brasero - en to sv translation catalogue (945 entries)

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
sv: ”%s” GStreamer-instick kunde inte hittas

en: "%s" cannot be added to the selection.
sv: ”%s” kan inte läggas till markeringen.

en: "%s" cannot be found.
sv: ”%s” kan inte hittas.

en: "%s" cannot be read
sv: ”%s” kan inte läsas

en: "%s" cannot be unlocked
sv: ”%s” kan inte låsas upp

en: "%s" cannot write.
sv: ”%s” kan inte skriva.

en: "%s" could not be found
sv: ”%s” kunde inte hittas

en: "%s" could not be found in the path
sv: ”%s” kunde inte hittas i sökvägen

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
sv: ”%s” kunde inte hanteras av GStreamer.

en: "%s" could not be opened (%s)
sv: ”%s” kunde inte öppnas (%s)

en: "%s" could not be opened.
sv: ”%s” kunde inte öppnas.

en: "%s" did not behave properly
sv: ”%s” uppträdde inte korrekt

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
sv: ”%s” har inte en lämplig typ för videoprojekt.

en: "%s" is a recursive symbolic link.
sv: ”%s” är en rekursiv symbolisk länk.

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
sv: ”%s” är en symbolisk länk som pekar på ett annat program

en: "%s" is busy.
sv: ”%s” är upptagen.

en: "%s" is not a valid URI
sv: ”%s” är inte en giltig URI

en: "%s" is not suitable for audio or video media
sv: ”%s” är inte lämplig för ljud- eller videomedia

en: "%s" was removed from the file system.
sv: ”%s” togs bort från filsystemet.

en: "%s": %s
sv: ”%s”: %s

en: "%s": loading
sv: ”%s”: läser in

en: "%s": unknown disc image type
sv: ”%s”: okänd skivavbildningstyp

en: %.1f× (BD)
sv: %.1f× (bd)

en: %.1f× (BD) %.1f× (DVD) %.1f× (CD)
sv: %.1f× (bd) %.1f× (dvd) %.1f× (cd)

en: %.1f× (CD)
sv: %.1f× (cd)

en: %.1f× (DVD)
sv: %.1f× (dvd)

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
sv[0]: %d fil kan läggas till (%s)
sv[1]: %d markerade filer kan läggas till (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
sv[0]: %d fil stöds (%s)
sv[1]: %d filer stöds (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
sv[0]: %d fil markerad (%s)
sv[1]: %d filer markerade (%s)

en: %d item | %d items
sv[0]: %d objekt
sv[1]: %d objekt

en: %d song | %d songs
sv[0]: %d låt
sv[1]: %d låtar

en: %i MiB of %i MiB
sv: %i MiB av %i MiB

en: %i × %i pixels
sv: %i × %i bildpunkter

en: %s (%i%% Done)
sv: %s (%i%% färdigt)

en: %s (GStreamer plugin)
sv: %s (GStreamer-instick)

en: %s (application)
sv: %s (program)

en: %s (library)
sv: %s (bibliotek)

en: %s element could not be created
sv: %s-element kunde inte skapas

en: %s in %s
sv: %s i %s

en: %s: "%s"
sv: %s: ”%s”

en: %s: %s free
sv: %s: %s ledigt

en: %s: %s of free space
sv: %s: %s ledigt utrymme

en: %s: empty
sv: %s: tom

en: %s: not enough free space
sv: %s: inte tillräckligt mycket ledigt utrymme

en: (S)VCD successfully burned
sv: Bränning av (s)vcd lyckades

en: (loading…)
sv: (läser in…)

en: :
sv: .

en: <Keep current values>
sv: <Behåll aktuella värden>

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
sv: Ett dataintegritetstest kommer att påbörjas så snart skivan har matats in.

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
sv: En fil kunde inte skapas på platsen angiven för temporära filer

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
sv: En fil med detta namn finns redan i mappen.  Ersättning av den kommer att skriva över dess innehåll på skivan som ska brännas.

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
sv: En ny skrivbar skiva kommer att behövas när den som för närvarande är inmatad har kopierats.

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
sv: Ett lättanvänt GNOME-program för cd-/dvd-bränning

en: A_ctivate
sv: A_ktivera

en: About
sv: Om

en: Ac_tivate All
sv: Ak_tivera alla

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
sv: Aktivera snabb radering till skillnad mot en längre men mer genomgående radering

en: Add a 2 second pause after the track
sv: Lägg till en 2-sekunders paus efter spåret

en: Add a splitting point
sv: Lägg till en delningspunkt

en: Add files to the project
sv: Lägg till filer till projektet

en: Add the files stored in the clipboard
sv: Lägg till filerna lagrade i urklipp

en: Additional song information
sv: Ytterligare låtinformation

en: Al_ways Add Such File
sv: _Lägg alltid till sådan fil

en: Al_ways Replace
sv: Ersätt a_lltid

en: Align left
sv: Justera åt vänster

en: Align right
sv: Justera åt höger

en: All files
sv: Alla filer

en: All files need to be analysed to complete this operation.
sv: Alla filer behöver analyseras för att färdigställa denna åtgärd.

en: All required applications and libraries are not installed.
sv: Alla nödvändiga program och bibliotek är inte installerade.

en: Allow DAO use
sv: Tillåt användning av DAO

en: Allow to add more data to the disc later
sv: Tillåt att lägga till mer data på skivan senare

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
sv: Tillåter att filer som lagts till i ”Mappen Cd/dvd-skapare” i Nautilus kan brännas

en: Allows files not stored locally to be burned
sv: Tillåter bränning av filer som inte lagras lokalt

en: Always K_eep
sv: Behåll allti_d

en: An error occurred while detecting silences.
sv: Ett fel inträffade vid identifiering av tystnad.

en: An error occurred while writing to disc
sv: Ett fel inträffade vid skrivning till skivan

en: An image could not be created
sv: En avbildning kunde inte skapas

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
sv: En avbildning av skivan har skapats på din hårddisk. Bränningen
    påbörjas så snart en skrivbar skiva har matats in.

en: An internal error occurred
sv: Ett internt fel inträffade

en: An internal error occurred (%s)
sv: Ett internt fel inträffade (%s)

en: An unknown error occurred
sv: Ett okänt fel inträffade

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Analysing "%s"
sv: Analyserar ”%s”

en: Analysing audio files
sv: Analyserar ljudfiler

en: Analysing files
sv: Analyserar filer

en: Analysing track %02i
sv: Analyserar spår %02i

en: Analysing video files
sv: Analyserar videofiler

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
sv: En annan kopia kommer att påbörjas så snart som du matar in en ny skrivbar skiva. Om du inte vill bränna en kopia till så kan trycka på ”Avbryt”.

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
sv: Lägga till ljudspår till en cd rekommenderas inte.

en: Aspect ratio:
sv: Bildförhållande:

en: Audi_o project
sv: _Ljudprojekt

en: Audio %s in %s
sv: Ljud %s i %s

en: Audio CD successfully burned
sv: Bränning av ljud-cd lyckades

en: Audio and data %s in %s
sv: Ljud och data %s i %s

en: Audio and data disc (%s)
sv: Skiva med ljud och data (%s)

en: Audio disc (%s)
sv: Ljudskiva (%s)

en: Audio files
sv: Ljudfiler

en: Autodetect
sv: Identifiera automatiskt

en: Average drive speed:
sv: Genomsnittlig enhetshastighet:

en: BACK COVER
sv: BAKSIDA

en: Bac_kground Properties
sv: Ba_kgrundsegenskaper

en: Background Properties
sv: Bakgrundsegenskaper

en: Background properties
sv: Bakgrundsegenskaper

en: Bad argument
sv: Felaktigt argument

en: Blank %s in %s
sv: Radera %s i %s

en: Blank _Again
sv: Radera _igen

en: Blank a disc
sv: Radera en skiva

en: Blank disc (%s)
sv: Tom skiva (%s)

en: Blank this CD or DVD
sv: Radera denna cd eller dvd

en: Blanking
sv: Raderar

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
sv: Raderar och formaterar återskrivningsbara dvd- och bd-skivor

en: Blu-ray disc
sv: Blu-ray-skiva

en: Bold
sv: Fet text

en: Brasero Disc Burner
sv: Brasero skivbrännare

en: Brasero Homepage
sv: Braseros webbplats

en: Brasero Plugins
sv: Insticksmoduler för Brasero

en: Brasero can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
sv: Brasero kan skapa, kopiera och bränna data- samt ljud-cd/dvd. Det har fullständigt stöd för cd-text, multisessioner och joliet-tillägg. Du kan helt enkelt dra och släppa filer från andra lokala program eller från delade fjärrdiskar för att lätt bränna dem till en skiva.

en: Brasero is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
sv: Brasero är ett program för att bränna cd/dvd för skrivbordsmiljön GNOME. Det är designat för att vara så enkelt som möjligt och har några unika funktioner som tillåter användare att skapa sina skivor snabbt och enkelt.

