rhythmbox - en to sv translation catalogue (892 entries)

en:     * 10% of your Magnatune membership fees goes to Rhythmbox/GNOME - it's worth joining
sv:     * 10% utav avgiften för Magnatune-medlemskapet går till Rhythmbox/GNOME - det är värt att bli medlem

en:     * All albums and artists hand-picked
sv:     * Alla album och artister är handplockade

en:     * Free listening of all songs
sv:     * Fri lyssning av alla låtar

en:     * Open-Source friendly file formats: MP3s and WAVs, but also OGG and FLAC files.
sv:     * Filformat som är snälla mot öppen källkod: MP3 och WAV, men även OGG och FLAC-filer.

en:     * Paid members get totally unlimited downloading of the entire catalog (no other service allows that)
sv:     * Betalande medlemmar får helt obegränsad hämtning av hela katalogen (inga andra tjänster tillåter det)

en: $10 US (better than average)
sv: $10 USD (bättre än normalt)

en: $11 US
sv: $11 USD

en: $12 US (generous)
sv: $12 USD (generöst)

en: $13 US
sv: $13 USD

en: $14 US
sv: $14 USD

en: $15 US (VERY generous!)
sv: $15 USD (MYCKET generöst!)

en: $16 US
sv: $16 USD

en: $17 US
sv: $17 USD

en: $18 US (We love you!)
sv: $18 USD (Vi älskar dig!)

en: $5 US
sv: $5 USD

en: $6 US
sv: $6 USD

en: $7 US
sv: $7 USD

en: $8 US (typical)
sv: $8 USD (vanligt)

en: $9 US
sv: $9 USD

en: %a %I:%M %p
sv: %a %H:%M

en: %b %d %I:%M %p
sv: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: %d (%d) | All %d (%d)
sv[0]: %d (%d)
sv[1]: Alla %d (%d)

en: %d Star | %d Stars
sv[0]: %d stjärna
sv[1]: %d stjärnor

en: %d album (%d) | All %d albums (%d)
sv[0]: %d album (%d)
sv[1]: Alla %d album (%d)

en: %d artist (%d) | All %d artists (%d)
sv[0]: %d artist (%d)
sv[1]: Alla %d artister (%d)

en: %d episode | %d episodes
sv[0]: %d avsnitt
sv[1]: %d avsnitt

en: %d feed | %d feeds
sv[0]: %d kanal
sv[1]: %d kanaler

en: %d file cannot be transferred as it must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available | %d files cannot be transferred as they must be converted into a format supported by the target device but no suitable encoding profiles are available
sv[0]: %d fil kan inte överföras eftersom den måste konverteras till ett format som stöds av målenheten, men inga lämpliga kodningsprofiler finns tillgängliga
sv[1]: %d filer kan inte överföras eftersom de måste konverteras till ett format som stöds av målenheten, men inga lämpliga kodningsprofiler finns tillgängliga

en: %d genre (%d) | All %d genres (%d)
sv[0]: %d genre (%d)
sv[1]: Alla %d genrer (%d)

en: %d import error | %d import errors
sv[0]: %d importfel
sv[1]: %d importfel

en: %d missing file | %d missing files
sv[0]: %d saknad fil
sv[1]: %d saknade filer

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: %d song | %d songs
sv[0]: %d låt
sv[1]: %d låtar

en: %d station | %d stations
sv[0]: %d kanal
sv[1]: %d kanaler

en: %d:%02d of %d:%02d
sv: %d:%02d av %d:%02d

en: %d:%02d of %d:%02d remaining
sv: %d:%02d av %d:%02d återstår

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d
sv: %d:%02d:%02d av %d:%02d:%02d

en: %d:%02d:%02d of %d:%02d:%02d remaining
sv: %d:%02d:%02d av %d:%02d:%02d återstår

en: %ld day | %ld days
sv[0]: %ld dygn
sv[1]: %ld dygn

en: %ld hour | %ld hours
sv[0]: %ld timme
sv[1]: %ld timmar

en: %ld minute | %ld minutes
sv[0]: %ld minut
sv[1]: %ld minuter

en: %lu kbps
sv: %lu kb/s

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör ”%s --help” för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: %s (%d track) | %s (%d tracks)
sv[0]: %s (%d spår)
sv[1]: %s (%d spår)

en: %s (Paused)
sv: %s (Pausad)

en: %s Fan Radio
sv: Fan-radio för %s

en: %s Group Radio
sv: Gruppradio för %s

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: %s Radio
sv: %s-radio

en: %s Sync Settings
sv: Synkroniseringsinställningar för %s

en: %s Tag Radio
sv: Taggradio för %s

en: %s and %s
sv: %s och %s

en: %s no longer supports this type of station
sv: %s har inte längre stöd för denna typ av station

en: %s plays
sv: %s spelar

en: %s's Library
sv: Bibliotek för %s

en: %s's Loved Tracks
sv: Gillade spår för %s

en: %s's Mix Radio
sv: Blandradio för %s

en: %s's Music
sv: Musik för %s

en: %s's Neighbourhood
sv: Grannar till %s

en: %s's Recommended Radio
sv: Rekommenderad radio för %s

en: %s, %s and %s
sv: %s, %s och %s

en: %s. Would you like to add the podcast feed anyway?
sv: %s. Vill du lägga till poddsändningskanalen ändå?

en: %tt by %ta
sv: %tt av %ta

en: %tt by %ta from %at
sv: %tt av %ta från %at

en: %tt from %ta
sv: %tt från %ta

en: 000 kbps
sv: 000 kb/s

en: <Invalid unicode>
sv: <Ogiltig unicode>

en: A sample plugin in C with no features
sv: En exempelinsticksmodul i C utan funktioner

en: A sample plugin in Python with no features
sv: En exempelinsticksmodul i Python utan funktioner

en: A sample plugin in Vala with no features
sv: En exempelinsticksmodul i Vala utan funktioner

en: A_dd if any criteria are matched
sv: _Lägg till om något villkor matchar

en: Access key:
sv: Åtkomstnyckel:

en: Activate the source matching the specified URI
sv: Aktivera källan som matchar angiven URI

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Remote
sv: Lägg till fjärrkontroll

en: Add specified tracks to the play queue
sv: Lägg till angivna spår till spelkön

en: Add to New Playlist
sv: Lägg till i ny spellista

en: Add to Play Queue
sv: Lägg till i spelkön

en: Add to Playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Add to Queue
sv: Lägg till i spelkön

en: Added files:
sv: Tillagda filer:

en: Adding tracks to the library
sv: Lägger till spår till biblioteket

en: Additional GStreamer plugins are required to play this file: %s
sv: Ytterligare GStreamer-insticksmoduler krävs för att spela upp denna fil: %s

en: Additional software is required to convert %d file into a format supported by the target device:
    %s | Additional software is required to convert %d files into a format supported by the target device:
    %s
sv[0]: Ytterligare programvara krävs för att konvertera %d fil till ett format som stöds av målenheten:
    %s
sv[1]: Ytterligare programvara krävs för att konvertera %d filer till ett format som stöds av målenheten:
    %s

en: Additional software is required to encode media in your preferred format:
    %s
sv: Ytterligare programvara krävs för att koda media i ditt föredragna format:
    %s

en: Additional software is required to play some of these files.
sv: Ytterligare programvara krävs för att spela upp några av dessa filer.

