seahorse - en to sv translation catalogue (529 entries)

en: %s (%d bit)
sv: %s (%d bitar)

en: %s — Private key
sv: %s ‒ Privat nyckel

en: %s — Public key
sv: %s ‒ Öppen nyckel

en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: (Unreadable Secure Shell Key)
sv: (Oläsbar Secure Shell-nyckel)

en: (and %d other) | (and %d others)
sv[0]: (och %d till)
sv[1]: (och %d till)

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: 1024 bits
sv: 1024 bitar

en: 256 bits
sv: 256 bitar

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
sv[0]: <b>%d nyckel är markerad för synkronisering</b>
sv[1]: <b>%d nycklar är markerade för synkronisering</b>

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d × %d pixels.
sv: <big><b>Fotot är för stort</b></big>
    Den rekommenderade storleken för ett foto i din nyckel är %d × %d bildpunkter.

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
sv: <i>Flyktigt:</i> betyder att du har gjort en snabb validering att nyckeln ägs av personen som hävdar sig att vara ägare av den. Du kan till exempel läsa upp nyckelns fingeravtryck till ägaren via telefon.

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
sv: <i>Inte alls:</i> betyder att du tror att nyckeln ägs av personen som hävdar sig att vara ägaren av den, men du kunde inte eller validerade inte att detta verkligen stämde.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
sv: <i>Mycket noggrant:</i> Välj endast det här alternativet om du absolut är säker på att den här nyckeln är genuin.

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
sv: En PGP-nyckel låter dig kryptera e-post eller filer till andra personer.

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to other computers.
sv: En Secure Shell-nyckel (SSH) låter dig ansluta säkert till andra datorer.

en: A keyring that is automatically unlocked on login
sv: En nyckelring som automatiskt låses upp vid inloggning

en: A keyring used to store passwords
sv: En nyckelring som används för att lagra lösenord

en: Access a network share or resource
sv: Kom åt en nätverksutdelning eller resurs

en: Access a website
sv: Kom åt en webbplats

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Key Server
sv: Lägg till nyckelserver

en: Add Password
sv: Lägg till lösenord

en: Add User ID
sv: Lägg till användaridentitet

en: Add a new key or item
sv: Lägg till en ny nyckel eller objekt

en: Add a photo to this key
sv: Lägg till ett foto till denna nyckel

en: Add keyserver
sv: Lägg till nyckelserver

en: Add new items
sv: Lägg till nya objekt

en: Add password keyring
sv: Lägg till lösenordsnyckelring

en: Add subkey to %s
sv: Lägg till undernyckel till %s

en: Add user ID
sv: Lägg till användaridentitet

en: Add user ID to %s
sv: Lägg till användaridentitet till %s

en: Algorithm
sv: Algoritm

[ctx: Algorithm]
en: Unknown
sv: Okänd

en: All JPEG files
sv: Alla JPEG-filer

en: All files
sv: Alla filer

en: All image files
sv: Alla bildfiler

en: All key files
sv: Alla nyckelfiler

en: Allows accessing this computer remotely
sv: Tillåter fjärråtkomst till denna dator

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d lösenord?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d lösenord?

en: Are you sure you want to delete %u secure shell key? | Are you sure you want to delete %u secure shell keys?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %u Secure Shell-nyckel?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %u Secure Shell-nycklar?

en: Are you sure you want to delete the password keyring “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort lösenordsnyckelringen ”%s”?

en: Are you sure you want to delete the password “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort lösenordet ”%s”?

en: Are you sure you want to delete the secure shell key “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort Secure Shell-nyckeln ”%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete %d certificate? | Are you sure you want to permanently delete %d certificates?
sv[0]: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d identitet?
sv[1]: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d identiteter?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
sv[0]: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d nyckel?
sv[1]: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d nycklar?

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %s?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort undernyckeln %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the “%s” user ID?
sv: Är du säker på att du vill ta bort användaridentiteten ”%s” permanent?

