file-roller - en to sv translation catalogue (300 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
sv: %B %d %Y, %H:%M

en: %d file remaining | %'d files remaining
sv[0]: %d fil återstår
sv[1]: %'d filer återstår

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: A file named “%s” already exists.
    
    %s
sv: Det finns redan en fil med namnet ”%s”.
    
    %s

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan. Vill du skriva över den?

en: A folder named “%s” already exists.
    
    %s
sv: Det finns redan en mapp med namnet ”%s”.
    
    %s

en: ARCHIVE
sv: ARKIV

[ctx: Action]
en: Add Files
sv: Lägg till filer

[ctx: Action]
en: Extract
sv: Extrahera

[ctx: Action]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: Action]
en: _Extract
sv: _Extrahera

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add
sv: Lägg till

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
sv: Lägg till filer, fråga om namn på arkivet och avsluta programmet

en: Add files to the specified archive and quit the program
sv: Lägg till filer till det angivna arkivet och avsluta programmet

en: Add only if _newer
sv: Lägg till endast om _nyare

en: Adding the files to “%s”
sv: Lägger till filerna till ”%s”

en: Adding “%s”
sv: Lägger till ”%s”

en: All archives
sv: Alla arkiv

en: All files
sv: Alla filer

en: An archive manager for GNOME.
sv: En arkivhanterare för GNOME.

en: An error occurred while adding files to the archive.
sv: Ett fel inträffade vid tilläggning av filer till arkivet.

en: An error occurred while deleting files from the archive.
sv: Ett fel inträffade vid borttagning av filer från arkivet.

en: An error occurred while extracting files.
sv: Ett fel inträffade under uppackning av filer.

en: An error occurred while loading the archive.
sv: Ett fel inträffade vid inläsning av arkivet.

en: An error occurred while renaming the files.
sv: Ett fel inträffade då filernas namn ändrades.

en: An error occurred while saving the archive.
sv: Ett fel inträffade vid sparning av arkivet.

en: An error occurred while testing archive.
sv: Ett fel inträffade vid testande av arkivet.

en: An error occurred while updating the files.
sv: Ett fel inträffade då filerna uppdaterades.

en: An error occurred.
sv: Ett fel inträffade.

en: Another file with the same name already exists in “%s”.
sv: Det finns redan en fil med samma namn i ”%s”.

en: Archive Manager
sv: Arkivhanterare

en: Archive Manager (also known as File Roller) is the default GNOME application for opening, creating, and modifying archive and compressed archive files.
sv: Arkivhanterare (även känd som File Roller) är standardprogrammet i GNOME för att öppna, skapa och modifiera arkivfiler och komprimerade arkivfiler.

en: Archive Manager supports a wide range of different archive files, including:
sv: Arkivhanterare stöder ett brett utbud av olika arkivfiler, exempelvis:

en: Archive not found
sv: Arkivet hittades inte

en: Archive size:
sv: Arkivstorlek:

en: Archive type not supported.
sv: Arkivtypen stöds inte.

en: C_ommand Line Output:
sv: Kommando_radsutdata:

en: C_reate
sv: S_kapa

en: Change password visibility
sv: Ändra synlighet för lösenord

en: Command exited abnormally.
sv: Programmet avslutades felaktigt.

en: Command not found.
sv: Kommandot kunde inte hittas.

en: Compress
sv: Komprimera

en: Compression level
sv: Komprimeringsnivå

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very-fast, fast, normal, maximum.
sv: Komprimeringsnivå som används när filer läggs till i ett arkiv. Möjliga värden: very-fast, fast, normal, maximum.

en: Compression ratio:
sv: Komprimeringsnivå:

en: Content size:
sv: Storlek på innehåll:

en: Contents
sv: Innehåll

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copying the extracted files to the destination
sv: Kopierar de extraherade filerna till målet

en: Copying the files from “%s” to “%s”
sv: Kopierar filerna från ”%s” till ”%s”

en: Copying the files to add to “%s”
sv: Kopierar filerna som kommer att läggas till ”%s”

en: Could not add the files to the archive
sv: Kunde inte lägga till filerna till arkivet

en: Could not create the archive
sv: Kunde inte skapa arkivet

en: Could not create the destination folder: %s.
sv: Kunde inte skapa målmappen: %s.

en: Could not delete the old archive.
sv: Kunde inte ta bort det gamla arkivet.

