evolution - en to th translation catalogue (4342 entries)

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
th: 
    
    ค้นหาผู้ติดต่อ
    
    หรือดับเบิลคลิกที่นี่เพื่อสร้างผู้ติดต่อใหม่

en: 
    
    Search for the Contact.
th: 
    
    ค้นหาผู้ติดต่อ

en: 
    
    Searching for the Contacts...
th: 
    
    กำลังค้นหาผู้ติดต่อ...

en: 
    
    There are no items to show in this view.
th: 
    
    ไม่มีรายการแสดงในนี้

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
th: 
    
    ไม่มีรายการแสดงในนี้เลย
    
    ดับเบิลคลิกตรงนี้เพื่อสร้างผู้ติดต่อใหม่

en:  (Completed
th: (เสร็จ

en:  (Due
th:  (กำหนดเสร็จ

en:  There are few attachments getting downloaded. Sending the mail will cause the mail to be sent without those pending attachments
th:  ยังมีแฟ้มแนบจำนวนหนึ่งที่อยู่ระหว่างการดาวน์โหลด ถ้าส่งเมลตอนนี้ จะส่งไปโดยไม่แนบแฟ้มที่ยังดาวน์โหลดไม่เสร็จนั้น

en:  to
th:  ถึง

en: "Check Junk" Failed
th: "ตรวจเมลขยะ" ไม่สำเร็จ

en: "Report Junk" Failed
th: "รายงานข้อความขยะ" ไม่สำเร็จ

en: "Report Not Junk" Failed
th: "รายงานข้อความไม่ใช่ขยะ" ไม่สำเร็จ

en: % Complete
th: % ความสมบูรณ์

en: % Completed
th: % ความสมบูรณ์

en: %02i minute divisions
th: ความละเอียด %02i นาที

en: %A %d %b %Y
th: %A %d %b %Ey

en: %A, %B %e
th: %A %e %B

en: %A, %B %e %H:%M
th: %A %e %B %H:%M

en: %A, %B %e %H:%M:%S
th: %A %e %B %H:%M:%S

en: %A, %B %e %l:%M %p
th: %A %e %B %l:%M %p

en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
th: %A %e %B %l:%M:%S %p

en: %A, %B %e, %Y
th: %A %e %B %Ey

en: %A, %B %e, %Y %H:%M
th: %A %e %B %Ey %H:%M

en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
th: %A %e %B %Ey %H:%M:%S

en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
th: %A %e %B %Ey %l:%M %p

en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
th: %A %e %B %Ey %l:%M:%S %p

en: %a %d %b %Y
th: %a %d %b %Ey

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
th: %a %d/%m/%Ey %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
th: %a %d/%m/%Ey %I:%M:%S %p

en: %b %d %Y
th: %d %b %Ey

en: %b %d %l:%M %p
th: %d %b %l:%M %p

en: %d %B %Y
th: %d %B %Ey

en: %d %b %Y
th: %d %b %Ey

en: %d attached message | %d attached messages
th[0]: ข้อความแนบ %d ข้อความ
th[1]: ข้อความแนบ %d ข้อความ

en: %d contact | %d contacts
th[0]: ผู้ติดต่อ %d รายการ
th[1]: ผู้ติดต่อ %d รายการ

en: %d day | %d days
th[0]: %d วัน
th[1]: %d วัน

en: %d day before appointment | %d days before appointment
th[0]: %d วันก่อนนัดหมาย
th[1]: %d วันก่อนนัดหมาย

en: %d deleted | %d deleted
th[0]: ลบข้อความไป %d ฉบับ
th[1]: ลบข้อความไป %d ฉบับ

en: %d draft | %d drafts
th[0]: จดหมายร่าง %d ฉบับ
th[1]: จดหมายร่าง %d ฉบับ

en: %d hour | %d hours
th[0]: %d ชั่วโมง
th[1]: %d ชั่วโมง

en: %d hour before appointment | %d hours before appointment
th[0]: %d ชั่วโมงก่อนนัดหมาย
th[1]: %d ชั่วโมงก่อนนัดหมาย

en: %d junk | %d junk
th[0]: เมลขยะ %d ฉบับ
th[1]: เมลขยะ %d ฉบับ

en: %d memo | %d memos
th[0]: บันทึกช่วยจำ %d รายการ
th[1]: บันทึกช่วยจำ %d รายการ

en: %d minute | %d minutes
th[0]: %d นาที
th[1]: %d นาที

en: %d minute before appointment | %d minutes before appointment
th[0]: %d นาทีก่อนนัดหมาย
th[1]: %d นาทีก่อนนัดหมาย

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที
th[1]: %d วินาที

en: %d selected
th: เลือกอยู่ %d รายการ

en: %d selected,  | %d selected,
th[0]: เลือกอยู่ %d รายการ,
th[1]: เลือกอยู่ %d รายการ,

en: %d sent | %d sent
th[0]: ส่งแล้ว %d ฉบับ
th[1]: ส่งแล้ว %d ฉบับ

en: %d task | %d tasks
th[0]: %d ภารกิจ
th[1]: %d ภารกิจ

en: %d total | %d total
th[0]: รวม %d
th[1]: รวม %d

en: %d unread,  | %d unread,
th[0]: ยังไม่อ่าน %d,
th[1]: ยังไม่อ่าน %d,

en: %d unsent | %d unsent
th[0]: ยังไม่ส่ง %d ฉบับ
th[1]: ยังไม่ส่ง %d ฉบับ

en: %d week | %d weeks
th[0]: %d สัปดาห์
th[1]: %d สัปดาห์

en: %d-%b-%Y
th: %d-%b-%Ey

en: %d/%m/%Y
th: %d/%m/%Ey

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
th: %s คุณได้เปลี่ยนแปลงข้อมูลบางอย่าง จะละเลยและปิดเครื่องมือแก้ไขหรือไม่?

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
th: %s คุณได้แก้ไขข้อมูลบางอย่าง จะละเลยการเปลี่ยนแปลงนี้ และปรับข้อมูลเครื่องมือแก้ไขหรือไม่?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
th: %s คุณไม่ได้แก้ไขข้อมูลใดๆ จะปิดเครื่องมือแก้ไขหรือไม่?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
th: %s  คุณไม่ได้แก้ไขข้อมูลใดๆ จะปรับข้อมูลเครื่องมือแก้ไขหรือไม่?

en: %s %s after the end of the appointment
th: %s %s หลังการสิ้นสุดนัดหมาย

en: %s %s after the start of the appointment
th: %s %s หลังการเริ่มต้นนัดหมาย

en: %s %s before the end of the appointment
th: %s %s ก่อนการสิ้นสุดนัดหมาย

en: %s %s before the start of the appointment
th: %s %s ก่อนการเริ่มต้นนัดหมาย

en: %s (%d item) | %s (%d items)
th[0]: %s (%d รายการ)
th[1]: %s (%d รายการ)

en: %s (%d%% complete)
th: %s (เสร็จแล้ว %d%%)

en: %s (cancelled)
th: %s (ยกเลิกแล้ว)

en: %s (cancelling)
th: %s (กำลังยกยกเลิก)

en: %s (completed)
th: %s (เสร็จแล้ว)

en: %s (waiting)
th: %s (กำลังรอ)

en: %s at %s
th: %s ที่ %s

en: %s at the end of the appointment
th: %s ที่การสิ้นสุดนัดหมาย

en: %s at the start of the appointment
th: %s ที่การเริ่มต้นนัดหมาย

en: %s attachment
th: แฟ้มแนบ %s

en: %s authentication failed
th: การยืนยันตัวบุคคล %s ล้มเหลว

en: %s for an unknown trigger type
th: %s สำหรับการสะกิดที่ไม่ทราบชนิด

en: %s has assigned you a task:
th: %s ได้มอบหมายภารกิจให้กับคุณ:

en: %s has canceled the following assigned task:
th: %s ได้ยกเลิกภารกิจที่มีการมอบหมายต่อไปนี้:

en: %s has canceled the following meeting:
th: %s ได้ยกเลิกการประชุมต่อไปนี้:

en: %s has canceled the following shared memo:
th: %s ได้ยกเลิกบันทึกช่วยจำร่วมกันต่อไปนี้:

en: %s has declined the following assigned task:
th: %s ได้ปฏิเสธภารกิจที่มีการมอบหมายต่อไปนี้:

en: %s has declined the following meeting changes:
th: %s ได้ปฏิเสธการเปลี่ยนแปลงการประชุมต่อไปนี้:

en: %s has delegated the following meeting to you:
th: %s ได้มอบฉันทะการประชุมต่อไปนี้ให้กับคุณ:

en: %s has proposed the following meeting changes:
th: %s ได้เสนอขอเปลี่ยนแปลงการประชุมดังนี้:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
th: %s ได้เสนอเปลี่ยนแปลงการมอบหมายภารกิจดังนี้:

en: %s has published the following meeting information:
th: %s ได้ประกาศข้อมูลการประชุมต่อไปนี้:

en: %s has published the following memo:
th: %s ได้ประกาศบันทึกช่วยจำต่อไปนี้:

en: %s has published the following task:
th: %s ได้ประกาศภารกิจต่อไปนี้:

en: %s has sent back the following assigned task response:
th: %s ได้ส่งคำตอบสำหรับภารกิจที่มีการมอบหมายกลับมาดังนี้:

en: %s has sent back the following meeting response:
th: %s ได้ส่งคำตอบสำหรับการประชุมกลับมาดังนี้:

en: %s mailing list
th: เมลลิงลิสต์ %s

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
th: %s ขอมอบหมาย %s ให้ทำภารกิจต่อไปนี้:

en: %s requests your presence at the following meeting:
th: %s ขอให้คุณเข้าร่วมการประชุมต่อไปนี้:

en: %s through %s has assigned you a task:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ขอมอบหมายภารกิจให้กับคุณ:

en: %s through %s has canceled the following assigned task:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ขอยกเลิกภารกิจที่มีการมอบหมายต่อไปนี้:

en: %s through %s has canceled the following meeting:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ขอยกเลิกการประชุมต่อไปนี้:

en: %s through %s has canceled the following shared memo:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ขอยกเลิกบันทึกช่วยจำร่วมกันต่อไปนี้:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
th: %s ได้เสนอผ่าน %s ขอปฏิเสธภารกิจที่มีการมอบหมายต่อไปนี้:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
th: %s ได้เสนอผ่าน %s ขอปฏิเสธการเปลี่ยนแปลงการประชุมต่อไปนี้:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
th: %s แจ้งผ่าน %s เสนอขอเปลี่ยนแปลงการประชุมดังนี้

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
th: %s แจ้งผ่าน %s เสนอเปลี่ยนแปลงการมอบหมายภารกิจดังนี้:

en: %s through %s has published the following meeting information:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ประกาศข้อมูลการประชุมต่อไปนี้:

en: %s through %s has published the following memo:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ประกาศบันทึกช่วยจำต่อไปนี้:

en: %s through %s has published the following task:
th: %s ได้แจ้งผ่าน %s ประกาศภารกิจต่อไปนี้:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
th: %s โดยผ่าน %s ได้ส่งคำตอบสำหรับภารกิจที่มีการมอบหมายกลับมาดังนี้:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
th: %s โดยผ่าน %s ได้ส่งคำตอบสำหรับการประชุมกลับมาดังนี้:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
th: %s แจ้งผ่าน %s ขอให้คุณเข้าร่วมการประชุมต่อไปนี้:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
th: %s แจ้งผ่าน %s ขอเพิ่มเติมข้อมูลในการประชุมต่อไปนี้:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
th: %s แจ้งผ่าน %s ขอเพิ่มเติมข้อมูลในบันทึกช่วยจำต่อไปนี้:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
th: %s แจ้งผ่าน %s ขอเพิ่มเติมข้อมูลในภารกิจต่อไปนี้:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
th: %s แจ้งผ่าน %s ขอรับข้อมูลล่าสุดของภารกิจที่มีการมอบหมายต่อไปนี้:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
th: %s แจ้งผ่าน %s ขอรับข้อมูลล่าสุดของการประชุมต่อไปนี้:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
th: %s ขอเพิ่มเติมข้อมูลในการประชุมต่อไปนี้:

en: %s wishes to add to an existing memo:
th: %s ขอเพิ่มเติมข้อมูลในบันทึกช่วยจำต่อไปนี้:

en: %s wishes to add to an existing task:
th: %s ขอเพิ่มเติมข้อมูลในภารกิจต่อไปนี้:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
th: %s ต้องการรับข้อมูลล่าสุดของภารกิจที่มีการมอบหมายต่อไปนี้:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
th: %s ต้องการรับข้อมูลล่าสุดของการประชุมต่อไปนี้:

en: %s'%s' has an invalid format
th: %s'%s' มีรูปแบบที่ไม่ถูกต้อง

en: %s'%s' is empty
th: %s'%s' ว่างเปล่า

en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
th[0]: %s: %s (%d รายการ)
th[1]: %s: %s (%d รายการ)

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run '%s --help' for more information.
th: %s: --force-online และ --offline ไม่สามารถใช้พร้อมกันได้
      เรียก %s --help เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run '%s --help' for more information.
th: %s: --online และ --offline ไม่สามารถใช้พร้อมกันได้
      เรียก %s --help เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
th: %u และ %d จะถูกแทนที่ด้วยชื่อผู้ใช้และโดเมนจากที่อยู่อีเมล

en: '%s' cannot be a future date
th: '%s' ไม่สามารถเป็นวันที่อนาคต

en: '%s' has an invalid format
th: '%s' มีรูปแบบที่ไม่ถูกต้อง

en: '{0}' does not support assigned tasks, please select a different task list.
th: '{0}' ไม่รองรับภารกิจที่กำหนดให้ กรุณาเลือกรายการภารกิจอื่น

en: '{0}' has delegated the meeting. Do you want to add the delegate '{1}'?
th: '{0}' ได้มอบฉันทะการประชุม คุณต้องการเพิ่มผู้รับมอบฉันทะ '{1}' หรือไม่?

en: '{0}' is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
th: '{0}' เป็นสมุดที่อยู่ที่อ่านได้อย่างเดียว แก้ไขไม่ได้ กรุณาเลือกสมุดที่อยู่อื่นจากแถบข้างในมุมมอง "ผู้ติดต่อ"

en: '{0}' is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
th: '{0}' เป็นปฏิทินที่อ่านได้อย่างเดียว แก้ไขไม่ได้ กรุณาเลือกปฏิทินอื่นที่สามารถรับนัดหมายได้

en: (Ascending)
th: (หน้าไปหลัง)

en: (Descending)
th: (หลังมาหน้า)

en: (No Subject)
th: (ไม่มีหัวเรื่อง)

en: (Shown in a Day View)
th: (แสดงในมุมมองวัน)

en: (Unknown Filename)
th: (ไม่ทราบชื่อแฟ้ม)

en: (no subject)
th: (ไม่มีหัวเรื่อง)

en: (no suggestions)
th: (ไม่มีคำแนะนำ)

en: * No Summary *
th: * ไม่มีสรุป *

en: - The Evolution PIM and Email Client
th: - Evolution: โปรแกรมจัดการข้อมูลส่วนบุคคลและไคลเอนต์อีเมล

en: -------- Forwarded Message --------
th: -------- ข้อความส่งต่อ --------

en: -----Original Message-----
th: -------- ข้อความเดิม --------

en: 05 minutes
th: 05 นาที

en: 1 day ago | %d days ago
th[0]: 1 วันก่อน
th[1]: %d วันก่อน

en: 1 day in the future | %d days in the future
th[0]: 1 วันข้างหน้า
th[1]: %d วันข้างหน้า

en: 1 hour ago | %d hours ago
th[0]: 1 ชั่วโมงก่อน
th[1]: %d ชั่วโมงก่อน

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
th[0]: 1 ชั่วโมงข้างหน้า
th[1]: %d ชั่วโมงข้างหน้า

en: 1 minute ago | %d minutes ago
th[0]: 1 นาทีก่อน
th[1]: %d นาทีก่อน

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
th[0]: 1 นาทีข้างหน้า
th[1]: %d นาทีข้างหน้า

en: 1 month ago | %d months ago
th[0]: 1 เดือนก่อน
th[1]: %d เดือนก่อน

en: 1 month in the future | %d months in the future
th[0]: 1 เดือนข้างหน้า
th[1]: %d เดือนข้างหน้า

en: 1 second ago | %d seconds ago
th[0]: 1 วินาทีก่อน
th[1]: %d วินาทีก่อน

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
th[0]: 1 วินาทีข้างหน้า
th[1]: %d วินาทีข้างหน้า

en: 1 week ago | %d weeks ago
th[0]: 1 สัปดาห์ก่อน
th[1]: %d สัปดาห์ก่อน

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
th[0]: 1 สัปดาห์ข้างหน้า
th[1]: %d สัปดาห์ข้างหน้า

en: 1 year ago | %d years ago
th[0]: 1 ปีก่อน
th[1]: %d ปีก่อน

en: 1 year in the future | %d years in the future
th[0]: 1 ปีข้างหน้า
th[1]: %d ปีข้างหน้า

en: 10 minutes
th: 10 นาที

en: 10th
th: วันที่ 10

en: 11th
th: วันที่ 11

en: 11th to 20th
th: วันที่ 11 ถึงวันที่ 20

en: 12th
th: วันที่ 12

en: 13th
th: วันที่ 13

en: 14th
th: วันที่ 14

en: 15 minutes
th: 15 นาที

en: 15th
th: วันที่ 15

en: 16th
th: วันที่ 16

en: 17th
th: วันที่ 17

en: 18th
th: วันที่ 18

en: 19th
th: วันที่ 19

en: 1st
th: วันที่ 1

en: 1st to 10th
th: วันที่ 1 ถึงวันที่ 10

en: 20th
th: วันที่ 20

en: 21st
th: วันที่ 21

en: 21st to 31st
th: วันที่ 21 ถึงวันที่ 31

en: 22nd
th: วันที่ 22

en: 23rd
th: วันที่ 23

en: 24th
th: วันที่ 24

en: 25th
th: วันที่ 25

en: 26th
th: วันที่ 26

en: 27th
th: วันที่ 27

en: 28th
th: วันที่ 28

en: 29th
th: วันที่ 29

en: 2nd
th: วันที่ 2

en: 30 minutes
th: 30 นาที

en: 30th
th: วันที่ 30

en: 31st
th: วันที่ 31

en: 3rd
th: วันที่ 3

en: 4th
th: วันที่ 4

en: 5th
th: วันที่ 5

en: 60 minutes
th: 60 นาที

en: 6th
th: วันที่ 6

en: 7th
th: วันที่ 7

en: 8th
th: วันที่ 8

en: 9th
th: วันที่ 9

en: <click here to select a date>
th: <คลิกที่นี่เพื่อเลือกวันที่>

en: <click here to select a folder>
th: <คลิกที่นี่เพื่อเลือกโฟลเดอร์>

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
th: ผู้ติดต่อนี้มีอยู่แล้ว คุณยังต้องการเพิ่มบัตรใหม่ด้วยที่อยู่เดียวกันนี้อีกหรือไม่?

en: A contact list named '{0}' is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
th: รายชื่อผู้ติดต่อที่ชื่อ '{0}' มีอยู่ในรายชื่อผู้ติดต่อนี้อยู่แล้ว คุณยังต้องการจะเพิ่มเข้าไปอีกหรือไม่?

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
th: มีแฟ้มชื่อ "{0}" อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการแทนที่แฟ้มนี้หรือไม่?

en: A folder named "{0}" already exists. Please use a different name.
th: มีโฟลเดอร์ชื่อ "{0}" อยู่แล้ว กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: A folder named "{1}" already exists. Please use a different name.
th: มีโฟลเดอร์ชื่อ "{1}" อยู่แล้ว กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: A load operation is already in progress
th: มีการโหลดอยู่ระหว่างดำเนินการ

en: A non-empty folder at "{1}" already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
th: มีโฟลเดอร์ซึ่งมีข้อมูลอยู่ที่ "{1}" อยู่ก่อนแล้ว
    
    คุณสามารถข้ามโฟลเดอร์นี้ไป เขียนทับ หรือเขียนต่อท้ายข้อมูลเดิม หรือเลิกทำก็ได้

en: A save operation is already in progress
th: มีการบันทึกอยู่ระหว่างดำเนินการ

en: A_dd
th: เ_พิ่ม

en: A_dd Attachment...
th: เ_พิ่มแฟ้มแนบ...

en: A_dd Condition
th: เพิ่มเ_งื่อนไข

en: A_dd Sender to Address Book
th: เ_พิ่มผู้ส่งในสมุดที่อยู่

en: A_dvanced options for the CSV format
th: ตัวเลือก_ขั้นสูลสำหรับรูปแบบ CSV

en: A_lignment
th: การ_จัดชิดขอบ

en: A_pply Filters
th: _ป้อนเข้าตัวกรอง

en: A_ppointments
th: _นัดหมาย

en: A_ttach
th: แ_นบ

en: A_uto-delete sent item
th: _ลบรายการส่งโดยอัตโนมัติ

en: A_vailable Fields:
th: เขตข้อมูลที่_มี:

en: Acce_pt
th: ตอบ_รับ

en: Acce_pt all
th: ตอบ_รับทั้งหมด

en: Accept _Temporarily
th: ยอมรับ_ชั่วคราว

en: Accepted
th: ตอบรับแล้ว

en: Account Editor
th: หน้าต่างแก้ไขบัญชี

en: Account Information
th: ข้อมูลบัญชี

en: Account Name
th: ชื่อบัญชี

en: Account Search
th: การค้นหาบัญชี

en: Account Summary
th: ข้อมูลสรุปของบัญชี

en: Action not available
th: ไม่มีปฏิบัติการนี้

en: Action/Trigger
th: ปฏิบัติการ/การสะกิด

en: Active Appointments
th: นัดหมายที่มีผลอยู่

en: Active Tasks
th: ภารกิจที่กำลังทำอยู่

en: Add "%s" to Dictionary
th: เพิ่ม "%s" เข้าในพจนานุกรม

en: Add Ac_tion
th: เพิ่มการ_กระทำ

en: Add Attachment
th: เพิ่มแฟ้มแนบ

en: Add Filter Rule
th: เพิ่มกฎการกรอง

en: Add Folder
th: เพิ่มโฟลเดอร์

en: Add Google Ca_lendar to this account
th: เพิ่ม_ปฏิทินกูเกิลเข้าในบัญชีนี้

en: Add Google Con_tacts to this account
th: เพิ่มสมุด_ที่อยู่กูเกิลเข้าในบัญชีนี้

en: Add Label
th: เพิ่มป้าย

en: Add Ne_w Signature...
th: เพิ่มลายเซ็นใ_หม่...

en: Add Reminder
th: เพิ่มรายการปลุกเดือน

en: Add Rule
th: เพิ่มกฎ

en: Add Signature Script
th: เพิ่มสคริปต์สำหรับลายเซ็น

en: Add Yahoo! Ca_lendar and Tasks to this account
th: เพิ่มปฏิทินและ_ภารกิจของ Yahoo! เข้าในบัญชีนี้

en: Add _Script
th: เพิ่ม_สคริปต์

en: Add a C_olumn...
th: เพิ่มค_อลัมน์...

en: Add a Column
th: เพิ่มคอลัมน์

en: Add an email to the List
th: เพิ่มอีเมลในรายชื่อ

en: Add custom headers to outgoing mail messages.
th: เพิ่มข้อมูลส่วนหัวกำหนดเองในเมลขาออก

en: Add exception
th: เพิ่มข้อยกเว้น

en: Add sender to address book
th: เพิ่มผู้ส่งในสมุดที่อยู่

en: Add with duplicates
th: เพิ่มรายการซ้ำ

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
th: การเพิ่มหัวข้อเรื่องในข้อความ จะช่วยให้ผู้รับเข้าใจเกี่ยวกับจุดประสงค์ของจดหมายคุณ

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
th: การเพิ่มสรุปใจความสำคัญของนัดหมาย จะช่วยเตือนให้คุณเข้าใจเกี่ยวกับนัดหมายของคุณ

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
th: การเพิ่มสรุปใจความสำคัญของภารกิจ จะช่วยเตือนให้คุณเข้าใจเกี่ยวกับภารกิจของคุณ

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address '{0}' already exists.
th: ที่อยู่  '{0}' นี้มีอยู่แล้ว

en: Address B_ook:
th: _สมุดที่อยู่:

en: Address Book
th: สมุดที่อยู่

en: Address Book Map
th: แผนที่สมุดที่อยู่

en: Address Book Properties
th: คุณสมบัติสมุดที่อยู่

en: Address Book _Map
th: แ_ผนที่สมุดที่อยู่

en: Address _Book Properties
th: คุณสมบัติ_สมุดที่อยู่

en: Address book source
th: แหล่งสมุดที่อยู่

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
th: สมุดที่อยู่ที่จะใช้เก็บที่อยู่ติดต่อแบบมีการปรับให้ตรงกันโดยอัตโนมัติจาก Pidgin

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
th: สมุดที่อยู่ที่จะใช้เก็บที่อยู่ติดต่อแบบมีการปรับให้ตรงกันโดยอัตโนมัติ

en: Address formatting
th: การจัดรูปแบบที่อยู่

en: Addressbook Contact
th: ผู้ติดต่อในสมุดที่อยู่

en: Adjust Score
th: ปรับคะแนน

en: Advanced Search
th: การค้นหาขั้นสูง

en: Africa/Abidjan
th: แอฟริกา/อาบิดจัน

en: Africa/Accra
th: แอฟริกา/อักกรา

en: Africa/Addis_Ababa
th: แอฟริกา/แอดดิสอาบาบา

en: Africa/Algiers
th: แอฟริกา/แอลเจียร์

en: Africa/Asmera
th: แอฟริกา/Asmera

en: Africa/Bamako
th: แอฟริกา/บามาโก

en: Africa/Bangui
th: แอฟริกา/บังกี

en: Africa/Banjul
th: แอฟริกา/บันจูล

en: Africa/Bissau
th: แอฟริกา/

en: Africa/Blantyre
th: แอฟริกา/บิสเซา

en: Africa/Brazzaville
th: แอฟริกา/บราซซาวิล

en: Africa/Bujumbura
th: แอฟริกา/บูจุมบูรา

en: Africa/Cairo
th: แอฟริกา/ไคโร

en: Africa/Casablanca
th: แอฟริกา/คาซาบลังกา

en: Africa/Ceuta
th: แอฟริกา/เซวตา

en: Africa/Conakry
th: แอฟริกา/โกนากรี

en: Africa/Dakar
th: แอฟริกา/ดาการ์

en: Africa/Dar_es_Salaam
th: แอฟริกา/ดาร์-เอส-ซาลาม

en: Africa/Djibouti
th: แอฟริกา/จิบูตี

en: Africa/Douala
th: แอฟริกา/Douala

en: Africa/El_Aaiun
th: แอฟริกา/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
th: แอฟริกา/ฟรีทาวน์

en: Africa/Gaborone
th: แอฟริกา/กาโบโรเน

en: Africa/Harare
th: แอฟริกา/ฮาราเร

en: Africa/Johannesburg
th: แอฟริกา/โจฮันเนสเบิร์ก

en: Africa/Kampala
th: แอฟริกา/กัมปาลา

en: Africa/Khartoum
th: แอฟริกา/คาร์ทูม

en: Africa/Kigali
th: แอฟริกา/คิกาลี

en: Africa/Kinshasa
th: แอฟริกา/กินชาซา

en: Africa/Lagos
th: แอฟริกา/ลากอส

en: Africa/Libreville
th: แอฟริกา/ลีเบรอวิล

en: Africa/Lome
th: แอฟริกา/โลเม

en: Africa/Luanda
th: แอฟริกา/ลูอันดา

en: Africa/Lubumbashi
th: แอฟริกา/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
th: แอฟริกา/ลูซากา

en: Africa/Malabo
th: แอฟริกา/มาลาโบ

en: Africa/Maputo
th: แอฟริกา/มาปูโต

en: Africa/Maseru
th: แอฟริกา/มาเซรู

en: Africa/Mbabane
th: แอฟริกา/อัมบาบาเน

en: Africa/Mogadishu
th: แอฟริกา/โมกาดิชู

en: Africa/Monrovia
th: แอฟริกา/มันโรเวีย

en: Africa/Nairobi
th: แอฟริกา/ไนโรบี

en: Africa/Ndjamena
th: แอฟริกา/เอ็นจาเมนา

en: Africa/Niamey
th: แอฟริกา/นีอาเม

en: Africa/Nouakchott
th: แอฟริกา/นูแอกชอต

en: Africa/Ouagadougou
th: แอฟริกา/วากาดูกู

en: Africa/Porto-Novo
th: แอฟริกา/ปอร์โต-โนโว

en: Africa/Sao_Tome
th: แอฟริกา/เซา_โตเม

en: Africa/Timbuktu
th: แอฟริกา/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
th: แอฟริกา/ตริโปลี

en: Africa/Tunis
th: แอฟริกา/ตูนิส

en: Africa/Windhoek
th: แอฟริกา/วินด์ฮุก

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
th: เซ็นกำกับข้อความออกเ_สมอเมื่อใช้บัญชีนี้

en: Alerts
th: การแจ้งเตือน

en: Algorithm Identifier
th: ตัวระบุอัลกอริทึม

en: Algorithm Parameters
th: พารามิเตอร์ของอัลกอริทึม

en: All Account Search
th: การค้นหาบัญชีทั้งหมด

en: All Accounts
th: ทุกบัญชี

en: All CA certificate files
th: แฟ้มใบรับรอง CA ทั้งหมด

en: All Files (*)
th: ทุกแฟ้ม (*)

en: All Instances
th: ทุกกรณี

en: All Message _Headers
th: ส่วน_หัวของข้อความทั้งหมด

en: All Messages
th: ทุกข้อความ

en: All PKCS12 files
th: แฟ้ม PKCS12 ทั้งหมด

en: All _Day Event
th: เหตุการณ์_ตลอดวัน

en: All _people and one resource
th: ทุก_คน และทรัพยากรชิ้นใดชิ้นหนึ่ง

en: All accounts have been removed.
th: บัญชีทั้งหมดถูกลบทิ้งแล้ว

en: All active remote folders
th: โฟลเดอร์ระยะไกลที่ใช้งานอยู่ทั้งหมด

en: All day:
th: ทั้งวัน:

en: All email certificate files
th: แฟ้มใบรับรองอีเมลทั้งหมด

en: All files
th: ทุกแฟ้ม

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดในบันทึกช่วยจำเหล่านี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดในบันทึกช่วยจำนี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดของนัดหมายเหล่านี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดของภารกิจเหล่านี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดของนัดหมายนี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดของการประชุมนี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดของบันทึกช่วยจำนี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
th: ข้อมูลทั้งหมดของภารกิจนี้จะถูกลบทิ้งไป และไม่สามารถนำกลับมาได้อีก

en: All local and active remote folders
th: โฟลเดอร์ในเครื่องและโฟลเดอร์ระยะไกลที่ใช้อยู่ทั้งหมด

en: All local folders
th: โฟลเดอร์ในเครื่องทั้งหมด

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
th: อีเมลใหม่ทั้งหมดที่มีข้อมูลส่วนหัวที่ตรงกับเนื้อหาที่กำหนด จะถูกกรองว่าเป็นขยะ

en: All related
th: ทั้งหมดที่เกี่ยวข้อง

en: Allow Evolution to update the file
th: ให้ Evolution ปรับข้อมูลแฟ้ม

en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
th: การเปิดให้เมลลิงลิสต์เ_ปลี่ยนเส้นทางการตอบแบบส่วนตัวไปยังลิสต์

en: Also mark messages in subfolders?
th: จะทำเครื่องหมายข้อความในโฟลเดอร์ย่อยด้วยหรือไม่?

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
th: ส่ง_สำเนา (cc) ทุกครั้ง ถึง:

en: Always
th: ใช้เสมอ

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
th: ส่งสำเนา_ลับ (bcc) ทุกครั้ง ถึง:

en: Always _show address of the autocompleted contact
th: แ_สดงที่อยู่ของผู้ติดต่อที่เติมเต็มอัตโนมัติเสมอ

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
th: เ_ชื่อถือกุญแจในพวงกุญแจของฉันเสมอเมื่อจะเข้ารหัสลับ

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
th: เข้ารหัสลับข้อความออกเสมอเมื่อใช้บัญชีนี้

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
th: เข้ารหัสลับถึงฉั_นเสมอเมื่อส่งข้อความเข้ารหัสลับ

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
th: เข้ารหัสลับถึงฉันเสมอเมื่อส่งข้อความเข้ารหัสลับ

en: Always request rea_d receipt
th: ร้องขอการแ_จ้งรับข้อความเสมอ

en: Always request read receipt
th: ร้องขอให้ส่งการแจ้งรับข้อความเสมอ

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
th: แสดงส่วนที่เป็นข้อความเปล่าเท่านั้น และทำส่วนอื่นให้เป็นแฟ้มแนบถ้าร้องขอ

en: Always sign outgoing messages when using this account
th: เซ็นกำกับข้อความออกเสมอเมื่อใช้บัญชีนี้

en: America/Adak
th: อเมริกา/Adak

en: America/Anchorage
th: อเมริกา/Anchorage

en: America/Anguilla
th: อเมริกา/แองกวิลลา

en: America/Antigua
th: อเมริกา/แอนติกา

en: America/Araguaina
th: อเมริกา/Araguaina

en: America/Aruba
th: อเมริกา/อารูบา

en: America/Asuncion
th: อเมริกา/Asuncion

en: America/Barbados
th: อเมริกา/บาร์เบโดส

en: America/Belem
th: อเมริกา/Belem

en: America/Belize
th: อเมริกา/เบลีซ

en: America/Boa_Vista
th: อเมริกา/บัววีชตา

en: America/Bogota
th: อเมริกา/โบโกตา

en: America/Boise
th: อเมริกา/บอยซี

en: America/Buenos_Aires
th: อเมริกา/บัวโนสไอเรส

en: America/Cambridge_Bay
th: อเมริกา/เคมบริดจ์_เบย์

en: America/Cancun
th: อเมริกา/Cancun

en: America/Caracas
th: อเมริกา/การากัส

en: America/Catamarca
th: อเมริกา/Catamarca

en: America/Cayenne
th: อเมริกา/กาแยน

en: America/Cayman
th: อเมริกา/เคย์แมน

en: America/Chicago
th: อเมริกา/ชิคาโก

en: America/Chihuahua
th: อเมริกา/ชีวาวา

en: America/Cordoba
th: อเมริกา/Cordoba

en: America/Costa_Rica
th: อเมริกา/คอสตาริกา

en: America/Cuiaba
th: อเมริกา/Cuiaba

en: America/Curacao
th: อเมริกา/Curacao

en: America/Danmarkshavn
th: อเมริกา/Danmarkshavn

en: America/Dawson
th: อเมริกา/ดอว์สัน

en: America/Dawson_Creek
th: อเมริกา/ดอว์สัน_ครีก

en: America/Denver
th: อเมริกา/เดนเวอร์

en: America/Detroit
th: อเมริกา/ดีทรอยต์

en: America/Dominica
th: อเมริกา/โดมินิกา

en: America/Edmonton
th: อเมริกา/เอดมันตัน

en: America/Eirunepe
th: อเมริกา/Eirunepe

en: America/El_Salvador
th: อเมริกา/เอลซัลวาดอร์

en: America/Fortaleza
th: อเมริกา/ฟอร์ตาเลซา

en: America/Glace_Bay
th: อเมริกา/เกลซ_เบย์

en: America/Godthab
th: อเมริกา/Godthab

en: America/Goose_Bay
th: อเมริกา/กูส_เบย์

en: America/Grand_Turk
th: อเมริกา/แกรนด์เติร์ก

en: America/Grenada
th: อเมริกา/เกรเนดา

en: America/Guadeloupe
th: อเมริกา/กวาเดอลูป

en: America/Guatemala
th: อเมริกา/กัวเตมาลา

en: America/Guayaquil
th: อเมริกา/Guayaquil

en: America/Guyana
th: อเมริกา/กายอานา

en: America/Halifax
th: อเมริกา/แฮลิแฟกซ์

en: America/Havana
th: อเมริกา/ฮาวานา

en: America/Hermosillo
th: อเมริกา/เอร์โมซีโย

en: America/Indiana/Indianapolis
th: อเมริกา/อินดีแอนา/อินเดียแนโพลิส

en: America/Indiana/Knox
th: อเมริกา/อินดีแอนา/น็อกซ์

en: America/Indiana/Marengo
th: อเมริกา/อินดีแอนา/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
th: อเมริกา/อินดีแอนา/Vevay

en: America/Indianapolis
th: อเมริกา/อินเดียแนโพลิส

en: America/Inuvik
th: อเมริกา/Inuvik

en: America/Iqaluit
th: อเมริกา/อีกวาลิต

en: America/Jamaica
th: อเมริกา/จาเมกา

en: America/Jujuy
th: อเมริกา/Jujuy

en: America/Juneau
th: อเมริกา/จูโน

en: America/Kentucky/Louisville
th: อเมริกา/เคนทักกี/ลุยส์วิลล์

en: America/Kentucky/Monticello
th: อเมริกา/เคนทักกี/Monticello

en: America/La_Paz
th: อเมริกา/ลาปาซ

en: America/Lima
th: อเมริกา/ลิมา

en: America/Los_Angeles
th: อเมริกา/ลอส_แองเจลีส

en: America/Louisville
th: อเมริกา/ลุยส์วิลล์

en: America/Maceio
th: อเมริกา/Maceio

en: America/Managua
th: อเมริกา/มานากัว

en: America/Manaus
th: อเมริกา/มาเนาส์

en: America/Martinique
th: อเมริกา/มาร์ตินีก

en: America/Mazatlan
th: อเมริกา/Mazatlan

en: America/Mendoza
th: อเมริกา/Mendoza

en: America/Menominee
th: อเมริกา/Menominee

en: America/Merida
th: อเมริกา/เมรีดา

en: America/Mexico_City
th: อเมริกา/เม็กซิโกซิตี

en: America/Miquelon
th: อเมริกา/มีเกอลง

en: America/Monterrey
th: อเมริกา/มอนเตร์เรย์

en: America/Montevideo
th: อเมริกา/มอนเตวิเดโอ

en: America/Montreal
th: อเมริกา/มอนทรีออล

en: America/Montserrat
th: อเมริกา/มอนต์เซอร์รัต

en: America/Nassau
th: อเมริกา/แนสซอ

en: America/New_York
th: อเมริกา/นิวยอร์ก

en: America/Nipigon
th: อเมริกา/Nipigon

en: America/Nome
th: อเมริกา/Nome

en: America/Noronha
th: อเมริกา/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
th: อเมริกา/นอร์ทดาโคตา/เซ็นเตอร์

en: America/Panama
th: อเมริกา/ปานามา

en: America/Pangnirtung
th: อเมริกา/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
th: อเมริกา/ปารามาริโบ

en: America/Phoenix
th: อเมริกา/ฟินิกซ์

en: America/Port-au-Prince
th: อเมริกา/ปอร์โตแปรงซ์

en: America/Port_of_Spain
th: อเมริกา/พอร์ต-ออฟ-สเปน

en: America/Porto_Velho
th: อเมริกา/ปอร์ตูเวลโย

en: America/Puerto_Rico
th: อเมริกา/เปอร์โตริโก

en: America/Rainy_River
th: อเมริกา/เรนนี_ริเวอร์

en: America/Rankin_Inlet
th: อเมริกา/Rankin_Inlet

en: America/Recife
th: อเมริกา/เรซีเฟ

en: America/Regina
th: อเมริกา/ริไจนา

en: America/Rio_Branco
th: อเมริกา/รีโอบรังโก

en: America/Rosario
th: อเมริกา/Rosario

en: America/Santiago
th: อเมริกา/ซันติอาโก

en: America/Santo_Domingo
th: อเมริกา/ซันโตโดมิงโก

en: America/Sao_Paulo
th: อเมริกา/เซาเปาลู

en: America/Scoresbysund
th: อเมริกา/Scoresbysund

en: America/Shiprock
th: อเมริกา/ชิปร็อก

en: America/St_Johns
th: อเมริกา/เซนต์จอห์นส์

en: America/St_Kitts
th: อเมริกา/เซนต์คิตส์

en: America/St_Lucia
th: อเมริกา/เซนต์ลูเซีย

en: America/St_Thomas
th: อเมริกา/เซนต์โทมัส

en: America/St_Vincent
th: อเมริกา/เซนต์วินเซนต์

en: America/Swift_Current
th: อเมริกา/สวิฟต์_เคอร์เรนต์

en: America/Tegucigalpa
th: อเมริกา/เตกูซิกัลปา

en: America/Thule
th: อเมริกา/Thule

en: America/Thunder_Bay
th: อเมริกา/ธันเดอร์_เบย์

en: America/Tijuana
th: อเมริกา/Tijuana

en: America/Tortola
th: อเมริกา/Tortola

en: America/Vancouver
th: อเมริกา/แวนคูเวอร์

en: America/Whitehorse
th: อเมริกา/ไวต์ฮอร์ส

en: America/Winnipeg
th: อเมริกา/วินนิเพก

en: America/Yakutat
th: อเมริกา/Yakutat

en: America/Yellowknife
th: อเมริกา/เยลโลว์ไนฟ์

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
th: ช่วงเวลาเป็นวินาทีที่จะแสดงข้อผิดพลาดในแถบสถานะ

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
th: การปลุกเตือนจากปฏิทิน Evolution กำลังจะเริ่มปฏิบัติการ ซึ่งการปลุกเตือนนี้ ถูกตั้งค่าไว้ให้เรียกโปรแกรมต่อไปนี้:
    
            %s
    
    คุณแน่ใจหรือไม่ ที่จะเรียกโปรแกรมนี้?

en: An appointment in the calendar '%s' conflicts with this meeting
th: มีนัดหมายในปฏิทิน '%s' ชนกับการประชุมนี้

en: An e-mail message will be sent to the URL "{0}". You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
th: จะส่งข้อความอีเมลไปยัง URL "{0}" คุณสามารถให้โปรแกรมส่งข้อความให้โดยอัตโนมัติ หรืออาจดูและแก้ไขข้อความก่อนก็ได้
    
    คุณควรได้รับคำตอบจากรายชื่อเมลในเวลาอันสั้น หลังจากที่ส่งข้อความออกไป

en: An error occurred during processing: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะประมวลผล: %s

en: An error occurred while printing
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสั่งพิมพ์

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกลงในโฟลเดอร์จดหมายร่างของคุณ

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกลงในโฟลเดอร์จดหมายออกของคุณ

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่ง คุณต้องการทำอย่างไรต่อไป?

en: An organizer is required.
th: ต้องมีผู้ประสานงานด้วย

en: An organizer must be set.
th: ต้องกำหนดผู้ประสานงานด้วย

en: An unknown person
th: บุคคลนิรนาม

en: Anniversary
th: วันครบรอบ

en: Anonymous
th: นิรนาม

en: Answered
th: ตอบแล้ว

en: Antarctica/Casey
th: แอนตาร์กติกา/Casey

en: Antarctica/Davis
th: แอนตาร์กติกา/เดวิส

en: Antarctica/DumontDUrville
th: แอนตาร์กติกา/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
th: แอนตาร์กติกา/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
th: แอนตาร์กติกา/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
th: แอนตาร์กติกา/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
th: แอนตาร์กติกา/ขั้วโลกใต้

en: Antarctica/Syowa
th: แอนตาร์กติกา/Syowa

en: Antarctica/Vostok
th: แอนตาร์กติกา/วอสต็อก

en: Any Category
th: หมวดใดก็ได้

en: Any Field
th: เขตข้อมูลใดๆ

en: Any field contains
th: ข้อมูลใดๆ มีคำว่า

en: Any header
th: ส่วนหัวใดๆ

en: Apply filter rules to the selected messages
th: ใช้กฎการกรองกรองข้อความที่เลือก

en: Apply the given geometry to the main window
th: ใช้ข้อกำหนดเรขาคณิตที่ระบุกับหน้าต่างหลัก

en: Apply the same _view settings to all folders
th: ใช้ค่าตั้งมุมมอ_งแบบเดียวกันกับทุกโฟลเดอร์

en: Appointment
th: นัดหมาย

en: Appointment - %s
th: นัดหมาย - %s

en: Appointments
th: นัดหมาย

en: Appointments and Meetings
th: นัดหมายและการประชุม

en: April
th: เมษายน

en: Arabic
th: อารบิก

en: Arctic/Longyearbyen
th: อาร์กติก/ลองเยียร์เบียน

en: Are you sure you want to close Evolution?
th: ยืนยันที่จะปิด Evolution หรือไม่?

en: Are you sure you want to copy folder '{0}' to folder '{1}'?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการคัดลอกโฟลเดอร์ '{0}' ไปยังโฟลเดอร์ '{1}'?

en: Are you sure you want to delete the '{0}' task?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบภารกิจ '{0}'?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled '{0}'?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบนัดหมายเรื่อง '{0}'?

en: Are you sure you want to delete the meeting titled '{0}'?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบการประชุมเรื่อง '{0}'?

en: Are you sure you want to delete the memo '{0}'?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบบันทึกช่วยจำ '{0}'?

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบรายชื่อผู้ติดต่อเหล่านี้?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบผู้ติดต่อเหล่านี้?

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบนัดหมายทั้ง {0} ชิ้นนี้?

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบบันทึกช่วยจำทั้ง {0} ชิ้นนี้?

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบภารกิจทั้ง {0} ชิ้นนี้?

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการลบบัญชีนี้ พร้อมทั้งตัวแทนทั้งหมด?

en: Are you sure you want to delete this account?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการลบบัญชีนี้?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบนัดหมายนี้?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบผู้ติดต่อนี้ (%s)?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบรายชื่อผู้ติดต่อนี้ (%s)?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบรายชื่อผู้ติดต่อนี้?

en: Are you sure you want to delete this contact?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบผู้ติดต่อนี้?

en: Are you sure you want to delete this meeting?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบการประชุมนี้?

en: Are you sure you want to delete this memo?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบบันทึกช่วยจำนี้?

en: Are you sure you want to delete this task?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบภารกิจนี้?

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการงดใช้บัญชีนี้ พร้อมทั้งลบตัวแทนทั้งหมด?

en: Are you sure you want to discard the message, titled '{0}', you are composing?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะทิ้งจดหมายชื่อเรื่อง '{0}' ที่คุณกำลังเขียนอยู่?

en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
th[0]: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการเปิดข้อความทั้ง %d ข้อความพร้อมๆ กัน?
th[1]: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการเปิดข้อความทั้ง %d ข้อความพร้อมๆ กัน?

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าจะกวาดข้อความที่สั่งลบไว้ในทุกโฟลเดอร์ทิ้งอย่างถาวร?

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder "{0}"?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าจะกวาดข้อความที่สั่งลบไว้ในโฟลเดอร์ "{0}" ทิ้งอย่างถาวร?

en: Are you sure you want to remove this location?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่า ต้องการลบตำแหน่งที่ตั้งนี้?

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
th: ยืนยันที่จะฟื้นคืน Evolution โดยใช้แฟ้มสำรองข้อมูลที่เลือกหรือไม่?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการบันทึกนัดหมายโดยไม่ต้องมีสรุป?

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการบันทึกบันทึกช่วยจำโดยไม่ต้องมีสรุป?

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการบันทึกภารกิจโดยไม่ต้องมีสรุป?

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการส่งข้อความในรูปแบบ HTML?

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการส่งข้อความด้วยที่อยู่ที่ใช้การไม่ได้?

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการส่งข้อความด้วยที่อยู่ที่ใช้การไม่ได้?

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการส่งข้อความที่มีแต่ผู้รับสำเนาลับล้วนๆ?

