gnome-disk-utility master - en to ro translation catalogue (726 entries)

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
ro: %2.1f%% (%s) din datele de pe dispozitivul „%s” nu s-au putut citi și au fost înlocuite cu zerouri în fișierul imagine de disc creat. Aceasta se întâmplă de obicei dacă mediul este zgâriat sau dacă sunt defecte fizice la dispozitiv

en: %d day | %d days
ro[0]: %d zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d milli-second | %d milli-seconds
ro[0]: %d milisecundă
ro[1]: %d milisecunde
ro[2]: %d de milisecunde

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d month | %d months
ro[0]: %d lună
ro[1]: %d luni
ro[2]: %d de luni

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %d sector | %d sectors
ro[0]: %d sector
ro[1]: %d sectoare
ro[2]: %d de sectoare

en: %d year | %d years
ro[0]: %d an
ro[1]: %d ani
ro[2]: %d de ani

en: %s (Read-Only)
ro: %s (Doar citire)

en: %s ago
ro: acum %s

en: %s of %s — %s
ro: %s din %s — %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
ro: %s nu se pot citi (înlocuiți cu zerouri)

en: %s when decompressed
ro: %s când este decomprimat

en: %s — %s free (%.1f%% full)
ro: %s — %s liber (%.1f%% folosit)

en: %u sample | %u samples
ro[0]: %u mostră
ro[1]: %u mostre
ro[2]: %u de mostre

en: (None)
ro: (Nimic)

en: --format-device must be used together with --block-device
ro: --format-device trebuie să fie utilizat împreună cu --block-device

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
ro: --format-device trebuie să fie utilizată împreună cu --restore-disk-image

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
ro: datele de configurare /etc/crypttab sunt deformate

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: 3 hours
ro: 3 ore

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
ro: <b>Sfat</b>: Dacă plănuiți să reciclați, să vindeți sau să dăruiți calculatorul sau discul vechi, ar trebui să utilizați un tip ștergere mai detaliată pentru a împiedica informațiile private să ajungă în mâinile greșite

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
ro: <b>AVERTISMENT</b>: Comanda de ștergere în siguranță poate să dureze foarte mult timp până la finalizare, nu poate fi anulată și este posibil să nu funcționeze corect cu anumite tipuri de hardware. În cel mai rău caz, unitatea nu va mai putea fi utilizată sau sistemul poate să eșueze sau să se blocheze. Înainte de a continua, citiți articolul despre <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ștergerea în siguranță ATA</a> și asigurați-vă că înțelegeți riscurile

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ro: Un fișier cu numele „%s” există edja.  Doriți să-l înlocuiți?

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
ro: O reparație a sistemului de fișiere nu este întotdeauna posibilă și poate cauza pierderi de date. Considerați crearea unei copii de rezervă mai întâi, pentru a utiliza uneltele de recuperare judiciare pentru a obține fișierele pierdute. Este posibil ca operația să dureze mult timp, în special dacă partiția conține multe date.

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
ro: Un fanion folosit de încărcătorul de sistem pentru a determina de unde ar trebui încărcat sistemul de operare. Uneori partiția care are acest fanion setat mai este denumită și partiția <i>activă</i>

en: AAM Level
ro: Nivel AAM

en: APM Level
ro: Nivel APM

en: ATA Enhanced Secure Erase
ro: Ștergere sigură îmbunătățită ATA

en: ATA Secure Erase
ro: Ștergere sigură ATA

en: Access Time
ro: Timp de acces

en: Activate selected swap partition
ro: Activează partiția de swap selectată

en: Additional partition options
ro: Opțiuni de partiție adiționale

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
ro: Încetinirea rotației agresiv poate uza unitatea mai repede decât anticipat. Verificați atributul SMART „începe/termină numărarea” din când în când

en: Airflow Temperature
ro: Temperatura fluxului de aer

en: Airflow temperature of the drive
ro: Temperatura fluxului de aer din unitate

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
ro: Toate datele de pe disc se vor pierde dar pot fi recuperabile încă de serviciile de recuperare de date

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
ro: Toate datele existente pe disc vor fi suprascrise și cel mai probabil nu vor putea fi recuperate prin intermediul serviciilor de recuperare de date

en: All data on the partition will be lost
ro: Toate datele existente pe partiție vor fi pierdute

en: All existing data will be lost
ro: Toate datele existente vor fi pierdute

en: Allocating Disk Image
ro: Se alocă imaginea de disc

en: Allow writing to the image
ro: Permite scrierea pe imagine

en: Amount of high current used to spin up the drive
ro: Curentul de vârf utilizat la accelerarea discului

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
ro: Amplitudinea de vibrație a capetelor (GMR-head) în funcționare

en: An easy way to manage your disks
ro: O metodă facilă de administrare a discurilor

en: An error occurred
ro: S-a produs o eroare

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
ro: A apărut o eroare la încercarea de a plasa unitatea în modul de așteptare

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
ro: A apărut o eroare la încercarea de a comuta dacă SMART este activat

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
ro: A apărut o eroare la încercarea de a aduce unitatea din modul de așteptare

en: Application Menu
ro: Meniul aplicației

en: Apply Advanced Power Management Settings
ro: Aplicare configurări de administrare avansată a energiei

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
ro: Aplicare configurări de administrare a acusticii automate

en: Apply Standby Timeout Settings
ro: Aplicare configurări ale pauzei de așteptare

en: Apply Write Cache Settings
ro: Aplicare configurări de scriere la cache

en: Approximately %s
ro: Aproximativ %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
ro: Sigur doriți să ștergeți această partiție?

en: Are you sure you want to format the disk?
ro: Sigur doriți să formatați acest disc?

en: Are you sure you want to power off the drives?
ro: Sigur doriți să opriți unitățile?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
ro: Sigur doriți să scrieți imaginea de disc pe dispozitiv?

en: Assessment
ro: Evaluare

en: At least %s
ro: Cel puțin %s

en: Attach and mount one or more disk image files.
ro: Atașează și montează unul sau mai multe fișiere de imagine de disc.

en: Attach new _Image…
ro: Atașează o _imagine nouă…

en: Attribute
ro: Atribut

en: Auto-clear
ro: Curăță automat

en: Average Access Time
ro: Timp de acces mediu

en: Average Read Rate
ro: Rată de citire medie

en: Average Write Rate
ro: Rată de scriere medie

en: Average efficiency of operations while positioning
ro: Eficiența medie a operațiilor în timpul poziționării

en: Average efficiency of the disk
ro: Eficiența medie a discului

en: Backing File
ro: Fișier de rezervă

en: Benchmark
ro: Test de performanță

en: Benchmark Settings
ro: Configurări test de performanță

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
ro: Testarea performanței presupune măsurarea ratei de transfer pe diferite zone ale dispozitivului precum și măsurarea timpului necesar acestuia pentru căutarea dintr-o zonă la întâmplare la alta. Faceți o copie de rezervă a datelor importante înainte de a utiliza testul de performanță pentru scriere.

