shotwell-0.15 - en to ro translation catalogue (1245 entries)

en: 
    
    And %d other. | 
    
    And %d others.
ro[0]: 
    
    Și %d în plus.
ro[1]: 
    
    Și %d în plus.
ro[2]: 
    
    Și %d în plus.

en: 
    
    The file “%s” may not be supported by or may be too large for this instance of Gallery3.
ro: 
    
    Este posibil ca fișierul „%s” să nu fie suportat sau să fie prea mare pentru această instanță de Gallery3.

en: 
    
    Would you like to continue exporting?
ro: 
    
    Doriți continuarea exportării?

en: 
    Note that Gallery3 only supports the video types that Flowplayer does.
ro: 
    Luați la cunoștință faptul că Gallery3 suportă doar formatele video suportate și de Flowplayer.

en:  Site Not Found
ro:  Siteul nu a fost găsit

en: %.1f seconds
ro: %.1f secunde

en: %a %b %d, %Y
ro: %a %d %b %Y

en: %d Event | %d Events
ro[0]: %d eveniment
ro[1]: %d evenimente
ro[2]: %d de evenimente

en: %d Photo | %d Photos
ro[0]: %d fotografie
ro[1]: %d fotografii
ro[2]: %d de fotografii

en: %d Photo/Video | %d Photos/Videos
ro[0]: O fotografie/Un video
ro[1]: %d fotografii/videouri
ro[2]: %d de fotografii/videouri

en: %d Video | %d Videos
ro[0]: Un video
ro[1]: %d videouri
ro[2]: %d de videouri

en: %d hour | %d hours
ro[0]: o oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d second | %d seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %m/%d/%Y, %H:%M:%S
ro: %d/%m/%Y, %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y, %I:%M:%S %p
ro: %d/%m/%Y, %I:%M:%S %p

en: %s Database
ro: Baza de date %s

en: %s does not exist.
ro: %s nu există.

en: %s does not support the file format of
    %s.
ro: %s nu recunoaște formatul fișierului
    %s.

en: %s is not a file.
ro: %s nu este un fișier.

en: %s or Better
ro: %s sau mai mare

en: (Help)
ro: (Ajutor)

en: (None)
ro: (Nimic)

en: (and %d more)
ro: (și %d în plus)

en: 1 day
ro: 1 zi

en: 1 duplicate photo was not imported:
     | %d duplicate photos were not imported:
ro[0]: O fotografie duplicat nu a fost importată:
ro[1]: %d fotografii duplicat nu au fost importate:
ro[2]: %d de fotografii duplicat nu au fost importate:

en: 1 duplicate photo/video was not imported:
     | %d duplicate photos/videos were not imported:
ro[0]: O fotografie/un video duplicat nu a fost importat(ă):
ro[1]: %d fotografii/videouri duplicate nu au fost importate:
ro[2]: %d de fotografii/videouri duplicate nu au fost importate:

en: 1 duplicate video was not imported:
     | %d duplicate videos were not imported:
ro[0]: Un video duplicat nu a fost importat:
ro[1]: %d videouri duplicate nu au fost importate:
ro[2]: %d de videouri duplicate nu au fost importate:

en: 1 file failed to import because it was corrupt:
     | %d files failed to import because it was corrupt:
ro[0]: Un fișier nu a putut fi importat deoarece este corupt:
ro[1]: %d fișiere nu au putut fi importate deoarece erau corupte:
ro[2]: %d de fișiere nu au putut fi importate deoarece erau corupte:

en: 1 file failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d files failed to import because the photo library folder was not writable:
ro[0]: Un fișier nu a fost importat deoarece dosarul colecției foto nu permite scrierea:
ro[1]: %d fișiere nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu permite scrierea:
ro[2]: %d de fișiere nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu permite scrierea:

en: 1 file failed to import due to a camera error:
     | %d files failed to import due to a camera error:
ro[0]: Un fișier nu a fost importat din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[1]: %d fișiere nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[2]: %d de fișiere nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:

en: 1 file failed to import due to a file or hardware error:
     | %d files failed to import due to a file or hardware error:
ro[0]: Un fișier nu a fost importat din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[1]: %d fișiere nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[2]: %d fișiere nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:

en: 1 file skipped due to user cancel:
     | %d file skipped due to user cancel:
ro[0]: Un fișier a fost omis, deoarece utilizatorul a anulat acțiunea:
ro[1]: %d fișiere au fost omise, deoarece utilizatorul a anulat acțiunea:
ro[2]: %d de fișiere au fost omise, deoarece utilizatorul a anulat acțiunea:

en: 1 non-image file skipped.
     | %d non-image files skipped.
ro[0]: Un fișier non-imagine a fost omis.
ro[1]: %d fișiere non-imagine au fost omise.
ro[2]: %d de fișiere non-imagine au fost omise.

en: 1 photo failed to import because it was corrupt:
     | %d photos failed to import because they were corrupt:
ro[0]: O fotografie nu a putut fi importată deoarece este coruptă:
ro[1]: %d fotografii nu au putut fi importate deoarece sunt corupte:
ro[2]: %d fotografii nu au putut fi importate deoarece sunt corupte:

en: 1 photo failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos failed to import because the photo library folder was not writable:
ro[0]: O fotografie nu a fost importată deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:
ro[1]: %d fotografii nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:
ro[2]: %d de fotografii nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:

en: 1 photo failed to import due to a camera error:
     | %d photos failed to import due to a camera error:
ro[0]: O fotografie nu a fost importată din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[1]: %d fotografii nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[2]: %d de fotografii nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:

en: 1 photo failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos failed to import due to a file or hardware error:
ro[0]: O fotografie nu a fost importată din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[1]: %d fotografii nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[2]: %d de fotografii nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:

en: 1 photo skipped due to user cancel:
     | %d photos skipped due to user cancel:
ro[0]: A fost omisă o fotografie din cauza anulării operației de către utilizator:
ro[1]: Au fost omise %d fotografii din cauza anulării operației de către utilizator:
ro[2]: Au fost omise %d de fotografii din cauza anulării operației de către utilizator:

en: 1 photo successfully imported.
     | %d photos successfully imported.
ro[0]: O fotografie a fost importată cu succes.
ro[1]: %d fotografii au fost importate cu succes.
ro[2]: %d de fotografii au fost importate cu succes.

en: 1 photo/video failed to import because it was corrupt:
     | %d photos/videos failed to import because they were corrupt:
ro[0]: O fotografie/Un video nu a putut fi importat(ă) deoarece este corupt(ă):
ro[1]: %d fotografii/videouri nu au putut fi importate deoarece sunt corupte:
ro[2]: %d de fotografii/videouri nu au putut fi importate deoarece sunt corupte:

en: 1 photo/video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d photos/videos failed to import because the photo library folder was not writable:
ro[0]: O fotografie/Un video nu a fost importat(ă) deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:
ro[1]: %d fotografii/videouri nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:
ro[2]: %d de fotografii/video nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:

en: 1 photo/video failed to import due to a camera error:
     | %d photos/videos failed to import due to a camera error:
ro[0]: O fotografie/un video nu a fost importat(ă) din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[1]: %d fotografii/videouri nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[2]: %d de fotografii/videouri nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:

en: 1 photo/video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d photos/videos failed to import due to a file or hardware error:
ro[0]: O fotografie/un video nu a fost importat(ă) din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[1]: %d fotografii/videouri nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[2]: %d de fotografii/videouri nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:

en: 1 photo/video skipped due to user cancel:
     | %d photos/videos skipped due to user cancel:
ro[0]: A fost omis(ă) o fotografie/un video din cauza anulării operației de către utilizator:
ro[1]: Au fost omise %d fotografii/videouri din cauza anulării operației de către utilizator:
ro[2]: Au fost omise %d de fotografii/videouri din cauza anulării operației de către utilizator:

en: 1 photo/video successfully imported.
     | %d photos/videos successfully imported.
ro[0]: O fotografie/un video a fost importat(ă) cu succes.
ro[1]: %d fotografii/videouri au fost importate cu succes.
ro[2]: %d de fotografii/videouri au fost importate cu succes.

en: 1 unsupported photo skipped:
     | %d unsupported photos skipped:
ro[0]: O fotografie nerecunoscută a fost omisă:
ro[1]: %d fotografii nerecunoscute au fost omise:
ro[2]: %d de fotografii nerecunoscute au fost omise:

en: 1 video failed to import because it was corrupt:
     | %d videos failed to import because they were corrupt:
ro[0]: Un video nu a putut fi importat deoarece este corupt:
ro[1]: %d videouri nu au putut fi importate deoarece sunt corupte:
ro[2]: %d de videouri nu au putut fi importate deoarece sunt corupte:

en: 1 video failed to import because the photo library folder was not writable:
     | %d videos failed to import because the photo library folder was not writable:
ro[0]: Un video nu a fost importat deoarece deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:
ro[1]: %d videouri nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:
ro[2]: %d de videouri nu au fost importate deoarece dosarul colecției foto nu poate fi scris:

en: 1 video failed to import due to a camera error:
     | %d videos failed to import due to a camera error:
ro[0]: Un video nu a fost importat din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[1]: %d videouri nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:
ro[2]: %d de videouri nu au fost importate din cauza unei erori a aparatului foto:

en: 1 video failed to import due to a file or hardware error:
     | %d videos failed to import due to a file or hardware error:
ro[0]: Un video nu a fost importat din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[1]: %d videouri nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:
ro[2]: %d de videouri nu au fost importate din cauza unei erori în fișier sau de natură hardware:

en: 1 video skipped due to user cancel:
     | %d videos skipped due to user cancel:
ro[0]: A fost omis un video din cauza anulării operației de către utilizator:
ro[1]: Au fost omise %d videouri din cauza anulării operației de către utilizator:
ro[2]: Au fost omise %d de videouri din cauza anulării operației de către utilizator:

en: 1 video successfully imported.
     | %d videos successfully imported.
ro[0]: Un video a fost importat cu succes.
ro[1]: %d videouri au fost importate cu succes.
ro[2]: %d de videouri au fost importate cu succes.

en: 1024 × 768 pixels
ro: 1024 x 768 pixeli

en: 1280 × 853 pixels
ro: 1280 x 853 pixeli

en: 13 × 18 cm
ro: 13 x 18 cm

en: 16 images per page
ro: 16 imagini pe pagină

en: 16 × 20 in.
ro: 16 x 20 in.

en: 18 × 24 cm
ro: 18 x 24 cm

en: 2 images per page
ro: 2 imagini pe pagină

en: 20 × 30 cm
ro: 20 x 30 cm

en: 2048 × 1536 pixels
ro: 2048 x 1536 pixeli

en: 24 Hr
ro: 24 de ore

en: 24 × 40 cm
ro: 24 x 40 cm

en: 30 × 40 cm
ro: 30 x 40 cm

en: 32 images per page
ro: 32 imagini pe pagină

en: 4 images per page
ro: 4 imagini pe pagină

en: 4096 × 3072 pixels
ro: 4096 x 3072 pixeli

en: 500 × 375 pixels
ro: 500 x 375 pixeli

en: 6 images per page
ro: 6 imagini pe pagină

en: 8 images per page
ro: 8 imagini pe pagină

en: <b>Pixel Resolution</b>
ro: <b>Rezoluție pixeli</b>

en: <b>Printed Image Size</b>
ro: <b>Dimensiune imagine tipărită</b>

en: <b>Titles</b>
ro: <b>Titluri</b>

en: A _new album
ro: Un album _nou denumit

en: A _new album named
ro: Un album _nou numit

en: A _new album named:
ro: Un album _nou denumit:

en: A fatal error occurred when accessing Shotwell’s library. Shotwell cannot continue.
    
    %s
ro: A apărut o eroare fatală în timpul accesării bibliotecii Shotwell. Shotwell nu poate continua.
    
    %s

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to %s can’t continue.
ro: Un fișier necesar pentru publicare nu este disponibil. Publicarea către %s nu poate continua.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Facebook can’t continue.
ro: Un fișier necesar pentru publicare este indisponibil. Publicarea către Facebook nu poate continua.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to Flickr can’t continue.
ro: Un fișier necesar pentru publicare nu este disponibil. Publicarea către Flickr nu poate continua.

en: A file required for publishing is unavailable. Publishing to YouTube can’t continue.
ro: Un fișier necesar pentru publicare nu este disponibil. Publicarea la YouTube nu poate continua.

en: A new album named
ro: Un album nou numit

en: A nonzero, positive integer representing the height part of the last custom crop ratio the user entered.
ro: Un nonzero, întreg pozitiv reprezentând partea înălțimii ultimului raport de tăiere personalizat introdus de utilizator.

en: A nonzero, positive integer representing the width part of the last custom crop ratio the user entered.
ro: Un nonzero, întreg pozitiv reprezentând lățimea părții ultimului raport de tăiere personalizat introdus de utilizator.

en: A numeric code representing the currently selected images per page mode used when printing
ro: Un cod numeric reprezentând modul de imagini per pagină selectat curent utilizat în timpul tipăririi

en: A numeric code representing the default size for photos published to Facebook
ro: Un cod numeric reprezentând dimensiunea implicită pentru fotografiile publicate pe Facebook

en: A numeric code representing the default size for photos published to Flickr
ro: Un cod numeric reprezentând dimensiunea implicită pentru fotografiile publicate la Flickr

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Google Photos Albums
ro: Un cod numeric reprezentând dimensiunea implicită pentru fotografiile încărcate la albumele Google Photos

en: A numeric code representing the default size for photos uploaded to Tumblr
ro: Un cod numeric reprezentând dimensiunea implicită pentru fotografiile încărcate la Tumblr

en: A numeric code representing the default visibility for photos published to Flickr
ro: Un cod numeric reprezentând vizibilitatea implicită pentru fotografiile publicate la Flickr

en: A numeric code representing the last crop menu choice the user made.
ro: Un cod numeric reprezentând ultima alegere din meniul de tăiere făcută de utilizator.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Piwigo.
ro: Un cod numeric reprezentând ultima prestabilire a dimensiunii fotografiei utilizată la publicarea la Piwigo.

en: A numeric code representing the last photo size preset used when publishing to Rajce.
ro: Un cod numeric reprezentând ultima prestabilire a dimensiunii fotografiei când se publică la Rajce.

