orca - en to sv translation catalogue (1797 entries)

en:  %d column |  %d columns
sv[0]:  %d kolumn
sv[1]:  %d kolumner

en:  dot dot dot
sv:  punkt punkt punkt

en:  subscript %s
sv:  nedsänkt %s

en:  superscript %s
sv:  upphöjt %s

en: %(count)d %(repeatChar)s character | %(count)d %(repeatChar)s characters
sv[0]: %(count)d %(repeatChar)s tecken
sv[1]: %(count)d %(repeatChar)s tecken

en: %(count)d Screen reader shortcut for %(application)s found. | %(count)d Screen reader shortcuts for %(application)s found.
sv[0]: %(count)d skärmläsargenväg för %(application)s hittades.
sv[1]: %(count)d skärmläsargenvägar för %(application)s hittades.

en: %(index)d of %(total)d
sv: %(index)d av %(total)d

en: %(index)d of %(total)d item selected | %(index)d of %(total)d items selected
sv[0]: %(index)d av %(total)d objekt markerat
sv[1]: %(index)d av %(total)d objekt markerade

en: %(role)s level %(level)d
sv: %(role)s nivå %(level)d

en: %(uri)s link to %(file)s
sv: %(uri)s-länk till %(file)s

en: %.2f kilobytes
sv: %.2f kilobyte

en: %.2f megabytes
sv: %.2f megabyte

en: %H hours and %M minutes
sv: %H timmar och %M minuter

en: %H hours, %M minutes and %S seconds
sv: %H timmar, %M minuter och %S sekunder

en: %d Screen reader default shortcut found. | %d Screen reader default shortcuts found.
sv[0]: %d standardgenväg för skärmläsare hittades.
sv[1]: %d standardgenvägar för skärmläsare hittades.

en: %d character too long | %d characters too long
sv[0]: %d tecken för långt
sv[1]: %d tecken för långt

en: %d column | %d columns
sv[0]: %d kolumn
sv[1]: %d kolumner

en: %d file found | %d files found
sv[0]: %d fil hittades
sv[1]: %d filer hittades

en: %d form | %d forms
sv[0]: %d formulär
sv[1]: %d formulär

en: %d heading | %d headings
sv[0]: %d rubrik
sv[1]: %d rubriker

en: %d item | %d items
sv[0]: %d objekt
sv[1]: %d objekt

en: %d item found | %d items found
sv[0]: %d objekt hittades
sv[1]: %d objekt hittades

en: %d landmark | %d landmarks
sv[0]: %d landmärke
sv[1]: %d landmärken

en: %d message.
     | %d messages.
sv[0]: %d meddelande.
sv[1]: %d meddelanden.

en: %d percent of document read | %d percent of document read
sv[0]: %d procent av dokumentet har lästs
sv[1]: %d procent av dokumentet har lästs

en: %d percent. | %d percent.
sv[0]: %d procent.
sv[1]: %d procent.

en: %d pixel | %d pixels
sv[0]: %d bildpunkt
sv[1]: %d bildpunkter

en: %d space | %d spaces
sv[0]: %d blanksteg
sv[1]: %d blanksteg

en: %d tab | %d tabs
sv[0]: %d flik
sv[1]: %d flikar

en: %d table | %d tables
sv[0]: %d tabell
sv[1]: %d tabeller

en: %d unfocused dialog | %d unfocused dialogs
sv[0]: %d ofokuserad dialog
sv[1]: %d ofokuserade dialoger

en: %d unvisited link | %d unvisited links
sv[0]: %d obesökt länk
sv[1]: %d obesökta länkar

en: %d value | %d values
sv[0]: %d värde
sv[1]: %d värden

en: %d visited link | %d visited links
sv[0]: %d besökt länk
sv[1]: %d besökta länkar

en: %s default voice
sv: Standardröst för %s

en: %s link
sv: %s-länk

en: (%d dialog) | (%d dialogs)
sv[0]: (%d dialog)
sv[1]: (%d dialoger)

en: 0 items
sv: 0 objekt

en: A ACUTE
sv: A AKUT

en: A CIRCUMFLEX
sv: A CIRKUMFLEX

en: A E
sv: AE-ligatur

en: A GRAVE
sv: A GRAV

en: A RING
sv: Å

en: A UMLAUT
sv: Ä

en: A channel only if its _window is active
sv: En kanal endast om dess _fönster är aktivt

en: Active _Profile:
sv: Aktiv _profil:

en: Actual String
sv: Faktisk sträng

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Adjust selected attribute
sv: Justera markerat attribut

en: Advance live region politeness setting
sv: Öka snällhetsinställning för levande region

en: All cha_nnels
sv: Alla ka_naler

en: All channels when an_y %s window is active
sv: Alla kanaler när nå_got %s-fönster är aktivt

en: All live regions set to off
sv: Alla levande regioner inställda till av

en: Always speak selected spreadsheet range
sv: Läs alltid upp markerat kalkylbladsintervall

en: Announce _forms during navigation
sv: Annonsera _formulär under navigering

en: Announce _forms in Say All
sv: Annonsera _formulär i Läs upp allt

en: Announce _lists during navigation
sv: Annonsera _listor under navigering

en: Announce _panels during navigation
sv: Annonsera _paneler under navigering

en: Announce _panels in Say All
sv: Annonsera _paneler i Läs upp allt

en: Announce _tables during navigation
sv: Annonsera _tabeller under navigering

en: Announce _tables in Say All
sv: Annonsera _tabeller i Läs upp allt

en: Announce block_quotes during navigation
sv: Annonsera block_citat under navigering

en: Announce block_quotes in Say All
sv: Annonsera block_citat i Läs upp allt

en: Announce cell _header
sv: Meddela cell_huvud

en: Announce land_marks during navigation
sv: Annonsera land_märken under navigering

en: Announce land_marks in Say All
sv: Annonsera land_märken i Läs upp allt

en: Announce li_sts in Say All
sv: Annonsera li_stor i Läs upp allt

en: Announce when your _buddies are typing
sv: Annonsera när dina _kompisar skriver något

en: Another screen reader process is already running for this session.
    Run “orca --replace” to replace that process with a new one.
sv: En annan skärmläsarprocess kör redan för denna session.
    Kör ”orca --replace” för att ersätta den processen med en ny.

en: Append the contents under flat review to the clipboard
sv: Lägg till innehållet under platt granskning till urklipp

en: Appended contents to clipboard.
sv: La till innehåll till urklipp.

en: Application
sv: Program

en: Applies to:
sv: Gäller för:

en: Arabic Grade 1
sv: Arabiska grad 1

en: Attribute Name
sv: Attributnamn

en: Automatic focus mode during caret navigation
sv: Automatiskt fokusläge under markörnavigering

en: Automatic focus mode during native navigation
sv: Automatiskt fokusläge under programmets egen navigering

en: Automatic focus mode during structural navigation
sv: Automatiskt fokusläge under strukturell navigering

en: Automatically start speaking a page when it is first _loaded
sv: Börja automatiskt läsa upp en sida när den först _läses in

en: Bee_p updates
sv: Si_gnalera uppdateringar

en: Beginning of row.
sv: Början av raden.

en: Belgium Dutch Grade 1
sv: Belgisk nederländska grad 1

en: Bookmark where am I with respect to current position
sv: Bokmärkets Var är jag i förhållande till aktuell position

en: Bottom Left
sv: Nedre vänster

en: Bottom of column.
sv: Nederst i kolumnen.

en: Braille
sv: Punktskrift

en: Braille Bindings
sv: Punktskriftsbindningar

en: Braille Indicator
sv: Punktskriftsindikator

en: Break speech into ch_unks between pauses
sv: Dela upp tal i de_lar mellan pauser

en: Brie_f
sv: Kor_t

en: Browse mode
sv: Bläddringsläge

en: Browse mode is sticky.
sv: Bläddringsläge är klistrigt.

en: Bypass mode enabled.
sv: Åsidosättningsläge aktiverat.

en: C CEDILLA
sv: C CEDILJ

en: C_urrent location
sv: A_ktuell position

en: Canada French Grade 1
sv: Kanadensisk franska grad 1

en: Canada French Grade 2
sv: Kanadensisk franska grad 2

en: Cannot start the screen reader because it cannot connect to the Desktop.
sv: Kan inte starta skärmläsaren för att den inte kan ansluta till skrivbordet.

en: Capitalization style set to icon.
sv: Versaliseringsstil inställd till ikon.

en: Capitalization style set to none.
sv: Versaliseringsstil inställd till ingen.

en: Capitalization style set to spell.
sv: Versaliseringsstil inställd till bokstavering.

en: Cause the current combo box to be expanded
sv: Gör att aktuell kombinationsruta expanderas

en: Cell spans %d column | Cell spans %d columns
sv[0]: Cellen spänner över %d kolumn
sv[1]: Cellen spänner över %d kolumner

en: Cell spans %d row | Cell spans %d rows
sv[0]: Cellen spänner över %d rad
sv[1]: Cellen spänner över %d rader

en: Change spoken number style
sv: Ändra stil för upplästa nummer

en: Clear the dynamic column headers
sv: Töm de dynamiska kolumnhuvudena

en: Clear the dynamic row headers
sv: Töm de dynamiska radhuvudena

en: Column %s selected
sv: Kolumn %s markerad

en: Column %s unselected
sv: Kolumn %s avmarkerad

en: Columns %s through %s selected
sv: Kolumn %s till %s markerade

en: Columns %s through %s unselected
sv: Kolumn %s till %s avmarkerade

en: Columns reordered
sv: Kolumnordning ändrad

en: Command
sv: Kommando

en: Context is %s
sv: Sammanhanget är %s

en: Contraction _Table:
sv: Kontraktions_tabell:

en: Control caret navigation
sv: Kontrollera markörnavigering

en: Copied contents to clipboard.
sv: Kopierade innehåll till urklipp.

en: Copied selection to clipboard.
sv: Kopierade markering till urklipp.

en: Copy the contents under flat review to the clipboard
sv: Kopiera innehållet under platt granskning till urklipp

en: Could not activate the settings manager. Exiting.
sv: Kunde inte aktivera inställningshanteraren. Avslutar.

en: Could not find current location.
sv: Kunde inte hitta aktuell plats.

en: Cursor Position
sv: Markörposition

en: Cursor Routing
sv: Markörriktning

en: Cut Begin
sv: Början av markering

en: Cut Line
sv: Markera rad

en: Cut selection to clipboard.
sv: Klippte ut markering till urklipp.

en: Cycle the debug level at run time
sv: Växla felsökningsnivån vid körtid

en: Cycle to the next capitalization style
sv: Växla till nästa versaliseringsstil

en: Cycle to the next key echo level
sv: Växla till nästa nivå för tangenteko

en: Cycle to the next settings profile
sv: Växla till nästa inställningsprofil

en: Cycle to the next speaking of punctuation level
sv: Växla till nästa nivå för uppläsning av skiljetecken

en: Czech Grade 1
sv: Tjeckiska grad 1

en: DIR
sv: KAT

en: D_uration (secs):
sv: Län_gd (sek):

en: Dat_e format:
sv: Dat_umformat:

en: Decrease the speech pitch
sv: Sänk tonarten

en: Decrease the speech rate
sv: Sänk uppläsningshastigheten

en: Decrease the speech volume
sv: Minska uppläsningsvolymen

en: Default
sv: Standard

en: Default Synthesizer
sv: Standardsyntes

en: Default button is %s
sv: Standardknapp är %s

en: Description list with %d term | Description list with %d terms
sv[0]: Beskrivningslista med %d term
sv[1]: Beskrivningslista med %d termer

en: Disable _end of line symbol
sv: Inaktivera _radslutssymbol

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: Display a list of blockquotes
sv: Visa en lista över blockcitat

en: Display a list of buttons
sv: Visa en lista över knappar

en: Display a list of check boxes
sv: Visa en lista över kryssrutor

en: Display a list of clickables
sv: Visa en lista över klickbara

en: Display a list of combo boxes
sv: Visa en lista över kombinationsrutor

en: Display a list of entries
sv: Visa en lista över poster

en: Display a list of form fields
sv: Visa en lista över formulärfält

en: Display a list of headings
sv: Visa en lista över rubriker

en: Display a list of headings at level %d
sv: Visa en lista över rubriker på nivå %d

en: Display a list of images
sv: Visa en lista över bilder

en: Display a list of landmarks
sv: Visa en lista över landmärken

en: Display a list of large objects
sv: Visa en lista över stora objekt

en: Display a list of links
sv: Visa en lista över länkar

en: Display a list of list items
sv: Visa en lista över listobjekt

en: Display a list of lists
sv: Visa en lista över listor

en: Display a list of paragraphs
sv: Visa en lista över stycken

en: Display a list of radio buttons
sv: Visa en lista över radioknappar

en: Display a list of tables
sv: Visa en lista över tabeller

en: Display a list of unvisited links
sv: Visa en lista över obesökta länkar

en: Display a list of visited links
sv: Visa en lista över besökta länkar

en: Display the application preferences configuration dialog
sv: Visa konfigurationsdialogen för programinställningar

en: Display the preferences configuration dialog
sv: Visa dialogrutan för inställningar

en: Do not announce when your buddies are typing.
sv: Annonsera inte när dina kompisar skriver något.

en: Do not provide chat room specific message histories.
sv: Tillhandahåll inte historik för chattrumsspecifika meddelanden.

en: Do not speak chat room name.
sv: Läs inte upp chattrummets namn.

en: Dot _7
sv: Punkt _7

en: Dot _8
sv: Punkt _8

en: Dots 7 an_d 8
sv: Punkt 7 oc_h 8

en: Dynamic column header cleared.
sv: Dynamiskt kolumnhuvud tömdes.

en: Dynamic column header set for row %d
sv: Dynamiskt kolumnhuvud inställt för rad %d

en: Dynamic row header cleared.
sv: Dynamiskt radhuvud tömdes.

en: Dynamic row header set for column %s
sv: Dynamiskt radhuvud inställt för kolumnen %s

en: E ACUTE
sv: E AKUT

en: E CIRCUMFLEX
sv: E CIRKUMFLEX

en: E GRAVE
sv: E GRAV

en: E UMLAUT
sv: E TREMA

en: ETH
sv: EDH

en: Echo
sv: Eko

en: Echo set to None.
sv: Eko inställt till inget.

en: Echo set to key and word.
sv: Eko inställt till tangent och ord.

en: Echo set to key.
sv: Eko inställt till tangent.

en: Echo set to sentence.
sv: Eko inställt till mening.

en: Echo set to word and sentence.
sv: Eko inställt till ord och mening.

en: Echo set to word.
sv: Eko inställt till ord.

