gnome-control-center - en to th translation catalogue (1433 entries)

en: %b %e
th: %e %b

en: %b %e, %Y
th: %e %b %Ey

en: %d of %d
th: %d จาก %d

en: %d-bit
th: %d บิต

en: %d-bit (Build ID: %s)
th: %d บิต (ID ประกอบสร้าง: %s)

en: %e %B %Y, %R
th: %e %B %Ey, %R

en: %e %B %Y, %l:%M %p
th: %e %B %Ey, %l:%M %p

en: %i day ago | %i days ago
th[0]: %i วันก่อน

en: %i hour | %i hours
th[0]: %i ชั่วโมง

en: %i minute | %i minutes
th[0]: %i นาที

en: %s %d-bit
th: %s %d บิต

en: %s %d-bit (Build ID: %s)
th: %s %d บิต (ID ประกอบสร้าง: %s)

en: %s - Account Activity
th: %s - ความเคลื่อนไหวของบัญชี

en: %s Camera
th: กล้อง %s

en: %s Monitor
th: จอภาพ %s

en: %s Printer
th: เครื่องพิมพ์ %s

en: %s Scanner
th: สแกนเนอร์ %s

en: %s VPN
th: VPN %s

en: %s Webcam
th: เว็บแคม %s

en: %s is already being used for <b>%s</b>. If you replace it, %s will be disabled
th: %s ถูกใช้กับ <b>%s</b> ไปแล้ว ถ้าคุณกำหนดทับ %s ก็จะถูกปิดไม่ให้ใช้งาน

en: %s is still logged in
th: %s ยังคงเข้าระบบอยู่

en: %s remaining
th: อีก %s จะหมด

en: %s until fully charged
th: อีก %s จะเต็ม

en: %u Input | %u Inputs
th[0]: เสียงเข้า %u ช่อง

en: %u Output | %u Outputs
th[0]: เสียงออก %u ช่อง

en: %u active | %u active
th[0]: ทำงานอยู่ %u

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
th: (ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถโหลดเครื่องมือแก้ไขการเชื่อมต่อ VPN)

en: 1 (Default)
th: 1 (ปริยาย)

en: 1 day
th: 1 วัน

en: 1 hour
th: 1 ชั่วโมง

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: 10 minutes
th: 10 นาที

en: 100 minutes
th: 100 นาที

en: 12 minutes
th: 12 นาที

en: 14 days
th: 14 วัน

en: 15 minutes
th: 15 นาที

en: 2 days
th: 2 วัน

en: 2 hours
th: 2 ชั่วโมง

en: 2 minutes
th: 2 นาที

en: 24-hour
th: 24 ชั่วโมง

en: 3 days
th: 3 วัน

en: 3 minutes
th: 3 นาที

en: 30 days
th: 30 วัน

en: 30 minutes
th: 30 นาที

en: 30 seconds
th: 30 วินาที

en: 4 days
th: 4 วัน

en: 4 minutes
th: 4 นาที

en: 40 minutes
th: 40 นาที

en: 45 minutes
th: 45 นาที

en: 5 days
th: 5 วัน

en: 5 minutes
th: 5 นาที

en: 6 days
th: 6 วัน

en: 7 days
th: 7 วัน

en: 8 minutes
th: 8 นาที

en: 80 minutes
th: 80 นาที

en: 802.1x _Security
th: การรักษาความปลอดภัยของ 802.1x

en: 802.1x supplicant configuration failed
th: ตั้งค่า 802.1x supplicant ไม่สำเร็จ

en: 802.1x supplicant disconnected
th: 802.1x supplicant ถูกตัดการเชื่อมต่อ

en: 802.1x supplicant failed
th: 802.1x supplicant ล้มเหลว

en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
th: 802.1x supplicant ใช้เวลายืนยันตัวบุคคลนานเกินไป

en: 90 minutes
th: 90 นาที

en: A file named "%s" already exists.
th: มีแฟ้มชื่อ "%s" อยู่ก่อนแล้ว

en: A_cceptance delay:
th: เวลาห_น่วงก่อนรับ:

en: A_uthenticate
th: ยื_นยันตัวบุคคล

en: A_utomatic Login
th: การเข้าระบบ_อัตโนมัติ

en: Access Options
th: ตัวเลือกของการเข้าถึง

en: Account _Type
th: _ชนิดของบัญชี:

[ctx: Account type]
en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

[ctx: Account type]
en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add Account
th: เพิ่มบัญชี

en: Add Custom Shortcut
th: เพิ่มปุ่มลัดกำหนดเอง

en: Add Device
th: เพิ่มอุปกรณ์

en: Add Printer
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์

en: Add User
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Add VPN
th: เพิ่ม VPN

en: Add a New Printer
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์เครื่องใหม่

en: Add a Printer
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์

en: Add an Input Source
th: เพิ่มช่องทางป้อนข้อความ

en: Add an online account
th: เพิ่มบัญชีออนไลน์

en: Add input source
th: เพิ่มช่องทางป้อนข้อความ

en: Add new connection
th: เพิ่มช่องเชื่อมต่อ

en: Add or remove users and change your password
th: เพิ่มหรือลบผู้ใช้และเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ

en: Add printers, view printer jobs and decide how you want to print
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์, ดูงานพิมพ์ที่เครื่องพิมพ์ และเลือกวิธีการพิมพ์

en: Add profile
th: เพิ่มโพรไฟล์

en: Adding an account allows your applications to access it for documents, mail, contacts, calendar, chat and more.
th: การเพิ่มบัญชีจะช่วยให้โปรแกรมต่างๆ ของคุณสามารถเข้าถึงเอกสาร เมล ผู้ติดต่อ ปฏิทิน การสนทนา และอื่นๆ จากบัญชีนั้นๆ

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address: %s
th: ที่อยู่: %s

en: Adjust display resolution
th: ปรับความละเอียดการแสดงผล

en: Adjust for TV
th: ปรับสำหรับโทรทัศน์

en: Adjust mouse settings
th: ปรับการตั้งค่าเมาส์

en: Administrator
th: ผู้ดูแลระบบ

en: Administrator Password
th: รหัสผ่านผู้ดูแลระบบ

en: Administrator _Name
th: _ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Air_plane Mode
th: โหมดเ_ครื่องบิน

en: Airplane Mode is on
th: โหมดเครื่องบินเปิดอยู่

en: All Settings
th: ค่าตั้งทั้งหมด

en: All files
th: ทุกแฟ้ม

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
th: ทุกรายการในถังขยะจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: All the temporary files will be permanently deleted.
th: แฟ้มชั่วคราวทั้งหมดจะถูกลบทิ้งอย่างถาวร

en: Allow _different sources for each window
th: ใช้ช่องทางป้อนข้อความ_ต่างกันสำหรับแต่ละหน้าต่าง

en: Allow automatic PAC pro_visioning
th: อนุญาตให้_จัดเตรียม PAC อัตโนมัติ

en: Allow user to change their password on next login
th: อนุญาตให้ผู้ใช้เปลี่ยนรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เข้าระบบ

en: Allow user to set a password when they next _login
th: อนุญาตให้ผู้ใช้ตั้งรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เ_ข้าระบบ

en: Alternative Characters Key
th: ปุ่มยกแคร่ระดับสาม

en: Alternative switch to next source
th: ปุ่มลัดทางเลือกสำหรับสลับไปยังช่องทางถัดไป

en: Alternatively, you can use the brightness level used with one of the other profiles for this device.
th: หรือมิฉะนั้น คุณก็อาจใช้ระดับความสว่างที่ใช้กับโพรไฟล์อื่นๆ โพรไฟล์ใดโพรไฟล์หนึ่งสำหรับอุปกรณ์นี้

en: An internal error occurred that could not be recovered.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายในที่ไม่สามารถกู้คืนได้

en: An internal error occurred.
th: เกิดข้อผิดพลาดภายใน

en: Anony_mous identity
th: เอกลักษณ์แบบนิ_รนาม

en: Anonymous
th: นิรนาม

en: Applications
th: โปรแกรม

en: Approximate Time
th: เวลาโดยประมาณ

en: April
th: เมษายน

en: Are you sure you want to remove the account?
th: ยืนยันที่จะลบบัญชีหรือไม่?

en: Are you sure you want to revoke remotely managed %s's account?
th: ยืนยันที่จะเพิกถอนบัญชีของ %s ที่จัดการผ่านเครือข่ายหรือไม่?

en: Arrange Combined Displays
th: จัดเรียงจอแสดงผลประกอบกัน

en: Ask what to do
th: ถามว่าจะให้ทำอะไร

en: Aspect Ratio
th: สัดส่วนจอภาพ

en: Au_thentication
th: การ_ยืนยันตัวบุคคล

en: August
th: สิงหาคม

en: Authenticate
th: ยืนยันตัวบุคคล

en: Authenticated
th: ผ่านการยืนยันตัวบุคคล

en: Authentication Required
th: ต้องยืนยันตัวบุคคล

en: Authentication failed
th: ยืนยันตัวบุคคลไม่ผ่าน

en: Authentication is required to change user data
th: ต้องยืนยันตัวบุคคลเพื่อจะเปลี่ยนข้อมูลของผู้ใช้

en: Authentication is required to enable or disable remote login
th: ต้องยืนยันตัวบุคคลเพื่อจะเปิดหรือปิดการเข้าระบบผ่านเครือข่าย

en: Authentication required
th: ต้องยืนยันตัวบุคคล

en: Auto Select
th: เลือกโดยอัตโนมัติ

en: AutoIP service error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่บริการ AutoIP

en: AutoIP service failed
th: บริการ AutoIP ล้มเหลว

en: AutoIP service failed to start
th: เปิดบริการ AutoIP ไม่สำเร็จ

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatic (DHCP)
th: อัตโนมัติ (DHCP)

en: Automatic (DHCP) addresses only
th: อัตโนมัติ (DHCP) เฉพาะที่อยู่

en: Automatic DNS
th: DNS อัตโนมัติ

en: Automatic Routes
th: เส้นทางอัตโนมัติ

en: Automatic Screen _Lock
th: _ล็อคหน้าจออัตโนมัติ

en: Automatic Suspend
th: พักเครื่องอัตโนมัติ

en: Automatic Time _Zone
th: เ_ขตเวลาอัตโนมัติ

en: Automatic _Connect
th: เชื่อม_ต่ออัตโนมัติ

en: Automatic _Date & Time
th: _วันที่ & เวลาอัตโนมัติ

en: Automatic brightness
th: ความสว่างอัตโนมัติ

en: Automatic suspend
th: พักเครื่องโดยอัตโนมัติ

en: Automatic, DHCP only
th: อัตโนมัติ ใช้ DHCP เท่านั้น

en: Automatically empty _Trash
th: เ_ทขยะโดยอัตโนมัติ

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatically purge Temporary _Files
th: ล้างแ_ฟ้มชั่วคราวโดยอัตโนมัติ

en: Automatically purge the Trash and temporary files to help keep your computer free of unnecessary sensitive information.
th: ล้างถังขยะและแฟ้มชั่วคราวโดยอัตโนมัติ เพื่อช่วยให้คอมพิวเตอร์ของคุณปลอดจากข้อมูลที่ล่อแหลมโดยไม่จำเป็น

en: Available panels:
th: แผงควบคุมที่มี

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Back­ground
th: พื้น­หลัง

en: Bark
th: เห่า

en: Base system
th: ระบบพื้นฐาน

en: Batteries
th: แบตเตอรี่

en: Battery
th: แบตเตอรี่

[ctx: Battery name]
en: Extra
th: พิเศษ

[ctx: Battery name]
en: Main
th: หลัก

[ctx: Battery power]
en: Caution
th: ระวัง

[ctx: Battery power]
en: Charging
th: กำลังประจุไฟ

[ctx: Battery power]
en: Empty
th: ไม่มีประจุเหลืออยู่

[ctx: Battery power]
en: Fully charged
th: ประจุไฟเต็มแล้ว

[ctx: Battery power]
en: Good
th: ดี

[ctx: Battery power]
en: Low
th: ต่ำ

en: Beep when Num Lock or Caps Lock are turned on or off.
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อ Num Lock หรือ Caps Lock เปิดหรือปิด

en: Beep when a _modifier key is pressed
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อกดปุ่ม_ประกอบ

en: Beep when a key is _accepted
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อปุ่มถูก_ยอมรับ

en: Beep when a key is _rejected
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อปุ่มถูก_ปฏิเสธ

en: Beep when a key is pr_essed
th: ส่งเสียงบี๊บเมื่อ_กดปุ่ม

en: Blu-ray video disc
th: แผ่นภาพยนตร์บลูเรย์

en: Bluetooth
th: บลูทูท

en: Bluetooth Settings
th: ตั้งค่าบลูทูท

en: Bluetooth Turned Off
th: บลูทูทถูกปิดอยู่

en: Bluetooth connection failed
th: เชื่อมต่อบลูทูทไม่สำเร็จ

en: Bluetooth is disabled when airplane mode is on.
th: บลูทูทจะถูกปิดใช้งานเมื่อเปิดใช้โหมดเครื่องบิน

en: Blue­tooth
th: บลู­ทูท

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Both
th: ทั้งสองอย่าง

en: Bottom Button #%d
th: ปุ่มล่าง #%d

en: Bottom Half
th: ครึ่งล่าง

en: Bounce keys typing delay
th: เวลาหน่วงในการป้องกันการกดแป้นรัว

en: Browse for more pictures
th: ท่องดูรูปภาพเพิ่มเติม

en: Browse for more pictures…
th: ท่องดูรูปภาพเพิ่มเติม…

en: Built-in
th: ฝังในโปรแกรม

en: Built-in Webcam
th: เว็บแคมในตัว

en: Button
th: ปุ่ม

en: CD _audio
th: ซีดีเ_พลง

en: C_A certificate
th: ใ_บรับรอง CA

en: C_hoose a device for sound input:
th: เ_ลือกอุปกรณ์สำหรับเสียงเข้า:

en: C_hoose a device for sound output:
th: เ_ลือกอุปกรณ์สำหรับเสียงออก:

en: C_hoose an alert sound:
th: เ_ลือกเสียงแจ้งเหตุ:

en: Cable unplugged
th: สายเคเบิลถูกถอดออก

en: Calculating…
th: กำลังคำนวณ…

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Calibrate the color of your devices, such as displays, cameras or printers
th: เทียบมาตรฐานสีอุปกรณ์ของคุณ เช่น จอภาพ กล้องถ่ายรูป หรือเครื่องพิมพ์

en: Calibrate the device
th: เทียบมาตรฐานค่าอุปกรณ์

en: Calibrate…
th: เทียบมาตรฐาน…

en: Calibration Device
th: อุปกรณ์เทียบมาตรฐาน

en: Calibration Quality
th: คุณภาพการเทียบมาตรฐาน

en: Calibration failed!
th: เทียบมาตรฐานไม่สำเร็จ!

