eog - en to sv translation catalogue (304 entries)

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)

en: %.1f (lens)
sv: %.1f (lins)

en: %i × %i pixel | %i × %i pixels
sv[0]: %i × %i bildpunkt
sv[1]: %i × %i bildpunkter

en: %i × %i pixel  %s    %i%% | %i × %i pixels  %s    %i%%
sv[0]: %i × %i bildpunkt  %s    %i%%
sv[1]: %i × %i bildpunkter  %s    %i%%

en: %lu second | %lu seconds
sv[0]: %lu sekund
sv[1]: %lu sekunder

en: <b>%f:</b> original filename
sv: <b>%f:</b> ursprungligt filnamn

en: <b>%n:</b> counter
sv: <b>%n:</b> räknare

en: A trash for “%s” couldn’t be found. Do you want to remove this image permanently?
sv: En papperskorg för ”%s” kunde inte hittas. Vill du ta bort denna bild permanent?

en: A value greater than 0 determines the seconds an image stays on screen until the next one is shown automatically. Zero disables the automatic browsing.
sv: Ett värde större än 0 avgör antalet sekunder en bild blir kvar på skärmen till nästa bild automatiskt visas. Noll inaktiverar automatisk bläddring.

en: Activate fullscreen mode with double-click
sv: Aktivera helskärmsläge med dubbelklick

en: Active plugins
sv: Aktiva insticksmoduler

en: All files
sv: Alla filer

en: Allow zoom greater than 100% initially
sv: Tillåt zoomning större än 100% i början

en: Aperture
sv: Bländare

en: Are you sure you want to move
    the selected image to the trash? | Are you sure you want to move
    the %d selected images to the trash?
sv[0]: Är du säker att du vill flytta
    den markerade bilden till papperskorgen?
sv[1]: Är du säker att du vill flytta de
    %d markerade bilderna till papperskorgen?

en: Are you sure you want to move
    “%s” to the trash?
sv: Är du säker att du vill flytta
    ”%s” till papperskorgen?

en: Are you sure you want to remove
    the selected image permanently? | Are you sure you want to remove
    the %d selected images permanently?
sv[0]: Är du säker att du permanent vill radera
    den markerade bilden?
sv[1]: Är du säker att du permanent vill radera
    de %d markerade bilderna?

en: Are you sure you want to remove
    “%s” permanently?
sv: Är du säker att du permanent vill radera
    ”%s”?

en: As _background
sv: Som _bakgrund

en: As check _pattern
sv: Som rut_mönster

en: As custom c_olor:
sv: Som anpassad f_ärg:

en: As custom color:
sv: Som anpassad färg:

en: At least two file names are equal.
sv: Minst två filnamn är identiska.

en: Automatic orientation
sv: Automatisk orientering

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Both
sv: Båda

en: Browse and rotate images
sv: Bläddra och rotera bilder

en: Bytes
sv: Byte

en: C_enter:
sv: C_entrum:

en: Camera
sv: Kamera

en: Changes the visibility of the image gallery pane in the current window
sv: Ändrar synligheten för bildgalleripanelen i det aktuella fönstret

en: Choose a folder
sv: Välj en mapp

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Close main window without asking to save changes.
sv: Stäng huvudfönstret utan att fråga om att spara ändringar.

en: Color for Transparent Areas
sv: Färg för genomskinliga områden

en: Could not display help for Image Viewer
sv: Kunde inte visa hjälp för Bildvisare

en: Could not load image “%s”.
sv: Kunde inte läsa in bilden ”%s”.

en: Could not save image “%s”.
sv: Kunde inte spara bilden ”%s”.

en: Couldn’t access trash.
sv: Kunde inte komma åt papperskorgen.