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
ro: Testarea de performantă a ratei de scriere a unui disc necesită acces exclusiv la disc (de ex: discul sau partițiile acestuia nu pot fi montate sau în uz) și presupune citirea de date și scrierea lor înapoi. Ca rezultat, conținuturile discului nu sunt modificate.
    
    Dacă nu este bifat, partea de scriere a testului de performanță nu va fi efectuată, dar pe de altă parte accesul exclusiv la dispozitiv nu este necesar (de ex: discul sau dispozitivul poate fi în uz).

en: Block device is empty
ro: Dispozitivul de bloc este gol

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
ro: Btrfs — sistem de fișiere Linux copiază-la-scriere, pentru instantanee

en: C_hange
ro: Sc_himbă

en: C_heck Filesystem…
ro: _Verifică sistemul de fișiere…

en: C_onfirm Passphrase
ro: C_onfirmă parola de tip frază

en: Calibration Retry Count
ro: Contorul reîncercărilor de calibrare

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
ro: Nu se poate creea o partiție nouă. Există deja patru partiții primare.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
ro: Nu se poate deschide „%s” - poate că volumul nu este montat?

en: Cannot restore image of size 0
ro: Nu se poate restaura imaginea de dimensiune 0

en: Change Filesystem Label
ro: Modifică eticheta sistemului de fișiere

en: Change Pa_ssphrase…
ro: Schimbă fraza _secretă…

en: Change Passphrase
ro: Modifică parola de tip frază

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
ro: Schimbă apartenența sistemului de fișiere la utilizatorul și grupul dumneavoastră. Modul recursiv efectuează schimbarea apartenenței pentru toate subdosarele și fișierele, aceasta poate duce la rezultate destructive când sistemul de fișiere conține o structură de dosare unde apartenența ar trebui să aparțină altor utilizatori (de exemplu. pe un sistem de copii de siguranță care este accesat de mai mulți utilizatori.

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
ro: Modificarea frazei secrete pentru acest dispozitiv, va actualiza și fraza secretă referită de fișierul <i>/etc/crypttab</i>

en: Check this box to see the passphrases entered above
ro: Bifați această căsuță pentru a vedea parola de tip frază introdusă mai sus

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
ro: Clic pentru a forța recitirea datelor SMART de pe hard disc

en: Click to start a SMART self-test
ro: Clic pentru a porni un test propriu SMART

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
ro: Apăsați clic pentru a opri testul propriu SMART în curs de desfășurare

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
ro: Apăsați clic pentru a comuta dacă SMART este sau nu activat pentru hard disc

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
ro: Închiderea în acest moment oprește sarcinile care rulează și conduce la un rezultat corupt.

en: Compatible with all systems and devices
ro: Compatibil cu toate sistemele și dispozitivele

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
ro: Compatibil cu sistemele moderne și hard discurile > 2TB

en: Confirm Check
ro: Confirmă verificarea

en: Confirm Details
ro: Confirmă detaliile

en: Confirm Repair
ro: Confirmă repararea

en: Confirm Taking Ownership
ro: Confirmați preluarea posesiei

en: Confirm passphrase entered above
ro: Confirmați parola de tip frază introdusă mai sus

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
ro: Confirmați detaliile volumului curent înainte de a continua.

en: Connected to another seat
ro: Conectat la un alt loc

en: Contents
ro: Conținut

en: Conveyance
ro: Transport

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
ro: Drepturi de autor © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Drepturi de autor © 2008-2013 David Zeuthen
    Drepturi de autor © 2009-2017 Proiectul GNOME

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
ro: Numărul de sectoare reasociate. Când un hard disc întâlnește o eroare de citire/scriere/verificare, acesta marchează sectorul ca „realocat” și transferă datele către o zonă specială rezervată (zona de rezervă)

en: Cre_ate
ro: Cree_ază

en: Create Disk Image
ro: Creează imagine de disc

en: Create Partition
ro: Creează o partiție

en: Create partition in unallocated space
ro: Creează partiția în spațiul nealocat

en: Creating Disk Image
ro: Se creează imaginea de disc

en: Curr_ent Passphrase
ro: Parola de tip frază cur_entă

en: Current Pending Sector Count
ro: Contorul sectoarelor în așteptare

en: Current Size
ro: Dimensiunea curentă

en: Current internal temperature of the drive
ro: Temperatura internă curentă în grade Celsius

en: Custom Format
ro: Format personalizat

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
ro: ESTE POSIBIL CA DISCUL SĂ EȘUEZE ÎN CURÂND

en: Data Address Mark Errors
ro: Erori de marcaj al adresei datelor (DAM)

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
ro: Datele stocate în volum vor fi accesibile doar cu parola corectă. Aveți grijă să nu o uitați.

en: Deactivate selected swap partition
ro: Dezactivează partiția de swap selectată

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
ro: Locația implicită pentru dialogurile de creare/restaurare a imaginii de disc

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
ro: Locația implicită pentru dialogurile de creare/restaurare a imaginii de disc. Dacă nu este completată, este utilizat dosarul ~/Documente.

en: Delete selected partition
ro: Șterge partiția selectată

en: Destination
ro: Destinație

en: Detach loop device after unmount action
ro: Detașează dispozitivul de repetiție după acțiunea de demontare

en: Detach this loop device
ro: Detașează acest dispozitiv de repetiție

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device is size 0
ro: Dispozitivul are dimensiunea 0

en: Disable Write Cache
ro: Dezactivează cache-ul de scriere

en: Disk Drives
ro: Unități de disc

en: Disk Image Mounter
ro: Montator de imagini de disc

en: Disk Image Writer
ro: Scriitor de imagini de disc

en: Disk Image of %s (%s).img
ro: Imaginea de disc a %s (%s).img

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
ro: Imagini de disc (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
ro: Imagini de disc (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
ro: Deplasarea discului

en: Disk image copying complete
ro: Copierea imaginii de disc este completă

en: Disk image read error
ro: Eroare la citirea imaginii de disc

en: Disk is OK
ro: Discul este în stare bună

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
ro[0]: Discul este OK, un atribut a eșuat în trecut
ro[1]: Discul este OK, %d atribute au eșuat în trecut
ro[2]: Discul este OK, %d de atribute au eșuat în trecut

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
ro[0]: Discul este OK, un sector defect
ro[1]: Discul este OK, %d sectoare defecte
ro[2]: Discul este OK, %d de sectoare defecte

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
ro[0]: Discul este OK, un atribut eșuează
ro[1]: Discul este OK, %d atribute eșuează
ro[2]: Discul este OK, %d de atribute eșuează

en: Disk management utility for GNOME
ro: Utilitar de administrarea discului pentru GNOME

en: Disk or Device
ro: Disc sau dispozitiv

en: Disks
ro: Discuri

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
ro: Discuri furnizează o metodă facilă de a inspecta, formata, partiționa, și configura discuri și dispozitive de bloc.