[ctx: Calibration quality]
en: High
th: สูง

[ctx: Calibration quality]
en: Low
th: ต่ำ

[ctx: Calibration quality]
en: Medium
th: ปานกลาง

en: Calibration will produce a profile that you can use to color manage your screen. The longer you spend on calibration, the better the quality of the color profile.
th: การเทียบมาตรฐานจะสร้างโพรไฟล์ที่คุณสามารถใช้จัดการการใช้สีบนหน้าจอของคุณ ยิ่งคุณใช้เวลาเทียบมาตรฐานนาน ก็จะยิ่งได้โพรไฟล์สีที่มีคุณภาพสูง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot automatically join this type of domain
th: ไม่สามารถเข้าร่วมโดเมนชนิดนี้โดยอัตโนมัติได้

en: Cannot export VPN connection
th: ไม่สามารถส่งออกการเชื่อมต่อ VPN

en: Cannot import VPN connection
th: ไม่สามารถนำเข้าการเชื่อมต่อ VPN

en: Cannot log in as %s at the %s domain
th: ไม่สามารถเข้าระบบในนาม %s ที่โดเมน %s

en: Card;Microphone;Volume;Fade;Balance;Bluetooth;Headset;Audio;
th: การ์ด;ไมโครโฟน;ความดัง;เฟด;สมดุล;บลูทูท;ชุดหูฟัง;เสียง;

en: Caution: %s remaining
th: คำเตือน: อีก %s จะหมด

en: Cellphone
th: โทรศัพท์เคลื่อนที่

en: Ch_ange
th: เป_ลี่ยน

en: Change Password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Change sound levels, inputs, outputs, and alert sounds
th: ปรับระดับเสียง เสียงเข้า เสียงออก และเสียงแจ้งเหตุ

en: Change system time and date settings
th: ตั้งเวลาระบบและตั้งค่าเกี่ยวกับวันที่

en: Change the date and time, including time zone
th: ตั้งวันที่และเวลา รวมถึงเขตเวลา

en: Change your background image to a wallpaper or photo
th: เปลี่ยนภาพพื้นหลังของคุณเป็นลวดลายหรือภาพถ่าย

en: Change your mouse or touchpad sensitivity and select right or left-handed
th: ตั้งความไวของเมาส์หรือทัชแพดของคุณ และเลือกใช้เมาส์มือขวาหรือมือซ้าย

en: Changes throughout the day
th: เปลี่ยนแปลงตลอดวัน

en: Charging
th: กำลังประจุไฟ

en: Chat
th: สนทนา

en: Check for updates
th: ตรวจสอบซอฟต์แวร์รุ่นใหม่

en: Choose a Certificate Authority certificate
th: เลือกใบรับรองจากองค์กรออกใบรับรอง

en: Choose a Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Choose a PAC file
th: เลือกแฟ้ม PAC

en: Choose how to use connected monitors and projectors
th: เลือกวิธีใช้งานจอภาพและเครื่องฉายที่เชื่อมต่ออยู่

en: Choose your personal certificate
th: เลือกใบรับรองส่วนตัวของคุณ

en: Choose your private key
th: เลือกกุญแจส่วนตัวของคุณ

en: Cl_ear Recent History
th: _ล้างประวัติล่าสุด

en: Clear All
th: ลบทั้งหมด

en: Click Assist
th: เครื่องมือช่วยคลิก

en: Clock;Timezone;Location;
th: นาฬิกา;เขตเวลา;ตำแหน่งที่ตั้ง;

en: Co_lor:
th: _สี:

en: Color Effects
th: เอฟเฟ็กต์สี

en: Color Effects:
th: เอฟเฟ็กต์สี:

en: Color;ICC;Profile;Calibrate;Printer;Display;
th: สี;ICC;โพรไฟล์;เทียบมาตรฐาน;เครื่องพิมพ์;จอภาพ;

en: Colors
th: สี

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
th: CMYK ปริยาย

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
th: โทนสีเทาปริยาย

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
th: RGB ปริยาย

en: Colorspace:
th: สเปซสี:

en: Command
th: คำสั่ง

en: Complete!
th: เสร็จสมบูรณ์!

en: Compose Key
th: ปุ่ม Compose

en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

en: Configuration failed
th: ตั้งค่าไม่สำเร็จ

en: Configure input source
th: ตั้งค่าช่องทางป้อนข้อความ

en: Connect _automatically
th: เชื่อมต่อโดย_อัตโนมัติ

en: Connect to your online accounts and decide what to use them for
th: เชื่อมต่อไปยังบัญชีออนไลน์ของคุณและตัดสินใจว่าจะใช้เพื่อทำอะไร

en: Connected
th: เชื่อมต่อแล้ว

en: Connected Devices
th: อุปกรณ์ที่เชื่อมต่อ

en: Connecting
th: กำลังเชื่อมต่อ

en: Connection dependency failed
th: สิ่งที่ต้องใช้สำหรับการเชื่อมต่อล้มเหลว

en: Connection disappeared
th: การเชื่อมต่อหายไป

en: Connection failed
th: เชื่อมต่อไม่สำเร็จ

en: Contacts
th: ผู้ติดต่อ

en: Control how you connect to the Internet
th: ควบคุมวิธีการเชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ตของคุณ

en: Control what you want to share with others
th: ควบคุมสิ่งที่คุณต้องการแบ่งปันกับผู้อื่น

en: Control which applications show search results in the Activities Overview
th: กำหนดโปรแกรมที่จะแสดงผลการค้นหาในหน้าภาพรวมกิจกรรม

en: Control which notifications are displayed and what they show
th: ควบคุมการแจ้งเหตุว่าจะแสดงรายการใดหรือสิ่งใดบ้าง

en: Convert to PS level 1
th: แปลงเป็น PS ระดับ 1

en: Convert to PS level 2
th: แปลงเป็น PS ระดับ 2

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
th: จับภาพหน้าต่างเข้าไปไว้ในคลิปบอร์ด

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
th: จับภาพพื้นที่หน้าจอเข้าไปไว้ในคลิปบอร์ด

en: Copy a screenshot to clipboard
th: จับภาพหน้าจอเข้าไปไว้ในคลิปบอร์ด

en: Copy profile
th: คัดลอกโพรไฟล์

en: Could not access '%s' device
th: ไม่สามารถเข้าใช้อุปกรณ์ '%s'

en: Could not access any fingerprint readers
th: ไม่สามารถเข้าใช้เครื่องอ่านลายนิ้วมือใดๆ ได้เลย

en: Could not get screen information
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับหน้าจอ

en: Could not load ui: %s
th: อ่านส่วนติดต่อผู้ใช้ไม่สำเร็จ: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
th: ไม่สามารถเริ่มอ่านลายนิ้วมือที่อุปกรณ์ '%s'

en: Couldn't connect to the %s domain: %s
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับโดเมน %s: %s

en: Co­lor
th: สี

en: Create a color profile for the selected device
th: สร้างโพรไฟล์สีสำหรับอุปกรณ์ที่เลือก

en: Create a user account
th: สร้างบัญชีผู้ใช้

en: Crosshairs
th: เส้นพิกัด

en: Current _Password
th: รหัสผ่าน_ปัจจุบัน

en: Current background
th: พื้นหลังปัจจุบัน

en: Cursor Blinking
th: การกะพริบของเคอร์เซอร์

en: Cursor _Blinking
th: การ_กะพริบของเคอร์เซอร์

en: Cursor blinking speed
th: อัตราการกะพริบของเคอร์เซอร์

en: Cursor blinks in text fields.
th: เคอร์เซอร์กะพริบในช่องข้อความ

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Shortcuts
th: ปุ่มลัดกำหนดเอง

en: D50 (Printing and publishing)
th: D50 (การพิมพ์และการจัดพิมพ์)

en: D65 (Photography and graphics)
th: D65 (การถ่ายภาพและกราฟิกส์)

en: DER or PEM certificates (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)
th: ใบรับรองแบบ DER หรือ PEM (*.der, *.pem, *.crt, *.cer)

en: DER, PEM, or PKCS#12 private keys (*.der, *.pem, *.p12, *.key)
th: กุญแจส่วนตัวแบบ DER, PEM, หรือ PKCS#12 (*.der, *.pem, *.p12, *.key)

en: DHCP client error
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ลูกข่าย DHCP

en: DHCP client failed
th: ลูกข่าย DHCP ล้มเหลว

en: DHCP client failed to start
th: เปิดใช้ลูกข่าย DHCP ไม่สำเร็จ

en: D_elay:
th: _รอ:

en: Date & Time
th: วันที่ & เวลา

en: Date & _Time
th: วันที่ & เ_วลา

en: Dates
th: วันที่

en: Day
th: วันที่

en: December
th: ธันวาคม

en: Decrease text size
th: ลดขนาดตัวอักษร

en: Default
th: ปริยาย

en: Default Applications
th: โปรแกรมหลัก

en: Default Route
th: เส้นทางปริยาย

en: Default:
th: ปริยาย:

en: Delay
th: รอ

en: Delete Address
th: ลบที่อยู่

en: Delete DNS Server
th: ลบเซิร์ฟเวอร์ DNS

en: Delete Route
th: ลบเส้นทาง

en: Delete all the temporary files?
th: ลบแฟ้มชั่วคราวทั้งหมดหรือไม่?

en: Delete registered fingerprints?
th: จะลบลายนิ้วมือที่ลงทะเบียนไว้หรือไม่?

en: Delete the selected user account
th: ลบบัญชีผู้ใช้ที่เลือก

en: Deleting a user while they are logged in can leave the system in an inconsistent state.
th: การลบบัญชีผู้ใช้ในระหว่างที่ผู้ใช้นั้นกำลังเข้าระบบอยู่ จะทำให้ระบบอยู่ในสถานะที่สับสน

en: Details
th: รายละเอียด

en: Device
th: อุปกรณ์

en: Device name
th: ชื่ออุปกรณ์

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: De­tails
th: ราย­ละเอียด

en: Dialing attempt failed
th: หมุนเลขหมายไม่สำเร็จ

en: Dialing request timed out
th: หมดเวลาคอยการหมุนเลขหมาย

en: Disable image
th: ไม่ใช้รูปภาพ

en: Disabled
th: ไม่ใช้

en: Discharging
th: กำลังจ่ายไฟ

en: Disconnecting
th: กำลังตัดการเชื่อมต่อ

en: Disk
th: ดิสก์

en: Display Brightness
th: ความสว่างจอแสดงผล

en: Display Calibration
th: การเทียบมาตรฐานจอแสดงผล

en: Display Mapping
th: การแทนตำแหน่งจอแสดงผล

en: Display Type
th: ชนิดจอแสดงผล

en: Display version number
th: แสดงหมายเลขรุ่น

[ctx: Distance]
en: Long
th: ยาว

[ctx: Distance]
en: Short
th: สั้น

[ctx: Distance]
en: ¼ Screen
th: ¼ หน้าจอ

[ctx: Distance]
en: ½ Screen
th: ½ หน้าจอ

[ctx: Distance]
en: ¾ Screen
th: ¾ หน้าจอ

en: Dis­plays
th: จอ­แสดง­ผล

en: Do not disturb the calibration device while in progress
th: ห้ามรบกวนอุปกรณ์เทียบมาตรฐานขณะทำงาน

en: Do nothing
th: ไม่ต้องทำอะไร

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
th: คุณต้องการลบลายนิ้วมือของคุณเองที่ได้ลงทะเบียนไว้ เพื่อปิดการเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือหรือไม่?

en: Do you want to keep %s's files?
th: คุณต้องการเก็บรักษาแฟ้มต่างๆ ของ %s ไว้หรือไม่?

en: Do you want to replace %s with the VPN connection you are saving?
th: คุณต้องการจะแทนที่ %s ด้วยการเชื่อมต่อ VPN ที่คุณกำลังจะบันทึกนี้หรือไม่?

en: Domain Administrator Login
th: การเข้าระบบสำหรับผู้ดูแลโดเมน

en: Don't use this display
th: ไม่ใช้จอแสดงผลนี้

en: Done!
th: เสร็จแล้ว!

en: Double click, middle button
th: ดับเบิลคลิก ปุ่มกลาง

en: Double click, primary button
th: ดับเบิลคลิก ปุ่มหลัก

en: Double click, secondary button
th: ดับเบิลคลิก ปุ่มรอง

en: Double-Click Delay
th: เวลาหน่วงของดับเบิลคลิก

en: Double-click timeout
th: ความเร็วของดับเบิลคลิก

en: Drag displays to rearrange them
th: ลากจอแสดงผลเพื่อจัดเรียง

en: Drip
th: หยดน้ำ

en: Driver
th: ไดรเวอร์

en: Dynamic WEP (802.1x)
th: WEP แบบผันแปร (802.1x)

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
th: อุปกรณ์แต่ละชิ้นต้องมีโพรไฟล์สีที่เป็นค่าล่าสุดเพื่อที่จะจัดการสี

en: Edge Scrolling
th: เลื่อนหน้าจอที่ขอบ

en: Edit
th: แก้ไข

en: Eject
th: เอาสื่อออก

en: Embed GhostScript fonts only
th: ฝังแบบอักษร GhostScript เท่านั้น

en: Empty
th: ไม่มีประจุเหลืออยู่

en: Empty all items from Trash?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบทุกอย่างในถังขยะอย่างถาวร?

