gnome-disk-utility - en to sv translation catalogue (714 entries)

en: %2.1f%% (%s) of the data on the device “%s” was unreadable and replaced with zeroes in the created disk image file. This typically happens if the medium is scratched or if there is physical damage to the drive
sv: %2.1f%% (%s) av informationen på enheten ”%s” var oläsbar och ersattes med nollor i den skapade diskavbildsfilen. Detta händer typiskt om mediet är repigt eller om det finns en fysisk skada på enheten

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d milli-second | %d milli-seconds
sv[0]: %d millisekund
sv[1]: %d millisekunder

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d month | %d months
sv[0]: %d månad
sv[1]: %d månader

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d sector | %d sectors
sv[0]: %d sektor
sv[1]: %d sektorer

en: %d year | %d years
sv[0]: %d år
sv[1]: %d år

en: %s (Read-Only)
sv: %s (Skrivskyddad)

en: %s ago
sv: %s sedan

en: %s of %s — %s
sv: %s av %s — %s

en: %s unreadable (replaced with zeroes)
sv: %s oläsbar (ersatt med nollor)

en: %s when decompressed
sv: %s när uppackad

en: %s — %s free (%.1f%% full)
sv: %s — %s ledigt (%.1f%% fullt)

en: %u sample | %u samples
sv[0]: %u sampling
sv[1]: %u samplingar

en: (None)
sv: (Inga)

en: --format-device must be used together with --block-device
sv: --format-device måste användas tillsammans med --block-device

en: --format-device must not be used together with --restore-disk-image
sv: --format-device får inte användas tillsammans med --restore-disk-image

en: /etc/crypttab configuration data is malformed
sv: Konfigurationsdata i /etc/crypttab är felformaterat

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: <b>Tip</b>: If you are planning to recycle, sell or give away your old computer or disk, you should use a more thorough erase type to keep your private information from falling into the wrong hands
sv: <b>Tips</b>: Om du planerar att återvinna, sälja eller ge bort din gamla dator eller disk, borde du använda en mer noggrann form av radering för att förhindra att din privata information hamnar i fel händer

en: <b>WARNING</b>: The Secure Erase command may take a very long time to complete, can’t be canceled and may not work properly with some hardware. In the worst case, your drive may be rendered unusable or your system may crash or lock up. Before proceeding, please read the article about <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA Secure Erase</a> and make sure you understand the risks
sv: <b>VARNING</b>: Kommandot för säker radering kan ta väldigt lång tid att slutföra, kan inte avbrytas och är inte garanterat att fungera korrekt med en del hårdvara. I värsta fall kan din disk bli oanvändbar eller ditt system kan krascha eller hänga sig. Innan du fortsätter, läs artikeln om <a href='https://ata.wiki.kernel.org/index.php/ATA_Secure_Erase'>ATA säker radering</a> och säkerställ att du förstår riskerna

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan.  Vill du ersätta den?

en: A filesystem repair is not always possible and can cause data loss. Consider backing it up first in order to use forensic recovery tools that retrieve lost files. The operation may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
sv: En filsystemsreparation är inte alltid möjlig och kan leda till dataförlust. Överväg att säkerhetskopiera det för att använda återställningsverktyg som återställer förlorade filer. Denna operation kan ta lång tid, särskilt om partitionen innehåller mycket data.

en: A flag used by the Platform bootloader to determine where the OS should be loaded from. Sometimes the partition with this flag set is referred to as the <i>active</i> partition
sv: En flagga används av plattformens starthanterare för att fastställa var operativsystemet ska läsas in från. Den partition som ställs in med denna flagga kan ibland refereras till som den <i>aktiva</i> partitionen

en: AAM Level
sv: AAM-nivå

en: APM Level
sv: APM-nivå

en: ATA Enhanced Secure Erase
sv: ATA förbättrad säker radering

en: ATA Secure Erase
sv: ATA säker radering

en: Access Time
sv: Åtkomsttid

en: Activate selected swap partition
sv: Aktivera vald växlingspartition

en: Additional partition options
sv: Ytterligare partitionsalternativ

en: Aggressive spin-down may wear out the drive faster than anticipated. Please check the “Start/Stop Count” SMART attribute from time to time
sv: Aggressiv nedstängning kan nöta ut disken snabbare än förväntat. Kontrollera SMART-attributet ”Start/Stop Count” lite nu och då

en: Airflow Temperature
sv: Airflow-temperatur

en: Airflow temperature of the drive
sv: Airflow-temperatur för enheten

en: All Files
sv: Alla filer

en: All data on the disk will be lost but may still be recoverable by data recovery services
sv: Alla data på disken kommer att förloras men kan fortfarande vara återskapningsbara av tjänster för att återskapa data

en: All data on the disk will be overwritten and will likely not be recoverable by data recovery services
sv: Alla data på disken kommer att skrivas över och kommer troligen inte att vara återskapningsbara av tjänster för att återskapa data

en: All data on the partition will be lost
sv: Alla data på partitionen kommer att gå förlorade

en: All existing data will be lost
sv: Alla befintliga data kommer att gå förlorade

en: Allocating Disk Image
sv: Allokerar diskavbild

en: Allow writing to the image
sv: Tillåt skrivning till avbilden

en: Amount of high current used to spin up the drive
sv: Mängd av hög ström som används för att starta upp enheten

en: Amplitude of heads trembling (GMR-head) in running mode
sv: Amplitud för huvuden som skakar (GMR-head) i körande läge

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: An error occurred when trying to put the drive into standby mode
sv: Ett fel uppstod vid försök att försätta disken i standby-läge

en: An error occurred when trying to toggle whether SMART is enabled
sv: Ett fel inträffade vid försök att slå av/på huruvida SMART är aktiverat

en: An error occurred when trying to wake up the drive from standby mode
sv: Ett fel uppstod vid försök att väcka upp disken från standby-läge

en: Application Menu
sv: Programmeny

en: Apply Advanced Power Management Settings
sv: Tillämpa avancerade energisparinställningar (APM)

en: Apply Automatic Acoustic Management Settings
sv: Tillämpa inställningar för automatisk ljudhantering (AAM)

en: Apply Standby Timeout Settings
sv: Tillämpa tidsgränsinställningar för standby

en: Apply Write Cache Settings
sv: Tillämpa inställningar för skrivcache

en: Approximately %s
sv: Ungefär %s

en: Are you sure you want to delete the partition?
sv: Är du säker på att du vill ta bort partitionen?

en: Are you sure you want to format the disk?
sv: Är du säker på att du vill formatera disken?

en: Are you sure you want to power off the drives?
sv: Är du säker på att du vill stänga av diskarna?

en: Are you sure you want to write the disk image to the device?
sv: Är du säker på att du vill skriva diskavbilden till enheten?

en: Assessment
sv: Tillstånd

en: At least %s
sv: Åtminstone %s

en: Attach and mount one or more disk image files.
sv: Anslut och montera en eller flera diskavbildsfiler.

en: Attach new _Image…
sv: Anslut ny avb_ild…

en: Attribute
sv: Attribut

en: Auto-clear
sv: Autotöm

en: Average Access Time
sv: Genomsnittlig åtkomsttid

en: Average Read Rate
sv: Genomsnittlig läshastighet

en: Average Write Rate
sv: Genomsnittlig skrivhastighet

en: Average efficiency of operations while positioning
sv: Genomsnittlig effektivitet för åtgärder vid positionering

en: Average efficiency of the disk
sv: Genomsnittlig effektivitet för disken

en: Backing File
sv: Backfil

en: Benchmark
sv: Prestandatest

en: Benchmark Settings
sv: Inställningar för Prestandatest

en: Benchmarking involves measuring the transfer rate on various area of the device as well as measuring how long it takes to seek from one random area to another. Please back up important data before using the write benchmark.
sv: Prestandatester innefattar att mäta överföringshastigheten på olika delar av enheten såväl som att mäta hur lång tid det tar att söka från en slumpmässigt vald del till en annan. Säkerhetskopiera viktiga data innan prestandatestet för skrivning används.

en: Benchmarking the write-rate of a disk requires exclusive access to the disk (e.g. the disk or its partitions cannot be mounted or in use) and involves reading data and then writing it back. As a result, the contents of the disk is not changed.
    