en: Couldn’t allocate memory for loading JPEG file
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av JPEG-fil

en: Couldn’t create temporary file for saving: %s
sv: Kunde inte skapa temporär fil för sparande: %s

en: Couldn’t delete file
sv: Kunde inte ta bort filen

en: Couldn’t retrieve image file
sv: Kunde inte hämta bildfilen

en: Couldn’t retrieve image file information
sv: Kunde inte hämta information om bildfilen

en: Date
sv: Datum

en: Date in statusbar
sv: Datum i statusraden

en: Delay in seconds until showing the next image
sv: Fördröjning i sekunder till nästa bild visas

en: Details
sv: Detaljer

en: Determines how transparency should be indicated. Valid values are CHECK_PATTERN, COLOR and NONE. If COLOR is chosen, then the trans-color key determines the color value used.
sv: Bestämmer hur genomskinlighet ska indikeras. Giltiga värden är CHECK_PATTERN, COLOR och NONE. Om COLOR väljs avgör nyckeln trans-color det färgvärde som används.

en: Disable image gallery
sv: Inaktivera bildgalleriet

en: Do _not ask again during this session
sv: Fråga _inte igen under denna session

en: EXIF not supported for this file format.
sv: EXIF stöds inte för detta filformat.

en: E_xpand images to fit screen
sv: E_xpandera bilder till att passa skärmen

en: East
sv: Öst

en: Enlarge the image
sv: Förstora bilden

en: Error launching System Settings:
sv: Fel vid start av systeminställningar:

en: Error on deleting image %s
sv: Fel vid borttagning av bilden %s

en: Error printing file:
    %s
sv: Fel vid utskrift av fil:
    %s

en: Exposure
sv: Exponering

en: Extrapolate Image
sv: Extrapolera bild

en: File Name Preview
sv: Förhandsvisning av filnamn

en: File Path Specifications
sv: Specifikationer för filsökväg

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File format is unknown or unsupported
sv: Filformatet är okänt eller stöds inte

en: Fit the image to the window
sv: Anpassar bilden till fönstret

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Folder
sv: Mapp

en: Fullscreen with double-click
sv: Helskärmsläge med dubbelklick

en: GNOME Image Viewer
sv: GNOME-bildvisaren

en: GPS Data
sv: GPS-data

en: Go to the first image of the gallery
sv: Gå till den första bilden i galleriet

en: Go to the last image of the gallery
sv: Gå till den sista bilden i galleriet

en: Go to the next image of the gallery
sv: Gå till nästa bild i galleriet

en: Go to the previous image of the gallery
sv: Gå till föregående bild i galleriet

en: Hide sidebar
sv: Dölj sidopanelen

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: If activated and no image is loaded in the active window, the file chooser will display the user’s pictures folder using the XDG special user directories. If deactivated or the pictures folder has not been set up, it will show the current working directory.
sv: Om aktiverad och ingen bild har lästs in i det aktiva fönstret så kommer filväljaren att visa användarens bildmapp med hjälp av speciella XDG-användarkataloger. Om inaktiverad eller om bildmappen inte har ställts in så kommer den aktuella arbetskatalogen att visas.

en: If activated, Eye of GNOME won’t ask for confirmation when moving images to the trash. It will still ask if any of the files cannot be moved to the trash and would be deleted instead.
sv: Om aktiverad så kommer inte Eye of GNOME att fråga efter bekräftelse när bilder flyttas till papperskorgen. Den kommer dock att fråga om någon av filerna inte kan flyttas till papperskorgen och om de ska tas bort istället.

en: If the transparency key has the value COLOR, then this key determines the color which is used for indicating transparency.
sv: Om genomskinlighetsnyckeln har värdet COLOR avgör denna nyckel den färg som används för att indikera genomskinlighet.

en: If this is active, the color set by the background-color key will be used to fill the area behind the image. If it is not set, the current GTK+ theme will determine the fill color.
sv: Om denna är aktiv så kommer färgen som ställts in i nyckeln background-color att användas för att fylla området bakom bilden. Om den inte är inställd så kommer det aktuella GTK+-temat att bestämma fyllnadsfärgen.