en: Enable Braille _support
sv: Aktivera punktskrifts_stöd

en: Enable _alphabetic keys
sv: Aktivera bokst_avstangenter

en: Enable _function keys
sv: Aktivera _funktionstangenter

en: Enable _key echo
sv: Aktivera tangent_eko

en: Enable _modifier keys
sv: Aktivera _modifierartangenter

en: Enable _navigation keys
sv: Aktivera _navigeringstangenter

en: Enable _punctuation keys
sv: Aktivera s_kiljetecken

en: Enable _rewind and fast forward in Say All
sv: Aktive_ra spolning bakåt och framåt i Läs upp allt

en: Enable _space
sv: Aktivera blank_steg

en: Enable _structural navigation
sv: Aktivera _strukturell navigering

en: Enable _structural navigation in Say All
sv: Aktivera _strukturell navigering i Läs upp allt

en: Enable _word wrap
sv: Aktivera radbrytning mellan _ord

en: Enable ac_tion keys
sv: Aktivera å_tgärdstangenter

en: Enable echo by _sentence
sv: Aktivera eko efter _mening

en: Enable echo by _word
sv: Aktivera eko efter _ord

en: Enable echo by cha_racter
sv: Aktivera eko efter te_cken

en: Enable flash _messages
sv: Aktivera blixt_meddelanden

en: Enable layout mode for content
sv: Aktivera layoutläge för innehåll

en: Enable n_umeric keys
sv: Aktivera si_ffertangenter

en: Enable non-spacing _diacritical keys
sv: Aktivera icke-_blankstegs diakritiska tangenter

en: Enable sticky browse mode
sv: Aktivera klistrigt bläddringsläge

en: Enable sticky focus mode
sv: Aktivera klistrigt fokusläge

en: End of container.
sv: Slut på behållare.

en: End of row.
sv: Slutet på raden.

en: End of table
sv: Slut på tabell

en: Enter and exit flat review mode
sv: Gå in i och lämna platt granskningsläge

en: Enter learn mode.  Press escape to exit learn mode
sv: Gå in i inlärningsläge. Tryck Escape för att lämna inlärningsläget

en: Entering flat review.
sv: Går in i platt granskningsläge.

en: Entering learn mode.  Press any key to hear its function.  To view the screen reader’s documentation, press F1. To get a list of the screen reader’s default shortcuts, press F2. To get a list of the screen reader’s shortcuts for the current application, press F3. To exit learn mode, press the escape key.
sv: Går in i inlärningsläge.  Tryck valfri tangent för att höra dess funktion.  Tryck F1 för att se skärmläsarens dokumentation. Tryck F2 för att få en lista över skärmläsarens standardgenvägar. Tryck F3 för att få en lista över skärmläsarens genvägar för det aktuella programmet. Tryck escape för att gå ut ur inlärningsläget.

en: Error: Could not create list of objects.
sv: Fel: Kunde inte skapa en lista över objekt.

en: Exiting learn mode.
sv: Lämnar inlärningsläget.

en: Exiting list notification messages mode.
sv: Avslutar listläge för aviseringsmeddelanden.

en: FILE
sv: FIL

en: Feed of unknown size
sv: Flöde med okänd storlek

en: Feed with %d article | Feed with %d articles
sv[0]: Flöde med %d artikel
sv[1]: Flöde med %d artiklar

en: Find
sv: Sök

en: Find Options
sv: Sökalternativ

en: Finished loading %s.
sv: Inläsning av %s färdig.

en: Finished loading.
sv: Inläsning färdig.

en: Flash Message Settings
sv: Inställningar för blixtmeddelanden

en: Focus mode
sv: Fokusläge

en: Focus mode is sticky.
sv: Fokusläge är klistrigt.

en: Force use of option
sv: Tvinga användning av flagga

en: France French Grade 1
sv: Fransk franska grad 1

en: France French Grade 2
sv: Fransk franska grad 2

en: Freeze
sv: Frys

en: General
sv: Allmänt

en: German Grade 0
sv: Tyska grad 0

en: German Grade 1
sv: Tyska grad 1

en: German Grade 2
sv: Tyska grad 2

en: Global Voice Settings
sv: Allmänna röstinställningar

en: Go down one cell
sv: Gå en cell nedåt

en: Go left one cell
sv: Gå en cell åt vänster

en: Go right one cell
sv: Gå en cell åt höger

en: Go to bookmark
sv: Gå till bokmärke

en: Go to end of container
sv: Gå till slutet av behållaren

en: Go to next blockquote
sv: Gå till nästa blockcitat

en: Go to next bookmark location
sv: Gå till nästa bokmärkesplats

en: Go to next button
sv: Gå till nästa knapp

en: Go to next character
sv: Gå till nästa tecken

en: Go to next check box
sv: Gå till nästa kryssruta

en: Go to next clickable
sv: Gå till nästa klickbara

en: Go to next combo box
sv: Gå till nästa kombinationsruta

en: Go to next entry
sv: Gå till nästa post

en: Go to next form field
sv: Gå till nästa formulärfält

en: Go to next heading
sv: Gå till nästa rubrik

en: Go to next heading at level %d
sv: Gå till nästa rubrik på nivå %d

en: Go to next image
sv: Gå till nästa bild

en: Go to next landmark
sv: Gå till nästa landmärke

en: Go to next large object
sv: Gå till nästa stora objekt

en: Go to next line
sv: Gå till nästa rad

en: Go to next link
sv: Gå till nästa länk

en: Go to next list
sv: Gå till nästa lista

en: Go to next list item
sv: Gå till nästa listobjekt

en: Go to next live region
sv: Gå till nästa levande region

en: Go to next paragraph
sv: Gå till nästa stycke

en: Go to next radio button
sv: Gå till nästa radioknapp

en: Go to next separator
sv: Gå till nästa avgränsare

en: Go to next table
sv: Gå till nästa tabell

en: Go to next unvisited link
sv: Gå till nästa obesökta länk

en: Go to next visited link
sv: Gå till nästa besökta länk

en: Go to next word
sv: Gå till nästa ord

en: Go to previous blockquote
sv: Gå till föregående blockcitat

en: Go to previous bookmark location
sv: Gå till föregående bokmärkesplats

en: Go to previous button
sv: Gå till föregående knapp

en: Go to previous character
sv: Gå till föregående tecken

en: Go to previous check box
sv: Gå till föregående kryssruta

en: Go to previous clickable
sv: Gå till föregående klickbara

en: Go to previous combo box
sv: Gå till föregående kombinationsruta

en: Go to previous entry
sv: Gå till föregående post

en: Go to previous form field
sv: Gå till föregående formulärfält

en: Go to previous heading
sv: Gå till föregående rubrik

en: Go to previous heading at level %d
sv: Gå till föregående rubrik på nivå %d

en: Go to previous image
sv: Gå till föregående bild

en: Go to previous landmark
sv: Gå till föregående landmärke

en: Go to previous large object
sv: Gå till föregående stora objekt

en: Go to previous line
sv: Gå till föregående rad

en: Go to previous link
sv: Gå till föregående länk

en: Go to previous list
sv: Gå till föregående lista

en: Go to previous list item
sv: Gå till föregående listobjekt

en: Go to previous live region
sv: Gå till föregående levande region

en: Go to previous paragraph
sv: Gå till föregående stycke

en: Go to previous radio button
sv: Gå till föregående radioknapp

en: Go to previous separator
sv: Gå till föregående avgränsare

en: Go to previous table
sv: Gå till föregående tabell

en: Go to previous unvisited link
sv: Gå till föregående obesökta länk

en: Go to previous visited link
sv: Gå till föregående besökta länk

en: Go to previous word
sv: Gå till föregående ord

en: Go to start of container
sv: Gå till början av behållaren

en: Go to the beginning of the line
sv: Gå till början av raden

en: Go to the bottom of the file
sv: Gå till slutet av filen

en: Go to the end of the line
sv: Gå till slutet av raden

en: Go to the first cell in a table
sv: Gå till första cellen i en tabell

en: Go to the last cell in a table
sv: Gå till sista cellen i en tabell

en: Go to the last live region which made an announcement
sv: Gå till senaste levande region som gjorde en annonsering

en: Go to the next object
sv: Gå till nästa objekt

en: Go to the previous object
sv: Gå till föregående objekt

en: Go to the top of the file
sv: Gå till början av filen

en: Go up one cell
sv: Gå en cell uppåt

en: Greek Grade 1
sv: Grekiska grad 1

en: Hindi Grade 1
sv: Hindi grad 1

en: Hungarian 8 dot computer
sv: 8-punkts ungerska för dator

en: Hungarian Grade 1
sv: Ungerska grad 1

en: Hungarian Grade 2
sv: Ungerska grad 2

en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: Hyperlink Indicator
sv: Hyperlänksindikator

en: I ACUTE
sv: I AKUT

en: I CIRCUMFLEX
sv: I CIRKUMFLEX

en: I GRAVE
sv: I GRAV

en: I UMLAUT
sv: I TREMA

en: Icon panel
sv: Ikonpanel

en: Increase the speech pitch
sv: Höj tonarten

en: Increase the speech rate
sv: Öka uppläsningshastigheten

en: Increase the speech volume
sv: Öka uppläsningsvolymen

en: Italian Grade 1
sv: Italienska grad 1

en: Key Binding
sv: Tangentbindning

en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

en: Key binding deleted. Press enter to confirm.
sv: Tangentbindning borttagen. Tryck Enter för att bekräfta.

en: Key captured: %s. Press enter to confirm.
sv: Tangent fångad: %s. Tryck Enter för att bekräfta.

en: Keyboard Layout
sv: Tangentbordslayout

en: LEVEL %d
sv: NIVÅ %d

en: Last row deleted.
sv: Sista raden togs bort.

en: Latvian Grade 1
sv: Lettiska grad 1

en: Layout mode.
sv: Layoutläge.

en: Learn mode.  Press escape to exit.
sv: Inlärningsläge. Tryck Escape för att lämna.

en: Leaving %d blockquote. | Leaving %d blockquotes.
sv[0]: Lämnar %d blockcitat.
sv[1]: Lämnar %d blockcitat.

en: Leaving %d list. | Leaving %d lists.
sv[0]: Lämnar %d lista.
sv[1]: Lämnar %d listor.

en: Leaving flat review.
sv: Lämnar platt granskningsläge.

en: Line
sv: Rad

en: Line Down
sv: Rad nedåt

en: Line Left
sv: Rad vänster

en: Line Right
sv: Rad höger

en: Line Up
sv: Rad uppåt

en: List of unknown size
sv: Lista med okänd storlek

en: List with %d item | List with %d items
sv[0]: Lista med %d objekt
sv[1]: Lista med %d objekt

en: Live region support is off
sv: Stöd för levande regioner är av

en: Live regions monitoring off
sv: Övervakning av levande regioner är av

en: Live regions monitoring on
sv: Övervakning av levande regioner är på

en: Load profile
sv: Läs in profil

en: Load user profile
sv: Läs in användarprofil

en: Loading.  Please wait.
sv: Läser in. Var god vänta.

en: M_ost
sv: Fl_esta

en: Mark in braille
sv: Markera i punktskrift

en: Mark the beginning of a text selection
sv: Markera början av en textmarkering

en: Mark the end of a text selection
sv: Markera slutet av en textmarkering

en: Match _entire word only
sv: Matcha endast _hela ord

en: Message from chat room %s
sv: Meddelande från chattrummet %s

en: Messages are _detailed
sv: Meddelanden är _detaljerade

en: Messages are _persistent
sv: Meddelanden är _beständiga

en: Minimum length of matched text:
sv: Minimal längd på matchande text:

en: Misspelled word: %s
sv: Felstavat ord: %s

en: Monitor live regions
sv: Övervaka levande regioner

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse over object not found.
sv: Hovringsobjekt hittades inte.

en: Mouse review disabled.
sv: Musgranskning inaktiverad.

en: Mouse review enabled.
sv: Musgranskning aktiverad.

en: Move _down one
sv: Flytta en _nedåt

en: Move _up one
sv: Flytta en _uppåt

en: Move flat review to the beginning of the next line
sv: Flytta platt granskning till början av nästa rad

en: Move flat review to the beginning of the previous line
sv: Flytta platt granskning till början av föregående rad

en: Move flat review to the bottom left
sv: Flytta platt granskning till nedre vänsterkant

en: Move flat review to the end of the line
sv: Flytta platt granskning till slutet på raden

en: Move flat review to the end position
sv: Flytta platt granskning till slutpositionen

en: Move flat review to the home position
sv: Flytta platt granskning till hempositionen

en: Move flat review to the next character
sv: Flytta platt granskning till nästa tecken

en: Move flat review to the next item or word
sv: Flytta platt granskning till nästa objekt eller ord

en: Move flat review to the previous character
sv: Flytta platt granskning till föregående tecken

en: Move flat review to the previous item or word
sv: Flytta platt granskning till det föregående objektet eller ordet

en: Move flat review to the word above the current word
sv: Flytta platt granskning till ordet ovanför det aktuella ordet

en: Move flat review to the word below the current word
sv: Flytta platt granskning till ordet nedanför det aktuella ordet

en: Move focus into and away from the current mouse over
sv: Flytta fokus till och bort från objektet under muspekaren

en: Move to _bottom
sv: Flytta _nederst

en: Move to _top
sv: Flytta _överst

en: NAME
sv: NAMN

en: Nesting level %d
sv: Nästlad nivå %d

en: Netherlands Dutch Grade 1
sv: Holländsk nederländska grad 1

en: New chat tab %s
sv: Ny chattflik %s

en: New item has been added
sv: Ett nytt objekt har lagts till

en: No application has focus.
sv: Inget program har fokus.

en: No files found.
sv: Inga filer hittades.

en: No focus
sv: Ingen fokus

en: No landmark found.
sv: Inget landmärke hittades.

en: No more blockquotes.
sv: Inga fler blockcitat.

en: No more buttons.
sv: Inga fler knappar.

en: No more check boxes.
sv: Inga fler kryssrutor.

en: No more clickables.
sv: Inga fler klickbara.

en: No more combo boxes.
sv: Inga fler kombinationsrutor.

en: No more entries.
sv: Inga fler poster.

en: No more form fields.
sv: Inga fler formulärfält.

en: No more headings at level %d.
sv: Inga fler rubriker på nivå %d.

en: No more headings.
sv: Inga fler rubriker.

en: No more images.
sv: Inga fler bilder.

en: No more large objects.
sv: Inga fler stora objekt.

en: No more links.
sv: Inga fler länkar.

en: No more list items.
sv: Inga fler listobjekt.

en: No more lists.
sv: Inga fler listor.

en: No more live regions.
sv: Inga fler levande regioner.

en: No more paragraphs.
sv: Inga fler stycken.

en: No more radio buttons.
sv: Inga fler radioknappar.