en: Display _Name
ro: _Nume de afișaj

en: Don’t overwrite existing data
ro: Nu suprascrie datele existente

en: Drive Options
ro: Opțiuni unitate

en: Drive S_ettings…
ro: _Configurări unitate…

en: Drive Settings
ro: Setări de disc

en: Drive’s seek performance during offline operations
ro: Performanța de căutare a unității în timpul operațiilor în modul deconectat

en: Edit Encr_yption Options…
ro: Editează opțiunile de _criptare…

en: Edit Partition
ro: Editează partiția

en: Edit _Filesystem…
ro: Editează _sistemul de fișiere…

en: Edit _Mount Options…
ro: Editează opțiunile de _montare…

en: Eject this disk
ro: Scoate acest disc

en: Empty
ro: Gol

en: Enable Write Cache
ro: Activează cache-ul de scriere

en: Enable _recursive mode
ro: Activați modul _recursiv

en: Encryption Options
ro: Opțiuni de criptare

en: Endurance Remaining
ro: Anduranță rămasă

en: Enter Standby After
ro: Intră în starea de așteptare după

en: Enter current passphrase used to protect the data
ro: Introduceți parola de tip frază utilizată curent pentru a proteja datele

en: Enter new passphrase used to protect the data
ro: Introduceți o parolă nouă de tip frază pentru a proteja datele

en: Enter passphrase to unlock
ro: Introduceți fraza secretă pentru deblocare

en: Enter passphrase used to protect the data
ro: Introduceți fraza secretă folosită la protecția datelor

en: Erase Multiple Disks
ro: Șterge discuri multiple

en: Erase _Type
ro: Șterge _tipul

en: Error aborting SMART self-test
ro: Eroare la anularea testului propriu SMART

en: Error adding /etc/crypttab entry
ro: Eroare la adăugarea intrării /etc/crypttab

en: Error adding new /etc/fstab entry
ro: Eroare la adăugarea unei noi intrări /etc/fstab

en: Error allocating space for disk image file:
ro: Eroare la alocarea spațiului pentru fișierul de imagine de disc:

en: Error attaching disk image
ro: Eroare la atașarea imaginii de disc

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
ro: Eroare la atașarea imaginii de disc: %s (%s, %d)

en: Error canceling job
ro: Eroare la anularea sarcinii

en: Error changing passphrase
ro: Eroare la modificarea parolei tip frază

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
ro: Eroare la conectarea serviciului udisks : %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
ro: Eroare la crearea imaginii de disc

en: Error creating partition
ro: Eroare la crearea partiției

en: Error deleting loop device
ro: Eroare la ștergerea dispozitivului de loop

en: Error deleting partition
ro: Eroare la ștergerea partiției

en: Error determining size of device:
ro: Eroare la determinarea dimensiunii dispozitivului:

en: Error determining size of file
ro: Eroare la determinarea dimensiunii fișierului

en: Error disabling autoclear for loop device
ro: Eroare la dezactivarea curățării automate pentru dispozitivul de loop

en: Error ejecting media
ro: Eroare la scoaterea mediului

en: Error formatting disk
ro: Eroare la formatarea discului

en: Error formatting volume
ro: Eroare la formatarea volumului

en: Error locking device
ro: Eroare la blocarea dispozitivului

en: Error looking up block device for %s
ro: Eroare la căutarea dispozitivului de bloc pentru %s

en: Error mounting filesystem
ro: Eroare la montarea sistemului de fișiere

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
ro: Eroare la montarea sistemului de fișiere pentru a calcula dimensiunea minimă

en: Error mounting the filesystem
ro: Eroare la montarea sistemului de fișiere

en: Error opening %s: %s
ro: Eroare la deschiderea %s: %s

en: Error opening file for reading
ro: Eroare la deschiderea fișierului pentru citire

en: Error opening file for writing
ro: Eroare la deschiderea fișierului pentru scriere

en: Error opening “%s”: %m
ro: Eroare la deschiderea „%s”: %m

en: Error powering off drive
ro: Eroare la oprirea unității

en: Error refreshing SMART data
ro: Eroare la actualizarea datelor SMART

en: Error removing /etc/crypttab entry
ro: Eroare la eliminarea intrării /etc/crypttab

en: Error removing old /etc/fstab entry
ro: Eroare la eliminarea intrării /etc/fstab vechi

en: Error repairing filesystem
ro: Eroare la repararea sistemului de fișiere

en: Error repairing filesystem after resize
ro: Eroare la repararea sistemului de fișiere după redimensionare

en: Error resizing filesystem
ro: Eroare la redimensionarea sistemului de fișiere

en: Error resizing partition
ro: Eroare la redimensionarea partiției

en: Error restoring disk image
ro: Eroare la restaurarea imaginii de disc

en: Error retrieving configuration data
ro: Eroare la obținerea datelor de configurare

en: Error setting autoclear flag
ro: Eroare la stabilirea fanionului de curățare automată

en: Error setting configuration
ro: Eroare la stabilirea configurării

en: Error setting label
ro: Eroare la modificarea etichetei

en: Error setting partition flags
ro: Eroare la configurarea fanioanelor partiției

en: Error setting partition name
ro: Eroare la configurarea numelui partiției

en: Error setting partition type
ro: Eroare la configurarea tipului partiției

en: Error starting SMART self-test
ro: Eroare la inițierea testului propriu SMART

en: Error starting swap
ro: Eroare la pornirea partiției de swap

en: Error stopping swap
ro: Eroare la oprirea oprirea partiției de swap

en: Error unlocking device
ro: Eroare la deblocarea dispozitivului

en: Error unmounting filesystem
ro: Eroare la demontarea sistemului de fișiere

en: Error updating /etc/crypttab
ro: Eroare la actualizarea /etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
ro: Eroare la actualizarea intrării /etc/crypttab

en: Error updating /etc/fstab entry
ro: Eroare la actualizarea intrării /etc/fstab

en: Error while checking filesystem
ro: Eroare în timpul verificării sistemului de fișiere

en: Error while repairing filesystem
ro: Eroare în timpul reparării sistemului de fișiere

en: Error while taking filesystem ownership
ro: Eroare în timpul asumării apartenenței sistemului de fișiere

en: Error writing file
ro: Eroare la scrierea fișierului

en: Extended
ro: Extinsă

en: Extended Partition
ro: Partiție extinsă

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
ro: Partițiile extinse pot conține partiții logice

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
ro: F2FS — sistem de fișiere Linux pentru stocarea flash

en: FAILING
ro: EȘUEAZĂ

en: Failed in the past
ro: A eșuat în trecut

en: File does not appear to be XZ compressed
ro: Fișierul nu pare să fie comprimat XZ

en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
ro: Nu s-a putut repara sistemul de fișiere %s pe %s.

