totem - en to sv translation catalogue (357 entries)

en: %0.2f frame per second | %0.2f frames per second
sv[0]: %0.2f bildruta per sekund
sv[1]: %0.2f bildrutor per sekund

en: %0.3f frame per second | %0.3f frames per second
sv[0]: %0.3f bildruta per sekund
sv[1]: %0.3f bildrutor per sekund

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d kbps
sv: %d kb/s

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d selected | %d selected
sv[0]: %d vald
sv[1]: %d valda

en: %s (Season %d Episode %d)
sv: %s (Säsong %d Avsnitt %d)

en: %s is required to play the file, but is not installed. | %s are required to play the file, but are not installed.
sv[0]: %s krävs för att spela upp filen, men är inte installerat.
sv[1]: %s krävs för att spela upp filen, men är inte installerade.

en: 0 Channels
sv: 0 kanaler

en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

en: 4-channel
sv: 4-kanalig

en: 4.1-channel
sv: 4.1-kanalig

en: 5.0-channel
sv: 5.0-kanalig

en: 5.1-channel
sv: 5.1-kanalig

en: A list of the names of the plugins which are currently active (loaded and running).
sv: En lista över namn på insticksmoduler som för närvarande är aktiva (inlästa och kör).

en: A password to protect the rpdb2 server for debugging Totem from unauthorized remote access. If this is empty, a default of “totem” will be used.
sv: Ett lösenord för att skydda rpdb2-servern för felsökning av Totem från oauktoriserad fjärråtkomst. Om denna är tom så kommer standardvärdet ”totem” att användas.

en: AC3 Passthrough
sv: AC3-genomströmning

en: A_udio Menu
sv: _Ljudmeny

en: Active plugins list
sv: Lista över aktiva insticksmoduler

en: Add Videos
sv: Lägg till videoklipp

en: Add Web Video
sv: Lägg till webbvideo

en: Add _Local Video…
sv: Lägg till _lokal video…

en: Add _Web Video…
sv: Lägg till _webbvideo…

en: Add to Favourites
sv: Lägg till i favoriter

en: Adds files that have been played to recent files
sv: Lägger till filer som har spelats upp till senaste filer

en: Adds movie properties menu item
sv: Lägger till menyobjekt för filmegenskaper

en: After you press OK, Videos will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in DConf, it will use the default password (“totem”).
sv: Efter att du har tryckt på OK så kommer Videoklipp att vänta tills du ansluter till det med winpdb eller rpdb2. Om du inte har ställt in ett felsökningslösenord i DConf så kommer det att använda standardlösenordet (”totem”).

[ctx: Album]
en: Unknown
sv: Okänt

en: All files
sv: Alla filer

en: Allows screenshots and galleries to be taken of videos
sv: Tillåter att skärmbilder och gallerier tas från videor

en: Allows videos to be rotated if they are in the wrong orientation
sv: Tillåter att videor roteras om de är i fel orientering

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds).
sv: Mängd data som ska buffras i nätverksströmmar innan strömmen börjar visas (i sekunder).

en: An audio or video stream is not handled due to missing codecs. You might need to install additional plugins to be able to play some types of movies
sv: En ljud- eller videoström hanteras inte på grund av saknade kodekar. Du kan behöva installera ytterligare insticksmoduler för att kunna spela upp vissa filmtyper

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: Apple Trailers
sv: Apple-trailers

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Armenian
sv: Armenisk

[ctx: Artist]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Aspect ratio]
en: 16∶9 (Widescreen)
sv: 16∶9 (bredbild)

[ctx: Aspect ratio]
en: 2.11∶1 (DVB)
sv: 2,11∶1 (Digital-tv)

[ctx: Aspect ratio]
en: Square
sv: Kvadrat

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio Output
sv: Ljudutmatning

en: Audio Track
sv: Ljudspår

[ctx: Audio bit rate]
en: N/A
sv: -

[ctx: Audio codec]
en: N/A
sv: -

en: Authentication is required to access this file or stream.
sv: Autentisering krävs för att komma åt denna fil eller ström.

en: Autoload Subtitles
sv: Läs automatiskt in undertexter

en: Autoloads text subtitles
sv: Läser automatiskt in undertexter

en: Back
sv: Bakåt

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Bitrate:
sv: Bitfrekvens:

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasilisk portugisiska

en: Browse Error
sv: Bläddringsfel

en: Calculate the number of screenshots
sv: Beräkna antalet skärmbilder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Can’t enqueue and replace at the same time
sv: Kan inte kölägga och ersätta samtidigt

