gnome-control-center - en to ro translation catalogue (545 entries)

en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
ro[0]: %2$s. Aveți %1$u încercare rămasă
ro[1]: %2$s. Aveți %1$u încercări rămase
ro[2]: %2$s. Aveți %1$u de încercări rămase

en: %i hour | %i hours
ro[0]: %i oră
ro[1]: %i ore
ro[2]: %i de ore

en: %i minute | %i minutes
ro[0]: %i minut
ro[1]: %i minute
ro[2]: %i de minute

en: %s Requires Authentication
ro: %s necesită autentificare

en: %s of UPS backup power remaining
ro: A mai rămas %s din energia de rezervă a UPS-ului

en: A connected device is low on power
ro: Un dispozitiv conectat mai are puțină energie

en: A connected device is low on power (%.0f%%)
ro: Un dispozitiv conectat mai are puțină energie (%.0f%%)

en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Un dispozitiv conectat mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Un dispozitiv conectat mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: A dictionary of XSETTINGS to override
ro: Un dicționar al XSETTINGS de suprascris

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
ro: O listă de șiruri reprezentând modulele GTK+ ce vor fi încărcate, de obicei în adiție celor oprite condițional sau forțat.

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
ro: O listă de șiruri reprezentând modulele GTK+ ce nu vor fi încărcate, chiar dacă sunt activate implicit de către configurația lor.

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
ro: O listă de șiruri reprezentând modulele ce pot fi încărcate (implicit: „toate”). Aceasta este verificată doar la pornire.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ro: Multiplicator de accelerare pentru mișcarea mausului. O valoare de -1 este implicită sistemului.

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Action Cancelled
ro: Acțiune anulată

en: Airplane mode disabled
ro: Mod avion dezactivat

en: Airplane mode enabled
ro: Mod avion activat

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ro: Aproximativ %s de energie de rezervă a UPS-ului rămasă (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ro: Aproximativ %s de energie de rezervă a UPS-ului rămasă (%.0f%%). Realimentați cu energie pentru a evita pierderea de date.

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
ro: Aproximativ %s rămas (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ro: Acumulatorul calculatorului atașat este la un nivel scăzut

en: Attached computer is low on power
ro: Calculatorul atașat mai are puțină energie

en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
ro: Calculatorul atașat mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Calculatorul atașat mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Calculatorul atașat mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Audio device battery low
ro: Acumulatorul dispozitivului audio este la un nivel scăzut

en: Audio device is low on power
ro: Dispozitivul audio mai are puțină energie

en: Audio device is low on power (%.0f%%)
ro: Dispozitivul audio mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Dispozitivul audio mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Dispozitivul audio mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
ro: Autentificarea este necesară pentru a modifica imaginea OLED pentru o tabletă Wacom

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
ro: Autentificarea este obligatorie pentru a putea modifica luminozitatea laptopului

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
ro: Autentificarea este necesară pentru a modifica LED-ul aprins pentru o tabletă Wacom

en: Automatic hibernation
ro: Hibernare automată

en: Automatic logout
ro: Deconectare automată

en: Automatic suspend
ro: Suspendare automată

en: Automatically enable the "power-saver" profile using power-profiles-daemon if the battery is low.
ro: Activează automat profilul „power-saver” utilizând power-profiles-daemon dacă bateria este pe terminate.

en: Battery critically low
ro: Acumulatorul este la un nivel scăzut critic

en: Battery is critically low
ro: Acumulatorul este la un nivel scăzut critic

en: Battery is low
ro: Acumulatorul este la un nivel scăzut

en: Battery low
ro: Acumulatorul este la un nivel scăzut

en: Binding
ro: Asociere

en: Binding for power button.
ro: Asociere pentru butonul de oprire.

en: Binding for the custom binding
ro: Asociere pentru o asociere personalizată

en: Binding for the magnifier to zoom in
ro: Asociere pentru a mări cu lupa

en: Binding for the magnifier to zoom out
ro: Asociere pentru a micșora cu lupa

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
ro: Asociere pentru a copia captura de ecran a unei ferestre în clioboard.

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
ro: Asociere pentru a copia o captură a unei zone în clipboard.

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
ro: Asociere pentru a copia captura în clipboard.

en: Binding to cycle the screen brightness.
ro: Asociere pentru a cicla luminozitatea ecranului.

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
ro: Asociere pentru descreșterea luminozității tastaturii.

en: Binding to decrease the screen brightness.
ro: Asociere pentru scăderea luminozității ecranului.

en: Binding to decrease the text size
ro: Asociere pentru descreșterea dimensiunii textului

en: Binding to eject an optical disc.
ro: Asociere pentru scoatere disc optic.

en: Binding to hibernate the machine.
ro: Asociere pentru hibernarea mașinii.

en: Binding to increase the keyboard brightness.
ro: Asociere pentru creșterea luminozității tastaturii.

en: Binding to increase the screen brightness.
ro: Asociere pentru creșterea luminozității ecranului.

en: Binding to increase the text size
ro: Asociere pentru creșterea dimensiunii textului

en: Binding to launch GNOME Settings.
ro: Legătură pentru a lansa Configurări GNOME.

en: Binding to launch the calculator.
ro: Asociere pentru pornirea calculatorului.

en: Binding to launch the email client.
ro: Asociere pentru pornirea clientului de email.

en: Binding to launch the help browser.
ro: Asociere pentru pornirea programului de ajutor.

en: Binding to launch the media player.
ro: Asociere pentru pornirea media player-ului.

en: Binding to launch the search tool.
ro: Asociere pentru pornirea uneltei de căutare.

en: Binding to launch the web browser.
ro: Asociere pentru pornirea navigatorului Web.

en: Binding to lock the screen.
ro: Asociere pentru blocarea ecranului.

en: Binding to log out.
ro: Asociere pentru ieșirea din sesiune.

en: Binding to lower the volume with higher precision.
ro: Asociere pentru micșorarea volumului cu o precizie mai mare.