en: A numeric code representing the last service from which photos were imported
ro: Un cod numeric reprezentând ultimul serviciu de la care au fost importate fotografii

en: A numeric code representing the last service to which photos were published
ro: Un cod numeric reprezentând ultimul serviciu la care au fost publicate fotografii

en: A numeric code representing unit of measure (inches or centimeters) used when printing
ro: Un cod numeric reprezentând unitatea de măsură (inchi sau centimetri) utilizată în timpul tipăririi

en: A numeric code that captures the state of the GStreamer plug-in environment
ro: Un cod numeric care capturează starea mediului de modul GStreamer

en: A numeric code that describes how photos are laid out on the page during printing
ro: Un cod numeric care descrie cum sunt aranjate fotografiile pe pagină în timpul tipăririi

en: A numeric code that specifies the sort criteria for photos in library views.
ro: Un cod numeric care specifică criteriile de sortare pentru fotografii în vizualizările bibliotecii.

en: A string encoding a custom naming pattern that will be used to name photo directories on import.
ro: Un șir care codează un model de numire personalizat care va fi utilizat pentru a numi directoare de fotografii la importare.

en: A string encoding a naming pattern that will be used to name photo directories on import.
ro: Un șir care codează un model de numire care va fi utilizat pentru a denumit directoarele de fotografii la importare.

en: A temporary file needed for publishing is unavailable
ro: Un fișier temporar necesar pentru publicare nu este disponibil

en: A3 (297 × 420 mm)
ro: A3 (297 x 420 mm)

en: A4 (210 × 297 mm)
ro: A4 (210 x 297 mm)

en: API _Key:
ro: _Cheie API:

en: API key
ro: Cheie API

en: Access _type:
ro: _Tip acces:

en: Add Tag “%s”
ro: Adaugă eticheta „%s”

en: Add Tags “%s” and “%s”
ro: Adaugă etichetele „%s” și „%s”

en: Add _Tags…
ro: Adaugă e_tichete…

en: Adjust
ro: Modifică

en: Adjust Date and Time
ro: Reglează ora și data

en: Adjust Date and Time…
ro: Ajustează data și ora…

en: Adjust the photo’s color and tone
ro: Ajustează culoarea și tonul fotografiei

en: Adjust the size of the thumbnails
ro: Modificați dimensiunea miniaturilor

en: Adjusting Date and Time
ro: Se modifică ora și data

en: Admins
ro: Admini

en: Admins, Family
ro: Admini, Familie

en: Admins, Family, Friends
ro: Admini, Familie, Prieteni

en: Admins, Family, Friends, Contacts
ro: Admini, Familie, Prieteni, Contacte

en: Album comment
ro: Comentariu album

en: All + _Rejected
ro: Toate + _Respinse

en: All Events
ro: Toate evenimentele

en: All photo source files are missing.
ro: Toate fișierele sursă ale fotografiilor lipsesc.

en: An _existing album
ro: Un album _existent

en: An _existing album:
ro: Un album _existent:

en: An _existing category
ro: O categorie _existentă

en: An error message occurred when publishing to Piwigo. Please try again.
ro: A fost întâmpinată o problemă încercând publicarea către Piwigo. Încercați din nou.

en: An error message occurred when publishing to Rajce. Please try again.
ro: A fost întâmpinată o problemă încercând publicarea către Rajce. Încercați din nou.

en: An existing album
ro: Un album existent

en: Angle:
ro: Unghi:

en: Any text
ro: Orice text

en: Apply copied color adjustments to the selected photos
ro: Aplică ajustările de culoare copiate fotografiilor selectate

en: Applying Color Transformations
ro: Se aplică transformările de culoare

en: Artist:
ro: Autor:

en: Attempted to import %d file. | Attempted to import %d files.
ro[0]: S-a încercat importul a %d fișier.
ro[1]: S-a încercat importul a %d fișiere.
ro[2]: S-a încercat importul a %d de fișiere.

en: Auto-importing photos…
ro: Se importă automat fotografiile…

en: Automatically improve the photo’s appearance
ro: Îmbunătățește automat aspectul fotografiei

en: Back
ro: Înapoi

en: Best _Fit
ro: Cel mai _potrivit

en: Blinds
ro: Jaluzele

en: Blogs:
ro: Bloguri:

en: Browse the library’s folder structure
ro: Navighează structura dosarelor bibliotecii

en: Browse the library’s import history
ro: Navighează istoricul importării bibliotecii

en: Browse through your events
ro: Navighează prin evenimente

[ctx: Button Label]
en: Edit Title
ro: Editează titlul

en: By Exposure _Date
ro: După _dată

en: By _Filename
ro: După numele _fișierului

en: By _Rating
ro: După ap_reciere

en: By _Title
ro: După _nume

en: Camera
ro: Aparat foto

en: Camera error
ro: Eroare aparat foto

en: Camera make:
ro: Marcă aparat foto:

en: Camera model:
ro: Model aparat foto:

en: Cameras
ro: Aparate foto

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel face detection
ro: Anulează detectarea fețelor

en: Certificate of %s
ro: Certificatul lui %s

en: Change slideshow settings
ro: Modificați configurările prezentării de diapozitive

en: Change the rating of your photo
ro: Schimbă aprecierea pentru fotografie

en: Checkered
ro: Cadrilat

en: Chess
ro: Șah

en: Choose <span weight="bold">File %s Import From Folder</span>
ro: Alegeți <span weight="bold">fișierul %s importat din dosar</span>

en: Circle
ro: Cerc

en: Circles
ro: Cercuri

en: Click and drag to tag a face
ro: Apăsați clic și trageți pentru a eticheta o față

en: Click to edit face <i>%s</i>
ro: Apăsați clic pentru a edita fața <i>%s</i>

en: Clock
ro: Ceas

en: Close
ro: Închide

en: Close _without Saving
ro: Înc_hide fără salvare

en: Close the Faces tool without saving changes
ro: Închide unealta Fețe fără a salva modificările

en: Close the red-eye tool
ro: Închide utilitarul pentru ochi roșii

en: Co_py Photos
ro: Co_piază fotografiile

en: Color to use if background for transparent images is set to solid color
ro: Culoarea de utilizat dacă fundalul pentru imagini transparente este stabilit la o culoare solidă

en: Combine events into a single event
ro: Combină evenimentele într-un singur eveniment

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Con_tinue
ro: Con_tinuă

en: Connect a camera to your computer and import
ro: Conectați un aparat foto la calculator și importați fotografiile

en: Connecting to camera, please wait…
ro: Se conectează la cameră, așteptați…

en: Continue the slideshow
ro: Reia prezentarea de diapozitive

en: Contrast Expansion
ro: Expansiune contrast

en: Copy Color Adjustments
ro: Copiază ajustările de culoare

en: Copy the color adjustments applied to the photo
ro: Copiază ajustările de culoare aplicate fotografiei

en: Copyright 2010 Maxim Kartashev, Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
ro: Drepturi de autor 2010 Maxim Kartashev, Drepturi de autor 2016 Conservarea Libertății Software Inc.

en: Copyright 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>
ro: Drepturi de autor 2010+ Evgeniy Polyakov <zbr@ioremap.net>

en: Copyright 2012 BJA Electronics
ro: Drepturi de autor 2012 BJA Electronics

en: Copyright 2016 Software Freedom Conservancy Inc.
ro: Drepturi de autor 2016 Conservarea Libertății Software Inc.

en: Copyright 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>
ro: Drepturi de autor 2019 Jens Georg <mail@jensge.org>

en: Copyright © 2013 rajce.net
ro: Drepturi de autor © 2013 rajce.net

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: Core Publishing Services
ro: Servicii de bază pentru publicare

en: Core Slideshow Transitions
ro: Tranziție principală pentru prezentare de diapozitive

en: Corrupt image file
ro: Fișier de imagine corupt

en: Could not load UI: %s
ro: Nu a putut fi încărcat UI-ul: %s

en: Could not make directory %s writable
ro: Nu s-a putut face directorul %s inscriptibil

en: Could not make directory %s writable: %s
ro: Nu s-a putut face directorul %s inscriptibil: %s

en: Create Tag
ro: Creează etichetă

en: Create a _new album named:
ro: Creează un album _nou numit:

en: Creating New Event
ro: Se creează un eveniment nou

en: Creating album %s…
ro: Se creează albumul %s…

en: Creating album…
ro: Se creează albumul…

en: Crop
ro: Trunchiere

en: Crop the photo’s size
ro: Decupează dimensiunea fotografiei

en: Crumble
ro: Năruire

en: Current
ro: Actual

en: Current Development:
ro: Dezvoltare curentă:

en: Custom
ro: Personalizat

en: DIRECTORY
ro: DIRECTOR

en: D_escending
ro: D_escrescător

en: Data Imports
ro: Importare date

en: Database error
ro: Eroare bază de date

en: Database file:
ro: Fișierul bazei de date:

en: Date
ro: Dată

en: Date:
ro: Data:

en: De_fault:
ro: I_mplicit:

en: Decrease Rating
ro: Micșorează aprecierea

en: Decreasing ratings
ro: Se micșorează aprecierea

en: Default album
ro: Album implicit

en: Default option for which RAW developer Shotwell will use.
ro: Opțiunea implicită pentru care dezvoltatorul RAW Shotwell va utiliza.

en: Delay (in seconds) between photos in the slideshow.
ro: Amânare (în secunde) între fotografii în prezentarea diapozitivelor.

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Face
ro: Șterge fața

en: Delete Face “%s”
ro: Șterge fața „%s”

en: Delete Search
ro: Șterge căutarea

en: Delete Search “%s”
ro: Șterge căutarea „%s”

en: Delete Tag
ro: Șterge eticheta

en: Delete Tag “%s”
ro: Șterge eticheta „%s”

en: Delete all photos in the trash
ro: Șterge toate fotografiile din coșul de gunoi

en: Delete these files from camera? | Delete these %d files from camera?
ro[0]: Ștergeți acest fișier din aparatul foto?
ro[1]: Ștergeți aceste %d fișiere din aparatul foto?
ro[2]: Ștergeți aceste %d de fișiere din aparatul foto?

en: Delete this photo from camera? | Delete these %d photos from camera?
ro[0]: Ștergeți această fotografie din aparatul foto?
ro[1]: Ștergeți aceste %d fotografii din aparatul foto?
ro[2]: Ștergeți aceste %d de fotografii din aparatul foto?

en: Delete this photo/video from camera? | Delete these %d photos/videos from camera?
ro[0]: Ștergeți această fotografie/acest video din aparatul foto?
ro[1]: Ștergeți aceste %d fotografii/videouri din aparatul foto?
ro[2]: Ștergeți aceste %d de fotografii/videouri din aparatul foto?

en: Delete this video from camera? | Delete these %d videos from camera?
ro[0]: Ștergeți acest video din aparatul foto?
ro[1]: Ștergeți aceste %d videouri din aparatul foto?
ro[2]: Ștergeți aceste %d de videouri din aparatul foto?

en: Deleting Photos
ro: Se șterg fotografiile

en: Deleting…
ro: Se șterge…

en: Detect faces on this photo
ro: Detectează fețele din această fotografie

en: Detect faces…
ro: Detectează fețele…

en: Detecting faces
ro: Se detectează fețele

en: Determines how to filter photos based on their ratings. 1: Rejected or better, 2: Unrated or better, 3: One or better, 4: Two or better, 5: Three or better, 6: Four or better, 7: Five or better.
ro: Determină cum să se filtreze fotografiile pe baza evaluării acestora. 1: Respinsă sau mai bine, 2: Neevaluată sau mai bine, 3: Unu sau mai bine, 4: Doi sau mai bine, 5: Trei sau mai bine, 6: Patru sau mai bine, 7: Cinci sau mai bine.

en: Determines whether custom print sizes must match the aspect ratio of the original photo
ro: Determină dacă dimensiunile de tipărire personalizate trebuie să se potrivească raportului de aspect al fotografiei originale

en: Developer:
ro: Programator:

[ctx: Dialog Title]
en: Add Tags
ro: Adaugă etichete

[ctx: Dialog Title]
en: Edit Title
ro: Editare titlu

en: Directory in which imported photo files are placed.
ro: Director în care sunt plasate fișierele fotografie importate.

en: Disable _comments
ro: Dezactivează _comentarii

en: Disk failure
ro: Defecțiune disc

en: Disk full
ro: Disc plin

en: Display
ro: Afișare

en: Display %s
ro: Afișează %s

en: Display %s or Better
ro: Afișează %s sau mai mare

en: Display each photo’s rating
ro: Afișează evaluarea fiecărei fotografii

en: Do not monitor library directory at runtime for changes
ro: Nu monitoriza directorul librăriei la inițializare pentru a detecta modificările

en: Don’t display startup progress meter
ro: Nu afișa indicatorul de progres al pornirii

en: Drag and drop photos onto the Shotwell window
ro: Trageți și plasați fotografii în fereastra Shotwell

en: Duplicate
ro: Duplicare

en: Duplicate Photos/Videos Not Imported:
ro: Fotografii/Videouri duplicate care nu au fost importate:

en: Duplicating photos
ro: Se duplică fotografii

en: Duration:
ro: Durată:

en: E_xtended Information
ro: Informații e_xtinse

en: E_xternal photo editor:
ro: Editor foto e_xtern:

en: Edit Comment
ro: Modifică comentariu

en: Edit Event Comment
ro: Editează comentariu despre eveniment

en: Edit Event _Comment…
ro: Editează _comentariul evenimentului…

en: Edit Photo/Video Comment
ro: Editează comentariu despre fotografie/video

en: Edit _Comment…
ro: Editează _comentariul…

en: Edit _Title…
ro: Editează _titlul…

en: Empty T_rash
ro: _Golește coșul de gunoi

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: Emptying Trash…
ro: Se golește coșul de gunoi…

en: Enhance
ro: Îmbunătățire

en: Enhancing
ro: Se îmbunătățește

en: Enter email and password associated with your Rajce account.
ro: Introdu numele de utilizator și parola asociate cu contul tău Rajce.

en: Enter the URL for your Gallery3 site and the username and password (or API key) for your Gallery3 account.
ro: Introduceți URL-ul pentru Gallery3 precum și numele de utilizator și parola (sau cheia API) asociate cu contul dumneavoastră Gallery3.

en: Enter the URL of your Piwigo photo library as well as the username and password associated with your Piwigo account for that library.
ro: Introduceți URL-ul librăriei foto Piwigo, precum și numele de utilizator și parola asociate cu contul Piwigo pentru această librărie.

