Brasero - en to th translation catalogue (937 entries)

en: "%s" GStreamer plugin could not be found
th: ไม่พบปลั๊กอิน "%s" ของ GStreamer

en: "%s" cannot be added to the selection.
th: ไม่สามารถเพิ่ม "%s" เข้าในรายการการเลือก

en: "%s" cannot be found.
th: ไม่พบ "%s"

en: "%s" cannot be read
th: "%s" ไม่สามารถอ่านได้

en: "%s" cannot be unlocked
th: ไม่สามารถปลดล็อค "%s"

en: "%s" cannot write.
th: "%s" ไม่สามารถเขียนได้

en: "%s" could not be found
th: ไม่พบ "%s"

en: "%s" could not be found in the path
th: ไม่พบ "%s" ในพาธโปรแกรม

en: "%s" could not be handled by GStreamer.
th: GStreamer ไม่สามารถจัดการกับ "%s" ได้

en: "%s" could not be opened (%s)
th: ไม่สามารถเปิด "%s" ได้ (%s)

en: "%s" could not be opened.
th: ไม่สามารถเปิด "%s"

en: "%s" did not behave properly
th: "%s" ทำงานไม่ถูกต้อง

en: "%s" does not have a suitable type for video projects.
th: "%s" มีชนิดไม่เหมาะสมสำหรับโครงการแผ่นภาพยนตร์

en: "%s" is a recursive symbolic link.
th: "%s" เป็นลิงก์สัญลักษณ์ที่วนเข้าหาตัวเอง

en: "%s" is a symbolic link pointing to another program
th: "%s" เป็นลิงก์สัญลักษณ์ไปยังโปรแกรมอื่น

en: "%s" is busy.
th: "%s" ไม่ว่าง

en: "%s" is not a valid URI
th: "%s" ไม่ใช่ URI ที่ถูกต้อง

en: "%s" is not suitable for audio or video media
th: "%s" ไม่เหมาะสำหรับใช้เป็นสื่อภาพยนตร์

en: "%s" was removed from the file system.
th: "%s" ถูกลบออกจากระบบแฟ้มไปแล้ว

en: "%s": loading
th: "%s": กำลังอ่าน

en: "%s": unknown disc image type
th: "%s": ไม่ทราบชนิดของอิมเมจแผ่น

en: %d file can be added (%s) | %d selected files can be added (%s)
th[0]: มี %d แฟ้มที่สามารถเพิ่มได้ (%s)

en: %d file is supported (%s) | %d files are supported (%s)
th[0]: มี %d แฟ้มที่รองรับ (%s)

en: %d file selected (%s) | %d files selected (%s)
th[0]: เลือก %d แฟ้ม (%s)

en: %d item | %d items
th[0]: %d รายการ

en: %d song | %d songs
th[0]: %d เพลง

en: %i MiB of %i MiB
th: %i MiB จาก %i MiB

en: %i × %i pixels
th: %i × %i จุด

en: %s (%i%% Done)
th: %s (เสร็จแล้ว %i%%)

en: %s (GStreamer plugin)
th: %s (ปลั๊กอิน GStreamer)

en: %s (application)
th: %s (โปรแกรม)

en: %s (library)
th: %s (ไลบรารี)

en: %s element could not be created
th: ไม่สามารถสร้างอิลิเมนต์ %s ได้

en: %s h
th: %s ชม.

en: %s h %s
th: %s ชม. %s

en: %s h %s min %s
th: %s ชม. %s นาที %s

en: %s in %s
th: %s ใน %s

en: %s min
th: %s นาที

en: %s: %s free
th: %s: ว่าง %s

en: %s: %s of free space
th: %s: พื้นที่ว่าง %s

en: %s: empty
th: %s: ว่าง

en: %s: not enough free space
th: %s: มีที่ว่างไม่พอ

en: %s:%s min
th: %s:%s นาที

en: (S)VCD successfully burned
th: เขียนแผ่น (S)VCD สำเร็จแล้ว

en: (loading…)
th: (กำลังอ่าน…)

en: <Keep current values>
th: <ใช้ค่าปัจจุบัน>

en: A data integrity test will begin as soon as the disc is inserted.
th: จะเริ่มการทดสอบความถูกต้องของข้อมูลทันทีที่คุณใส่แผ่นเข้ามา

en: A file could not be created at the location specified for temporary files
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มที่ตำแหน่งที่กำหนดไว้สำหรับสร้างแฟ้มชั่วคราว

en: A file with this name already exists in the folder.  Replacing it will overwrite its contents on the disc to be burnt.
th: มีแฟ้มชื่อนี้อยู่ก่อนแล้วในโฟลเดอร์ ถ้าแทนที่ ก็จะเขียนทับเนื้อหาแฟ้มดังกล่าวในแผ่นที่จะเขียน

en: A new writable disc will be required once the currently loaded one has been copied.
th: จะต้องใส่แผ่นชนิดเขียนได้ลงในไดรว์นี้ หลังจากที่ได้คัดลอกแผ่นที่อยู่ในไดรว์ในขณะนี้เก็บไว้แล้ว

en: A simple to use CD/DVD burning application for GNOME
th: โปรแกรมเขียนซีดี/ดีวีดีสะดวกใช้สำหรับ GNOME

en: A_ctivate
th: เ_ปิดใช้

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Ac_tivate All
th: เปิดใช้_ทั้งหมด

en: Activate fast blanking, as opposed to a longer, thorough blanking
th: ใช้การล้างข้อมูลแบบเร็ว แทนการล้างแบบหมดจดที่กินเวลานานกว่า

en: Add a 2 second pause after the track
th: เว้นช่วงพัก 2 วินาทีระหว่างเพลง

en: Add a splitting point
th: เพิ่มจุดแบ่ง

en: Add files to the project
th: เพิ่มแฟ้มลงในโครงการ

en: Add the files stored in the clipboard
th: เพิ่มแฟ้มต่างๆ จากในคลิปบอร์ด

en: Additional song information
th: ข้อมูลอื่นๆ ของเพลง

en: Al_ways Add Such File
th: เ_พิ่มแฟ้มดังกล่าวเสมอ

en: Al_ways Replace
th: แท_นที่เสมอ

en: Align left
th: ชิดขอบซ้าย

en: Align right
th: ชิดขอบขวา

en: All files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: All files need to be analysed to complete this operation.
th: การกระทำนี้ต้องวิเคราะห์แฟ้มทุกแฟ้ม

en: All required applications and libraries are not installed.
th: ไม่ได้ติดตั้งโปรแกรมและไลบรารีที่ต้องใช้ทั้งหมด

en: Allow DAO use
th: อนุญาตให้ใช้ DAO

en: Allow to add more data to the disc later
th: อนุญาตให้เพิ่มข้อมูลลงแผ่นในภายหลัง

en: Allows files added to the "CD/DVD Creator Folder" in Nautilus to be burned
th: ช่วยเขียนแฟ้มต่างๆ ที่เพิ่มเข้ามาใน "โฟลเดอร์สำหรับสร้างซีดี/ดีวีดี" ใน Nautilus

en: Allows files not stored locally to be burned
th: ช่วยเขียนแฟ้มจากเครือข่ายลงแผ่น

en: Always K_eep
th: คงไ_ว้เสมอ

en: An error occurred while detecting silences.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตรวจหาช่วงเงียบ

en: An error occurred while writing to disc
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนแผ่น

en: An image could not be created
th: ไม่สามารถสร้างอิมเมจได้

en: An image of the disc has been created on your hard drive.
    Burning will begin as soon as a writable disc is inserted.
th: สร้างอิมเมจของแผ่นไว้ในฮาร์ดไดรว์แล้ว
    จะเริ่มเขียนลงแผ่นทันทีที่คุณใส่แผ่นชนิดเขียนได้เข้ามา

en: An internal error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน

en: An internal error occurred (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน (%s)

en: An unknown error occurred
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: An unknown error occurred.
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Analysing "%s"
th: กำลังวิเคราะห์ "%s"

en: Analysing audio files
th: กำลังวิเคราะห์แฟ้มเสียง

en: Analysing files
th: กำลังวิเคราะห์แฟ้มต่างๆ

en: Analysing track %02i
th: กำลังวิเคราะห์ร่อง %02i

en: Analysing video files
th: กำลังวิเคราะห์แฟ้มวีดิทัศน์

en: Another copy will start as soon as you insert a new writable disc. If you do not want to burn another copy, press "Cancel".
th: จะเริ่มเขียนสำเนาถัดไปทันทีที่คุณใส่แผ่นชนิดเขียนได้เข้ามา ถ้าคุณไม่ต้องการจะเขียนสำเนาถัดไปอีก ก็กด "ยกเลิก"

en: Appending audio tracks to a CD is not advised.
th: ไม่แนะนำให้เขียนเพลงต่อในแผ่นซีดี

en: Artist
th: ศิลปิน

en: Artist:
th: ศิลปิน:

en: Aspect ratio:
th: สัดส่วนภาพ:

en: Audi_o project
th: โครงการแผ่นเ_พลง

en: Audio %s in %s
th: %s เพลง ใน %s

en: Audio CD successfully burned
th: เขียนแผ่นซีดีเพลงสำเร็จแล้ว

en: Audio and data %s in %s
th: %s เพลงและข้อมูล ใน %s

en: Audio and data disc (%s)
th: แผ่นเพลงและข้อมูล (%s)

en: Audio disc (%s)
th: แผ่นเพลง (%s)

en: Audio files
th: แฟ้มเสียง

en: Autodetect
th: ตรวจหาอัตโนมัติ

en: Average drive speed:
th: ความเร็วไดรว์โดยเฉลี่ย:

en: BACK COVER
th: ปกหลัง

en: Bac_kground Properties
th: คุณสมบัติ_พื้นหลัง

en: Background Properties
th: คุณสมบัติพื้นหลัง

en: Background properties
th: คุณสมบัติพื้นหลัง

en: Bad argument
th: อาร์กิวเมนต์ผิดพลาด

en: Blank %s in %s
th: %s เปล่า ใน %s

en: Blank _Again
th: ล้างซ้ำ_อีกครั้ง

en: Blank a disc
th: ล้างข้อมูลในแผ่น

en: Blank disc (%s)
th: แผ่นเปล่า (%s)

en: Blank this CD or DVD
th: ล้างข้อมูลในซีดีหรือดีวีดีนี้

en: Blanking
th: กำลังล้างข้อมูลแผ่น

en: Blanks and formats rewritable DVDs and BDs
th: ล้างข้อมูลและฟอร์แมตดีวีดีและบีดีชนิดเขียนซ้ำได้

en: Blu-ray disc
th: แผ่น Blu-ray

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Brasero Disc Burner
th: โปรแกรมเขียนแผ่น Brasero

en: Brasero Homepage
th: เว็บไซต์ Brasero

en: Brasero Plugins
th: ปลั๊กอินสำหรับ Brasero

en: Brasero can create, copy and burn Data and Audio CD/DVDs. It fully supports CD-TEXT, multisession and joliet extensions. You can simply drag and drop files from other local applications or from remote shared drives to easily burn them to a disc.
th: Brasero สามารถสร้าง, คัดลอก และเขียนซีดี/ดีวีดีข้อมูล และซีดี/ดีวีดีเพลงได้ รองรับ CD-TEXT, มัลติเซสชัน และส่วนขยาย Joliet เต็มรูปแบบ คุณสามารถเพียงแค่ลากวางแฟ้มจากโปรแกรมอื่นในเครื่อง หรือจากไดรว์ที่ใช้ร่วมกันในเครือข่าย เพื่อเขียนลงแผ่นได้อย่างง่ายดาย

en: Brasero is a application to burn CD/DVD for the GNOME Desktop. It is designed to be as simple as possible and has some unique features to enable users to create their discs easily and quickly.
th: Brasero เป็นโปรแกรมเขียน CD/DVD สำหรับเดสก์ท็อป GNOME ถูกออกแบบมาให้เรียบง่ายเท่าที่จะเรียบง่ายได้ และมีคุณสมบัติเฉพาะตัวบางอย่างให้ผู้ใช้สร้างแผ่นได้ง่ายและรวดเร็ว

en: Brasero is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: Brasero เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ *ไม่มีการรับประกันใดๆ* ไม่มีแม้การรับประกัน *อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์* หรือ *ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ* กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: Brasero is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: Brasero เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: Brasero media burning library
th: ไลบรารีเขียนสื่อของ Brasero

