file-roller - en to ro translation catalogue (298 entries)

en: %d file remaining | %'d files remaining
ro[0]: %d fișier rămas
ro[1]: %'d fișiere rămase
ro[2]: %'d de fișiere rămase

en: %s Properties
ro: Proprietăți %s

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
ro: Un fișier numit „%s” există deja.
    
    %s

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ro: Un fișier cu numele „%s” există deja.  Doriți să-l înlocuiți?

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
ro: Un dosar numit „%s” există deja.
    
    %s

en: ARCHIVE
ro: ARHIVĂ

[ctx: Action]
en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

[ctx: Action]
en: Extract
ro: Dezarhivează

[ctx: Action]
en: Load Options
ro: Opțiuni de încărcare

[ctx: Action]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: Action]
en: Save Options
ro: Salvează opțiuni

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Add
ro: Adaugă

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ro: Adaugă fișierele cerând numele arhivei și ieși

en: Add files to the specified archive and quit the program
ro: Adaugă fișiere la arhiva specificată și părăsește programul

en: Add only if _newer
ro: Adaugă doar dacă sunt mai _noi

en: Adding the files to “%s”
ro: Se adaugă fișierele la „%s”

en: Adding “%s”
ro: Se adaugă „%s”

en: All archives
ro: Toate arhivele

en: All files
ro: Toate fișierele

en: An archive manager for GNOME.
ro: Un administrator de arhive pentru GNOME.

en: An error occurred while adding files to the archive.
ro: A intervenit o eroare la adăugarea fișierelor la arhivă.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ro: A intervenit o eroare la ștergerea fișierelor din arhivă.

en: An error occurred while extracting files.
ro: A intervenit o eroare la extragerea fișierelor.

en: An error occurred while loading the archive.
ro: A intervenit o eroare la încărcarea arhivei.

en: An error occurred while renaming the files.
ro: A intervenit o eroare la redenumirea fișierelor.

en: An error occurred while saving the archive.
ro: S-a produs o eroare la salvarea arhivei.

en: An error occurred while testing archive.
ro: A intervenit o eroare la testarea arhivei.

en: An error occurred while updating the files.
ro: A intervenit o eroare la actualizarea fișierelor.

en: An error occurred.
ro: S-a produs o eroare.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
ro: Există deja un fișier cu același nume în „%s”.

en: Archive Manager
ro: Administrator de arhive

en: Archive Manager (also known as File Roller) is the default GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
ro: Administrator de arhive (cunoscut și ca File Roller) este aplicația implicită GNOME pentru deschiderea, creearea și alterarea conținutului arhivelor și fișierelor arhivă comprimate.

en: Archive Manager supports a wide range of different archive files, including:
ro: Administratorul de arhive suportă o gamă largă de fișiere arhivă, printre care:

en: Archive not found
ro: Arhiva nu a fost găsită

en: Archive size:
ro: Mărime arhivă:

en: Archive type not supported.
ro: Tip nesuportat de arhivă.

en: C_ommand Line Output:
ro: Ieșire în linie de c_omandă:

en: C_reate
ro: C_reează

en: Change password visibility
ro: Schimbă vizibilitatea parolei

en: Command exited abnormally.
ro: Comanda s-a terminat în mod anormal.

en: Command not found.
ro: Comanda nu a fost găsită.

en: Compress
ro: Comprimă

en: Compression level
ro: Nivel de compresie

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
ro: Nivelul de compresie folosit atunci când se adaugă fișiere la o arhivă. Valori posibile: foarte-rapid, rapid, normal, maxim.

en: Compression ratio:
ro: Rată de compresie:

en: Content size:
ro: Mărime conținut:

en: Contents
ro: Conținut

en: Copy
ro: Copiază

en: Copying the extracted files to the destination
ro: Se copiază fișierele dezarhivate la destinație

en: Copying the files from “%s” to “%s”
ro: Se copiază fișierele de la „%s” la „%s”

en: Copying the files to add to “%s”
ro: Se copiază fișierele de adăugat la „%s”

en: Copyright © 2001–2014 Free Software Foundation, Inc.
ro: Drepturi de autor © 2001-2014 Fundația pentru Software Liber, Inc.

en: Could not add the files to the archive
ro: Nu s-au putut adăuga fișierele la arhivă

en: Could not create the archive
ro: Nu s-a putut creea arhiva

en: Could not create the destination folder: %s.
ro: Nu s-a putut crea dosarul destinație: %s.

en: Could not delete the old archive.
ro: Nu s-a putut șterge vechea arhivă.