en: Enter the username and password associated with your Tumblr account.
ro: Introduceți numele de utilizator și parola asociate cu contul tău Tumblr.

en: Error accessing database file:
     %s
    
    Error was: 
    %s
ro: Eroare la accesarea fișierului bazei de date:
     %s
    
    Eroarea a fost: 
    %s

en: Error loading search bar UI: %s
ro: Eroare la încărcarea UI-ului barei de căutare: %s

en: Error trying to spawn face detection program:
ro: Eroare la încercarea de a genera programul de detectare a feței:

en: Error while saving to %s: %s
ro: Eroare la salvarea în %s: %s

en: Even_ts
ro: Evenimen_te

en: Event %s
ro: Eveniment %s

en: Event name
ro: Nume eveniment

en: Events
ro: Evenimente

en: Everyone
ro: Toți

en: Example:
ro: Exemplu:

en: Export
ro: Exportă

en: Export Photo | Export Photos
ro[0]: Exportă fotografia
ro[1]: Exportă fotografiile
ro[2]: Exportă fotografiile

en: Export Photo/Video | Export Photos/Videos
ro[0]: Exportă fotografia/video-ul
ro[1]: Exportă fotografiile/video-urile
ro[2]: Exportă fotografiile/video-urile

en: Export Photos
ro: Exportă fotografii

en: Export Video
ro: Exportă videoul

en: Export Videos
ro: Exportă videourile

en: Export _metadata:
ro: Exportă datele _meta:

en: Exporting
ro: Se exportă

en: Exposure
ro: Expunere

en: Exposure bias:
ro: Expunere:

en: Exposure date:
ro: Data expunerii:

en: Exposure time will be shifted backward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ro: Data expunerii va fi modificată în devans cu
    %d %s, %d %s, %d %s, și %d %s.

en: Exposure time will be shifted forward by
    %d %s, %d %s, %d %s, and %d %s.
ro: Data expunerii va fi modificată în avans cu
    %d %s, %d %s, %d %s, și %d %s.

en: Exposure time:
ro: Timp de expunere:

en: Exposure:
ro: Expunere:

en: External Editors
ro: Editoare externe

en: External _RAW editor:
ro: Editor _RAW extern:

en: External application used to edit RAW photos.
ro: Aplicația externă utilizată pentru a edita fotografii RAW.

en: External application used to edit photos.
ro: Aplicația externă utilizată pentru a edita fotografiile.

en: Face
ro: Față

en: Facebook OAuth token for the currently logged in session, if any
ro: Jetonul de autorizare Facebook OAuth pentru sesiunea autentificată, dacă există

en: Facebook user i.d. for the currently logged in user, if any
ro: i.d. de utilizator Facebook pentru utilizatorul autentificat curent, dacă există

en: Faces
ro: Fețe

en: Fade
ro: Decolorare

en: Family only
ro: Doar familia

en: Fetching account information…
ro: Se aduc informațiile contului…

en: Fetching photo information
ro: Se aduc informațiile despre fotografii

en: Fetching preview for %s
ro: Previzualizare pentru %s

en: File %s already exists. Replace?
ro: Fișierul %s există deja. Înlocuiți?

en: File already exists in database
ro: Fișierul există deja în baza de date

en: File error
ro: Eroare fișier

en: File name
ro: Nume fișier

en: File size:
ro: Dimensiune fișier:

en: File write error
ro: Eroare la scrierea fișierului

en: Files Not Imported Because They Weren’t Recognized as Photos or Videos:
ro: Fișierele nu au fost importate pentru că nu au fost recunoscute ca fotografii sau video-uri:

en: Fill the entire page
ro: Pe toată pagina

en: Filter Photos
ro: Filtrează fotografiile

en: Find
ro: Căutare

en: Find an image by typing text that appears in its name or tags
ro: Căutați o imagine după textul care apare în denumire sau în etichete

en: Fit to _Page
ro: Scalează la _pagină

en: Flag
ro: Marcare

en: Flag selected photos
ro: Marchează fotografiile selectate

en: Flag state
ro: Stare marcaj

en: Flagged
ro: Marcate

en: Flagging selected photos
ro: Marchează fotografiile selectate

en: Flash:
ro: Bliț:

en: Flickr authorization failed
ro: Autorizarea Flickr a eșuat

en: Flip Hori_zontally
ro: Inversează pe ori_zontală

en: Flip Horizontally
ro: Inversează pe orizontală

en: Flip Verti_cally
ro: Inversează pe _verticală

en: Flip Vertically
ro: Inversează pe verticală

en: Flipping Horizontally
ro: Se inversează pe orizontală

en: Flipping Vertically
ro: Se inversează pe verticală

en: Focal length:
ro: Distanța focală:

en: Folders
ro: Dosare

en: Friends
ro: Prieteni

en: Friends & family only
ro: Numai pentru familie și prieteni

en: Friends only
ro: Doar prietenii

en: From:
ro: De la:

en: Fulls_creen
ro: Pe tot e_cranul

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: GPS latitude:
ro: Latitudine GPS:

en: GPS longitude:
ro: Longitudine GPS:

en: Gallery3 API key
ro: Cheie API Gallery3

en: Gallery3 publishing module
ro: Modulul de publicare Gallery3

en: Gallery3 site URL
ro: URL site Gallery3

en: Gallery3 username
ro: Nume de utilizator Gallery3

en: Generate desktop background slideshow
ro: Generare prezentare diapozitive ca fundal pentru desktop

en: Go _Back
ro: Î_napoi

en: Go to the next photo
ro: Mergi la fotografia următoare

en: Go to the previous photo
ro: Mergi la fotografia anterioară

en: Google+ (2048 × 1536 pixels)
ro: Google+ (2048 x 1536 pixels)

en: HD Video (16 ∶ 9)
ro: Video HD (16 : 9)

en: Height
ro: Înalțime

en: Hide photos already imported
ro: Ascunde fotografiile importate deja

en: High (%d%%)
ro: Mare (%d%%)

en: Highlights
ro: Evidențieri

en: Highlights:
ro: Evidențieri:

en: How long each photo is shown on the desktop background
ro: Cât de mult va fi arătată fotografia pe fundalul desktopului

en: I understand, please _proceed.
ro: Înțeleg, _continuă.

en: If true, Shotwell will convert all filenames to lowercase when importing photo files
ro: Dacă este adevărat, Shotwell va converti toate numele de fișier la minuscule atunci când se importă fișiere de fotografii

en: If true, changes to metadata (tags, titles, etc.) are written to the master photo file.
ro: Dacă este adevărat, modificările la datele meta (etichete, titluri, etc.) sunt scrise la fișierul de fotografie principal.

en: If true, files added to the library directory are automatically imported.
ro: Dacă este adevărat, fișierele adăugate la directorul bibliotecii sunt importate automat.

en: If true, hide the newly created Rajce album.
ro: Dacă este adevărat, ascunde albumul Rajce nou creat.

en: If true, open target album in the web browser just after uploading photos
ro: Dacă este adevărat, deschide albumul țintă în navigatorul web imediat după încărcarea fotografiilor

en: If true, remember last login.
ro: Dacă este adevărat, reține ultima autentificare.

en: If true, remember the Piwigo password.
ro: Dacă este adevărat, reține parola Piwigo.

en: If you don’t set the name of unknown faces they won’t be saved.
ro: Dacă nu stabiliți numele fețelor necunoscute acestea nu vor fi salvate.

en: Image Settings
ro: Configurări imagine

en: Import Complete
ro: Operația de importare a fost încheiată

en: Import From Application
ro: Importare din aplicație

en: Import From Folder
ro: Importă din dosar

en: Import From _Application…
ro: Importare din _aplicație…

en: Import Results Report
ro: Importează raportul cu rezultate

en: Import _All
ro: Importă _tot

en: Import _Selected
ro: Importă _selecția

en: Import media _from:
ro: Im_portare media din:

en: Import photos from your %s library
ro: Importare fotografii din biblioteca %s

en: Import to Library
ro: Importă în colecție

en: Imported %s
ro: Importate %s

en: Imported failed (%d)
ro: Importul a eșuat (%d)

en: Importing
ro: Se importă

en: Importing from %s can’t continue because an error occurred:
ro: Importarea din %s nu poate continua pentru că a apărut o eroare:

en: Importing…
ro: Se importă…

en: Imports
ro: Importări

en: Increase Rating
ro: Mărește aprecierea

en: Increasing ratings
ro: Se mărește aprecierea

en: Indicates whether images being uploaded to Gallery3 should have their metadata removed first
ro: Indică dacă imaginile ce se încarcă la Gallery3 ar trebui să le fie eliminate mai întâi datele meta

en: Invalid URL
ro: URL invalid

en: Invalid User Email or Password
ro: Nume de utilizator sau parolă invalide

en: Invalid User Name or Password
ro: Utilizator sau parolă invalide

en: Invalid email and/or password. Please try again
ro: Nume de utilizator și/sau parolă invalide. Încercați din nou

en: Invalid pattern
ro: Model nevalid

en: Items:
ro: Elemente:

en: JPEG quality option
ro: Opțiune de calitate JPEG

en: Just me
ro: Numai pentru mine

en: Large (2048 pixels)
ro: Mare (2048 pixeli)

en: Last Import
ro: Ultimul import

en: Last used selection state of the “hide photos already imported” option in the import page.
ro: Starea de selecție utilizată ultima dată a opțiunii „ascunde fotografiile deja importate” în pagina de importări.

en: Leave _Fullscreen
ro: _Fereastră normală

en: Leave fullscreen
ro: Ieșire din modul pe tot ecranul

en: Letter (8.5 × 11 in.)
ro: Scrisoare (8.5 × 11 in.)

en: Library
ro: Colecție

en: Library Location
ro: Amplasare colecție

en: Limit the number of photos displayed based on a filter
ro: Limitează numărul fotografiilor afișate pe baza unui filtru

en: List of all discovered camera devices
ro: Lista tuturor dispozitivelor cameră descoperite

en: Loading Shotwell
ro: Se încarcă Shotwell

en: Location:
ro: Loc:

en: Log in
ro: Autentificare

en: Logging in…
ro: Se autentifică…

en: Logout
ro: Deconectare

en: Longest edge
ro: Marginea cea mai lungă

en: Lose changes to %s?
ro: Pierdeți modificările pentru %s?

en: Low (%d%%)
ro: Mică (%d%%)

en: Make Key Photo for Event
ro: Stabilește miniatură pentru eveniment

en: Make _Key Photo for Event
ro: S_tabilește miniatură pentru eveniment

en: Make a duplicate of the photo
ro: Creează un duplicat al fotografiei

en: Mark faces of people in the photo
ro: Marchează fețele persoanelor din fotografie

en: Maximum (%d%%)
ro: Maximă (%d%%)

en: Media type
ro: Tip media

en: Medium (%d%%)
ro: Medie (%d%%)

en: Medium (1024 × 768 pixels)
ro: Medie (1024 x 768 pixeli)

en: Merge
ro: Unește

en: Merging
ro: Se unește

en: Metadata
ro: Metadate

en: Metric Wallet (9 × 13 cm)
ro: Portofel metric (9 × 13 cm)

en: Missing Files
ro: Fișiere lipsă

en: Modif_y Tags…
ro: Modif_ică etichete…

en: Modify Faces
ro: Modifică fețele

en: Modify Tags
ro: Modifică etichetele

en: Most-recently-used crop aspect ratio menu choice.
ro: Cea mai recent utilizată alegere din meniul raportului de aspect al tăierii.

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s denominator.
ro: Cel mai recent utilizat numitor al raportului de aspect de tăiere personalizat.

en: Most-recently-used crop custom aspect ratio’s numerator.
ro: Cel mai recent utilizat numărător al raportului de aspect al tăierii personalizat.

en: Move Photos
ro: Mută fotografiile

en: Move Photos to Trash
ro: Mută fotografiile în coșul de gunoi

en: Move Tag “%s”
ro: Mută eticheta „%s”

en: Move or modify the face shape or name and press Enter
ro: Mutați sau modificați forma feței sau numele și apăsați Enter

en: Move photos to an event
ro: Mută fotografiile către un eveniment

en: Move the photos to the Shotwell trash
ro: Mută fotografiile în coșul de gunoi Shotwell

en: Move the selected photos back into the library
ro: Mută fotografiile selectate înapoi în colecție

en: Moving Photos to New Event
ro: Se mută fotografii către un eveniment nou

en: Moving Photos to Trash
ro: Se mută fotografiile la coșul de gunoi

en: Name:
ro: Nume:

en: Ne_w Saved Search…
ro: Căutare salvată no_uă…

en: New Event
ro: Eveniment nou

en: New _Tag…
ro: E_tichetă nouă…

en: Next
ro: Următoarea

en: Next photo
ro: Fotografia următoare

en: No Event
ro: Fără eveniment

en: No changes to save
ro: Nu sunt modificări de salvat

en: No events
ro: Niciun eveniment

en: No events found
ro: Nu a fost găsit niciun eveniment

en: No new photos/videos found on camera
ro: Nu s-au găsit fotografii/video-uri noi pe cameră

en: No photos or videos imported.
ro: Nicio fotografie și niciun video nu au fost importate.

en: No photos/videos
ro: Nicio fotografie/niciun video

en: No photos/videos found which match the current filter
ro: Nu s-au găsit fotografii/video-uri care se potrivesc filtrului curent

en: None
ro: Nimic

en: Not a file
ro: Nu este fișier

en: Not an image file
ro: Nu este un fișier de imagine

en: Notecard (3 × 5 in.)
ro: Carnet notițe (3 × 5 in.)

en: OAuth Access Phase Token
ro: Jeton de fază de acces OAuth

en: OAuth Access Phase Token Secret
ro: Secret jeton de fază de acces OAuth

en: Of these, %d file was successfully imported. | Of these, %d files were successfully imported.
ro[0]: Din acestea, %d fișier a fost importat cu succes.
ro[1]: Din acestea, %d fișiere au fost importate cu succes.
ro[2]: Din acestea, %d fișiere au fost importate cu succes.

en: One original photo could not be adjusted. | The following original photos could not be adjusted.
ro[0]: O fotografie originală nu poate fi modificată.
ro[1]: Următoarele fotografii originale nu pot fi modificate.
ro[2]: Următoarele fotografii originale nu pot fi modificate.