en: If this is set to FALSE small images will not be stretched to fit into the screen initially.
sv: Om detta är satt till FALSKT kommer små bilder inte att sträckas för att passa skärmen i början.

en: If you don’t save, all your changes will be lost.
sv: Om du inte sparar så kommer alla dina ändringar att gå förlorade.

en: If you don’t save, your changes will be lost.
sv: Om du inte sparar så kommer dina ändringar att gå förlorade.

en: Image
sv: Bild

en: Image Data
sv: Bilddata

en: Image Enhancements
sv: Bildförbättringar

en: Image Prope_rties
sv: Bild_egenskaper

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: Image Taking Conditions
sv: Förhållanden vid fototillfället

en: Image View
sv: Bildvy

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

en: Image Viewer also allows to view the images in a fullscreen slideshow mode or set an image as the desktop wallpaper. It reads the camera tags to automatically rotate your images in the correct portrait or landscape orientation.
sv: Bildvisare kan också visa bilderna som ett bildspel i helskärmsläge eller använda en bild som skrivbordsbakgrund. Bildvisaren läser av kamerataggarna för att automatiskt rotera dina bilder till stående eller liggande format.

en: Image Viewer could not determine a supported writable file format based on the filename.
sv: Bildvisare kunde inte fastställa ett skrivbart filformat som stöds baserat på filnamnet.

en: Image Viewer is the official image viewer for the GNOME desktop. It integrates with the GTK look and feel of GNOME, and supports many image formats for viewing single images or images in a collection.
sv: Bildvisare är den officiella bildvisaren för GNOME-skrivbordet. Den integrerar med utseendet och känslan hos GTK i GNOME, och stöder många bildformat för visning av enstaka bilder eller hela bildsamlingar.

en: Image Zoom
sv: Bildzoomning

en: Image _Gallery
sv: Bild_galleri

en: Image gallery pane position. Set to 0 for bottom; 1 for left; 2 for top; 3 for right.
sv: Positionen för bildgalleripanelen. Ställ in till 0 för nederkant; 1 för vänster; 2 för överkant; 3 för höger.

en: Image loading failed.
sv: Bildinläsning misslyckades.

en: Inches
sv: Tum

en: Interpolate Image
sv: Interpolera bild

en: Leave fullscreen mode
sv: Lämna helskärmsläge

en: List of active plugins. It doesn’t contain the “Location” of the active plugins. See the .eog-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
sv: Lista över aktiva insticksmoduler. Den innehåller inte ”Location” för de aktiva insticksmodulerna. Se filen .eog-plugin för hur man tar fram ”Location” för en viss insticksmodul.

en: Loop through the image sequence
sv: Bildsekvensen blir slinga

en: Maker Note
sv: Anteckning från tillverkaren

[ctx: MessageArea]
en: Hi_de
sv: Dö_lj

en: Metering
sv: Mätning

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Name
sv: Namn

en: No image loaded.
sv: Ingen bild inläst.

en: No images found in “%s”.
sv: Inga bilder hittades i ”%s”.

en: None
sv: Ingen

en: North
sv: Norr

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Op_en With…
sv: Öppn_a med…

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Open _With…
sv: Öppna _med…

en: Open in a single window, if multiple windows are open the first one is used
sv: Öppna i ett enda fönster, om flera fönster öppnas så används det första

en: Open in fullscreen mode
sv: Öppna i helskärmsläge

en: Open in slideshow mode
sv: Öppna i bildspelsläge

en: Open with _Document Viewer
sv: Öppna med _Dokumentvisare

en: Opening image “%s”
sv: Öppnar bilden ”%s”

en: Options
sv: Alternativ

en: Other
sv: Annat

en: Page Setup
sv: Sidinställningar

en: Pause or resume the slideshow
sv: Pausar eller fortsätter bildspelet

en: Picture;Slideshow;Graphics;
sv: Bild;Bildspel;Grafik;

en: Please try a different file extension like .png or .jpg.
sv: Prova en annan filändelse som exempelvis .png eller .jpg.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Prefere_nces
sv: I_nställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Presenter
sv: Presentatör