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ ว่าต้องการส่งข้อความโดยไม่มีชื่อเรื่อง?

en: Are you sure you want to to move folder '{0}' to folder '{1}'?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการย้ายโฟลเดอร์ '{0}' ไปยังโฟลเดอร์ '{1}'?

en: As Sent Folder for Wi_de View
th: เป็นโฟลเดอร์จดหมายออก แสดงในแนว_นอน

en: As _Sent Folder
th: เป็นโฟลเดอร์จดหมาย_ออก

en: Ascending
th: หน้าไปหลัง

en: Asia/Aden
th: เอเชีย/Aden

en: Asia/Almaty
th: เอเชีย/อัลมาตี

en: Asia/Amman
th: เอเชีย/อัมมาน

en: Asia/Anadyr
th: เอเชีย/Anadyr

en: Asia/Aqtau
th: เอเชีย/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
th: เอเชีย/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
th: เอเชีย/อาชกาบัต

en: Asia/Baghdad
th: เอเชีย/แบกแดด

en: Asia/Bahrain
th: เอเชีย/บาห์เรน

en: Asia/Baku
th: เอเชีย/บากู

en: Asia/Bangkok
th: เอเชีย/กรุงเทพฯ

en: Asia/Beirut
th: เอเชีย/เบรุต

en: Asia/Bishkek
th: เอเชีย/บิชเคก

en: Asia/Brunei
th: เอเชีย/บรูไน

en: Asia/Calcutta
th: เอเชีย/กัลกัตตา

en: Asia/Choibalsan
th: เอเชีย/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
th: เอเชีย/ฉงชิ่ง

en: Asia/Colombo
th: เอเชีย/โคลัมโบ

en: Asia/Damascus
th: เอเชีย/ดามัสกัส

en: Asia/Dhaka
th: เอเชีย/ธากา

en: Asia/Dili
th: เอเชีย/ดิลี

en: Asia/Dubai
th: เอเชีย/ดูไบ

en: Asia/Dushanbe
th: เอเชีย/ดูชานเบ

en: Asia/Gaza
th: เอเชีย/Gaza

en: Asia/Harbin
th: เอเชีย/ฮาร์บิน

en: Asia/Hong_Kong
th: เอเชีย/ฮ่องกง

en: Asia/Hovd
th: เอเชีย/Hovd

en: Asia/Irkutsk
th: เอเชีย/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
th: เอเชีย/อิสตันบูล

en: Asia/Jakarta
th: เอเชีย/จาการ์ตา

en: Asia/Jayapura
th: เอเชีย/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
th: เอเชีย/เยรูซาเล็ม

en: Asia/Kabul
th: เอเชีย/คาบูล

en: Asia/Kamchatka
th: เอเชีย/Kamchatka

en: Asia/Karachi
th: เอเชีย/การาจี

en: Asia/Kashgar
th: เอเชีย/Kashgar

en: Asia/Katmandu
th: เอเชีย/กาฐมาณฑุ

en: Asia/Krasnoyarsk
th: เอเชีย/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
th: เอเชีย/กัวลาลัมเปอร์

en: Asia/Kuching
th: เอเชีย/กูชิง

en: Asia/Kuwait
th: เอเชีย/คูเวต

en: Asia/Macao
th: เอเชีย/มาเก๊า

en: Asia/Macau
th: เอเชีย/มาเก๊า

en: Asia/Magadan
th: เอเชีย/มากาดาน

en: Asia/Makassar
th: เอเชีย/Makassar

en: Asia/Manila
th: เอเชีย/มะนิลา

en: Asia/Muscat
th: เอเชีย/มัสกัต

en: Asia/Nicosia
th: เอเชีย/นิโคเซีย

en: Asia/Novosibirsk
th: เอเชีย/โนโวสิเบียรสก์

en: Asia/Omsk
th: เอเชีย/Omsk

en: Asia/Oral
th: เอเชีย/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
th: เอเชีย/พนมเปญ

en: Asia/Pontianak
th: เอเชีย/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
th: เอเชีย/เปียงยาง

en: Asia/Qatar
th: เอเชีย/กาตาร์

en: Asia/Qyzylorda
th: เอเชีย/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
th: เอเชีย/ร่างกุ้ง

en: Asia/Riyadh
th: เอเชีย/ริยาด

en: Asia/Saigon
th: เอเชีย/ไซ่ง่อน

en: Asia/Sakhalin
th: เอเชีย/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
th: เอเชีย/Samarkand

en: Asia/Seoul
th: เอเชีย/โซล

en: Asia/Shanghai
th: เอเชีย/เซี่ยงไฮ้

en: Asia/Singapore
th: เอเชีย/สิงคโปร์

en: Asia/Taipei
th: เอเชีย/ไทเป

en: Asia/Tashkent
th: เอเชีย/ทาชเคนต์

en: Asia/Tbilisi
th: เอเชีย/ทบิลิซี

en: Asia/Tehran
th: เอเชีย/เตหะราน

en: Asia/Thimphu
th: เอเชีย/ทิมพู

en: Asia/Tokyo
th: เอเชีย/โตเกียว

en: Asia/Ujung_Pandang
th: เอเชีย/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
th: เอเชีย/อูลานบาตอร์

en: Asia/Urumqi
th: เอเชีย/อุรุมชี

en: Asia/Vientiane
th: เอเชีย/เวียงจันทน์

en: Asia/Vladivostok
th: เอเชีย/วลาดีวอสต็อก

en: Asia/Yakutsk
th: เอเชีย/ยาคุตสค์

en: Asia/Yekaterinburg
th: เอเชีย/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
th: เอเชีย/เยเรวาน

en: Ask for confirmation when deleting items
th: ถามเพื่อการยืนยันเมื่อกำลังลบรายการ

en: Ask for each message
th: ถามสำหรับแต่ละข้อความ

en: Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
th: ถามว่าจะปิดหน้าต่างจดหมายหรือไม่ เมื่อผู้ใช้ส่งต่อหรือตอบจดหมายที่แสดงในหน้าต่างแล้ว

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
th: ถามว่าจะคัดลอกโฟลเดอร์ด้วยการลาก-วางในลำดับชั้นของโฟลเดอร์หรือไม่

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
th: ถามว่าจะย้ายโฟลเดอร์ด้วยการลาก-วางในลำดับชั้นของโฟลเดอร์หรือไม่

en: Assign Color
th: แต้มสี

en: Assign Score
th: ให้คะแนน

en: Assigned
th: มอบหมาย

en: Assigned Task - %s
th: ภารกิจที่ได้รับมอบหมาย - %s

en: Assistant
th: ผู้ช่วย

en: Assistant Phone
th: โทรศัพท์ผู้ช่วย

en: At least one attendee is necessary
th: ต้องมีผู้เข้าร่วมประชุมอย่างน้อยหนึ่งคน

en: At least one attendee is required.
th: ต้องการผู้เข้าประชุมอย่างน้อยหนึ่งคน

en: Atlantic/Azores
th: แอตแลนติก/Azores

en: Atlantic/Bermuda
th: แอตแลนติก/เบอร์มิวดา

en: Atlantic/Canary
th: แอตแลนติก/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
th: แอตแลนติก/เคปเวิร์ด

en: Atlantic/Faeroe
th: แอตแลนติก/แฟโร

en: Atlantic/Jan_Mayen
th: แอตแลนติก/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
th: แอตแลนติก/มาเดรา

en: Atlantic/Reykjavik
th: แอตแลนติก/เรคยาวิก

en: Atlantic/South_Georgia
th: แอตแลนติก/เซาท์จอร์เจีย

en: Atlantic/St_Helena
th: แอตแลนติก/เซนต์เฮเลนา

en: Atlantic/Stanley
th: แอตแลนติก/สแตนลีย์

en: Attach
th: แนบ

en: Attach a file
th: แนบแฟ้ม

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
th: แนบรูปถ่ายเล็กๆ ของคุณในข้อความขาออก

en: Attached message
th: ข้อความที่แนบ

en: Attachment | Attachments
th[0]: แฟ้มแนบ
th[1]: แฟ้มแนบ

en: Attachment Properties
th: คุณสมบัติแฟ้มแนบ

en: Attachment Reminder
th: ปลั๊กอินเตือนการแนบแฟ้ม

en: Attachment contents not loaded
th: ไม่ได้โหลดเนื้อหาของแฟ้มแนบ

en: Attachments
th: แฟ้มแนบ

en: Atte_ndees
th: ผู้เ_ข้าประชุม

en: Atte_ndees...
th: ผู้เ_ข้าประชุม...

en: Attendee
th: ผู้เข้าประชุม

en: Attendee
th: ผู้เข้าร่วม

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
th: ไม่สามารถปรับข้อมูลสถานะผู้เข้าร่วมประชุมได้ เนื่องจากรายการหายไปแล้ว

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
th: ไม่สามารถปรับข้อมูลสถานะผู้เข้าร่วมประชุมได้ เนื่องจากสถานะเป็นค่าที่ใช้ไม่ได้

en: Attendee status updated
th: ปรับข้อมูลผู้เข้าร่วมเรียบร้อยแล้ว

en: Attendees
th: ผู้เข้าประชุม

en: Attendees List
th: รายชื่อผู้เข้าร่วมประชุม

en: Attendees:
th: ผู้เข้าประชุม:

en: Attribute message
th: ข้อความอ้างถึงผู้เขียน

en: Audio Player
th: เครื่องมือเล่นเสียง

en: August
th: สิงหาคม

en: Australia/Adelaide
th: ออสเตรเลีย/แอดิเลด

en: Australia/Brisbane
th: ออสเตรเลีย/บริสเบน

en: Australia/Broken_Hill
th: ออสเตรเลีย/โบรเคน_ฮิลล์

en: Australia/Darwin
th: ออสเตรเลีย/ดาร์วิน

en: Australia/Hobart
th: ออสเตรเลีย/โฮบาร์ต

en: Australia/Lindeman
th: ออสเตรเลีย/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
th: ออสเตรเลีย/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
th: ออสเตรเลีย/เมลเบิร์น

en: Australia/Perth
th: ออสเตรเลีย/เพิร์ท

en: Australia/Sydney
th: ออสเตรเลีย/ซิดนีย์

en: Authentication
th: การยืนยันตัวบุคคล

en: Author(s)
th: ผู้เขียน

en: Authorities
th: องค์กร

en: Auto sync Pidgin contacts
th: ปรับข้อมูลผู้ติดต่อของ Pidgin ให้ตรงกันโดยอัตโนมัติ

en: Autocomplete length
th: ความยาวเติมเต็มคำอัตโนมัติ

en: Autocomplete with this address book
th: เติมเต็มอัตโนมัติด้วยสมุดที่อยู่นี้

en: Autocompletion
th: การเติมคำอัตโนมัติ

en: Autogenerated
th: สร้างโดยอัตโนมัติ

en: Automatic Contacts
th: ติดต่ออัตโนมัติ

en: Automatic emoticon recognition
th: ตรวจรู้หน้าแสดงอารมณ์์โดยอัตโนมัติ

en: Automatic link recognition
th: ตรวจรู้ลิงก์โดยอัตโนมัติ

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
th: เปิดใช้ลายเซ็น PGP หรือ S/MIME โดยอัตโนมัติในการตอบจดหมายที่มีการเซ็นกำกับด้วย PGP หรือ S/MIME

en: Automatically insert _emoticon images
th: แทรกรูปแสดง_อารมณ์โดยอัตโนมัติ

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
th: เปิดเครื่องมือแก้ไขโดยอัตโนมัติเมื่อมีการกดปุ่มแป้นพิมพ์ในหน้าต่างเขียนเมล

en: Automatically launch when a new mail is edited
th: เปิดเครื่องมือแก้ไขโดยอัตโนมัติเมื่อมีการแก้ไขเมลใหม่

en: Automatically update on any _source folder change
th: ปรับข้อมูลโดยอัตโนมัติเมื่อมีการเปลี่ยนแปลงในโฟลเดอร์_ต้นทาง

en: Available Cate_gories
th: _หมวดที่มี

en: Available Fields
th: เขตข้อมูลที่มี

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
th: หลีกเลี่ยง IfMatch (จำเป็นสำหรับ Apache < 2.2.8)

en: B_est Fit
th: ปรับความกว้าง_พอดี

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
th: สำรองข้อมูลและค่าตั้งของ Evolution ลงในแฟ้มจัดเก็บ

en: Back up Evolution directory
th: สำรองไดเรกทอรี Evolution

en: Back up complete
th: สำรองข้อมูลเสร็จสมบูรณ์

en: Back up current Evolution data
th: สำรองข้อมูลปัจจุบันของ Evolution

en: Background color of tasks that are due today, in "#rrggbb" format. Used together with task-due-today-highlight
th: สีพื้นหลังของภารกิจที่มีกำหนดเสร็จวันนี้ ในรูปแบบ "#rrggbb" ใช้ร่วมกับ task-due-today-highlight

en: Background color of tasks that are overdue, in "#rrggbb" format. Used together with task-overdue-highlight.
th: สีพื้นหลังของภารกิจที่เลยเวลากำหนด ในรูปแบบ "#rrggbb"  ใช้ร่วมกับ task-overdue-highlight

en: Backing Evolution accounts and settings
th: กำลังสำรองบัญชีและค่าตั้งของ Evolution

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
th: กำลังสำรองข้อมูลของ Evolution (เมล, ผู้ติดต่อ, ปฏิทิน, ภารกิจ, บันทึกช่วยจำ)

en: Backing up Evolution Data
th: กำลังสำรองข้อมูลของ Evolution

en: Backing up to the folder %s
th: กำลังสำรองไว้ที่โฟลเดอร์ %s

en: Backup _All
th: สำรอง_ทั้งหมด

en: Bad regular expression &quot;{0}&quot;.
th: นิพจน์เรกกิวลาร์ &quot;{0}&quot; ผิด

en: Baltic
th: บอลติก

en: Bcc
th: สำเนาลับถึง

en: Because "{1}".
th: เนื่องจาก "{1}"

en: Because &quot;{0}&quot;, you may need to select different mail options.
th: เนื่องจาก &quot;{0}&quot; คุณอาจต้องเลือกตัวเลือกเมลอย่างอื่น

en: Because &quot;{1}&quot;.
th: เนื่องจาก &quot;{1}&quot;

en: Because you are working offline, the message will be saved to your local Outbox folder. When you are back online you can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution's toolbar.
th: เนื่องจากคุณกำลังทำงานแบบออฟไลน์อยู่ จึงกำลังจะบันทึกจดหมายลงในกล่องจดหมายออกของคุณในเครื่อง เมื่อคุณกลับมาออนไลน์อีกครั้ง คุณสามารถส่งจดหมายได้โดยคลิกที่ปุ่มรับ/ส่งที่แถบเครื่องมือของ Evolution

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
th: เนื่องจากคุณไม่เชื่อถือองค์กรรับรองซึ่งออกใบรับรองนี้ ดังนั้นจึงเท่ากับคุณไม่เชื่อถือความแท้ของใบรับรองนี้ด้วย นอกจากจะมีการระบุเป็นอย่างอื่นที่นี่

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
th: เนื่องจากคุณเชื่อถือองค์กรรับรองซึ่งออกใบรับรองนี้ ดังนั้นจึงเท่ากับคุณเชื่อถือความแท้ของใบรับรองนี้ด้วย นอกจากจะมีการระบุเป็นอย่างอื่นที่นี่

en: Beep
th: เสียงบี๊ป

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
th: ก่อนที่จะเชื่อถือ CA นี้เพื่อจุดประสงค์ใดๆ คุณควรตรวจสอบใบรับรองนี้ พร้อมทั้งนโยบายและกระบวนการด้วย (ถ้ามี)

en: Berkeley Mailbox (mbox)
th: กล่องเมลของเบิร์กลีย์ (mbox)

en: Birthday
th: วันเกิด

en: Birthday and anniversary reminder
th: ปลุกเตือนวันเกิดและวันครบรอบปี

en: Birthday and anniversary reminder units
th: หน่วยปลุกเตือนวันเกิดและวันครบรอบปี

en: Birthday and anniversary reminder value
th: ค่าปลุกเตือนวันเกิดและวันครบรอบปี

en: Blank Signature
th: ลายเซ็นเปล่า

en: Blog
th: เว็บล็อก

en: Blog:
th: เว็บล็อก:

en: Body contains
th: ตัวจดหมายมีคำว่า

en: Bogofilter Options
th: ตัวเลือกสำหรับ Bogofilter

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
th: Bogofilter พัง หรือประมวลผลข้อความเมลไม่สำเร็จ

en: Browse until limit is reached
th: เ_รียกดูจนกว่าจะถึงขีดจำกัดที่กำหนดไว้

en: Bug Buddy could not be run.
th: เรียกเครื่องมือรายงานบั๊ก (Bug Buddy) ไม่สำเร็จ

en: Bug Buddy is not installed.
th: ไม่ได้ติดตั้งเครื่องมือรายงานบั๊ก (Bug Buddy)

en: Business Fax
th: โทรสารที่ทำงาน

en: Business Phone
th: โทรศัพท์ที่ทำงาน

en: Business Phone 2
th: โทรศัพท์ที่ทำงาน 2

en: Busy
th: ไม่ว่าง

en: By S_tatus
th: ตาม_สถานะ

en: By Se_nder
th: ตาม_ผู้ส่ง

en: By Su_bject
th: ตามเ_รื่อง

en: By _Company
th: ตาม_บริษัท

en: By _Follow Up Flag
th: ตามธงการ_ติดตามกระทู้

en: CRL Signer
th: ใช้เซ็นกำกับ CRL

en: C_ollapse All
th: ยุ_บทั้งหมด

en: C_opy
th: _คัดลอก

en: C_reate
th: _สร้าง

en: C_reate Search Folder From Search...
th: _สร้างโฟลเดอร์ค้นหาจากการค้นหา...

en: C_urrent View
th: มุมมอง_ปัจจุบัน

en: C_ut %s
th: _ตัด %s

en: Ca_tegories...
th: ห_มวด...

[ctx: CalItem]
en: %B %Y
th: %B %Ey

[ctx: CalItem]
en: %Y
th: %Ey

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Calendar Event: It has no summary.
th: ปฏิทินเหตุการณ์: ไม่มีรายการสรุป

en: Calendar Event: Summary is %s.
th: ปฏิทินเหตุการณ์: สรุปคือ %s

en: Calendar Events
th: เหตุการณ์แบบปฏิทิน

en: Calendar Properties
th: คุณสมบัติปฏิทิน

en: Calendar Publishing
th: การแปะประกาศปฏิทิน

en: Calendar Selector
th: ช่องเลือกปฏิทิน

en: Calendar and Tasks
th: ปฏิทินและภารกิจ

en: Calendar event notifications
th: การแจ้งเหตุการณ์ปฏิทิน

en: Calendar information
th: ข้อมูลปฏิทิน

en: Calendar:
th: ปฏิทิน:

en: Calendar: from %s to %s
th: ปฏิทิน: จาก %s ถึง %s

en: Call
th: เรียก

en: Callback Phone
th: โทรศัพท์โทรกลับ

en: Can be either 'mbox' or 'pdf'.
th: สามารถเป็น 'mbox' หรือ 'pdf'

en: Can be either 2 to use current date and time or any other value for sent date of the message. This has a meaning only when dropping just one message.
th: สามารถเป็นค่า 2 ซึ่งจะใช้วันและเวลาปัจจุบัน หรือเป็นค่าอื่นเพื่อใช้วันที่ส่งจดหมาย คีย์นี้จะมีผลสำหรับการลาก-วางข้อความเพียงหนึ่งข้อความเท่านั้น

en: Can not open file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel _All
th: ยกเ_ลิกทั้งหมด

en: Cancel the current mail operation
th: ยกเลิกปฏิบัติการเมลปัจจุบัน

en: Canceled
th: ยกเลิก

en: Canceled.
th: ยกเลิก

en: Canceling...
th: กำลังยกเลิก...

en: Cancelled
th: ยกเลิก

en: Cannot add Search Folder "{0}".
th: ไม่สามารถเพิ่มโฟลเดอร์ค้นหา "{0}"

en: Cannot add new contact
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ติดต่อใหม่

en: Cannot copy folder "{0}" to "{1}".
th: ไม่สามารถคัดลอกโฟลเดอร์ "{0}" ไปยัง "{1}"

en: Cannot create Temporary File
th: ไม่สามารถสร้างแฟ้มชั่วคราว

en: Cannot create folder "{0}".
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ "{0}"

en: Cannot create object
th: ไม่สามารถสร้างอ็อบเจกต์

en: Cannot create temporary save directory.
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีบันทึกชั่วคราว

en: Cannot create the save directory, because "{1}"
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีบันทึก เนื่องจาก "{0}"

en: Cannot delete folder "{0}".
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์ "{0}"

en: Cannot delete system folder "{0}".
th: ไม่สามารถลบโฟลเดอร์ระบบ "{0}"

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
th: ไม่สามารถวางข้อความลงในแหล่งเก็บระดับบนสุดได้

en: Cannot edit Search Folder "{0}" as it does not exist.
th: ไม่สามารถแก้ไขโฟลเดอร์ค้นหา "{0}" เพราะไม่มีโฟลเดอร์ที่ว่า

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
th: ไม่สามารถเข้ารหัสลับข้อความขาออก: ไม่ได้กำหนดใบรับรองการเข้ารหัสลับสำหรับบัญชีนี้

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain an authentication token.
th: ไม่พบบัญชีที่ตรงกันในบริการ org.gnome.OnlineAccounts ซึ่งจะเป็นแหล่งสำหรับขอโทเค็นสำหรับยืนยันตัวบุคคล

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
th[0]: ไม่พบเหตุการณ์ที่ตรงกับที่ระบุใน %d ปีข้างหน้า
th[1]: ไม่พบเหตุการณ์ที่ตรงกับที่ระบุใน %d ปีข้างหน้า

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
th[0]: ไม่พบเหตุการณ์ที่ตรงกับที่ระบุใน %d ปีย้อนหลัง
th[1]: ไม่พบเหตุการณ์ที่ตรงกับที่ระบุใน %d ปีย้อนหลัง

en: Cannot move contact.
th: ไม่สามารถย้ายผู้ติดต่อ

en: Cannot move folder "{0}" to "{1}".
th: ไม่สามารถย้ายโฟลเดอร์ "{0}" ไปยัง "{1}"

en: Cannot open calendar. %s
th: ไม่สามารถเปิดปฏิทิน  %s

en: Cannot open file "{0}".
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้ม "{0}"

en: Cannot open folder. Error: {1}
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์ ข้อผิดพลาด: {1}

en: Cannot open source folder. Error: {2}
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์ต้นทาง ข้อผิดพลาด: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์ปลายทาง ข้อผิดพลาด: {2}

en: Cannot read the license file "{0}", due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มสัญญาอนุญาต "{0}" เนื่องจากปัญหาเกี่ยวกับการติดตั้ง คุณจะไม่สามารถใช้แบ็กเอนด์นี้ได้ จนกว่าคุณจะยอมรับเงื่อนไขสัญญาอนุญาตนี้

en: Cannot rename "{0}" to "{1}".
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ "{0}" เป็น "{1}"

en: Cannot rename or move system folder "{0}".
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อหรือย้ายโฟลเดอร์ระบบ "{0}" ได้

en: Cannot save changes to account.
th: ไม่สามารถบันทึกความเปลี่ยนแปลงในบัญชี

en: Cannot save event
th: ไม่สามารถบันทึกเหตุการณ์

en: Cannot save file "{0}".
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม "{0}"

en: Cannot save task
th: ไม่สามารถบันทึกภารกิจ

en: Cannot save to directory "{0}".
th: ไม่สามารถบันทึกในไดเรกทอรี "{0}"

en: Cannot save to file "{0}".
th: ไม่สามารถบันทึกลงแฟ้ม "{0}"

en: Cannot search with no active calendar
th: ไม่สามารถค้นหาโดยไม่มีปฏิทินที่เปิดใช้งาน

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
th: ไม่สามารถเซ็นกำกับข้อความขาออก: ไม่ได้กำหนดใบรับรองการเซ็นกำกับสำหรับบัญชีนี้

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
th: ไม่สามารถเปิดทำงาน Evolution ได้ อาจมี Evolution ตัวอื่นที่ไม่ตอบสนองอยู่ ข้อผิดพลาดของระบบ: %s

en: Cannot upgrade directly from version {0}
th: ไม่สามารถปรับรุ่นโดยตรงจากรุ่น {0}

en: Car Phone
th: โทรศัพท์รถ

en: Card View
th: มุมมองนามบัตร

en: Cat_egory:
th: _หมวด:

en: Categories
th: หมวด

en: Categories Editor
th: เครื่องมือแก้ไขหมวด

en: Categories List
th: รายชื่อหมวด

en: Categories:
th: หมวด:

en: Categories: %s
th: หมวด: %s

en: Category
th: หมวด

en: Category Icon
th: ไอคอนหมวด

en: Category Properties
th: คุณสมบัติหมวด

en: Category _Icon
th: ไ_อคอนหมวด

en: Category _Name
th: _ชื่อหมวด

en: Category editor not available.
th: เครื่องมือแก้ไขหมวดใช้งานไม่ได้

en: Cc
th: สำเนาถึง

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: Certificate
th: ใบรับรอง

en: Certificate '%s' is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
th: ใบรับรอง '%s' เป็นใบรับรอง CA
    
    แก้ไขค่าตั้งความเชื่อถือ:

en: Certificate Authority Key Identifier
th: ตัวระบุกุญแจองค์กรออกใบรับรอง

en: Certificate Authority Trust
th: ความเชื่อถือองค์กรออกใบรับรอง

en: Certificate Fields
th: เขตข้อมูลใบรับรอง

en: Certificate Hierarchy
th: ลำดับชั้นใบรับรอง

en: Certificate Key Usage
th: การใช้กุญแจใบรับรอง

en: Certificate Name
th: ชื่อใบรับรอง

en: Certificate Signature Algorithm
th: อัลกอริทึมสำหรับลายเซ็นใบรับรอง

en: Certificate Signature Value
th: ค่าของลายเซ็นของใบรับรอง

en: Certificate Signer
th: ใช้เซ็นกำกับใบรับรอง

en: Certificate already exists
th: มีใบรับรองอยู่แล้ว

en: Certificate details
th: รายละเอียดใบรับรอง

en: Certificate trust...
th: ความเชื่อถือใบรับรอง...

en: Certificates
th: ใบรับรอง

en: Certificates Table
th: ตารางใบรับรอง

en: Ch_aracter Encoding
th: _รหัสอักขระ

en: Ch_aracter encoding:
th: _รหัสอักขระ:

en: Chair
th: ประธาน

en: Chair Persons
th: ประธาน

en: Change the name of this folder
th: เปลี่ยนชื่อของโฟลเดอร์นี้

en: Change the page settings for your current printer
th: เปลี่ยนการตั้งค่าหน้ากระดาษสำหรับเครื่องพิมพ์ปัจจุบันของคุณ

en: Change the properties of this folder
th: เปลี่ยนคุณสมบัติของโฟลเดอร์นี้

en: Changed Contact:
th: ผู้ติดต่อที่เปลี่ยน:

en: Changes made to this item may be discarded if an update arrives
th: ความเปลี่ยนแปลงในรายการนี้อาจถูกละเลยถ้ามีการปรับข้อมูลเข้ามา

en: Character Encoding
th: รหัสอักขระ

en: Character _Encoding
th: รหัส_อักขระ

en: Check Evolution Back up
th: ตรวจสอบแฟ้มสำรองข้อมูล Evolution

en: Check cu_stom headers for junk
th: ตรวจ_สอบขยะด้วยข้อมูลส่วนที่หัวกำหนดเอง

en: Check for Supported Types
th: ตรวจสอบชนิดที่รองรับ

en: Check for _Junk
th: ตรวจเมล_ขยะ

en: Check for _new messages every
th: _ตรวจเมลใหม่ทุก ๆ

en: Check for new _messages on start
th: ตรวจเ_มลใหม่ขณะเริ่ม

en: Check for new messa_ges in all active accounts
th: _ตรวจเมลใหม่ในทุกบัญชีที่เปิดใช้งาน

en: Check for new messages in all active accounts
th: ตรวจเมลใหม่ในทุกบัญชีที่เปิดใช้งาน

en: Check for new messages on start
th: ตรวจเมลใหม่เมื่อเริ่มทำงาน

en: Check incoming _messages for junk
th: ตรวจสอบข้อความขาเ_ข้าว่าเป็นเมลขยะหรือไม่

en: Check incoming mail being junk
th: ตรวจสอบจดหมายเข้าว่าเป็นเมลขยะหรือไม่

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
th: ระยะเวลาการตรวจสอบการปรับข้อมูลที่อยู่ติดต่อให้ตรงกันกับ Pidgin

en: Check spelling while I _type
th: ตรวจตัวสะกดขณะ_พิมพ์

en: Check to make sure your password is spelled correctly and that you are using a supported login method. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
th: ตรวจสอบดูเพื่อให้มั่นใจว่ารหัสผ่านของคุณถูกต้อง โปรดระมัดระวังในเรื่องของตัวพิมพ์ใหญ่เล็ก บางทีคุณอาจจะกดปุ่มล็อคตัวพิมพ์ใหญ่อยู่

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
th: กรุณาตรวจดูให้แน่ใจ ว่ารหัสผ่านของคุณสะกดถูกต้อง อย่าลืมว่ารหัสผ่านส่วนใหญ่แยกความแตกต่างระหว่างตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก บางทีปุ่มล็อคแคร่ของคุณอาจจะถูกกดค้างอยู่

en: Check whether Evolution is the default mailer
th: ตรวจสอบว่า Evolution เป็นโปรแกรมอ่าน-เขียนเมลปริยายหรือไม่

en: Checking for New Mail
th: กำลังตรวจสอบเมลใหม่

en: Checking for new mail at '%s'
th: กำลังตรวจสอบเมลใหม่ที่ '%s'

en: Checks selected messages for duplicates
th: ตรวจสอบข้อความที่เลือกเพื่อหาข้อความที่ซ้ำ

en: Chinese
th: จีน

en: Choose a Calendar
th: เลือกปฏิทิน

en: Choose a File
th: เลือกแฟ้ม

en: Choose a MH mail directory
th: เลือกไดเรกทอรีเมลแบบ MH

en: Choose a Maildir mail directory
th: เลือกไดเรกทอรีเมลแบบ Maildir

en: Choose a Memo List
th: เลือกรายการบันทึกช่วยจำ

en: Choose a Task List
th: เลือกรายการภารกิจ

en: Choose a backup file to restore
th: เลือกแฟ้มข้อมูลสำรองที่จะฟื้น

en: Choose a folder for deleted messages.
th: เลือกโฟลเดอร์สำหรับเก็บข้อความที่ถูกลบ

en: Choose a folder for junk messages.
th: เลือกโฟลเดอร์สำหรับเก็บเมลขยะ

en: Choose a folder for saving draft messages.
th: เลือกโฟลเดอร์สำหรับบันทึกข้อความร่าง

en: Choose a folder for saving sent messages.
th: เลือกโฟลเดอร์สำหรับบันทึกข้อความออก

en: Choose a local delivery file
th: เลือกแฟ้มในเครื่องสำหรับรับจดหมายเข้า

en: Choose a mbox spool directory
th: เลือกไดเรกทอรี spool สำหรับ mbox

en: Choose a mbox spool file
th: เลือกแฟ้ม spool สำหรับ mbox

en: Choose an iCalendar file
th: เลือกแฟ้ม iCalendar

en: Choose folders to post the message to.
th: เลือกโฟลเดอร์ที่จะแปะประกาศข้อความ

en: Choose the destination for this import
th: เลือกปลายทางของการนำเข้านี้

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
th: เลือกแฟ้มที่คุณต้องการนำเข้ามายัง Evolution แล้วเลือกชนิดของแฟ้มดังกล่าวจากรายชื่อ

en: Choose the type of importer to run:
th: เลือกชนิดของการนำเข้าที่จะทำ:

en: Choose which address books to use.
th: เลือกสมุดที่อยู่ที่จะใช้

en: Citation highlight color
th: สีเน้นการอ้างคำพูด

en: Citation highlight color.
th: สีสำหรับเน้นการอ้างคำพูด

en: Cl_ose current tab
th: ปิ_ดแท็บปัจจุบัน

en: Classification
th: ประเภท

en: Classify as confidential
th: กำหนดเป็นประเภทความลับ

en: Classify as private
th: กำหนดเป็นประเภทส่วนตัว

en: Classify as public
th: กำหนดเป็นประเภทเปิดเผย

en: Clear All
th: ล้างทั้งหมด

en: Clear Search
th: ล้างรายการค้นหา

en: Clear _All
th: ล้างทั้งห_มด

en: Clear the current search parameters
th: ล้างพารามิเตอร์การค้นหาปัจจุบัน

en: Clear the search
th: ล้างรายการค้นหา

en: Click "Apply" to begin importing the file into Evolution.
th: กด "เริ่มใช้" เพื่อเริ่มนำเข้าแฟ้มมายัง Evolution

en: Click 'Work Online' to return to online mode.
th: คลิก 'ทำงานออนไลน์' เพื่อกลับเข้าสู่โหมดออนไลน์

en: Click here for the address book
th: คลิกที่นี่ถ้าต้องการสมุดที่อยู่

en: Click here to add an attendee
th: คลิกที่นี่เพื่อเพิ่มผู้เข้าประชุม

en: Click here to change the search type
th: คลิกที่นี่เพื่อเปลี่ยนชนิดของการค้นหา

en: Click here to go to URL
th: คลิกที่นี่เพื่อไปยัง URL

en: Click here to select folders to post to
th: คลิกที่นี่เพื่อเลือกโฟลเดอร์ที่จะประกาศ

en: Click here, you can find more events.
th: คุณสามารถดูเหตุการณ์มากกว่านี้ โดยคลิกที่นี่

en: Click this button to show a calendar
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อแสดงปฏิทิน

en: Click to add a memo
th: คลิกเพื่อเพิ่มบันทึกช่วยจำ

en: Click to add a task
th: คลิกเพื่อเพิ่มภารกิจ

en: Click to call %s
th: คลิกเพื่อเรียกไปยัง %s

en: Click to change or view the status details of the task
th: คลิกเพื่อดูหรือเปลี่ยนรายละเอียดสถานะของภารกิจ

en: Click to hide/unhide addresses
th: คลิกเพื่อแสดง/ซ่อนที่อยู่ต่างๆ

en: Click to mail %s
th: คลิกเพื่อส่งเมลไปยัง %s

en: Click to open %s
th: คลิกเพื่อเปิด %s

en: Close
th: ปิด

en: Close and Back up Evolution
th: ปิดและสำรองข้อมูล Evolution

en: Close and Restore Evolution
th: ปิดและฟื้นคืน Evolution

en: Close current tab
th: ปิดแท็บปัจจุบัน

en: Close message window.
th: ปิดหน้าต่างข้อความ

en: Close the current file
th: ปิดแฟ้มปัจจุบัน

en: Close the current window
th: ปิดหน้าต่างปัจจุบัน

en: Close the find bar
th: ปิดแถบค้นหา

en: Close this message
th: ปิดข้อความนี้

en: Close this window
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
th: การปิดหน้าต่างเขียนจดหมาย จะทำให้จดหมายนี้ถูกทิ้งไปเลย ยกเว้นแต่ว่าคุณได้เลือกที่จะบันทึกจดหมายไว้ในโฟลเดอร์จดหมายร่างของคุณ คุณจึงจะสามารถนำจดหมายมาใช้ใหม่ได้ในภายหลัง

en: Co_mpleted
th: เ_สร็จแล้ว

en: Co_ntacts
th: ผู้_ติดต่อ

en: Co_py All Contacts To...
th: คัด_ลอกผู้ติดต่อทั้งหมดไปยัง...

en: Collapse All _Threads
th: ยุบ_กระทู้ทั้งหมด

en: Collapse all folders
th: ยุบทุกโฟลเดอร์

en: Collapse all message threads
th: ยุบกระทู้ข้อความทั้งหมด

en: Color
th: สี

en: Color for _misspelled words:
th: _สีสำหรับคำที่สะกดผิด:

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
th: สีที่จะใช้วาดเส้น Marcus Bains ในแถบเวลา (ปล่อยเป็นค่าว่างเพื่อใช้ค่าปริยาย)

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
th: สีที่จะวาดเส้น Marcus Bains ในมุมมองแบบวัน

en: Color:
th: สี:

en: Comma separated values (.csv)
th: รูปแบบคั่นด้วยจุลภาค (.csv)

en: Comma-separated list of localized 'Re' abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard "Re" prefix. An example is 'SV,AV'.
th: รายชื่อของคำย่อ 'Re' ในภาษาท้องถิ่นที่จะข้ามไปในข้อความหัวเรื่องจดหมายเมื่อตอบจดหมาย โดยเพิ่มเติมจากข้อความนำ "Re" มาตรฐาน ตัวอย่างเช่น 'SV,AV'

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
th: บรรทัดคำสั่งอาร์กิวเมนต์เกิดข้อผิดพลาด กรุณาใช้ตัวเลือก --help เพื่อดูการใช้

en: Command to be executed to launch the editor:
th: คำสั่งที่จะทำงานเพื่อเรียกเครื่องมือแก้ไข:

en: Comment List
th: รายการหมายเหตุ

en: Comment:
th: หมายเหตุ:

en: Common Name
th: ชื่อสามัญ

en: Common Name (CN)
th: ชื่อสามัญ (CN)

en: Company
th: บริษัท

en: Company Phone
th: โทรศัพท์บริษัท

en: Compare against
th: เปรียบเทียบกับ

en: Complete
th: เสร็จแล้ว

en: Complete.
th: เสร็จแล้ว

en: Completed
th: เสร็จแล้ว

en: Completed
th: เสร็จ

en: Completed On
th: เสร็จเมื่อ

en: Completed Tasks
th: ภารกิจที่เสร็จแล้ว

en: Completed date is wrong
th: วันที่เสร็จไม่ถูกต้อง

en: Completion date
th: วันที่งานเสร็จ

en: Compose Message
th: เขียนจดหมาย

en: Compose _New Message
th: เขียน_ข้อความใหม่

en: Compose a new mail message
th: เขียนเมลฉบับใหม่

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
th: เขียนเมลตอบไปยังผู้รับทุกคนของข้อความที่เลือกอยู่

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
th: เขียนเมลตอบไปยังเมลลิงลิสต์ของข้อความที่เลือกอยู่

en: Compose a reply to the sender of the selected message
th: เขียนเมลตอบไปยังผู้ส่งข้อความที่เลือกอยู่

en: Compose in External Editor
th: เขียนข้อความด้วยเครื่องมือแก้ไขภายนอก

en: Composer Preferences
th: ปรับแต่งการเขียนข้อความ

en: Composer load/attach directory
th: ไดเรกทอรีสำหรับอ่าน/แนบแฟ้มสำหรับเครื่องมือเขียนข้อความ

en: Composing Messages
th: การเขียนจดหมาย

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
th: จำกัดการแสดงรายการที่อยู่ในช่อง ถึง/สำเนาถึง/สำเนาลับถึง

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
th: จำกัดการแสดงรายการที่อยู่ในช่อง ถึง/สำเนาถึง/สำเนาลับถึง ไม่ให้เกินจำนวนที่ระบุใน address_count

en: Compress weekends in month view
th: กระชับวันสุดสัปดาห์ในมุมมองเดือน

en: Confidential
th: เป็นความลับ

en: Configuration
th: ค่าตั้ง

en: Configure Evolution
th: ตั้งค่า Evolution

en: Configure email accounts
th: ตั้งค่าบัญชีอีเมล

en: Confirm _when expunging a folder
th: ถามก่อนเก็บกวา_ดโฟลเดอร์

en: Confirm expunge
th: ยืนยันการเก็บกวาด

en: Confirmations
th: การถามยืนยัน

en: Conflict Search
th: การค้นหาการชนกัน

en: Conflicting Contact:
th: ผู้ติดต่อที่ซ้ำ:

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click "Apply" to save your settings.
th: ขอแสดงความยินดี การกำหนดค่าเมลของคุณเสร็จสมบูรณ์แล้ว
    
    ขณะนี้คุณสามารถรับและส่งอีเมลด้วย Evolution ได้แล้ว
    
    กด "เริ่มใช้" เพื่อบันทึกการตั้งค่าของคุณ

en: Connecting to LDAP
th: การเชื่อมต่อไปยัง LDAP

en: Construct a more advanced search
th: สร้างรายการค้นหาขั้นสูงขึ้นไป

en: Contact
th: ผู้ติดต่อ

en: Contact Certificates
th: ใบรับรองของผู้ติดต่อ

en: Contact Editor
th: เครื่องมือแก้ไขผู้ติดต่อ

en: Contact Editor - %s
th: เครื่องมือแก้ไขผู้ติดต่อ - %s

en: Contact List
th: รายชื่อผู้ติดต่อ

en: Contact List Editor
th: เครื่องมือแก้ไขรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Contact List Members
th: สมาชิกรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Contact List _Owner
th: ติดต่อเ_จ้าของลิสต์

en: Contact List:
th: รายชื่อผู้ติดต่อ:

en: Contact Quick-Add
th: การเพิ่มผู้ติดต่ออย่างเร็ว

en: Contact _Preview
th: ดูภาพ_ตัวอย่างผู้ติดต่อ

en: Contact information
th: ข้อมูลผู้ติดต่อ

en: Contact information for %s
th: ข้อมูลที่อยู่ติดต่อของ %s

en: Contact layout style
th: รูปแบบการจัดหน้าจอผู้ติดต่อ

en: Contact preview pane position (horizontal)
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างผู้ติดต่อ (แนวนอน)

en: Contact preview pane position (vertical)
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างผู้ติดต่อ (แนวตั้ง)

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
th: ติดต่อเจ้าของเมลลิงลิสต์ที่เป็นต้นตอของข้อความนี้

en: Contact:
th: ผู้ติดต่อ:

en: Contacts
th: ผู้ติดต่อ

en: Contacts Map
th: แผนที่ผู้ติดต่อ

en: Contacts...
th: ผู้ติดต่อ...

en: Contacts:
th: ผู้ติดต่อ:

en: Contains Value
th: มีคำว่า

en: Continue Anyway
th: ยังคงทำต่อไป

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
th: กำหนดความถี่ของการปรับข้อมูลระหว่างการเปลี่ยนแปลงในเครื่องกับเซิร์ฟเวอร์เมลในเครือข่ายให้ตรงกัน ช่วงเวลาต้องไม่ต่ำกว่า 30 วินาที

en: Conv_ert to Appointment...
th: แปล_งเป็นนัดหมาย...

en: Convert a mail message to a task.
th: แปลงข้อความเมลให้เป็นภารกิจ

en: Convert mail messages to Unicode
th: แปลงข้อความเมลเป็นยูนิโค้ด

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
th: แปลงข้อความเป็นยูนิโค้ด UTF-8 เพื่อทำชิ้นข้อมูลสำหรับแยกแยะเมลดี/เมลขยะที่ใช้รหัสอักขระต่างกันให้เหมือนกัน

en: Convert message text to _Unicode
th: แปลงอักขระในข้อความเป็น_ยูนิโค้ด

en: Converts a meeting to an appointment
th: แปลงการประชุมให้เป็นนัดหมาย

en: Converts an appointment to a meeting
th: แปลงนัดหมายให้เป็นการประชุม

en: Cop_y %s
th: คัด_ลอก %s

en: Cop_y to Calendar...
th: _คัดลอกไปยังปฏิทิน...

en: Copy Folder To
th: คัดลอกโฟลเดอร์ไปยัง

en: Copy _Email Address
th: _คัดลอกที่อยู่อีเมล

en: Copy book content locally for offline operation
th: คัดลอกเนื้อหาสมุดที่อยู่ไว้ในเครื่องเพื่อการทำงานแบบออฟไลน์

en: Copy calendar contents locally for offline operation
th: คัดลอกเนื้อหาปฏิทินไว้ในเครื่องเพื่อการทำงานแบบออฟไลน์

en: Copy contact to
th: คัดลอกผู้ติดต่อไปยัง

en: Copy contacts to
th: คัดลอกผู้ติดต่อไปยัง

en: Copy folder in folder tree.
th: คัดลอกโฟลเดอร์ในลำดับชั้นโฟลเดอร์

en: Copy memo list contents locally for offline operation
th: คัดลอกเนื้อหารายการบันทึกช่วยจำไว้ในเครื่องเพื่อการทำงานแบบออฟไลน์

en: Copy selected contacts to another address book
th: คัดลอกผู้ติดต่อที่เลือกไปยังสมุดที่อยู่เล่มอื่น

en: Copy selected contacts to the clipboard
th: คัดลอกผู้ติดต่อที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Copy selected events to the clipboard
th: คัดลอกเหตุการณ์ที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Copy selected memos to the clipboard
th: คัดลอกบันทึกช่วยจำที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Copy selected messages to another folder
th: คัดลอกข้อความที่เลือกไปยังโฟลเดอร์อื่น

en: Copy selected tasks to the clipboard
th: คัดลอกภารกิจที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Copy task list contents locally for offline operation
th: คัดลอกเนื้อหารายการภารกิจไว้ในเครื่องเพื่อการทำงานแบบออฟไลน์

en: Copy the contacts of the selected address book to another
th: คัดลอกผู้ติดต่อในสมุดที่อยู่ที่เลือกไปยังเล่มอื่น

en: Copy the email address to the clipboard
th: คัดลอกที่อยู่อีเมลเข้าคลิปบอร์ด

en: Copy the image to the clipboard
th: คัดลอกรูปภาพเข้าคลิปบอร์ด

en: Copy the link to the clipboard
th: คัดลอกลิงก์เข้าคลิปบอร์ด

en: Copy the selected folder into another folder
th: คัดลอกโฟลเดอร์ที่เลือกไปยังโฟลเดอร์อื่น

en: Copy the selection
th: คัดลอกส่วนที่เลือก

en: Copy to Folder
th: คัดลอกไปยังโฟลเดอร์

en: Copy...
th: คัดลอก...

en: Copying Items
th: กำลังคัดลอกรายการ

en: Copying folder %s
th: กำลังคัดลอกโฟลเดอร์ %s

en: Copying messages into folder %s
th: กำลังคัดลอกข้อความไปยังโฟลเดอร์ %s

en: Copying messages to '%s'
th: กำลังคัดลอกข้อความไปยัง '%s'

en: Could not compile regular expression &quot;{1}&quot;.
th: ไม่สามารถแปลนิพจน์เรกกิวลาร์ &quot;{1}&quot;

en: Could not create message.
th: ไม่สามารถสร้างจดหมาย

en: Could not create publish thread.
th: ไม่สามารถสร้างเธรดสำหรับแปะประกาศ

en: Could not create spool directory '%s': %s
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรีที่เก็บพัก '%s': %s

en: Could not display help for Evolution.
th: ไม่สามารถแสดงวิธีใช้สำหรับ Evolution

en: Could not get a selection to delete.
th: ไม่สามารถอ่านส่วนที่เลือกเพื่อลบได้

en: Could not get a selection to modify.
th: ไม่สามารถอ่านส่วนที่เลือกเพื่อแก้ไขได้

en: Could not get schema information for LDAP server.
th: ไม่สามารถดูข้อมูล schema สำหรับเซิร์ฟเวอร์ LDAP

en: Could not load '%s'
th: ไม่สามารถโหลด '%s'

en: Could not load signature.
th: ไม่สามารถโหลดลายเซ็น

en: Could not load the attachment
th: ไม่สามารถโหลดแฟ้มแนบ

en: Could not locate user's calendars
th: ไม่พบปฏิทินของผู้ใช้

en: Could not open %s:
th: ไม่สามารถเปิด %s:

en: Could not open %s: Unknown error
th: ไม่สามารถเปิด %s: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Could not open '%s'
th: ไม่สามารถเปิด '%s'

en: Could not open destination
th: ไม่สามารถเปิดที่ปลายทาง

en: Could not open source
th: ไม่สามารถเปิดแหล่งได้

en: Could not open the attachment
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มแนบ

en: Could not open the link.
th: ไม่สามารถเปิดลิงก์

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
th: ไม่สามารถแจงข้อความ MIME จะแสดงข้อความต้นฉบับ

en: Could not parse PGP message: %s
th: ไม่สามารถแจงข้อความ PGP: %s

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
th: ไม่สามารถแจงข้อความ PGP/MIME: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
th: ไม่สามารถแจงข้อความ S/MIME: %s

en: Could not parse response
th: ไม่สามารถแจงคำตอบ

en: Could not perform this operation on '{0}: {1}'.
th: ไม่สามารถทำสิ่งนี้กับ '{0}: {1}'

en: Could not perform this operation on {0}.
th: ไม่สามารถทำสิ่งนี้กับ {0}

en: Could not publish calendar: Calendar backend no longer exists
th: ไม่สามารถแปะประกาศปฏิทิน: แบ็กเอนด์ปฏิทินไม่มีอยู่อีกต่อไป

en: Could not read signature file &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มลายเซ็น &quot;{0}&quot;

en: Could not remove address book.
th: ไม่สามารถลบสมุดที่อยู่

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
th: ไม่สามารถดึงข้อความมาแนบจาก &quot;{0}&quot;

en: Could not save '%s'
th: ไม่สามารถบันทึก '%s'

en: Could not save attachments
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มแนบ

en: Could not save signature.
th: ไม่สามารถบันทึกลายเซ็น

en: Could not save the attachment
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้มแนบ

en: Could not save to autosave file &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถบันทึกลงแฟ้มบันทึกอัตโนมัติ &quot;{0}&quot;

en: Could not send attachment | Could not send attachments
th[0]: ไม่สามารถส่งแฟ้มแนบ
th[1]: ไม่สามารถส่งแฟ้มแนบ

en: Could not send the cancelation notice to the delegate
th: ไม่สามารถส่งประกาศการยกเลิกไปยังผู้รับมอบฉันทะ

en: Could not set as background
th: ไม่สามารถตั้งเป็นพื้นหลังได้

en: Could not update object
th: ไม่สามารถปรับข้อมูลอ็อบเจกต์

en: Cre_ate
th: _สร้าง

en: Creat_e a sent item to track information
th: สร้า_งรายการเมลส่งแล้วเพื่อติดตามข้อมูล

en: Create Folder
th: สร้างโฟลเดอร์

en: Create Search _Folder
th: สร้างโ_ฟลเดอร์ค้นหา

en: Create _address book entries when sending mails
th: เพิ่มรายการในสมุด_ที่อยู่เมื่อตอบเมล

en: Create a Filter Rule for Mailing _List...
th: สร้างกฏการกรองสำหรับเ_มลลิงลิสต์...

en: Create a Filter Rule for Se_nder...
th: สร้างกฏการกรองสำหรับผู้_ส่ง...

en: Create a Filter Rule for _Recipients...
th: สร้างกฏการกรองสำหรับผู้_รับ...

en: Create a Filter Rule for _Subject...
th: สร้างกฎการกรองสำหรับชื่อเ_รื่อง...

en: Create a Mem_o
th: สร้าง_บันทึกช่วยจำ

en: Create a Search Folder from Mailing _List...
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาจากเ_มลลิงลิสต์...

en: Create a Search Folder from Recipien_ts...
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาจากข้อมูลผู้_รับ...

en: Create a Search Folder from S_ubject...
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาจากชื่อเ_รื่อง...

en: Create a Search Folder from Sen_der...
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาจากข้อมูลผู้_ส่ง...

en: Create a _Meeting
th: สร้างการ_ประชุม

en: Create a _Task
th: สร้าง_ภารกิจ

en: Create a new address book
th: สร้างสมุดที่อยู่ใหม่

en: Create a new all day event
th: สร้างเหตุการณ์ตลอดทั้งวันรายการใหม่

en: Create a new all-day appointment
th: สร้างการประชุมตลอดทั้งวันใหม่

en: Create a new appointment
th: สร้างนัดหมายใหม่

en: Create a new assigned task
th: สร้างภารกิจที่ได้รับมอบหมายใหม่

en: Create a new calendar
th: สร้างปฏิทินใหม่

en: Create a new contact
th: สร้างผู้ติดต่อใหม่

en: Create a new contact list
th: สร้างรายชื่อผู้ติดต่อใหม่

en: Create a new event from the selected message
th: สร้างเหตุการณ์ใหม่จากข้อความที่เลือกอยู่

en: Create a new folder for storing mail
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่สำหรับการเก็บเมล

en: Create a new mail account
th: สร้างบัญชีเมลใหม่

en: Create a new mail folder
th: สร้างโฟลเดอร์เมลใหม่

en: Create a new meeting
th: สร้างการประชุมรายการใหม่

en: Create a new meeting from the selected message
th: สร้างการประชุมใหม่จากข้อความที่เลือกอยู่

en: Create a new meeting request
th: สร้างการขอการประชุมใหม่

en: Create a new memo
th: สร้างบันทึกช่วยจำรายการใหม่

en: Create a new memo from the selected message
th: สร้างบันทึกช่วยจำใหม่จากข้อความที่เลือกอยู่

en: Create a new memo list
th: สร้างรายการบันทึกช่วยจำรายการใหม่

en: Create a new shared memo
th: สร้างบันทึกช่วยจำใช้ร่วมรายการใหม่

en: Create a new task
th: สร้างภารกิจรายการใหม่

en: Create a new task from the selected message
th: สร้างภารกิจใหม่จากข้อความที่เลือกอยู่

en: Create a new task list
th: สร้างรายการภารกิจรายการใหม่

en: Create a new window displaying this view
th: เปิดหน้าต่างใหม่โดยแสดงมุมมองนี้

en: Create a rule to filter messages from this sender
th: สร้างกฎเพื่อกรองข้อความจากผู้ส่งนี้

en: Create a rule to filter messages to these recipients
th: สร้างกฎเพื่อกรองข้อความถึงผู้รับเหล่านี้