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det aktuella fotot från din nyckel?

en: Armored PGP keys
sv: Textbaserade PGP-nycklar

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Auto publish keys
sv: Publicera nycklar automatiskt

en: Auto retrieve keys
sv: Hämta automatiskt nycklar

en: Automatically retrieve keys from _key servers
sv: Hämta nycklar automatiskt från _nyckelservrar

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
sv: Synkronisera automatiskt _ändrade nycklar med nyckelservrar

en: Back
sv: Bakåt

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
sv: Genom att signera visar du din tillit till att den här nyckeln tillhör:

en: C_hange
sv: Ä_ndra

en: C_reate
sv: Ska_pa

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot delete
sv: Kunde inte ta bort

en: Can’t import key
sv: Det går inte att importera nyckel

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Certificate request
sv: Certifikatbegäran

en: Certificates
sv: Certifikat

en: Certificates (DER encoded)
sv: Certifikat (DER-kodade)

en: Certify
sv: Certifiera

en: Change Passphrase
sv: Ändra lösenfras

en: Change _Passphrase
sv: Ändra _lösenfras

en: Change _Password
sv: Ändra _lösenord

en: Change _passphrase
sv: Ändra _lösenfras

en: Change expiration date
sv: Ändra utgångsdatum

en: Change expiry date
sv: Ändra utgångsdatum

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Choose Photo to Add to Key
sv: Välj foto att lägga till i nyckeln

en: Clipboard text
sv: Urklippstext

en: Comment
sv: Kommentar

en: Compromised
sv: Komprometterad

en: Con_firm Passphrase:
sv: _Bekräfta lösenfras:

en: Configure Key for Secure Shell…
sv: Konfigurera nyckel för Secure Shell…

en: Configuring Secure Shell Keys…
sv: Konfigurerar Secure Shell-nycklar…

en: Confirm new passphrase
sv: Bekräfta ny lösenfras

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Connecting to: %s
sv: Ansluter till: %s

en: Contributions:
sv: Bidrag:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy public key to clipboard
sv: Kopiera öppen nyckel till urklipp

en: Copy secret
sv: Kopiera hemlighet

en: Couldn’t add item
sv: Kunde inte lägga till objekt

en: Couldn’t add keyring
sv: Kunde inte lägga till nyckelring

en: Couldn’t add photo
sv: Kunde inte lägga till foto

en: Couldn’t add user ID
sv: Kunde inte lägga till användaridentitet

en: Couldn’t change authorization for key.
sv: Kunde inte ändra behörighet för nyckel.

en: Couldn’t change expiry date
sv: Kunde inte ändra utgångsdatum

en: Couldn’t change keyring password
sv: Kunde inte ändra lösenord för nyckelring

en: Couldn’t change passphrase for key.
sv: Kunde inte ändra lösenfras för nyckel.

en: Couldn’t change password.
sv: Kunde inte ändra lösenord.

en: Couldn’t change primary photo
sv: Kunde inte ändra primärt foto

en: Couldn’t change primary user ID
sv: Kunde inte ändra primär användaridentitet

en: Couldn’t communicate with %s: %s
sv: Kunde inte kommunicera med %s: %s

en: Couldn’t communicate with server “%s”: %s
sv: Kunde inte kommunicera med servern ”%s”: %s

en: Couldn’t configure Secure Shell keys on remote computer.
sv: Kunde inte konfigurera Secure Shell-nycklar på fjärrdator.

en: Couldn’t create certificate request
sv: Kunde inte skapa certifikatbegäran

en: Couldn’t delete
sv: Kunde inte ta bort

en: Couldn’t delete photo
sv: Kunde inte ta bort foto

en: Couldn’t delete subkey
sv: Kunde inte ta bort undernyckel

en: Couldn’t delete user ID
sv: Kunde inte ta bort användaridentitet

en: Couldn’t export data
sv: Kunde inte exportera data

en: Couldn’t export key
sv: Kunde inte exportera nyckeln

en: Couldn’t export keys
sv: Kunde inte exportera nycklar

en: Couldn’t generate PGP key
sv: Kunde inte generera PGP-nyckel

en: Couldn’t generate Secure Shell key
sv: Kunde inte generera Secure Shell-nyckel

en: Couldn’t generate private key
sv: Kunde inte generera privat nyckel

en: Couldn’t import key: %s
sv: Kunde inte importera nyckel: %s

en: Couldn’t load newly generated Secure Shell key
sv: Kunde inte läsa in nyligen genererad Secure Shell-nyckel

en: Couldn’t lock
sv: Kunde inte låsa

en: Couldn’t prepare photo
sv: Kunde inte förbereda foto

en: Couldn’t publish keys to server
sv: Kunde inte publicera nycklar på servern

en: Couldn’t rename key.
sv: Kunde inte byta namn på nyckel.

en: Couldn’t resolve address %s
sv: Kunde inte slå upp adress %s

en: Couldn’t retrieve keys from server: %s
sv: Kunde inte hämta nycklar från server: %s

en: Couldn’t revoke subkey
sv: Kunde inte spärra undernyckel

en: Couldn’t save certificate request
sv: Kunde inte spara certifikatbegäran

en: Couldn’t set default keyring
sv: Kunde inte ställa in standardnyckelringen

en: Couldn’t set description.
sv: Kunde inte ställa in beskrivning.