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Channels
sv: Kanaler

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Click on items to select them
sv: Klicka på objekt för att markera dem

en: Co_ntrast:
sv: Ko_ntrast:

en: Codec:
sv: Kodek:

en: Color Balance
sv: Färgbalans

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Configure Plugins
sv: Konfigurera insticksmoduler

en: Container:
sv: Behållare:

en: Could not contact the OpenSubtitles website
sv: Kunde inte kontakta webbplatsen OpenSubtitles

en: Could not contact the OpenSubtitles website.
sv: Kunde inte kontakta webbplatsen OpenSubtitles.

en: Could not initialise OpenGL support
sv: Kunde inte initiera OpenGL-stöd

en: Create Screenshot _Gallery…
sv: Skapa skärmbilds_galleri…

en: Creating Gallery…
sv: Skapar galleri…

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Current Locale
sv: Aktuell lokal

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Deactivates the screen saver when a movie is playing
sv: Inaktiverar skärmsläckaren när en film spelas upp

en: Default location for the “Open…” dialogs
sv: Standardplats för ”Öppna…”-dialogerna

en: Default location for the “Open…” dialogs. Default is the current directory.
sv: Standardplats för ”Öppna…”-dialogerna. Standard är aktuell katalog.

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs
sv: Standardplats för ”Ta skärmbild”-dialogerna

en: Default location for the “Take Screenshot” dialogs. Default is the Screenshots directory.
sv: Standardplats för ”Ta skärmbild”-dialogerna. Standard är katalogen Skärmbilder.

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Dimensions]
en: N/A
sv: -

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Directories to show
sv: Kataloger att visa

en: Directories to show in the browse interface, none by default
sv: Kataloger att visa i bläddringsgränssnittet, standard är ingen

en: Disable _deinterlacing of interlaced videos
sv: Inaktivera a_vflätning av videor med ”interlace”

en: Disable hardware decoders
sv: Inaktivera hårdvaruavkodare

en: Disable hardware decoders and use only software decoders. For debugging purposes only.
sv: Inaktivera hårdvaruavkodare och använd endast programvaruavkodare. Endast för felsökningsändamål.

en: Display
sv: Bild

en: Download Movie Subtitles
sv: Hämta filmundertexter

en: Downloading the subtitles…
sv: Hämtar undertexterna…

en: Duration
sv: Speltid

en: Duration:
sv: Speltid:

en: Encoding character set for subtitle.
sv: Teckenkodning för undertexter.

en: Enqueue
sv: Kölägg

en: Enter the _address of the file you would like to open:
sv: Ange _platsen för filen som du vill öppna:

en: External Subtitles
sv: Externa undertexter

en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: Frame rate]
en: N/A
sv: -

en: Framerate:
sv: Bildfrekvens:

en: Gallery-%s-%d.jpg
sv: Galleri-%s-%d.jpg

en: General
sv: Allmänt

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk (visuell)

en: Hindi
sv: Hindisk

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Instant Messenger Status
sv: Status för snabbmeddelanden

en: Interactive Python console
sv: Interaktiv Python-konsol

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Languages
sv: Språk

en: Local
sv: Lokalt

en: Look for subtitles for the currently playing movie
sv: Leta efter undertexter för den uppspelade filmen

en: MPRIS D-Bus Interface
sv: D-Bus-gränssnitt för MPRIS

en: Make Available Offline
sv: Gör tillgänglig i frånkopplat läge

[ctx: Media container]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Media contains no supported video streams.
sv: Mediet innehåller inga videoströmmar som stöds.

en: Movie
sv: Film

en: Movie Properties
sv: Filmegenskaper

en: Movies to play
sv: Filmer att spela upp

en: Mute sound
sv: Inget ljud

en: Network buffering threshold
sv: Tröskel för nätverksbuffring

en: Next
sv: Nästa

en: Next Chapter/Movie
sv: Nästa kapitel/film

en: No reason.
sv: Ingen orsak.

en: No results found.
sv: Inga sökresultat hittades.

en: None
sv: Inget

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Number of screenshots:
sv: Antal skärmbilder:

en: Open Containing Folder
sv: Öppna innehållande mapp

en: Open directory
sv: Öppna katalog

en: Open the directory of the currently playing movie
sv: Öppna katalogen för den uppspelade filmen

en: Pango font description for subtitle rendering.
sv: Pango-typsnittsbeskrivning för rendering av undertext.