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: Brasero distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Brasero är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Brasero media burning library
sv: Brasero-bibliotek för bränning av media

en: Brasero notification
sv: Brasero-avisering

en: Brasero optical media library
sv: Brasero-bibliotek för optiskt media

en: Brasero project file
sv: Brasero-projektfil

en: Brasero utilities library
sv: Verktygsbibliotek för Brasero

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
sv: Brasero kommer att simulera bränningen och, om den lyckas, fortsätta med den faktiska bränningen efter 10 sekunder

en: Brasero — %s (Audio Disc)
sv: Brasero — %s (ljudskiva)

en: Brasero — %s (Data Disc)
sv: Brasero — %s (dataskiva)

en: Brasero — %s (Video Disc)
sv: Brasero — %s (videoskiva)

en: Brasero — Disc Copy
sv: Brasero — Skivkopiering

en: Brasero — New Audio Disc Project
sv: Brasero — Nytt projekt för ljudskiva

en: Brasero — New Data Disc Project
sv: Brasero — Nytt projekt för dataskiva

en: Brasero — New Image File
sv: Brasero — Ny avbildningsfil

en: Brasero — New Video Disc Project
sv: Brasero — Nytt projekt för videoskiva

en: Broken symbolic link
sv: Trasig symbolisk länk

en: Browse the file system
sv: Bläddra i filsystemet

en: Burn _Contents…
sv: Bränn _innehåll…

en: Burn _Now
sv: Bränn _nu

en: Burn _Several Copies
sv: Bränn _flera kopior

en: Burn _image
sv: Bränn _avbildning

en: Burn an Image File
sv: Bränn en avbildningsfil

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
sv: Bränn en befintlig cd-/dvd-avbildning till skiva

en: Burn as _Data
sv: Bränn som _data

en: Burn as _File
sv: Bränn som en _fil

en: Burn as _Image
sv: Bränn som av_bildning

en: Burn beyond the disc's reported capacity
sv: Bränn bortom skivans rapporterade kapacitet

en: Burn the contents of the burn:// URI
sv: Bränn innehållet för URI:n burn://

en: Burn the disc
sv: Bränn skivan

en: Burn the image directly _without saving it to disc
sv: Bränn avbildningen direkt _utan att spara den till disk

en: Burn the selection of files across several media
sv: Bränn markeringen av filer över flera media

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
sv: Bränn det angivna projektet och ta bort det.
    Detta alternativ används oftast för integration med andra program.

en: Burning (S)VCD
sv: Bränner (s)vcd-skiva

en: Burning CD
sv: Bränner cd

en: Burning CD/DVD
sv: Bränner cd/dvd

en: Burning DVD
sv: Bränner dvd

en: Burning Disc
sv: Bränner skiva

en: Burning audio CD
sv: Bränner ljud-cd

en: Burning data CD
sv: Bränner data-cd

en: Burning data DVD
sv: Bränner data-dvd

en: Burning data disc
sv: Bränner dataskiva

en: Burning flags to be used
sv: Bränningsflaggor att använda

en: Burning image to CD
sv: Bränner avbildning till cd-skiva

en: Burning image to DVD
sv: Bränner avbildning till dvd-skiva

en: Burning image to disc
sv: Bränner avbildning till skiva

en: Burning speed
sv: Brännhastighet

en: Burning video DVD
sv: Bränner video-dvd

en: Burning video disc
sv: Bränner videoskiva

en: Burns and blanks DVDs and BDs
sv: Bränner och raderar dvd- och bd-skivor

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
sv: Bränner, raderar och formaterar cd- och dvd-skivor

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
sv: Bränner, raderar och formaterar cd-, dvd- och bd-skivor

en: CD successfully copied
sv: Kopiering av cd lyckades

en: CD-R
sv: Cd-r

en: CD-ROM
sv: Cd-rom

en: CD-RW
sv: Cd-rw

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
sv: Cd-rw-ljudskivor kanske inte kan spelas korrekt i äldre cd-spelare och cd-text kommer inte att skrivas.

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
sv: Cd-rw-ljudskivor kanske inte kan spelas korrekt på äldre cd-spelare.

en: CD/DVD Creator
sv: Cd/dvd-skapare

en: CD/DVD Creator Folder
sv: Mapp för Cd/dvd-skapare

en: C_onfigure
sv: Ko_nfigurera

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: C_ontinue Burning
sv: _Fortsätt bränning

en: Cancel loading current project
sv: Avbryt inläsning av aktuellt projekt

en: Cdrdao image
sv: Cdrdao-avbildning

en: Center
sv: Centrera

en: Centered
sv: Centrerad

en: Change _Extension
sv: Byt fil_ändelse

en: Check _Again
sv: Kontrollera _igen

en: Check data integrity of disc
sv: Kontrollera skivans dataintegritet

en: Check the data integrity on this CD or DVD
sv: Kontrollera dataintegritet för denna cd eller dvd

en: Checking file integrity
sv: Kontrollerar filintegritet

en: Checks disc integrity after it is burnt
sv: Kontrollerar skivans integritet efter den har bränts

en: Checks file integrities on a disc
sv: Kontrollerar filintegritet på en skiva

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Choose plugins for Brasero
sv: Välj insticksmoduler för Brasero

en: Cl_ose Without Saving
sv: St_äng utan att spara

en: Clear the slices preview
sv: Töm förhandsvisning av delning

en: Click here to burn all songs as regular tracks
sv: Klicka här för att bränna alla låtar som vanliga spår

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
sv: Klicka här för att bränna alla lämpliga låtar som DTS-spår

en: Click here to import its contents
sv: Klicka här för att importera dess innehåll

en: Click here to select a disc _image
sv: Klicka här för att välja en skiva_vbildning

en: Click to close the side pane
sv: Klicka för att stänga sidopanelen

en: Composer:
sv: Kompositör:

en: Configure recording options
sv: Konfigurera inspelningsalternativ

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
sv: Innehåller absolut sökväg för katalogen som senast bläddrades i efter avbildningar att bränna

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
sv: Innehåller listan över ytterligare insticksmoduler som Brasero använder för att bränna skivor. Om inställd till NULL kommer Brasero att läsa in alla.

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
sv: Innehåller namnet på den favoritbrännmotorsvit som är installerad. Det kommer att användas om möjligt.

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
sv: Innehåller sökvägen för katalogen där brasero ska lagra temporära filer. Om värdet är tomt kommer standardkatalogen som är inställd för glib att användas.

en: Continue with the current modified project
sv: Fortsätt med det för närvarande ändrade projektet

en: Converting toc file
sv: Konverterar innehållsfil

en: Converting video file to MPEG2
sv: Konverterar videofil till MPEG2

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
sv: Konverterar alla låtfiler till ett format lämpligt för ljud-cd

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
sv: Konverterar alla videofiler till ett format lämpligt för video-dvd-skivor

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
sv: Kopierar css-krypterade video-dvd-skivor till en skivavbildning

en: Copies any disc to a disc image
sv: Kopierar en skiva till en skivavbildning

en: Copies, burns and blanks CDs
sv: Kopierar, bränner och raderar cd-skivor

en: Copy #%i has been burned successfully.
sv: Kopia #%i har bränts utan problem.

en: Copy CD/DVD
sv: Kopiera cd/dvd

en: Copy Disc
sv: Kopiera skiva

en: Copy _Disc…
sv: Kopie_ra skiva…

en: Copy a Disc
sv: Kopiera en skiva

en: Copy a disc
sv: Kopiera en skiva

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
sv: Kopiera spår från en ljudskiva med all associerad information

en: Copying CD
sv: Kopierar cd

en: Copying DVD
sv: Kopierar dvd

en: Copying Disc
sv: Kopierar skiva

en: Copying audio track
sv: Kopierar ljudspår

en: Copying audio track %02d
sv: Kopierar ljudspår %02d

en: Copying checksum file
sv: Kopierar fil med kontrollsumma

en: Copying data DVD
sv: Kopierar data-dvd

en: Copying data track
sv: Kopierar dataspår

en: Copying disc
sv: Kopierar skiva

en: Copying file
sv: Kopierar fil

en: Copying files locally
sv: Kopierar filer lokalt

en: Copying video DVD
sv: Kopierar video-dvd

en: Corrupted Files
sv: Skadade filer

en: Cover Editor
sv: Omslagsredigerare

en: Cover to use
sv: Omslag att använda

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
sv: Skapa en 1:1-kopia av en cd/dvd

en: Create CDs and DVDs
sv: Skapa cd- och dvd-skivor

en: Create Co_ver
sv: Skapa _omslag

en: Create _DTS Tracks
sv: Skapa _DTS-spår

en: Create _Image
sv: Ska_pa avbildning

en: Create _Regular Tracks
sv: Skapa _vanliga spår

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
sv: Skapa en 1:1-kopia av en ljud-cd eller en data-cd/dvd på din hårddisk eller en annan cd/dvd