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
th: สร้างกฎเพื่อกรองข้อความถึงเมลลิงลิสต์นี้

en: Create a rule to filter messages with this subject
th: สร้างกฎเพื่อกรองข้อความที่มีชื่อเรื่องนี้

en: Create a search folder for these recipients
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาสำหรับผู้รับเหล่านี้

en: Create a search folder for this mailing list
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาสำหรับเมลลิงลิสต์นี้

en: Create a search folder for this sender
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาสำหรับผู้ส่งนี้

en: Create a search folder for this subject
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาสำหรับชื่อเรื่องนี้

en: Create an _Appointment
th: สร้าง_นัดหมาย

en: Create category "%s"
th: สร้างหมวด "%s"

en: Create or edit rules for filtering new mail
th: สร้างหรือแก้ไขกฎสำหรับการกรองเมลใหม่

en: Create or edit search folder definitions
th: สร้างหรือแก้ไขข้อกำหนดสำหรับโฟลเดอร์ค้นหา

en: Create or edit views
th: สร้างหรือแก้ไขมุมมอง

en: Created
th: สร้าง

en: Created from a mail by %s
th: สร้างจากเมลของ %s

en: Critical
th: สำคัญมาก

en: Ctrl-click to open a link
th: Ctrl-คลิกเพื่อเปิดลิงก์

en: Current Account
th: บัญชีปัจจุบัน

en: Current Folder
th: โฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: Current view is a customized view
th: มุมมองปัจจุบันเป็นมุมมองที่กำหนดเอง

en: Currently _used categories:
th: หมวดที่ใ_ช้ปัจจุบัน:

en: Cus_tom arguments:
th: _อาร์กิวเมนต์กำหนดเอง:

en: Custo_mize Current View...
th: ปรับแ_ต่งมุมมองปัจจุบัน...

en: Custom Header
th: ข้อมูลส่วนหัวกำหนดเอง

en: Custom Location
th: แหล่งกำหนดเอง

en: Custom Reminder:
th: กำหนดรายการปลุกเตือน:

en: Custom View
th: มุมมองกำหนดเอง

en: Custom _message
th: ข้อความ_กำหนดเอง

en: Custom headers to use while checking for junk.
th: ข้อมูลส่วนหัวที่จะใช้ขณะตรวจหาขยะ

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format "headername=value".
th: ข้อมูลส่วนหัวที่จะใช้ขณะตรวจหาขยะ สมาชิกแต่ละตัวในรายการเป็นสตริงในรูป "ชื่อส่วนหัว=ค่า"

en: Custom reminder sound
th: เลือกเสียงปลุกเตือน

en: Customize
th: ปรับแต่ง

en: Customize Current View
th: ปรับแต่งมุมมองปัจจุบัน

en: Cut selected contacts to the clipboard
th: ตัดผู้ติดต่อที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Cut selected events to the clipboard
th: ตัดเหตุการณ์ที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Cut selected memos to the clipboard
th: ตัดบันทึกช่วยจำที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Cut selected tasks to the clipboard
th: ตัดภารกิจที่เลือกเข้าคลิปบอร์ด

en: Cut the selection
th: ตัดส่วนที่เลือก

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: D_elete Address Book
th: ล_บสมุดที่อยู่

en: D_elete Calendar
th: _ลบปฏิทิน

en: D_elete Memo List
th: _ลบรายการบันทึกช่วยจำ

en: D_elete Task List
th: ล_บรายการภารกิจ

en: D_ue date:
th: วันกำห_นดเสร็จ:

en: Daily
th: รายวัน

en: Data Encipherment
th: การเข้ารหัสลับข้อมูล

en: Date
th: วันที่

en: Date and Time
th: วันและเวลา

en: Date received
th: วันรับ

en: Date sent
th: วันส่ง

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Date/Time Format
th: รูปแบบวันที่/เวลา

[ctx: DateFmt]
en: Next Fri
th: ศ. หน้า

[ctx: DateFmt]
en: Next Mon
th: จ. หน้า

[ctx: DateFmt]
en: Next Sat
th: ส. หน้า

[ctx: DateFmt]
en: Next Sun
th: อา. หน้า

[ctx: DateFmt]
en: Next Thu
th: พฤ. หน้า

[ctx: DateFmt]
en: Next Tue
th: อ. หน้า

[ctx: DateFmt]
en: Next Wed
th: พ. หน้า

en: Day
th: วัน

en: Day View
th: มุมมองวัน

en: Day View: %s. %s
th: รายวัน: %s, %s

en: Day _ends:
th: สิ้นสุดวั_น:

en: Days
th: วัน

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated
th: วันที่ควรระบุเวลาเริ่มและสิ้นสุดชั่วโมงทำงาน

en: De_fault
th: _ปริยาย

en: December
th: ธันวาคม

en: Declined
th: ปฏิเสธ

en: Decrease the text size
th: ลดขนาดอักษรข้อความ

en: Default
th: ปริยาย

en: Default Behavior
th: พฤติกรรมปกติ

en: Default External Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความภายนอกปริยาย

en: Default Free/Busy Server
th: เซิร์ฟเวอร์สถานะว่าง/ไม่ว่างปริยาย

en: Default User Calendar
th: ลบปฏิทินปริยายของผู้ใช้

en: Default appointment reminder
th: การปลุกเตือนเวลานัดหมายโดยปริยาย

en: Default arguments are '-i -f %F -- %R', where
       %F - stands for the From address
       %R - stands for the recipient addresses
th: อาร์กิวเมนต์ปริยายคือ '-i -f %F -- %R' โดยที่
       %F - หมายถึงที่อยู่ผู้ส่ง
       %R - หมายถึงที่อยู่ผู้รับ

en: Default character e_ncoding:
th: ร_หัสอักขระปริยาย:

en: Default charset in which to compose messages
th: รหัสอักขระปริยายที่จะใช้เขียนจดหมาย

en: Default charset in which to compose messages.
th: รหัสอักขระปริยายที่จะใช้เขียนจดหมาย

en: Default charset in which to display messages
th: รหัสอักขระปริยายที่จะใช้แสดงจดหมาย

en: Default charset in which to display messages.
th: รหัสอักขระปริยายที่จะใช้แสดงจดหมาย

en: Default forward style
th: รูปแบบปริยายของการส่งต่อข้อความ

en: Default reminder units
th: หน่วยปลุกเตือนปริยาย

en: Default reminder value
th: ค่าปลุกเตือนปริยาย

en: Default sidebar width
th: ความกว้างแถบข้างโดยปริยาย

en: Default value for thread expand state
th: สถานะปริยายของการขยายกระทู้

en: Defaults
th: ค่าปริยาย

en: Define New View
th: กำหนดมุมมองใหม่

en: Define Views
th: กำหนดมุมมอง

en: Define Views for "%s"
th: กำหนดมุมมองสำหรับ "%s"

en: Define Views for %s
th: กำหนดมุมมองสำหรับ %s

en: Define Views...
th: กำหนดมุมมอง...

en: Delegate To:
th: มอบฉันทะให้:

en: Delegated
th: ส่งผู้แทนเข้าประชุม

en: Delegated From
th: มอบฉันทะโดย

en: Delegated To
th: มอบฉันทะให้กับ

en: Delete
th: ลบ

en: Delete All Occ_urrences
th: ลบทุ_กรอบของนัดหมาย

en: Delete Mail
th: ลบเมล

en: Delete Memo
th: ลบบันทึกช่วยจำ

en: Delete Memos
th: ลบบันทึกช่วยจำ

en: Delete Task
th: ลบภารกิจ

en: Delete Tasks
th: ลบภารกิจ

en: Delete This _Occurrence
th: _ลบนัดหมายรอบนี้

en: Delete address book '{0}'?
th: ลบสมุดที่อยู่ '{0}' หรือไม่?

en: Delete all occurrences
th: ลบทุกรอบของนัดหมายนี้

en: Delete calendar '{0}'?
th: ลบปฏิทิน '{0}' หรือไม่?

en: Delete completed tasks
th: ลบภารกิจที่เสร็จแล้ว

en: Delete memo list '{0}'?
th: ลบรายการบันทึกช่วยจำ '{0}' หรือไม่?

en: Delete processed
th: ลบรายการที่ประมวลผลแล้ว

en: Delete remote address book &quot;{0}&quot;?
th: ลบสมุดที่อยู่ในเครือข่าย &quot;{0}&quot; หรือไม่?

en: Delete remote calendar '{0}'?
th: ลบปฏิทิน '{0}' ที่แม่ข่ายหรือไม่?

en: Delete remote memo list '{0}'?
th: ลบรายการบันทึกช่วยจำ '{0}' ที่แม่ข่ายหรือไม่?

en: Delete remote task list '{0}'?
th: ลบรายการภารกิจ '{0}' ที่แม่ข่ายหรือไม่?

en: Delete selected appointments
th: ลบนัดหมายที่เลือก

en: Delete selected contacts
th: ลบผู้ติดต่อที่เลือก

en: Delete selected events
th: ลบเหตุการณ์ที่เลือก

en: Delete selected memos
th: ลบบันทึกช่วยจำที่เลือก

en: Delete selected tasks
th: ลบภารกิจที่เลือก

en: Delete task list '{0}'?
th: ลบรายการภารกิจ '{0}' หรือไม่?

en: Delete the selected address book
th: ลบสมุดที่อยู่ที่เลือก

en: Delete the selected calendar
th: ลบปฏิทินที่เลือก

en: Delete the selected memo list
th: ลบรายการบันทึกช่วยจำที่เลือก

en: Delete the selected task list
th: ลบรายการภารกิจที่เลือก

en: Delete the selection
th: ลบส่วนที่เลือก

en: Delete this occurrence
th: ลบนัดหมายรอบนี้

en: Deleted
th: ลบไปแล้ว

en: Deleting selected objects
th: กำลังลบอ็อบเจกต์ที่เลือก

en: Deli_vered and opened
th: ถึงแ_ล้วและเปิดแล้ว

en: Delivery Notification for "%s"
th: การแจ้งการเปิดอ่านข้อความสำหรับ "%s"

en: Delivery Options
th: ตัวเลือกการส่ง

en: Department
th: แผนก

en: Descending
th: หลังมาหน้า

en: Describes whether message headers in paned view should be collapsed or expanded by default. "0" = expanded and "1" = collapsed
th: กำหนดว่าจะแสดงส่วนหัวจดหมายในมุมมองแบบช่องเป็นแบบยุบหรือขยายโดยปริยาย "0" = ขยาย และ "1" = ยุบ

en: Description
th: คำบรรยาย

en: Description Contains
th: คำอธิบายมีคำว่า

en: Description List
th: รายการคำบรรยาย

en: Description contains
th: คำอธิบายมีคำว่า

en: Description:
th: คำอธิบาย:

en: Destination folder:
th: โฟลเดอร์ปลายทาง:

en: Destination is read only
th: ที่ปลายทางใช้อ่านได้เท่านั้น

en: Detailed error message:
th: รายละเอียดข้อผิดพลาด:

en: Details
th: รายละเอียด

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
th: กำหนดว่า ในการกรองขยะ จะเปิดหาที่อยู่ผู้ส่งในสมุดที่อยู่ในเครื่องเท่านั้นหรือไม่

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
th: กำหนดว่าจะเปิดหาที่อยู่ผู้ส่งในสมุดที่อยู่หรือไม่

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn't be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
th: กำหนดว่าจะเปิดหาที่อยู่ผู้ส่งในสมุดที่อยู่หรือไม่ ถ้าหาพบ ข้อความนั้นก็ไม่ควรเป็นขยะ การเปิดหานี้ จะเปิดในสมุดที่ถูกเลือกไว้สำหรับเติมเต็มที่อยู่แบบอัตโนมัติ ซึ่งอาจจะช้าถ้าสมุดดังกล่าวอยู่ในเครือข่าย (เช่น LDAP)

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
th: กำหนดว่าจะใช้ข้อมูลส่วนหัวกำหนดเองสำหรับตรวจขยะหรือไม่

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
th: กำหนดว่าจะใช้ข้อมูลส่วนที่หัวกำหนดเองสำหรับตรวจขยะหรือไม่ ถ้าเปิดใช้ตัวเลือกนี้ และข้อความมีข้อมูลส่วนหัวนี้กำกับมา ก็จะช่วยให้การตรวจขยะทำได้รวดเร็วขึ้น

en: Determines whether to use the same fonts for both "From" and "Subject" lines in the "Messages" column in vertical view
th: กำหนดว่าจะใช้แบบอักษรเดียวกันสำหรับทั้งบรรทัด "จาก" และ "เรื่อง" ในช่อง "ข้อความ" ในมุมมองแบบตั้งหรือไม่

en: Determines whether to use the same fonts for both "From" and "Subject" lines in the "Messages" column in vertical view.
th: กำหนดว่าจะใช้แบบอักษรเดียวกันสำหรับทั้งบรรทัด "จาก" และ "เรื่อง" ในช่อง "ข้อความ" ในมุมมองแบบตั้งหรือไม่

en: Digital Signature
th: ลายเซ็นดิจิทัล

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
th: เซ็นกำกั_บจดหมายตอบเมื่อจดหมายต้นฉบับมีการเซ็นกำกับ (PGP หรือ S/MIME)

en: Digitally sign replies when the original message is signed
th: เซ็นกำกับจดหมายตอบเมื่อจดหมายต้นฉบับมีการเซ็นกำกับ

en: Directory for loading/attaching files to composer.
th: ไดเรกทอรีสำหรับอ่าน/แนบแฟ้มสำหรับเครื่องมือเขียนข้อความ

en: Directory for saving mail component files.
th: ไดเรกทอรีสำหรับบันทึกแฟ้มส่วนประกอบต่างๆ ของเมล

en: Directory for saving reminder audio files
th: ไดเรกทอรีสำหรับเก็บแฟ้มเสียงปลุกเตือน

en: Disable loading of any plugins.
th: ปิดการโหลดปลั๊กอินใดๆ

en: Disable or enable ellipsizing of folder names in side bar
th: ปิดหรือเปิดการละชื่อโฟลเดอร์ด้วยจุดไข่ปลาในแถบข้าง

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
th: ไม่ใช้ช่องแสดงตัวอย่างสำหรับเมล, ผู้ติดต่อ และภารกิจ

en: Disable this account
th: ปิดใช้บัญชีนี้

en: Disconnecting from '%s'
th: กำลังตัดการเชื่อมต่อจาก '%s'

en: Dismiss _All
th: ละทิ้งทั้งห_มด

en: Display
th: แสดง

en: Display "text/calendar" MIME parts in mail messages.
th: แสดงส่วนข้อมูล MIME "text/calendar" ในข้อความเมล

en: Display HTML version
th: แสดงฉบับ HTML

en: Display HTML version of multipart/alternative message
th: แสดงฉบับ HTML ของข้อความชนิด multipart/alternative

en: Display Name
th: ชื่อสำหรับแสดงผล

en: Display _All Contacts
th: แสดงผู้ติดต่อ_ทั้งหมด

en: Display as attachment
th: แสดงเป็นแฟ้มแนบ

en: Display part as an image
th: แสดงส่วนย่อยเป็นรูปภาพ

en: Display part as an invitation
th: แสดงส่วนย่อยในแบบคำเชิญ

en: Display part as enriched text
th: แสดงส่วนย่อยในแบบข้อความตกแต่งรูปแบบ

en: Display plain text version
th: แสดงฉบับข้อความเปล่า

en: Display plain text version of multipart/alternative message
th: แสดงฉบับข้อความเปล่าของข้อความชนิด multipart/alternative

en: Display reminders in _notification area only
th: แสดงการปลุกเตือนใน_พื้นที่แจ้งเหตุเท่านั้น

en: Display source of a MIME part
th: แสดงต้นฉบับของส่วนย่อย MIME

en: Display the next important message
th: แสดงข้อความที่สำคัญถัดไป

en: Display the next message
th: แสดงข้อความถัดไป

en: Display the next thread
th: แสดงกระทู้ถัดไป

en: Display the next unread message
th: แสดงข้อความถัดไปที่ยังไม่อ่าน

en: Display the parent folder
th: แสดงโฟลเดอร์แม่

en: Display the part as an addressbook contact
th: แสดงส่วนย่อยในแบบผู้ติดต่อในสมุดที่อยู่

en: Display the previous important message
th: แสดงข้อความสำคัญก่อนหน้า

en: Display the previous message
th: แสดงข้อความก่อนหน้า

en: Display the previous thread
th: แสดงกระทู้ก่อนหน้า

en: Display the previous unread message
th: แสดงข้อความที่ยังไม่อ่านก่อนหน้า

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
th: แสดงปุ่มเลือกหน้าต่างโดยใช้ค่าตั้งเดียวกับแถบเครื่องมือ

en: Display window buttons with icons and text
th: แสดงปุ่มหน้าต่างด้วยไอคอนและข้อความ

en: Display window buttons with icons only
th: แสดงปุ่มหน้าต่างด้วยไอคอนเท่านั้น

en: Display window buttons with text only
th: แสดงปุ่มหน้าต่างด้วยข้อความเท่านั้น

en: Displayed Message Headers
th: ส่วนหัวที่แสดงของข้อความ

en: Do Not Exist
th: ไม่มี

en: Do Not Forward
th: ไม่ต้องส่งต่อ

en: Do _Not Delete
th: ไ_ม่ลบ

en: Do _Not Disable
th: ไ_ม่ปิดใช้งาน

en: Do _Not Synchronize
th: ไ_ม่ปรับข้อมูล

en: Do _not Send
th: ไ_ม่ส่ง

en: Do not add signature delimiter
th: ไม่ต้องเติมเครื่องหมายคั่นลายเซ็น

en: Do not ask me about this program again.
th: ไม่ต้องถามเกี่ยวกับโปรแกรมนี้อีกครั้ง

en: Do not ask me again
th: ไม่ต้องถามอีก

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
th: ไ_ม่ต้องทำเครื่องหมายข้อความว่าเป็นขยะถ้าผู้ส่งอยู่ในสมุดที่อยู่

en: Do not tell me again
th: ไม่ต้องบอกฉันอีก

en: Do not trust the authenticity of this certificate
th: ไม่เชื่อถือความแท้ของใบรับรองนี้

en: Do not warn me again
th: ไม่ต้องเตือนอีก

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
th: คุณต้องการปรับข้อมูลโฟลเดอร์ต่างๆ ภายในเครื่อง ที่มีการทำเครื่องหมายสำหรับการใช้งานแบบออฟไลน์หรือไม่?

en: Do you want to make Evolution your default email client?
th: คุณต้องการกำหนดให้ Evolution เป็นโปรแกมลูกข่ายอีเมลปริยายของคุณหรือไม่?

en: Do you want to mark all messages as read?
th: คุณต้องการทำเครื่องหมายทุกข้อความว่าอ่านแล้วหรือไม่?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
th: จะทำเครื่องหมายทุกข้อความว่าอ่านแล้วในโฟลเดอร์ปัจจุบันเท่านั้น หรือจะทำเครื่องหมายในโฟลเดอร์ย่อยทั้งหมดด้วย?

en: Do you want to recover unfinished messages?
th: คุณต้องการเรียกคืนข้อความที่เขียนค้างไว้หรือไม่?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
th: คุณต้องการแปลงเมลที่เหลือต่อหรือไม่?

en: Do you wish to save your changes?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณหรือไม่?

en: Done
th: เสร็จแล้ว

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
th: กำลังดาวน์โหลด คุณต้องการบันทึกนัดหมายหรือไม่?

en: Download in progress. Do you want to save the task?
th: กำลังดาวน์โหลด คุณต้องการบันทึกภารกิจหรือไม่?

en: Download in progress. Do you want to send the mail?
th: กำลังดาวน์โหลด คุณต้องการจะส่งเมลหรือไม่?

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
th: ดาวน์โหลดข้อความของบัญชีและโฟลเดอร์ที่ทำเครื่องหมายออฟไลน์ไว้

en: Downloading
th: การดาวน์โหลด

en: Dr.
th: ดร.

en: Draft
th: จดหมายร่าง

en: Draft Messages _Folder:
th: โ_ฟลเดอร์ข้อความร่าง:

en: Drafts
th: จดหมายร่าง

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to] or $ORIG[body], which will be replaced by values from an email you are replying to.
th: ปลั๊กอินแบบร่างข้อความ คุณสามารถใช้ตัวแปรอย่าง $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to] หรือ $ORIG[body] ได้ ซึ่งจะถูกแทนที่ด้วยค่าจากอีเมลต้นทางที่คุณกำลังตอบ

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
th: เน้นคำสะกดผิดขณะพิมพ์

en: Drop-down combination box to select time
th: กล่องดึงลงแบบผสมเพื่อเลือกเวลา

en: Due
th: ถึงกำหนด

en: Due
th: กำหนดเสร็จ

en: Due By
th: กำหนดเสร็จใน

en: Due Date:
th: วันกำหนดเสร็จ:

en: Due date
th: วันกำหนดเสร็จ

en: Due date is wrong
th: วันกำหนดเสร็จงานไม่ถูกต้อง

en: Due:
th: กำหนดเสร็จ:

en: Duplicate Contact Detected
th: ตรวจพบผู้ติดต่อซ้ำ

[ctx: ESendOptions]
en: _Until
th: _จนกระทั่ง

[ctx: ESendOptionsAfter]
en: _After
th: _หลังจาก

[ctx: ESendOptionsAfter]
en: days
th: วัน

[ctx: ESendOptionsWithin]
en: Wi_thin
th: _ภายใน

[ctx: ESendOptionsWithin]
en: days
th: วัน

en: E_mail
th: อีเ_มล

en: E_nable
th: เ_ปิดใช้งาน

en: E_xpand %s Inline
th: กระ_จาย %s ในบรรทัด

en: E_xpand All
th: _ขยายทั้งหมด

en: E_xpand All Threads
th: _ขยายกระทู้ทั้งหมด

en: E_xpunge
th: เ_ก็บกวาด

en: Edit Appointment
th: แก้ไขนัดหมาย

en: Edit Label
th: แก้ไขป้าย

en: Edit Location
th: แก้ไขแหล่ง

en: Edit Reminder
th: แก้ไขการปลุกเตือน

en: Edit Rule
th: แก้ไขกฎ

en: Edit Search Folder
th: แก้ไขโฟลเดอร์ค้นหา

en: Edit Signature
th: แก้ไขลายเซ็น

en: Edit Signature Script
th: แก้ไขสคริปต์สำหรับลายเซ็น

en: Edit properties of this account
th: แก้ไขคุณสมบัติของบัญชีนี้

en: Editor could not be loaded.
th: ไม่สามารถโหลดเครื่องมือแก้ไข

en: Editor not launchable
th: ไม่สามารถเรียกเครื่องมือแก้ไขได้

en: Email
th: อีเมล

en: Email 2
th: อีเมล 2

en: Email 3
th: อีเมล 3

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email Address:
th: ที่อยู่อีเมล:

en: Email Certificate Authority
th: องค์กรออกใบรับรองอีเมล

en: Email Certificate Trust Settings
th: ค่าตั้งความเชื่อถือใบรับรองอีเมล

en: Email Custom Header
th: ข้อมูลส่วนหัวกำหนดเองสำหรับอีเมล

en: Email Recipient Certificate
th: ใบรับรองผู้รับอีเมล

en: Email Settings
th: ตั้งค่าอีเมล

en: Email Signer Certificate
th: ใบรับรองผู้เซ็นกำกับอีเมล

en: Email _Address:
th: ที่อยู่อีเ_มล:

en: Email begins with
th: อีเมลขึ้นต้นด้วย

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
th: จะส่งอีเมลเชิญไปยังผู้มีส่วนร่วมทั้งหมด และจะอนุญาตให้ทุกคนรับภารกิจนี้

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
th: จะส่งอีเมลเชิญไปยังผู้ร่วมประชุมทั้งหมด และให้ทุกคนตอบกลับมาได้

en: Email:
th: อีเมล:

en: Empty Junk folders on exit
th: เทโฟลเดอร์ข้อความขยะก่อนออก

en: Empty Trash folders on exit
th: เทถังขยะก่อนออก

en: Empty _Trash
th: เท_ถังขยะ

en: Empty _trash folders
th: เท_ถังขยะ

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
th: เทขยะในโฟลเดอร์ข้อความขยะทั้งหมดก่อนออกจาก Evolution

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
th: เทขยะในโฟลเดอร์ถังขยะทั้งหมดก่อนออกจาก Evolution

en: Empty response
th: คำตอบว่างเปล่า

en: Emptying trash in '%s'
th: กำลังเทขยะใน '%s' ทิ้ง

en: Enable D-Bus messages.
th: เปิดใช้ข้อความ D-Bus

en: Enable Unmatched search folder
th: เปิดใช้โฟลเดอร์ค้นหา "รายการไม่ตรงคำค้น"

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
th: เปิดใช้โฟลเดอร์ค้นหา "รายการไม่ตรงคำค้น" ในรายชื่อโฟลเดอร์ค้นหา ค่านี้จะไม่มีผลถ้าปิดการใช้โฟลเดอร์ค้นหา

en: Enable address formatting
th: เปิดใช้การจัดรูปแบบที่อยู่

en: Enable and disable plugins
th: เปิดหรือปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
th: เปิดใช้ภาพเคลื่อนไหวในเมล HTML ผู้ใช้จำนวนมากรู้สึกรำคาญกับภาพเคลื่อนไหว และต้องการดูภาพนิ่งมากกว่า

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
th: เปิดใช้งานการแจ้งเหตุด้วยเสียงเมื่อมีจดหมายใหม่มาถึง

en: Enable autocontacts
th: เปิดใช้การเก็บที่อยู่ติดต่ออัตโนมัติ

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
th: เปิดใช้โหมดเคอร์เซอร์ เพื่อให้คุณใช้เคอร์เซอร์ขณะอ่านเมลได้

en: Enable express mode
th: เปิดใช้โหมดเร่งด่วน

en: Enable icon in notification area.
th: เปิดใช้ไอคอนในพื้นที่แจ้งเหตุ

en: Enable or disable magic space bar
th: เปิดหรือปิดการใช้แคร่เว้นวรรคเป็นปุ่มทำงานลัด

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
th: เปิดหรือปิดการถามเมื่อผู้ใช้ทำเครื่องหมายข้อความหลายรายการ

en: Enable or disable type ahead search feature
th: เปิดหรือปิดความสามารถในการค้นแบบพิมพ์ล่วงหน้า

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
th: เปิดใช้ความสามารถในการค้นหาภายในแถบข้าง เพื่อให้คุณสามารถค้นหาชื่อโฟลเดอร์แบบโต้ตอบได้

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ถ้าต้องการใช้แคร่เว้นวรรคในการเลื่อนหน้าในช่องตัวอย่างข้อความ รายการข้อความ และในโฟลเดอร์ต่างๆ

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
th: จัดแสดงรายการจดหมายแบบเดียวกันหมดสำหรับทุกโฟลเดอร์

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
th: เปิดใช้ถ้าต้องการให้จัดแสดงรายการจดหมายแบบเดียวกันหมดสำหรับทุกโฟลเดอร์

en: Enable/disable caret mode
th: เปิด/ปิดการใช้เคอร์เซอร์

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
th: ลงรหัสชื่อแฟ้มในแบบของ Outlook/GMail

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
th: ลงรหัสชื่อแฟ้มในแบบของ _Outlook/GMail

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
th: ลงรหัสชื่อแฟ้มในข้อมูลส่วนหัวของเมลในแบบที่ Outlook และ GMail ใช้ เพื่อให้โปรแกรมดังกล่าวแสดงชื่อแฟ้มที่เป็น UTF-8 ที่ส่งจาก Evolution ได้อย่างถูกต้อง เนื่องจากโปรแกรมดังกล่าวไม่ได้ทำตาม RFC 2231 แต่ไปใช้มาตรฐาน RFC 2047 ซึ่งไม่ถูกต้อง

en: Encrypt
th: เข้ารหัสลับ

en: Encrypt this message with PGP
th: เข้ารหัสลับข้อความนี้ด้วย PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Certificate
th: เข้ารหัสลับข้อความนี้ด้วยใบรับรองการเข้ารหัสลับ S/MIME ของคุณ

en: Encrypted
th: เข้ารหัสลับ

en: Encrypted, strong
th: เข้ารหัสลับแบบแน่นหนา

en: Encrypted, weak
th: เข้ารหัสลับแบบอ่อน

en: Encryption
th: การเข้ารหัสลับ

en: Encryption _method:
th: _วิธีการการเข้ารหัสลับ:

en: Encryption certificate:
th: ใบรับรองสำหรับเข้ารหัสลับ:

en: Encryption:
th: การเข้ารหัสลับ:

en: End
th: สิ้นสุด

en: End Date
th: วันสิ้นสุด

en: End Date:
th: วันสิ้นสุด:

en: End date is wrong
th: วันสิ้นสุดไม่ถูกต้อง

en: End day:
th: วันสิ้นสุด:

en: End time is wrong
th: เวลาสิ้นสุดไม่ถูกต้อง

en: End time of the recurrence was before event's start
th: เวลาสิ้นสุดการเวียนซ้ำมาก่อนเวลาเริ่มของเหตุการณ์

en: End time:
th: เวลาสิ้นสุด:

en: Enter Delegate
th: ป้อนผู้รับมอบฉันทะ

en: Enter Google password for user '%s'.
th: ป้อนรหัสผ่านของกูเกิลสำหรับผู้ใช้ '%s'

en: Enter new password
th: ป้อนรหัสผ่านใหม่

en: Enter new password for certificate database
th: ป้อนรหัสผ่านใหม่สำหรับฐานข้อมูลใบรับรอง

en: Enter password
th: ป้อนรหัสผ่าน

en: Enter password for PKCS12 file:
th: ป้อนรหัสผ่านสำหรับแฟ้ม PKCS12:

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
th: ป้อนรหัสผ่านเพื่อเข้าใช้ข้อมูลว่าง/ไม่ว่างที่เซิร์ฟเวอร์ %s ในนามผู้ใช้ %s

en: Enter password.
th: ป้อนรหัสผ่าน

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
th: ป้อนที่อยู่ที่จะส่งสำเนาจดหมาย

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
th: ป้อนที่อยู่ที่จะส่งสำเนาจดหมายโดยไม่แสดงในรายชื่อผู้รับของจดหมายนั้น

en: Enter the character set to use
th: ใส่ชุดอักขระที่จะใช้

en: Enter the password for '%s'
th: ป้อนรหัสผ่านสำหรับ '%s'

en: Enter the recipients of the message
th: ป้อนชื่อผู้รับจดหมาย

en: Error adding contact
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเพิ่มผู้ติดต่อ

en: Error adding list
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเพิ่มรายชื่อ

en: Error getting book view
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างช่องแสดงสมุด

en: Error loading address book: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดสมุดที่อยู่: %s

en: Error loading calendar '{0}: {1}'
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดปฏิทิน '{0}: {1}'

en: Error loading filter definitions.
th: เกิดข้อผิดพลาดระหว่างอ่านข้อกำหนดตัวกรอง

en: Error loading memo list '{0}: {1}'
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดรายการบันทึกช่วยจำ '{0}: {1}'

en: Error loading task list '{0}: {1}'
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะโหลดรายการภารกิจ '{0}: {1}'

en: Error modifying card
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนแปลงนามบัตร

en: Error modifying contact
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนแปลงผู้ติดต่อ

en: Error modifying list
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนแปลงรายชื่อ

en: Error on '{0}: {1}'
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ '{0}: {1}'

en: Error parsing MBOX part: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงส่วนย่อยของ MBOX: %s

en: Error removing contact
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบผู้ติดต่อ

en: Error removing list
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบรายชื่อ

en: Error saving to autosave because &quot;{1}&quot;.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกเป็นบันทึกอัตโนมัติ เพราะว่า &quot;{1}&quot;

en: Error saving {0} to {1}: {2}
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึก {0} ไปยัง {1}: {2}

en: Error verifying signature: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะตรวจสอบลายเซ็น: %s

en: Error while performing operation.
th: เกิดข้อผิดพลาดระหว่างกระทำปฏิบัติการ

en: Error while {0}.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะ{0}

en: Error: Unable to process extension
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถประมวลผลส่วนขยาย

en: Europe/Amsterdam
th: ยุโรป/อัมสเตอร์ดัม

en: Europe/Andorra
th: ยุโรป/อันดอร์รา

en: Europe/Athens
th: ยุโรป/เอเธนส์

en: Europe/Belfast
th: ยุโรป/เบลฟัสต์

en: Europe/Belgrade
th: ยุโรป/เบลเกรด

en: Europe/Berlin
th: ยุโรป/เบอร์ลิน

en: Europe/Bratislava
th: ยุโรป/บราติสลาวา

en: Europe/Brussels
th: ยุโรป/บรัสเซลส์

en: Europe/Bucharest
th: ยุโรป/บูคาเรสต์

en: Europe/Budapest
th: ยุโรป/บูดาเปสต์

en: Europe/Chisinau
th: ยุโรป/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
th: ยุโรป/โคเปนเฮเกน

en: Europe/Dublin
th: ยุโรป/ดับลิน

en: Europe/Gibraltar
th: ยุโรป/ยิบรอลตาร์

en: Europe/Helsinki
th: ยุโรป/เฮลซิงกิ

en: Europe/Istanbul
th: ยุโรป/อิสตันบูล

en: Europe/Kaliningrad
th: ยุโรป/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
th: ยุโรป/เคียฟ

en: Europe/Lisbon
th: ยุโรป/ลิสบอน

en: Europe/Ljubljana
th: ยุโรป/ลูบลิยานา

en: Europe/London
th: ยุโรป/ลอนดอน

en: Europe/Luxembourg
th: ยุโรป/ลักเซมเบิร์ก

en: Europe/Madrid
th: ยุโรป/มาดริด

en: Europe/Malta
th: ยุโรป/มอลตา

en: Europe/Minsk
th: ยุโรป/มินสก์

en: Europe/Monaco
th: ยุโรป/โมนาโก

en: Europe/Moscow
th: ยุโรป/มอสโก

en: Europe/Nicosia
th: ยุโรป/Nicosia

en: Europe/Oslo
th: ยุโรป/ออสโล

en: Europe/Paris
th: ยุโรป/ปารีส

en: Europe/Prague
th: ยุโรป/ปราก

en: Europe/Riga
th: ยุโรป/ริกา

en: Europe/Rome
th: ยุโรป/โรม

en: Europe/Samara
th: ยุโรป/Samara

en: Europe/San_Marino
th: ยุโรป/ซานมารีโน

en: Europe/Sarajevo
th: ยุโรป/ซาราเยโว

en: Europe/Simferopol
th: ยุโรป/Simferopol

en: Europe/Skopje
th: ยุโรป/สโกเปีย

en: Europe/Sofia
th: ยุโรป/โซเฟีย

en: Europe/Stockholm
th: ยุโรป/สตอกโฮล์ม

en: Europe/Tallinn
th: ยุโรป/ทาลลินน์

en: Europe/Tirane
th: ยุโรป/ติรานา

en: Europe/Uzhgorod
th: ยุโรป/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
th: ยุโรป/วาดุซ

en: Europe/Vatican
th: ยุโรป/วาติกัน

en: Europe/Vienna
th: ยุโรป/เวียนนา

en: Europe/Vilnius
th: ยุโรป/วิลนีอุส

en: Europe/Warsaw
th: ยุโรป/วอร์ซอ

en: Europe/Zagreb
th: ยุโรป/ซาเกร็บ

en: Europe/Zaporozhye
th: ยุโรป/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
th: ยุโรป/ซูริก

en: Event Description
th: คำบรรยายเหตุการณ์

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
th: ไม่สามารถแก้ไขเหตุการณ์ได้ เพราะปฏิทินที่เลือกสามารถอ่านได้อย่างเดียว

en: Event cannot be fully edited, because you are not the organizer
th: ไม่สามารถแก้ไขเหตุการณ์ได้เต็มที่ เพราะคุณไม่ได้เป็นผู้ประสานงาน

en: Event information
th: ข้อมูลเหตุการณ์

en: Event with no end date
th: เหตุการณ์ที่ไม่บอกวันสิ้นสุด

en: Event with no start date
th: เหตุการณ์ที่ไม่บอกวันเริ่มต้น

en: Event's start time is in the past
th: เวลาเริ่มของเหตุการณ์ได้ล่วงเลยมาแล้ว

en: Every
th: ทุกๆ

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
th: ทุกครั้งที่ Evolution เริ่มทำงาน ตรวจสอบว่า Evolution เป็นโปรแกรมอ่าน-เขียนเมลปริยายหรือไม่

en: Evolution Account Assistant
th: เครื่องมือช่วยตั้งค่าบัญชี Evolution

en: Evolution Alarm Notify
th: เครื่องมือปลุกเตือน ของ Evolution

en: Evolution Back Up
th: สำรองข้อมูล Evolution

en: Evolution Calendar intelligent importer
th: เครื่องมือนำเข้าข้อมูลอัจฉริยะสำหรับปฏิทินของ Evolution

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
th: เครื่องมือนำเข้าสมุดที่อยู่ของ Evolution ในรูป CSV และแท็บ

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
th: สมุดที่อยู่ของ Evolution ในรูป CSV หรือแท็บ (.csv, .tab)

en: Evolution Elm importer
th: เครื่องมือนำเข้าข้อมูล Elm ของ Evolution

en: Evolution Import Assistant
th: เครื่องมือช่วยนำเข้าข้อมูลของ Evolution

en: Evolution LDIF importer
th: เครื่องมือนำเข้า LDIF ของ Evolution

en: Evolution Mail and Calendar
th: เมลและปฏิทินของ Evolution

en: Evolution Pine importer
th: เครื่องมือนำเข้าข้อมูล Pine

en: Evolution Preferences
th: ปรับแต่ง Evolution

en: Evolution Reminders
th: การปลุกเตือนของ Evolution

en: Evolution Restore
th: ฟื้นข้อมูล Evolution

en: Evolution Source Viewer
th: เครื่องมือดูซอร์สของ Evolution

en: Evolution Web Inspector
th: ตัวเฝ้าสังเกตเว็บของ Evolution

en: Evolution Website
th: เว็บไซต์ Evolution

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar. No importable settings found. If you would like to try again, please click the "Back" button.
th: Evolution ได้ตรวจสอบค่าตั้งต่างๆ เพื่อนำเข้าจากโปรแกรมต่อไปนี้: Pine, Netscape, Elm, iCalendar แต่ไม่พบค่าตั้งที่สามารถนำเข้าได้เลย ถ้าคุณต้องการลองใหม่อีกครั้ง กรุณาคลิกปุ่ม "ย้อนกลับ"

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
th: Evolution ยังไม่รองรับการปลุกเตือนจากปฏิทินผ่านทางอีเมล
    แต่การปลุกเตือนนี้ได้กำหนดค่าให้ส่งอีเมล
    Evolution จะแสดงกล่องโต้ตอบปลุกเตือนตามปกติแทน

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
th: Evolution ตรวจพบคำบางคำที่บ่งชี้ว่าข้อความนี้น่าจะมีแฟ้มแนบ แต่ไม่พบว่ามีการแนบแฟ้ม

en: Evolution iCalendar importer
th: เครื่องมือนำเข้า iCalendar ของ Evolution

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
th: Evolution กำลังออฟไลน์อยู่ เพราะไม่มีเครือข่ายให้ใช้งาน

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
th: Evolution กำลังออฟไลน์อยู่ เพราะเครือข่ายไม่ทำงาน

en: Evolution is currently offline.
th: Evolution กำลังอยู่ในโหมดออฟไลน์

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
th: Evolution กำลังออฟไลน์อยู่ กดปุ่มนี้ถ้าต้องการให้ออนไลน์

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
th: Evolution กำลังออนไลน์อยู่ กดปุ่มนี้ถ้าต้องการให้ออฟไลน์

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
th: Evolution ไม่สามารถสร้างแฟ้มชั่วคราวเพื่อบันทึกเมลของคุณได้ กรุณาลองใหม่ภายหลัง

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
th: Evolution ไม่รองรับการปรับรุ่นจากรุ่น {0} โดยตรงแล้ว คุณอาจแก้ปัญหานี้ได้โดยลองปรับรุ่นเป็น Evolution 2 ก่อน แล้วจึงปรับรุ่นขึ้นเป็น Evolution 3 อีกทีหนึ่ง

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
th: Evolution จบการทำงานกระทันหันขณะที่คุณกำลังเขียนจดหมาย การเรียกคืนจะช่วยให้คุณเขียนต่อจากครั้งที่แล้วได้

en: Evolution vCalendar importer
th: เครื่องมือนำเข้า vCalendar ของ Evolution

en: Evolution vCard Importer
th: เครื่องมือนำเข้า vCard ของ Evolution

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
th: Evolution จะกลับเข้าสู่โหมดออนไลน์อีกครั้งเมื่อมีการเชื่อมต่อเครือข่าย

en: Evolution's local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
th: Evolution ได้เปลี่ยนฟอร์แมตของเมลในเครื่องจาก mbox เป็น Maildir แล้ว เมลในเครื่องของคุณจะต้องถูกปรับย้ายไปเป็นฟอร์แมตใหม่ ก่อนที่ Evolution จะทำงานต่อไปได้ คุณต้องการจะปรับย้ายเดี๋ยวนี้เลยหรือไม่?
    
    โปรแกรมจะสร้างบัญชีแบบ mbox ต่างหาก เพื่อรักษาโฟลเดอร์ mbox อันเก่าไว้ คุณสามารถลบบัญชีดังกล่าวได้หลังจากที่แน่ใจแล้วว่าข้อมูลถูกปรับย้ายอย่างปลอดภัย กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจด้วยว่ามีเนื้อที่ว่างในดิสก์มากพอถ้าคุณเลือกที่จะปรับย้ายเดี๋ยวนี้

en: Evolution's local mail format has changed.
th: Evolution ได้เปลี่ยนฟอร์แมตของเมลในเครื่องแล้ว

en: Exactly
th: เท่ากับ

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: Execute the current search parameters
th: เรียกใช้พารามิเตอร์ค้นหาปัจจุบัน

en: Execute these search parameters
th: เรียกใช้พารามิเตอร์ค้นหาเหล่านี้

en: Exist
th: มี

en: Exit the program
th: ออกจากโปรแกรม

en: Expand all folders
th: ขยายทุกโฟลเดอร์

en: Expand all message threads
th: ขยายกระทู้ข้อความทั้งหมด

en: Expires
th: หมดอายุ

en: Expires On
th: หมดอายุ

en: Export in asynchronous mode
th: ส่งออกเป็นโหมด asynchronous

en: Expression
th: นิพจน์

en: Expunging
th: กำลังเก็บกวาด

en: Expunging and storing account '%s'
th: กำลังเก็บกวาดและเก็บข้อมูลของบัญชี '%s'

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: External Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความภายนอก

en: External editor still running
th: มีเครื่องมือแก้ไขข้อความภายนอกกำลังทำงานอยู่

en: Extracting files from back up
th: กำลังแตกแฟ้มจากแฟ้มสำรองข้อมูล

en: FTP (with login)
th: FTP (ล็อกอิน)

en: F_all back to threading messages by subject
th: พยายามจัด_กระทู้ตามหัวข้อเรื่อง

en: F_ilename:
th: ชื่อแ_ฟ้ม:

en: F_older
th: โ_ฟลเดอร์

en: F_orward As
th: ส่ง_ต่อเป็น

en: Face
th: รูปถ่าย

en: Failed Read
th: อ่านไม่สำเร็จ

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local 'Sent' folder instead.
th: ไม่สามารถเพิ่มข้อมูลต่อท้าย %s ได้: %s
    จะเพิ่มต่อท้ายโฟลเดอร์ 'ส่งแล้ว' ในเครื่องแทน

en: Failed to append to local 'Sent' folder: %s
th: ไม่สามารถเพิ่มข้อมูลต่อท้ายโฟลเดอร์ 'ส่งแล้ว' ในเครื่องได้: %s

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit->Message Filters.
    Original error was: %s
th: ไม่สามารถดำเนินการตัวกรองเมลขาออกได้ สาเหตุหนึ่งที่เป็นไปได้คือตำแหน่งของโฟลเดอร์ที่กำหนดไว้ในตัวกรองตั้งแต่หนึ่งตัวขึ้นไปไม่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบตัวกรองของคุณใน แก้ไข->ตัวกรองข้อความ
    ข้อผิดพลาดเดิมคือ: %s

en: Failed to apply outgoing filters: %s
th: ไม่สามารถใช้ตัวกรองกรองเมลออกได้: %s

en: Failed to authenticate with LDAP server.
th: ตรวจสอบสิทธิ์ด้วยเซิร์ฟเวอร์ LDAP ล้มเหลว

en: Failed to delete contact
th: ไม่สามารถลบผู้ติดต่อ

en: Failed to delete resource &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถลบทรัพยากร &quot;{0}&quot;

en: Failed to disconnect account &quot;{0}&quot;.
th: ตัดการเชื่อมต่อกับบัญชี &quot;{0}&quot; ไม่สำเร็จ

en: Failed to download messages for offline viewing.
th: ดาวน์โหลดข้อความสำหรับอ่านแบบออฟไลน์ไม่สำเร็จ

en: Failed to expunge folder &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถเก็บกวาดโฟลเดอร์ &quot;{0}&quot;

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit->Message Filters.
    Original error was: %s
th: ไม่สามารถกรองข้อความที่เลือกไว้ได้ สาเหตุหนึ่งที่เป็นไปได้คือตำแหน่งของโฟลเดอร์ที่กำหนดไว้ในตัวกรองตั้งแต่หนึ่งตัวขึ้นไปไม่ถูกต้อง กรุณาตรวจสอบตัวกรองของคุณใน แก้ไข->ตัวกรองข้อความ
    ข้อผิดพลาดเดิมคือ: %s

en: Failed to find duplicate messages.
th: ไม่สามารถหาข้อความซ้ำ

en: Failed to import certificate
th: นำเข้าใบรับรองไม่สำเร็จ

en: Failed to load part '%s'
th: โหลดส่วนย่อย '%s' ไม่สำเร็จ

en: Failed to load the calendar '%s' (%s)
th: โหลดปฏิทิน '%s' ไม่สำเร็จ (%s)

en: Failed to open client '%s': %s
th: ไม่สามารถเปิดโปรแกรมลูกข่าย '%s': %s

en: Failed to open folder.
th: เปิดโฟลเดอร์ไม่สำเร็จ

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
th: สอบถามรายชื่อกลไกการยืนยันตัวบุคคลที่เซิร์ฟเวอร์รองรับไม่สำเร็จ

en: Failed to read output from SpamAssassin:
th: อ่านผลลัพธ์จาก SpamAssassin ไม่สำเร็จ:

en: Failed to refresh folder &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถปรับแสดงโฟลเดอร์ &quot;{0}&quot;

en: Failed to remove attachments from messages.
th: ลบแฟ้มแนบออกจากข้อความไม่สำเร็จ

en: Failed to remove data source &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถลบแหล่งข้อมูล &quot;{0}&quot;

en: Failed to retrieve message:
th: ดึงข้อความไม่สำเร็จ:

en: Failed to retrieve messages.
th: ดึงข้อความไม่สำเร็จ

en: Failed to save messages to disk.
th: บันทึกข้อความลงดิสก์ไม่สำเร็จ

en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
th[0]: ไม่สามารถส่งข้อความ
th[1]: ไม่สามารถส่ง %d ข้อความ จาก %d ข้อความ

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
th: สร้างโพรเซส Bogofilter ไม่สำเร็จ (%s):

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
th: สร้างโพรเซส SpamAssassin (%s) ไม่สำเร็จ:

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
th: ส่งกระแสข้อความเมลไปยัง Bogofilter ไม่สำเร็จ:

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
th: ส่งกระแสข้อความเมลไปยัง SpamAssassin ไม่สำเร็จ:

en: Failed to unsubscribe from folder &quot;{0}&quot;.
th: เลิกบอกรับข้อมูลจากโฟลเดอร์ &quot;{0}&quot; ไม่สำเร็จ

en: Failed to update data source &quot;{0}&quot;.
th: ไม่สามารถปรับข้อมูลแหล่งข้อมูล &quot;{0}&quot;

en: Failed to write '%s' to SpamAssassin:
th: เขียน '%s' ไปยัง SpamAssassin ไม่สำเร็จ:

en: Failure reason: %s
th: สาเหตุที่ไม่สำเร็จ: %s

en: Family Name
th: นามสกุล

en: Fax
th: โทรสาร

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: Fetching mail from '%s'
th: กำลังดึงเมลจาก '%s'

en: Field Value
th: ค่าของเขตข้อมูล

en: File "%s" has been removed.
th: แฟ้ม "%s" ถูกลบทิ้งแล้ว

en: File &quot;{0}&quot; does not exist or is not a regular file.
th: แฟ้ม &quot;{0}&quot; ไม่มี หรือไม่ใช่แฟ้มปกติ

en: File As
th: เก็บด้วยชื่อ

en: File _type:
th: _ชนิดแฟ้ม:

en: File exists but cannot overwrite it.
th: แฟ้มมีอยู่แต่ไม่สามารถเขียนทับได้

en: File exists but is not a regular file.
th: แฟ้มมีอยู่แต่ไม่ใช่แฟ้มปกติ

en: File has been removed.
th: แฟ้มถูกลบทิ้งแล้ว

en: File:
th: แฟ้ม:

en: Filter the selected messages for junk status
th: กรองข้อความที่เลือกสำหรับสถานะเมลขยะ

en: Filtering Selected Messages
th: กำลังกรองข้อความที่เลือก

en: Fin_d:
th: _หา:

en: Find Calendars
th: หาปฏิทิน

en: Find Memo Lists
th: หารายการบันทึกช่วยจำ

en: Find Possible Search Bases
th: หาจุดตั้งต้นค้นหาที่เป็นไปได้

en: Find Task Lists
th: หารายการภารกิจ

en: Find _next
th: หา_ถัดไป

en: Find _previous
th: หา_ก่อนหน้า

en: Find items that meet the following conditions
th: หารายการที่สอดคล้องกับเงื่อนไขต่อไปนี้

en: Find next occurrence of the current search string
th: หาตำแหน่งปรากฏถัดไปของคำค้นปัจจุบัน

en: Find previous occurrence of the current search string
th: หาตำแหน่งปรากฏก่อนหน้าของคำค้นปัจจุบัน

en: Find the next occurrence of the phrase
th: หาตำแหน่งปรากฏถัดไปของวลีที่กำหนด

en: Find the previous occurrence of the phrase
th: หาตำแหน่งปรากฏก่อนหน้าของวลีที่กำหนด

en: Fingerprints
th: ลายนิ้วมือ

en: Fix_ed Width Font:
th: แบบอักษรความกว้าง_คงที่:

en: Fl_ush Outbox
th: _จัดส่งจดหมายออก

en: Flag Status
th: สถานะธง

en: Flag that enables a much simplified user interface.
th: แฟล็กเปิดใช้การติดต่อผู้ใช้แบบย่นย่อมากๆ

en: Flag the selected messages for follow-up
th: ปักธงที่ข้อความที่เลือกเพื่อตามกระทู้

en: Flag to Follow Up
th: ปักธงเพื่อตามกระทู้

en: Flagged
th: ปักธง

en: Flags
th: แฟล็ก

en: Flush Outbox after filtering
th: สะสางกล่องจดหมายออกหลังจากกรองแล้ว

en: Folder '%s'
th: โฟลเดอร์ '%s'

en: Folder '%s' contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder '%s' contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
th[0]: โฟลเดอร์ '%s' มีข้อความซ้ำกัน %u ข้อความ ยืนยันว่าต้องการลบข้อความซ้ำหรือไม่?
th[1]: โฟลเดอร์ '%s' มีข้อความซ้ำกัน %u ข้อความ ยืนยันว่าต้องการลบข้อความซ้ำหรือไม่?

en: Folder '{0}' doesn't contain any duplicate message.
th: โฟลเดอร์ '{0}' ไม่มีข้อความซ้ำ

en: Folder Properties
th: คุณสมบัติโฟลเดอร์

en: Folder Subscriptions
th: การบอกรับข้อมูลของโฟลเดอร์

en: Folder _name:
th: ชื่อโ_ฟลเดอร์:

en: Folder names cannot contain '/'
th: ชื่อโฟลเดอร์มี '/' ไม่ได้

en: Follow Up
th: การตามกระทู้

en: Follow Up Flag
th: ธงติดตามกระทู้

en: Follow _Up...
th: ติด_ตามกระทู้...

en: Follow-Up
th: แปะประกาศตอบ

en: Follow-up
th: แปะประกาศตอบ

en: For XEmacs use "xemacs"
    For Vim use "gvim -f"
th: สำหรับ XEmacs ใช้ "xemacs"
    สำหรับ Vim ใช้ "gvim -f"

en: For Your Eyes Only
th: ดูแล้วทำลาย

en: For Your Information
th: แจ้งเพื่อทราบ

en: For _Wide View
th: มุมมองแนว_นอน

en: For_mat messages in HTML
th: _จัดรูปแบบข้อความเป็น  HTML

en: Force images in HTML mail to be loaded
th: บังคับให้โหลดรูปภาพในเมล HTML ทั้งหมด

en: Forcibly shut down Evolution
th: บังคับปิด Evolution

en: Format Column_s...
th: จัดรูปแบบคอ_ลัมน์...

en: Format part as HTML
th: จัดรูปแบบส่วนย่อยเป็น HTML

en: Format part as an RFC822 message
th: จัดเรียงส่วนย่อยในแบบข้อความ RFC822

en: Format part as plain text
th: จัดรูปแบบส่วนย่อยเป็นข้อความเปล่า

en: Format:
th: รูปแบบ:

en: Forward
th: ส่งต่อ

en: Forward As _Attached
th: ส่งต่อเป็นแฟ้มแ_นบ

en: Forward As _Inline
th: ส่งต่อเป็น_ข้อความ

en: Forward As _Quoted
th: ส่งต่อเป็นการ_อ้างคำพูด

en: Forward message
th: หัวข้อความส่งต่อ

en: Forward the selected message in the body of a new message
th: ส่งต่อข้อความที่เลือกโดยเป็นเนื้อหาในข้อความที่ส่ง

en: Forward the selected message quoted like a reply
th: ส่งต่อข้อความที่เลือกโดยอ้างคำพูดเหมือนการตอบ

en: Forward the selected message to someone
th: ส่งต่อข้อความที่เลือกไปยังผู้อื่น

en: Forward the selected message to someone as an attachment
th: ส่งต่อข้อความที่เลือกไปยังผู้อื่นเป็นแฟ้มแนบ

en: Forward to
th: ส่งต่อถึง

en: Forwarded
th: ส่งต่อแล้ว

en: Forwarded message
th: ข้อความส่งต่อ

en: Forwarded message - %s
th: ข้อความส่งต่อ - %s

en: Forwarded messages
th: ข้อความส่งต่อ

en: Found the appointment in the calendar '%s'
th: พบนัดหมายในปฏิทิน '%s'

en: Fr
th: ศ.

en: Fr_om:
th: _จาก:

en: Free
th: ว่าง

en: Free/Busy
th: ว่าง/ไม่ว่าง

en: Free/Busy information
th: ข้อมูล ว่าง/ไม่ว่าง

en: Free/Busy information (%s to %s)
th: ข้อมูล ว่าง/ไม่ว่าง (%s ไปยัง %s)

en: Free/Busy:
th: ว่าง/ไม่ว่าง:

en: Free/busy template URL
th: แบบร่าง URL สถานะว่าง/ไม่ว่าง

en: Friday
th: ศุกร์

en: From
th: จาก

en: From %s:
th: จาก %s:

en: From: %s
th: จาก: %s

en: Full Nam_e:
th: ชื่อเ_ต็ม:

en: Full Name
th: ชื่อเต็ม

en: Full Name:
th: ชื่อเต็ม:

en: Full _Name...
th: ชื่อเ_ต็ม...