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
ro: Sistemul de fișiere %s pe %s a fost reparat.

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
ro: Sistemul de fișiere %s pe %s nu este deteriorat.

en: Filesystem %s on %s needs repairing.
ro: Sistemul de fișiere %s pe %s are nevoie de reparații.

en: Filesystem _Type
ro: _Tipul sistemului de fișiere

en: Filesystem damaged
ro: Sistemul de fișiere este deteriorat

en: Filesystem intact
ro: Sitemul de fișiere este intact

en: Fit to size
ro: Potrivește la dimensiune

en: Flags
ro: Fanioane

en: Flying Height
ro: Înălțimea de zbor

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
ro: De exemplu „Fișierele Angelei” sau „Copie de rezervă”.

en: For use with _Windows (NTFS)
ro: Pentru utilizare cu _Windows (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
ro: Pentru utilizare cu toate _sistemele și dispozitivele (FAT)

en: Form_at
ro: Form_atează

en: Format Disk
ro: Formatează discul

en: Format Volume
ro: Formatează volumul

en: Format _Disk…
ro: Formatează _discul…

en: Format _Partition…
ro: Formatează _partiția…

en: Format selected device
ro: Formatează dispozitivul selectat

en: Free Space _Following
ro: Eliberează spațiu care _urmează

en: Frequency of errors while positioning
ro: Frecvența erorilor la poziționare

en: Frequency of errors while reading from the disk
ro: Frecvența erorilor în timpul citirii de pe disc

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
ro: Frecvența erorilor la citirea datelor brute de pe disc. O valoare nenulă indică o problemă a suprafeței discului sau a capetelor de scriere/citire

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
ro: Frecvența erorilor cauzate de un impact

en: G-sense Error Rate
ro: Rata erorilor G-sense (de impact)

en: GB
ro: GO

en: GMR Head Amplitude
ro: Amplitudinea GMR a capetelor

en: GNOME Disks
ro: Discuri GNOME

en: General time for loading in a drive
ro: Timpul general de încărcare a unui dispozitiv

en: GiB
ro: GiO

en: Go back to main view
ro: Navighează înapoi la vizualizarea principală

en: Good Block Rate
ro: Raport bun de blocuri

en: Hardware ECC Recovered
ro: Contorul erorilor corectate hardware

en: Head Flying Hours
ro: Ore în zbor ale capului

en: Height of heads above the disk surface
ro: Înâlțimea capetelor deasupra suprafeței discurilor

en: Hide from _Firmware
ro: Ascunde din _firmware

en: High Fly Writes
ro: Scrieri din zbor înalt

en: I_dentify As
ro: I_dentificați ca

en: Icon Na_me
ro: Nu_me iconiță

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
ro: Dacă este bifat, este necesară o autorizație adițională pentru a monta dispozitivul [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
ro: Dacă este bifată opțiunea, este necesară permisiune suplimentară pentru a debloca dispozitivul [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
ro: Dacă este bifat, dispozitivul este arătat întotdeauna în interfața cu utilizatorul indiferent de care este directorul acestuia [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
ro: Dacă este bifat, dispozitivul va fi montat la pornirea sistemului [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
ro: Dacă este bifat, dispozitivul va fi deblocat la pornirea sistemului [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
ro: Dacă este bifat, dispozitivul de repetiție va fi restricționat la citire. Acest lucru este util dacă nu doriți ca fișierul care stă la baza acestuia să fie modificat

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
ro: Dacă este bifat, montarea va fi restricționată la citire. Acest lucru este util dacă nu doriți ca imaginea de disc care stă la baza acestuia să fie modificată

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
ro: Dacă este stabilită, valoarea numerică PIM (multiplicator de iterații personale) VeraCrypt de utilizat pentru acest volum.

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
ro: Dacă este stabilit, numele pictogramei de utilizat în dispozitiv în interfața cu utilizatorul [x-gvfs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
ro: Dacă este stabilit, numele pictogramei simbolice de utilizat în dispozitiv în interfața cu utilizatorul [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
ro: Dacă este stabilit, numele de utilizat pentru dispozitiv în interfața cu utilizatorul [x-gvfs-name=]

en: If specified
ro: Dacă este specificat

en: Ignored, kept for compatibility
ro: Ignorat, păstrat pentru compatibilitate

en: Image Size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Image _Size
ro: Dimen_siunea imaginii

en: Image to Restore
ro: Imaginea de restaurat

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
ro: În cazul în care opțiunile implicite nu se potrivesc cu necesitățile selectați unul din următoarele sisteme de fișiere. Fiți conștient de diferențele tehnice și faceți cercetări despre cazul de utilizare.

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
ro: Indică dacă firmware-ul EFI ar trebui să ignore conținutul partiției și să nu încerce să citească de pe aceasta

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
ro: În locul deblocării acestui volum, încercați să deblocați un volum secundar ascuns înăuntru.

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Invalid PIM
ro: PIM nevalid

en: Invalid compressed data
ro: Date comprimate nevalide

en: Job
ro: Sarcină

en: KiB
ro: KiO

en: Last Benchmarked
ro: Ultimul test de performanță

en: Legacy BIOS _Bootable
ro: _Bootabil BIOS moștenire

en: Linux Swap Partition
ro: Partiție de swap Linux

en: Load Friction
ro: Încărcarea cauzată de frecare

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
ro: Încărcarea unității cauzată de frecarea componentelor mecanice

en: Load-in Time
ro: Timpul de încărcare

en: Load/Unload Cycle Count
ro: Contorul ciclilor de încărcare/descărcare

en: Load/Unload Retry Count
ro: Contorul de reîncercări de încărcare/descărcare

en: Loaded Hours
ro: Ore încărcat

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
ro: Încărcare pe unitate cauzată de numeroase operații recurente, precum citirea, înregistrarea, poziționarea capetelor, etc

en: Location
ro: Locație

en: Lock selected encrypted partition
ro: Blochează partiția criptată selectată

en: Loop device is empty
ro: Dispozitivul de loop este gol

en: Loud (Fast)
ro: Gălăgios (Rapid)

en: MB
ro: MO

en: Manage Drives and Media
ro: Administrează dispozitive și medii de stocare

en: Margin of a channel while reading data.
ro: Marginea canalului la citirea datelor.

en: Matches any device with the given label
ro: Potrivește orice dispozitiv cu eticheta furnizată

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
ro: Potrivește partiția %u a oricărui dispozitiv conectat la portul sau adresa furnizată

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
ro: Potrivește partiția %u a dispozitivului cu datele vitale ale produsului furnizate

en: Matches the device with the given UUID
ro: Potrivește dispozitivul cu UUID-ul furnizat

en: Matches the given device
ro: Se potrivește cu dispozitivul furnizat

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
ro: Potrivește întregul disc al oricărui dispozitiv conectat la portul sau adresa furnizată