en: Couldn’t sign key
sv: Kunde inte signera nyckel

en: Couldn’t unlock
sv: Kunde inte låsa upp

en: Couldn’t unlock keyring
sv: Kunde inte låsa upp nyckelring

en: Create
sv: Skapa

en: Create a certificate request file for this key
sv: Skapa en fil för certifikatbegäran för denna nyckel

en: Create a certificate request file.
sv: Skapa en fil för certifikatbegäran.

en: Create a new private key
sv: Skapa en ny personlig nyckel

en: Create the new user ID
sv: Skapa ny användaridentitet

en: Created
sv: Skapad

en: Created on
sv: Skapad

en: Creating Secure Shell Key
sv: Skapar Secure Shell-nyckel

en: Custom
sv: Anpassad

en: DSA (sign only)
sv: DSA (endast signering)

en: DSA ElGamal
sv: DSA Elgamal

en: Data to be imported
sv: Data att importeras

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
sv: Dekryptering misslyckades. Du kanske inte har dekrypteringsnyckeln.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Password
sv: Ta bort lösenord

en: Delete subkey
sv: Ta bort undernyckel

en: Delete this certificate or key
sv: Ta bort detta certifikat eller nyckel

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Double click on a key to inspect it, or click the import button to import it into your local keyring.
sv: Dubbelklicka på en nyckel för att inspektera den, eller klicka på importknappen för att importera den till din lokala nyckelring.

en: Dropped text
sv: Släppt text

en: E_xpiration Date
sv: Ut_gångsdatum

en: ElGamal (encrypt only)
sv: ElGamal (endast kryptering)

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Encryption _Type
sv: Krypterings_typ

en: Encryption key password
sv: Lösenord för krypteringsnyckel

en: Enter Key Passphrase
sv: Ange lösenfras för nyckel

en: Enter PIN or password for: %s
sv: Ange PIN-kod eller lösenord för: %s

en: Enter new passphrase
sv: Ange ny lösenfras

en: Enter new passphrase for “%s”
sv: Ange ny lösenfras för ”%s”

en: Enter passphrase
sv: Ange lösenfras

en: Enter passphrase for “%s”
sv: Ange lösenfras för ”%s”

en: Enter the date directly
sv: Ange datumet direkt

en: Enter the new passphrase again: %s
sv: Ange den nya lösenfrasen igen: %s

en: Enter the new passphrase for: %s
sv: Ange den nya lösenfrasen för: %s

en: Enter the old passphrase for: %s
sv: Ange den gamla lösenfrasen för: %s

en: Enter the passphrase for your new key twice.
sv: Ange lösenfrasen för din nya nyckel två gånger.

en: Enter your Secure Shell passphrase:
sv: Ange din Secure Shell-lösenfras:

en: Error changing password
sv: Fel vid ändring av lösenord

en: Error deleting the SSH key.
sv: Fel vid borttagning av SSH-nyckeln.

en: Error deleting the password.
sv: Fel vid borttagning av lösenordet.

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: Expires
sv: Går ut

[ctx: Expires]
en: Never
sv: Aldrig

en: Expiry: %s
sv: Utgång: %s

en: Export
sv: Exportera

en: Export _public key
sv: Exportera ö_ppen nyckel

en: Export _secret key
sv: Exportera _hemlig nyckel

en: Export the certificate
sv: Exportera certifikatet

en: Exporting data
sv: Exporterar data

en: Export…
sv: Exportera…

en: Failed to export certificate
sv: Misslyckades med att exportera certifikatet

en: Filter items:
sv: Filtrera objekt:

en: Filter which items to show. If empty, show all items, if “personal” show personal keys, if “trusted” show trusted.
sv: Filtrera vilka objekt som ska visas. Om tomt visas alla objekt, om ”personal” visas personliga nycklar, om ”trusted” visas betrodda.

en: Find Remote Keys
sv: Sök fjärrnycklar

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Full _Name
sv: Fullständigt _namn

en: GNOME Online Accounts password
sv: Lösenord för GNOME Nätkonton

en: GNOME Web password
sv: Lösenord för GNOME Webb

en: GPG key
sv: GPG-nyckel

en: Generate a new key
sv: Generera en ny nyckel

en: Generate a new subkey
sv: Generera en ny undernyckel

en: Generating key
sv: Genererar nyckel

en: Give a trust level to the owner of this key
sv: Ge en tillitsnivå till ägaren av denna nyckel

en: GnuPG keys
sv: GnuPG-nycklar

en: GnuPG: default keyring directory
sv: GnuPG: standardkatalog för nyckelringar

en: Go to next photo
sv: Gå till nästa foto

en: Go to previous photo
sv: Gå till föregående foto

en: Google Chrome password
sv: Lösenord för Google Chrome

en: HTTP Key Server
sv: HTTP-nyckelserver

en: HTTPS Key Server
sv: HTTPS-nyckelserver

en: Height (in pixels) of the window.
sv: Fönstrets höjd (i bildpunkter).

