tracker - en to ro translation catalogue (277 entries)

en:  %2.2d hour |  %2.2d hours
ro[0]:  %2.2d oră
ro[1]:  %2.2d ore
ro[2]:  %2.2d de ore

en:  %2.2d minute |  %2.2d minutes
ro[0]:  %2.2d minut
ro[1]:  %2.2d minute
ro[2]:  %2.2d de minute

en:  %2.2d second |  %2.2d seconds
ro[0]:  %2.2d secundă
ro[1]:  %2.2d secunde
ro[2]:  %2.2d de secunde

en:  %d day |  %d days
ro[0]:  %d zi
ro[1]:  %d zile
ro[2]:  %d de zile

en:  %dd
ro:  %dz

en: %d file | %d files
ro[0]: %d dosar
ro[1]: %d dosare
ro[2]: %d de dosare

en: %d folder | %d folders
ro[0]: %d dosar
ro[1]: %d dosare
ro[2]: %d de dosare

en: %d recorded failure | %d recorded failures
ro[0]: %d eșec înregistrat
ro[1]: %d eșecuri înregistrate
ro[2]: %d de eșecuri înregistrate

en: %s remaining
ro: %s rămase

en: --add and --remove are mutually exclusive
ro: --add și --remove se exclud reciproc

en: --recursive requires --add
ro: --recursive necesită --add

en: APPS
ro: APLICAȚII

en: Add a tag (if FILEs are omitted, TAG is not associated with any files)
ro: Adaugă o etichetă (dacă FILEs sunt omise, TAG nu este asociat cu niciun fișier)

en: Add and delete actions can not be used together
ro: Acțiunile adaugă și șterge nu pot fi folosite împreună

en: Add feed
ro: Adaugă un flux

en: Adds FILE as an indexed location
ro: Adaugă FIȘIER ca o locație indexată

en: Albums
ro: Albume

en: All data miners are idle, indexing complete
ro: Toți minerii de date sunt în așteptare, indexarea este completă

en: All nie:plainTextContent properties are omitted
ro: Toate proprietățile nie:plainTextContent sunt omise

en: Application
ro: Aplicație

en: Artists
ro: Artiști

en: Attempting to pause miner “%s” with reason “%s”
ro: Se încearcă suspendarea minerului „%s” cu motivul „%s”

en: Attempting to resume miner %s with cookie %d
ro: Se încearcă repornirea minerului de date %s cu cookie %d

en: Avoid any directory containing a file blocklisted here
ro: Evită orice director care conține un fișier blocat la listare aici

en: Avoids changes in the filesystem
ro: Evită modificările în sistemul de fișiere

en: Checks if FILE is eligible for being mined based on configuration
ro: Verifică dacă FIȘIER este eligibil pentru a fi minerit conform configurației

en: Common statuses include
ro: Stările comune includ

en: Cookie is %d
ro: Cookie este %d

en: Cookie not recognized to resume paused miner
ro: Cookie-ul nu este recunoscut pentru a relua un miner de date suspendat

en: Could not add feed
ro: Nu s-a putut adăuga fluxul

en: Could not add tag
ro: Nu s-a putut adăuga eticheta

en: Could not add tag to files
ro: Nu s-a putut adăuga eticheta la fișiere

en: Could not create D-Bus proxy to tracker-store
ro: Nu s-a putut crea proxy-ul D-Bus la tracker-store

en: Could not establish a connection to Tracker
ro: Nu s-a putut stabili o conexiune la Tracker

en: Could not get D-Bus connection
ro: Nu s-a putut obține conexiunea D-Bus

en: Could not get SPARQL connection
ro: Nu s-a putut obține o conexiune SPARQL

en: Could not get Tracker statistics
ro: Nu s-au putut obține statistici pentru Tracker

en: Could not get all tags
ro: Nu s-au putut obține toate etichetele

en: Could not get all tags in the database
ro: Nu s-au putut obține toate etichetele din baza de date

en: Could not get basic status for Tracker
ro: Nu s-a putut obține starea de bază pentru Tracker

en: Could not get display name for miner “%s”
ro: Nu s-a putut obține numele de afișaj pentru minerul „%s”

en: Could not get eligible status:
ro: Nu s-a putut obține o stare eligibilă:

