mutter - en to sr translation catalogue (146 entries)

en: %s (on %s)
sr: %s (на %s)

en: Activate the window menu
sr: Активира мени прозора

en: Add persistent virtual monitor (WxH or WxH@R)
sr: Додај трајни виртуелни екран (ШхВ, ШхВ@Р)

en: Allow X11 grabs to lock keyboard focus with Xwayland
sr: Дозволи Икс11 грабљења да закључају фокус тастатуре у Икс-вејленду

en: Allow all keyboard events to be routed to X11 “override redirect” windows with a grab when running in Xwayland. This option is to support X11 clients which map an “override redirect” window (which do not receive keyboard focus) and issue a keyboard grab to force all keyboard events to that window. This option is seldom used and has no effect on regular X11 windows which can receive keyboard focus under normal circumstances. For a X11 grab to be taken into account under Wayland, the client must also either send a specific X11 ClientMessage to the root window or be among the applications allowed in key “xwayland-grab-access-rules”.
sr: Дозволи да се сви догађаји тастатуре преусмере на Икс11 "override redirect" прозоре са грабљењем када се извршавају унутар Икс-вејленда. Ова опција постоји као подршка за Икс11 клијенте који мапирају "override redirect" прозор (који не добија фокус тастатуре) па онда пошаљу грабљење тастатуре које присили све догађаје са тастатуре на овај прозор. Ова опција се ретко користи и нема утицаја на обичне Икс11 прозоре који могу бити у фокусу тастатуре у обичним околностима. Да би се Икс11 грабљење узело у обзир под Вејлендом, клијент такође мора или послати одређену Икс11 клијентску поруку у корени прозор или мора бити одобрени програм у кључу "xwayland-grab-access-rules".

en: Another compositing manager is already running on screen %i on display “%s”.
sr: Неки други композитни управник је већ покренут на приказу %i екрана „%s“.

en: Attach modal dialogs
sr: Прилагање модалних прозорчића

en: Auto maximize nearly monitor sized windows
sr: Сам увећава повећане прозоре најближег монитора

en: Bell event
sr: Звонца

en: Built-in display
sr: Уграђени дисплеј

en: Cancel tab popup
sr: Отказивање језичка искакања

en: Close window
sr: Затвара прозор

en: Compositor
sr: Састављач

en: Delay focus changes until the pointer stops moving
sr: Застој првог плана се мења док се показивач не заустави

en: Determines whether the use of popup and highlight frame should be disabled for window cycling.
sr: Одређује да ли ће употреба оквира искакања и истицања бити приказана за кретање по прозорима.

en: Determines whether workspace switching should happen for windows on all monitors or only for windows on the primary monitor.
sr: Одређује да ли пребацивање радног простора треба да се деси за прозоре на свим мониторима или само за прозоре на главном монитору.

en: Determines whether workspaces are managed dynamically or whether there’s a static number of workspaces (determined by the num-workspaces key in org.gnome.desktop.wm.preferences).
sr: Одређује да ли се радним просторима управља динамички или ће постојати стални број радних простора (одређен бројем радних простора у „org.gnome.desktop.wm.preferences“).

en: Disable connection to session manager
sr: Искључује везу са управником сесије

en: Disable selected X extensions in Xwayland
sr: Онемогући изабраних Н проширења у Икс-вејленду

en: Display “%s” already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
sr: Приказ „%s“ већ има управника прозора; пробајте да користите опцију „--replace“ да замените тренутног управника прозора.

en: Draggable border width
sr: Ширина ивице за превлачење

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
sr: Укључује поплочавање ивице приликом отпуштања прозора на ивицама екрана

en: Enable experimental features
sr: Укључује експерименталне функције

en: Failed to initialize GDK
sr: Нисам успео да покренем ГДК

en: Failed to open X Window System display “%s”
sr: Нисам успео да отворим екран „%s“ Икс система прозора

en: Format %s not supported
sr: Формат %s није подржан

en: Hide all normal windows
sr: Скрива све обичне прозоре

en: Hide window
sr: Скрива прозор

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
sr: Ако је укључено, отпуштање прозора на усправним ивицама екрана увећава их усправно и мења им величину водоравно да прекрију половину доступне области. Отпуштање прозора на горњој ивици екрана увећава их у потпуности.

en: If enabled, new windows that are initially the size of the monitor automatically get maximized.
sr: Ако је укључено, нови прозори који су почетно величине монитора самостално бивају увећани.