en: Password requested for RTSP server
sv: Lösenord begärdes för RTSP-server

en: Pause
sv: Gör paus

en: Persian
sv: Persisk

en: Play
sv: Spela upp

en: Play / Pause
sv: Spela upp / Gör paus

en: Play movies
sv: Spela upp filmer

en: Play/Pause
sv: Spela upp/Gör paus

en: Playing a movie
sv: Spelar upp en film

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Plugins…
sv: Insticksmoduler…

en: Prefere_nces
sv: Inställni_ngar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Chapter/Movie
sv: Föregående kapitel/film

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Provides the variable rate menu item
sv: Tillhandahåller menyposten för variabel hastighet

en: Provides the “Skip to” dialog
sv: Tillhandahåller dialogrutan ”Hoppa till”

en: Python Console
sv: Python-konsol

en: Python Debugger
sv: Python-felsökare

en: Quit
sv: Avsluta

en: Rating
sv: Betyg

en: Recent files
sv: Senaste filer

en: Repeat mode
sv: Upprepningsläge

en: Replace
sv: Ersätt

en: Reset to _Defaults
sv: Å_terställ till standard

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Results for “%s”
sv: Resultat för ”%s”

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Rotate ↶
sv: Rotera ↶

en: Rotation Plugin
sv: Instick för rotering

en: SSL/TLS support is missing. Check your installation.
sv: Stöd för SSL/TLS saknas. Kontrollera din installation.

[ctx: Sample rate]
en: N/A
sv: -

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Sat_uration:
sv: M_ättnad:

en: Save Copy
sv: Spara kopia

en: Save Gallery
sv: Spara galleri

en: Save a copy of the currently playing movie
sv: Spara en kopia av den uppspelade filmen

en: Saving gallery as “%s”
sv: Sparar galleri som ”%s”

en: Screen Saver
sv: Skärmsläckare

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Screenshot from %s - %d.png
sv: Skärmbild från %s - %d.png

en: Screenshot from %s.png
sv: Skärmbild från %s.png

en: Screenshot width (in pixels):
sv: Bredd för skärmbild (i bildpunkter):

en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: Search
sv: Sök

en: Search Error
sv: Sökfel

en: Searching for subtitles…
sv: Söker efter undertexter…

en: Searching subtitles…
sv: Söker efter undertexter…

en: Season %d Episode %d
sv: Säsong %d Avsnitt %d

en: Seek
sv: Spola

en: Seek Backwards
sv: Spola bakåt

en: Seek Forwards
sv: Spola framåt

en: Select
sv: Välj

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select None
sv: Markera ingen

en: Select Subtitle Font
sv: Välj typsnitt för undertext

en: Select Text Subtitles
sv: Välj undertexter

en: Send notifications of currently-playing videos and allow remote control using MPRIS.
sv: Skicka aviseringar för videor som spelas och tillåt fjärrstyrning med hjälp av MPRIS.

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
sv: Ställ in status för din snabbmeddelandeklient till frånvarande under tiden en film spelas upp

en: Sets the user agent for the Apple Trailers site
sv: Ställer in User-Agent för webbplatsen Apple-trailers

en: Sets the user agent for the Vimeo site
sv: Ställer in User-Agent för webbplatsen Vimeo

en: Show version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Skip To
sv: Hoppa till

[ctx: Skip To label length]
en: 7
sv: 8

en: Some necessary plug-ins are missing. Make sure that the program is correctly installed.
sv: Några nödvändiga insticksmoduler saknas. Försäkra dig om att programmet är korrekt installerat.

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed: %s
sv: Hastighet: %s

[ctx: Stream bit rate]
en: N/A
sv: -

en: Subtitle
sv: Undertext

en: Subtitle Downloader
sv: Hämta undertexter

en: Subtitle _language:
sv: Språ_k för undertext:

en: Subtitle encoding
sv: Kodning för undertext

en: Subtitle files
sv: Undertextfiler

en: Subtitle font
sv: Typsnitt för undertext

en: Subtitle language
sv: Undertextspråk

en: Subtitles
sv: Undertexter

en: Switch An_gles
sv: Växla vink_lar

en: Take _Screenshot
sv: Ta _skärmbild

en: Thai
sv: Thailändsk

en: The DVD device you specified seems to be invalid.
sv: Dvd-enheten du angivit verkar vara ogiltig.

en: The GNOME developers
sv: GNOME-utvecklarna

en: The VCD device you specified seems to be invalid.
sv: Vcd-enheten du angivit verkar vara ogiltig.

en: The brightness of the video
sv: Ljusstyrkan för videon

en: The connection to this server was refused.
sv: Anslutningen till denna server nekades.