[ctx: FullName]
en: _Title:
th: คำ_นำหน้าชื่อ:

en: GPG encrpyted
th: เข้ารหัสลับแบบ GPG

en: GPG signed
th: เซ็นกำกับแบบ GPG

en: Gene_ral Options
th: ตัวเลือก_ทั่วไป

en: General
th: ทั่วไป

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
th: ส่งข้อความ D-BUS เมื่อมีเมลใหม่เข้ามา

en: Generating message list
th: กำลังสร้างรายการข้อความ

en: Get List _Archive
th: ดู_กรุข้อความเก่าของลิสต์

en: Get List _Usage Information
th: ดูข้อมูล_วิธีใช้ของลิสต์

en: Get an archive of the list this message belongs to
th: ดูกรุข้อความเก่าของลิสต์ที่เป็นต้นตอของข้อความนี้

en: Get delivery notification when your message is read
th: รับการแจ้งเมื่อข้อความของคุณถูกเปิดอ่าน

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
th: ดูข้อมูลเกี่ยวกับวิธีใช้ของลิสต์ที่เป็นต้นตอของข้อความนี้

en: Given Name
th: ชื่อ

en: Gnome Calendar
th: ปฏิทิน Gnome

en: Gnome Calendar's calendar import done
th: นำเข้าปฏิทินของ GNOME เรียบร้อยแล้ว

en: Gnome Calendar's tasks import done
th: นำเข้ารายการภารกิจของ GNOME เรียบร้อยแล้ว

en: Go Back
th: ย้อนกลับ

en: Go Forward
th: ไปข้างหน้า

en: Go To
th: ไปยัง

en: Go to Date
th: ไปยังวันที่

en: Go to Today
th: ไปที่วันนี้

en: Google Features
th: บริการของกูเกิล

en: Grab Focus
th: ยึดโฟกัส

en: Greek
th: กรีก

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
th: ส่งการตอบ_กลุ่มไปยังเมลลิงลิสต์ถ้าเป็นไปได้

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group By This _Field
th: จัดกลุ่มตามเ_ขตข้อมูลนี้

en: Group By _Box
th: จัดกลุ่มตาม_กล่อง

en: Group Items By
th: จัดกลุ่มรายการตาม

en: Group Reply
th: ตอบกลุ่ม

en: Group Reply replies to list
th: ให้ "ตอบกลุ่ม" ตอบไปที่ลิสต์

en: Groupware Suite
th: ชุดกรุ๊ปแวร์

en: HTML Messages
th: ข้อความ HTML

en: HTML _Mode
th: โ_หมด HTML

en: HTTP Error: %s
th: ข้อผิดพลาดใน HTTP: %s

en: H_TTP Proxy:
th: _พร็อกซี HTTP:

en: Header
th: หัวกระดาษ

en: Header Name
th: ชื่อข้อมูลส่วนหัว

en: Header Value
th: ค่าข้อมูลส่วนหัว

en: Header content
th: เนื้อหาข้อมูลส่วนหัว

en: Header name
th: ชื่อข้อมูลส่วนหัว

en: Headers
th: ส่วนหัว

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Height of the message-list pane
th: ความสูงของช่องรายการข้อความ

en: Height of the message-list pane.
th: ความสูงของช่องรายการข้อความ

en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them to us at bugzilla.gnome.org.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
th: สวัสดีครับ ขอบคุณที่สละเวลาดาวน์โหลดชุดกรุ๊ปแวร์ Evolution รุ่นทดสอบนี้
    
    Evolution รุ่นนี้ยังไม่เสร็จสมบูรณ์ ถึงแม้จะใกล้เสร็จ แต่ความสามารถ
    หลายอย่างก็ยังไม่เรียบร้อยหรือทำงานถูกต้องดีนัก
    
    หากคุณต้องการใช้ Evolution รุ่นเสถียร เราขอแนะนำให้ถอดถอนรุ่นนี้
    ออกก่อน แล้วจึงติดตั้งรุ่น %s แทน
    
    หากคุณพบข้อผิดพลาด กรุณารายงานให้เราทราบที่ bugzilla.gnome.org
    ผลิตภัณฑ์นี้ไม่มีการรับประกันใดๆ และไม่มีความมุ่งหมายสำหรับผู้ใช้ที่
    โมโหง่าย หรือนิยมความรุนแรง
    
    เราหวังว่าคุณจะพึงพอใจกับผลของการทำงานอย่างหนักของเรา
    และเรากำลังรอคอยการร่วมสมทบของคุณอย่างใจจดใจจ่อ!

en: Hid_e All
th: ซ่อ_นทั้งหมด

en: Hidden file is attached.
th: มีการแนบแฟ้มซ่อน

en: Hide Attachment _Bar
th: ซ่อนแ_ถบแฟ้มแนบ

en: Hide completed tasks
th: ซ่อนภารกิจที่เสร็จแล้ว

en: Hide task units
th: ซ่อนหน่วยของภารกิจ

en: Hide task value
th: ซ่อนค่าของภารกิจ

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
th: ซ่อนการแสดงตัวอย่างอีเมลของโฟลเดอร์และยกเลิกการเลือก

en: High
th: สูง

en: Higher
th: สูงกว่า

en: Highest
th: สูงที่สุด

en: Highlight _overdue tasks
th: เน้นภารกิจที่เ_ลยกำหนด

en: Highlight _quotations with
th: เน้นการอ้าง_คำพูดด้วยสี

en: Highlight overdue tasks
th: เน้นภารกิจที่เลยกำหนด

en: Highlight t_asks due today
th: เน้นภารกิจที่_ถึงกำหนดวันนี้

en: Highlight tasks due today
th: เน้นภารกิจที่ถึงกำหนดวันนี้

en: Home
th: บ้าน

en: Home Email
th: อีเมลที่บ้าน

en: Home Fax
th: โทรสารบ้าน

en: Home Page
th: โฮมเพจ

en: Home Page:
th: โฮมเพจ:

en: Home Phone
th: โทรศัพท์บ้าน

en: Home Phone 2
th: โทรศัพท์บ้าน 2

en: Home page
th: โฮมเพจ

en: Horizontal pane position
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแนวนอน

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
th: ชั่วโมงสิ้นสุดวันทำงานในรูปแบบ 24 ชั่วโมง มีค่าตั้งแต่ 0 ถึง 23

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
th: ชั่วโมงเริ่มต้นวันทำงานในรูปแบบ 24 ชั่วโมง มีค่าตั้งแต่ 0 ถึง 23

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
th: จำนวนปีที่การค้นหาตามเวลาจะมองไปข้างหน้าหรือย้อนกลับจากวันที่เลือกอยู่ในการค้นหาตำแหน่งปรากฏถัดไป ค่าปริยายคือสิบปี

en: I
th: 1

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
th: ID หรือชื่อเล่นขององค์ประกอบที่จะแสดงโดยปริยายเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: II
th: 2

en: III
th: 3

en: ISDN Phone
th: โทรศัพท์ ISDN

en: I_mport
th: นำเ_ข้า

en: I_mport to Calendar
th: นำเ_ข้าลงในปฏิทิน

en: I_mport to Tasks
th: นำเ_ข้าไปยังภารกิจ

en: I_mport...
th: นำเ_ข้า...

en: I_mportant
th: _สำคัญ

en: I_nclude remote tests
th: _ทดสอบโฮสต์ระยะไกลด้วย

en: I_nclude threads:
th: _รวมกระทู้:

en: Icon
th: ไอคอน

en: Icon View
th: มุมมองไอคอน

en: Icons _and Text
th: ไอคอนแ_ละข้อความ

en: Identity
th: ข้อมูลบุคคล

en: If "true", show the memo preview pane in the main window
th: ถ้าเป็น "true" จะแสดงช่องแสดงตัวอย่างบันทึกข้อความในหน้าต่างหลัก

en: If "true", show the task preview pane in the main window
th: ถ้าเป็น "true" จะแสดงช่องแสดงตัวอย่างภารกิจในหน้าต่างหลัก

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
th: ถ้าผู้ใช้พยายามเปิดข้อความตั้งแต่ 10 ข้อความขึ้นไปพร้อมกันทีเดียว จะถามผู้ใช้ก่อน ว่าต้องการเปิดจริงหรือไม่

en: If there isn't a builtin viewer for a particular MIME type inside Evolution, any MIME types appearing in this list which map to a Bonobo component viewer in GNOME's MIME type database may be used for displaying content.
th: ถ้าไม่มีองค์ประกอบภายในของ Evolution สำหรับแสดงข้อมูลชนิด MIME ที่กำหนด จะค้นหาองค์ประกอบ Bonobo สำหรับแสดงชนิด MIME ที่ปรากฏในรายชื่อนี้จากฐานข้อมูลชนิด MIME ของ GNOME

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
th: ถ้าดำเนินการต่อไป คุณจะไม่สามารถเรียกข้อความเหล่านี้คืนมาได้อีก

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders' contents will be deleted permanently.
th: ถ้าคุณลบโฟลเดอร์ เนื้อหาทั้งหมดในโฟลเดอร์และโฟลเดอร์ย่อยจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
th: ถ้าคุณลบโฟลเดอร์ เนื้อหาทั้งหมดในโฟลเดอร์จะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
th: ถ้าคุณไม่ส่งประกาศแจ้งการยกเลิก ผู้มีส่วนร่วมคนอื่นๆ จะไม่ทราบว่ามีการยกเลิกการประชุม

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
th: ถ้าคุณไม่ส่งประกาศแจ้งการยกเลิก ผู้มีส่วนร่วมคนอื่นๆ จะไม่ทราบว่าได้มีการลบบันทึกช่วยจำแล้ว

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
th: ถ้าคุณไม่ส่งประกาศแจ้งการยกเลิก ผู้มีส่วนร่วมคนอื่นๆ จะไม่ทราบว่าได้มีการลบภารกิจแล้ว

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
th: ถ้าคุณดำเนินการต่อไป ข้อมูลบัญชีตัวแทนทั้งหมดจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
th: ถ้าคุณดำเนินการต่อไป ข้อมูลบัญชีผู้ใช้และตัวแทนทั้งหมด
    จะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
th: ถ้าคุณดำเนินการต่อไป ข้อมูลบัญชีผู้ใช้จะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
th: ถ้าคุณหยุด ข้อความเหล่านี้จะไม่ถูกส่งไป จนกว่า Evolution จะเริ่มทำงานใหม่อีก

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
th: ละเลย Reply-To: ของเ_มลลิงลิสต์

en: Ignore
th: ไม่สนใจ

en: Ignore All
th: ไม่สนใจทั้งหมด

en: Ignore list Reply-To:
th: ละเลย Reply-To: ของลิสต์

en: Ignore network availability
th: ละเลยสภาพการเชื่อมต่อของเครือข่าย

en: Image
th: รูป

en: Image files
th: แฟ้มรูปภาพ

en: Immediately, on folder leave
th: ทันทีที่ออกจากโฟลเดอร์

en: Import Data
th: นำเข้าข้อมูล

en: Import Location
th: ตำแหน่งที่จะนำเข้า

en: Import Outlook Express messages from DBX file
th: นำเข้าข้อความ Outlook Express จากแฟ้ม DBX

en: Import Outlook messages from PST file
th: นำเข้าเมล Outlook จากแฟ้ม PST

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
th: นำเข้า URI หรือชื่อแฟ้มตามที่ระบุมาในอาร์กิวเมนต์ที่เหลือทั้งหมด

en: Import a _single file
th: นำเข้าแฟ้มแฟ้มเ_ดียว

en: Import cancelled.
th: ยกเลิกการนำเข้าแล้ว

en: Import complete.
th: นำเข้าเสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: Import data and settings from _older programs
th: นำเข้าข้อมูลและค่าตั้งจากโปรแกรมเ_ก่า

en: Import data from other programs
th: นำเข้าข้อมูลจากโปรแกรมอื่น

en: Import mail from Elm.
th: นำเข้าเมลจาก Elm

en: Import mail from Pine.
th: นำเข้าเมลจาก Pine

en: Important
th: สำคัญ

en: Important Messages
th: ข้อความสำคัญ

en: Imported Certificate
th: ใบรับรองที่นำเข้า

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
th: เครื่องมือนำเข้าโฟลเดอร์ในรูปแบบ mailbox ของ Berkeley

en: Importer Type
th: ชนิดของการนำเข้า

en: Importing '%s'
th: กำลังนำเข้า '%s'

en: Importing Elm data
th: กำลังนำเข้าข้อมูล Elm

en: Importing Files
th: การนำเข้าแฟ้ม

en: Importing Outlook Express data
th: กำลังนำเข้าข้อมูล Outlook Express

en: Importing Outlook data
th: กำลังนำเข้าข้อมูล Outlook

en: Importing Pine data
th: กำลังนำเข้าข้อมูล Pine

en: Importing mailbox
th: กำลังนำเข้ากล่องจดหมาย

en: Importing...
th: กำลังนำเข้า...

en: In Current Folder and _Subfolders
th: ในโฟลเดอร์ปัจจุบันและโฟลเดอร์_ย่อย

en: In Current _Folder Only
th: ในโฟลเดอร์_ปัจจุบันเท่านั้น

en: In Process
th: กำลังดำเนินการ

en: In Progress
th: กำลังดำเนินการ

en: In async mode, output must be file.
th: ในโหมด async การแสดงผลจะต้องเป็นแฟ้ม

en: In normal mode, there is no need for the size option.
th: ในโหมดปกติไม่จำเป็นต้องมีตัวเลือกขนาด

en: In progress
th: กำลังดำเนินการ

en: Inbox
th: จดหมายเข้า

en: Include _Face
th: เติมรูป_ถ่าย

en: Incoming
th: เข้า

en: Increase the text size
th: เพิ่มขนาดอักษรข้อความ

en: Indian/Antananarivo
th: มหาสมุทรอินเดีย/อันตานานาริโว

en: Indian/Chagos
th: มหาสมุทรอินเดีย/Chagos

en: Indian/Christmas
th: มหาสมุทรอินเดีย/คริสต์มาส

en: Indian/Cocos
th: มหาสมุทรอินเดีย/โคโคส

en: Indian/Comoro
th: มหาสมุทรอินเดีย/คอโมโรส

en: Indian/Kerguelen
th: มหาสมุทรอินเดีย/Kerguelen

en: Indian/Mahe
th: มหาสมุทรอินเดีย/Mahe

en: Indian/Maldives
th: มหาสมุทรอินเดีย/มัลดีฟส์

en: Indian/Mauritius
th: มหาสมุทรอินเดีย/มอริเชียส

en: Indian/Mayotte
th: มหาสมุทรอินเดีย/Mayotte

en: Indian/Reunion
th: มหาสมุทรอินเดีย/เรอูนียง

en: Individual
th: ส่วนบุคคล

en: Initial attachment view
th: มุมมองแฟ้มแนบเริ่มแรก

en: Initial file chooser folder
th: โฟลเดอร์เริ่มแรกของกล่องเลือกแฟ้ม

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
th: โฟลเดอร์เริ่มแรกของกล่องโต้ตอบ GtkFileChooser

en: Initial view for attachment bar widgets. "0" is Icon View, "1" is List View.
th: มุมมองเริ่มแรกสำหรับวิดเจ็ตแถบแฟ้มแนบ "0" คือมุมมองไอคอน, "1" คือมุมมองรายชื่อ

en: Inline Image
th: รูปภาพในข้อความ

en: Input Methods
th: วิธีป้อนข้อความ

en: Insert Face picture by default
th: แทรกรูปถ่ายโดยปริยาย

en: Insert advanced send options
th: แทรกตัวเลือกขั้นสูงของการส่ง

en: Insert email addresses from Address Book
th: แทรกที่อยู่อีเมลจากสมุดที่อยู่

en: Inspect the HTML content (debugging feature)
th: เฝ้าสังเกตเนื้อหา HTML (สำหรับการดีบั๊ก)

en: Instant Messaging
th: การส่งข้อความทันใจ

en: Instant Messaging Contacts
th: ผู้ติดต่อสำหรับข้อความทันใจ

en: Instead of the normal "Reply to All" behaviour, this option will make the 'Group Reply' toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you're replying.
th: แทนที่จะใช้วิธี "ตอบถึงทุกคน" ตามปกติ ตัวเลือกนี้จะทำให้ปุ่ม "ตอบกลุ่ม" บนแถบเครื่องมือพยายามตอบไปที่เมลลิงลิสต์ที่เป็นที่มาของข้อความที่คุณกำลังตอบเท่านั้น

en: Insufficient Permissions
th: สิทธิ์ไม่เพียงพอ

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
th: ช่วงเวลาที่จะแสดงในมุมมองวันและสัปดาห์ทำงาน เป็นนาที

en: Invalid Date Value
th: วันที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid Evolution backup file
th: แฟ้มสำรองข้อมูล Evolution ใช้การไม่ได้

en: Invalid Image Size
th: ขนาดรูปภาพไม่ถูกต้อง

en: Invalid Time Value
th: เวลาไม่ถูกต้อง

en: Invalid authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลไม่ถูกต้อง

en: Invalid authentication result code (%d)
th: รหัสผลลัพธ์การยืนยันตัวบุคคล (%d) ไม่ถูกต้อง

en: Invalid contact.
th: ผู้ติดต่อผิดพลาด

en: Invalid folder URI '%s'
th: URI ของโฟลเดอร์ใช้ไม่ได้: '%s'

en: Invalid object returned from a server
th: ได้รับอ็อบเจกต์ที่ไม่ถูกต้องคืนมาจากเซิร์ฟเวอร์

en: Invalid signature
th: ลายเซ็นไม่ถูกต้อง

en: Issued
th: วันที่ออกให้

en: Issued By
th: ออกให้โดย

en: Issued By Organization
th: องค์กรผู้ออกใบรับรอง

en: Issued By Organizational Unit
th: หน่วยงานองค์กรผู้ออกใบรับรอง

en: Issued On
th: ออกให้เมื่อ

en: Issued To
th: ออกให้กับ

en: Issued To Organization
th: องค์กรผู้ถือใบรับรอง

en: Issued To Organizational Unit
th: หน่วยงานองค์กรผู้ถือใบรับรอง

en: Issued by:
      Subject: %s
th: ออกให้โดย:
        เรื่อง: %s

en: Issued to:
      Subject: %s
th: ออกให้กับ:
       เรื่อง: %s

en: Issuer
th: ออกให้โดย

en: Issuer Unique ID
th: ID เอกลักษณ์ของผู้ออกให้

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
th: ปิดหรือเปิดการเตือนซ้ำๆ ว่าการลบข้อความในโฟลเดอร์ค้นหาจะเป็นการลบข้อความอย่างถาวรด้วย ไม่ใช่แค่การลบจากผลการค้นหาเท่านั้น

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
th: ปิดหรือเปิดการเตือนซ้ำๆ ว่าคุณกำลังส่งเมลตอบแบบส่วนตัวเพื่อตอบจดหมายที่มาถึงคุณทางเมลลิงลิสต์

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
th: ปิดหรือเปิดการถามซ้ำๆ เพื่อเตือนว่าคุณกำลังส่งจดหมายตอบไปยังผู้รับจำนวนมาก

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
th: ปิดหรือเปิดการเตือนซ้ำๆ ว่าคุณกำลังส่งเมลตอบแบบส่วนตัวเพื่อตอบจดหมายที่มาถึงคุณทางเมลลิงลิสต์ แต่เมลลิงลิสต์ได้กำหนดข้อมูลส่วนหัว Reply-To: ซึ่งจะเปลี่ยนกลับให้เป็นการตอบเข้าลิสต์

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
th: ปิดหรือเปิดการเตือนซ้ำๆ ว่าคุณพยายามส่งข้อความไปยังผู้รับที่ไม่ได้ป้อนที่อยู่อีเมล

en: It has %d event. | It has %d events.
th[0]: มี %d เหตุการณ์
th[1]: มี %d เหตุการณ์

en: It has no events.
th: ไม่มีเหตุการณ์

en: It has recurrences.
th: มีการเวียนซ้ำ

en: It has reminders.
th: มีการปลุกเตือน

en: It is a meeting.
th: เป็นการประชุม

en: Itip Formatter
th: ปลั๊กอินจัดแสดง Itip

en: January
th: มกราคม

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Job
th: อาชีพ

[ctx: Job]
en: _Title:
th: _ตำแหน่ง:

en: Job Title
th: ตำแหน่งงาน

en: Journal
th: บันทึก

en: July
th: กรกฎาคม

en: Jump button
th: ปุ่มกระโดด

en: June
th: มิถุนายน

en: Junk
th: เมลขยะ

en: Junk Test
th: ทดสอบเมลขยะ

en: Junk filtering software:
th: ซอฟต์แวร์กรองเมลขยะ:

en: Keep original item?
th: จะเก็บรายการต้นฉบับไว้หรือไม่?

en: Key
th: คีย์

en: Key Agreement
th: การยอมรับกุญแจ

en: Key Encipherment
th: การเข้ารหัสลับกุญแจ

en: Keyring key is unusable: no user or host name
th: กุญแจสำหรับพวงกุญแจใช้การไม่ได้: ไม่มีชื่อผู้ใช้หรือชื่อโฮสต์

en: Keywords
th: คำหลัก

en: Korean
th: เกาหลี

en: LDAP over SSL (deprecated)
th: LDAP บน SSL (ไม่แนะนำให้ใช้แล้ว)

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
th: เซิร์ฟเวอร์ LDAP ไม่ตอบสนองกับข้อมูล schema ที่ถูกต้อง

en: Label
th: ป้าย

en: Labels
th: ป้าย

en: Language
th: ภาษา

en: Language(s)
th: ภาษา

en: Languages Table
th: ตารางภาษา

en: Last 5 Days' Messages
th: ข้อความภายใน 5 วันก่อน

en: Last modified
th: เปลี่ยนแปลงล่าสุด

en: Last reminder time
th: เวลาปลุกเตือนล่าสุด

en: Last time Empty Junk was run
th: เวลาเทข้อความขยะครั้งสุดท้าย

en: Last time Empty Trash was run
th: เวลาเทขยะครั้งสุดท้าย

en: Lay_out
th: การ_จัดวาง

en: Layout style
th: รูปแบบการจัดหน้าจอ

en: Less Than
th: น้อยกว่า

en: Let Evolution choose the best part to show.
th: ให้ Evolution เลือกแสดงส่วนที่ดีที่สุดที่ส่งมา

en: Level beyond which the message should be logged.
th: ระดับของข้อความที่จะบันทึกในปูม

en: License Agreement
th: ข้อตกลงสัญญาอนุญาต

en: Limit:
th: ขีดจำกัด:

en: List
th: รายการ

en: List '{0}' is already in this contact list.
th: รายชื่อ '{0}' มีอยู่ในรายชื่อผู้ติดต่อนี้อยู่แล้ว

en: List Members
th: สมาชิกในรายชื่อ

en: List Members:
th: สมาชิกในรายชื่อ:

en: List View
th: มุมมองรายชื่อ

en: List local address book folders
th: รายชื่อของโฟลเดอร์สมุดที่อยู่ในเครื่อง

en: List of Custom Headers
th: รายชื่อข้อมูลส่วนหัวกำหนดเอง

en: List of Destinations for publishing
th: รายชื่อของแหล่งที่จะประกาศ

en: List of Labels and their associated colors
th: รายชื่อป้ายและสีที่ใช้

en: List of MIME types to check for Bonobo component viewers
th: รายชื่อชนิด MIME ที่จะตรวจหาองค์ประกอบ Bonobo สำหรับแสดง

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
th: รายการเบาะแสที่ปลั๊กอินเตือนการแนบแฟ้มจะค้นหาในเนื้อความ

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
th: รายการเบาะแสที่ปลั๊กอินเตือนการแนบแฟ้มจะค้นหาในเนื้อความ

en: List of custom headers and whether they are enabled.
th: รายชื่อข้อมูลส่วนหัวกำหนดเอง พร้อมกำหนดว่าเปิดใช้หรือไม่

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
th: รายชื่อรหัสภาษาของพจนานุกรมที่จะใช้ตรวจตัวสะกด

en: List of disabled plugins
th: รายชื่อปลั๊กอินที่ปิดใช้

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
th: รายการคู่ คำหลัก/ค่า สำหรับปลั๊กอิน "แม่แบบ" ที่จะใช้แทนที่ข้อความในตัวเนื้อความ

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
th: รายชื่อของป้ายที่ใช้ในองค์ประกอบเมลของ Evolution  รายชื่อนี้เป็นรายการของสตริงในรูป ชื่อ:สี โดยแทนสีด้วยรูปแบบฐานสิบหกแบบ HTML

en: List of localized 'Re'
th: รายชื่อของ 'Re' ในภาษาท้องถิ่น

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
th: รายชื่อพาธของโฟลเดอร์ที่จะปรับข้อมูลลงดิสก์ให้ตรงกัน เพื่อใช้งานแบบออฟไลน์

en: List of recently used second time zones in a Day View
th: รายชื่อของเขตเวลาที่สองที่ใช้ล่าสุดในมุมมองวัน

en: Load images for HTML messages over HTTP
th: โหลดรูปภาพในข้อความ HTML ผ่าน HTTP

en: Load images for HTML messages over HTTP(S). Possible values are: "0" - Never load images off the net. "1" - Load images in messages from contacts. "2" - Always load images off the net.
th: โหลดรูปภาพในข้อความ HTML ผ่าน HTTP(S) ค่าที่เป็นไปได้คือ: "0" = ไม่ต้องโหลดรูปภาพผ่านเครือข่าย, "1" = โหลดรูปภาพในเมลจากผู้ติดต่อ, "2" = โหลดรูปภาพผ่านเครือข่ายเสมอ

en: Load new _Face picture
th: โหลดรูป_ถ่ายรูปใหม่

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Loading Evolution settings
th: กำลังอ่านค่าตั้งของ Evolution

en: Loading Images
th: การโหลดภาพ

en: Loading accounts...
th: กำลังโหลดบัญชี...

en: Loading calendars
th: กำลังโหลดปฏิทิน

en: Loading memos
th: กำลังโหลดบันทึกช่วยจำ

en: Loading tasks
th: กำลังโหลดภารกิจ

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Local Delivery _File:
th: แ_ฟ้มรับจดหมายเข้า:

en: Location
th: สถานที่

en: Location:
th: สถานที่:

en: Location: %s
th: สถานที่: %s

en: Locations
th: ตำแหน่ง

en: Log filter actions
th: บันทึกปูมการกรองข้อความ

en: Log filter actions to the specified log file.
th: บันทึกปูมการกรองข้อความลงในแฟ้มปูม

en: Logfile to log filter actions
th: แฟ้มปูมที่จะบันทึกการกรองข้อความ

en: Logfile to log filter actions.
th: แฟ้มปูมที่จะบันทึกการกรองข้อความ

en: Looking up account details...
th: กำลังเปิดหารายละเอียดของบัญชี...

en: Low
th: ต่ำ

en: Lower
th: ต่ำกว่า

en: Lowest
th: ต่ำที่สุด

en: MD5 Fingerprint
th: ลายนิ้วมือ MD5

en: MIME Type:
th: ชนิด MIME:

en: Mail
th: เมล

en: Mail Accounts
th: บัญชีเมล

en: Mail Deletion Failed
th: ลบเมลไม่สำเร็จ

en: Mail Folder Tree
th: ลำดับชั้นโฟลเดอร์เมล

en: Mail Headers Table
th: ตารางข้อมูลส่วนหัวของเมล

en: Mail Notification
th: การแจ้งเมลฉบับใหม่

en: Mail Preferences
th: ปรับแต่งระบบเมล

en: Mail Receipt
th: แจ้งการรับเมล

en: Mail _Directory:
th: ไ_ดเรกทอรีสำหรับเมล:

en: Mail filters automatically updated.
th: ปรับข้อมูลตัวกรองเมลโดยอัตโนมัติแล้ว

en: Mail from %s
th: เมลจาก %s

en: Mail to %s
th: เมลไปยัง %s

en: Mailer
th: โปรแกรมส่งเมล

en: Mailing Address
th: ที่อยู่ไปรษณีย์

en: Mailing List Actions
th: ปฏิบัติการเมลลิงลิสต์

en: Mailing _List
th: เ_มลลิงลิสต์

en: Mailing list
th: เมลลิงลิสต์

en: Make this Occurrence _Movable
th: ให้เหตุการณ์ครั้งนี้เ_คลื่อนย้ายได้

en: Make this a recurring event
th: ทำให้เป็นเหตุการณ์เวียนซ้ำ

en: Malformed external-body part
th: ข้อความส่วนภายนอกผิดรูปแบบ

en: Malformed header
th: ข้อมูลส่วนหัวผิดรูปแบบ

en: Manage available categories
th: จัดการหมวดที่มี

en: Manage your email, contacts and schedule
th: จัดการอีเมล ผู้ติดต่อ และนัดหมายของคุณ

en: Manage your saved searches
th: จัดการการค้นหาที่บันทึกไว้ของคุณ

en: Manager
th: ผู้จัดการ

en: Manual (via Actions menu)
th: ทำเอง (ผ่านเมนูปฏิบัติการ)

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
th: ระบบอีเมลหลายระบบจะเพิ่มข้อมูลส่วนหัว Apparently-To ในข้อความที่มีแต่ผู้รับสำเนาลับล้วนๆ ซึ่งข้อมูลนี้จะแสดงผู้รับทั้งหมดของข้อความอยู่ดี คุณสามารถเลี่ยงการแสดงข้อมูลดังกล่าวได้ โดยเพิ่มผู้รับในช่อง ถึง: หรือ สำเนา: อย่างน้อยหนึ่งคน

en: Mar_k All Messages as Read
th: ทำเ_ครื่องหมายทุกข้อความว่าอ่านแล้ว

en: Mar_k As
th: ทำเ_ครื่องหมายเป็น

en: Mar_k as Incomplete
th: _ทำเครื่องหมายว่ายังไม่เสร็จ

en: Mar_k as Read
th: ทำเครื่องหมาย_อ่านแล้ว

en: March
th: มีนาคม

en: Marcus Bains Line
th: เส้น Marcus Bains

en: Marcus Bains Line Color - Day View
th: สีของเส้น Marcus Bains - มุมมองวัน

en: Marcus Bains Line Color - Time bar
th: สีของเส้น Marcus Bains - แถบเวลา

en: Mark All Read
th: ทำเครื่องหมายอ่านแล้วทั้งหมด

en: Mark Me_ssages as Read
th: ทำเครื่องหมายทุก_ข้อความว่าอ่านแล้ว

en: Mark all messages in a folder as read.
th: ทำเครื่องหมายทุกข้อความในโฟลเดอร์ว่าอ่านแล้ว

en: Mark all messages in the folder as read
th: ทำเครื่องหมายทุกข้อความในโฟลเดอร์นี้ว่าอ่านแล้ว

en: Mark as Seen after specified timeout
th: ทำเครื่องหมายว่าอ่านแล้วหลังระยะเวลาที่กำหนด

en: Mark as Seen after specified timeout.
th: ทำเครื่องหมายว่าอ่านแล้วหลังระยะเวลาที่กำหนด

en: Mark as Uni_mportant
th: ทำเครื่องหมายว่าไ_ม่สำคัญ

en: Mark as _Important
th: ทำเครื่องหมายว่า_สำคัญ

en: Mark as _Junk
th: ทำเครื่องหมายเป็นเมล_ขยะ

en: Mark as _Not Junk
th: ทำเครื่องหมายว่าไม่ใช่เม_ลขยะ

en: Mark as _Unread
th: ทำเครื่องหมายว่า_ยังไม่อ่าน

en: Mark as default address book
th: ทำเครื่องหมายเป็นสมุดที่อยู่ปริยาย

en: Mark as default calendar
th: ทำเครื่องหมายเป็นปฏิทินปริยาย

en: Mark as default memo list
th: ทำเครื่องหมายเป็นรายการบันทึกช่วยจำปริยาย

en: Mark as default task list
th: ทำเครื่องหมายเป็นรายการภารกิจปริยาย

en: Mark citations in the message "Preview"
th: เน้นการอ้างคำพูดในตัวอย่างข้อความ

en: Mark citations in the message "Preview".
th: เน้นการอ้างคำพูดในตัวอย่างข้อความ

en: Mark for Follo_w Up...
th: ทำเครื่องหมายว่าจะ_ตอบกระทู้...

en: Mark selected tasks as complete
th: ทำเครื่องหมายภารกิจที่เลือกว่าเสร็จแล้ว

en: Mark selected tasks as incomplete
th: ทำเครื่องหมายภารกิจที่เลือกว่ายังไม่เสร็จ

en: Mark the selected messages as having been read
th: ทำเครื่องหมายข้อความที่เลือกเพื่อแสดงว่าได้อ่านแล้ว

en: Mark the selected messages as important
th: ทำเครื่องหมายข้อความที่เลือกว่าเป็นข้อความสำคัญ

en: Mark the selected messages as junk
th: ทำเครื่องหมายข้อความที่เลือกว่าเป็นเมลขยะ

en: Mark the selected messages as not being junk
th: ทำเครื่องหมายข้อความที่เลือกว่าไม่ใช่เมลขยะ

en: Mark the selected messages as not having been read
th: ทำเครื่องหมายข้อความที่เลือกว่ายังไม่ได้อ่าน

en: Mark the selected messages as unimportant
th: ทำเครื่องหมายข้อความที่เลือกว่าเป็นข้อความไม่สำคัญ

en: Mark the selected messages for deletion
th: ทำเครื่องหมายเพื่อลบข้อความที่เลือก

en: Mat_ch case
th: ตัว_พิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Match All
th: ที่เหลือทั้งหมด

en: Matches: %u
th: หาพบ: %u

en: Maximum number of recently used timezones to remember
th: จำนวนสูงสุดของเขตเวลาที่สองที่จะจำไว้

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a 'day-second-zones' list
th: จำนวนสูงสุดของเขตเวลาที่ใช้ล่าสุดที่จะจำไว้ในรายชื่อ 'day-second-zones'

en: May
th: พฤษภาคม

[ctx: Meeting]
en: Accepted
th: ตอบรับแล้ว

[ctx: Meeting]
en: Cancel
th: ยกเลิก

[ctx: Meeting]
en: Counter-proposal
th: เสนอแย้ง

[ctx: Meeting]
en: Declined
th: ปฏิเสธ

[ctx: Meeting]
en: Delegated
th: ส่งผู้แทนเข้าประชุม

[ctx: Meeting]
en: Refresh
th: ล่าสุด

[ctx: Meeting]
en: Tentatively Accepted
th: อาจตอบรับ

[ctx: Meeting]
en: Updated
th: เพิ่มเติม

en: Meeting - %s
th: การประชุม - %s

en: Meeting Invitations
th: คำเชิญประชุม

en: Meeting information sent
th: ส่งข้อมูลการประชุมแล้ว

en: Member
th: สมาชิก

en: Members
th: สมาชิก

en: Memo
th: บันทึกช่วยจำ

en: Memo - %s
th: บันทึกช่วยจำ - %s

en: Memo List Properties
th: คุณสมบัติรายการบันทีกช่วยจำ

en: Memo List Selector
th: เครื่องมือเลือกรายการบันทึกช่วยจำ

en: Memo _Preview
th: แสดง_ตัวอย่างบันทึกช่วยจำ

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
th: ไม่สามารถแก้ไขบันทึกข้อความได้ เพราะรายการบันทึกข้อความที่เลือกสามารถอ่านได้อย่างเดียว

en: Memo cannot be fully edited, because you are not the organizer
th: ไม่สามารถแก้ไขบันทึกข้อความได้เต็มที่ เพราะคุณไม่ได้เป็นผู้ประสานงาน

en: Memo information
th: ข้อมูลบันทึกช่วยจำ

en: Memo information sent
th: ส่งข้อมูลบันทึกช่วยจำแล้ว

en: Memo layout style
th: รูปแบบการจัดหน้าจอบันทึกข้อความ

en: Memo preview pane position (horizontal)
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างบันทึกข้อความ (แนวนอน)

en: Memo preview pane position (vertical)
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างบันทึกข้อความ (แนวตั้ง)

en: Memo's start date is in the past
th: เวลาเริ่มของบันทึกช่วยจำได้ล่วงเลยมาแล้ว

en: Memos
th: บันทึกช่วยจำ

en: Merge Contact
th: ผสานข้อมูลผู้ติดต่อ

en: Mes_sage:
th: _ข้อความ:

en: Message | Messages
th[0]: ข้อความ
th[1]: ข้อความ

en: Message Body
th: ตัวข้อความ

en: Message Display
th: การแสดงข้อความ

en: Message Filters
th: ตัวกรองข้อความ

en: Message Header
th: ส่วนหัวข้อความ

en: Message Location
th: ตำแหน่งเก็บของข้อความ

en: Message Receipts
th: การแจ้งรับข้อความ

en: Message contains
th: เนื้อความมีคำว่า

en: Message has no attachments
th: ข้อความขาดแฟ้มแนบ

en: Message is Junk
th: ข้อความเป็นเมลขยะ

en: Message is not Junk
th: ข้อความไม่ใช่เมลขยะ

en: Messages
th: ข้อความ

en: Messages Not Junk
th: ข้อความที่ไม่ใช่เมลขยะ

en: Messages To
th: ข้อความถึง

en: Messages from %s
th: ข้อความจาก %s

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
th: ข้อความที่แสดงในโฟลเดอร์ค้นไม่ได้เป็นฉบับสำเนา การลบข้อความออกจากโฟลเดอร์ค้นหาจะเป็นการลบข้อความจริงออกจากโฟลเดอร์จริงที่บรรจุอยู่ คุณยังยืนยันที่จะลบหรือไม่?

en: Messages with Attachments
th: ข้อความที่มีแฟ้มแนบ

en: Method:
th: วิธี:

en: Microsoft Global Catalog over SSL
th: Microsoft Global Catalog บน SSL

en: Minimum days between emptying the junk on exit
th: จำนวนวันที่น้อยที่สุดระหว่างการเทข้อความขยะก่อนออกแต่ละครั้ง

en: Minimum days between emptying the trash on exit
th: จำนวนวันที่น้อยที่สุดระหว่างการเทขยะก่อนออกแต่ละครั้ง

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
th: เวลาที่น้อยที่สุดระหว่างการเทข้อความขยะก่อนออกแต่ละครั้ง เป็นวัน

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
th: เวลาที่น้อยที่สุดระหว่างการเทขยะก่อนออกแต่ละครั้ง เป็นวัน

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
th: นาทีที่วันทำงานสิ้นสุด, 0 ถึง 59

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
th: นาทีที่วันทำงานเริ่มต้น, 0 ถึง 59

en: Minutes
th: นาที

en: Miscellaneous
th: เบ็ดเตล็ด

en: Miss
th: นางสาว

en: Missing date.
th: ไม่มีวันที่

en: Missing domain in email address
th: ไม่มีโดเมนในที่อยู่อีเมล

en: Missing filename.
th: ไม่มีชื่อแฟ้ม

en: Missing folder.
th: โฟลเดอร์ขาดหายไป

en: Missing name.
th: ไม่มีชื่อ

en: Mo
th: จ.

en: Mo_ve All Contacts To...
th: _ย้ายผู้ติดต่อทั้งหมดไปยัง...

en: Mo_ve to Calendar...
th: _ย้ายไปยังปฏิทิน...

en: Mobile Phone
th: โทรศัพท์มือถือ

en: Mode to use when displaying mails
th: โหมดที่ใช้แสดงผลเมล

en: Modified
th: เปลี่ยนแปลง

en: Modify exception
th: แก้ไขข้อยกเว้น

en: Monday
th: จันทร์

en: Month
th: เดือน

en: Month Calendar
th: ปฏิทินเดือน

en: Month View
th: มุมมองเดือน

en: Month View: %s. %s
th: รายเดือน: %s. %s

en: Month view horizontal pane position
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแนวนอน ในมุมมองเดือน

en: Month view vertical pane position
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแนวตั้ง ในมุมมองเดือน

en: More Than
th: มากกว่า

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
th: พบนามบัตรจำนวนมากกว่าที่กำหนดให้เซิร์ฟเวอร์คืนผลลัพธ์ หรือที่กำหนดให้
    Evolution แสดงผล กรุณาค้นหาดวยคำค้นที่เฉพาะเจาะจงกว่านี้
    หรือเพิ่มขีดจำกัดในหน้าต่างปรับแต่งเซิร์ฟเวอร์สารบบสำหรับสมุดที่อยู่นี้

en: More...
th: เพิ่มเติม...

en: Mount of %s failed:
th: เมานท์ %s ไม่สำเร็จ:

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
th: วิดเจ็ตแผนที่แบบโต้ตอบผ่านเมาส์สำหรับเลือกเขตเวลา ผู้ใช้ที่ใช้แป้นพิมพ์ ควรเลือกเขตเวลาจากกล่องดึงลงแบบผสมด้านล่างแทน

en: Move Folder To
th: ย้ายโฟลเดอร์ไปยัง

en: Move _Down
th: ย้าย_ลง

en: Move _Up
th: ย้าย_ขึ้น

en: Move contact to
th: ย้ายผู้ติดต่อไปยัง

en: Move contacts to
th: ย้ายผู้ติดต่อไปยัง

en: Move folder in folder tree.
th: ย้ายโฟลเดอร์ในลำดับชั้นโฟลเดอร์

en: Move selected contacts to another address book
th: ย้ายผู้ติดต่อที่เลือกไปยังสมุดที่อยู่เล่มอื่น

en: Move selected messages to another folder
th: ย้ายข้อความที่เลือกไปยังโฟลเดอร์อื่น

en: Move the contacts of the selected address book to another
th: ย้ายผู้ติดต่อในสมุดที่อยู่ที่เลือกไปยังเล่มอื่น

en: Move the selected folder into another folder
th: ย้ายโฟลเดอร์ที่เลือกไปยังโฟลเดอร์อื่น

en: Move to Folder
th: ย้ายไปยังโฟลเดอร์

en: Moving Items
th: กำลังย้ายรายการ

en: Moving folder %s
th: กำลังย้ายโฟลเดอร์ %s

en: Moving messages into folder %s
th: กำลังย้ายข้อความไปยังโฟลเดอร์ %s

en: Moving messages to '%s'
th: กำลังย้ายข้อความไปยัง '%s'

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
th: เครื่องมือนำเข้าสมุดที่อยู่ของ Mozilla ในรูป CSV และแท็บ

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
th: สมุดที่อยู่ของ Mozilla ในรูป CSV หรือแท็บ (.csv, .tab)

en: Mr.
th: นาย

en: Mrs.
th: นาง

en: Ms.
th: น.ส.

en: Multiple Messages
th: ข้อความหลายฉบับ

en: Multiple Unseen Messages
th: ข้อความยังไม่อ่านหลายฉบับ

en: Multiple vCards
th: vCard หลายรายการ

en: N_ever
th: ไม่ต้องปิดเ_ลย

en: N_one
th: ไ_ม่มี

en: Name
th: ชื่อ

en: Name &quot;{0}&quot; already used.
th: ชื่อ &quot;{0}&quot; ถูกใช้แล้ว

en: Name contains
th: ชื่อมีคำว่า

en: Name of new view:
th: ชื่อของมุมมองใหม่:

en: Name of the preferred New toolbar button item
th: ชื่อของตัวปุ่ม "ใหม่" ที่เลือกใช้ในแถบเครื่องมือ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Needs Action
th: ต้องดำเนินการ

en: Needs action
th: ต้องดำเนินการ

en: Netscape Certificate Type
th: ชนิดใบรับรองของเน็ตสเคป

en: Network Preferences
th: ปรับแต่งเครือข่าย

en: Never
th: ไม่ใช้

en: New
th: สร้างใหม่

[ctx: New]
en: Address _Book
th: _สมุดที่อยู่

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
th: นัดหมาย_ตลอดทั้งวัน

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
th: ภารกิจที่ได้รับ_มอบหมาย