en: Height of the window
sv: Fönstrets höjd

en: Host:
sv: Värd:

en: How carefully have you checked this key?
sv: Hur noggrant har du kontrollerat denna nyckel?

en: How others will see this signature:
sv: Hur andra kommer att se den här signaturen:

en: I believe “%s” is the owner of this key
sv: Jag tror att ”%s” är den här nyckelns ägare

en: I can _revoke this signature at a later date.
sv: Jag kan _spärra den här signaturen senare.

en: I no longer trust that “%s” owns this key
sv: Jag litar inte längre på att ”%s” äger den här nyckeln

en: I trust signatures from this key on other keys
sv: Jag litar på signaturer från denna nyckel på andra nycklar

en: I understand that all items will be permanently deleted.
sv: Jag förstår att alla objekt kommer tas bort permanent.

en: I understand that this key will be permanently deleted.
sv: Jag förstår att denna nyckel kommer tas bort permanent.

en: I understand that this secret key will be permanently deleted.
sv: Jag förstår att denna hemliga nyckel kommer tas bort permanent.

en: IM account password for
sv: Lösenord för snabbmeddelandekonto för

en: If key never expires
sv: Om nyckeln aldrig går ut

en: If there is a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your new key.
sv: Om det finns en dator som du vill använda den här nyckeln med så kan du konfigurera den datorn till att känna igen din nya nyckel.

en: Import
sv: Importera

en: Import Key
sv: Importera nyckel

en: Import failed
sv: Import misslyckades

en: Import from file…
sv: Importera från fil…

en: Importing data
sv: Importerar data

en: Importing key. Enter passphrase
sv: Importerar nyckel. Ange lösenfras

en: Importing key: %s
sv: Importerar nyckel: %s

en: Instant messaging password
sv: Lösenord för snabbmeddelanden

en: Invalid URI: %s
sv: Ogiltig URI: %s

en: Invalid expiry date
sv: Ogiltigt utgångsdatum

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
sv: Ogiltigt nyckeldata (UID:er saknas). Det här kan bero på en dator som har datumet inställt till framtiden eller att en självsignatur saknas.

en: Item Properties
sv: Objektegenskaper

en: Key
sv: Nyckel

en: Key Co_mment
sv: Nyckelko_mmentar

en: Key Data
sv: Nyckeldata

en: Key ID
sv: Nyckel-id

en: Key Length
sv: Nyckellängd

en: Key Name
sv: Nyckelnamn

en: Key Server Type:
sv: Typ av nyckelserver:

en: Key Synchronization
sv: Nyckelsynkronisering

en: Key _Length
sv: Nyckel_längd

en: Key _Strength (bits)
sv: Nyckel_styrka (bitar)

en: Key _Strength (bits):
sv: Nyckel_styrka (bitar):

en: Key _Type
sv: Nyckel_typ

en: Key _Type:
sv: Nyckel_typ:

en: Key has been compromised
sv: Nyckeln har blivit komprometterad

en: Key has been superseded
sv: Nyckeln har ersatts med en annan

en: Key import succeeded
sv: Nyckelimport lyckades

en: Key is no longer used
sv: Nyckeln används inte längre

en: Key storage password
sv: Lösenord för nyckellagring

en: Keyring is locked
sv: Nyckelringen är låst

en: Keyring password
sv: Lösenord för nyckelring

en: Keyring properties
sv: Nyckelringsegenskaper

en: Keys
sv: Nycklar

en: Keys used to connect securely to other computers
sv: Nycklar används för att säkert ansluta till andra datorer

en: Keyservers
sv: Nyckelservrar

en: LDAP Key Server
sv: LDAP-nyckelserver

[ctx: Label]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Label:
sv: Etikett:

en: Last key server search pattern
sv: Senaste sökmönster för nyckelserver

en: Last key servers used
sv: Senast använda nyckelservrar

en: Length of Key
sv: Nyckelns längd

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
sv[0]: Läste in %d nyckel
sv[1]: Läste in %d nycklar

en: Location
sv: Plats

en: Login
sv: Inloggning

en: Make _primary
sv: Gör _primär

en: Make this photo the primary photo
sv: Gör det här fotot till det primära fotot

en: Manage your passwords and encryption keys
sv: Hantera dina lösenord och krypteringsnycklar

en: Multiple Keys
sv: Flera nycklar

en: Must be at least 5 characters long
sv: Måste vara minst 5 tecken lång

en: Name
sv: Namn

en: Name (CN):
sv: Namn (CN):

en: Name must be at least 5 characters long.
sv: Namn måste vara minst 5 tecken långt.