en: The contrast of the video
sv: Kontrasten för videon

en: The file you tried to play is an empty file.
sv: Filen du försökte spela upp är en tom fil.

en: The hue of the video
sv: Nyansen för videon

en: The language to search for subtitles for movies in.
sv: Språket att söka efter filmundertexter på.

en: The movie could not be read.
sv: Filmen kunde inte läsas.

en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed. | The playback of this movie requires the following plugins which are not installed:
    
    %s
sv[0]: Uppspelningen av denna film kräver en %s-insticksmodul som inte är installerad.
sv[1]: Uppspelningen av denna film kräver följande insticksmoduler vilka inte är installerade:
    
    %s

en: The playlist “%s” could not be parsed. It might be damaged.
sv: Spellistan ”%s” kunde inte tolkas. Den kan vara skadad.

en: The saturation of the video
sv: Mättnaden för videon

en: The server refused access to this file or stream.
sv: Servern nekade åtkomst till denna fil eller ström.

en: The server you are trying to connect to is not known.
sv: Servern du försöker ansluta till är okänd.

en: The source seems encrypted and can’t be read. Are you trying to play an encrypted DVD without libdvdcss?
sv: Källan verkar vara krypterad och kan inte läsas. Försöker du spela upp en krypterad dvd utan libdvdcss?

en: The specified movie could not be found.
sv: Den angivna filmen kunde inte hittas.

en: The video could not be made available offline.
sv: Videoklippet kunde inte göras tillgängligt i frånkopplat läge.

en: This file cannot be played over the network. Try downloading it locally first.
sv: Kan inte spela upp den här filen över nätverket. Försök hämta ner den lokalt först.

en: This file is encrypted and cannot be played back.
sv: Denna fil är krypterad och kan inte spelas upp.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
sv: Detta ska inte hända; skicka en felrapport.

en: This location is not a valid one.
sv: Den här platsen är ej en giltig plats.

en: This stream cannot be played. It’s possible that a firewall is blocking it.
sv: Denna ström kan inte spelas upp. Det är möjligt att en brandvägg blockerar den.

[ctx: Title]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Title %d
sv: Titel %d

en: Title:
sv: Titel:

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Type of audio output to use
sv: Typ av ljudutmatning som ska användas

en: Unable to play the file
sv: Kan inte spela upp filen

en: Variable Rate
sv: Variabel hastighet

[ctx: Video bit rate]
en: N/A
sv: -

[ctx: Video codec]
en: N/A
sv: -

en: Video files
sv: Videofiler

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Totem;
sv: Video;Film;Klipp;Serie;Spelare;Uppspelare;DVD;TV;Skiva;Totem;

en: Videos
sv: Videoklipp

en: Videos Preview
sv: Videoförhandsvisning

en: Videos Python Console
sv: Python-konsol för Videoklipp

en: Videos comes with added functionality such as a subtitle downloader, the ability to speed up or down playback, create screenshot galleries, and support for recording DVDs.
sv: Videoklipp kommer med extra funktionalitet såsom en hämtare för undertexter, förmågan att snabba upp eller sakta ner uppspelning, att skapa skärmbildsgallerier och stöd för dvd-inspelning.

en: Videos could not display the help contents.
sv: Videoklipp kunde inte visa hjälpinnehållet.

en: Videos could not get a screenshot of the video.
sv: Videoklipp kunde inte ta en skärmbild av videon.

en: Videos could not play “%s”.
sv: Videoklipp kunde inte spela upp ”%s”.

en: Videos could not startup.
sv: Videoklipp kunde inte starta.

en: Videos is the official movie player of the GNOME desktop environment. It features a searchable list of local videos, and DVDs, as well as local network video shares (using UPnP/DLNA) and video highlights from a number of web sites.
sv: Videoklipp är den officiella filmspelaren för skrivbordsmiljön GNOME. Den erbjuder en sökbar lista över lokala videor och dvd-skivor, såväl som delad video på det lokala nätverket (genom UPnP/DLNA) och videohöjdpunkter från ett antal webbplatser.