en: Enable Fingerprint Login
th: เปิดใช้การเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือ

en: Enable color management for %s
th: เปิดใช้การจัดการสีสำหรับ %s

en: Enable or disable remote login
th: เปิดหรือปิดการเข้าระบบผ่านเครือข่าย

en: Enable verbose mode
th: เปิดใช้ข้อความละเอียด

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: English (United Kingdom)
th: อังกฤษ (สหราชอาณาจักร)

en: Enrolling fingerprints
th: เก็บลายนิ้วมือ

en: Enter a network address or search for a printer
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายหรือค้นหาเครื่องพิมพ์

en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
th: กดปุ่มลัดใหม่เพื่อเปลี่ยน <b>%s</b>

en: Enter the new shortcut
th: กดปุ่มลัดอันใหม่

en: Enter your username and password to view printers available on %s.
th: ป้อนชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณเพื่อดูเครื่องพิมพ์ที่มีใน %s

en: Enterprise
th: เอนเทอร์ไพรส์

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
th: บัญชีเข้าระบบองค์กร อนุญาตให้ใช้บัญชีผู้ใช้ที่มีการจัดการแบบรวมศูนย์ที่มีอยู่กับอุปกรณ์นี้ คุณสามารถใช้บัญชีนี้ในการเข้าถึงทรัพยากรของบริษัทในอินเทอร์เน็ตด้วย

en: Eraser Pressure Feel
th: การรับแรงกดของยางลบ

en: Error creating account
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างบัญชี

en: Error removing account
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบบัญชี

en: Existing connection was assumed
th: ถือว่ามีการเชื่อมต่ออยู่ก่อนแล้ว

en: Export VPN connection
th: ส่งออกการเชื่อมต่อ VPN

en: FTP proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี FTP

en: Failed to add account
th: เพิ่มบัญชีไม่สำเร็จ

en: Failed to add new printer.
th: เพิ่มเครื่องพิมพ์เครื่องใหม่ไม่สำเร็จ

en: Failed to contact the accounts service
th: ติดต่อบริการบัญชีผู้ใช้ไม่สำเร็จ

en: Failed to delete user
th: ลบผู้ใช้ไม่สำเร็จ

en: Failed to join domain
th: เข้าร่วมในโดเมนไม่สำเร็จ

en: Failed to log into domain
th: เข้าระบบในโดเมนไม่สำเร็จ

en: Failed to register account
th: ลงทะเบียนบัญชีไม่สำเร็จ

en: Failed to register with the requested network
th: ลงทะเบียนกับเครือข่ายที่ร้องขอไม่สำเร็จ

en: Failed to revoke remotely managed user
th: เพิกถอนผู้ใช้ที่จัดการผ่านเครือข่ายไม่สำเร็จ

en: Failed to select the specified APN
th: เลือก APN ที่กำหนดไม่สำเร็จ

en: Failed to upload file: %s
th: อัปโหลดแฟ้มไม่สำเร็จ: %s

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: File Sharing
th: การแบ่งปันแฟ้ม

en: Firewall _Zone
th: เ_ขตไฟร์วอลล์

[ctx: Firewall zone]
en: Default
th: ปริยาย

en: Firm
th: แข็ง

en: Firmware for the device may be missing
th: อาจขาดเฟิร์มแวร์สำหรับอุปกรณ์

en: Firmware missing
th: ขาดเฟิร์มแวร์

en: Five clicks, GEGL time!
th: ห้าคลิก ได้เวลา GEGL!

en: Flash the _window title
th: กะพริบหัว_หน้าต่าง

en: Flash the entire _screen
th: กะพริบทั้งหน้า_จอ

en: Folders
th: โฟลเดอร์

en: Forever
th: ตลอดไป

en: Formats
th: รูปแบบ

en: Forward
th: เดินหน้า

en: From theme
th: จากชุดเสียง

en: Full Screen
th: เต็มจอ

en: Full-screen display correction not possible with this profile
th: ไม่สามารถปรับแก้การแสดงผลแบบเต็มหน้าจอได้สำหรับโพรไฟล์นี้

en: Fully charged
th: ประจุไฟเต็มแล้ว

en: GNOME Control Center
th: ศูนย์ควบคุมของ GNOME

en: Gateway
th: เกตเวย์

en: General
th: ทั่วไป

en: GhostScript pre-filtering
th: การกรองเบื้องต้นด้วย GhostScript

en: Glass
th: แก้ว

en: Google;Facebook;Twitter;Yahoo;Web;Online;Chat;Calendar;Mail;Contact;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;Pocket;ReadItLater;
th: กูเกิล;เฟซบุ๊ก;ทวิตเตอร์;ยาฮู;เว็บ;ออนไลน์;แช็ต;ปฏิทิน;เมล;ผู้ติดต่อ;ownCloud;Kerberos;IMAP;SMTP;พ็อกเก็ต;ReadItLater;

en: Graphics
th: กราฟิกส์

en: Group Name
th: ชื่อกลุ่ม

en: Group Password
th: รหัสผ่านกลุ่ม

en: HD DVD video disc
th: แผ่นดีวีดีภาพยนตร์ความจุสูง

en: HTTP proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี HTTP

en: HTTPS proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี HTTPS

en: H_TTPS Proxy
th: พร็อกซี H_TTPS

en: Hardware
th: ฮาร์ดแวร์

en: Hardware Address
th: ที่อยู่ฮาร์ดแวร์

en: Hardware Airplane Mode is on
th: โหมดเครื่องบินแบบฮาร์ดแวร์เปิดอยู่

en: Hearing
th: การได้ยิน

en: Help
th: วิธีใช้

en: Hibernate
th: จำศีลเครื่อง

en: High contrast on or off
th: เปิดหรือปิดการแสดงสีตัดกัน

en: History
th: ประวัติ

en: Home
th: บ้าน

en: Home folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: IP Address
th: ที่อยู่ไอพี

en: IP configuration expired
th: ค่าไอพีหมดอายุ

en: IP configuration failed
th: ตั้งค่าไอพีไม่สำเร็จ

en: IPv4 Address
th: ที่อยู่ IPv4

en: IPv6 Address
th: ที่อยู่ IPv6

en: I_dentity
th: _ชื่อ

en: Identity
th: ชื่อ

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
th: ถ้าคุณมีการเชื่อมต่อไปยังอินเทอร์เน็ตทางอื่นนอกเหนือจากเครือข่ายไร้สาย คุณก็สามารถตั้งค่าจุดแพร่สัญญาณไร้สายเพื่อแบ่งปันการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตให้ผู้อื่นใช้ได้

en: Ignores fast duplicate keypresses
th: ไม่รับการกดปุ่มรัว

en: Import from file…
th: นำเข้าจากแฟ้ม…

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be
    enrolled in the domain. Please have your network administrator
    type their domain password here.
th: ในการใช้การเข้าระบบขององค์กร คอมพิวเตอร์นี้จำเป็นต้องลงทะเบียนในโดเมน
    กรุณาขอให้ผู้ดูแลเครือข่ายของคุณป้อนรหัสผ่านโดเมนที่นี่

en: In use
th: ใช้งานอยู่

en: Increase text size
th: เพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Ink Level
th: ระดับน้ำหมึก

en: Inner _authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลชั้นใ_น

en: Input
th: เสียงเข้า

[ctx: Input Source]
en: Other
th: อื่นๆ

en: Input Source Options
th: ตัวเลือกของช่องทางป้อนข้อความ

en: Input Sources
th: ช่องทางป้อนข้อความ

en: Input level:
th: ระดับเสียงเข้า:

en: Input methods can't be used on the login screen
th: ไม่สามารถใช้วิธีป้อนข้อความในหน้าจอเข้าระบบได้

en: Invalid password, please try again
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง กรุณาลองใหม่

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
th: คุณจะไม่สามารถเข้าถึงอินเทอร์เน็ตผ่านเครือข่ายไร้สายได้ในระหว่างเปิดใช้จุดแพร่สัญญาณ

en: It is possible to keep the home directory, mail spool and temporary files around when deleting a user account.
th: ในการลบบัญชีผู้ใช้ คุณสามารถเก็บรักษาไดเรกทอรีบ้าน, ถุงเมล และแฟ้มชั่วคราวของผู้ใช้ไว้ได้

en: January
th: มกราคม

en: JetDirect Printer
th: เครื่องพิมพ์ JetDirect

en: Jobs
th: งานพิมพ์

en: Join this display with another to create an extra workspace
th: เชื่อมจอแสดงผลนี้กับจออื่นเพื่อสร้างพื้นที่ทำงานเพิ่มพิเศษ

en: July
th: กรกฎาคม

en: June
th: มิถุนายน

en: Keep aspect ratio (letterbox):
th: รักษาสัดส่วนภาพ (กล่องอักษร):

en: Key presses repeat when key is held down.
th: ซ้ำปุ่มเมื่อกดปุ่มค้างไว้

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Keyboard;Mouse;a11y;Accessibility;Contrast;Zoom;Screen;Reader;text;font;size;AccessX;Sticky;Keys;Slow;Bounce;Mouse;
th: แป้นพิมพ์;เมาส์;a11y;สิ่งอำนวยความสะดวก;ความต่างระดับสี;ซูม;อ่านหน้าจอ;ข้อความ;แบบอักษร;ขนาด;AccessX;ค้างปุ่มกด;พิมพ์แบบช้า;ป้องกันการกดแป้นรัว;บังคับเมาส์ด้วยแป้น;

en: Key­board
th: แป้น­พิมพ์

en: LCD (CCFL backlight)
th: LCD (แสงหลังแบบ CCFL)

en: LCD (RGB LED backlight)
th: LCD (แสงหลังแบบ LED ชนิด RGB)

en: LCD (white LED backlight)
th: LCD (แสงหลังแบบ LED ขาว)

en: LPD Printer
th: เครื่องพิมพ์ LPD

en: Landscape
th: แนวนอน

en: Language
th: ภาษา

en: Language;Layout;Keyboard;Input;
th: ภาษา;ผังแป้นพิมพ์;แป้นพิมพ์;ป้อนข้อความ;

en: Laptop Screen
th: หน้าจอแล็ปท็อป

en: Last Login
th: เข้าระบบล่าสุด

en: Last Used
th: ใช้ครั้งล่าสุด

en: Last Week
th: สัปดาห์ที่แล้ว

en: Last used
th: ใช้ครั้งล่าสุด

en: Launch calculator
th: เรียกเครื่องคิดเลข

en: Launch email client
th: เรียกโปรแกรมอ่าน-เขียนเมล

en: Launch help browser
th: เรียกโปรแกรมแสดงวิธีใช้

en: Launch media player
th: เรียกโปรแกรมเล่นสื่อ

en: Launch web browser
th: เรียกเว็บเบราว์เซอร์

en: Launchers
th: ปุ่มเรียก

en: Learn more
th: ศึกษาเพิ่มเติม

en: Learn more about color management
th: ศึกษาเพิ่มเติมเกี่ยวกับการจัดการสี

en: Left
th: ซ้าย

en: Left Button #%d
th: ปุ่มซ้าย #%d

en: Left Half
th: ครึ่งซ้าย

en: Left Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มซ้าย

en: Left Ring
th: วงแหวนสัมผัสซ้าย

en: Left Ring Mode #%d
th: โหมดวงแหวนสัมผัสซ้าย #%d

en: Left Touchring Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดวงแหวนสัมผัสซ้าย

en: Left Touchstrip
th: แถบสัมผัสซ้าย

en: Left Touchstrip Mode #%d
th: โหมดแถบสัมผัสซ้าย #%d

en: Left Touchstrip Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดแถบสัมผัสซ้าย

en: Left little finger
th: นิ้วก้อยซ้าย

en: Left middle finger
th: นิ้วกลางซ้าย

en: Left ring finger
th: นิ้วนางซ้าย

en: Left thumb
th: นิ้วหัวแม่มือซ้าย

en: Left+Right Alt
th: Alt ซ้าย+ขวา

en: Left-Handed Orientation
th: สำหรับมือถนัดซ้าย

en: Lid Closed
th: ฝาแล็ปท็อปปิด

en: Line busy
th: สายไม่ว่าง

en: Link speed
th: อัตราเร็วลิงก์

en: Link-Local Only
th: เชื่อมต่อภายในเท่านั้น

en: Link-local only
th: เชื่อมต่อภายในเท่านั้น

en: List possible panel names and exit
th: แสดงรายชื่อพาเนลที่เป็นไปได้และออก

en: Loading drivers database...
th: กำลังโหลดฐานข้อมูลไดรเวอร์...

en: Loading options…
th: กำลังโหลดตัวเลือก…

en: Location
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: Location Services
th: บริการตำแหน่งที่ตั้ง

en: Location services allow applications to know your location. Using Wi-Fi and mobile broadband increases accuracy.
th: บริการตำแหน่งที่ตั้งจะทำให้โปรแกรมต่างๆ รู้ตำแหน่งภูมิศาสตร์ที่คุณอยู่ การใช้ Wi-Fi และบรอดแบนด์มือถือจะช่วยเพิ่มความแม่นยำได้

[ctx: Location services status]
en: Off
th: ปิด

[ctx: Location services status]
en: On
th: เปิด

en: Location: %s
th: ตำแหน่งที่ตั้ง: %s

en: Lock screen
th: ล็อคหน้าจอ

en: Lock screen _after blank for
th: ล็อคหน้าจอ_หลังจากแสดงจอเปล่าเป็นเวลา

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Logged in
th: เข้าระบบ

en: Login _Screen
th: _หน้าจอเข้าระบบ

en: Login settings are used by all users when logging into the system
th: การตั้งค่าการเข้าระบบใช้จะใช้กับผู้ใช้ทั้งหมดขณะเข้าสู่ระบบ

en: Login;Name;Fingerprint;Avatar;Logo;Face;Password;
th: เข้าระบบ;ชื่อ;ลายนิ้วมือ;รูปแทนตัว;โลโก้;รูปหน้า;รหัสผ่าน;

en: Long Edge (Standard)
th: ขอบด้านยาว (มาตรฐาน)

en: Low on a marker supply
th: ตลับสีหมึกใกล้หมด

en: Low on developer
th: น้ำยาใกล้หมด

en: Low on paper
th: กระดาษใกล้หมด

en: Low on toner
th: ผงหมึกใกล้หมด

en: Lower Button
th: ปุ่มล่าง

en: M_usic
th: เ_พลง

en: Magnifier
th: แว่นขยาย

en: Magnifier Position:
th: ตำแหน่งของแว่นขยาย:

en: Magnifier _extends outside of screen
th: แว่นขยาย_ขยายขอบเขตออกไปนอกหน้าจอ

en: Magnifier cursor _pushes contents around
th: ตัวชี้ของแว่นขยาย_ผลักเนื้อหาตามไปด้วย

en: Magnifier cursor moves with _contents
th: ตัวชี้ของแว่นขยายเลื่อนไปตามเ_นื้อหา

en: Mail
th: เมล

en: Make available to _other users
th: เปิดให้ผู้ใ_ช้อื่นใช้ด้วย

en: Make available to other _users
th: เปิดให้ผู้ใ_ช้อื่นใช้ด้วย

en: Make available to other users
th: เปิดให้ผู้ใช้อื่นใช้ด้วย

en: Make it easier to see, hear, type, point and click
th: ทำให้ง่ายต่อการเห็น, ได้ยิน, พิมพ์, ชี้ และคลิก

en: Manage user accounts
th: จัดการบัญชีผู้ใช้

en: Manual
th: กำหนดเอง

en: Manufacturer
th: ผู้ผลิต

en: Map Buttons
th: กำหนดปุ่ม

en: Map Buttons…
th: กำหนดปุ่ม…

en: Map buttons to functions
th: กำหนดการใช้งานปุ่มต่างๆ

en: Map to Monitor…
th: ปรับตำแหน่งกับจอภาพ…

en: Map to single monitor
th: ปรับตำแหน่งกับจอภาพเดียว

en: March
th: มีนาคม

en: May
th: พฤษภาคม

en: Measurement
th: หน่วยความยาว

en: Media Sharing
th: การแบ่งปันสื่อ

en: Media player
th: เครื่องเล่นสื่อ

en: Memory
th: หน่วยความจำ

en: Middle Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มกลาง

en: Minute
th: นาที

en: Mirror
th: แสดงเหมือนกัน

en: Mirrored
th: แสดงเหมือนกัน

en: Mis-click detected, restarting...
th: ตรวจพบการคลิกที่ผิดพลาด จะเริ่มทำงานใหม่...