en: No more separators.
sv: Inga fler avgränsare.

en: No more tables.
sv: Inga fler tabeller.

en: No more unvisited links.
sv: Inga fler obesökta länkar.

en: No more visited links.
sv: Inga fler besökta länkar.

en: No notification messages
sv: Inga aviseringsmeddelanden

en: No profiles found.
sv: Inga profiler hittades.

en: No selected text.
sv: Ingen text markerad.

en: Non-uniform
sv: Icke likformig

en: Norwegian Grade 0
sv: Norska grad 0

en: Norwegian Grade 1
sv: Norska grad 1

en: Norwegian Grade 2
sv: Norska grad 2

en: Norwegian Grade 3
sv: Norska grad 3

en: Not in a container.
sv: Inte i en behållare.

en: Not in a table.
sv: Inte i en tabell.

en: Not on a link.
sv: Inte på en länk.

en: Not using flat review.
sv: Använder inte platt granskningsläge.

en: Notification
sv: Avisering

en: O ACUTE
sv: O AKUT

en: O CIRCUMFLEX
sv: O CIRKUMFLEX

en: O GRAVE
sv: O GRAV

en: O STROKE
sv: GENOMSTRUKET O

en: O UMLAUT
sv: Ö

en: OPTION
sv: FLAGGA

en: Object mode.
sv: Objektläge.

en: Onl_y speak changed lines during find
sv: Läs _endast upp ändrade rader under sökning

en: Only speak displayed text
sv: Läs endast upp visad text

en: Open the Find dialog
sv: Öppna sökdialogrutan

[ctx: OptionGroup]
en: Spell Check
sv: Stavningskontroll

en: Optional arguments
sv: Valfria argument

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Orca Screen Reader
sv: Orca skärmläsare

en: Page Navigation
sv: Sidnavigering

en: Page has %s.
sv: Sidan har %s.

en: Pan the braille display to the left
sv: Flytta punktskriftsskärmen åt vänster

en: Pan the braille display to the right
sv: Flytta punktskriftsskärmen åt höger

en: Pass the next command on to the current application
sv: Skicka vidare nästa kommando till det aktuella programmet

en: Pasted contents from clipboard.
sv: Klistrade in innehåll från urklipp.

en: Perform left click on current flat review item
sv: Genomför vänsterklick på aktuellt platt granskningsobjekt

en: Perform right click on current flat review item
sv: Genomför högerklick på aktuellt platt granskningsobjekt

en: Perform the basic Where Am I operation
sv: Genomför den grundläggande Var är jag-åtgärden

en: Perform the detailed Where Am I operation
sv: Genomför den detaljerade Var är jag-åtgärden

en: Phonetically speak the current flat review character
sv: Uttala fonetiskt det aktuella platta granskningstecknet

en: Phonetically spell the current flat review item or word
sv: Bokstavera fonetiskt det aktuella platta granskningsobjektet eller ordet

en: Phonetically spell the current flat review line
sv: Bokstavera fonetiskt den aktuella platta granskningsraden

en: Pi_tch:
sv: Tonar_t:

en: Polish Grade 1
sv: Polska grad 1

en: Portuguese Grade 1
sv: Portugisiska grad 1

en: Present Unless
sv: Presentera såvida inte

en: Present _context of error
sv: Presentera _sammanhang för fel

en: Present current date
sv: Presentera aktuellt datum

en: Present current time
sv: Presentera aktuell tid

en: Present last notification message
sv: Presentera senaste aviseringsmeddelandet

en: Present notification messages list
sv: Presentera lista med aviseringsmeddelanden

en: Present previous notification message
sv: Presentera föregående aviseringsmeddelande

en: Present size and location of current object
sv: Presentera storlek och plats för aktuellt objekt

en: Present the contents of the input line
sv: Presentera innehållet på inmatningsraden

en: Press alt+f6 to give focus to child windows.
sv: Tryck på Alt+F6 för att ge fokus till barnfönster.

en: Press h for help.
sv: Tryck h för hjälp.

en: Press space to expand, and use up and down to select an item.
sv: Tryck på blanksteg för att fälla ut och använd pil upp och ned för att välja ett objekt.

en: Press space to toggle.
sv: Tryck på blanksteg för att växla.

en: Prevent use of option
sv: Förhindra användning av flagga

en: Print the known running applications
sv: Skriv ut de kända körande programmen

en: Process a cursor routing key
sv: Behandla en markörriktningstangent

en: Profile %s already exists.
    Continue updating the existing profile with these new changes?
sv: Profilen %s finns redan.
    Fortsätt med att uppdatera den befintliga profilen med dessa nya ändringar?

en: Profile could not be loaded: %s
sv: Profil kunde inte läsas in: %s

en: Profile set to %s.
sv: Profil inställd till %s.

en: Profiles
sv: Profiler

en: Progress Bar Updates
sv: Uppdateringar i förloppsindikator

en: Progress bar %d.
sv: Förloppsindikator %d.

[ctx: ProgressBar]
en: All
sv: Alla

[ctx: ProgressBar]
en: Application
sv: Program

[ctx: ProgressBar]
en: Frequency (secs):
sv: Frekvens (sekunder):

[ctx: ProgressBar]
en: Window
sv: Fönster

en: Pronunciation
sv: Uttal

en: Pronunciation Dictionary
sv: Uttalsordlista

en: Provide chat room specific _message histories
sv: Tillhandahåll historik för chattrumsspecifika _meddelanden

en: Provide chat room specific message histories.
sv: Tillhandahåll historik för chattrumsspecifika meddelanden.

en: Punctuation Level
sv: Skiljeteckensnivå

en: Punctuation level set to all.
sv: Skiljeteckensnivå inställd till alla.

en: Punctuation level set to most.
sv: Skiljeteckensnivå inställd till flesta.

en: Punctuation level set to none.
sv: Skiljeteckensnivå inställd till inget.

en: Punctuation level set to some.
sv: Skiljeteckensnivå inställd till vissa.

en: Quit the screen reader
sv: Avsluta skärmläsaren

en: Read the attributes associated with the current text character
sv: Läs attributen associerade med det aktuella texttecknet

en: Remove user profile
sv: Ta bort användarprofil

en: Replace a currently running instance of this screen reader
sv: Ersätt en körande instans av denna skärmläsare

en: Replacement String
sv: Ersättningssträng

en: Report bugs to orca-list@gnome.org.
sv: Rapportera fel till orca-list@gnome.org
    Skicka synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se

en: Return to object with keyboard focus
sv: Återgå till objektet med tangentbordsfokus

en: Review live region announcement
sv: Visa annonseringar om levande regioner igen

en: Route the pointer to the current item
sv: Vägled muspekaren till det aktuella objektet

en: Row %(row)d, column %(column)d.
sv: Rad %(row)d, kolumn %(column)d.

en: Row %s selected
sv: Rad %s markerad

en: Row %s unselected
sv: Rad %s avmarkerad

en: Row deleted.
sv: Rad togs bort.

en: Row inserted at the end of the table.
sv: Rad infogad på slutet av tabellen.

en: Row inserted.
sv: Rad infogades.

en: Rows %s through %s selected
sv: Rad %s till %s markerade

en: Rows %s through %s unselected
sv: Rad %s till %s avmarkerade

en: Rows reordered
sv: Radordning ändrad

en: S_peak colors as names
sv: Läs u_pp färger som namn

en: Save Profile As
sv: Spara profil som

en: Save Profile As Conflict
sv: Konflikt vid sparande av profil

en: Save _As
sv: Spara s_om

en: Save bookmarks
sv: Spara bokmärken

en: Say All
sv: Läs upp allt

en: Say All B_y:
sv: Läs upp allt _efter:

en: Screen Reader Find Dialog
sv: Sökdialog för Skärmläsare

en: Screen Reader Preferences
sv: Inställningar för Skärmläsare

en: Screen Reader Preferences for %s
sv: Skärmläsarinställningar för %s

en: Screen Reader _Modifier Key(s):
sv: _Modifierartangent(er) för skärmläsare:

en: Screen reader off.
sv: Skärmläsare av.

en: Screen reader on.
sv: Skärmläsare på.

en: Screen reader settings reloaded.
sv: Skärmläsarinställningar omlästa.

en: Screen reader version %s.
sv: Skärmläsare version %s.

en: Search _backwards
sv: Sök _baklänges

en: Search complete.
sv: Sökningen är färdig.

en: Search direction:
sv: Sökriktning:

en: Search for the next instance of a string
sv: Sök efter nästa instans av en sträng

en: Search for the previous instance of a string
sv: Sök efter föregående instans av en sträng

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Searching.
sv: Söker.

en: Selected text is: %s
sv: Markerad text är: %s

en: Selection Indicator
sv: Markeringsindikator

en: Selection deleted.
sv: Markering togs bort.

en: Selection restored.
sv: Markering återställd.

en: Send debug output to debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out
sv: Skicka felsökningsutskrift till debug-YYYY-MM-DD-HH:MM:SS.out

en: Send debug output to the specified file
sv: Skicka felsökningsutskrift till angiven fil

en: Sentence
sv: Mening

en: Set default live region politeness level to off
sv: Ställ in standardsnällhetsnivå för levande regioner till av

en: Set the column to use as dynamic row headers
sv: Ställ in kolumnen att använda som dynamiska radhuvuden

en: Set the row to use as dynamic column headers
sv: Ställ in raden att använda som dynamiska kolumnhuvuden

en: Set up user preferences (GUI version)
sv: Ställ in användarinställningar (användargränssnittsversion)

en: Set up user preferences (text version)
sv: Ställ in användarinställningar (textversion)

en: Shift
sv: Skift

en: Show this help message and exit
sv: Visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: Six Dots
sv: Sex punkter

en: Size: %d, %d. Location: %d, %d.
sv: Storlek: %d, %d. Plats: %d, %d.

en: Skip _blank cells
sv: Hoppa över _tomma celler

en: So_me
sv: Vi_ssa

en: Spanish Grade 1
sv: Spanska grad 1

en: Spea_k object mnemonics
sv: Läs u_pp minnesobjekt

en: Speak
sv: Läs upp

en: Speak _cell
sv: Läs upp _cell

en: Speak _cell coordinates
sv: Läs upp _cellkoordinater

en: Speak _description
sv: Läs upp _beskrivning

en: Speak _indentation and justification
sv: Läs upp text_indentering och textjustering

en: Speak _misspelled-word indicator
sv: Läs upp _indikator för felstavade ord

en: Speak _multiple cell spans
sv: Läs upp _flera cellspann

en: Speak _none
sv: Läs inte upp _något

en: Speak _numbers as digits
sv: Läs upp _nummer som siffror

en: Speak and braille a previous chat room message
sv: Läs upp och skriv punktskrift för ett tidigare chattrumsmeddelande

en: Speak blank lines
sv: Läs upp blanka rader

en: Speak cell
sv: Läs upp cell

en: Speak child p_osition
sv: Läs upp barnp_osition

en: Speak entire document
sv: Läs upp hela dokument

en: Speak entire window using flat review
sv: Läs upp hela fönstret med platt granskning

en: Speak full row in _GUI tables
sv: Läs upp hel rad i _gränssnittstabeller

en: Speak full row in _document tables
sv: Läs upp hel rad i _dokumenttabeller

en: Speak full row in sp_readsheets
sv: Läs upp hel _rad i kalkylblad

en: Speak link details
sv: Läs upp länkdetaljer

en: Speak messages from
sv: Läs upp meddelanden från

en: Speak multicase strings as wor_ds
sv: Läs upp strängar med blandade skiftlägen som or_d

en: Speak numbers as digits.
sv: Läs upp nummer som siffror.

en: Speak numbers as words.
sv: Läs upp nummer som ord.

en: Speak object under mo_use
sv: Läs upp objekt under m_uspekare

en: Speak results during _find
sv: Läs upp resultat under _sökning

en: Speak row
sv: Läs upp rad

en: Speak spreadsheet cell coordinates
sv: Läs upp koordinater för kalkylbladscell

en: Speak the current flat review character
sv: Läs upp det aktuella platta granskningstecknet

en: Speak the current flat review item or word
sv: Läs upp det aktuella platta granskningsobjektet eller ordet

en: Speak the current flat review line
sv: Läs upp den aktuella platta granskningsraden

en: Speak the current flat review object
sv: Läs upp det aktuella platta granskningsobjektet

en: Speak the current selection
sv: Läs upp aktuell markering

en: Speak the status bar
sv: Läs upp statusraden

en: Speak the title bar
sv: Läs upp namnlisten

en: Speak tutorial messages
sv: Läs upp handledningsmeddelanden

en: Speak unicode value of the current flat review character
sv: Läs upp Unicode-värdet för det aktuella platta granskningstecknet

en: Speaking of indentation and justification disabled.
sv: Uppläsning av textindentering och textjustering inaktiverad.

en: Speaking of indentation and justification enabled.
sv: Uppläsning av textindentering och textjustering aktiverad.

en: Speech
sv: Uppläsning

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: brief
sv: Informationsnivå: kort

[ctx: Speech]
en: Verbosity level: verbose
sv: Informationsnivå: informativ

en: Speech Dispatcher
sv: Uppläsningsassistent

en: Speech _system:
sv: Uppläsnings_system:

en: Speech disabled.
sv: Uppläsning inte aktiverad.

en: Speech enabled.
sv: Uppläsning aktiverad.

en: Speech is unavailable.
sv: Uppläsning är inte tillgänglig.

en: Speech synthesi_zer:
sv: Talsynt_es:

en: Spell _error
sv: Bokstavera f_el

en: Spell _suggestion
sv: Bokstavera _förslag

en: Spell the current flat review item or word
sv: Bokstavera det aktuella platta granskningsobjektet eller ordet

en: Spell the current flat review line
sv: Bokstavera den aktuella platta granskningsraden

en: Spoken Context
sv: Talsammanhang

en: Start from:
sv: Börja från:

en: Start-up Profile:
sv: Uppstartsprofil:

en: Status bar not found
sv: Statusraden hittades inte

en: Structural navigation keys off.
sv: Strukturella navigeringstangenter av.

en: Structural navigation keys on.
sv: Strukturella navigeringstangenter på.

en: Swedish Grade 1
sv: Svenska grad 1

en: Switch between browse mode and focus mode
sv: Växla mellan bläddringsläge och fokusläge

en: Switch between native and screen-reader caret navigation
sv: Växla mellan programmets egna och skärmläsarens markörnavigering

en: THORN
sv: TÖRN

en: TREE LEVEL %d
sv: TRÄDNIVÅ %d

en: Table Navigation
sv: Tabellnavigering

en: Text Attributes
sv: Textattribut

en: Text attributes
sv: Textattribut

en: Text unselected.
sv: Text avmarkerad.