en: Ne_ver Expires
sv: _Går aldrig ut

en: Network Credentials
sv: Nätverksinloggning

en: Network Manager secret
sv: Hemlighet för Nätverkshanterare

en: Network connection secret
sv: Hemlighet för nätverksanslutning

en: Network password
sv: Nätverkslösenord

en: Never E_xpires
sv: Utgår _aldrig

en: Never expires
sv: Går aldrig ut

en: New Key Passphrase
sv: Ny lösenfras för nyckel

en: New Keyring Name:
sv: Nytt nyckelringsnamn:

en: New PGP key
sv: Ny PGP-nyckel

en: New Secure Shell Key
sv: Ny Secure Shell-nyckel

en: New _Passphrase:
sv: Ny _lösenfras:

en: New private key
sv: Ny privat nyckel

en: No keys usable for signing
sv: Inga användbara nycklar för signering

en: No longer in use.
sv: Används inte längre.

en: No private key file is available for this key.
sv: Ingen privat nyckelfil finns tillgänglig för denna nyckel.

en: No public key file is available for this key.
sv: Ingen öppen nyckelfil finns tillgänglig för denna nyckel.

en: No reason
sv: Ingen anledning

en: No reason for revoking key
sv: Ingen anledning för nyckelspärr

en: No signatures available
sv: Inga signaturer tillgängliga

en: None: Don’t publish keys
sv: Ingen: Publicera inga nycklar

en: Not Used
sv: Används inte

en: Old Key Passphrase
sv: Gammal lösenfras för nyckel

en: Only display the signatures of people I trust
sv: Visa endast signaturer för personer som jag litar på

en: Only trusted
sv: Endast betrodda

en: OpenSSH keys
sv: OpenSSH-nycklar

en: Optional comment describing key
sv: Valfri kommentar som beskriver nyckeln

en: Optional description of revocation
sv: Valfri beskrivning av spärrning

en: Optional email address
sv: Valfri e-postadress

en: Override owner trust
sv: Åsidosätt ägartillit

en: Owner trust
sv: Ägartillit

en: PEM encoded request
sv: PEM-kodad begäran

en: PGP Keys
sv: PGP-nycklar

en: PGP key
sv: PGP-nyckel

en: PGP keys
sv: PGP-nycklar

en: PGP keys are for encrypting email or files
sv: PGP-nycklar används för att kryptera e-post eller filer

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Passphrase for New PGP Key
sv: Lösenfras för ny PGP-nyckel

en: Passphrase for New Secure Shell Key
sv: Lösenfras för ny Secure Shell-nyckel

en: Password
sv: Lösenord

en: Password keyring
sv: Lösenordsnyckelring

en: Password or Secret
sv: Lösenord eller hemlighet

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Passwords and Keys
sv: Lösenord och nycklar

en: Passwords and Keys is a GNOME application for managing encryption keys.
sv: Lösenord och nycklar är ett GNOME-program för att hantera kryptonycklar.

en: Personal PGP key
sv: Personlig PGP-nyckel

en: Personal SSH key
sv: Personlig SSH-nyckel

en: Personal certificate
sv: Personligt certifikat

en: Personal certificate and key
sv: Personligt certifikat och nyckel

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
sv: Välj ett namn för den nya nyckelringen. Du kommer att bli tillfrågad efter ett upplåsningslösenord.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Private key
sv: Privat nyckel

