libhandy master - en to sv translation catalogue (304 entries)

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
sv: En GtkPackType som indikerar huruvida den underordnade packas med avseende på början eller slutet på den överordnade

en: Activatable widget
sv: Aktiverbar gränssnittskomponent

en: Add group to %s
sv: Lägg till grupp till %s

en: Add page to %s
sv: Lägg till sida till %s

en: Adjustment
sv: Justering

en: Align
sv: Justering

en: Allow long swipes
sv: Tillåt långa svep

en: Allow mouse drag
sv: Tillåt musdrag

en: Allow scroll wheel
sv: Tillåt rullhjul

en: Always on Top
sv: Alltid överst

en: An indicator icon for the page
sv: En indikatorikon för sidan

en: Animation duration
sv: Animeringstid

en: Application menu
sv: Programmeny

en: Autohide
sv: Dölj automatiskt

en: Back
sv: Bakåt

en: Box horizontally homogeneous
sv: Vågrätt homogent utfälld

en: Box vertically homogeneous
sv: Lodrätt homogent utfälld

en: Can swipe back
sv: Kan svepa bakåt

en: Can swipe forward
sv: Kan svepa framåt

en: Carousel
sv: Karusell

en: Centering policy
sv: Centreringspolicy

en: Child
sv: Underordnad

en: Child transition duration
sv: Längd för övergång mellan underordnade

en: Child transition running
sv: Övergång mellan underordnade körs

en: Close
sv: Stäng

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Column spacing
sv: Kolumnavstånd

en: Content
sv: Innehåll

en: Current scrolling position
sv: Aktuell rullningsposition

en: Custom Title
sv: Anpassad titel

en: Custom title widget to display
sv: Anpassad titelkomponent att visa

en: Dark
sv: Mörk

en: Decorate all
sv: Dekorera alla

en: Decoration Layout
sv: Dekorationslayout

en: Decoration Layout Set
sv: Dekorationslayout inställd

en: Default animation duration
sv: Animeringstid som standard

en: Default icon
sv: Standardikon

en: Default page icon
sv: Standardikon för sida

en: Description
sv: Beskrivning

en: Digit
sv: Siffra

en: Display Width
sv: Visningsbredd

en: Dragging
sv: Dragning

en: Enable expansion
sv: Aktivera expansion

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End action
sv: Slutåtgärd

en: End action widget
sv: Åtgärdskomponent i slutet

en: Entry
sv: Fält

en: Expand tabs
sv: Expandera flikar

en: Expanded
sv: Expanderad

en: Extra drag destination targets
sv: Extra mål för dragning

en: Flap
sv: Flikpanel

en: Flap Position
sv: Flikpanelsposition

en: Fold Duration
sv: Vikningslängd

en: Fold Policy
sv: Vikningspolicy

en: Folded
sv: Ihopvikt

en: Has Subtitle
sv: Har undertitel

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: The contained value
sv: Värdet som innehålls

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: Value
sv: Värde

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Hint the view needs attention
sv: Tips om att vyn behöver uppmärksamhet

en: Homogeneous
sv: Homogen

en: Homogeneous sizing
sv: Homogen omformning

en: Horizontally homogeneous
sv: Vågrätt homogen

en: Horizontally homogeneous folded
sv: Vågrätt homogent ihopvikt

en: Horizontally homogeneous sizing
sv: Vågrätt homogen omformning

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is folded
sv: Vågrätt homogen omformning när broschyren är ihopvikt

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
sv: Vågrätt homogen omformning när broschyren är utfälld

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is folded
sv: Vågrätt homogen omformning när komponenten är ihopvikt