en: Brasero notification
th: การแจ้งเหตุของ Brasero

en: Brasero optical media library
th: ไลบรารีสื่อจานแสงของ Brasero

en: Brasero project file
th: แฟ้มโครงการ Brasero

en: Brasero utilities library
th: ไลบรารีอรรถประโยชน์ของ Brasero

en: Brasero will simulate the burning and, if it is successful, go on with actual burning after 10 seconds
th: Brasero จะจำลองการเขียนก่อน และถ้าสำเร็จ ก็จะเขียนจริงหลังจากนั้น 10 วินาที

en: Brasero — %s (Audio Disc)
th: Brasero — %s (แผ่นเพลง)

en: Brasero — %s (Data Disc)
th: Brasero — %s (แผ่นข้อมูล)

en: Brasero — %s (Video Disc)
th: Brasero — %s (แผ่นภาพยนตร์)

en: Brasero — Disc Copy
th: Brasero — ทำสำเนาแผ่น

en: Brasero — New Audio Disc Project
th: Brasero — โครงการแผ่นเพลงโครงการใหม่

en: Brasero — New Data Disc Project
th: Brasero — โครงการแผ่นข้อมูลโครงการใหม่

en: Brasero — New Image File
th: Brasero — สร้างอิมเมจใหม่

en: Brasero — New Video Disc Project
th: Brasero — โครงการแผ่นภาพยนตร์โครงการใหม่

en: Broken symbolic link
th: ลิงก์เสีย

en: Browse the file system
th: เลือกจากระบบแฟ้ม

en: Burn _Contents…
th: เขียนเนื้อ_หา…

en: Burn _Now
th: เขียน_ทันที

en: Burn _Several Copies
th: เขียนสำเนาห_ลายชุด

en: Burn _image
th: เขียน_อิมเมจ

en: Burn an Image File
th: เขียนแฟ้มอิมเมจลงแผ่น

en: Burn an existing CD/DVD image to disc
th: เขียนอิมเมจซีดี/ดีวีดีลงแผ่น

en: Burn as _Data
th: เขียนเป็น_ข้อมูล

en: Burn as _File
th: เขียนเป็นแ_ฟ้ม

en: Burn as _Image
th: เขียนเป็น_อิมเมจ

en: Burn beyond the disc's reported capacity
th: เขียนข้อมูลเกินความจุแผ่นตามที่ได้รับรายงาน

en: Burn the contents of the burn:// URI
th: เขียนเนื้อหาใน URI burn:// ลงแผ่น

en: Burn the disc
th: เขียนแผ่น

en: Burn the image directly _without saving it to disc
th: เขียนอิมเมจโดยตรงโดยไ_ม่ต้องบันทึกลงดิสก์ก่อน

en: Burn the selection of files across several media
th: เขียนชุดแฟ้มข้ามแผ่นหลายแผ่น

en: Burn the specified project and remove it.
    This option is mainly useful for integration with other applications.
th: เขียนโครงการที่ระบุลงแผ่นแล้วลบทิ้ง
    ตัวเลือกนี้ใช้สำหรับการทำงานร่วมกับโปรแกรมอื่นเป็นหลัก

en: Burning (S)VCD
th: กำลังเขียน (S)VCD

en: Burning CD
th: กำลังเขียนซีดี

en: Burning CD/DVD
th: กำลังเขียนซีดี/ดีวีดี

en: Burning DVD
th: กำลังเขียนดีวีดี

en: Burning Disc
th: กำลังเขียนแผ่น

en: Burning audio CD
th: กำลังเขียนซีดีเพลง

en: Burning data CD
th: กำลังเขียนซีดีข้อมูล

en: Burning data DVD
th: กำลังเขียนดีวีดีข้อมูล

en: Burning data disc
th: เขียนแผ่นข้อมูล

en: Burning flags to be used
th: ตัวเลือกของการเขียนที่จะใช้

en: Burning image to CD
th: กำลังเขียนอิมเมจลงซีดี

en: Burning image to DVD
th: กำลังเขียนอิมเมจลงดีวีดี

en: Burning image to disc
th: กำลังเขียนอิมเมจลงแผ่น

en: Burning speed
th: ความเร็วการเขียน

en: Burning video DVD
th: กำลังเขียนดีวีดีภาพยนตร์

en: Burning video disc
th: กำลังเขียนแผ่นภาพยนตร์

en: Burns and blanks DVDs and BDs
th: เขียนแผ่นและล้างข้อมูลดีวีดี/บีดี

en: Burns, blanks and formats CDs and DVDs
th: เขียนแผ่น ล้างข้อมูล และฟอร์แมตซีดี/ดีวีดี

en: Burns, blanks and formats CDs, DVDs and BDs
th: เขียนแผ่น ล้างข้อมูล และฟอร์แมตซีดี ดีวีดี และบีดี

en: CD successfully copied
th: ทำสำเนาซีดีสำเร็จแล้ว

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players and CD-Text won't be written.
th: แผ่นเพลง CD-RW อาจเล่นได้ไม่ถูกต้องในเครื่องเล่นซีดีรุ่นเก่า และจะไม่มีการเขียน CD-Text

en: CD-RW audio discs may not play correctly in older CD players.
th: แผ่นเพลง CD-RW อาจเล่นได้ไม่ถูกต้องในเครื่องเล่นซีดีรุ่นเก่า

en: CD/DVD Creator
th: เครื่องมือสร้างซีดี/ดีวีดี

en: CD/DVD Creator Folder
th: โฟลเดอร์สำหรับสร้างซีดี/ดีวีดี

en: C_onfigure
th: _ตั้งค่า

en: C_ontinue
th: ทำ_ต่อ

en: C_ontinue Burning
th: เขียนแผ่น_ต่อไป

en: Cancel loading current project
th: ยกเลิกการอ่านโครงการปัจจุบัน

en: Cdrdao image
th: อิมเมจ Cdrdao

en: Center
th: กึ่งกลาง

en: Centered
th: กึ่งกลาง

en: Change _Extension
th: เ_ปลี่ยนนามสกุล

en: Check _Again
th: ตรวจสอบ_อีกครั้ง

en: Check data integrity of disc
th: ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลในแผ่น

en: Check the data integrity on this CD or DVD
th: ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลในซีดีหรือดีวีดีนี้

en: Checking file integrity
th: กำลังตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลแฟ้ม

en: Checks disc integrity after it is burnt
th: ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลในแผ่นหลังจากเขียนเสร็จแล้ว

en: Checks file integrities on a disc
th: ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลของแฟ้มต่างๆ ในแผ่น

en: Choose an image
th: เลือกรูปภาพ

en: Choose plugins for Brasero
th: เลือกปลั๊กอินสำหรับ Brasero

en: Cl_ose Without Saving
th: _ปิดโดยไม่บันทึก

en: Clear the slices preview
th: ล้างตัวอย่างชิ้นส่วนร่อง

en: Click here to burn all songs as regular tracks
th: คลิกที่นี่ถ้าต้องการเขียนเพลงทั้งหมดเป็นร่องเสียงธรรมดา

en: Click here to burn all suitable songs as DTS tracks
th: คลิกที่นี่ถ้าต้องการเขียนเพลงทั้งหมดที่เขียนแบบ DTS ได้เป็นร่องเสียงแบบ DTS

en: Click here to import its contents
th: คลิกที่นี่เพื่อนำเข้าเนื้อหา

en: Click here to select a disc _image
th: คลิกที่นี่เพื่อเลือก_อิมเมจแผ่น

en: Click to close the side pane
th: คลิกเพื่อปิดช่องด้านข้าง

en: Composer:
th: ผู้ประพันธ์:

en: Configure recording options
th: ตั้งค่าตัวเลือกการเขียน

en: Contains the absolute path of the directory that was last browsed for images to burn
th: เก็บพาธเต็มของไดเรกทอรีที่เรียกดูล่าสุดในการหาอิมเมจที่จะใช้เขียน

en: Contains the list of additional plugins Brasero will use to burn discs. If set to NULL, Brasero will load them all.
th: เก็บรายชื่อของปลั๊กอินเพิ่มเติมที่ Brasero จะใช้ในการเขียนแผ่นต่างๆ ถ้ากำหนดเป็น NULL ก็จะโหลดปลั๊กอินทั้งหมด

en: Contains the name of the favourite burn engine suite installed. It will be used if possible.
th: เก็บชื่อของชุดกลไกการเขียนตัวโปรดที่ได้ติดตั้งไว้ Brasero จะใช้กลไกดังกล่าวถ้าเป็นไปได้

en: Contains the path to the directory where brasero should store temporary files. If that value is empty, the default directory set for glib will be used.
th: เก็บพาธของไดเรกทอรีที่ Brasero จะใช้เก็บแฟ้มชั่วคราว ถ้าค่านี้ว่างเปล่า ก็จะใช้ไดเรกทอรีปริยายที่กำหนดไว้สำหรับ glib

en: Continue with the current modified project
th: ดำเนินการโครงการปัจจุบันซึ่งมีการเปลี่ยนแปลงต่อ

en: Converting toc file
th: กำลังแปลงแฟ้ม toc

en: Converting video file to MPEG2
th: กำลังแปลงแฟ้มวีดิทัศน์ไปเป็น MPEG2

en: Converts any song file into a format suitable for audio CDs
th: แปลงฟอร์แมตแฟ้มเพลงต่างๆ ให้เป็นฟอร์แมตที่เหมาะสมสำหรับซีดีเพลง

en: Converts any video file into a format suitable for video DVDs
th: แปลงฟอร์แมตแฟ้มวีดิทัศน์ต่างๆ ให้เป็นฟอร์แมตที่เหมาะสมสำหรับดีวีดีภาพยนตร์

en: Copies CSS encrypted video DVDs to a disc image
th: ทำสำเนาดีวีดีภาพยนตร์ที่เข้ารหัสลับแบบ CSS ในรูปอิมเมจของแผ่น

en: Copies any disc to a disc image
th: ทำสำเนาแผ่นในรูปอิมเมจของแผ่น

en: Copies, burns and blanks CDs
th: ทำสำเนา เขียนแผ่น และล้างข้อมูลซีดี

en: Copy #%i has been burned successfully.
th: เขียนสำเนา #%i สำเร็จแล้ว

en: Copy CD/DVD
th: ทำสำเนาซีดี/ดีวีดี

en: Copy Disc
th: ทำสำเนาแผ่น

en: Copy _Disc…
th: ทำสำเนาแ_ผ่น…

en: Copy a disc
th: ทำสำเนาแผ่น

en: Copy tracks from an audio CD with all associated information
th: คัดลอกร่องเพลงต่างๆ จากซีดีเพลง พร้อมทั้งข้อมูลกำกับทั้งหมด

en: Copying CD
th: กำลังทำสำเนาซีดี

en: Copying DVD
th: กำลังทำสำเนาดีวีดี

en: Copying Disc
th: กำลังทำสำเนาแผ่น

en: Copying audio track
th: กำลังคัดลอกร่องเพลง

en: Copying audio track %02d
th: กำลังคัดลอกร่องเพลง %02d

en: Copying checksum file
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม checksum

en: Copying data DVD
th: กำลังคัดลอกดีวีดีข้อมูล

en: Copying data track
th: กำลังคัดลอกร่องข้อมูล

en: Copying disc
th: กำลังทำสำเนาแผ่น

en: Copying file
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม

en: Copying files locally
th: กำลังคัดลอกแฟ้มภายในเครื่อง

en: Copying video DVD
th: กำลังคัดลอกดีวีดีภาพยนตร์

en: Copyright %s
th: สงวนลิขสิทธิ์ %s

en: Corrupted Files
th: แฟ้มข้อมูลที่เสียหาย

en: Cover Editor
th: เครื่องมือแก้ไขปก

en: Cover to use
th: ปกที่จะใช้

en: Create 1:1 copy of a CD/DVD
th: ทำสำเนาแผ่นซีดี/ดีวีดีที่เหมือนต้นฉบับ

en: Create CDs and DVDs
th: สร้างซีดีและดีวีดี

en: Create Co_ver
th: สร้าง_ปก

en: Create _DTS Tracks
th: สร้างร่องเสียงแบบ _DTS

en: Create _Image
th: สร้าง_อิมเมจ

en: Create _Regular Tracks
th: สร้างร่องเสียงแบบธรร_มดา

en: Create a 1:1 copy of an audio CD or a data CD/DVD on your hard disk or on another CD/DVD
th: ทำสำเนาแผ่นซีดีเพลง หรือซีดี/ดีวีดีข้อมูลที่เหมือนต้นฉบับ ลงบนฮาร์ดดิสก์หรือซีดี/ดีวีดีแผ่นอื่น