en: The application is controlling the caret.
sv: Programmet kontrollerar markören.

en: The following are not valid:
sv: Följande är inte giltiga:

en: The key entered is already bound to %s
sv: Angiven tangent är redan bunden till %s

en: The keybinding has been removed.
sv: Tangentbindningen har tagits bort.

en: The new key is: %s
sv: Den nya tangenten är: %s

en: The screen reader is controlling the caret.
sv: Skärmläsaren kontrollerar markören.

en: Time and Date
sv: Tid och datum

en: To activate press return.
sv: Tryck på retur för att aktivera.

en: To activate press space.
sv: Tryck på blanksteg för att aktivera.

en: To collapse, press shift plus left.
sv: Tryck på Skift plus vänster för att fälla in.

en: To decrease press left arrow, to increase press right arrow. To go to minimum press home, and for maximum press end.
sv: Tryck på vänsterpil för att minska, tryck på högerpil för att öka. Tryck på Home för att gå till minimum och End för att gå till maximum.

en: To enable focus mode press %s.
sv: För att aktivera fokusläge tryck %s.

en: To enter sub menu, press right arrow.
sv: Tryck på högerpil för att gå in i en undermeny.

en: To expand, press shift plus right.
sv: Tryck på Skift plus höger för att fälla ut.

en: To get to the system menus press the alt+f1 key.
sv: Tryck på Alt+F1 för att komma till systemmenyerna.

en: To move to items, use either the arrow keys or type ahead searching.
sv: För att förflytta till objekten, använd antingen piltangenterna eller skriv in något för att söka.

en: To navigate, press left or right arrow. To move through items press up or down arrow.
sv: Tryck på vänster eller höger pil för att navigera. Tryck på pil upp eller ned för att flytta dig genom objekten.

en: Toggle layout mode
sv: Växla layoutläge

en: Toggle mouse review mode
sv: Växla musgranskningsläge

en: Toggle speech verbosity level
sv: Växla informationsnivå för tal

en: Toggle structural navigation keys
sv: Växla strukturella navigeringstangenter

en: Toggle the silencing of speech
sv: Växla uppläsningen av eller på

en: Toggle the speaking of indentation and justification
sv: Växla uppläsning av textindentering och textjustering

en: Toggle whether to read just the current table cell or the whole row
sv: Växla huruvida bara den aktuella tabellcellen eller hela raden ska läsas upp

en: Toggle whether we announce when our buddies are typing
sv: Växla huruvida vi annonserar när våra kompisar skriver något

en: Toggle whether we prefix chat room messages with the name of the chat room
sv: Växla huruvida vi inleder chattrumsmeddelanden med namnet på chattrummet

en: Toggle whether we provide chat room specific message histories
sv: Växla huruvida vi tillhandahåller historik för chattrumsspecifika meddelanden

en: Top Left
sv: Övre vänster

en: Top of column.
sv: Överst i kolumnen.

en: Top of window
sv: Överkant av fönster

en: Turn contracted braille on and off
sv: Aktivera eller inaktivera litterär punktskrift

en: Type in text.
sv: Skriv in text.

en: U ACUTE
sv: U AKUT

en: U CIRCUMFLEX
sv: U CIRKUMFLEX

en: U GRAVE
sv: U GRAV

en: U UMLAUT
sv: U TREMA

en: U.K. English Grade 1
sv: Brittisk engelska grad 1

en: U.K. English Grade 2
sv: Brittisk engelska grad 2

en: U.S. English Grade 1
sv: Amerikansk engelska grad 1

en: U.S. English Grade 2
sv: Amerikansk engelska grad 2

en: Unable to get calculator display
sv: Kunde inte få tag på miniräknarens fönster

en: Unbound
sv: Inte bunden

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use Up and Down Arrow to navigate the list. Press Escape to exit.
sv: Använd uppåt- och nedåtpil för att navigera i listan. Tryck Escape för att avsluta.

en: Use Up, Down, Home or End to navigate in the list.
    Press Escape to exit.
    Press Space to repeat the last message read.
    Press one digit to read a specific message.
sv: Använd Upp, Ned, Home eller End för att navigera
    i listan.
    Tryck Escape för att avsluta.
    Tryck Blanksteg för att upprepa senaste lästa meddelande.
    Tryck en siffra för att läsa ett specifikt meddelande.

en: Use alternate directory for user preferences
sv: Använd alternativ katalog för användarinställningar

en: Use arrow keys to change.
sv: Använd piltangenterna för att ändra.

en: Use left and right to view other tabs.
sv: Använd vänster och höger för att visa andra flikar.

en: Use up and down to select an item.
sv: Använd uppåt och nedåt för att välja ett objekt.

en: Use up or down arrow to select value. Or type in the desired numerical value.
sv: Använd pil upp eller ned för att välja ett värde. Eller skriv in det önskade numeriska värdet.

en: User Profile Conflict!
sv: Konflikt i användarprofil!

en: Ver_bose
sv: Informati_v

en: Verbosity
sv: Informationsnivå

en: Version of this application
sv: Version av detta program

en: Vo_lume:
sv: Vo_lym:

en: Voice
sv: Röst

en: Voice Type Settings
sv: Inställningar för rösttyp

[ctx: VoiceType]
en: Default
sv: Standard

[ctx: VoiceType]
en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

[ctx: VoiceType]
en: Uppercase
sv: Versal

en: Welsh Grade 1
sv: Kymriska grad 1

en: Welsh Grade 2
sv: Kymriska grad 2

en: Width: %d. Height: %d. %d from left. %d from top.
sv: Bredd: %d. Höjd: %d. %d från vänster. %d från toppen.

en: Window
sv: Fönster

en: Wrapping to bottom.
sv: Börjar om från botten.

en: Wrapping to top.
sv: Börjar om från toppen.

en: Y ACUTE
sv: Y AKUT

en: Y UMLAUT
sv: Y TREMA

en: You already have an instance of an Orca preferences dialog open.
    Please close it before opening a new one.
sv: Du har redan en instans av Orcas inställningsdialog öppen.
    Stäng den innan du öppnar en ny.

en: You are about to change the active profile. If you
    have just made changes in your preferences, they will
    be dropped at profile load.
    
    Continue loading profile discarding previous changes?
sv: Du är på väg att ändra den aktiva profilen. Om du
    precis har gjort ändringar i dina inställningar så
    kommer de att förkastas när profilen läses in.
    
    Fortsätt med att läsa in profilen och förkasta tidigare ändringar?

en: You are about to remove profile %s. All unsaved settings and settings saved in this profile will be lost. Do you want to continue and remove this profile and all related settings?
sv: Du håller på att ta bort profilen %s. Alla osparade inställningar och inställningar som sparats i denna profil kommer att gå förlorade. Vill du fortsätta med att ta bort denna profil och alla relaterade inställningar?

en: _Abbreviated role names
sv: _Förkortade rollnamn

en: _Activate
sv: _Aktivera

en: _All
sv: _Alla

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Braille updates
sv: _Punktskriftsuppdateringar

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Capitalization style:
sv: Versal_iseringsstil:

en: _Close
sv: S_täng

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Desktop
sv: _Stationär dator

en: _Enable Contracted Braille
sv: _Aktivera litterär punktskrift

en: _Enable speech
sv: Aktiv_era uppläsning

en: _Find
sv: _Sök

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: _Language:
sv: Sp_råk:

en: _Laptop
sv: _Bärbar dator

en: _Load
sv: _Läs in

en: _Match case
sv: _Skiftlägeskänslig

en: _New entry
sv: _Ny post

en: _Present summary of a page when it is first loaded
sv: _Presentera sammanfattning för en sida när den först läses in

en: _Present tooltips
sv: _Presentera inforutor

en: _Profile Name:
sv: _Profilnamn:

en: _Rate:
sv: _Hastighet:

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Reset
sv: _Återställ

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Speak Chat Room name
sv: _Läs upp chattrummets namn

en: _Speak all
sv: _Läs upp alla

en: _Speak updates
sv: _Läs upp uppdateringar

en: _System messages are detailed
sv: _Systemmeddelanden är detaljerade

en: _Time format:
sv: _Tidsformat:

en: _Top of window
sv: Ö_verkant av fönster

en: _Voice type:
sv: Röstt_yp:

en: _Wrap around
sv: _Börja om

en: a : alpha, b : bravo, c : charlie, d : delta, e : echo, f : foxtrot, g : golf, h : hotel, i : india, j : juliet, k : kilo, l : lima, m : mike, n : november, o : oscar, p : papa, q : quebec, r : romeo, s : sierra, t : tango, u : uniform, v : victor, w : whiskey, x : xray, y : yankee, z : zulu
sv: a : adam, b : bertil, c : cesar, d : david, e : erik, f : filip, g : gustav, h : helge, i : ivar, j : johan, k : kalle, l : ludvig, m : martin, n : niklas, o : olof, p : petter, q : quintus, r : rudolf, s : sigurd, t : tore, u : urban, v : viktor, w : wilhelm, x : xerxes, y : yngve, z : zäta, å : åke, ä : ärlig, ö : östen

en: a acute
sv: a akut

en: a circumflex
sv: a cirkumflex

en: a e
sv: ae-ligatur

en: a grave
sv: a grav

en: a ring
sv: å

en: a umlaut
sv: ä

en: acute
sv: akut

en: all items selected
sv: alla objekt markerade

en: alrt
sv: alrm

en: and
sv: och-tecken

en: announce when your buddies are typing.
sv: annonsera när dina kompisar skriver något.

en: apostrophe
sv: apostrof

en: app
sv: prg

en: arw
sv: pil

en: at
sv: snabel a

en: backslash
sv: omvänt snedstreck

en: backspace
sv: backsteg

en: black diamond
sv: svart diamant

en: black square
sv: svart kvadrat

en: bold
sv: fet

en: bookmark entered
sv: bokmärke nåddes

en: bookmarks could not be saved
sv: bokmärken kunde inte sparas

en: bookmarks saved
sv: bokmärken sparade

[ctx: braille dots]
en: _None
sv: _Ingen

en: broken bar
sv: brutet rör-tecken

en: btn
sv: kna

en: bullet
sv: listpunkt

en: c cedilla
sv: c cedilj

en: cal
sv: kal

[ctx: capitalization style]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: capitalization style]
en: None
sv: Ingen