en: Only display photos that have not been imported
ro: Afișează doar fotografiile care nu au fost importate

en: Only show photos with a rating of %s
ro: Afișează numai fotografiile cu aprecierea %s

en: Only show photos with a rating of %s or better
ro: Afișează numai fotografiile cu aprecierea %s sau mai mare

en: Open With E_xternal Editor
ro: Deschide cu editor e_xtern

en: Open With RA_W Editor
ro: Deschide cu un editor RA_W

en: Open target _album in browser
ro: Deschide _albumul țintă în navigator

en: Open the selected photo’s directory in the file manager
ro: Deschide directorul fotografiei selectate în gestionarul de fișiere

en: Organize and browse your photos
ro: Organizați și navigați fotografiile

en: Organize and browse your photo’s tags
ro: Organizează și navighează etichetele fotografiei

en: Organize your photos
ro: Organizați-vă fotografiile

en: Organize your saved searches
ro: Organizează căutările salvate

en: Original Size
ro: Dimensiune originală

en: Original dimensions:
ro: Dimensiune originală:

en: Original photo could not be adjusted.
ro: Fotografia originală nu poate fi modificată.

en: Original size
ro: Dimensiune originală

en: Paste Color Adjustments
ro: Lipește ajustările de culoare

en: Path to Shotwell’s private data
ro: Calea către datele private Shotwell

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause the slideshow
ro: Pune prezentarea de diapozitive în așteptare

en: Photo Manager
ro: Administrator de fotografii

en: Photo Viewer
ro: Vizualizator de fotografii

en: Photo _size preset
ro: Prestabilirea dimen_siunii fotografiei

en: Photo _size:
ro: Dimensiune _fotografie:

en: Photo size
ro: Dimensiune fotografie

en: Photo source file missing: %s
ro: Fișierul sursă al fotografiei lipsește: %s

en: Photo state
ro: Stare fotografie

en: Photos
ro: Fotografii

en: Photos _visible to:
ro: Fotografiile _vizibile pentru:

en: Photos and videos _visible to:
ro: Fotografiile și video-urile _vizibile pentru:

en: Photos cannot be exported to this directory.
ro: Fotografiile nu pot fi exportate în acest director.

en: Photos cannot be imported from this directory.
ro: Fotografiile din acest director nu pot fi importate.

en: Photos will appear in:
ro: Fotografiile vor apărea în:

en: Photos will be _visible by
ro: Fotografiile vor fi _vizibile de

en: Photos/Videos Not Imported Because Files Are Corrupt:
ro: Fotografii/Videouri care nu au fost importate deoarece fișierele sunt corupte:

en: Photos/Videos Not Imported Because Shotwell Couldn’t Copy Them into its Library:
ro: Fotografiile/Video-urile nu au fost importate pentru că Shotwell nu le-a putut copia în biblioteca acestuia:

en: Photos/Videos Not Imported Because They Weren’t in a Format Shotwell Understands:
ro: Fotografiile/Video-urile nu au fost importate pentru că nu erau într-un format pe care Shotwell în înțelege:

en: Photos/Videos Not Imported Due to Camera Errors:
ro: Forografii/Videouri care nu au fost importate datorită erorilor camerei:

en: Photos/Videos Not Imported for Other Reasons:
ro: Fotografii/Videouri care nu au fost importate din alte motive:

en: Pictures
ro: Fotografii

en: Pin Toolbar
ro: Fixează bară de unelte

en: Pin the toolbar open
ro: Fixează bara de unelte deschisă

en: Pin toolbar in fullscreen, or not.
ro: Fixează bara de unelte în modul ecran complet, sau nu.

en: Pivot the crop rectangle between portrait and landscape orientations
ro: Rotește aria de selecție între orientările portret și peisaj

en: Piwigo URL
ro: URL Piwigo

en: Piwigo password, if logged in.
ro: Parolă Piwigo, dacă este autentificat.

en: Piwigo username, if logged in.
ro: Nume de utilizator Piwigo, dacă este autentificat.

en: Play
ro: Redă

en: Please close any other application using the camera.
ro: Închideți orice aplicație care folosește aparatul foto.

en: Please unmount the camera.
ro: Demontați aparatul foto.

en: Plugins
ro: Module

en: Popular photo manager
ro: Gestionar de fotografii popular

en: Postcard (10 × 15 cm)
ro: Carte poștală (10 × 15 cm)

en: Preparing for login…
ro: Se pregătește pentru autentificare…

en: Preparing for upload
ro: Pregătire pentru încărcare

en: Preparing to auto-import photos…
ro: Se pregătește importarea automată a fotografiilor…

en: Preparing to import…
ro: Se pregătește de importare…

en: Previous photo
ro: Fotogafia anterioară

en: Print image _title
ro: _Tipărește denumirea imaginii

en: Printing…
ro: Se tipărește…

en: Private
ro: Privat

en: Pu_blish…
ro: Pu_blică…

en: Public
ro: Publică

en: Public listed
ro: Listat public

en: Public unlisted
ro: Nelistat public

en: Publish
ro: Publică

en: Publish Photos
ro: Publică fotografiile

en: Publish Photos and Videos
ro: Publicare fotografii și videouri

en: Publish Videos
ro: Publică videourile

en: Publish photos _to:
ro: Publică fo_tografiile pe:

en: Publish photos and videos _to
ro: Publică fo_tografiile și videourile pe

en: Publish to an e_xisting album:
ro: Publică într-un album e_xistent:

en: Publish to various websites
ro: Publică pe diferite site-uri web

en: Publish videos _to
ro: _Publică videourile pe

en: Publishing
ro: Se publică

en: Publishing to %s as %s.
ro: Publicare către %s ca %s.

en: Publishing to %s can’t continue because an error occurred:
ro: Publicarea la %s nu poate continua pentru că a apărut o eroare:

en: RAW Developer
ro: Programator RAW

en: RAW Photos
ro: Fotografii RAW

en: RAW developer default
ro: Implicit al dezvoltatorului RAW

en: R_emove From Library
ro: Șt_erge din colecție

en: R_ename imported files to lowercase
ro: R_edenumește fișierele importate folosind litere mici

en: Rajce URL
ro: URL Rajce

en: Rajce username, if logged in.
ro: Nume de utilizator Rajce, dacă este autentificat.

en: Random
ro: Aleator

en: Rate %s
ro: Apreciere %s

en: Rate Rejected
ro: Apreciază ca respinsă

en: Rate Unrated
ro: Apreciează fotografia ca necotată

en: Rating
ro: Cotare

en: Re_name Event…
ro: Rede_numește evenimentul…

en: Re_name Face “%s”…
ro: Redenumește fața „%s”…

en: Re_name Tag “%s”…
ro: Rede_numește eticheta „%s”…

en: Re_name…
ro: Rede_numește…

en: Re_vert External Edit
ro: Anulează e_ditările externe

en: Re_vert External Edits
ro: Anulează editările e_xterne

en: Re_vert to Original
ro: Re_vino la original

en: Recommended (1600 × 1200 pixels)
ro: Recomandată (1600 x 1200 pixeli)

en: Recurse Into Subfolders
ro: Recursivitate în subdosare

en: Red-eye
ro: Ochi roșii

en: Redo
ro: Refacere

en: Reduce or eliminate any red-eye effects in the photo
ro: Reduce sau elimină efectul de ochi roșii din fotografie

en: Rejected
ro: Respins

en: Rejected Only
ro: Numai fotografiile respinse

en: Rejected _Only
ro: D_oar cele respinse

en: Remember Password
ro: Reține parola

en: Remove Face “%s” From Photo | Remove Face “%s” From Photos
ro[0]: Elimină fața „%s” din fotografie
ro[1]: Elimină fața „%s” din fotografii
ro[2]: Elimină fața „%s” din fotografii

en: Remove Face “%s” From _Photo | Remove Face “%s” From _Photos
ro[0]: Elimină fața „%s” din _fotografie
ro[1]: Elimină fața „%s” din _fotografii
ro[2]: Elimină fața „%s” din _fotografii

en: Remove From Library
ro: Șterge din colecție

en: Remove Photo From Library
ro: Șterge fotografiile din colecție

en: Remove Photos From Library
ro: Șterge fotografiile din colecție

en: Remove Tag “%s” From Photo | Remove Tag “%s” From Photos
ro[0]: Elimină eticheta „%s” din fotografie
ro[1]: Elimină eticheta „%s” din fotografii
ro[2]: Elimină eticheta „%s” din fotografii

en: Remove Tag “%s” From _Photo | Remove Tag “%s” From _Photos
ro[0]: Elimină eticheta „%s” din _fotografie
ro[1]: Elimină eticheta „%s” din _fotografii
ro[2]: Elimină eticheta „%s” din _fotografii

en: Remove and _Trash File | Remove and _Trash Files
ro[0]: _Trimite fișierul la coșul de gunoi
ro[1]: _Trimite fișierele la coșul de gunoi
ro[2]: _Trimite fișierele la coșul de gunoi

en: Remove any ratings
ro: Șterge toate aprecierile

en: Remove any red-eye effects in the selected region
ro: Șterge toate efectele de ochi roșii din selecție

en: Remove the selected photos from the library
ro: Șterge fotografiile selectate din colecție

en: Remove the selected photos from the trash
ro: Șterge fotografiile selectate din coșul de gunoi

en: Removing Event
ro: Se șterge evenimentul

en: Removing Photo From Library
ro: Se șterge fotografia din bibliotecă

en: Removing Photos From Library
ro: Se șterg fotografiile din colecție

en: Removing duplicated photos
ro: Se șterg fotografii duplicate

en: Removing photos/videos from camera
ro: Se șterg fotografiile/videourile din aparatul foto

en: Rename Event
ro: Redenumește evenimentul

en: Rename Face “%s” to “%s”
ro: Redenumește fața „%s” la „%s”

en: Rename Search “%s” to “%s”
ro: Redenumește căutarea „%s” la „%s”

en: Rename Tag “%s” to “%s”
ro: Elimină eticheta „%s” la „%s”

en: Rename…
ro: Redenumește…

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _tot

en: Reset Colors
ro: Restabilește culorile

en: Reset all color adjustments to original
ro: Restabilește toate modificările culorilor la original

en: Restore Photos from Trash
ro: Restaurează fotografiile din coșul de gunoi

en: Restore the photos back to the Shotwell library
ro: Restaurează fotografiile în colecția Shotwell

en: Restoring Photos From Trash
ro: Se restaurează fotografiile din coșul de gunoi

en: Restoring previous RAW developer
ro: Restaurare programator anterior RAW

en: Restoring previous rating
ro: Se restaurează aprecierea anterioară

en: Return to current photo dimensions
ro: Restabilește dimensiunile originale ale fotografiei

en: Revert External E_dits
ro: Anulează e_ditările externe

en: Revert External Edit?
ro: Anulați editările externe?

en: Revert External Edits?
ro: Anulați editările externe?

en: Revert to Original
ro: Revenire la original

en: Revert to the master photo
ro: Revenire la fotografia de bază

en: Reverting
ro: Se revine

en: Rotate
ro: Rotire

en: Rotate Left
ro: Rotește la stânga

en: Rotate Right
ro: Rotește la dreapta

en: Rotate _Left
ro: Rotește la _stânga

en: Rotate _Right
ro: Rotește la _dreapta

en: Rotate the photos left
ro: Rotește fotografia la stânga

en: Rotate the photos right (press Ctrl to rotate left)
ro: Rotește fotografiile către dreapta (apăsați Ctrl pentru a roti către stânga)

en: Rotating
ro: Se rotește

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ro: Rulați „%s --help” pentru a vedea o listă completă a opțiunilor în linie de comandă disponibile.

en: SD Video (4 ∶ 3)
ro: Video SD (4 : 3)

en: S_idebar
ro: Bară _laterală

en: S_lideshow
ro: Pre_zentare de diapozitive

en: Saturation
ro: Culoare

en: Saturation:
ro: Culoare:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save Details
ro: Salvează detaliile

en: Save Details…
ro: Salvează detaliile…

en: Save _As
ro: Salvează c_a

en: Save _As…
ro: Salvează _ca…

en: Save changes and close the Faces tool
ro: Salvează modificările și închide unealta Fețe

en: Saved Search
ro: Căutare salvată

en: Saved Searches
ro: Căutări salvate

en: Scaling constraint:
ro: Limită scalare:

en: Screen
ro: Ecran

en: Search
ro: Caută

en: Secret token
ro: Jeton secret

en: Select _All
ro: Selecte_ază tot

en: Select all items
ro: Selectează toate articolele

en: Selection state of “hide photos” option
ro: Starea de selecție a opțiunii „ascunde fotografiile”

en: Send T_o…
ro: Trimite l_a…

en: Send To
ro: Trimite la

en: Send _To…
ro: Trimite _la…

en: Set Developer
ro: Programator set

en: Set Rating
ro: Stabilește apreciere

en: Set _all photos/videos to this time
ro: Stabilește to_ate fotografiile/videourile la această oră și dată

en: Set as Desktop Background
ro: Stabilește ca fundal desktop

en: Set as Desktop Slideshow
ro: Stabilește ca prezentarea de diapozitive pentru desktop

en: Set as _Desktop Background
ro: Stabilește ca fundal _desktop

en: Set as _Desktop Slideshow…
ro: Stabilește ca prezentare de diapozitive _desktop…

en: Set rating to %s
ro: Stabilește aprecierea la %s

en: Set rating to rejected
ro: Stabilește aprecierea ca respinsă

en: Set selected image to be the new desktop background
ro: Stabilește imaginea aleasă ca fundal nou pentru desktop

en: Set the crop for this photo
ro: Stabilește aria de selecție pentru această fotografie

en: Setting Photos to Previous Event
ro: Se stabilesc fotografii la evenimentul anterior

en: Setting RAW developer
ro: Configurare programator RAW

en: Setting as rejected
ro: Se stabilește ca respinsă

en: Setting as unrated
ro: Se stabilește ca necotată

en: Setting in export dialog: format setting, special value
ro: Configurare în dialogul de exportare: configurare de formatare, valoare specială

en: Setting in export dialog: format setting, type value
ro: Configurare în dialogul de exportare: configurare de formatare, valoare de tip

en: Setting in export dialog: how to trim images
ro: Configurare în dialogul de exportare: cum să se taie imaginile

en: Setting in export dialog: jpeg quality option
ro: Configurare în dialogul de exportare: opțiune de calitate jpeg

en: Setting in export dialog: maximal size of image
ro: Configurare în dialogul de exportare: dimensiunea maximă a imaginii

en: Setting in export dialog: option to export metadata
ro: Configurare în dialogul de exportare: opțiune de exportare a datelor meta

en: Setting rating to %s
ro: Se stabilește apreciere la %s

en: Settings
ro: Opțiuni

en: Shadows
ro: Umbre

en: Shadows:
ro: Umbre:

en: Shotwell Extra Publishing Services
ro: Servicii adiționale pentru publicare Shotwell

en: Shotwell Preferences
ro: Preferințe Shotwell

en: Shotwell Viewer
ro: Vizualizator Shotwell

en: Shotwell can copy the photos into your library folder or it can import them without copying.
ro: Shotwell poate copia fotografiile în dosarul colecție sau le poate importa fără a le copia.