en: Mode Switch #%d
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมด #%d

en: Model
th: รุ่น

en: Modem initialization failed
th: ตั้งค่าเริ่มต้นโมเด็มไม่สำเร็จ

en: Modem not found
th: ไม่พบโมเด็ม

en: Modifiers-only switch to next source
th: ปุ่มสลับไปยังช่องทางถัดไปโดยใช้ปุ่มประกอบเท่านั้น

en: Month
th: เดือน

en: More…
th: เพิ่มเติม…

en: Motion _threshold:
th: ระยะเริ่_มเคลื่อน:

en: Mouse
th: เมาส์

en: Mouse & Touch­pad
th: เมาส์ & ทัช­แพด

en: Mouse Speed
th: ความเร็วเมาส์

en: Move Down
th: เลื่อนลง

en: Move Up
th: เลื่อนขึ้น

en: Move input source down
th: เลื่อนช่องทางป้อนข้อความลง

en: Move input source up
th: เลื่อนช่องทางป้อนข้อความขึ้น

en: Move your calibration device to the calibrate position and press 'Continue'
th: เลื่อนอุปกรณ์เทียบมาตรฐานของคุณไปยังตำแหน่งเทียบมาตรฐาน แล้วกด 'ทำต่อไป'

en: Move your calibration device to the surface position and press 'Continue'
th: เลื่อนอุปกรณ์เทียบมาตรฐานของคุณไปยังตำแหน่งผิวหน้า แล้วกด 'ทำต่อไป'

en: My Account
th: บัญชีของฉัน

en: My Home Network
th: เครือข่ายของบ้านฉัน

en: Name
th: ชื่อ

en: Native to display
th: ตามธรรมชาติจอแสดงผล

en: Natural Scrolling
th: เลื่อนหน้าจอแบบธรรมชาติ

en: Netmask
th: เน็ตแมสก์

en: Network
th: เครือข่าย

en: Network Name
th: ชื่อเครือข่าย

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
th: รายละเอียดของเครือข่ายที่เลือก รวมถึงรหัสผ่านและค่าปรับแต่งใดๆ จะถูกลบทิ้ง

en: Network proxy
th: พร็อกซีเครือข่าย

en: Network registration denied
th: การลงทะเบียนเครือข่ายถูกปฏิเสธ

en: Network registration timed out
th: หมดเวลาคอยลงทะเบียนเครือข่าย

en: Network;Wireless;Wi-Fi;Wifi;IP;LAN;Proxy;WAN;Broadband;Modem;Bluetooth;vpn;DNS;
th: เครือข่าย;ไร้สาย;Wi-Fi;Wifi;ไอพี;แลน;พร็อกซี;แวน;บรอดแบนด์;โมเด็ม;บลูทูท;vpn;DNS;

en: NetworkManager needs to be running.
th: ต้องมี NetworkManager ทำงานอยู่

en: Networks
th: เครือข่าย

en: Net­work
th: เครือ­ข่าย

en: Never
th: ไม่มี

en: New Profile
th: โพรไฟล์ใหม่

en: New shortcut…
th: ปุ่มลัดใหม่…

en: Next track
th: เพลงถัดไป

en: No Action
th: ไม่ทำสิ่งใด

en: No Active Printer Jobs
th: ไม่มีงานพิมพ์ที่ดำเนินการอยู่

en: No Bluetooth Found
th: ไม่พบบลูทูท

en: No CA certificate is _required
th: ไ_ม่ต้องใช้ใบรับรอง CA

en: No Desktop Background
th: ไม่ใช้ภาพพื้นหลังพื้นโต๊ะ

en: No Pictures Found
th: ไม่พบรูปภาพ

en: No application is currently playing or recording audio.
th: ไม่มีโปรแกรมที่เล่นหรืออัดเสียงอยู่

en: No applications found
th: ไม่พบโปรแกรม

en: No carrier could be established
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับผู้ให้บริการ

en: No dial tone
th: ไม่มีสัญญาณหมุนเลขหมาย

en: No input source selected
th: ไม่ได้เลือกช่องทางป้อนข้อความใด

en: No input sources found
th: ไม่พบช่องทางป้อนข้อความ

en: No keyboard shortcut found
th: ไม่พบปุ่มลัด

en: No languages found
th: ไม่พบภาษา

en: No networks selected for sharing
th: ไม่มีเครือข่ายที่เลือกเพื่อใช้ร่วม

en: No online accounts configured
th: ไม่ได้ตั้งค่าบัญชีออนไลน์ใดไว้

en: No pre-filtering
th: ไม่ต้องกรองเบื้องต้น

en: No printers
th: ไม่มีเครื่องพิมพ์

en: No printers detected.
th: ไม่พบเครื่องพิมพ์

en: No regions found
th: ไม่พบภูมิภาค

en: No such domain or realm found
th: ไม่พบโดเมนหรือ realm ดังกล่าว

en: No suitable driver found
th: ไม่พบไดรเวอร์ที่เหมาะสม

en: No supported way to authenticate with this domain
th: ไม่มีวิธีการยืนยันตัวบุคคลที่รองรับสำหรับโดเมนนี้

en: No tablet detected
th: ไม่พบแท็บเล็ต

en: None
th: ไม่ใช้

en: Not calibrated
th: ยังไม่เทียบมาตรฐาน

en: Not connected
th: ไม่ได้เชื่อมต่อ

en: Not searching for networks
th: ไม่ได้อยู่ระหว่างค้นหาเครือข่าย

en: Nothing
th: ไม่ต้องทำอะไร

en: Notification _Banners
th: _พาดหัวการแจ้งเหตุ

en: Notifications;Banner;Message;Tray;Popup;
th: การแจ้งเหตุ;พาดหัว;ข้อความ;ถาด;กล่องผุดขึ้น;

en: November
th: พฤศจิกายน

en: No­ti­fi­ca­tions
th: การ­แจ้ง­เหตุ

en: Numbers
th: ตัวเลข

en: October
th: ตุลาคม

en: Off
th: ปิด

en: On
th: เปิด

en: On _Battery Power
th: เมื่อใช้ไฟจากแ_บตเตอรี่

en: One Sided
th: หน้าเดียว

[ctx: Online Account]
en: Other
th: อื่นๆ

en: On­line Accounts
th: บัญชี­ออน­ไลน์

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
th: มีบางอย่างไม่ถูกต้อง กรุณาติดต่อผู้จำหน่ายซอฟต์แวร์ของคุณ

en: Open System
th: ระบบเปิด

en: Open cover
th: ฝาครอบเปิด

en: Open door
th: ประตูเปิด

en: Open folder
th: เปิดโฟลเดอร์

en: Options…
th: ตัวเลือก…

en: Orientation
th: แนววาง

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other Accounts
th: บัญชีอื่นๆ

en: Other Media
th: สื่ออื่นๆ

en: Other…
th: อื่นๆ…

en: Out of a marker supply
th: ตลับสีหมึกหมด

en: Out of developer
th: น้ำยาหมด

en: Out of paper
th: กระดาษหมด

en: Out of toner
th: ผงหมึกหมด

en: Output
th: เสียงออก

en: Output Tray
th: ถาดกระดาษออก

en: Output:
th: เอาต์พุต:

en: Overview
th: ทั่วไป

en: PAC _file
th: แ_ฟ้ม PAC

en: PAC files (*.pac)
th: แฟ้ม PAC (*.pac)

en: PEAP _version
th: รุ่_นของ PEAP

en: PIN check failed
th: การตรวจสอบ PIN ล้มเหลว

en: PPP failed
th: PPP ล้มเหลว

en: PPP service disconnected
th: บริการ PPP ถูกตัดการเชื่อมต่อ

en: PPP service failed to start
th: เปิดบริการ PPP ไม่สำเร็จ

en: Pages per side
th: จำนวนหน้าต่อหน้ากระดาษ

en: Panel to display
th: แผงควบคุมที่จะแสดง

en: Panel;Projector;xrandr;Screen;Resolution;Refresh;Monitor;
th: แผงควบคุม;เครื่องฉาย;xrandr;หน้าจอ;ความละเอียด;รีเฟรช;จอภาพ;

en: Paper
th: กระดาษ

en: Paper Source
th: แหล่งป้อนกระดาษ

en: Paper Type
th: ชนิดกระดาษ

en: Parallel Port
th: พอร์ตขนาน

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password could not be changed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนรหัสผ่านได้

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
th: รหัสผ่านที่ไม่มีชื่อผู้ใช้อยู่ในรหัสผ่านจะแน่นหนากว่า

[ctx: Password hint]
en: Good password! Adding more letters, numbers and punctuation will make it stronger.
th: รหัสผ่านดี! การเพิ่มตัวอักษร ตัวเลข และเครื่องหมายวรรคตอนอีก จะทำให้รหัสผ่านแน่นหนาขึ้น

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
th: ผสมตัวพิมพ์ใหญ่และตัวพิมพ์เล็ก และพยายามใช้ตัวเลขสักตัวสองตัว

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
th: รหัสผ่านใหม่ต้องต่างจากรหัสผ่านเดิม

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
th: ลองเปลี่ยนอักษรและตัวเลขบางตัว

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
th: ลองเปลี่ยนรหัสผ่านให้ต่างจากเดิมกว่านี้อีกสักหน่อย

[ctx: Password hint]
en: Try to add more letters, numbers and symbols.
th: พยายามเพิ่มตัวอักษร ตัวเลข และสัญลักษณ์ให้มากขึ้น

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
th: พยายามหลีกเลี่ยงคำทั่วไป

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการกลับลำดับคำเดิม

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการซ้ำอักขระเดิม

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการใช้อักขระชนิดเดิมซ้ำ คุณต้องผสมตัวอักษร ตัวเลข และเครื่องหมายวรรคตอน

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการใช้ลำดับ เช่น 1234 หรือ abcd

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
th: พยายามหลีกเลี่ยงคำบางคำในรหัสผ่าน

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการใช้ชื่อของคุณในรหัสผ่าน

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
th: พยายามใช้ตัวอักษร ตัวเลข และเครื่องหมายวรรคตอนผสมกัน

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
th: พยายามใช้ตัวพิมพ์เล็กเพิ่มอีก

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
th: พยายามใช้ตัวเลขเพิ่มอีก

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
th: พยายามใช้อักขระพิเศษเพิ่มอีก เช่น เครื่องหมายวรรคตอน

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
th: พยายามใช้ตัวพิมพ์ใหญ่เพิ่มอีก

[ctx: Password mode]
en: Account disabled
th: บัญชีถูกระงับ

[ctx: Password mode]
en: None
th: ไม่มีรหัสผ่าน

[ctx: Password mode]
en: To be set at next login
th: รอตั้งรหัสผ่านในครั้งต่อไปที่เข้าระบบ