en: Adds support to Rhythmbox for playing and purchasing from the Magnatune online music store
sv: Lägger till stöd i Rhythmbox för att spela och köpa musik från nätbutiken Magnatune

en: Advanced
sv: Avancerat

en: After you press OK, Rhythmbox will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in the file %s, it will use the default password ('rhythmbox').
sv: Efter att du har tryckt på OK kommer Rhythmbox att vänta tills du anslutit till den med winpdb eller rpdb2. Om du inte har ställt in ett lösenord för felsökaren i filen %s så kommer den att använda standardlösenordet (”rhythmbox”).

en: Albu_m sort order:
sv: Sorteringsordning för alb_um:

en: Album (ideal loudness for all tracks)
sv: Album (idealisk loudness för alla spår)

en: Album Art
sv: Skivomslag

en: Album a_rtist sort order:
sv: Sorteringsordning för albu_martist:

en: Album a_rtist:
sv: Albuma_rtist:

en: Albums
sv: Album

en: Alert Buttons
sv: Larmknappar

en: Alert Type
sv: Larmtyp

en: All
sv: Alla

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Music
sv: All musik

en: All Tracks
sv: Alla spår

en: An error occurred while trying to authorize the download.
    The Magnatune server returned:
    %s
sv: Ett fel uppstod vid försök att auktorisera hämtningen.
    Magnatune-servern returnerade:
    %s

en: An error occurred while trying to download the album.
    The error text is:
    %s
sv: Ett fel inträffade vid försök att hämta albumet.
    Felmeddelandet var:
    %s

en: Android devices
sv: Android-enheter

en: Artist (Album) - Number - Title
sv: Artist (Album) - Nummer - Titel

en: Artist - Number - Title
sv: Artist - Nummer - Titel

en: Artist - Title
sv: Artist - Titel

en: Artist Info
sv: Artistinformation

en: Artist s_ort order:
sv: S_orteringsordning för artist:

en: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Title.ogg
sv: Artist/Artist - Album/Artist (Album) - 01 - Titel.ogg

en: Artists
sv: Artister

en: Audio CD Player
sv: Ljud-cdspelare

en: Audio CD Recorder
sv: Ljud-cd-inspelare

en: Audio formats:
sv: Ljudformat:

en: Audio;Song;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Playlist;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;
sv: Ljud;Låt;MP3;CD;Podcast;MTP;iPod;Spellista;Last.fm;UPnP;DLNA;Radio;

en: August (08)
sv: Augusti (08)

en: Authentication error
sv: Autentiseringsfel

en: Authentication error. Please try logging in again.
sv: Autentiseringsfel. Försök att logga in igen.

en: Author
sv: Upphovsman

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Available
sv: Tillgänglig

en: BPM
sv: Slag/minut

en: Ban
sv: Bannlys

en: Basic
sv: Enkel

en: Bitrate:
sv: Bitfrekvens:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse and play sounds from SoundCloud®
sv: Bläddra bland och spela upp ljud från SoundCloud®

en: Browse this Album
sv: Bläddra i detta album

en: Browse this Artist
sv: Bläddra i denna artist

en: Browse this Genre
sv: Bläddra i denna genre

en: Browse various local and Internet media sources
sv: Bläddra i olika lokala mediakällor samt på internet

en: Browse...
sv: Bläddra…

en: Browser Views
sv: Bläddrarvyer

en: Buffering
sv: Buffrar

en: By extension
sv: Efter filändelse

en: C_omment
sv: K_ommentar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Download
sv: Avbryt hämtning

en: Cannot get free space at %s: %s
sv: Kan inte få fritt utrymme på %s: %s

en: Check for _new episodes:
sv: Kontrollera om det finns _nya avsnitt:

en: Check if Rhythmbox is already running
sv: Kontrollera om Rhythmbox redan är igång

en: Choose Library Location
sv: Välj plats för bibliotek

en: Choose lyrics folder...
sv: Välj låttextmapp…

en: Clear
sv: Töm

en: Clear Play Queue
sv: Rensa spelkö

en: Clear the search text
sv: Töm söktexten

en: Clock is not set correctly
sv: Klockan är inte inställd korrekt

en: Close
sv: Stäng

en: Comm_ent:
sv: Komm_entar:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Composer
sv: Kompositör

en: Connect to DAAP share...
sv: Anslut till DAAP-utdelning…

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting to music share
sv: Ansluter till musikutdelning

en: Connecting...
sv: Ansluter…

en: Connection error. Please try logging in again.
sv: Anslutningsfel. Försök att logga in igen.

en: Constant bit rate
sv: Konstant bithastighet

en: Constrained Variable bit rate
sv: Begränsad variabel bithastighet

en: Contents after sync
sv: Innehåll efter synkronisering

en: Context Pane
sv: Sammanhangspanel

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: Control Rhythmbox from a web browser
sv: Styr Rhythmbox från en webbläsare

en: Control Rhythmbox using an infrared remote control
sv: Styr Rhythmbox med en infraröd fjärrkontroll

en: Control Rhythmbox using key shortcuts
sv: Styr Rhythmbox med tangentgenvägar

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy files that are outside the music library
sv: Kopiera filer som är utanför musikbiblioteket

en: Copying tracks to the library
sv: Kopierar spår till biblioteket

en: Could not connect to shared music
sv: Kunde inte ansluta till musikutdelning

en: Could not create a GStreamer sink element to write to %s
sv: Kunde inte skapa ett GStreamer-sinkelement för att skriva till %s

en: Could not create a temporary file to write to: %s
sv: Kunde inte skapa en temporär fil att skriva till: %s

en: Could not find a GStreamer CD source plugin
sv: Kunde inte hitta en GStreamer-insticksmodul för cd-källor

en: Could not find this album on MusicBrainz.
sv: Kunde inte hitta detta album på MusicBrainz.

en: Could not load the music database:
sv: Kunde inte läsa in musikdatabasen:

en: Could not pair with this Remote
sv: Kunde inte para ihop med denna fjärrkontroll

en: Could not pair with this Remote.
sv: Kunde inte para ihop med denna fjärrkontroll.

en: Could not read the CD device.
sv: Kunde inte läsa cd-enheten.

en: Could not search MusicBrainz for album details.
sv: Kunde inte söka efter albumdetaljer på Musicbrainz.

en: Couldn't access %s: %s
sv: Kunde inte komma åt %s: %s

en: Couldn't display help
sv: Kunde inte visa hjälp

en: Couldn't download album
sv: Kunde inte hämta albumet

en: Couldn't read playlist
sv: Kunde inte läsa spellista

en: Couldn't save playlist
sv: Kunde inte spara spellista

en: Couldn't start playback
sv: Kunde inte starta uppspelning

en: Couldn't stop playback
sv: Kunde inte stoppa uppspelning

en: Cover art search
sv: Sök efter omslagsgrafik

en: Create Audio CD...
sv: Skapa ljud-cd…

en: Create Automatic Playlist
sv: Skapa automatisk spellista

en: Create Station
sv: Skapa station

en: Create a Radio Station
sv: Skapa en radiostation

en: Create automatically updating playlist where:
sv: Skapa automatiskt uppdaterande spellista där:

en: Crossfade Duration (Seconds)
sv: Längd på övertoning (sekunder)

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Current contents
sv: Aktuellt innehåll

en: Current song is not seekable
sv: Det går inte att söka i aktuell låt

en: Cut
sv: Klipp ut

en: DAAP Music Sharing
sv: DAAP-musikutdelning

en: D_eselect All
sv: A_vmarkera allt

en: Da_te added
sv: Lades _till den

en: Database version:
sv: Databasversion:

en: Date
sv: Datum

en: Date Added
sv: Tillagd datum

en: Date added:
sv: Lades till den:

en: Date:
sv: Datum:

en: Decrease the playback volume
sv: Sänk uppspelningsvolymen

en: Default settings
sv: Standardinställningar

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Podcast Feed
sv: Ta bort poddsändningskanal

en: Delete _Episode Only
sv: Ta _endast bort avsnittet

en: Delete _Feed Only
sv: _Ta endast bort kanal

en: Delete the podcast episode and downloaded file?
sv: Ta bort detta poddsändningsavsnitt och den hämtade filen?

en: Delete the podcast feed and downloaded files?
sv: Ta bort poddsändningskanalen och de hämtade filerna?