en: Shotwell can only publish into albums that it created by itself, so this list might be empty despite the fact that you already have albums in your Google Photos account
ro: Shotwell poate doar să publice în albumele pe care le-a creat singur, deci această listă ar putea fi goală, în ciuda faptului că aveți deja albume în contul Google Photos

en: Shotwell cannot contact your Piwigo photo library. Please verify the URL you entered
ro: Shotwell nu poate contacta librăria ta foto Piwigo. Te rog verifică URL-ul pe care l-ai introdus

en: Shotwell cannot publish the selected items because you do not have a compatible publishing plugin enabled. To correct this, choose <b>Edit %s Preferences</b> and enable one or more of the publishing plugins on the <b>Plugins</b> tab.
ro: Shotwell nu poate publica elementele selectate pentru că nu aveți un modul de publicare compatibil activat. Pentru a corecta aceasta, alegeți <b>Editare %s Preferințe</b> și activa unul sau mai multe dintre modulele de publicare de la fila <b>Module</b>.

en: Shotwell couldn’t create a file for editing this photo because you do not have permission to write to %s.
ro: Shotwell nu a putut crea un fișier pentru editarea acestei fotografii pentru că nu aveți permisiunea să scrieți la %s.

en: Shotwell default directory
ro: Dosarul implicit Shotwell

en: Shotwell is an easy-to-use, fast photo organizer designed for the GNOME desktop. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Shotwell’s non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
ro: Shotwell este un organizator de fotografii rapid, ușor de utilizat pentru desktop-ul GNOME. Vă permite să importați fotografiile de la cameră sau disc, să le organizați după dată și subiect, chiar și evaluări. Oferă, de asemenea, editare de fotografii de bază, precum decupare, corectarea ochiului roșu, ajustări ale culorii, și îndreptare. Editorul de fotografii nedisctructiv Shotwell nu alterează fotografiile principale, făcând mai ușoare experimentarea și corectarea erorilor.

en: Shotwell is configured to import photos to your home directory.
    We recommend changing this in <span weight="bold">Edit %s Preferences</span>.
    Do you want to continue importing photos?
ro: Shotwell este configurat să importe fotografii în dosarul personal.
    Vă recomandăm să schimbați acest lucru în <span weight="bold">Editare %s Preferințe</span>.
    Doriți să continuați importarea fotografiilor?

en: Shotwell needs to unmount the camera from the filesystem in order to access it. Continue?
ro: Shotwell trebuie să demonteze camera de la sistemul de fișiere pentru a o accesa. Continuați?

en: Shotwell supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
ro: Shotwell suportă JPEG, PNG, TIFF, și o varietate de formate de fișier RAW.

en: Shotwell was unable to play the selected video:
    %s
ro: Shotwell nu poate reda videoul selectat:
    %s

en: Shotwell was unable to upgrade your photo library from version %s (schema %d) to %s (schema %d). For more information please check the Shotwell Wiki at %s
ro: Shotwell nu a putut înnoi biblioteca de fotografii de la versiunea %s (schema %d) la %s (schema %d). Pentru mai multe informații verificați Wiki Shotwell la %s

en: Show all photos
ro: Arată toate fotografiile

en: Show each photo for
ro: Arată fiecare fotografie pentru

en: Show in File Mana_ger
ro: Arată în a_dministratorul de fișiere

en: Show only rejected photos
ro: Arată doar fotografiile respinse

en: Show t_itle
ro: Afișează t_itlu

en: Show the application’s version
ro: Arată versiunea aplicației

en: Show the certificate…
ro: Arată certificatul…

en: Show title
ro: Arată titlul

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Slide
ro: Alunecare

en: Slideshow
ro: Prezentare diapozitive

en: Slideshow Transitions
ro: Tranziție prezentare diapozitive

en: Small (640 × 480 pixels)
ro: Mică (640 x 480 pixeli)

en: Solid color
ro: Culoare solidă

en: Sort _Ascending
ro: Sortează _ascendent

en: Sort _Descending
ro: Sortează _descendent

en: Sort _Events
ro: Sortează _evenimente

en: Sort _Photos
ro: Sortează _fotografiile

en: Specifies the sort criteria for event photos.
ro: Specifică criteriile de sortare pentru fotografiile de eveniment.

en: Square
ro: Pătrat

en: Squares
ro: Pătrate

en: Standard (720 pixels)
ro: Standard (720 pixeli)

en: Start the application in fullscreen mode
ro: Pornește aplicația în modul ecran complet

en: Starting import, please wait…
ro: Se pornește importarea, așteptați…

en: Stop dragging to add your face and name it.
ro: Opriți tragerea pentru a adăuga fața și a o numi.

en: Straighten
ro: Îmbunătățire

en: Straighten the photo
ro: Îmbunătățire fotografie

en: Stripes
ro: Dungi

en: Success
ro: Succes

en: Switching developers will undo all changes you have made to this photo in Shotwell | Switching developers will undo all changes you have made to these photos in Shotwell
ro[0]: Schimbarea developerilor va anula toate modificările pe care le-ai făcut acestei fotografii în Shotwell
ro[1]: Schimbarea developerilor va anula toate modificările pe care le-ai făcut acestor fotografii în Shotwell
ro[2]: Schimbarea programatorilor va anula toate modificările pe care le-ai făcut acestor fotografii în Shotwell

en: T_oolbar
ro: Bară de _unelte

en: T_ools
ro: _Unelte

en: Ta_gs
ro: Etic_hete

en: Tabloid (11 × 17 in.)
ro: Tablou (11 x 17 in.)

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag Photo as “%s” | Tag Photos as “%s”
ro[0]: Etichetează fotografia ca „%s”
ro[1]: Etichetează fotografiile ca „%s”
ro[2]: Etichetează fotografiile ca „%s”

en: Tag the selected photo as “%s” | Tag the selected photos as “%s”
ro[0]: Etichetează fotografia selectată ca „%s”
ro[1]: Etichetează fotografiile selectate ca „%s”
ro[2]: Etichetează fotografiile selectate ca „%s”

en: Tags
ro: Etichete

en: Tags (separated by commas):
ro: Etichete (separate prin virgulă):

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Temperature:
ro: Temperatură:

en: The OAuth token used to refresh the Google Photos session for the currently logged in user, if any.
ro: Jetonul OAuth utilizat pentru a reîmprospăta sesiunea Google Photos pentru utilizatorul autentificat curent, dacă există.

en: The OAuth token used to refresh the YouTube session for the currently logged in user, if any.
ro: Jetonul OAuth utilizat pentru a reîmprospăta sesiunea YouTube pentru utilizatorul autentificat curent, dacă există.

en: The Shotwell developers
ro: Dezvoltatorii Shotwell

en: The URL entered does not appear to be the main directory of a Gallery3 instance. Please make sure you typed it correctly and it does not have any trailing components (e.g., index.php).
ro: Adresa URL introdusă nu pare a fi dosarul principal al unei instanțe Gallery3. Asigurați-vă că ați introdus-o corect și că nu există niciun element suplimentar la sfârșit (ex. index.php).

en: The authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
ro: Jetonul de autorizare pentru utilizatorul Flickr autentificat curent, dacă există

en: The background to use for transparent images.
ro: Fundalul de utilizat pentru imagini transparente.

en: The camera is locked by another application. Shotwell can only access the camera when it’s unlocked. Please close any other application using the camera and try again.
ro: Camera este blocată de o altă aplicație. Shotwell poate să acceseze camera doar când este deblocată. Închideți orice altă aplicație care utilizează camera și încercați din nou.

en: The camera seems to be empty. No photos/videos found to import
ro: Camera pare a fi goală. Nu s-au găsit fotografii/video-uri de importat

en: The cryptographic secret used to sign requests against the authorization token for the currently logged in Flickr user, if any
ro: Secretul criptografic utilizat pentru a semna cereri împotriva jetonului de autorizare pentru utilizatorul Flickr autentificat curent, dacă există

en: The height of the printed emulsion on the page when printing
ro: Înălțimea emulsiei tipărită pe pagină în timpul tipăririi

en: The index of the current print size in a pre-defined list of standard sizes
ro: Indexul dimensiunii de tipărire curentă într-o listă pre-definită de dimensiuni standard

en: The last chosen Piwigo permission level.
ro: Ultimul nivel de permisiune Piwigo ales.

en: The last recorded height of the direct-edit application window.
ro: Ultima înălțime înregistrată a ferestrei aplicației editarea directă.

en: The last recorded height of the library application window.
ro: Ultima înălțime înregistrată a ferestrei aplicației bibliotecii.

en: The last recorded position of the divider between the sidebar and view in library application window.
ro: Ultima poziție înregistrată a divizorului între bara laterală și vizualizarea în fereastra aplicației bibliotecii.

en: The last recorded width of the direct-edit application window.
ro: Ultima lățime înregistrată a ferestrei aplicației editare directă.

en: The last recorded width of the library application window.
ro: Ultima lățime înregistrată a ferestrei aplicației bibliotecii.

en: The last selected Piwigo category.
ro: Ultima categorie Piwigo selectată.

en: The last selected Rajce category.
ro: Ultima categorie Rajce selectată.

en: The name of the currently logged in Facebook user, if any
ro: Numele de utilizator al utilizatorului Facebook autentificat în prezent, dacă există

en: The name of the default blog of the user, if any
ro: Numele blogului implicit al utilizatorului, dacă există

en: The name of the font to use for photo titles when they are printed.
ro: Numele fontului de utilizat pentru titlurile fotografiilor când sunt tipărite.

en: The name of the last album the user published photos to, if any
ro: Numele ultimului album la care utilizatorul a publicat fotografii, dacă există

en: The name of the transition effect that will be used between photos when running a slideshow
ro: Numele efectului de tranziție care va fi utilizat între fotografii când se rulează o prezentare de diapozitive

en: The number of pixels per inch (ppi) sent to the printer during printing
ro: Numărul de pixeri per inci (ppi) trimis la imprimantă în timpul tipăririi

en: The photo or video cannot be deleted. | %d photos/videos cannot be deleted.
ro[0]: Fotografia sau videoul nu poate fi ștearsă/șters.
ro[1]: %d fotografii/videouri nu pot fi șterse.
ro[2]: %d de fotografii/videouri nu pot fi șterse.

en: The photo or video cannot be moved to your desktop trash. Delete this file? | %d photos/videos cannot be moved to your desktop trash. Delete these files?
ro[0]: Fotografia sau video-ul nu poate fi mutat la gunoiul desktop-ului. Ștergeți acest fișier?
ro[1]: %d fotografii sau video-uri nu pot fi mutate la gunoiul desktop-ului. Ștergeți aceste fișiere?
ro[2]: %d de fotografii sau video-uri nu pot fi mutate la gunoiul desktop-ului. Ștergeți aceste fișiere?

en: The pixels of the major axis of the picture to be uploaded; used only if scaling-constraint-id is an appropriate value
ro: Pixelii axei majore a pozei de încărcat; utilizat dor dacă id-ul de constrângere de scalare este o valoare potrivită

en: The scale of photo thumbnails, ranging from 72 to 360.
ro: Scalarea de miniaturi ale fotografiilor, variind de la 72 la 360.

en: The scaling constraint ID of the picture to be uploaded
ro: ID-ul de constrângere de scalare a pozei de încărcat

en: The secret token to sign oauth requests
ro: Jetonul secret pentru autentificarea cererilor oauth

en: The selected photo was successfully published. | The selected photos were successfully published.
ro[0]: Fotografia selectată a fost publicată cu succes.
ro[1]: Fotografiile selectate au fost publicate cu succes.
ro[2]: Fotografiile selectate au fost publicate cu succes.

en: The selected photos/videos were successfully published.
ro: Fotografiile/videourile selectate au fost publicate cu succes.

en: The selected video was successfully published. | The selected videos were successfully published.
ro[0]: Video-ul selectat a fost publicat cu succes.
ro[1]: Video-urile selectate au fost publicate cu succes.
ro[2]: Video-urile selectate au fost publicate cu succes.

en: The time (in seconds) that a transition runs between photos in a slideshow
ro: Timpul (în secunde) în care trece o tranziție între fotografiile dintr-o prezentare de diapozitive

en: The token to access tumblr
ro: Jetonul de accesat tumblr

en: The user name of the currently logged in Flickr user, if any
ro: Numele de utilizator al utilizatorului Flickr autentificat în prezent, dacă există

en: The username and password or API key were incorrect. To try again, re-enter your username and password below.
ro: Numele de utilizator și parola sau cheia API sunt incorecte. Reîncercați introducând din nou numele de utilizator și parola.

en: The width of the printed emulsion on the page when printing
ro: Lățimea emulsiei tipărită pe pagină în timpul tipăririi

en: The width, in pixels, of the sidebar
ro: Lățimea, în pixeli, a barei laterale

en: This connection is not secure
ro: Această conexiune nu este sigură

en: This does not look like the real <b>%s</b>. Attackers might be trying to steal or alter information going to or from this site (for example, private messages, credit card information, or passwords).
ro: Acesta nu arată ca <b>%s</b> cel real. Atacatorii pot să încerce să fure sau altereze informații care merg pe sau de pe acest site (de exemplu, mesajele private, informațiile cardului de credit, sau parole).

en: This will destroy all changes made to the external file. Continue? | This will destroy all changes made to %d external files. Continue?
ro[0]: Aceasta va distruge toate modificările făcute la fișierul extern. Continuați?
ro[1]: Aceasta va distruge toate modificările făcute la %d fișiere externe. Continuați?
ro[2]: Aceasta va distruge toate modificările făcute la %d de fișiere externe. Continuați?