en: Could not get file URNs
ro: Nu sa putut obține URN-urile fișierului

en: Could not get files for matching tags
ro: Nu s-a putut obține fișiere pentru etichetele potrivite

en: Could not get files related to tag
ro: Nu s-au putut obține fișierele legate de etichetă

en: Could not get pause details, manager could not be created, %s
ro: Nu s-au putut obține detaliile pauzelor, managerul nu a putut fi creat, %s

en: Could not get search results
ro: Nu s-au putut primi rezultatele căutării

en: Could not get status from miner: %s
ro: Nu s-au putut obține informații de stare pentru miner: %s

en: Could not get status, manager could not be created, %s
ro: Nu s-au putut obține informații de stare, managerul nu a putut fi creat, %s

en: Could not get tag by label
ro: Nu s-a putut obține eticheta după inscripție

en: Could not kill process %d — “%s”
ro: Nu s-a putut omorî procesul %d — „%s”

en: Could not list miners, manager could not be created, %s
ro: Nu s-au putut lista minerii, managerul nu a putut fi creat, %s

en: Could not pause miner, manager could not be created, %s
ro: Nu s-a putut suspenda minerul de date, managerul nu a putut fi creat, %s

en: Could not pause miner: %s
ro: Nu s-a putut suspenda minerul de date: „%s”

en: Could not remove tag
ro: Nu s-a putut elimina eticheta

en: Could not resume miner, manager could not be created, %s
ro: Nu s-a putut reporni minerul de date, managerul nu a putut fi creat, %s

en: Could not resume miner: %s
ro: Nu s-a putut reporni minerul de date: „%s”

en: Could not run tracker-extract:
ro: Nu s-a putut rula tracker-extract:

en: Could not start miners, manager could not be created, %s
ro: Nu s-au putut porni minerii, managerul nu a putut fi creat, %s

en: Crawling interval
ro: Interval căutare

en: Crawling recursively directory “%s”
ro: Se caută recursiv în dosarul „%s”

en: Crawling single directory “%s”
ro: Se caută într-un singur dosar „%s”

en: Currently indexed
ro: Indexat acum

en: Data is still being indexed
ro: Datele se indexează încă

en: Data object “%s” currently does not exist
ro: Obiectul de date „%s” nu există în mod curent

en: Data object “%s” currently exists
ro: Obiectul de date „%s” există deja

en: Delete a tag (if FILEs are omitted, TAG is removed for all files)
ro: Șterge o etichetă (dacă FILEs sunt omise, TAG este eliminat pentru toate fișierele)

en: Deleting…
ro: Se șterge…

en: Description for a tag (this is only used with --add)
ro: Descrierea pentru o etichetă (aceasta este folosită numai cu --add)

en: Directories to index non-recursively
ro: Dosare de indexat ne-recursiv

en: Directories to index recursively
ro: Dosare de indexat recursiv

en: Directory is NOT eligible to be indexed (based on filters)
ro: Directorul NU este eligibil pentru a fi indexat (bazat pe filtre)

en: Directory is eligible to be indexed
ro: Directorul este eligibil pentru a fi indexat

en: Disable Full Text Search (FTS). Implies --disable-snippets
ro: Dezactivează căutarea textului întreg (FTS). Implică --disable-snippets

en: Disable color when printing snippets and results
ro: Dezactivează culoarea când se tipăresc fragmentele de cod și rezultatele

en: Disable showing snippets with results. This is only shown for some categories, e.g. Documents, Music…
ro: Dezactivează afișarea de fragmente de cod cu rezultate. Aceasta este arătată doar pentru unele categorii, de ex. Documente, Muzică…

en: Disable shutting down after 30 seconds of inactivity
ro: Dezactivează oprirea după 30 de secunde de inactivitate

en: Disk space threshold in percent at which to pause indexing, or -1 to disable.
ro: Limita spațiului pe disc în procente la care să se întrerupă indexarea, sau -1 pentru a dezactiva.