en: Create a CD/DVD containing any type of data that can only be read on a computer
th: สร้างซีดี/ดีวีดีข้อมูล ซึ่งเปิดได้บนคอมพิวเตอร์เท่านั้น

en: Create a VCD
th: สร้าง VCD

en: Create a Video Project
th: เริ่มโครงการวีดิทัศน์

en: Create a copy of this CD or DVD
th: ทำสำเนาซีดีหรือดีวีดีนี้

en: Create a data CD/DVD
th: สร้างซีดี/ดีวีดีข้อมูล

en: Create a new empty folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Create a new project
th: เริ่มโครงการใหม่

en: Create a new project:
th: สร้างโครงการใหม่:

en: Create a traditional audio CD
th: สร้างแผ่นซีดีเพลงแบบมาตรฐาน

en: Create a traditional audio CD that will be playable on computers and stereos
th: สร้างแผ่นซีดีเพลงแบบมาตรฐาน ซึ่งเล่นได้ทั้งในคอมพิวเตอร์และเครื่องเสียง

en: Create a video DVD or an SVCD
th: สร้างแผ่นดีวีดีภาพยนตร์ หรือ SVCD

en: Create a video DVD or an SVCD that is readable on TV readers
th: สร้างดีวีดีภาพยนตร์หรือ SVCD ซึ่งเปิดได้ในเครื่องเล่นสำหรับทีวี

en: Create an Audio Project
th: เริ่มโครงการซีดีเพลง

en: Create an SVCD
th: สร้าง SVCD

en: Create an image file instead of burning
th: สร้างแฟ้มอิมเมจแทนการเขียนแผ่น

en: Create and copy CDs and DVDs
th: สร้างและคัดลอกซีดี/ดีวีดี

en: Creates disc images from a file selection
th: สร้างอิมเมจของแผ่นจากรายการแฟ้ม

en: Creates disc images suitable for SVCDs
th: สร้างอิมเมจของแผ่นที่เหมาะสำหรับ SVCD

en: Creates disc images suitable for video DVDs
th: สร้างอิมเมจของแผ่นที่เหมาะสำหรับดีวีดีภาพยนตร์

en: Creating Image
th: กำลังสร้างอิมเมจ

en: Creating checksum
th: กำลังคำนวณ checksum

en: Creating checksum for image files
th: กำลังสร้าง checksum สำหรับแฟ้มอิมเมจต่างๆ

en: Creating file layout
th: กำลังสร้างเค้าโครงการจัดแฟ้ม

en: Creating image
th: กำลังสร้างอิมเมจ

en: Creating image checksum
th: กำลังสร้าง checksum ของอิมเมจ

en: Cue image
th: อิมเมจ Cue

en: DEVICE PATH
th: พาธของอุปกรณ์

en: DVD successfully copied
th: ทำสำเนาดีวีดีสำเร็จแล้ว

en: DVD+R dual layer
th: DVD+R เลเยอร์คู่

en: DVD+RW dual layer
th: DVD+RW เลเยอร์คู่

en: DVD-R dual layer
th: DVD-R เลเยอร์คู่

en: D_ata project
th: โครงการแผ่น_ข้อมูล

en: Data %s in %s
th: %s ข้อมูล ใน %s

en: Data CD successfully burned
th: เขียนแผ่นซีดีข้อมูลสำเร็จแล้ว

en: Data DVD successfully burned
th: เขียนแผ่นดีวีดีข้อมูลสำเร็จแล้ว

en: Data could not be read (%s)
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลได้ (%s)

en: Data could not be written (%s)
th: ไม่สามารถเขียนข้อมูลได้ (%s)

en: Data disc (%s)
th: แผ่นข้อมูล (%s)

en: Delete every occurrence of
th: ลบทุกแห่งที่ปรากฏของ

en: Delete text
th: ลบข้อความ

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Design and print covers for CDs
th: ออกแบบและพิมพ์ปกซีดี

en: Directories cannot be added to video or audio discs
th: ไม่สามารถเพิ่มไดเรกทอรีลงในแผ่นภาพยนตร์หรือแผ่นเพลงได้

en: Directory could not be created (%s)
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรี (%s)

en: Directory to use for temporary files
th: ไดเรกทอรีที่จะใช้เก็บแฟ้มชั่วคราว

en: Disc Blanking
th: การล้างข้อมูลในแผ่น

en: Disc Burner
th: เครื่องมือเขียนแผ่น

en: Disc Burner and Copier
th: เครื่องมือเขียนและคัดลอกแผ่น

en: Disc Burning Setup
th: ตั้งค่าการเขียนแผ่น

en: Disc Checking
th: การตรวจสอบแผ่น

en: Disc Name:
th: ชื่อแผ่น:

en: Disc _copy
th: ทำสำเนาแ_ผ่น

en: Disc file
th: แฟ้มแผ่น

en: Disc image type:
th: ชนิดอิมเมจแผ่น:

en: Discard the current modified project
th: ละทิ้งโครงการปัจจุบันซึ่งมีการเปลี่ยนแปลง

en: Discard the current modified project ?
th: ละทิ้งโครงการปัจจุบันซึ่งมีการเปลี่ยนแปลงหรือไม่ ?

en: Display debug statements on stdout for Brasero burn library
th: แสดงข้อความดีบั๊กสำหรับไลบรารีเขียนสื่อของ Brasero ออกทางเอาต์พุตมาตรฐาน

en: Display debug statements on stdout for Brasero media library
th: แสดงข้อความดีบั๊กสำหรับไลบรารีสื่อของ Brasero ออกทางเอาต์พุตมาตรฐาน

en: Display debug statements on stdout for Brasero utilities library
th: แสดงข้อความดีบั๊กสำหรับไลบรารีอรรถประโยชน์ของ Brasero ออกทางเอาต์พุตมาตรฐาน

en: Display help
th: แสดงวิธีใช้โปรแกรม

en: Display options for Brasero media library
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ ของไลบรารีสื่อของ Brasero

en: Display options for Brasero-burn library
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ ของไลบรารี Brasero-burn

en: Display options for Brasero-utils library
th: แสดงตัวเลือกต่างๆ ของไลบรารี Brasero-utils

en: Display playlists and their contents
th: แสดงรายการการเล่นต่างๆ พร้อมเนื้อหา

en: Display the projects recently opened
th: แสดงโครงการล่าสุดที่เพิ่งเปิด

en: Display video, audio and image preview
th: แสดงตัวอย่างวีดิทัศน์ เสียง และภาพ

en: Do you really want to add "%s" to the selection and use the third version of the ISO9660 standard to support it?
th: คุณต้องการเพิ่ม "%s" ในรายการที่เลือก แล้วใช้มาตรฐาน ISO9660 รุ่นที่สามเพื่อรองรับรายการดังกล่าวหรือไม่?

en: Do you really want to add "%s" to the selection?
th: คุณต้องการเพิ่ม "%s" ในรายการที่เลือกหรือไม่?

en: Do you really want to blank the current disc?
th: ยืนยันที่จะล้างข้อมูลในแผ่นนี้หรือไม่?

en: Do you really want to carry on with automatic splitting?
th: คุณต้องการตัดแบ่งร่องโดยอัตโนมัติต่อไปหรือไม่?

en: Do you really want to choose this location?
th: คุณต้องการเลือกตำแหน่งนี้จริงหรือ?

en: Do you really want to create a new project and discard the current one?
th: คุณต้องการสร้างโครงการใหม่ และทิ้งโครงการปัจจุบันหรือไม่?

en: Do you really want to empty the current project?
th: ยืนยันที่จะล้างข้อมูลในโครงการนี้หรือไม่?

en: Do you really want to empty the slices preview?
th: ยืนยันที่จะล้างตัวอย่างชิ้นส่วนร่องหรือไม่?

en: Do you really want to keep the current extension for the disc image name?
th: คุณต้องการคงนามสกุลปัจจุบันของแฟ้มอิมเมจหรือไม่?

en: Do you really want to quit?
th: ยืนยันว่าจะออกจากโปรแกรมหรือไม่?

en: Do you really want to split the track?
th: คุณต้องการจะตัดแบ่งร่องหรือไม่?

en: Do you want to add "%s", which is a video file?
th: คุณต้องการเพิ่ม "%s" ซึ่งเป็นแฟ้มวีดิทัศน์หรือไม่?

en: Do you want to continue anyway?
th: คุณยังคงต้องการทำต่อหรือไม่?

en: Do you want to continue with full Windows compatibility disabled?
th: คุณต้องการทำต่อโดยไม่เปิดใช้คุณสมบัติความเข้ากันได้กับวินโดวส์แบบเต็มที่หรือไม่?

en: Do you want to create a disc from the contents of the image or with the image file inside?
th: คุณต้องการจะเขียนแผ่นโดยใช้เนื้อหาในอิมเมจ หรือจะเขียนโดยบรรจุอิมเมจเป็นข้อมูลในแผ่น?

en: Do you want to create an audio CD with DTS tracks?
th: คุณต้องการสร้างซีดีเพลงโดยใช้ร่องเสียงแบบ DTS หรือไม่?

en: Do you want to discard the file selection or add it to the new project?
th: คุณต้องการละทิ้งชุดแฟ้มที่เลือก หรือต้องการเพิ่มเข้าในโครงการใหม่?

en: Do you want to import the session from "%s"?
th: คุณต้องการนำเข้าวาระการเขียนจาก "%s" หรือไม่?

en: Do you want to replace "%s"?
th: คุณต้องการเขียนข้อมูลทับ "%s" หรือไม่?

en: Do you want to replace the disc and continue?
th: คุณต้องการเปลี่ยนแผ่นแล้วดำเนินการต่อหรือไม่?

en: Do you want to search for audio files inside the directory?
th: คุณต้องการค้นหาแฟ้มเพลงในไดเรกทอรีหรือไม่?

en: Do you want to search for video files inside the directory?
th: คุณต้องการค้นหาแฟ้มวีดิทัศน์ในไดเรกทอรีหรือไม่?

en: Do you want to specify another location for this session or retry with the current location?
th: คุณต้องการใช้ตำแหน่งอื่นแทนสำหรับวาระนี้ หรือต้องการลองใหม่ที่ตำแหน่งเดิม?

en: Don't connect to an already-running instance
th: ไม่ต้องเชื่อมต่อไปยังโพรเซสที่ทำงานอยู่ก่อนแล้ว

en: Downloading MD5 file
th: กำลังดาวน์โหลดแฟ้ม MD5

en: Drag or copy files below to write them to disc
th: ลากหรือคัดลอกแฟ้มต่างๆ ข้างล่างนี้เพื่อเขียนลงแผ่น

en: E_ject
th: ดั_นแผ่นออก

en: E_mpty Project
th: ลบทุ_กแฟ้ม

en: Edit the track information (start, end, author, etc.)
th: แก้ไขข้อมูลเพลง (เริ่ม, หยุด, ศิลปิน ฯลฯ)

en: Edit the video information (start, end, author, etc.)
th: แก้ไขข้อมูลวีดิทัศน์ (เริ่ม, หยุด, ศิลปิน ฯลฯ)

en: Eject Disc
th: ดันแผ่นออก

en: Eject a disc
th: ดันแผ่นออก

en: Ejecting medium
th: กำลังดันแผ่นออก

en: Empty
th: ว่าง

en: Emptying a project will remove all files already added. All the work will be lost. Note that files will not be deleted from their own location, just no longer listed here.
th: การล้างข้อมูลโครงการจะล้างแฟ้มทั้งหมดที่เคยใส่ไว้ ข้อมูลเหล่านี้จะยังไม่ถูกลบออกจากเครื่อง แต่จะไม่แสดงรายชื่อในโครงการเท่านั้น

en: Enable file preview
th: เปิดใช้การแสดงตัวอย่างแฟ้ม

en: Enable the "--driver generic-mmc-raw" flag (see cdrdao manual)
th: เปิดใช้แฟล็ก "--driver generic-mmc-raw" (ดูคู่มือของ cdrdao)

en: Enable the "-immed" flag (see cdrecord manual)
th: เปิดใช้แฟล็ก "-immed" (ดูคู่มือของ cdrecord)

en: Enable the "-immed" flag (see wodim manual)
th: เปิดใช้แฟล็ก "-immed" (ดูคู่มือของ wodim)

en: Enable the "-immed" flag with cdrecord
th: เปิดใช้แฟล็ก "-immed" กับ cdrecord

