ro: Nu sunt suportate texturile YUV2

en: Z Position
ro: Poziția Z

en: Z component of the pivot point
ro: Componenta Z a punctului de pivot

en: Z coordinate of the center of rotation
ro: Coordonata Z a centrului de rotație

en: Zoom Axis
ro: Axă de focalizare