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details
sv: Detaljer

en: Device _name:
sv: Enhets_namn:

en: Device node:
sv: Enhetsnod:

en: Devices
sv: Enheter

en: Digital Audio Player
sv: Digital ljudspelare

en: Disable loading of plugins
sv: Inaktivera inläsning av insticksmoduler

en: Disable repeat playback order
sv: Inaktivera upprepande uppspelningsordning

en: Disable shuffle playback order
sv: Inaktivera slumpmässig uppspelningsordning

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Do not register the shell
sv: Registrera inte skalet

en: Do not update the library with file changes
sv: Uppdatera inte biblioteket med filändringar

en: Do you want to initialize your iPod?
sv: Vill du initiera din iPod?

en: Don't present an existing Rhythmbox window
sv: Visa inte ett befintligt Rhythmbox-fönster

en: Don't save any data permanently (implies --no-registration)
sv: Spara inte någon data permanent (betyder --no-registration)

en: Don't start a new instance of Rhythmbox
sv: Starta inte en ny instans av Rhythmbox

en: Don't sync
sv: Synkronisera inte

en: Download
sv: Hämta

en: Download Album
sv: Hämta album

en: Download Episode
sv: Hämta avsnitt

en: Download Error
sv: Hämtningsfel

en: Download location:
sv: Plats att hämta till:

en: Downloaded
sv: Hämtat

en: Downloading from Magnatune
sv: Hämtar från Magnatune

en: Downloading podcast
sv: Hämtar poddsändning

en: Drop artwork here
sv: Släpp bildmaterial här

en: Duplicate Audio CD...
sv: Kopiera ljudskiva…

en: Duration:
sv: Speltid:

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Automatic Playlist
sv: Ändra automatisk spellista

en: Eject
sv: Mata ut

en: Empty file
sv: Tom fil

en: Empty the play queue before adding new tracks
sv: Töm spelkön innan nya spår läggs till

en: Enable debug output
sv: Aktivera felsökningsutskrifter

en: Enable debug output matching a specified string
sv: Aktivera felsökningsutskrifter som matchar en speciell sträng

en: Enable repeat playback order
sv: Aktivera upprepande uppspelningsordning

en: Enable shuffle playback order
sv: Aktivera slumpmässig uppspelningsordning

en: Episodes
sv: Avsnitt

en: Error
sv: Fel

en: Error downloading podcast
sv: Fel vid hämtning av poddsändning

en: Error in podcast
sv: Fel i poddsändning

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Error mounting Android device
sv: Fel vid montering av Android-enhet

en: Error transferring track
sv: Fel vid överföring av spår

en: Error tuning station: %i - %s
sv: Fel när stationen rattades in: %i - %s

en: Error tuning station: invalid response
sv: Fel när stationen rattades in: ogiltigt svar

en: Error tuning station: no response
sv: Fel när stationen rattades in: inget svar

en: Error tuning station: unexpected response
sv: Fel när stationen rattades in: oväntat svar

en: Error while saving song information
sv: Kunde inte spara låtinformation

en: Every day
sv: Varje dag

en: Every hour
sv: Varje timme

en: Every week
sv: Varje vecka

en: Examining files
sv: Undersöker filer

en: Example Path:
sv: Exempelsökväg:

en: Extract
sv: Extrahera

en: FM Radio
sv: FM-radio

en: F_older hierarchy:
sv: Mapp_hierarki:

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to create %s element; check your GStreamer installation
sv: Misslyckades med att skapa %s-element; kontrollera din GStreamer-installation

en: Failed to create GStreamer element; check your installation
sv: Misslyckades med att skapa GStreamer-element; kontrollera din installation

en: Failed to create GStreamer pipeline to play %s
sv: Misslyckades med att skapa GStreamer-rörledning för att spela upp %s

en: Failed to create a source element; check your installation
sv: Misslyckades med att skapa källelement; kontrollera din installation

en: Failed to create audio output element; check your installation
sv: Misslyckades med att skapa ljudutmatningselement; kontrollera din installation

en: Failed to create playbin element; check your GStreamer installation
sv: Misslyckades med att skapa playbin-element; kontrollera din GStreamer-installation

en: Failed to create the 'decodebin' element; check your GStreamer installation
sv: Misslyckades med att skapa ”decodebin”-elementet; kontrollera din GStreamer-installation

en: Failed to create the 'giostreamsink' element; check your GStreamer installation
sv: Misslyckades med att skapa ”giostreamsink”-elementet; kontrollera din GStreamer-installation

en: Failed to create the player: %s
sv: Misslyckades med att skapa spelaren: %s

en: Failed to link GStreamer pipeline; check your installation
sv: Misslyckades med att länka GStreamer-rörledning; kontrollera din installation

en: Failed to link new stream into GStreamer pipeline
sv: Misslyckades med att länka ny ström in i GStreamer-rörledning

en: Failed to open output device
sv: Misslyckades med att öppna utdataenhet

en: Failed to open output device: %s
sv: Misslyckades med att öppna utdataenhet: %s

en: Failed to start new stream
sv: Misslyckades med att starta ny ström

en: February (02)
sv: Februari (02)

en: Feed
sv: Kanal

en: Feed:
sv: Kanal:

en: Fetch album covers from the Internet
sv: Hämta omslagsgrafik från internet

en: Fetch more tracks
sv: Hämta fler spår

en: Fetch song lyrics from the Internet
sv: Hämta låttexter från internet

en: File corrupted during write
sv: Filen förstörd under skrivning

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: Find out about Magnatune at
sv: Läs mer om Magnatune på

en: Finished downloading podcast
sv: Klar med hämtning av poddsändning

en: Firmware version:
sv: Version av fast programvara:

en: Follow Playing Track
sv: Följ spår som spelas

en: Forget known Remotes
sv: Glöm kända fjärrkontroller

en: Former Maintainers:
sv: Tidigare ansvariga:

en: Frequency of radio station
sv: Frekvens för radiokanal

en: G_enres, artists and albums
sv: G_enrer, artister och album

en: General
sv: Allmänt

en: Genres
sv: Genrer

en: Get an account at
sv: Skaffa ett konto på

en: Grilo media browser
sv: Mediabläddraren Grilo

en: H_ide
sv: _Dölj

en: Help!
sv: Waterloo

en: Hide all tracks
sv: Dölj alla spår

en: Host:port of DAAP share:
sv: Värd:port för DAAP-utdelning:

en: I don't have a Magnatune account
sv: Jag har inte ett Magnatune-konto

en: I have a download account
sv: Jag har ett hämtningskonto

en: I have a streaming account
sv: Jag har ett strömningskonto

en: IM Status
sv: IM-status

en: If you choose to delete the episode and file, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the episode but keep the downloaded file by choosing to delete the episode only.
sv: Om du väljer att ta bort avsnittet och filen kommer de att vara permanent förlorade. Observera att du kan ta bort avsnittet men behålla den hämtade filen genom att välja att ta bort endast avsnittet.