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: End
th: จบ

en: Error parsing playlist "%s".
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงรายการการเล่น "%s"

en: Error while blanking.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะล้างข้อมูล

en: Error while burning.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนแผ่น

en: Error while getting duration
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านความยาวเพลง

en: Error while loading the project
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านข้อมูลโครงการ

en: Error while loading the project.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านข้อมูลโครงการ

en: Error while padding file (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเติมข้อมูลอุดช่องว่างในแฟ้ม (%s)

en: Error while reading video DVD (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านดีวีดีภาพยนตร์ (%s)

en: Error while retrieving a key used for encryption. You may solve such a problem with one of the following methods: in a terminal either set the proper DVD region code for your CD/DVD player with the "regionset %s" command or run the "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session" command
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะดึงกุญแจที่จะใช้เข้ารหัสลับ คุณอาจแก้ปัญหานี้ได้ด้วยวิธีใดวิธีหนึ่งต่อไปนี้: สั่งในเทอร์มินัลโดยกำหนดรหัสของช่วงที่เหมาะสมของ DVD ให้กับโปรแกรมเล่น CD/DVD ของคุณโดยใช้คำสั่ง "regionset %s" หรือสั่งคำสั่ง "DVDCSS_METHOD=title brasero --no-existing-session"

en: Estimated drive speed:
th: ความเร็วไดรว์โดยประมาณ:

en: Estimated project size: %s
th: ขนาดโครงการโดยประมาณ: %s

en: Estimated remaining time: %02i:%02i:%02i
th: เวลาที่เหลือโดยประมาณ: %02i:%02i:%02i

en: Estimated size: %s
th: ขนาดโดยประมาณ: %s

en: FRONT COVER
th: ปกหน้า

en: Favourite burn engine
th: กลไกการเขียนตัวโปรด

en: File
th: แฟ้ม

en: File "%s" could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม  "%s" ได้

en: File "%s" could not be opened (%s)
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม "%s" ได้ (%s)

en: File Checksum
th: Checksum ของแฟ้ม

en: File Downloader
th: เครื่องมือดาวน์โหลดแฟ้ม

en: File Renaming
th: การเปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: Files
th: แฟ้ม

en: Filter Options
th: ตัวเลือกการกรอง

en: Filter _broken symbolic links
th: กรองลิงก์สัญลักษณ์ที่เ_สียออก

en: Filter _hidden files
th: กรองแฟ้มซ่อ_น

en: Filtering options
th: ตัวเลือกการกรอง

en: Finalizing
th: กำลังจบ

en: Font family and size
th: ตระกูลแบบอักษรและขนาด

en: Force Brasero to display the project selection page
th: บังคับให้ Brasero แสดงหน้าเลือกโครงการ

en: Format used mostly in Europe
th: ฟอร์แมตซึ่งใช้มากในยุโรป รวมทั้งไทยด้วย

en: Format used mostly on the North American continent
th: ฟอร์แมตซึ่งใช้มากในแถบอเมริกาเหนือ

en: Formatting disc
th: กำลังฟอร์แมตแผ่น

en: Frames (1 second = 75 frames)
th: เฟรม (1 วินาที = 75 เฟรม)

en: Generates .cue files from audio
th: สร้างแฟ้ม .cue จากเพลง

en: Genre
th: แนวเพลง

en: Getting size
th: กำลังคำนวณขนาด

en: Gives the length of the pause that should follow the track
th: ป้อนระยะเวลาหยุดพักหลังจากเพลงจบ

en: Hashing algorithm to be used:
th: อัลกอริทึมแฮชที่จะใช้:

en: Hidden file
th: แฟ้มซ่อน

en: Hide the _filtered file list (%d file) | Hide the _filtered file list (%d files)
th[0]: ซ่อนรายชื่อแฟ้มที่ถูก_กรองออก (%d แฟ้ม)

en: Horizontal gradient
th: ไล่สีแนวนอน

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: ISO9660 image
th: อิมเมจ ISO9660

en: I_mport
th: _นำเข้า

en: I_mport %s
th: _นำเข้า %s

en: I_mport Session
th: _นำเข้าวาระการเขียน

en: I_nsert a Pause
th: แ_ทรกช่วงพัก

en: If you choose to create a new empty project, all changes will be lost.
th: ถ้าคุณเลือกสร้างโครงการว่างอันใหม่ การเปลี่ยนแปลงที่ผ่านมาจะถูกละทิ้ง

en: If you choose to create a new empty project, the file selection will be discarded.
th: ถ้าคุณเลือกสร้างโครงการว่างอันใหม่ ก็จะละทิ้งชุดแฟ้มที่เลือก

en: If you choose to keep it, programs may not be able to recognize the file type properly.
th: ถ้าคุณเลือกคงนามสกุลไว้ โปรแกรมต่างๆ อาจไม่รู้จักนามสกุลแฟ้มชนิดนี้

en: If you don't save, changes will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การเปลี่ยนแปลงทั้งหมดจะสูญหายอย่างถาวร

en: If you don't, they will be invisible (though still readable).
th: ถ้าคุณไม่นำเข้า แฟ้มเหล่านี้ก็จะมองไม่เห็น (แม้จะยังอ่านได้)

en: If you import them you will be able to see and use them once the current selection of files is burned.
th: ถ้าคุณนำเข้าแฟ้มเหล่านี้ คุณจะมองเห็นและใช้งานแฟ้มดังกล่าวได้ หลังจากที่เขียนแฟ้มชุดปัจจุบันเสร็จแล้ว

en: If you split the track, the size of the new track will be shorter than 6 seconds and will be padded.
th: ถ้าคุณตัดแบ่งร่อง ขนาดของร่องใหม่จะสั้นกว่า 6 วินาที และจะต้องเติมช่วงเงียบ

en: Image Burning Setup
th: ตั้งค่าการเขียนอิมเมจ

en: Image Checksum
th: Checksum ของอิมเมจ

en: Image File
th: แฟ้มอิมเมจ

en: Image of CD successfully created
th: สร้างอิมเมจของซีดีสำเร็จแล้ว

en: Image of DVD successfully created
th: สร้างอิมเมจของดีวีดีสำเร็จแล้ว

en: Image path:
th: พาธของรูปภาพ:

en: Image style:
th: รูปแบบของรูปภาพ:

en: Image successfully burned to CD
th: เขียนอิมเมจลงซีดีสำเร็จแล้ว

en: Image successfully burned to DVD
th: เขียนอิมเมจลงดีวีดีสำเร็จแล้ว

en: Image successfully created
th: สร้างอิมเมจสำเร็จแล้ว

en: Image type:
th: ชนิดอิมเมจ:

en: Images
th: รูปภาพ

en: Import %s
th: นำเข้า %s

en: Impossible to link plugin pads
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อช่องข้อมูลระหว่างปลั๊กอิน

en: Impossible to retrieve local file path
th: เป็นไปไม่ได้ที่จะดึงข้อมูลพาธของแฟ้มในเครื่อง

en: Impossible to retrieve speeds
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลความเร็วไดรว์

en: Impossible to split more than one song at a time
th: ไม่สามารถตัดแบ่งเพลงมากกว่าครั้งละหนึ่งเพลงได้

en: Incompatible command line options used.
th: ตัวเลือกในบรรทัดคำสั่งไม่เข้ากัน

en: Insert
th: แทรก

en: Insert number sequence at beginning
th: แทรกเลขลำดับหน้าชื่อ

en: Insert text
th: แทรกข้อความ

en: Interrupting the process may make disc unusable.
th: การหยุดกระบวนการเขียนกลางคัน อาจทำให้แผ่นใช้การไม่ได้

en: Invalid address
th: ที่อยู่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid command
th: คำสั่งไม่ถูกต้อง

en: Invalid field in command
th: มีเขตข้อมูลไม่ถูกต้องในคำสั่ง

en: Invalid parameter in command
th: มีพารามิเตอร์ไม่ถูกต้องในคำสั่ง

en: Invalid track mode
th: โหมดร่องไม่ถูกต้อง

en: It does not appear to be a valid ISO image
th: ไม่ใช่อิมเมจ ISO ที่ถูกต้อง

en: It does not exist at the specified location
th: ไม่มีรายการดังกล่าวในตำแหน่งที่ระบุ

en: It does not seem to be a valid Brasero project
th: ดูเหมือนแฟ้มจะไม่ใช่แฟ้มโครงการที่ถูกต้องของ Brasero

en: It doesn't appear to be a valid disc image or a valid cue file.
th: ไม่ใช่อิมเมจของแผ่นหรือแฟ้ม cue ที่ถูกต้อง

en: It is a recursive symlink
th: รายการดังกล่าวเป็น symlink ที่วนเข้าหาตัวเอง

en: Italic
th: ตัวเอียง

en: Key not established
th: ยังไม่ได้สร้างการเชื่อมต่อกุญแจ

en: Last _Unsaved Project
th: โครงการล่าสุดที่ยังไ_ม่บันทึก

en: Last session import failed
th: นำเข้าวาระการเขียนล่าสุดไม่สำเร็จ

en: Leave the disc _open to add other files later
th: ไม่ต้องเขียน_ปิดแผ่น เพื่อเพิ่มแฟ้มต่อในภายหลัง

en: Length
th: ความยาว

en: Let you choose your new project
th: เลือกโครงการอันใหม่

en: Load the last project that was not burned and not saved
th: อ่านข้อมูลโครงการล่าสุดที่ยังไม่เขียนลงแผ่นและยังไม่บันทึก

en: Location for Image File
th: ตำแหน่งสำหรับแฟ้มอิมเมจ

en: Location for Temporary Files
th: ตำแหน่งสำหรับแฟ้มชั่วคราว

en: Location for _Temporary Files
th: ตำแหน่งสำหรับแฟ้ม_ชั่วคราว

en: M_ethod:
th: _วิธีแบ่ง:

en: Make _More Copies
th: เขียนแผ่นสำเนาเ_พิ่ม

en: Make _Several Copies
th: ทำสำเนาห_ลายชุด

en: Make sure another application is not using it
th: กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าไม่มีโปรแกรมอื่นใช้ไดรว์อยู่

en: Make sure the appropriate codec is installed
th: กรุณาตรวจสอบว่าได้ติดตั้ง codec ที่จำเป็น

en: Maximum speed
th: ความเร็วสูงสุด

en: Medium Icon
th: ไอคอนสื่อ

en: Menu
th: เมนู

en: Mer_ge
th: _รวม

en: Merge a selected slice with the next selected one
th: รวมชิ้นส่วนที่เลือกเข้าเป็นชิ้นเดียวกัน

en: Merging data is impossible with this disc
th: ไม่สามารถผสานข้อมูลโดยใช้แผ่นนี้ได้

en: Method to be used to split the track
th: วิธีการตัดแบ่งร่อง

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %%) (see cdrecord manual):
th: อัตราการเติมบัฟเฟอร์ของไดรว์ต่ำสุด (เป็น %%) (ดูคู่มือของ cdrecord):

en: Minimum drive buffer fill ratio (in %) (see wodim manual):
th: อัตราการเติมบัฟเฟอร์ของไดรว์ต่ำสุด (เป็น %) (ดูคู่มือของ wodim):

en: Minutes
th: นาที

en: Movies
th: ภาพยนตร์

en: Native _format
th: ฟอร์แมตของ_ระบบ

en: Ne_ver Add Such File
th: ไ_ม่ต้องเพิ่มแฟ้มดังกล่าวตลอดไป

en: New _Audio Project
th: โครงการแผ่นเ_พลงใหม่

en: New _Data Project
th: โครงการแผ่น_ข้อมูลใหม่

en: New _Folder
th: โฟ_ลเดอร์ใหม่

en: New _Video Project
th: โครงการแผ่น_ภาพยนตร์ใหม่

en: New disc in the burner holding the source disc
th: กรุณาใส่แผ่นใหม่ลงในไดรว์สำหรับเขียนที่บรรจุแผ่นต้นฉบับอยู่

en: New folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: New folder %i
th: โฟลเดอร์ใหม่ %i

en: No MD5 file was given.
th: ไม่ได้ระบุแฟ้ม MD5

en: No burner specified
th: ไม่ได้ระบุเครื่องเขียนแผ่น

en: No checksum file could be found on the disc
th: ไม่พบแฟ้ม checksum ในแผ่น

en: No disc available
th: ไม่มีแผ่น

en: No file
th: ไม่มีแฟ้ม

en: No file can be added (%i selected file) | No file can be added (%i selected files)
th[0]: ไม่มีแฟ้มที่สามารถเพิ่มได้ (เลือก %i แฟ้ม)

en: No file filtered
th: ไม่มีแฟ้มที่ถูกกรองออก

en: No file is supported (%i selected file) | No file is supported (%i selected files)
th[0]: ไม่มีแฟ้มที่รองรับ (เลือก %i แฟ้ม)