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
sv: Skapa en cd/dvd som innehåller någon typ av data som endast kan läsas på en dator

en: Create a VCD
sv: Skapa en vcd

en: Create a Video Project
sv: Skapa ett videoprojekt

en: Create a copy of this CD or DVD
sv: Skapa en kopia av denna cd eller dvd

en: Create a data CD/DVD
sv: Skapa en data-cd/dvd

en: Create a new empty folder
sv: Skapa en ny tom mapp

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Create a new project:
sv: Skapa ett nytt projekt:

en: Create a traditional audio CD
sv: Skapa en traditionell ljud-cd

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
sv: Skapa en traditionell ljud-cd som kan spelas upp på datorer eller stereoapparater

en: Create a video DVD or an SVCD
sv: Skapa en video-dvd eller en svcd

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
sv: Skapa en video-dvd eller svcd som är läsbar på tv-läsare

en: Create an Audio Project
sv: Skapa ett ljudprojekt

en: Create an SVCD
sv: Skapa en svcd

en: Create an image file instead of burning
sv: Skapa en avbildningsfil istället för att bränna

en: Create and copy CDs and DVDs
sv: Skapa och kopiera cd- och dvd-skivor

en: Creates disc images from a file selection
sv: Skapar skivavbildningar från valda filer

en: Creates disc images suitable for SVCDs
sv: Skapar skivavbildningar lämpliga för svcd

en: Creates disc images suitable for video DVDs
sv: Skapar skivavbildningar lämpliga för video-dvd-skivor

en: Creating Image
sv: Skapar avbildning

en: Creating checksum
sv: Skapar kontrollsumma

en: Creating checksum for image files
sv: Skapar kontrollsumma för avbildningsfiler

en: Creating file layout
sv: Skapar fil-layout

en: Creating image
sv: Skapar avbildning

en: Creating image checksum
sv: Skapar kontrollsumma för avbildning

en: Cue image
sv: Cue-avbildning

en: DEVICE PATH
sv: ENHETSSÖKVÄG

en: DVD successfully copied
sv: Kopiering av dvd lyckades

en: DVD+R
sv: Dvd+r

en: DVD+R dual layer
sv: Dvd+r dubbla lager

en: DVD+RW
sv: Dvd+rw

en: DVD+RW dual layer
sv: Dvd+rw dubbla lager

en: DVD-R
sv: Dvd-r

en: DVD-R dual layer
sv: Dvd-r dubbla lager

en: DVD-RAM
sv: Dvd-ram

en: DVD-ROM
sv: Dvd-rom

en: DVD-RW
sv: Dvd-rw

en: D_ata project
sv: _Dataprojekt

en: Data %s in %s
sv: Data %s i %s

en: Data CD successfully burned
sv: Bränning av data-cd lyckades

en: Data DVD successfully burned
sv: Bränning av data-dvd lyckades

en: Data could not be read (%s)
sv: Data kunde inte läsas (%s)

en: Data could not be written (%s)
sv: Data kunde inte skrivas (%s)

en: Data disc (%s)
sv: Dataskiva (%s)

en: Delete every occurrence of
sv: Ta bort varje förekomst av

en: Delete text
sv: Ta bort text

en: Description
sv: Beskrivning

en: Design and print covers for CDs
sv: Designa och skriv ut omslag för skivor

en: Directories cannot be added to video or audio discs
sv: Kataloger kan inte läggas till på video- eller ljudskivor

en: Directory could not be created (%s)
sv: Katalogen kunde inte skapas (%s)

en: Directory to use for temporary files
sv: Katalog för temporära filer

en: Disc Blanking
sv: Skivradering

en: Disc Burner
sv: Skivbrännare

en: Disc Burner and Copier
sv: Skivbrännare och -kopierare

en: Disc Burning Setup
sv: Konfiguration för skivbränning

en: Disc Checking
sv: Skivkontroll

en: Disc Name:
sv: Skivnamn:

en: Disc _copy
sv: Skiv_kopia

en: Disc file
sv: Skivfil

en: Disc image type:
sv: Typ av skivavbildning:

en: Discard the current modified project
sv: Förkasta det för närvarande ändrade projektet

en: Discard the current modified project ?
sv: Förkasta det för närvarande ändrade projektet ?

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
sv: Visa felsökningsinformation på standard ut för Braseros bränningsbibliotek

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
sv: Visa felsökningsinformation på standard ut för Braseros mediabibliotek

en: Display debug statements on stdout for Brasero utilities library
sv: Visa felsökningsinformation på standard ut för Braseros verktygsbibliotek

en: Display help
sv: Visa hjälp

en: Display options for Brasero media library
sv: Visa flaggor för Brasero-mediabibliotek

en: Display options for Brasero-burn library
sv: Visa flaggor för biblioteket Brasero-burn

en: Display options for Brasero-utils library
sv: Visa flaggor för biblioteket Brasero-utils

en: Display playlists and their contents
sv: Visa spellistor och deras innehåll

en: Display the projects recently opened
sv: Visa projekten som tidigare öppnats

en: Display video, audio and image preview
sv: Förhandsvisa video, ljud och bilder

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
sv: Vill du verkligen lägga till ”%s” till markeringen och använda den tredje versionen av ISO9660-standarden för att ge stöd för den?

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
sv: Vill du verkligen lägga till ”%s” till markeringen?

en: Do you really want to blank the current disc?
sv: Vill du verkligen radera den aktuella skivan?

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
sv: Vill du verkligen fortsätta med automatisk delning?

en: Do you really want to choose this location?
sv: Vill du verkligen välja den här platsen?

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
sv: Vill du verkligen skapa ett nytt projekt och förkasta det aktuella?

en: Do you really want to empty the current project?
sv: Vill du verkligen tömma det aktuella projektet?

en: Do you really want to empty the slices preview?
sv: Vill du verkligen tömma förhandsvisning av uppdelningar?

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
sv: Vill du verkligen behålla den aktuella filändelsen för skivavbildningsnamnet?

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Do you really want to split the track?
sv: Vill du verkligen dela spåret?

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
sv: Vill du lägga till ”%s”, vilket är en videofil?

en: Do you want to continue anyway?
sv: Vill du fortsätta ändå?

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
sv: Vill du fortsätta med inaktiverad fullständig Windows-kompatibilitet?

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
sv: Vill du skapa en skiva från innehållet i avbildningen eller med avbildningsfilen som enda fil?

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
sv: Vill du skapa en ljudskiva med DTS-spår?

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
sv: Vill du förkasta filvalet eller lägga till det till nya projektet?

en: Do you want to import the session from "%s"?
sv: Vill du importera sessionen från ”%s”?

en: Do you want to replace "%s"?
sv: Vill du ersätta ”%s”?

en: Do you want to replace the disc and continue?
sv: Vill du ersätta skivan och fortsätta?

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
sv: Vill du söka efter ljudfiler inne i katalogen?

en: Do you want to search for video files inside the directory?
sv: Vill du söka efter videofiler inne i katalogen?

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
sv: Vill du ange en annan plats för denna session eller försöka igen med den aktuella platsen?

en: Don't connect to an already-running instance
sv: Anslut inte till en redan körande instans

en: Downloading MD5 file
sv: Hämtar MD5-filen

en: Drag or copy files below to write them to disc
sv: Dra eller kopiera filer nedan för att skriva dem till skivan

en: E_ject
sv: Ma_ta ut

en: E_mpty Project
sv: Töm p_rojektet

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
sv: Redigera spårinformationen (start, slut, upphovsman, etc.)