en: If you choose to delete the feed and files, they will be permanently lost.  Please note that you can delete the feed but keep the downloaded files by choosing to delete the feed only.
sv: Om du väljer att ta bort kanalen och filerna, kommer de att vara permanent förlorade. Observera att du kan ta bort kanalen men behålla filerna genom att välja att endast ta bort kanalen.

en: Image/label border
sv: Ram för bild/etikett

en: Import
sv: Importera

en: Import %d listed track | Import %d listed tracks
sv[0]: Importera %d listat spår
sv[1]: Importera %d listade spår

en: Import %d selected track | Import %d selected tracks
sv[0]: Importera %d valt spår
sv[1]: Importera %d valda spår

en: Import Errors
sv: Importfel

en: Increase the playback volume
sv: Höj uppspelningsvolymen

en: Inform Zeitgeist about your activity
sv: Informera Zeitgeist om din aktivitet

en: Inhibit Power Manager from suspending the machine while playing
sv: Låt inte strömhanteraren försätta datorn i viloläge under spelning

en: Install Additional Software
sv: Installera ytterligare programvara

en: Interactive python console
sv: Interaktiv python-konsol

en: Internet Radio
sv: Internetradio

en: Invalid property type %s for property %s
sv: Okänd egenskapstyp %s för egenskap %s

en: Invalid station URL
sv: Ogiltig stations-URL

en: January (01)
sv: Januari (01)

en: July (07)
sv: Juli (07)

en: Jump to next song
sv: Hoppa till nästa låt

en: Jump to previous song
sv: Hoppa till föregående låt

en: June (06)
sv: Juni (06)

en: L_ocation:
sv: P_lats:

en: Language:
sv: Språk:

en: Last Played
sv: Senast spelad

en: Last Seen
sv: Senast sedd

en: Last episode:
sv: Senaste avsnitt:

en: Last played:
sv: Senast spelad:

en: Last submission time:
sv: Tid för senaste inrapportering:

en: Last updated:
sv: Senast uppdaterad:

en: Launch web remote control
sv: Starta webbfjärrkontroll

en: Learn more about ReplayGain
sv: Lär dig mer om ReplayGain

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Location
sv: Bibliotekets plats

en: Library Structure
sv: Biblioteksstruktur

en: Library _name:
sv: Biblioteks_namn:

en: Library of User:
sv: Användarens bibliotek:

en: Linear
sv: Linjär

en: Linear looping
sv: Linjär slinga

en: Linear, removing entries once played
sv: Linjär, tar bort objekt när de spelats

en: Links
sv: Länkar

en: Listen to _Similar Artists Radio
sv: Lyssna på radio med _liknande artister

en: Listen to _Top Fans Radio
sv: Lyssna på _Top Fans-radio

en: Listened by Group:
sv: Lyssnas på av grupp:

en: Listening port:
sv: Port att lyssna på:

en: Lo_cation
sv: Pla_ts

en: Load Playlist
sv: Läs in spellista

en: Loading Magnatune catalog
sv: Läser in Magnatune-katalog

en: Loading biography for %s
sv: Läser biografi för %s

en: Loading lyrics for %s by %s
sv: Läser låttexter för %s av %s

en: Loading top albums for %s
sv: Läser toppalbum för %s

en: Location
sv: Plats

en: Location:
sv: Plats:

en: Log in
sv: Logga in

en: Logging in
sv: Loggar in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Lossless
sv: Förlustfri

en: Love
sv: Gilla

en: Loved Tracks
sv: Gillade spår

en: Lyrics
sv: Låttext

en: Lyrics Folder
sv: Låttextmapp

en: Lyrics not found
sv: Låttexter hittades inte

en: MPEG Version 3.0 URL
sv: MPEG version 3.0 URL

en: MPRIS D-Bus interface
sv: D-Bus-gränssnitt för MPRIS

en: Magnatune Information
sv: Magnatune-information

en: Magnatune Store
sv: Magnatune-butik

en: Magnatune is an online record label that is not evil.
sv: Magnatune är ett skivbolag på nätet som är inte elakt.

en: Magnatune online music store
sv: Nätmusikbutiken Magnatune

en: Maintainers:
sv: Ansvariga:

en: Manually
sv: Manuellt

en: Manufacturer:
sv: Tillverkare:

en: March (03)
sv: Mars (03)

en: May (05)
sv: Maj (05)

en: Media Player
sv: Mediaspelare

en: Media Player Keys
sv: Mediaspelartangenter

en: Media Player Properties
sv: Egenskaper för mediaspelare

en: Media player device error
sv: Enhetsfel i mediaspelare

en: MediaServer2 D-Bus interface
sv: D-Bus-gränssnitt för MediaServer2

en: Minutes
sv: Minuter

en: Missing Files
sv: Saknade filer

en: Mix Radio for User:
sv: Blandradio för användaren:

en: Model:
sv: Modell:

en: Mount point:
sv: Monteringspunkt:

en: Multiple Song Properties
sv: Egenskaper för flera låtar

en: Multiple locations set
sv: Flera platser valda

en: Music
sv: Musik

en: Music Player
sv: Musikspelare

en: Music management and playback software for GNOME.
sv: Programvara för hantering och uppspelning av musik för GNOME.

en: Musicbrainz server error
sv: Serverfel för Musicbrainz

en: My Library
sv: Mitt bibliotek

en: My Neighbourhood
sv: Mina grannar

en: My Recommendations
sv: Mina rekommendationer

en: My Top Rated
sv: Mina högst rankade

en: Neighbourhood of User:
sv: Grannskap för användaren:

en: Never
sv: Aldrig

en: New
sv: Ny

en: New DAAP share
sv: Ny DAAP-utdelning

en: New Downloads
sv: Nya hämtningar

en: New Episodes
sv: Nya avsnitt

en: New FM Radio Station
sv: Ny FM-radiokanal

en: New Internet Radio Station
sv: Ny internetradiokanal

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: New Playlist on %s
sv: Ny spellista på %s

en: New Podcast Feed...
sv: Ny poddsändningskanal…

en: New _Automatic Playlist
sv: Ny _automatisk spellista

en: New playlist
sv: Ny spellista

en: New updates available from
sv: Nya uppdateringar tillgängliga från

en: Next
sv: Nästa

en: No Stars
sv: Inga stjärnor

en: No artist specified.
sv: Ingen artist angiven.

en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

en: No lyrics found
sv: Inga låttexter hittades

en: No next song
sv: Ingen nästa låt

en: No previous song
sv: Ingen föregående låt

en: No registered source can handle URI %s
sv: Ingen registerad källa kan hantera URI %s

en: No registered source matches URI %s
sv: Ingen registerad källa matchar URI:n %s

en: No space left on MTP device
sv: Inget utrymme kvar på MTP-enheten

en: No storage areas found on this device. You may need to unlock it and enable MTP.
sv: Inga lagringsområden hittades på denna enhet. Du kan behöva låsa upp den och aktivera MTP.