    If not checked, the write-part of the benchmark will not be done but on the other hand exclusive access to the device is not needed (e.g. the disk or device can be in use).
sv: Prestandatest för skrivhastigheten för en disk kräver ensam åtkomst till disken (dvs. disken eller dess partitioner kan inte vara monterade eller användas) och innefattar att läsa data för att sedan skriva tillbaka det. Diskens innehåll förändras alltså inte av detta.
    
    Om inte kryssad kommer skrivdelen av prestandatestet inte att utföras, men å andra sidan krävs då inte ensam åtkomst till enheten (dvs. disken eller enheten kan användas samtidigt som testet utförs).

en: Block device is empty
sv: Blockenheten är tom

en: Btrfs — Copy-on-write Linux Filesystem, for snapshots
sv: Btrfs — Linux-filsystem som kopierar vid skrivning, för ögonblicksavbilder

en: C_hange
sv: Än_dra

en: C_heck Filesystem…
sv: K_ontrollera filsystem…

en: C_onfirm Passphrase
sv: B_ekräfta lösenfras

en: Calibration Retry Count
sv: Antal kalibreringsförsök

en: Cannot create a new partition. There are already four primary partitions.
sv: Kan inte skapa en ny partition. Det finns redan fyra primära partitioner.

en: Cannot open “%s” — maybe the volume isn’t mounted?
sv: Kan inte öppna ”%s” — kanske är inte volymen monterad?

en: Cannot restore image of size 0
sv: Kan inte återställa avbild med storlek 0

en: Change Filesystem Label
sv: Ändra filsystemsetikett

en: Change Pa_ssphrase…
sv: Byt lö_senfras…

en: Change Passphrase
sv: Byt lösenfras

en: Changes ownership of the filesystem to your user and group. The recursive mode does also change the ownership of all subdirectories and files, this can lead to destructive results when the filesystem contains a directory structure where ownership should belong to different users (e.g., a system backup or a filesystem that is accessed by multiple users).
sv: Ändrar ägare för filsystemet till din användare och grupp. Rekursivt läge ändrar också ägare för alla underkataloger och filer, detta kan leda till destruktiva resultat då filsystemet innehåller en katalogstruktur där ägarskap ska tillhöra olika användare (t.ex. en systemsäkerhetskopia eller ett filsystem som koms åt av flera användare).

en: Changing the passphrase for this device, will also update the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file
sv: Ändring av lösenfrasen för denna enhet kommer även att uppdatera lösenfrasen som refereras av filen <i>/etc/crypttab</i>

en: Check this box to see the passphrases entered above
sv: Kryssa i denna ruta för att se lösenfraserna som anges ovan

en: Click to force re-reading SMART data from the hard disk
sv: Klicka för att tvinga en omläsning av SMART-data från hårddisken

en: Click to start a SMART self-test
sv: Klicka för att påbörja ett SMART-självtest

en: Click to stop the SMART self-test currently in progress
sv: Klicka för att stoppa det pågående SMART-självtestet

en: Click to toggle whether SMART is enabled for the hard disk
sv: Klicka för att slå av/på huruvida SMART är aktiverat för hårddisken

en: Close
sv: Stäng

en: Closing now stops the running jobs and leads to a corrupt result.
sv: Att stänga nu stoppar körande jobb och leder till ett förvanskat resultat.

en: Compatible with all systems and devices
sv: Kompatibel med alla system och enheter

en: Compatible with modern systems and hard disks > 2TB
sv: Kompatibel med moderna system och hårddiskar > 2 TB

en: Confirm Check
sv: Bekräfta kontroll

en: Confirm Details
sv: Bekräfta detaljer

en: Confirm Repair
sv: Bekräfta reparation

en: Confirm Taking Ownership
sv: Bekräfta övertagande av ägarskap

en: Confirm passphrase entered above
sv: Bekräfta lösenfrasen ovan

en: Confirm the details of the current volume before proceeding.
sv: Bekräfta detaljerna för aktuell volym innan du fortsätter.

en: Connected to another seat
sv: Ansluten till ett annat säte

en: Contents
sv: Innehåll

en: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 The GNOME Project
sv: Copyright © 2008-2013 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2008-2013 David Zeuthen
    Copyright © 2009-2017 GNOME-projektet

en: Count of remapped sectors. When the hard drive finds a read/write/verification error, it marks the sector as “reallocated” and transfers data to a special reserved area (spare area)
sv: Antal omallokerade sektorer. När hårddisken hittar ett läs-/skriv-/verifieringsfel så markeras sektorn som ”reallocated” och överför data till ett speciellt reserverat område (reservområde)

en: Cre_ate
sv: Sk_apa

en: Create Disk Image
sv: Skapa diskavbild

en: Create Partition
sv: Skapar partition

en: Create partition in unallocated space
sv: Skapa partition i oallokerat utrymme

en: Creating Disk Image
sv: Skapar diskavbild

en: Curr_ent Passphrase
sv: A_ktuell lösenfras

en: Current Pending Sector Count
sv: Antal väntande sektorer

en: Current Size
sv: Aktuell storlek

en: Current internal temperature of the drive
sv: Aktuell intern temperatur för enheten

en: Custom Format
sv: Anpassat format

en: DISK IS LIKELY TO FAIL SOON
sv: DISKEN ÄR PÅ VÄG ATT GÅ SÖNDER SNART

en: Data Address Mark Errors
sv: Fel vid dataadressmarkering

en: Data stored in the volume will only be accessible with the correct password. Be careful not to forget it.
sv: Data som lagrats i volymen kommer endast vara åtkomlig med det korrekta lösenordet. Var försiktig så att du inte glömmer det.

en: Deactivate selected swap partition
sv: Inaktivera vald växlingspartition

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs
sv: Standardplats för Skapa/Återställ diskavbildsdialogerna

en: Default location for the Create/Restore disk image dialogs. If blank the ~/Documents folder is used.
sv: Standardplats för Skapa/Återställ diskavbildsdialogerna. Om tom kommer mappen ~/Dokument att användas.

en: Delete selected partition
sv: Ta bort vald partition

en: Destination
sv: Mål

en: Detach loop device after unmount action
sv: Koppla loss loop-enhet efter avmonteringsåtgärd

en: Detach this loop device
sv: Koppla loss denna loop-enhet

en: Device
sv: Enhet

en: Device is size 0
sv: Enheten är storlek 0

en: Disable Write Cache
sv: Inaktivera skrivcache

en: Disk Drives
sv: Diskenheter

en: Disk Image Mounter
sv: Monterare för diskavbilder

en: Disk Image Writer
sv: Skrivare för diskavbilder

en: Disk Image of %s (%s).img
sv: Diskavbild av %s (%s).img

en: Disk Images (*.img, *.img.xz, *.iso)
sv: Diskavbilder (*.img, *.img.xz, *.iso)

en: Disk Images (*.img, *.iso)
sv: Diskavbilder (*.img, *.iso)

en: Disk Shift
sv: Skivförskjutning

en: Disk image copying complete
sv: Kopiering av diskavbild slutförd

en: Disk image read error
sv: Läsfel för diskavbild

en: Disk is OK
sv: Disken är OK

en: Disk is OK, one attribute failed in the past | Disk is OK, %d attributes failed in the past
sv[0]: Disken är OK, men ett attribut har haft problem tidigare
sv[1]: Disken är OK, men %d attribut har haft problem tidigare

en: Disk is OK, one bad sector | Disk is OK, %d bad sectors
sv[0]: Disken är OK, en trasig sektor
sv[1]: Disken är OK, %d trasiga sektorer

en: Disk is OK, one failing attribute is failing | Disk is OK, %d attributes are failing
sv[0]: Disken är OK, men ett attribut har problem
sv[1]: Disken är OK, men %d attribut har problem

en: Disk management utility for GNOME
sv: Diskhanteringsverktyg för GNOME

en: Disk or Device
sv: Disk eller enhet

en: Disks
sv: Diskar

en: Disks provides an easy way to inspect, format, partition, and configure disks and block devices.
sv: Diskar erbjuder ett enkelt sätt att inspektera, formatera, partitionera samt konfigurera diskar och blockenheter.