en: Could not display help
sv: Kunde inte visa hjälpen

en: Could not display the folder “%s”
sv: Kunde inte visa mappen ”%s”

en: Could not find the volume: %s
sv: Kunde inte hitta volymen: %s

en: Could not load the location
sv: Kunde inte läsa in platsen

en: Could not open this file type
sv: Kunde inte öppna denna filtyp

en: Could not open “%s”
sv: Kunde inte öppna ”%s”

en: Could not perform the operation
sv: Kunde inte utföra åtgärden

en: Could not rename the file
sv: Kunde inte byta namn på filen

en: Could not rename the folder
sv: Kunde inte byta namn på mappen

en: Could not save the archive “%s”
sv: Kunde inte spara arkivet ”%s”

en: Create _Archive
sv: Skapa _arkiv

en: Create _Folder
sv: S_kapa mapp

en: Create and modify an archive
sv: Skapa och ändra ett arkiv

en: Create destination folder without asking confirmation
sv: Skapa målmapp utan att fråga efter bekräftelse

en: Creating “%s”
sv: Skapar ”%s”

en: Cu_t
sv: Kl_ipp ut

en: Cut
sv: Klipp ut

en: D_eselect All
sv: A_vmarkera alla

en: Decompressing archive
sv: Dekomprimerar arkiv

en: Default folder to use for the “--add” and “--extract” commands
sv: Standardmapp att använda för kommandona ”--add” och ”--extract”

en: Default volume size
sv: Standardstorlek för volym

en: Delete
sv: Ta bort

en: Deleting files from archive
sv: Tar bort filer från arkivet

en: Deleting the files from “%s”
sv: Tar bort filerna från ”%s”

en: Dese_lect All
sv: Avma_rkera alla

en: Destination folder “%s” does not exist.
    
    Do you want to create it?
sv: Målmappen ”%s” finns inte.
    
    Vill du skapa den?

en: Display path
sv: Visa sökväg

en: Display size
sv: Visa storlek

en: Display the path column in the main window.
sv: Visa sökvägskolumnen i huvudfönstret.

en: Display the size column in the main window.
sv: Visa storlekskolumnen i huvudfönstret.

en: Display the time column in the main window.
sv: Visa tidskolumnen i huvudfönstret.

en: Display the type column in the main window.
sv: Visa typkolumnen i huvudfönstret.

en: Display time
sv: Visa tid

en: Display type
sv: Visa typ

en: Do not _overwrite newer files
sv: Skriv _inte över nyare filer

en: Do not overwrite newer files
sv: Skriv inte över nyare filer

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
sv: Vill du lägga till den här filen till det aktuella arkivet eller öppna den som ett nytt arkiv?

en: Do you want to create a new archive with these files?
sv: Vill du skapa ett nytt arkiv med dessa filer?

en: E_xclude files:
sv: _Utelämna filer:

en: Editors
sv: Redigerare

en: Encrypt the archive header
sv: Kryptera arkivhuvudet

en: Enter a password for “%s”
sv: Ange ett lösenord för ”%s”

en: Extract Here
sv: Extrahera här

en: Extract To…
sv: Extrahera till…

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
sv: Extrahera arkiv, fråga om målmappen och avsluta programmet

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
sv: Extrahera filer till den angivna mappen och avsluta programmet

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
sv: Extrahera innehållet i arkiven till arkivmappen och avsluta programmet

en: Extract the selected archive
sv: Extrahera det markerade arkivet

en: Extract the selected archive to the current position
sv: Extrahera det markerade arkivet till den aktuella platsen

en: Extracting the files from “%s”
sv: Extraherar filerna från ”%s”

en: Extracting “%s”
sv: Extraherar ”%s”

en: Extraction completed successfully
sv: Uppackningen lyckades

en: Extraction not performed
sv: Uppackning inte utförd

en: FOLDER
sv: MAPP

[ctx: File]
en: Location
sv: Plats

[ctx: File]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: File]
en: Name
sv: Namn

[ctx: File]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: File]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: File]
en: Type
sv: Typ

en: Find files by name
sv: Sök filer efter namn

en: Folder
sv: Mapp

en: Folders
sv: Mappar

en: Getting the file list
sv: Hämtar fillistan

en: Go to the home location
sv: Gå till hemplatsen

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Go up one level
sv: Gå upp en nivå

en: How to sort files
sv: Hur filer sorteras

en: Include _files:
sv: Inkludera _filer:

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Last Output
sv: Senaste utdata

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: List Mode
sv: Listläge

en: List of applications entered in the “Open File” dialog and not associated with the file type.
sv: Lista över program angivna i dialogrutan ”Öppna fil” och inte associerade med filtypen.

en: Load Options
sv: Läs in alternativ

en: Loading “%s”
sv: Läser in ”%s”

en: Location
sv: Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Moving the files from “%s” to “%s”
sv: Flyttar filerna från ”%s” till ”%s”

en: Name column width
sv: Bredd för namnkolumnen

en: Name “%s” is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
sv: Namnet ”%s” är inte giltigt eftersom det innehåller minst ett av följande tecken: %s. Ange ett annat namn.