en: Could not display help
ro: Nu s-a putut afișa ajutorul

en: Could not display the folder “%s”
ro: Nu s-a putut afișa dosarul „%s”

en: Could not find the volume: %s
ro: Nu s-a putut găsi volumul: %s

en: Could not load the location
ro: Nu s-a putut încărca locația

en: Could not open this file type
ro: Nu s-a putut deschide acest tip de fișier

en: Could not open “%s”
ro: Nu s-a putut deschide „%s”

en: Could not perform the operation
ro: Nu s-a putut efectua operațiunea

en: Could not rename the file
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul

en: Could not rename the folder
ro: Nu s-a putut redenumi dosarul

en: Could not save the archive “%s”
ro: Nu s-a putut salva arhiva „%s”

en: Create _Archive
ro: Creează _arhivă

en: Create _Folder
ro: Creează _dosar

en: Create and modify an archive
ro: Creează și modifică o arhivă

en: Create destination folder without asking confirmation
ro: Creează dosarul destinație fără a cere confirmarea

en: Creating “%s”
ro: Se creează „%s”

en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut
ro: Taie

en: D_eselect All
ro: D_eselectează tot

en: Decompressing archive
ro: Se decompresează arhiva

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
ro: Dosarul implicit folosit pentru comenzile „--add” și „--extract”

en: Default volume size
ro: Mărimea volumului implicită

en: Delete
ro: Șterge

en: Deleting files from archive
ro: Se șterg fișiere din arhivă

en: Deleting the files from “%s”
ro: Se șterg fișierele din „%s”

en: Dese_lect All
ro: _Deselectează tot

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
ro: Dosarul destinație „%s” nu există.
    
    Doriți să-l creați?

en: Display path
ro: Afișează calea

en: Display size
ro: Dimensiunea afișajului

en: Display the path column in the main window.
ro: Afișează coloana de cale în fereastra principală.

en: Display the size column in the main window.
ro: Afișează coloana de dimensiune în fereastra principală.

en: Display the time column in the main window.
ro: Afișează coloana de timp în fereastra principală.

en: Display the type column in the main window.
ro: Afișează coloana de tip în fereastra principală.

en: Display time
ro: Afișează timpul

en: Display type
ro: Afișează tipul

en: Do not _overwrite newer files
ro: Nu suprascrie fișierele mai n_oi

en: Do not overwrite newer files
ro: Nu suprascrie fișierele mai noi

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ro: Doriți să adăugați acest fișier la arhiva curentă sau să-l deschideți ca pe o nouă arhivă?

en: Do you want to create a new archive with these files?
ro: Doriți să creați o nouă arhivă cu aceste fișiere?

en: E_xclude files:
ro: _Exclude fișierele:

en: Editors
ro: Editoare

en: Encrypt the archive header
ro: Criptează antetul arhivei

en: Enter a password for “%s”
ro: Introduceți parola pentru „%s”

en: Extract Here
ro: Dezarhivează aici

en: Extract To…
ro: Dezarhivează în…

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ro: Extrage arhivele cerând un dosar de destinație și ieși

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ro: Extrage arhivele în dosarul specificat și ieși

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
ro: Extrage conținutul arhivelor în dosarul de arhive și termină execuția programului

en: Extract the selected archive
ro: Dezarhivează arhiva selectată

en: Extract the selected archive to the current position
ro: Dezarhivează arhiva selectată în poziția curentă

en: Extracting the files from “%s”
ro: Se dezarhivează fișierele din „%s”

en: Extracting “%s”
ro: Se dezarhivează „%s”

en: Extraction completed successfully
ro: Dezarhivarea s-a încheiat cu succes

en: Extraction not performed
ro: Dezarhivarea nu a avut loc

en: FOLDER
ro: DOSAR

[ctx: File]
en: Location
ro: Locație

[ctx: File]
en: Modified
ro: Modificat

[ctx: File]
en: Name
ro: Nume

[ctx: File]
en: Name:
ro: Nume:

[ctx: File]
en: Size
ro: Dimensiune

[ctx: File]
en: Type
ro: Tip

en: Find files by name
ro: Caută fișiere după nume

en: Folder
ro: Dosar

en: Folders
ro: Dosare

en: Getting the file list
ro: Se obține lista de fișiere

en: Go to the home location
ro: Du-te la locația „Acasă”

en: Go to the next visited location
ro: Du-te la locația vizitată posterior

en: Go to the previous visited location
ro: Du-te la locația vizitată anterior

en: Go up one level
ro: Du-te un nivel mai sus

en: How to sort files
ro: Cum se sortează fișierele

en: Include _files:
ro: Include _fișiere:

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Last Output
ro: Ultima ieșire

en: Last modified:
ro: Ultima modificare:

en: List Mode
ro: Modul de listare

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
ro: Listă de aplicații introduse în dialogul „Deschide fișier” și neasociate cu tipul de fișier.