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Public Key
sv: Öppen nyckel

en: Public SSH keys
sv: Öppna SSH-nycklar

en: Publish keys to this key server
sv: Publicera nycklar på denna nyckelserver

en: RSA (encrypt only)
sv: RSA (endast kryptering)

en: RSA (sign only)
sv: RSA (endast signering)

en: Re_voke
sv: Spä_rra

en: Reason for revoking the key
sv: Anledning för spärr av nyckeln

en: Remote Host Password
sv: Lösenord för fjärrvärd

en: Remote access
sv: Fjärråtkomst

en: Remote keys
sv: Fjärrnycklar

en: Remote keys containing “%s”
sv: Fjärrnycklar innehållande ”%s”

en: Remove this photo from this key
sv: Ta bort det här fotot från nyckeln

en: Request Certificate
sv: Begär certifikat

en: Resolving server address: %s
sv: Slår upp serveradress: %s

en: Retrieving data
sv: Tar emot data

en: Revoke
sv: Spärra

en: Revoke key
sv: Spärra nyckel

en: Revoke key signature
sv: Spärra nyckelsignatur

en: Revoke subkey
sv: Spärra undernyckel

en: Revoke: %s
sv: Spärra: %s

en: SSH Key
sv: SSH-nyckel

en: SSH Key Properties
sv: SSH-nyckelegenskaper

en: SSH key
sv: SSH-nyckel

en: Safely store a password or secret
sv: Lagra ett lösenord eller hemlighet på ett säkert sätt

en: Save
sv: Spara

en: Save certificate request
sv: Spara certifikatbegäran

en: Save changes for this item?
sv: Spara ändringar för detta objekt?

en: Saved password or login
sv: Sparade lösenord eller inloggning

en: Seahorse Project Homepage
sv: Seahorse-projektets webbplats

en: Search for a key or password
sv: Sök efter en nyckel eller ett lösenord

en: Search was not specific enough. Server “%s” found too many keys.
sv: Sökning var inte tillräckligt specifik. Servern ”%s” hittade för många nycklar.

en: Secret SSH keys
sv: Hemliga SSH-nycklar

en: Secure Shell Key
sv: Secure Shell-nyckel

en: Secure Shell key
sv: Secure Shell-nyckel

en: Select the date from a calendar
sv: Välj datumet från en kalender

en: Sending data
sv: Skickar data

en: Set Up
sv: Konfigurera

en: Set Up Computer for SSH Connection
sv: Konfigurera dator för SSH-anslutning

en: Set as default
sv: Ange som standard

en: Show _trusted
sv: Visa påli_tliga

en: Show an_y
sv: Visa a_lla

en: Show expiry column
sv: Visa utgångskolumn

en: Show keyrings sidebar
sv: Visa nyckelringssidopanel

en: Show keyrings sidebar in Seahorse.
sv: Visa nyckelringssidopanel i Seahorse.

en: Show p_ersonal
sv: Visa p_ersonliga

en: Show trust column
sv: Visa tillitskolumn

en: Show type column
sv: Visa typkolumn

en: Show validity column
sv: Visa giltighetskolumn

en: Show/Hide password
sv: Visa/dölj lösenord

en: Sign
sv: Signera

en: Sign Key
sv: Signera nyckel

en: Sign key
sv: Signera nyckel

en: Sign key as:
sv: Signera nyckeln som:

en: Signature trust
sv: Signaturtillit

en: Signatures
sv: Signaturer

en: Specify the column to sort the Seahorse key manager main window by. Columns are: “name”, “id”, “validity”, “expires”, “trust”, and “type”. Put a “-” in front of the column name to sort in descending order.
sv: Ange kolumnen att sortera Seahorse-nyckelhanterarens huvudfönster efter. Kolumner är: ”name”, ”id”, ”validity”, ”expires”, ”trust” och ”type”. Placera ett ”-” framför kolumnnamnet för att sortera i fallande ordning.

en: Stored at:
sv: Lagrad i:

en: Stored note
sv: Lagrad anteckning

en: Stored personal passwords, credentials and secrets
sv: Lagrade personliga lösenord, inloggningsuppgifter och hemligheter

en: Subkey %d of %s
sv: Undernyckel %d av %s

en: Subkey has expired
sv: Undernyckeln har gått ut

en: Subkey is disabled
sv: Undernyckeln är inaktiverad

en: Subkey was revoked
sv: Undernyckeln har spärrats

en: Subkeys
sv: Undernycklar

en: Superseded
sv: Ersatts

en: Sync Keys
sv: Synkronisera nycklar

en: Synchronizing keys…
sv: Synkroniserar nycklar…

en: Telepathy password
sv: Lösenord för Telepathy

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: The URIs of the keyrings chosen in the sidebar.
sv: URI:erna för nyckelringarna som är valda i sidopanelen.

en: The column to sort the Seahorse keys by
sv: Kolumnen att sortera Seahorse-nycklarna efter

en: The common name (CN) placed in the certificate request.
sv: Common Name (CN) placerad i certifikatbegäran.

en: The default width of the side pane.
sv: Standardbredden på sidopanelen.

en: The expiry date must be in the future
sv: Utgångsdatumet måste vara i framtiden

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format.
sv: Filen kunde inte läsas in. Den kan vara i ett ogiltigt format.

en: The host name or address of the server.
sv: Värdnamnet eller adressen för servern.