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
ro: Asociere pentru a micșora volumul fără a emana un efect sonor.

en: Binding to lower the volume.
ro: Asociere pentru micșorarea volumului.

en: Binding to mute/unmute the microphone.
ro: Asociere pentru mut/nemut pentru microfon.

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
ro: Asociere pentru mut/nemut pentru volum fără a emana un efect sonor.

en: Binding to mute/unmute the volume.
ro: Asociere pentru mut/nemut pentru volum.

en: Binding to open the Home folder.
ro: Asociere pentru deschiderea dosarului personal.

en: Binding to pause playback.
ro: Asociere pentru pauză redare.

en: Binding to raise the volume with higher precision.
ro: Asociere pentru creșterea volumului cu o precizie mai mare.

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
ro: Asociere pentru creșterea volumului fără a emana un efect sonor.

en: Binding to raise the volume.
ro: Asociere pentru creșterea volumului.

en: Binding to record a short video of the screen
ro: Asociere pentru a înregistra un scurt video al ecranului

en: Binding to show current battery status.
ro: Asociere pentru arătarea stării curente a bateriei.

en: Binding to show the on-screen keyboard
ro: Asociere pentru afișarea tastaturii pe ecran

en: Binding to show the screen magnifier
ro: Asociere pentru afișarea lupei

en: Binding to skip backward in current track.
ro: Asociere pentru salt înapoi în piesa curentă.

en: Binding to skip forward in current track.
ro: Asociere pentru salt înainte în piesa curentă.

en: Binding to skip to next track.
ro: Asociere pentru salt la piesa următoare.

en: Binding to skip to previous track.
ro: Asociere pentru salt la piesa precedentă.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
ro: Asociere pentru pornire redare (sau comutare redare/pauză).

en: Binding to start the screen reader
ro: Asociere pentru pornirea cititorului de ecran

en: Binding to stop playback.
ro: Asociere pentru oprire redare.

en: Binding to suspend the machine.
ro: Asociere pentru suspendarea mașinii.

en: Binding to switch the touchpad off.
ro: Asociere pentru comutarea panoului tactil la oprit.

en: Binding to switch the touchpad on.
ro: Asociere pentru comutarea panoului tactil la pornit.

en: Binding to take a screenshot of a window.
ro: Asociere pentru a captura imaginea ferestrei.

en: Binding to take a screenshot of an area.
ro: Asociere pentru a captura o imagine a zonei.

en: Binding to take a screenshot.
ro: Asociere pentru a captura imaginea ecranului.

en: Binding to toggle airplane mode.
ro: Asociere pentru comutarea modului avion.

en: Binding to toggle automatic screen orientation.
ro: Asociere statică pentru a comuta orientarea automată a ecranului.

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
ro: Asociere pentru a comuta modul avion pentru bluetooth.

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
ro: Asociere pentru comutarea modului de redare aleatoriu în playerul media.

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
ro: Asociere pentru comutarea modului de redare repetat în playerul media.

en: Binding to toggle the interface contrast
ro: Asociere pentru comutarea contrastului interfeței

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
ro: Asociere pentru comutarea luminozității tastaturii.

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
ro: Asociere pentru comutarea panoului tactil oprit/pornit.

en: Bluetooth device battery low
ro: Acumulatorul dispozitivului bluetooth este la un nivel scăzut

en: Bluetooth device is low on power
ro: Dispozitivul bluetooth mai are puțină energie

en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
ro: Dispozitivul bluetooth mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Dispozitivul bluetooth mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Dispozitivul bluetooth mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Bluetooth disabled
ro: Bluetooth dezactivat

en: Bluetooth enabled
ro: Bluetooth activat

en: Button label for OLED display.
ro: Eticheta butonului pentru afișajul OLED.

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
ro: Calculează orele răsăritului și apusului automat, de la locația curentă.

en: Camera battery low
ro: Acumulatorul camerei este la un nivel scăzut

en: Camera is low on power
ro: Camera mai are puțină energie

en: Camera is low on power (%.0f%%)
ro: Camera mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Camera mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Camera mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cell phone battery low
ro: Acumulatorul celularului este la un nivel scăzut

en: Cell phone is low on power
ro: Celularul mai are puțină energie

en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
ro: Celularul mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Celularul mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Celularul mai are foarte puțină energie. Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Color
ro: Culoare

en: Color calibration device added
ro: S-a adăugat un dispozitiv de calibrare a culorii

en: Color calibration device removed
ro: S-a eliminat un dispozitiv de calibrare a culorii

en: Command
ro: Comandă

en: Command to run when the binding is invoked
ro: Comandă de rulat când este invocată asocierea

en: Configuring new printer
ro: Configurarea imprimantei noi

en: Connected device battery is low
ro: Acumulatorul dispozitivului conectat este la un nivel scăzut

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ro: Copiază o captură de ecran a unei ferestre la clipboard

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ro: Copiază o captură de ecran a unei zone la clipboard

en: Copy a screenshot to clipboard
ro: Copiază o captură de ecran la clipboard

en: Cover open
ro: Capac deschis

en: Credentials required in order to print
ro: Certificările necesare pentru a tipări

en: Custom keybindings
ro: Asocieri personalizate

en: Date & Time Settings
ro: Configurări dată și oră

en: Decrease text size
ro: Descreștere dimensiune text

en: Delay between repeats in milliseconds.
ro: Întârzierea între repetări în milisecunde.