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
sv: Redigera videoinformationen (start, slut, upphovsman, etc.)

en: Eject Disc
sv: Mata ut skiva

en: Eject a disc
sv: Mata ut en skiva

en: Ejecting medium
sv: Matar ut media

en: Empty
sv: Tom

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
sv: Tömning av ett projekt kommer att ta bort alla filer som lagts till. Allt arbete kommer att gå förlorat. Observera att filerna inte kommer att tas bort fysiskt, de tas bara bort från listan här.

en: Enable file preview
sv: Aktivera förhandsvisning av filer

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
sv: Aktivera flaggan ”--driver generic-mmc-raw” (se manual för cdrdao)

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
sv: Aktivera flaggan ”-immed” (se manual för cdrecord)

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
sv: Aktivera flaggan ”-immed” (se manual för wodim)

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
sv: Aktivera flaggan ”-immed” med cdrecord

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End
sv: Slut

en: Error parsing playlist "%s".
sv: Fel vid tolkning av spellistan ”%s”.

en: Error while blanking.
sv: Fel vid radering.

en: Error while burning.
sv: Fel vid bränning.

en: Error while getting duration
sv: Fel vid hämtning av längd

en: Error while loading the project
sv: Fel vid inläsning av projektet

en: Error while loading the project.
sv: Fel vid inläsning av projektet.

en: Error while padding file (%s)
sv: Fel vid utfyllning av fil (%s)

en: Error while reading video DVD (%s)
sv: Fel vid läsning av video-dvd (%s)

en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
sv: Fel vid hämtning av en nyckel som används för kryptering. Du kan lösa problemet med en av följande metoder: ställ in (i en terminal) lämplig regionskod för din cd/dvd-spelare med kommandot ”regionset %s” eller kör kommandot ”DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session”

en: Estimated drive speed:
sv: Beräknad enhetshastighet:

en: Estimated project size: %s
sv: Uppskattad projektstorlek: %s

en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
sv: Beräknad återstående tid: %02i:%02i:%02i

en: Estimated size: %s
sv: Beräknad storlek: %s

en: FRONT COVER
sv: FRAMSIDA

en: Favourite burn engine
sv: Favoritbränningsmotor

en: File
sv: Fil

en: File "%s" could not be opened
sv: Filen ”%s” kunde inte öppnas

en: File "%s" could not be opened (%s)
sv: Filen ”%s” kunde inte öppnas (%s)

en: File Checksum
sv: Filkontrollsumma

en: File Downloader
sv: Filhämtare

en: File Renaming
sv: Namnbyte för fil

en: Files
sv: Filer

en: Filter Options
sv: Filteralternativ

en: Filter _broken symbolic links
sv: Filtrera _trasiga symboliska länkar

en: Filter _hidden files
sv: Filtrera _dolda filer

en: Filtering options
sv: Filtreringsalternativ

en: Finalizing
sv: Fixerar

en: Font family and size
sv: Typsnittsfamilj och storlek

en: Force Brasero to display the project selection page
sv: Tvinga Brasero att visa sidan för projektval

en: Format used mostly in Europe
sv: Format som används i Europa

en: Format used mostly on the North American continent
sv: Format som oftast används på nordamerikanska kontinenten

en: Formatting disc
sv: Formaterar skiva

en: Frames (1 second = 75 frames)
sv: Frames (1 sekund = 75 frames)

en: Generates .cue files from audio
sv: Genererar .cue-filer från ljud

en: Getting size
sv: Får storlek

en: Gives the length of the pause that should follow the track
sv: Anger längden på pausen som ska komma efter spåret

en: Hashing algorithm to be used:
sv: Hashalgoritm att använda:

en: Hidden file
sv: Dold fil

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
sv[0]: Dölj den _filtrerade fillistan (%d fil)
sv[1]: Dölj den _filtrerade fillistan (%d filer)

en: Horizontal gradient
sv: Horisontell gradient

en: Hours
sv: Timmar

en: ISO9660 image
sv: ISO9660-avbildning

en: I_mport
sv: I_mportera

en: I_mport %s
sv: I_mportera %s

en: I_mport Session
sv: I_mportera session

en: I_nsert a Pause
sv: I_nfoga en paus

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
sv: Om du väljer att skapa ett nytt tomt projekt så kommer alla ändringar att gå förlorade.

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
sv: Om du väljer att skapa ett nytt tomt projekt så kommer filvalet att förkastas.

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
sv: Om du väljer att behålla den så kan vissa program kanske inte känna igen filtypen korrekt.

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringarna att gå förlorade.

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
sv: Om du inte gör det kommer de vara osynliga (dock fortfarande läsbara).

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
sv: Om du importerar dem så kommer du kunna se och använda dem när den aktuella markeringen av filer har bränts.

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
sv: Om du delar upp spåret kommer storleken på det nya spåret att vara kortare än 6 sekunder och kommer att fyllas ut.

en: Image Burning Setup
sv: Konfiguration för avbildningsbränning

en: Image Checksum
sv: Avbildskontrollsumma

en: Image File
sv: Avbildningsfil

en: Image of CD successfully created
sv: Avbildning av cd skapades

en: Image of DVD successfully created
sv: Avbildning av dvd skapades

en: Image path:
sv: Bildsökväg:

en: Image style:
sv: Bildstil:

en: Image successfully burned to CD
sv: Avbildningen brändes till cd-skivan

en: Image successfully burned to DVD
sv: Avbildningen brändes till dvd-skivan

en: Image successfully created
sv: Avbildningen skapades

en: Image type:
sv: Avbildningstyp:

en: Images
sv: Bilder

en: Import %s
sv: Importera %s

en: Impossible to link plugin pads
sv: Omöjligt att länka samman insticksmoduler

en: Impossible to retrieve local file path
sv: Omöjligt att hämta lokal filsökväg

en: Impossible to retrieve speeds
sv: Omöjligt att hämta in hastigheter

en: Impossible to split more than one song at a time
sv: Omöjligt att dela upp fler än en låt åt gången

en: Incompatible command line options used.
sv: Inkompatibla kommandoradsflaggor användes.

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert number sequence at beginning
sv: Infoga nummersekvens i början

en: Insert text
sv: Infoga text

en: Interrupting the process may make disc unusable.
sv: Avbryta processen kan göra att skivan blir oanvändbar.

en: Invalid address
sv: Ogiltig adress

en: Invalid command
sv: Ogiltigt kommando

en: Invalid field in command
sv: Ogiltigt fält i kommando

en: Invalid parameter in command
sv: Ogiltig parameter i kommando

en: Invalid track mode
sv: Ogiltigt spårläge

en: It does not appear to be a valid ISO image
sv: Den verkar inte vara en giltig iso-avbildning

en: It does not exist at the specified location
sv: Den finns inte på den angivna platsen

en: It does not seem to be a valid Brasero project
sv: Det verkar inte vara ett giltigt Brasero-projekt

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
sv: Det verkar inte vara en giltig skivavbildning eller en giltig cue-fil.

en: It is a recursive symlink
sv: Det är en rekursiv symbolisk länk

en: Italic
sv: Kursiv

en: Key not established
sv: Nyckeln är inte etablerad

en: Last _Unsaved Project
sv: Senaste _osparade projekt

en: Last session import failed
sv: Import av senaste session misslyckades

en: Leave the disc _open to add other files later
sv: Lämna skivan _öppen för att lägga till fler filer senare

en: Length
sv: Längd

en: Let you choose your new project
sv: Låter dig välja ditt nya projekt

en: Load the last project that was not burned and not saved
sv: Läs in senaste projektet som inte brändes eller sparades

en: Location for Image File
sv: Plats för avbildningsfil

en: Location for Temporary Files
sv: Plats för temporära filer

en: Location for _Temporary Files
sv: Plats för _temporära filer

en: M_ethod:
sv: M_etod:

en: Make _More Copies
sv: Gör _fler kopior

en: Make _Several Copies
sv: Gör _flera kopior

en: Make sure another application is not using it
sv: Försäkra dig om att inget annat program använder den

en: Make sure the appropriate codec is installed
sv: Försäkra dig om att lämplig kodek är installerad

en: Maximum speed
sv: Maximal hastighet

en: Medium Icon
sv: Medieikon

en: Menu
sv: Meny

en: Mer_ge
sv: Samman_foga

en: Merge a selected slice with the next selected one
sv: Sammanfoga en markerad del med nästa markerade

en: Merging data is impossible with this disc
sv: Sammanfogning av data är omöjlig för den här skivan

en: Method to be used to split the track
sv: Metod att använda för att dela spåret

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
sv: Minimalt fyllnadsförhållande för enhetsbuffert (i %%)(se manual för cdrecord):