en: Display _Name
sv: Visnings_namn

en: Don’t overwrite existing data
sv: Skriv inte över existerande data

en: Drive Options
sv: Alternativ för enhet

en: Drive S_ettings…
sv: Enhetsinstä_llningar…

en: Drive Settings
sv: Inställningar för enhet

en: Drive’s seek performance during offline operations
sv: Enhetens sökprestanda under frånkopplade åtgärder

en: Edit Encr_yption Options…
sv: Redigera kr_ypteringsinställningar…

en: Edit Partition
sv: Redigera partition

en: Edit _Filesystem…
sv: Redigera _filsystem…

en: Edit _Mount Options…
sv: Redigera _monteringsinställningar…

en: Eject this disk
sv: Mata ut denna disk

en: Empty
sv: Tom

en: Enable Write Cache
sv: Aktivera skrivcache

en: Enable _recursive mode
sv: Aktivera _rekursivt läge

en: Encryption Options
sv: Inställningar för kryptering

en: Endurance Remaining
sv: Återstående uthållighet

en: Enter Standby After
sv: Gå ner i standby efter

en: Enter current passphrase used to protect the data
sv: Ange aktuell lösenfras som används för att skydda data

en: Enter new passphrase used to protect the data
sv: Ange ny lösenfras som används för att skydda data

en: Enter passphrase to unlock
sv: Ange lösenfras för att låsa upp

en: Enter passphrase used to protect the data
sv: Ange lösenfrasen som används för att skydda data

en: Erase Multiple Disks
sv: Radera flera diskar

en: Erase _Type
sv: Raderings_typ

en: Error aborting SMART self-test
sv: Fel vid stopp av SMART-självtest

en: Error adding /etc/crypttab entry
sv: Fel vid tillägg av post i /etc/crypttab

en: Error adding new /etc/fstab entry
sv: Fel vid tillägg av ny post i /etc/fstab

en: Error allocating space for disk image file:
sv: Fel vid allokering av utrymme för diskavbildsfil:

en: Error attaching disk image
sv: Fel vid anslutning av diskavbilden

en: Error attaching disk image: %s (%s, %d)
sv: Fel vid anslutning av diskavbilden: %s (%s, %d)

en: Error canceling job
sv: Fel när jobb avbröts

en: Error changing passphrase
sv: Fel vid ändring av lösenfrasen

en: Error connecting to udisks daemon: %s (%s, %d)
sv: Fel vid anslutning till udisks demon: %s (%s, %d)

en: Error creating disk image
sv: Fel vid skapande av diskavbild

en: Error creating partition
sv: Fel vid skapande av partition

en: Error deleting loop device
sv: Fel vid borttagning av loop-enheten

en: Error deleting partition
sv: Fel vid borttagning av partition

en: Error determining size of device:
sv: Fel vid fastställande av storlek för enhet:

en: Error determining size of file
sv: Fel vid fastställande av storlek på filen

en: Error disabling autoclear for loop device
sv: Fel vid inaktivering av autoclear för loop-enheten

en: Error ejecting media
sv: Fel vid utmatning av media

en: Error formatting disk
sv: Fel vid formatering av disken

en: Error formatting volume
sv: Fel vid formatering av volymen

en: Error locking device
sv: Fel vid låsning av enheten

en: Error looking up block device for %s
sv: Fel vid uppslagning av blockenhet för %s

en: Error mounting filesystem
sv: Fel vid montering av filsystemet

en: Error mounting filesystem to calculate minimum size
sv: Fel vid montering av filsystem för att beräkna minimal storlek

en: Error mounting the filesystem
sv: Fel vid montering av filsystemet

en: Error opening %s: %s
sv: Fel vid öppning av %s: %s

en: Error opening file for reading
sv: Fel vid öppning av fil för läsning

en: Error opening file for writing
sv: Fel vid öppning av fil för skrivning

en: Error opening “%s”: %m
sv: Fel vid öppning av ”%s”: %m

en: Error powering off drive
sv: Fel vid avstängning av disk

en: Error refreshing SMART data
sv: Fel vid uppdatering av SMART-data

en: Error removing /etc/crypttab entry
sv: Fel vid borttagning av post i /etc/crypttab

en: Error removing old /etc/fstab entry
sv: Fel vid borttagning av gammal post i /etc/fstab

en: Error repairing filesystem
sv: Fel vid reparation av filsystemet

en: Error repairing filesystem after resize
sv: Fel vid reparation av filsystemet efter storleksändring

en: Error resizing filesystem
sv: Fel vid storleksändring av filsystemet

en: Error resizing partition
sv: Fel vid storleksändring av partition

en: Error restoring disk image
sv: Fel vid återskapning av diskavbild

en: Error retrieving configuration data
sv: Fel vid hämtning av konfigurationsdata

en: Error setting autoclear flag
sv: Fel vid inställning av flaggan ”autoclear”

en: Error setting configuration
sv: Fel vid tillämpning av konfiguration

en: Error setting label
sv: Fel vid inställning av etiketten

en: Error setting partition flags
sv: Fel vid inställning av partitionsflaggor

en: Error setting partition name
sv: Fel vid inställning av partitionsnamn

en: Error setting partition type
sv: Fel vid inställning av partitionstyp

en: Error starting SMART self-test
sv: Fel vid start av SMART-självtest

en: Error starting swap
sv: Fel vid startandet av växlingsutrymmet

en: Error stopping swap
sv: Fel vid stoppandet av växlingsutrymmet

en: Error unlocking device
sv: Fel vid upplåsning av enhet

en: Error unmounting filesystem
sv: Fel vid avmontering av filsystemet

en: Error updating /etc/crypttab
sv: Fel vid uppdatering av /etc/crypttab

en: Error updating /etc/crypttab entry
sv: Fel vid uppdatering av post i /etc/crypttab

en: Error updating /etc/fstab entry
sv: Fel vid uppdatering av post i /etc/fstab

en: Error while checking filesystem
sv: Fel vid kontroll av filsystemet

en: Error while repairing filesystem
sv: Fel under reparation av filsystemet

en: Error while taking filesystem ownership
sv: Fel vid övertagande av ägarskap för filsystem

en: Error writing file
sv: Fel vid skrivning av fil

en: Extended Partition
sv: Utökad partition

en: Extended Partitions can contain Logical Partitions
sv: Utökade partitioner kan innehålla logiska partitioner

en: F2FS — Flash Storage Linux Filesystem
sv: F2FS — Linux-filsystem för flash-lagring

en: FAILING
sv: MISSLYCKADES

en: Failed in the past
sv: Problem tidigare

en: File does not appear to be XZ compressed
sv: Filen verkar inte vara XZ-komprimerad

en: Filesystem %s on %s could not be repaired.
sv: Filsystemet %s på %s kunde inte repareras.

en: Filesystem %s on %s has been repaired.
sv: Filsystemet %s på %s har reparerats.

en: Filesystem %s on %s is undamaged.
sv: Filsystemet %s på %s är oskadat.

en: Filesystem %s on %s needs repairing.
sv: Filsystemet %s på %s behöver repareras.

en: Filesystem _Type
sv: Filsystems_typ

en: Filesystem damaged
sv: Filsystemet är skadat

en: Filesystem intact
sv: Filsystemet är intakt

en: Fit to size
sv: Anpassa till storlek

en: Flags
sv: Flaggor

en: Flying Height
sv: Flyghöjd

en: For example: “Angela’s Files” or “Backup”.
sv: Till exempel: ”Angelikas filer” eller ”Säkerhetskopia”.