en: Not Downloaded
sv: Inte hämtad

en: Not Playing
sv: Spelar inte

en: Not currently playing
sv: Spelar inte för tillfället

en: Not enough content to play station
sv: Det finns inte tillräckligt mycket innehåll för att spela upp stationen

en: Not enough space in %s
sv: Inte tillräckligt mycket ledigt utrymme i %s

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Not playing
sv: Spelar inte

en: Notification
sv: Avisering

en: Notification popups
sv: Aviseringsfönster

en: Now Playing
sv: Spelar nu

en: Now playing: %s %s
sv: Spelar nu: %s %s

en: Number - Title
sv: Nummer - Titel

en: Number. Artist - Title
sv: Nummer. Artist - Titel

en: October (10)
sv: Oktober (10)

en: On the desktop
sv: På skrivbordet

en: Only showing %d result | Only showing %d results
sv[0]: Visar endast %d resultat
sv[1]: Visar endast %d resultat

en: Other
sv: Övrigt

en: P_arty Mode
sv: Part_yläge

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path for database file to use
sv: Sökväg till databasfil att använda

en: Path for playlists file to use
sv: Sökväg till spellistefiler att använda

en: Pause
sv: Paus

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelningen

en: Pause playback if currently playing
sv: Pausa i uppspelning om uppspelning sker

en: Paused
sv: Pausad

en: Play
sv: Spela upp

en: Play Count
sv: Antal spelningar

en: Play Queue
sv: Spelkö

en: Play Queue in Side Pane
sv: Spelkö i sidopanel

en: Play a specified URI, importing it if necessary
sv: Spela upp en angiven URI, importera den om det behövs

en: Play and organize your music collection
sv: Spela och organisera din musiksamling

en: Play count:
sv: Antal spelningar:

en: Play from the source matching the specified URI
sv: Spela upp från källan som matchar angiven URI

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Playback Error
sv: Uppspelningsfel

en: Playback position not available
sv: Uppspelningsposition inte tillgänglig

en: Playback volume is %f.
sv: Uppspelningsvolym är %f.

en: Player Backend
sv: Bakände för uppspelare

en: Playing
sv: Spelar

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist %s already exists
sv: Spellistan %s finns redan

en: Playlist %s is an automatic playlist
sv: Spellistan %s är en automatisk spellista

en: Playlist format
sv: Spellisteformat

en: Playlist was empty
sv: Spellistan var tom

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Playlists:
sv: Spellistor:

en: Please enter the passcode displayed on your device.
sv: Ange lösenkoden som visas på din enhet.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Podcast
sv: Poddsändning

en: Podcast Downloads
sv: Hämtade poddsändningar

en: Podcast Error
sv: Fel i poddsändning

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Podcasts:
sv: Poddsändningar:

en: Portable Players
sv: Bärbara spelare

en: Portable Players - MTP
sv: Bärbara spelare - MTP

en: Portable Players - iPod
sv: Bärbara spelare - iPod

en: Power Manager
sv: Strömhanterare

en: Pr_operties
sv: E_genskaper

en: Preferred audio _format:
sv: Föredraget ljud_format:

en: Preferred format
sv: Föredraget format

en: Press 'h' for help.
sv: Tryck ”h” för hjälp.

en: Previous
sv: Föregående

en: Print formatted details of the song
sv: Skriv ut formaterade detaljer om låten

en: Print the current playback volume
sv: Skriv ut aktuell uppspelningsvolym

en: Print the title and artist of the playing song
sv: Skriv ut titeln och artisten för den spelade låten

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Provides an implementation of the MPRIS D-Bus interface specification
sv: Tillhandahåller en implementation av D-Bus-gränssnitt för MPRIS-specifikationen

en: Provides an implementation of the MediaServer2 D-Bus interface specification
sv: Tillhandahåller en implementation av D-Bus-gränssnitt för MediaServer2-specifikationen

en: Python Console
sv: Python-konsol

en: Python Debugger
sv: Python-felsökare

en: Python Sample Plugin
sv: Exempelinsticksmodul för python

en: Python Source
sv: Pythonkälla

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Queued tracks:
sv: Spår i kö:

en: Quit Rhythmbox
sv: Avsluta Rhythmbox

en: Radio (equal loudness for all tracks)
sv: Radio (samma loudness för alla spår)

en: Random by rating
sv: Slumpmässig efter betyg

en: Random by time since last play
sv: Slumpmässig efter tid sedan senaste uppspelning

en: Random by time since last play and rating
sv: Slumpmässig efter tid sedan senaste uppspelning och betyg

en: Random with equal weights
sv: Slumpmässig med lika viktning

en: Rating
sv: Betyg

en: Recently Added
sv: Senast tillagda

en: Recently Listened Tracks
sv: Tidigare spår som spelats

en: Recently Played
sv: Senast spelade

en: Recommendations
sv: Rekommendationer

en: Recommendations for User:
sv: Rekommendationer för användaren:

en: Record audio CDs from playlists and duplicate audio CDs
sv: Spela in ljud-cd-skivor från spellistor och kopiera ljud-cd-skivor

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Remotes
sv: Fjärrkontroller

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove from Play Queue
sv: Ta bort från spelkö

en: Remove from Playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Removed files:
sv: Borttagna filer:

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: ReplayGain GStreamer plugins not available
sv: GStreamer-instick för ReplayGain finns inte tillgängliga

en: ReplayGain _mode:
sv: ReplayGain-_läge:

en: ReplayGain preferences
sv: Inställningar för ReplayGain

en: Request failed
sv: Begäran misslyckades

en: Require _password:
sv: Kräv _lösenord:

en: Resume playback if currently paused
sv: Fortsätt uppspelning om uppspelning är pausad

en: Retrieving songs from music share
sv: Hämtar låtar från musikutdelning

en: Rhythmbox Music Player
sv: Rhythmbox musikspelare

en: Rhythmbox Preferences
sv: Inställningar för Rhythmbox

en: Rhythmbox Website
sv: Webbplatsen för Rhythmbox

en: Rhythmbox could not duplicate the disc
sv: Rhythmbox kunde inte kopiera skivan

en: Rhythmbox could not record the audio disc
sv: Rhythmbox kunde inte spela in ljudskivan

en: Rhythmbox could not understand the Magnatune catalog, please file a bug.
sv: Rhythmbox kunde inte förstå Magnatune-katalogen. Skicka in en felrapport.

en: Rhythmbox has detected a device that is probably an uninitialized or corrupted iPod. It must be initialized before Rhythmbox can use it, but this will destroy any song metadata already present. If you wish Rhythmbox to initialize the iPod, please fill in the information below. If the device is not an iPod, or you do not wish to initialize it, please click cancel.
sv: Rhythmbox har upptäckt en enhet som antagligen är en icke-initierad eller skadad iPod. Den måste initieras innan Rhythmbox kan använda den men detta kommer att förstöra all låtmetadata som redan finns på den. Fyll i informationen nedan om du vill att Rhythmbox ska initiera din iPod. Tryck på Avbryt om enheten inte är en iPod eller om du inte vill initiera den.

en: Rhythmbox is Free software, based on GTK+ and GStreamer, and is extensible via plugins written in Python or C.
sv: Rhythmbox är fri programvara, baserad på GTK+ och GStreamer, och är utökningsbar genom insticksmoduler skrivna i Python eller C.

en: Rhythmbox is a music management application, designed to work well under the GNOME desktop. In addition to music stored on your computer, it supports network shares, podcasts, radio streams, portable music devices (including phones), and internet music services such as Last.fm and Magnatune.
sv: Rhythmbox är ett program för musikhantering, designat för att fungera bra i skrivbordsmiljön GNOME. Förutom musik lagrad på din dator stöder det nätverksutdelningar, poddsändningar, radioströmmar, portabla musikenheter (inklusive mobiler) och musiktjänster på internet som Last.fm och Magnatune.

en: Rhythmbox is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
sv: Rhythmbox distribueras med förhoppningen att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI; till och med utan den underförstådda
    garantin att det ska fungera eller passa ett speciellt syfte. Se GNU General
    Public License för mer information.

