gnome-calendar master - en to sv translation catalogue (244 entries)

en: %1$s %2$d
sv: %2$d %1$s

en: %1$s %2$d, %3$d
sv: %2$d %1$s %3$d

en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
sv: %2$d %1$s %3$d, %4$s

en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
sv: %2$d %1$s %3$d, %4$s – %5$s

en: %1$s %2$d, %3$s
sv: %2$d %1$s, %3$s

en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
sv: %2$d %1$s, %3$s – %4$s

en: %1$s %2$s — %3$s %4$s
sv: %2$s %1$s — %4$s %3$s

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
sv[0]: %1$u dag och %2$u timme innan
sv[1]: %1$u dag och %2$u timmar innan

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
sv[0]: %1$u dag och %2$u minut innan
sv[1]: %1$u dag och %2$u minuter innan

en: %1$u day before | %1$u days before
sv[0]: %1$u dag innan
sv[1]: %1$u dagar innan

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
sv[0]: %1$u dag, %2$u timme och %3$u minut innan
sv[1]: %1$u dag, %2$u timme och %3$u minuter innan

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
sv[0]: %1$u dag, %2$u timmar och %3$u minut innan
sv[1]: %1$u dag, %2$u timmar och %3$u minuter innan

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
sv[0]: %1$u dagar och %2$u timme innan
sv[1]: %1$u dagar och %2$u timmar innan

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
sv[0]: %1$u dagar och %2$u minut innan
sv[1]: %1$u dagar och %2$u minuter innan

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
sv[0]: %1$u dagar, %2$u timme och %3$u minut innan
sv[1]: %1$u dagar, %2$u timme och %3$u minuter innan

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
sv[0]: %1$u dagar, %2$u timmar och %3$u minut innan
sv[1]: %1$u dagar, %2$u timmar och %3$u minuter innan

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
sv[0]: %1$u timme och %2$u minut innan
sv[1]: %1$u timme och %2$u minuter innan

en: %1$u hour before | %1$u hours before
sv[0]: %1$u timme innan
sv[1]: %1$u timmar innan

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
sv[0]: %1$u timmar och %2$u minut innan
sv[1]: %1$u timmar och %2$u minuter innan

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
sv[0]: %1$u minut innan
sv[1]: %1$u minuter innan

en: %s (this calendar is read-only)
sv: %s (denna kalender är skrivskyddad)

en: 00 AM
sv: 00 fm

en: 1 day
sv: 1 dag

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 2 days
sv: 2 dagar

en: 3 days
sv: 3 dagar

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: AM
sv: fm

en: Access and manage your calendars
sv: Kom åt och hantera dina kalendrar

en: Account
sv: Konto

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Calendar…
sv: Lägg till kalender…

en: Add a Reminder…
sv: Lägg till en påminnelse…

en: Add new events to this calendar by default
sv: Lägg till nya händelser till denna kalender som standard

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Alternatively, enter the web address of an online calendar you want to import, or open a supported calendar file.
sv: Alternativt kan du ange webbadressen för en nätkalender som du vill importera, eller öppna en kalenderfil som stöds.

en: Another event deleted
sv: En annan händelse raderad

en: April
sv: april

en: At %s
sv: Vid %s

en: August
sv: augusti

en: Automatic Location
sv: Automatisk plats

en: Bad argument to function
sv: Felaktigt argument till funktion

en: C_alendar
sv: K_alender

en: Calendar
sv: Kalender

en: Calendar <b>%s</b> removed
sv: Kalendern <b>%s</b> togs bort

en: Calendar Name
sv: ­Kalendernamn

en: Calendar Settings
sv: Kalenderinställningar

en: Calendar files
sv: Kalenderfiler

en: Calendar for GNOME
sv: Kalender för GNOME

en: Calendar name
sv: ­Kalendernamn

en: Calendar;Event;Reminder;
sv: Kalender;Händelse;Påminnelse;

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Click to select the calendar
sv: Klicka för att välja kalendern

en: Color
sv: Färg

en: Connect
sv: Anslut

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
sv: Copyright © 2012–%d Kalender-upphovsmännen

en: Daily
sv: Dagligen

en: December
sv: december

en: Delete Event
sv: Ta bort händelse

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display calendar
sv: Visa kalender

en: Display version number
sv: Visa versionsnummer

en: Done
sv: Klar

en: Edit Details…
sv: Redigera detaljer…

en: Edit…
sv: Redigera…

en: Enable debug messages
sv: Aktivera felsökningsmeddelanden

en: End Repeat
sv: Slut på upprepning

en: End Repeat Date
sv: Slutdatum för upprepning

en: Ends
sv: Slutar

en: Event deleted
sv: Händelse raderad

en: Event editor
sv: Händelseredigerare

en: Event start time
sv: Starttid för händelsen

en: Failed to allocate a new object in memory
sv: Det gick inte att allokera ett nytt objekt i minnet