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Prope_rties
sv: Ege_nskaper

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Reload Image
sv: Läs om bild

en: Reload current image
sv: Läs om aktuell bild

en: Rename from:
sv: Byt namn från:

en: Rotate Counter_clockwise
sv: Rotera _moturs

en: Rotate the image 90 degrees to the left
sv: Rotera bilden 90 grader åt vänster

en: Rotate the image 90 degrees to the right
sv: Rotera bilden 90 grader åt höger

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
sv: Kör ”%s --help” för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: S_elect the images you want to save:
sv: _Markera bilderna som du vill spara:

en: S_ide Pane
sv: S_idopanel

en: S_tatus Bar
sv: S_tatusrad

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: Save _As…
sv: Spara so_m…

en: Save changes to image “%s” before closing?
sv: Spara ändringar i bilden ”%s” innan stängning?

en: Saving image locally…
sv: Sparar bilden lokalt…

en: Saving image “%s” (%u/%u)
sv: Sparar bilden ”%s” (%u/%u)

en: Scroll wheel zoom
sv: Rullhjulszoom

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Set as Wa_llpaper
sv: Använd som skriv_bordsunderlägg

en: Sho_w
sv: Vi_sa

en: Show Containing _Folder
sv: Visa innehållande _mapp

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: Show Presen_ter
sv: Visa presenta_tör

en: Show the application’s version
sv: Visa programmets version

en: Show the current image in fullscreen mode
sv: Visa den aktuella bilden i helskärmsläge

en: Show the folder which contains this file in the file manager
sv: Visa mappen som innehåller denna fil i filhanteraren

en: Show the image at its normal size
sv: Visa bilden i dess normalstorlek

en: Show/Hide the image gallery pane scroll buttons.
sv: Visa/dölj rullningsknapparna på bildgalleripanelen.

en: Show/Hide the image gallery pane.
sv: Visa/dölj bildgalleripanelen.

en: Show/Hide the window side pane.
sv: Visa/dölj fönstrets sidopanel.

en: Show/Hide the window statusbar.
sv: Visa/dölj fönstrets statusrad.

en: Shows the image date in the window statusbar
sv: Visar bildens datum i fönsterstatusraden

en: Shrink or enlarge the current image
sv: Förminska eller förstora den aktuella bilden

en: Shrink the image
sv: Förminska bilden

en: Size
sv: Storlek

en: Sli_deshow
sv: Bil_dspel

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Smooth images when zoomed _in
sv: Mjuka upp bilder när de är _inzoomade

en: Smooth images when zoomed _out
sv: Mjuka upp bilder när de är _utzoomade

en: Some of the selected images can’t be moved to the trash and will be removed permanently. Are you sure you want to proceed?
sv: Några av de markerade bilderna kan inte flyttas till papperskorgen och kommer att tas bort permanent. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: South
sv: Syd

en: Start a new instance instead of reusing an existing one
sv: Starta en ny instans istället för att återanvända en befintlig

en: Supported image files
sv: Bildfiler som stöds

en: Tag
sv: Tagg

en: Taken on
sv: Taget den

en: Temporary file creation failed.
sv: Skapandet av temporär fil misslyckades.

en: The GNOME image viewer.
sv: GNOME-bildvisaren.

en: The color that is used to fill the area behind the image. If the use-background-color key is not set, the color is determined by the active GTK+ theme instead.
sv: Färgen som används för att fylla området bakom bilden. Om nyckeln use-background-color inte har ställts in så kommer färgen bestämmas av det aktuella GTK+-temat istället.

en: The given locations contain no images.
sv: De angivna platserna innehåller inga bilder.

en: The image whose printing properties will be set up
sv: Bilden vars utskriftsegenskaper ska konfigureras

en: The image “%s” has been modified by an external application. Would you like to reload it?
sv: Bilden ”%s” har ändrats av ett externt program. Vill du läsa in bilden igen?