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
ro: Potrivește întregul disc al dispozitivului cu datele vitale ale produsului furnizate

en: MiB
ro: MiO

en: Minimal Size
ro: Dimensiune minimă

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ro: Combinați literele majuscule cu minuscule și încercați să utilizați un număr sau două.

en: Mount Disk Images
ro: Montează imaginile de disc

en: Mount Opt_ions
ro: Opț_iuni de montare

en: Mount Options
ro: Opțiuni de montare

en: Mount _Point
ro: _Punct de montare

en: Mount at system _startup
ro: Montează la pornirea _sistemului

en: Mount selected partition
ro: Montează partiția selectată

en: N/A
ro: Nu există

en: N_ext
ro: Înaint_e

en: Name
ro: Nume

en: Need more input
ro: Este nevoie de mai multe informații

en: Never
ro: Niciodată

en: New Disk Image
ro: Imagine de disc nouă

en: New _Passphrase
ro: _Parolă de tip frază nouă

en: No Device Selected
ro: Nu există niciun dispozitiv selectat

en: No Filesystem
ro: Niciun sistem de fișiere

en: No Media
ro: Niciun mediu de stocare

en: No description for attribute %d
ro: Nicio descriere pentru atributul %d

en: No partitioning
ro: Nicio partiționare

en: None
ro: Niciunul

en: Normalized
ro: Normalizat

en: Not enough memory
ro: Memorie insuficientă

en: Number of CRC errors during UDMA mode
ro: Numărul de erori CRC apărute în modul UDMA

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
ro: Numărul de erori ale marcajului adrese a datelor (DAM) (sau) un câmp nestandard specific producătorului

en: Number of ECC errors
ro: Numărul erorilor ECC

en: Number of ECC on-the-fly errors
ro: Numărul de erori corectate hardware prin coduri corectoare de erori

en: Number of S_amples
ro: Numărul de _mostre

en: Number of Sampl_es
ro: Numărul de mostr_e

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
ro: Numărul de erori ale asperităților termice

en: Number of attempts to calibrate the device
ro: Numărul tentativelor de calibrare a dispozitivului

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
ro: Numărul blocurilor rezervate disponibile ca procent al numărului total de blocuri rezervate

en: Number of buzz routines to spin up the drive
ro: Numărul rutinelor de buzz utilizat la accelerarea discului

en: Number of cycles into landing zone position
ro: Numărul ciclilor de intrare/ieșire din zona de aterizare

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
ro: Numărul de erori cauzate de încărcările de impact detectate de un senzor de șocuri

en: Number of errors corrected by software ECC
ro: Numărul de erori corectate de software ECC

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
ro: Numărul de erori ce nu au putut fi corectate de software ECC

en: Number of errors while reading from a disk
ro: Numărul de erori la citirea de pe un disc

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
ro: Numărul de erori apărute la scrierea pe disc (sau) rata erorilor multi-zonă (sau) înălțimea de zbor

en: Number of hours elapsed in the power-on state
ro: Numărul de ore scurse în funcționare

en: Number of hours in general operational state
ro: Numărul de ore în stare generală de operare

en: Number of off-track errors
ro: Numărul de erori în afara pistei

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
ro: Numărul ciclurilor complete de ștergere fizică pe unitate ca procent al numărului maxim de cicluri de ștergere fizică suportat

en: Number of power-off or emergency retract cycles
ro: Numărul ciclurilor de retragere de urgență la oprire

en: Number of power-off retract events
ro: Numărul de evenimente de retragere la oprire

en: Number of power-on events
ro: Numărul de reporniri

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
ro: Numărul operațiilor de reasociere. Valoarea brută a acestui atribut indică numărul total de tentative (reușite sau nu) de transfer a datelor din sectoare realocate către zona de rezervă

en: Number of retry attempts to spin up
ro: Numărul tentativelor de accelerare

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
ro: Numărul de mostre. Un număr mai mare rezultă într-o imagine mai precisă a tiparelor timpului de acces dar durează mai mult timp.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
ro: Numărul de mostre. Un număr mai mare rezultă în grafice mai finisate dar testul de performanță va dura mai mult timp.

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
ro: Numărul sectoarelor ce așteaptă să fie realocate. Dacă un sector ce așteaptă să fie realocat este ulterior scris sau citit, această valoare este decrementată, iar sectorul nu este realocat. Erorile de citire pe acest sector nu vor genera realocarea sectorului, ci doar cele de scriere

en: Number of spindle start/stop cycles
ro: Numărul de cicluri de pornire/oprire a axului discului

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
ro: Numărul evenimentelor în care capul de înregistrare este în zbor în afara parametrilor normali de operare

en: Number of uncorrectable ECC errors
ro: Numărul erorilor ECC necorectabile

en: Offline
ro: Deconectat

en: Offline Seek Performance
ro: Performanța derulărilor deconectate

en: Old-Age
ro: Învechit

en: Online
ro: Conectat

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
ro: Doar parola de tip frază referită de fișierul <i>/etc/crypttab</i> va fi modificată. Pentru a modifica parola de tip frază de pe disc, utilizați <i>Modifică parola de tip frază…</i>

en: Opt_ions
ro: Opț_iuni

en: Options to use when unlocking the device
ro: Opțiunile utilizate la deblocarea dispozitivului

en: Other Devices
ro: Alte dispozitive

en: Overall Assessment
ro: Evaluare totală

en: Overwrite existing data with zeroes
ro: Suprascrie datele existente cu zerouri

en: Overwrites existing data, but takes longer.
ro: Suprascrie datele existente, dar durează mai mult.

en: PB
ro: PO

en: Partition Type
ro: Tipul partiției

en: Partition _Size
ro: Dimen_siunea partiției

en: Partitioning
ro: Partiționare

en: Passphrase File
ro: Fișierul frază secretă

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
ro: Fraza secretă a dispozitivului sau câmp gol pentru a fi cerută utilizatorului când dispozitivul este setat

[ctx: Password strength]
en: Fair
ro: Medie

[ctx: Password strength]
en: Good
ro: Bună

[ctx: Password strength]
en: Strong
ro: Puternică

[ctx: Password strength]
en: Weak
ro: Slabă

en: Perform Better
ro: Performanță mai bună

en: Perform _write-benchmark
ro: Execută _scriere de test de performanță

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
ro: Performanța este sporită prin activarea scrierii în cache, dar lasă sistemul susceptibil la pierderi de date în cazul unei pene de curent

en: PiB
ro: PiO

en: Power Cycle Count
ro: Contorul repornirilor

en: Power off this disk
ro: Oprește acest disc

en: Power-On Hours
ro: Ore de funcționare

en: Power-off Retract Count
ro: Contorul de retrageri la oprire

en: Powered On
ro: Pornit

en: Pre-Fail
ro: Înainte de eșec

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
ro: Cantitatea efortului cuplului de rotație al unității

en: Quick
ro: Rapid

en: Quiet (Slow)
ro: Silențios (Încet)