en: Dim the screen after a period of inactivity
ro: Întunecă ecranul după o perioadă de inactivitate

en: Disable touchpad while typing
ro: Dezactivare touchpad în timpul tastării

en: Disk Space
ro: Spațiu pe disc

en: Distance before a drag is started.
ro: Distanța până la începerea tragerii.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ro: Distanța în pixeli pe care trebuie să o parcurgă cursorul înainte ca mișcarea de maus accelerată să fie activată. O valoare de -1 este implicită sistemului.

en: Door open
ro: Ușă deschisă

en: Double click time
ro: Timp dublu clic

en: Drag threshold
ro: Prag tragere

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
ro: Ori dispozitivul a fost reconectat ori un dispozitiv nou a fost conectat. Dacă nu ați făcut asta, verificați sistemul pentru orice dispozitiv suspicios.

en: Eject
ro: Scoate

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: Enable horizontal scrolling
ro: Activare derulare orizontală

en: Enable mouse clicks with touchpad
ro: Activare clic maus cu touchpad

en: Enable power-saver profile when battery is low
ro: Activează profilul de economisire a energiei când bateria este pe terminate

en: Enable the ALS sensor
ro: Activează senzorul ALS

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
ro: Activați aceasta pentru a mișca cursorul când utilizatorul atinge tableta.

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
ro: Activați aceasta pentru a restricționa zona tabletei Wacom să se potrivească la rația rezultatului.

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
ro: Activează această setare pentru a pune tableta pe modul absolut.

en: Enable touchpad
ro: Activează touchpad-ul

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
ro: Activează emularea clic mijloc prin apăsarea simultană a clic dreapta și stânga.

en: Enter PIN to unlock your SIM card
ro: Introduceți PIN-ul pentru a debloca cardul SIM

en: Enter PUK to unlock your SIM card
ro: Introduceți PUK-ul pentru a debloca cardul SIM

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
ro: Introduceți un PIN nou pentru a debloca cardul SIM

en: Examine
ro: Examinează

en: File name of the bell sound to be played.
ro: Numele de fișier al sunetului de clopoțel de redat.

en: Free percentage notify threshold
ro: Prag pentru notificare procent liber

en: Free space notify threshold
ro: Prag de notificare pentru spațiul liber

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
ro: Modul culoare la serviciul de configurări GNOME

en: Game controller battery low
ro: Controller-ul de joc este la un nivel scăzut

en: Game controller is low on power
ro: Controller-ul de joc mai are puțină energie

en: Game controller is low on power (%.0f%%)
ro: Controller-ul de joc mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Controller-ul de joc mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Controller-ul de joc mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Hardware Airplane Mode
ro: Mod avion hardware

en: Headphones are low on power
ro: Căștile mai au puțină energie

en: Headphones are low on power (%.0f%%)
ro: Căștile mai au puțină energie (%.0f%%)

en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Căștile mai au foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Căștile mai au foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Headphones battery low
ro: Acumulatorul căștilor este la un nivel scăzut

en: Headset battery low
ro: Acumulatorul setului de căști este la un nivel scăzut

en: Headset is low on power
ro: Setul de căști mai are puțină energie

en: Headset is low on power (%.0f%%)
ro: Setul de căști mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Setul de căști mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Setul de căști mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Hibernate button
ro: Buton de hibernare

en: Hibernating soon unless plugged in.
ro: Se hibernează foarte curând dacă nu este alimentat.

en: Home folder
ro: Dosar personal

en: If the ambient light sensor functionality is enabled.
ro: Dacă senzorul pentru lumină ambientală este activat.

en: If the night light mode is enabled
ro: Dacă modul lumină nocturnă este activat

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle.
ro: Dacă ecranul ar trebui să fie întunecat pentru a economisi energie când calculatorul este în așteptare.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Incorrect password
ro: Parolă incorectă

en: Increase text size
ro: Creștere dimensiune text

en: Initial Key Repeat Delay
ro: Întârziere inițială de repetare a tastei

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
ro: Întârzierea inițială de repetare a tastei în milisecunde.

en: Key Repeat Interval
ro: Intervalul de repetare a tastei

en: Key combination for the custom action
ro: Combinația de chei pentru acțiunea personalizată

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
ro: Combinațiile de taste pentru o acțiune personalizată a unui touchring sau touchstrip

en: Keyboard Bell Custom Filename
ro: Nume personalizat al clopoțelului de tastatură

en: Keyboard battery low
ro: Acumulatorul tastaturii este la un nivel scăzut

en: Keyboard brightness down
ro: Scade luminozitatea tastaturii

en: Keyboard brightness toggle
ro: Comută luminozitatea tastaturii

en: Keyboard brightness up
ro: Mărește luminozitatea tastaturii

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
ro: Eticheta va fi redată cu afișajul OLED care aparține butonului

en: Launch calculator
ro: Lansare calculator

en: Launch email client
ro: Lansare client de mail

en: Launch help browser
ro: Lansare fereastră de ajutor

en: Launch media player
ro: Lansare player multimedia

en: Launch settings
ro: Lansează configurările

en: Launch web browser
ro: Lansare navigator web

en: Length of a double click in milliseconds.
ro: Durata unui dublu clic în milisecunde.

en: Lid has been closed
ro: Capacul a fost închis

en: Lid has been opened
ro: Capacul a fost deschis

en: List of custom keybindings
ro: Listă de asocieri de taste personalizate

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
ro: Listă de module GTK+ dezactivate explicit