en: The image “%s” has been set as Desktop Background. Would you like to modify its appearance?
sv: Bilden ”%s” har ställts in som skrivbordsbakgrund. Vill du ändra dess utseende?

en: The information for the page where the image will be printed
sv: Informationen för sidan där bilden kommer att skrivas ut

en: The multiplier to be applied when using the mouse scroll wheel for zooming. This value defines the zooming step used for each scroll event. For example, 0.05 results in a 5% zoom increment for each scroll event and 1.00 result in a 100% zoom increment.
sv: Faktorn som används för zoom med musens rullhjul. Det här värdet definierar zoomsteget som används för varje rullhändelse. Till exempel betyder 0.05 en zoomökning på 5% för varje rullhändelse och 1.00 betyder 100% zoomökning.

en: There is %d image with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d images with unsaved changes. Save changes before closing?
sv[0]: Det finns %d bild med osparade ändringar. Spara ändringarna innan stängning?
sv[1]: Det finns %d bilder med osparade ändringar. Spara ändringarna innan stängning?

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    Do you want to open the image with the Document Viewer to see all pages?
sv: Denna bild innehåller flera sidor. Bildvisare visar bara den första sidan.
    Vill du öppna bilden med Dokumentvisare för att se alla sidor?

en: This image contains multiple pages. Image Viewer displays only the first page.
    You may want to install the Document Viewer to see all pages.
sv: Denna bild innehåller flera sidor. Bildvisare visar bara den första sidan.
    Du kan vilja installera Dokumentvisare för att se alla sidor.

en: Time
sv: Tid

en: To:
sv: Till:

en: Transformation failed.
sv: Transformering misslyckades.

en: Transformation on unloaded image.
sv: Transformering på oinläst bild.

en: Transparency color
sv: Genomskinlighetsfärg

en: Transparency indicator
sv: Genomskinlighetsindikator

en: Transparent Parts
sv: Genomskinliga delar

en: Trash images without asking
sv: Kasta bilder i papperskorgen utan att fråga

en: Type
sv: Typ

en: Unknown
sv: Okänt

en: Use a custom background color
sv: Använd en anpassad bakgrundsfärg

en: Value
sv: Värde

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Viewing a slideshow
sv: Visar ett bildspel

en: West
sv: Väst

en: Whether the file chooser should show the user’s pictures folder if no images are loaded.
sv: Huruvida filväljaren ska visa användarens bildmapp om inga bilder har lästs in.

en: Whether the image gallery pane should be resizable.
sv: Huruvida bildgalleripanelen ska vara möjlig att ändra storlek på.

en: Whether the image should be extrapolated on zoom-in. This leads to blurry quality and is somewhat slower than non-extrapolated images.
sv: Huruvida bilden ska extrapoleras vid inzoomning. Detta leder till suddig kvalitet och är något långsammare än icke-extrapolerade bilder.

en: Whether the image should be interpolated on zoom-out. This leads to better quality but is somewhat slower than non-interpolated images.
sv: Huruvida bilden ska interpoleras vid utzoomning. Detta leder till bättre kvalitet men är något långsammare än icke-interpolerade bilder.

en: Whether the image should be rotated automatically based on EXIF orientation.
sv: Huruvida bilden ska automatiskt roteras baserat på EXIF-orientering.

en: Whether the scroll wheel should be used for zooming.
sv: Huruvida rullhjulet ska användas för att zooma.

en: Whether the sequence of images should be shown in an endless loop.
sv: Huruvida bildsekvensen ska visas i en ändlös slinga.

en: XMP Other
sv: XMP Övrigt

en: XMP Rights Management
sv: XMP-rättighetshantering

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
sv: Du har inte den behörighet som krävs för att spara filen.

