gnome-settings-daemon - en to sv translation catalogue (537 entries)

en: %2$s. You have %1$u try left | %2$s. You have %1$u tries left
sv[0]: %2$s. Du har %1$u försök kvar
sv[1]: %2$s. Du har %1$u försök kvar

en: %i hour | %i hours
sv[0]: %i timme
sv[1]: %i timmar

en: %i minute | %i minutes
sv[0]: %i minut
sv[1]: %i minuter

en: %s Requires Authentication
sv: %s kräver autentisering

en: %s Stopped
sv: %s stoppat

en: %s of UPS backup power remaining
sv: %s av avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) återstår

en: A connected device is low on power
sv: En ansluten enhet har låg batterispänning

en: A connected device is low on power (%.0f%%)
sv: En ansluten enhet har låg batterispänning (%.0f%%)

en: A connected device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: En ansluten enhet har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: A connected device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: En ansluten enhet har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: A dictionary of XSETTINGS to override
sv: En ordbok över XSETTINGS att åsidosätta

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will be loaded, usually in addition to conditional and forcibly disabled ones.
sv: En lista över strängar som representerar GTK+-moduler som kommer att läsas in, oftast i tillägg till villkor och de som tvingats som inaktiverade.

en: A list of strings representing the GTK+ modules that will not be loaded, even if enabled by default in their configuration.
sv: En lista över strängar som representerar GTK+-moduler som inte ska läsas in, även om aktiverade som standard i deras konfiguration.

en: A list of strings representing the plugins that are allowed to be loaded (default: “all”). This is only evaluated on startup.
sv: En lista av strängar vilka representerar vilka insticksmoduler som tillåts läsas in (standard: ”all”). Detta utvärderas bara vid uppstart.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
sv: Accelerationsmultiplikator för musrörelse. Ett värde på -1 är systemets standard.

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Action Cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Airplane mode disabled
sv: Flygplansläge inaktiverat

en: Airplane mode enabled
sv: Flygplansläge aktiverat

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Application Stopped
sv: Program stoppat

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
sv: Ungefär %s av återstående avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)-kraft (%.0f%%)

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
sv: Ungefär %s av återstående avbrottsfri kraftförsörjning (UPS)-kraft (%.0f%%). Anslut din dator till en strömkälla för att undvika att förlora data.

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
sv: Ungefär %s återstår (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
sv: Batterispänning i ansluten dator är låg

en: Attached computer is low on power
sv: Ansluten dator har låg batterispänning

en: Attached computer is low on power (%.0f%%)
sv: Ansluten dator har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Attached computer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Ansluten dator har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Attached computer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Ansluten dator har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Audio device battery low
sv: Batterispänning i ljudenhet är låg

en: Audio device is low on power
sv: Ljudenhet har låg batterispänning

en: Audio device is low on power (%.0f%%)
sv: Ljudenhet har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Audio device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Ljudenhet har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Audio device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Ljudenhet har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Authentication is required to modify the OLED image for a Wacom tablet
sv: Autentisering krävs för att ändra tänd LED-lampa för en Wacom-platta

en: Authentication is required to modify the laptop brightness
sv: Autentisering krävs för att ändra ljusstyrka för bärbara datorer

en: Authentication is required to modify the lit LED for a Wacom tablet
sv: Autentisering krävs för att ändra tänd LED-lampa för en Wacom-platta

en: Automatic hibernation
sv: Automatiskt viloläge

en: Automatic logout
sv: Automatisk utloggning

en: Automatic suspend
sv: Automatiskt vänteläge

en: Automatically enable the "power-saver" profile using power-profiles-daemon if the battery is low.
sv: Aktivera automatiskt profilen ”Strömsparare” med power-profiles-daemon om batterinivån är låg.

en: Battery critically low
sv: Batterispänningen är kritiskt lågt

en: Battery is critically low
sv: Batteriet har kritiskt låg nivå

en: Battery is low
sv: Batterikapaciteten är låg

en: Battery low
sv: Batterispänningen är låg

en: Binding
sv: Bindning

en: Binding for power button.
sv: Bindning för strömknapp.

en: Binding for the custom binding
sv: Bindning för den anpassade bindningen

en: Binding for the magnifier to zoom in
sv: Bindning för att förstoraren ska zooma in

en: Binding for the magnifier to zoom out
sv: Bindning för att förstoraren ska zooma ut

en: Binding to cycle the screen brightness.
sv: Bindning för att stegvis ändra skärmens ljusstyrka.

en: Binding to decrease the keyboard brightness.
sv: Bindning för att minska tangentbordets belysning.

en: Binding to decrease the screen brightness.
sv: Bindning för att minska skärmens ljusstyrka.

en: Binding to decrease the text size
sv: Bindning för att minska textstorleken

en: Binding to eject an optical disc.
sv: Bindning för att mata ut en optisk skiva.

en: Binding to hibernate the machine.
sv: Bindning för att försätta maskinen i viloläge.

en: Binding to increase the keyboard brightness.
sv: Bindning för att öka tangentbordets belysning.

en: Binding to increase the screen brightness.
sv: Bindning för att öka skärmens ljusstyrka.

en: Binding to increase the text size
sv: Bindning för att öka textstorleken

en: Binding to launch GNOME Settings.
sv: Bindning för att öppna GNOME Inställningar.

en: Binding to launch the calculator.
sv: Bindning för att starta miniräknaren.

en: Binding to launch the email client.
sv: Bindning för att starta e-postklienten.

en: Binding to launch the help browser.
sv: Bindning för att starta hjälpvisaren.

en: Binding to launch the media player.
sv: Bindning för att starta mediaspelaren.

en: Binding to launch the search tool.
sv: Bindning för att starta sökverktyget.

en: Binding to launch the web browser.
sv: Bindning för att starta webbläsaren.

en: Binding to lock the screen.
sv: Bindning för att låsa skärmen.

en: Binding to log out.
sv: Bindning för att logga ut.

en: Binding to lower the volume with higher precision.
sv: Bindning för att sänka volymen med högre precision.

en: Binding to lower the volume without emitting a sound effect.
sv: Bindning för att sänka volymen utan att utstöta en ljudeffekt.

en: Binding to lower the volume.
sv: Bindning för att sänka volymen.