en: Read Channel Margin
ro: Marginea canalului la citire

en: Read Error Rate
ro: Rata erorilor de citire

en: Read Error Retry Rate
ro: Rata de erori de reîncercare a citirii

en: Reallocated Sector Count
ro: Numărul de sectoare realocate

en: Reallocation Count
ro: Contorul realocărilor

en: Rep_air Filesystem…
ro: Rep_ară sistemul de fișiere…

en: Repair failed
ro: Repararea a eșuat

en: Repair successful
ro: Reparare cu succes

en: Reported Uncorrectable Errors
ro: Erori necorectabile raportate

en: Require additional authori_zation to mount
ro: Necesită autorizație adițională pentru a monta

en: Require additional authori_zation to unlock
ro: Necesită permisiune suplimentară pentru deblo_care

en: Resi_ze…
ro: Redimensionea_ză…

en: Resize Volume
ro: Redimensionează volumul

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
ro: Redimensionarea unui sistem de fișiere poate conduce la pierderi de date. Sunteți avizat să faceți înainte o copie de rezervă a datelor. Operația de redimensionare va dura mai mult dacă există multe date de mutat. Dimensiunea minimă este calculată potrivit cu conținutul curent. Păstrați spațiu gol adițional pentru ca sistemul de fișiere să funcționeze rapid și fiabil.

en: Resizing not ready
ro: Redimensionarea nu este gata

en: Restore Disk Image
ro: Restaurează o imagine de disc

en: Restore disk image
ro: Restaurează imaginea de disc

en: Restoring Disk Image
ro: Se restaurează imaginea de disc

en: Retrieving DVD keys
ro: Se obțin cheile DVD

en: Run Out Cancel
ro: Anularea ieșirilor

en: SELF-TEST FAILED
ro: TESTUL PROPRIU A EȘUAT

en: SMART Data & Self-Tests
ro: Date SMART & teste proprii

en: SMART _Attributes
ro: Atribute SMART

en: SMART is not enabled
ro: SMART nu este activat

en: SMART is not supported
ro: SMART nu este suportat

en: S_etting
ro: S_etare

en: S_tandby Now
ro: În aș_teptare acum

en: S_ymbolic Icon Name
ro: Nume de pictogramă _simbolică

en: Sample S_ize (MiB)
ro: Dimens_iunea eșantionului (MO)

en: Sample Size
ro: Dimensiune mostră

en: Save Power
ro: Salvează energie

en: Save in _Folder
ro: Salvează în D_osar

en: Seek Error Rate
ro: Rata erorilor la derulare

en: Seek Timer Performance
ro: Performanța cronometrului de derulare

en: Select Disk Image to Attach
ro: Selectați imaginea de disc de atașat

en: Select Disk Image to Restore
ro: Alegeți imaginea de disc ce urmează a fi restaurată

en: Select Disk Image(s) to Mount
ro: Selectați imaginile de disc ce urmează a fi montate

en: Select a Folder
ro: Selectați un dosar

en: Select a Keyfile
ro: Selectați un fișier de cheie

en: Select a device to manage.
ro: Selectează un dispozitiv de gestionat.

en: Select a keyfile to unlock this volume
ro: Selectați un fișier cheie pentru a debloca acest volum

en: Select device
ro: Selectați dispozitivul

en: Self-assessment
ro: Evaluare proprie

en: Self-test Result
ro: Rezultatul testului propriu

en: Self-test in progress
ro: Test propriu în curs de desfășurare

en: Serial Number
ro: Număr de serie

en: Set Password
ro: Stabilește parola

en: Set options to unlock
ro: Stabiliți opțiunile de deblocat

en: Set up _read-only loop device
ro: Configurează dispozitiv de repetiție _restricționat la citire

en: Set up _read-only mount
ro: Configurează montare _restricționată la citire

en: Sh_ow Password
ro: Arată par_ola

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
ro: Deplasarea discului este posibilă din cauza unui șoc puternic la încărcarea în stocare, cauzat de cădere (sau) temperatură

en: Sho_w Passphrases
ro: Arată par_ola de tip frază

en: Sho_w in user interface
ro: Arată în interfața pentru utilizat_or

en: Sho_w passphrase
ro: Afișează fra_za secretă

en: Short
ro: Scurt

en: Size
ro: Dimensiune

en: Slow
ro: Încet

en: Soft ECC correction
ro: Corectări ECC software

en: Soft Read Error Rate
ro: Rata erorilor soft la citire

en: Soft read error rate
ro: Rata erorilor de citire ale soft-ului

en: Source
ro: Sursă

en: Spin Buzz
ro: Buzz accelerare

en: Spin High Current
ro: Curentul de vârf la accelerare

en: Spinup Retry Count
ro: Contorul reîncercărilor de accelerare

en: Spinup Time
ro: Timpul de accelerare

en: Start/Stop Count
ro: Începe/Termină numărarea

en: Stop running jobs?
ro: Se opresc sarcinile care rulează?

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
ro: Oprește <i>configurările implicite pentru sesiunea cu utilizatorul</i> pentru a administra opțiunile de criptare și parola de tip frază pentru dispozitiv. Opțiunile corespund unei intrări în fișierul <b>/etc/crypttab</b>

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
ro: Oprește <i>configurările implicite pentru sesiunea cu utilizatorul</i> pentru a administra punctul de montare și opțiunile de montare pentru dispozitiv. Opțiunile corespund unei intrări în fișierul <b>/etc/fstab</b>

en: TB
ro: TO

en: Temperature
ro: Temperatura

en: Temperature of the drive
ro: Temperatura unității

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
ro: <b>Fișierul special de dispozitiv</b> — utilizați legături simbolice în ierarhia <b>/dev/disk</b> pentru a controla domeniul intrării

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
ro: Cantitatea de date citită în timpul duratei de viață a discului

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
ro: Cantitatea de date scrisă în timpul duratei de viață a discului

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
ro: Este posibil ca verificarea să dureze mult timp, în special dacă partiția conține multe date.

en: The difference to the previous partition size
ro: Diferența față de dimensiunea de partiție anterioară

en: The directory to mount the device in
ro: Directorul în care se montează dispozitivul

en: The disk image is %s bigger than the target device
ro: Imaginea de disc este cu %s mai mare decât dispozitivul țintă

en: The disk image is %s smaller than the target device
ro: Imaginea de disc este cu %s mai mică decât dispozitivul țintă

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
ro: Parola de tip frază de criptare a fost obținută din inelul de chei

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
ro: Fișierul există deja în „%s”. Înlocuirea acestuia va suprascrie conținuturile.

en: The filesystem type to use
ro: Tipul sistemului de fișiere de utilizat

en: The free space following the partition
ro: Spațiul liber care urmează partiției

en: The label matches the existing label
ro: Eticheta este aceeași cu eticheta existentă

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
ro: Opțiunile de montare stocate în fișierul <b>/etc/fstab</b>

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
ro: Numele de utilizat pentru sistemul de fișiere. Acesta este folositor dacă doriți să faceți referință la dispozitiv via o legătură simbolică în directorul /dev/disk/by-label.