[ctx: capitalization style]
en: Spell
sv: Bokstavering

[ctx: capitalization style]
en: icon
sv: ikon

[ctx: capitalization style]
en: none
sv: ingen

[ctx: capitalization style]
en: spell
sv: bokstavering

en: caret
sv: utelämningstecken

en: cbo
sv: kbr

en: cedilla
sv: cedilj

[ctx: cell]
en: %s selected
sv: %s markerad

[ctx: cell]
en: %s through %s selected
sv: %s till %s markerade

[ctx: cell]
en: %s through %s unselected
sv: %s till %s avmarkerade

[ctx: cell]
en: %s unselected
sv: %s avmarkerad

en: cents
sv: cent-tecken

en: check mark
sv: bock

[ctx: checkbox]
en: checked
sv: kryssad

[ctx: checkbox]
en: not checked
sv: inte kryssad

[ctx: checkbox]
en: partially checked
sv: delvis kryssad

en: chk
sv: kry

en: circumflex
sv: cirkumflex

en: clickable
sv: klickbar

[ctx: clipboard]
en: copied
sv: kopierade

[ctx: clipboard]
en: cut
sv: klippte ut

[ctx: clipboard]
en: pasted
sv: klistrade in

en: cll
sv: cell

en: clrchsr
sv: färgvä

en: cnv
sv: ryta

en: colhdr
sv: kolhuv

en: collapsed
sv: infälld

en: colon
sv: kolon

[ctx: color name]
en: alice blue
sv: aliceblå

[ctx: color name]
en: antique white
sv: antikvit

[ctx: color name]
en: aquamarine
sv: akvamarin

[ctx: color name]
en: azure
sv: azurblå

[ctx: color name]
en: black
sv: svart

[ctx: color name]
en: blanched almond
sv: skållad mandel

[ctx: color name]
en: blue
sv: blå

[ctx: color name]
en: blue violet
sv: blåviolett

[ctx: color name]
en: brown
sv: brun

[ctx: color name]
en: burlywood
sv: trävril

[ctx: color name]
en: cadet blue
sv: kadettblå

[ctx: color name]
en: chocolate
sv: choklad

[ctx: color name]
en: coral
sv: korall

[ctx: color name]
en: cornflower blue
sv: kornblå

[ctx: color name]
en: cornsilk
sv: majssilke

[ctx: color name]
en: crimson
sv: karmosinröd

[ctx: color name]
en: dark blue
sv: mörkblå

[ctx: color name]
en: dark cyan
sv: mörkcyan

[ctx: color name]
en: dark goldenrod
sv: mörk gullris

[ctx: color name]
en: dark gray
sv: mörkgrå

[ctx: color name]
en: dark green
sv: mörkgrön

[ctx: color name]
en: dark khaki
sv: mörk kaki

[ctx: color name]
en: dark magenta
sv: mörk magenta

[ctx: color name]
en: dark olive green
sv: mörk olivgrön

[ctx: color name]
en: dark orange
sv: mörk orange

[ctx: color name]
en: dark orchid
sv: mörk orkidé

[ctx: color name]
en: dark red
sv: mörkröd

[ctx: color name]
en: dark salmon
sv: mörk laxrosa

[ctx: color name]
en: dark sea green
sv: mörk havsgrön

[ctx: color name]
en: dark slate blue
sv: mörk skifferblå

[ctx: color name]
en: dark slate gray
sv: mörk skiffergrå

[ctx: color name]
en: dark turquoise
sv: mörk turkos

[ctx: color name]
en: dark violet
sv: mörk violett

[ctx: color name]
en: deep pink
sv: djuprosa

[ctx: color name]
en: deep sky blue
sv: djup himmelsblå

[ctx: color name]
en: dim gray
sv: dunkelgrå

[ctx: color name]
en: dodger blue
sv: dodgerblå

[ctx: color name]
en: fire brick
sv: eldfast tegelsten

[ctx: color name]
en: floral white
sv: blomvit

[ctx: color name]
en: forest green
sv: skogsgrön

[ctx: color name]
en: ghost white
sv: spökvit

[ctx: color name]
en: gold
sv: guld

[ctx: color name]
en: goldenrod
sv: gullris

[ctx: color name]
en: gray
sv: grå

[ctx: color name]
en: green
sv: grön

[ctx: color name]
en: green yellow
sv: gröngul

[ctx: color name]
en: honeydew
sv: honungsdagg

[ctx: color name]
en: hot pink
sv: hett rosa

[ctx: color name]
en: indian red
sv: indiskt röd

[ctx: color name]
en: ivory
sv: elfenben

[ctx: color name]
en: khaki
sv: kaki

[ctx: color name]
en: lavender
sv: lavendel

[ctx: color name]
en: lavender blush
sv: lavendelrodnad

[ctx: color name]
en: lawn green
sv: gräsmattegrönt

[ctx: color name]
en: lemon chiffon
sv: citronchiffong

[ctx: color name]
en: light blue
sv: ljusblå

[ctx: color name]
en: light coral
sv: ljus korall

[ctx: color name]
en: light cyan
sv: ljuscyan

[ctx: color name]
en: light goldenrod yellow
sv: ljust gullrisgul

[ctx: color name]
en: light gray
sv: ljusgrå

[ctx: color name]
en: light green
sv: ljusgrön

[ctx: color name]
en: light pink
sv: ljusrosa

[ctx: color name]
en: light salmon
sv: ljus laxrosa

[ctx: color name]
en: light sea green
sv: ljus havsgrön

[ctx: color name]
en: light sky blue
sv: ljus himmelsblå

[ctx: color name]
en: light slate gray
sv: ljus skiffergrå

[ctx: color name]
en: light steel blue
sv: ljus stålblå

[ctx: color name]
en: light yellow
sv: ljusgul

[ctx: color name]
en: lime green
sv: limegrön

[ctx: color name]
en: linen
sv: linne

[ctx: color name]
en: maroon
sv: vinröd

[ctx: color name]
en: medium aquamarine
sv: mellanakvamarin

[ctx: color name]
en: medium blue
sv: mellanblå

[ctx: color name]
en: medium orchid
sv: mellanorkidé

[ctx: color name]
en: medium purple
sv: mellanlila

[ctx: color name]
en: medium sea green
sv: mellanhavsgrön

[ctx: color name]
en: medium slate blue
sv: mellanskifferblå

[ctx: color name]
en: medium spring green
sv: mellanvårgrön

[ctx: color name]
en: medium turquoise
sv: mellanturkos

[ctx: color name]
en: medium violet red
sv: mellanviolettröd

[ctx: color name]
en: midnight blue
sv: midnattsblå

[ctx: color name]
en: mint cream
sv: mintgrädde

[ctx: color name]
en: misty rose
sv: dimrosa

[ctx: color name]
en: moccasin
sv: mockasin

[ctx: color name]
en: navajo white
sv: navajovit

[ctx: color name]
en: navy
sv: marinblå

[ctx: color name]
en: old lace
sv: gammal spets

[ctx: color name]
en: olive
sv: oliv

[ctx: color name]
en: olive drab
sv: ljus olivbrun

[ctx: color name]
en: orange red
sv: orangeröd

[ctx: color name]
en: orchid
sv: orkidé

[ctx: color name]
en: pale goldenrod
sv: blek gullris

[ctx: color name]
en: pale green
sv: blekgrön

[ctx: color name]
en: pale turquoise
sv: blek turkos

[ctx: color name]
en: pale violet red
sv: blek violettröd

[ctx: color name]
en: papaya whip
sv: papayavisp

[ctx: color name]
en: peach puff
sv: persikopuff

[ctx: color name]
en: pink
sv: rosa

[ctx: color name]
en: plum
sv: plommon

[ctx: color name]
en: powder blue
sv: pulverblå

[ctx: color name]
en: purple
sv: lila

[ctx: color name]
en: red
sv: röd

[ctx: color name]
en: rosy brown
sv: rosenbrun

[ctx: color name]
en: royal blue
sv: kungsblå

[ctx: color name]
en: saddle brown
sv: sadelbrun

[ctx: color name]
en: salmon
sv: laxrosa

[ctx: color name]
en: sandy brown
sv: sandbrun

[ctx: color name]
en: sea green
sv: havsgrön

[ctx: color name]
en: seashell
sv: snäckskal

[ctx: color name]
en: sky blue
sv: himmelsblå

[ctx: color name]
en: slate blue
sv: skifferblå

[ctx: color name]
en: slate gray
sv: skiffergrå

[ctx: color name]
en: snow
sv: snö

[ctx: color name]
en: spring green
sv: vårgrön

[ctx: color name]
en: steel blue
sv: stålblå

[ctx: color name]
en: tan
sv: mellanbrun

[ctx: color name]
en: thistle
sv: tistel

[ctx: color name]
en: tomato
sv: tomat

[ctx: color name]
en: turquoise
sv: turkos

[ctx: color name]
en: violet
sv: violett

[ctx: color name]
en: wheat
sv: vete

[ctx: color name]
en: white
sv: vit

[ctx: color name]
en: white smoke
sv: vit rök

[ctx: color name]
en: yellow
sv: gul

[ctx: color name]
en: yellow green
sv: gulgrön

en: column %(index)d of %(total)d
sv: kolumn %(index)d av %(total)d

en: column %d
sv: kolumn %d

en: comma
sv: komma

[ctx: command]
en: redo
sv: gör om

[ctx: command]
en: undo
sv: ångra

[ctx: content]
en: deletion end
sv: slut på borttagning

[ctx: content]
en: deletion start
sv: start på borttagning

[ctx: content]
en: highlight end
sv: slut på markering

[ctx: content]
en: highlight start
sv: start på markering

[ctx: content]
en: insertion end
sv: slut på infogning

[ctx: content]
en: insertion start
sv: start på infogning

[ctx: content]
en: suggestion end
sv: slut på förslag

en: cptn
sv: rubk

en: cube root of
sv: tredjerot av

en: currency sign
sv: valutasymbol

en: dagger
sv: kors

en: dash
sv: streck

en: degrees
sv: grader

en: details for %s
sv: detaljer för %s

en: diaeresis
sv: dieresis

en: different site
sv: annan plats

en: dip
sv: kpa

en: divided by
sv: delat med

en: document selected from cursor position
sv: dokument markerat från markörposition

en: document selected to cursor position
sv: dokument markerat till markörposition

en: document unselected from cursor position
sv: dokument avmarkerat från markörposition

en: document unselected to cursor position
sv: dokument avmarkerat till markörposition

en: dollar
sv: dollartecken

en: dot
sv: punkt

en: double click
sv: dubbelklick

en: double dagger
sv: dubbelkors

en: double low quote
sv: dubbelt lågt citattecken

en: double prime
sv: dubbelprimtecken

en: down
sv: ned

en: draw
sv: rita

en: e acute
sv: e akut

en: e circumflex
sv: e cirkumflex

en: e grave
sv: e grav

en: e umlaut
sv: e dieresis

en: editable combo box
sv: redigerbar kombinationsruta

en: editable content
sv: redigerbart innehåll

en: edtbr
sv: redra

en: emb
sv: inbä

en: empty
sv: tom

en: en dash
sv: tankstreck

en: enter new key
sv: ange ny tangent

en: entire document selected
sv: hela dokumentet markerat

en: entire document unselected
sv: hela dokumentet avmarkerat

en: equals
sv: lika med

[ctx: error]
en: grammar
sv: grammatik

[ctx: error]
en: invalid
sv: ogiltig

[ctx: error]
en: invalid entry
sv: ogiltig post

[ctx: error]
en: invalid grammar
sv: ogiltig grammatik

[ctx: error]
en: invalid spelling
sv: ogiltig stavning

[ctx: error]
en: spelling
sv: stavning

en: eth
sv: edh

en: euro
sv: eurotecken

en: exclaim
sv: utropstecken

en: expanded
sv: utfälld

en: faster.
sv: snabbare.

en: fchsr
sv: filväl

en: flr
sv: utf

en: fnt
sv: typsn

en: fraction end
sv: slut på bråk

en: fraction start
sv: start på bråk

en: fraction without bar, start
sv: start på bråk utan bråkstreck

en: frm
sv: ram

en: ftr
sv: sidf

[ctx: generic name]
en: application
sv: program

en: grave
sv: grav

en: grayed
sv: gråad

en: greater
sv: större än

en: has details in %s
sv: har detaljer i %s

en: has formula
sv: har formeln

en: has long description
sv: har lång beskrivning

en: hdng
sv: rubr

en: hdr
sv: huv

en: heavy check mark
sv: tungt kryssmärke

en: higher.
sv: högre.

en: horizontal
sv: horisontell

en: horizontal scroll bar
sv: horisontell rullningslist

en: horizontal slider
sv: horisontellt skjutreglage

en: horizontal splitter
sv: horisontell avdelare

en: hyphen bullet
sv: interpunkt

en: i acute
sv: i akut

en: i circumflex
sv: i cirkumflex

en: i grave
sv: i grav

en: i umlaut
sv: i trema

en: icn
sv: ikn

en: ifrm
sv: irm

en: image map link
sv: länk i image map

en: img
sv: bld

en: inaccessible
sv: otillgänglig

[ctx: indentation and justification]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: indentation and justification]
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: inverted exclamation point
sv: uppochnedvänt utropstecken

en: inverted question mark
sv: uppochnedvänt frågetecken

en: item %(index)d
sv: objekt %(index)d

[ctx: key echo]
en: None
sv: Ingen

[ctx: key echo]
en: key
sv: tangent

[ctx: key echo]
en: key and word
sv: tangent och ord

[ctx: key echo]
en: sentence
sv: mening

[ctx: key echo]
en: word
sv: ord

[ctx: key echo]
en: word and sentence
sv: ord och mening

[ctx: keybindings]
en: Default
sv: Standard

[ctx: keybindings]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: keyboard]
en: Shift
sv: Skift

en: lbl
sv: etik

en: leaving blockquote.
sv: lämnar blockcitat.

en: leaving details.
sv: lämnar detaljer.

en: leaving form.
sv: lämnar formulär.

en: leaving list.
sv: lämnar lista.

en: leaving panel.
sv: lämnar panel.

en: leaving table.
sv: lämnar tabell.

en: leaving tooltip.
sv: lämnar inforuta.

en: left
sv: vänster

en: left alt
sv: vänster alt

en: left brace
sv: vänster klammerparentes

en: left bracket
sv: vänster hakparentes

en: left control
sv: vänster control

en: left double angle bracket
sv: vänsterställt dubbelt vinkelcitattecken

en: left double quote
sv: vänsterställt dubbelt vinkelcitattecken

en: left meta
sv: vänster meta

en: left paren
sv: vänsterparentes

en: left shift
sv: vänster skift

en: left single quote
sv: vänsterställt enkelt citattecken

en: left super
sv: vänster super

en: left tab
sv: vänster tab

en: less
sv: mindre än

en: line selected down from cursor position
sv: rad markerad ner från markörposition

en: line selected from start to previous cursor position
sv: rad markerad från början till föregående markörposition

en: line selected to end from previous cursor position
sv: rad markerad till slutet från föregående markörposition

en: line selected up from cursor position
sv: rad markerad upp från markörposition

en: line unselected down from cursor position
sv: rad avmarkerad ner från markörposition

en: line unselected up from cursor position
sv: rad avmarkerad upp från markörposition

en: link
sv: länk

[ctx: link state]
en: unvisited
sv: obesökt

[ctx: link state]
en: visited
sv: besökt

[ctx: listitem]
en: not selected
sv: inte markerat

en: live regions politeness levels restored
sv: snällhetsnivåer för levande regioner återställda

[ctx: location]
en: Not found
sv: Hittades inte

[ctx: locking key state]
en: off
sv: av

[ctx: locking key state]
en: on
sv: på

en: logical not
sv: logiskt inte

en: louder.
sv: högre.

en: lower.
sv: lägre.

en: lstitm
sv: lispos

en: lyrdpn
sv: lagpan

en: macron
sv: makron

[ctx: math enclosure]
en: Enclosed by: %s
sv: Omgiven av: %s

[ctx: math enclosure]
en: a box
sv: en låda

[ctx: math enclosure]
en: a circle
sv: en cirkel

[ctx: math enclosure]
en: a down diagonal strike
sv: en diagonalt nedgående överstrykning

[ctx: math enclosure]
en: a horizontal strike
sv: en horisontell överstrykning

[ctx: math enclosure]
en: a line at the bottom
sv: en linje nedanför

[ctx: math enclosure]
en: a line at the top
sv: en linje ovanför

[ctx: math enclosure]
en: a line on the left
sv: en linje till vänster

[ctx: math enclosure]
en: a line on the right
sv: en linje till höger

[ctx: math enclosure]
en: a long division sign
sv: ett långt divisionsstreck

[ctx: math enclosure]
en: a northeast arrow
sv: en nordostpil

[ctx: math enclosure]
en: a phasor angle
sv: en fasvektorvinkel

[ctx: math enclosure]
en: a radical
sv: en rot

[ctx: math enclosure]
en: a rounded box
sv: en rundad låda

[ctx: math enclosure]
en: a vertical strike
sv: en vertikal överstrykning

[ctx: math enclosure]
en: an actuarial symbol
sv: en matematisk symbol

[ctx: math enclosure]
en: an arabic factorial symbol
sv: en arabisk fakultetssymbol

[ctx: math enclosure]
en: an up diagonal strike
sv: en diagonalt uppgående överstrykning

[ctx: math enclosure]
en: and
sv: och

[ctx: math fraction]
en: over
sv: över

[ctx: math script]
en: pre-subscript
sv: inledande nedsänkt

[ctx: math script]
en: pre-superscript
sv: inledande upphöjt

[ctx: math script generic]
en: overscript
sv: överskrift

[ctx: math script generic]
en: subscript
sv: nedsänkt

[ctx: math script generic]
en: superscript
sv: upphöjt

[ctx: math script generic]
en: underscript
sv: underskrift

[ctx: math symbol]
en: %s with slash
sv: %s med snedstreck

[ctx: math symbol]
en: %s with underline
sv: %s med understreck

[ctx: math symbol]
en: %s with vertical line
sv: %s med vertikal linje

[ctx: math symbol]
en: all equal to
sv: alla lika med

[ctx: math symbol]
en: almost equal or equal to
sv: nästan lika med eller lika med

[ctx: math symbol]
en: almost equal to
sv: nästan lika med

[ctx: math symbol]
en: angle
sv: vinkel

[ctx: math symbol]
en: anticlockwise contour integral
sv: moturs konturintegral

[ctx: math symbol]
en: approaches the limit
sv: går mot gränsvärdet

[ctx: math symbol]
en: approximately but not actually equal to
sv: approximativt men inte faktiskt lika med

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to
sv: approximativt lika med

[ctx: math symbol]
en: approximately equal to or the image of
sv: approximativt lika med eller bilden av