en: New Archive
sv: Nytt arkiv

en: New name is the same as old one, please type other name.
sv: Nya namnet är det samma som det gamla. Ange ett annat namn.

en: New name is void, please type a name.
sv: Nytt namn är tomt. Ange ett namn.

en: Number of files:
sv: Antal filer:

en: Open _Item Location
sv: Öppna _objektets plats

en: Open, modify and create compressed archive files
sv: Öppna, modifiera och skapa komprimerade arkivfiler

en: Operation completed
sv: Åtgärden slutförd

en: Pass_word…
sv: Lös_enord…

en: Password required for “%s”
sv: Lösenord krävs för ”%s”

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

en: Please use a different name.
sv: Använd ett annat namn.

en: Please wait…
sv: Vänta…

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Reading “%s”
sv: Läser ”%s”

en: Recompressing archive
sv: Återkomprimerar arkiv

en: Recreate the folders stored in the archive
sv: Återskapa mappar lagrade i arkivet

en: Removing “%s”
sv: Tar bort ”%s”

en: Rename
sv: Byt namn

en: Renaming the files in “%s”
sv: Byter namn på filerna i ”%s”

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replace _Nothing
sv: Ersätt i_ngenting

en: Replace file “%s”?
sv: Ersätt filen ”%s”?

en: Reset Options
sv: Återställ alternativ

en: S_elect the files you want to update:
sv: Ma_rkera filerna som du vill uppdatera:

en: Save
sv: Spara

en: Save Options
sv: Spara alternativ

en: Save _As…
sv: Sp_ara som…

en: Saving “%s”
sv: Sparar ”%s”

en: Set Pass_word…
sv: Ställ in lös_enord…

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show version
sv: Visa version

en: Show/hide the extra options
sv: Visa/dölj extraalternativen

en: Side_bar
sv: Sido_panel

en: Sidebar
sv: Sidopanel

en: Sort type
sv: Sorteringstyp

en: Split into _volumes of
sv: Dela upp i _volymer på

en: Start as a service
sv: Starta som en tjänst

en: Test Result
sv: Testresultat

en: Testing “%s”
sv: Testar ”%s”

en: The default size for volumes.
sv: Standardstorleken för volymer.

en: The default width of the name column in the file list.
sv: Standardbredden för namnkolumnen i fillistan.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen finns redan i ”%s”. Att ersätta den kommer att skriva över dess innehåll.

en: The file has been modified with an external application. If you don’t update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %d files have been modified with an external application. If you don’t update the files in the archive, all of your changes will be lost.
sv[0]: Filen har ändrats med ett externt program. Om du inte uppdaterar filen i arkivet så kommer alla dina ändringar att gå förlorade.
sv[1]: %d filer som har ändrats med ett externt program. Om du inte uppdaterar filerna i arkivet så kommer alla dina ändringar att gå förlorade.

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
sv: Det finns inget kommando installerat för %s-filer.
    Vill du söka efter ett kommando för att öppna denna fil?

en: There was an internal error trying to search for applications:
sv: Det inträffade ett internt fel vid försök att söka efter program:

en: This archive type cannot be modified
sv: Denna arkivtyp kan inte ändras

en: Type:
sv: Typ:

en: Update Files
sv: Uppdatera filer

en: Update the file “%s” in the archive “%s”?
sv: Uppdatera filen ”%s” i arkivet ”%s”?

en: Update the files in the archive “%s”?
sv: Uppdatera filerna i arkivet ”%s”?

en: Updating the files in “%s”
sv: Uppdaterar filerna i ”%s”

en: Use the notification system to notify the operation completion
sv: Använd aviseringssystemet för att meddela om åtgärdens slutförande

en: Use “all-files” to view all the files in the archive in a single list, use “as-folder” to navigate the archive as a folder.
sv: Använd ”all-files” för att visa alla filerna i arkivet i en enda lista, använd ”as-folder” för att navigera i arkivet som en mapp.

en: View All _Files
sv: Visa alla _filer

en: View as a F_older
sv: Visa som en _mapp

en: View the sidebar
sv: Visa sidopanelen

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
sv: Vilket kriterium som ska användas för att sortera filer. Möjliga värden: name, size, type, time, path.

en: Whether to display the sidebar.
sv: Huruvida sidopanelen ska visas.

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
sv: Huruvida arkivhuvudet ska krypteras. Om huvudet krypteras kommer lösenordet att krävas även för att lista arkivets innehåll.

en: Whether to show other options. If set the extra options will be shown.
sv: Huruvida andra alternativ ska visas. Om inställd kommer de extra alternativen att visas.