[ctx: Password strength]
en: Strength: Good
th: ความแน่นหนา: ดี

[ctx: Password strength]
en: Strength: High
th: ความแน่นหนา: สูง

[ctx: Password strength]
en: Strength: Low
th: ความแน่นหนา: ต่ำ

[ctx: Password strength]
en: Strength: Medium
th: ความแน่นหนา: ปานกลาง

[ctx: Password strength]
en: Strength: Weak
th: ความแน่นหนา: หละหลวม

en: Passwords do not match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Pause playback
th: พักเพลง

en: Peak detect
th: ตรวจหายอดคลื่น

en: Personal File Sharing allows you to share your Public folder with others on your current network using: <a href="dav://%s">dav://%s</a>
th: การแบ่งปันแฟ้มส่วนตัว ช่วยคุณแบ่งปันโฟลเดอร์ "สาธารณะ" ของคุณกับผู้อื่นในเครือข่ายปัจจุบันของคุณ โดยใช้: <a href="dav://%s">dav://%s</a>

en: Personal digital assistant
th: เครื่องช่วยงานส่วนบุคคลแบบดิจิทัล

en: Picture CD
th: ซีดีรูปภาพ

en: Pictures
th: รูปภาพ

en: Place your calibration device over the square and press 'Start'
th: วางอุปกรณ์เทียบมาตรฐานของคุณบนสี่เหลี่ยม แล้วกด 'เริ่ม'

en: Places
th: ที่หลักๆ

en: Plasma
th: พลาสมา

en: Play (or play/pause)
th: เล่น (หรือ เล่น/พัก)

en: Please choose another password.
th: กรุณาตั้งรหัสผ่านใหม่

en: Please contact your system administrator for help.
th: กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณเพื่อขอความช่วยเหลือ

en: Please make sure that the AccountService is installed and enabled.
th: กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้ติดตั้งและเปิดใช้งาน AccountService

en: Please plug in or turn on your Wacom tablet
th: กรุณาต่อหรือเปิดแท็บเล็ต Wacom ของคุณ

en: Please set the display to a brightness that is typical for you. Color management will be most accurate at this brightness level.
th: กรุณาปรับจอแสดงผลให้มีความสว่างเป็นปกติสำหรับคุณ การจัดการสีจะแม่นยำที่สุดที่ระดับความสว่างนี้

en: Please tap the target markers as they appear on screen to calibrate the tablet.
th: กรุณาแตะที่เครื่องหมายเป้าที่ปรากฏบนหน้าจอเพื่อปรับเทียบมาตรฐานแท็บเล็ต

en: Please type your current password again.
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านปัจจุบันของคุณอีกครั้ง

en: Plug in a dongle to use Bluetooth.
th: เสียบ dongle เพื่อใช้บลูทูท

en: Pointing & Clicking
th: การชี้และการคลิก

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: PostScript Printer Description files (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)
th: แฟ้มบรรยายเครื่องพิมพ์โพสต์สคริปต์ (*.ppd, *.PPD, *.ppd.gz, *.PPD.gz, *.PPD.GZ)

en: Power Saving
th: การประหยัดพลังงาน

en: Power;Sleep;Suspend;Hibernate;Battery;Brightness;Dim;Blank;Monitor;DPMS;Idle;
th: พลังงาน;หลับ;พักเครื่อง;จำศีลเครื่อง;แบตเตอรี่;ความสว่าง;หรี่;ว่าง;จอภาพ;DPMS;ไม่ใช้งาน;

en: Po­wer
th: พลัง­งาน

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Preferences;Settings;
th: ปรับแต่ง;ตั้งค่า;

en: Presentation
th: งานนำเสนอ

en: Press Esc to cancel.
th: กด Esc เพื่อยกเลิก

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Previous track
th: เพลงก่อนหน้า

en: Primary
th: จอหลัก

en: Primary Button
th: ปุ่มหลัก

en: Print _Test Page
th: พิมพ์หน้า_ทดสอบ

en: Printer Default
th: ค่าปริยายเครื่องพิมพ์

[ctx: Printer Option Group]
en: Advanced
th: ขั้นสูง

[ctx: Printer Option Group]
en: Color
th: สี

[ctx: Printer Option Group]
en: Finishing
th: การจัดขั้นสุดท้าย

[ctx: Printer Option Group]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: Printer Option Group]
en: Image Quality
th: คุณภาพของรูปภาพ

[ctx: Printer Option Group]
en: Installable Options
th: ตัวเลือกที่สามารถติดตั้งได้

[ctx: Printer Option Group]
en: Job
th: งานพิมพ์

[ctx: Printer Option Group]
en: Page Setup
th: ตั้งหน้ากระดาษ

[ctx: Printer jobs dialog title]
en: %s - Active Jobs
th: %s - งานที่พิมพ์อยู่

en: Printer;Queue;Print;Paper;Ink;Toner;
th: เครื่องพิมพ์;คิว;พิมพ์;กระดาษ;หมึก;ผงหมึก;

en: Prin­ters
th: เครื่อง­พิมพ์

en: Privacy Policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Private _key
th: กุญแจ_ส่วนตัว

en: Pri­va­cy
th: ความ­เป็น­ส่วน­ตัว

en: Problem Reporting
th: การรายงานปัญหา

en: Problems detected. The profile may not work correctly. <a href="">Show details.</a>
th: พบปัญหา โพรไฟล์นี้อาจทำงานไม่ถูกต้อง <a href="">แสดงรายละเอียด</a>

en: Processor
th: ตัวประมวลผล

en: Profile %d
th: โพรไฟล์ %d

en: Profile Name
th: ชื่อโพรไฟล์

en: Profile Name:
th: ชื่อโพรไฟล์:

en: Profile Whitepoint
th: จุดขาวของโพรไฟล์

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
th: คุณภาพสูง

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
th: คุณภาพต่ำ

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
th: คุณภาพปานกลาง

en: Profile successfully created!
th: สร้างโพร์ไฟล์สำเร็จแล้ว!

en: Projector
th: เครื่องฉาย

en: Protect your personal information and control what others might see
th: ปกป้องข้อมูลส่วนตัวของคุณและควบคุมสิ่งที่จะให้คนอื่นเห็น

en: Protected EAP (PEAP)
th: EAP ที่มีการปกป้อง (PEAP)

en: Provide PPD File…
th: ป้อนแฟ้ม PPD…

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: Proxy
th: พร็อกซี

en: Purge Trash & Temporary Files
th: ล้างขยะ & แฟ้มชั่วคราว

en: Purge _After
th: ล้าง_หลังจาก

en: Puts a delay between when a key is pressed and when it is accepted
th: หน่วงเวลาหลังจากปุ่มถูกกดก่อนที่จะรับการกด

en: Quality
th: คุณภาพ

en: Quit
th: ออก

en: R_epeat Keys
th: การซ้ำ_ตัวอักษร

en: Record a short screencast
th: บันทึกภาพถ่ายทอดหน้าจออย่างสั้น

en: Refresh Rate
th: อัตราการรีเฟรช

en: Remembering your history makes things easier to find again. These items are never shared over the network.
th: การจำประวัติของคุณทำให้หาสิ่งต่างๆ อีกครั้งได้ง่าย รายการเหล่านี้จะไม่มีการแบ่งปันในเครือข่าย

en: Remote Login
th: การเข้าระบบผ่านเครือข่าย

en: Removable Media
th: สื่อถอดเสียบ

en: Remove
th: ลบออก

en: Remove Account
th: ลบบัญชี

en: Remove Device
th: ลบอุปกรณ์ออก

en: Remove Printer
th: ลบเครื่องพิมพ์

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
th: ลบรายละเอียดที่เกี่ยวข้องกับเครือข่ายนี้ทั้งหมด และไม่พยายามเชื่อมต่ออัตโนมัติ

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
th: ลบรายละเอียดที่เกี่ยวข้องกับเครือข่ายนี้ทั้งหมด และไม่พยายามเชื่อมต่ออัตโนมัติกับเครือข่ายนี้

en: Remove input source
th: ลบช่องทางป้อนข้อความ

en: Repeat Keys
th: การซ้ำตัวอักษร

en: Repeat keys delay
th: เวลาหน่วงของการซ้ำปุ่มเมื่อกดค้าง

en: Repeat keys speed
th: ความเร็วของการซ้ำปุ่มเมื่อกดค้าง

en: Replace
th: กำหนดทับ

en: Requires Internet connection
th: ต้องการการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

en: Requires internet access
th: ต้องการการเข้าถึงอินเทอร์เน็ต

en: Requires writable media
th: ต้องการสื่อที่สามารถเขียนได้

en: Reset
th: ล้างค่า

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
th: ล้างการตั้งค่าสำหรับการเชื่อมต่อนี้ให้เป็นค่าปริยาย แต่จำการเชื่อมต่อไว้

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
th: ล้างการตั้งค่าสำหรับเครือข่ายนี้ รวมถึงรหัสผ่าน แต่จำเครือข่ายไว้

en: Reset the shortcut to its default value
th: คืนค่าปุ่มลัดกลับเป็นค่าปริยาย

en: Resolution
th: ความละเอียด

en: Resources
th: ทรัพยากร

en: Restart Now
th: ตั้งต้นใหม่เดี๋ยวนี้

en: Restart this computer and boot your normal operating system.
th: เริ่มเปิดคอมพิวเตอร์ใหม่และบูตระบบปฏิบัติการปกติของคุณ

en: Retain _History
th: จดจำ_ประวัติ

en: Reverse landscape
th: แนวนอนกลับด้าน

en: Reverse portrait
th: แนวตั้งกลับด้าน

en: Re­gion & Lan­guage
th: ภูมิ­ภาค & ภา­ษา

en: Right
th: ขวา

en: Right Button #%d
th: ปุ่มขวา #%d

en: Right Half
th: ครึ่งขวา

en: Right Mouse Button Click
th: คลิกเมาส์ปุ่มขวา

en: Right Ring
th: วงแหวนสัมผัสขวา

en: Right Ring Mode #%d
th: โหมดวงแหวนสัมผัสขวา #%d

en: Right Touchring Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดวงแหวนสัมผัสขวา

en: Right Touchstrip
th: แถบสัมผัสขวา

en: Right Touchstrip Mode #%d
th: โหมดแถบสัมผัสขวา #%d

en: Right Touchstrip Mode Switch
th: ปุ่มเปลี่ยนโหมดแถบสัมผัสขวา

en: Right little finger
th: นิ้วก้อยขวา

en: Right middle finger
th: นิ้วกลางขวา

en: Right ring finger
th: นิ้วนางขวา

en: Right thumb
th: นิ้วหัวแม่มือขวา

en: Rotate by 180°
th: หมุน 180°

en: Rotate clockwise by 90°
th: หมุนตามเข็มนาฬิกา 90°

en: Rotate counterclockwise by 90°
th: หมุนทวนเข็มนาฬิกา 90°

en: Routes
th: เส้นทาง

en: SIM Card not inserted
th: ไม่ได้ใส่ SIM card

en: SIM Pin required
th: ต้องการรหัส PIN ของ SIM

en: SIM Puk required
th: ต้องการรหัส PUK ของ SIM

en: SIM wrong
th: SIM ผิด

en: S_ecurity
th: การ_รักษาความปลอดภัย

en: S_low Keys
th: พิมพ์แบบ_ช้า

en: Save Profile
th: บันทึกโพรไฟล์

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
th: จับภาพหน้าต่างไปเก็บไว้ที่โฟลเดอร์ $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
th: จับภาพพื้นที่หน้าจอไปเก็บไว้ที่โฟลเดอร์ $PICTURES

en: Save a screenshot to $PICTURES
th: จับภาพหน้าจอไปเก็บไว้ที่โฟลเดอร์ $PICTURES

en: Screen
th: หน้าจอ

en: Screen Calibration
th: การปรับเทียบมาตรฐานหน้าจอ

en: Screen Lock
th: การล็อคหน้าจอ

en: Screen Reader
th: การอ่านหน้าจอ

en: Screen Sharing
th: การแบ่งปันหน้าจอ

en: Screen Turns Off
th: หน้าจอปิด

en: Screen _Keyboard
th: แ_ป้นพิมพ์บนจอ

en: Screen _Reader
th: การ_อ่านหน้าจอ

en: Screen sharing allows remote users to view or control your screen by connecting to <a href="vnc://%s">vnc://%s</a>
th: การแบ่งปันหน้าจอจะเปิดให้ผู้ใช้จากเครื่องอื่นดูหรือควบคุมหน้าจอของคุณ ด้วยการเชื่อมต่อไปยัง: <a href="vnc://%s">vnc://%s</a>

en: Screenshots
th: ภาพหน้าจอ

en: Scroll Down
th: เลื่อนหน้าจอลง

en: Scroll Left
th: เลื่อนหน้าจอไปทางซ้าย

en: Scroll Right
th: เลื่อนหน้าจอไปทางขวา

en: Scroll Up
th: เลื่อนหน้าจอขึ้น

en: Scrolling moves the content, not the view.
th: การเลื่อนจะเลื่อนเนื้อหา ไม่ใช่เลื่อนช่องมอง

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Locations
th: ค้นหาตำแหน่งที่ตั้ง

en: Search for a city
th: ค้นหาเมือง

en: Search for the string
th: ค้นหาข้อความ

en: Search;Find;Index;Hide;Privacy;Results;
th: ค้นหา;หา;ดัชนี;ซ่อน;ความเป็นส่วนตัว;ผล;

en: Searching for preferred drivers…
th: กำลังค้นหาไดรเวอร์สำหรับเครื่องพิมพ์…

en: Secondary
th: จอรอง

en: Secondary Display
th: จอแสดงผลรอง

en: Secondary click delay
th: เวลาหน่วงสำหรับคลิกที่สอง

en: Secrets were required, but not provided
th: ต้องการข้อมูลลับ แต่ไม่ได้ป้อนไว้

en: Section
th: หัวข้อ

en: Security
th: การรักษาความปลอดภัย

en: Security type
th: ระบบรักษาความปลอดภัย

en: Seeing
th: การมองเห็น

en: Select
th: เลือก

en: Select Background
th: เลือกพื้นหลัง

en: Select ICC Profile File
th: เลือกแฟ้มโพรไฟล์ ICC

en: Select Location
th: เลือกสถานที่

en: Select PPD File
th: เลือกแฟ้ม PPD

en: Select Printer Driver
th: เลือกไดรเวอร์เครื่องพิมพ์

en: Select a display target white point. Most displays should be calibrated to a D65 illuminant.
th: เลือกจุดขาวเป้าหมายของจอแสดงผล จอแสดงผลส่วนใหญ่ควรเทียบมาตรฐานกับแหล่งกำเนิดแสง D65

en: Select an application for audio CDs
th: เลือกโปรแกรมสำหรับซีดีเพลง

en: Select an application for software CDs
th: เลือกโปรแกรมสำหรับซีดีซอฟต์แวร์

en: Select an application for video DVDs
th: เลือกโปรแกรมสำหรับดีวีดีภาพยนตร์

en: Select an application to run when a camera is connected
th: เลือกโปรแกรมที่จะเรียกเมื่อมีการเชื่อมต่อกับกล้องถ่ายรูป

en: Select an application to run when a music player is connected
th: เลือกโปรแกรมที่จะเรียกเมื่อมีการเชื่อมต่อกับเครื่องเล่นเพลง

en: Select file to import
th: เลือกแฟ้มที่จะนำเข้า

en: Select from database…
th: เลือกจากฐานข้อมูล…

en: Select how media should be handled
th: เลือกวิธีจัดการสื่อ

en: Select how other media should be handled
th: เลือกวิธีจัดการสื่ออื่นๆ

en: Select the sensor device you want to use for calibration.
th: เลือกอุปกรณ์รับรู้ที่คุณต้องการใช้ในการเทียบมาตรฐาน

en: Select the type of display that is connected.
th: เลือกชนิดของจอแสดงผลที่เชื่อมต่ออยู่

en: Select your display language, formats, keyboard layouts and input sources
th: เลือกภาษาที่แสดง, รูปแบบ, ผังแป้นพิมพ์ และช่องทางป้อนข้อความของคุณ

en: Selecting finger
th: เลือกนิ้ว

en: Sending reports of technical problems helps us improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
th: การส่งรายงานปัญหาทางเทคนิคเป็นการช่วยเราปรับปรุง %s ให้ดีขึ้น รายงานจะถูกส่งโดยไม่ระบุชื่อ และปราศจากข้อมูลส่วนบุคคล

en: Sending us information about which software you use helps us provide you with more accurate recommendations. It also helps us to improve our software.
    