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is unfolded
sv: Vågrätt homogen omformning när komponenten är utfälld

en: Hovering
sv: Hovring

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Name
sv: Ikonnamn

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Icon name
sv: Ikonnamn

en: Icon name for image
sv: Ikonnamn för bild

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
sv: Om detta är angivet kommer en understrykning i texten att indikera att nästa tecken ska användas som en snabbtangent

en: Indicator activatable
sv: Indikator är aktiverbar

en: Indicator icon
sv: Indikatorikon

en: Insert placeholder to %s
sv: Infoga platshållare till %s

en: Interactive
sv: Interaktiv

en: Interpolate size
sv: Interpolera storlek

en: Inverted
sv: Omvänd

en: Is overflowing
sv: Flödar över

en: Is transferring page
sv: Överför sida

en: Label
sv: Etikett

en: Letters visible
sv: Bokstäver synliga

en: Loading
sv: Läser in

en: Locked
sv: Låst

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximum size
sv: Maximal storlek

en: Menu model
sv: Menymodell

en: Minimize
sv: Minimera

en: Mode transition duration
sv: Längd på lägesövergång

en: Move
sv: Flytta

en: Name
sv: Namn

en: Name of visible child
sv: Namn på synlig underordnad

en: Narrow ellipsize
sv: Smal elliptisering

en: Navigatable
sv: Navigerbar

en: Needs Attention Left
sv: Behöver uppmärksamhet till vänster

en: Needs Attention Right
sv: Behöver uppmärksamhet till höger

en: Needs attention
sv: Behöver uppmärksamhet

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Number of pinned pages
sv: Antal nålade sidor

en: Number of subtitle lines
sv: Antal undertitelrader

en: Number of title lines
sv: Antal titelrader

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
sv: Endast objekt av typen %s kan läggas till i objekt av typen %s.

en: Orientation
sv: Orientering

en: Pack type
sv: Packningstyp

en: Page
sv: Sida

en: Page reveal duration
sv: Visningslängd för sidor

en: Parent
sv: Överordnad

en: Pinned
sv: Nålad

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Remove placeholder from %s
sv: Ta bort platshållare från %s

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Resize Frozen
sv: Storleksändring fryst

en: Restore
sv: Återställ

en: Reveal
sv: Visa

en: Reveal Duration
sv: Visningslängd

en: Reveal Flap
sv: Visa flikpanel

en: Reveal Progress
sv: Visningsförlopp

en: Reveal duration
sv: Visningslängd

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Row spacing
sv: Radavstånd

en: Search
sv: Sök

en: Search Mode Enabled
sv: Sökläge aktiverat

en: Search bar is already full
sv: Sökraden är redan full

en: Search enabled
sv: Sökning aktiverad

en: Selected
sv: Vald

en: Selected index
sv: Markerat index

en: Selected page
sv: Vald sida

en: Selection mode
sv: Markeringsläge

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Set the current value as the subtitle
sv: Ställ in det aktuella värdet som undertitel

en: Shortcut widget
sv: Kortkommandokomponent

en: Show Close Button
sv: Visa Stäng-knappen

en: Show decorations
sv: Visa dekorationer

en: Show enable switch
sv: Visa brytare för aktivering

en: Show symbols
sv: Visa symboler

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing between pages
sv: Mellanrum mellan sidor

en: Start action
sv: Startåtgärd

en: Start action widget
sv: Åtgärdskomponent i början

en: Subtitle
sv: Undertitel

en: Swipe to Close
sv: Svep för att stänga

en: Swipe to Open
sv: Svep för att öppna

en: Swipeable
sv: Svepbar

en: Symbolic size to use for named icon
sv: Symbolisk storlek att använda för namngiven ikon

en: Symbols
sv: Symboler

en: Symbols visible
sv: Symboler synliga

en: System supports color schemes
sv: Systemet stöder färgscheman

en: Tab Bar
sv: Flikrad

en: Tab context menu model
sv: Snabbvalsmenymodell för flik

en: Tab shortcut widget
sv: Kortkommandokomponent för flikar

en: Tabs revealed
sv: Flikar visas

en: The amount of space between children
sv: Mängden utrymme mellan underordnade

en: The amount of space between two consecutive columns
sv: Mängden utrymme mellan två efterföljande kolumner

en: The amount of space between two consecutive rows
sv: Mängden utrymme mellan två efterföljande rader

en: The animation duration, in milliseconds
sv: Animeringstiden i millisekunder

en: The child of the page
sv: Sidans underordnade

en: The child transition animation duration, in milliseconds
sv: Animeringslängden för övergången mellan underordnade i millisekunder