[ctx: math symbol]
en: assertion
sv: påstående

[ctx: math symbol]
en: asterisk operator
sv: asteriskoperator

[ctx: math symbol]
en: asymptotically equal to
sv: asymptotiskt lika med

[ctx: math symbol]
en: because
sv: därför att

[ctx: math symbol]
en: between
sv: mellan

[ctx: math symbol]
en: black circle
sv: svart cirkel

[ctx: math symbol]
en: black diamond
sv: svart diamant

[ctx: math symbol]
en: black medium small square
sv: svart medelstor kvadrat

[ctx: math symbol]
en: black square
sv: svart kvadrat

[ctx: math symbol]
en: bold %s
sv: fet %s

[ctx: math symbol]
en: bold fraktur %s
sv: fet %s i frakturstil

[ctx: math symbol]
en: bold italic %s
sv: fet kursiv %s

[ctx: math symbol]
en: bold script %s
sv: fet %s i skrivstil

[ctx: math symbol]
en: bottom brace
sv: golvklammerparentes

[ctx: math symbol]
en: breve
sv: brevis

[ctx: math symbol]
en: bullet operator
sv: listpunktoperator

[ctx: math symbol]
en: circled asterisk operator
sv: inringad asteriskoperator

[ctx: math symbol]
en: circled dash
sv: inringat streck

[ctx: math symbol]
en: circled division slash
sv: inringat divisionssnedstreck

[ctx: math symbol]
en: circled dot
sv: inringad punkt

[ctx: math symbol]
en: circled dot operator
sv: inringad punktoperator

[ctx: math symbol]
en: circled equals
sv: inringat lika med-tecken

[ctx: math symbol]
en: circled minus
sv: inringat minustecken

[ctx: math symbol]
en: circled plus
sv: inringat plustecken

[ctx: math symbol]
en: circled ring operator
sv: inringad ringoperator

[ctx: math symbol]
en: circled times
sv: inringat gångertecken

[ctx: math symbol]
en: circumflex
sv: cirkumflex

[ctx: math symbol]
en: clockwise contour integral
sv: medurs konturintegral

[ctx: math symbol]
en: clockwise integral
sv: medurs integral

[ctx: math symbol]
en: colon equals
sv: kolon lika med

[ctx: math symbol]
en: complement
sv: komplement

[ctx: math symbol]
en: contains as a member
sv: innehåller som en medlem

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup
sv: innehåller som normal undergrupp

[ctx: math symbol]
en: contains as normal subgroup of or equal to
sv: innehåller som normal undergrupp av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: contains with long horizontal stroke
sv: innehåller-tecken med långt horisontellt streck

[ctx: math symbol]
en: contains with overbar
sv: innehåller-tecken med streck över

[ctx: math symbol]
en: contains with vertical bar at end of horizontal stroke
sv: innehåller-tecken med vertikalt streck i slutet på horisontellt streck

[ctx: math symbol]
en: contour integral
sv: konturintegral

[ctx: math symbol]
en: coproduct
sv: koprodukt

[ctx: math symbol]
en: corresponds to
sv: motsvarar

[ctx: math symbol]
en: cube root
sv: tredjerot

[ctx: math symbol]
en: curly logical and
sv: krulligt logiskt och

[ctx: math symbol]
en: curly logical or
sv: krulligt logiskt eller

[ctx: math symbol]
en: delta equal to
sv: delta lika med

[ctx: math symbol]
en: diamond operator
sv: diamantoperator

[ctx: math symbol]
en: difference between
sv: skillnad mellan

[ctx: math symbol]
en: divides
sv: delar

[ctx: math symbol]
en: division slash
sv: divisionssnedstreck

[ctx: math symbol]
en: division times
sv: delat med-tecken på gångertecken

[ctx: math symbol]
en: does not contain as a member
sv: innehåller inte som en medlem

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup
sv: innehåller inte som normal undergrupp

[ctx: math symbol]
en: does not contain as normal subgroup or equal
sv: innehåller varken som normal undergrupp eller lika med

[ctx: math symbol]
en: does not divide
sv: delar inte

[ctx: math symbol]
en: does not force
sv: tvingar inte

[ctx: math symbol]
en: does not precede
sv: kommer inte före

[ctx: math symbol]
en: does not precede or equal
sv: kommer varken före eller är lika med

[ctx: math symbol]
en: does not prove
sv: bevisar inte

[ctx: math symbol]
en: does not succeed
sv: kommer inte efter

[ctx: math symbol]
en: does not succeed or equal
sv: kommer varken efter eller är lika med

[ctx: math symbol]
en: dot
sv: punkt

[ctx: math symbol]
en: dot minus
sv: punktminus

[ctx: math symbol]
en: dot operator
sv: punktoperator

[ctx: math symbol]
en: dot plus
sv: punktplus

[ctx: math symbol]
en: dotless %s
sv: %s utan prick

[ctx: math symbol]
en: double integral
sv: dubbelintegral

[ctx: math symbol]
en: double intersection
sv: dubbelt snitt

[ctx: math symbol]
en: double subset
sv: dubbel delmängd

[ctx: math symbol]
en: double superset
sv: dubbel omfattande mängd av

[ctx: math symbol]
en: double union
sv: dubbel union

[ctx: math symbol]
en: double vertical bar double right turnstile
sv: dubbel turnstile åt höger med dubbelt vertikalt streck

[ctx: math symbol]
en: double vertical line
sv: dubbel vertikal linje

[ctx: math symbol]
en: double-struck %s
sv: dubbelstreckad %s

[ctx: math symbol]
en: down arrow
sv: nedåtpil

[ctx: math symbol]
en: down arrow from bar
sv: nedåtpil från streck

[ctx: math symbol]
en: down double arrow
sv: dubbel nedåtpil

[ctx: math symbol]
en: down right diagonal ellipsis
sv: diagonal nedåt-högerellips

[ctx: math symbol]
en: down tack
sv: häftstift nedåt

[ctx: math symbol]
en: element of
sv: element i

[ctx: math symbol]
en: element of with dot above
sv: element i-tecken med punkt ovanpå

[ctx: math symbol]
en: element of with long horizontal stroke
sv: element i-tecken med långt horisontellt streck

[ctx: math symbol]
en: element of with overbar
sv: element i-tecken med streck över

[ctx: math symbol]
en: element of with two horizontal strokes
sv: element i-tecken med två horisontella streck

[ctx: math symbol]
en: element of with underbar
sv: element i-tecken med streck under

[ctx: math symbol]
en: element of with vertical bar at end of horizontal stroke
sv: element i-tecken med vertikalt streck i slutet på horisontellt streck

[ctx: math symbol]
en: empty set
sv: tomma mängden

[ctx: math symbol]
en: end of proof
sv: vilket skulle bevisas

[ctx: math symbol]
en: equal and parallel to
sv: lika med och parallell med

[ctx: math symbol]
en: equal to by definition
sv: lika med per definition

[ctx: math symbol]
en: equal to or greater than
sv: lika med eller större än

[ctx: math symbol]
en: equal to or less than
sv: lika med eller mindre än

[ctx: math symbol]
en: equal to or precedes
sv: lika med eller kommer före

[ctx: math symbol]
en: equal to or succeeds
sv: lika med eller kommer efter

[ctx: math symbol]
en: equals colon
sv: lika med kolon

[ctx: math symbol]
en: equiangular to
sv: likvinklig med

[ctx: math symbol]
en: equivalent to
sv: ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: estimates
sv: estimerar

[ctx: math symbol]
en: excess
sv: överflöd

[ctx: math symbol]
en: for all
sv: för alla

[ctx: math symbol]
en: forces
sv: tvingar

[ctx: math symbol]
en: fourth root
sv: fjärderot

[ctx: math symbol]
en: fraktur %s
sv: %s i frakturstil

[ctx: math symbol]
en: geometric proportion
sv: geometrisk proportion

[ctx: math symbol]
en: geometrically equal to
sv: geometriskt lika med

[ctx: math symbol]
en: geometrically equivalent to
sv: geometriskt ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: greater than
sv: större än

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equal to
sv: större än men inte lika med

[ctx: math symbol]
en: greater than but not equivalent to
sv: större än men inte ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: greater than equal to or less than
sv: större än lika med eller mindre än

[ctx: math symbol]
en: greater than or equal to
sv: större än eller lika med

[ctx: math symbol]
en: greater than or equivalent to
sv: större än eller ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: greater than or less than
sv: större än eller mindre än

[ctx: math symbol]
en: greater than over equal to
sv: större än ovanför lika med

[ctx: math symbol]
en: greater than with dot
sv: större än med punkt

[ctx: math symbol]
en: hermitian conjugate matrix
sv: hermitesk konjugatmatris

[ctx: math symbol]
en: homothetic
sv: homotetisk

[ctx: math symbol]
en: horizontal ellipsis
sv: horisontell ellips

[ctx: math symbol]
en: háček
sv: hake

[ctx: math symbol]
en: identical to
sv: identiskt med

[ctx: math symbol]
en: image of
sv: bild av

[ctx: math symbol]
en: image of or approximately equal to
sv: bild av eller approximativt lika med

[ctx: math symbol]
en: increment
sv: inkrement

[ctx: math symbol]
en: infinity
sv: oändlighet

[ctx: math symbol]
en: intercalate
sv: interkalera

[ctx: math symbol]
en: intersection
sv: snitt

[ctx: math symbol]
en: inverted lazy S
sv: omvänt liggande S

[ctx: math symbol]
en: italic %s
sv: kursiv %s

[ctx: math symbol]
en: left angle bracket
sv: vänster vinkelparentes

[ctx: math symbol]
en: left arrow
sv: vänsterpil

[ctx: math symbol]
en: left arrow from bar
sv: vänsterpil från streck

[ctx: math symbol]
en: left ceiling
sv: vänstertak

[ctx: math symbol]
en: left double arrow
sv: dubbel vänsterpil

[ctx: math symbol]
en: left floor
sv: vänstergolv

[ctx: math symbol]
en: left normal factor semidirect product
sv: halvdirekt normalfaktorprodukt åt vänster

[ctx: math symbol]
en: left right arrow
sv: vänster-höger-pil

[ctx: math symbol]
en: left right double arrow
sv: dubbel vänster-höger-pil

[ctx: math symbol]
en: left semidirect product
sv: halvdirekt produkt åt vänster

[ctx: math symbol]
en: left tack
sv: häftstift åt vänster

[ctx: math symbol]
en: less than
sv: mindre än

[ctx: math symbol]
en: less than but not equal to
sv: mindre än men inte lika med

[ctx: math symbol]
en: less than but not equivalent to
sv: mindre än men inte ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: less than equal to or greater than
sv: mindre än lika med eller större än

[ctx: math symbol]
en: less than or equal to
sv: mindre än eller lika med

[ctx: math symbol]
en: less than or equivalent to
sv: mindre än eller ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: less than or greater than
sv: mindre än eller större än

[ctx: math symbol]
en: less than over equal to
sv: mindre än ovanför lika med

[ctx: math symbol]
en: less than with dot
sv: mindre än med punkt

[ctx: math symbol]
en: logical and
sv: logiskt och

[ctx: math symbol]
en: logical or
sv: logiskt eller

[ctx: math symbol]
en: measured angle
sv: uppmätt vinkel

[ctx: math symbol]
en: measured by
sv: uppmäts av

[ctx: math symbol]
en: midline horizontal ellipsis
sv: horisontell mittradsellips

[ctx: math symbol]
en: minus or plus
sv: minus eller plus

[ctx: math symbol]
en: minus tilde
sv: minustilde

[ctx: math symbol]
en: models
sv: modellerar

[ctx: math symbol]
en: monospace %s
sv: %s med fast breddsteg

[ctx: math symbol]
en: much greater than
sv: mycket större än

[ctx: math symbol]
en: much less than
sv: mycket mindre än

[ctx: math symbol]
en: multimap
sv: flervärd avbildning

[ctx: math symbol]
en: multiset
sv: multimängd

[ctx: math symbol]
en: multiset multiplication
sv: multimängdsmultiplikation

[ctx: math symbol]
en: multiset union
sv: multimängdsunion

[ctx: math symbol]
en: nand
sv: icke-och

[ctx: math symbol]
en: negated double vertical bar double right turnstile
sv: negerad dubbel turnstile åt höger med dubbelt vertikal streck

[ctx: math symbol]
en: neither a subset of nor equal to
sv: varken en delmängd av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: neither a superset of nor equal to
sv: varken omfattande mängd av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: neither approximately nor actually equal to
sv: varken approximativt eller faktiskt lika med

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equal to
sv: varken större än eller lika med

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor equivalent to
sv: varken större än eller ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: neither greater than nor less than
sv: varken större än eller mindre än

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equal to
sv: varken mindre än eller lika med

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor equivalent to
sv: varken mindre än eller ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: neither less than nor greater than
sv: varken mindre än eller större än

[ctx: math symbol]
en: nor
sv: icke-eller

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of
sv: normal undergrupp av

[ctx: math symbol]
en: normal subgroup of or equal to
sv: normal undergrupp av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: north east arrow
sv: nordostpil

[ctx: math symbol]
en: north east double arrow
sv: dubbel nordostpil

[ctx: math symbol]
en: north west arrow
sv: nordvästpil

[ctx: math symbol]
en: north west double arrow
sv: dubbel nordvästpil

[ctx: math symbol]
en: not a subset of
sv: inte en delmängd av

[ctx: math symbol]
en: not a superset of
sv: inte omfattande mängd av

[ctx: math symbol]
en: not almost equal to
sv: inte nästan lika med

[ctx: math symbol]
en: not an element of
sv: inte ett element i

[ctx: math symbol]
en: not asymptotically equal to
sv: inte asymptotiskt lika med

[ctx: math symbol]
en: not equal to
sv: inte lika med

[ctx: math symbol]
en: not equivalent to
sv: inte ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: not greater than
sv: inte större än

[ctx: math symbol]
en: not identical to
sv: inte identiskt med

[ctx: math symbol]
en: not less than
sv: inte mindre än

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of
sv: inte normal undergrupp av

[ctx: math symbol]
en: not normal subgroup of or equal to
sv: varken normal undergrupp av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: not parallel to
sv: inte parallell med

[ctx: math symbol]
en: not square image of or equal to
sv: varken kvadratisk bild av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: not square original of or equal to
sv: varken kvadratiskt original av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: not tilde
sv: inte tilde

[ctx: math symbol]
en: not true
sv: inte sant

[ctx: math symbol]
en: original of
sv: original av

[ctx: math symbol]
en: parallel to
sv: parallell med

[ctx: math symbol]
en: partial differential
sv: partiell differential

[ctx: math symbol]
en: pitchfork
sv: högaffel

[ctx: math symbol]
en: precedes
sv: kommer före

[ctx: math symbol]
en: precedes but not equivalent to
sv: kommer före men är inte ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: precedes or equal to
sv: kommer före eller är lika med

[ctx: math symbol]
en: precedes or equivalent to
sv: kommer före eller är ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: precedes under relation
sv: kommer före under relation