en: Rhythmbox is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
sv: Rhythmbox är fri programvara; du kan återdistribuera och/eller modifiera
    det under reglerna för GNUs generella publika licens som är publicerad
    av Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen, eller
    (om du vill) vilken senare version som helst.

en: S_kip All
sv: H_oppa över alla

en: S_ubmit Album
sv: Skicka i_n album

en: Sample Plugin
sv: Exempelinsticksmodul

en: Save Playlist
sv: Spara spellista

en: Scanning
sv: Söker igenom

en: Scanning %s
sv: Söker igenom %s

en: Search
sv: Sök

en: Search albums
sv: Sök album

en: Search all fields
sv: Sök i alla fält

en: Search artists
sv: Sök artister

en: Search composers
sv: Sök kompositörer

en: Search engines
sv: Sökmotorer

en: Search for podcasts in the iTunes Store, or enter a podcast feed URL.
    Subscribe to podcasts to download new episodes as they are published.
sv: Sök efter poddsändningar i iTunes Store eller ange en URL till en poddsändningskanal.
    Prenumerera på poddsändningar för att hämta nya avsnitt så fort de publiceras.

en: Search genres
sv: Sök genrer

en: Search podcast episodes
sv: Sök poddsändningsavsnitt

en: Search podcast feeds
sv: Sök poddsändningskanaler

en: Search sets
sv: Sök uppsättningar

en: Search sets on SoundCloud
sv: Sök uppsättningar på SoundCloud

en: Search titles
sv: Sök titlar

en: Search tracks
sv: Sök spår

en: Search tracks on SoundCloud
sv: Sök spår på SoundCloud

en: Search users
sv: Sök användare

en: Search users on SoundCloud
sv: Sök användare på SoundCloud

en: Search your internet radio stations
sv: Sök i dina internetradiostationer

en: Searching for lyrics...
sv: Söker efter låttext…

en: Seek in current track
sv: Spola i aktuellt spår

en: Seeked to %s
sv: Spolade till %s

en: Select Folder For Podcasts
sv: Välj mapp för poddsändningar

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select a location containing music to add to your library:
sv: Välj en plats som innehåller musik att lägga till i ditt bibliotek:

en: Select new artwork
sv: Välj ny illustration

en: Select playlist format:
sv: Välj spellisteformat:

en: Select the search type
sv: Välj en söktyp

en: Select the source matching the specified URI
sv: Välj källan som matchar angiven URI

en: Select tracks to be extracted
sv: Välj spår att extrahera

en: Serial number:
sv: Serienummer:

en: Set the playback volume
sv: Ställ in uppspelningsvolym

en: Set the rating of the current song
sv: Sätt betyget för den aktuella låten

en: Share music and play shared music on your local network
sv: Dela ut musik och spela utdelad musik på ditt lokala nätverk

en: Shared
sv: Utdelad

en: Sharing
sv: Utdelning

en: Shoutcast playlist
sv: Shoutcast-spellista

en: Show %s
sv: Visa %s

en: Show all tracks
sv: Visa alla spår

en: Show information related to the currently playing artist and song.
sv: Visa information relaterad till den låt och artist som spelas upp.

en: Show more _details
sv: Visa mer _information

en: Show the version of the program
sv: Visa programversionen

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Shuffle Play Queue
sv: Blanda spelkö

en: Side Pane
sv: Sidopanel

en: Similar to Artist:
sv: Liknande artister:

en: Song Lyrics
sv: Låttexter

en: Song Position Slider
sv: Låtpositionsväljare

en: Song Properties
sv: Låtegenskaper

en: Sorting
sv: Sortering

en: SoundCloud Sets
sv: SoundCloud-uppsättningar

en: SoundCloud Users
sv: SoundCloud-användare

en: Source to activate
sv: Källa att aktivera

en: Source to play from
sv: Källa att spela upp från

en: Source to select
sv: Källa att välja

en: Source:
sv: Källa:

en: Start interactive mode
sv: Starta interaktivt läge

en: Start playback
sv: Börja spela

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Stores
sv: Butiker

en: Stream error
sv: Strömningsfel

en: Submission statistics
sv: Insändningsstatistik

en: Submit listening data
sv: Skicka in lyssningsdata

en: Submit your listens to ListenBrainz
sv: Skicka in dina lyssningar till ListenBrainz

en: Submits song information to Last.fm and plays Last.fm radio streams
sv: Skickar in låtinformation till Last.fm och spelar radioströmmar från Last.fm

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Support for Android 4.0+ devices (via MTP)
sv: Stöd för Android 4.0+-enheter (via MTP)

en: Support for Apple iPod devices (show the content, play from device)
sv: Stöd för Apple iPod-enheter (visa innehållet, spela från enhet)

en: Support for FM radio broadcasting services
sv: Stöd för FM-radiosändningar

en: Support for MTP devices (show the content, transfer, play from device)
sv: Stöd för MTP-enheter (visa innehållet, överföra, spela upp från enhet)

en: Support for broadcasting services transmitted via the Internet
sv: Stöd för sändningar överförda via internet

en: Support for generic audio player devices (plus PSP and Nokia 770)
sv: Stöd för generiska ljudspelarenheter (plus PSP och Nokia 770)

en: Support for playing of audio CDs as music source
sv: Stöd för att spela ljud-cd som musikkälla

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Sync Preferences
sv: Inställningar för synkronisering

en: Sync Preview
sv: Förhandsvisning av synkronisering

en: Sync with the device
sv: Synkronisera med enheten

en: Syncing tracks to %s
sv: Synkroniserar spår till %s

en: The Beatles
sv: ABBA

en: The GStreamer elements required for ReplayGain processing are not available. The missing elements are: %s
sv: GStreamer-elementen som krävs för ReplayGain-behandling finns inte tillgängliga. De saknade elementen är: %s

en: The URL "%s" has already been added as a radio station. If this is a podcast feed, please remove the radio station.
sv: ”%s” har redan lagts till som en radiostation. Om det är en poddsändningskanal, ta bort radiostationen.

en: The URL '%s' does not appear to be a podcast feed. It may be the wrong URL, or the feed may be broken. Would you like Rhythmbox to attempt to use it anyway?
sv: URL:en ”%s” verkar inte vara en poddsändningskanal. Det kan vara fel URL eller så kan kanalen vara trasig. Vill du att Rhythmbox ska försöka använda den ändå?

en: The buttons shown in the alert dialog
sv: Knapparna som visas i larmdialogen

en: The database was created by a later version of Rhythmbox.  This version of Rhythmbox cannot read the database.
sv: Databasen skapades av en senare version av Rhythmbox. Denna version av Rhythmbox kan inte läsa databasen.

en: The feed does not contain any downloadable items
sv: Kanalen innehåller inte några hämtningsbara objekt

en: The file "%s" already exists. Do you want to replace it?
sv: Filen ”%s” finns redan. Vill du ersätta den?

en: The location you have selected is on the device %s.
sv: Platsen du har valt är på enheten %s.

en: The music share '%s' requires a password to connect
sv: Musikutdelningen ”%s” kräver ett lösenord för att ansluta

en: The playlist file may be in an unknown format or corrupted.
sv: Spellistefilen kan vara i ett okänt format eller skadad.

en: The type of alert
sv: Typ av larm

en: There is not enough space on the device to transfer the selected music, playlists and podcasts.
sv: Det finns inte tillräckligt mycket utrymme på enheten för att överföra markerad musik, spellistor och poddsändningar.