[ctx: New]
en: Cale_ndar
th: _ปฏิทิน

[ctx: New]
en: Contact _List
th: ราย_ชื่อผู้ติดต่อ

[ctx: New]
en: M_eeting
th: การ_ประชุม

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
th: _บัญชีเมล

[ctx: New]
en: Mail _Folder
th: โ_ฟลเดอร์เมล

[ctx: New]
en: Mem_o
th: บันทึก_ช่วยจำ

[ctx: New]
en: Memo Li_st
th: _รายการบันทึกช่วยจำ

[ctx: New]
en: Tas_k List
th: รายการภารกิ_จ

[ctx: New]
en: _Appointment
th: _นัดหมาย

[ctx: New]
en: _Contact
th: ที่อยู่_ติดต่อ

[ctx: New]
en: _Mail Message
th: ข้อความเ_มล

[ctx: New]
en: _Shared Memo
th: บันทึกช่วยจำใช้_ร่วม

[ctx: New]
en: _Task
th: _ภารกิจ

en: New Address Book
th: สมุดที่อยู่ใหม่

en: New All Day Event
th: เหตุการณ์ตลอดทั้งวันใหม่

en: New All Day _Event...
th: เ_หตุการณ์ทั้งวันรายการใหม่...

en: New Appointment
th: นัดหมายใหม่

en: New Calendar
th: ปฏิทินใหม่

en: New Contact
th: ผู้ติดต่อใหม่

en: New Contact List
th: รายชื่อผู้ติดต่อใหม่

en: New Contact _List...
th: _รายชื่อผู้ติดต่อใหม่...

en: New Contact:
th: ผู้ติดต่อใหม่:

en: New Location
th: แหล่งใหม่

en: New Meeting
th: ประชุมใหม่

en: New Memo List
th: รายการบันทึกช่วยจำใหม่

en: New Search Folder
th: สร้างโฟลเดอร์ค้นหาใหม่

en: New Task List
th: รายการภารกิจใ_หม่

en: New _Appointment...
th: นัดหมายใ_หม่...

en: New _Meeting...
th: การประชุมใ_หม่...

en: New _Memo
th: บัน_ทึกช่วยจำใหม่

en: New _Message
th: _ข้อความใหม่

en: New _Task
th: ภารกิจใ_หม่

en: New _Window
th: _หน้าต่างใหม่

en: New email in Evolution
th: เมลใหม่ใน Evolution

en: Newsgroups
th: กลุ่มข่าว

en: Next
th: ถัดไป

en: Next 7 Days' Appointments
th: นัดหมายของ 7 วันข้างหน้า

en: Next 7 Days' Tasks
th: ภารกิจของ 7 วันข้างหน้า

en: Next _Important Message
th: ข้อความ_สำคัญถัดไป

en: Next _Thread
th: _กระทู้ถัดไป

en: Next _Unread Message
th: ข้อความที่ยังไ_ม่ได้อ่านถัดไป

en: Next month
th: เดือนหน้า

en: Next year
th: ปีหน้า

en: Nic_kname:
th: ชื่อเ_ล่น:

en: Nickname
th: ชื่อเล่น

en: No
th: ไม่ตกลง

en: No Information
th: ไม่มีข้อมูล

en: No Label
th: ไม่มีป้าย

en: No Response Necessary
th: ไม่จำเป็นต้องตอบ

en: No Summary
th: ไม่มีสรุป

en: No Title
th: ไม่มีชื่อ

en: No _Proxy for:
th: ไ_ม่ใช้พร็อกซีสำหรับ:

en: No contacts
th: ไม่มีผู้ติดต่อ

en: No data source found for UID '%s'
th: ไม่พบแหล่งข้อมูลสำหรับ UID '%s'

en: No description available.
th: ไม่มีคำอธิบายรายละเอียดอยู่

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
th: ไม่มีที่อยู่ปลายทาง ยกเลิกการส่งต่อข้อความ

en: No duplicate messages found.
th: ไม่พบข้อความซ้ำ

en: No e-mail action
th: ไม่มีปฏิบัติการอีเมล

en: No email address provided
th: ไม่มีที่อยู่อีเมล

en: No encryption
th: ไม่มีการเข้ารหัสลับ

en: No folder selected.
th: ไม่ได้เลือกโฟลเดอร์ไว้

en: No grouping
th: ไม่จัดกลุ่ม

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
th: ไม่มีข้อมูลเอกลักษณ์ที่จะใช้ ยกเลิกการส่งต่อข้อความ

en: No location information available.
th: ไม่มีข้อมูลสถานที่

en: No mail service found with UID '%s'
th: ไม่พบบริการเมลที่มี UID '%s'

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search->Clear menu item or by changing the query above.
th: ไม่มีข้อความใดที่ตรงกับเงื่อนไขการค้นหาของคุณ คุณสามารถเปลี่ยนเงื่อนไขการค้นหาได้ โดยเลือกตัวกรองข้อความใหม่จากรายการดึงลงข้างบนนี้ หรือตั้งต้นค้นหาใหม่ โดยล้างเงื่อนไขเก่าด้วยเมนู "ค้นหา->ล้าง" หรือโดยเปลี่ยนคำค้นข้างบน

en: No reply or parent
th: ไม่มีข้อความตอบหรือต้นเรื่อง

en: No summary available.
th: ไม่มีสรุป

en: No writable calendar is available.
th: ไม่มีปฏิทินที่สามารถเขียนได้

en: No_w
th: _ขณะนี้

en: Non-Participant
th: ไม่ใช่ผู้ร่วมประชุม

en: Non-repudiation
th: การรับรองความแท้

en: None
th: ไม่

en: Normal
th: ปกติ

en: Not Critical
th: ไม่สำคัญมาก

en: Not Started
th: ยังไม่เริ่ม

en: Not an image
th: ไม่ใช่รูปภาพ

en: Not part of certificate
th: ไม่ใช่ส่วนหนึ่งของใบรับรอง

en: Not sorted
th: ไม่เรียง

en: Note
th: หมายเหตุ

en: Note: Some changes will not take effect until restart
th: หมายเหตุ: การเปลี่ยนแปลงบางอย่างจะยังไม่มีผลจนกว่าจะเริ่มการทำงานใหม่

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
th: หมายเหตุ: เครื่องหมายขีดล่างในชื่อป้ายจะถูกใช้
    เป็นคีย์ด่วนในเมนู

en: Notes
th: บันทึกข้อความ

en: Notifies you when new mail messages arrive.
th: แจ้งให้คุณทราบเมื่อมีข้อความเข้ามาใหม่

en: Notify new attendees _only
th: แจ้งผู้เข้าประชุมรายให_ม่เท่านั้น

en: Notify new messages for Inbox only.
th: แจ้งเตือนข้อความใหม่สำหรับกล่องจดหมายเข้าเท่านั้น

en: Notify new messages for _Inbox only
th: แจ้งข้อความใหม่เฉพาะสำหรับกล่องจดหมายเ_ข้าเท่านั้น

en: November
th: พฤศจิกายน

en: Now
th: ขณะนี้

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
th: จำนวนรายการที่อยู่ที่จะแสดงในช่อง ถึง/สำเนาถึง/สำเนาลับถึง

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
th: จำนวนของหน่วยสำหรับกำหนดการปลุกเตือนวันเกิดหรือวันครบรอบปี

en: Number of units for determining a default reminder
th: จำนวนของหน่วยสำหรับกำหนดการปลุกเตือนโดยปริยาย

en: Number of units for determining when to hide tasks
th: จำนวนหน่วยสำหรับกำหนดการซ่อนภารกิจ

en: O_ptions
th: _ตัวเลือก

en: Object Identifier (%s)
th: ตัวระบุอ็อบเจกต์ (%s)

en: Object Signer
th: ผู้เซ็นกำกับอ็อบเจกต์

en: Occurs
th: เกิดขึ้น

en: Occurs Less Than 5 Times
th: เกิดน้อยกว่า 5 ครั้ง

en: October
th: ตุลาคม

en: Office
th: ที่ทำงาน

en: Offline folder paths
th: พาธของโฟลเดอร์ออฟไลน์

en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
th: เมื่อ ${AbbrevWeekdayName} ${Year}-${Month}-${Day} เวลา ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} เขียนว่า:

en: On exit, every time
th: เมื่อออกจากโปรแกรม, ทุกครั้ง

en: On exit, once per day
th: เมื่อออกจากโปรแกรม, วันละครั้ง

en: On exit, once per month
th: เมื่อออกจากโปรแกรม, เดือนละครั้ง

en: On exit, once per week
th: เมื่อออกจากโปรแกรม, สัปดาห์ละครั้ง

en: One Level
th: ระดับเดียว

en: Only ever show plain text
th: แสดงข้อความเปล่าเท่านั้น

en: Only support csv or vcard format.
th: รองรับรูปแบบ csv หรือ vcard เท่านั้น

en: Ope_n Calendar
th: _เปิดปฏิทิน

en: Open
th: เปิด

en: Open New Message window
th: เปิดหน้าต่างข้อความใหม่

en: Open With "%s"
th: เปิดด้วย "%s"

en: Open With Other Application...
th: เปิดด้วยโปรแกรมอื่น...

en: Open _Web Page
th: เปิดหน้า_เว็บ

en: Open a window for composing a mail message
th: เปิดหน้าต่างสำหรับการเขียนข้อความเมล

en: Open map
th: เปิดแผนที่

en: Open the Evolution User Guide
th: เปิดคู่มือผู้ใช้ของ Evolution

en: Open the link in a web browser
th: เปิดลิงก์ในเว็บเบราว์เซอร์

en: Open the selected messages in a new window
th: เปิดข้อความที่เลือกในหน้าต่างใหม่

en: Open the selected messages in the composer for editing
th: เปิดข้อความที่เลือกในหน้าต่างเขียนจดหมายเพื่อแก้ไข

en: Open this attachment in %s
th: เปิดแฟ้มแนบนี้ใน %s

en: OpenPGP _Key ID:
th: ชื่อกุญแ_จ OpenPGP:

en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
th[0]: ในการเปิดผู้ติดต่อ %d รายการ จะเปิดในหน้าต่างใหม่ %d หน้าต่าง
    คุณต้องการให้แสดงผู้ติดต่อเหล่านี้ทั้งหมดจริงหรือไม่?
th[1]: ในการเปิดผู้ติดต่อ %d รายการ จะเปิดในหน้าต่างใหม่ %d หน้าต่าง
    คุณต้องการให้แสดงผู้ติดต่อเหล่านี้ทั้งหมดจริงหรือไม่?

en: Opening %s
th: กำลังเปิด %s

en: Opening calendar
th: กำลังเปิดปฏิทิน

en: Opening calendar '%s'
th: กำลังเปิดปฏิทิน '%s'

en: Opening memo list '%s'
th: กำลังเปิดรายการบันทึกช่วยจำ '%s'

en: Opening task list '%s'
th: กำลังเปิดรายการภารกิจ '%s'

en: Opening the calendar. Please wait...
th: กำลังเปิดปฏิทิน โปรดรอสักครู่...

en: Opening too many messages at once may take a long time.
th: การเปิดข้อความมากเกินไปในแต่ละครั้งอาจจะต้องกินเวลานาน

en: Option is ignored if a match for custom junk headers is found.
th: ตัวเลือกนี้จะไม่มีผลถ้าตรวจพบข้อมูลส่วนหัวที่กำหนดไว้ให้บ่งชี้ความเป็นขยะ

en: Optional Information
th: ข้อมูลเสริม

en: Optional Participant
th: ผู้ร่วมประชุมเสริม

en: Optional Participants
th: ผู้เข้าประชุมเสริม

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Or_ganization:
th: _องค์กร:

en: Or_ganizer:
th: ผู้_ประสานงาน:

en: Organi_zer:
th: ผู้ประ_สานงาน:

en: Organization (O)
th: องค์กร (O)

en: Organizational Unit (OU)
th: หน่วยงานองค์กร (OU)

en: Organizer
th: ผู้ประสานงาน

en: Organizer has removed the delegate %s
th: ผู้ประสานงานได้ลบผู้รับมอบฉันทะ %s ออก

en: Organizer: %s
th: ผู้ประสานงาน: %s

en: Organizer: %s <%s>
th: ผู้ประสานงาน: %s <%s>

en: Original Contact:
th: ผู้ติดต่อเดิม:

en: Original message
th: ข้อความเดิม

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other Date
th: วันอื่น

en: Other Email
th: อีเมลอื่นๆ

en: Other Fax
th: โทรสารอื่นๆ

en: Other Phone
th: โทรศัพท์อื่นๆ

en: Other...
th: อื่นๆ ...

en: Out of Office
th: ไม่อยู่ที่ทำงาน

en: Outbox
th: จดหมายออก

en: Outgoing
th: ออก

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
th: เครื่องมือนำเข้าสมุดที่อยู่ของ Outlook ในรูป CSV และแท็บ

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
th: สมุดที่อยู่ของ Outlook ในรูป CSV หรือแท็บ (.csv, .tab)

en: Outlook DBX import
th: นำเข้า Outlook DBX

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
th: โฟลเดอร์ส่วนบุคคลของ Outlook Express 5/6 (.dbx)

en: Outlook PST import
th: นำเข้า Outlook PST

en: Outlook personal folders (.pst)
th: โฟลเดอร์ส่วนบุคคลของ Outlook (.pst)

en: Overdue Tasks
th: ภารกิจที่เลยกำหนด

en: Overdue tasks color
th: สีของภารกิจที่เลยกำหนด

en: Overview
th: ภาพรวม

en: PGP _Encrypt
th: เ_ข้ารหัส PGP

en: PGP _Sign
th: เ_ซ็น PGP

en: PKCS #1 MD2 With RSA Encryption
th: MD2 พร้อมการเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS #1 MD5 With RSA Encryption
th: MD5 พร้อมการเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS #1 RSA Encryption
th: การเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS #1 SHA-1 With RSA Encryption
th: SHA-1 พร้อมการเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS #1 SHA-256 With RSA Encryption
th: SHA-256 พร้อมการเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS #1 SHA-384 With RSA Encryption
th: SHA-384 พร้อมการเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS #1 SHA-512 With RSA Encryption
th: SHA-512 พร้อมการเข้ารหัสลับ RSA ตาม PKCS #1

en: PKCS12 File Password
th: รหัสผ่านสำหรับแฟ้ม PKCS12

en: P_ercent complete:
th: เ_ปอร์เซ็นต์งานที่เสร็จ:

en: P_ort:
th: _พอร์ต:

en: P_revious Unread Message
th: ข้อความที่_ยังไม่ได้อ่านก่อนหน้า

en: Pacific/Apia
th: แปซิฟิก/อาปีอา

en: Pacific/Auckland
th: แปซิฟิก/โอ๊คแลนด์

en: Pacific/Chatham
th: แปซิฟิก/Chatham

en: Pacific/Easter
th: แปซิฟิก/อีสเตอร์

en: Pacific/Efate
th: แปซิฟิก/Efate

en: Pacific/Enderbury
th: แปซิฟิก/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
th: แปซิฟิก/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
th: แปซิฟิก/ฟิจิ

en: Pacific/Funafuti
th: แปซิฟิก/ฟูนะฟูตี

en: Pacific/Galapagos
th: แปซิฟิก/กาลาปากอส

en: Pacific/Gambier
th: แปซิฟิก/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
th: แปซิฟิก/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
th: แปซิฟิก/กวม

en: Pacific/Honolulu
th: แปซิฟิก/โฮโนลูลู

en: Pacific/Johnston
th: แปซิฟิก/จอห์นส์ตัน

en: Pacific/Kiritimati
th: แปซิฟิก/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
th: แปซิฟิก/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
th: แปซิฟิก/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
th: แปซิฟิก/มาจูโร

en: Pacific/Marquesas
th: แปซิฟิก/Marquesas

en: Pacific/Midway
th: แปซิฟิก/มิดเวย์

en: Pacific/Nauru
th: แปซิฟิก/นาอูรู

en: Pacific/Niue
th: แปซิฟิก/นีอูเอ

en: Pacific/Norfolk
th: แปซิฟิก/นอร์ฟอล์ก

en: Pacific/Noumea
th: แปซิฟิก/นูเมอา

en: Pacific/Pago_Pago
th: แปซิฟิก/ปาโกปาโก

en: Pacific/Palau
th: แปซิฟิก/ปาเลา

en: Pacific/Pitcairn
th: แปซิฟิก/พิตแคร์น

en: Pacific/Ponape
th: แปซิฟิก/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
th: แปซิฟิก/พอร์ต_มอร์สบี

en: Pacific/Rarotonga
th: แปซิฟิก/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
th: แปซิฟิก/ไซปัน

en: Pacific/Tahiti
th: แปซิฟิก/ตาฮิติ

en: Pacific/Tarawa
th: แปซิฟิก/ตาระวา

en: Pacific/Tongatapu
th: แปซิฟิก/Tongatapu

en: Pacific/Truk
th: แปซิฟิก/Truk

en: Pacific/Wake
th: แปซิฟิก/เวก

en: Pacific/Wallis
th: แปซิฟิก/วาลลิส

en: Pacific/Yap
th: แปซิฟิก/Yap

en: Page %d
th: หน้า %d

en: Page %d of %d
th: หน้า %d จาก %d

en: Pager
th: เพจเจอร์

en: Parsing message
th: กำลังแจงข้อความ

en: Pass_word:
th: _รหัสผ่าน:

en: Paste contacts from the clipboard
th: แปะผู้ติดต่อจากคลิปบอร์ด

en: Paste events from the clipboard
th: แปะเหตุการณ์จากคลิปบอร์ด

en: Paste memos from the clipboard
th: แปะบันทึกช่วยจำจากคลิปบอร์ด

en: Paste tasks from the clipboard
th: แปะภารกิจจากคลิปบอร์ด

en: Paste the clipboard
th: แปะจากคลิปบอร์ด

en: Path
th: พาธ

en: Path where picture gallery should search for its content
th: พาธที่จะใช้เป็นสมุดภาพสำหรับค้นหาภาพ

en: Percent Complete: %i
th: เปอร์เซ็นต์ที่เสร็จ: %i

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
th: ทำคำสั่งทั่วไปของเมลลิงลิสต์ (สมัครสมาชิก, ยกเลิกการสมัคร ฯลฯ)

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
th: กวาดข้อความทั้งหมดที่สั่งลบไว้ในโฟลเดอร์นี้ทิ้งอย่างถาวร

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
th: ลบข้อความที่สั่งลบไว้ออกจากทุกบัญชีอย่างถาวร

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
th: ลบข้อความที่สั่งลบไว้ออกจากทุกโฟลเดอร์อย่างถาวร

en: Permanently remove this folder
th: ลบโฟลเดอร์นี้อย่างถาวร

en: Personal
th: ส่วนบุคคล

en: Personal Details
th: รายละเอียดส่วนบุคคล

en: Personal Information
th: ข้อมูลส่วนบุคคล

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Pick a color
th: เลือกสี

en: Pidgin address book source
th: แหล่งสมุดที่อยู่ของ Pidgin

en: Pidgin check interval
th: ระยะเวลาการตรวจสอบ Pidgin

en: Pidgin last sync MD5
th: MD5 ของรายการปรับข้อมูลกับ Pidgin ครั้งล่าสุด

en: Pidgin last sync MD5.
th: MD5 ของรายการปรับข้อมูลกับ Pidgin ครั้งล่าสุด

en: Pidgin last sync time
th: เวลาล่าสุดที่ปรับข้อมูลกับ Pidgin

en: Pidgin last sync time.
th: เวลาล่าสุดที่ปรับข้อมูลกับ Pidgin

en: Pinging %s
th: กำลัง ping %s

en: Pipe to Program
th: ส่งไปป์ให้โปรแกรม

en: Plain Text
th: ข้อความเปล่า

en: Plain Text Mode
th: โหมดข้อความเปล่า

en: Play Sound
th: เล่นเสียง

en: Play _file:
th: เล่นเสีย_ง:

en: Play a sound
th: เล่นเสียง

en: Play the attachment in embedded audio player
th: เล่นแฟ้มเสียงที่แนบมาด้วยเครื่องเล่นเสียงแบบฝังตัว

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
th: เล่นเสียงตามชุดเสียงเมื่อมีข้อความเข้ามาใหม่ ถ้าไม่ได้ใช้โหมดการบี๊ป

en: Please choose another name.
th: กรุณาเลือกชื่ออื่น

en: Please enable the account or send using another account.
th: กรุณาเปิดใช้บัญชี หรือไม่ก็ส่งด้วยบัญชีอื่น

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
th: กรุณาป้อนที่อยู่อีเมลที่จะส่งในช่อง "ถึง:" คุณสามารถค้นที่อยู่อีเมลได้โดยกดปุ่ม "ถึง:" ที่อยู่ถัดจากช่องเติมข้อความ

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
th: กรุณาป้อนข้อมูลชื่อและที่อยู่อีเมลของคุณด้านล่างนี้ ส่วนในช่อง "ข้อมูลเสริม" นั้น คุณไม่จำเป็นต้องเติมข้อมูล เว้นเสียแต่ว่าคุณต้องการให้ข้อมูลนั้นปรากฏอยู่ในอีเมลที่คุณส่ง

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
th: กรุณาตรวจสอบดูให้แน่ใจ ว่าผู้รับในรายชื่อเหล่านี้สมัครใจและสามารถรับเมลในรูปแบบ HTML ได้:
    {0}

en: Please provide an unique name to identify this signature.
th: กรุณาตั้งชื่อที่ไม่ซ้ำกับชื่ออื่นสำหรับลายเซ็นนี้

en: Please respond on behalf of %s
th: กรุณาตอบกลับในนามของ %s

en: Please select a folder
th: กรุณาเลือกโฟลเดอร์

en: Please select a valid backup file to restore.
th: กรุณาเลือกแฟ้มสำรองข้อมูลของ Evolution ที่จะฟื้นคืน

en: Please select an image for this contact
th: กรุณาเลือกรูปสำหรับผู้ติดต่อนี้

en: Please select an image of size 48 * 48
th: กรุณาเลือกรูปภาพขนาด 48 x 48

en: Please select the information that you would like to import:
th: กรุณาเลือกข้อมูลที่คุณต้องการนำเข้า:

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
th: โปรดรอสักครู่ Evolution กำลังสำรองข้อมูลของคุณ

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
th: โปรดรอสักครู่ Evolution กำลังฟื้นข้อมูลของคุณคืน

en: Please wait.
th: กรุณารอสักครู่

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Plugin Manager
th: เครื่องมือจัดการปลั๊กอิน

en: Pointer to FTP site (%s)
th: ตัวชี้ไปยังแหล่ง FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s)
th: ตัวชี้ไปยังแฟ้มในเครื่อง (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
th: ตัวชี้ไปยังแฟ้มในเครื่อง (%s) ใช้ได้สำหรับเครื่อง "%s"

en: Pointer to remote data (%s)
th: ตัวชี้ไปยังข้อมูลในเครือข่าย (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
th: ตัวชี้ไปยังข้อมูลภายนอกที่ไม่รู้จัก (ชนิด "%s")

en: Pop up an alert
th: ผุดข้อความปลุกเตือน

en: Popup message together with the icon.
th: ผุดข้อความขึ้นพร้อมกับไอคอนด้วย

en: Port:
th: พอร์ต:

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างผู้ติดต่อ เมื่อจัดวางในแนวนอน

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างผู้ติดต่อ เมื่อจัดวางในแนวตั้ง

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแนวนอน ระหว่างปฏิทินเลือกวันที่กับรายการภารกิจ เมื่อไม่ได้อยู่ในมุมมองรายเดือน ในหน่วยพิกเซล

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแนวนอน ระหว่างช่องแสดงข้อมูลกับปฏิทินเลือกวันที่ เมื่ออยู่ในมุมมองรายเดือน ในหน่วยพิกเซล

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างบันทึกข้อความ เมื่อจัดวางในแนวตั้ง

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างภารกิจ เมื่อจัดวางในแนวนอน

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างภารกิจ เมื่อจัดวางในแนวตั้ง

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
th: ตำแหน่งของเส้นกั้นช่องแนวตั้ง ระหว่างช่องรายการปฏิทิน กับช่องเลือกวันที่ด้วยปฏิทิน

en: Possible values are: 'never' - do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, 'always' - allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or 'ask' - (or any other value) will ask user.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ: 'never' - ไม่อนุญาตให้คัดลอกด้วยวิธีลาก-วางโฟลเดอร์ในลำดับชั้นโฟลเดอร์, 'always' - อนุญาตให้คัดลอกด้วยวิธีลาก-วางโฟลเดอร์ในลำดับชั้นโฟลเดอร์โดยไม่ต้องถาม, หรือ 'ask' - (หรือค่าอื่นใด) จะถามผู้ใช้ก่อน

en: Possible values are: 'never' - do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, 'always' - allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or 'ask' - (or any other value) will ask user.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ: 'never' - ไม่อนุญาตให้ย้ายด้วยวิธีลาก-วางโฟลเดอร์ในลำดับชั้นโฟลเดอร์, 'always' - อนุญาตให้ย้ายด้วยวิธีลาก-วางโฟลเดอร์ในลำดับชั้นโฟลเดอร์โดยไม่ต้องถาม, หรือ 'ask' - (หรือค่าอื่นใด) จะถามผู้ใช้ก่อน

en: Possible values are: 'never' - to never close browser window, 'always' - to always close browser window or 'ask' - (or any other value) will ask user.
th: ค่าที่เป็นไปได้คือ 'never' - ไม่ปิดหน้าต่างเบราว์เซอร์, 'always' - ปิดหน้าต่างเบราว์เซอร์เสมอ, หรือ 'ask' - (หรือค่าอื่นใด) จะถามผู้ใช้ก่อน

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
th: ส่งข้อความเข้าเมลลิงลิสต์ที่เป็นต้นตอของข้อความนี้

en: Posting destination
th: ที่ที่จะแปะประกาศ

en: Posting not allowed
th: ไม่ได้รับอนุญาตให้แปะประกาศ

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แปะประกาศในรายชื่อเมลนี้ บางที รายชื่อเมลนี้อาจจะอ่านได้อย่างเดียว กรุณาติดต่อผู้ดูแลเพื่อขอรายละเอียดเพิ่มเติม

en: Pr_evious Important Message
th: ข้อความสำคัญก่อ_นหน้า

en: Prefer Plain Text
th: นิยมใช้ข้อความเปล่า

en: Preferred New button item
th: ตัวปุ่ม "ใหม่" ที่เลือกใช้

en: Preparing account '%s' for offline
th: กำลังเตรียมออฟไลน์บัญชี '%s'

en: Preparing to go offline...
th: กำลังเตรียมเข้าสู่โหมดออฟไลน์...

en: Preparing to go online...
th: กำลังเตรียมเข้าสู่โหมดออนไลน์...

en: Preparing to quit
th: กำลังเตรียมออกจากโปรแกรม

en: Preparing to quit...
th: กำลังเตรียมออกจากโปรแกรม...

en: Prepend a _header
th: เติมข้อมูลส่วน_หัว

en: Pretty Good Privacy (OpenPGP)
th: Pretty Good Privacy (PGP/GPG)

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Preview data to be imported
th: ดูตัวอย่างข้อมูลที่จะนำเข้า

en: Preview the calendar to be printed
th: แสดงตัวอย่างปฏิทินก่อนพิมพ์

en: Preview the contacts to be printed
th: แสดงตัวอย่างข้อมูลผู้ติดต่อก่อนพิมพ์

en: Preview the list of memos to be printed
th: แสดงตัวอย่างรายการบันทึกช่วยจำก่อนพิมพ์

en: Preview the list of tasks to be printed
th: แสดงตัวอย่างรายการภารกิจก่อนพิมพ์

en: Preview the message to be printed
th: ดูตัวอย่างข้อความก่อนพิมพ์

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous Evolution version
th: Evolution รุ่นก่อน

en: Previous T_hread
th: _กระทู้ก่อนหน้า

en: Previous month
th: เดือนที่แล้ว

en: Previous year
th: ปีที่แล้ว

en: Primary Phone
th: โทรศัพท์หลัก

en: Primary address book
th: สมุดที่อยู่หลัก

en: Primary calendar
th: ปฏิทินหลัก

en: Primary memo list
th: รายการบันทึกช่วยจำหลัก

en: Primary task list
th: รายการภารกิจหลัก

en: Print
th: พิมพ์

en: Print Memos
th: พิมพ์บันทึกช่วยจำ

en: Print Pre_view
th: ตัวอ_ย่างก่อนพิมพ์

en: Print Tasks
th: พิมพ์ภารกิจ

en: Print all shown contacts
th: พิมพ์ข้อมูลผู้ติดต่อทั้งหมดที่แสดงอยู่

en: Print selected contacts
th: พิมพ์ข้อมูลผู้ติดต่อที่เลือก

en: Print the list of memos
th: พิมพ์รายการบันทึกช่วยจำ

en: Print the list of tasks
th: พิมพ์รายการภารกิจ

en: Print the selected memo
th: พิมพ์บันทึกช่วยจำที่เลือก

en: Print the selected task
th: พิมพ์ภารกิจที่เลือก

en: Print this calendar
th: พิมพ์ปฏิทินนี้

en: Print this event
th: พิมพ์เหตุการณ์นี้

en: Print this memo
th: พิมพ์บันทึกช่วยจำนี้

en: Print this message
th: พิมพ์ข้อความนี้

en: Print this task
th: พิมพ์ภารกิจนี้

en: Printing
th: กำลังพิมพ์

en: Printing failed.
th: พิมพ์ไม่สำเร็จ

en: Priority
th: ระดับความสำคัญ

en: Priority:
th: ระดับความสำคัญ:

en: Priority: %s
th: ระดับความสำคัญ: %s

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Problem migrating old mail folder "{0}".
th: เกิดปัญหาขณะย้ายข้อมูลโฟลเดอร์เมลเก่า "{0}"

en: Profession
th: อาชีพ

en: Programs that are allowed to be run by reminders
th: โปรแกรมที่อนุญาตให้เรียกในการปลุกเตือนต่างๆ

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
th: ถามก่อนส่งไปยังผู้รับที่ไม่ได้ป้อนที่อยู่อีเมล

en: Prompt on empty subject
th: ถามเมื่อหัวเรื่องข้อความว่างเปล่า

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
th: ถามผู้ใช้เมื่อผู้ใช้พยายามจะเทขยะ

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
th: ถามผู้ใช้เมื่อผู้ใช้พยายามเก็บกวาดโฟลเดอร์

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
th: ถามผู้ใช้เมื่อผู้ใช้พยายามส่งข้อความที่ไม่มีหัวเรื่อง

en: Prompt when deleting messages in search folder
th: ถามก่อนลบข้อความในโฟลเดอร์ค้นหา

en: Prompt when emptying the trash
th: ถามเมื่อผู้ใช้สั่งเทขยะ

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
th: ถามเมื่อเมลลิงลิสต์ขโมยการตอบแบบส่วนตัวของคุณไป

en: Prompt when replying privately to list messages
th: ถามเมื่อตอบเมลจากลิสต์ในแบบส่วนตัว

en: Prompt when replying to many recipients
th: ถามก่อนตอบไปยังผู้รับจำนวนมาก

en: Prompt when user expunges
th: ถามเมื่อผู้ใช้สั่งเก็บกวาด

en: Prompt when user only fills Bcc
th: ถามเมื่อผู้ใช้ระบุแต่สำเนาลับ

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
th: ถามก่อนถ้าผู้ใช้พยายามเปิดข้อความตั้งแต่ 10 ข้อความขึ้นไปพร้อมกัน

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
th: ถามเมื่อผู้ใช้พยายามส่งเมลในรูป HTML ไปยังผู้รับที่อาจไม่ต้องการรับเมลในรูป HTML

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
th: ถามเมื่อผู้ใช้พยายามส่งข้อความโดยไม่มีผู้รับในรายการ "ถึง" หรือ "สำเนาถึง" เลย

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
th: ถามเมื่อผู้ใช้พยายามส่ง HTML โดยที่ผู้รับไม่ต้องการ

en: Prompt while marking multiple messages
th: ถามเมื่อผู้ใช้ทำเครื่องหมายข้อความหลายรายการ

en: Proprietary
th: ส่วนตัว

en: Proxy Settings
th: ค่าตั้งพร็อกซี

en: Pu_blic
th: เ_ปิดเผย

en: Public
th: เปิดเผย

en: Public FTP
th: FTP สาธารณะ

en: Publish calendars to the web.
th: แปะประกาศปฏิทินบนเว็บ

en: Publishing Information
th: การประกาศ

en: Publishing Location
th: ตำแหน่งประกาศ

en: Publishing _Frequency:
th: ความ_ถี่ของการประกาศ:

en: Publishing to %s finished successfully
th: แปะประกาศไปยัง %s สำเร็จแล้ว

en: Purg_e
th: เ_ก็บกวาด

en: Purge events older than
th: ลบเหตุการณ์ที่เก่ากว่า

en: Purge old appointments and meetings
th: ลบนัดหมายและการประชุมเก่าทิ้ง

en: Purging
th: กำลังเก็บกวาด

en: Purposes
th: จุดประสงค์

en: Put Evolution into offline mode
th: นำ Evolution เข้าสู่โหมดออฟไลน์

en: Put Evolution into online mode
th: นำ Evolution เข้าสู่โหมดออนไลน์

en: Put personalized signatures at the top of replies
th: ใส่ลายเซ็นส่วนตัวไว้ด้านบนของข้อความที่ตอบ

en: Put the cursor at the bottom of replies
th: วางเคอร์เซอร์ไว้ที่ท้ายข้อความที่ตอบ

en: Query free / busy information for the attendees
th: สอบถามข้อมูลการว่าง/ไม่ว่างของผู้เข้าประชุม

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
th: กำลังสอบถามรายชื่อกลไกการยืนยันตัวบุคคลที่เซิร์ฟเวอร์รองรับ

en: Quit
th: ออก

en: Quit Now
th: ออกเดี๋ยวนี้

en: Quota usage
th: การใช้โควต้า

en: Quota usage (%s):
th: การใช้โควต้า (%s):

en: RFC822 message
th: ข้อความ RFC822

en: RSVP
th: กรุณาตอบกลับ

en: R_eceive All
th: _รับทั้งหมด

en: R_eply requested
th: _ต้องการการตอบกลับ

en: R_estore Evolution Data...
th: _ฟื้นข้อมูล Evolution คืน...

en: R_ole Field
th: ช่องข้อมูล_บทบาท

en: R_ule name:
th: ชื่อ_กฎ:

en: Radio
th: วิทยุสื่อสาร

en: Re_direct
th: เปลี่ยนเ_ส้นทาง

en: Re_fresh
th: ปรับแ_สดง

en: Re_ply-To:
th: _ที่อยู่ตอบกลับ:

en: Re_quest Read Receipt
th: ร้อง_ขอการแจ้งรับข้อความ

en: Reached bottom of page, continued from top
th: ชนท้ายหน้าแล้ว เริ่มหาใหม่จากต้น

en: Reached top of page, continued from bottom
th: ชนต้นหน้าแล้ว เริ่มหาใหม่จากท้าย

en: Read
th: อ่านแล้ว

en: Read Messages
th: ข้อความที่อ่านแล้ว

en: Really delete folder "{0}" and all of its subfolders?
th: ยืนยันว่าจะลบโฟลเดอร์ "{0}" และโฟลเดอร์ย่อยทั้งหมดหรือไม่?

en: Really delete folder "{0}"?
th: ยืนยันว่าจะลบโฟลเดอร์ "{0}" หรือไม่?

en: Receive new items from all accounts
th: รับรายการใหม่จากบัญชีทั้งหมด

en: Received
th: ได้รับ

en: Received on behalf of %s
th: ได้รับในนามของ %s

en: Receiving
th: การรับเมล

en: Receiving Email
th: การรับอีเมล

en: Receiving Options
th: ตัวเลือกการรับเมล

en: Recently used second time zones in a Day View
th: เขตเวลาที่สองที่ใช้ล่าสุดในมุมมองวัน

en: Recipients
th: ผู้รับ

en: Recipients contain
th: ผู้รับมีคำว่า

en: Recognize emoticons in text and replace them with images.
th: ตรวจรู้หน้าแสดงอารมณ์ในข้อความและแทนที่ด้วยรูปภาพให้

en: Recognize links in text and replace them.
th: ตรวจรู้ลิงก์ในข้อความและแทนที่ให้

en: Reconnecting to '%s'
th: กำลังเชื่อมต่อใหม่ไปยัง '%s'

en: Recurrence
th: การเวียนซ้ำ

en: Recurrence date is invalid
th: วันที่ที่เวียนซ้ำไม่ใช่ค่าที่ใช้ได้

en: Recurrent Events in Italic
th: เหตุการณ์ที่เวียนซ้ำเป็นตัวเอียง

en: Recurring
th: เวียนซ้ำ

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
th: เปลี่ยนเส้นทาง (bounce) ข้อความที่เลือกไปยังผู้อื่น

en: Refresh every
th: ปรับแสดงใหม่ทุกๆ

en: Refresh list of folders of this account
th: ปรับแสดงรายชื่อโฟลเดอร์ของบัญชีนี้ใหม่

en: Refresh the folder
th: ปรับแสดงโฟลเดอร์ใหม่

en: Refresh the folder list
th: ปรับแสดงรายชื่อโฟลเดอร์ใหม่

en: Refresh the selected calendar
th: ปรับข้อมูลปฏิทินที่เลือก

en: Refresh the selected memo list
th: ปรับข้อมูลรายการบันทึกช่วยจำที่เลือก

en: Refresh the selected task list
th: ปรับข้อมูลรายการภารกิจที่เลือก

en: Regex Match
th: ค้นด้วย Regex

en: Regular Image
th: รูปภาพธรรมดา

en: Reloading registry service
th: กำลังโหลดบริการทะเบียนใหม่

en: Reminder
th: การปลุกเตือน

en: Reminder programs
th: โปรแกรมปลุกเตือน

en: Reminder!
th: ปลุกเตือน!

en: Reminders
th: การปลุกเตือน

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
th: เตือนเมื่อคุณลืมแนบแฟ้มไปกับข้อความเมล

en: Remo_ve Attachments
th: _ลบแฟ้มแนบ

en: Remove Du_plicate Messages
th: ลบ_ข้อความซ้ำ

en: Remove This _Column
th: ลบ_คอลัมน์นี้

en: Remove an email address from the List
th: ลบที่อยู่อีเมลจากรายชื่อ

en: Remove attachments
th: ลบแฟ้มแนบ

en: Remove duplicate messages?
th: ลบข้อความซ้ำหรือไม่?

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
th: เอาธงตามกระทู้ออกจากข้อความที่เลือก

en: Removing attachments
th: กำลังลบแฟ้มแนบ

en: Removing folder '%s'
th: กำลังลบโฟลเดอร์ '%s'

en: Removing temporary back up files
th: กำลังลบแฟ้มสำรองชั่วคราว

en: Rename the selected address book
th: เปลี่ยนชื่อสมุดที่อยู่ที่เลือก

en: Rename the selected calendar
th: เปลี่ยนชื่อปฏิทินที่เลือก

en: Rename the selected memo list
th: เปลี่ยนชื่อรายการบันทึกช่วยจำที่เลือก

en: Rename the selected task list
th: เปลี่ยนชื่อรายการภารกิจที่เลือก

en: Repeat
th: ซ้ำ

en: Replied to
th: ตอบไปแล้ว

en: Replies
th: ตอบ

en: Replies and Forwards
th: การตอบและการส่งต่อ

en: Replies and parents
th: ตอบและต้นเรื่อง

en: Reply
th: ตอบกลับ

en: Reply _Privately
th: ตอบกลับส่วน_ตัว

en: Reply to All
th: ตอบถึงทุกคน

en: Reply to _All
th: ตอบกลับทั้งห_มด

en: Reply to _List
th: ตอบกลับเข้า_ลิสต์

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
th: ตอบไปยังเมลลิงลิสต์หรือถึงผู้รับทุกคน

en: Reply-To
th: ที่อยู่ตอบกลับ

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
th: แฟ้มแนบ

[ctx: ReplyForward]
en: Do not quote
th: ไม่อ้างคำพูด

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
th: ในข้อความ

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
th: ในบรรทัด (แบบ Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
th: อ้างคำพูด

en: Request a running Evolution process to quit
th: ร้องขอให้ปิดโพรเซส Evolution ที่ทำงานอยู่

en: Required Information
th: ข้อมูลจำเป็น

en: Required Participant
th: ผู้ร่วมประชุมที่ต้องเข้า

en: Required Participants
th: ผู้เข้าประชุมหลัก

en: Required people and _one resource
th: ผู้เข้าประชุมหลัก และ_ทรัพยากรชิ้นใดชิ้นหนึ่ง

en: Reset the text to its original size
th: ตั้งขนาดอักษรข้อความกลับไปค่าเดิม

en: Resource
th: ทรัพยากร

en: Resources
th: ทรัพยากร

en: Restart Evolution
th: เริ่มเปิด Evolution ใหม่

en: Restarting Evolution
th: กำลังเริ่มเปิด Evolution ใหม่

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
th: ฟื้นข้อมูลและค่าตั้งของ Evolution จากแฟ้มจัดเก็บ

en: Restore Evolution directory
th: ฟื้นไดเรกทอรี Evolution

en: Restore from Backup
th: ฟื้นคืนโดยใช้ข้อมูลสำรอง

en: Restoring Evolution Data
th: กำลังฟื้นข้อมูล Evolution คืน

en: Restoring from the folder %s
th: กำลังฟื้นโดยใช้โฟลเดอร์ %s

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
th[0]: กำลังดึง %d ข้อความ
th[1]: กำลังดึง %d ข้อความ

en: Retrieving message
th: กำลังดึงข้อความ

en: Retrieving message '%s'
th: กำลังดึงข้อความ '%s'

en: Return Notification
th: การแจ้งตอบกลับ

en: Review
th: ตรวจทาน

en: Richtext
th: ข้อความตกแต่งรูปแบบ

en: Role
th: บทบาท

en: Room
th: ห้อง

en: Run Program
th: เรียกโปรแกรม

en: Run a program
th: เรียกโปรแกรม

en: Run junk test on incoming mail.
th: ตรวจความเป็นขยะในจดหมายเข้าทุกฉบับ

en: S/MIME En_crypt
th: เข้า_รหัส S/MIME

en: S/MIME Sig_n
th: เซ็_น S/MIME

en: S/MIME encrpyted
th: เข้ารหัสลับแบบ S/MIME

en: S/MIME signed
th: เซ็นกำกับแบบ S/MIME

en: SHA1 Fingerprint
th: ลายนิ้วมือ SHA1

en: SOC_KS Proxy:
th: พร็อกซี _SOCKS

en: SSL Certificate Authority
th: องค์กรออกใบรับรอง SSL

en: SSL Client Certificate
th: ใบรับรองลูกข่าย SSL

en: SSL Server Certificate
th: ใบรับรองแม่ข่าย SSL

en: SSL certificate for '%s' is not trusted. Do you wish to accept it?
th: ใบรับรอง SSL สำหรับ '%s' ไม่ได้รับความเชื่อถือ คุณจะยอมรับหรือไม่?

en: SSL encryption
th: เข้ารหัสลับด้วย SSL

en: SSL on a dedicated port
th: SSL ที่พอร์ตเฉพาะ

en: STARTTLS after connecting
th: STARTTLS หลังการเชื่อมต่อ

en: S_ave Address Book as vCard
th: บัน_ทึกสมุดที่อยู่ในรูป vCard

en: S_ave All
th: บันทึกทั้งห_มด

en: S_ave replies in the folder of the message being replied to
th: _บันทึกข้อความตอบกลับในโฟลเดอร์เดียวกับข้อความที่ตอบ

en: S_cript:
th: ส_คริปต์:

en: S_earch for sender photograph only in local address books
th: ค้น_หารูปของผู้ส่งจากสมุดที่อยู่ในเครื่อง

en: S_end
th: _ส่ง

en: S_end message receipts:
th: _ส่งการแจ้งรับข้อความ:

en: S_tandard Font:
th: แบบอักษร_มาตรฐาน:

en: S_ubject:
th: เ_รื่อง:

en: S_un
th: อ_า.

en: Sa
th: ส.

en: Sa_ve
th: _บันทึก

en: Saturday
th: เสาร์

en: Save Attachment | Save Attachments
th[0]: บันทึกแฟ้มแนบ
th[1]: บันทึกแฟ้มแนบ

en: Save Calendar
th: บันทึกปฏิทิน

en: Save Current View
th: บันทึกมุมมองปัจจุบัน

en: Save Custom View...
th: บันทึกมุมมองกำหนดเอง...

en: Save Draft
th: บันทึกฉบับร่าง

en: Save Image
th: บันทึกภาพ

en: Save Message | Save Messages
th[0]: บันทึกข้อความ
th[1]: บันทึกข้อความ

en: Save Search
th: บันทึกการค้นหา

en: Save Selected
th: บันทึกสิ่งที่เลือก

en: Save _As...
th: บันทึกเ_ป็น...

en: Save _Image...
th: บันทึก_ภาพ...

en: Save _To Addressbook
th: _บันทึกลงในสมุดที่อยู่

en: Save a calendar or task list to disk.
th: บันทึกปฏิทินหรือรายการภารกิจลงดิสก์

en: Save and Close
th: บันทึกแล้วปิด

en: Save as Template
th: บันทึกเป็นแม่แบบ

en: Save as _Draft
th: บันทึกเป็นฉบับ_ร่าง

en: Save as _Template
th: บันทึกเป็นแ_ม่แบบ

en: Save as draft
th: บันทึกเป็นฉบับร่าง

en: Save as iCalendar
th: บันทึกเป็น iCalendar

en: Save as vCard
th: บันทึกเป็น vCard

en: Save as...
th: บันทึกเป็น...

en: Save current changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงปัจจุบัน

en: Save current changes and close editor
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงปัจจุบันแล้วปิดเครื่องมือแก้ไข

en: Save current custom view
th: บันทึกมุมมองกำหนดเองปัจจุบัน

en: Save directory
th: ไดเรกทอรีสำหรับบันทึก

en: Save directory for reminder audio
th: ไดเรกทอรีสำหรับบันทึกเสียงปลุกเตือน

en: Save draft
th: บันทึกฉบับร่าง

en: Save file format for drag-and-drop operation
th: ฟอร์แมตของแฟ้มที่จะบันทึกสำหรับการลาก-วาง

en: Save name format for drag-and-drop operation
th: รูปแบบของชื่อแฟ้มที่จะบันทึกสำหรับการลาก-วาง

en: Save selected contacts as a vCard
th: บันทึกข้อมูลผู้ติดต่อที่เลือกในรูป vCard

en: Save selected messages as an mbox file
th: บันทึกข้อความที่เลือกลงเป็นแฟ้ม mbox

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
th: บันทึกผู้ติดต่อในสมุดที่อยู่เลือกในรูป vCard

en: Save the current file
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบัน

en: Save the current file with a different name
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบันในชื่ออื่น

en: Save the current search parameters
th: บันทึกพารามิเตอร์ค้นหาปัจจุบัน

en: Save the image to a file
th: บันทึกภาพลงในแฟ้ม

en: Save the selected calendar to disk
th: บันทึกปฏิทินที่เลือกลงดิสก์

en: Save the selected memo list to disk
th: บันทึกรายการบันทึกช่วยจำที่เลือกลงดิสก์

en: Save the selected task list to disk
th: บันทึกรายการภารกิจที่เลือกลงดิสก์

en: Saving
th: กำลังบันทึก

en: Saving %d message | Saving %d messages
th[0]: กำลังบันทึก %d ข้อความ
th[1]: กำลังบันทึก %d ข้อความ

en: Saving changes to the calendar. Please wait...
th: กำลังบันทึกการเปลี่ยนแปลงลงในปฏิทิน โปรดรอสักครู่...

en: Saving message to Outbox.
th: กำลังบันทึกข้อความลงในจดหมายออก

en: Saving message to folder '%s'
th: กำลังบันทึกข้อความลงในโฟลเดอร์ '%s'

en: Saving user interface state
th: กำลังบันทึกสถานะของส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Sc_roll Month View by a week
th: เ_ลื่อนมุมมองเดือนทีละสัปดาห์

en: Scanning %s
th: กำลังตรวจสอบ %s

en: Scanning messages for duplicates
th: กำลังตรวจหาข้อความซ้ำ

en: Score
th: คะแนน

en: Script file must be executable.
th: แฟ้มสคริปต์ต้องมีอยู่ และต้องสามารถเรียกทำงานได้

en: Scroll Month View by a week, not by a month
th: เลื่อนมุมมองเดือนทีละสัปดาห์แทนการเลื่อนทีละเดือน

en: Se_cond zone:
th: เขตเวลาที่สอ_ง:

en: Sear_ch:
th: _ค้นหา:

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Base:
th: จุดตั้งต้นค้นหา:

en: Search F_olders
th: โ_ฟลเดอร์ค้นหา

en: Search Filter:
th: ตัวกรองสำหรับค้นหา:

en: Search Folder Sources
th: แหล่งสำหรับโฟลเดอร์ค้นหา

en: Search Folders
th: โฟลเดอร์ค้นหา

en: Search Folders automatically updated.
th: ปรับข้อมูลโฟลเดอร์ค้นหาโดยอัตโนมัติแล้ว

en: Search Interrupted
th: การค้นหาถูกขัดจังหวะ

en: Search Scope:
th: ขอบเขตการค้นหา:

en: Search _Folders
th: โ_ฟลเดอร์ค้นหา

en: Search for text in the body of the displayed message
th: ค้นหาข้อความในตัวข้อความที่แสดงอยู่

en: Search for text in the displayed contact
th: ค้นหาข้อความในข้อมูลผู้ติดต่อที่แสดงอยู่

en: Search for text in the displayed memo
th: ค้นหาข้อความในบันทึกช่วยจำที่แสดงอยู่

en: Search for text in the displayed task
th: ค้นหาข้อความในภารกิจที่แสดงอยู่

en: Search for the sender photo in local address books
th: ค้นหารูปของผู้ส่งจากสมุดที่อยู่ในเครื่อง

en: Search range for time-based searching in years
th: ช่วงของการค้นหาสำหรับการค้นหาตามเวลา เป็นจำนวนปี

en: Searches
th: การค้นหา

en: Searching
th: การค้นหา

en: Searching for an existing version of this appointment
th: กำลังค้นหานัดหมายนี้ที่บันทึกไว้

en: Searching next matching event
th: กำลังค้นหาเหตุการณ์ถัดไปที่ตรงกับที่ระบุ

en: Searching previous matching event
th: กำลังค้นหาเหตุการณ์ก่อนหน้าที่ตรงกับที่ระบุ

en: Secret
th: ลับมาก

en: Secure FTP (SFTP)
th: FTP นิรภัย (SFTP)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
th: WebDAV นิรภัย (HTTPS)

en: Security
th: การรักษาความปลอดภัย

en: Security Information
th: ข้อมูลระบบรักษาความปลอดภัย

en: Security:
th: การรักษาความปลอดภัย:

en: Seen
th: อ่านแล้ว

en: Select
th: เลือก

en: Select A File
th: เลือกแฟ้ม

en: Select Address Book
th: เลือกสมุดที่อยู่

en: Select Address book for Automatic Contacts
th: เลือกสมุดที่อยู่สำหรับที่อยู่ติดต่ออัตโนมัติ

en: Select Address book for Pidgin buddy list
th: เลือกสมุดที่อยู่สำหรับคู่สนทนาของ Pidgin

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select Contacts from Address Book
th: เลือกผู้ติดต่อจากสมุดที่อยู่

en: Select Date
th: เลือกวันที่

en: Select Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Select HTML fixed width font
th: เลือกแบบอักษรความกว้างคงที่สำหรับ HTML

en: Select HTML variable width font
th: เลือกแบบอักษรความกว้างไม่คงที่สำหรับ HTML

en: Select Information to Import
th: เลือกข้อมูลที่จะให้นำเข้า

en: Select Message S_ubthread
th: เลือกกระทู้_ย่อยของข้อความ

en: Select Message _Thread
th: เลือก_กระทู้ข้อความ

en: Select Timezone
th: เลือกเขตเวลา

en: Select _Date
th: เลือกวัน_ที่

en: Select _Today
th: เลือก_วันนี้

en: Select a Calendar
th: เลือกปฏิทิน

en: Select a Face Picture
th: เลือกรูปถ่าย

en: Select a File
th: เลือกแฟ้ม

en: Select a Task List
th: เลือกรายการภารกิจ

en: Select a Time Zone
th: เลือกเขตเวลา

en: Select a certificate to import...
th: เลือกใบรับรองที่จะนำเข้า

en: Select a file
th: เลือกแฟ้ม

en: Select a specific date
th: ระบุวันที่

en: Select a time to compare against
th: เลือกเวลาที่จะใช้เป็นค่าเปรียบเทียบ

en: Select all messages in the same thread as the selected message
th: เลือกข้อความทั้งหมดที่อยู่ในกระทู้เดียวกับข้อความที่เลือก

en: Select all replies to the currently selected message
th: เลือกข้อความทั้งหมดที่ตอบข้อความที่เลือก

en: Select all text
th: เลือกเนื้อความทั้งหมด

en: Select all text and images
th: เลือกเนื้อความและรูปภาพทั้งหมด

en: Select all visible contacts
th: เลือกผู้ติดต่อทั้งหมดที่มองเห็น

en: Select all visible memos
th: เลือกบันทึกช่วยจำทั้งหมดที่มองเห็น

en: Select all visible messages
th: เลือกข้อความทั้งหมดที่มองเห็น

en: Select all visible tasks
th: เลือกภารกิจทั้งหมดที่มองเห็น

en: Select certificate
th: เลือกใบรับรอง

en: Select destination
th: เลือกปลายทาง

en: Select destination file
th: เลือกแฟ้มปลายทาง

en: Select folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Select folder to import into
th: เลือกโฟลเดอร์ที่จะให้นำเข้า

en: Select name of the Evolution backup file
th: เลือกชื่อของแฟ้มสำรองข้อมูลของ Evolution

en: Select name of the Evolution backup file to restore
th: เลือกแฟ้มสำรองข้อมูลของ Evolution ที่จะเรียกคืน

en: Select sound file
th: เลือกแฟ้มเสียง

en: Select the calendars for reminder notification
th: เลือกปฏิทินสำหรับการแจ้งปลุกเตือน

en: Select the calendars to search for meeting conflicts
th: เลือกปฏิทินที่จะค้นหาการประชุมที่ชนกัน

en: Select today
th: เลือกวันนี้

en: Select view: %s
th: เลือกมุมมอง: %s

en: Select what type of file you want to import from the list.
th: เลือกชนิดของแฟ้มที่คุณต้องการนำเข้าจากรายชื่อ

en: Select...
th: เ_ลือก...

en: Selected Calendars for Alarms
th: ปฏิทินที่เลือกเพื่อใช้แจ้งเตือน

en: Selected calendar contains event '%s' already. Would you like to edit the old event?
th: ปฏิทินที่เลือกมีเหตุการณ์ '%s' อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการจะแก้ไขเหตุการณ์เก่าหรือไม่?