en: This will remove the face “%s” from one photo. Continue? | This will remove the face “%s” from %d photos. Continue?
ro[0]: Aceasta va elimina fața „%s de la o fotografie. Continuați?
ro[1]: Aceasta va elimina fața „%s” de la %d fotografii. Continuați?
ro[2]: Aceasta va elimina fața „%s” de la %d de fotografii. Continuați?

en: This will remove the photo from the library. Continue? | This will remove %d photos from the library. Continue?
ro[0]: Aceasta va elimina fotografia din bibliotecă. Continuați?
ro[1]: Aceasta va elimina %d fotografii din bibliotecă. Continuați?
ro[2]: Aceasta va elimina %d de fotografii din bibliotecă. Continuați?

en: This will remove the photo from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ro[0]: Aceasta va elimina fotografia din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierul la gunoiul desktop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.
ro[1]: Aceasta va elimina %d fotografii din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierele la gunoiul desktop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.
ro[2]: Aceasta va elimina %d de fotografii din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierele la gunoiul desktop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: This will remove the photo/video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d photos/videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ro[0]: Aceasta va elimina fotografia/video-ul din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierul la gunoiul deskop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.
ro[1]: Aceasta va elimina %d fotografii/video-uri din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierele la gunoiul deskop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.
ro[2]: Aceasta va elimina %d de fotografii/video-uri din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierele la gunoiul deskop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: This will remove the saved search “%s”. Continue?
ro: Aceasta va elimina căutarea salvată „%s”. Continuați?

en: This will remove the tag “%s” from one photo. Continue? | This will remove the tag “%s” from %d photos. Continue?
ro[0]: Aceasta va elimina eticheta „%s” de la o fotografie. Continuați?
ro[1]: Aceasta va elimina eticheta „%s” de la %d fotografii. Continuați?
ro[2]: Aceasta va elimina eticheta „%s” de la %d de fotografii. Continuați?

en: This will remove the video from your Shotwell library. Would you also like to move the file to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone. | This will remove %d videos from your Shotwell library. Would you also like to move the files to your desktop trash?
    
    This action cannot be undone.
ro[0]: Aceasta va elimina video-ul din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierul la gunoiul desktop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.
ro[1]: Aceasta va elimina %d video-uri din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierele la gunoiul desktop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.
ro[2]: Aceasta va elimina %d de video-uri din biblioteca Shotwell. Doriți, de asemenea, să mutați fișierele la gunoiul desktop-ului?
    
    Această acțiune nu poate fi refăcută.

en: Time Adjustment Error
ro: Eroare la modificarea orei

en: Time adjustments could not be undone on the following photo file. | Time adjustments could not be undone on the following photo files.
ro[0]: Nu se poate modifica ora pentru următorul fișier fotografie.
ro[1]: Nu se poate modifica ora pentru următoarele fișiere fotografie.
ro[2]: Nu se poate modifica ora pentru următoarele fișiere fotografie.

en: Time:
ro: Oră:

en: Tint
ro: Nuanță

en: Tint:
ro: Nuanță:

en: Title
ro: Titlu

en: Title:
ro: Nume:

en: To get started, import photos in any of these ways:
ro: Pentru a începe, importați fotografii prin una din metodele următoare:

en: To try importing from another service, select one from the above menu.
ro: Pentru a încerca importarea din alt serviciu, alegeți unul din meniul de mai jos.

en: To try publishing to another service, select one from the above menu.
ro: Pentru a încerca publicarea pe alt serviciu, alegeți unul din meniu.

en: To:
ro: În:

en: Today
ro: Azi

en: Toggle _Flag
ro: Comună _fanionul

en: Token
ro: Jeton

[ctx: Tooltip]
en: Show all photos, including rejected
ro: Arată toate fotografiile, inclusiv cele respinse

en: Transition d_elay:
ro: D_ecalaj tranziție:

en: Transparent Background:
ro: Fundal transparent:

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Trash is empty
ro: Coșul de gunoi este gol

en: True if a photo’s rating should be displayed as overlaid trinket, false otherwise.
ro: Adevărat dacă evaluarea unei fotografii ar trebui să fie afișată ca un ornament suprapus, fals în caz contrar.

en: True if direct-edit application is maximized, false otherwise.
ro: Adevărat dacă aplicația editare directă este maximizată, fals în caz contrar.

en: True if event comments are to be displayed beneath thumbnails in event views, false otherwise.
ro: Adevărat dacă comentariile evenimentului urmează să fie afișate sub miniaturi în vizualizările evenimentului, fals în caz contrar.

en: True if event photos should be sorted ascending, false if descending.
ro: Adevărat dacă fotografiile de eveniment ar trebui să fie sortate ascendent, fals dacă descendent.

en: True if events should be sorted ascending, false if descending.
ro: Adevărat dacă evenimentele ar trebui să fie sortate ascendent, fals în caz contrar.

en: True if library application is maximized, false otherwise.
ro: Adevărat dacă aplicația bibliotecii este maximizată, fals în caz contrar.

en: True if library photos should be sorted ascending, false if descending.
ro: Adevărat dacă fotografiile bibliotecii ar trebui să fie sortate ascendent, fals în caz contrar.

en: True if photo comments are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
ro: Adevărat dacă comentariile fotografiei urmează să fie afișate sub miniaturi în vizualizările colecției, fals în caz contrar.

en: True if photo tags are to be listed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
ro: Adevărat dacă etichetele fotografiei urmează să fie listate sub miniaturi în vizualizările colecției, fals în caz contrar.

en: True if photo titles are to be displayed beneath thumbnails in collection views, false otherwise.
ro: Adevărat dacă titlurile fotografiei urmează să fie afișate sub miniaturi în vizualizările colecției, fals în caz contrar.

en: True if should display times with a 24 hour clock, false if times should use AM/PM notation.
ro: Adevărat dacă ar trebui să fie afișate orele cu un ceas de 24 de ore, fals dacă orele ar trebui să utilizeze notația AM/PM.

en: True if the Blinds slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Jaluzele este activat, fals în caz contrar

en: True if the Chess-Board slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Tablă de șah este activat, fals în caz contrar

en: True if the Circle slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Cerc este activat, fals în caz contrar

en: True if the Circles slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Cercuri este activat, fals în caz contrar

en: True if the Clock slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Ceas este activat, fals în caz contrar

en: True if the Crumble slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Năruire este activat, fals în caz contrar

en: True if the F-Spot import plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de importare F-Spot este activat, fals în caz contrar

en: True if the Facebook publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Facebook este activat, fals în caz contrar

en: True if the Fade slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Decolorare este activat, fals în caz contrar

en: True if the Flickr publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Flickr este activat, fals în caz contrar

en: True if the Gallery3 publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Gallery3 este activat, fals în caz contrar

en: True if the Google Photos publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Google Photos este activat, fals în caz contrar

en: True if the Piwigo publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Piwigo este activat, fals în caz contrar

en: True if the Rajce publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Rajce este activat, fals în caz contrar

en: True if the Search/Filter Toolbar is to be displayed, false otherwise.
ro: Adevărat dacă bara de unelte Caută/Filtrează urmează să fie afișată, fals în caz contrar.

en: True if the Slide slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Alunecare este activat, fals în caz contrar

en: True if the Squares slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Pătrate este activat, fals în caz contrar

en: True if the Stripes slideshow transition plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de tranziție a prezentării de diapozitive Dungi este activat, fals în caz contrar

en: True if the Tumblr publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Tumblr este activat, fals în caz contrar

en: True if the Yandex.Fotki publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare Yandex.Fotki este activat, fals în caz contrar

en: True if the YouTube publishing plugin is enabled, false otherwise
ro: Adevărat dacă modulul de publicare YouTube este activat, fals în caz contrar

en: True if the basic properties pane is to be displayed, false otherwise.
ro: Adevărat dacă panoul de proprietăți de bază urmează să fie afișat, fals în caz contrar.

en: True if the bottom toolbar is to be displayed, false otherwise.
ro: Adevărat dacă bara de unelte de jos urmează să fie afișată, fals în caz contrar.

en: True if the extended properties window is to be displayed, false otherwise.
ro: Adevărat dacă fereastra proprietăților extinse urmează să fie afișată, fals în caz contrar.

en: True if the sidebar is to be displayed, false otherwise.
ro: Adevărat dacă bara laterală urmează să fie afișată, fals în caz contrar.

en: True if the title of a photo should be printed when the photo is printed, false otherwise.
ro: Adevărat dacă titlul unei fotografii ar trebui să fie tipărit când fotografia este tipărită, fals în caz contrar.

en: True if when adjusting time/date of photos, relative time should be maintained. False if all photos should be set to the same time.
ro: Adevărat dacă la ajustarea orei/datei fotografiilor, ora relativă ar trebui să fie menținută. Fals dacă toate fotografiile ar trebui să fie stabilite la aceeași oră.

en: True if when adjusting time/date of photos, the original files should be modified as well. False if changes are made only in the database.
ro: Adevărat dacă la ajustarea orei/datei fotografiilor, fișierele originale ar trebui, de asemenea, să fie modificate. Fals dacă modificările sunt făcute doar în baza de date.

en: True if, when on startup, a welcome dialog should be shown. False if it should not be shown.
ro: Adevărat dacă, la pornire, ar trebui să fie arătat un dialog de bun venit. Fals dacă nu ar trebui să fie arătat.

en: TumblrPublisher: start( ): can’t start; this publisher is not restartable.
ro: TumblrPublisher: start( ): nu se poate porni; acest editor nu poate fi repornit.

en: Type
ro: Tip

en: Type a name for this face, then press Enter
ro: Tastați un nume pentru această față, apoi apăsați Enter

en: URL of the Piwigo server.
ro: URL-ul serverului Piwigo.

en: URL of the Rajce server.
ro: URL-ul serverului Rajce.

en: Un_flag
ro: Dema_rcare

en: Unable open photo %s. Sorry.
ro: Nu se poate deschide fotografia %s.

en: Unable to create cache directory %s: %s
ro: Nu se poate crea directorul cache %s: %s

en: Unable to create data directory %s: %s
ro: Nu se poate crea dosarul de date %s: %s

en: Unable to create data subdirectory %s: %s
ro: Nu se poate crea subdosarul de date %s: %s

en: Unable to create temporary directory %s: %s
ro: Nu se poate crea directorul temporar %s: %s

en: Unable to decode file
ro: Fișierul nu poate fi decodat

en: Unable to delete %d photo/video from the camera due to errors. | Unable to delete %d photos/videos from the camera due to errors.
ro[0]: O fotografie/un video nu poate fi ștearsă/șters din aparatul foto din cauza unor erori.
ro[1]: %d fotografii/videouri nu pot fi șterse din aparatul foto din cauza unor erori.
ro[2]: %d de fotografii/videouri nu pot fi șterse din aparatul foto din cauza unor erori.

en: Unable to display FAQ: %s
ro: Nu se pot afișa întrebările frecvente FAQ: %s

en: Unable to display help: %s
ro: Nu se poate afișa pagina de ajutor: %s

en: Unable to duplicate one photo due to a file error | Unable to duplicate %d photos due to file errors
ro[0]: Nu se poate duplica o fotografie din cauza unei erori în fișier
ro[1]: Nu se pot duplica %d fotografii din cauza unor erori în fișier
ro[2]: Nu se pot duplica %d de fotografii din cauza unor erori în fișier

en: Unable to export %s: %s
ro: Nu se poate realiza exportul %s: %s

en: Unable to export background to %s: %s
ro: Fundalul desktopului nu poate fi exportat către %s: %s

en: Unable to export the following photo due to a file error.
ro: Fotografia următoare nu poate fi exportată din cauza unei erori în fișier.

en: Unable to fetch previews from the camera:
    %s
ro: Nu se poate realiza previzualizarea fotografiilor din aparatul foto:
    %s

en: Unable to generate a temporary file for %s: %s
ro: Nu se poate genera fișierul temporar pentru %s: %s

en: Unable to launch Nautilus Send-To: %s
ro: Nu se poate lansa Nautilus Send-To: %s

en: Unable to launch editor: %s
ro: Nu se poate lansa editorul: %s

en: Unable to lock camera: %s
ro: Aparatul foto nu poate fi blocat: %s

en: Unable to monitor %s: Not a directory (%s)
ro: %s nu poate fi monitorizat: nu este un dosar (%s)

en: Unable to navigate to bug database: %s
ro: Nu se poate naviga la baza de date cu bug-uri: %s

en: Unable to open in file manager: %s
ro: Nu se poate deschide în administratorul de fișiere: %s

en: Unable to open/create photo database %s: error code %d
ro: Nu se poate deschide/crea baza de date %s cu fotografii: cod eroare %d

en: Unable to prepare desktop slideshow: %s
ro: Nu se poate pregăti prezentarea de diapozitive: %s

en: Unable to print photo:
    
    %s
ro: Fotografia nu poate fi tipărită:
    
    %s

en: Unable to process monitoring updates: %s
ro: Nu se pot procesa actualizările monitorizate: %s

en: Unable to publish
ro: Nu se poate publica

en: Unable to rename face to “%s” because the face already exists.
ro: Nu se poate redenumi fața la „%s” pentru că fața există deja.

en: Unable to rename search to “%s” because the search already exists.
ro: Nu se poate redenumi căutarea la „%s” pentru că căutarea există deja.

en: Unable to rename tag to “%s” because the tag already exists.
ro: Nu se poate redenumi eticheta la „%s” pentru că eticheta există deja.

en: Unable to restore photo database %s
ro: Nu se poate restaura baza de date a fotografiei %s

en: Unable to unmount camera. Try unmounting the camera from the file manager.
ro: Nu se poate demonta camera. Încercați demontarea camerei de la gestionarul de fișiere.