en: The content Widget
sv: Innehållskomponenten

en: The current color scheme
sv: Det aktuella färgschemat

en: The current fold policy
sv: Aktuell vikningspolicy

en: The current reveal transition progress
sv: Det aktuella visningsövergångsförloppet

en: The currently selected page
sv: Den för närvarande valda sidan

en: The decoration layout does not apply to header bars which do not show window controls
sv: Dekorationslayouten gäller inte rubrikrader som inte visar fönsterkontroller

en: The description to be displayed below the title
sv: Beskrivningen som ska visas under titeln

en: The desired number of subtitle lines
sv: Det önskade antalet undertitelrader

en: The desired number of title lines
sv: Det önskade antalet titelrader

en: The end action widget
sv: Åtgärdskomponenten i slutet

en: The entry widget connected to the keypad
sv: Fältkomponenten som är kopplad till knappsatsen

en: The flap position
sv: Flikpanelspositionen

en: The flap widget
sv: Flikpanelskomponenten

en: The fold transition animation duration, in milliseconds
sv: Längd på vikningsövergångsanimeringen i millisekunder

en: The horizontal alignment, from 0 (start) to 1 (end)
sv: Vågrät justering, från 0 (start) till 1 (slut)

en: The icon of the page
sv: Sidans ikon

en: The index of the child in the parent
sv: Indexet för den underordnade i den överordnade

en: The index of the selected item
sv: Index för det markerade objektet

en: The keypad digit of the button
sv: Knappsatssiffran för knappen

en: The keypad symbols of the button. The first symbol is used as the digit
sv: Knappsatssymbolerna för knappen. Den första symbolen används för siffran

en: The layout for window decorations
sv: Layouten för fönsterdekorationer

en: The maximum size allocated to the child
sv: Den största storlek som allokeras till den underordnade

en: The mode transition animation duration, in milliseconds
sv: Längd på lägesövergångsanimeringen i millisekunder

en: The name of the child page
sv: Namnet på den underordnade sidan

en: The name of the icon to be used
sv: Namnet på ikonen som ska användas

en: The name of the widget currently visible
sv: Namnet på gränssnittskomponenten som för närvarande är synlig

en: The name of the widget currently visible when the children are stacked
sv: Namnet på komponenten som för närvarande är synlig när de underordnade är staplade

en: The number of pages in the tab view
sv: Antalet sidor i flikvyn

en: The number of pinned pages in the tab view
sv: Antalet nålade sidor i flikvyn

en: The parent page of the page
sv: Den överordnade sidan till sidan

en: The policy to determine the mode to use
sv: Policyn för att avgöra läget att använda

en: The policy to horizontally align the center widget
sv: Policyn för att vågrätt justera centerkomponenten

en: The preferred place to ellipsize the string, if the narrow mode label does not have enough room to display the entire string
sv: Den föredragna platsen att elliptisera strängen, om etiketten i smalt läge inte har tillräckligt med utrymme för att visa hela strängen

en: The reveal transition animation duration, in milliseconds
sv: Längd på visningsövergångsanimeringen i millisekunder

en: The separator widget
sv: Avgränsarkomponenten

en: The size from which the clamp will tighten its grip on the child
sv: Storleken från vilken klämman kommer att strama åt sitt grepp om den underordnade

en: The start action widget
sv: Åtgärdskomponenten i början

en: The subtitle for this row
sv: Undertiteln för denna rad

en: The subtitle to display
sv: Undertiteln att visa

en: The swipeable the swipe tracker is attached to
sv: Den svepbara som svepningsspåraren är fäst vid

en: The title of the page
sv: Sidans titel

en: The title of the preference
sv: Inställningens titel

en: The title to be displayed below the icon
sv: Titeln att visa under ikonen

en: The title to display
sv: Titeln att visa

en: The tooltip of the page
sv: Inforutan för sidan

en: The transition animation duration, in milliseconds
sv: Längd på övergångsanimeringen i millisekunder

en: The type of animation used for reveal and fold transitions
sv: Den typ av animering som används vid visnings- och vikningsövergångar

en: The type of animation used to transition
sv: Den typ av animering som används vid en övergång

en: The type of animation used to transition between children
sv: Den typ av animering som används vid övergång mellan underordnade

en: The type of animation used to transition between modes and children
sv: Den typ av animering som används vid övergång mellan lägen och underordnade