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
th: ปฏิทินที่เลือกสามารถอ่านได้อย่างเดียว จึงไม่สามารถสร้างเหตุการณ์ที่นั่น กรุณาเลือกปฏิทินใหม่

en: Selected memo list contains memo '%s' already. Would you like to edit the old memo?
th: รายการบันทึกช่วยจำที่เลือกมีบันทึกช่วยจำ '%s' อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการจะแก้ไขบันทึกช่วยจำเก่าหรือไม่?

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
th: รายการบันทึกช่วยจำที่เลือกสามารถอ่านได้อย่างเดียว จึงไม่สามารถสร้างบันทึกช่วยจำที่นั่น กรุณาเลือกรายการบันทึกช่วยจำใหม่

en: Selected task list contains task '%s' already. Would you like to edit the old task?
th: รายการภารกิจที่เลือกมีภารกิจ '%s' อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการจะแก้ไขภารกิจเก่าหรือไม่?

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
th: รายการภารกิจที่เลือกสามารถอ่านได้อย่างเดียว จึงไม่สามารถสร้างภารกิจที่นั่น กรุณาเลือกรายการภารกิจใหม่

en: Send & Receive Mail
th: รับ & ส่งเมล

en: Send / Receive
th: รับ / ส่ง

en: Send / _Receive
th: _รับ / ส่ง

en: Send HTML mail by default
th: ส่งเมลในรูป HTML โดยปริยาย

en: Send HTML mail by default.
th: ส่งเมลในรูป HTML โดยปริยาย

en: Send Options
th: ตัวเลือกของการส่ง

en: Send To:
th: ส่งไปยัง:

en: Send _Information
th: _ส่งข้อมูล

en: Send _Reply To...
th: ส่งเมล_ตอบกลับ...

en: Send _updates to attendees
th: ส่งการ_ปรับข้อมูลไปยังผู้ร่วมประชุม

en: Send a mail message to this address
th: จะส่งเมลไปยังที่อยู่นี้หรือไม่?

en: Send a message to the selected contacts
th: ส่งข้อความไปยังผู้ติดต่อที่เลือกอยู่

en: Send a read receipt to '%s'
th: ส่งการแจ้งรับข้อความไปยัง '%s'

en: Send a reply message to this address
th: ส่งเมลตอบกลับไปยังที่อยู่นี้

en: Send an email
th: ส่งอีเมล

en: Send e-mail message to mailing list?
th: ส่งอีเมลไปยังเมลลิงลิสต์หรือไม่?

en: Send my reminders with this event
th: ส่งการปลุกเตือนของฉันไปกับเหตุการณ์นี้ด้วย

en: Send private reply?
th: ตอบแบบส่วนตัวหรือไม่?

en: Send queued items and retrieve new items
th: ส่งข้อความที่อยู่ในคิวและดึงข้อความใหม่

en: Send queued items in all accounts
th: ส่งรายการที่เข้าคิวไว้ในบัญชีทั้งหมด

en: Send reply to all recipients?
th: ส่งเมลตอบไปยังผู้รับทั้งหมดหรือไม่?

en: Send reply to sender
th: ตอบไปยังผู้ส่ง

en: Send selected contacts to another person
th: ส่งข้อมูลผู้ติดต่อที่เลือกไปให้ผู้อื่น

en: Send the selected attachments somewhere
th: ส่งแฟ้มแนบที่เลือกไปยังแห่งที่ต้องการ

en: Send this message
th: ส่งข้อความนี้

en: Sender
th: ผู้ส่ง

en: Sender Photograph
th: รูปผู้ส่ง

en: Sender contains
th: ผู้ส่งมีคำว่า

en: Sender email-address column in the message list
th: แสดงคอลัมน์ที่อยู่อีเมลผู้ส่งในรายการข้อความด้วย

en: Sender has been notified that you have read this message.
th: ผู้ส่งได้รับแจ้งเรียบร้อยแล้วว่าคุณเปิดอ่านจดหมายนี้แล้ว

en: Sender or Recipients
th: ผู้ส่งหรือผู้รับ

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
th: ผู้ส่งต้องการให้แจ้งเมื่อคุณเปิดอ่านจดหมายนี้แล้ว

en: Sending
th: การส่งเมล

en: Sending Email
th: การส่งอีเมล

en: Sending a _private reply to a mailing list message
th: การส่งเมลตอบแบบ_ส่วนตัวกับข้อความในเมลลิงลิสต์

en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
th: การส่งข้อความโดยมีผู้_รับที่ไม่ได้เป็นที่อยู่อีเมล

en: Sending a message with an _empty subject line
th: การส่งข้อความที่ไม่มี_หัวข้อเรื่อง

en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
th: การส่งข้อความที่มีแต่ผู้รับสำเนา_ลับล้วนๆ

en: Sending a reply to a large _number of recipients
th: การส่งเมลตอบไปยังผู้รับจำนวน_มาก

en: Sending message
th: กำลังส่งข้อความ

en: Sending message %d of %d
th: กำลังส่ง %d ข้อความ จาก %d ข้อความ

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
th: การส่งข้อมูลที่ปรับปรุงสามารถให้ผู้มีส่วนร่วมคนอื่นได้ปรับปรุงข้อมูลที่ปฏิทินด้วย

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
th: การส่งข้อมูลที่ปรับปรุงสามารถให้ผู้มีส่วนร่วมคนอื่นได้ปรับปรุงรายการภารกิจด้วย

en: Sent
th: ส่งแล้ว

en: Sent _Messages Folder:
th: โ_ฟลเดอร์ข้อความออก:

en: Sent a cancelation notice to the delegate
th: ส่งประกาศการยกเลิกไปยังผู้รับมอบฉันทะแล้ว

en: Sent to calendar '%s' as accepted
th: ส่งไปยังปฏิทิน '%s' ว่าตอบรับ

en: Sent to calendar '%s' as canceled
th: ส่งไปยังปฏิทิน '%s' ว่ายกเลิก

en: Sent to calendar '%s' as declined
th: ส่งไปยังปฏิทิน '%s' ว่าปฏิเสธ

en: Sent to calendar '%s' as tentative
th: ส่งไปยังปฏิทิน '%s' ว่าอาจตอบรับ

en: September
th: กันยายน

en: Ser_ver requires authentication
th: เซิร์ฟเวอร์ต้องการการยืนยันตัวบุ_คคล

en: Serial Number
th: หมายเลขลำดับ

en: Server Information
th: ข้อมูลเซิร์ฟเวอร์

en: Server Type:
th: ชนิดเซิร์ฟเวอร์:

en: Server _Type:
th: _ชนิดเซิร์ฟเวอร์:

en: Server handles meeting invitations
th: เซิร์ฟเวอร์จัดการการเชิญประชุมด้วย

en: Server synchronization interval
th: ช่วงเวลาการปรับข้อมูลกับเซิร์ฟเวอร์

en: Server:
th: เซิร์ฟเวอร์:

en: Service _type:
th: _ชนิดบริการ:

en: Set Label
th: กำหนดป้าย

en: Set Status
th: กำหนดสถานะ

en: Set as _Background
th: ตั้งเป็น_พื้นหลัง

en: Set custom junk header
th: กำหนดข้อมูลส่วนหัวของขยะ

en: Set or unset reminders for this event
th: กำหนดหรือยกเลิกการปลุกเตือนของเหตุการณ์นี้

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
th: ปักธงตามกระทู้ในข้อความที่เลือกว่าเสร็จแล้ว

en: Set the message priority to high
th: กำหนดลำดับความสำคัญของข้อความเป็นสำคัญสูง

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
th: กำหนดเป็น TRUE ถ้าคุณไม่ต้องการเติมเครื่องหมายคั่นก่อนลายเซ็นของคุณเมื่อเขียนเมล

en: Setting up Search Folder: %s
th: กำลังตั้งค่าโฟลเดอร์ค้นหา: %s

en: Sh_ow a reminder
th: _ปลุกเตือน

en: Sho_w items that contain:
th: แ_สดงรายการที่มีข้อความ:

en: Sho_w:
th: แ_สดง:

en: Show "Bcc" field when sending a mail message
th: แสดงช่อง "สำเนาลับถึง" เมื่อส่งเมล

en: Show "Cc" field when sending a mail message
th: แสดงช่อง "สำเนาถึง" เมื่อส่งเมล

en: Show "From" field when posting to a newsgroup
th: แสดงช่อง "จาก" เมื่อแปะประกาศในกลุ่มข่าว

en: Show "Reply To" field when posting to a newsgroup
th: แสดงช่อง "ที่อยู่ตอบกลับ" เมื่อแปะประกาศในกลุ่มข่าว

en: Show "Reply To" field when sending a mail message
th: แสดงช่อง "ที่อยู่ตอบกลับ" เมื่อส่งเมล

en: Show %s
th: แสดง %s

en: Show Animations
th: แสดงภาพเคลื่อนไหว

en: Show Attachment _Bar
th: แสดงแ_ถบแฟ้มแนบ

en: Show Com_pact vCard
th: แสดง vCard แบบ_กระชับ

en: Show Contacts
th: แสดงผู้ติดต่อ

en: Show Evolution's shortcut keys
th: แสดงปุ่มลัดของ Evolution

en: Show F_ull vCard
th: แสดง vCard แบบเ_ต็ม

en: Show Fields
th: แสดงเขตข้อมูล

en: Show HTML if present
th: แสดง HTML ถ้าส่งมาด้วย

en: Show Message _Preview
th: แสดง_ตัวอย่างข้อความ

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
th: แสดงช่องข้อมูลการร้องขอการตอบกลับในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุม

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
th: แสดงช่องข้อมูลบทบาทในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุม

en: Show Side _Bar
th: แสดงแถบ_ข้าง

en: Show Time as _Busy
th: แสดงเวลาว่าไ_ม่ว่าง

en: Show _Buttons
th: แสดงปุ่_ม

en: Show _Deleted Messages
th: แสดงข้อความที่_ลบไปแล้ว

en: Show _Maps
th: แสดงแ_ผนที่

en: Show _Only This Calendar
th: แ_สดงเฉพาะปฏิทินนี้

en: Show _Only This Memo List
th: แสดงเฉพาะ_รายการบันทึกช่วยจำนี้

en: Show _Only This Task List
th: แสดงเฉพาะรายการ_ภารกิจนี้

en: Show _Status Bar
th: แสดงแถบ_สถานะ

en: Show _Tool Bar
th: แสดงแ_ถบเครื่องมือ

en: Show _field in View
th: แสดงเ_ขตข้อมูลในรายการ

en: Show _notification when a new message arrives
th: แสดง_การแจ้งเหตุเมื่อมีจดหมายใหม่มาถึง

en: Show _only working hours
th: แสดง_ชั่วโมงทำการเท่านั้น

en: Show _original header value
th: แสดงข้อมูลส่วนหัวตาม_ต้นฉบับ

en: Show _zoomed out
th: แสดงภาพขยาย_ออก

en: Show a _reminder
th: ปลุกเ_ตือน

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
th: แสดงเคอร์เซอร์กะพริบในเนื้อความของข้อความที่แสดง

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
th: แสดงชุดของภาพที่คุณสามารถลากไปยังข้อความของคุณ

en: Show all message headers
th: แสดงส่วนหัวทั้งหมดของข้อความ

en: Show all the headers when viewing a messages.
th: แสดงข้อมูลส่วนหัวทั้งหมดเมื่อแสดงข้อความ

en: Show animated images as animations.
th: แสดงภาพที่มีการเคลื่อนไหวโดยเคลื่อนไหวภาพ

en: Show appointment end times in week and month views
th: แสดงเวลาสิ้นสุดนัดหมายในมุมมองสัปดาห์และเดือน

en: Show as list
th: แสดงเป็นรายการ

en: Show autocompleted name with an address
th: แสดงชื่อที่เติมเต็มอัตโนมัติพร้อมที่อยู่

en: Show cards as vcard or csv file
th: แสดงนามบัตรเป็น vcard หรือแฟ้ม csv

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
th: แสดงช่องข้อมูลหมวดหมู่้ในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุม

en: Show contact preview alongside the contact list
th: แสดงตัวอย่างข้อมูลผู้ติดต่อข้างรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Show contact preview below the contact list
th: แสดงตัวอย่างข้อมูลผู้ติดต่อใต้รายชื่อผู้ติดต่อ

en: Show contact preview window
th: แสดงช่องหน้าต่างภาพตัวอย่างผู้ติดต่อ

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
th: แสดงวันที่มีเหตุการณ์เวียนซ้ำเป็นตัวเอียงในปฏิทินที่ด้านล่างซ้าย

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
th: แสดงข้อความที่ลบแล้วในรายการข้อความด้วย โดยแสดงแบบขีดฆ่า

en: Show deleted messages in the message-list
th: แสดงข้อความที่ลบแล้วในรายการข้อความด้วย

en: Show deleted messages with a line through them
th: แสดงข้อความที่ไปลบแล้วด้วย โดยแสดงแบบขีดฆ่า

en: Show display reminders in notification tray
th: แสดงการปลุกเตือนในถาดแจ้งเตือน

en: Show field i_n View
th: แสดงเขตข้อมูลใ_นรายการ

en: Show field in _View
th: แสดงเขตข้อมูลใน_รายการ

en: Show filters for mail:
th: แสดงตัวกรองสำหรับเมล:

en: Show image animations
th: แสดงภาพเคลื่อนไหว

en: Show information about Evolution
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับ Evolution

en: Show map with all contacts from selected address book
th: แสดงแผนที่แสดงตำแหน่งผู้ติดต่อทั้งหมดในสมุดที่อยู่ที่เลือก

en: Show maps
th: แสดงแผนที่

en: Show maps in contact preview window
th: แสดงแผนที่ในหน้าต่างภาพตัวอย่างผู้ติดต่อ

en: Show memo preview alongside the memo list
th: แสดงตัวอย่างบันทึกช่วยจำข้างรายการบันทึกช่วยจำ

en: Show memo preview below the memo list
th: แสดงตัวอย่างบันทึกช่วยจำใต้รายการบันทึกช่วยจำ

en: Show memo preview pane
th: แสดงช่องแสดงตัวอย่างบันทึกช่วยจำ

en: Show message preview alongside the message list
th: แสดงตัวอย่างข้อความข้างรายการข้อความ

en: Show message preview below the message list
th: แสดงตัวอย่างข้อความใต้รายการข้อความ

en: Show message preview pane
th: แสดงช่องแสดงตัวอย่างข้อความ

en: Show messages with all email headers
th: แสดงข้อความพร้อมด้วยส่วนหัวของอีเมลทั้งหมด

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
th: แสดงไอคอนเมลใหม่ในพื้นที่แจ้งเหตุเมื่อมีจดหมายใหม่มาถึง

en: Show one day
th: แสดงวันเดียว

en: Show one month
th: แสดงเดือนเดียว

en: Show one week
th: แสดงสัปดาห์เดียว

en: Show one work week
th: แสดงสัปดาห์ทำงานสัปดาห์เดียว

en: Show original "Date" header value.
th: แสดงข้อมูลส่วนหัว "วันที" ตามต้นฉบับ

en: Show photo of the sender
th: แสดงรูปของผู้ส่ง

en: Show plain text if present
th: แสดงข้อความเปล่าถ้าส่งมาด้วย

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
th: แสดงส่วนข้อความเปล่าถ้าส่งมาด้วย มิฉะนั้น ก็ให้ Evolution เลือกแสดงส่วนที่ดีที่สุดที่ส่งมา

en: Show preview pane
th: แสดงช่องแสดงตัวอย่าง

en: Show properties of the selected address book
th: แสดงคุณสมบัติของสมุดที่อยู่ที่เลือก

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
th: แสดงเหตุการณ์ที่เ_วียนซ้ำเป็นตัวเอียงในปฏิทินด้านล่างซ้าย

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
th: แสดงส่วน HTML ที่_ตัดแท็กเป็นแฟ้มแนบ

en: Show status field in the event/task/meeting editor
th: แสดงช่องข้อมูลสถานะในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุม

en: Show task preview alongside the task list
th: แสดงตัวอย่างภารกิจข้างรายการภารกิจ

en: Show task preview below the task list
th: แสดงตัวอย่างภารกิจใต้รายการภารกิจ

en: Show task preview pane
th: แสดงช่องแสดงตัวอย่างภารกิจ

en: Show the "Bcc" field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
th: แสดงช่อง "สำเนาลับถึง" เมื่อส่งเมล ซึ่งจะควบคุมจากเมนู "มุมมอง" เมื่อมีการเลือกบัญชีเมล

en: Show the "Cc" field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
th: แสดงช่อง "สำเนาถึง" เมื่อส่งเมล ซึ่งจะควบคุมจากเมนู "มุมมอง" เมื่อมีการเลือกบัญชีเมล

en: Show the "From" field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
th: แสดงช่อง "จาก" เมื่อแปะประกาศในกลุ่มข่าว ซึ่งจะควบคุมจากเมนู "มุมมอง" เมื่อมีการเลือกบัญชีกลุ่มข่าว

en: Show the "Reply To" field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
th: แสดงช่อง "ที่อยู่ตอบกลับ" เมื่อแปะประกาศในกลุ่มข่าว ซึ่งจะควบคุมจากเมนู "มุมมอง" เมื่อมีการเลือกบัญชีกลุ่มข่าว

en: Show the "Reply To" field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
th: แสดงช่อง "ที่อยู่ตอบกลับ" เมื่อส่งเมล ซึ่งจะควบคุมจากเมนู "มุมมอง" เมื่อมีการเลือกบัญชีเมล

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
th: แสดงคอลัมน์ที่อยู่อีเมลผู้ส่งในรายการข้อความด้วย

en: Show the memo preview pane
th: แสดงช่องแสดงตัวอย่างบันทึกข้อความ

en: Show the original "Date" header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show "Date" header value in a user preferred format and local time zone.
th: แสดงข้อมูลส่วนหัว "วันที" ตามต้นฉบับ (โดยใช้เวลาท้องถิ่นเมื่อเขตเวลาต่างกันเท่านั้น) มิฉะนั้น ก็จะแสดงข้อมูลส่วนหัว "วันที่" ด้วยรูปแบบที่ผู้ใช้กำหนด และใช้เขตเวลาท้องถิ่น

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
th: แสดงรูปของผู้ส่งในช่องอ่านข้อความด้วย

en: Show the raw email source of the message
th: แสดงข้อมูลดิบของอีเมลของข้อความ

en: Show the second time zone
th: แสดงเขตเวลาที่สอง

en: Show the side bar
th: แสดงแถบข้าง

en: Show the status bar
th: แสดงแถบสถานะ

en: Show the switcher buttons
th: แสดงปุ่มของตัวสลับ

en: Show the task preview pane
th: แสดงช่องแสดงตัวอย่างภารกิจ

en: Show the tool bar
th: แสดงแถบเครื่องมือ

en: Show time as _free
th: แสดงเวลาว่า_ว่าง

en: Show timezone field in the event/meeting editor
th: แสดงช่องข้อมูลเขตเวลาในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/การประชุม

en: Show type field in the event/task/meeting editor
th: แสดงช่องข้อมูลชนิดในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุม

en: Show week _numbers
th: แสดงสัป_ดาห์ที่

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, and Date Navigator
th: แสดงสัปดาห์ที่ในมุมมองวัน, มุมมองสัปดาห์ทำงาน, และในปฏิทินเลือกวันที่

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a 'timezone' key
th: ถ้ากำหนด จะแสดงเขตเวลาที่สองในมุมมองวัน ค่าสำหรับคีย์นี้มีรูปแบบคล้ายกับค่าที่ใช้ในคีย์ 'timezone'

en: Shutting down Evolution
th: กำลังปิด Evolution

en: Si_gnature:
th: ลายเซ็_น:

en: Si_gning algorithm:
th: อัลกอริ_ทึมของลายเซ็น:

en: Sidebar is visible
th: แสดงแถบข้าง

en: Sig_natures
th: _ลายเซ็น

en: Sig_ning certificate:
th: ใบ_รับรองลายเซ็น:

en: Sign
th: เซ็นกำกับ

en: Sign this message with your PGP key
th: เซ็นกำกับข้อความนี้ด้วยกุญแจ PGP ของคุณ

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
th: เซ็นกำกับข้อความนี้ด้วยใบรับรองลายเซ็น S/MIME ของคุณ

en: Signature exists, but need public key
th: มีลายเซ็น แต่ไม่มีกุญแจสาธารณะ

en: Signatures
th: ลายเซ็น

en: Signing
th: การเซ็นกำกับ

en: Signing _algorithm:
th: อัลกอริทึมของลา_ยเซ็น:

en: Simplified
th: ตัวย่อ

en: Size
th: ขนาด

en: Size (kB)
th: ขนาด (kB)

en: Skip development warning dialog
th: ข้ามกล่องโต้ตอบเตือนสถานะกำลังพัฒนา

en: Skip duplicates
th: ข้ามรายการที่ซ้ำ

en: Snooze _time:
th: ช่วงเ_วลาผัดผ่อน:

en: Socket path for SpamAssassin
th: พาธของซ็อกเก็ตของ SpamAssassin

en: Some addresses already exist in this contact list.
th: ที่อยู่บางรายการมีในรายชื่อผู้ติดต่อนี้แล้ว

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
th: กำลังอยู่ระหว่างดาวน์โหลดแฟ้มแนบบางชิ้น ถ้าคุณบันทึกนัดหมายตอนนี้ จะสูญเสียแฟ้มแนบดังกล่าว

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
th: กำลังอยู่ระหว่างดาวน์โหลดแฟ้มแนบบางชิ้น ถ้าคุณบันทึกภารกิจตอนนี้ จะสูญเสียแฟ้มแนบดังกล่าว

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the 'Reply to List' action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
th: เมลลิงลิสต์บางลิสต์จะกำหนดข้อมูลส่วนหัว Reply-To: เพื่อล่อให้ผู้ใช้ส่งเมลตอบไปที่ลิสต์เสมอ แม้ผู้ใช้จะสั่ง Evolution ให้ตอบเมลแบบส่วนตัวก็ตาม การกำหนดตัวเลือกนี้เป็น TRUE จะเป็นการพยายามละเลยข้อมูลส่วนหัว Reply-To: ดังกล่าว เพื่อให้ Evolution ทำในสิ่งที่คุณสั่งจริงๆ โดยถ้าคุณสั่งตอบแบบส่วนตัว ก็จะตอบแบบส่วนตัว และถ้าคุณสั่ง 'ตอบไปยังลิสต์' ก็จะตอบไปยังลิสต์ วิธีการทำงานก็คือจะเปรียบเทียบข้อมูลส่วนหัว Reply-To: กับ List-Post: ถ้ามี

en: Sort
th: เรียงลำดับ

en: Sort Items By
th: เรียงรายการตาม

en: Sort _Ascending
th: เรียงจากห_น้าไปหลัง

en: Sort _Descending
th: เรียงจากห_ลังมาหน้า

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
th: เรียงลำดับบัญชีต่างๆ ตามตัวอักษรในลำดับชั้นของโฟลเดอร์

en: Sound file to be played when new messages arrive, if "notify-sound-play-file" is "true".
th: แฟ้มเสียงที่จะเล่นเมื่อมีจดหมายเข้ามาใหม่ ถ้า "notify-sound-play-file" เป็น "true"

en: Sound filename to be played.
th: ชื่อแฟ้มเสียงที่จะเล่น

en: Source
th: ต้นฉบับ

en: Source Account
th: บัญชีต้นทาง

en: Sources
th: แหล่ง

en: SpamAssassin Options
th: ตัวเลือกสำหรับ SpamAssassin

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
th: SpamAssassin พัง หรือประมวลผลข้อความเมลไม่สำเร็จ

en: Special Folders
th: โฟลเดอร์พิเศษ

en: Specific folders
th: เจาะจงโฟลเดอร์

en: Specific header
th: ข้อมูลส่วนหัว

en: Specify the output file instead of standard output
th: ระบุแฟ้มเอาต์พุตแทนการแสดงผลมาตรฐาน

en: Specify where to create the folder:
th: ระบุที่ที่จะสร้างโฟลเดอร์

en: Spell Checking
th: การตรวจตัวสะกด

en: Spell check inline
th: ตรวจตัวสะกดขณะพิมพ์

en: Spell checking color
th: สีของการตรวจตัวสะกด

en: Spell checking languages
th: ภาษาที่ตรวจตัวสะกด

en: Spelling Suggestions
th: คำแนะนำการสะกดคำ

en: Spool _Directory:
th: ไ_ดเรกทอรี Spool:

en: Spool _File:
th: แ_ฟ้ม Spool:

en: Spouse
th: คู่สมรส

en: Sta_rt date:
th: วันเ_ริ่มต้น:

en: Sta_tus Tracking
th: การติดตาม_สถานะ

en: Standard
th: ปกติ

en: Standard LDAP Port
th: พอร์ต LDAP มาตรฐาน

en: Start
th: เริ่ม

en: Start Date
th: วันเริ่มต้น

en: Start Date:
th: วันเริ่มต้น:

en: Start Evolution showing the specified component. Available options are 'mail', 'calendar', 'contacts', 'tasks', and 'memos'
th: เรียกทำงาน Evolution โดยแสดงองค์ประกอบที่กำหนด ตัวเลือกที่ใช้ได้คือ 'mail', 'calendar', 'contacts', 'tasks', และ 'memos'

en: Start _typing at the bottom on replying
th: เริ่มพิมพ์ตอบที่_ท้ายข้อความ

en: Start date
th: วันเริ่มต้น

en: Start date is wrong
th: วันเริ่มต้นไม่ถูกต้อง

en: Start day:
th: วันเริ่มต้น:

en: Start in "express" mode
th: เริ่มทำงานในโหมด "เร่งด่วน"

en: Start in offline mode
th: เริ่มในโหมดออฟไลน์

en: Start in online mode
th: เริ่มทำงานในโหมดออนไลน์

en: Start time
th: เวลาเริ่ม

en: Start time is wrong
th: เวลาเริ่มต้นไม่ถูกต้อง

en: Start time:
th: เวลาเริ่ม:

en: Start up
th: การเริ่มโปรแกรม

en: Start:
th: เริ่ม:

en: StartTLS (recommended)
th: StartTLS (แนะนำ)

en: Stat_us:
th: _สถานะ:

en: State of message headers in paned view
th: สถานะของส่วนหัวจดหมายในมุมมองแบบช่อง

en: Status
th: สถานะ

en: Status Tracking
th: การติดตามสถานะ

en: Status:
th: สถานะ:

en: Status: %s
th: สถานะ: %s

en: Statusbar is visible
th: แสดงแถบสถานะ

en: Stop Processing
th: หยุดประมวลผลต่อ

en: Stop _running search
th: หยุดการค้นหาที่_ทำงานอยู่

en: Stop currently running search
th: หยุดการค้นหาที่กำลังทำงานอยู่

en: Stop loading
th: หยุดโหลด

en: Stop the current operation
th: หยุดปฏิบัติการปัจจุบัน

en: Storing account '%s'
th: กำลังเก็บข้อมูลของบัญชี '%s'

en: Storing folder '%s'
th: กำลังเก็บข้อมูลของโฟลเดอร์ '%s'

en: Su
th: อา.

en: Su_bscribe
th: _บอกรับ

en: Su_bscribe To Shown
th: บอก_รับข้อมูลโฟลเดอร์ที่แสดง

en: Su_mmary:
th: สรุ_ป:

en: Subject
th: เรื่อง

en: Subject - Trimmed
th: ชื่อเรื่อง - ตัดส่วนท้าย

en: Subject Public Key Algorithm
th: อัลกอริทึมของกุญแจสาธารณะของผู้รับการรับรอง

en: Subject Public Key Info
th: ข้อมูลกุญแจสาธารณะของผู้รับการรับรอง

en: Subject Unique ID
th: ID เอกลักษณ์ของผู้รับการรับรอง

en: Subject contains
th: ชื่อเรื่องมีคำว่า

en: Subject is %s
th: เรื่อง %s

en: Subject or Addresses contain
th: ชื่อเรื่องหรือที่อยู่ต่างๆ มีคำว่า

en: Subject or Addresses contains
th: ชื่อเรื่องหรือที่อยู่มีคำว่า

en: Subject's Public Key
th: กุญแจสาธารณะของผู้รับการรับรอง

en: Subject: %s
th: เรื่อง: %s

en: Submit _Bug Report...
th: ส่ง_รายงานจุดบกพร่อง...

en: Submit a bug report using Bug Buddy
th: ส่งรายงานจุดบกพร่องด้วยเครื่องมือรายงานบั๊ก

en: Subscribe To _All
th: บอกรับข้อมูลจากโฟลเดอร์ทั้งห_มด

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
th: บอกรับหรือเลิกบอกรับข้อมูลจากเซิร์ฟเวอร์ภายนอกให้กับโฟลเดอร์

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
th: สมัครเป็นสมาชิกของเมลลิงลิสต์ที่เป็นต้นตอของข้อความนี้

en: Subscribe to the selected folder
th: บอกรับข้อมูลจากโฟลเดอร์ที่เลือก

en: Subtree
th: ทั้งยวง

en: Summary
th: สรุป

en: Summary Contains
th: สรุปมีคำว่า

en: Summary contains
th: สรุปมีคำว่า

en: Summary:
th: สรุป:

en: Summary: %s
th: สรุป: %s

en: Summary: %s
    Location: %s
th: สรุป: %s
    สถานที่: %s

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Switch to %s
th: เปลี่ยนไปที่%s

en: Switch to _next tab
th: ไปที่แท็บ_ถัดไป

en: Switch to _previous tab
th: ไปที่แท็บ_ก่อนหน้า

en: Switch to the next tab
th: ไปที่แท็บถัดไป

en: Switch to the previous tab
th: ไปที่แท็บก่อนหน้า

en: Synchronize folders locally for offline usage?
th: จะปรับข้อมูลโฟลเดอร์ภายในเครื่อง เพื่อการใช้งานแบบออฟไลน์หรือไม่?

en: Synchronize with _buddy list now
th: ปรับข้อมูลกับรายชื่อ_คู่สนทนาเดี๋ยวนี้

en: Syntax highlighting of mail parts
th: การเน้นข้อความตามไวยากรณ์ในส่วนต่างๆ ของเมล

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
th: Evolution จำเป็นต้องใช้โฟลเดอร์ระบบ จึงจะทำงานได้อย่างถูกต้อง จึงไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ ย้าย หรือลบได้

en: TLS encryption
th: เข้ารหัสลับด้วย TLS

en: T_hu
th: พ_ฤ.

en: T_o:
th: _ถึง:

en: T_ype:
th: ช_นิด:

en: Table
th: ตาราง

en: Table Cell
th: ช่องตาราง

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
th: เติมชื่อและที่อยู่อีเมลลงในสมุดที่อยู่โดยอัตโนมัติขณะที่คุณตอบเมล รวมทั้งเติมข้อมูลผู้ติดต่อข้อความทันใจจากรายชื่อคู่สนทนาของคุณด้วย

en: Task
th: ภารกิจ

en: Task - %s
th: ภารกิจ - %s

en: Task Details
th: รายละเอียดภารกิจ

en: Task List
th: รายการภารกิจ

en: Task List Properties
th: คุณสมบัติรายการภารกิจ

en: Task List Selector
th: เครื่องมือเลือกรายการภารกิจ

en: Task _Preview
th: _ตัวอย่างภารกิจ

en: Task cannot be edited, because the selected task list does not support assigned tasks
th: ไม่สามารถแก้ไขภารกิจได้ เพราะรายการภารกิจที่เลือกไม่รองรับภารกิจที่มอบให้

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
th: ไม่สามารถแก้ไขภารกิจได้ เพราะรายการภารกิจที่เลือกสามารถอ่านได้อย่างเดียว

en: Task cannot be fully edited, because you are not the organizer
th: ไม่สามารถแก้ไขภารกิจได้เต็มที่ เพราะคุณไม่ได้เป็นผู้ประสานงาน

en: Task information
th: ข้อมูลภารกิจ

en: Task information sent
th: ส่งข้อมูลภารกิจแล้ว

en: Task layout style
th: รูปแบบการจัดหน้าจอภารกิจ

en: Task preview pane position (horizontal)
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างภารกิจ (แนวนอน)

en: Task preview pane position (vertical)
th: ตำแหน่งเส้นกั้นช่องแสดงตัวอย่างภารกิจ (แนวตั้ง)

en: Task's due date is in the past
th: กำหนดเสร็จของภารกิจได้ล่วงเลยมาแล้ว

en: Task's start date is in the past
th: เวลาเริ่มของภารกิจได้ล่วงเลยมาแล้ว

en: Tasks
th: ภารกิจ

en: Tasks due today color
th: สีของภารกิจที่ถึงกำหนดวันนี้

en: Tasks with Attachments
th: ภารกิจที่มีแฟ้มแนบ

en: Telephone
th: โทรศัพท์

en: Telex
th: เทเลกซ์

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
th: ระบุว่าจะเรียงลำดับบัญชีต่างๆ อย่างไรในลำดับชั้นของโฟลเดอร์ในมุมมองเมล ถ้ากำหนดเป็น true ก็จะเรียงลำดับบัญชีต่างๆ ตามตัวอักษร ยกเว้นโฟลเดอร์ "ในคอมพิวเตอร์นี้" และ "ค้นหา" มิฉะนั้นก็จะเรียงลำดับตามที่ผู้ใช้กำหนด

en: Template:
th: รูปแบบข้อความ:

en: Templates
th: แม่แบบ

en: Tentative
th: ไม่แน่

en: Tentatively Accepted
th: อาจตอบรับ

en: Terminal font
th: แบบอักษรเทอร์มินัล

en: Text Highlight
th: การเน้นข้อความ

en: Text entry to input date
th: รายการข้อความเพื่อป้อนข้อมูลวันที่

en: Th
th: พฤ.

en: Thai
th: ไทย

en: Thanks
    The Evolution Team
th: ขอขอบคุณ
    ทีมงาน Evolution

en: The Evolution address book has quit unexpectedly.
th: สมุดที่อยู่ Evolution หยุดทำงานกระทันหัน

en: The Evolution calendar has quit unexpectedly.
th: ปฏิทิน Evolution หยุดทำงานกระทันหัน

en: The Evolution calendars have quit unexpectedly.
th: ปฏิทิน Evolution หยุดทำงานกระทันหัน

en: The Evolution memo has quit unexpectedly.
th: บันทึกช่วยจำ Evolution หยุดทำงานกระทันหัน

en: The Evolution tasks have quit unexpectedly.
th: ภารกิจ Evolution หยุดทำงานกระทันหัน

en: The Search Folder "%s" has been modified to account for the deleted folder
    "%s". | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    "%s".
th[0]: โฟลเดอร์ค้นหา "%s" ได้ถูกปรับเปลี่ยนตามโฟลเดอร์ที่ถูกลบ
    "%s"
th[1]: โฟลเดอร์ค้นหาต่อไปนี้
    %s ได้ถูกปรับเปลี่ยนตามโฟลเดอร์ที่ถูกลบ
    "%s"

en: The UID of the selected (or "primary") address book in the sidebar of the "Contacts" view
th: UID ของสมุดที่อยู่ที่เลือก (หรือสมุดที่อยู่ "หลัก") ในแถบข้างของมุมมอง "ผู้ติดต่อ"

en: The UID of the selected (or "primary") calendar in the sidebar of the "Calendar" view
th: UID ของปฏิทินที่เลือก (หรือปฏิทิน "หลัก") ในแถบข้างของมุมมอง "ปฏิทิน"

en: The UID of the selected (or "primary") memo list in the sidebar of the "Memos" view
th: UID ของรายการบันทึกช่วยจำที่เลือก (หรือรายการบันทึกช่วยจำ "หลัก") ในแถบข้างของมุมมอง "รายการบันทึกช่วยจำ"

en: The UID of the selected (or "primary") task list in the sidebar of the "Tasks" view
th: UID ของรายการภารกิจที่เลือก (หรือรายการภารกิจ "หลัก") ในแถบข้างของมุมมอง "ภารกิจ"

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
th: แบบร่าง URL ที่จะใช้เป็นข้อมูลสำรองสำหรับสถานะว่าง/ไม่ว่าง ใช้ %u แทนส่วนผู้ใช้ในที่อยู่เมล และ %d แทนโดเมน

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
th: ไม่สามารถกระทำปฏิบัติการได้ เนื่องจากข้อมูลส่วนหัวสำหรับปฏิบัติการนี้ไม่มีปฏิบัติการที่ Evolution สามารถจัดการได้
    
    ส่วนหัว: {0}

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
th: แฟ้มแนบชื่อ {0} เป็นแฟ้มซ่อน ซึ่งอาจมีข้อมูลสำคัญที่เป็นความลับ กรุณาตรวจสอบก่อนส่ง

en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
th: แบ็กเอนด์สำหรับสมุดที่อยู่นี้ปฏิเสธที่จะค้นคำค้นนี้ %s

en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
th: แบ็กเอนด์สำหรับสมุดที่อยู่นี้ไม่สามารถแจงคำค้นนี้ได้ %s

en: The calendar attached contains multiple items
th: ปฏิทินที่แนบมามีรายการหลายรายการ

en: The calendar attached is not valid
th: ปฏิทินใช้การไม่ได้

en: The calendar is not marked for offline usage.
th: ไม่ได้ทำเครื่องหมายที่ปฏิทินเพื่อการใช้งานแบบออฟไลน์

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
th: ช่องเขียนจดหมายมีเนื้อหาที่ไม่ใช่ข้อความ ซึ่งไม่สามารถแก้ไขได้

en: The contact data is invalid:
th: ข้อมูลผู้ติดต่อผิดพลาด:

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
th: รายชื่อผู้ติดต่อที่คุณกำลังส่งถูกตั้งค่าไว้ให้ซ่อนชื่อผู้รับ
    
    ระบบอีเมลหลายระบบจะเพิ่มข้อมูลส่วนหัว Apparently-To ในข้อความที่มีแต่ผู้รับสำเนาลับล้วนๆ ซึ่งข้อมูลนี้จะแสดงผู้รับทั้งหมดของข้อความอยู่ดี คุณสามารถเลี่ยงการแสดงข้อมูลดังกล่าวได้ โดยเพิ่มผู้รับในช่อง ถึง: หรือ สำเนา: อย่างน้อยหนึ่งคน

en: The date must be entered in the format: 
    %s
th: ต้องป้อนวันที่ให้อยู่ในรูปแบบ: 
    %s

en: The default command that must be used as the editor.
th: คำสั่งปริยายที่จะใช้เป็นเครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: The default plugin for Junk hook
th: ปลั๊กอินปริยายสำหรับการตรวจข้อความขยะ

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like "America/New York"
th: เขตเวลาปริยายที่จะใช้ในวันและเวลาในปฏิทิน โดยกำหนดเป็นตำแหน่งฐานข้อมูลเขตเวลา Oslen ที่ยังไม่แปลเป็นภาษาท้องถิ่น เช่น "Asia/Bangkok"

en: The default width for the sidebar, in pixels.
th: ความกว้างปริยายของแถบข้าง เป็นพิกเซล

en: The event could not be deleted because permission was denied
th: ไม่สามารถลบเหตุการณ์ได้ เพราะไม่ได้รับอนุญาต

en: The event could not be deleted due to a dbus error: %s
th: ไม่สามารถลบเหตุการณ์ได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาดของ dbus: %s

en: The event could not be deleted due to an error: %s
th: ไม่สามารถลบเหตุการณ์ได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาด: %s

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
th: มีเครื่องมือแก้ไขภายนอกกำลังทำงานอยู่ ไม่สามารถปิดหน้าต่างเขียนเมลได้ตราบใดที่ยังมีเครื่องมือแก้ไขทำงานอยู่

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความภายนอกที่กำหนดไว้ในค่าปรับแต่งปลั๊กอินไม่สามารถเรียกทำงานได้ กรุณาลองตั้งเป็นเครื่องมือแก้ไขอื่น

en: The file '{0}' is not a regular file and cannot be sent in a message.
th: แฟ้ม '{0}' ไม่ใช่แฟ้มปกติ และไม่สามารถส่งไปในจดหมาย

en: The file already exists in "{0}". Replacing it will overwrite its contents.
th: มีแฟ้มดังกล่าวใน "{0}" อยู่ก่อนแล้ว การแทนที่จะเป็นการเขียนทับเนื้อหาแฟ้มเดิม

en: The file cannot be read
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มได้

en: The file you selected does not look like a valid .png image. Error: {0}
th: แฟ้มที่คุณเลือกดูจะไม่ใช่รูปภาพ .png ที่ถูกต้อง ข้อผิดพลาด: {0}

en: The filter rule "%s" has been modified to account for the deleted folder
    "%s". | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    "%s".
th[0]: กฎการกรอง "%s" ได้ถูกปรับเปลี่ยนตามโฟลเดอร์ที่ถูกลบ
    "%s"
th[1]: กฎการกรองต่อไปนี้
    %s ได้ถูกปรับเปลี่ยนตามโฟลเดอร์ที่ถูกลบ
    "%s"

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
th: ผู้รับต่อไปนี้มีที่อยู่ที่ผิดจากรูปแบบของที่อยู่เมล:
    {0}

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
th: ผู้รับต่อไปนี้มีที่อยู่ที่ผิดจากรูปแบบของที่อยู่เมล:
    {0}

en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by ";".
th: รูปแบบการกำหนดค่าข้อมูลส่วนหัวคือ:
    ชื่อของค่าข้อมูลส่วนหัว คั่นด้วย ";"

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
th: ตำแหน่งภูมิศาสตร์ต้องป้อนในรูปแบบ: 
    
    45.436845,125.862501

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
th: รูปภาพที่คุณเลือกมีขนาดใหญ่ คุณต้องการปรับขนาดก่อนหรือไม่?

en: The item could not be deleted because permission was denied
th: ไม่สามารถลบรายการได้ เพราะไม่ได้รับอนุญาต

en: The item could not be deleted due to a dbus error: %s
th: ไม่สามารถลบรายการได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาดของ dbus: %s

en: The item could not be deleted due to an error: %s
th: ไม่สามารถลบรายการได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาด: %s

en: The item in the calendar is not valid
th: รายการในปฏิทินไม่ถูกต้อง

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by "=" and the values separated by ";"
th: ระบุรายชื่อข้อมูลส่วนหัวกำหนดเอง ซึ่งคุณสามารถเพิ่มเข้าในข้อความขาออกได้ สำหรับแต่ละรายการ รูปแบบของการกำหนดข้อมูลส่วนหัวและค่าของข้อมูลคือ: ชื่อข้อมูลส่วนหัว ตามด้วย "=" และค่าของข้อมูล คั่นแต่ละรายการด้วย ";"

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
th: คีย์นี้ระบุรายชื่อของแหล่งปลายทางที่จะประกาศปฏิทิน ค่าแต่ละค่าจะระบุข้อมูล XML พร้อมค่าตั้งสำหรับประกาศไปยังปลายทางหนึ่งแห่ง

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
th: เวลาเทข้อความขยะครั้งสุดท้าย เป็นวันนับจาก 1 มกราคม 2513 (จุดเริ่มนับเวลายูนิกซ์)

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
th: เวลาเทขยะครั้งสุดท้าย เป็นวันนับจาก 1 มกราคม 2513 (จุดเริ่มนับเวลายูนิกซ์)

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. "0" (Classic View) places the preview pane below the contact list. "1" (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
th: รูปแบบการจัดหน้าจอจะกำหนดตำแหน่งของช่องแสดงตัวอย่างเทียบกับรายชื่อผู้ติดต่อ "0" (แบบฉบับ) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ใต้รายชื่อผู้ติดต่อ "1" (แบบแนวตั้ง) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ข้างรายชื่อผู้ติดต่อ

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. "0" (Classic View) places the preview pane below the memo list. "1" (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
th: รูปแบบการจัดหน้าจอจะกำหนดตำแหน่งของช่องแสดงตัวอย่างเทียบกับรายชื่อบันทึกข้อความ "0" (แบบฉบับ) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ใต้รายชื่อบันทึกข้อความ "1" (แบบแนวตั้ง) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ข้างรายชื่อบันทึกข้อความ

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. "0" (Classic View) places the preview pane below the message list. "1" (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
th: รูปแบบการจัดหน้าจอจะกำหนดตำแหน่งของช่องแสดงตัวอย่างเทียบกับรายชื่อข้อความ "0" (แบบฉบับ) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ใต้รายชื่อข้อความ "1" (แบบแนวตั้ง) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ข้างรายชื่อข้อความ

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. "0" (Classic View) places the preview pane below the task list. "1" (Vertical View) places the preview pane next to the task list
th: รูปแบบการจัดหน้าจอจะกำหนดตำแหน่งของช่องแสดงตัวอย่างเทียบกับรายการภารกิจ "0" (แบบฉบับ) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ใต้รายการภารกิจ "1" (แบบแนวตั้ง) จะวางช่องแสดงตัวอย่างไว้ข้างรายการภารกิจ

en: The list of disabled plugins in Evolution
th: รายชื่อปลั๊กอินที่ปิดใช้ใน Evolution

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
th: รายชื่อภาษาในที่นี้ จะมีเฉพาะภาษาที่คุณติดตั้งพจนานุกรมไว้เท่านั้น

en: The meeting is invalid and cannot be updated
th: ตัวข้อมูลการประชุมไม่ถูกต้อง และไม่สามารถปรับข้อมูลได้

en: The memo could not be deleted because permission was denied
th: ไม่สามารถลบบันทึกช่วยจำได้ เพราะไม่ได้รับอนุญาต

en: The memo could not be deleted due to a dbus error: %s
th: ไม่สามารถลบบันทึกช่วยจำได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาดของ dbus: %s

en: The memo could not be deleted due to an error: %s
th: ไม่สามารถลบบันทึกช่วยจำได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาด: %s

en: The memo list is not marked for offline usage.
th: ไม่ได้ทำเครื่องหมายที่รายการบันทึกช่วยจำเพื่อการใช้งานแบบออฟไลน์