en: Unable to write to photo database file:
     %s
ro: Nu se poate scrie în baza de date a fotografiilor:
     %s

en: Unconstrained
ro: Fără limitări

en: Undated
ro: Fără dată

en: Undo
ro: Anulează

[ctx: UndoRedo menu entry]
en: Add Tags
ro: Adaugă etichete

en: Undoing Color Transformations
ro: Se anulează transformările de culoare

en: Undoing Date and Time Adjustment
ro: Se anulează modificarea orei și a datei

en: Undoing Enhance
ro: Se anulează îmbunătățirea

en: Undoing Flip Horizontally
ro: Se anulează inversarea pe orizontală

en: Undoing Flip Vertically
ro: Se anulează inversarea pe verticală

en: Undoing Revert
ro: Se anulează revenirea

en: Undoing Rotate
ro: Se anulează rotirea

en: Unflag
ro: Demarcare

en: Unflag selected photos
ro: Demarchează fotografiile selectate

en: Unflagging selected photos
ro: Demarchează fotografiile selectate

en: Unknown error attempting to verify Shotwell’s database: %s
ro: Eroare necunoscută la încercarea de verificare a bazei de date Shotwell: %s

en: Unmerging
ro: Se desparte

en: Unmodified
ro: Nemodificate

en: Unmounting…
ro: Se demontează…

en: Unrated
ro: Necotate

en: Unrecognized User
ro: Utilizator nerecunoscut

en: Unsupported file format
ro: Format fișier nerecunoscut

en: Updating library…
ro: Se actualizează biblioteca…

en: Upload _size:
ro: Dimen_siune încărcare:

en: Uploading %d of %d
ro: Se încarcă %d din %d

en: Use a _standard size:
ro: Utilizează dimensiune _standard:

en: Use a c_ustom size:
ro: _Utilizează dimensiune personalizată:

en: Use a saved search to filter items in the current view
ro: Utilizează o căutare salvată pentru a filtra elemente în vizualizarea curentă

en: Use dark theme:
ro: Utilizează tema întunecată:

en: Use for Desktop
ro: Folosește pentru fundalul biroului

en: Use for Lock Screen
ro: Folosește pentru fundalul ecranului de blocare

en: User _name
ro: _Nume utilizator

en: User aborted import
ro: Utilizatorul a abandonat importul

en: Username and/or password invalid. Please try again
ro: Numele de utilizator și/sau parola sunt invalide. Încercați din nou

en: Verifying authorization…
ro: Se verifică autorizarea…

en: Video privacy _setting:
ro: _Configurare de confidențialitate video:

en: Videos
ro: Videouri

en: Videos _visible to:
ro: Video-urile _vizibile pentru:

en: Videos and new photo albums _visible to:
ro: Albumele noi cu fotografii și videouri _vizibile pentru:

en: Videos will appear in:
ro: Videourile vor apărea în:

en: View Eve_nt for Photo
ro: Vizualizare eve_niment pentru fotografie

en: Visit the Shotwell home page
ro: Vizitați pagina oficială Shotwell

en: Visit the Shotwell web site
ro: Vizitați site-ul web Shotwell

en: Visit the Yandex.Fotki web site
ro: Vizitați site-ul web Yandex.Fotki

en: Wallet (2 × 3 in.)
ro: Portofel (2 × 3 in.)

en: Welcome to Shotwell!
ro: Bine ați venit în Shotwell!

en: Welcome!
ro: Bine ați venit!

en: When ready, Shotwell can upload your photos to various web sites, such as Facebook, Flickr, Google Photos, and more.
ro: Când este gata, Shotwell poate să vă încarce fotografiile la pagini web variate, precum Facebook, Flickr, Google Photos, și mai multe.

en: When viewing images that are transparent, they will be drawn against this background.
ro: Când se vizualizează imagini care sunt transparente, ele vor fi desenate împotriva acestui fundal.

en: Where would you like to publish the selected photos?
ro: Unde doriți să publicați fotografiile selectate?

en: Whether images being uploaded to Facebook should have their metadata removed first
ro: Dacă imaginile încărcate la Facebook ar trebui să le fie eliminate mai întâi datele meta

en: Whether images being uploaded to Flickr should have their metadata removed first
ro: Dacă imaginile care se încarcă la Flickr ar trebui să le fie eliminate mai întâi datele meta

en: Whether images being uploaded to Google Photos should have their metadata removed first
ro: Dacă imaginile care se încarcă la Google Photos ar trebui să le fie eliminate mai întâi datele meta

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their comment set from the title if title is set and comment unset
ro: Dacă imaginile care se încarcă la Piwigo ar trebui să le fie stabilite comentariul de la titlu dacă titlul este stabilit și comentariu nu este stabilit

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their metadata removed first
ro: Dacă imaginile care se încarcă la Piwigo ar trebui să le fie eliminate mai întâi datele meta

en: Whether images being uploaded to Piwigo should have their tags removed on upload, such that these tags will not appear on the remote Piwigo server.
ro: Dacă imaginile care se încarcă la Piwigo ar trebui să le fie eliminate etichetele la încărcare, astfel încât aceste etichete nu vor apărea pe serverul Piwigo de la distanță.

en: Whether images being uploaded to Rajce should have their metadata removed first
ro: Dacă imaginile încărcate la Rajce ar trebui să le fie eliminate mai întâi datele meta

en: Whether to show the title of a photo during the slideshow
ro: Dacă să se arate titlul unei fotografii în timpul prezentării de diapozitive

en: Whether to use the dark theme of GTK+ for Shotwell or not.
ro: Dacă să se utilizeze tema întunecată GTK+ pentru Shotwell sau nu.

en: Width
ro: Lățime

en: Write tags, titles, and other _metadata to photo files
ro: Scriere etichete, nume și alte _metadate în fișierele foto

en: Writing metadata to files…
ro: Se scriu datele meta la fișiere…

en: Yandex-Fotki authentication token, if logged in.
ro: Jeton de autentificare Yandex-Fotki, dacă este autentificat.

en: Year%sMonth
ro: Zi%sLună

en: Year%sMonth%sDay
ro: Zi%sLună%sAn

en: Year%sMonth-Day
ro: Zi%sLună-An

en: Year-Month-Day
ro: Zi-Lună-An

en: Yesterday
ro: Ieri

en: You are logged into Facebook as %s.
ro: Sunteți autentificat pe Flickr ca %s.

en: You are logged into Flickr as %s.
ro: Sunteți autentificat pe Flickr ca %s.

en: You are logged into Google Photos as %s.
ro: Sunteți autentificat la Google Photos ca %s.

en: You are logged into Rajce as %s.
ro: Sunteți autentificat pe Rajce ca %s.

en: You are logged into Tumblr as %s.
ro: Ești conectat pe Tumblr ca %s.

en: You are logged into YouTube as %s.
ro: Sunteți autentificat pe YouTube ca %s.

en: You are not currently logged into Facebook.
    
    If you don’t yet have a Facebook account, you can create one during the login process. During login, Shotwell Connect may ask you for permission to upload photos and publish to your feed. These permissions are required for Shotwell Connect to function.
ro: Acum nu sunteți autentificat pe Facebook.
    
    Dacă nu aveți un cont Facebook, puteți crea unul în timpul procesului de autentificare. La conectare, Shotwell Connect poate cere permisiunea de a publica fotografiile. Permisiunea este necesară pentru funcționarea Shotwell Connect.

en: You are not currently logged into Flickr.
    
    Click Log in to log into Flickr in your Web browser. You will have to authorize Shotwell Connect to link to your Flickr account.
ro: Acum nu sunteți autentificat pe Flickr.
    
    Apăsați clic pe Autentificare pentru a vă autentifica la Flickr în navigatorul web. Va trebui să autorizați Shotwell Connect pentru a lega la contul Flickr.

en: You are not currently logged into Google Photos.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with Google Photos. Shotwell uses the Google Photos API services <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> for all interaction with your Google Photos data.You will have to grant access Shotwell to your Google Photos library.
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and Google Photos in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
ro: Nu sunteți autentificat curent la Google Photos.
    
    Trebuie să vă fi înregistrat deja pentru un cont Google și să-l fi stabilit pentru utilizate cu Google Photos . Shotwell utilizează serviciile API Google Photos <a href="https://developers.google.com/photos/">https://developers.google.com/photos/</a> pentru întreaga interacțiune cu datele Google Photos. Va trebui să acordați Shotwell acces la biblioteca Google Photos.
    
    Politica de confidențialitate Shotwell în legătură cu utilizarea datelor legate de contul Google în general și de Google Photos în particular poate fi găsită la <a href="help:shotwell/privacy-policy">politica de confidențialitate a serviciilor online</a>. Pentru politica de confidențialitate a Google, vedeți <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>

en: You are not currently logged into Yandex.Fotki.
ro: Nu sunteți autentificat pe Yandex.Fotki.

en: You are not currently logged into YouTube.
    
    You must have already signed up for a Google account and set it up for use with YouTube to continue. You can set up most accounts by using your browser to log into the YouTube site at least once.
    
    Shotwell uses the YouTube API services <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> for accessing your YouTube channel and upload the videos. By using Shotwell to access YouTube, you agree to be bound to the YouTube Terms of Service as available at <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Shotwell's privacy policy regarding the use of data related to your Google account in general and YouTube in particular can be found in our <a href="help:shotwell/privacy-policy">online services privacy policy</a>
    
    For Google's own privacy policy, please refer to <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>
ro: Nu sunteți autentificat curent la YouTube.
    
    Trebuie să vă fi înregistrat deja pentru un cont Google și să-l fi stabilit pentru utilizare cu YouTube pentru a continua. Puteți să stabiliți majoritatea conturilor prin utilizarea navigatorului pentru a vă autentifica pe site-ul YouTube cel puțin o dată.
    
    Shotwell utilizează serviciile API YouTube <a href="https://developers.google.com/youtube">https://developers.google.com/youtube</a> pentru accesarea canalului de YouTube și încărcarea video-urilor. Prin utilizarea Shotwell pentru a accesa YouTube, sunteți de acord să fiți legat de Termenii de Serviciu YouTube disponibile la <a href="https://www.youtube.com/t/terms">https://www.youtube.com/t/terms</a>
    
    Politica de confidențialitate Shotwell în legătură cu utilizarea datelor legate de contul Google în general și de YouTube în particular poate fi găsită la <a href="help:shotwell/privacy-policy">politica de confidențialitate a serviciilor online</a>
    
    Pentru politica de confidențialitate a Google, vedeți <a href="https://policies.google.com/privacy">https://policies.google.com/privacy</a>

en: You are not currently logged into your Gallery.
    
    You must have already signed up for a Gallery3 account to complete the login process.
ro: Nu sunteți autentificat pe Gallery.
    
    Trebuie să aveți un cont Gallery3 pentru a continua.

en: You can also import photos in any of these ways:
ro: Mai puteți importa fotografii într-unul din următoarele moduri:

en: You do not have any data imports plugins enabled.
    
    In order to use the Import From Application functionality, you need to have at least one data imports plugin enabled. Plugins can be enabled in the Preferences dialog.
ro: Nu ați activat niciun modul pentru importarea datelor.
    
    Pentru a utiliza funcția de importare din aplicație, trebuie să activați cel puțin un modul pentru importarea datelor. Modulele pot fi activate din dialogul Preferințe.

en: You have already logged in and out of Facebook during this Shotwell session.
    To continue publishing to Facebook, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ro: V-ați autentificat și ați ieșit din Facebook deja pe parcursul acestei sesiuni Shotwell.
    Pentru a continua publicarea pe Facebook, ieșiți din Shotwell și reporniți programul, apoi încercați din nou să publicați.

en: You have already logged in and out of a Google service during this Shotwell session.
    
    To continue publishing to Google services, quit and restart Shotwell, then try publishing again.
ro: V-ați autentificat și ați ieșit deja dintr-un serviciu Google pe parcursul acestei sesiuni Shotwell.
    
    Pentru a continua publicarea pe serviciile Google, ieșiți din Shotwell și reporniți programul, apoi reîncercați să publicați.

en: Your Flickr Pro account entitles you to unlimited uploads.
ro: Contul Flickr Pro vă dă dreptul la încărcări nelimitate.

en: Your free Flickr account limits how much data you can upload per month.
    This month you have %s remaining in your upload quota.
ro: Contul Flickr gratuit vă limitează câte fotografii puteți încărca pe luă.
    Această lună mai aveți %s din cotă.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please clear your library by deleting %s and re-import your photos.
ro: Biblioteca de fotografii nu este compatibilă cu această versiune de Shotwell. Se pare că a fost creată de Shotwell %s (schema %d). Această versiune este %s (schema %d). Curățați biblioteca prin ștergerea %s și re-importați fotografiile.

en: Your photo library is not compatible with this version of Shotwell. It appears it was created by Shotwell %s (schema %d). This version is %s (schema %d). Please use the latest version of Shotwell.
ro: Biblioteca de fotografii nu este compatibilă cu această versiune de Shotwell. Se pare că a fost creată de Shotwell %s (schema %d). Această versiune este %s (schema %d). Să utilizați cea mai recentă versiune de Shotwell.

en: Zoom _In
ro: _Mărește

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: [FILE]
ro: [FIȘIER]

en: _About
ro: _Despre

en: _Add Tags…
ro: _Adaugă etichete…

en: _Adjust
ro: _Modifică

en: _Adjust Date and Time…
ro: _Ajustează data și ora…

en: _Albums (or write new):
ro: _Albume (sau scrieți nou):

en: _All Photos
ro: To_ate fotografiile

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Ascending
ro: _Crescător

en: _Autosize:
ro: Potrivire _automată:

en: _Basic Information
ro: Informații de _bază

en: _Cancel
ro: Anulea_ză

en: _Close
ro: În_chide

en: _Comments
ro: _Comentarii

en: _Copy Color Adjustments
ro: _Copiază ajustările de culoare

en: _Crop
ro: De_cupare

en: _Decrease
ro: M_icșorează

en: _Delay:
ro: _Decalaj:

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: _Delete Face “%s”
ro: Ș_terge fața „%s”

en: _Delete Tag “%s”
ro: Șter_ge eticheta „%s”

en: _Descending
ro: _Descendent

en: _Developer
ro: _Programator

en: _Directory structure:
ro: Structură _dosare:

en: _Do no upload tags
ro: _Nu încărca etichete

en: _Don’t show this message again
ro: _Nu arăta din nou acest mesaj

en: _Duplicate
ro: _Duplicare

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit…
ro: _Editează…

en: _Email address
ro: Adresă _email

en: _Enhance
ro: Î_mbunătățește

en: _Export…
ro: _Exportă…

en: _File
ro: _Fișier

en: _Filter Photos
ro: _Filtrează fotografiile

en: _Find
ro: _Caută

en: _Find…
ro: _Caută…

en: _Flag
ro: Ma_rcare

en: _Forbid downloading original photo
ro: Interzice descărcarea _fotografiilor originale

en: _Forward
ro: Î_nainte

en: _Frequently Asked Questions
ro: Întrebări _frecvente

en: _Gallery3 URL:
ro: URL _Gallery3:

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Hide album
ro: _Ascunde album

en: _If a title is set and comment unset, use title as comment
ro: _Dacă un titlu este stabilit și comentariul nu, folosește titlul drept comentariu

en: _Import
ro: _Importă

en: _Import From Folder…
ro: _Importă din dosar…

en: _Import in Place
ro: _Importă în locul

en: _Import photos from your %s folder
ro: _Importă fotografiile din dosarul %s

en: _Import photos to:
ro: _Importă fotografiile în:

en: _Increase
ro: _Mărește

en: _Keep
ro: _Păstrează

en: _Log in
ro: _Autentificare

en: _Logout
ro: Înc_hidere sesiune

en: _Match
ro: Potr_ivire

en: _Match photo aspect ratio
ro: Pă_strează proporțiile fotografiei

en: _Merge Events
ro: Unește eveni_mentele

en: _Modify original file | _Modify original files
ro[0]: _Modifică fișierul original
ro[1]: _Modifică fișierele originale
ro[2]: _Modifică fișierele originale

en: _Modify original photo file | _Modify original photo files
ro[0]: _Modifică fișierul fotografiei originale
ro[1]: _Modifică fișierele fotografiei originale
ro[2]: _Modifică fișierele fotografiei originale

en: _Move to Trash
ro: _Mută la coșul de gunoi

en: _Name of search:
ro: _Nume căutare:

en: _New
ro: _Nou

en: _New Event
ro: Eveniment _nou

en: _Next
ro: _Următor

en: _Next Photo
ro: Fotografia u_rmătoare

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: _Output photo at:
ro: Adu f_otografia la:

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Paste Color Adjustments
ro: Li_pește ajustările de culoare

en: _Pattern:
ro: _Model:

en: _Photo
ro: F_otografie

en: _Photos
ro: _Fotografii

en: _Pixels:
ro: _Pixeli:

en: _Play
ro: _Redă

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Previous
ro: _Anterior

en: _Previous Photo
ro: Fotografia ant_erioară

en: _Print
ro: Ti_părește…

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: _Publish
ro: _Publică

en: _Quality:
ro: _Calitate:

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Ratings
ro: Ap_recieri

en: _Red-eye
ro: Ochi _roșii

en: _Redo
ro: _Refă

en: _Refresh
ro: _Reîmprospătează

en: _Rejected
ro: _Respinsă

en: _Remember
ro: _Reține parola

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: _Remove From Library
ro: Ș_terge din colecție

en: _Remove location, camera, and other identifying information before uploading
ro: _Elimină locația, tipul camerei sau alte informații care pot fi folosite pentru identificare, înainte de încărcare

en: _Remove location, tag and camera-identifying data before uploading
ro: _Elimină locația, tipul camerei sau alte informații care pot fi folosite pentru identificare, înainte de încărcare

en: _Rename…
ro: _Redenumește…

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: _Report a Problem…
ro: _Raportează o problemă…

en: _Reset
ro: _Restabilește

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: _Revert
ro: _Revenire

en: _Save
ro: _Salvează

en: _Save a Copy
ro: _Salvează o copie

en: _Scaling constraint:
ro: Limită _scalare:

en: _Search Bar
ro: _Bară căutare

en: _Set Rating
ro: _Stabilește aprecierea

en: _Shift photos/videos by the same amount
ro: _Modifică fotografiile/videourile în aceeași măsură

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Stop Import
ro: _Oprește importul

en: _Straighten
ro: Î_mbunătățire

en: _Switch Developer
ro: _Schimbă programatorul

en: _Titles
ro: _Nume

en: _Transition effect:
ro: Efecte _tranziție:

en: _URL of your Piwigo photo library
ro: _URL-ul colecției dumneavoastră Piwigo

en: _Undelete
ro: An_ulează ștergerea

en: _Undo
ro: An_ulează

en: _Unmount
ro: _Demontează

en: _Unrated
ro: _Fără apreciere

en: _User name:
ro: _Nume de utilizator:

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Watch library directory for new files
ro: Ca_ută în colecția de fotografii după fișiere noi

en: a raw photo
ro: o fotografie raw

en: a video
ro: un video

en: access token
ro: jeton de acces

en: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;
ro: album;camera;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;image;images;import;organize;photo;photographs;photos;picture;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;facebook;flickr;picasa;youtube;piwigo;camere;decupează;decupare;editează;editare;exportă;galerie;imagine;imagini;importă;organizează;fotografie;fotografii;poză;poze;tipărire;publicare;rotire;partajare;etichete;

en: all
ro: tot

en: and
ro: și

en: and higher
ro: și mai mult

en: and lower
ro: și mai mic

en: any
ro: orice

en: any photo
ro: orice fotografie

en: authentication token
ro: jeton de autentificare

en: background for transparent images
ro: fundalul pentru imagini transparente

en: color for solid transparency background
ro: culoarea pentru fundalul de transparență solidă

en: contains
ro: conține

en: content height
ro: înălțime conținut

en: content layout mode
ro: mod de aranjament de conținut

en: content ppi
ro: ppi conținut

en: content units
ro: unități conținut

en: content width
ro: lățime conținut

en: couldn’t copy %s
    	to %s
ro: nu s-a putut copia %s
    	la %s

en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile
ro[2]: de zile

en: default blog
ro: blog implicit

en: default publishing service
ro: serviciul de publicare implicit

en: default size
ro: dimensiune implicită

en: default size code
ro: cod de dimensiune implicită

en: default visibility
ro: vizibilitate implicită

en: delay
ro: amânare

en: directory pattern
ro: model director

en: directory pattern custom
ro: personalizare a modelului de director

en: display basic properties
ro: afișează proprietăți de bază

en: display event comments
ro: afișează comentariile evenimentului

en: display extended properties
ro: afișează proprietățile extinse

en: display photo comments
ro: afișează comentariile fotografiei

en: display photo ratings
ro: afișează evaluările fotografiei

en: display photo tags
ro: afișează etichetele fotografiei

en: display photo titles
ro: afișează titlurile fotografiei

en: display search bar
ro: afișează bara de căutare

en: display sidebar
ro: afișează bara laterală

en: display toolbar
ro: afișează bara de unelte

en: do not upload tags when uploading to Piwigo
ro: nu încărca etichete când se încarcă la Piwigo

en: does not contain
ro: nu conține

en: duplicates existing media item
ro: duplică item media existent

en: enable F-Spot import plugin
ro: activează modulul de importare F-Spot

en: enable Google Photos publishing plugin
ro: activează modulul de publicare Google Photos

en: enable facebook publishing plugin
ro: activează modulul de publicare facebook

en: enable flickr publishing plugin
ro: activează modulul de publicare flickr

en: enable gallery3 publishing plugin
ro: activează modulul de publicare gallery3

en: enable piwigo publishing plugin
ro: activează modulul de publicare piwigo

en: enable rajce publishing plugin
ro: activează modulul de publicare rajce

en: enable slideshow blinds transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive jaluzele

en: enable slideshow chess transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive șah

en: enable slideshow circle transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive cerc

en: enable slideshow circles transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive cercuri

en: enable slideshow clock transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive ceas

en: enable slideshow crumble transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive năruire

en: enable slideshow fade transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive decolorare

en: enable slideshow slide transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive alunecare

en: enable slideshow squares transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive pătrate

en: enable slideshow stripes transition
ro: activează tranziția de prezentare de diapozitive dungi

en: enable tumblr publishing plugin
ro: activează modulul de publicare tumblr

en: enable yandex publishing plugin
ro: activează modulul de publicare yandex

en: enable youtube publishing plugin
ro: activează modulul de publicare youtube

en: ends with
ro: se termină cu

en: error message:
ro: mesaj de eroare:

en: export metadata
ro: exportă datele meta

en: external modifications
ro: modificări externe

en: external photo editor
ro: editor fotografii extern

en: external raw editor
ro: editor raw extern

en: flagged
ro: marcate

en: format setting, special value
ro: configurare de formatare, valoare specială

en: format setting, type value
ro: configurare de formatare, valoare de tip

en: has
ro: are

en: has no
ro: nu are

en: height of direct-edit window
ro: înălțimea ferestrei editare directă

en: height of library window
ro: înălțimea ferestrei bibliotecii

en: hide album
ro: ascunde albumul

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: de ore

en: if title is set and comment unset, use title as comment for uploads to Piwigo
ro: dacă titlul este stabilit și comentariul nestabilit, utilizează titlul ca și comentariu pentru încărcările la Piwigo

en: images per page code
ro: cod imaginii per pagină

en: import directory
ro: importă directorul

en: internal modifications
ro: modificări interne

en: interpreter state cookie
ro: cookie de stare de interpret

en: is
ro: este

en: is after
ro: este după

en: is before
ro: este înainte

en: is between
ro: este între

en: is exactly
ro: este exact

en: is not
ro: nu este

en: is not set
ro: nu este stabilit

en: is set
ro: este stabilit

en: keep relative time between photos
ro: menține ora relativă între fotografii

en: label
ro: etichetă

en: last album
ro: ultimul album

en: last category
ro: ultima categorie

en: last permission level
ro: ultimul nivel de permisiune

en: last photo size
ro: ultima dimensiune a fotografiei

en: last used import service
ro: serviciul de importare utilizat ultima dată

en: last used publishing service
ro: serviciul de publicare utilizat ultima dată

en: match aspect ratio
ro: potrivește raportul aspectului

en: maximal size of image
ro: dimensiunea maximă a imaginii

en: maximize direct-edit window
ro: maximizează fereastra editare directă

en: maximize library window
ro: maximizează fereastra bibliotecii

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: modifications
ro: modificări

en: modified
ro: modificat

en: modify original photo files
ro: modifică fișierele fotografie originale

en: none
ro: nimic

en: not flagged
ro: fără marcaje

en: of the following:
ro: din următoarele:

en: only
ro: doar

en: open album in web browser
ro: deschide albumul în navigatorul web

en: or
ro: sau

en: password
ro: parolă

en: period of time
ro: perioadă de timp

en: photo thumbnail scale
ro: scalarea miniaturii fotografiei

en: pin toolbar state
ro: fixează starea barei de unelte

en: pixels
ro: pixeli

en: pixels of the major axis uploaded picture
ro: pixelii axei majore a pozei încărcate

en: pixels per inch
ro: pixeli pe inch

en: prefer GTK+’s dark theme
ro: preferă tema întunecată a GTK+

en: print titles
ro: tipărește titlurile

en: rating filter level
ro: nivelul de filtrare a evaluării

en: refresh token
ro: jeton de reîmprospătare

en: remember
ro: reține

en: remember password
ro: reține parola

en: remove sensitive info from uploads
ro: elimină informațiile senzitive de la încărcări

en: scaling constraint of uploaded picture
ro: constrângerea de scalare a pozei încărcate

en: second | seconds
ro[0]: secundă
ro[1]: secunde
ro[2]: de secunde

en: seconds
ro: secunde

en: show welcome dialog on startup
ro: arată dialogul de bun venit la pornire

en: sidebar divider position
ro: poziția divizorului barei laterale

en: sidebar position
ro: poziție bară laterală

en: size selection
ro: selecția dimensiunii

en: sort event photos ascending
ro: sortează fotografiile evenimentului ascendent

en: sort event photos criteria
ro: sortează criteriile fotografiilor evenimentului

en: sort events ascending
ro: sortează evenimentele ascendent

en: sort library photos ascending
ro: sortează fotografiile bibliotecii ascendent

en: sort library photos criteria
ro: criteriile de sortare ale fotografiilor bibliotecii

en: starts with
ro: începe cu

en: titles font
ro: fontul titlurilor

en: token
ro: jeton

en: transition delay
ro: amânare de tranziție

en: transition effect id
ro: id efect tranziție

en: untitled
ro: fără nume

en: use 24 hour time
ro: utilizează orele de 24 de ore

en: use lowercase filenames
ro: utilizează nume de fișier scris cu minuscule

en: user i.d.
ro: i.d. utilizator

en: user name
ro: nume utilizator

en: user token, if remembered.
ro: jetonul utilizatorului, dacă este reținut.

en: username
ro: nume utilizator

en: watch library directory for new files
ro: urmărește directorul bibliotecii pentru fișiere noi

en: width of direct-edit window
ro: lățimea ferestrei editare directă

en: width of library window
ro: lățimea ferestrei bibliotecii

en: within category
ro: în interiorul categoriei

en: write metadata to master files
ro: scrie datele meta la fișiere principale

en: ★+ Rating
ro: Evaluare ★+

en: ★★+ Rating
ro: Evaluare ★★+

en: ★★★+ Rating
ro: Evaluare ★★★+

en: ★★★★+ Rating
ro: Evaluare ★★★★+

en: ★★★★★+ Rating
ro: Evaluare ★★★★★+

en: ⚫ This website presented identification that belongs to a different website.
ro: ⚫ Acest site web a prezentat identificare care aparține unui site web diferit.

en: ⚫ This website’s identification cannot be trusted because it uses very weak encryption.
ro: ⚫ Identificare acestui site web nu poate fi de încredere pentru că utilizează criptare foarte slabă.

en: ⚫ This website’s identification could not be processed. It may be corrupted.
ro: ⚫ Identificarea acestui site web nu a putut fi procesată. Poate fi coruptă.

en: ⚫ This website’s identification has been revoked by the trusted organization that issued it.
ro: ⚫ Identificarea acestui site web a fost revocată de organizația de încredere care a emis-o.

en: ⚫ This website’s identification is only valid for future dates. Check the date on your computer’s calendar.
ro: ⚫ Identificarea acestui site web este validă doar pentru date viitoare. Verificați data pe calendarul calculatorului.

en: ⚫ This website’s identification is too old to trust. Check the date on your computer’s calendar.
ro: ⚫ Identificare acestui site web este prea veche pentru a fi de încredere. Verificați data pe calendarul calculatorului.

en: ⚫ This website’s identification was not issued by a trusted organization.
ro: ⚫ Identificarea acestui site web nu a fost emisă de o organizație de încredere.