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Volume Down
sv: Volym ned

en: Volume Up
sv: Volym upp

en: Western
sv: Västerländsk

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
sv: Huruvida undertextfiler automatiskt ska läsas in när en film läses in

en: Whether to disable deinterlacing for interlaced movies
sv: Huruvida avflätning ska inaktiveras för filmer med ”interlace”

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
sv: Huruvida tangentbordsgenvägarna ska inaktiveras

en: Whether to disable the plugins in the user’s home directory
sv: Huruvida insticksmodulerna i användarens hemkatalog ska inaktiveras

[ctx: Year]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Year:
sv: År:

en: You are not allowed to open this file.
sv: Du har inte behörighet att öppna den här filen.

en: You can access the Totem.Object through “totem_object” :\n%s
sv: Du kan komma åt Totem.Object genom 'totem_object' :\n%s

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Angle Menu
sv: _Vinkelmeny

en: _Aspect Ratio
sv: _Bildförhållande

en: _Audio output type:
sv: Typ av _ljudutmatning:

en: _Brightness:
sv: _Ljusstyrka:

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Chapter Menu
sv: _Kapitelmeny

en: _Close
sv: S_täng

en: _DVD Menu
sv: _Dvd-meny

en: _Download Movie Subtitles…
sv: _Hämta filmundertexter…

en: _Eject
sv: _Mata ut

en: _Encoding:
sv: T_eckenkodning:

en: _Find in %s
sv: _Sök i %s

en: _Font:
sv: _Typsnitt:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Hue:
sv: _Nyans:

en: _Keyboard Shortcuts
sv: Tan_gentbordsgenvägar

en: _Load subtitle files when movie is loaded
sv: _Läs in undertextfiler när filmen läses in

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Play with Subtitle
sv: _Spela upp med undertext

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Python Console
sv: _Python-konsol

en: _Repeat
sv: _Upprepa

en: _Rotate ↷
sv: _Rotera ↷

en: _Save
sv: _Spara

en: _Select Text Subtitles…
sv: _Välj undertexter…

en: _Skip To
sv: _Hoppa till

en: _Skip To…
sv: _Hoppa till…

en: _Skip to:
sv: _Hoppa till:

en: _Title Menu
sv: _Titelmeny

[ctx: button]
en: Play
sv: Spela upp

[ctx: playback rate]
en: × 0.75
sv: × 0,75

[ctx: playback rate]
en: × 1.1
sv: × 1,1

[ctx: playback rate]
en: × 1.25
sv: × 1,25

[ctx: playback rate]
en: × 1.5
sv: × 1,5

[ctx: playback rate]
en: × 1.75
sv: × 1,75

en: rpdb2 password
sv: rpdb2-lösenord

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Add local video
sv: Lägg till lokal video

[ctx: shortcut window]
en: Add web video
sv: Lägg till webbvideo

[ctx: shortcut window]
en: DVD menu navigation
sv: DVD-menynavigering

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
sv: Sänk volymen

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Go back 15 seconds
sv: Gå tillbaka 15 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Go back 3 minutes
sv: Gå tillbaka 3 minuter

[ctx: shortcut window]
en: Go back 5 seconds
sv: Gå tillbaka 5 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 10 minutes
sv: Gå framåt 10 minuter

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 15 seconds
sv: Gå framåt 15 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Go forward 60 seconds
sv: Gå framåt 60 sekunder

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
sv: Öka volymen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Make Available Offline
sv: Gör tillgänglig i frånkopplat läge

[ctx: shortcut window]
en: Mute/unmute
sv: Tysta/aktivera ljud

[ctx: shortcut window]
en: Navigate down
sv: Navigera nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Navigate left
sv: Navigera vänster

[ctx: shortcut window]
en: Navigate right
sv: Navigera höger

[ctx: shortcut window]
en: Navigate up
sv: Navigera uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Next video or chapter
sv: Nästa video eller kapitel

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
sv: Spela upp/Gör paus

[ctx: shortcut window]
en: Playback
sv: Spela upp

[ctx: shortcut window]
en: Previous video or chapter
sv: Föregående video eller kapitel

[ctx: shortcut window]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↶
sv: Rotera ↶

[ctx: shortcut window]
en: Rotate ↷
sv: Rotera ↷

[ctx: shortcut window]
en: Select next subtitle
sv: Välj nästa undertext

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Skip
sv: Hoppa över

[ctx: shortcut window]
en: Skip to…
sv: Hoppa till…

[ctx: shortcut window]
en: Step back one frame
sv: Stega tillbaka en bildruta

[ctx: shortcut window]
en: Step forward one frame
sv: Stega framåt en bildruta

[ctx: shortcut window]
en: Subtitles
sv: Undertexter

[ctx: shortcut window]
en: Take Screenshot
sv: Ta skärmbild

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: Toggle subtitles
sv: Växla undertexter

[ctx: shortcut window]
en: View
sv: Visa

[ctx: shortcut window]
en: Volume
sv: Volym

en: “Files” is not available.
sv: ”Filer” är inte tillgängligt.