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
th: ข้อความอ้างว่ามีปฏิทิน แต่ตัวปฏิทินไม่ใช่ iCalendar ที่ใช้การได้

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
th: ข้อความมีปฏิทินมาด้วย แต่ตัวปฏิทินไม่มีข้อมูลเหตุการณ์ ภารกิจ หรือสถานะว่าง/ไม่ว่างใดๆ เลย

en: The message's date will be compared against
    12:00am of the date specified.
th: เวลาของข้อความจะถูกเปรียบเทียบกับเวลา
    0.00 น. ของวันที่ระบุ

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
th: เวลาของข้อความจะถูกเปรียบเทียบกับเวลา
    ที่นับเทียบกับเวลาที่การกรองเกิดขึ้น

en: The message's date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
th: เวลาของข้อความจะถูกเปรียบเทียบกับเวลา
    ปัจจุบันขณะที่การกรองเกิดขึ้น

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the "Flag" menu.
th: ข้อความต่อไปนี้ คือข้อความที่คุณเลือกไว้เพื่อติดตามกระทู้
    กรุณาเลือกปฏิบัติการติดตามกระทู้จากเมนู "ธง"

en: The mode to use for displaying mails. "normal" makes Evolution choose the best part to show, "prefer_plain" makes it use the text part, if present, and "only_plain" forces Evolution to only show plain text
th: โหมดที่จะใช้ในการแสดงผลเมล "normal" จะทำให้ Evolution เลือกส่วนที่ดีที่สุดมาแสดง "prefer_plain" จะเลือกแสดงส่วนข้อความเปล่าถ้ามี และ "only_plain" จะบังคับให้ Evolution แสดงเฉพาะข้อความเปล่าเท่านั้น

en: The most recently used version of Evolution, expressed as "major.minor.micro". This is used for data and settings migration from older to newer versions.
th: รุ่นล่าสุดของ Evolution ที่ใช้ โดยระบุในรูป "major.minor.micro" ค่านี้จะใช้สำหรับการปรับย้ายข้อมูลและค่าตั้งจากรุ่นเก่าไปเป็นรุ่นใหม่

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
th: มีชื่อหรือที่อยู่อีเมลสำหรับผู้ติดต่อนี้ในโฟลเดอร์นี้อยู่ก่อนแล้ว
    คุณยังต้องการจะเพิ่มเข้าไปอีกหรือไม่?

en: The name or email of this contact already exists in this folder. Would you like to save the changes anyway?
th: มีชื่อหรือที่อยู่อีเมลสำหรับผู้ติดต่อนี้ในโฟลเดอร์นี้อยู่ก่อนแล้ว คุณยังต้องการจะบันทึกการเปลี่ยนแปลงอีกหรือไม่?

en: The number of cards in one output file in asynchronous mode, default size 100.
th: จำนวนของนามบัตรต่อหนึ่งแฟ้มผลลัพธ์ในโหมด asychronous จำนวนปริยายคือ 100

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
th: จำนวนอักขระที่จะต้องป้อน ก่อนที่ Evolution จะพยายามเติมเต็มส่วนที่เหลือ

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
th: ผลลัพธ์ของสคริปต์นี้จะถูกใช้เป็นลายเซ็นของคุณ
    ชื่อที่คุณกำหนด จะใช้เพื่อแสดงเมื่ออ้างอิงถึงเท่านั้น

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
th: ค่าร้อยละจะต้องอยู่ในช่วงตั้งแต่ 0 ถึง 100

en: The printer replied &quot;{0}&quot;.
th: เครื่องพิมพ์ตอบกลับว่า &quot;{0}&quot;

en: The printing system did not report any additional details about the error.
th: ระบบการพิมพ์ไม่ได้รายงานรายละเอียดเพิ่มเติมเกี่ยวกับข้อผิดพลาด

en: The printing system reported the following details about the error:
th: ระบบการพิมพ์รายงานรายละเอียดเกี่ยวกับข้อผิดพลาดดังนี้:

en: The reported error was &quot;{0}&quot;.
th: ข้อผิดพลาดที่ได้รับรายงานคือ &quot;{0}&quot;

en: The reported error was &quot;{0}&quot;. The message has most likely not been saved.
th: ข้อผิดพลาดที่ได้รับรายงานคือ &quot;{0}&quot; ข้อความมีแนวโน้มว่ายังไม่ได้บันทึก

en: The reported error was &quot;{0}&quot;. The message has not been sent.
th: ข้อผิดพลาดที่ได้รับรายงานคือ &quot;{0}&quot; ข้อความยังไม่ได้ส่งออกไป

en: The reported error was &quot;{1}&quot;.
th: ข้อผิดพลาดที่ได้รับรายงานคือ &quot;{1}&quot;

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of "Subtree" will include all entries below your search base.  A search scope of "One Level" will only include the entries one level beneath your search base.
th: ขอบเขตการค้นหาจะกำหนดว่าคุณต้องการให้การค้นหาขยายลึกลงไปเท่าไรในสารบบ ขอบเขตการค้นหา "ทั้งยวง" จะรวมทุกรายการที่อยู่ใต้จุดตั้งต้นค้นหาของคุณ ขอบเขตการค้นหา "ระดับเดียว" จะรวมรายการที่อยู่ใต้จุดตั้งต้นค้นหาของคุณเพียงระดับเดียวเท่านั้น

en: The second timezone for a Day View
th: เขตเวลาที่สองสำหรับมุมมองวัน

en: The selected folder is not writable.
th: โฟลเดอร์ที่เลือกเขียนไม่ได้

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
th: ลายเซ็นกำกับข้อความนี้ตรวจสอบแล้วไม่ผ่าน เป็นไปได้ว่าข้อความอาจถูกแก้ไขระหว่างทาง

en: The style of the window buttons. Can be "text", "icons", "both", "toolbar". If "toolbar" is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
th: รูปแบบของปุ่มหน้าต่าง สามารถเป็น "text", "icons", "both" หรือ "toolbar" ถ้ากำหนดเป็น "toolbar" รูปแบบของปุ่มจะกำหนดโดยค่าตั้งแถบเครื่องมือของ GNOME

en: The task could not be deleted because permission was denied
th: ไม่สามารถลบภารกิจได้ เพราะไม่ได้รับอนุญาต

en: The task could not be deleted due to a dbus error: %s
th: ไม่สามารถลบภารกิจได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาดของ dbus: %s

en: The task could not be deleted due to an error: %s
th: ไม่สามารถลบภารกิจได้ เพราะเกิดข้อผิดพลาด: %s

en: The task list is not marked for offline usage.
th: ไม่ได้ทำเครื่องหมายที่รายการภารกิจเพื่อการใช้งานแบบออฟไลน์

en: The terminal font for mail display.
th: แบบอักษรเทอร์มินัลสำหรับแสดงข้อความเมล

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
th: ข้อความที่จะแทรกเมื่อส่งต่อจดหมาย เพื่อระบุว่ามีข้อความส่งต่อตามมา

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
th: ข้อความที่จะแทรกเมื่อตอบจดหมาย (โดยตอบทับข้างบน) เพื่อระบุว่ามีข้อความเดิมตามมา

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
th: ข้อความที่จะแทรกเมื่อตอบข้อความ โดยอ้างตัวข้อความถึงผู้เขียนต้นฉบับ

en: The time must be in the format: %s
th: เวลาต้องอยู่ในรูปแบบ: %s

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
th: เวลาหมด คำถามนี้เกินจำกัดเวลาของเซิร์ฟเวอร์ หรือค่าที่กำหนดไว้
    สำหรับสมุดที่อยู่นี้ กรุณาค้นหาดวยคำค้นที่เฉพาะเจาะจงกว่านี้
    หรือเพิ่มค่าจำกัดเวลา ในหน้าต่างปรับแต่งเซิร์ฟเวอร์สารบบสำหรับสมุดที่อยู่นี้

en: The variable width font for mail display.
th: แบบอักษรความกว้างไม่คงที่สำหรับแสดงข้อความเมล

en: The window's X coordinate
th: พิกัด X ของหน้าต่าง

en: The window's Y coordinate
th: พิกัด Y ของหน้าต่าง

en: The window's height in pixels
th: ความสูงของหน้าต่างเป็นพิกเซล

en: The window's width in pixels
th: ความกว้างของหน้าต่างเป็นพิกเซล

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
th: ข้อมูลส่วนหัว {0} ของข้อความนี้อยู่ในรูปแบบไม่ถูกต้อง และไม่สามารถดำเนินการได้
    
    ส่วนหัว: {1}

en: Then
th: แล้ว

en: Then By
th: จากนั้นตาม

en: There are no messages in this folder.
th: ไม่มีข้อความในโฟลเดอร์นี้

en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
th[0]: มีผู้ติดต่ออื่น %d รายการ
th[1]: มีผู้ติดต่ออื่น %d รายการ

en: There is already a category '%s' in the configuration. Please use another name
th: มีหมวด '%s' อยู่ก่อนแล้วในการกำหนดค่า กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: There is one other contact.
th: มีผู้ติดต่ออื่นหนึ่งรายการ

en: There was an error while publishing to %s:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแปะประกาศไปยัง %s:

en: These messages are not copies.
th: ข้อความเหล่านี้ไม่ใช่ฉบับสำเนา

en: This Instance Only
th: กรณีนี้โดยเฉพาะ

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
th: เซิร์ฟเวอร์ LDAP นี้อาจจะใช้ LDAP รุ่นเก่า ซึ่งไม่รองรับการทำงานนี้ หรืออาจจะมีการกำหนดค่าผิดพลาด กรุณาสอบถามผู้ดูแลระบบของคุณ เกี่ยวกับจุดตั้งต้นค้นหาที่รองรับ

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
th: ไม่สามารถเปิดสมุดที่อยู่นี้ได้ กรุณาตรวจสอบว่ามีพาธ %s อยู่ หรือดูว่าคุณมีสิทธิ์ในการเข้าถึงหรือไม่

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
th: ไม่สามารถเปิดสมุดที่อยู่นี้ได้ ซึ่งเป็นไปได้ว่า URI ที่ป้อนอาจไม่ถูกต้อง หรืออาจจะไม่สามารถติดต่อกับเซิร์ฟเวอร์ได้

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
th: ไม่สามารถเปิดสมุดที่อยู่นี้ได้ ซึ่งเป็นไปได้ทั้งสาเหตุว่าสมุดที่อยู่นี้ไม่ได้เลือกไว้ให้ใช้แบบออฟไลน์ หรือยังไม่ได้ดาวน์โหลดสำหรับใช้แบบออฟไลน์ กรุณาเรียกอ่านสมุดที่อยู่อีกครั้งแบบออนไลน์ เพื่อดาวน์โหลดมาใช้ในแบบออฟไลน์

en: This address book could not be opened.
th: สมุดที่อยู่นี้ไม่สามารถเปิดได้

en: This address book server does not have any suggested search bases.
th: เซิร์ฟเวอร์สมุดที่อยู่ไม่มีฐานการค้นที่แนะนำเลย

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
th: สมุดที่อยู่นี้อาจจะไม่สามารถเข้าถึงได้ หรืออาจจะสะกดชื่อเซิร์ฟเวอร์ผิด หรือการเชื่อมต่อเครือข่ายของคุณหลุดไป

en: This address book will be removed permanently.
th: สมุดที่อยู่นี้จะถูกลบไปแบบถาวร

en: This and Future Instances
th: กรณีนี้และต่อไป

en: This and Prior Instances
th: กรณีนี้และก่อนหน้านี้

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
th: นัดหมายนี้มีการเวียนซ้ำที่ Evolution ไม่สามารถแก้ไขได้

en: This appointment rec_urs
th: นัดหมายนี้เ_วียนซ้ำเป็นรอบๆ

en: This calendar will be removed permanently.
th: ปฏิทินนี้จะถูกลบออกอย่างถาวร

en: This can have three possible values. "0" for errors. "1" for warnings. "2" for debug messages.
th: ค่าที่เป็นไปได้มีสามค่า คือ "0" สำหรับข้อผิดพลาด, "1" สำหรับคำเตือน และ "2" สำหรับข้อความดีบั๊ก

en: This certificate has been verified for the following uses:
th: ใบรับรองนี้ผ่านการตรวจสอบแล้วสำหรับการใช้งานต่อไปนี้:

en: This certificate is not viewable
th: ใบรับรองนี้เปิดดูไม่ได้

en: This event has been changed.
th: เหตุการณ์นี้มีการเปลี่ยนแปลง

en: This event has been deleted.
th: เหตุการณ์นี้ถูกลบไปแล้ว

en: This event has reminders
th: เหตุการณ์นี้มีการการปลุกเตือน

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
th: โฟลเดอร์ดังกล่าวอาจถูกเพิ่มเข้ามาโดยนัย
    กรุณาไปที่เครื่องมือแก้ไขโฟลเดอร์ค้นหาเพื่อเพิ่มโฟลเดอร์ดังกล่าวอย่างชัดแจ้ง หากต้องการ

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
th: นี่คือสรุปค่าต่างๆ ที่จะใช้ในการเข้าถึงเมลของคุณ

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won't fall back to the other available plugins.
th: แม้จะเปิดใช้ปลั๊กอินตรวจข้อความขยะไว้หลายตัว นี่เป็นปลั๊กอินปริยาย ถ้าปลั๊กอินปริยายถูกปิด ก็จะไม่พยายามถอยไปใช้ปลั๊กอินอื่นแทน

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.  Note that setting this to "Using email address" requires anonymous access to your LDAP server.
th: นี่คือวิธีที่ Evolution จะใช้ยืนยันตัวบุคคลของคุณ สังเกตว่าการตั้งค่าเป็น "ใช้ที่อยู่อีเมล" จะต้องเข้าถึงเซิร์ฟเวอร์ LDAP ของคุณแบบนิรนามได้ด้วย

en: This key is read only once and reset to "false" after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
th: ค่านี้จะถูกอ่านเพียงครั้งเดียว แล้วล้างค่าเป็น "false" ทันทีหลังจากอ่าน หน้าที่ของคีย์นี้ คือยกเลิกการเลือกเมลในรายการ และยกเลิกการแสดงตัวอย่างอีเมลสำหรับโฟลเดอร์นั้นๆ

en: This key should contain a list of XML structures specifying custom headers, and whether they are to be displayed. The format of the XML structure is &lt;header enabled&gt; - set enabled if the header is to be displayed in the mail view.
th: คีย์นี้เก็บรายชื่อของโครงสร้าง XML ที่ระบุข้อมูลส่วนหัวกำหนดเองของเมล พร้อมกำหนดด้วยว่าจะแสดงหรือไม่ รูปแบบของโครงสร้าง XML คือ &lt;header enabled&gt; โดยกำหนด enabled ถ้าต้องการให้แสดง header ในมุมมองเมล

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
th: อาจใช้เวลานาน ขึ้นอยู่กับปริมาณข้อมูลในบัญชีของคุณ

en: This meeting has been delegated
th: การประชุมนี้มีการมอบฉันทะ

en: This meeting recurs
th: การประชุมนี้เวียนซ้ำเป็นรอบๆ

en: This memo has been changed.
th: บันทึกช่วยจำนี้มีการเปลี่ยนแปลง

en: This memo has been deleted.
th: บันทึกช่วยจำนี้ถูกลบไปแล้ว

en: This memo list will be removed permanently.
th: รายการบันทึกช่วยจำนี้จะถูกลบออกอย่างถาวร

en: This memo recurs
th: บันทึกช่วยจำนี้เวียนซ้ำเป็นรอบๆ

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
th: ไม่สามารถส่งข้อความนี้ได้ เพราะบัญชีที่คุณเลือกยังไม่เปิดใช้

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
th: ไม่สามารถส่งข้อความนี้ได้ เพราะคุณไม่ได้ระบุชื่อผู้รับ

en: This message does not contain the header information required for this action.
th: ข้อความนี้ไม่มีข้อมูลส่วนหัวที่จำเป็นสำหรับปฏิบัติการนี้

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
th: ข้อความนี้ถูกเข้ารหัสลับไว้ แต่ใช้อัลกอริทึมเข้ารหัสลับที่อ่อน บุคคลอื่นอาจดักอ่านได้ยากก็จริง แต่ก็ไม่ใช่เป็นไปไม่ได้ โดยใช้เวลาไม่มากเกินไป

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
th: ข้อความนี้ถูกเข้ารหัสลับด้วยอัลกอริทึมเข้ารหัสลับที่แน่นหนา บุคคลอื่นดักอ่านเนื้อหาได้ยากมาก ด้วยเวลาปกติ

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
th: ข้อความนี้ถูกเข้ารหัสลับไว้ บุคคลอื่นดักอ่านเนื้อหาได้ยาก

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
th: ข้อความนี้ไม่ได้เข้ารหัสลับ เนื้อหาอาจถูกดักอ่านระหว่างทางในอินเทอร์เน็ตได้

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
th: ข้อความนี้ไม่มีลายเซ็นกำกับ ไม่มีอะไรประกันได้เลยว่าข้อความนี้เป็นมาจากผู้ส่งจริง

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
th: ข้อความนี้มีลายเซ็นกำกับที่ถูกต้อง ซึ่งหมายความว่า ข้อความนี้น่าจะมาจากผู้ส่งจริง

en: This message is signed with a signature, but there is no corresponding public key.
th: ข้อความนี้มีลายเซ็นกำกับ แต่ไม่มีกุญแจสาธารณะที่จะใช้ตรวจสอบ

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
th: ข้อความนี้มีลายเซ็นกำกับที่ถูกต้อง แต่ไม่สามารถตรวจสอบผู้ส่งข้อความได้

en: This message was sent by %s on behalf of %s
th: ข้อความนี้ถูกส่งโดย %s ในนามของ %s

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
th: ปฏิบัติการนี้จะลบเหตุการณ์ทุกอย่างที่เก่ากว่าเวลาที่กำหนดไว้ หากคุณดำเนินการต่อไป จะไม่สามารถเรียกข้อมูลเหตุการณ์เหล่านี้ได้กลับคืนมาได้อีก

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
th: ปฏิบัติการนี้จะลบภารกิจทั้งหมดที่มีการทำเครื่องหมายไว้ว่าเสร็จแล้ว ถ้าคุณทำต่อไป จะไม่สามารถเรียกภารกิจทั้งหมดนั้นคืนมาได้อีก
    
    คุณต้องการลบภารกิจทั้งหมดนี้จริงๆ หรือไม่?

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
th: ตัวเลือกนี้เกี่ยวข้องกับคีย์ lookup_addressbook และใช้กำหนดว่าจะเปิดหาที่อยู่ในสมุดที่อยู่ในเครื่องเท่านั้นหรือไม่ เพื่อข้ามการตรวจขยะในเมลที่ส่งมาจากผู้ติดต่อที่รู้จัก

en: This option will connect to the server by way of the GNOME Online Accounts service
th: ตัวเลือกนี้จะเชื่อมต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์โดยผ่านบริการบัญชีออนไลน์ของ GNOME

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
th: ตัวเลือกนี้จะใช้โทเค็นสำหรับเข้าถึงของ OAuth 2.0 ในการเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์

en: This option would help in improving the speed of fetching.
th: ตัวเลือกนี้จะช่วยเพิ่มความเร็วในการดึงข้อมูล

en: This query did not complete successfully. %s
th: คำค้นนี้ไม่สำเร็จสมบูรณ์ %s

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
th: คำตอบนี้ไม่ได้มาจากผู้ร่วมประชุมปัจจุบัน  จะเพิ่มผู้ส่งเข้าเป็นผู้ร่วมประชุมหรือไม่?

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
th: เซิร์ฟเวอร์นี้ไม่รองรับข้อมูล schema ของ LDAPv3

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
th: เซิร์ฟเวอร์นี้ไม่รองรับการยืนยันตัวบุคคลวิธีนี้ และอาจไม่รองรับการยืนยันตัวบุคคลวิธีใดเลย

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a '...' is shown.
th: กำหนดจำนวนรายการที่อยู่ที่จะแสดงในมุมมองรายการข้อความปริยาย ซึ่งรายการที่เกินนั้น จะถูกแทนด้วย '...'

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
th: ค่านี้กำหนดว่าจะขยายหรือยุบกระทู้โดยปริยาย ต้องเปิด Evolution ใหม่จึงจะมีผล

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message's date. Evolution requires a restart.
th: ค่านี้กำหนดว่าจะเรียงกระทู้ตามลำดับก่อนหลังในแต่ละสาย แทนการเรียงตามวันที่ ต้องเปิด Evolution ใหม่จึงจะมีผล

en: This signature has been changed, but has not been saved.
th: ลายเซ็นนี้มีการเปลี่ยนแปลง แต่ยังไม่ได้บันทึก

en: This task has been changed.
th: ภารกิจนี้มีการเปลี่ยนแปลง

en: This task has been deleted.
th: ภารกิจนี้ถูกลบไปแล้ว

en: This task list will be removed permanently.
th: รายการภารกิจนี้จะถูกลบออกอย่างถาวร

en: This task recurs
th: ภารกิจนี้เวียนซ้ำเป็นรอบๆ

en: This value can be an empty string, which means it'll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
th: ค่านี้สามารถเป็นสตริงว่างเปล่าได้ ซึ่งหมายความว่าจะใช้โฟลเดอร์ "รูปภาพ" ของระบบ ซึ่งปกติจะกำหนดเป็น "~/รูปภาพ" และจะใช้พาธดังกล่าวเมื่อพาธที่กำหนดในคีย์นี้ไม่ใช่โฟลเดอร์ที่มีอยู่จริงด้วย

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
th: Evolution รุ่นนี้ ไม่ได้มีการคอมไพล์เพื่อรองรับ LDAP การใช้ LDAP ใน Evolution จะต้องติดตั้งแพกเกจของ Evolution ที่เปิดใช้งาน LDAP

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
th: การทดสอบนี้จะทำให้ SpamAssassin น่าเชื่อถือขึ้น แต่ทำงานช้าลง

en: This will mark all messages as read in the selected folder and its subfolders.
th: จะทำเครื่องหมายทุกข้อความว่าอ่านแล้วในโฟลเดอร์ที่เลือกและในโฟลเดอร์ย่อยทั้งหมด

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
th: จะทำเครื่องหมายทุกข้อความว่าอ่านแล้วในโฟลเดอร์ที่เลือก

en: This will permanently remove the address book &quot;{0}&quot; from the server. Are you sure you want to proceed?
th: การลบนี้จะลบสมุดที่อยู่ &quot;{0}&quot; ออกจากเซิร์ฟเวอร์อย่างถาวร คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ?

en: This will permanently remove the calendar '{0}' from the server. Are you sure you want to proceed?
th: การลบนี้จะลบปฏิทิน '{0}' ออกจากเซิร์ฟเวอร์อย่างถาวร คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ?

en: This will permanently remove the memo list '{0}' from the server. Are you sure you want to proceed?
th: การลบนี้จะลบรายการบันทึกช่วยจำ '{0}' ออกจากเซิร์ฟเวอร์อย่างถาวร คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ?

en: This will permanently remove the task list '{0}' from the server. Are you sure you want to proceed?
th: การลบนี้จะลบรายการภารกิจ '{0}' ออกจากเซิร์ฟเวอร์อย่างถาวร คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ?

en: Thread the message-list based on Subject
th: เรียงกระทู้ในรายการข้อความตามหัวเรื่อง

en: Threaded message list
th: เรียงข้อความเป็นกระทู้

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Ti_me and date:
th: วัน_ที่และเวลา:

en: Time
th: เวลา

en: Time Zones
th: เขตเวลา

en: Time _Zone
th: เ_ขตเวลา

en: Time _duration:
th: _ช่วงเวลา:

en: Time _zone:
th: เ_ขตเวลา:

en: Time divisions
th: ช่วงเวลา

en: Time format:
th: รูปแบบเวลา:

en: Time the last reminder ran, in time_t
th: เวลาที่ปลุกเตือนครั้งล่าสุด เป็นชนิด time_t

en: Time zone:
th: เขตเวลา:

en: Time: %s %s
th: เวลา: %s %s

en: Timeout for marking messages as seen
th: กำหนดเวลาที่จะทำเครื่องหมายข้อความว่าอ่านแล้ว

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
th: กำหนดเวลาเป็นมิลลิวินาทีที่จะทำเครื่องหมายข้อความว่าอ่านแล้ว

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Timezone drop-down combination box
th: กล่องดึงลงแบบผสมเพื่อเลือกเขตเวลา

en: Title
th: ตำแหน่ง

en: To
th: ถึง

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
th: การเพิ่มคอลัมน์ในตาราง ทำได้โดยลากไปวาง
    ที่ตำแหน่งที่คุณต้องการให้แสดง

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
th: ในการสำรองข้อมูลและค่าตั้งของคุณ คุณต้องปิด Evolution เสียก่อน กรุณาตรวจดูให้แน่ใจว่าคุณได้บันทึกข้อมูลต่างๆ ที่ยังค้างอยู่เรียบร้อยแล้ว ก่อนที่จะดำเนินการต่อไป

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
th: เพื่อช่วยหลีกเลี่ยงอุบัติเหตุและความอิหลักอิเหลื่อต่างๆ ทางอีเมล ให้ถามยืนยันก่อนกระทำสิ่งที่เลือกข้างล่างนี้:

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
th: เพื่อจะดำเนินงานรายการทั้งหมด ควรบันทึกแฟ้มแล้วนำเข้าปฏิทิน

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
th: ในการฟื้นคืนข้อมูลและค่าตั้งของคุณ คุณต้องปิด Evolution เสียก่อน กรุณาตรวจดูให้แน่ใจว่าคุณได้บันทึกข้อมูลต่างๆ ที่ยังค้างอยู่เรียบร้อยแล้ว ก่อนที่จะดำเนินการต่อไป การกระทำนี้จะเป็นการลบข้อมูลและค่าตั้ง Evolution ปัจจุบันของคุณทั้งหมด แล้วฟื้นคืนข้อมูลใหม่จากแฟ้มสำรองข้อมูลของคุณ

en: Today
th: วันนี้

en: Today %H:%M
th: วันนี้ %H:%M

en: Today %H:%M:%S
th: วันนี้ %H:%M:%S

en: Today %l:%M %p
th: วันนี้ %l:%M %p

en: Today %l:%M:%S %p
th: วันนี้ %l:%M:%S %p

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
th: เปิด/ปิดการใช้โฟลเดอร์ค้นหา "รายการไม่ตรงคำค้น"

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
th: ซ่อน/แสดงชนิดผู้เข้าประชุม

en: Toggles whether the BCC field is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่อง สำเนาลับถึง (BCC)

en: Toggles whether the CC field is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่อง สำเนาถึง (CC)

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่องข้อมูลการร้องขอการตอบกลับ

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่อง ที่อยู่ตอบกลับ (Reply-To)

en: Toggles whether the Role field is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่องข้อมูลบทบาท

en: Toggles whether the Status field is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่องข้อมูลสถานะ

en: Toggles whether the time zone is displayed
th: ซ่อน/แสดงช่องข้อมูลเขตเวลา

en: Toggles whether to display categories
th: ซ่อน/แสดงช่องข้อมูลหมวดหมู่

en: Toggles whether to have All Day Event
th: เลือกให้มี/ไม่มีเหตุการณ์ตลอดวัน

en: Toggles whether to show time as busy
th: เลือกแสดงเวลาเป็นว่าง/ไม่ว่าง

en: Tomorrow
th: พรุ่งนี้

en: Tomorrow %H:%M
th: พรุ่งนี้ %H:%M

en: Tomorrow %H:%M:%S
th: พรุ่งนี้ %H:%M:%S

en: Tomorrow %l:%M %p
th: พรุ่งนี้ %l:%M %p

en: Tomorrow %l:%M:%S %p
th: พรุ่งนี้ %l:%M:%S %p

en: Tool_bar Style
th: รูปแ_บบแถบเครื่องมือ

en: Toolbar is visible
th: แสดงแถบเครื่องมือ

en: Top Secret
th: ลับที่สุด

en: Total messages: | Total messages:
th[0]: ข้อความทั้งหมด:
th[1]: ข้อความทั้งหมด:

en: Traditional
th: ตัวเต็ม

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Trust the authenticity of this certificate
th: เชื่อถือความแท้ของใบรับรองนี้

en: Trust this CA to identify _email users.
th: เชื่อถือ CA นี้ในการบ่งชี้ผู้ใช้_อีเมล

en: Trust this CA to identify _software developers.
th: เชื่อถือ CA นี้ในการบ่งชี้ผู้_พัฒนาซอฟต์แวร์

en: Trust this CA to identify _websites.
th: เชื่อถือ CA นี้ในการบ่งชี้เ_ว็บไซต์ต่างๆ

en: Trying to movemail a non-mbox source '%s'
th: กำลังพยายามใช้ movemail กับแหล่ง '%s' ซึ่งไม่ใช่ mbox

en: Tu
th: อ.

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Twenty four hour time format
th: รูปแบบเวลา 24 ชั่วโมง

en: Type
th: ชนิด

en: Type of View
th: ชนิดของมุมมอง

en: Type of view:
th: ชนิดของมุมมอง:

en: Type the name by which you would like to refer to this account.
    For example, "Work" or "Personal".
th: กรุณาป้อนชื่อที่คุณต้องการใช้เรียกบัญชีนี้
    ตัวอย่างเช่น: "งาน" หรือ "ส่วนบุคคล"

en: Type:
th: ชนิด:

en: UID '%s' is not a mail transport
th: UID '%s' ไม่ใช่บริการรับส่งเมล

en: UID string of the default account.
th: สตริง UID ของบัญชีปริยาย

en: UNMATCHED
th: ไม่ตรง

en: URI for the folder last used in the select names dialog
th: URI ของโฟลเดอร์ที่ใช้ล่าสุดในกล่องโต้ตอบเลือกชื่อ

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
th: URI ของโฟลเดอร์ที่ใช้ล่าสุดในกล่องโต้ตอบเลือกชื่อ

en: U_se custom arguments
th: _ใช้อาร์กิวเมนต์ที่กำหนดเอง

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Unable to book a resource, error: %s
th: ไม่สามารถจองทรัพยากรได้ ข้อผิดพลาด: %s

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
th: ไม่สามารถจองทรัพยากรได้ เนื่องจากเหตุการณ์ใหม่ชนกับเหตุการณ์อื่น

en: Unable to find any calendars
th: ไม่พบปฏิทินใดเลย

en: Unable to find this meeting in any calendar
th: ไม่พบการประชุมนี้ในปฏิทินใดเลย

en: Unable to find this memo in any memo list
th: ไม่พบบันทึกช่วยจำนี้ในรายการบันทึกช่วยจำใดเลย

en: Unable to find this task in any task list
th: ไม่พบภารกิจนี้ในรายการภารกิจใดเลย

en: Unable to open address book
th: ไม่สามารถเปิดสมุดที่อยู่

en: Unable to open memos in '%s': %s
th: ไม่สามารถเปิดบันทึกช่วยจำใน '%s': %s

en: Unable to open tasks in '%s': %s
th: ไม่สามารถเปิดภารกิจใน '%s': %s

en: Unable to open the calendar '%s': %s
th: ไม่สามารถเปิดปฏิทิน '%s': %s

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
th: ไม่สามารถเปิดโฟลเดอร์จดหมายร่างสำหรับบัญชีนี้ได้ จะใช้โฟลเดอร์จดหมายร่างของระบบแทนหรือไม่?

en: Unable to parse item
th: ไม่สามารถแจงรายการได้

en: Unable to perform search.
th: ไม่สามารถดำเนินการค้นหา

en: Unable to read license file.
th: ไม่สามารถอ่านแฟ้มสัญญาอนุญาต

en: Unable to retrieve message.
th: ไม่สามารถดึงข้อความ

en: Unable to save {0}.
th: ไม่สามารถบันทึก {0}

en: Unable to send item to calendar '%s'.  %s
th: ไม่สามารถส่งรายการไปยังปฏิทิน '%s'.  %s

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
th: ไม่สามารถส่งข้อมูลการประชุมได้ เนื่องจากไม่มีการประชุมนี้อยู่

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
th: ไม่สามารถส่งข้อมูลบันทึกช่วยจำได้ เนื่องจากไม่มีบันทึกช่วยจำนี้อยู่

en: Unable to send task information, the task does not exist
th: ไม่สามารถส่งข้อมูลภารกิจได้ เนื่องจากไม่มีภารกิจนี้อยู่

en: Unable to update attendee. %s
th: ไม่สามารถปรับข้อมูลผู้เข้าร่วม %s

en: Unable to use current version!
th: ไม่สามารถใช้รุ่นปัจจุบัน

en: Undefined
th: ไม่ได้กำหนด

en: Undelete the selected messages
th: เรียกคืนข้อความลบแล้วที่เลือก

en: Underline color for misspelled words when using inline spelling.
th: สีของเส้นใต้ที่ขีดเน้นคำสะกดผิดเมื่อใช้การตรวจตัวสะกดขณะพิมพ์

en: Unencrypted
th: ไม่ได้เข้ารหัสลับ

en: Unexpected reply from server
th: ได้รับคำตอบที่ไม่คาดหมายจากเซิร์ฟเวอร์

en: Unhandled error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่ได้รองรับไว้

en: Uni_mportant
th: ไ_ม่สำคัญ

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Unit
th: หน่วยงาน

en: Units for a birthday or anniversary reminder, "minutes", "hours" or "days"
th: หน่วยสำหรับการปลุกเตือนวันเกิดหรือวันครบรอบปี "นาที", "ชั่วโมง" หรือ "วัน"

en: Units for a default reminder, "minutes", "hours" or "days"
th: หน่วยสำหรับการปลุกเตือนปริยาย "นาที", "ชั่วโมง" หรือ "วัน"

en: Units for determining when to hide tasks, "minutes", "hours" or "days"
th: หน่วยของการกำหนดการซ่อนภารกิจ เป็น "นาที", "ชั่วโมง" หรือ "วัน"

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unknown action to be performed
th: ไม่ระบุปฏิบัติการที่จะกระทำ

en: Unknown background operation
th: ปฏิบัติการเบื้องหลังไม่ทราบชนิด

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Unmatched
th: ไม่ตรงกัน

en: Unnamed
th: ไม่มีชื่อ

en: Unread Messages
th: ข้อความที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Unread messages: | Unread messages:
th[0]: ข้อความที่ยังไม่ได้อ่าน:
th[1]: ข้อความที่ยังไม่ได้อ่าน:

en: Unseen
th: ยังไม่อ่าน

en: Unset Color
th: ยกเลิกสี

en: Unset Status
th: ยกเลิกสถานะ

en: Unset _trust for SSL certificate
th: ยกเลิกความเ_ชื่อถือสำหรับใบรับรอง SSL

en: Unsigned
th: ไม่มีลายเซ็นกำกับ

en: Unsu_bscribe From Hidden
th: เลิ_กบอกรับข้อมูลจากโฟลเดอร์ซ่อน

en: Unsubscribe From _All
th: เลิกบอกรับข้อมูลจากโฟลเดอร์ทั้งห_มด

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
th: ยกเลิกการสมัครเป็นสมาชิกของเมลลิงลิสต์ที่เป็นต้นตอของข้อความนี้

en: Unsubscribe from the selected folder
th: เลิกบอกรับข้อมูลจากโฟลเดอร์ที่เลือก

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
th: ชนิดการเข้ารหัสลับที่ไม่รองรับสำหรับ multipart/encrypted

en: Unsupported signature format
th: รูปแบบลายเซ็นที่ไม่รองรับ

en: Untitled
th: ไม่มีชื่อเรื่อง

en: Untitled Message
th: จดหมายไม่มีชื่อเรื่อง

en: Updating Search Folders for '%s' - %s
th: กำลังปรับข้อมูลโฟลเดอร์ค้นหาสำหรับ '%s' - %s

en: Updating objects
th: กำลังปรับข้อมูลอ็อบเจกต์ต่างๆ

en: Updating...
th: กำลังปรับข้อมูล...

en: Upgrade from previous version failed:
th: ปรับรุ่นจากรุ่นก่อนไม่สำเร็จ:

en: Us_ername:
th: _ชื่อผู้ใช้:

en: Use Authe_ntication
th: ใช้การยืนยัน_ตัวบุคคล

en: Use SpamAssassin daemon and client
th: ใช้ดีมอนและไคลเอนต์ของ SpamAssassin

en: Use _Default
th: ใช้โฟลเดอร์_ปริยาย

en: Use a Real Folder for _Junk:
th: ใช้โฟลเดอร์จริงสำหรับเมล_ขยะ:

en: Use a Real Folder for _Trash:
th: ใช้โฟลเดอร์จริงเป็น_ถังขยะ:

en: Use a secure connection
th: ใช้การเชื่อมต่อนิรภัย

en: Use an existing iCalendar (ics) file
th: ใช้แฟ้ม iCalendar (ics) ที่มีอยู่แล้ว

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
th: ใช้เครื่องมือแก้ไขข้อความภายนอกสำหรับเขียนเมลที่เป็นข้อความเปล่า

en: Use custom fonts
th: ใช้แบบอักษรกำหนดเอง

en: Use custom fonts for displaying mail.
th: ใช้แบบอักษรกำหนดเองสำหรับแสดงผลเมล

en: Use default drafts folder?
th: ใช้โฟลเดอร์จดหมายร่างปริยายหรือไม่?

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
th: ใช้ในปฏิทินวันเกิด & วันครบรอบปี

en: Use locale default
th: ใช้ค่าปริยายของโลแคล

en: Use only local spam tests.
th: ทดสอบสแปมแบบไม่ใช้เครือข่ายเท่านั้น

en: Use only the local spam tests (no DNS).
th: ทดสอบสแปมแบบไม่ใช้เครือข่ายเท่านั้น (ไม่ใช้ DNS)

en: Use s_ystem time zone
th: ใช้เขตเวลาของ_ระบบ

en: Use sound _theme
th: ใช้ชุดเ_สียง

en: Use sound theme
th: ใช้ชุดเสียง

en: Use spamc and spamd programs, if available.
th: ใช้โปรแกรม spamc และ spamd ถ้ามี

en: Use system timezone
th: ใช้เขตเวลาของระบบ

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
th: ใช้ปุ่มเมาส์ซ้ายเพื่อขยายดูพื้นที่บริเวณแผนที่และเลือกเขตเวลา
    ใช้ปุ่มเมาส์ขวาเพื่อถอยดูภาพรวม

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
th: ใช้เขตเวลาของระบบแทนเขตเวลาที่เลือกไว้ใน Evolution

en: User
th: ผู้ใช้

en: User cancelled operation
th: ผู้ใช้ยกเลิกปฏิบัติการ

en: User declined to provide a password
th: ผู้ใช้ปฏิเสธที่จะป้อนรหัสผ่าน

en: User_name:
th: _ชื่อผู้ใช้:

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
th: ผู้ใช้สามารถควบคุมได้ว่าจะให้วางเคอร์เซอร์ที่ไหนเมื่อจะตอบข้อความ โดยระบุว่าจะให้วางเคอร์เซอร์ไว้ที่เหนือหรือใต้ข้อความ

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
th: ผู้ใช้สามารถควบคุมได้ว่าจะให้ใส่ลายเซ็นที่ไหนเมื่อจะตอบข้อความ โดยระบุว่าจะให้ใส่ลายเซ็นไว้ที่เหนือหรือใต้ข้อความ

en: Using LDAP
th: การใช้ LDAP

en: Using distinguished name (DN)
th: ใช้ distinguished name (DN)

en: Using email address
th: ใช้ที่อยู่อีเมล

en: Valid signature
th: ลายเซ็นถูกต้อง

en: Valid signature, but cannot verify sender
th: ลายเซ็นถูกต้อง แต่ไม่สามารถตรวจสอบผู้ส่ง

en: Validation error: %s
th: พบข้อผิดพลาดของข้อมูล: %s

en: Validity
th: อายุใช้งาน

en: Values
th: ค่า

en: Variable width font
th: แบบอักษรความกว้างไม่คงที่

en: Version
th: รุ่น

en: Version 1
th: รุ่นที่ 1

en: Version 2
th: รุ่นที่ 2

en: Version 3
th: รุ่นที่ 3

en: Vertical position for the tag pane
th: ตำแหน่งแนวตั้งสำหรับช่องแท็ก

en: Video Chat
th: การสนทนาภาพ

en: Video Chat:
th: การสนทนาภาพ:

en: Vie_w All Inline
th: แสด_งในบรรทัดทั้งหมด

en: View help
th: ดูวิธีใช้

en: View image attachments directly in mail messages.
th: แสดงรูปภาพที่แนบมาลงในข้อความเมลโดยตรง

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
th: แสดงข้อความเมลแบบข้อความเปล่า แม้เนื้อหาจะเป็น HTML

en: View the current appointment
th: ดูนัดหมายปัจจุบัน

en: View the current contact
th: ดูข้อมูลผู้ติดต่อปัจจุบัน

en: View the selected memo
th: ดูบันทึกช่วยจำที่เลือก

en: View the selected task
th: ดูภารกิจที่เลือก

en: Visual
th: ซ้ายไปขวา

en: W_eek View
th: มุมมอง_สัปดาห์

en: Waiting...
th: กำลังรอ...

en: Warning
th: คำเตือน

en: We
th: พ.

en: Web Addresses
th: ที่อยู่เว็บไซต์

en: Web Log
th: เว็บล็อก

en: Web Page
th: เว็บเพจ

en: Web Page:
th: หน้าเว็บ:

en: Web Site
th: เว็บไซต์

en: Web addresses
th: ที่อยู่เว็บไซต์

en: Wednesday
th: พุธ

en: Wee_k starts on:
th: เริ่มต้นสั_ปดาห์ที่:

en: Week
th: สัปดาห์

en: Week %d
th: สัปดาห์ที่ %d

en: Week View
th: มุมมองสัปดาห์

en: Week View: %s. %s
th: รายสัปดาห์: %s. %s

en: Week start
th: วันเริ่มต้นสัปดาห์

en: Weekday the week starts on, from Sunday (0) to Saturday (6)
th: วันในสัปดาห์ที่เริ่มต้นสัปดาห์ กำหนดได้ตั้งแต่วันอาทิตย์ (0) ถึงวันเสาร์ (6)

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
th: ยินดีต้อนรับสู่ Evolution
    
    หน้าจอถัดไปนี้ จะตั้งค่า Evolution ให้เชื่อมต่อกับบัญชีอีเมลของคุณ และนำเข้าแฟ้มข้อมูลจากโปรแกรมอื่น

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
th: ยินดีต้อนรับสู่เครื่องมือช่วยนำเข้าข้อมูลของ Evolution
    เครื่องมือช่วยนี้จะนำคุณสู่ขั้นตอนต่างๆ ของการนำข้อมูลจากแฟ้มภายนอกเข้าสู่ Evolution

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Continue" to begin.
th: ยินดีต้อนรับสู่เครื่องมือช่วยกำหนดค่าเมล Evolution
    
    คลิก "ทำต่อไป" เพื่อเริ่ม

en: Western European
th: ยุโรปตะวันตก

en: Western European, New
th: ยุโรปตะวันตก, ใหม่

en: When acce_pted:
th: เมื่อ_ยอมรับ:

en: When co_mpleted:
th: เ_มื่อเสร็จสมบูรณ์:

en: When de_leted:
th: เมื่อ_ลบ:

en: When decli_ned:
th: เมื่อ_ปฏิเสธ:

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
th: กำหนดว่า Evolution จะเริ่มทำงานในโหมดออฟไลน์แทนโหมดออนไลน์หรือไม่

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
th: กำหนดว่าจะปรับข้อมูลผู้ติดต่อของ Pidgin ให้ตรงกันโดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
th: กำหนดว่าจะเติมการร้องขอให้แจ้งการรับเมลในทุกข้อความที่ส่งโดยปริยายหรือไม่

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
th: กำหนดว่าจะจัดรูปแบบที่อยู่ตามมาตรฐานของประเทศปลายทางหรือไม่

en: Whether calendar from Gnome Calendar has been imported or not
th: กำหนดว่าได้นำเข้าปฏิทินของ GNOME เรียบร้อยแล้วหรือยัง

en: Whether contacts should be automatically added to the user's address book.
th: กำหนดว่าจะเพิ่มที่อยู่ติดต่อลงในสมุดที่อยู่ของผู้ใช้โดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Whether disable ellipsizing feature of folder names in side bar.
th: กำหนดว่าจะปิดการละชื่อโฟลเดอร์ด้วยจุดไข่ปลาในแถบข้างหรือไม่

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
th: กำหนดว่าจะบังคับให้แสดงที่อยู่อีเมลพร้อมชื่อของผู้ติดต่อที่เติมเต็มอัตโนมัติในช่องป้อนหรือไม่

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
th: กำหนดว่าจะเน้นภารกิจที่เลยกำหนดด้วยสีพิเศษ (task-overdue-color) หรือไม่

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
th: กำหนดว่าจะเน้นภารกิจที่ถึงกำหนดวันนี้ด้วยสีพิเศษ (task-due-today-color) หรือไม่

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
th: กำหนดว่าจะแทรกรูปถ่ายในข้อความขาออกโดยปริยายหรือไม่ ควรกำหนดรูปถ่ายก่อนเปิดตัวเลือกนี้ มิฉะนั้น ก็จะไม่มีผลอะไร

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
th: กำหนดว่าจะถอยกลับไปใช้การเรียงกระทู้ข้อความโดยอาศัยหัวเรื่องเมื่อข้อความไม่มีข้อมูลส่วนหัว In-Reply-To หรือ Reference หรือไม่

en: Whether or not to use the notification tray for display reminders
th: กำหนดว่าจะใช้ถาดแจ้งเตือนแสดงการปลุกเตือนหรือไม่

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
th: กำหนดว่าจะแสดงข้อความพร้อมกับไอคอนด้วยหรือไม่เมื่อมีข้อความเข้ามาใหม่

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
th: กำหนดว่าจะเรียงกระทู้ตามลำดับก่อนหลังในแต่ละสายหรือไม่

en: Whether tasks from Gnome Calendar have been imported or not
th: กำหนดว่าได้นำเข้ารายการภารกิจของ GNOME เรียบร้อยแล้วหรือยัง

en: Whether the sidebar should be visible.
th: กำหนดว่าจะแสดงแถบข้างหรือไม่

en: Whether the status bar should be visible.
th: กำหนดว่าจะแสดงแถบสถานะหรือไม่

en: Whether the toolbar should be visible.
th: กำหนดว่าจะแสดงแถบเครื่องมือหรือไม่

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
th: กำหนดว่าจะข้ามกล่องโต้ตอบเตือนเมื่อใช้ Evolution รุ่นกำลังพัฒนาหรือไม่

en: Whether the window buttons should be visible.
th: กำหนดว่าจะแสดงปุ่มต่างๆ ในหน้าต่างหรือไม่

en: Whether the window is maximized
th: กำหนดว่าจะหน้าต่างขยายแผ่หรือไม่

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
th: กำหนดว่าจะถามยืนยันก่อนลบนัดหมายหรือภารกิจหรือไม่

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
th: กำหนดว่าจะถามยืนยันเมื่อจะเก็บกวาดนัดหมายและภารกิจที่สั่งลบหรือไม่

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account "Check for new messages every X minutes" option when Evolution is started. This option is used only together with 'send_recv_on_start' option.
th: กำหนดว่า เมื่อ Evolution เริ่มทำงาน จะตรวจเมลใหม่ในทุกบัญชีที่เปิดใช้งานแม้จะมีการใช้ตัวเลือก "ตรวจเมลใหม่ทุกๆ X นาที" ในบัญชีหรือไม่ ตัวเลือกนี้ใช้ร่วมกับตัวเลือก 'send-recv-on-start' เท่านั้น

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
th: กำหนดว่าจะตรวจสอบเมลใหม่เมื่อ Evolution เริ่มทำงานหรือไม่ รวมถึงการส่งเมลในกล่องจดหมายออกด้วย

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
th: กำหนดว่าจะกระชับวันสุดสัปดาห์เมื่อดูข้อมูลรายเดือนหรือไม่ ซึ่งจะแสดงวันเสาร์และวันอาทิตย์ในช่องเดียว

en: Whether to delete processed iTip objects
th: กำหนดว่าจะลบอ็อบเจกต์ iTip ที่ประมวลผลแล้วหรือไม่

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
th: กำหนดว่าจะแสดงเวลาสิ้นสุดของเหตุการณ์ในมุมมองสัปดาห์และเดือนหรือไม่

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
th: กำหนดว่าจะวาดเส้น Marcus Bains (เส้นที่ตำแหน่งเวลาปัจจุบัน) ในปฏิทินหรือไม่

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
th: กำหนดว่าจะส่งเสียงบี๊ปเมื่อมีจดหมายเข้ามาใหม่หรือไม่

en: Whether to emit a beep.
th: กำหนดว่าจะส่งเสียงบี๊ปหรือไม่

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any 'Forward to' filter action and approximately one minute after the last action invocation.
th: กำหนดว่าจะสะสางสิ่งที่ค้างอยู่ในกล่องจดหมายออกหลังจากที่กรองจดหมายแล้วหรือไม่ การสะสางกล่องจดหมายอกจะเกิดขึ้นก็ต่อเมื่อมีการใช้การกระทำ 'ส่งต่อถึง' ในตัวกรอง โดยจะเกิดหลังการทำคำสั่งสุดท้ายประมาณหนึ่งนาที

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
th: กำหนดว่าจะซ่อนภารกิจที่เสร็จแล้วในมุมมองภารกิจหรือไม่

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If "false", the "notify-sound-beep", "notify-sound-file", "notify-sound-play-file" and "notify-sound-use-theme" keys are disregarded.
th: กำหนดว่าจะส่งเสียงชนิดใดชนิดหนึ่งหรือไม่เมื่อมีจดหมายใหม่เข้ามา ถ้ากำหนดเป็น "false" ก็จะละเลยค่า  "notify-sound-beep", "notify-sound-file", "notify-sound-play-file" และ "notify-sound-use-theme"

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
th: กำหนดว่าจะแจ้งข้อความใหม่เฉพาะสำหรับกล่องจดหมายเข้าหรือไม่

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the 'notify-sound-file' key.
th: กำหนดว่าจะเล่นแฟ้มเสียงหรือไม่เมื่อมีจดหมายเข้ามาใหม่ ชื่อแฟ้มเสียงกำหนดโดยคีย์ 'notify-sound-file'

en: Whether to play a sound file.
th: กำหนดว่าจะเล่นแฟ้มเสียงหรือไม่

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
th: กำหนดว่าจะเลื่อนมุมมองเดือนทีละสัปดาห์แทนการเลื่อนทีละเดือนหรือไม่

en: Whether to set a default reminder for appointments
th: กำหนดว่าจะตั้งค่าปลุกเตือนปริยายสำหรับนัดหมายหรือไม่

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
th: กำหนดว่าจะตั้งค่าปลุกเตือนสำหรับวันเกิดและวันครบรอบปีหรือไม่

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
th: กำหนดว่าแสดงช่องข้อมูลการร้องขอการตอบกลับในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุมหรือไม่

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
th: กำหนดว่าแสดงช่องข้อมูลหมวดหมู่ในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/การประชุมหรือไม่

en: Whether to show maps in preview pane
th: กำหนดว่าจะแสดงแผนที่ในช่องแสดงตัวอย่างหรือไม่

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
th: กำหนดว่าแสดงช่องข้อมูลบทบาทในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุมหรือไม่

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
th: กำหนดว่าแสดงช่องข้อมูลสถานะในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุมหรือไม่

en: Whether to show suppressed HTML output
th: กำหนดว่าจะแสดงข้อมูล HTML ที่ถูกทับหรือไม่

en: Whether to show the preview pane.
th: กำหนดว่าจะแสดงช่องแสดงตัวอย่างหรือไม่

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
th: กำหนดว่าจะใช้การแสดงเวลาในรูปแบบ 24 ชั่วโมงแทนการใช้ am/pm หรือไม่

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
th: กำหนดว่าแสดงช่องข้อมูลเขตเวลาในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/การประชุมหรือไม่

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
th: กำหนดว่าแสดงช่องข้อมูลชนิดในเครื่องมือแก้ไขเหตุการณ์/ภารกิจ/การประชุมหรือไม่

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
th: กำหนดว่าจะแสดงเลขสัปดาห์ที่ในที่ต่างๆ ในปฏิทินหรือไม่

en: Width of the message-list pane
th: ความกว้างของช่องรายการข้อความ

en: Width of the message-list pane.
th: ความกว้างของช่องรายการข้อความ

en: Window button style
th: รูปแบบของปุ่มหน้าต่าง

en: Window buttons are visible
th: แสดงปุ่มหน้าต่าง

en: Windows share
th: โฟลเดอร์ใช้ร่วมของวินโดวส์

en: With Graphical User Interface
th: ใช้ส่วนติดต่อผู้ใช้แบบกราฟิกส์

en: With _Due Date
th: แสดง_กำหนดเสร็จ

en: With _Status
th: แสดง_สถานะ

en: Work
th: งาน

en: Work Email
th: อีเมลที่ทำงาน

en: Work Week
th: สัปดาห์ทำงาน

en: Work Week View
th: มุมมองสัปดาห์ทำงาน

en: Work Week View: %s. %s
th: รายสัปดาห์ทำงาน: %s, %s

en: Work days
th: วันทำงาน

en: Work days:
th: วันทำงาน:

en: Workday end hour
th: ชั่วโมงสิ้นสุดวันทำงาน

en: Workday end minute
th: นาทีสิ้นสุดวันทำงาน

en: Workday start hour
th: ชั่วโมงเริ่มต้นวันทำงาน

en: Workday start minute
th: นาทีเริ่มต้นวันทำงาน

en: World Map
th: แผนที่โลก

en: Would you like to close the message window?
th: คุณจะปิดหน้าต่างข้อความหรือไม่?

en: Would you like to save your changes to this appointment?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณในนัดหมายนี้หรือไม่?

en: Would you like to save your changes to this meeting?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณในการประชุมนี้หรือไม่?

en: Would you like to save your changes to this memo?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณในบันทึกช่วยจำนี้หรือไม่?

en: Would you like to save your changes to this task?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณในภารกิจนี้หรือไม่?

en: Would you like to save your changes?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงหรือไม่?

en: Would you like to send a cancelation notice for this memo?
th: คุณต้องการส่งประกาศการยกเลิกสำหรับบันทึกช่วยจำนี้หรือไม่?

en: Would you like to send all the participants a cancelation notice?
th: คุณต้องการส่งประกาศแจ้งการยกเลิกไปยังผู้มีส่วนร่วมทุกคนหรือไม่?