en: No file selected
th: ไม่ได้เลือกแฟ้ม

en: No format for the temporary image could be found
th: ไม่พบฟอร์แมตที่จะใช้สำหรับอิมเมจชั่วคราว

en: No parent could be found in the tree for the path "%s"
th: ไม่พบไดเรกทอรีแม่ในโครงสร้างต้นไม้สำหรับพาธ "%s"

en: No path was specified for the image output
th: ไม่ได้ระบุพาธสำหรับอิมเมจผลลัพธ์

en: No preview
th: ไม่มีตัวอย่าง

en: No recently used project
th: ไม่มีโครงการเก่า

en: No silence could be detected
th: ไม่พบช่วงเงียบ

en: No source drive specified
th: ไม่ได้ระบุไดรว์ต้นทาง

en: No track information (artist, title, ...) will be written to the disc.
th: จะไม่มีการเขียนข้อมูลเพลง (ศิลปิน, ชื่อเพลง ฯลฯ) ลงในแผ่น

en: Normalization
th: การเกลี่ยความดัง

en: Normalizing tracks
th: เกลี่ยความดังเพลง

en: Not enough space available on the disc
th: มีเนื้อที่ว่างบนแผ่นไม่พอ

en: Not enough space available on the disc (%s available for %s)
th: มีเนื้อที่ว่างบนแผ่นไม่พอ (มี %s แต่ต้องการ %s)

en: Not enough space available on the disc in "%s".
th: มีเนื้อที่ว่างไม่พอบนแผ่นใน "%s"

en: Number files according to a pattern
th: ใส่หมายเลขให้กับแฟ้มตามแพตเทิร์นที่กำหนด

en: Number of Songs
th: จำนวนเพลง

en: Ongoing blanking process
th: กระบวนการล้างข้อมูลในแผ่นกำลังทำงานอยู่

en: Ongoing burning process
th: กระบวนการเขียนแผ่นกำลังทำงานอยู่

en: Ongoing checksumming operation
th: กระบวนการ checksum กำลังทำงานอยู่

en: Ongoing copying process
th: กระบวนการทำสำเนาแผ่นกำลังทำงานอยู่

en: Only _Append
th: เขียนต่อ_ท้ายเท่านั้น

en: Only one option can be given at a time
th: สามารถใช้ตัวเลือกได้ทีละตัวเท่านั้น

en: Only one track at a time can be checked
th: สามารถตรวจสอบได้ทีละร่องเท่านั้น

en: Open Project
th: เปิดโครงการ

en: Open a New Window
th: เปิดหน้าต่างใหม่

en: Open a data project adding the URIs given on the command line
th: เปิดโครงการแผ่นข้อมูล พร้อมเพิ่ม URI ต่างๆ ที่ระบุในบรรทัดคำสั่ง

en: Open a project
th: เปิดโครงการ

en: Open a video project adding the URIs given on the command line
th: เปิดโครงการแผ่นภาพยนตร์ พร้อมเพิ่ม URI ต่างๆ ที่ระบุในบรรทัดคำสั่ง

en: Open an MD5 file
th: เปิดแฟ้ม MD5

en: Open an audio project adding the URIs given on the command line
th: เปิดโครงการแผ่นเพลง พร้อมเพิ่ม URI ต่างๆ ที่ระบุในบรรทัดคำสั่ง

en: Open the blank disc dialog
th: เปิดกล่องโต้ตอบล้างข้อมูลแผ่น

en: Open the check disc dialog
th: เปิดกล่องโต้ตอบตรวจสอบแผ่น

en: Open the selected files
th: เปิดแฟ้มที่เลือก

en: Open the selected video
th: เปิดวีดิทัศน์ที่เลือก

en: Open the specified playlist as an audio project
th: เปิดรายการการเล่นที่ระบุและใช้เป็นโครงการแผ่นเพลง

en: Open the specified project
th: เปิดโครงการที่ระบุ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Options for plugin %s
th: ตัวเลือกสำหรับปลั๊กอิน %s

en: Outrange address
th: ที่อยู่ออกนอกช่วง

en: PATH
th: พาธ

en: PATH TO COVER
th: พาธของปก

en: PATH TO DEVICE
th: พาธของอุปกรณ์

en: PATH TO IMAGE
th: พาธของอิมเมจ

en: PLAYLIST
th: รายการการเล่น

en: PROJECT
th: โครงการ

en: P_lugins
th: _ปลั๊กอิน

en: P_review
th: _ตัวอย่าง

en: Paste files
th: แปะแฟ้มต่างๆ

en: Pause
th: พัก

en: Pause length:
th: ช่วงพัก:

en: Pick a Color
th: เลือกสี

en: Playlists
th: รายการการเล่น

en: Playlists cannot be added to video or audio discs
th: ไม่สามารถเพิ่มรายการการเล่นลงในแผ่นภาพยนตร์หรือแผ่นเพลงได้

en: Please add files to the project.
th: กรุณาเพิ่มแฟ้มเข้าในโครงการ

en: Please add files.
th: กรุณาเพิ่มแฟ้ม

en: Please add songs to the project.
th: กรุณาเพิ่มเพลงเข้าในโครงการ

en: Please add songs.
th: กรุณาเพิ่มเพลง

en: Please add videos.
th: กรุณาเพิ่มวีดิทัศน์

en: Please choose another CD or DVD or insert a new one.
th: กรุณาเลือกซีดีหรือดีวีดีแผ่นอื่น หรือใส่แผ่นใหม่เข้ามา

en: Please eject the disc and reload it.
th: กรุณากดเอาแผ่นออกแล้วใส่เข้าไปใหม่

en: Please eject the disc from "%s" manually.
th: กรุณากดเอาแผ่นออกจาก "%s"

en: Please insert a disc holding data.
th: กรุณาใส่แผ่นที่มีข้อมูล

en: Please insert a disc that is not copy protected.
th: กรุณาใส่แผ่นที่ไม่มีการป้องกันการทำสำเนา

en: Please insert a rewritable disc holding data.
th: กรุณาใส่แผ่นชนิดเขียนซ้ำที่มีข้อมูล

en: Please insert a writable CD or DVD if you don't want to write to an image file.
th: กรุณาใส่แผ่นซีดีหรือดีวีดีชนิดเขียนได้ ถ้าคุณไม่ต้องการจะเขียนลงแฟ้มอิมเมจ

en: Please insert a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
th: กรุณาใส่แผ่นซีดีหรือดีวีดีชนิดเขียนได้ ซึ่งมีที่ว่างอย่างน้อย %i MiB

en: Please insert a writable CD or DVD.
th: กรุณาใส่แผ่นซีดีหรือดีวีดีชนิดเขียนได้

en: Please insert a writable CD with at least %i MiB of free space.
th: กรุณาใส่แผ่นซีดีชนิดเขียนได้ ซึ่งมีที่ว่างอย่างน้อย %i MiB

en: Please insert a writable CD.
th: กรุณาใส่แผ่นซีดีชนิดเขียนได้

en: Please insert a writable DVD with at least %i MiB of free space.
th: กรุณาใส่แผ่นดีวีดีชนิดเขียนได้ ซึ่งมีที่ว่างอย่างน้อย %i MiB

en: Please insert a writable DVD.
th: กรุณาใส่แผ่นดีวีดีชนิดเขียนได้

en: Please install the following manually and try again:
th: กรุณาติดตั้งสิ่งต่างๆ ต่อไปนี้แล้วลองใหม่:

en: Please install the following required applications and libraries manually and try again:
th: กรุณาติดตั้งโปรแกรมและไลบรารีที่จำเป็นต่อไปนี้แล้วลองใหม่:

en: Please only add files with video content
th: กรุณาเพิ่มเฉพาะแฟ้มที่มีเนื้อหาเป็นวีดิทัศน์เท่านั้น

en: Please re-insert the disc in the CD/DVD burner.
th: กรุณาใส่แผ่นในเครื่องเขียนซีดี/ดีวีดีซ้ำอีกครั้ง

en: Please replace the disc with a disc holding data.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นที่มีข้อมูล

en: Please replace the disc with a rewritable disc holding data.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นชนิดเขียนซ้ำที่มีข้อมูล

en: Please replace the disc with a supported CD or DVD.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นซีดีหรือดีวีดีชนิดที่โปรแกรมรองรับ

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD with at least %i MiB of free space.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นซีดีหรือดีวีดีชนิดเขียนได้ ซึ่งมีที่ว่างอย่างน้อย %i MiB

en: Please replace the disc with a writable CD or DVD.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นซีดีหรือดีวีดีชนิดเขียนได้

en: Please replace the disc with a writable CD with at least %i MiB of free space.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นซีดีชนิดเขียนได้ ซึ่งมีที่ว่างอย่างน้อย %i MiB

en: Please replace the disc with a writable CD.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นซีดีชนิดเขียนได้

en: Please replace the disc with a writable DVD with at least %i MiB of free space.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นดีวีดีชนิดเขียนได้ ซึ่งมีที่ว่างอย่างน้อย %i MiB

en: Please replace the disc with a writable DVD.
th: กรุณาเปลี่ยนแผ่นเป็นแผ่นดีวีดีชนิดเขียนได้

en: Please select a disc image.
th: กรุณาเลือกอิมเมจของแผ่น

en: Please set it manually
th: กรุณากำหนดด้วยตนเอง

en: Please type "%s --help" to see all available options
th: กรุณาพิมพ์ "%s --help" เพื่อดูตัวเลือกที่ใช้ได้ทั้งหมด

en: Please wait until the estimation of the size is completed.
th: กรุณารอการประเมินขนาด

en: Please wait while the project is loading.
th: กรุณารอขณะอ่านข้อมูลโครงการ

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Preparing to copy audio disc
th: กำลังเตรียมทำสำเนาแผ่นเพลง

en: Preparing to write
th: กำลังเตรียมเขียน

en: Print
th: พิมพ์

en: Process "%s" ended with an error code (%i)
th: โพรเซส "%s" จบการทำงานด้วยรหัสข้อผิดพลาด (%i)

en: Progress
th: ความคืบหน้า

en: Properties of %s
th: คุณสมบัติของ %s

en: Quit Brasero
th: ออกจาก Brasero

en: R_ename…
th: เ_ปลี่ยนชื่อ…

en: Re_move All
th: ลบ_ทั้งหมด

en: Re_place symbolic links
th: แ_ทนลิงก์สัญลักษณ์ด้วยปลายทาง

en: Read options could not be created
th: ไม่สามารถสร้างตัวเลือกของการอ่านได้

en: Readcd/Readom image
th: อิมเมจ Readcd/Readom

en: Real disc burning will take place in 10 seconds.
th: จะเริ่มเขียนแผ่นจริงใน 10 วินาที

en: Recent projects:
th: โครงการล่าสุด:

en: Recording audio tracks on a rewritable disc is not advised.
th: ไม่แนะนำให้บันทึกเพลงลงในแผ่นชนิดเขียนซ้ำได้

en: Recursive symbolic link
th: ลิงก์ที่วนเข้าหาตัวเอง

en: Remove all files from the project
th: ลบแฟ้มทั้งหมดออกจากโครงการ

en: Remove silences
th: ลบช่วงเงียบ

en: Remove the selected files from the project
th: ลบแฟ้มที่เลือกจากโครงการ

en: Remove the selected slices
th: ลบชิ้นส่วนที่เลือก

en: Remove the selected videos from the project
th: ลบวีดิทัศน์ที่เลือกจากโครงการ

en: Rename the selected file
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มที่เลือก

en: Rename to
th: เปลี่ยนชื่อเป็น

en: Renaming mode
th: วิธีการเปลี่ยนชื่อ

en: Replace symbolic links by their targets
th: แทนที่ลิงก์สัญลักษณ์ด้วยปลายทาง

en: Restore the selected files
th: กู้แฟ้มที่เลือกคืน

en: Retrieving DVD keys
th: กำลังดึงข้อมูลกุญแจดีวีดี

en: Retrieving image format and size
th: กำลังดึงข้อมูลฟอร์แมตและขนาดของอิมเมจ

en: Rewritable Blu-ray disc
th: แผ่น Blu-ray ชนิดเขียนซ้ำได้

en: SIDES
th: ด้านข้าง

en: SVCD image
th: อิมเมจ SVCD

en: Save Current Project
th: บันทึกโครงการปัจจุบัน

en: Save Current Session
th: บันทึกวาระการทำงานปัจจุบัน

en: Save _As…
th: บันทึกเป็_น…

en: Save current project
th: บันทึกโครงการปัจจุบัน

en: Save current project to a different location
th: บันทึกโครงการในตำแหน่งอื่น

en: Save project as a Brasero audio project
th: บันทึกโครงการเป็นโครงการแผ่นเพลง Brasero

en: Save project as a PLS playlist
th: บันทึกโครงการเป็นรายการการเล่นแบบ PLS

en: Save project as a plain text list
th: บันทึกโครงการเป็นรายชื่อแบบข้อความ

en: Save project as an M3U playlist
th: บันทึกโครงการเป็นรายการการเล่นแบบ M3U

en: Save project as an XSPF playlist
th: บันทึกโครงการเป็นรายการการเล่นแบบ XSPF

en: Save project as an iriver playlist
th: บันทึกโครงการเป็นรายการการเล่นแบบ iriver

en: Save the changes of current project before closing?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงต่างๆ ในโครงการก่อนสั่งปิดหรือไม่?