en: For use with _Windows (NTFS)
sv: För användning med _Windows (NTFS)

en: For use with all _systems and devices (FAT)
sv: För användning med alla _system och enheter (FAT)

en: Form_at
sv: Form_atera

en: Format Disk
sv: Formatera disk

en: Format Volume
sv: Formatera volym

en: Format _Disk…
sv: Formatera _disk…

en: Format _Partition…
sv: Formatera _partition…

en: Format selected device
sv: Formatera vald enhet

en: Free Space _Following
sv: Ledigt utrymme _efter

en: Frequency of errors while positioning
sv: Frekvens av fel vid positionering

en: Frequency of errors while reading from the disk
sv: Frekvens för fel vid läsning från disken

en: Frequency of errors while reading raw data from the disk. A non-zero value indicates a problem with either the disk surface or read/write heads
sv: Felfrekvens vid läsning av rådata från disken. Ett värde som är högre än noll indikerar ett problem med antingen diskens yta eller läs-/skrivhuvuden

en: Frequency of mistakes as a result of impact loads
sv: Felfrekvens som ett resultat av stödbelastning

en: G-sense Error Rate
sv: Felfrekvens för G-sense

en: GMR Head Amplitude
sv: GMR-huvudamplitud

en: General time for loading in a drive
sv: Allmän tid för inläsning i en enhet

en: Go back to main view
sv: Gå tillbaka till huvudvyn

en: Good Block Rate
sv: Frekvens av bra block

en: Hardware ECC Recovered
sv: Återskapade ECC (hårdvara)

en: Head Flying Hours
sv: Flygtid för huvud

en: Height of heads above the disk surface
sv: Höjd för huvuden ovanför skivans yta

en: Hide from _Firmware
sv: Dölj för _fast programvara

en: High Fly Writes
sv: Skrivförsök utanför flygområdet

en: I_dentify As
sv: I_dentifiera som

en: Icon Na_me
sv: Ikonna_mn

en: If checked, additional authorization is required to mount the device [x-udisks-auth]
sv: Om kryssad kommer ytterligare auktorisering att krävas för att montera enheten [x-udisks-auth]

en: If checked, additional authorization is required to unlock the device [x-udisks-auth]
sv: Om kryssad kommer ytterligare auktorisering krävas för att låsa upp enheten [x-udisks-auth]

en: If checked, the device is always shown in the user interface no matter what its directory is [x-gvfs-show]
sv: Om kryssad kommer enheten alltid att visas i användargränssnittet oavsett vad dess katalog är [x-gvfs-show]

en: If checked, the device will be mounted at system startup [!noauto]
sv: Om kryssad kommer enheten att monteras vid systemets uppstart [!noauto]

en: If checked, the device will be unlocked at system startup [!noauto]
sv: Om kryssad kommer enheten att vara upplåst vid systemets uppstart [!noauto]

en: If checked, the loop device will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying file to be modified
sv: Om kryssad kommer loop-enheten att vara skrivskyddad. Detta är användbart om du inte vill att den underliggande filen ska ändras

en: If checked, the mount will be read-only. This is useful if you don’t want the underlying disk image to be modified
sv: Om kryssad kommer monteringen att vara skrivskyddad. Detta är användbart om du inte vill att den underliggande diskavbilden ska ändras

en: If set, the VeraCrypt PIM (Personal Iterations Multiplier) numeric value to use for this volume.
sv: Om inställt är det Veracrypts numeriska PIM-värde (Personal Iterations Multiplier) att använda för denna volym.

en: If set, the name of the icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-icon=]
sv: Om inställd kommer namnet för ikonen att användas för enheten i användargränssnittet [x-gvfs-icon=]

en: If set, the name of the symbolic icon to use in the device in the user interface [x-gvfs-symbolic-icon=]
sv: Om inställd kommer namnet för den symboliska ikonen att användas för enheten i användargränssnittet [x-gvfs-symbolic-icon=]

en: If set, the name to use for the device in the user interface [x-gvfs-name=]
sv: Om inställd kommer namnet att användas för enheten i användargränssnittet [x-gvfs-name=]

en: If specified
sv: Om angivet

en: Ignored, kept for compatibility
sv: Ignorerad, behålls för kompatibilitet

en: Image Size
sv: Storlek på avbild

en: Image _Size
sv: _Storlek på avbild

en: Image to Restore
sv: Avbild att återställa

en: In case that the default options do not fit your needs select one of the following filesystems. Be aware of the technical differences and do research about your use case.
sv: Ifall standardalternativen inte passar dina behov, välj ett av följande filsystem. Var uppmärksam på de tekniska skillnaderna och undersök ditt användningsfall.

en: Indicates that EFI firmware should ignore the content of the partition and not try to read from it
sv: Indikerar att den fasta EFI-programvaran ska ignorera partitionens innehåll och inte försöka läsa det

en: Instead of unlocking this volume, attempt to unlock a secondary volume hidden inside.
sv: Istället för att låsa upp denna volym, försök att låsa upp en sekundär volym dold inuti.

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Invalid PIM
sv: Ogiltig PIM

en: Invalid compressed data
sv: Ogiltiga komprimerade data

en: Job
sv: Jobb

en: Last Benchmarked
sv: Senast prestandatestad

en: Linux Swap Partition
sv: Linux-växlingspartition

en: Load Friction
sv: Belastningsfriktion

en: Load on drive caused by friction in mechanical parts of the store
sv: Belastning på enheten som orsakats av friktion i mekaniska delar

en: Load-in Time
sv: Inläsningstid

en: Load/Unload Cycle Count
sv: Cykelantal för load/unload

en: Load/Unload Retry Count
sv: Antal load/unload-försök

en: Loaded Hours
sv: Timmar laddad

en: Loading on drive caused by numerous recurrences of operations, like reading, recording, positioning of heads, etc
sv: Belastning på enheten som orsakats av ett flertal förekomster av åtgärder, såsom läsning, skrivning, positionering av huvuden o.s.v.

en: Location
sv: Plats

en: Lock selected encrypted partition
sv: Lås vald krypterad partition

en: Loop device is empty
sv: Loop-enheten är tom

en: Loud (Fast)
sv: Högljudd (Snabb)

en: Manage Drives and Media
sv: Hantera enheter och media

en: Margin of a channel while reading data.
sv: Marginal för en kanal vid läsning av data.

en: Matches any device with the given label
sv: Matchar någon enhet med angiven etikett

en: Matches partition %u of any device connected at the given port or address
sv: Matchar partition %u på någon enhet ansluten på angiven port eller adress

en: Matches partition %u of the device with the given vital product data
sv: Matchar partition %u på enheten med angivna produktdata

en: Matches the device with the given UUID
sv: Matchar enheten med angiven UUID

en: Matches the given device
sv: Matchar angiven enhet

en: Matches the whole disk of any device connected at the given port or address
sv: Matchar hela disken på någon enhet ansluten på angiven port eller adress

en: Matches the whole disk of the device with the given vital product data
sv: Matchar hela disken på enheten med angivna produktdata

en: Minimal Size
sv: Minimal storlek

en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
sv: Blanda stora och små bokstäver samt försök använda en siffra eller två.