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
sv: Minimalt fyllnadsförhållande för enhetsbuffert (i %) (se manual för wodim):

en: Minutes
sv: Minuter

en: Movies
sv: Filmer

en: Native _format
sv: Ursprungligt _format

en: Ne_ver Add Such File
sv: Lä_gg aldrig till sådan fil

en: New _Audio Project
sv: Nytt _ljudprojekt

en: New _Data Project
sv: Nytt _dataprojekt

en: New _Folder
sv: Ny _mapp

en: New _Video Project
sv: Nytt _videoprojekt

en: New disc in the burner holding the source disc
sv: Ny skiva i brännaren som innehåller källskivan

en: New folder
sv: Ny mapp

en: New folder %i
sv: Ny mapp %i

en: No MD5 file was given.
sv: Ingen MD5-fil angavs.

en: No burner specified
sv: Ingen brännare angiven

en: No checksum file could be found on the disc
sv: Ingen kontrollsummefil kunde hittas på skivan

en: No disc available
sv: Ingen skiva tillgänglig

en: No file
sv: Ingen fil

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
sv[0]: Ingen fil kan läggas till (%i markerad fil)
sv[1]: Ingen fil kan läggas till (%i markerade filer)

en: No file filtered
sv: Ingen fil har filtrerats

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
sv[0]: Ingen fil stöds (%i markerad fil)
sv[1]: Ingen fil stöds (%i markerade filer)

en: No file selected
sv: Ingen fil har markerats

en: No format for the temporary image could be found
sv: Inget format för den temporära avbildningen kunde hittas

en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
sv: Ingen förälder kunde hittas i trädet för sökvägen ”%s”

en: No path was specified for the image output
sv: Ingen sökväg angavs för utmatning av avbildningen

en: No preview
sv: Ingen förhandsgranskning

en: No recently used project
sv: Inga tidigare använda projekt

en: No silence could be detected
sv: Ingen tystnad kunde identifieras

en: No source drive specified
sv: Ingen källenhet angiven

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
sv: Ingen spårinformation (artist, titel, …) kommer att skrivas till skivan.

en: Normalization
sv: Normalisering

en: Normalizing tracks
sv: Normaliserar spår

en: Not enough space available on the disc
sv: Inte tillräckligt med ledigt utrymme på skivan

en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
sv: Inte tillräckligt med ledigt utrymme på skivan (%s tillgängligt för %s)

en: Not enough space available on the disc in "%s".
sv: Det finns inte tillräckligt med ledigt utrymme på skivan i ”%s”.

en: Number files according to a pattern
sv: Antal filer enligt ett mönster

en: Number of Songs
sv: Antal låtar

en: Ongoing blanking process
sv: Pågående raderingsprocess

en: Ongoing burning process
sv: Pågående bränningsprocess

en: Ongoing checksumming operation
sv: Pågående kontroll av kontrollsumma

en: Ongoing copying process
sv: Pågående kopieringsprocess

en: Only _Append
sv: Lägg _endast till

en: Only one option can be given at a time
sv: Endast en flagga kan anges samtidigt

en: Only one track at a time can be checked
sv: Endast ett spår åt gången kan kontrolleras

en: Open Project
sv: Öppna projekt

en: Open a New Window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
sv: Öppna ett dataprojekt och lägg till de URI:er som angivits på kommandoraden

en: Open a project
sv: Öppna ett projekt

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
sv: Öppna ett videoprojekt och lägg till de URI:er som angivits på kommandoraden

en: Open an MD5 file
sv: Öppna en MD5-fil

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
sv: Öppna ett ljudprojekt och lägg till de URI:er som angivits på kommandoraden

en: Open the blank disc dialog
sv: Öppna dialogen för skivradering

en: Open the check disc dialog
sv: Öppna dialogen för skivkontroll

en: Open the selected files
sv: Öppna markerade filer

en: Open the selected video
sv: Öppna markerad video

en: Open the specified playlist as an audio project
sv: Öppna angiven spellista som ett ljudprojekt

en: Open the specified project
sv: Öppna angivet projekt

en: Options
sv: Alternativ

en: Options for plugin %s
sv: Alternativ för insticksmodulen %s

en: Outrange address
sv: Adressen utanför intervallet

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: PATH TO COVER
sv: SÖKVÄG TILL OMSLAG

en: PATH TO DEVICE
sv: SÖKVÄG TILL ENHET

en: PATH TO IMAGE
sv: SÖKVÄG TILL AVBILDNING

en: PLAYLIST
sv: SPELLISTA

en: PROJECT
sv: PROJEKT

en: P_lugins
sv: Inst_icksmoduler

en: P_review
sv: Förhands_granskning

en: Paste files
sv: Klistra in filer

en: Pause
sv: Paus

en: Pause length:
sv: Pauslängd:

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
sv: Spellistor kan inte läggas till på video- eller ljudskivor

en: Please add files to the project.
sv: Lägg till filer till projektet.

en: Please add files.
sv: Lägg till filer.

en: Please add songs to the project.
sv: Lägg till låtar till projektet.

en: Please add songs.
sv: Lägg till låtar.

en: Please add videos.
sv: Lägg till videor.

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
sv: Välj en annan cd- eller dvd-skiva eller mata in en ny.

en: Please eject the disc and reload it.
sv: Ta ut och mata in skivan igen.

en: Please eject the disc from "%s" manually.
sv: Mata ut skivan manuellt från ”%s”.

en: Please insert a disc holding data.
sv: Mata in en skiva som innehåller data.

en: Please insert a disc that is not copy protected.
sv: Mata in en skiva som inte är kopieringsskyddad.

en: Please insert a rewritable disc holding data.
sv: Mata in en återskrivningsbar skiva som innehåller data.

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
sv: Mata in en skrivbar cd- eller dvd-skiva om du inte vill skriva till en avbildningsfil.

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
sv: Mata in en skrivbar cd- eller dvd-skiva med minst %i MiB ledigt utrymme.

en: Please insert a writable CD or DVD.
sv: Mata in en skrivbar cd- eller dvd-skiva.

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
sv: Mata in en skrivbar cd-skiva med minst %i MiB ledigt utrymme.

en: Please insert a writable CD.
sv: Mata in en skrivbar cd-skiva.

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
sv: Mata in en skrivbar dvd-skiva med minst %i MiB ledigt utrymme.

en: Please insert a writable DVD.
sv: Mata in en skrivbar dvd-skiva.

en: Please install the following manually and try again:
sv: Installera följande manuellt och försök igen:

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
sv: Installera följande nödvändiga program och bibliotek manuellt och försök igen:

en: Please only add files with video content
sv: Lägg endast till filer med videoinnehåll

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
sv: Mata in skivan igen i cd/dvd-brännaren.

en: Please replace the disc with a disc holding data.
sv: Byt ut skivan med en skiva som innehåller data.

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
sv: Byt ut skivan med en återskrivningsbar skiva som innehåller data.

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
sv: Byt ut skivan med en cd eller dvd som stöds.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
sv: Byt ut skivan med en skrivbar cd- eller dvd-skiva med minst %i MiB ledigt utrymme.

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
sv: Byt ut skivan med en skrivbar cd eller dvd-skiva.

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
sv: Byt ut skivan med en skrivbar cd-skiva med minst %i MiB ledigt utrymme.

en: Please replace the disc with a writable CD.
sv: Byt ut skivan med en skrivbar cd-skiva.

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
sv: Byt ut skivan med en skrivbar dvd-skiva med minst %i MiB ledigt utrymme.

en: Please replace the disc with a writable DVD.
sv: Byt ut skivan med en skrivbar dvd-skiva.

en: Please select a disc image.
sv: Välj en skivavbildning.

en: Please set it manually
sv: Ange den manuellt

en: Please type "%s --help" to see all available options
sv: Skriv ”%s --help” för att se alla tillgängliga flaggor

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
sv: Vänta tills storleksberäkningen färdigställts.

en: Please wait while the project is loading.
sv: Vänta under tiden projektet läses in.