en: Displays version information
ro: Afișează informații despre versiune

en: Done
ro: Terminat

en: EXPRESSION
ro: EXPRESIE

en: Either --add or --remove must be provided
ro: Trebuie să fie furnizat ori --add ori --remove

en: Enable monitors
ro: Permite monitorizarea

en: Enable stemmer
ro: Activează stemmer-ul

en: Enable unaccent
ro: Dezactivează folosirea accentelor

en: Erase indexed information about a file, works recursively for directories
ro: Șterge informațiile indexate despre un fișier, funcționează recursiv pentru directoare

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Estimated %s left
ro: Estimat %s rămas

en: FILE
ro: FIȘIER

en: FILTER
ro: FILTRU

en: Feeds
ro: Fluxuri

en: Fetching…
ro: Se descarcă…

en: File is NOT eligible to be indexed (based on filters)
ro: Fișierul NU este eligibil pentru a fi indexat (bazat pe filtre)

en: File is NOT eligible to be indexed (hidden file)
ro: Fișierul NU este eligibil pentru a fi indexat (fișier ascuns)

en: File is NOT eligible to be indexed (not an indexed folder)
ro: Fișierul NU este eligibil pentru a fi indexat (nu este un dosar indexat)

en: File is eligible to be indexed
ro: Fișierul este eligibil pentru a fi indexat

en: File not indexed or already untagged
ro: Fișierul nu este indexat sau deja neetichetat

en: File to extract metadata for
ro: Fișiere cărora li se vor extrage metadatele

en: Filename and mime type must be provided together
ro: Numele fișierului și tipul MIME trebuie specificate împreună

en: Filename patterns for plain text documents that should be indexed
ro: Modele de nume de fișier pentru documentele în text simplu care ar trebui să fie indexate

en: Files
ro: Fișiere

en: Files do not exist or aren’t indexed
ro: Fișierele nu există sau nu sunt indexate

en: Follow status changes as they happen
ro: Urmărește schimbările de stare cum se produc

en: Force a module to be used for extraction (e.g. “foo” for “foo.so”)
ro: Forțează utilizarea unui modul pentru extracție (de ex. „foo” pentru „foo.so”)

en: Found %d PID… | Found %d PIDs…
ro[0]: S-a găsit %d PID…
ro[1]: S-au găsit %d PID-uri…
ro[2]: S-au găsit %d de PID-uri…

en: Found %d miner installed | Found %d miners installed
ro[0]: S-a găsit %d miner instalat
ro[1]: S-au găsit %d mineri instalați
ro[2]: S-au găsit %d de mineri instalați

en: Found %d miner running | Found %d miners running
ro[0]: S-a găsit %d miner care rulează
ro[1]: S-au găsit %d mineri care rulează
ro[2]: S-au găsit %d de mineri care rulează

en: Found process ID %d for “%s”
ro: S-a găsit ID-ul de proces %d pentru „%s”

en: Idle
ro: Inactiv

en: If enabled, numbers will not be indexed.
ro: Dacă este activat, numerele nu vor fi indexate.

en: If enabled, the words listed in the stop-words list are ignored. E.g. common words like “the”, “yes”, “no”, etc.
ro: Dacă este activat, cuvintele din lista cuvintelor de oprire vor fi ignorate. De ex. cuvinte obișnuite precum „da”, „nu”, etc.

en: If no arguments are given, the status of the data miners is shown
ro: Dacă nu sunt date argumente, starea minerilor de date este arătată

en: If this option is enabled, the filesystem miner will look for .desktop files in the standard XDG system and user data directories.
ro: Dacă această opțiune este activată, minerul sistemului de fișiere va căuta după fișiere .desktop în sistemul standard XDG și directoarele de date ale utilizatorului.

en: Ignore numbers
ro: Ignoră numerele

en: Ignore stop words
ro: Ignoră cuvintele de oprire

en: Ignored directories
ro: Dosare ignorate

en: Ignored directories with content
ro: Au fost ignorate dosarele cu conținut

en: Ignored files
ro: Fișiere ignorate

en: Index applications installed on the system
ro: Indexează aplicațiile instalate pe sistem

en: Index optical discs
ro: Indexează discurile optice

en: Index removable devices
ro: Include dispozitivele de stocare detașabile

en: Index when running on battery
ro: Indexează când se rulează pe baterie

en: Indexing speed, the higher the slower.
ro: Viteză de indexare, cu cât mai mare, cu atât mai încet.