[ctx: math symbol]
en: product
sv: produkt

[ctx: math symbol]
en: proportional to
sv: proportionell mot

[ctx: math symbol]
en: questioned equal to
sv: ifrågasatt lika med

[ctx: math symbol]
en: ratio
sv: förhållande

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde
sv: omvänt tilde

[ctx: math symbol]
en: reversed tilde equals
sv: omvänt tilde lika med

[ctx: math symbol]
en: right angle
sv: rät vinkel

[ctx: math symbol]
en: right angle bracket
sv: höger vinkelparentes

[ctx: math symbol]
en: right angle with arc
sv: rät vinkel med båge

[ctx: math symbol]
en: right arrow
sv: högerpil

[ctx: math symbol]
en: right arrow from bar
sv: högerpil från streck

[ctx: math symbol]
en: right ceiling
sv: högertak

[ctx: math symbol]
en: right double arrow
sv: dubbel högerpil

[ctx: math symbol]
en: right floor
sv: högergolv

[ctx: math symbol]
en: right normal factor semidirect product
sv: halvdirekt normalfaktorprodukt åt höger

[ctx: math symbol]
en: right semidirect product
sv: halvdirekt produkt åt höger

[ctx: math symbol]
en: right tack
sv: häftstift åt höger

[ctx: math symbol]
en: right triangle
sv: rätvinklig triangel

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrow
sv: högerställd pil

[ctx: math symbol]
en: right-pointing arrowhead
sv: högerriktat pilhuvud

[ctx: math symbol]
en: ring equal to
sv: ring lika med

[ctx: math symbol]
en: ring in equal to
sv: ring i lika med-tecken

[ctx: math symbol]
en: ring operator
sv: ringoperator

[ctx: math symbol]
en: sans-serif %s
sv: %s utan serifer

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold %s
sv: fet %s utan serifer

[ctx: math symbol]
en: sans-serif bold italic %s
sv: fet kursiv %s utan serifer

[ctx: math symbol]
en: sans-serif italic %s
sv: kursiv %s utan serifer

[ctx: math symbol]
en: script %s
sv: %s i skrivstil

[ctx: math symbol]
en: set minus
sv: mängdminus

[ctx: math symbol]
en: sine wave
sv: sinusvåg

[ctx: math symbol]
en: small contains as a member
sv: litet innehåller som en medlem-tecken

[ctx: math symbol]
en: small contains with overbar
sv: litet innehåller-tecken med streck över

[ctx: math symbol]
en: small contains with vertical bar at end of horizontal stroke
sv: litet innehåller-tecken med vertikalt streck i slutet på horisontellt streck

[ctx: math symbol]
en: small element of
sv: litet element i-tecken

[ctx: math symbol]
en: small element of with overbar
sv: litet element i-tecken med streck över

[ctx: math symbol]
en: small element of with vertical bar at end of horizontal stroke
sv: litet element i-tecken med vertikalt streck i slutet på horisontellt streck

[ctx: math symbol]
en: south east arrow
sv: sydostpil

[ctx: math symbol]
en: south east double arrow
sv: dubbel sydostpil

[ctx: math symbol]
en: south west double arrow
sv: dubbel sydvästpil

[ctx: math symbol]
en: spherical angle
sv: sfärisk vinkel

[ctx: math symbol]
en: square cap
sv: kvadratiskt snitt

[ctx: math symbol]
en: square cup
sv: kvadratisk union

[ctx: math symbol]
en: square image of
sv: kvadratisk bild av

[ctx: math symbol]
en: square image of or equal to
sv: kvadratisk bild av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: square image of or not equal to
sv: kvadratisk bild av eller inte lika med

[ctx: math symbol]
en: square intersection
sv: kvadratiskt snitt

[ctx: math symbol]
en: square original of
sv: kvadratiskt original av

[ctx: math symbol]
en: square original of or equal to
sv: kvadratiskt original av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: square original of or not equal to
sv: kvadratiskt original av eller inte lika med

[ctx: math symbol]
en: square root
sv: kvadratrot

[ctx: math symbol]
en: square union
sv: kvadratisk union

[ctx: math symbol]
en: squared dot operator
sv: punktoperator i fyrkant

[ctx: math symbol]
en: squared minus
sv: minustecken i fyrkant

[ctx: math symbol]
en: squared plus
sv: plustecken i fyrkant

[ctx: math symbol]
en: squared times
sv: gångertecken i fyrkant

[ctx: math symbol]
en: star equals
sv: stjärna lika med

[ctx: math symbol]
en: star operator
sv: stjärnoperator

[ctx: math symbol]
en: strictly equivalent to
sv: strikt ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: subset of
sv: delmängd av

[ctx: math symbol]
en: subset of or equal to
sv: delmängd av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: subset of with not equal to
sv: delmängd av med inte lika med

[ctx: math symbol]
en: succeeds
sv: kommer efter

[ctx: math symbol]
en: succeeds but not equivalent to
sv: kommer efter men är inte ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equal to
sv: kommer efter eller är lika med

[ctx: math symbol]
en: succeeds or equivalent to
sv: kommer efter eller är ekvivalent med

[ctx: math symbol]
en: succeeds under relation
sv: kommer efter under relation

[ctx: math symbol]
en: sum
sv: summa

[ctx: math symbol]
en: superset of
sv: omfattande mängd av

[ctx: math symbol]
en: superset of or equal to
sv: omfattande mängd av eller lika med

[ctx: math symbol]
en: superset of with not equal to
sv: omfattande mängd av med inte lika med

[ctx: math symbol]
en: surface integral
sv: ytintegral

[ctx: math symbol]
en: there does not exist
sv: det existerar icke

[ctx: math symbol]
en: there exists
sv: det existerar

[ctx: math symbol]
en: therefore
sv: alltså

[ctx: math symbol]
en: top brace
sv: takklammerparentes

[ctx: math symbol]
en: triple integral
sv: trippelintegral

[ctx: math symbol]
en: triple tilde
sv: trippeltilde

[ctx: math symbol]
en: triple vertical bar right turnstile
sv: turnstile åt höger med tredubbelt vertikalt streck

[ctx: math symbol]
en: true
sv: sant

[ctx: math symbol]
en: union with dot
sv: union med punkt

[ctx: math symbol]
en: union with plus
sv: union med plus

[ctx: math symbol]
en: up arrow
sv: uppåtpil

[ctx: math symbol]
en: up arrow from bar
sv: uppåtpil från streck

[ctx: math symbol]
en: up double arrow
sv: dubbel uppåtpil

[ctx: math symbol]
en: up down arrow
sv: uppåt-nedåt-pil

[ctx: math symbol]
en: up down double arrow
sv: dubbel uppåt-nedåt-pil

[ctx: math symbol]
en: up right diagonal ellipsis
sv: diagonal uppåt-högerellips

[ctx: math symbol]
en: up tack
sv: häftstift uppåt

[ctx: math symbol]
en: vertical ellipsis
sv: vertikal ellips

[ctx: math symbol]
en: very much greater than
sv: väldigt mycket större än

[ctx: math symbol]
en: very much less than
sv: väldigt mycket mindre än

[ctx: math symbol]
en: volume integral
sv: volymintegral

[ctx: math symbol]
en: white bullet
sv: vit punkt

[ctx: math symbol]
en: white circle
sv: vit cirkel

[ctx: math symbol]
en: white square
sv: vit kvadrat

[ctx: math symbol]
en: wreath product
sv: kransprodukt

[ctx: math symbol]
en: xor
sv: exklusivt eller

[ctx: math symbol]
en: z notation bag membership
sv: medlemskap i multimängd enligt z-notation

[ctx: math table]
en: nested table end
sv: slut på nästlad tabell

[ctx: math table]
en: table end
sv: slut på tabell

en: math table with %d row | math table with %d rows
sv[0]: matematisk tabell med %d rad
sv[1]: matematisk tabell med %d rader

en: menu
sv: meny

en: menu button
sv: menyknapp

en: middle dot
sv: mittenpunkt

en: misspelled
sv: felstavat

en: mnu
sv: mny

en: mnubr
sv: menrad

en: mnuitm
sv: menpos

en: mode switch
sv: lägesväxling

en: mu
sv: my

en: multi-select
sv: flermarkering

en: nested math table with %d row | nested math table with %d rows
sv[0]: nästlad matematisk tabell med %d rad
sv[1]: nästlad matematisk tabell med %d rader

en: newline
sv: ny rad

en: no break space
sv: icke-brytande blanksteg

en: no live message saved
sv: inget levande meddelande sparat

[ctx: notification]
en: Bottom
sv: Nedre

[ctx: notification]
en: Top
sv: Övre

en: number
sv: nummer

[ctx: number style]
en: digits
sv: siffror

[ctx: number style]
en: words
sv: ord

en: o acute
sv: o akut

en: o circumflex
sv: o cirkumflex

en: o grave
sv: o grav

en: o stroke
sv: genomstruket o

en: o umlaut
sv: ö

en: object replacement character
sv: objektersättningstecken

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: on %(index)d of %(total)d
sv: på %(index)d av %(total)d

en: one fourth
sv: en kvarts

en: one half
sv: en halv

en: opens dialog
sv: öppnar dialogruta

en: opens grid
sv: öppnar rutnät

en: opens listbox
sv: öppnar listruta

en: opens menu
sv: öppnar meny

en: opens tree
sv: öppnar träd

en: optnpn
sv: altpan

en: ordinal
sv: ordningstecken

en: page selected from cursor position
sv: sida markerad från markörposition

en: page selected to cursor position
sv: sida markerad till markörposition

en: page unselected from cursor position
sv: sida avmarkerad från markörposition

en: page unselected to cursor position
sv: sida avmarkerad till markörposition

en: para
sv: styck

en: paragraph marker
sv: paragraftecken

en: paragraph selected down from cursor position
sv: stycke markerat ned från markörposition

en: paragraph selected up from cursor position
sv: stycke markerat upp från markörposition

en: paragraph unselected down from cursor position
sv: stycke avmarkerat ned från markörposition

en: paragraph unselected up from cursor position
sv: stycke avmarkerat upp från markörposition

en: per mille
sv: promille

en: percent
sv: procenttecken

en: pgbar
sv: frlind

en: pgt
sv: sdf

en: plus
sv: plustecken

en: plus or minus
sv: plus eller minus

en: politeness level %s
sv: snällhetsnivå %s

en: popmnu
sv: popmny

en: pounds
sv: pundtecken

en: prime
sv: primtecken

[ctx: punctuation level]
en: _None
sv: _Inget

en: pwd
sv: lös

en: question
sv: frågetecken

en: quote
sv: citattecken

[ctx: radiobutton]
en: not selected
sv: inte markerad

[ctx: radiobutton]
en: selected
sv: markerad

en: rdmnuitm
sv: radmenpos

en: registered
sv: registrerat varumärke

en: required
sv: nödvändig

en: right
sv: höger

en: right alt
sv: höger alt

en: right brace
sv: höger klammerparentes

en: right bracket
sv: höger hakparentes

en: right control
sv: höger control

en: right double angle bracket
sv: högerställt dubbelt vinkelcitattecken

en: right double quote
sv: högerställt dubbelt vinkelcitattecken

en: right meta
sv: höger meta

en: right paren
sv: högerparentes

en: right shift
sv: höger skift

en: right single quote
sv: högerställt enkelt citattecken

en: right super
sv: höger super

[ctx: role]
en: QNA
sv: frågor och svar

[ctx: role]
en: abstract
sv: sammanfattning

[ctx: role]
en: acknowledgments
sv: tillkännagivanden

[ctx: role]
en: afterword
sv: efterord

[ctx: role]
en: banner
sv: banderoll

[ctx: role]
en: bibliography
sv: bibliografi

[ctx: role]
en: bibliography entry
sv: bibliografipost

[ctx: role]
en: chapter
sv: kapitel

[ctx: role]
en: colophon
sv: kolofon

[ctx: role]
en: complementary content
sv: kompletterande innehåll

[ctx: role]
en: conclusion
sv: avslutning

[ctx: role]
en: cover
sv: omslag

[ctx: role]
en: credit
sv: erkännande

[ctx: role]
en: credits
sv: erkännanden

[ctx: role]
en: dedication
sv: dedikation

[ctx: role]
en: endnote
sv: slutnot

[ctx: role]
en: endnotes
sv: slutnoter

[ctx: role]
en: epigraph
sv: epigraf

[ctx: role]
en: epilogue
sv: epilog

[ctx: role]
en: errata
sv: rättelser

[ctx: role]
en: example
sv: exempel

[ctx: role]
en: feed
sv: flöde

[ctx: role]
en: figure
sv: figur

[ctx: role]
en: foreword
sv: förord

[ctx: role]
en: glossary
sv: ordlista

[ctx: role]
en: introduction
sv: introduktion

[ctx: role]
en: leaving QNA.
sv: lämnar frågor och svar.

[ctx: role]
en: leaving abstract.
sv: lämnar sammanfattning.

[ctx: role]
en: leaving acknowledgments.
sv: lämnar tillkännagivanden.

[ctx: role]
en: leaving afterword.
sv: lämnar efterord.

[ctx: role]
en: leaving appendix.
sv: lämnar appendix.

[ctx: role]
en: leaving banner.
sv: lämnar banderoll.

[ctx: role]
en: leaving bibliography.
sv: lämnar bibliografi.

[ctx: role]
en: leaving chapter.
sv: lämnar kapitel.

[ctx: role]
en: leaving colophon.
sv: lämnar kolofon.

[ctx: role]
en: leaving complementary content.
sv: lämnar kompletterande innehåll.

[ctx: role]
en: leaving conclusion.
sv: lämnar avslutning.

[ctx: role]
en: leaving credit.
sv: lämnar erkännande.

[ctx: role]
en: leaving credits.
sv: lämnar erkännanden.

[ctx: role]
en: leaving dedication.
sv: lämnar dedikation.

[ctx: role]
en: leaving endnotes.
sv: lämnar slutnoter.

[ctx: role]
en: leaving epigraph.
sv: lämnar epigraf.

[ctx: role]
en: leaving epilogue.
sv: lämnar epilog.

[ctx: role]
en: leaving errata.
sv: lämnar rättelser.

[ctx: role]
en: leaving example.
sv: lämnar exempel.

[ctx: role]
en: leaving feed.
sv: lämnar flöde.

[ctx: role]
en: leaving figure.
sv: lämnar figur.

[ctx: role]
en: leaving foreword.
sv: lämnar förord.

[ctx: role]
en: leaving glossary.
sv: lämnar ordlista.

[ctx: role]
en: leaving index.
sv: lämnar index.

[ctx: role]
en: leaving information.
sv: lämnar information.

[ctx: role]
en: leaving introduction.
sv: lämnar introduktion.

[ctx: role]
en: leaving main content.
sv: lämnar huvudinnehåll.