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Preparing to copy audio disc
sv: Förbereder att kopiera ljudskiva

en: Preparing to write
sv: Förbereder för skrivning

en: Print
sv: Skriv ut

en: Process "%s" ended with an error code (%i)
sv: Processen ”%s” avslutades med en felkod (%i)

en: Progress
sv: Förlopp

en: Properties of %s
sv: Egenskaper för %s

en: Quit Brasero
sv: Avsluta Brasero

en: R_ename…
sv: _Byt namn…

en: Re_move All
sv: Ta bo_rt alla

en: Re_place symbolic links
sv: E_rsätt symboliska länkar

en: Read options could not be created
sv: Läsalternativ kunde inte skapas

en: Readcd/Readom image
sv: Readcd/Readom-avbildning

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
sv: Fysisk skivbränning kommer att påbörjas om 10 sekunder.

en: Recent projects:
sv: Tidigare projekt:

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
sv: Spela in ljudspår på en återinspelningsbar skiva rekommenderas inte.

en: Recursive symbolic link
sv: Rekursiv symbolisk länk

en: Remove all files from the project
sv: Ta bort alla filer från projektet

en: Remove silences
sv: Ta bort tystnad

en: Remove the selected files from the project
sv: Ta bort de markerade filerna från projektet

en: Remove the selected slices
sv: Ta bort markerade delar

en: Remove the selected videos from the project
sv: Ta bort de markerade videoklippen från projektet

en: Rename the selected file
sv: Byt namn på markerade filer

en: Rename to
sv: Byt namn till

en: Renaming mode
sv: Namnbytesläge

en: Replace symbolic links by their targets
sv: Ersätt symboliska länkar med deras mål

en: Restore the selected files
sv: Återskapa de markerade filerna

en: Retrieving DVD keys
sv: Hämtar dvd-nycklar

en: Retrieving image format and size
sv: Hämtar avbildningsformat och storlek

en: Rewritable Blu-ray disc
sv: Återskrivningsbar Blu-ray-skiva

en: SIDES
sv: SIDOR

en: SVCD image
sv: Svcd-avbildning

en: Save Current Project
sv: Spara aktuellt projekt

en: Save Current Session
sv: Spara aktuell session

en: Save _As…
sv: Spara s_om…

en: Save current project
sv: Spara aktuellt projekt

en: Save current project to a different location
sv: Spara aktuellt projekt till en annan plats

en: Save project as a Brasero audio project
sv: Spara projekt som ett Brasero-ljudprojekt

en: Save project as a PLS playlist
sv: Spara projekt som en PLS-spellista

en: Save project as a plain text list
sv: Spara projekt som en vanlig textlista

en: Save project as an M3U playlist
sv: Spara projekt som en M3U-spellista

en: Save project as an XSPF playlist
sv: Spara projekt som en XSPF-spellista

en: Save project as an iriver playlist
sv: Spara projekt som en iriver-spellista

en: Save the changes of current project before closing?
sv: Spara ändringar i aktuellt projekt innan stängning?

en: Scaled
sv: Skalad

en: Search _Directory
sv: Sök _katalog

en: Searching for available discs
sv: Söker efter tillgängliga skivor

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Select Disc Image
sv: Välj skivavbildning

en: Select Files
sv: Välj filer

en: Select Playlist
sv: Välj spellista

en: Select a disc
sv: Välj en skiva

en: Select a disc image to write
sv: Välj en skivavbildning att skriva

en: Select a disc to write to
sv: Välj en skiva att skriva till

en: Select disc to copy
sv: Välj skiva att kopiera

en: Select one song only please.
sv: Välj endast en låt.

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
sv: Välj de filer som du vill återskapa och klicka på knappen ”Återskapa”

en: Set Bac_kground Properties
sv: Ställ in ba_kgrundsegenskaper

en: Set a horizontal layout
sv: Ställ in en horisontell layout

en: Set a vertical layout
sv: Ställ in en vertikal layout

en: Set the directory where to store temporary files
sv: Ställ in katalogen där temporära filer ska lagras

en: Set the drive to be used for burning
sv: Ställ in enhet att använda för bränning

en: Set the options for file filtering
sv: Konfigurera alternativ för filtrering av filer

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
sv: Ställ in till 0 för MD5, 1 för SHA1 och 2 för SHA256

en: Sets consistent sound levels between tracks
sv: Ställer in konsekventa ljudnivåer mellan spår

en: Should Nautilus extension output debug statements
sv: Ska Nautilus-tillägg skriva ut felsökningsdata

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
sv: Ska Nautilus-tillägg skriva ut felsökningsdata. Värdet bör ställas in till true om det ska.

en: Should brasero filter broken symbolic links
sv: Ska Brasero filtrera trasiga symboliskt länkade filer

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
sv: Ska Brasero filtrera trasiga symboliska länkar. Ställ in till true och Brasero kommer att filtrera trasiga symboliska länkar.

en: Should brasero filter hidden files
sv: Ska brasero filtrera dolda filer

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
sv: Ska brasero filtrera dolda filer. Ställ in till sant, och brasero kommer att filtrera dolda filer.

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
sv: Om Brasero ska ersätta symboliska länkar med sina målfiler i projektet. Ställ in till true och Brasero kommer att ersätta symboliska länkar.

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
sv: Ska filer få nya namn för att bli fullständigt Windows-kompatibla?

en: Show a side pane along the project
sv: Visa en sidopanel vid sidan av projektet

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
sv[0]: Visa den _filtrerade fillistan (%d fil)
sv[1]: Visa den _filtrerade fillistan (%d filer)

en: Simulation of (S)VCD burning
sv: Simulerar bränning av (s)vcd-skiva

en: Simulation of CD copying
sv: Simulerar kopiering av cd-skiva

en: Simulation of audio CD burning
sv: Simulerar bränning av ljud-cd

en: Simulation of data CD burning
sv: Simulerar bränning av data-cd

en: Simulation of data DVD burning
sv: Simulerar bränning av data-dvd

en: Simulation of data DVD copying
sv: Simulerar kopiering av data-dvd

en: Simulation of data disc burning
sv: Simulerar bränning av dataskiva

en: Simulation of disc copying
sv: Simulerar skivkopiering

en: Simulation of image to CD burning
sv: Simulerar bränning av avbildning till cd-skiva

en: Simulation of image to DVD burning
sv: Simulerar bränning av avbildning till dvd-skiva

en: Simulation of image to disc burning
sv: Simulerar bränning av avbildning till skiva

en: Simulation of video DVD burning
sv: Simulerar bränning av video-dvd

en: Simulation of video disc burning
sv: Simulerar bränning av videoskiva

en: Size
sv: Storlek

en: Size Estimation
sv: Storleksberäkning

en: Size mismatch
sv: Storleken stämmer inte

en: Slices Preview
sv: Förhandsvisning av delning

en: Slicing Method
sv: Delningsmetod

en: Solid color
sv: Enfärgad

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
sv: Några filer har inte lämpliga namn för en fullständigt Windows-kompatibel cd-skiva.

en: Some files have invalid filenames
sv: Vissa filer har ogiltiga filnamn

en: Some files may be corrupted on the disc
sv: Vissa filer kan vara skadade på skivan

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
sv: Några av de markerade låtarna är lämpliga för att skapa DTS-spår.
    Denna typ av ljud-cd-spår ger en högre ljudkvalitet men kan endast spelas upp av specifika digitala spelare.
    Observera: Om du godkänner detta kommer normalisering inte att tillämpas på dessa spår.

en: Song Information
sv: Låtinformation

en: Song end:
sv: Låtslut:

en: Song information for track %02i
sv: Låtinformation för spår %02i

en: Song start:
sv: Låtstart:

en: Song titles
sv: Låttitlar

en: Space
sv: Utrymme

en: Split
sv: Dela

en: Split Track
sv: Dela spår

en: Split the selected track
sv: Dela det markerade spåret

en: Split this track every
sv: Dela detta spår var

en: Split this track in
sv: Dela upp detta spår i

en: Split track for each silence
sv: Dela spår vid varje tystnad

en: Split track in a fixed number of parts
sv: Dela spår i fast antal delar

en: Split track in parts with a fixed length
sv: Dela spår i delar med fast längd

en: Split track manually
sv: Dela spår manuellt

en: Start and stop playing
sv: Starta och stoppa uppspelning

en: Start burning immediately.
sv: Starta bränningen omedelbart.

en: Start to burn the contents of the selection
sv: Påbörja bränningen av innehållet

en: Starting to record
sv: Påbörjar skrivning

en: Substitute text
sv: Ersätt text

en: Success
sv: Lyckades

en: Temporary files
sv: Temporära filer

en: Text color
sv: Textfärg

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
sv: På det sättet kommer gamla filer från tidigare sessioner att vara användbara efter bränning.

en: The XID of the parent window
sv: XID för föräldrafönstret

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
sv: Barnet för denna katalog kommer att ha 7 föräldrakataloger.
    Brasero kan skapa en avbildning av en sådan filhierarki och bränna den, men skivan kommer inte att vara läsbar på alla operativsystem.
    Observera: En sådan filhierarki är känd att fungera på Linux.

en: The contents of the project changed since it was saved.
sv: Innehållet för projektet har ändrats sedan det sparades.

en: The currently inserted disc could not be blanked.
sv: Den inmatade skivan kunde inte raderas.

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
sv: Datastorleken är för stor för skivan och du måste ta bort filer från markeringen för att de ska få plats.
    Du kan dock använda detta alternativ om du använder en 90 eller 100 minuter lång cd-r(w)-skiva som inte kan kännas igen korrekt och därför behöver överbränningsalternativet.
    OBSERVERA: Det här alternativet kan orsaka felaktigheter.