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
sv: Huruvida sortering ska ske i stigande eller fallande riktning. Möjliga värden: ascending, descending.

[ctx: Window title]
en: Add Files
sv: Lägg till filer

[ctx: Window title]
en: Extract
sv: Extrahera

[ctx: Window title]
en: Extract archive
sv: Extrahera arkiv

[ctx: Window title]
en: Load Options
sv: Läs in alternativ

[ctx: Window title]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: Window title]
en: Save Options
sv: Spara alternativ

en: Wrong password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: You can’t add an archive to itself.
sv: Du kan inte lägga till ett arkiv till sig självt.

en: You don’t have permission to create an archive in this folder
sv: Du har inte rättigheter att skapa ett arkiv i denna mapp

en: You don’t have the right permissions to extract archives in the folder “%s”
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att extrahera arkiv i mappen ”%s”

en: You don’t have the right permissions to read files from folder “%s”
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att läsa filer i mappen ”%s”

en: You don’t have the right permissions.
sv: Du har inte rätt rättigheter.

en: You have to specify an archive name.
sv: Du måste ange ett arkivnamn.

en: [read only]
sv: [skrivskyddad]

en: _About
sv: _Om

en: _About Archive Manager
sv: _Om Arkivhanterare

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add Files…
sv: _Lägg till filer…

en: _All files
sv: A_lla filer

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Copy
sv: K_opiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Files…
sv: _Ta bort filer…

en: _Destination folder:
sv: _Målmapp:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Encrypt the file list
sv: _Kryptera fillistan

en: _Encrypt the file list too
sv: _Kryptera även fillistan

en: _Exclude folders:
sv: Ut_elämna mappar:

en: _Extract
sv: _Extrahera

en: _Extract Files…
sv: _Extrahera filer…

en: _Extract…
sv: _Extrahera…

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Filename:
sv: _Filnamn:

en: _Files:
sv: _Filer:

en: _Find
sv: _Sök

en: _Follow symbolic links
sv: Följ s_ymboliska länkar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Keep directory structure
sv: _Behåll katalogstruktur

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Location:
sv: Pla_ts:

en: _New Archive…
sv: _Nytt arkiv…

en: _New file name:
sv: _Nytt filnamn:

en: _New folder name:
sv: _Nytt mappnamn:

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _Open With…
sv: Ö_ppna med…

en: _Open the Archive
sv: _Öppna arkivet

en: _Open…
sv: Ö_ppna…

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _Options Name:
sv: Alte_rnativnamn:

en: _Other Options
sv: _Övriga alternativ

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Rename…
sv: _Byt namn…

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save As…
sv: _Spara som…

en: _Search Command
sv: _Sök kommando

en: _Select All
sv: Markera _alla

en: _Selected files
sv: _Markerade filer

en: _Show the Files
sv: _Visa filerna

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Test Integrity
sv: Testa _integritet

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _View
sv: _Visa

en: bzip archives (.tar.bz, .tbz)
sv: bzip-arkiv (.tar.bz, .tbz)

en: example: *.o; *.bak
sv: exempel: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
sv: exempel: *.txt; *.doc

en: gzip archives (.tar.gz, .tgz)
sv: gzip-arkiv (.tar.gz, .tgz)

[ctx: shortcut window]
en: Archive
sv: Arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Common
sv: Gemensamma

[ctx: shortcut window]
en: Create new archive
sv: Skapa nytt arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Delete files or folders from an archive
sv: Ta bort filer eller mappar från ett arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Deselect all
sv: Avmarkera alla

[ctx: shortcut window]
en: Display the tree view of the folders in the side pane
sv: Visa mapparnas trädvy i sidopanelen

[ctx: shortcut window]
en: Extract an archive
sv: Extrahera ett arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Open an archive
sv: Öppna ett arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: shortcut window]
en: Rename file or folder in an archive
sv: Byt namn på en fil eller mapp i ett arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Save with another name
sv: Spara med ett annat namn

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera alla

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Stop the operation
sv: Stoppa åtgärden

[ctx: shortcut window]
en: View
sv: Visa

[ctx: shortcut window]
en: View archive properties
sv: Visa arkivegenskaper

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a folder structure
sv: Visa innehållet i ett arkiv som en mappstruktur

[ctx: shortcut window]
en: View the content of an archive as a list of files
sv: Visa innehållet i ett arkiv som en fillista

en: xz archives (.tar.xz)
sv: xz-arkiv (.tar.xz)

en: zip archives (.zip)
sv: zip-arkiv (.zip)

en: zip;tar;extract;unpack;
sv: zip;tar;extrahera;packa upp;

en: — Create and modify an archive
sv: — Skapa och ändra ett arkiv

en: “%s” created successfully
sv: ”%s” har skapats