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
sv: Nyckelservern att publicera PGP-nycklar på. Eller tomt för att undertrycka publicering av PGP-nycklar.

en: The keyrings chosen
sv: De valda nyckelringarna

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
sv: Den senaste nyckelservern en sökning utfördes mot, eller tomt för alla nyckelservrar.

en: The last search pattern searched for against a key server.
sv: Det senaste sökmönster som sökts efter mot en nyckelserver.

en: The operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: The owner of the key revoked the key. It should no longer be used.
sv: Ägaren av nyckeln har spärrat nyckeln. Den bör inte användas längre.

en: The port to access the server on.
sv: Porten att komma åt servern på.

en: The search for keys failed.
sv: Sökningen efter nycklar misslyckades.

en: This collection seems to be empty
sv: Denna samling verkar vara tom

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
sv: Det här är inte en bildfil, eller en okänd typ av bildfil. Prova att använda en JPEG-bild.

en: This key expired on %s
sv: Den här nyckeln gick ut %s

en: This key was already signed by
    “%s”
sv: Denna nyckel har redan signerats av
    ”%s”

en: This subkey can be used for authentication
sv: Denna undernyckel kan användas för autentisering

en: This subkey can be used for encryption
sv: Denna undernyckel kan användas för kryptering

en: This subkey can be used to create certificates
sv: Denna undernyckel kan användas för att skapa certifikat

en: This subkey can be used to create data signatures
sv: Denna undernyckel kan användas för att skapa datasignaturer

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
sv: Detta var den tredje gången som du angav ett felaktigt lösenord. Försök igen.

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
sv: Detta kommer att söka nycklar för andra på Internet. Dessa nycklar kan sedan importeras till din lokala nyckelring.

en: This will publish the keys in your key ring so they’re available for others to use. You’ll also get any changes others have made since you received their keys.
sv: Detta kommer att publicera nycklarna i din nyckelring så att de blir tillgängliga för andra att använda. Du kan även få de ändringar som andra har gjort sedan du mottog deras nycklar.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
sv: Detta kommer att hämta de ändringar andra har gjort sedan du hämtade deras nycklar. Ingen nyckelserver har valts för publicering, så dina nycklar kommer inte att göras tillgängliga för andra.

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
sv: För att använda din Secure Shell-nyckel med en annan dator som använder SSH så måste du redan ha ett inloggningskonto på den datorn.

en: Trust
sv: Tillit

en: Type
sv: Typ

en: Unable to change trust
sv: Kunde inte ändra tillit

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown date
sv: Okänt datum

en: Unknown key type!
sv: Okänd nyckeltyp!

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlocks a PGP key
sv: Låser upp en PGP-nyckel

en: Unlocks a Secure Shell key
sv: Låser upp en Secure Shell-nyckel

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Unnamed private key
sv: Namnlös privat nyckel

en: Usages
sv: Användningsområden

en: Use
sv: Användning

en: Used to access other computers
sv: Används för åtkomst till andra datorer

en: Used to encrypt emails and files
sv: Används för att kryptera e-post och filer

en: Used to request a certificate
sv: Används för att begära ett certifikat

en: Used to store application and network passwords
sv: Används för att lagra program- och nätverkslösenord

en: User IDs
sv: Användar-ID:n

[ctx: Validity]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: Validity]
en: Full
sv: Fullständig

[ctx: Validity]
en: Fully
sv: Fullständigt

[ctx: Validity]
en: Marginal
sv: Marginell

[ctx: Validity]
en: Marginally
sv: Marginellt

[ctx: Validity]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: Validity]
en: Revoked
sv: Spärrad

[ctx: Validity]
en: Ultimate
sv: Förbehållslös

[ctx: Validity]
en: Ultimately
sv: Förbehållslöst

[ctx: Validity]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Version of this application
sv: Versionsnummer för detta program

en: When creating a key we need to generate a lot of
    random data and we need you to help. It’s a good
    idea to perform some other action like typing on
    the keyboard, moving the mouse, using applications.
    This gives the system the random data that it needs.
sv: När en nyckel skapas behöver vi generera en stor
    mängd slumpdata och vi behöver din hjälp. Det är en
    bra idé att göra lite andra saker som att skriva på
    tangentbordet, röra musen, använda program.
    Detta ger systemet den slumpdata som det behöver.

en: Where to search:
sv: Platser att söka på:

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
sv: Huruvida nycklar ska hämtas automatiskt från nyckelservrar.