en: Failed to parse the calendar contents
sv: Misslyckades med att tolka kalenderinnehållet

en: Failed to read file
sv: Misslyckades med att läsa filen

en: February
sv: februari

en: File is malformed, invalid, or corrupted
sv: Filen är felaktig, ogiltig eller skadad

en: File is not an iCalendar (.ics) file
sv: Filen är inte en iCalendar-fil (.ics)

en: Forever
sv: För alltid

en: GNOME Calendar is a simple and beautiful calendar application designed to perfectly fit the GNOME desktop. By reusing the components which the GNOME desktop is built on, Calendar nicely integrates with the GNOME ecosystem.
sv: GNOME Kalender är ett enkelt och snyggt kalenderprogram som är designat att passa in i skrivbordsmiljön GNOME. Genom att återanvända de komponenter som skrivbordsmiljön GNOME är byggd med, integrerar Kalender väl med GNOME-ekosystemet.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
sv: Om kalendern hör till ett av dina nätkonton kan du lägga till den genom <a href="GOA">inställningarna för nätkonton</a>.

en: Import %d event | Import %d events
sv[0]: Importera %d händelse
sv[1]: Importera %d händelser

en: Import Files…
sv: Importera filer…

en: Import a Calendar
sv: Importera en kalender

en: Internal error
sv: Internt fel

en: January
sv: januari

en: Join
sv: Gå in

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Last %A
sv: I %As

en: Location
sv: Plats

en: Manage Calendars
sv: Hantera kalendrar

en: Manage Calendars…
sv: Hantera kalendrar…

en: Manage your calendars
sv: Hantera dina kalendrar

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: Monday – Friday
sv: Måndag – fredag

en: Month
sv: Månad

en: Month view
sv: Månadsvy

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: New Calendar
sv: Ny kalender

en: New Event %1$s %2$s
sv: Ny händelse %1$s %2$s

en: New Event Today
sv: Ny händelse i dag

en: New Event Tomorrow
sv: Ny händelse i morgon

en: New Event Yesterday
sv: Ny händelse i går

en: New Event next Friday
sv: Ny händelse nästa fredag

en: New Event next Monday
sv: Ny händelse nästa måndag

en: New Event next Saturday
sv: Ny händelse nästa lördag

en: New Event next Sunday
sv: Ny händelse nästa söndag

en: New Event next Thursday
sv: Ny händelse nästa torsdag

en: New Event next Tuesday
sv: Ny händelse nästa tisdag

en: New Event next Wednesday
sv: Ny händelse nästa onsdag

en: New Event on April %d
sv: Ny händelse %d april

en: New Event on August %d
sv: Ny händelse %d augusti

en: New Event on December %d
sv: Ny händelse %d december

en: New Event on February %d
sv: Ny händelse %d februari

en: New Event on January %d
sv: Ny händelse %d januari

en: New Event on July %d
sv: Ny händelse %d juli

en: New Event on June %d
sv: Ny händelse %d juni

en: New Event on March %d
sv: Ny händelse %d mars

en: New Event on May %d
sv: Ny händelse %d maj

en: New Event on November %d
sv: Ny händelse %d november

en: New Event on October %d
sv: Ny händelse %d oktober

en: New Event on September %d
sv: Ny händelse %d september

en: New Event…
sv: Ny händelse…

en: No Repeat
sv: Ingen upprepning

en: No error
sv: Inget fel

en: No event information
sv: Ingen händelseinformation

en: No events
sv: Inga händelser

en: No. of occurrences
sv: Antal förekomster

en: Notes
sv: Anteckningar

en: November
sv: november

en: Number of Occurrences
sv: Antal förekomster

en: October
sv: oktober

en: Open
sv: Öppna

en: Open a File
sv: Öppna en fil

en: Open calendar on the passed date
sv: Öppna kalender på det passerade datumet

en: Open calendar showing the passed event
sv: Öppna kalender och visa den passerade händelsen

en: Other event | Other %d events
sv[0]: Annan händelse
sv[1]: %d andra händelser