en: Binding to mute/unmute the microphone.
sv: Bindning för att tysta/aktivera mikrofonen.

en: Binding to mute/unmute the volume without emitting a sound effect.
sv: Bindning för att tysta/aktivera ljudet utan att utstöta en ljudeffekt.

en: Binding to mute/unmute the volume.
sv: Bindning för att tysta/aktivera ljudet.

en: Binding to open the Home folder.
sv: Bindning för att öppna hemmappen.

en: Binding to pause playback.
sv: Bindning för att göra paus i uppspelningen.

en: Binding to raise the volume with higher precision.
sv: Bindning för att höja volymen med högre precision.

en: Binding to raise the volume without emitting a sound effect.
sv: Bindning för att höja volymen utan att utstöta en ljudeffekt.

en: Binding to raise the volume.
sv: Bindning för att höja volymen.

en: Binding to show current battery status.
sv: Bindning för att visa aktuell batteristatus.

en: Binding to show the on-screen keyboard
sv: Bindning för att visa skärmtangentbordet

en: Binding to show the screen magnifier
sv: Bindning för att visa skärmförstoraren

en: Binding to skip backward in current track.
sv: Bindning för att hoppa bakåt i aktuellt spår.

en: Binding to skip forward in current track.
sv: Bindning för att hoppa framåt i aktuellt spår.

en: Binding to skip to next track.
sv: Bindning för att hoppa till nästa spår.

en: Binding to skip to previous track.
sv: Bindning för att hoppa till föregående spår.

en: Binding to start playback (or toggle play/pause).
sv: Bindning för att starta uppspelningen (eller växla spela/pausa).

en: Binding to start the screen reader
sv: Bindning för att starta skärmläsaren

en: Binding to stop playback.
sv: Bindning för att stoppa uppspelningen.

en: Binding to suspend the machine.
sv: Bindning för att försätta maskinen i vänteläge.

en: Binding to switch the touchpad off.
sv: Bindning för att slå av styrplattan.

en: Binding to switch the touchpad on.
sv: Bindning för att slå på styrplattan.

en: Binding to toggle airplane mode.
sv: Bindning för att växla flygplansläge.

en: Binding to toggle automatic screen orientation.
sv: Bindning för att växla automatisk skärmorientering.

en: Binding to toggle bluetooth airplane mode.
sv: Bindning för att växla flygplansläge för bluetooth.

en: Binding to toggle random playback mode in media player.
sv: Bindning för att växla slumpmässigt uppspelningsläge i mediaspelare.

en: Binding to toggle repeat mode in media player.
sv: Bindning för att växla upprepningsläge för uppspelning i mediaspelare.

en: Binding to toggle the interface contrast
sv: Bindning för att växla gränssnittets kontrast

en: Binding to toggle the keyboard brightness.
sv: Bindning för att växla tangentbordets belysning.

en: Binding to toggle the touchpad on/off.
sv: Bindning för att slå på/av styrplattan.

en: Bluetooth RF kill
sv: RF kill för Bluetooth

en: Bluetooth device battery low
sv: Batterispänning i Bluetooth-enhet är låg

en: Bluetooth device is low on power
sv: Bluetooth-enhet har låg batterispänning

en: Bluetooth device is low on power (%.0f%%)
sv: Bluetooth-enhet har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Bluetooth device is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Bluetooth-enhet har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Bluetooth device is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Bluetooth-enhet har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Bluetooth disabled
sv: Bluetooth inaktiverat

en: Bluetooth enabled
sv: Bluetooth aktiverat

en: Button label for OLED display.
sv: Knappetikett för OLED-skärm.

en: Calculate the sunrise and sunset times automatically, from the current location.
sv: Beräkna tider för soluppgång och solnedgång automatiskt från aktuell plats.

en: Camera battery low
sv: Batterispänning i kamera är låg

en: Camera is low on power
sv: Kamera har låg batterispänning

en: Camera is low on power (%.0f%%)
sv: Kamera har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Camera is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Kamera har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Camera is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Kamera har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cell phone battery low
sv: Batterispänning i mobiltelefon är låg

en: Cell phone is low on power
sv: Mobiltelefon har låg batterispänning

en: Cell phone is low on power (%.0f%%)
sv: Mobiltelefon har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Cell phone is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mobiltelefon har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Cell phone is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mobiltelefon har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Color
sv: Färg

en: Color calibration device added
sv: Enhet för färgkalibrering lades till

en: Color calibration device removed
sv: Enhet för färgkalibrering togs bort

en: Command
sv: Kommando

en: Command to run when the binding is invoked
sv: Kommando att köras när bindningen anropas

en: Configuring new printer
sv: Konfigurerar ny skrivare

en: Connected device battery is low
sv: Batterispänning i ansluten enhet är låg

en: Cover open
sv: Luckan är öppen

en: Credentials required in order to print
sv: Autentiseringsuppgifter krävs för att skriva ut

en: Custom keybindings
sv: Anpassade tangentbindningar

en: Date & Time Settings
sv: Datum- & tidsinställningar

en: Decrease text size
sv: Minska textstorleken

en: Delay between repeats in milliseconds.
sv: Fördröjning mellan upprepningar i millisekunder.

en: Device memory is nearly full. %s was using a lot of memory and was forced to stop.
sv: Enhetsminnet är nästan fullt. %s använde mycket minne och tvingades avsluta.

en: Device memory is nearly full. An Application that was using a lot of memory and was forced to stop.
sv: Enhetsminnet är nästan fullt. Ett program använde mycket minne och tvingades avsluta.

en: Device memory is nearly full. Virtual Terminal processes were using a lot of memory and were forced to stop.
sv: Enhetsminnet är nästan fullt. Virtuella terminalprocesser använde mycket minne och tvingades avsluta.

en: Dim the screen after a period of inactivity
sv: Dämpa skärmen efter en period av inaktivitet

en: Disable touchpad while typing
sv: Inaktivera styrplatta under skrivning

en: Disk Space
sv: Diskutrymme

en: Distance before a drag is started.
sv: Avstånd innan en dragning påbörjas.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
sv: Avstånd i bildpunkter som markören måste röra sig innan accelererad musrörelse aktiveras. Ett värde på -1 är systemets standard.