en: There was a problem adding this podcast: %s.  Please verify the URL: %s
sv: Det uppstod ett problem när denna poddsändning lades till: %s.  Kontrollera URL:en: %s

en: This disc matches multiple albums. Select the correct album.
sv: Denna skiva matchar flera album. Välj det rätta albumet.

en: This information is only available to Last.fm users. Ensure the Last.fm plugin is enabled, select Last.fm in the side pane, and log in.
sv: Denna information finns endast tillgänglig för Last.fm-användare. Försäkra dig om att Last.fm-insticksmodulen är aktiverad, välj Last.fm i sidopanelen och logga in.

en: This station is only available to %s subscribers
sv: Denna station är endast tillgänglig för %s-prenumeranter

en: This version of Rhythmbox has been banned.
sv: Denna version av Rhythmbox har blivit bannlyst.

en: Ti_me
sv: Ti_d

en: Ticket To Ride
sv: Honey, Honey

en: Time
sv: Tid

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To submit your listens to ListenBrainz, enter your ListenBrainz user token below. You can see your user token in your <a href="https://listenbrainz.org/profile/">user profile</a>.
sv: För att skicka in dina lyssningar till ListenBrainz anger du din användartoken för ListenBrainz nedan. Du kan se din användartoken i din <a href="https://listenbrainz.org/profile/">användarprofil</a>.

en: Today %I:%M %p
sv: Idag %H:%M

en: Toggle play/pause mode
sv: Växla uppspelnings-/pausläge

en: Too many symlinks
sv: För många symboliska länkar

en: Top Artists
sv: Bästa artister

en: Top Fans of Artist:
sv: Fans av artisten:

en: Top Tracks
sv: Bästa spår

en: Top albums by %s
sv: Toppalbum av %s

en: Track
sv: Spår

en: Track %u
sv: Spår %u

en: Track _number
sv: Spår_nummer

en: Track _number:
sv: Spår_nummer:

en: Track list not available
sv: Spårlista inte tillgänglig

en: Track submission failed too many times
sv: Inrapportering av spår misslyckades för många gånger

en: Tracks Loved by User:
sv: Spår som användaren gillar:

en: Tracks Tagged with:
sv: Spår taggade med:

en: Tracks submitted:
sv: Inrapporterade spår:

en: Tracks:
sv: Spår:

en: Transcode lossless files into this format
sv: Omkoda förlustfria filer till det här formatet

en: Transferring tracks to %s
sv: Överför spår till %s

en: Type:
sv: Typ:

en: URI to play
sv: URI att spela upp

en: URL already added
sv: URL:en är redan tillagd

en: URL of internet radio station:
sv: URL till internetradiokanal:

en: Unable to build an audio track list
sv: Kunde inte bygga en ljudspårslista

en: Unable to change station URI to %s, as that station already exists
sv: Kunde inte ändra stationens URI till %s eftersom den stationen redan finns

en: Unable to change station property
sv: Kunde inte ändra stationsegenskap

en: Unable to connect to Musicbrainz server
sv: Kunde inte ansluta till Musicbrainz-servern

en: Unable to copy file from MTP device: %s
sv: Kunde inte kopiera fil från MTP-enhet: %s

en: Unable to create audio CD project
sv: Kan inte skapa ljud-cd-projekt

en: Unable to eject
sv: Kunde inte mata ut

en: Unable to initialize new iPod
sv: Kunde inte initiera ny iPod

en: Unable to load catalog
sv: Kunde inte läsa in katalogen

en: Unable to load the feed. Check your network connection.
sv: Kunde inte läsa in kanalen. Kontrollera din nätverksanslutning.

en: Unable to open temporary file: %s
sv: Kunde inte öppna temporär fil: %s

en: Unable to open the %s %s device
sv: Kunde inte öppna %s %s-enheten

en: Unable to parse the feed contents
sv: Kunde inte tolka kanalens innehåll

en: Unable to retrieve album information:
sv: Kunde inte hämta albuminformation:

en: Unable to retrieve artist information:
sv: Kunde inte hämta artistinformation:

en: Unable to search for podcasts. Check your network connection.
sv: Kunde inte söka efter poddsändningar. Kontrollera din nätverksanslutning.

en: Unable to send file to MTP device: %s
sv: Kunde inte skicka fil till MTP-enhet: %s

en: Unable to transfer tracks
sv: Kunde inte överföra spår

en: Unable to unmount
sv: Kunde inte avmontera

en: Unable to write audio project
sv: Kan inte skriva ljudprojektet

en: Unable to write audio project file %s: %s
sv: Kunde inte skriva ljudprojektfilen %s: %s

en: Unable to write tags to this file as it contains multiple streams
sv: Kunde inte skriva taggar till denna fil eftersom den innehåller flera strömmar

en: Unable to write tags to this file as it is not encoded in a supported format
sv: Kunde inte skriva taggar till denna fil eftersom den inte är kodad i ett format som stöds

en: Unexpected end of stream!
sv: Oväntat slut på ström!

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown file name
sv: Okänt filnamn

en: Unknown location
sv: Okänd plats

en: Unknown playback state: %s
sv: Okänt uppspelningstillstånd: %s

en: Unknown playlist: %s
sv: Okänd spellista: %s

en: Unknown property %s
sv: Okänd egenskap %s

en: Unknown song URI: %s
sv: Okänd URI för låt: %s

en: Unnamed playlist
sv: Namnlös spellista

en: Unsupported file extension given.
sv: Angiven filändelse stöds inte.

en: Untitled Playlist
sv: Namnlös spellista

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update All Feeds
sv: Uppdatera alla kanaler

en: Update Podcast Feed
sv: Uppdatera poddsändningskanal

en: Updates IM status according to the current song (works with Empathy and Pidgin)
sv: Uppdaterar IM-status enligt den aktuella låten (fungerar med Empathy och Pidgin)

en: Use ReplayGain to provide a consistent playback volume
sv: Använd ReplayGain för att tillhandahålla en konsekvent uppspelningsvolym

en: User token:
sv: Användartoken:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: V - Increase volume
sv: V - Höj volymen

en: Vala Sample Plugin
sv: Exempelinsticksmodul för Vala

en: Variable bit rate
sv: Variabel bithastighet

en: View '%(container)s' on SoundCloud
sv: Visa ”%(container)s” på SoundCloud

en: View '%(title)s' on SoundCloud
sv: Visa ”%(title)s” på SoundCloud

en: View All
sv: Visa alla

en: View your profile
sv: Visa din profil

en: Visible Columns
sv: Synliga kolumner

en: Volume is now %.02f
sv: Volym är nu %.02f

en: Volume usage
sv: Volymanvändning

en: W_ith faster tempo tracks first
sv: M_ed spår med snabbare tempo först

en: W_ith longer tracks first
sv: M_ed längre spår först

en: W_ith more highly rated tracks first
sv: M_ed högre rankade spår först

en: W_ith more often played songs first
sv: M_ed mer ofta spelade låtar först

en: W_ith more recently added tracks first
sv: Med senast t_illagda spåren först

en: W_ith more recently played tracks first
sv: Med senas_t spelade spåren först

en: W_ith newer tracks first
sv: M_ed nyare spår först

en: Waiting
sv: Väntar

en: Waiting for authentication...
sv: Väntar på autentisering…

en: Web remote control
sv: Webbfjärrkontroll

en: Web remote control preferences
sv: Inställningar för webbfjärrkontroll

en: Which Audioscrobbler services do you wish to use?
sv: Vilka Audioscrobbler-tjänster vill du använda?