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
sv: Även med överbränningsalternativet är datastorleken för stor för skivan.

en: The device timed out
sv: Tidsgräns för enheten överstegs

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
sv: Skivan kunde inte matas ut. Den måste tas bort för att den aktuella åtgärden ska kunna fortsätta.

en: The disc in "%s" cannot be ejected
sv: Skivan i ”%s” kan inte matas ut

en: The disc in "%s" is empty.
sv: Skivan i ”%s” är tom.

en: The disc in "%s" is not rewritable.
sv: Skivan i ”%s” är inte återskrivningsbar.

en: The disc in "%s" is not supported.
sv: Skivan i ”%s” stöds inte.

en: The disc in "%s" is not writable.
sv: Skivan i ”%s” är inte skrivbar.

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
sv: Skivan i ”%s” behöver matas in igen.

en: The disc in the drive holds data.
sv: Skivan i enheten innehåller data.

en: The disc is not supported
sv: Skivan stöds inte

en: The disc is ready for use.
sv: Skivan är redo för användning.

en: The disc mount point could not be retrieved
sv: Skivans monteringspunkt kunde inte läsas av

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
sv: Skivan behöver matas in och ut innan den kan spelas in

en: The disc was successfully blanked.
sv: Radering av skivan lyckades.

en: The drive address could not be retrieved
sv: Enhetens adress kunde inte läsas av

en: The drive cannot be locked (%s)
sv: Enheten kan inte låsas (%s)

en: The drive cannot burn
sv: Enheten kan inte bränna

en: The drive has no rewriting capabilities
sv: Enheten har inga återskrivningsfärdigheter

en: The drive is busy
sv: Enheten är upptagen

en: The drive is empty
sv: Enheten är tom

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
sv: Enheten som innehåller källskivan kommer även att användas för inspelning.

en: The file does not appear to be a playlist
sv: Filen verkar inte vara en spellista

en: The file integrity check could not be performed.
sv: Kontroll av filintegritet kunde inte genomföras.

en: The file integrity check was performed successfully.
sv: Kontroll av filintegriteten genomfördes utan problem.

en: The file is empty
sv: Filen är tom

en: The file is not stored locally
sv: Filen är inte lokalt lagrad

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
sv: Filsystemet på denna volym saknar stöd för stora filer (storlek över 2 GiB).
    Detta kan bli ett problem vid skrivning av dvd-skivor eller stora avbildningar.

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
sv: Filsystemet som du valde för att lagra den temporära avbildningen på kan inte lagra filer med en storlek över 2 GiB.

en: The following files appear to be corrupted:
sv: Följande filer verkar vara skadade:

en: The format of the disc image could not be identified
sv: Formatet för skivavbildningen kunde inte identifieras

en: The image could not be created at the specified location
sv: Avbildningen kunde inte skapas på den angivna platsen

en: The image could not be loaded.
sv: Bilden kunde inte läsas in.

en: The last browsed folder while looking for images to burn
sv: Senast bläddrad mapp vid sökning efter avbildningar att bränna

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
sv: Den valda platsen för lagring av avbildningen har inte tillräckligt mycket ledigt utrymme för skivavbildningen

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
sv: Den valda platsen har inte tillräckligt mycket ledigt utrymme för att lagra den temporära avbildningen för skivavbildningen (%ld MiB behövs)

en: The operation cannot be performed.
sv: Åtgärden kan inte genomföras.

en: The priority value for the plugin
sv: Prioritetsvärdet för insticksmodulen

en: The project "%s" does not exist
sv: Projektet ”%s” finns inte

en: The project could not be opened
sv: Projektet kunde inte öppnas

en: The project is empty
sv: Projektet är tomt

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
sv: Projektet är för stort för skivan och du måste ta bort filer för att de ska få plats.
    Du kan använda detta alternativ om du använder en 90 eller 100 minuter lång CD-R(W)-skiva som inte kan identifieras korrekt och därför behöver överbränningsalternativet.
    Observera: Det här alternativet kan orsaka felaktigheter.

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
sv: Projektet är för stort för skivan även med överbränningsalternativet.

en: The session could not be imported.
sv: Sessionen kunde inte importeras.

en: The simulation was successful.
sv: Simuleringen lyckades.

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
sv: Storleken på filen är över 2 GiB. Filer större än 2 GiB stöds inte av ISO9660-standarden i dess första och andra versioner (de mest vanliga).
    Det rekommenderas att använda den tredje versionen av ISO9660-standarden, vilken stöds av de flesta operativsystem, inklusive Linux och alla versioner av Windows™.
    Ett känt undantag är Mac OS X som inte kan läsa avbildningar skapade med version 3 av ISO9660-standarden.

en: The size of the volume could not be retrieved
sv: Storleken på volymen kunde inte läsas av

en: The speed to be used
sv: Hastigheten att använda

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
sv: Systemet är för långsamt för att skriva skivan med denna hastighet. Prova med en lägre hastighet

en: The track is shorter than 6 seconds
sv: Spåret är kortare än 6 sekunder

en: The track wasn't split.
sv: Spåret delades inte.

en: The track will be padded at its end.
sv: Spåret kommer att fyllas ut på slutet.

en: The type of checksum used for files
sv: Typ av kontrollsumma att använda för filer

en: The type of checksum used for images
sv: Typ av kontrollsumma att använda för avbildningar

en: The version of "%s" is too old
sv: Versionen för ”%s” är för gammal

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
sv: Det finns filer redan brända på denna skiva. Vill du importera dem?

en: There are no files to write to disc
sv: Det finns inga filer att skriva till skivan

en: There are no songs to write to disc
sv: Det finns inga låtar att skriva till skivan

en: There are no videos to write to disc
sv: Det finns inga videor att skriva till skivan

en: There are some files left to burn
sv: Det finns några filer kvar att bränna

en: There are some more songs left to burn
sv: Det finns några fler låtar kvar att bränna

en: There are some more videos left to burn
sv: Det finns några fler videor kvar att bränna

en: There is no disc in "%s".
sv: Det finns ingen skiva i ”%s”.

en: There is no inserted disc to copy.
sv: Det finns ingen inmatad skiva att kopiera.

en: There is no selected disc image.
sv: Det finns ingen vald skivavbildning.

en: There is no space left on the device
sv: Det finns inget utrymme kvar på enheten

en: There is no track to burn
sv: Det finns inget spår att bränna

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
sv: Det finns endast en vald fil (”%s”). Det är avbildningen av en skiva och dess innehåll kan brännas

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
sv: Det finns endast en vald fil (”%s”). Det är avbildningen av en skiva och dess innehåll kan brännas.

en: There seem to be no corrupted files on the disc
sv: Det verkar inte finnas några skadade filer på skivan

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
sv: Denna fil är en video och därför kan endast ljuddelen skrivas till skivan.

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
sv: Denna information kommer att skrivas till skivan med tekniken cd-text. Den kan läsas och visas av vissa typer av cd-spelare.

en: This is not supported by the current active burning backend.
sv: Detta stöds inte av den för närvarande aktiva bakänden för bränning.

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
sv: Detta värde representerar bränningsflaggorna som användes i ett sådant sammanhang senast.

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
sv: Detta värde representerar hastigheten som användes i ett sådant sammanhang senast.

en: This version of genisoimage is not supported
sv: Den här versionen av genisoimage stöds inte

en: This version of mkisofs is not supported
sv: Den här versionen av mkisofs stöds inte

en: This will remove all previous results.
sv: Det här kommer att ta bort tidigare resultat.