en: Door open
sv: Dörren är öppen

en: Double click time
sv: Tid för dubbelklick

en: Drag threshold
sv: Tröskelvärde för dragning

en: Either one of your existing devices has been reconnected or a new one has been plugged in. If you did not do it, check your system for any suspicious device.
sv: Antingen har en av dina befintliga enheter anslutits på nytt, eller så har en ny pluggats in. Undersök ditt system efter misstänkta enheter om det inte var du som gjorde det.

en: Eject
sv: Mata ut

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Enable horizontal scrolling
sv: Aktivera horisontell rullning

en: Enable mouse clicks with touchpad
sv: Aktivera musklick med styrplatta

en: Enable power-saver profile when battery is low
sv: Aktivera strömspararprofil när batterinivån är låg

en: Enable the ALS sensor
sv: Aktivera ALS-sensorn

en: Enable this to move the cursor when the user touches the tablet.
sv: Aktivera denna för att flytta pekaren när användaren rör ritplattan.

en: Enable this to restrict the Wacom tablet area to match the aspect ratio of the output.
sv: Aktivera denna för att begränsa Wacom-plattans area till att matcha utmatningens bildförhållande.

en: Enable this to set the tablet to absolute mode.
sv: Aktivera denna för att ställa in ritplattan till absolut läge.

en: Enable touchpad
sv: Aktivera styrplatta

en: Enables middle mouse button emulation through simultaneous left and right button click.
sv: Aktiverar emulering av musens mittenknapp genom samtidigt klick på vänster- och högerknapp.

en: Enter PIN to unlock your SIM card
sv: Ange PIN för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Enter PUK to unlock your SIM card
sv: Ange PUK för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Enter a New PIN to unlock your SIM card
sv: Ange en ny PIN-kod för att låsa upp ditt SIM-kort

en: Examine
sv: Undersök

en: File name of the bell sound to be played.
sv: Filnamnet för signalljudet som ska spelas upp.

en: Free percentage notify threshold
sv: Tröskelvärde för avisering om ledigt utrymme (procent)

en: Free space notify threshold
sv: Tröskelvärde för avisering om ledigt utrymme

en: GNOME Settings Daemon Color Plugin
sv: GNOME-inställningsdemon färginsticksmodul

en: Game controller battery low
sv: Batterispänning i handkontroll är låg

en: Game controller is low on power
sv: Handkontroll har låg batterispänning

en: Game controller is low on power (%.0f%%)
sv: Handkontroll har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Game controller is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Handkontroll har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Game controller is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Handkontroll har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Hardware Airplane Mode
sv: Flygplansläge i hårdvaran

en: Headphones are low on power
sv: Hörlurar har låg batterispänning

en: Headphones are low on power (%.0f%%)
sv: Hörlurar har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Headphones are very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Hörlurar har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Headphones are very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Hörlurar har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Headphones battery low
sv: Batterispänning i hörlurar är låg

en: Headset battery low
sv: Batterispänning i headset är låg

en: Headset is low on power
sv: Headset har låg batterispänning

en: Headset is low on power (%.0f%%)
sv: Headset har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Headset is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Headset har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Headset is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Headset har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Hibernate button
sv: Vilolägesknapp

en: Hibernating soon unless plugged in.
sv: Försätts inom kort i viloläge om ej ansluten till extern ström.

en: Hinting
sv: Hintning

en: Home folder
sv: Hemmapp

en: If the ambient light sensor functionality is enabled.
sv: Om funktionen för omgivningsljussensor (ALS) är aktiverad.

en: If the night light mode is enabled
sv: Om nattljusläge är aktiverat

en: If the screen should be dimmed to save power when the computer is idle.
sv: Om skärmen ska dämpas när datorn är overksam för att spara ström.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Increase text size
sv: Öka textstorleken

en: Initial Key Repeat Delay
sv: Fördröjning innan inledande tangentupprepning

en: Initial key repeat delay in milliseconds.
sv: Fördröjning innan inledande tangentupprepning i millisekunder.

en: Key Repeat Interval
sv: Tangentupprepningsintervall

en: Key combination for the custom action
sv: Tangentkombination för anpassad åtgärd

en: Key combinations for a touchring or touchstrip custom action
sv: Tangentkombinationer för en anpassad touchring- eller touchstrip-åtgärd

en: Keyboard Bell Custom Filename
sv: Anpassat filnamn för tangentbordssignal

en: Keyboard battery low
sv: Batterispänning i tangentbord är låg

en: Keyboard brightness down
sv: Sänk tangentbordsbelysning

en: Keyboard brightness toggle
sv: Växla tangentbordsbelysning

en: Keyboard brightness up
sv: Öka tangentbordsbelysning

en: Label will be rendered to OLED display belonging to the button
sv: Etikett kommer att renderas till OLED-skärm tillhörande denna knapp

en: Launch calculator
sv: Starta miniräknare

en: Launch email client
sv: Starta e-postklient

en: Launch help browser
sv: Starta hjälpvisare

en: Launch media player
sv: Starta mediaspelare

en: Launch settings
sv: Uppstartsinställningar

en: Launch web browser
sv: Starta webbläsare

en: Length of a double click in milliseconds.
sv: Längd för ett dubbelklick i millisekunder.

en: Lid has been closed
sv: Locket har stängts

en: Lid has been opened
sv: Locket har öppnats

en: List of custom keybindings
sv: Lista över anpassade tangentbindningar

en: List of explicitly disabled GTK+ modules
sv: Lista över uttryckligen inaktiverade GTK+-moduler

en: List of explicitly enabled GTK+ modules
sv: Lista över uttryckligen aktiverade GTK+-moduler

en: List of plugins that are allowed to be loaded
sv: Lista över tillåtna laddningsbara insticksmoduler