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
ro: Numele de utilizat pentru dispozitivul deblocat — dispozitivul este stabilit ca numele prefixat cu <b>/dev/mapper</b>/

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
ro: Numărul de MiB (1048576 bytes) de citit/scris pentru fiecare eșantion.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
ro: Numărul de MiB (1048576 de octeți) de citit/scris pentru fiecare mostră. Dimensiunile mari de mostră tind să rezulte în teste de performanță mai precise cu prețul ca testul de performanță durează mai mult timp.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
ro: Numărul de eșantioane pe care testul de performanță le va face pentru timpul de accesare.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
ro: Numărul de eșantioane de inclus în testul de performanță pentru scriere/citire.

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
ro: Numele partiției (până la 36 de caractere unicode). Acesta este folositor în cazul în care doriți să vă referiți la dispozitiv via scurtătură în dosarul <b>/dev/disk/by-partlabel</b>

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
ro: Tipul de partiție ca un număr natural pe 8 biți

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
ro: Tipul partiției reprezentat ca <i>GUID</i> pe 32 de biți

en: The passphrase matches the existing passphrase
ro: Parola de tip frază se potrivește cu parola care există deja

en: The passphrases do not match
ro: Parolele de tip frază nu se potrivesc

en: The passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: The size of the image to create
ro: Dimensiunea imaginii de creat

en: The size of the partition to create
ro: Dimensiunea partiției de creat

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
ro: Fișierul special de dispozitiv — utilizați legături simbolice în ierarhia /dev/disk pentru a controla domeniul intrării

en: The strength of the passphrase
ro: Complexitatea frazei secrete

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
ro: Este posibil ca sistemul să nu funcționeze corect dacă această intrare este modificată sau eliminată.

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
ro: Numărul total de erori necorectabile la citirea/scrierea unui sector. O creștere a acestui atribut indică defectarea suprafeței discului sau probleme ale subsistemului mecanic

en: The utility %s is missing.
ro: Utilitatea %s lipsește.

en: Thermal Asperity Rate
ro: Rata asperităților termice

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
ro: Sistemul de fișiere va fi demontat automat înainte de oricare modificări.

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
ro: Acesta este echivalent cu fanionul pentru bootabil al înregistrării de boot principale (MBR). Este de obicei utilizat doar pentru partițiile GPT pe sisteme MBR

en: This is the last primary partition that can be created.
ro: Aceasta este ultima partiție primară care poate fi creată.

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
ro: Această operație va pregăti sistemul pentru ca următoarele unități să fie oprite și eliminate.

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
ro: Este posibil ca acest volum să fie un volum VeraCrypt întrucât conține date aleatorii.

en: Threshold
ro: Prag

en: Threshold exceeded
ro: Pragul a fost depășit

en: Threshold not exceeded
ro: Pragul nu a fost depășit

en: Throughput Performance
ro: Rată de transfer

en: TiB
ro: TiO

en: Time needed to spin up the disk
ro: Timpul necesar accelerării discului

en: Time while head is positioning
ro: Timp în care capul se poziționează

en: To enable or disable the write test.
ro: Activează sau dezactivează testul de scriere.

en: Torque Amplification Count
ro: Contorul amplificărilor de cuplu

en: Total LBAs Read
ro: Total LBA-uri citite

en: Total LBAs Written
ro: Total LBA-uri scrise

en: Total number of load cycles
ro: Numărul total de cicli de încărcare

en: Transfer Rate
ro: Rata de transfer

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
ro: Activați pentru a configura AAM la pornire și când discul este conectat

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
ro: Activați pentru a configura APM la pornire și când discul este conectat

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
ro: Activați pentru a configura pauza de așteptare la pornire și când discul este conectat

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
ro: Activați pentru a configura setarea de scriere în cache la pornire și când discul este conectat

en: Type
ro: Tip

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
ro: UDF — format de disc universal, pentru dispozitivele detașabile pe multe sisteme

en: UDMA CRC Error Rate
ro: Rata erorilor UDMA CRC

en: Unallocated Space
ro: Spațiu nealocat

en: Uncorrectable ECC Count
ro: Contorul EEC necorectabile

en: Uncorrectable Sector Count
ro: Contorul sectoarelor necorectabile

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
ro: Deblochează o unitate sau o partiție de sistem Windows criptată.

en: Unlock selected encrypted partition
ro: Deblochează partiția criptată selectată

en: Unmount selected partition
ro: Demontează partiția selectată

en: Unnamed (%s).img
ro: (%s).img nedenumită

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
ro: Erori la citire iremediabile în timpul creării imaginii de disc

en: Updated
ro: Actualizat

en: Updates
ro: Actualizări

en: Us_er Session Defaults
ro: Configurări implicite pentru s_esiunea cu utilizatorul

en: Used
ro: Utilizat

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
ro: Folosit pentru a indica faptul că partiția și conținutul acesteia sunt necesare pentru ca SO/Platforma să funcționeze. Procedați cu precauție, nu ștergeți sau suprascrieți conținutul

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
ro: Utilizând Discuri, puteți vizualiza date SMART, administra dispozitive, efectua teste de performanță pe discuri fizice, și instala imagini pe stickuri USB.

en: Value
ro: Valoare

en: Vendor Recommended
ro: Recomandat de furnizor

en: View, modify and configure disks and media
ro: Vizualizați, modificați și configurați discuri și mediuri

en: Volume
ro: Volum

en: Volume _Name
ro: _Nume volum

en: Volume type
ro: Tipul de volum

en: Volumes Grid
ro: Grila de volume

en: Waited too long for the filesystem
ro: S-a așteptat prea mult pentru sistemul de fișiere

en: Warning: all data on the volume will be lost
ro: Avertisment: Toate datele de pe volum vor fi pierdute

en: Will be created
ro: Va fi creat

en: Will be deleted
ro: Va fi ștearsă

en: Windows _system
ro: _Sistem Windows

en: World Wide Name
ro: Nume mondial

en: Worst
ro: Cea mai slabă

en: Wr_ite Cache
ro: Cache de scr_iere

en: Write Disk Images to Devices
ro: Scrie imagini de disc pe dispozitive

en: Write Error Rate
ro: Rata erorilor de scriere

en: XFS — Linux Filesystem
ro: XFS — sistem de fișiere Linux

en: _Abort Benchmark
ro: _Anulează testul de performanță

en: _About Disks
ro: _Despre Discuri

en: _Attach
ro: _Atașează

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
ro: _Atașează o imagine de disc… (.iso, .img)

en: _Benchmark Disk…
ro: _Testează performanța discului…

en: _Benchmark Partition…
ro: _Testează performanța partiției…

en: _Bootable
ro: _Bootabil

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Close
ro: În_chide

en: _Confirm
ro: _Confirmă

en: _Create Disk Image…
ro: _Creează o imagine de disc…

en: _Create Partition Image…
ro: _Creează imaginea partiției…

en: _Delete
ro: Șter_ge

en: _Delete Disk Image File
ro: Șterge fișierul imaginii de _disc

en: _Destination
ro: _Destinație

en: _Difference
ro: _Diferență

en: _Edit Partition…
ro: _Editează partiția…

en: _Erase
ro: Șt_erge

en: _Erase…
ro: Șt_erge…

en: _Format
ro: _Formatează

en: _Format…
ro: _Formatează…

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Hidden
ro: _Ascuns

en: _Image to Restore
ro: _Imaginea de restaurat

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
ro: Disc _intern de utilizat doar cu sistemele Linux (Ext4)