en: Initial sleep
ro: Așteptare inițială

en: Initial sleep time in seconds, 0->1000 (default=15)
ro: Timp inițial de așteptare, 0->1000 (implicit=15)

en: Initial sleep time, in seconds.
ro: Timp inițial de așteptare, în secunde.

en: Initializing
ro: Se inițializează

en: Instead of looking up a file name, treat the FILE arguments as actual IRIs (e.g. <file:///path/to/some/file.txt>)
ro: În locul căutării unui nume de fișier, tratează argumentele FIȘIER ca IRI-uri efective (de ex. <file:///calea/către/un/fișier.txt>)

en: Interval in days to check whether the filesystem is up to date in the database. 0 forces crawling anytime, -1 forces it only after unclean shutdowns, and -2 disables it entirely.
ro: Interval în zile la care să se verifice dacă sistemul de fișiere este la zi în baza de date. 0 forțează căutarea mereu, -1 o forțează numai după oprirea forțată, și -2 o dezactivează complet.

en: Killed process %d — “%s”
ro: S-a omorât procesul %d — „%s”

en: Limit the number of results shown
ro: Limitează numărul de rezultate afișate

en: List all Tracker processes
ro: Listează toate procesele Tracker

en: List all miners currently running
ro: Listează toți minerii ce sunt în execuție

en: List all miners installed
ro: Listează toți minerii instalați

en: List all tags (using FILTER if specified; FILTER always uses logical OR)
ro: Listează toate etichetele (utilizând FILTRU dacă este specificat; FILTRU tot timpul utilizează SAU logic)

en: List common statuses for miners
ro: Listează stările comune pentru mineri

en: List of directories to avoid
ro: Lista dosarelor de evitat

en: List of directories to index recursively, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
ro: Lista dosarelor de indexat recursiv, Valorile speciale includ: „&DESKTOP”, „&DOCUMENTS”, „&DOWNLOAD”, „&MUSIC”, „&PICTURES”, „&PUBLIC_SHARE”, „&TEMPLATES”, „&VIDEOS”. Vedeți /etc/xdg/user-dirs.defaults și $HOME/.config/user-dirs.default

en: List of directories to index without inspecting subfolders, Special values include: ‘&DESKTOP’, ‘&DOCUMENTS’, ‘&DOWNLOAD’, ‘&MUSIC’, ‘&PICTURES’, ‘&PUBLIC_SHARE’, ‘&TEMPLATES’, ‘&VIDEOS’. See /etc/xdg/user-dirs.defaults and $HOME/.config/user-dirs.default
ro: Lista dosarelor de indexat fără a inspecta subdosarele, Valorile speciale includ: „&DESKTOP”, „&DOCUMENTS”, „&DOWNLOAD”, „&MUSIC”, „&PICTURES”, „&PUBLIC_SHARE”, „&TEMPLATES”, „&VIDEOS”. Vedeți /etc/xdg/user-dirs.defaults și $HOME/.config/user-dirs.default

en: List of file patterns to avoid
ro: Lista modelelor de evitat

en: List pause reasons
ro: Afișează motivele pauzelor

en: Logging, 0 = errors only, 1 = minimal, 2 = detailed and 3 = debug (default=0)
ro: Jurnalizare, 0 = doar erori, 1 = minimal, 2 = detaliat și 3 = depanare (implicit=0)

en: Low disk space limit
ro: Spațiu liber pe disc redus

en: MIME type for file (if not provided, this will be guessed)
ro: Tip MIME al fișierului (dacă nu este specificat, va fi ghicit)

en: MODULE
ro: MODUL

en: Makes indexing recursive
ro: Face indexarea recursivă

en: Max bytes to extract
ro: Numărul maxim de octeți de extras

en: Maximum number of UTF-8 bytes to extract.
ro: Numărul maxim de octeți UTF-8 de extras.