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Log out
sv: Logga ut

en: Low Disk Space
sv: Lågt diskutrymme

en: Low Disk Space on “%s”
sv: Lågt diskutrymme på ”%s”

en: Magnifier zoom in
sv: Förstorare zooma in

en: Magnifier zoom out
sv: Förstorare zooma ut

en: Marker supply low
sv: Nästan slut på en färg

en: Media player battery low
sv: Batterispänning i mediaspelare är låg

en: Media player is low on power
sv: Mediaspelare har låg batterispänning

en: Media player is low on power (%.0f%%)
sv: Mediaspelare har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Media player is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mediaspelare har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Media player is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Mediaspelare har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Microphone mute/unmute
sv: Tysta/aktivera mikrofon

en: Middle button emulation
sv: Emulering av mittenknapp

en: Minimum notify period for repeated warnings
sv: Minsta aviseringsperioden för upprepade varningar

en: Missing printer driver
sv: Saknar skrivardrivrutin

en: Modify the OLED image for a Wacom tablet
sv: Ändra OLED-bilden för en Wacom-platta

en: Modify the laptop brightness
sv: Ändra ljusstyrkan på bärbar dator

en: Modify the lit LED for a Wacom tablet
sv: Ändra tänd LED-lampa för en Wacom-platta

en: Motion Threshold
sv: Tröskelvärde för rörelse

en: Mount paths to ignore
sv: Monteringssökvägar att ignorera

en: Mouse battery low
sv: Batterispänning i mus är låg

en: Mouse button orientation
sv: Musknappsplacering

en: Mouse wheel emulation button. 0 to disable the feature.
sv: Knapp för mushjulsemulering. 0 för att inaktivera funktionen.

en: Name
sv: Namn

en: Name of the custom binding
sv: Namn på anpassad bindning

en: Natural scrolling
sv: Naturlig rullning

en: New PIN for SIM
sv: Ny PIN för SIM

en: New USB device
sv: Ny USB-enhet

en: New device detected
sv: Ny enhet upptäcktes

en: New device has been detected while the session was not locked. If you did not plug anything, check your system for any suspicious device.
sv: En ny enhet upptäcktes medan sessionen inte var låst. Undersök ditt system efter misstänkta enheter om du inte pluggade in något.

en: New device has been detected while you were away. It has been blocked because the USB protection is active.
sv: En ny enhet har upptäckts medan du var borta. Den har blockerats eftersom USB-skyddet är aktivt.

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
sv: En ny enhet har upptäckts medan du var borta. Koppla från och anslut enheten igen för att börja använda den.

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Night light mode changes the color temperature of your display when the sun has gone down or at preset times.
sv: Nattljusläge ändrar färgtemperaturen för din skärm då solen har gått ner eller vid förinställda tider.

en: No connection to phone
sv: Ingen anslutning till telefon

en: No driver for this printer.
sv: Ingen drivrutin för denna skrivare.

en: No printer driver for %s.
sv: Ingen skrivardrivrutin för %s.

en: Not connected?
sv: Inte ansluten?

en: On AC power
sv: Går på ström

en: On battery power
sv: Batteridrift

en: On which connections the service is enabled
sv: På vilka anslutningar tjänsten är aktiverad

en: Operation not allowed
sv: Operationen tillåts ej

en: Operation not supported
sv: Operationen stöds ej

en: Out of a marker supply
sv: Slut på en färg

en: Out of paper
sv: Slut på papper

en: PDA battery low
sv: Batterispänning i handdator är låg

en: PDA is low on power
sv: Handdatorn har låg batterispänning

en: PDA is low on power (%.0f%%)
sv: Handdatorn har låg batterispänning (%.0f%%)

en: PDA is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Handdatorn har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: PDA is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Handdatorn har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Paper low
sv: Nästan slut på papper

en: Pause playback
sv: Gör paus i uppspelning

en: Pen battery low
sv: Batterispänning i penna är låg

en: Pen is low on power
sv: Penna har låg batterispänning

en: Pen is low on power (%.0f%%)
sv: Penna har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Pen is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Penna har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Pen is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Penna har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Percentage free space threshold for initial warning of low disk space. If the percentage free space drops below this, a warning will be shown.
sv: Tröskelvärde för ledigt utrymme (procent) för initial varning om lågt diskutrymme. Om procentandelen ledigt utrymme sjunker under detta värde så kommer en varning att visas.

en: Phone failure
sv: Telefonfel

en: Play (or play/pause)
sv: Spela (eller spela/gör paus)

en: Please provide a new PIN for SIM card %s
sv: Tillhandahåll en ny PIN-kod för SIM-kortet %s

en: Please provide the PIN for SIM card %s
sv: Tillhandahåll PIN-koden för SIM-kortet %s

en: Please provide the PUK for SIM card %s
sv: Tillhandahåll PUK-koden för SIM-kortet %s

en: Please wait…
sv: Vänta…

en: Possible values are “on”, “off”, and “custom”.
sv: Möjliga värden är ”on” (på), ”off” (av) och ”custom” (anpassad).

en: Power
sv: Ström

en: Power button
sv: Strömknapp

en: Power button action
sv: Åtgärd för strömknapp

en: Precise volume down
sv: Liten volymsänkning

en: Precise volume up
sv: Liten volymhöjning

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Printer added
sv: Skrivaren lades till

en: Printer battery low
sv: Batterispänning i skrivare är låg

en: Printer configuration error
sv: Fel i skrivarkonfiguration

en: Printer error
sv: Skrivarfel

en: Printer is low on power
sv: Skrivare har låg batterispänning

en: Printer is low on power (%.0f%%)
sv: Skrivare har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Printer is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Skrivare har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Printer is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Skrivare har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Printer off-line
sv: Skrivaren är frånkopplad

en: Printer report
sv: Skrivarrapport

en: Printer warning
sv: Skrivarvarning

en: Printer “%s” has no toner left.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på toner.

en: Printer “%s” is currently off-line.
sv: Skrivaren ”%s” är för närvarande frånkopplad.

en: Printer “%s” is low on a marker supply.
sv: Skrivaren ”%s” har nästan slut på en färg.

en: Printer “%s” is low on paper.
sv: Skrivaren ”%s” har nästan slut på papper.

en: Printer “%s” is low on toner.
sv: Skrivaren ”%s” har nästan slut på toner.

en: Printer “%s” is out of a marker supply.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på en färg.

en: Printer “%s” is out of paper.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på papper.

en: Printer “%s” may not be connected.
sv: Skrivaren ”%s” kanske inte är ansluten.

en: Printer “%s”: “%s”.
sv: Skrivaren ”%s”: ”%s”.