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
sv: Bredd för ramen runt etiketten och bilden i larmdialogen

en: XML Shareable Playlist Format
sv: Utdelbart XML-spellisteformat

en: Year
sv: År

en: Yesterday %I:%M %p
sv: Igår %H:%M

en: You are not currently logged in.
sv: Du är för tillfället inte inloggad.

en: You can access the main window through the 'shell' variable :
sv: Du kan komma åt huvudfönstret via shell-variabeln:

en: You can find more information at
sv: Du kan hitta mer information på

en: You can improve the MusicBrainz database by adding this album.
sv: Du kan förbättra MusicBrainz-databasen genom att lägga till detta album.

en: You can now control Rhythmbox through your Remote
sv: Du kan nu styra Rhythmbox via din fjärrkontroll

en: You have not selected any music, playlists, or podcasts to transfer to this device.
sv: Du har inte markerat någon musik, spellistor eller poddsändningar att överföra till denna enhet.

en: You must have a library location set to download an album.
sv: Du måste ha en biblioteksplats inställd för att hämta ett album.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Rhythmbox; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License
    med Rhythmbox. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: [%te of %td]
sv: [%te av %td]

en: _About Rhythmbox
sv: _Om Rhythmbox

en: _Add
sv: Lägg _till

en: _Apply compression to prevent clipping
sv: T_illämpa komprimering för att förhindra klippljud

en: _Artist sort order:
sv: Sort_eringsordning för artist:

en: _Artists and albums
sv: _Artister och album

en: _BPM
sv: Slag/_minut

en: _BPM:
sv: S_lag/minut:

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: _Browse...
sv: _Bläddra…

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Cancel the transfer
sv: _Avbryt överföringen

en: _Check for New Devices
sv: _Leta efter nya enheter

en: _Close
sv: S_täng

en: _Composer
sv: Ko_mpositör

en: _Composer sort order:
sv: Sorteringsordning för _kompositör:

en: _Composer:
sv: K_ompositör:

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Crossfade between tracks
sv: Ö_vertona mellan spår

en: _Delete Episode And File
sv: _Ta bort avsnitt och fil

en: _Delete Feed And Files
sv: _Ta bort kanal och filer

en: _Disc number:
sv: _Skivnummer:

en: _Disc:
sv: _Skiva:

en: _Download location:
sv: _Plats att hämta till:

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Edit...
sv: R_edigera…

en: _Fetch
sv: _Hämta

en: _File name:
sv: _Filnamn:

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Genres and artists
sv: _Genrer och artister

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _In decreasing order
sv: _I minskande ordning

en: _In reverse alphabetical order
sv: _I omvänd alfabetisk ordning

en: _Initialize
sv: _Initiera

en: _Install
sv: _Installera

en: _Install additional software required to use this format
sv: _Installera ytterligare programvara som krävs för att använda detta format

en: _Last played
sv: _Senast spelad

en: _Limit to:
sv: _Begränsa till:

en: _Load from File
sv: _Läs in från fil

en: _Look for touch Remotes
sv: _Leta efter pekfjärrkontroller

en: _Model:
sv: _Modell:

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Music files are placed in:
sv: _Musikfiler placeras i:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New
sv: _Ny

en: _New Playlist
sv: _Ny spellista

en: _No
sv: _Nej

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Play count
sv: S_pelningar

en: _Pre-amp:
sv: _Förstärk:

en: _Preferences
sv: Inställ_ningar

en: _Preferred format:
sv: _Föredraget format:

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Quality
sv: _Kvalitet

en: _Queue All Tracks
sv: _Köa alla spår

en: _Rating
sv: _Betyg

en: _Rating:
sv: _Betyg:

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save to File...
sv: _Spara till fil…

en: _Search again
sv: _Sök igen

en: _Search:
sv: _Sök:

en: _Select
sv: _Välj

en: _Share my music
sv: _Dela ut min musik

en: _Shuffle Playlist
sv: _Blanda spellista

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Skip these files
sv: _Hoppa över dessa filer

en: _Title:
sv: _Titel:

en: _Tools
sv: V_erktyg

en: _Track count:
sv: An_tal spår:

en: _View
sv: V_isa

en: _View on %s
sv: _Visa på %s

en: _Watch my library for new files
sv: Bevaka mitt _bibliotek efter nya filer

en: _When sorted by:
sv: _När sorterad efter:

en: _Year
sv: Å_r

en: _Year:
sv: Å_r:

en: _Yes
sv: _Ja

en: after
sv: efter

en: at least
sv: som minst

en: at most
sv: som mest

en: before
sv: före

en: by
sv: av

en: by <i>%s</i>
sv: av <i>%s</i>

en: contains
sv: innehåller

en: days
sv: dygnen

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: ends with
sv: slutar med

en: equals
sv: är lika med

en: from
sv: från

en: from <i>%s</i>
sv: från <i>%s</i>

en: h/? - Help
sv: h/? - Hjälp

en: hours
sv: timmarna

en: iPod _name:
sv: iPod-_namn:

en: iPod detected
sv: iPod upptäcktes

en: in
sv: i

en: in the last
sv: de senaste

en: invalid unicode in error message
sv: ogiltig unicode i felmeddelande

en: minutes
sv: minuterna

en: n - Next track
sv: n - Nästa spår

en: not equal to
sv: inte samma som

en: not in
sv: inte i

en: not in the last
sv: inte på de senaste

en: of
sv: av

en: p - Previous track
sv: p - Föregående spår

en: q - Quit
sv: q - Avsluta

[ctx: query-criteria]
en: Album Artist
sv: Albumartist

[ctx: query-criteria]
en: Beats Per Minute
sv: Slag per minut

[ctx: query-criteria]
en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

[ctx: query-criteria]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: query-criteria]
en: Composer
sv: Kompositör

[ctx: query-criteria]
en: Disc Number
sv: Skivnummer

[ctx: query-criteria]
en: Duration
sv: Speltid

[ctx: query-criteria]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: query-criteria]
en: Play Count
sv: Antal spelningar

[ctx: query-criteria]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: query-criteria]
en: Time Added to Library
sv: Tid för tilläggning i bibliotek

[ctx: query-criteria]
en: Time of Last Play
sv: Senast spelad den

[ctx: query-criteria]
en: Title
sv: Titel

[ctx: query-criteria]
en: Track Number
sv: Spårnummer

[ctx: query-criteria]
en: Year
sv: År

[ctx: query-sort]
en: Album Artist
sv: Albumartist

[ctx: query-sort]
en: Beats Per Minute
sv: Slag per minut

[ctx: query-sort]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: query-sort]
en: Composer
sv: Kompositör

[ctx: query-sort]
en: Date Added
sv: Tillagd datum

[ctx: query-sort]
en: Duration
sv: Speltid

[ctx: query-sort]
en: Last Played
sv: Senast spelad

[ctx: query-sort]
en: Play Count
sv: Antal spelningar

[ctx: query-sort]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: query-sort]
en: Title
sv: Titel

[ctx: query-sort]
en: Track Number
sv: Spårnummer

[ctx: query-sort]
en: Year
sv: År

en: s - Show playing track details
sv: s - Visa detaljer för spår som spelas

en: seconds
sv: sekunderna

en: songs
sv: låtar

en: space - Play/pause
sv: mellanslag - Spela upp/pausa

en: starts with
sv: börjar med

en: v - Decrease volume
sv: v - Sänk volymen

en: weeks
sv: veckorna

en: ♫ Listening to music... ♫
sv: ♫ Lyssnar på musik… ♫