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Keyfiles
ro: Fișiere de _chei

en: _Label
ro: E_tichetă

en: _Mount
ro: _Montează

en: _Name
ro: _Nume

en: _New Disk Image…
ro: Imagine de disc _nouă…

en: _Other
ro: _Altele

en: _Partitioning
ro: _Partiționare

en: _Passphrase
ro: Fra_za secretă

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Password protect volume (LUKS)
ro: Volum protejat prin _parolă (LUKS)

en: _Power Off
ro: O_prire

en: _Previous
ro: Îna_poi

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: _Resize
ro: _Redimensionează

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: _Restore Disk Image…
ro: _Restaurează imaginea de disc…

en: _Restore Partition Image…
ro: _Restaurează imaginea de partiție…

en: _SMART Data & Self-Tests…
ro: Date _SMART și teste proprii…

en: _Standby
ro: În _așteptare

en: _Start Benchmarking…
ro: Începe te_starea performanței…

en: _Start Benchmark…
ro: Începe te_stul de performanță…

en: _Start Creating…
ro: Î_ncepe crearea…

en: _Start Restoring…
ro: Î_ncepe restaurarea…

en: _Start Self-test
ro: Pornește te_stul propriu

en: _Stop Self-test
ro: Oprește te_stul propriu

en: _System Partition
ro: Partiție de _sistem

en: _Take Ownership…
ro: _Preia posesia…

en: _Type
ro: _Tip

en: _Unlock
ro: _Deblochează

en: _Unlock at system startup
ro: Deblochează la pornirea sistem_ului

en: _Volumes
ro: _Volume

en: _Wake-Up from Standby
ro: _Trezire din starea de așteptare

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
ro: 0 (Dezactivat)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
ro: %d (rotirea lentă nu este permisă)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
ro: %d (rotirea lentă este permisă)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
ro: 255 (Dezactivat)

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
ro: %s (acum %s)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
ro: Se măsoară timpul de acces (%2.1f%% complet)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
ro: Se măsoară rata de transfer (%2.1f%% complet)…

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
ro: Nu sunt disponibile datele testelor de performanță

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
ro: Se deschide dispozitivul…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
ro: S-a produs o eroare

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
ro: Eroare la obținerea dimensiunii paginii: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
ro: Eroare la obținerea dimensiunii dispozitivului: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
ro: Eroare la pre-citirea a %lld de octeți de la decalajul %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
ro: Eroare la pre-citirea %s de la decalajul %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
ro: Eroare la citirea %lld biți de la decalajul %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
ro: Eroare la citirea %s de la decalajul %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
ro: Eroare la încercarea de decalare a %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
ro: Eroare la încercarea de a decala %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
ro: Eroare la încercarea de decalare a %s

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
ro: Eroare de sincronizare (la decalajul %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
ro: Eroare la scrierea a %lld de octeți la decalajul %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
ro: S-a așteptat scrierea a %lld de octeți, s-au scris doar %lld: %m

en: bytes
ro: octeți

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
ro: Dispozitive afectate

[ctx: create-inhibit-message]
en: Benchmarking device
ro: Dispozitiv de testare a performanței

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
ro: Se copiază dispozitivul la imaginea de disc

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
ro: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;unitate;hard disc;partiție;imagine;copie;rezervă;copie de rezervă;restaurează;restaurare;test;performanță;test de performanță;criptare;inteligent;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
ro: În urmă cu mai puțin de un minut

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
ro: %s și %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
ro: %s și %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
ro: %s și %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
ro: %s și %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
ro: %s, %s și %s

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
ro: exFAT — sistem de fișiere Windows pentru stocarea flash, utilizat pe cardurile SDXC

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
ro: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (construit peste %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
ro: %s rămas

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
ro: %s rămas (%s/sec)

en: kB
ro: kO

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
ro: Este posibil ca un hard disc să cedeze în curând.

[ctx: notify-smart]
en: Examine
ro: Examinează

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
ro: S-au detectat probleme referitoare la hard discuri

[ctx: partition type]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
ro: Necunoscut (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
ro: Se copiază imaginea de disc la dispozitiv

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
ro: Atașarea unei imagini de disc existente

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
ro: Creează o nouă imagine de disc goală

[ctx: shortcut window]
en: Disks
ro: Discuri

[ctx: shortcut window]
en: Drive
ro: Unitate

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
ro: Configurări unitate

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
ro: Formatează unitatea

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
ro: Formatează volumul selectat

[ctx: shortcut window]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
ro: Deschide meniul aplicației

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
ro: Deschide meniul de unitate

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
ro: Deschide meniul de volum

[ctx: shortcut window]
en: Partition
ro: Partiționează

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
ro: Restaurează o imagine pe disc

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
ro: Date SMART

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
ro: Deselectează discul curent

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
ro: Ultimul test propriu s-a completat cu succes

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
ro: Ultimul test propriu nu s-a completat

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
ro: Ultimul test propriu a eșuat

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
ro: Ultimul test propriu a eșuat (electric)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
ro: Ultimul test propriu a eșuat (gestionare)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
ro: Ultimul test propriu a eșuat (citit)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
ro: Ultimul test propriu a eșuat (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
ro: Ultimul test propriu a fost anulat

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
ro: Ultimul test propriu a fost întrerupt

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
ro: Test propriu în curs de desfășurare — %d%% rămas

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
ro: Necunoscut (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
ro: Niciodată

[ctx: standby-value]
en: Reserved
ro: Rezervat

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
ro: Definit de furnizor

[ctx: volume-content-crypto]
en: Locked
ro: Blocat

[ctx: volume-content-crypto]
en: Unlocked
ro: Deblocat

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
ro: Rădăcina sistemului de fișiere

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
ro: Montat la %s

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
ro: Nemontat

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
ro: Activă

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
ro: Inactivă

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
ro: Partiție extinsă

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
ro: Partiție extinsă

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
ro: Sistem de fișiere

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
ro: Spațiu liber

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u
ro: Partiția %u

[ctx: volume-grid]
en: Partition %u: %s
ro: Partiția %u: %s

en: ← Spindown
ro: ← Rotire lentă