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
sv: Dessa namn bör ändras och kapas av till maximalt 64 tecken.

en: Tiled
sv: Sida vid sida

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
sv: Klicka på ”Lägg till”-knappen eller dra filer till detta område för att lägga till filer till projektet

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
sv: Markera filer och klicka på ”Ta bort”-knappen eller tryck på ”Delete”-tangenten för att ta bort dem

en: Total time: %02i:%02i:%02i
sv: Total tid: %02i:%02i:%02i

en: Track
sv: Spår

en: Track length:
sv: Spårlängd:

en: Transcoding "%s"
sv: Kodar om ”%s”

en: Transcoding song
sv: Kodar om låt

en: Type
sv: Typ

en: Type mismatch
sv: Typen stämmer inte

en: URI of an image file to burn (autodetected)
sv: URI till en avbildningsfil som ska brännas (identifieras automatiskt)

en: Underline
sv: Understruken

en: Unknown character encoding
sv: Okänd teckenkodning

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown song
sv: Okänd låt

en: Unnamed CD/DVD Drive
sv: Namnlös cd/dvd-enhet

en: Unreadable file
sv: Oläslig fil

en: Use an _MD5 file to check the disc
sv: Använd en _md5-fil för att kontrollera skivan

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
sv: Använd en extern .md5-fil som innehåller kontrollsumman för en skiva

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
sv: Använd burn_proof (minskar risken för problem)

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
sv: Används tillsammans med flaggan ”-immed” med cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
sv: Används tillsammans med flaggan ”-immed” med cdrecord.

en: VCD image
sv: Vcd-avbildning

en: VCD type:
sv: Vcd-typ:

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
sv: VIDEO_TS-katalogen saknas eller är ogiltig

en: Vertical gradient
sv: Vertikal gradient

en: Video DVD could not be opened
sv: Video-dvd-skivan kunde inte öppnas

en: Video DVD image
sv: Video-dvd-avbildning

en: Video DVD successfully burned
sv: Bränning av video-dvd lyckades

en: Video Options
sv: Videoalternativ

en: Video disc (%s)
sv: Videoskiva (%s)

en: Video format:
sv: Videoformat:

en: Volume could not be created
sv: Volymen kunde inte skapas

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
sv: När flera insticksmoduler finns tillgängliga för samma uppgift så används detta värde för att bestämma vilken insticksmodul som ska ges prioritet. 0 betyder att insticksmodulens inbyggda prioritet används. Ett positivt värde överstiger insticksmodulens inbyggda prioritet. Ett negativt värde inaktiverar insticksmodulen.

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
sv: Huruvida förhandsvisning av filer ska visas. Ställ in till sant för att göra det.

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
sv: Huruvida flaggan ”--driver generic-mmc-raw” ska användas med cdrdao

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
sv: Huruvida flaggan ”--driver generic-mmc-raw” ska användas med cdrdao. Ställ in till True och brasero kommer att använda den; det kan vara en temporär lösning för vissa enheter/konfigurationer.

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
sv: Huruvida flaggan ”-immed” ska användas med cdrecord. Använd med försiktighet (ställ in till true) eftersom det endast är en temporär lösning för vissa enheter/konfigurationer.

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
sv: Huruvida flaggan ”-use-the-force-luke=dao” ska användas med growisofs

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
sv: Huruvida flaggan ”-use-the-force-luke=dao” ska användas med growisofs. Ställ in till false och brasero kommer inte att använda den; det kan vara en temporär lösning för vissa enheter/konfigurationer.

en: White list of additional plugins to use
sv: Vitlista över ytterligare insticksmoduler att använda

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
sv: Vill du bränna bortom skivans rapporterade kapacitet?

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
sv: Vill du bränna markeringen av filer över flera media?

en: Writable Blu-ray disc
sv: Skrivbar Blu-ray-skiva

en: Write contents to a CD or DVD
sv: Skriv innehållet till en cd eller dvd

en: Write disc image to a CD or DVD
sv: Skriv skivavbildning till en cd eller dvd

en: Write to Disc
sv: Skriv till skiva

en: Writing
sv: Skriver

en: Writing CD-Text information
sv: Skriver cd-text-information

en: Writing cue sheet
sv: Skriver cue-fil

en: Writing leadin
sv: Skriver inledning

en: Writing leadout
sv: Skriver avslut

en: Writing track %02i
sv: Skriver spår %02i

en: Writing track %s
sv: Skriver spår %s

en: Wrong command line option.
sv: Felaktig kommandoradsflagga.

en: You do not have the required permission to write at this location
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att skriva till den här platsen

en: You do not have the required permissions to use this drive
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att använda den här enheten

en: You may want to free some space on the disc and retry
sv: Du vill kanske frigöra mer utrymme på skivan och försöka igen

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Brasero. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Your project has not been saved.
sv: Ditt projekt har inte sparats.

en: _About
sv: _Om

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add File
sv: _Lägg till fil

en: _Add Files
sv: _Lägg till filer

en: _Blank
sv: _Radera

en: _Blank Disc
sv: _Radera skiva

en: _Blank Disc…
sv: _Radera skiva…

en: _Blank…
sv: _Radera…

en: _Burn
sv: _Bränn

en: _Burn Image…
sv: Bränn _avbildning…

en: _Burn Several Discs
sv: _Bränn flera skivor

en: _Burn…
sv: _Bränn…

en: _Cancel Burning
sv: _Avbryt bränning

en: _Cancel Loading
sv: _Avbryt inläsning

en: _Change Location
sv: B_yt plats

en: _Check
sv: _Kontrollera

en: _Check Disc…
sv: _Kontrollera skiva…

en: _Check Integrity…
sv: _Kontrollera integritet…

en: _Color
sv: _Färg

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Continue
sv: _Fortsätt

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Copy Disc…
sv: Kopie_ra skiva…

en: _Cover Editor
sv: _Omslagsredigerare

en: _Deactivate All
sv: _Inaktivera alla

en: _Disable Full Windows Compatibility
sv: _Inaktivera fullständig Windows-kompatibilitet

en: _Discard
sv: För_kasta

en: _Discard Changes
sv: _Förkasta ändringar

en: _Discard File
sv: För_kasta fil

en: _Discard File Selection
sv: För_kasta filvalet

en: _Discard Project
sv: _Förkasta projekt

en: _Don't split
sv: Dela _inte

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Edit Information…
sv: R_edigera information…

en: _Eject
sv: Mata u_t

en: _Empty Project
sv: Töm pro_jektet

en: _Fast blanking
sv: S_nabb radering

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hide changes
sv: _Dölj ändringar

en: _Horizontal Layout
sv: _Horisontell layout

en: _Image
sv: _Bild

en: _Import
sv: _Importera

en: _Keep
sv: _Behåll

en: _Keep Current Extension
sv: _Behåll aktuell filändelse

en: _Keep Current Location
sv: _Behåll aktuell plats

en: _Keep File Selection
sv: _Behåll filvalet

en: _List of slices that are to be created:
sv: _Lista över delar som kommer att skapas:

en: _New
sv: _Nytt

en: _New Project
sv: _Nytt projekt

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open…
sv: _Öppna…

en: _Options…
sv: A_lternativ…

en: _Overburn
sv: _Överbränning

en: _Project
sv: _Projekt

en: _Recent Projects
sv: _Tidigare projekt

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove Files
sv: _Ta bort filer

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Rename for Full Windows Compatibility
sv: _Byt namn för fullständig Windows-kompatibilitet

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Replace Disc
sv: _Byt ut skiva

en: _Restore
sv: Åte_rskapa

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save Log
sv: _Spara logg

en: _Search Directory
sv: _Sök katalog

en: _Show Side Panel
sv: _Visa sidopanel

en: _Show changes
sv: _Visa ändringar

en: _Simulate before burning
sv: _Simulera före bränning

en: _Slice
sv: _Dela upp

en: _Split
sv: _Dela

en: _Split Track…
sv: _Dela spår…

en: _Text Color
sv: _Textfärg

en: _Tools
sv: Ve_rktyg

en: _Vertical Layout
sv: V_ertikal layout

en: _Video project
sv: _Videoprojekt

en: _View
sv: _Visa

en: _Write to Disc…
sv: S_kriv till skiva…

en: at the beginning
sv: i början

en: at the end
sv: på slutet

en: by %s
sv: av %s

en: cdrdao burning suite
sv: Bränningssviten cdrdao

en: cdrkit burning suite
sv: Bränningssviten cdrkit

en: cdrtools burning suite
sv: Bränningssviten cdrtools

[ctx: disc]
en: Image files
sv: Avbildningsfiler

[ctx: disc]
en: Please select another image.
sv: Välj en annan avbildning.

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
sv: skiva;cdrom;dvd;bränn;ljud;video;

en: growisofs burning suite
sv: Bränningssviten growisofs

en: libburn library could not be initialized
sv: libburn-biblioteket kunde inte initieras

en: libburn track could not be created
sv: libburn-spår kunde inte skapas

en: libburnia burning suite
sv: Bränningssviten libburnia

en: libisofs could not be initialized.
sv: libisofs kunde inte initieras.

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
sv: libisofs rapporterade ett fel när innehåll lades till i katalogen ”%s” (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
sv: libisofs rapporterade ett fel när filen med sökvägen ”%s” lades till

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
sv: libisofs rapporterade ett fel när katalogen ”%s” skapades

en: parts
sv: delar

[ctx: picture]
en: Image files
sv: Bildfiler

[ctx: picture]
en: Please select another image.
sv: Välj en annan bild.

en: seconds
sv: sekund

en: with
sv: med

en: {number}
sv: {antal}