en: Printers
sv: Skrivare

en: Quiet volume down
sv: Tyst volymsänkning

en: Quiet volume mute/unmute
sv: Tyst tystning/aktivering av volym

en: Quiet volume up
sv: Tyst volymhöjning

en: RGBA order
sv: RGBA-ordning

en: Recalibrate now
sv: Kalibrera om nu

en: Recalibration required
sv: Omkalibrering krävs

en: Reconnect USB device
sv: Anslut USB-enhet igen

en: Remember NumLock state
sv: Kom ihåg NumLock-tillstånd

en: Remote battery low
sv: Batterispänning i fjärrkontroll är låg

en: Remote is low on power
sv: Fjärrkontroll har låg batterispänning

en: Remote is low on power (%.0f%%)
sv: Fjärrkontroll har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Remote is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Fjärrkontroll har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Remote is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Fjärrkontroll har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: SIM PIN required
sv: PIN för SIM krävs

en: SIM PIN2 required
sv: PIN2 för SIM krävs

en: SIM PUK required
sv: PUK för SIM krävs

en: SIM PUK2 required
sv: PUK2 för SIM krävs

en: SIM busy
sv: SIM upptaget

en: SIM failure
sv: SIM-fel

en: SIM not inserted
sv: SIM inte anslutet

en: SIM wrong
sv: SIM felaktigt

en: Scanner battery low
sv: Batterispänning i bildläsare är låg

en: Scanner is low on power
sv: Bildläsare har låg batterispänning

en: Scanner is low on power (%.0f%%)
sv: Bildläsare har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Scanner is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Bildläsare har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Scanner is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Bildläsare har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Screen brightness cycle
sv: Växla skärmens ljusstyrka

en: Screen brightness down
sv: Sänk skärmens ljusstyrka

en: Screen brightness up
sv: Höj skärmens ljusstyrka

en: Search
sv: Sök

en: Select the touchpad scroll method
sv: Välj rullningsmetod för styrplattan

en: Select the touchpad scroll method. Supported values are: “disabled”, “edge-scrolling”, “two-finger-scrolling”.
sv: Välj rullningsmetod för styrplattan. Värden som stöds är: ”disabled”, ”edge-scrolling”, ”two-finger-scrolling”.

en: Set
sv: Ställ in

en: Set this to TRUE if you have problems with accidentally hitting the touchpad while typing.
sv: Ställ in denna till TRUE (sant) om du har problem med oavsiktliga tryck på styrplattan när du skriver.

en: Set this to TRUE to allow horizontal scrolling by the same method selected with the scroll_method key.
sv: Ställ in denna till TRUE (sant) för att tillåta horisontell rullning med samma metod som valts med nyckeln scroll_method.

en: Set this to TRUE to be able to send mouse clicks by tapping on the touchpad.
sv: Ställ in denna till TRUE (sant) för att kunna skicka musklick genom att trycka på styrplattan.

en: Set this to TRUE to enable all touchpads.
sv: Ställ in denna till TRUE (sant) för att aktivera alla styrplattor.

en: Set this to TRUE to enable natural (reverse) scrolling for touchpads.
sv: Ställ in denna till TRUE (sant) för att aktivera naturlig (omvänd) rullning för styrplattor.

en: Set this to one of “none”, “lock-screen”, or “force-logout”. The action will get performed when the smartcard used for log in is removed.
sv: Ställ in denna till en av ”none”, ”lock-screen” eller ”force-logout”. Åtgärden kommer att genomföras när det smartkort som används för inloggning tas bort.

en: Set this to the logical button mapping.
sv: Ställ in denna till logisk knappmappning.

en: Set this to the pressure value at which a stylus click event is generated.
sv: Ställ in denna till tryckvärdet vid vilket en pennklickshändelse genereras.

en: Set this to the pressure value at which an eraser click event is generated.
sv: Ställ in denna till tryckvärdet vid vilket en raderarklickshändelse genereras.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the area usable by the tools.
sv: Ställ in denna till x1, y1 och x2, y2 för området som ska användas av verktygen.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the eraser.
sv: Ställ in denna till x1, y1 och x2, y2 för tryckkurvan som tillämpas för raderaren.

en: Set this to x1, y1 and x2, y2 of the pressure curve applied to the stylus.
sv: Ställ in denna till x1, y1 och x2, y2 för tryckkurvan som tillämpas för pennan.

en: Set this to “none”, “cw” for 90 degree clockwise, “half” for 180 degree, and “ccw” for 90 degree counterclockwise.
sv: Ställ in denna till ”none”, ”cw” för 90 grader medurs, ”half” för 180 grader, samt ”ccw” för 90 grader moturs.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show battery status
sv: Visa batteristatus

en: Shutting down soon unless plugged in.
sv: Stängs inom kort av om ej ansluten till extern ström.

en: Single Click
sv: Enkelklick

en: Size of the volume step for each volume change
sv: Storleken på volymsteget för varje volymändring

en: Size of volume step
sv: Storlek på volymsteg

en: Skip backward in current track
sv: Hoppa bakåt i aktuellt spår

en: Skip forward in current track
sv: Hoppa framåt i aktuellt spår

en: Sleep timeout computer when on AC
sv: Tidsgräns innan vila för dator på nätspänning

en: Sleep timeout computer when on battery
sv: Tidsgräns innan vila för dator på batteri

en: Smartcard removal action
sv: Borttagningsåtgärd för smartkort

en: Speaker battery low
sv: Batterispänning i högtalare är låg

en: Speaker is low on power
sv: Högtalare har låg batterispänning

en: Speaker is low on power (%.0f%%)
sv: Högtalare har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Speaker is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Högtalare har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Speaker is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Högtalare har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Specify a list of mount paths to ignore when they run low on space.
sv: Ange en lista över monteringssökvägar att ignorera när de får lågt diskutrymme.

en: Specify a time in minutes. Subsequent warnings for a volume will not appear more often than this period.
sv: Ange en tid i minuter. Efterföljande varningar för en volym kommer inte att visas oftare än denna tidsperiod.

en: Specify an amount in GB. If the amount of free space is more than this, no warning will be shown.
sv: Ange en mängd i GB. Om mängden ledigt utrymme är mer än detta så kommer ingen varning att visas.