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom multiplier
sv: Zoomfaktor

en: [FILE…]
sv: [FIL…]

en: _About Image Viewer
sv: _Om Bildvisare

en: _Automatic orientation
sv: _Automatisk orientering

en: _Best Fit
sv: Bästa _anpassning

en: _Best fit
sv: _Bästa anpassning

en: _Bottom:
sv: _Nederkant:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Destination folder:
sv: _Målmapp:

en: _Filename format:
sv: _Filnamnsformat:

en: _First Image
sv: _Första bilden

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Image Gallery
sv: Bil_dgalleri

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Last Image
sv: _Sista bilden

en: _Leave Fullscreen
sv: _Lämna helskärmsläge

en: _Left:
sv: _Vänster:

en: _Loop sequence
sv: _Slingsekvens

en: _Next Image
sv: _Nästa bild

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open Background Preferences
sv: _Öppna bakgrundsinställningar

en: _Open…
sv: _Öppna…

en: _Previous Image
sv: _Föregående bild

en: _Print…
sv: Skriv _ut…

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Replace spaces with underscores
sv: E_rsätt blanksteg med understreck

en: _Right:
sv: _Höger:

en: _Rotate Clockwise
sv: _Rotera medurs

en: _Save
sv: _Spara

en: _Scaling:
sv: _Skalning:

en: _Start counter at:
sv: _Starta räknare vid:

en: _Time between images:
sv: _Tid mellan bilderna:

en: _Top:
sv: Ö_verkant:

en: _Unit:
sv: _Enhet:

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Yes
sv: _Ja

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

en: as is
sv: som det är

[ctx: shortcut window]
en: Actual size
sv: Faktisk storlek

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
sv: Bästa anpassning

[ctx: shortcut window]
en: Browsing Images
sv: Bläddra bland bilder

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
sv: Stäng alla fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
sv: Stäng aktuellt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Common
sv: Gemensamma

[ctx: shortcut window]
en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Delete image permanently
sv: Ta bort bild permanent

[ctx: shortcut window]
en: Enter/Leave fullscreen
sv: Växla till eller från helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Go to a random image in the folder
sv: Gå till en slumpmässig bild i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the first image in the folder
sv: Gå till den första bilden i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the last image in the folder
sv: Gå till den sista bilden i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next image in the folder
sv: Gå till nästa bild i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous image in the folder
sv: Gå till föregående bild i mappen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: shortcut window]
en: Open an image file
sv: Öppna en bildfil

[ctx: shortcut window]
en: Open the application manual
sv: Öppna programmets handbok

[ctx: shortcut window]
en: Pause slideshow
sv: Pausa bildspel

[ctx: shortcut window]
en: Print the current image
sv: Skriv ut aktuell bild

[ctx: shortcut window]
en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

[ctx: shortcut window]
en: Save the image
sv: Spara bilden

[ctx: shortcut window]
en: Save the image with a new file name
sv: Spara bilden med ett nytt filnamn

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down in a large image
sv: Rulla nedåt i en stor bild

[ctx: shortcut window]
en: Scroll left in a large image
sv: Rulla vänster i en stor bild

[ctx: shortcut window]
en: Scroll right in a large image
sv: Rulla höger i en stor bild

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up in a large image
sv: Rulla uppåt i en stor bild

[ctx: shortcut window]
en: Scrolling
sv: Rullning

[ctx: shortcut window]
en: Set the image as desktop background
sv: Ställ in bilden som skrivbordsbakgrund

[ctx: shortcut window]
en: Show image properties in sidebar
sv: Visa bildegenskaper i sidofältet

[ctx: shortcut window]
en: Show presenter with separate controls
sv: Visa presentatör med separata kontroller

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the application menu
sv: Visa/dölj programmenyn

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the image gallery
sv: Visa/dölj bildgalleriet

[ctx: shortcut window]
en: Show/Hide the sidebar
sv: Visa/dölj sidopanelen

[ctx: shortcut window]
en: Start/Stop slideshow
sv: Starta/stoppa bildspel

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut