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
ro: Listă de module GTK+ activate explicit

en: List of plugins that are allowed to be loaded
ro: Lista modulelor care sunt permise să fie încărcate

en: Lock screen
ro: Blocare ecran

en: Log out
ro: Închidere sesiune

en: Low Disk Space
ro: Spațiu redus pe disc

en: Low Disk Space on “%s”
ro: Spațiu redus pe „%s”

en: Magnifier zoom in
ro: Mărire cu lupa

en: Magnifier zoom out
ro: Micșorare cu lupa

en: Marker supply low
ro: Un recipient de culoare este la un nivel scăzut

en: Maximum length of screen recordings
ro: Durata maximă a înregistrărilor de ecran

en: Media player battery low
ro: Acumulatorul dispozitivului de redare media este la un nivel scăzut

en: Media player is low on power
ro: Dispozitivul de redare media mai are puțină energie

en: Media player is low on power (%.0f%%)
ro: Dispozitivul de redare media mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Dispozitivul de redare media mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Dispozitivul de redare media mai are foarte puțină energie. Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Microphone mute/unmute
ro: Mut/nemut pentru microfon

en: Middle button emulation
ro: Emularea clic mijloc

en: Minimum notify period for repeated warnings
ro: Perioada minimă de notificare pentru avertizările repetitive

en: Missing printer driver
ro: Lipsește driverul de imprimantă

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
ro: Modifică imaginea OLED pentru o tabletă Wacom

en: Modify the laptop brightness
ro: Modifică luminozitatea laptopului

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
ro: Modifică LED-ul aprins pentru o tabletă Wacom

en: Motion Threshold
ro: Prag mișcare

en: Mount paths to ignore
ro: Căi de montare de ignorat

en: Mouse battery low
ro: Acumulatorul mausului este la un nivel scăzut

en: Mouse button orientation
ro: Orientarea butonului maus

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
ro: Butonul de emulare a rotiței mausului. 0 pentru a dezactiva funcționalitatea.

en: Name
ro: Nume

en: Name of the custom binding
ro: Numele asocierii personalizate

en: Natural scrolling
ro: Derulare naturală

en: New PIN for SIM
ro: PIN nou pentru SIM

en: New USB device
ro: Dispozitiv USB nou

en: New device detected
ro: Un nou dispozitiv detectat

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
ro: A fost detectat un nou dispozitiv în timp ce sesiunea a fost deblocată. Dacă nu ați conectat nimic, verificați pentru orice dispozitiv suspicios.

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
ro: A fost detectat un nou dispozitiv în timp ce erați plecat. A fost blocat pentru că protecția USB este activă.

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
ro: A fost detectat un dispozitiv în timp ce erați plecat. Deconectați și reconectați dispozitivul pentru a începe a-l utiliza.

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
ro: Modul de lumină nocturnă modifică temperatura culorii afișajului când soarele a apus sau la ore prestabilite.

en: No connection to phone
ro: Nicio conexiune la telefon

en: No driver for this printer.
ro: Nu s-a găsit niciun driver pentru imprimanta aceasta.

en: No printer driver for %s.
ro: Nu s-a găsit niciun driver pentru imprimanta %s.

en: Not connected?
ro: Neconectat?

en: On AC power
ro: Conectat la energia electrică

en: On battery power
ro: Pe baterie

en: On which connections the service is enabled
ro: Pe care conexiuni este activat serviciul

en: Operation not allowed
ro: Operația nu este permisă

en: Operation not supported
ro: Operația nu este suportată

en: Out of a marker supply
ro: Un recipient de culoare a fost epuizat

en: Out of paper
ro: Lipsă hârtie

en: PDA battery low
ro: Acumulatorul PDA-ului este la un nivel scăzut

en: PDA is low on power
ro: PDA-ul mai are puțină energie

en: PDA is low on power (%.0f%%)
ro: PDA-ul mai are puțină energie (%.0f%%)

en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ro: PDA-ul mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ro: PDA-ul mai are foarte puțină energie. Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Paper low
ro: Puțină hârtie

en: Pause playback
ro: Suspendă redarea

en: Pen battery low
ro: Acumulatorul stiloului este la un nivel scăzut

en: Pen is low on power
ro: Stiloul mai are puțină energie

en: Pen is low on power (%.0f%%)
ro: Stiloul mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Stiloul mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Stiloul mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
ro: Procentul pragului de spațiu liber pentru avertizarea inițială de spațiu liber redus pe disc. Dacă procentul spațiului liber scade sub această valoare, se va afișa o avertizare.

en: Phone failure
ro: Eșec telefon

en: Play (or play/pause)
ro: Redare (sau redare/pauză)

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
ro: Furnizați un nou PIN pentru cardul SIM %s

en: Please provide the PIN for SIM card %s
ro: Introduceți PIN-ul pentru cardul SIM %s

en: Please provide the PUK for SIM card %s
ro: Furnizați PUK-ul pentru cardul SIM %s

en: Please wait…
ro: Așteptați…

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
ro: Valorile posibile sunt „pornit”, „oprit”, și „personalizat”.

en: Power
ro: Alimentare

en: Power button
ro: Buton de oprire

en: Power button action
ro: Acțiunea butonului pornire

en: Precise volume down
ro: Volum precis micșorat

en: Precise volume up
ro: Volum precis mărit

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Printer added
ro: Imprimantă adăugată

en: Printer battery low
ro: Acumulatorul imprimantei este la un nivel scăzut

en: Printer configuration error
ro: Eroare de configurare a imprimantei

en: Printer error
ro: Eroare de imprimantă

en: Printer is low on power
ro: Imprimanta mai are puțină energie

en: Printer is low on power (%.0f%%)
ro: Imprimanta mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Imprimanta mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Imprimanta mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Printer off-line
ro: Imprimantă deconectată de la rețea

en: Printer report
ro: Raport imprimantă

en: Printer warning
ro: Avertisment imprimantă

en: Printer “%s” has no toner left.
ro: Imprimanta „%s” nu mai are toner.