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
sv: Lodrät justering, från 0 (överst) till 1 (nederst)

en: The view the tab bar controls.
sv: Vyn som flikraden styr.

en: The widget currently visible
sv: Komponenten som för närvarande är synlig

en: The widget currently visible in the squeezer
sv: Komponenten som för närvarande är synlig i pressen

en: The widget currently visible when the leaflet is folded
sv: Komponenten som för närvarande är synlig när broschyren är ihopvikt

en: The widget currently visible when the widget is folded
sv: Komponenten som för närvarande är synlig när komponenten är ihopvikt

en: The widget shown after the tabs
sv: Komponenten som visas efter flikarna

en: The widget shown before the tabs
sv: Komponenten som visas innan flikarna

en: The widget the shadow will be drawn for
sv: Komponenten som skuggan kommer att ritas för

en: The widget to be activated when the row is activated
sv: Den gränssnittskomponent som ska aktiveras då raden aktiveras

en: This property does not apply when a custom title is set
sv: Denna egenskap gäller inte när en anpassad titel är satt

en: This property only applies when the leaflet is folded
sv: Denna egenskap gäller endast när broschyren är ihopvikt

en: Tightening threshold
sv: Åtstramningströskelvärde

en: Title
sv: Titel

en: Title visible
sv: Titel synlig

en: Tooltip
sv: Inforuta

en: Transition Type
sv: Övergångstyp

en: Transition duration
sv: Övergångstid

en: Transition running
sv: Övergång körs

en: Transition type
sv: Övergångstyp

en: Try a different search.
sv: Försök med en annan sökning.

en: Untitled page
sv: Namnlös sida

en: Use markup
sv: Använd markup

en: Use subtitle
sv: Använd undertitel

en: Use underline
sv: Använd understrykning

en: Vertically homogeneous
sv: Lodrätt homogen

en: Vertically homogeneous folded
sv: Lodrätt homogent ihopvikt

en: Vertically homogeneous sizing
sv: Lodrätt homogen omformning

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is folded
sv: Lodrätt homogen omformning när broschyren är ihopvikt

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
sv: Lodrätt homogen omformning när broschyren är utfälld

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is folded
sv: Lodrätt homogen omformning när komponenten är ihopvikt

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is unfolded
sv: Lodrätt homogen omformning när komponenten är utfälld

en: View
sv: Vy

en: View switcher enabled
sv: Vyväxlare aktiverad

en: Visible child
sv: Synlig underordnad

en: Whether a page is being transferred
sv: Huruvida en sida överförs

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch from a subpage to the preferences
sv: Huruvida en svepgest kan användas för att växla från en undersida till inställningarna

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the next child
sv: Huruvida en svepgest kan användas för att växla till nästa underordnade

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the previous child
sv: Huruvida en svepgest kan användas för att växla till föregående underordnade

en: Whether or not the child transition is currently running
sv: Huruvida övergången mellan underordnade körs för närvarande

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
sv: Huruvida storleken mjukt ska ändras vid ändring mellan underordnade av olika storlekar

en: Whether or not the title bar is in selection mode
sv: Huruvida namnlisten är i markeringsläge

en: Whether or not the transition is currently running
sv: Huruvida övergången körs för närvarande

en: Whether search is enabled
sv: Huruvida sökning är aktiverad

en: Whether swipe direction is reversed
sv: Huruvida svepriktning är omvänd

en: Whether tabs expand to full width
sv: Huruvida flikarna expanderas till fullständig bredd

en: Whether tabs use inverted layout
sv: Huruvida flikar använder omvänd layout

en: Whether the application is using dark appearance
sv: Huruvida programmet använder ett mörkt utseende

en: Whether the application is using high contrast appearance
sv: Huruvida programmet använder ett utseende med hög kontrast