en: Scaled
th: ขยายให้พอดี

en: Search _Directory
th: ค้นไ_ดเรกทอรี

en: Searching for available discs
th: กำลังค้นหาแผ่นทั้งหมดที่มี

en: Seconds
th: วินาที

en: Select Disc Image
th: เลือกอิมเมจแผ่น

en: Select Files
th: เลือกแฟ้ม

en: Select Playlist
th: เลือกรายการการเล่น

en: Select a disc
th: เลือกแผ่น

en: Select a disc image to write
th: เลือกอิมเมจของแผ่นที่จะเขียน

en: Select a disc to write to
th: เลือกแผ่นปลายทางที่ต้องการเขียน

en: Select disc to copy
th: เลือกแผ่นต้นฉบับที่ต้องการทำสำเนา

en: Select one song only please.
th: กรุณาเลือกทีละเพลง

en: Select the files you want to restore and click on the "Restore" button
th: เลือกแฟ้มที่ต้องการกู้คืนแล้วคลิกที่ปุ่ม "กู้คืน"

en: Set Bac_kground Properties
th: ตั้งคุณสมบัติ_พื้นหลัง

en: Set a horizontal layout
th: ใช้การจัดวางแนวนอน

en: Set a vertical layout
th: ใช้การจัดวางแนวตั้ง

en: Set the directory where to store temporary files
th: กำหนดไดเรกทอรีที่จะใช้เก็บแฟ้มชั่วคราว

en: Set the drive to be used for burning
th: กำหนดไดรว์ที่จะใช้เขียนแผ่น

en: Set the options for file filtering
th: กำหนดตัวเลือกสำหรับการกรองแฟ้ม

en: Set to 0 for MD5, 1 for SHA1 and 2 for SHA256
th: กำหนดเป็น 0 จะใช้ MD5, ค่า 1 จะใช้ SHA1 และค่า 2 จะใช้ SHA256

en: Sets consistent sound levels between tracks
th: ปรับความดังของเพลงต่างๆ ให้สม่ำเสมอกัน

en: Should Nautilus extension output debug statements
th: ส่วนขยาย Nautilus ควรจะเขียนข้อความดีบั๊กออกมาหรือไม่

en: Should Nautilus extension output debug statements. The value should be set to true if it should.
th: ส่วนขยาย Nautilus ควรจะเขียนข้อความดีบั๊กออกมาหรือไม่ ถ้าควร ก็กำหนดค่านี้เป็น true

en: Should brasero filter broken symbolic links
th: Brasero ควรกรองลิงก์สัญลักษณ์ที่เสียออกหรือไม่

en: Should brasero filter broken symbolic links. Set to true, brasero will filter broken symbolic links.
th: Brasero ควรกรองลิงก์สัญลักษณ์ที่เสียออกหรือไม่ ถ้ากำหนดเป็นค่าจริง Brasero ก็จะกรองลิงก์สัญลักษณ์ที่เสียออก

en: Should brasero filter hidden files
th: Brasero ควรกรองแฟ้มซ่อนออกหรือไม่

en: Should brasero filter hidden files. Set to true, brasero will filter hidden files.
th: Brasero ควรกรองแฟ้มซ่อนออกหรือไม่ ถ้ากำหนดเป็นค่าจริง Brasero ก็จะกรองแฟ้มซ่อนออก

en: Should brasero replace symbolic links by their target files in the project. Set to true, brasero will replace symbolic links.
th: Brasero ควรแทนที่ลิงก์สัญลักษณ์ในโครงการด้วยแฟ้มปลายทางหรือไม่ ถ้ากำหนดเป็นค่าจริง Brasero ก็จะแทนที่ลิงก์สัญลักษณ์

en: Should files be renamed to be fully Windows-compatible?
th: ต้องการเปลี่ยนชื่อบางแฟ้มให้ใช้กับวินโดวส์ได้อย่างเต็มที่หรือไม่?

en: Show a side pane along the project
th: แสดงช่องด้านข้างคู่ไปกับโครงการ

en: Show the _filtered file list (%d file) | Show the _filtered file list (%d files)
th[0]: แสดงรายชื่อแฟ้มที่ถูก_กรองออก (%d แฟ้ม)

en: Simulation of (S)VCD burning
th: จำลองการเขียนแผ่น (S)VCD

en: Simulation of CD copying
th: จำลองการทำสำเนาซีดี

en: Simulation of audio CD burning
th: จำลองการเขียนแผ่นซีดีเพลง

en: Simulation of data CD burning
th: จำลองการเขียนแผ่นซีดีข้อมูล

en: Simulation of data DVD burning
th: จำลองการเขียนแผ่นดีวีดีข้อมูล

en: Simulation of data DVD copying
th: จำลองการทำสำเนาแผ่นดีวีดีข้อมูล

en: Simulation of data disc burning
th: จำลองการเขียนแผ่นข้อมูล

en: Simulation of disc copying
th: จำลองการทำสำเนาแผ่น

en: Simulation of image to CD burning
th: จำลองการเขียนอิมเมจลงแผ่นซีดี

en: Simulation of image to DVD burning
th: จำลองการเขียนอิมเมจลงแผ่นดีวีดี

en: Simulation of image to disc burning
th: จำลองการเขียนอิมเมจลงแผ่น

en: Simulation of video DVD burning
th: จำลองการเขียนแผ่นดีวีดีภาพยนตร์

en: Simulation of video disc burning
th: จำลองการเขียนแผ่นภาพยนตร์

en: Size
th: ขนาด

en: Size Estimation
th: การประเมินขนาด

en: Size mismatch
th: ขนาดไม่ตรงกัน

en: Slices Preview
th: ตัวอย่างชิ้นส่วนร่อง

en: Slicing Method
th: วิธีการตัดแบ่ง

en: Solid color
th: สีเดียว

en: Some files don't have a suitable name for a fully Windows-compatible CD.
th: แฟ้มบางแฟ้มมีชื่อไม่เหมาะกับการสร้างซีดีที่เข้ากับวินโดวส์แบบเต็มที่

en: Some files have invalid filenames
th: แฟ้มบางแฟ้มมีชื่อผิดรูปแบบ

en: Some files may be corrupted on the disc
th: บางแฟ้มในแผ่นอาจเสียหาย

en: Some of the selected songs are suitable for creating DTS tracks.
    This type of audio CD track provides a higher quality of sound but can only be played by specific digital players.
    Note: if you agree, normalization will not be applied to these tracks.
th: เพลงบางเพลงที่เลือก เหมาะกับการสร้างร่องเสียงแบบ DTS
    ร่องเสียงซีดีชนิดนี้จะให้คุณภาพเสียงสูงกว่า แต่จะสามารถเล่นได้ในเครื่องเล่นดิจิทัลบางชนิดเท่านั้น
    หมายเหตุ: ถ้าคุณเลือกสร้างร่องเสียงแบบ DTS ก็จะไม่มีการเกลี่ยความดังเสียงในร่องเสียงเหล่านี้

en: Song Information
th: ข้อมูลเพลง

en: Song end:
th: เพลงหยุด:

en: Song information for track %02i
th: ข้อมูลเพลงสำหรับเพลงที่ %02i

en: Song start:
th: เพลงเริ่ม:

en: Song titles
th: ชื่อเพลง

en: Space
th: ที่ว่าง

en: Split
th: ตัดแบ่ง

en: Split Track
th: ตัดแบ่งร่อง

en: Split the selected track
th: ตัดแบ่งเพลงที่เลือก

en: Split this track every
th: ตัดแบ่งร่องทุกๆ

en: Split this track in
th: ตัดแบ่งร่องเป็น

en: Split track for each silence
th: ตัดแบ่งร่องทุกช่วงที่เสียงเงียบ

en: Split track in a fixed number of parts
th: ตัดแบ่งร่องเป็นจำนวนชิ้นที่กำหนด

en: Split track in parts with a fixed length
th: ตัดแบ่งร่องทุกๆ ช่วงเวลาที่กำหนด

en: Split track manually
th: กำหนดจุดแบ่งของร่องเอง

en: Start
th: เริ่ม

en: Start and stop playing
th: เริ่มและหยุดเล่น

en: Start burning immediately.
th: เริ่มเขียนแผ่นทันที

en: Start to burn the contents of the selection
th: เริ่มเขียนข้อมูลที่เลือกไว้

en: Starting to record
th: กำลังเริ่มบันทึก

en: Substitute text
th: แทนที่ข้อความ

en: Success
th: สำเร็จ

en: Temporary files
th: แฟ้มชั่วคราว

en: Text color
th: สีข้อความ

en: That way, old files from previous sessions will be usable after burning.
th: การนำเข้าวาระการเขียน จะทำให้สามารถใช้งานแฟ้มเก่าในการเขียนวาระก่อนๆ ได้ หลังจากเขียนแผ่นเสร็จแล้ว

en: The XID of the parent window
th: XID ของหน้าต่างแม่

en: The children of this directory will have 7 parent directories.
    Brasero can create an image of such a file hierarchy and burn it but the disc may not be readable on all operating systems.
    Note: Such a file hierarchy is known to work on Linux.
th: รายการต่างๆ ในไดเรกทอรีนี้จะมีไดเรกทอรีแม่ถึง 7 ชั้น
    Brasero สามารถสร้างอิมเมจของโครงสร้างแฟ้มนี้ และเขียนลงแผ่นได้ แต่ระบบปฏิบัติการบางระบบอาจไม่สามารถอ่านแผ่นได้
    หมายเหตุ: โครงสร้างแฟ้มแบบนี้ใช้กับลินุกซ์ได้

en: The contents of the project changed since it was saved.
th: เนื้อหาในโครงการนี้มีการเปลี่ยนแปลงหลังจากถูกบันทึกครั้งสุดท้าย

en: The currently inserted disc could not be blanked.
th: แผ่นที่ใส่อยู่นี้ไม่สามารถล้างข้อมูลได้

en: The data size is too large for the disc and you must remove files from the selection otherwise.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognised and therefore need overburn option.
    NOTE: This option might cause failure.
th: ขนาดข้อมูลใหญ่เกินความจุแผ่น และถ้าไม่ใช้ตัวเลือกนี้ คุณก็จำเป็นต้องลบแฟ้มบางแฟ้มออกจากรายการที่เลือกเพื่อให้เขียนลงแผ่นได้
    คุณอาจต้องการใช้ตัวเลือกนี้ ถ้าคุณใช้แผ่น CD-R(W) ความยาว 90 หรือ 100 นาที ซึ่งไม่สามารถตรวจจับได้ และจำเป็นต้องใช้ตัวเลือก overburn
    หมายเหตุ: ตัวเลือกนี้อาจทำให้เขียนแผ่นไม่สำเร็จได้

en: The data size is too large for the disc even with the overburn option.
th: ขนาดของข้อมูลใหญ่เกินความจุแผ่น ถึงแม้จะใช้ตัวเลือก overburn แล้ว

en: The device timed out
th: หมดเวลาคอยที่อุปกรณ์

en: The disc could not be ejected though it needs to be removed for the current operation to continue.
th: ไม่สามารถดันแผ่นออกได้ แม้จะจำเป็นต้องเอาแผ่นออกเพื่อจะได้ทำงานต่อไปได้

en: The disc in "%s" cannot be ejected
th: ไม่สามารถดันแผ่นใน "%s" ออกได้

en: The disc in "%s" is empty.
th: แผ่นใน "%s" เป็นแผ่นเปล่า

en: The disc in "%s" is not rewritable.
th: แผ่นใน "%s" เขียนซ้ำไม่ได้

en: The disc in "%s" is not supported.
th: ไม่รองรับชนิดของแผ่นที่อยู่ใน "%s"