en: Message
ro: Mesaj

en: Metadata extraction failed
ro: Extragerea de metadate a eșuat

en: Miner to use with --resume or --pause (you can use suffixes, e.g. Files or Applications)
ro: Minerul de date se utilizează cu --resume sau --pause (puteți utiliza sufixe, de ex. Fișiere sau Aplicații)

en: Miners
ro: Mineri

en: NOTE: Limit was reached, there are more items in the database not listed here
ro: NOTĂ: Limita a fost atinsă, există mai multe elemente în baza de date neafișate aici

en: No artists were found
ro: Nu s-a găsit niciun artist

en: No error given
ro: Nu s-a primit nicio

en: No feeds were found
ro: Nu s-a găsit niciun flux

en: No files have been tagged
ro: Nu s-a etichetat niciun fișier

en: No files were found
ro: Nici un fișier găsit

en: No files were found matching ALL of those tags
ro: Nu s-au găsit fișiere care să se potrivească cu TOATE acele etichete

en: No files were modified
ro: Niciun fișier nu a fost modificat

en: No metadata available for that URI
ro: Nu sunt disponibile metadate pentru acel URI

en: No metadata or extractor modules found to handle this file
ro: Nu s-au găsit module de metadate sau extractor pentru a gestiona acest fișier

en: No miners are paused
ro: Niciun miner nu este întrerupt

en: No miners are running
ro: Nu rulează niciun miner

en: No music was found
ro: Nu s-a găsit muzică

en: No namespace prefixes were returned
ro: Nu s-a returnat niciun prefix de spațiu de nume

en: No reports found
ro: Nu au fost găsite rapoarte

en: No results were found matching your query
ro: Pentru căutarea dumneavoastră nu s-a găsit niciun rezultat

en: No software categories were found
ro: Nu s-a găsit nicio categorie de software

en: No software was found
ro: Nu a fost găsit niciun software

en: No statistics available
ro: Statisticile nu sunt disponibile

en: No tags were found
ro: Nu s-a găsit nicio etichetă

en: No tags were found by that name
ro: Nu a fost găsită nicio etichetă după acel nume

en: None
ro: Nimic

en: None of the files had this tag set
ro: Niciunul dintre fișiere nu a avut această etichetă stabilită

en: Not running or is a disabled plugin
ro: Nu este în execuție sau e un modul de extensie dezactivat

en: Not tagged, file is not indexed
ro: Nu a fost etichetat, fișierul nu este indexat

en: Now listening for resource updates to the database
ro: Se ascultă după actualizări de resurse la baza de date

en: Offset the results
ro: Decalează rezultatele

en: Operation not supported
ro: Operația nu este suportată

en: Output results as RDF in Turtle format
ro: Rezultatele ca RDF în format Turtle

en: Output results format: “sparql”, “turtle” or “json-ld”
ro: Formatul rezultatelor de ieșire: „sparql”, „turtle” sau „json-ld”

en: PAUSED
ro: SUSPENDAT

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on content filters)
ro: Directorul superior „%s” NU este eligibil pentru a fi indexat (bazat pe filtre de conținut)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (based on filters)
ro: Directorul superior „%s” NU este eligibil pentru a fi indexat (bazat pe filtre)

en: Parent directory “%s” is NOT eligible to be indexed (hidden file)
ro: Directorul superior „%s” NU este eligibil pentru a fi indexat (fișier ascuns)

en: Path
ro: Cale

en: Pause a miner (you must use this with --miner)
ro: Suspendă un miner (trebuie să utilizați această opțiune cu --miner)

en: Pause a miner while the calling process is alive or until resumed (you must use this with --miner)
ro: Suspendă un miner în timp ce procesul de chemare este activ sau până este repornit (trebuie să utilizați această opțiune împreună cu --miner)

en: Pause application and reason match an already existing pause request
ro: Suspendarea aplicației și motivul se potrivesc cu o cerere de suspendare existentă

en: Paused
ro: Suspendat

en: Perform initial indexing when running on battery
ro: Execută indexarea inițială când rulează prima dată de pe baterie

en: Please specify one or more locations to index.
ro: Specificați una sau mai multe locații de indexat.