en: If set to true, and the focus mode is either “sloppy” or “mouse” then the focus will not be changed immediately when entering a window, but only after the pointer stops moving.
sr: Ако је изабрано, а режим првог плана је или „sloppy“ или „mouse“ онда први план неће бити мењан одмах по уласку у прозор, већ само након што показивач престане да се помера.

en: Initialize session from savefile
sr: Покреће сесију из датотеке чувања

en: List the resource names or resource class of X11 windows either allowed or not allowed to issue X11 keyboard grabs under Xwayland. The resource name or resource class of a given X11 window can be obtained using the command “xprop WM_CLASS”. Wildcards “*” and jokers “?” in the values are supported. Values starting with “!” are denied, which has precedence over the list of values allowed, to revoke applications from the default system list. The default system list includes the following applications: “@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@” Users can break an existing grab by using the specific keyboard shortcut defined by the keybinding key “restore-shortcuts”.
sr: Списак назива ресурса или класи ресурса Икс11 прозора којима је дозвољено или забрањено да раде грабљења на тастатури под Икс-вејлендом. Назив ресурса или класа ресурса датог Икс11 прозора се може наћи преко наредбе "xprop WM_CLASS". Џокер знакови „*“ и „?“ унутар вредности су подржани. Вредности које почињу са „!“ се одбацују, овај списак има предност у односу на списак дозвољених вредности, за опозив програма за подразумеваног системског списка. Подразумевани системски списак садржи следеће програме: "@XWAYLAND_GRAB_DEFAULT_ACCESS_RULES@" Корисници могу сломити постојеће грабљење тако што ће употребити посебну пречицу на тастатури која је наведена у кључу за везивање тастера са називом "restore-shortcuts".

en: Lower window below other windows
sr: Спушта прозор испод осталих прозора

en: Make X calls synchronous
sr: Чини Икс позиве усклађеним

en: Maximize window
sr: Увећава прозор

en: Maximize window horizontally
sr: Увећава прозор хоризонтално

en: Maximize window vertically
sr: Увећава прозор вертикално

en: Mode Switch (Group %d)
sr: Режим прекидача (група %d)

en: Mode Switch: Mode %d
sr: Режим прекидача: Режим %d

en: Modifier to use for extended window management operations
sr: Тастер који се користи за проширене радње управника прозорима

en: Modifier to use to locate the pointer
sr: Тастер који се користи за проналажење показивача

en: Move to workspace above
sr: Премешта на радни простор изнад

en: Move to workspace below
sr: Премешта на радни простор испод

en: Move to workspace on the left
sr: Премести на радни простор лево

en: Move to workspace on the right
sr: Премести на радни простор десно

en: Move window
sr: Премешта прозор

en: Move window one monitor down
sr: Премешта прозор један монитор на доле

en: Move window one monitor to the left
sr: Премешта прозор један монитор на лево

en: Move window one monitor to the right
sr: Премешта прозор један монитор на десно

en: Move window one monitor up
sr: Премешта прозор један монитор на горе

en: Move window one workspace down
sr: Премешта прозор један радни простор на доле

en: Move window one workspace to the left
sr: Премешта прозор један радни простор на лево

en: Move window one workspace to the right
sr: Премешта прозор један радни простор на десно

en: Move window one workspace up
sr: Премешта прозор један радни простор на горе

en: Move window to last workspace
sr: Премешта прозор на последњи радни простор

en: Move window to workspace 1
sr: Премешта прозор на радни простор број 1

en: Move window to workspace 2
sr: Премешта прозор на радни простор број 2

en: Move window to workspace 3
sr: Премешта прозор на радни простор број 3

en: Move window to workspace 4
sr: Премешта прозор на радни простор број 4

en: Mutter
sr: Матер

en: Mutter plugin to use
sr: Прикључци Матера за коришћење

en: Mutter was compiled without support for verbose mode
sr: Матер је преведен без подршке за опширан режим

en: Navigation
sr: Навигација

en: No tab popup
sr: Без искакања језичка

en: Number of milliseconds a client has to respond to a ping request in order to not be detected as frozen. Using 0 will disable the alive check completely.
sr: Број милисекунди за које клијент мора одговорити на пинг захтев да се не би сматрао замрзнутим. Унос броја 0 ће онемогућити проверу живахности у потпуности.