en: The disc in "%s" is not writable.
th: แผ่นใน "%s" เขียนไม่ได้

en: The disc in "%s" needs to be reloaded.
th: ต้องใส่แผ่นใน "%s" ใหม่

en: The disc in the drive holds data.
th: แผ่นที่อยู่ในไดรว์มีข้อมูลอยู่

en: The disc is not supported
th: ไม่รองรับชนิดของแผ่น

en: The disc is ready for use.
th: แผ่นพร้อมใช้งานแล้ว

en: The disc mount point could not be retrieved
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลจุดเมานท์ของแผ่นได้

en: The disc needs to be reloaded before being recorded
th: ต้องเอาแผ่นออกแล้วใส่ใหม่ก่อนที่จะเขียน

en: The disc was successfully blanked.
th: ล้างข้อมูลในแผ่นสำเร็จแล้ว

en: The drive address could not be retrieved
th: ไม่สามารถอ่านที่อยู่ของไดรว์ได้

en: The drive cannot be locked (%s)
th: ไม่สามารถล็อคไดรว์ได้ (%s)

en: The drive cannot burn
th: ไดรว์ไม่สามารถเขียนแผ่นได้

en: The drive has no rewriting capabilities
th: ไดรว์ไม่สามารถเขียนแผ่นซ้ำได้

en: The drive is busy
th: ไดรว์ไม่ว่าง

en: The drive is empty
th: ไดรว์ไม่มีแผ่น

en: The drive that holds the source disc will also be the one used to record.
th: ไดรว์ที่เก็บแผ่นต้นฉบับจะใช้เขียนแผ่นด้วย

en: The file does not appear to be a playlist
th: แฟ้มดูเหมือนไม่ใช่รายการการเล่น

en: The file integrity check could not be performed.
th: ไม่สามารถตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลแฟ้มได้

en: The file integrity check was performed successfully.
th: ตรวจสอบความถูกต้องของข้อมูลแฟ้มสำเร็จแล้ว

en: The file is empty
th: แฟ้มว่างเปล่า

en: The file is not stored locally
th: แฟ้มไม่ได้เก็บอยู่ในเครื่อง

en: The filesystem on this volume does not support large files (size over 2 GiB).
    This can be a problem when writing DVDs or large images.
th: ระบบแฟ้มในโวลุมนี้ไม่รองรับแฟ้มขนาดใหญ่ (ใหญ่กว่า 2 GiB)
    อาจเป็นปัญหากับการเขียนดีวีดีหรืออิมเมจขนาดใหญ่

en: The filesystem you chose to store the temporary image on cannot hold files with a size over 2 GiB
th: ระบบแฟ้มที่คุณเลือกเป็นที่เก็บอิมเมจชั่วคราวไม่สามารถเก็บแฟ้มที่มีขนาดเกิน 2GiB ได้

en: The following files appear to be corrupted:
th: ข้อมูลในแฟ้มต่อไปนี้เสียหาย:

en: The format of the disc image could not be identified
th: ไม่สามารถระบุฟอร์แมตของอิมเมจของแผ่นได้

en: The image could not be created at the specified location
th: ไม่สามารถสร้างอิมเมจในตำแหน่งที่ระบุ

en: The image could not be loaded.
th: ไม่สามารถโหลดรูปภาพได้

en: The last browsed folder while looking for images to burn
th: โฟลเดอร์สุดท้ายที่เรียกดูขณะหาอิมเมจที่จะใช้เขียน

en: The location you chose to store the image on does not have enough free space for the disc image
th: ตำแหน่งที่คุณเลือกเป็นที่เก็บอิมเมจชั่วคราวมีเนื้อที่ว่างไม่พอสำหรับเก็บอิมเมจของแผ่น

en: The location you chose to store the temporary image on does not have enough free space for the disc image (%ld MiB needed)
th: ตำแหน่งที่คุณเลือกเป็นที่เก็บอิมเมจชั่วคราวมีเนื้อที่ว่างไม่พอสำหรับเก็บอิมเมจของแผ่น (ต้องการ %ld MiB)

en: The operation cannot be performed.
th: ไม่สามารถดำเนินการได้

en: The priority value for the plugin
th: ค่าลำดับความสำคัญของปลั๊กอิน

en: The project "%s" does not exist
th: ไม่มีโครงการ "%s" อยู่

en: The project could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดโครงการได้

en: The project is empty
th: ยังไม่มีแฟ้มในโครงการนี้

en: The project is too large for the disc and you must remove files from it.
    You may want to use this option if you're using 90 or 100 min CD-R(W) which cannot be properly recognized and therefore needs the overburn option.
    Note: This option might cause failure.
th: โครงการมีขนาดใหญ่เกินความจุแผ่น และคุณจำเป็นต้องลบแฟ้มบางแฟ้มออกจากโครงการ
    คุณอาจต้องการใช้ตัวเลือกนี้ ถ้าคุณใช้แผ่น CD-R(W) ความยาว 90 หรือ 100 นาที ซึ่งไม่สามารถตรวจจับได้ และจำเป็นต้องใช้ตัวเลือก overburn
    หมายเหตุ: ตัวเลือกนี้อาจทำให้เขียนแผ่นไม่สำเร็จได้

en: The project is too large for the disc even with the overburn option.
th: โครงการมีขนาดใหญ่เกินขนาดแผ่น ถึงแม้จะใช้ตัวเลือก overburn แล้ว

en: The session could not be imported.
th: ไม่สามารถนำเข้าวาระการเขียนได้

en: The simulation was successful.
th: การจำลองประสบความสำเร็จ

en: The size of the file is over 2 GiB. Files larger than 2 GiB are not supported by the ISO9660 standard in its first and second versions (the most widespread ones).
    It is recommended to use the third version of the ISO9660 standard, which is supported by most operating systems, including Linux and all versions of Windows™.
    However, Mac OS X cannot read images created with version 3 of the ISO9660 standard.
th: ขนาดของแฟ้มนี้ใหญ่เกิน 2 GiB แต่มาตรฐาน ISO9660 รุ่นแรกและรุ่นที่สอง (ซึ่งมีการใช้งานแพร่หลายที่สุด) ไม่รองรับแฟ้มที่ใหญ่กว่า 2 GiB
    ขอแนะนำให้ใช้มาตรฐาน ISO9660 รุ่นที่สาม ซึ่งมีการรองรับในระบบปฏิบัติการส่วนใหญ่ รวมถึงลินุกซ์และวินโดวส์ทุกรุ่น
    อย่างไรก็ดี Mac OS X ไม่สามารถอ่านอิมเมจที่สร้างด้วยมาตรฐาน ISO9660 รุ่นที่สามได้

en: The size of the volume could not be retrieved
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลขนาดของโวลุมได้

en: The speed to be used
th: ความเร็วที่จะใช้

en: The system is too slow to write the disc at this speed. Try a lower speed
th: ระบบช้าเกินกว่าจะเขียนแผ่นที่ความเร็วนี้ได้ กรุณาลดความเร็ว

en: The track is shorter than 6 seconds
th: ร่องเสียงนี้สั้นกว่า 6 วินาที

en: The track wasn't split.
th: ไม่ได้แบ่งร่อง

en: The track will be padded at its end.
th: จะมีการเติมช่วงว่างที่ท้ายร่องเสียง

en: The type of checksum used for files
th: ชนิดของ checksum ที่จะใช้สำหรับแฟ้มต่างๆ

en: The type of checksum used for images
th: ชนิดของ checksum ที่จะใช้สำหรับอิมเมจต่างๆ

en: The version of "%s" is too old
th: รุ่นของ "%s" เก่าเกินไป

en: There are files already burned on this disc. Would you like to import them?
th: มีแฟ้มที่ได้เขียนไปก่อนแล้วในแผ่นนี้ คุณต้องการนำเข้าแฟ้มเหล่านี้หรือไม่?

en: There are no files to write to disc
th: ไม่มีแฟ้มที่จะเขียนลงแผ่น

en: There are no songs to write to disc
th: ไม่มีเพลงที่จะเขียนลงแผ่น

en: There are no videos to write to disc
th: ไม่มีวีดิทัศน์ที่จะเขียนลงแผ่น

en: There are some files left to burn
th: ยังมีแฟ้มที่ต้องเขียนเหลืออยู่

en: There are some more songs left to burn
th: ยังมีเพลงที่ต้องเขียนเหลืออยู่

en: There are some more videos left to burn
th: ยังมีวีดิทัศน์ที่ต้องเขียนเหลืออยู่

en: There is no disc in "%s".
th: ไม่มีแผ่นใน "%s"

en: There is no inserted disc to copy.
th: ไม่ได้ใส่แผ่นที่จะทำสำเนา

en: There is no selected disc image.
th: ไม่ได้เลือกอิมเมจของแผ่น

en: There is no space left on the device
th: ไม่มีเนื้อที่เหลือในดิสก์

en: There is no track to burn
th: ไม่มีร่องที่จะเขียน

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned
th: มีแฟ้มที่เลือกไว้เพียงแฟ้มเดียว ("%s") ซึ่งเป็นอิมเมจของแผ่นและตัวเนื้อหาสามารถเขียนลงแผ่นได้

en: There is only one selected file ("%s"). It is the image of a disc and its contents can be burned.
th: มีแฟ้มที่เลือกไว้เพียงแฟ้มเดียว ("%s") ซึ่งเป็นอิมเมจของแผ่นและตัวเนื้อหาสามารถเขียนลงแผ่นได้

en: There seem to be no corrupted files on the disc
th: ดูเหมือนไม่มีแฟ้มเสียหายในดิสก์

en: This file is a video and therefore only the audio part can be written to the disc.
th: แฟ้มนี้เป็นแฟ้มวีดิทัศน์ และสามารถเขียนเฉพาะส่วนข้อมูลเสียงเท่านั้นลงแผ่นได้

en: This information will be written to the disc using CD-Text technology. It can be read and displayed by some audio CD players.
th: ข้อมูลนี้จะถูกเขียนลงแผ่นด้วยเทคโนโลยี CD-Text ซึ่งเครื่องเล่นซีดีบางรุ่นสามารถอ่านได้

en: This is not supported by the current active burning backend.
th: แบ็กเอนด์สำหรับเขียนที่ใช้อยู่ไม่รองรับการเขียนดังกล่าว

en: This value represents the burning flags that were used in such a context the last time.
th: ค่านี้เก็บแฟล็กของการเขียนที่ใช้ในบริบทเดียวกันในครั้งที่แล้ว

en: This value represents the speed that was used in such a context the last time.
th: ค่านี้เก็บความเร็วที่ใช้ในบริบทเดียวกันในครั้งที่แล้ว

en: This version of genisoimage is not supported
th: ไม่รองรับ genisoimage รุ่นนี้

en: This version of mkisofs is not supported
th: ไม่รองรับ mkisofs รุ่นนี้

en: This will remove all previous results.
th: การกระทำนี้จะลบผลลัพธ์ก่อนหน้านี้ทั้งหมด

en: Those names should be changed and truncated to 64 characters.
th: ควรเปลี่ยนชื่อแฟ้มดังกล่าวโดยตัดให้เหลือ 64 ตัวอักษร

en: Tiled
th: เรียงต่อกัน

en: Title
th: ชื่อเพลง

en: Title:
th: ชื่อเพลง:

en: To add files to this project click the "Add" button or drag files to this area
th: เพิ่มแฟ้มเข้าในโครงการได้โดยคลิกปุ่ม "เพิ่ม" หรือลากแฟ้มมาวางในพื้นที่นี้

en: To remove files select them then click on the "Remove" button or press "Delete" key
th: ลบแฟ้มได้โดยเลือกแฟ้มที่จะลบแล้วคลิกปุ่ม "เอาออก" หรือกดปุ่ม "Delete" ที่แป้นพิมพ์

en: Total time: %02i:%02i:%02i
th: เวลาทั้งหมด: %02i:%02i:%02i

en: Track
th: ร่องเสียง

en: Track length:
th: ความยาวเพลง:

en: Transcoding "%s"
th: กำลังแปลงรหัส "%s"

en: Transcoding song
th: กำลังแปลงรหัสเพลง

en: Type
th: ชนิด

en: Type mismatch
th: ชนิดไม่ตรงกัน

en: URI of an image file to burn (autodetected)
th: URI ของแฟ้มอิมเมจที่จะเขียน (ตรวจหาโดยอัตโนมัติ)

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: Unknown character encoding
th: ไม่รู้จักรหัสอักขระ