en: Press Ctrl+C to stop
ro: Apăsați Ctrl+C pentru a stopa

en: Processing…
ro: Se procesează…

en: Querying information for entity
ro: Se cer informații despre entitate

en: RDF property to treat as URL (eg. “nie:url”)
ro: Proprietatea RDF de tratat ca un URL (de ex „nie:url”)

en: REASON
ro: MOTIV

en: Reason
ro: Motiv

en: Recursive
ro: Recursivă

en: Remaining space on database partition
ro: Spațiu rămas pe partiția bazei de date

en: Removable devices’ data permanence threshold
ro: Limita de permanență a datelor de pe dispozitivele detașabile

en: Remove RSS indexer database
ro: Elimină baza de date de indexare RSS

en: Remove filesystem indexer database
ro: Elimină baza de date de indexare a sistemului de fișiere

en: Removes FILE from indexed locations
ro: Elimină FIȘIER de la locațiile indexate

en: Results
ro: Rezultate

en: Resume a miner (you must use this with --miner)
ro: Repornește un miner (trebuie să utilizați această opțiune împreună cu --miner)

en: Return all non-existing matches too (i.e. include unmounted volumes)
ro: Întoarce și toate potrivirile non-existente (de ex. include volume nemontate)

en: Runs for a specific domain ontology
ro: Rulează pentru o ontologie de domeniu specifică

en: Runs until all configured locations are indexed and then exits
ro: Rulează până când toate locațiile configurate sunt indexate iar apoi se închide

en: Search for document files
ro: Caută documente

en: Search for feeds (--all has no effect on this)
ro: Caută fluxuri (--all nu are niciun efect)

en: Search for files
ro: Caută fișiere

en: Search for folders
ro: Caută dosare

en: Search for image files
ro: Caută imagini

en: Search for music albums (--all has no effect on this)
ro: Caută albume muzicale (--all nu are niciun efect)

en: Search for music artists (--all has no effect on this)
ro: Caută artiști muzicali (--all nu are niciun efect)

en: Search for music files
ro: Caută fișiere cu muzică

en: Search for software (--all has no effect on this)
ro: Caută software (--all nu are niciun efect)

en: Search for software categories (--all has no effect on this)
ro: Caută categorii de software (--all nu are niciun efect)

en: Search for video files
ro: Caută fișiere video

en: Set to false to completely disable any file monitoring
ro: Stabiliți ca fals pentru a dezactiva complet orice monitorizare a fișierelor

en: Set to true to enable indexing CDs, DVDs, and generally optical media (if removable devices are not indexed, optical discs won’t be either)
ro: Stabiliți ca adevărat pentru a activa indexarea CD-urilor, DVD-urilor, și în general a mediilor optice (dacă dispozitivele detașabile nu sunt indexate, nu vor fi nici discurile optice)

en: Set to true to enable indexing mounted directories for removable devices.
ro: Stabiliți ca adevărat pentru a permite indexarea dosarelor montate pentru dispozitivele detașabile.

en: Set to true to index while running on battery
ro: Stabiliți ca fals pentru a indexa în timp ce se rulează de pe baterie

en: Set to true to index while running on battery for the first time only
ro: Stabiliți ca adevărat pentru a indexa în timp ce se rulează pe baterie doar pentru prima dată

en: Show URNs for results (doesn’t apply to --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)
ro: Afișează URN-uri pentru rezultate (nu se aplică pentru --music-albums, --music-artists, --feeds, --software, --software-categories)

en: Show files associated with each tag (this is only used with --list)
ro: Arată fișierele asociate cu fiecare etichetă (acesta este folosit doar cu --list)

en: Show full namespaces (i.e. don’t use nie:title, use full URLs)
ro: Arată numele de spațiu complete (adică nu utiliza nie:title, utilizează URL-uri complete)

en: Show plain text content if available for resources
ro: Arată conținutul în text simplu dacă este disponibil pentru resurse

en: Show statistics for current index / data set
ro: Arată statistici pentru indexul / setul de date curent

en: Simplify the words to their root to provide more results. E.g. “shelves” and “shelf” to “shel”
ro: Simplifică cuvintele la rădăcină pentru a furniza mai multe rezultate. De ex. „rafturi” și „raft” la „raft”

en: Software Categories
ro: Categorii de software

en: Starting miners…
ro: Se pornesc minerii de date…

en: Starts miners
ro: Pornește minerii

en: Statistics:
ro: Statistici:

en: Tag was added successfully
ro: Eticheta a fost adăugată cu succes

en: Tag was removed successfully
ro: Eticheta a fost eliminată cu succes

en: Tagged
ro: Etichetat

en: Tags (shown by name)
ro: Etichete (arătate după nume)

en: Text file allowlist
ro: Listă de permisiune de fișier text

en: The --and-operator option can only be used with --list and tag label arguments
ro: Opțiunea --and-operator poate fi utilizată doar cu argumentele de etichetă --list și etichetă

en: The --description option can only be used with --add
ro: Opțiunea --description poate fi folosită numai cu --add

en: The --list option is required for --show-files
ro: Opțiunea --list este necesară pentru --show-files

en: The indexed data for this file has been deleted and will be reindexed again.
ro: Datele indexate pentru acest fișier au fost șterse și vor fi reindexate din nou.