en: Specify the percentage that the free disk space should reduce by before issuing a subsequent warning.
sv: Ange procentandelen som det lediga diskutrymme ska minskas med innan en efterföljande varning ska visas.

en: Static binding for power button.
sv: Statisk bindning för strömknapp.

en: Static binding to cycle the screen brightness.
sv: Statisk bindning för att stegvis ändra skärmens ljusstyrka.

en: Static binding to decrease the keyboard brightness.
sv: Statisk bindning för att minska tangentbordets belysning.

en: Static binding to decrease the screen brightness.
sv: Statisk bindning för att minska skärmens ljusstyrka.

en: Static binding to eject an optical disc.
sv: Statisk bindning för att mata ut en optisk skiva.

en: Static binding to hibernate the machine.
sv: Statisk bindning för att försätta maskinen i viloläge.

en: Static binding to increase the keyboard brightness.
sv: Statisk bindning för att öka tangentbordets belysning.

en: Static binding to increase the screen brightness.
sv: Statisk bindning för att öka skärmens ljusstyrka.

en: Static binding to launch GNOME Settings.
sv: Statisk bindning för att öppna GNOME Inställningar.

en: Static binding to launch the calculator.
sv: Statisk bindning för att starta miniräknaren.

en: Static binding to launch the email client.
sv: Statisk bindning för att starta e-postklienten.

en: Static binding to launch the media player.
sv: Statisk bindning för att starta mediaspelaren.

en: Static binding to launch the search tool.
sv: Statisk bindning för att starta sökverktyget.

en: Static binding to launch the web browser.
sv: Statisk bindning för att starta webbläsaren.

en: Static binding to lock the screen.
sv: Statisk bindning för att låsa skärmen.

en: Static binding to lower the volume with higher precision.
sv: Statisk bindning för att sänka volymen med högre precision.

en: Static binding to lower the volume without emitting a sound effect.
sv: Statisk bindning för att sänka volymen utan att utstöta en ljudeffekt.

en: Static binding to lower the volume.
sv: Statisk bindning för att sänka volymen.

en: Static binding to mute/unmute the microphone.
sv: Statisk bindning för att tysta/aktivera mikrofonen.

en: Static binding to mute/unmute the volume.
sv: Statisk bindning för att tysta/aktivera ljudet.

en: Static binding to open the Home folder.
sv: Statisk bindning för att öppna hemmappen.

en: Static binding to pause playback.
sv: Statisk bindning för att göra paus i uppspelningen.

en: Static binding to raise the volume with higher precision.
sv: Statisk bindning för att höja volymen med högre precision.

en: Static binding to raise the volume without emitting a sound effect.
sv: Statisk bindning för att höja volymen utan att utstöta en ljudeffekt.

en: Static binding to raise the volume.
sv: Statisk bindning för att höja volymen.

en: Static binding to show current battery status.
sv: Statisk bindning för att visa aktuell batteristatus.

en: Static binding to skip backward in current track.
sv: Statisk bindning för att hoppa bakåt i aktuellt spår.

en: Static binding to skip forward in current track.
sv: Statisk bindning för att hoppa framåt i aktuellt spår.

en: Static binding to skip to next track.
sv: Statisk bindning för att hoppa till nästa spår.

en: Static binding to skip to previous track.
sv: Statisk bindning för att hoppa till föregående spår.

en: Static binding to start playback (or toggle play/pause).
sv: Statisk bindning för att starta uppspelningen (eller växla spela/pausa).

en: Static binding to stop playback.
sv: Statisk bindning för att stoppa uppspelningen.

en: Static binding to suspend the machine.
sv: Statisk bindning för att försätta maskinen i vänteläge.

en: Static binding to switch the touchpad off.
sv: Statisk bindning för att slå av styrplattan.

en: Static binding to switch the touchpad on.
sv: Statisk bindning för att slå på styrplattan.

en: Static binding to toggle airplane mode.
sv: Statisk bindning för att växla flygplansläge.

en: Static binding to toggle automatic screen orientation.
sv: Statisk bindning för att växla automatisk skärmorientering.

en: Static binding to toggle bluetooth airplane mode.
sv: Statisk bindning för att växla flygplansläge för bluetooth.

en: Static binding to toggle random playback mode in media player.
sv: Statisk bindning för att växla slumpmässigt uppspelningsläge i mediaspelare.

en: Static binding to toggle repeat mode in media player.
sv: Statisk bindning för att växla upprepningsläge för uppspelning i mediaspelare.

en: Static binding to toggle the keyboard brightness.
sv: Statisk bindning för att växla tangentbordets belysning.

en: Static binding to toggle the touchpad on/off.
sv: Statisk bindning för att slå på/av styrplattan.

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Subsequent free space percentage notify threshold
sv: Tröskelvärde för efterföljande varning om lågt diskutrymme (procent)

en: Suspend button
sv: Väntelägesknapp

en: Suspending soon because of inactivity.
sv: Försätts inom kort i vänteläge på grund av inaktivitet.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice with “left”, “right” for right-handed, “mouse” to follow the mouse setting.
sv: Byt plats på vänster och höger musknapp för vänsterhänta möss med ”left”, ”right” för högerhänta, ”mouse” för att följa musinställningen.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
sv: Byt plats på vänster och höger musknapp för vänsterhänta möss.

en: Switch touchpad off
sv: Slå av styrplatta

en: Switch touchpad on
sv: Slå på styrplatta

en: Tablet battery low
sv: Batterispänning i ritplatta är låg

en: Tablet is low on power
sv: Ritplatta har låg batterispänning

en: Tablet is low on power (%.0f%%)
sv: Ritplatta har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Tablet is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Ritplatta har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Tablet is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Ritplatta har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Temperature of the display when enabled
sv: Temperatur för skärmen då aktiverat

en: The action to take when the system power button is pressed. This action is hard-coded (and the setting ignored) on virtual machines (power off) and tablets (suspend).
sv: Åtgärden som ska tas när systemets strömknapp trycks ned. Denna åtgärd är hårdkodad (och inställningen ignoreras) på virtuella maskiner (avstängning) och plattor (vänteläge).