en: PM
sv: em

en: Password
sv: Lösenord

en: Quit GNOME Calendar
sv: Avsluta GNOME Kalender

en: Reminders
sv: Påminnelser

en: Remove Calendar
sv: Ta bort kalender

en: Remove the alarm
sv: Ta bort alarmet

en: Repeat
sv: Upprepning

en: Save
sv: Spara

en: Schedule
sv: Schema

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: September
sv: september

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show Weather
sv: Visa väder

en: Starts
sv: Börjar

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
sv: Händelsen som du försöker ändra är återkommande. Ändringarna du har valt ska verkställas för:

en: This %A
sv: På %A

en: Title
sv: Titel

en: Today
sv: I dag

en: Today %s
sv: I dag %s

en: Today, %1$s — %2$s
sv: I dag, %1$s — %2$s

en: Toggles the sound of the alarm
sv: Aktiverar/inaktiverar ljudet för alarmet

en: Tomorrow
sv: I morgon

en: Tomorrow %s
sv: I morgon %s

en: Tomorrow, %1$s – %2$s
sv: I morgon, %1$s – %2$s

en: Type of the active view
sv: Typen för den aktiva vyn

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
sv: Typen för den aktiva fönstervyn, standardvärdet är: månadsvy

en: Undo
sv: Ångra

en: Unknown Service
sv: Okänd tjänst

en: Unnamed event
sv: Namnlös händelse

en: Until Date
sv: Till datum

en: User
sv: Användare

en: We aim to find the perfect balance between nicely crafted features and user-centred usability. No excess, nothing missing. You’ll feel comfortable using Calendar, like you’ve been using it for ages!
sv: Vår målsättning är att hitta den perfekta balansen mellan väl genomtänkta funktioner och användarcentrerad användbarhet. Inget överflöd, inget som saknas. Du kommer att känna dig bekväm med att använda Kalender, som om du har använt den i åratal!

en: Weather
sv: Väder

en: Weather Service Configuration
sv: Konfiguration av vädertjänst

en: Week
sv: Vecka

en: Week view
sv: Veckovy

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
sv: Huruvida väderrapporter visas, automatiska platser används och ett platsnamn

en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

en: Window maximized state
sv: Fönstermaximeringstillstånd

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: Window position (x and y).
sv: Fönsterposition (x och y).

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: Window size (width and height).
sv: Fönsterstorlek (bredd och höjd).

en: Yearly
sv: Årsvis

en: Yesterday
sv: I går

en: Yesterday %s
sv: I går %s

en: Yesterday, %1$s – %2$s
sv: I går, %1$s – %2$s

en: _About Calendar
sv: _Om Kalender

en: _All events
sv: _Alla händelser

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Import
sv: _Importera

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Online Accounts…
sv: _Nätkonton…

en: _Only This Event
sv: Endast _denna händelse

en: _Subsequent events
sv: _Efterföljande händelser

en: _Synchronize Calendars
sv: S_ynkronisera kalendrar

en: _Undo
sv: Ån_gra

en: from %1$s %2$s
sv: från %2$s %1$s

en: from Today
sv: från i dag

en: from Tomorrow
sv: från i morgon

en: from Yesterday
sv: från i går

en: from next Friday
sv: från nästa fredag

en: from next Monday
sv: från nästa måndag

en: from next Saturday
sv: från nästa lördag

en: from next Sunday
sv: från nästa söndag

en: from next Thursday
sv: från nästa torsdag

en: from next Tuesday
sv: från nästa tisdag

en: from next Wednesday
sv: från nästa onsdag

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå bakåt

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
sv: Gå framåt

[ctx: shortcut window]
en: Month view
sv: Månadsvy

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: New event
sv: Ny händelse

[ctx: shortcut window]
en: Next view
sv: Nästa vy

[ctx: shortcut window]
en: Previous view
sv: Föregående vy

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show today
sv: Visa i dag

[ctx: shortcut window]
en: View
sv: Vy

[ctx: shortcut window]
en: Week view
sv: Veckovy

en: to %1$s %2$s
sv: till %2$s %1$s

en: to Today
sv: till i dag

en: to Tomorrow
sv: till i morgon

en: to Yesterday
sv: till i går

en: to next Friday
sv: till nästa fredag

en: to next Monday
sv: till nästa måndag

en: to next Saturday
sv: till nästa lördag

en: to next Sunday
sv: till nästa söndag

en: to next Thursday
sv: till nästa torsdag

en: to next Tuesday
sv: till nästa tisdag

en: to next Wednesday
sv: till nästa onsdag

[ctx: tooltip]
en: Add a new event
sv: Lägg till en ny händelse

[ctx: tooltip]
en: Search for events
sv: Sök efter händelser

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing remote calendars…
sv: Synkroniserar fjärrkalendrar…

en: week %d
sv: vecka %d