en: Loading “%s”
ro: Se încarcă „%s”

en: Location
ro: Locație

en: Location:
ro: Locație:

en: Moving the files from “%s” to “%s”
ro: Se mută fișierele de la „%s” la „%s”

en: Name column width
ro: Lățimea coloanei nume

en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
ro: Numele „%s” nu este valid deoarece conține cel puțin unul din următoarele caracterele: %s, introduceți alt nume.

en: New Archive
ro: Arhivă nouă

en: New name is the same as old one, please type other name.
ro: Noul nume este identic cu cel vechi, alegeți un alt nume.

en: New name is void, please type a name.
ro: Noul nume este gol, alegeți un nume.

en: Number of files:
ro: Număr fișiere:

en: Open, modify and create compressed archive files
ro: Deschide, modifică și creează fișiere arhivă comprimate

en: Operation completed
ro: Operație completă

en: Pass_word…
ro: P_arolă…

en: Password required for “%s”
ro: Parolă necesară pentru „%s”

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste Selection
ro: Lipește selecția

en: Please use a different name.
ro: Folosiți un nume diferit.

en: Please wait…
ro: Așteptați…

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Reading “%s”
ro: Se citește „%s”

en: Recompressing archive
ro: Se recompresează arhiva

en: Recreate the folders stored in the archive
ro: Recreează dosarele stocate în arhivă

en: Removing “%s”
ro: Se elimină „%s”

en: Rename
ro: Redenumește

en: Renaming the files in “%s”
ro: Se redenumesc fișierele în „%s”

en: Replace _All
ro: Înl_ocuiește tot

en: Replace _Nothing
ro: Nu înlocui _nimic

en: Replace file “%s”?
ro: Înlocuiesc fișierul „%s”?

en: Reset Options
ro: Restabilește opțiuni

en: S_elect the files you want to update:
ro: Al_egeți fișierele pe care doriți să le actualizați:

en: Save
ro: Salvează

en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Saving “%s”
ro: Se salvează „%s”

en: Set Pass_word…
ro: Stabilește o _parolă…

en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Show version
ro: Afișează versiunea

en: Show/hide the extra options
ro: Arată/ascunde opțiunile extra

en: Side_bar
ro: _Bară laterală

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Sort type
ro: Tipul de sortare

en: Split into _volumes of
ro: Împarte în _volume de

en: Start as a service
ro: Pornește ca un serviciu

en: Test Result
ro: Rezultatul testului

en: Testing “%s”
ro: Se testează „%s”

en: The default size for volumes.
ro: Dimensiunea implicită pentru volume.

en: The default width of the name column in the file list.
ro: Lățimea implicită a numelui coloanei în lista de fișiere.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
ro: Fișierul există deja în „%s”.  Înlocuirea sa va suprascrie conținutul.

en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
ro[0]: Fișierul a fost modificat de către o aplicație externă. Dacă nu actualizați fișierul din arhivă, toate modificările vor fi pierdute.
ro[1]: %d fișiere au fost modificate de către o aplicație externă. Dacă nu actualizați fișierele din arhivă, toate modificările vor fi pierdute.
ro[2]: %d de fișiere au fost modificate de către o aplicație externă. Dacă nu actualizați fișierele din arhivă, toate modificările vor fi pierdute.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
ro: Nu există nici o comandă instalată pentru fișiere %s.
    Doriți să căutați după o comandă pentru a deschide acest fișier?

en: There was an internal error trying to search for applications:
ro: S-a produs o eroare internă în timpul căutarii după aplicații:

en: This archive type cannot be modified
ro: Tipul arhivei nu poate fi modificat

en: Type:
ro: Tip:

en: Update Files
ro: Actualizați fișierele

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
ro: Actualizați fișierul „%s” din arhiva „%s”?

en: Update the files in the archive “%s”?
ro: Actualizați fișierele din arhiva „%s”?

en: Updating the files in “%s”
ro: Se actualizează fișierele din „%s”

en: Use the notification system to notify the operation completion
ro: Folosește sistemul de notficare pentru a notifica despre completarea operației

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
ro: Folosiți „all-files” pentru a vizualiza toate fișierele din arhivă într-o singură listă, folosiți „as-folder” pentru a naviga arhiva ca un dosar.

en: View All _Files
ro: Arată toate _fișierele

en: View as a F_older
ro: Arată ca un d_osar

en: View the sidebar
ro: Arată bara laterală

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
ro: Ce criterii trebuie folosite pentru a aranja fișierele. Valori posibile: „name”, „size”, „type”, „time”, „path”.

en: Whether to display the sidebar.
ro: Dacă se afișează bara laterală.

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
ro: Dacă să se cripteze antetul arhivei. Dacă antetul este criptat va fi necesară parola pentru a lista conținutul arhivei.

en: Whether to show other options. If set the extra options will be shown.
ro: Dacă să se afișeze alte opțiuni. Dacă este stabilit opțiuni extra vor fi afișate.