en: Printer “%s” is currently off-line.
ro: Imprimanta „%s” este deconectată curent.

en: Printer “%s” is low on a marker supply.
ro: Imprimanta „%s” are un recipient de culoare la un nivel scăzut.

en: Printer “%s” is low on paper.
ro: Imprimanta „%s” are puțină hârtie.

en: Printer “%s” is low on toner.
ro: Imprimanta „%s” are puțin toner.

en: Printer “%s” is out of a marker supply.
ro: Imprimanta „%s” are un recipient de culoare epuizat.

en: Printer “%s” is out of paper.
ro: Imprimanta „%s” nu mai are hârtie.

en: Printer “%s” may not be connected.
ro: S-ar putea ca imprimanta „%s” să nu fie conectată.

en: Printer “%s”: “%s”.
ro: Imprimanta „%s”: „%s”.

en: Printers
ro: Imprimante

en: Quiet volume down
ro: Volum încet micșorat

en: Quiet volume mute/unmute
ro: Volum încet mut/nemut

en: Quiet volume up
ro: Volum încet mărit

en: RGBA order
ro: Ordine RGBA

en: Recalibrate now
ro: Recalibrează acum

en: Recalibration required
ro: Este necesară recalibrarea

en: Reconnect USB device
ro: Reconectează dispozitivul USB

en: Record a short video of the screen
ro: Înregistrează un video scurt al ecranului

en: Remember NumLock state
ro: Ține minte starea lui NumLock

en: Remote battery low
ro: Acumulatorul telecomenzii este la un nivel scăzut

en: Remote is low on power
ro: Telecomanda mai are puțină energie

en: Remote is low on power (%.0f%%)
ro: Telecomanda mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Remote is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Telecomanda mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Remote is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Telecomanda mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: SIM PIN required
ro: PIN-ul SIM necesar

en: SIM PIN2 required
ro: PIN2 SIM necesar

en: SIM PUK required
ro: PUK-ul SIM necesar

en: SIM PUK2 required
ro: PUK2 SIM necesar

en: SIM busy
ro: SIM ocupat

en: SIM failure
ro: Eșec SIM

en: SIM not inserted
ro: SIM-ul nu este inserat

en: SIM wrong
ro: SIM greșit

en: Scanner battery low
ro: Acumulatorul scanerului este la un nivel scăzut

en: Scanner is low on power
ro: Scanerul mai are puțină energie

en: Scanner is low on power (%.0f%%)
ro: Scanerul mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Scanerul mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Scanerul mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Screen brightness cycle
ro: Ciclu de luminozitate al ecranului

en: Screen brightness down
ro: Scade luminozitatea ecranului

en: Screen brightness up
ro: Crește luminozitatea ecranului

en: Screencast from %d %t.webm
ro: Captură de ecran de la %d %t.webm

en: Screenshot from %s
ro: Captură de ecran de la %s

en: Search
ro: Căutare

en: Select the touchpad scroll method
ro: Alege metoda de derulare touchpad

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
ro: Selectați metoda de derulare touchpad. Valorile suportate sunt: „disabled” pentru dezactivat, „edge-scrolling” pentru derulare la margini și „two-finger-scrolling” pentru derulare cu două degete.

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
ro: Definiți ca „TRUE” dacă aveți probleme cu atingerea accidentală a touchpad-ului în timp ce tastați.

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a permite derularea orizontală prin aceeași metodă selectată de cheia scroll_method.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a putea trimite clicuri de maus prin atingerea touchpad-ului.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
ro: Definiți ca „TRUE” pentru a activa toate touchpad-urile.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
ro: Definiți la „TRUE” pentru a activa derularea naturală (inversă) pentru toate touchpad-urile.

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
ro: Definiți această cheie la „none”, „lock_screen” sau „force_logout”. Acțiunea va fi efectuată când smartcard-ul utilizat la autentificare este scos.

en: Set this to the logical button mapping.
ro: Definiți această opțiune pentru mapare logică de butoane.

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
ro: Definiți această opțiune ca valoarea presiunii la care evenimentele de apăsare a stilusului sunt generate.

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
ro: Definiți această opțiune ca valoarea presiunii la care evenimentele de apăsare a radierei sunt generate.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
ro: Definiți această opțiune ca și x1,y1 și x2,y2 din suprafața utilizabilă de unelte.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
ro: Definiți această opțiune ca și x1, y1 și x2, y2 reprezentând curba de presiune aplicată radierei.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
ro: Definiți această opțiune ca și x1, y1 și x2, y2 reprezentând curba de presiune aplicată stilusului.

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
ro: Definiți ca „none”, „cw” pentru rotire de 90 de grade în sens orar, „half” pentru rotire de 180 de grade sau „ccw” pentru rotire de 90 de grade în sens trigonometric.

en: Settings
ro: Configurări

en: Show battery status
ro: Arată starea bateriei

en: Shutting down soon unless plugged in.
ro: Se închide foarte curând dacă nu este alimentat.

en: Single Click
ro: Clic solo

en: Size of the volume step for each volume change
ro: Dimensiunea pasului de volum pentru fiecare modificare de volum

en: Size of volume step
ro: Dimensiunea pasului volumului

en: Skip backward in current track
ro: Sari înapoi în pista curentă

en: Skip forward in current track
ro: Sari înainte în pista curentă

en: Sleep timeout computer when on AC
ro: Limita de timp până când calculatorul intră în starea de veghe când este conectat la energia electrică

en: Sleep timeout computer when on battery
ro: Limita de timp până când calculatorul intră în starea de veghe când este pe baterie

en: Smartcard removal action
ro: Acțiune la scoaterea smartcardului

en: Speaker battery low
ro: Acumulatorul difuzorului este la un nivel scăzut

en: Speaker is low on power
ro: Difuzorul mai are puțină energie

en: Speaker is low on power (%.0f%%)
ro: Difuzorul mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Difuzorul mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Difuzorul mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
ro: Specifică o listă de căi pentru montare ce vor fi ignorate atunci când mai au puțin spațiu liber.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
ro: Specifică un interval de timp în minute. Avertizări repetate pentru un volum nu vor apărea mai des decât acest interval.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
ro: Specifică o valoare în GB. Dacă spațiul liber este mai mare, nu se va afișa nicio avertizare.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
ro: Specifică procentajul de reducere a spațiului liber înainte de a trimite un o nouă avertizare.