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Unknown error.
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Unknown song
th: ไม่มีข้อมูลเพลง

en: Unnamed CD/DVD Drive
th: ไดรว์ซีดี/ดีวีดีไม่มีชื่อ

en: Unreadable file
th: แฟ้มที่อ่านไม่ได้

en: Use an _MD5 file to check the disc
th: ใช้ข้อมูลจากแฟ้ม _MD5 สำหรับตรวจสอบแผ่น

en: Use an external .md5 file that stores the checksum of a disc
th: ใช้ข้อมูลจากแฟ้ม .md5 เพื่อตรวจสอบค่า checksum ของแผ่น

en: Use burn_proof (decrease the risk of failures)
th: ใ_ช้ burnproof (ลดโอกาสแผ่นเสีย)

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord
th: ใช้ร่วมกับแฟล็ก "-immed" สำหรับ cdrecord

en: Used in conjunction with the "-immed" flag with cdrecord.
th: ใช้ร่วมกับแฟล็ก "-immed" สำหรับ cdrecord

en: VCD image
th: อิมเมจ VCD

en: VCD type:
th: ชนิด VCD:

en: VIDEO_TS directory is missing or invalid
th: ไดเรกทอรี VIDEO_TS ขาดหายไปหรือใช้การไม่ได้

en: Vertical gradient
th: ไล่สีแนวตั้ง

en: Video DVD could not be opened
th: ไม่สามารถเปิดดีวีดีภาพยนตร์ได้

en: Video DVD image
th: อิมเมจดีวีดีภาพยนตร์

en: Video DVD successfully burned
th: เขียนแผ่นดีวีดีภาพยนตร์สำเร็จแล้ว

en: Video Options
th: ตัวเลือกวีดิทัศน์

en: Video disc (%s)
th: แผ่นวีดิทัศน์ (%s)

en: Video format:
th: ฟอร์แมตของวีดิทัศน์:

en: Volume could not be created
th: ไม่สามารถสร้างโวลุมได้

en: When several plugins are available for the same task, this value is used to determine which plugin should be given priority. 0 means the plugin's native priority is used. A positive value overrides the plugin's native priority. A negative value disables the plugin.
th: เมื่อมีปลั๊กอินหลายตัวติดตั้งไว้สำหรับงานเดียวกัน ค่านี้จะใช้พิจารณาปลั๊กอินที่จะให้ความสำคัญ ค่า 0 หมายถึงใช้ค่าลำดับความสำคัญที่กำหนดไว้ในตัวปลั๊กอิน ค่าบวกจะเป็นการทับค่าที่กำหนดไว้ในตัวปลั๊กอิน ค่าลบจะปิดการใช้งานปลั๊กอิน

en: Whether to display file preview. Set to true to use it.
th: กำหนดว่าจะแสดงตัวอย่างแฟ้มหรือไม่ กำหนดเป็นค่าจริงถ้าต้องการใช้

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao
th: จะใช้แฟล็ก "--driver generic-mmc-raw" กับ cdrdao หรือไม่

en: Whether to use the "--driver generic-mmc-raw" flag with cdrdao. Set to True, brasero will use it; it may be a workaround for some drives/setups.
th: กำหนดว่าจะใช้แฟล็ก "--driver generic-mmc-raw" กับ cdrdao หรือไม่ ถ้ากำหนดเป็นค่าจริง Brasero ก็จะใช้ ซึ่งอาจเป็นวิธีแก้ปัญหาเฉพาะหน้าสำหรับบางไดรว์หรือบางระบบ

en: Whether to use the "-immed" flag with cdrecord. Use with caution (set to true) as it's only a workaround for some drives/setups.
th: กำหนดว่าจะใช้แฟล็ก "-immed" กับ cdrecord หรือไม่ โปรดใช้ (ด้วยการกำหนดเป็นค่าจริง) ด้วยความระมัดระวัง เพราะนี่เป็นแค่การแก้ปัญหาเฉพาะหน้าสำหรับบางไดรว์หรือบางระบบเท่านั้น

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs
th: จะใช้แฟล็ก "-use-the-force-luke=dao" กับ growisofs หรือไม่

en: Whether to use the "-use-the-force-luke=dao" flag with growisofs. Set to false, brasero won't use it; it may be a workaround for some drives/setups.
th: กำหนดว่าจะใช้แฟล็ก "-use-the-force-luke=dao" กับ growisofs หรือไม่ ถ้ากำหนดเป็นค่าเท็จ Brasero ก็จะไม่ใช้ ซึ่งอาจเป็นวิธีแก้ปัญหาเฉพาะหน้าสำหรับบางไดรว์หรือบางระบบ

en: White list of additional plugins to use
th: รายชื่อของปลั๊กอินเพิ่มเติมที่จะใช้

en: Would you like to burn beyond the disc's reported capacity?
th: คุณต้องการเขียนข้อมูลเกินความจุแผ่นตามที่ได้รับรายงานหรือไม่?

en: Would you like to burn the selection of files across several media?
th: คุณต้องการเขียนแฟ้มชุดนี้ข้ามแผ่นหลายแผ่นหรือไม่?

en: Writable Blu-ray disc
th: แผ่น Blu-ray ชนิดเขียนได้

en: Write contents to a CD or DVD
th: เขียนเนื้อหาลงในซีดีหรือดีวีดี

en: Write disc image to a CD or DVD
th: เขียนอิมเมจของแผ่นลงในซีดีหรือดีวีดี

en: Write to Disc
th: เขียนลงแผ่น

en: Writing
th: กำลังเขียน

en: Writing CD-Text information
th: กำลังเขียนข้อมูล CD-Text

en: Writing cue sheet
th: กำลังเขียน cue sheet

en: Writing leadin
th: กำลังเขียน leadin

en: Writing leadout
th: กำลังเขียน leadout

en: Writing track %02i
th: กำลังเขียนร่อง %02i

en: Writing track %s
th: กำลังเขียนร่อง %s

en: Wrong command line option.
th: ตัวเลือกในบรรทัดคำสั่งไม่ถูกต้อง

en: You do not have the required permission to write at this location
th: คุณไม่มีสิทธิ์เขียนที่ตำแหน่งนี้

en: You do not have the required permissions to use this drive
th: คุณไม่มีสิทธิ์ใช้ไดรว์นี้

en: You may want to free some space on the disc and retry
th: คุณอาจต้องการเตรียมพื้นที่ว่างในดิสก์แล้วลองใหม่

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Brasero; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับ Brasero ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Your project has not been saved.
th: โครงการของคุณยังไม่ได้บันทึก

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add File
th: เ_พิ่มแฟ้ม

en: _Add Files
th: เ_พิ่มแฟ้ม

en: _Blank
th: _ล้างข้อมูล

en: _Blank Disc
th: _ล้างข้อมูลในแผ่น

en: _Blank Disc…
th: _ล้างข้อมูลในแผ่น…

en: _Blank…
th: _ล้างข้อมูล…

en: _Burn
th: เ_ขียนแผ่น

en: _Burn Image…
th: เ_ขียนอิมเมจ…

en: _Burn Several Discs
th: เ_ขียนลงหลายแผ่น

en: _Burn…
th: เ_ขียนแผ่น…

en: _Cancel Burning
th: _ยกเลิกการเขียนแผ่น

en: _Cancel Loading
th: เ_ลิกอ่าน

en: _Change Location
th: เ_ปลี่ยนตำแหน่ง

en: _Check
th: _ตรวจสอบ

en: _Check Disc…
th: _ตรวจสอบแผ่น…

en: _Check Integrity…
th: _ตรวจสอบข้อมูลแผ่น…

en: _Color
th: _สี

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Continue
th: _ทำต่อ

en: _Copy
th: _ทำสำเนา

en: _Copy Disc…
th: ทำ_สำเนาแผ่น…

en: _Cover Editor
th: เครื่องมือแ_ก้ไขปก

en: _Deactivate All
th: ปิดทั้ง_หมด

en: _Disable Full Windows Compatibility
th: ไ_ม่เปิดคุณสมบัติความเข้ากันได้กับวินโดวส์แบบเต็มที่

en: _Discard
th: _ละทิ้ง

en: _Discard Changes
th: _ละทิ้งการเปลี่ยนแปลง

en: _Discard File
th: _ละทิ้งแฟ้ม

en: _Discard File Selection
th: _ละทิ้งชุดแฟ้มที่เลือก

en: _Discard Project
th: _ละทิ้งโครงการ

en: _Don't split
th: ไ_ม่ต้องแบ่ง

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Edit Information…
th: แ_ก้ไขข้อมูล…

en: _Eject
th: ดั_นแผ่นออก

en: _Empty Project
th: โครงการ_ว่างอันใหม่

en: _Fast blanking
th: ล้างแบบเ_ร็ว

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Hide changes
th: ซ่อ_นการเปลี่ยนแปลง

en: _Horizontal Layout
th: จัดวางแนว_นอน

en: _Image
th: รูป_ภาพ

en: _Import
th: _นำเข้า

en: _Keep
th: _คงไว้

en: _Keep Current Extension
th: _คงนามสกุลปัจจุบัน

en: _Keep Current Location
th: ใ_ช้ตำแหน่งเดิม

en: _Keep File Selection
th: เ_ก็บชุดแฟ้มที่เลือกไว้

en: _List of slices that are to be created:
th: _รายชื่อชิ้นส่วนของร่องที่จะสร้าง:

en: _New
th: ใ_หม่

en: _New Project
th: โครงการใ_หม่

en: _Open
th: เ_ปิด

en: _Open…
th: _เปิด…

en: _Options…
th: _ตัวเลือก…

en: _Project
th: โ_ครงการ

en: _Recent Projects
th: โ_ครงการล่าสุด

en: _Remove
th: _ลบ

en: _Remove Files
th: _ลบแฟ้ม

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: _Rename for Full Windows Compatibility
th: เ_ปลี่ยนชื่อเพื่อความเข้ากันได้กับวินโดวส์แบบเต็มที่

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: _Replace Disc
th: เ_ปลี่ยนแผ่น

en: _Restore
th: กู้_คืน

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Save Log
th: _บันทึกปูม

en: _Search Directory
th: _ค้นไดเรกทอรี

en: _Show Side Panel
th: แ_สดงช่องด้านข้าง

en: _Show changes
th: แ_สดงการเปลี่ยนแปลง

en: _Simulate before burning
th: _จำลองก่อนเขียน

en: _Slice
th: แ_บ่ง

en: _Split
th: _ตัดแบ่ง

en: _Split Track…
th: ตัดแ_บ่งร่อง…

en: _Text Color
th: สี_ข้อความ

en: _Tools
th: เครื่อ_งมือ

en: _Vertical Layout
th: จัดวางแนว_ตั้ง

en: _Video project
th: โครงการแผ่น_ภาพยนตร์

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Write to Disc…
th: เ_ขียนลงแผ่น…

en: at the beginning
th: ข้างหน้า

en: at the end
th: ต่อท้าย

en: by %s
th: โดย %s

en: cdrdao burning suite
th: ชุดเครื่องมือเขียนแผ่น cdrdao

en: cdrkit burning suite
th: ชุดเครื่องมือเขียนแผ่น cdrkit

en: cdrtools burning suite
th: ชุดเครื่องมือเขียนแผ่น cdrtools

[ctx: disc]
en: Image files
th: แฟ้มอิมเมจ

[ctx: disc]
en: Please select another image.
th: กรุณาเลือกอิมเมจอื่น

en: disc;cdrom;dvd;burn;audio;video;
th: แผ่น;ซีดีรอม;ดีวีดี;เขียน;เพลง;วีดิทัศน์;

en: growisofs burning suite
th: ชุดเครื่องมือเขียนแผ่น growisofs

en: libburn library could not be initialized
th: ไม่สามารถตั้งต้นไลบรารี libburn ได้

en: libburn track could not be created
th: ไม่สามารถสร้างร่องของ libburn ได้

en: libburnia burning suite
th: ชุดเครื่องมือเขียนแผ่น libburnia

en: libisofs could not be initialized.
th: ไม่สามารถตั้งต้น libisofs ได้

en: libisofs reported an error while adding contents to directory "%s" (%x)
th: libisofs แจ้งข้อผิดพลาดขณะเพิ่มเนื้อหาลงในไดเรกทอรี "%s" (%x)

en: libisofs reported an error while adding file at path "%s"
th: libisofs แจ้งข้อผิดพลาดขณะเพิ่มแฟ้มที่พาธ "%s"

en: libisofs reported an error while creating directory "%s"
th: libisofs แจ้งข้อผิดพลาดขณะสร้างไดเรกทอรี "%s"

en: parts
th: ส่วน

[ctx: picture]
en: Image files
th: แฟ้มรูปภาพ

[ctx: picture]
en: Please select another image.
th: กรุณาเลือกรูปภาพอื่น

en: seconds
th: วินาที

en: with
th: ด้วย

en: {number}
th: {ตัวเลข}