en: Threshold in days after which files from removables devices will be removed from database if not mounted. 0 means never, maximum is 365.
ro: Numărul de zile după care fișierele de pe dispozitivele detașabile vor fi eliminate din baza de date dacă nu sunt montate. 0 înseamnă niciodată, maximul este 365.

en: Throttle
ro: Regulator

en: Title to use (must be used with --add-feed)
ro: Titlu de utilizat (trebuie folosit cu --add-feed)

en: Translate accented characters to the equivalent unaccented. E.g. “Idéa” to “Idea” for improved matching.
ro: Tradu caracterele cu accent la echivalentul fără accent. De ex. „Idée” devine „Idee” pentru o potrivire îmbunătățită.

en: Unable to retrieve URN for URI
ro: Nu s-a putut obține URN-ul corespunzător URI-ului

en: Unable to retrieve data for URI
ro: Nu s-au putut obține date pentru URI

en: Unable to retrieve namespace prefixes
ro: Imposibil de găsit prefixele spațiilor de nume

en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: Unrecognized options
ro: Opțiuni nerecunoscute

en: Unsupported serialization format “%s”
ro: Format de serializare nesuportat „%s”

en: Untagged
ro: Neetichetat

en: Use AND for search terms instead of OR (the default)
ro: Utilizează ȘI pentru termenii de căutare în loc de SAU (implicit)

en: Use OR for search terms instead of AND (the default)
ro: Utilizează SAU în termenii de căutare în loc de ȘI (valoarea implicită)

en: Use SIGKILL to stop all miners
ro: Utilizează SIGKILL pentru a stopa toți minerii

en: Use SIGTERM to stop all miners
ro: Utilizează SIGTERM pentru a stopa toți minerii

en: Wait for FS miner to be done before extracting
ro: Așteaptă ca minerul FS să termine înainte de a extrage

en: Watch changes to the database in real time (e.g. resources or files being added)
ro: Priviți modificările la baza de date în timp real (de ex. resursele sau fișierele care se adaugă)

en: When true, tracker-extract will wait for tracker-miner-fs to be done crawling before extracting meta-data. This option is useful on constrained environment where it is important to list files as fast as possible and can wait to get meta-data later.
ro: Când este adevărat, tracker-extract va aștepta ca tracker-miner-fs să termine de lucrat înainte de a extrage metadatele. Opțiunea acesta este utilă în medii constrânse unde este important să se listeze fișierele cât mai repede posibil și se poate aștepta obținerea metadatelor mai târziu.

en: You can not use miner pause and resume switches together
ro: Nu puteți să folosiți pauză miner și să reluați switch-uri împreună

en: You can not use the --kill and --terminate arguments together
ro: Nu puteți folosi --kill și --terminate împreună

en: You must provide a pause or resume command for the miner
ro: Trebuie să furnizați o comandă de întrerupere sau reluare pentru miner

en: You must provide the miner for pause or resume commands
ro: Trebuie să furnizați minerul pentru comenzile întrerupe sau reia

en: less than one second
ro: mai puțin de o secundă

en: perhaps a disabled plugin?
ro: posibil un modul de extensie dezactivat?

en: search terms
ro: termeni de căutare

en: unknown time left
ro: timp rămas necunoscut

en: — Extract file meta data
ro: — Extrage metadate de fișier

en: — start the feeds indexer
ro: — pornește indexatorul de fluxuri

en: — start the tracker index proxy
ro: — pornește proxy-ul de index de urmăritor

en: — start the tracker indexer
ro: — pornește indexatorul de tracker

en: — start the tracker writeback service
ro: — pornește serviciul de scriere înapoi de tracker

en: “%s” is not a directory
ro: „%s” nu este un director