en: Static binding for power button.
ro: Asociere statică pentru butonul de oprire.

en: Static binding to cycle the screen brightness.
ro: Asociere statică pentru a cicla luminozitatea ecranului.

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
ro: Asociere statică pentru scăderea luminozității tastaturii.

en: Static binding to decrease the screen brightness.
ro: Asociere statică pentru scăderea luminozității ecranului.

en: Static binding to eject an optical disc.
ro: Asociere statică pentru scoaterea unui disc optic.

en: Static binding to hibernate the machine.
ro: Asociere statică pentru a hiberna mașina.

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
ro: Asociere statică pentru creșterea luminozității tastaturii.

en: Static binding to increase the screen brightness.
ro: Asociere statică pentru creșterea luminozității ecranului.

en: Static binding to launch GNOME Settings.
ro: Legătură statică pentru a lansa Configurări GNOME.

en: Static binding to launch the calculator.
ro: Asociere statică pentru lansarea calculatorului.

en: Static binding to launch the email client.
ro: Asociere statică pentru lansarea clientului de email.

en: Static binding to launch the media player.
ro: Asociere statică pentru pornirea playerului media.

en: Static binding to launch the search tool.
ro: Asociere statică pentru pornirea uneltei de căutare.

en: Static binding to launch the web browser.
ro: Asociere statică pentru lansarea navigatorului Web.

en: Static binding to lock the screen.
ro: Asociere statică pentru blocarea ecranului.

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
ro: Asociere statică pentru micșorarea volumului cu precizie mare.

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
ro: Asociere statică pentru a micșora volumul fără a emana un efect sonor.

en: Static binding to lower the volume.
ro: Asociere statică pentru micșorarea volumului.

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
ro: Asociere statică pentru mut/nemut pentru microfon.

en: Static binding to mute/unmute the volume.
ro: Asociere statică pentru mut/nemut pentru volum.

en: Static binding to open the Home folder.
ro: Asociere statică pentru deschiderea dosarului personal.

en: Static binding to pause playback.
ro: Asociere statică pentru pauză redare.

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
ro: Asociere statică pentru creșterea volumului cu precizie mare.

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
ro: Asociere statică pentru a mări volumul fără a emana un efect sonor.

en: Static binding to raise the volume.
ro: Asociere statică pentru creșterea volumului.

en: Static binding to show current battery status.
ro: Asociere statică pentru a arăta starea curentă a bateriei.

en: Static binding to skip backward in current track.
ro: Asociere statică pentru salt înapoi în piesa curentă.

en: Static binding to skip forward in current track.
ro: Asociere statică pentru salt înainte în piesa curentă.

en: Static binding to skip to next track.
ro: Asociere statică pentru salt la piesa următoare.

en: Static binding to skip to previous track.
ro: Asociere statică pentru salt la piesa precedentă.

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
ro: Asociere statică pentru pornirea redării (sau comutarea înre redare/pauză).

en: Static binding to stop playback.
ro: Asociere statică pentru oprirea redării.

en: Static binding to suspend the machine.
ro: Asociere statică pentru a suspenda mașina.

en: Static binding to switch the touchpad off.
ro: Asociere statică pentru a dezactiva panoul tactil.

en: Static binding to switch the touchpad on.
ro: Asociere statică pentru a activa panoul tactil.

en: Static binding to toggle airplane mode.
ro: Asociere statică pentru a comuta modul avion.

en: Static binding to toggle automatic screen orientation.
ro: Asociere statică pentru a comuta orientarea automată a ecranului.

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
ro: Asociere statică pentru a comuta modul avion pentru bluetooth.

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
ro: Asociere statică pentru comutarea modului de redare aleatorie în playerul media.

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
ro: Asociere statică pentru comutarea modului de repetare în playerul media.

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
ro: Asociere statică pentru a comuta luminozitatea tastaturii.

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
ro: Asociere statică pentru comutarea panoului tactil la pornit/oprit.

en: Stop playback
ro: Oprire redare

en: Subsequent free space percentage notify threshold
ro: Prag de notificare ulterioară pentru spațiul liber

en: Suspend button
ro: Buton de suspendare

en: Suspending soon because of inactivity.
ro: Se va suspenda în curând din cauza inactivității.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
ro: Interschimbă butoanele stânga și dreapta pentru mausuri de stângaci cu „stânga”, și „dreapta” pentru dreptaci, „maus” pentru a urma configurarea mausului.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ro: Interschimbă butoanele de stânga și dreapta ale mausului pentru mausuri care se manevrează cu mâna stângă.

en: Switch touchpad off
ro: Comută panoul tactil la oprit

en: Switch touchpad on
ro: Comută panoul tactil la pornit

en: Tablet battery low
ro: Acumulatorul tabletei este la un nivel scăzut

en: Tablet is low on power
ro: Tableta mai are puțină energie

en: Tablet is low on power (%.0f%%)
ro: Tableta mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Tableta mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Tableta mai are foarte puțină energie. Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Take a screenshot
ro: Capturează imaginea ecranului

en: Take a screenshot of a window
ro: Capturează imaginea ferestrei

en: Take a screenshot of an area
ro: Efectuează o captură de ecran a unei zone

en: Temperature of the display when enabled
ro: Temperatura afișajului când este activată

en: The action to take when the system power button is pressed. This action is hard-coded (and the setting ignored) on virtual machines (power off) and tablets (suspend).
ro: Acțiunea de efectuat când butonul de oprire al sistemului este apăsat. Această acțiune este predefinită (și configurarea ignoară) în mașini virtuale (oprire) și tablete (suspendă).