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
ro: Dacă se sortează în ordine crescătoare sau descrescătoare. Valori posibile: „ascending”, „descending”.

[ctx: Window title]
en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

[ctx: Window title]
en: Extract
ro: Dezarhivare

[ctx: Window title]
en: Extract archive
ro: Extrage arhiva

[ctx: Window title]
en: Load Options
ro: Opțiuni de încărcare

[ctx: Window title]
en: Open
ro: Deschidere

[ctx: Window title]
en: Save Options
ro: Salvare opțiuni

en: Wrong password.
ro: Parolă eronată.

en: You can’t add an archive to itself.
ro: Nu puteți adăuga o arhivă la ea însăși.

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
ro: Nu aveți drepturile necesare creării unei arhive în acest dosar

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a dezarhiva arhivele în dosarul „%s”

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
ro: Nu aveți drepturile necesare pentru a citi fișiere din dosarul „%s”

en: You don’t have the right permissions.
ro: Nu aveți drepturile necesare.

en: You have to specify an archive name.
ro: Trebuie să specificați un nume pentru arhivă.

en: [read only]
ro: [doar citire]

en: _About
ro: D_espre

en: _About Archive Manager
ro: _Despre administrator de arhive

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Add Files…
ro: _Adaugă fișiere…

en: _All files
ro: To_ate fișierele

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Cancel
ro: Anul_ează

en: _Close
ro: În_chide

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: _Delete Files…
ro: Șt_erge fișiere…

en: _Destination folder:
ro: _Dosarul destinație:

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Encrypt the file list
ro: Cript_ează lista de fișiere

en: _Encrypt the file list too
ro: Cript_ează și lista de fișiere

en: _Exclude folders:
ro: _Exclude dosare:

en: _Extract
ro: Dezar_hivează

en: _Extract Files…
ro: _Extrage fișierele…

en: _Extract…
ro: D_ezarhivează…

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filename:
ro: Nume _fișier:

en: _Files:
ro: _Fișierele:

en: _Find
ro: Ca_ută

en: _Follow symbolic links
ro: Urmărește l_egăturile simbolice

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Keep directory structure
ro: Păstr_ează structura dosarelor

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Location:
ro: _Locație:

en: _New Archive…
ro: Arhivă _nouă…

en: _New file name:
ro: _Nume fișier nou:

en: _New folder name:
ro: _Nume dosar nou:

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Open With…
ro: De_schide cu…

en: _Open the Archive
ro: Deschide ar_hiva

en: _Open…
ro: D_eschide…

en: _Options
ro: _Opțiuni

en: _Options Name:
ro: Nume _opțiuni:

en: _Other Options
ro: Alte _opțiuni

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Paste
ro: Li_pește

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: _Rename…
ro: _Redenumește…

en: _Replace
ro: Înlo_cuiește

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save As…
ro: _Salvează ca…

en: _Search Command
ro: _Caută comandă

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Selected files
ro: Fișierele _selectate

en: _Show the Files
ro: Ara_tă fișierele

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Test Integrity
ro: _Testează integritatea

en: _Update
ro: Act_ualizează

en: _View
ro: _Vizualizare

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
ro: arhive bzip (.tar.bz, .tbz)

en: example: *.o; *.bak
ro: exemplu: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
ro: exemplu: *.txt, *.doc

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
ro: arhive gzip (.tar.gz, .tgz)

[ctx: shortcut window]
en: Archive
ro: Arhivează

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ro: Închide fereastra

[ctx: shortcut window]
en: Common
ro: Comune

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
ro: Creează o nouă arhivă

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
ro: Șterge fișiere sau dosare de la o arhivă

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
ro: Deselectează toate

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
ro: Afișează vizualizarea arbore a dosarelor în panoul lateral

[ctx: shortcut window]
en: Extract an archive
ro: Extrage o arhivă

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
ro: Deschide o arhivă

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
ro: Reîmprospătează

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
ro: Redenumește fișierul sau dosarul într-o arhivă

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
ro: Salvează cu alt nume

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ro: Selectează toate

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
ro: Oprește operația

[ctx: shortcut window]
en: View
ro: Vizualizează

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
ro: Vizualizează proprietățile arhivei

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
ro: Vizualizează conținutul unei arhive ca o structură de dosare

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
ro: Vizualizează conținutul unei arhive ca o listă de fișiere

en: xz archives (.tar.xz)
ro: arhive xz (.tar.xz)

en: zip archives (.zip)
ro: arhive zip (.zip)

en: zip;tar;extract;unpack;
ro: zip;tar;extract;unpack;extrage;arhivează;dezarhivează;

en: — Create and modify an archive
ro: — Creează sau modifică o arhivă

en: “%s” created successfully
ro: „%s” creată cu succes