en: The amount of time in seconds the computer on AC power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
sv: Tiden i sekunder som datorn behöver vara inaktiv vid anslutning till nätspänning innan den vilar. Värdet 0 betyder aldrig.

en: The amount of time in seconds the computer on battery power needs to be inactive before it goes to sleep. A value of 0 means never.
sv: Tiden i sekunder som datorn behöver vara inaktiv vid batteridrift innan den vilar. Värdet 0 betyder aldrig.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i viloläge.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
sv: Batteriet är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att stängas av.

en: The brightness of the screen when idle
sv: Skärmens ljusstyrka vid overksamhet

en: The cover is open on printer “%s”.
sv: Luckan är öppnad på skrivaren ”%s”.

en: The display “%s” should be recalibrated soon.
sv: Skärmen ”%s” bör kalibreras om snart.

en: The door is open on printer “%s”.
sv: Dörren är öppen på skrivaren ”%s”.

en: The duration a display profile is valid
sv: Tidslängden som en skärmprofil är giltig

en: The duration a printer profile is valid
sv: Tidslängden som en skrivarprofil är giltig

en: The end time
sv: Sluttiden

en: The keyboard shortcut generated when the button is pressed for custom actions.
sv: Tangentbordsgenvägen som genereras när knappen trycks ner för anpassade åtgärder.

en: The keyboard shortcuts generated when a touchring or touchstrip is used for custom actions (up followed by down).
sv: Tangentbordsgenvägen som genereras när en touchring eller touchstrip används för anpassade åtgärder (upp följt av ner).

en: The last detected position
sv: Den senast upptäckta platsen

en: The list of NetworkManager connections (each one represented with its UUID) on which this service is enabled and started.
sv: Listan över NetworkManager-anslutningar (var och en representerad med dess UUID) på vilka denna tjänst är aktiverad och startad.

en: The new inserted device has been blocked because the USB protection is active.
sv: Den nyligen inmatade enheten har blockerats eftersom USB-skyddet är aktivt.

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to “rgba”. Possible values are: “rgb” for red on left (most common), “bgr” for blue on left, “vrgb” for red on top, “vbgr” for red on bottom.
sv: Ordningen för underbildpunktselementen på en LCD-skärm; används endast när kantutjämning är inställd till ”rgba”. Möjliga värden är: ”rgb” - röd till vänster (vanligast), ”bgr” - blå till vänster. ”vrgb” - röd överst. ”vbgr” - röd nederst.

en: The printer “%s” should be recalibrated soon.
sv: Skrivaren ”%s” bör kalibreras om snart.

en: The start time
sv: Starttiden

en: The type of action triggered by the button being pressed.
sv: Typen av åtgärd som utlöses av att knappen trycks ned.

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no antialiasing, “grayscale” for standard grayscale antialiasing, and “rgba” for subpixel antialiasing (LCD screens only).
sv: Typen av kantutjämning att använda när typsnitt ritas ut. Möjliga värden är: ”none” för ingen kantutjämning, ”grayscale” för standardkantutjämning med gråskala samt ”rgba” för underbildpunktsutjämning (endast LCD-skärmar).

en: The type of hinting to use when rendering fonts. Possible values are: “none” for no hinting and “slight” for fitting only to the Y-axis like Microsoft’s ClearType, DirectWrite and Adobe’s proprietary font rendering engine. Ignores native hinting within the font, generates hints algorithmically. Used on Ubuntu by default. Recommended. The meaning of “medium” and “full” depends on the font format (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) and the installed version of FreeType. They usually try to fit glyphs to both the X and the Y axis (except for .otf: Y-only). This can lead to distortion and/or inconsistent rendering depending on the quality of the font, the font format and the state of FreeType’s font engines.
sv: Typen av hintning att använda då typsnitt renderas. Möjliga värden är: ”none” för ingen hintning och ”slight” för att anpassa endast till Y-axeln som Microsofts ClearType, DirectWrite och Adobes proprietära renderingsmotor för typsnitt. Ignorerar inbyggd hintning i typsnittet, genererar hintning enligt en algoritm. Används i Ubuntu som standard. Rekommenderas. Betydelsen av ”medium” och ”full” beror på typsnittsformatet (.ttf, .otf, .pfa/.pfb) och den installerade versionen av FreeType. De försöker vanligen anpassa glyfer till både X- och Y-axeln (förutom för .otf: endast Y). Detta kan leda till förvrängning och/eller inkonsekvent rendering beroende på kvaliteten på typsnittet, typsnittsformatet och tillståndet för FreeTypes typsnittsmotorer.

en: The type of sleeping that should be performed when the computer is inactive.
sv: Typen av vila som ska utföras då datorn är inaktiv.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.
sv: Volymen ”%s” har endast %s diskutrymme kvar.

en: The volume “%s” has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
sv: Volymen ”%s” har endast %s diskutrymme ledigt. Du kan frigöra utrymme genom att tömma papperskorgen.

en: There is a missing print filter for printer “%s”.
sv: Det saknas ett utskriftsfilter för skrivaren ”%s”.

en: There is a problem on printer “%s”.
sv: Det har uppstått ett problem på skrivaren ”%s”.

en: This computer has only %s disk space remaining.
sv: Denna dator har endast %s diskutrymme kvar.

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
sv: Denna dator har endast %s diskutrymme ledigt. Du kan frigöra utrymme genom att tömma papperskorgen.

en: This dictionary maps XSETTINGS names to overrides values. The values must be either strings, signed int32s or (in the case of colors), 4-tuples of uint16 (red, green, blue, alpha; 65535 is fully opaque).
sv: Denna ordbok mappar XSETTINGS-namn till åsidosättningsvärden. Värdena måste vara antingen strängar, int32 med tecken eller (i fall med färger), 4-tupler av uint16 (röd, grön, blå, alfa; 65535 är helt ogenomskinlig).

en: This is the laptop panel screen brightness used when the session is idle.
sv: Detta är den skärmljusstyrka som används för bärbar dator när sessionen är overksam.

en: This is the number of days after which the display color profile is considered invalid.
sv: Detta är antalet dagar efter vilken skärmens färgprofil anses vara ogiltig.

en: This is the number of days after which the printer color profile is considered invalid.
sv: Detta är antalet dagar efter vilken skrivarens färgprofil anses vara ogiltig.