en: Model
sv: Modell

en: Mount Disk Images
sv: Montera diskavbilder

en: Mount Opt_ions
sv: Monteringsflag_gor

en: Mount Options
sv: Monteringsinställningar

en: Mount _Point
sv: Monterings_punkt

en: Mount at system _startup
sv: Montera vid systemets uppsta_rt

en: Mount selected partition
sv: Montera vald partition

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: N_ext
sv: Näs_ta

en: Name
sv: Namn

en: Need more input
sv: Behöver mer indata

en: Never
sv: Aldrig

en: New Disk Image
sv: Ny diskavbild

en: New _Passphrase
sv: _Ny lösenfras

en: No Device Selected
sv: Ingen enhet vald

en: No Filesystem
sv: Inget filsystem

en: No Media
sv: Inget media

en: No description for attribute %d
sv: Ingen beskrivning för attribut %d

en: No partitioning
sv: Ingen partitionering

en: None
sv: Inga

en: Normalized
sv: Normaliserad

en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt med minne

en: Number of CRC errors during UDMA mode
sv: Antal CRC-fel i UDMA-läge

en: Number of Data Address Mark (DAM) errors (or) vendor-specific
sv: Antal Data Address Mark-fel (DAM) (eller) tillverkarspecifika

en: Number of ECC errors
sv: Antal ECC-fel

en: Number of ECC on-the-fly errors
sv: Antal ECC on-the-fly-fel

en: Number of S_amples
sv: Antal s_amplingar

en: Number of Sampl_es
sv: Antal samp_lingar

en: Number of Thermal Asperity Rate errors
sv: Antal fel (Thermal Asperity Rate) som resultat av hög temperatur

en: Number of attempts to calibrate the device
sv: Antal försök att kalibrera enheten

en: Number of available reserved blocks as a percentage of the total number of reserved blocks
sv: Antal tillgängliga reserverade block som en procentandel av det totala antalet reserverade block

en: Number of buzz routines to spin up the drive
sv: Antal buzz-rutiner som används för att accelerera enheter

en: Number of cycles into landing zone position
sv: Antal cykler i landningszonsposition

en: Number of errors as a result of impact loads as detected by a shock sensor
sv: Antal fel som resultat av stötar som har mäts av en stötsensor

en: Number of errors corrected by software ECC
sv: Antal fel som korrigerats av ECC i programvaran

en: Number of errors that could not be recovered using hardware ECC
sv: Antal fel som inte kunde återställas med ECC i hårdvaran

en: Number of errors while reading from a disk
sv: Antal fel vid läsning från en disk

en: Number of errors while writing to disk (or) multi-zone error rate (or) flying-height
sv: Antal fel vid skrivning till disk (eller) frekvens av multi-zonsfel (eller) flyghöjd

en: Number of hours elapsed in the power-on state
sv: Antalet timmar som enheten har körts

en: Number of hours in general operational state
sv: Antal timmar i allmänt operationellt tillstånd

en: Number of off-track errors
sv: Antal off-track-fel

en: Number of physical erase cycles completed on the drive as a percentage of the maximum physical erase cycles the drive supports
sv: Antal fysiska raderingscykler som färdigställts på enheten som en procentandel av det maximala antalet fysiska raderingscykler som enheten har stöd för

en: Number of power-off or emergency retract cycles
sv: Antal tillbakadragningscykler som resultat av avstängning eller nödfall

en: Number of power-off retract events
sv: Antal tillbakadragningshändelser vid avstängning

en: Number of power-on events
sv: Antal strömpåslagningshändelser

en: Number of remapping operations. The raw value of this attribute shows the total number of (successful and unsuccessful) attempts to transfer data from reallocated sectors to a spare area
sv: Antal omallokeringsåtgärder. Råvärdet för detta attribut visar det totala antalet (lyckade och inte lyckade) försök att överföra data från omallokerade sektorer till ett reservområde

en: Number of retry attempts to spin up
sv: Antal försök att starta upp (spin up)

en: Number of samples. Bigger number produces a more accurate picture of access time patterns but takes more time.
sv: Antal samplingar. Högre antal ger en mer precis bild över mönster för åtkomsttider men tar längre tid.

en: Number of samples. Bigger number produces more smooth graphs but the benchmark will take more time.
sv: Antal samplingar. Högre antal ger mjukare grafer men prestandatesterna tar längre tid.

en: Number of sectors waiting to be remapped. If the sector waiting to be remapped is subsequently written or read successfully, this value is decreased and the sector is not remapped. Read errors on the sector will not remap the sector, it will only be remapped on a failed write attempt
sv: Antalet sektorer som väntar på att omallokeras. Om sektorn som väntar på att omallokeras samtidigt skrives eller läses utan problem så kommer detta värde att minskas och sektorn kommer inte att omallokeras. Läsfel på sektorn kommer inte att omallokera sektorn och den kommer endast att omallokeras vid felaktiga skrivförsök

en: Number of spindle start/stop cycles
sv: Antal start-/stoppcykler för spindeln

en: Number of times a recording head is flying outside its normal operating range
sv: Antal gånger ett skrivhuvud flyger utanför dess normala operationsområde

en: Number of uncorrectable ECC errors
sv: Antal ej korrigeringsbara ECC-fel

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Offline Seek Performance
sv: Prestanda för frånkopplad sökning

en: Old-Age
sv: Hög ålder

en: Online
sv: Ansluten

en: Only the passphrase referenced by the <i>/etc/crypttab</i> file will be changed. To change the on-disk passphrase, use <i>Change Passphrase…</i>
sv: Endast lösenfrasen som refereras av filen <i>/etc/crypttab</i> kommer att ändras. Använd <i>Byt lösenfras…</i> för att ändra lösenfrasen på disken

en: Opt_ions
sv: Alternat_iv

en: Options to use when unlocking the device
sv: Alternativ att använda vid upplåsning av enheten

en: Other Devices
sv: Övriga enheter

en: Overall Assessment
sv: Övergripande bedömning

en: Overwrite existing data with zeroes
sv: Skriv över befintliga data med nollor

en: Overwrites existing data, but takes longer.
sv: Skriver över befintliga data, men tar längre tid.

en: Partition Type
sv: Partitionstyp

en: Partition _Size
sv: Partitions_storlek

en: Partitioning
sv: Partitionering

en: Passphrase File
sv: Lösenfrasfil

en: Passphrase of the device or empty to request from user when setting up the device
sv: Lösenfrasen för enheten eller tom för att begära den från användaren vid konfiguration av enheten

[ctx: Password strength]
en: Fair
sv: Godkänt

[ctx: Password strength]
en: Good
sv: Bra

[ctx: Password strength]
en: Strong
sv: Starkt

[ctx: Password strength]
en: Weak
sv: Svagt

en: Perform Better
sv: Prestera bättre

en: Perform _write-benchmark
sv: Utför s_krivnings-prestandatest

en: Performance is increased by enabling write caching, but leaves the system susceptible to data loss in the event of a power failure
sv: Prestanda kan ökas genom att aktivera skrivcache, men gör systemet känsligare för dataförlust i händelse av ett strömavbrott

en: Power Cycle Count
sv: Antal strömcykler

en: Power off this disk
sv: Stäng av denna disk

en: Power-On Hours
sv: Körtimmar

en: Power-off Retract Count
sv: Antal tillbakadragningar

en: Powered On
sv: Påslagen

en: Pre-Fail
sv: Innan fel

en: Quantity efforts of the rotating moment of a drive
sv: Antal försök för att kompensera för hastighetsvariationer tvärs över skivan vid rotation

en: Quick
sv: Snabb

en: Quiet (Slow)
sv: Tyst (Långsam)

en: Read Channel Margin
sv: Marginal för läsningskanal

en: Read Error Rate
sv: Frekvens av läsfel

en: Read Error Retry Rate
sv: Försöksfrekvens vid läsfel

en: Reallocated Sector Count
sv: Omallokerat antal sektorer

en: Reallocation Count
sv: Antal omallokeringar

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Rep_air Filesystem…
sv: Rep_arera filsystem…

en: Repair failed
sv: Reparation misslyckades

en: Repair successful
sv: Reparation lyckades

en: Reported Uncorrectable Errors
sv: Rapporterade fel som inte kan korrigeras

en: Require additional authori_zation to mount
sv: Kräv ytterligare au_ktorisering för att montera

en: Require additional authori_zation to unlock
sv: Kräv ytterligare a_uktorisering för att låsa upp

en: Resi_ze…
sv: Ä_ndra storlek…

en: Resize Volume
sv: Ändra storlek på volym

en: Resizing a filesystem can lead to data loss. You are advised to backup your data before. The resize operation will take longer if a lot of data has to be moved. The minimal size is calculated according to the current content. Keep additional free space for the filesystem to work fast and reliably.
sv: Att ändra storlek på ett filsystem kan leda till dataförlust. Du rekommenderas att säkerhetskopiera dina data först. Storleksändringsoperationen kommer ta längre tid om en stor mängd data måste flyttas. Den minimala storleken beräknas utifrån aktuellt innehåll. Se till att det finns extra ledigt utrymme för att filsystemet ska kunna arbeta snabbt och pålitligt.