[ctx: role]
en: leaving navigation.
sv: lämnar navigering.

[ctx: role]
en: leaving page list.
sv: lämnar sidlista.

[ctx: role]
en: leaving part.
sv: lämnar del.

[ctx: role]
en: leaving preface.
sv: lämnar inledning.

[ctx: role]
en: leaving prologue.
sv: lämnar prolog.

[ctx: role]
en: leaving pullquote.
sv: lämnar utdragscitat.

[ctx: role]
en: leaving region.
sv: lämnar region.

[ctx: role]
en: leaving search.
sv: lämnar sökning.

[ctx: role]
en: leaving suggestion.
sv: lämnar förslag.

[ctx: role]
en: leaving table of contents.
sv: lämnar innehållsförteckning.

[ctx: role]
en: main content
sv: huvudinnehåll

[ctx: role]
en: navigation
sv: navigering

[ctx: role]
en: page break
sv: sidbrytning

[ctx: role]
en: page list
sv: sidlista

[ctx: role]
en: part
sv: del

[ctx: role]
en: preface
sv: inledning

[ctx: role]
en: prologue
sv: prolog

[ctx: role]
en: pullquote
sv: utdragscitat

[ctx: role]
en: search
sv: sökning

[ctx: role]
en: subtitle
sv: undertitel

[ctx: role]
en: suggestion
sv: förslag

[ctx: role]
en: switch
sv: brytare

[ctx: role]
en: table of contents
sv: innehållsförteckning

en: root end
sv: slut på rot

en: root of
sv: rot av

en: root start
sv: start på rot

en: row %(index)d of %(total)d
sv: rad %(index)d av %(total)d

en: row %d
sv: rad %d

en: rtpn
sv: rtpan

en: rwhdr
sv: rahuv

en: s sharp
sv: dubbel-s

en: same page
sv: samma sida

en: same site
sv: samma plats

en: scbr
sv: rulra

en: scpn
sv: rulpan

en: sctn
sv: avsn

en: section
sv: avsnitt

en: semicolon
sv: semikolon

en: seprtr
sv: avgräns

en: setting live region to assertive
sv: ställer in levande region till påträngande

en: setting live region to off
sv: ställer in levande region till av

en: setting live region to polite
sv: ställer in levande region till snäll

en: setting live region to rude
sv: ställer in levande region till fräck

[ctx: shortbraille]
en: dial
sv: nrskiv

[ctx: shortbraille]
en: form
sv: formulär

en: single low quote
sv: enkelt lågt citattecken

en: slash
sv: snedstreck

en: sldr
sv: skju

en: slide %(position)d of %(count)d
sv: bild %(position)d av %(count)d

en: slower.
sv: långsammare.

en: soft hyphen
sv: mjuk interpunkt

en: softer.
sv: tystare.

en: sorted
sv: sorterad

en: sorted ascending
sv: sorterad stigande

en: sorted descending
sv: sorterad fallande

en: space
sv: blanksteg

en: speak chat room name.
sv: läs upp chattrummets namn.

en: spin
sv: snur

en: spltpn
sv: delapan

[ctx: spoken punctuation]
en: All
sv: Alla

[ctx: spoken punctuation]
en: Most
sv: Flesta

[ctx: spoken punctuation]
en: None
sv: Inget

[ctx: spoken punctuation]
en: Some
sv: Vissa

en: square root of
sv: kvadratrot av

en: star
sv: stjärna

en: statbr
sv: statra

[ctx: status bar]
en: Not found
sv: Hittades inte

en: string not found
sv: strängen hittades inte

en: stroke
sv: genomstruket

[ctx: structural navigation]
en: Blockquote
sv: Blockcitat

[ctx: structural navigation]
en: Blockquotes
sv: Blockcitat

[ctx: structural navigation]
en: Button
sv: Knapp

[ctx: structural navigation]
en: Buttons
sv: Knappar

[ctx: structural navigation]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: structural navigation]
en: Check Box
sv: Kryssruta

[ctx: structural navigation]
en: Check Boxes
sv: Kryssrutor

[ctx: structural navigation]
en: Clickable
sv: Klickbar

[ctx: structural navigation]
en: Clickables
sv: Klickbara

[ctx: structural navigation]
en: Combo Box
sv: Kombinationsruta

[ctx: structural navigation]
en: Combo Boxes
sv: Kombinationsrutor

[ctx: structural navigation]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: structural navigation]
en: Entries
sv: Poster

[ctx: structural navigation]
en: Form Fields
sv: Formulärfält

[ctx: structural navigation]
en: Heading
sv: Rubrik

[ctx: structural navigation]
en: Headings
sv: Rubriker

[ctx: structural navigation]
en: Headings at Level %d
sv: Rubriker på nivå %d

[ctx: structural navigation]
en: Image
sv: Bild

[ctx: structural navigation]
en: Images
sv: Bilder

[ctx: structural navigation]
en: Label
sv: Etikett

[ctx: structural navigation]
en: Landmark
sv: Landmärke

[ctx: structural navigation]
en: Landmarks
sv: Landmärken

[ctx: structural navigation]
en: Large Objects
sv: Stora objekt

[ctx: structural navigation]
en: Level
sv: Nivå

[ctx: structural navigation]
en: Link
sv: Länk

[ctx: structural navigation]
en: Links
sv: Länkar

[ctx: structural navigation]
en: List
sv: Lista

[ctx: structural navigation]
en: List Item
sv: Listobjekt

[ctx: structural navigation]
en: List Items
sv: Listobjekt

[ctx: structural navigation]
en: Lists
sv: Listor

[ctx: structural navigation]
en: Not found
sv: Hittades inte

[ctx: structural navigation]
en: Object
sv: Objekt

[ctx: structural navigation]
en: Paragraph
sv: Stycke

[ctx: structural navigation]
en: Paragraphs
sv: Stycken

[ctx: structural navigation]
en: Radio Button
sv: Radioknapp

[ctx: structural navigation]
en: Radio Buttons
sv: Radioknappar

[ctx: structural navigation]
en: Role
sv: Roll

[ctx: structural navigation]
en: Selected Item
sv: Markerat objekt

[ctx: structural navigation]
en: State
sv: Tillstånd

[ctx: structural navigation]
en: Tables
sv: Tabeller

[ctx: structural navigation]
en: Unvisited Links
sv: Obesökta länkar

[ctx: structural navigation]
en: Value
sv: Värde

[ctx: structural navigation]
en: Visited Links
sv: Besökta länkar

en: subscript 0
sv: nedsänkt 0

en: subscript 1
sv: nedsänkt 1

en: subscript 2
sv: nedsänkt 2

en: subscript 3
sv: nedsänkt 3

en: subscript 4
sv: nedsänkt 4

en: subscript 5
sv: nedsänkt 5

en: subscript 6
sv: nedsänkt 6

en: subscript 7
sv: nedsänkt 7

en: subscript 8
sv: nedsänkt 8

en: subscript 9
sv: nedsänkt 9

en: subscript equals
sv: nedsänkt lika med-tecken

en: subscript left paren
sv: nedsänkt vänsterparentes

en: subscript minus
sv: nedsänkt minustecken

en: subscript plus
sv: nedsänkt plustecken

en: subscript right paren
sv: nedsänkt högerparentes

en: superscript 0
sv: upphöjd 0

en: superscript 1
sv: upphöjt till 1

en: superscript 2
sv: upphöjt till 2

en: superscript 3
sv: upphöjt till 3

en: superscript 4
sv: upphöjd 4

en: superscript 5
sv: upphöjd 5

en: superscript 6
sv: upphöjd 6

en: superscript 7
sv: upphöjd 7

en: superscript 8
sv: upphöjd 8

en: superscript 9
sv: upphöjd 9

en: superscript a
sv: feminin-ordinal

en: superscript equals
sv: upphöjt lika med-tecken

en: superscript left paren
sv: upphöjd vänsterparentes

en: superscript minus
sv: upphöjt minustecken

en: superscript n
sv: upphöjt n

en: superscript plus
sv: upphöjt plustecken

en: superscript right paren
sv: upphöjd högerparentes

[ctx: switch]
en: off
sv: av

[ctx: switch]
en: on
sv: på

en: tab
sv: tabb

en: table of unknown size
sv: tabell med okänd storlek

en: table with %d column, row count unknown | table with %d columns, row count unknown
sv[0]: tabell med %d kolumn, okänt antal rader
sv[1]: tabell med %d kolumner, okänt antal rader

en: table with %d row | table with %d rows
sv[0]: tabell med %d rad
sv[1]: tabell med %d rader

en: table with %d row, column count unknown | table with %d rows, column count unknown
sv[0]: tabell med %d rad, okänt antal kolumner
sv[1]: tabell med %d rader, okänt antal kolumner

[ctx: tablecell]
en: not selected
sv: inte markerad

en: tbar
sv: verfä

[ctx: text]
en: rdonly
sv: skrskydd

[ctx: text]
en: read only
sv: skrivskyddad

[ctx: text]
en: selected
sv: markerad

[ctx: text]
en: unselected
sv: avmarkerad

[ctx: textattr]
en: Default
sv: Standard

[ctx: textattr]
en: Heading
sv: Rubrik

[ctx: textattr]
en: Text body
sv: Brödtext

[ctx: textattr]
en: background color
sv: bakgrundsfärg

[ctx: textattr]
en: background full height
sv: full höjd för bakgrund

[ctx: textattr]
en: background stipple
sv: bakgrundsprick

[ctx: textattr]
en: baseline
sv: grundlinje

[ctx: textattr]
en: black
sv: svart

[ctx: textattr]
en: bottom
sv: nederst

[ctx: textattr]
en: center
sv: centrera

[ctx: textattr]
en: char
sv: tecken

[ctx: textattr]
en: direction
sv: riktning

[ctx: textattr]
en: double
sv: dubbel

[ctx: textattr]
en: editable
sv: redigerbar

[ctx: textattr]
en: emboss
sv: ciselera

[ctx: textattr]
en: engrave
sv: gravera

[ctx: textattr]
en: expanded
sv: utfälld

[ctx: textattr]
en: false
sv: falskt

[ctx: textattr]
en: family name
sv: familjenamn

[ctx: textattr]
en: fill
sv: fyll

[ctx: textattr]
en: font effect
sv: typsnittseffekt

[ctx: textattr]
en: foreground color
sv: förgrundsfärg

[ctx: textattr]
en: foreground stipple
sv: förgrundsprick

[ctx: textattr]
en: indent
sv: indragning

[ctx: textattr]
en: inherit
sv: ärv

[ctx: textattr]
en: invisible
sv: osynlig

[ctx: textattr]
en: italic
sv: kursiv

[ctx: textattr]
en: justification
sv: justering

[ctx: textattr]
en: language
sv: språk

[ctx: textattr]
en: left
sv: vänster

[ctx: textattr]
en: left margin
sv: vänstermarginal

[ctx: textattr]
en: line height
sv: radhöjd

[ctx: textattr]
en: line through
sv: streck igenom

[ctx: textattr]
en: low
sv: låg

[ctx: textattr]
en: middle
sv: mitten

[ctx: textattr]
en: mistake
sv: misstag

[ctx: textattr]
en: no justification
sv: ingen justering

[ctx: textattr]
en: none
sv: ingen

[ctx: textattr]
en: oblique
sv: oblik

[ctx: textattr]
en: outline
sv: kontur

[ctx: textattr]
en: overline
sv: överstrykning

[ctx: textattr]
en: paragraph style
sv: styckestil

[ctx: textattr]
en: pixels above lines
sv: bildpunkter ovan rader

[ctx: textattr]
en: pixels below lines
sv: bildpunkter under rader

[ctx: textattr]
en: pixels inside wrap
sv: bildpunkter inom radbrytning

[ctx: textattr]
en: right
sv: höger

[ctx: textattr]
en: right margin
sv: högermarginal

[ctx: textattr]
en: rise
sv: förhöj

[ctx: textattr]
en: scale
sv: skala

[ctx: textattr]
en: single
sv: enkel

[ctx: textattr]
en: size
sv: storlek

[ctx: textattr]
en: small caps
sv: kapitäler

[ctx: textattr]
en: solid
sv: fast

[ctx: textattr]
en: spelling
sv: stavning

[ctx: textattr]
en: stretch
sv: sträck

[ctx: textattr]
en: strike through
sv: genomstruken

[ctx: textattr]
en: style
sv: stil

[ctx: textattr]
en: sub
sv: under

[ctx: textattr]
en: text decoration
sv: textdekoration

[ctx: textattr]
en: text rotation
sv: textrotering

[ctx: textattr]
en: text shadow
sv: textskugga

[ctx: textattr]
en: text-bottom
sv: nederst

[ctx: textattr]
en: text-top
sv: överst

[ctx: textattr]
en: top
sv: överst

[ctx: textattr]
en: true
sv: sant

[ctx: textattr]
en: underline
sv: understruken

[ctx: textattr]
en: vertical align
sv: vertikal justering

[ctx: textattr]
en: weight
sv: vikt

[ctx: textattr]
en: word
sv: ord

[ctx: textattr]
en: word char
sv: ordtecken

[ctx: textattr]
en: wrap mode
sv: radbrytningsläge

[ctx: textattr]
en: writing mode
sv: skrivläge

en: tglbtn
sv: växkn

en: thorn
sv: törn

en: three fourths
sv: trekvarts

en: times
sv: gånger

en: tip
sv: tips

en: toggle
sv: växla

[ctx: togglebutton]
en: not pressed
sv: inte nedtryckt

[ctx: togglebutton]
en: pressed
sv: nedtryckt

en: tomnuitm
sv: mpatb

en: trademark
sv: varumärke

en: tre
sv: trä

en: tree level %d
sv: trädnivå %d

en: triangular bullet
sv: triangulär listpunkt

en: triple click
sv: trippelklick

en: triple prime
sv: trippelprimtecken

en: trtbl
sv: tret

en: u acute
sv: u akut

en: u circumflex
sv: u cirkumflex

en: u grave
sv: u grav

en: u umlaut
sv: u trema

en: underline
sv: understruken

en: unk
sv: okä

en: up
sv: upp

en: vertical
sv: vertikal

en: vertical bar
sv: vertikal linje

en: vertical scroll bar
sv: vertikal rullningslist

en: vertical slider
sv: vertikalt skjutreglage

en: vertical splitter
sv: vertikal avdelare

en: visited %s link
sv: besökt %s-länk

en: visited link
sv: besökt länk

en: vwprt
sv: visom

en: white space
sv: vitsteg

en: wnd
sv: fön

en: x-shaped bullet
sv: x-formad interpunkt

en: y acute
sv: y akut

en: y umlaut
sv: y trema

en: yen
sv: yen-tecken