en: Whether the child can be navigated to
sv: Huruvida det går att navigera till den underordnade

en: Whether the child can be picked or should be ignored when looking for the child fitting the available size best
sv: Huruvida den underordnade kan väljas eller ska ignoreras vid sökning av den underordnade som passar den tillgängliga storleken bäst

en: Whether the decoration-layout property has been set
sv: Huruvida egenskapen decoration-layout har ställts in

en: Whether the elements of the group should all receive the full decoration
sv: Huruvida alla element i gruppen ska få full dekoration

en: Whether the expansion is enabled
sv: Huruvida expansionen är aktiverad

en: Whether the flap can be closed with a swipe gesture
sv: Huruvida flikpanelen kan stängas med en svepgest

en: Whether the flap can be opened with a swipe gesture
sv: Huruvida flikpanelen kan öppnas med en svepgest

en: Whether the flap is currently folded
sv: Huruvida flikpanelen är ihopvikt

en: Whether the flap is locked
sv: Huruvida flikpanelen är låst

en: Whether the flap is modal
sv: Huruvida flikpanelen är modal

en: Whether the flap is revealed
sv: Huruvida flikpanelen visas

en: Whether the hash, plus, and asterisk symbols should be visible
sv: Huruvida symbolerna fyrkant, plus och asterisk ska vara synliga

en: Whether the indicator icon is activatable
sv: Huruvida indikatorikonen är aktiverbar

en: Whether the letters below the digits should be visible
sv: Huruvida bokstäverna under siffrorna ska vara synliga

en: Whether the page is loading
sv: Huruvida sidan läses in

en: Whether the page is pinned
sv: Huruvida sidan är nålad

en: Whether the page is selected
sv: Huruvida sidan är vald

en: Whether the page needs attention
sv: Huruvida sidan behöver uppmärksamhet

en: Whether the row is expanded
sv: Huruvida raden är expanderad

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
sv: Huruvida sökläget är påslaget och sökraden visas

en: Whether the second line of symbols should be shown or not
sv: Huruvida den andra raden med symboler ska visas eller inte

en: Whether the swipe tracker processes events
sv: Huruvida svepningsspåraren bearbetar händelser

en: Whether the switch enabling the expansion is visible
sv: Huruvida brytaren som aktiverar expansionen är synlig

en: Whether the system supports color schemes
sv: Huruvida systemet stöder färgscheman

en: Whether the tab bar is overflowing
sv: Huruvida flikraden flödar över

en: Whether the tabs are currently revealed
sv: Huruvida flikarna visas för tillfället

en: Whether the tabs automatically hide
sv: Huruvida flikarna döljs automatiskt

en: Whether the title label is visible
sv: Huruvida titeletiketten är synlig

en: Whether the view switcher is enabled
sv: Huruvida vyväxlaren är aktiverad

en: Whether the view switcher is revealed
sv: Huruvida vyväxlaren visas

en: Whether the widget can be swiped
sv: Huruvida gränssnittskomponenten kan svepas

en: Whether the widget is folded
sv: Huruvida komponenten är ihopvikt

en: Whether the widget will respond to scroll wheel events
sv: Huruvida komponenten kommer svara på rullhjulshändelser

en: Whether to allow dragging with mouse pointer
sv: Huruvida dragning med muspekaren ska tillåtas

en: Whether to allow swiping for more than one page at a time
sv: Huruvida svepning ska tillåtas för mer än en sida åt gången

en: Whether to allow swiping for more than one snap point at a time
sv: Huruvida svepning ska tillåtas för mer än en fästpunkt åt gången

en: Whether to reserve space for a subtitle
sv: Huruvida utrymme för en undertitel ska reserveras

en: Whether to show the close button in the toolbar
sv: Huruvida stängknappen ska visas i verktygsfältet

en: Whether to show window decorations
sv: Huruvida fönsterdekorationer ska visas

en: Whether to use markup for the title and description
sv: Huruvida markup ska användas för titeln och beskrivningen

en: Widget
sv: Gränssnittskomponent

en: X align
sv: X-justering

en: Y align
sv: Y-justering