en: Place new windows in the center
sr: Нови прозор у средиште

en: Print version
sr: Исписује издање

en: Privacy Screen Disabled
sr: Екран приватности онемогућен

en: Privacy Screen Enabled
sr: Екран приватности омогућен

en: Raise window above other windows
sr: Издиже прозор изнад осталих прозора

en: Raise window if covered, otherwise lower it
sr: Издиже прозор уколико га други прозор заклања, у противном га спушта

en: Re-enable shortcuts
sr: Поново укључивање пречица

en: Replace the running window manager
sr: Мења текућег управника прозорима

en: Resize window
sr: Мења величину прозора

en: Restore the keyboard shortcuts
sr: Поврати пречице на тастатури

en: Restore window
sr: Враћа величину прозора

en: Rotates the built-in monitor configuration
sr: Заокреће уграђена подешавања монитора

en: Run as a full display server, rather than nested
sr: Ради као пуни сервер приказа, уместо као угнеждени

en: Run as a headless display server
sr: Ради као безглави сервер приказа

en: Run as a nested compositor
sr: Ради као угнежђени композитор

en: Run as a wayland compositor
sr: Ради као вејлендов композитор

en: Run wayland compositor without starting Xwayland
sr: Ради као вејлендов композитор без покретања Икс-вејленда

en: Run with X11 backend
sr: Покрени на Икс11 позадинцу

en: Screen %d on display “%s” is invalid
sr: Приказ „%d“ на екрану „%s“ није исправан

en: Select window from tab popup
sr: Бира прозор из језичка искакања

en: Show on-screen help
sr: Прикажи помоћ на екрану

en: Show the run command prompt
sr: Приказује упит за извршавање наредбе

en: Specify Wayland display name to use
sr: Наведите Вејленд приказ за коришћење

en: Specify session management ID
sr: Наводи ИБ управника сесије

en: Switch applications
sr: Пребацује програме

en: Switch directly to previous system control
sr: Пребацује непосредно на претходну контролу система

en: Switch directly to previous window
sr: Пребацује непосредно на претходни прозор

en: Switch directly to previous window of an app
sr: Пребацује непосредно на претходни прозор програма

en: Switch monitor
sr: Промени монитор

en: Switch monitor configurations
sr: Мења подешавања монитора

en: Switch system controls
sr: Пребацује контроле система

en: Switch system controls directly
sr: Пребацује контроле система директно

en: Switch to VT 1
sr: Прелазак на ВТ 1

en: Switch to VT 10
sr: Прелазак на ВТ 10

en: Switch to VT 11
sr: Прелазак на ВТ 11

en: Switch to VT 12
sr: Прелазак на ВТ 12

en: Switch to VT 2
sr: Прелазак на ВТ 2

en: Switch to VT 3
sr: Прелазак на ВТ 3

en: Switch to VT 4
sr: Прелазак на ВТ 4

en: Switch to VT 5
sr: Прелазак на ВТ 5

en: Switch to VT 6
sr: Прелазак на ВТ 6

en: Switch to VT 7
sr: Прелазак на ВТ 7

en: Switch to VT 8
sr: Прелазак на ВТ 8

en: Switch to VT 9
sr: Прелазак на ВТ 9

en: Switch to last workspace
sr: Пребацује се на последњи радни простор

en: Switch to previous application
sr: Пребацује на претходни програм

en: Switch to previous system control
sr: Пребацује на претходну контролу система

en: Switch to previous window
sr: Пребацује на претходни прозор

en: Switch to previous window of an application
sr: Пребацује на претходни прозор програма

en: Switch to workspace 1
sr: Пребацује се на радни простор 1

en: Switch to workspace 2
sr: Пребацује се на радни простор 2

en: Switch to workspace 3
sr: Пребацује се на радни простор 3

en: Switch to workspace 4
sr: Пребацује се на радни простор 4

en: Switch windows
sr: Пребацује прозоре

en: Switch windows directly
sr: Пребацује прозоре директно

en: Switch windows of an app directly
sr: Пребацује прозоре програма директно

en: Switch windows of an application
sr: Пребацује прозоре програма

en: System
sr: Систем

en: The amount of total draggable borders. If the theme’s visible borders are not enough, invisible borders will be added to meet this value.
sr: Износ укупне ивице за превлачење. Ако видљиве ивице теме нису довољне, биће додате невидљиве ивице за достизање ове вредности.