en: Whether or not modified keys should be automatically published.
sv: Huruvida ändrade nycklar ska publiceras automatiskt eller inte.

en: Which items to show
sv: Vilka objekt som ska visas

en: Wi-Fi password
sv: Wi-Fi-lösenord

en: Width (in pixels) of the window.
sv: Fönstrets bredd (i bildpunkter).

en: Width of the side pane
sv: Bredd på sidopanelen

en: Width of the window
sv: Fönstrets bredd

en: With Passwords and Keys you can create and manage PGP keys, create and manage SSH keys, publish and retrieve keys from key servers, cache your passphrase so you don’t have to keep typing it and backup your keys and keyring.
sv: Med Lösenord och nycklar kan du skapa och hantera PGP-nycklar, skapa och hantera SSH-nycklar, publicera och hämta nycklar från nyckelservrar, mellanlagra dina lösenfraser så du inte behöver ange dem och säkerhetskopiera dina nycklar och din nyckelring.

en: Wrong passphrase.
sv: Felaktig lösenfras.

en: Wrong password
sv: Felaktigt lösenord

en: X.509 certificates and related keys
sv: X.509-certifikat och relaterade nycklar

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
sv: Du kan använda en svårförfalskad fotoidentifikation (såsom ett pass) för att personligen kontrollera att namnet på nyckeln är korrekt. Du bör även skicka ett e-postmeddelande för att kontrollera att e-postadress tillhör ägaren.

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
sv: Du har inga personliga PGP-nycklar som kan användas för att indikera din tillit till den här nyckeln.

en: Your email address, or a reminder of what this key is for.
sv: Din e-postadress, eller en påminnelse om vad den här nyckeln är till för.

en: Your trust of this key
sv: Din tillit för den här nyckeln

en: _About Passwords and Keys
sv: _Om Lösenord och nycklar

en: _Add subkey
sv: _Lägg till undernyckel

en: _Advanced key options
sv: _Avancerade nyckelalternativ

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Casually
sv: _Flyktigt

en: _Comment
sv: _Kommentar

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete SSH Key
sv: _Ta bort SSH-nyckel

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Don’t Resize
sv: _Ändra inte storlek

en: _Email Address
sv: _E-postadress

en: _Export
sv: E_xportera

en: _Find remote keys…
sv: Sök _fjärrnycklar…

en: _Generate
sv: _Generera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import
sv: _Importera

en: _Key Servers
sv: _Nyckelservrar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Keyring:
sv: N_yckelring:

en: _Lock
sv: _Lås

en: _Login name:
sv: _Inloggningsnamn:

en: _Never expires
sv: _Går aldrig ut

en: _Not at all
sv: _Inte alls

en: _Open
sv: Öpp_na

en: _Others may not see this signature
sv: _Andra får inte se den här signaturen

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Publish keys to:
sv: _Publicera nycklar på:

en: _Reason:
sv: _Orsak:

en: _Resize
sv: Ändra _storlek

en: _Revoke
sv: S_pärra

en: _Save
sv: _Spara

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search for keys containing:
sv: _Sök efter nycklar innehållande:

en: _Server address:
sv: _Serveradress:

en: _Set as default
sv: _Ange som standard

en: _Sign
sv: _Signera

en: _Sign key
sv: _Signera nyckel

en: _Signer:
sv: _Signerare:

en: _Sync
sv: _Synkronisera

en: _Sync and publish keys…
sv: _Synkronisera och publicera nycklar…

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: _Very Carefully
sv: _Mycket noggrant

en: eg: fileserver.example.com:port
sv: t.ex: filserver.example.com:port

en: initial temporary item
sv: initialt temporärt objekt

en: keyring;encryption;security;sign;ssh;gpg;pgp;
sv: nyckelring;kryptering;säkerhet;signera;ssh;gpg;pgp;

[ctx: name-of-ssh-key]
en: Name
sv: Namn

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item
sv: Skapa ett nytt objekt

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Import item from file
sv: Importera objekt från fil

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
sv: Öppna meny

[ctx: shortcut window]
en: Overview
sv: Översikt

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Select next keyring
sv: Välj nästa nyckelring

[ctx: shortcut window]
en: Select previous keyring
sv: Välj föregående nyckelring

[ctx: shortcut window]
en: Shortcut list
sv: Genvägslista

[ctx: shortcut window]
en: Show keyring contents (on small screens)
sv: Visa nyckelringsinnehåll (på små skärmar)

[ctx: shortcut window]
en: Show sidebar (on small screens)
sv: Visa sidopanel (på små skärmar)