    All the information we collect is made anonymous, and we will never share your data with third parties.
th: การส่งข้อมูลเกี่ยวกับซอฟต์แวร์ที่คุณใช้ ช่วยให้เราเตรียมคำแนะนำได้ถูกต้องยิ่งขึ้นสำหรับคุณ และยังเป็นการช่วยเราปรับปรุงซอฟต์แวร์ของเราอีกด้วย
    
    ข้อมูลทั้งหมดที่เรารวบรวมจะไม่มีการระบุชื่อผู้ใช้ และเราจะไม่แบ่งปันข้อมูลของคุณกับบุคคลที่สาม

en: September
th: กันยายน

en: Serial Port
th: พอร์ตอนุกรม

en: Server
th: เซิร์ฟเวอร์

en: Server requires authentication
th: เซิร์ฟเวอร์ต้องการยืนยันตัวบุคคล

en: Session Ended
th: วาระสิ้นสุด

en: Session Started
th: วาระเริ่มต้น

en: Set
th: กำหนดค่า

en: Set Custom Shortcut
th: ตั้งค่าปุ่มลัดที่กำหนดเอง

en: Set Shortcut
th: ตั้งค่าปุ่มลัด

en: Set a password _now
th: ตั้งรหัสผ่านเ_ดี๋ยวนี้

en: Set a password now
th: ตั้งรหัสผ่านเดี๋ยวนี้

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
th: ตั้งผังปุ่มและปรับความไวของสไตลัสสำหรับแท็บเล็ตกราฟิก

en: Set this profile for all users on this computer
th: กำหนดโพรไฟล์นี้ให้ผู้ใช้ทุกคนในเครื่องนี้ใช้

en: Sets the order of physical buttons on mice and touchpads.
th: กำหนดลำดับของปุ่มจริงบนเมาส์และทัชแพด

en: Setting new driver…
th: กำลังตั้งค่าไดรเวอร์ตัวใหม่…

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Settings for the selected device:
th: ค่าตั้งสำหรับอุปกรณ์ที่เลือก:

en: Share music, photos and videos over the network.
th: แบ่งปันดนตรี, ภาพถ่าย และวีดิทัศน์ผ่านทางเครือข่าย

en: Shared Key
th: ใช้กุญแจร่วมกัน

en: Shared connection service failed
th: บริการแบ่งปันการเชื่อมต่อล้มเหลว

en: Shared connection service failed to start
th: เปิดบริการแบ่งปันการเชื่อมต่อไม่สำเร็จ

en: Shared with other computers
th: แบ่งปันให้เครื่องอื่น

en: Sharing
th: การแบ่งปัน

en: Sha­ring
th: การ­แบ่ง­ปัน

en: Sho_w key
th: แ_สดงกุญแจ

en: Sho_w password
th: แ_สดงรหัสผ่าน

en: Short Edge (Flip)
th: ขอบด้านสั้น (พลิก)

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Shortcut;Repeat;Blink;
th: ปุ่มลัด;ซ้ำปุ่ม;กะพริบ;

en: Should match the web address of your login provider.
th: ควรจะตรงกับที่อยู่เว็บของผู้ให้บริการบัญชีเข้าระบบของคุณ

en: Show P_assword
th: แ_สดงรหัสผ่าน

en: Show _Jobs
th: แสดง_งานพิมพ์

en: Show _Notifications
th: แสดงการแ_จ้งเหตุ

en: Show color profiles for %s
th: แสดงโพรไฟล์สีสำหรับ %s

en: Show input source keyboard layout
th: แสดงผังแป้นพิมพ์ของช่องทางป้อนข้อความ

en: Show slideshows and media only
th: แสดงภาพสไลด์และสื่อเท่านั้น

en: Show the overview
th: แสดงภาพรวม

en: Show the top bar and Activities Overview on this display
th: แสดงแถบด้านบนและภาพรวมกิจกรรมในจอแสดงผลนี้

en: Show your existing view on both displays
th: แสดงหน้าจอของคุณออกทางจอแสดงผลทั้งคู่

en: Shut the laptop lid
th: ปิดฝาพับของแล็ปท็อป

en: Signal Strength
th: ความแรงของสัญญาณ

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
th: ดีมาก

[ctx: Signal strength]
en: Good
th: ดี

[ctx: Signal strength]
en: None
th: ไม่มี

[ctx: Signal strength]
en: Ok
th: พอใช้

[ctx: Signal strength]
en: Weak
th: อ่อน

en: Single click, middle button
th: คลิกเดียว ปุ่มกลาง

en: Single click, primary button
th: คลิกเดียว ปุ่มหลัก

en: Single click, secondary button
th: คลิกเดียว ปุ่มรอง

en: Size
th: ขนาด

en: Slow keys typing delay
th: เวลาหน่วงในการพิมพ์แบบช้า

en: Socks proxy port
th: พอร์ตพร็อกซี Socks

en: Soft
th: นุ่ม

en: Software Usage
th: การใช้ซอฟต์แวร์

en: Some services are disabled because of no network access.
th: บางบริการถูกปิดใช้เพราะเข้าถึงเครือข่ายไม่ได้

en: Sonar
th: โซนาร์

en: Sorry! The system printing service
    doesn't seem to be available.
th: ขออภัย! ดูเหมือนไม่มีบริการจัดพิมพ์ของระบบ
    เปิดอยู่

en: Sorry, that user name isn't available. Please try another.
th: ขออภัย ชื่อผู้ใช้นี้ถูกใช้ไปแล้ว กรุณาลองหาชื่ออื่น

en: Sound
th: เสียง

en: Sound Effects
th: เอฟเฟ็กต์เสียง

en: Sound Keys
th: ส่งเสียงปุ่มกด

en: Sound Preferences
th: ปรับแต่งเสียง

en: Sound and Media
th: เสียงและเพลง

en: Speaker Testing for %s
th: การทดสอบลำโพงสำหรับ %s

en: Speed
th: ความเร็ว

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Standard Space
th: สเปซมาตรฐาน

en: Status unknown
th: ไม่ทราบสถานะ

en: Status unknown (missing)
th: ไม่ทราบสถานะ (ค่าหายไป)

en: Stop
th: หยุด

en: Stop hotspot and disconnect any users?
th: จะปิดจุดแพร่สัญญาณและตัดการเชื่อมต่อกับผู้ใช้ทั้งหมดหรือไม่?

en: Stop playback
th: หยุดเล่นเพลง

en: Stylus
th: ปากกา

en: Subwoofer
th: ซับวูฟเฟอร์

en: Summary
th: สรุป

en: Super Video CD
th: ซูเปอร์วิดีโอซีดี

en: Supply
th: แหล่งจ่าย

en: Supply Level
th: ระดับแหล่งจ่าย

en: Supported ICC profiles
th: โพรไฟล์ ICC ที่รองรับ

en: Suspend
th: พักเครื่อง

en: Suspend & Power Button
th: ปุ่มพัก & เปิด/ปิดเครื่อง

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
th: ปิดหากต้องการเชื่อมต่อไปยังเครือข่าย Wi-Fi

en: Switch to next input source
th: สลับไปยังช่องทางป้อนข้อความเข้าถัดไป

en: Switch to next source
th: สลับไปยังช่องทางถัดไป

en: Switch to previous input source
th: สลับไปยังช่องทางป้อนข้อความเข้าก่อนหน้า

en: Switch to previous source
th: สลับไปยังช่องทางก่อนหน้า

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
th: การเปิดใช้จุดแพร่สัญญาณไร้สายจะเป็นการตัดการเชื่อมต่อจาก <b>%s</b>

en: System
th: ระบบ

en: System Sounds
th: เสียงของระบบ

en: System policy prohibits use as a Hotspot
th: นโยบายของระบบห้ามใช้เป็นจุดแพร่สัญญาณ

en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Tablet (absolute)
th: แท็บเล็ต (สัมบูรณ์)

en: Tablet Preferences
th: ปรับแต่งแท็บเล็ต

en: Tablet;Wacom;Stylus;Eraser;Mouse;
th: แท็บเล็ต;Wacom;ปากกา;สไตลัส;ยางลบ;เมาส์;

en: Take a photo…
th: ถ่ายภาพ…

en: Tap to Click
th: คลิกด้วยการแตะ

en: Test
th: ทดสอบ

en: Test Profile
th: โพรไฟล์ทดสอบ

en: Test Your _Settings
th: _ทดสอบค่าตั้งของคุณ

en: Test page
th: หน้าทดสอบ

en: Test profile:
th: โพรไฟล์ทดสอบ:

en: Testing event sound
th: กำลังทดสอบเสียงของเหตุการณ์

en: That login name didn't work.
    Please try again.
th: ชื่อสำหรับเข้าระบบไม่ถูกต้อง
    กรุณาลองใหม่

en: That login password didn't work.
    Please try again.
th: รหัสผ่านสำหรับเข้าระบบไม่ถูกต้อง
    กรุณาลองใหม่

en: The Screen Lock protects your privacy when you are away.
th: การล็อคหน้าจอจะปกป้องความเป็นส่วนตัวของคุณเมื่อคุณลุกไปจากเครื่อง

en: The VPN connection '%s' could not be exported to %s.
    
    Error: %s.
th: ไม่สามารถส่งออกการเชื่อมต่อ '%s' ออกยัง %s
    
    ข้อผิดพลาด: %s

en: The control center is GNOME's main interface for configuration of various aspects of your desktop.
th: ศูนย์ควบคุมเป็นส่วนติดต่อหลักของ GNOME สำหรับตั้งค่าส่วนต่างๆ ของเดสก์ท็อปของคุณ

en: The device is already in use.
th: อุปกรณ์กำลังถูกใช้งานอยู่

en: The device type is not currently supported.
th: ยังไม่รองรับอุปกรณ์ตรวจวัดชนิดนี้

en: The file '%s' could not be read or does not contain recognized VPN connection information
    
    Error: %s.
th: แฟ้ม '%s' ไม่สามารถอ่านได้ หรือไม่มีข้อมูลการเชื่อมต่อ VPN ที่รู้จัก
    
    ข้อผิดพลาด: %s

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
th: อุปกรณ์ตรวจวัดไม่รองรับการทำโพรไฟล์เครื่องพิมพ์

en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
th: ตรวจไม่พบอุปกรณ์ตรวจวัด กรุณาตรวจสอบว่าได้เปิดอุปกรณ์หรือยัง และได้เชื่อมต่อถูกต้องหรือไม่

en: The new password does not contain enough different characters
th: รหัสผ่านใหม่มีอักขระต่างกันไม่มากพอ

en: The new password has already been used recently.
th: รหัสผ่านใหม่เพิ่งใช้ไปเมื่อเร็วๆ นี้

en: The new password is too short
th: รหัสผ่านใหม่สั้นเกินไป

en: The new password is too simple
th: รหัสผ่านใหม่เดาง่ายเกินไป

en: The new password must contain numeric or special characters
th: รหัสผ่านใหม่ต้องมีตัวเลขหรือเครื่องหมายพิเศษด้วย

en: The old and new passwords are the same
th: รหัสผ่านใหม่เหมือนกันกับรหัสผ่านเก่า

en: The old and new passwords are too similar
th: รหัสผ่านใหม่คล้ายกับรหัสผ่านเก่าเกินไป

en: The optical photo conductor is near end of life
th: ลูกกลิ้งไวแสงใกล้หมดอายุ

en: The optical photo conductor is no longer functioning
th: ลูกกลิ้งไวแสงไม่ทำงานแล้ว

en: The passwords do not match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: The profile could not be generated.
th: ไม่สามารถสร้างโพรไฟล์ได้

en: The profile has been uploaded to:
th: ได้อัปโหลดโพรไฟล์ไปแล้วที่:

en: The screen reader reads displayed text as you move the focus.
th: การอ่านหน้าจอจะอ่านข้อความที่แสดงขณะที่คุณย้ายโฟกัส

en: The selected private key does not appear to be protected by a password.  This could allow your security credentials to be compromised.  Please select a password-protected private key.
    
    (You can password-protect your private key with openssl)
th: กุญแจส่วนตัวที่เลือกไม่มีการปกป้องด้วยรหัสผ่าน ซึ่งอาจทำให้ข้อมูลลับของระบบรักษาความปลอดภัยของคุณถูกขโมยใช้ได้ กรุณาเลือกกุญแจส่วนตัวที่มีการปกป้องด้วยรหัสผ่าน
    
    (คุณสามารถปกป้องกุญแจส่วนตัวของคุณด้วยรหัสผ่านได้ โดยใช้ openssl)

en: The target whitepoint was not obtainable.
th: ไม่สามารถอ่านค่าจุดขาวเป้าหมายได้

en: The username cannot start with a '-'.
th: ชื่อผู้ใช้ขึ้นต้นด้วย '-' ไม่ได้

en: The username is too long.
th: ชื่อผู้ใช้ยาวเกินไป

en: The username should only consist of upper and lower case letters from a-z, digits and the following characters: . - _
th: ชื่อผู้ใช้ควรประกอบด้วยตัวพิมพ์ใหญ่และตัวพิมพ์เล็กตั้งแต่ a-z, ตัวเลข และอักขระต่อไปนี้เท่านั้น: . - _

en: The zone defines the trust level of the connection
th: เขตนี้จะกำหนดระดับความเชื่อถือของการเชื่อมต่อ

en: This Week
th: สัปดาห์นี้

en: This is not recommended for untrusted public networks.
th: ไม่แนะนำให้ใช้ในเครือข่ายสาธารณะที่ไม่น่าเชื่อถือ

en: This profile may no longer be accurate
th: โพรไฟล์นี้อาจไม่ถูกต้องแม่นยำอีกต่อไป

en: This will be used to name your home folder and can't be changed.
th: ชื่อนี้จะนำมาใช้เป็นชื่อโฟลเดอร์บ้านของคุณ และไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: This will not remove the account on the server.
th: การลบนี้จะไม่มีการลบบัญชีที่เซิร์ฟเวอร์

en: Time Z_one
th: เ_ขตเวลา

en: Time Zone
th: เขตเวลา

en: Time _Format
th: รู_ปแบบเวลา

en: Times
th: เวลา

en: Tip Pressure Feel
th: การรับแรงกดของปลายปากกา

en: To change time or date settings, you need to authenticate.
th: ในการตั้งเวลาหรือวันที่ คุณต้องยืนยันตัวบุคคลก่อน

en: To create a user account,
    click the * icon first
th: หากต้องการสร้างบัญชีผู้ใช้
    ให้คลิกที่ไอคอน * ก่อน

en: To delete the selected user account,
    click the * icon first
th: หากต้องการลบบัญชีผู้ใช้ที่เลือก
    ให้คลิกที่ไอคอน * ก่อน

en: To edit a shortcut, choose the "Send Keystroke" action, press the keyboard shortcut button and hold down the new keys or press Backspace to clear.
th: ถ้าต้องการแก้ไขปุ่มลัด ให้เลือกการกระทำ "ส่งการกดแป้นพิมพ์" จากนั้น กดปุ่มลัดแป้นพิมพ์ แล้วกดปุ่มลัดใหม่ หรือกด Backspace ถ้าต้องการล้างปุ่มลัด