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
th: คุณต้องการส่งคำเชิญประชุมไปยังผู้มีส่วนร่วมหรือไม่?

en: Would you like to send this task to participants?
th: คุณต้องการส่งภารกิจนี้ไปยังผู้มีส่วนร่วมหรือไม่?

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
th: คุณต้องการส่งข้อมูลการประชุมที่ปรับปรุงไปยังผู้มีส่วนร่วมหรือไม่?

en: Would you like to send updated task information to participants?
th: คุณต้องการส่งข้อมูลที่ปรับปรุงของภารกิจไปยังผู้มีส่วนร่วมหรือไม่?

en: Writing "%s"
th: กำลังเขียน "%s"

en: Writing "%s" to %s
th: กำลังเขียน "%s" ไปยัง %s

en: Yahoo! Features
th: บริการของ Yahoo!

en: Yes
th: ตกลง

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: Yesterday %l:%M %p
th: เมื่อวาน %l:%M %p

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
th: คุณกำลังพยายามย้ายผู้ติดต่อจากสมุดที่อยู่หนึ่งไปยังอีกที่หนึ่ง แต่ไม่สามารถลบออกจากต้นทางได้ คุณต้องการจะเปลี่ยนเป็นการบันทึกผู้ติดต่อนี้แทนการย้ายหรือไม่?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
th: คุณกำลังมอบฉันทะเหตุการณ์เวียนซ้ำ คุณต้องการมอบฉันทะสิ่งใด?

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
th: คุณกำลังเปลี่ยนแปลงเหตุการณ์เวียนซ้ำ คุณต้องการเปลี่ยนแปลงสิ่งใด?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
th: คุณกำลังเปลี่ยนแปลงบันทึกช่วยจำเวียนซ้ำ คุณต้องการเปลี่ยนแปลงสิ่งใด?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
th: คุณกำลังเปลี่ยนแปลงภารกิจเวียนซ้ำ คุณต้องการเปลี่ยนแปลงสิ่งใด?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
th: คุณกำลังส่งเมลตอบแบบส่วนตัวเพื่อตอบจดหมายที่มาถึงคุณทางเมลลิงลิสต์ แต่เมลลิงลิสต์ได้เปลี่ยนเส้นทางเมลตอบของคุณกลับเข้าลิสต์ คุณยืนยันหรือไม่ว่าจะทำต่อไป?

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
th: คุณกำลังตอบจดหมายที่มาถึงคุณทางเมลลิงลิสต์ แต่คุณกำลังตอบแบบส่วนตัวไปยังผู้ส่ง ไม่ใช่ไปยังลิสต์ คุณยืนยันหรือไม่ว่าจะทำต่อไป?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
th: คุณกำลังตอบเมลที่ถูกส่งไปยังผู้รับจำนวนมาก คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการตอบถึงผู้รับทุกคน?

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
th: คุณกำลังพยายามเพิ่มที่อยู่ซึ่งมีอยู่ในรายชื่อนี้อยู่แล้ว คุณยังต้องการจะเพิ่มเข้าไปอีกหรือไม่?

en: You can drag and drop account names to reorder them.
th: คุณสามารถลาก-วางชื่อบัญชีต่างๆ เพื่อเปลี่ยนลำดับได้

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
th: คุณสามารถฟื้น Evolution คืนโดยใช้แฟ้มสำรองข้อมูล
    
    โดยจะฟื้นข้อมูลส่วนตัว ค่าตั้ง ตัวกรองเมล ฯลฯ ของคุณ

en: You cannot attach the file &quot;{0}&quot; to this message.
th: คุณไม่สามารถแนบแฟ้ม &quot;{0}&quot; ไปกับจดหมายนี้

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบผู้ติดต่อในสมุดที่อยู่นี้

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะลบเมลนี้

en: You have %d reminder | You have %d reminders
th[0]: คุณมีรายการปลุกเตือน %d รายการ
th[1]: คุณมีรายการปลุกเตือน %d รายการ

en: You have certificates from these organizations that identify you:
th: คุณมีใบรับรองจากองค์กรต่อไปนี้ซึ่งระบุตัวคุณ:

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
th: คุณมีใบรับรองในแฟ้มซึ่งระบุองค์กรรับรองต่อไปนี้:

en: You have certificates on file that identify these people:
th: คุณมีใบรับรองในแฟ้มซึ่งระบุบุคคลต่อไปนี้:

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
th: คุณได้เปลี่ยนแปลงนัดหมายนี้ แต่ยังไม่ได้บันทึก

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
th: คุณได้เปลี่ยนแปลงการประชุมนี้ แต่ยังไม่ได้บันทึก

en: You have changed this task, but not yet saved it.
th: คุณได้เปลี่ยนแปลงภารกิจนี้ แต่ยังไม่ได้บันทึก

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
th: คุณได้เปลี่ยนแปลงบันทึีกข้อความนี้ แต่ยังไม่ได้บันทึก

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
th: คุณได้เปลี่ยนแปลงแก้ไขผู้ติดต่อนี้ไปแล้ว คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงหรือไม่?

en: You have not filled in all of the required information.
th: คุณเติมข้อมูลบังคับไม่ครบ

en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
th[0]: คุณได้รับข้อความใหม่ %d ข้อความ
th[1]: คุณได้รับข้อความใหม่ %d ข้อความ

en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
th[0]: คุณได้เลือกเมล %d ฉบับเพื่อแปลงเป็นเหตุการณ์ คุณต้องการจะเพิ่มทั้งหมดจริงหรือไม่?
th[1]: คุณได้เลือกเมล %d ฉบับเพื่อแปลงเป็นเหตุการณ์ คุณต้องการจะเพิ่มทั้งหมดจริงหรือไม่?

en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
th[0]: คุณได้เลือกเมล %d ฉบับเพื่อแปลงเป็นบันทึกช่วยจำ คุณต้องการจะเพิ่มทั้งหมดจริงหรือไม่?
th[1]: คุณได้เลือกเมล %d ฉบับเพื่อแปลงเป็นบันทึกช่วยจำ คุณต้องการจะเพิ่มทั้งหมดจริงหรือไม่?

en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
th[0]: คุณได้เลือกเมล %d ฉบับเพื่อแปลงเป็นภารกิจ คุณต้องการจะเพิ่มทั้งหมดจริงหรือไม่?
th[1]: คุณได้เลือกเมล %d ฉบับเพื่อแปลงเป็นภารกิจ คุณต้องการจะเพิ่มทั้งหมดจริงหรือไม่?

en: You have the Caps Lock key on.
th: ปุ่ม Caps Lock ถูกกดอยู่

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
th: คุณมีข้อความที่ยังไม่ได้ส่ง คุณต้องการออกจากโปรแกรมหรือไม่?

en: You may need to enable IMAP access
th: คุณอาจต้องเปิดใช้การเข้าถึง IMAP

en: You may not create two accounts with the same name.
th: คุณไม่สามารถสร้างสองบัญชีด้วยชื่อเดียวกันได้

en: You must be an attendee of the event.
th: คุณต้องเป็นผู้เข้าร่วมในเหตุการณ์

en: You must be working online to complete this operation.
th: คุณต้องทำแบบออนไลน์เพื่อให้การกระทำนี้เสร็จสมบูรณ์

en: You must choose a date.
th: คุณต้องเลือกวันที่

en: You must name this Search Folder.
th: คุณต้องตั้งชื่อโฟลเดอร์ค้นหานี้ด้วย

en: You must name this filter.
th: คุณต้องตั้งชื่อตัวกรองนี้

en: You must specify a filename.
th: คุณต้องระบุชื่อแฟ้ม

en: You must specify a folder.
th: คุณต้องระบุโฟลเดอร์

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
th: คุณต้องระบุโฟลเดอร์อย่างน้อยหนึ่งโฟลเดอร์เป็นแหล่ง
    อาจจะโดยเลือกเป็นรายโฟลเดอร์ และ/หรือ โดยเลือกโฟลเดอร์ในเครื่องทั้งหมด โฟลเดอร์ในเครือข่ายทั้งหมด หรือทั้งสองอย่าง

en: You need to configure an account before you can compose mail.
th: คุณจะต้องกำหนดค่าบัญชีผู้ใช้ก่อนที่คุณจะสามารถเขียนเมลได้

en: Your Certificates
th: ใบรับรองของคุณ

en: Your calendars will not be available until Evolution is restarted.
th: ปฏิทินของคุณจะใช้งานไม่ได้ จนกว่าจะเริ่มการทำงานของ Evolution ใหม่

en: Your contacts for {0} will not be available until Evolution is restarted.
th: ผู้ติดต่อ {0} นี้จะยังไม่สามารถใช้ได้ จนกว่าจะเริ่มการทำงานของ Evolution ใหม่

en: Your login to your server "{0}" as "{0}" failed.
th: การลงบันทึกเข้าใช้เซิร์ฟเวอร์ "{0}" ของคุณในชื่อ "{0}" ล้มเหลว

en: Your memos will not be available until Evolution is restarted.
th: บันทึกช่วยจำของคุณจะใช้งานไม่ได้ จนกว่าจะเริ่มการทำงานของ Evolution ใหม่

en: Your message to %s about "%s" on %s has been read.
th: ข้อความของคุณที่ส่งถึง %s เรื่อง "%s" เมื่อ %s ถูกเปิดอ่านเรียบร้อยแล้ว

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
th: จดหมายของคุณถูกส่งไปแล้ว แต่เกิดข้อผิดพลาดระหว่างดำเนินการขั้นสุดท้าย

en: Your tasks will not be available until Evolution is restarted.
th: ข้อมูลภารกิจของคุณจะใช้งานไม่ได้ จนกว่าจะเริ่มการทำงานของ Evolution ใหม่

en: Zoom _Out
th: ขยาย_ออก

en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
th: ['แนบ','ส่งมาด้วย']

en: [No Summary]
th: [ไม่มีสรุป]

en: _12 hour (AM/PM)
th: _12 ชั่วโมง (AM/PM)

en: _24 hour
th: _24 ชั่วโมง

en: _Accept License
th: _ยอมรับสัญญาอนุญาต

en: _Accept Permanently
th: _ยอมรับถาวร

en: _Account:
th: _ชื่อบัญชี:

en: _ActionScript
th: แอ_กชันสคริปต์

en: _Actions
th: _ปฏิบัติการ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add Attachment...
th: เ_พิ่มแฟ้มแนบ...

en: _Add to Address Book...
th: เ_พิ่มในสมุดที่อยู่...

en: _Address Book
th: _สมุดที่อยู่

en: _Address Cards
th: _นามบัตรที่อยู่

en: _Address:
th: _ที่อยู่:

en: _Advanced Search...
th: _ค้นหาขั้นสูง...

en: _All information
th: _ข้อมูลทั้งหมด

en: _All people and resources
th: _ทุกคน ทุกทรัพยากร

en: _Always
th: ปิดเ_สมอ

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
th: เ_พิกเฉยค่า Reply-To: เสมอสำหรับเมลลิงลิสต์

en: _Always load images from the Internet
th: โหลดรูปภาพจากอินเทอร์เน็ตเ_สมอ

en: _Anniversary:
th: วันครบ_รอบ:

en: _Append
th: เ_พิ่มต่อท้าย

en: _Apply to all instances
th: ใช้กับ_ทุกรอบที่เวียนซ้ำ

en: _Arguments:
th: _อาร์กิวเมนต์:

en: _Ask for confirmation when deleting items
th: _ถามเพื่อการยืนยันขณะลบรายการ

en: _Assembler
th: แ_อสเซมเบลอร์

en: _Assign Task
th: _มอบหมายภารกิจ

en: _Assistant:
th: ผู้_ช่วย:

en: _Attached
th: แ_นบ

en: _Attachment...
th: แฟ้มแ_นบ...

en: _Autopick
th: เลือก_อัตโนมัติ

en: _Available Categories:
th: _หมวดที่มี

en: _Back up Evolution Data...
th: _สำรองข้อมูลของ Evolution...

en: _Backup
th: _สำรอง

en: _Bcc Field
th: ช่องสำเนา_ลับถึง

en: _Bcc:
th: สำเนา_ลับถึง:

en: _Beep
th: เสียง_บี๊ป

en: _Birthday:
th: วันเ_กิด:

en: _Blog:
th: เว็_บล็อก:

en: _COBOL
th: โ_คบอล

en: _Calendar:
th: _ปฏิทิน:

en: _Cancel Import
th: _ยกเลิกการนำเข้า

en: _Caret Mode
th: ใช้เ_คอร์เซอร์

en: _Cascade Style Sheet
th: _สไตล์ชีต CSS

en: _Categories
th: _หมวด

en: _Cc Field
th: ช่อง_สำเนาถึง

en: _Cc:
th: _สำเนาถึง:

en: _City:
th: เ_มือง:

en: _Classic View
th: มุมมองแ_บบฉบับ

en: _Classification
th: ประเ_ภท

en: _Classification:
th: ประเ_ภท:

en: _Clear Flag
th: _ล้างธง

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Close Window
th: ปิ_ดหน้าต่าง

en: _Company:
th: บริษั_ท:

en: _Compress weekends in month view
th: _กระชับวันสุดสัปดาห์ในมุมมองเดือน

en: _Confidential
th: เป็นความ_ลับ

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Continue Editing
th: แก้ไข_ต่อไป

en: _Copy Contact To...
th: _คัดลอกผู้ติดต่อไปยัง...

en: _Copy Email Address
th: _คัดลอกที่อยู่อีเมล

en: _Copy Folder To...
th: _คัดลอกโฟลเดอร์ไปยัง...

en: _Copy Image
th: _คัดลอกรูปภาพ

en: _Copy Link Location
th: คัด_ลอกที่อยู่ลิงก์

en: _Copy to Folder...
th: _คัดลอกไปยังโฟลเดอร์...

en: _Copy...
th: _คัดลอก...

en: _Country:
th: _ประเทศ:

en: _Create new view
th: _สร้างมุมมองใหม่

en: _Custom
th: _กำหนดเอง

en: _Custom Header
th: ข้อมูลส่วนหัว_กำหนดเอง

en: _Custom binary:
th: แฟ้มโปรแกรม_กำหนดเอง:

en: _DOS Batch
th: แบตช์ของ_ดอส

en: _Date completed:
th: _วันที่ทำเสร็จ:

en: _Date header:
th: ข้อมูลส่วนหัวช่อง_วันที่:

en: _Date only:
th: _วันที่อย่างเดียว:

en: _Day View
th: มุมมอง_วัน

en: _Day begins:
th: เริ่มต้น_วัน:

en: _Decline
th: _ปฏิเสธ

en: _Decline all
th: _ปฏิเสธทั้งหมด

en: _Delay message delivery
th: _หน่วงการส่งข้อความ

en: _Delegate Meeting...
th: มอบหมายประชุมแ_ทน...

en: _Delegatees
th: ผู้_รับฉันทะ

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Delete %s
th: _ลบ %s

en: _Delete Appointment
th: _ลบนัดหมาย

en: _Delete Contact
th: _ลบผู้ติดต่อ

en: _Delete From Server
th: _ลบจากเซิร์ฟเวอร์

en: _Delete Memo
th: _ลบบันทึกช่วยจำ

en: _Delete Message
th: _ลบข้อความ

en: _Delete Task
th: _ลบภารกิจ

en: _Delete junk messages
th: _ลบข้อความขยะ

en: _Delete message after acting
th: _ลบข้อความหลังจากทำแล้ว

en: _Delete this item from all other recipient's mailboxes?
th: _ลบรายการนี้ออกจากกล่องจดหมายของผู้รับอื่นทั้งหมดหรือไม่?

en: _Delivered
th: _ถึงแล้ว

en: _Department:
th: แ_ผนก:

en: _Description:
th: _คำอธิบาย:

en: _Destination
th: _ปลายทาง

en: _Destination folder:
th: โฟลเดอร์_ปลายทาง:

en: _Direct connection to the Internet
th: เชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตโดย_ตรง

en: _Disable
th: _ปิดใช้งาน

en: _Disable Account
th: ปิ_ดใช้บัญชี

en: _Discard
th: _ละทิ้ง

en: _Discard Changes
th: ไ_ม่สนใจการเปลี่ยนแปลง

en: _Discard changes
th: ไ_ม่สนใจการเปลี่ยนแปลง

en: _Dismiss
th: _ละทิ้ง

en: _Do not Recover
th: ไ_ม่เรียกคืน

en: _Do not ask me again.
th: ไ_ม่ต้องถามอีก

en: _Do not save
th: ไ_ม่ต้องบันทึก

en: _Do not show this message again
th: ไ_ม่ต้องแสดงข้อความนี้อีก

en: _Do not show this message again.
th: ไ_ม่ต้องแสดงข้อความนี้อีก

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
th: ไ_ม่ต้องเซ็นกำกับการร้องขอเกี่ยวกับการประชุม (เพื่อความเข้ากันได้กับ Outlook)

en: _Don't Display
th: ไ_ม่แสดง

en: _Download Messages for Offline Usage
th: _ดาวน์โหลดข้อความสำหรับใช้งานแบบออฟไลน์

en: _Due By:
th: กระทำ_ภายใน:

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Edit %s
th: แ_ก้ไข %s

en: _Edit CA Trust
th: แ_ก้ไขความเชื่อถือ CA

en: _Edit Full
th: แ_ก้ไขเต็มรูปแบบ

en: _Edit Message
th: แ_ก้ไขข้อความ

en: _Edit Saved Searches...
th: แ_ก้ไขการค้นหาที่บันทึกไว้...

en: _Edit as New Message...
th: แ_ก้ไขเป็นข้อความใหม่...

en: _Edit message
th: แ_ก้ไขข้อความ

en: _Empty Trash
th: เ_ทขยะ

en: _Encapsulate values with:
th: ครอ_บค่าด้วย:

en: _End time:
th: เวลา_สิ้นสุด:

en: _Erlang
th: เออร์แล_ง

en: _Exit Evolution
th: _ออกจาก Evolution

en: _Expunge
th: เ_ก็บกวาด

en: _FORTRAN 77
th: _ฟอร์แทรน 77

en: _FORTRAN 90
th: _ฟอร์แทรน 90

en: _Fields Shown...
th: เ_ขตข้อมูลที่แสดง...

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _File under:
th: เ_ก็บด้วยชื่อ:

en: _File:
th: แ_ฟ้ม:

en: _Filter Rules
th: _กฎการกรอง

en: _Find Now
th: _หาเดี๋ยวนี้

en: _Find in Contact...
th: _หาในข้อมูลผู้ติดต่อ...

en: _Find in Memo...
th: _หาในบันทึกช่วยจำ...

en: _Find in Message...
th: _หาในข้อความ...

en: _Find in Task...
th: _หาในภารกิจ...

en: _Find items which match:
th: _หารายการที่ตรงกับ:

en: _First:
th: _ชื่อ:

en: _Flag Completed
th: _ปักธงว่าเสร็จแล้ว

en: _Flag:
th: ธ_ง:

en: _Format address according to standard of its destination country
th: _จัดรูปแบบที่อยู่ตามมาตรฐานของประเทศปลายทาง

en: _Format as...
th: จัดรูปแ_บบเป็น...

en: _Format:
th: รูปแ_บบ:

en: _Forward
th: ส่ง_ต่อ

en: _Forward Contact
th: _ส่งต่อที่อยู่ติดต่อ

en: _Forward Contact...
th: ส่ง_ต่อข้อมูลผู้ติดต่อ...

en: _Forward Contacts
th: _ส่งต่อที่อยู่ติดต่อ

en: _Forward as iCalendar...
th: ส่ง_ต่อเป็น iCalendar...

en: _Forward style:
th: รูปแบบการส่งเมล_ต่อ:

en: _Free/Busy
th: _ว่าง/ไม่ว่าง

en: _Free/Busy:
th: _ว่าง/ไม่ว่าง:

en: _Fri
th: _ศ.

en: _From This Address
th: _จากที่อยู่นี้

en: _Full name
th: _ชื่อเต็ม

en: _Go To
th: ไป_ยัง

en: _Group By Threads
th: จัดกลุ่มตาม_กระทู้

en: _Group By...
th: จัด_กลุ่มตาม...

en: _Group Reply
th: ตอบ_กลุ่ม...

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Hide
th: ซ่_อน

en: _Hide addresses when sending mail to this list
th: _ซ่อนที่อยู่เมื่อส่งเมลไปที่รายชื่อนี้

en: _Hide completed tasks after
th: ซ่อ_นภารกิจที่เสร็จแล้วหลังจาก

en: _Home Page:
th: โฮ_มเพจ:

en: _Icons Only
th: ไ_อคอนเท่านั้น

en: _Important
th: _สำคัญ

en: _Inherit reminder
th: _สืบทอดรายการเตือน

en: _Inline
th: ใ_นข้อความ

en: _Insert
th: แ_ทรก

en: _Insert Face picture by default
th: แ_ทรกรูปถ่ายโดยปริยาย

en: _Inspect...
th: เ_ฝ้าสังเกต...

en: _Java
th: _จาวา

en: _JavaScript
th: _จาวาสคริปต์

en: _Journal entries
th: รายการ_บันทึก

en: _Junk
th: เมล_ขยะ

en: _Keep signature above the original message on replying
th: ให้_ลายเซ็นอยู่เหนือข้อความเดิมในการตอบ

en: _Label
th: ติด_ป้าย

en: _Label name:
th: ป้าย_ชื่อ:

en: _Languages
th: _ภาษา

en: _Last:
th: _นามสกุล:

en: _Later
th: ไว้ทีห_ลัง

en: _Lisp
th: _ลิสป์

en: _List View
th: มุมมอง_รายการ

en: _List name:
th: _รายชื่อ:

en: _List:
th: _รายการ:

en: _Load Images
th: โ_หลดภาพ

en: _Load images only in messages from contacts
th: โ_หลดรูปภาพเฉพาะในข้อความที่มาจากผู้ติดต่อ

en: _Location:
th: สถาน_ที่:

en: _Lookup in local address book only
th: _เปิดหาที่อยู่จากสมุดที่อยู่ในเครื่องเท่านั้น

en: _Lotus
th: โล_ตัส

en: _Mail
th: เ_มล

en: _Manage Subscriptions
th: _จัดการการบอกรับข้อมูล

en: _Manager:
th: ผู้_จัดการ:

en: _Manual proxy configuration:
th: ค่าพร็อกซี_กำหนดเอง:

en: _Mark as Complete
th: _ทำเครื่องหมายว่าเสร็จแล้ว

en: _Mark as Incomplete
th: _ทำเครื่องหมายว่ายังไม่เสร็จ

en: _Mark messages as read after
th: ทำเครื่องหมายข้อความว่า_อ่านแล้วหลังจาก

en: _Maya
th: _มายา

en: _Members
th: _สมาชิก

en: _Memos
th: _บันทึกช่วยจำ

en: _Memos:
th: _บันทึกช่วยจำ:

en: _Merge
th: _ผสาน

en: _Message
th: _ข้อความ

en: _Message Filters
th: ตัว_กรองข้อความ

en: _Message Source
th: ข้อมูล_ดิบของข้อความ

en: _Messages
th: _ข้อความ

en: _Middle:
th: ชื่อ_กลาง:

en: _Migrate Now
th: _ปรับย้ายเดี๋ยวนี้

en: _Mon
th: _จ.

en: _Month View
th: มุมมองเ_ดือน

en: _Move
th: _ย้าย

en: _Move Contact To...
th: _ย้ายผู้ติดต่อไปยัง...

en: _Move Folder To...
th: _ย้ายโฟลเดอร์ไปยัง...

en: _Move to Folder...
th: _ย้ายไปยังโฟลเดอร์...

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: _Never load images from the Internet
th: ไ_ม่โหลดรูปภาพจากอินเทอร์เน็ต

en: _New
th: สร้างใ_หม่

en: _New Address Book
th: สมุดที่อยู่ใ_หม่

en: _New Calendar
th: ปฏิทินใ_หม่

en: _New Contact...
th: ผู้ติดต่อใ_หม่...

en: _New Folder...
th: โ_ฟลเดอร์ใหม่...

en: _New Label
th: ป้ายใ_หม่

en: _New Memo List
th: รายการบันทึกช่วยจำให_ม่

en: _New Task List
th: รายการภารกิจใ_หม่

en: _New...
th: ใ_หม่...

en: _Next
th: _ถัดไป

en: _Next Message
th: ข้อความ_ถัดไป

en: _No
th: ไ_ม่

en: _No Image
th: ไ_ม่ใช้รูป

en: _No image
th: ไ_ม่มีรูป

en: _None
th: ไ_ม่มี

en: _Normal Size
th: ขนาด_ปกติ

en: _Not Junk
th: ไม่ใช่เมล_ขยะ

en: _Notify Sender
th: แ_จ้งผู้ส่ง

en: _Oberon
th: โอ_บีรอน

en: _Objective C
th: _อ็อบเจกทีฟ C

en: _Office:
th: _สำนักงาน:

en: _Open Appointment
th: เ_ปิดนัดหมาย

en: _Open Contact
th: _เปิดข้อมูลผู้ติดต่อ

en: _Open Link in Browser
th: เปิดลิงก์ในเ_บราว์เซอร์

en: _Open Memo
th: _เปิดบันทึกช่วยจำ

en: _Open Messages
th: เ_ปิดข้อความ

en: _Open Task
th: _เปิดภารกิจ

en: _Open in New Window
th: เปิดใน_หน้าต่างใหม่

en: _Options
th: _ตัวเลือก

en: _Other languages
th: ภาษา_อื่น

en: _Overwrite
th: เ_ขียนทับ

en: _PO Box:
th: _ตู้ไปรษณีย์:

en: _Pascal
th: _ปาสคาล

en: _Password:
th: _รหัสผ่าน:

en: _Patch/diff
th: _แพตช์/diff

en: _Perl
th: เ_พิร์ล

en: _Personal
th: ส่วนบุ_คคล

en: _Picture Gallery
th: สมุด_ภาพ

en: _Plain text
th: _ข้อความเปล่า

en: _Play sound when a new message arrives
th: ส่_งเสียงเมื่อมีข้อความเข้ามาใหม่

en: _Plugins
th: _ปลั๊กอิน

en: _Port:
th: _พอร์ต:

en: _Post Message to List
th: _ส่งข้อความเข้าลิสต์

en: _Post To:
th: _ประกาศที่:

en: _PostScript
th: โ_พสต์สคริปต์

en: _Preserve my reminder
th: _รักษารายการเตือนของฉันไว้

en: _Preview
th: _ตัวอย่าง

en: _Previous
th: _ก่อนหน้า

en: _Previous Message
th: ข้อความ_ก่อนหน้า

en: _Print...
th: _พิมพ์...

en: _Prioritize Message
th: จัด_ลำดับความสำคัญของข้อความ

en: _Priority:
th: _ระดับความสำคัญ:

en: _Private
th: ส่วน_ตัว

en: _Profession:
th: _อาชีพ:

en: _Program:
th: โ_ปรแกรม:

en: _Prolog
th: โป_รล็อก

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
th: _ถามก่อนส่งข้อความ HTML ไปยังผู้ที่ไม่ต้องการ

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: _Publish Calendar Information
th: ข้อมูลการแปะ_ประกาศปฏิทิน

en: _Publish as:
th: _ประกาศเป็น:

en: _Python
th: _ไพธอน

en: _Quick Reference
th: เอกสาร_อ้างอิงด่วน

en: _Quoted
th: อ้าง_คำพูด

en: _RPM Spec
th: สเปค _RPM

en: _RSVP
th: _การร้องขอการตอบกลับ

en: _Read
th: _อ่านแล้ว

en: _Record delimiter:
th: เครื่องหมายคั่น_ระเบียน:

en: _Recover
th: เ_รียกคืน

en: _Recurrence
th: การเ_วียนซ้ำ

en: _Refresh
th: _ปรับแสดง

en: _Reject
th: _ปฏิเสธ

en: _Remember password
th: _จำรหัสผ่าน

en: _Remember this passphrase
th: _จำวลีรหัสผ่านนี้

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
th: _จำวลีรหัสผ่านนี้ไปตลอดวาระนี้

en: _Remember this password
th: _จำรหัสผ่านนี้

en: _Remember this password for the remainder of this session
th: _จำรหัสผ่านนี้ไปตลอดวาระนี้

en: _Reminder
th: ปลุกเ_ตือน

en: _Reminders
th: ปลุกเ_ตือน

en: _Remove
th: _ลบ

en: _Rename...
th: เปลี่ยน_ชื่อ...

en: _Repeat the reminder
th: ปลุกเ_ตือนซ้ำ

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: _Replace existing view
th: ใช้แ_ทนมุมมองที่มีอยู่

en: _Reply
th: _ตอบกลับ

en: _Reply style:
th: รูปแบบการตอ_บ:

en: _Reply to Sender
th: _ตอบกลับผู้ส่ง

en: _Reply-To Field
th: ช่อง_ที่อยู่ตอบกลับ

en: _Reply-To:
th: _ที่อยู่ตอบกลับ:

en: _Required people
th: ผู้เข้าประชุมห_ลัก

en: _Resize
th: _ปรับขนาด

en: _Restart Evolution after backup
th: เ_ริ่ม Evolution ใหม่หลังการสำรอง

en: _Restart Evolution after restore
th: เ_ริ่ม Evolution ใหม่หลังการเรียกคืน

en: _Restore Default
th: _คืนค่าเป็นค่าปริยาย

en: _Restore Defaults
th: _คืนค่าเป็นค่าปริยาย

en: _Restore from a backup file:
th: _ฟื้นคืนโดยใช้แฟ้มข้อมูลสำรอง:

en: _Retract comment
th: _ถอนความเห็นคืน

en: _Ruby
th: _รูบี

en: _Sat
th: _ส.

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Save Changes
th: _บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: _Save Draft
th: _บันทึกฉบับร่าง

en: _Save Search...
th: _บันทึกการค้นหา...

en: _Save and Close
th: _บันทึกและปิด

en: _Save as iCalendar...
th: บันทึกเป็_น iCalendar...

en: _Save as mbox...
th: บันทึกเป็น mbox...

en: _Save as vCard...
th: _บันทึกเป็น vCard...

en: _Save to Outbox
th: _บันทึกลงในกล่องจดหมายออก

en: _Scala
th: _สกาลา

en: _Schedule Meeting...
th: _จัดเวลาประชุม...

en: _Search
th: _ค้นหา

en: _Search:
th: _ค้นหา:

en: _Secure HTTP Proxy:
th: พร็อกซี HTTP _นิรภัย:

en: _Select Address Book
th: เ_ลือกสมุดที่อยู่

en: _Select...
th: เ_ลือก...

en: _Selection
th: การเ_ลือก

en: _Send
th: _ส่ง

en: _Send All
th: _ส่งทั้งหมด

en: _Send Message to Contact
th: _ส่งข้อความไปยังผู้ติดต่อ

en: _Send Message to Contact...
th: _ส่งข้อความไปยังผู้ติดต่อ...

en: _Send Message to Contacts
th: _ส่งข้อความไปยังผู้ติดต่อ

en: _Send Message to List
th: _ส่งข้อความไปยังลิสต์

en: _Send New Message To...
th: ส่งข้อความใ_หม่ไปถึง...

en: _Send Notice
th: _ส่งประกาศ

en: _Send Options
th: ตัวเ_ลือกของการส่ง

en: _Send To...
th: _ส่งไปยัง...

en: _Send message
th: _ส่งข้อความ

en: _Server:
th: เซิร์_ฟเวอร์:

en: _Set expiration date
th: _กำหนดวันหมดอายุ

en: _Show animated images
th: แ_สดงภาพเคลื่อนไหว

en: _Show appointment end times in week and month view
th: แ_สดงเวลาสิ้นสุดนัดหมายในมุมมองสัปดาห์และเดือน

en: _Show field in View
th: แ_สดงเขตข้อมูลในรายการ

en: _Show the photograph of sender in the message preview
th: แ_สดงรูปของผู้ส่งในช่องแสดงตัวอย่างข้อความด้วย

en: _Show these fields in order:
th: แ_สดงเขตข้อมูลต่อไปนี้ตามลำดับ:

en: _Signature Name:
th: _ชื่อลายเซ็น:

en: _Skip Lookup
th: _ข้ามการค้นหา

en: _Smalltalk
th: _สมอลทอล์ก

en: _Snooze
th: _ผัดผ่อน

en: _Sort By
th: เ_รียงตาม

en: _Sort...
th: เ_รียง...

en: _Sound:
th: เ_สียง:

en: _Spouse:
th: คู่ส_มรส:

en: _Start time:
th: เวลาเ_ริ่มต้น:

en: _State/Province:
th: _รัฐ/จังหวัด:

en: _Status Details
th: รายละเอียด_สถานะ

en: _Status Field
th: ช่องข้อมูล_สถานะ

en: _Subscribe
th: _บอกรับข้อมูล

en: _Subscribe to List
th: ส_มัครเข้าลิสต์

en: _Subscriptions...
th: การ_บอกรับข้อมูล...

en: _Suffix:
th: คำต่อ_ท้ายชื่อ:

en: _Suggest automatic display of attachment
th: ให้แ_สดงแฟ้มแนบนี้โดยอัตโนมัติ

en: _Summary:
th: _สรุป:

en: _Switch to Folder
th: ไ_ปที่โฟลเดอร์

en: _Switcher Appearance
th: รูปแบบของ_ปุ่มเลือก

en: _Synchronize
th: _ปรับข้อมูล

en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
th: _ปรับข้อมูลผู้ติดต่อและรูปภาพกับรายชื่อคู่สนทนาของ Pidgin

en: _Table column:
th: _คอลัมน์ตาราง:

en: _Tasks
th: _ภารกิจ

en: _Tasks:
th: _ภารกิจ:

en: _Tentative
th: ตอบแบบไ_ม่ยืนยัน

en: _Tentative all
th: ตอบแบบไ_ม่ยืนยันทั้งหมด

en: _Text Only
th: _ข้อความเท่านั้น

en: _Tick this to accept the license agreement
th: _กาที่นี่เพื่อยอมรับข้อตกลงในสัญญาอนุญาต

en: _Time divisions:
th: การ_จำแนกเวลา:

en: _Time:
th: เ_วลา:

en: _To Do
th: จะ_ทำ

en: _To This Address
th: _ถึงที่อยู่นี้

en: _To:
th: _ถึง:

en: _Today
th: _วันนี้

en: _Try Again
th: _ลองอีกครั้ง

en: _Tue
th: _อ.

en: _Type Field
th: ช่องข้อมูล_ชนิด

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
th: _พิมพ์ที่อยู่อีเมล หรือลากผู้ติดต่อมาวางที่รายชื่อด้านล่างนี้:

en: _Undelete Message
th: เรียก_คืนข้อความที่ลบ

en: _Unmatched Folder Enabled
th: เปิดใช้โฟลเดอร์ "รายการไม่ตรงคำค้น"

en: _Unread
th: _ยังไม่ได้อ่าน

en: _Unsort
th: ไ_ม่เรียง

en: _Unsubscribe
th: เ_ลิกบอกรับ

en: _Unsubscribe from List
th: เ_ลิกบอกรับข้อมูลจากลิสต์

en: _Update
th: _ปรับข้อมูล

en: _Update Attendee Status
th: _ปรับข้อมูลสถานะผู้เข้าร่วมประชุม

en: _Update free/busy
th: _ปรับปรุงข้อมูล ว่าง/ไม่ว่าง

en: _Use as it is
th: ใ_ช้ตามนั้น

en: _Use custom binary, instead of 'sendmail'
th: ใ_ช้แฟ้มโปรแกรมที่กำหนดเองแทน 'sendmail'

en: _Use system defaults
th: ใช้ค่า_ปริยายของระบบ

en: _Use the same fonts as other applications
th: ใ_ช้แบบอักษรเหมือนโปรแกรมอื่นๆ

en: _Username:
th: _ชื่อผู้ใช้:

en: _Value delimiter:
th: เครื่องหมายคั่นระหว่าง_ค่า:

en: _Vertical View
th: มุมมองแนว_ตั้ง

en: _Video Chat:
th: การสนทนา_ภาพ:

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _View Certificate
th: _ดูใบรับรอง

en: _View Inline
th: แ_สดงในบรรทัด

en: _Visual Basic
th: _วิชวลเบสิก

en: _Wants to receive HTML mail
th: _ต้องการรับเมล HTML

en: _Web Page:
th: เ_ว็บเพจ:

en: _Wed
th: _พ.

en: _When convenient
th: เ_มื่อสะดวก

en: _When opened:
th: เมื่อ_เปิดแล้ว:

en: _Where:
th: แ_หล่ง:

en: _Window
th: _หน้าต่าง

en: _Work
th: _งาน

en: _Work Offline
th: ทำงานออ_ฟไลน์

en: _Work Online
th: ทำงานออ_นไลน์

en: _Work Week View
th: มุมมอง_สัปดาห์ทำงาน

en: _Yes
th: ใ_ช่

en: _Zip/Postal Code:
th: _รหัสไปรษณีย์:

en: _Zoom
th: _ขยาย

en: _Zoom In
th: _ขยายเข้า

en: a table to view and select the current time range
th: ตารางเพื่อดูและเลือกช่วงระยะเวลา ณ ปัจจุบัน

en: a time relative to the current time
th: เวลานับเทียบกับเวลาปัจจุบัน

en: after
th: หลังจาก

en: ago
th: ก่อน

en: all the following conditions
th: ทุกเงื่อนไขต่อไปนี้

en: an unknown sender
th: ผู้ส่งที่ไม่รู้จัก

en: any of the following conditions
th: เงื่อนไขข้อใดข้อหนึ่งต่อไปนี้

en: attachment
th: แฟ้มแนบ

en: before
th: ก่อน

en: before every anniversary/birthday
th: ก่อนวันครบรอบ/วันเกิดทุกครั้ง

en: before every appointment
th: ก่อนนัดหมายทุกครั้ง

[ctx: cal-itip]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: cal-reminders]
en: None
th: ไม่

[ctx: cal-second-zone]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: cal-task-status]
en: None
th: ไม่มี

en: calendar view event
th: เหตุการณ์การดูปฏิทิน

en: calendar view for a month
th: ปฏิทินสำหรับหนึ่งเดือน

en: calendar view for a work week
th: มุมมองสำหรับหนึ่งสัปดาห์ทำงาน

en: calendar view for one or more days
th: มุมมองปฏิทินสำหรับวันเดียวหรือหลายวัน

en: calendar view for one or more weeks
th: ปฏิทินดูภายใน 1 สัปดาห์ หรือมากกว่า

en: click
th: คลิก

en: click to add
th: คลิกเพื่อเพิ่ม

en: collapses the row in the ETree containing this cell
th: ยุบแถบใน ETree ที่ช่องนี้อยู่

en: contacts
th: ผู้ติดต่อ

en: contains
th: มีคำว่า

en: current address book folder %s has %d card | current address book folder %s has %d cards
th[0]: โฟลเดอร์สมุดที่อยู่ %s มีนามบัตร %d ใบ
th[1]: โฟลเดอร์สมุดที่อยู่ %s มีนามบัตร %d ใบ

[ctx: date]
en: None
th: ไม่มี

en: day | days
th[0]: วัน
th[1]: วัน

en: day(s)
th: วัน

en: days
th: วัน

en: does not contain
th: ไม่มีคำว่า

en: does not end with
th: ไม่ได้ลงท้ายด้วย

en: does not exist
th: ไม่มีอยู่

en: does not have words
th: ไม่มีคำว่า

en: does not return
th: ไม่ได้คืนค่า

en: does not sound like
th: ไม่ได้ออกเสียงคล้ายกับ

en: does not start with
th: ไม่ได้เริ่มด้วย

[ctx: email-custom-header]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
th: เป็นความลับ

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
th: ส่วนบุคคล

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
th: ปกปิด

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
th: ลับมาก

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
th: การรักษาความปลอดภัย:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
th: ลับที่สุด

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: end of appointment
th: สิ้นสุดนัดหมาย

en: ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: event
th: เหตุการณ์

[ctx: eventpage]
en: 1 day before appointment
th: 1 วันก่อนนัดหมาย

[ctx: eventpage]
en: 1 hour before appointment
th: 1 ชั่วโมงก่อนนัดหมาย

[ctx: eventpage]
en: 15 minutes before appointment
th: 15 นาทีก่อนนัดหมาย

[ctx: eventpage]
en: for
th: เป็นเวลา

[ctx: eventpage]
en: until
th: จนถึง

en: evolution address book
th: สมุดที่อยู่ evolution

en: evolution calendar item
th: รายการปฏิทิน evolution

en: evolution minicard
th: minicard ของ evolution

en: exists
th: มีอยู่

en: expands the row in the ETree containing this cell
th: ขยายแถวใน ETree ที่ช่องนี้อยู่

en: extra times every
th: ครั้งเพิ่มเติมทุกๆ

en: fifth
th: วันที่ห้า

en: first
th: วันแรก

en: fourth
th: วันที่สี่

en: has words
th: มีคำว่า

en: hour | hours
th[0]: ชั่วโมง
th[1]: ชั่วโมง

en: hour(s)
th: ชั่วโมง

en: hours
th: ชั่วโมง

[ctx: iCalImp]
en: Attendees
th: ผู้เข้าประชุม

[ctx: iCalImp]
en: Categories
th: หมวด

[ctx: iCalImp]
en: Classification
th: ประเภท

[ctx: iCalImp]
en: Completed
th: เสร็จแล้ว

[ctx: iCalImp]
en: Confidential
th: เป็นความลับ

[ctx: iCalImp]
en: Description
th: คำบรรยาย

[ctx: iCalImp]
en: Due
th: ถึงกำหนด

[ctx: iCalImp]
en: End
th: สิ้นสุด

[ctx: iCalImp]
en: Event
th: เหตุการณ์

[ctx: iCalImp]
en: Location
th: สถานที่

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
th: การประชุม

[ctx: iCalImp]
en: Memo
th: บันทึกช่วยจำ

[ctx: iCalImp]
en: Organizer
th: ผู้ประสานงาน

[ctx: iCalImp]
en: Private
th: ส่วนตัว

[ctx: iCalImp]
en: Public
th: เปิดเผย

[ctx: iCalImp]
en: Start
th: เริ่ม

[ctx: iCalImp]
en: Summary
th: สรุป

[ctx: iCalImp]
en: Task
th: ภารกิจ

[ctx: iCalImp]
en: Type
th: ชนิด

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
th: มีแฟ้มแนบ

[ctx: iCalImp]
en: has recurrences
th: มีการเวียนซ้ำ

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
th: มีการปลุกเตือน

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
th: เป็นกรณีหนึ่ง

en: iCalendar File
th: แฟ้ม iCalendar

en: iCalendar files (.ics)
th: แฟ้ม iCalendar (.ics)

en: iCalendar information
th: ข้อมูล iCalendar

en: i_n
th: ใ_น

en: in the future
th: ข้างหน้า

en: include subfolders
th: รวมโฟลเดอร์ย่อยด้วย

en: invalid time
th: เวลาไม่ถูกต้อง

en: is
th: คือ

en: is Flagged
th: ปักธงไว้

en: is after
th: หลัง

en: is before
th: ก่อน

en: is greater than
th: มากกว่า

en: is less than
th: น้อยกว่า

en: is not
th: ไม่ใช่

en: is not Flagged
th: ไม่ได้ปักธงไว้

en: is not set
th: ไม่ถูกเลือกไว้

en: is set
th: ถูกเลือกไว้

[ctx: label]
en: None
th: ไม่มี

en: last
th: วันสุดท้าย

en: list
th: รายชื่อ

en: location of appointment
th: สถานที่นัดหมาย

en: mail;calendar;contact;addressbook;task;
th: เมล;ปฏิทิน;ผู้ติดต่อ;สมุดที่อยู่;ภารกิจ;

[ctx: mboxImp]
en: From
th: จาก

[ctx: mboxImp]
en: Subject
th: เรื่อง

en: memo
th: บันทึกช่วยจำ

en: minute | minutes
th[0]: นาที
th[1]: นาที

en: minute(s)
th: นาที

en: minutes
th: นาที

en: months
th: เดือน

en: now
th: ขณะนี้

en: occurrences
th: ครั้ง

en: on
th: ใน

en: on the
th: ใน

en: percent Done
th: ร้อยละที่เสร็จ

en: popup a child
th: ผุดหน้าต่างลูก

en: popup list
th: รายชื่อผุดขึ้น

[ctx: recurrpage]
en: day(s)
th: วัน

[ctx: recurrpage]
en: for
th: เป็นจำนวน

[ctx: recurrpage]
en: forever
th: ตลอดไป

[ctx: recurrpage]
en: month(s)
th: เดือน

[ctx: recurrpage]
en: until
th: จนถึง

[ctx: recurrpage]
en: week(s)
th: สัปดาห์

[ctx: recurrpage]
en: year(s)
th: ปี

en: returns
th: คืนค่า

en: returns greater than
th: คืนค่ามากกว่า

en: returns less than
th: คืนค่าน้อยกว่า

en: second
th: วันที่สอง

en: seconds
th: วินาที

[ctx: send-options]
en: None
th: ไม่มี

en: sort
th: เรียงลำดับ

en: sounds like
th: ออกเสียงคล้ายกับ

en: start of appointment
th: เริ่มนัดหมาย

en: starts with
th: เริ่มด้วย

[ctx: table-date]
en: None
th: ไม่มี

en: task
th: ภารกิจ

en: the current time
th: เวลาปัจจุบัน

en: the time you specify
th: เวลาที่คุณระบุ

en: third
th: วันที่สาม

en: toggle the cell
th: สลับค่าในช่อง

en: vCalendar files (.vcs)
th: แฟ้ม vCalendar (.vcs)

en: vCard for %s
th: vCard สำหรับ %s

en: weeks
th: สัปดาห์

en: years
th: ปี

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
th: {0}
    
    ถ้าคุณเลือกที่จะดำเนินการต่อ คุณอาจไม่สามารถใช้ข้อมูลเก่าบางส่วนของคุณได้อีก