en: Resizing not ready
sv: Storleksändring är inte redo

en: Restore Disk Image
sv: Återställ diskavbild

en: Restore disk image
sv: Återställ diskavbild

en: Restoring Disk Image
sv: Återställer diskavbild

en: Retrieving DVD keys
sv: Hämtar DVD-nycklar

en: Run Out Cancel
sv: Antal ECC-fel

en: SELF-TEST FAILED
sv: SJÄLVTESTET MISSLYCKADES

en: SMART Data & Self-Tests
sv: SMART-data och självtester

en: SMART _Attributes
sv: SMART-_attribut

en: SMART is not enabled
sv: SMART är inte aktiverat

en: SMART is not supported
sv: SMART stöds inte

en: S_etting
sv: _Inställningar

en: S_tandby Now
sv: S_tandbyläge nu

en: S_ymbolic Icon Name
sv: Namn på s_ymbolisk ikon

en: Sample S_ize (MiB)
sv: Sampl_ingsstorlek (MiB)

en: Sample Size
sv: Samplingsstorlek

en: Save Power
sv: Spara energi

en: Save in _Folder
sv: Spara i _mapp

en: Seek Error Rate
sv: Frekvens av sökfel

en: Seek Timer Performance
sv: Prestanda för söktid

en: Select Disk Image to Attach
sv: Välj diskavbild att ansluta

en: Select Disk Image to Restore
sv: Välj diskavbild att återställa

en: Select Disk Image(s) to Mount
sv: Välj diskavbild(er) att montera

en: Select a Folder
sv: Välj en mapp

en: Select a Keyfile
sv: Välj en nyckelfil

en: Select a device to manage.
sv: Välj en enhet att hantera.

en: Select a keyfile to unlock this volume
sv: Välj en nyckelfil för att låsa upp denna volym

en: Select device
sv: Välj en enhet

en: Self-assessment
sv: Självbedömning

en: Self-test Result
sv: Resultat för självtest

en: Self-test in progress
sv: Självtest pågår

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Set Password
sv: Ställ in lösenord

en: Set options to unlock
sv: Ställ in alternativ för upplåsning

en: Set up _read-only loop device
sv: Ställ in sk_rivskyddad loop-enhet

en: Set up _read-only mount
sv: Ställ in sk_rivskyddad montering

en: Sh_ow Password
sv: V_isa lösenord

en: Shift of disk is possible as a result of strong shock loading in the store, as a result of falling (or) temperature
sv: Förskjutning av skivan är möjlig som ett resultat av stötar, till exempel på grund av ett fall i marken (eller) temperatur

en: Sho_w Passphrases
sv: V_isa lösenfraser

en: Sho_w in user interface
sv: Visa i a_nvändargränssnitt

en: Sho_w passphrase
sv: Vis_a lösenfras

en: Size
sv: Storlek

en: Slow
sv: Långsam

en: Soft ECC correction
sv: Soft ECC-korrigering

en: Soft Read Error Rate
sv: Felfrekvens för mjuk läsning

en: Soft read error rate
sv: Felfrekvens för mjuk läsning

en: Source
sv: Källa

en: Spin Buzz
sv: Buzz-rutiner vid acceleration

en: Spin High Current
sv: Hög uppstartsström

en: Spinup Retry Count
sv: Antal uppstartsförsök

en: Spinup Time
sv: Uppstartstid

en: Start/Stop Count
sv: Antal start/stopp

en: Stop running jobs?
sv: Stoppa körande jobb?

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage encryption options and passphrase for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/crypttab</b> file
sv: Inaktivera <i>Standardvärden för användarsession</i> för att hantera krypteringsflaggor och lösenfras för enheten. Inställningarna motsvarar en post i filen <b>/etc/crypttab</b>

en: Switch off <i>User Session Defaults</i> to manage mount point and mount options for the device. The options correspond to an entry in the <b>/etc/fstab</b> file
sv: Inaktivera <i>Standardvärden för användarsession</i> för att hantera monteringspunkt och monteringsflaggor för enheten. Inställningarna motsvarar en post i filen <b>/etc/fstab</b>

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature of the drive
sv: Temperatur för enheten

en: The <b>special device file</b> — use symlinks in the <b>/dev/disk</b> hierarchy to control the scope of the entry
sv: <b>Specialenhetsfil</b> — använd symboliska länkar i <b>/dev/disk</b>-hierarkin för att styra omfånget av denna post

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: The amount of data read during the lifetime of the disk
sv: Mängden data som lästs under diskens livslängd

en: The amount of data written during the lifetime of the disk
sv: Mängden data som skrivits under diskens livslängd

en: The check may take a long time, especially if the partition contains a lot of data.
sv: Kontrollen kan ta lång tid, särskilt om partitionen innehåller mycket data.

en: The difference to the previous partition size
sv: Skillnaden mot föregående partitionsstorlek

en: The directory to mount the device in
sv: Katalogen att montera enheten på

en: The disk image is %s bigger than the target device
sv: Diskavbilden är %s större än målenheten

en: The disk image is %s smaller than the target device
sv: Diskavbilden är %s mindre än målenheten

en: The encryption passphrase was retrieved from the keyring
sv: Lösenfras för krypteringen hämtades från nyckelringen

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen finns redan i ”%s”.  Ersätter du den kommer du att skriva över dess innehåll.

en: The filesystem type to use
sv: Filsystemstyp att använda

en: The free space following the partition
sv: Ledigt utrymme som kommer efter partitionen

en: The label matches the existing label
sv: Etiketten är densamma som befintlig etikett

en: The mount options stored in the <b>/etc/fstab</b> file
sv: Monteringsflaggorna som lagrats i filen <b>/etc/fstab</b>

en: The name to use for the filesystem. This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the /dev/disk/by-label directory.
sv: Namnet att använda för filsystemet. Detta är användbart om du vill referera till enheten via en symbolisk länk i katalogen /dev/disk/by-label.

en: The name to use for the unlocked device — the device is set up as the name prefixed with <b>/dev/mapper</b>/
sv: Namnet att använda för den upplåsta enheten — enheten är konfigurerad som namnet med prefixet <b>/dev/mapper</b>/

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample.
sv: Antal MiB (1048576 byte) att läsa/skriva för varje sampling.

en: The number of MiB (1048576 bytes) to read/write for each sample. Big sample sizes tend to produce more accurate benchmarks at the cost of the benchmark taking more time.
sv: Antal MiB (1048576 byte) att läsa/skriva för varje sampling. Stor samplingsstorlek tenderar att ge mer precisa prestandatester på bekostnad av att prestandatesterna tar längre tid.

en: The number of samples the benchmark will do for the access time test.
sv: Antalet samplingar som prestandatestet kommer utföra för åtkomsttidstestet.

en: The number of samples the benchmark will include for the read/write test.
sv: Antalet samplingar som prestandatestet kommer inkludera för läs/skrivtestet.

en: The partition name (up to 36 unicode characters). This is useful if you want to refer to the device via a symlink in the <b>/dev/disk/by-partlabel</b> directory
sv: Partitionsnamnet (upp till 36 unicode-tecken). Detta är användbart om du vill referera till enheten via en symbolisk länk i katalogen <b>/dev/disk/by-partlabel</b>

en: The partition type as a 8-bit unsigned integer
sv: Partitionstypen som en 8-bitars osignerat heltal

en: The partition type represented as a 32-bit <i>GUID</i>
sv: Partitionstypen representerad som en 32-bitars <i>GUID</i>

en: The passphrase matches the existing passphrase
sv: Lösenfrasen är densamma som befintlig lösenfras

en: The passphrases do not match
sv: Lösenfraserna stämmer inte överens

en: The passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: The size of the image to create
sv: Storleken på avbilden som ska skapas

en: The size of the partition to create
sv: Storleken för partitionen att skapa

en: The special device file — use symlinks in the /dev/disk hierarchy to control the scope of the entry
sv: Specialenhetsfilen — använd symboliska länkar i /dev/disk-hierarkin för att styra omfånget av denna post

en: The strength of the passphrase
sv: Styrkan för lösenfrasen

en: The system may not work correctly if this entry is modified or removed.
sv: Systemet kanske inte fungerar korrekt om denna post ändras eller tas bort.