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
ro: Durata de timp în secunde până când calculatorul conectat la energia electrică trebuie să fie inactiv înainte de a intra în starea de veghe. O valoare de 0 însemnă niciodată.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
ro: Durata de timp în secunde până când calculatorul pe baterie trebuie să fie inactiv pentru a intra în starea de veghe. O valoare de 0 înseamnă niciodată.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ro: Acumulatorul este sub nivelul critic și acest calculator este pe punctul de a hiberna.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ro: Acumulatorul este sub nivelul critic și acest calculator este pe punctul de a se închide.

en: The brightness of the screen when idle
ro: Luminozitatea ecranului în așteptare

en: The cover is open on printer “%s”.
ro: Capacul imprimantei „%s” este deschis.

en: The display “%s” should be recalibrated soon.
ro: Afișajul „%s” ar trebui recalibrat în curând.

en: The door is open on printer “%s”.
ro: Ușa imprimantei „%s” este deschisă.

en: The duration a display profile is valid
ro: Durata cât este valid un profil de ecran

en: The duration a printer profile is valid
ro: Durata cât este valid un profil de imprimantă

en: The end time
ro: Timp de sfârșit

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
ro: Scurtătura de tastatură generată când butonul este apăsat pentru acțiuni personalizate.

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
ro: Scurtăturile de tastatură generate când este utilizat un touchring sau touchstrip pentru acțiuni personalizate (sus urmat de jos).

en: The last detected position
ro: Ultima poziție detectată

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
ro: Lista de conexiuni NetworkManager (fiecare reprezentată cu UUID-ul acesteia) pe care acest serviciu este activat și pornit.

en: The maximum length of single screen cast recordings in seconds or 0 for unlimited
ro: Lungimea maximă a unei singure înregistrări a ecranului în secunde sau 0 pentru nelimitat

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
ro: Dispozitivul inserat nou a fost blocat pentru că protecția USB este activă.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
ro: Ordinea elementelor subpixeli dintr-un ecran LCD; folosit doar când antialiasing-ul este stabilit la „rgba”. Valorile posibile sunt: „rgb” pentru roșu la stânga (cel mai comun), „bgr” pentru albastru la stânga, „vrgb” pentru roșu sus, „vbgr” pentru roșu jos.

en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
ro: Imprimanta „%s” trebuie să fie recalibrată în curând.

en: The start time
ro: Timp de început

en: The type of action triggered by the button being pressed.
ro: Tipul de acțiune declanșată de butonul care se apasă.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
ro: Tipul de antialiasing de folosit la randarea fonturilor. Valori posibile sunt: „none” pentru dezactivare antialiasing, „grayscale” pentru antialiasing standard în nuanțe de gri și „rgba” pentru antialiasing pe subpixeli (doar pentru ecranele LCD).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
ro: Tipul de hinting de folosit când se randează fonturi. Valorile posibile sunt: „niciuna” pentru evitarea hintingului și „neglijant” pentru a potrivi numai la axa Y cum face Microsoft ClearType, DirectWire și motorul proprietăresc de randare fonturi al lui Adobe. Ignoră hintingul nativ în cadrul fontului, generând hinturi algoritmic. Folosit implicit în Ubuntu. Recomandat. Înțelesul lui „mediu” și „complet” depinde de formatul fontului (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) și versiunea instalată a lui FreeType. Acestea încearcă de obicei să potrivească glifele la ambele axe, X și Y (cu excepția lui .otf: care o face numai pentru axa Y). Aceasta poate conduce la distorsiune și/sau randare inconsistentă în funcție de calitatea fontului, formatul fontului și starea motoarelor de fonturi ale lui FreeType.

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
ro: Tipul de stare de veghe de utilizat când calculatorul este inactiv.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
ro: Volumul „%s” mai are doar %s spațiu liber pe disc.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ro: Volumul „%s” mai are doar %s spațiu liber pe disc.  Puteți elibera niște spațiu golind coșul de gunoi.

en: There is a missing print filter for printer “%s”.
ro: Lipsește un filtru de tipărire pentru imprimanta „%s”.

en: There is a problem on printer “%s”.
ro: Există o problemă la imprimanta „%s”.

en: This computer has only %s disk space remaining.
ro: Acest calculator mai are doar %s spațiu liber pe disc.

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ro: Acest calculator mai are doar %s spațiu liber pe disc. Puteți elibera niște spațiu golind coșul de  gunoi.

en: This dictionary maps XSETTINGS names to overrides values. The values must be either strings, signed int32s or (in the case of colors), 4-tuples of uint16 (red, green, blue, alpha; 65535 is fully opaque).
ro: Acest dicționar cartografiază nume XSETTINGS la valori de suprascriere. Valorile trebuie să fie fie șiruri de caractere, întregi pe 32 de biți cu semn sau (în cazul culorilor), 4-tupli de uint16 (roșu, verde, albastru, alfa; 65535 este complet opac).

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
ro: Aceasta este luminozitatea ecranului laptopului folosită când sesiunea este inactivă.

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
ro: Acesta este numărul de zile după care profilul culorilor de ecran nu mai este considerat valid.