en: This key will initiate the “locate pointer” action.
sr: Овај тастер ће покренути „пронађи показивач“ радњу.

en: This key will initiate the “overlay”, which is a combination window overview and application launching system. The default is intended to be the “Windows key” on PC hardware. It’s expected that this binding either the default or set to the empty string.
sr: Овај кључ покреће „overlay“ (преклапање), које комбинује преглед прозора и покретач програма. Подразумевано је намењен као „Windows key“ (кључ прозора) за компоненте рачунара. Очекује се да ово везује или подразумевани или низ празних знакова.

en: This option disables the selected X extensions in Xwayland if Xwayland was built with support for those X extensions. This option has no effect if Xwayland was built without support for the selected extensions. Xwayland needs to be restarted for this setting to take effect.
sr: Ова опција онемогућава изабраних Н проширења у Икс-Вејленду ако је Икс-Вејленд изграђен са подршком за та Н проширења. Ова опција не делује ако је Икс-Вејленд изграђен без подршке за изабрана проширења. Икс-Вејленд мора бити поново покренут да би ово подешавање ступило на снагу.

en: Timeout for check-alive ping
sr: Време истицања провере живахности

en: To enable experimental features, add the feature keyword to the list. Whether the feature requires restarting the compositor depends on the given feature. Any experimental feature is not required to still be available, or configurable. Don’t expect adding anything in this setting to be future proof. Currently possible keywords: • “scale-monitor-framebuffer” — makes mutter default to layout logical monitors in a logical pixel coordinate space, while scaling monitor framebuffers instead of window content, to manage HiDPI monitors. Does not require a restart. • “kms-modifiers” — makes mutter always allocate scanout buffers with explicit modifiers, if supported by the driver. Requires a restart. • “rt-scheduler” — makes mutter request a low priority real-time scheduling. Requires a restart. • “autoclose-xwayland” — automatically terminates Xwayland if all relevant X11 clients are gone. Requires a restart.
sr: Да укључите пробне функције, додајте кључну реч функције на списак. Да ли функција захтева поновно покретање састављача зависи од дате функције. Није потребно да нека пробна могућност буде и даље доступна или подесива. Немојте очекивати да додавање било чега у овом подешавању буде отпорно на будуће измене. Тренутно могуће кључне речи су: • „scale-monitor-framebuffer“ — чини да матер подразумевано распоређује логичке екране у логичком координантном простору пиксела, приликом промене величине спремишта кадрова екрана уместо садржаја прозора, зарад управљања екранима високе резолуције. Не захтева поновно покретање. • „kms-modifiers“ — чини да матер овек захвата скенаут спремишта без експлицитних мењача, ако то управљачки програм подржава. Потребно је поновно покретање. • „rt-scheduler“ — чини да матер затражи заказивање у реалном времену нижег приоритета. Потребно је поновно покретање. • „autoclose-xwayland“ — самостално прекини све Икс-вејленд процесе ако су Икс11 клијенти угашени. Захтева поновно покретање.

en: Toggle fullscreen mode
sr: Искључује или укључује приказ преко целог екрана

en: Toggle maximization state
sr: Искључује или укључује стање увећања

en: Toggle window on all workspaces or one
sr: Приказује прозор на свим радним просторима или само на једном

en: Unknown
sr: Непознато

en: Unknown Display
sr: Непознат дисплеј

en: View split on left
sr: Прикажите поделу на лево

en: View split on right
sr: Прикажите поделу на десно

en: When true, instead of having independent titlebars, modal dialogs appear attached to the titlebar of the parent window and are moved together with the parent window.
sr: Када је изабрано, уместо независних линија наслова, модални прозорчићи се појављују приложени на траку алата матичног прозора и бивају премештани заједно са матичним прозором.

en: When true, the new windows will always be put in the center of the active screen of the monitor.
sr: Ако је изабрано, нови прозори ће увек бити постављени на средину радног екрана монитора.

en: Windows
sr: Прозори

en: Workspace %d
sr: %d. радни простор

en: Workspace switched
sr: Радни простор је промењен

en: Workspaces are managed dynamically
sr: Радним просторима се управља динамички

en: Workspaces only on primary
sr: Радни простори само на примарне

en: X Display to use
sr: Икс екран који ће бити коришћен

en: Xwayland applications allowed to issue keyboard grabs
sr: Икс-вејленд програми којима је дозвољено да раде грабљења на тастатури