en: The total number of uncorrectable errors when reading/writing a sector. A rise in the value of this attribute indicates defects of the disk surface and/or problems in the mechanical subsystem
sv: Det totala antalet fel som inte kan korrigeras vid läsning/skrivning av en sektor. En höjning av värdet för detta attribut indikerar skador på diskens yta och/eller problem i det mekaniska undersystemet

en: The utility %s is missing.
sv: Verktyget %s saknas.

en: Thermal Asperity Rate
sv: Fel som resultat av hög temperatur

en: This filesystem will be automatically unmounted prior to any changes.
sv: Detta filsystem kommer automatiskt att avmonteras innan några ändringar görs.

en: This is equivalent to Master Boot Record <i>bootable</i> flag. It is normally only used for GPT partitions on MBR systems
sv: Detta motsvarar flaggan <i>startbar</i> i Master Boot Record. Detta används oftast endast för GPT-partitioner på MBR-system

en: This is the last primary partition that can be created.
sv: Detta är den sista primära partitionen som kan skapas.

en: This operation will prepare the system for the following drives to be powered down and removed.
sv: Denna operation förbereder systemet för att följande diskar stängs ner och tas bort.

en: This volume might be a VeraCrypt volume as it contains random data.
sv: Denna volym kan vara en VeraCrypt-volym då den innehåller slumpmässiga data.

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Threshold exceeded
sv: Tröskelvärdet har överstigits

en: Threshold not exceeded
sv: Tröskelvärdet är inte överstiget

en: Throughput Performance
sv: Genomströmningsprestanda

en: Time needed to spin up the disk
sv: Tid som behövs för att starta upp disken (spin up)

en: Time while head is positioning
sv: Tid när huvud positioneras

en: To enable or disable the write test.
sv: Att aktivera eller inaktivera skrivtestet.

en: Torque Amplification Count
sv: Rotationskompensationstal

en: Total LBAs Read
sv: Totalt antal lästa LBA

en: Total LBAs Written
sv: Totalt antal skrivna LBA

en: Total number of load cycles
sv: Totalt antal inläsningscykler

en: Transfer Rate
sv: Överföringshastighet

en: Turn on to configure AAM at startup and when the disk is connected
sv: Slå på för att konfigurera AAM vid uppstart och när disken ansluts

en: Turn on to configure APM at startup and when the disk is connected
sv: Slå på för att konfigurera APM vid uppstart och när disken ansluts

en: Turn on to configure Standby Timeout at startup and when the disk is connected
sv: Slå på för att konfigurera tidsgräns för standby vid uppstart och när disken ansluts

en: Turn on to configure Write Cache setting at startup and when the disk is connected
sv: Slå på för att konfigurera inställningar för skrivcache vid uppstart och när disken ansluts

en: Type
sv: Typ

en: UDF — Universal Disk Format, for removable devices on many systems
sv: UDF — Universal Disk Format, för flyttbara enheter på många system

en: UDMA CRC Error Rate
sv: Frekvens av UDMA CRC-fel

en: Unallocated Space
sv: Oallokerat utrymme

en: Uncorrectable ECC Count
sv: Antal ECC som inte kan korrigeras

en: Uncorrectable Sector Count
sv: Antal sektorer som inte kan korrigeras

en: Unlock an encrypted Windows system partition or drive.
sv: Lås upp en krypterad Windows-systempartition eller Windows-enhet.

en: Unlock selected encrypted partition
sv: Lås upp vald krypterad partition

en: Unmount selected partition
sv: Avmontera vald partition

en: Unnamed (%s).img
sv: Namnlös (%s).img

en: Unrecoverable read errors while creating disk image
sv: Icke hanterbara läsfel vid skapande av diskavbild

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updates
sv: Uppdateras

en: Us_er Session Defaults
sv: Standardvärd_en för användarsession

en: Used
sv: Använt

en: Used to indicate that the partition and its contents are required for the OS/Platform to function. Special care should be taken to not delete or overwrite the contents
sv: Används för att indikera att partitionen och dess innehåll krävs för att operativsystemet/plattformen ska fungera. Extra försiktighet ska tas för att inte ta bort eller skriva över dess innehåll

en: Using Disks, you can view SMART data, manage devices, benchmark physical disks, and image USB sticks.
sv: Med Diskar kan du se SMART-data, hantera enheter, prestandatesta fysiska diskar och avbilds-USB-stickor.

en: Value
sv: Värde

en: Vendor Recommended
sv: Fabriksinställning

en: View, modify and configure disks and media
sv: Visa, ändra och konfigurera diskar och media

en: Volume
sv: Volym

en: Volume _Name
sv: Volym_namn

en: Volume type
sv: Volymtyp

en: Volumes Grid
sv: Volymnät

en: Waited too long for the filesystem
sv: Väntade för länge på filsystemet

en: Warning: all data on the volume will be lost
sv: Varning: alla data på volymen kommer att gå förlorade

en: Will be created
sv: Kommer att skapas

en: Will be deleted
sv: Kommer att tas bort

en: Windows _system
sv: Windows-_system

en: Worst
sv: Sämsta

en: Wr_ite Cache
sv: Skr_ivcache

en: Write Disk Images to Devices
sv: Skriv diskavbilder till enheter

en: Write Error Rate
sv: Frekvens av skrivfel

en: XFS — Linux Filesystem
sv: XFS — Linux-filsystem

en: _Abort Benchmark
sv: _Avbryt Prestandatest

en: _About Disks
sv: _Om Diskar

en: _Attach
sv: _Anslut

en: _Attach Disk Image… (.iso, .img)
sv: _Anslut diskavbild… (.iso, .img)

en: _Benchmark Disk…
sv: Prestan_datesta disk…

en: _Benchmark Partition…
sv: Prestan_datesta partition…

en: _Bootable
sv: S_tartbar

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Confirm
sv: _Bekräfta

en: _Conveyance
sv: _Transport

en: _Create Disk Image…
sv: S_kapa diskavbild…

en: _Create Partition Image…
sv: S_kapa partitionsavbild…

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Disk Image File
sv: Ta bort _diskavbildsfil

en: _Destination
sv: _Mål

en: _Difference
sv: S_killnad

en: _Edit Partition…
sv: R_edigera partition…

en: _Erase
sv: _Radera

en: _Erase…
sv: _Radera…

en: _Extended
sv: _Utökad

en: _Format
sv: _Formatera

en: _Format…
sv: _Formatera…

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hidden
sv: _Dold

en: _Image to Restore
sv: A_vbild att återställa

en: _Internal disk for use with Linux systems only (Ext4)
sv: _Intern disk endast för användning med Linux-system (Ext4)

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Keyfiles
sv: _Nyckelfiler

en: _Label
sv: _Etikett

en: _Mount
sv: _Montera

en: _Name
sv: _Namn

en: _New Disk Image…
sv: _Ny diskavbild…

en: _Other
sv: _Annat

en: _Partitioning
sv: _Partitionering

en: _Passphrase
sv: _Lösenfras

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Password protect volume (LUKS)
sv: _Lösenordsskydda volym (LUKS)

en: _Power Off
sv: _Stäng av

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Resize
sv: Änd_ra storlek

en: _Restore
sv: _Återställ

en: _Restore Disk Image…
sv: Åte_rställ diskavbild…

en: _Restore Partition Image…
sv: Åte_rställ partitionsavbild…

en: _SMART Data & Self-Tests…
sv: _SMART-data och självtester…

en: _Short
sv: _Kort

en: _Start Benchmarking…
sv: _Starta prestandatest…

en: _Start Benchmark…
sv: _Starta prestandatest…

en: _Start Creating…
sv: _Börja skapa…

en: _Start Restoring…
sv: _Börja återställa…

en: _Start Self-test
sv: _Påbörja självtest

en: _Stop Self-test
sv: _Stoppa självtest

en: _System Partition
sv: _Systempartition

en: _Take Ownership…
sv: Över_ta ägarskap…

en: _Type
sv: _Typ

en: _Unlock
sv: L_ås upp

en: _Unlock at system startup
sv: Lås _upp vid systemets uppstart

en: _Volumes
sv: _Volymer

en: _Wake-Up from Standby
sv: _Vakna upp från standbyläge

[ctx: aam-level]
en: 0 (Disabled)
sv: 0 (Inaktiverad)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down not permitted)
sv: %d (Nedstängning inte tillåten)