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
ro: Acesta este numărul de zile după care profilul culorilor de imprimantă nu mai este considerat valid.

en: This temperature in Kelvin is used to modify the screen tones when night light mode is enabled. Higher values are bluer, lower redder.
ro: Această temperatură în Kelvin este utilizată pentru a modifica tonurile ecranului când modul de lumină nocturnă este activat. Valorile mai ridicate sunt mai albastre, cele mai scăzute mai roșii.

en: Time Zone Updated to %s (%s)
ro: Fusul orar actualizat la %s (%s)

en: Toggle automatic screen orientation
ro: Comută orientarea automată a ecranului

en: Toggle contrast
ro: Comută contrastul

en: Toggle magnifier
ro: Comută lupa

en: Toggle on-screen keyboard
ro: Comută tastatura pe ecran

en: Toggle random playback mode
ro: Comută mod de redare aleatoriu

en: Toggle repeat playback mode
ro: Comută modul de redare repetată

en: Toggle screen reader
ro: Comută cititorul de ecran

en: Toggle touchpad on/off
ro: Comută panoul tactil oprit/pornit

en: Toner empty
ro: Toner descărcat complet

en: Toner low
ro: Toner scăzut

en: Touchpad battery low
ro: Acumulatorul touchpad-ului este la un nivel scăzut

en: Touchpad button orientation
ro: Orientarea butonului touchpad

en: Touchpad is low on power
ro: Touchpadul mai are puțină energie

en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
ro: Touchpadul mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ro: Touchpadul mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
ro: Touchpadul mai are foarte puțină energie. Dispozitivul se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: UPS Discharging
ro: UPS-ul se descarcă

en: UPS critically low
ro: UPS-ul este la un nivel scăzut critic

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ro: UPS-ul este sub nivelul critic și acest calculator este pe punctul de a hiberna.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ro: UPS-ul este sub nivelul critic și acest calculator este pe punctul de a se închide.

en: UPS low
ro: UPS-ul este la un nivel scăzut

en: USB Protection
ro: Protecție USB

en: USB device blocked
ro: Dispozitiv USB blocat

en: Unknown Error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
ro: Nu se știe cantitatea de energie de rezervă rămasă în UPS

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown time
ro: Timp necunoscut

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Unlock SIM card
ro: Deblochează cardul SIM

en: Use the sunrise and sunset
ro: Utilizează răsăritul și apusul

en: User was not logged in with smartcard.
ro: Utilizatorul nu a fost autentificat cu smartcard.

en: Volume down
ro: Volum micșorat

en: Volume mute/unmute
ro: Volum mut/nemut

en: Volume up
ro: Volum mărit

en: Wacom button action type
ro: Tipul acțiunii butonului Wacom

en: Wacom eraser button mapping
ro: Mapare butoanelor radierei Wacom

en: Wacom eraser pressure curve
ro: Curba de presiune a radierei Wacom

en: Wacom eraser pressure threshold
ro: Prag pentru presiunea radierei Wacom

en: Wacom stylus absolute mode
ro: Stilus Wacom în mod absolut

en: Wacom stylus button mapping
ro: Mapare butoanelor stilusului Wacom

en: Wacom stylus pressure curve
ro: Curba de presiune a stilusului Wacom

en: Wacom stylus pressure threshold
ro: Prag pentru presiunea stilusului Wacom

en: Wacom tablet area
ro: Suprafața tabletei Wacom

en: Wacom tablet aspect ratio
ro: Rația aspectului tabletei Wacom

en: Wacom tablet rotation
ro: Rotația tabletei Wacom

en: Wacom touch feature
ro: Facilitate de atingere Wacom

en: When location services are available this represents the last detected location. The default value is an invalid value to ensure it is always updated at startup.
ro: Când serviciile de locație sunt disponibile aceasta reprezintă ultima locație detectată. Valoarea implicită este o valoare nevalidă pentru a asigura că este actualizată întotdeauna la pornire.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ro: Când este stabilit la adevărat, GNOME va memora starea LED-ului NumLock între sesiuni.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this end time in hours from midnight.
ro: Când „night-light-schedule-automatic” este dezactivat, utilizează acest timp de sfârșit în ore pentru miezul nopții.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this start time in hours from midnight.
ro: Când „night-light-schedule-automatic” este dezactivat, utilizează acest timp de început în ore pentru miezul nopții.

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
ro: Dacă orientarea tabletei este blocată sau se rotește automat.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
ro: Dacă se hibernează, suspendă sau nu se face nimic când nu este activ

en: Wireless keyboard is low on power
ro: Tastatura fără fir mai are puțină energie

en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
ro: Tastatura fără fir mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Tastatura fără fir mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Tastatura fără fir mai are foarte puțină energie. Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Wireless mouse is low on power
ro: Mausul fără fir mai are puțină energie

en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
ro: Mausul fără fir mai are puțină energie (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Mausul fără fir mai are foarte puțină energie (%.0f%%). Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
ro: Mausul fără fir mai are foarte puțină energie. Acest dispozitiv se va opri curând dacă nu este încărcat.

en: You have %u try left | You have %u tries left
ro[0]: Aveți %u încercare rămasă
ro[1]: Aveți %u încercări rămase
ro[2]: Aveți %u de încercări rămase

en: You will soon log out because of inactivity.
ro: Veți fi deconectat în curând din cauza inactivității.

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: ore

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: minute

[ctx: print job]
en: “%s” on %s
ro: „%s” pe %s

[ctx: print job state]
en: Printing
ro: Se tipărește

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
ro: Tipărirea a fost oprită forțat

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
ro: Tipărirea a fost anulată

[ctx: print job state]
en: Printing completed
ro: Tipărirea s-a terminat

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
ro: Tipărirea s-a oprit