en: This temperature in Kelvin is used to modify the screen tones when night light mode is enabled. Higher values are bluer, lower redder.
sv: Denna temperatur i Kelvin används för att ändra skärmtonerna då nattljusläge är aktiverat. Högre värden är mer blå, lägre värden mer röda.

en: Time Zone Updated to %s (%s)
sv: Tidszon uppdaterad till %s (%s)

en: Toggle automatic screen orientation
sv: Växla automatisk skärmorientering

en: Toggle contrast
sv: Växla kontrast

en: Toggle magnifier
sv: Växla förstorare

en: Toggle on-screen keyboard
sv: Växla skärmtangentbord

en: Toggle random playback mode
sv: Växla slumpmässigt uppspelningsläge

en: Toggle repeat playback mode
sv: Växla upprepningsläge för uppspelning

en: Toggle screen reader
sv: Växla skärmläsare

en: Toggle touchpad on/off
sv: Slå på/av styrplatta

en: Toner empty
sv: Tonerkassetten är tom

en: Toner low
sv: Nästan slut på toner

en: Touchpad battery low
sv: Batterispänning i styrplatta är låg

en: Touchpad button orientation
sv: Knapplacering för styrplatta

en: Touchpad is low on power
sv: Styrplatta har låg batterispänning

en: Touchpad is low on power (%.0f%%)
sv: Styrplatta har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Touchpad is very low on power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
sv: Styrplatta har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: Touchpad is very low on power. The device will soon shutdown if not charged.
sv: Styrplatta har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att stängas av om den inte laddas upp.

en: UPS Discharging
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) laddar ur

en: UPS critically low
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) är kritiskt låg

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) är under den kritiska nivån och den här datorn kommer att försättas i viloläge.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) är under den kritiska nivån och den här datorn kommer inom kort att stängas av.

en: UPS low
sv: Avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) är låg

en: USB Protection
sv: USB-skydd

en: USB device blocked
sv: USB-enhet blockerad

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown amount of UPS backup power remaining
sv: Okänd del avbrottsfri kraftförsörjning (UPS) återstår

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown time
sv: Okänd tid

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlock SIM card
sv: Lås upp SIM-kort

en: Use the sunrise and sunset
sv: Använd soluppgång och solnedgång

en: User was not logged in with smartcard.
sv: Användare var inte inloggad med smartkort.

en: Virtual Terminal Stopped
sv: Virtuell terminal stoppad

en: Volume down
sv: Volym ned

en: Volume mute/unmute
sv: Tysta/aktivera volym

en: Volume up
sv: Volym upp

en: Wacom button action type
sv: Åtgärdstyp för Wacom-knapp

en: Wacom eraser button mapping
sv: Knappmappning för Wacom-raderare

en: Wacom eraser pressure curve
sv: Tryckkurva för Wacom-raderare

en: Wacom eraser pressure threshold
sv: Tryckvärde för Wacom-raderare

en: Wacom stylus absolute mode
sv: Absolut läge för Wacom-penna

en: Wacom stylus button mapping
sv: Knappmappning för Wacom-penna

en: Wacom stylus pressure curve
sv: Tryckkurva för Wacom-penna

en: Wacom stylus pressure threshold
sv: Tryckvärde för Wacom-penna

en: Wacom tablet area
sv: Område för Wacom-platta

en: Wacom tablet aspect ratio
sv: Bildförhållande för Wacom-platta

en: Wacom tablet rotation
sv: Rotation för Wacom-ritplatta

en: Wacom touch feature
sv: Styrplattefunktion för Wacom

en: When location services are available this represents the last detected location. The default value is an invalid value to ensure it is always updated at startup.
sv: Då platstjänster är tillgängliga representerar detta den senaste upptäckta platsen. Standardvärdet är ett ogiltigt värde för att säkerställa att det alltid uppdateras vid uppstart.

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
sv: När inställd till true (sant) kommer GNOME att komma ihåg tillståndet för NumLock-lampan mellan sessioner.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this end time in hours from midnight.
sv: Då ”night-light-schedule-automatic” är inaktiverat, använd denna sluttid i timmar från midnatt.

en: When “night-light-schedule-automatic” is disabled, use this start time in hours from midnight.
sv: Då ”night-light-schedule-automatic” är inaktiverat, använd denna starttid i timmar från midnatt.

en: Whether the tablet’s orientation is locked, or rotated automatically.
sv: Huruvida ritplattans orientering är låst eller roteras automatiskt.

en: Whether to hibernate, suspend or do nothing when inactive
sv: Huruvida datorn ska gå i viloläge, gå i vänteläge eller inte göra någonting vid inaktivitet

en: Wireless keyboard is low on power
sv: Trådlösa tangentbordet har låg batterispänning

en: Wireless keyboard is low on power (%.0f%%)
sv: Trådlösa tangentbordet har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Wireless keyboard is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Trådlösa tangentbordet har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Wireless keyboard is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Trådlösa tangentbordet har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Wireless mouse is low on power
sv: Trådlösa musen har låg batterispänning

en: Wireless mouse is low on power (%.0f%%)
sv: Trådlösa musen har låg batterispänning (%.0f%%)

en: Wireless mouse is very low on power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Trådlösa musen har mycket låg batterispänning (%.0f%%). Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: Wireless mouse is very low on power. This device will soon stop functioning if not charged.
sv: Trådlösa musen har mycket låg batterispänning. Enheten kommer inom kort att sluta fungera om den inte laddas upp.

en: You have %u try left | You have %u tries left
sv[0]: Du har %u försök kvar
sv[1]: Du har %u försök kvar

en: You will soon log out because of inactivity.
sv: Du kommer snart att loggas ut på grund av inaktivitet.

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

[ctx: print job]
en: “%s” on %s
sv: ”%s” på %s

[ctx: print job state]
en: Printing
sv: Skriver ut

[ctx: print job state]
en: Printing aborted
sv: Utskriften avbröts

[ctx: print job state]
en: Printing canceled
sv: Utskriften avbröts

[ctx: print job state]
en: Printing completed
sv: Utskriften är färdig

[ctx: print job state]
en: Printing stopped
sv: Utskrifter har stoppats