[ctx: apm-level]
en: %d (Spin-down permitted)
sv: %d (Nedstängning tillåten)

[ctx: apm-level]
en: 255 (Disabled)
sv: 255 (Inaktiverad)

[ctx: benchmark-access-time]
en: %.2f msec
sv: %.2f ms

[ctx: benchmark-updated]
en: %s (%s ago)
sv: %s (%s sedan)

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring access time (%2.1f%% complete)…
sv: Mäter åtkomsttid (%2.1f%% komplett)…

[ctx: benchmark-updated]
en: Measuring transfer rate (%2.1f%% complete)…
sv: Mäter överföringshastighet (%2.1f%% komplett)…

[ctx: benchmark-updated]
en: No benchmark data available
sv: Inga data för prestandatest tillgängliga

[ctx: benchmark-updated]
en: Opening Device…
sv: Öppnar enhet…

[ctx: benchmarking]
en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

[ctx: benchmarking]
en: Error getting page size: %m
sv: Fel vid fastställande av sidstorlek: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error getting size of device: %m
sv: Fel vid fastställande av storlek för enhet: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %lld bytes from offset %lld
sv: Fel vid förinläsning av %lld byte från position %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error pre-reading %s from offset %s
sv: Fel vid förinläsning av %s från position %s

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %lld bytes from offset %lld
sv: Fel vid läsning av %lld byte från position %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error reading %s from offset %s
sv: Fel vid läsning av %s från position %s

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld
sv: Fel vid sökning till position %lld

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %lld: %m
sv: Fel vid sökning till position %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Error seeking to offset %s
sv: Fel vid sökning till position %s

[ctx: benchmarking]
en: Error syncing (at offset %lld): %m
sv: Fel vid synkronisering (vid position %lld): %m

[ctx: benchmarking]
en: Error writing %lld bytes at offset %lld: %m
sv: Fel vid skrivning av %lld byte vid position %lld: %m

[ctx: benchmarking]
en: Expected to write %lld bytes, only wrote %lld: %m
sv: Förväntades skriva %lld byte, skrev endast %lld: %m

en: bytes
sv: byte

[ctx: confirmation-list-of-devices]
en: Affected Devices
sv: Berörda enheter

[ctx: create-inhibit-message]
en: Benchmarking device
sv: Prestandatestar enhet

[ctx: create-inhibit-message]
en: Copying device to disk image
sv: Kopierar enhet till diskavbild

en: disk;drive;volume;harddisk;hdd;disc;cdrom;dvd;partition;iso;image;backup;restore;benchmark;raid;luks;encryption;S.M.A.R.T.;smart;
sv: disk;enhet;volym;hårddisk;hdd;cdrom;dvd;partition;iso;avbild;backup;återskapa;benchmark;prestandatest;raid;luks;kryptering;S.M.A.R.T.;smart;

[ctx: duration]
en: Less than a minute
sv: Mindre än en minut

[ctx: duration-day-to-month]
en: %s and %s
sv: %s och %s

[ctx: duration-hour-to-day]
en: %s and %s
sv: %s och %s

[ctx: duration-minute-to-hour]
en: %s and %s
sv: %s och %s

[ctx: duration-months-to-year]
en: %s and %s
sv: %s och %s

[ctx: duration-year-to-inf]
en: %s, %s and %s
sv: %s, %s och %s

en: exFAT — Flash Storage Windows Filesystem, used on SDXC cards
sv: exFAT — Windows-filsystem för flash-lagring, används på SDXC-kort

en: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (built against %d.%d.%d)
sv: gnome-disk-utility %s
    UDisks %s (byggd mot %d.%d.%d)

[ctx: job-remaining]
en: %s remaining
sv: %s återstår

[ctx: job-remaining-with-rate]
en: %s remaining (%s/sec)
sv: %s återstår (%s/sek)

[ctx: notify-smart]
en: A hard disk is likely to fail soon.
sv: En hårddisk är troligen på väg att gå sönder snart.

[ctx: notify-smart]
en: Examine
sv: Undersök

[ctx: notify-smart]
en: Hard Disk Problems Detected
sv: Hårddiskproblem har upptäckts

[ctx: partition type]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: partitioning]
en: Unknown (%s)
sv: Okänd (%s)

[ctx: restore-inhibit-message]
en: Copying disk image to device
sv: Kopierar diskavbild till enhet

[ctx: shortcut window]
en: Attach an existing disk image
sv: Anslut en befintlig diskavbild

[ctx: shortcut window]
en: Create a new empty disk image
sv: Skapa en ny tom diskavbild

[ctx: shortcut window]
en: Disks
sv: Diskar

[ctx: shortcut window]
en: Drive
sv: Enhet

[ctx: shortcut window]
en: Drive settings
sv: Inställningar för enhet

[ctx: shortcut window]
en: Format the drive
sv: Formatera enheten

[ctx: shortcut window]
en: Format the selected volume
sv: Formatera den valda volymen

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Open the application menu
sv: Öppna programmenyn

[ctx: shortcut window]
en: Open the drive menu
sv: Öppna enhetsmenyn

[ctx: shortcut window]
en: Open the volume menu
sv: Öppna volymmenyn

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Restore an image to the disk
sv: Återställ en avbild till disken

[ctx: shortcut window]
en: SMART data
sv: SMART-data

[ctx: shortcut window]
en: Unselect current disk
sv: Avmarkera aktuell disk

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test completed successfully
sv: Senaste självtestet genomfördes utan problem

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test did not complete
sv: Senaste självtestet färdigställdes inte

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed
sv: Senaste självtestet misslyckades

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (electrical)
sv: Senaste självtestet misslyckades (elektriskt)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (handling)
sv: Senaste självtestet misslyckades (hantering)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (read)
sv: Senaste självtestet misslyckades (läsning)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test failed (servo)
sv: Senaste självtestet misslyckades (servo)

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was aborted
sv: Senaste självtestet avbröts

[ctx: smart-self-test-result]
en: Last self-test was interrupted
sv: Senaste självtestet avbröts

[ctx: smart-self-test-result]
en: Self-test in progress — %d%% remaining
sv: Självtest pågår — %d%% återstår

[ctx: smart-self-test-result]
en: Unknown (%s)
sv: Okänt (%s)

[ctx: standby-value]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: standby-value]
en: Reserved
sv: Reserverad

[ctx: standby-value]
en: Vendor-defined
sv: Tillverkardefinierad

[ctx: volume-content-crypto]
en: Locked
sv: Låst

[ctx: volume-content-crypto]
en: Unlocked
sv: Upplåst

[ctx: volume-content-fs]
en: Filesystem Root
sv: Filsystemsrot

[ctx: volume-content-fs]
en: Mounted at %s
sv: Monterad på %s

[ctx: volume-content-fs]
en: Not Mounted
sv: Inte monterad

[ctx: volume-content-swap]
en: Active
sv: Aktiv

[ctx: volume-content-swap]
en: Not Active
sv: Inte aktiv

[ctx: volume-contents-msdos-ext]
en: Extended Partition
sv: Utökad partition

[ctx: volume-grid]
en: Extended Partition
sv: Utökad partition

[ctx: volume-grid]
en: Filesystem
sv: Filsystem

[ctx: volume-grid]
en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

[ctx: volume-grid]
en: Swap
sv: Växlingsutrymme

en: ← Spindown
sv: ← Nedstängning