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
th: ในการเปิดใช้การเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือ คุณต้องบันทึกลายนิ้วมือของคุณก่อน โดยใช้อุปกรณ์ '%s'

en: To make changes,
    click the * icon first
th: หากต้องการเปลี่ยนแปลง
    ให้คลิกที่ไอคอน * ก่อน

en: Today
th: วันนี้

en: Toner Level
th: ระดับผงหมึก

en: Tools required for calibration are not installed.
th: เครื่องมือที่ต้องใช้ในการเทียบมาตรฐานไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Top Button
th: ปุ่มบน

en: Top Button #%d
th: ปุ่มบน #%d

en: Top Half
th: ครึ่งบน

en: Touchpad
th: ทัชแพด

en: Touchpad (relative)
th: ทัชแพด (สัมพัทธ์)

en: Touchpad Speed
th: ความเร็วทัชแพด

en: Tracking Mode
th: โหมดการจับตำแหน่ง

en: Trackpad;Pointer;Click;Tap;Double;Button;Trackball;Scroll;
th: ทัชแพด;ตัวชี้;คลิก;แตะ;ดับเบิล;ปุ่ม;แทร็กบอล;เลื่อน;

en: Treats a sequence of modifier keys as a key combination
th: นับการกดปุ่มประกอบทีละปุ่มเสมือนการกดพร้อมกัน

en: Trigger a click when the pointer hovers
th: สร้างการคลิกเมื่อตัวชี้วางแช่

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
th: สร้างคลิกที่สองโดยกดปุ่มแรกของเมาส์ค้างไว้

en: Try a different search
th: ลองค้นหาด้วยคำอื่น

en: Try clicking, double clicking, scrolling
th: ทดลองคลิก ดับเบิลคลิก และเลื่อนหน้า

en: Tunneled TLS
th: TLS ผ่านทันเนล

en: Turn Bluetooth on and off and connect your devices
th: เปิด-ปิดบูลทูท และเชื่อมต่ออุปกรณ์ของคุณ

en: Turn Off
th: ปิด

en: Turn Off Airplane Mode
th: ปิดโหมดเครื่องบิน

en: Turn VPN connection off
th: ปิดการเชื่อมต่อ VPN

en: Turn Wi-Fi off
th: ปิด Wi-Fi

en: Turn accessibility features on and off using the keyboard
th: เปิด/ปิดเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกจากแป้นพิมพ์

en: Turn device off
th: ปิดอุปกรณ์

en: Turn off Wi-Fi to save power.
th: ปิด Wi-Fi เพื่อประหยัดพลังงาน

en: Turn off mobile broadband (3G, 4G, LTE, etc.) to save power.
th: ปิดอุปกรณ์บรอดแบนด์มือถือ (3G, 4G, LTE ฯลฯ) เพื่อประหยัดพลังงาน

en: Turn off the Airplane mode switch to enable Bluetooth.
th: ปิดสวิตช์โหมดเครื่องบินหากต้องการเปิดใช้งานบลูทูท

en: Turn on to connect devices and receive file transfers.
th: เปิดเพื่อเชื่อมต่ออุปกรณ์และรับการถ่ายโอนแฟ้ม

en: Turn on-screen keyboard on or off
th: เปิดหรือปิดแป้นพิมพ์บนจอ

en: Turn screen reader on or off
th: เปิดหรือปิดการอ่านหน้าจอ

en: Turn zoom on or off
th: เปิดหรือปิดการซูม

en: Two Sided
th: สองหน้า

en: Two-finger Scrolling
th: เลื่อนหน้าจอด้วยสองนิ้ว

en: Two-sided
th: สองหน้า

en: Type the URL into your browser to download and install the profile.
th: ป้อน URL ดังกล่าวในเบราว์เซอร์ของคุณเพื่อดาวน์โหลดและติดตั้งโพรไฟล์นี้

en: Typing
th: การพิมพ์

en: Typing Assist
th: สิ่งอำนวยความสะดวกในการพิมพ์

en: Unable find the domain. Maybe you misspelled it?
th: หาโดเมนไม่พบ คุณอาจสะกดผิดหรือไม่?

en: Unable to detect any devices that can be color managed
th: ตรวจไม่พบอุปกรณ์ใดที่สามารถจัดการสีได้

en: Unable to open connection editor
th: ไม่สามารถเปิดเครื่องมือแก้ไขการเชื่อมต่อ

en: Unavailable
th: ใช้งานไม่ได้

en: Unencrypted private keys are insecure
th: กุญแจส่วนตัวที่ไม่เข้ารหัสลับนั้นไม่มีความปลอดภัย

en: Uninterruptible power supply
th: อุปกรณ์จ่ายไฟสำรอง

en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

en: Universal Access
th: การเข้าถึงหลากหลาย

en: Uni­ver­sal Access
th: การ­เข้า­ถึง­หลาก­หลาย

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Unknown error validating 802.1x security
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุขณะตรวจสอบความปลอดภัย 802.1x

en: Unknown time
th: ไม่ทราบเวลา

en: Unmanaged
th: ไม่มีการจัดการ

en: Upload profile
th: อัปโหลดโพรไฟล์

en: Usage & History
th: การใช้งาน & ประวัติ

en: Use a visual indication when an alert sound occurs.
th: ใช้การบ่งชี้ด้วยภาพเมื่อมีเสียงแจ้งเหตุ

en: Use the _same source for all windows
th: ใช้ช่องทางป้อนข้อความเ_ดียวกันหมดทุกหน้าต่าง

en: Use this connection _only for resources on its network
th: ใช้การเชื่อมต่อนี้สำหรับทรัพยากรในเครือข่ายของมันเ_ท่านั้น

en: Used by %s
th: ใช้โดย %s

en: User Icon
th: ไอคอนบัญชีผู้ใช้

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Utilities to configure the GNOME desktop
th: เครื่องมือสำหรับตั้งค่าเดสก์ท็อป GNOME

en: VPN Type
th: ชนิด VPN

en: Vendor supplied factory calibration data
th: ข้อมูลสำหรับเทียบมาตรฐานจากโรงงานที่ผู้จำหน่ายให้มา

en: Version %s
th: รุ่น %s

en: Version 0
th: รุ่น 0

en: Version 1
th: รุ่น 1

en: Video CD
th: วิดีโอซีดี

en: View and change keyboard shortcuts and set your typing preferences
th: ดูและตั้งปุ่มลัดและปรับแต่งการป้อนข้อความของคุณ

en: View information about your system
th: ดูข้อมูลเกี่ยวกับระบบของคุณ

en: View your battery status and change power saving settings
th: ดูสถานะแบตเตอรี่และตั้งค่าการประหยัดพลังงาน

en: Virtualization
th: การจำลองเครื่องเสมือน

en: Visual Alerts
th: การแจ้งเหตุด้วยภาพ

en: Volume down
th: เบาเสียงลง

en: Volume mute
th: ปิดเสียง

en: Volume up
th: เร่งเสียงขึ้น

en: WEP 128-bit Passphrase
th: WEP วลีรหัสผ่าน 128 บิต

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
th: WEP 40/กุญแจ 128 บิต (ฐานสิบหกหรือ ASCII)

en: WEP inde_x
th: _ดัชนี WEP

en: WPA & WPA2 Enterprise
th: WPA & WPA2 เอนเทอร์ไพรส์

en: WPA & WPA2 Personal
th: WPA & WPA2 ส่วนบุคคล

en: Wacom Tablet
th: แท็บเล็ต Wacom

[ctx: Wacom action-type]
en: None
th: ไม่ทำอะไร

[ctx: Wacom action-type]
en: Send Keystroke
th: ส่งการกดแป้นพิมพ์

[ctx: Wacom action-type]
en: Show On-Screen Help
th: แสดงวิธีใช้บนหน้าจอ

[ctx: Wacom action-type]
en: Switch Monitor
th: สลับจอภาพ

[ctx: Wacom tablet button]
en: Down
th: ลง

[ctx: Wacom tablet button]
en: Up
th: ขึ้น

en: Wallpaper;Screen;Desktop;
th: ภาพพื้นหลัง;หน้าจอ;พื้นโต๊ะ;

en: Wallpapers
th: ภาพพื้นหลัง

en: Waste receptacle almost full
th: ที่เก็บของเสียใกล้เต็ม

en: Waste receptacle full
th: ที่เก็บของเสียเต็ม

en: Wa­com Tab­let
th: แท็บ­เล็ต Wa­com

en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
th: การตรวจหาเว็บพร็อกซีอัตโนมัติจะใช้เมื่อไม่มีการกำหนด URL สำหรับตั้งค่าไว้

en: When _idle
th: เมื่อไ_ม่ใช้งาน

en: When on battery power
th: เมื่อใช้ไฟจากแบตเตอรี่

en: When plugged in
th: เมื่อเสียบปลั๊กไฟ

en: When remote login is enabled, remote users can connect using the Secure Shell command:
    <a href="ssh %s">ssh %s</a>
th: เมื่อเปิดใช้การเข้าระบบผ่านเครือข่าย ผู้ใช้จากเครื่องอื่นจะสามารถเชื่อมต่อ โดยใช้คำสั่งเชลล์นิรภัย:
    <a href="ssh %s">ssh %s</a>

en: Wi-Fi Hotspot
th: จุดแพร่สัญญาณ Wi-Fi

[ctx: Wi-Fi Network]
en: _Forget
th: _ลบทิ้ง

[ctx: Wi-Fi/Ethernet security]
en: None
th: ไม่ใช้

en: Wide gamut LCD (CCFL backlight)
th: LCD ย่านสีกว้าง (แสงหลังแบบ CCFL)

en: Wide gamut LCD (RGB LED backlight)
th: LCD ย่านสีกว้าง (แสงหลังแบบ LED ชนิด RGB)

[ctx: Wifi security]
en: None
th: ไม่มี

en: Windows software
th: ซอฟต์แวร์สำหรับวินโดวส์

en: Wired
th: ใช้สาย

en: Wireless device does not support Hotspot mode
th: อุปกรณ์ไร้สายไม่รองรับโหมดจุดแพร่สัญญาณ

en: Wireless keyboard
th: แป้นพิมพ์ไร้สาย

en: Wireless mouse
th: เมาส์ไร้สาย

en: Write down this URL.
th: จด URL นี้ไว้

en: Year
th: ค.ศ.

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: You are Offline
th: คุณออฟไลน์อยู่

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าใช้อุปกรณ์ กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: You can add images to your %s folder and they will show up here
th: คุณสามารถเพิ่มรูปภาพลงในโฟลเดอร์ %s ของคุณ แล้วรูปภาพจะปรากฏที่นี่

en: You can change these shortcuts in the keyboard settings
th: คุณสามารถเปลี่ยนปุ่มลัดเหล่านี้ได้ในการตั้งค่าแป้นพิมพ์

en: You can remove the calibration device.
th: คุณสามารถถอดอุปกรณ์เทียบมาตรฐานออกได้

en: You can use a color profile on different computers, or even create profiles for different lighting conditions.
th: คุณสามารถใช้โพรไฟล์สีกับคอมพิวเตอร์อื่นได้ หรือแม้แต่สร้างโพรไฟล์ต่างๆ สำหรับสภาพแสงที่ต่างกันก็ได้

en: You cannot delete your own account.
th: คุณจะลบบัญชีของคุณเองไม่ได้

en: You may find these instructions on how to use the profile on <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> and <a href="windows">Microsoft Windows</a> systems useful.
th: คำแนะนำเกี่ยวกับวิธีใช้โพรไฟล์สีบนระบบ <a href="linux">GNU/Linux</a>, <a href="osx">Apple OS X</a> และ <a href="windows">Microsoft Windows</a> เหล่านี้อาจเป็นประโยชน์สำหรับคุณ

en: You must be online in order to add enterprise users.
th: คุณต้องออนไลน์เพื่อเพิ่มผู้ใช้องค์กร

en: You will not be able to use your computer while calibration takes place.
th: คุณจะไม่สามารถใช้คอมพิวเตอร์ของคุณขณะที่เทียบมาตรฐานอยู่

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
th: บันทึกลายนิ้วมือของคุณสำเร็จแล้ว คุณควรสามารถเข้าระบบโดยใช้เครื่องอ่านลายนิ้วมือได้แล้ว

en: Your password has been changed since you initially authenticated!
th: รหัสผ่านของคุณถูกเปลี่ยนหลังจากการยืนยันตัวบุคคลครั้งก่อน

en: Your session needs to be restarted for changes to take effect
th: คุณต้องตั้งต้นวาระใหม่เพื่อให้การเปลี่ยนแปลงมีผล

en: Zoom Options
th: ตัวเลือกของการซูม

en: Zoom in
th: ซูมเข้า

en: Zoom out
th: ซูมออก

en: [PANEL] [ARGUMENT…]
th: [แผงควบคุม] [อาร์กิวเมนต์…]

en: _Action:
th: _การกระทำ:

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add Profile…
th: เ_พิ่มโพรไฟล์…

en: _Add User…
th: เ_พิ่มผู้ใช้…

en: _Add profile
th: เ_พิ่มโพรไฟล์

en: _Addresses
th: _ที่อยู่

en: _Alert volume:
th: ความดังเสียงแ_จ้งเตือน:

en: _Allow connections to control the screen
th: _อนุญาตให้คู่เชื่อมต่อควบคุมหน้าจอ

en: _Always Show Universal Access Menu
th: แ_สดงเมนูการเข้าถึงหลากหลายเสมอ

en: _Apply
th: เริ่มใ_ช้

en: _Arrange Combined Displays
th: _จัดเรียงจอแสดงผลประกอบกัน

en: _Automatic Problem Reporting
th: การรายงานปัญหาโดย_อัตโนมัติ

en: _Automatic suspend
th: พักเครื่องโดย_อัตโนมัติ

en: _Background
th: _พื้นหลัง

en: _Balance:
th: _สมดุล:

en: _Blank screen
th: แสดงหน้าจอ_ว่าง

en: _Bluetooth
th: _บลูทูท

en: _Bounce Keys
th: ป้องกันการกดแป้น_รัว

en: _Brightness:
th: ความส_ว่าง:

en: _Calendar
th: _ปฏิทิน

en: _Calibrate…
th: เ_ทียบมาตรฐาน…

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Click Assist
th: เครื่องมือช่วย_คลิก

en: _Cloned Address
th: ที่อยู่ที่_ถอดแบบมา

en: _Cloned MAC Address
th: _ถอดแบบที่อยู่ MAC

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Computer Name
th: _ชื่อเครื่อง

en: _Configuration URL
th: URL สำหรับตั้ง_ค่า

en: _Confirm
th: _ยืนยัน

en: _Connect to Hidden Network…
th: เ_ชื่อมต่อไปยังเครือข่ายที่ซ่อนตัวอยู่…

en: _Contrast:
th: ความ_ต่างระดับสี:

en: _Crosshairs:
th: เส้น_พิกัด:

en: _DVD video
th: _ดีวีดีภาพยนตร์

en: _Default printer
th: เครื่องพิมพ์_ปริยาย

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Delete Files
th: _ลบแฟ้ม

en: _Delete Fingerprints
th: _ลบลายนิ้วมือ

en: _Dim screen when inactive
th: _หรี่หน้าจอเมื่อไม่มีการใช้งาน

en: _Disable if two keys are pressed together
th: เ_ลิกใช้ถ้ามีการกดปุ่มสองปุ่มพร้อมกัน

en: _Domain
th: โ_ดเมน

en: _Done
th: เ_สร็จสิ้น

en: _Double-Click Delay
th: เวลาหน่วงดับเ_บิลคลิก

en: _Empty Trash
th: เ_ทขยะ

en: _Enable
th: _เปิดใช้

en: _Enable by Keyboard
th: _เปิดใช้ด้วยแป้นพิมพ์

en: _Enroll
th: _ลงทะเบียน

en: _Enterprise Login
th: บัญชีเข้าระบบ_องค์กร

en: _FTP Proxy
th: พร็อกซี _FTP

en: _Fade:
th: เ_ฟด:

en: _File Sharing
th: การแบ่งปันแ_ฟ้ม

en: _Fingerprint Login
th: การเข้าระบบด้วย_ลายนิ้วมือ

en: _Follow mouse cursor
th: _ติดตามตัวชี้เมาส์

en: _Forget
th: ล_บทิ้ง

en: _Formats
th: รูปแ_บบ

en: _Full Name
th: ชื่_อเต็ม

en: _HTTP Proxy
th: พร็อกซี _HTTP

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _High Contrast
th: _สีตัดกัน

en: _History
th: _ประวัติ

en: _Hover Click
th: การคลิกด้วยการวางแ_ช่

en: _Ignore Hosts
th: โฮสต์ที่ไ_ม่ผ่านพร็อกซี

en: _Ignore automatically obtained routes
th: ไ_ม่สนใจเส้นทางเครือข่ายที่ได้รับมาแบบอัตโนมัติ

en: _Import
th: _นำเข้า

en: _Import File…
th: _นำเข้าแฟ้ม…

en: _Inner authentication
th: การยืนยันตัวบุคคลชั้นใ_น

en: _Input volume:
th: ความดังเสียงเ_ข้า:

en: _Keep Files
th: เ_ก็บรักษาแฟ้ม

en: _Keep magnifier cursor centered
th: _รักษาตำแหน่งตัวชี้ของแว่นขยายไว้ตรงกลาง

en: _Key
th: กุญแ_จ

en: _Keyboard brightness
th: ความสว่างแ_ป้นพิมพ์

en: _Language
th: _ภาษา

en: _Large Text
th: อักษร_ขนาดใหญ่

en: _Left index finger
th: นิ้วชี้ซ้า_ย

en: _Length:
th: ความ_ยาว:

en: _Location Services
th: บริการ_ตำแหน่งที่ตั้ง

en: _Lock Screen
th: หน้าจอ_ล็อค

en: _Lock Screen Notifications
th: การแจ้งเหตุการ_ล็อคหน้าจอ

en: _MAC Address
th: ที่อยู่ _MAC

en: _Magnification:
th: _อัตราขยาย:

en: _Mail
th: เ_มล

en: _Media Sharing
th: การแบ่งปัน_สื่อ

en: _Method
th: _วิธีการ

en: _Mobile broadband
th: บรอดแบนด์_มือถือ

en: _Mouse Keys
th: บังคับเ_มาส์ด้วยแป้น

en: _Music player
th: เ_ครื่องเล่นเพลง

en: _Name
th: _ชื่อ

en: _Never prompt or start programs on media insertion
th: ไ_ม่ต้องถามหรือเปิดโปรแกรมในสื่อเมื่อใส่เข้ามา

en: _New Password
th: รหัสผ่านให_ม่

en: _New connections must ask for access
th: การเชื่อมต่อใ_หม่ต้องร้องขอการเข้าถึง

en: _OK
th: _ตกลง

en: _Open
th: _เปิด

en: _Options
th: _ตัวเลือก

en: _Other Media…
th: _สื่ออื่นๆ…

en: _Other finger:
th: นิ้ว_อื่น:

en: _Output volume:
th: ความดังเสียง_ออก:

en: _Overlaps mouse cursor
th: ซ้อน_ทับกับตัวชี้เมาส์

en: _Password
th: _รหัสผ่าน

en: _Password:
th: _รหัสผ่าน:

en: _Photos
th: _ภาพถ่าย:

en: _Plugged In
th: เมื่อเสียบ_ปลั๊กไฟ

en: _Private key password
th: _รหัสผ่านกุญแจส่วนตัว

en: _Profile:
th: โ_พรไฟล์:

en: _Purge Temporary Files
th: _ล้างแฟ้มชั่วคราวต่างๆ

en: _Recently Used
th: ใช้_ล่าสุด

en: _Remote Login
th: การเข้าระบบผ่านเ_ครือข่าย

en: _Remove
th: _ลบออก

en: _Remove profile
th: _ลบโพรไฟล์ออก

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: _Require Password
th: _ต้องใช้รหัสผ่าน

en: _Require a password
th: _ต้องใช้รหัสผ่าน

en: _Reset
th: _ล้างค่า

en: _Resume
th: _ทำงานต่อ

en: _Right index finger
th: นิ้วชี้_ขวา

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Screen Reader
th: การ_อ่านหน้าจอ

en: _Screen Sharing
th: การแบ่งปันหน้า_จอ

en: _Screen brightness
th: ความ_สว่างหน้าจอ

en: _Screen part:
th: _ส่วนของหน้าจอ:

en: _Select
th: เ_ลือก

en: _Send software usage statistics
th: _ส่งสถิติการใช้ซอฟต์แวร์

en: _Set for all users
th: _กำหนดสำหรับผู้ใช้ทุกคน

en: _Show Password
th: แ_สดงรหัสผ่าน

en: _Simulated Secondary Click
th: _จำลองคลิกที่สอง

en: _Socks Host
th: โฮสต์ _Socks

en: _Software
th: ซอ_ฟต์แวร์

en: _Sound Keys
th: ส่งเ_สียงปุ่มกด

en: _Start
th: เ_ริ่ม

en: _Sticky Keys
th: _ค้างปุ่มกด

en: _Stop Hotspot
th: ปิ_ดจุดแพร่สัญญาณ

en: _Subwoofer:
th: _ซับวูฟเฟอร์:

en: _Test Speakers
th: _ทดสอบลำโพง

en: _Test flash
th: _ทดสอบการกะพริบ

en: _Thickness:
th: ความ_หนา:

en: _Turn On
th: _เปิด

en: _Type
th: _ชนิด

en: _Type:
th: _ชนิด:

en: _Typing Assist (AccessX)
th: เครื่องมือช่วย_พิมพ์ (AccessX)

en: _Use as Hotspot…
th: ใช้เป็นจุดแ_พร่สัญญาณ…

en: _User certificate
th: ใ_บรับรองของผู้ใช้

en: _Username
th: ชื่อ_ผู้ใช้

en: _Verify New Password
th: _ตรวจสอบรหัสผ่านใหม่

en: _Video
th: วีดิ_ทัศน์

en: _View details
th: ดู_รายละเอียด

en: _Visual Alerts
th: การแจ้งเหตุด้วย_ภาพ

en: _Web
th: เ_ว็บ

en: _When the Power Button is pressed
th: เมื่อกดปุ่มเปิ_ด/ปิดเครื่อง

en: _White on black:
th: _ขาวบนพื้นดำ:

en: _Zoom
th: _ขยาย

en: audio DVD
th: ดีวีดีเพลง

en: automatic
th: อัตโนมัติ

[ctx: background, style]
en: Center
th: วางตรงกลาง

[ctx: background, style]
en: Fill
th: ยืดเต็มจอ

[ctx: background, style]
en: Scale
th: ขยายพอดีหน้าจอ

[ctx: background, style]
en: Span
th: แสดงเต็มภาพ

[ctx: background, style]
en: Tile
th: เรียงกระเบื้อง

[ctx: background, style]
en: Zoom
th: ซูม

[ctx: balance]
en: Front
th: หน้า

[ctx: balance]
en: Left
th: ซ้าย

[ctx: balance]
en: Maximum
th: สูงสุด

[ctx: balance]
en: Minimum
th: ต่ำสุด

[ctx: balance]
en: Rear
th: หลัง

[ctx: balance]
en: Right
th: ขวา

en: blank Blu-ray disc
th: แผ่นบลูเรย์เปล่า

en: blank CD disc
th: แผ่นซีดีเปล่า

en: blank DVD disc
th: แผ่นดีวีดีเปล่า

en: blank HD DVD disc
th: แผ่นดีวีดีเปล่าความจุสูง

[ctx: bounce keys delay]
en: Long
th: ยาว

[ctx: bounce keys delay]
en: Short
th: สั้น

en: bytes
th: ไบต์

[ctx: category]
en: Hardware
th: ฮาร์ดแวร์

[ctx: category]
en: Personal
th: ส่วนบุคคล

[ctx: category]
en: System
th: ระบบ

en: details
th: รายละเอียด

en: device;system;information;memory;processor;version;default;application;preferred;cd;dvd;usb;audio;video;disc;removable;media;autorun;
th: อุปกรณ์;ระบบ;ข้อมูล;หน่วยความจำ;ตัวประมวลผล;รุ่น;ปริยาย;โปรแกรม;โปรแกรมหลักๆ;ซีดี;ดีวีดี;usb;เสียง;วีดิทัศน์;ดิสก์;ถอดเสียบ;สื่อ;autorun;

[ctx: dwell click delay]
en: Long
th: ยาว

[ctx: dwell click delay]
en: Short
th: สั้น

[ctx: dwell click threshold]
en: Large
th: ยาว

[ctx: dwell click threshold]
en: Small
th: สั้น

en: e-book reader
th: เครื่องอ่านอีบุ๊ก

en: hardware
th: ฮาร์ดแวร์

[ctx: hotspot]
en: Hotspot
th: จุดแพร่สัญญาณ

en: hour | hours
th[0]: ชั่วโมง

en: identity
th: ชื่อ

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: %s
th: ใบรับรอง EAP-PEAP CA ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-PEAP CA certificate: no certificate specified
th: ใบรับรอง EAP-PEAP CA ไม่ถูกต้อง: ไม่ได้ระบุใบรับรอง

en: invalid EAP-TLS CA certificate: %s
th: ใบรับรอง EAP-TLS CA ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TLS CA certificate: no certificate specified
th: ใบรับรอง EAP-TLS CA ไม่ถูกต้อง: ไม่ได้ระบุใบรับรอง

en: invalid EAP-TLS password: missing
th: รหัสผ่าน EAP-TLS ไม่ถูกต้อง: ไม่มีรหัสผ่าน

en: invalid EAP-TLS private-key: %s
th: กุญแจส่วนตัว EAP-TLS ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TLS user-certificate: %s
th: ใบรับรองผู้ใช้ EAP-TLS ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: %s
th: ใบรับรอง EAP-TTLS CA ไม่ถูกต้อง: %s

en: invalid EAP-TTLS CA certificate: no certificate specified
th: ใบรับรอง EAP-TTLS CA ไม่ถูกต้อง: ไม่ได้ระบุใบรับรอง

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only ascii characters
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: คีย์ความยาว %zu ต้องมีเฉพาะอักขระแอสกี้เท่านั้น

en: invalid wep-key: key with a length of %zu must contain only hex-digits
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: คีย์ความยาว %zu ต้องมีเฉพาะตัวเลขฐานสิบหกเท่านั้น

en: invalid wep-key: passphrase must be non-empty
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: วลีรหัสผ่านต้องไม่ว่างเปล่า

en: invalid wep-key: passphrase must be shorter than 64 characters
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: วลีรหัสผ่านต้องสั้นกว่า 64 อักขระ

en: invalid wep-key: wrong key length %zu. A key must be either of length 5/13 (ascii) or 10/26 (hex)
th: wep-key ไม่ถูกต้อง: ความยาวคีย์ %zu ไม่ถูกต้อง คีย์ต้องยาว 5/13 (แอสกี) หรือ 10/26 (ฐานสิบหก) อย่างใดอย่างหนึ่ง

en: invalid wpa-psk: cannot interpret key with 64 bytes as hex
th: wpa-psk ไม่ถูกต้อง: ไม่สามารถอ่านค่าคีย์ความยาว 64 ไบต์เป็นเลขฐานสิบหกได้

en: invalid wpa-psk: invalid key-length %zu. Must be [8,63] bytes or 64 hex digits
th: wpa-psk ไม่ถูกต้อง: ความยาวคีย์ %zu ไม่ถูกต้อง ต้องยาวตั้งแต่ 8 ถึง 63 ไบต์ หรือเป็นเลขฐานสิบหก 64 หลักเท่านั้น

[ctx: keybinding]
en: Search
th: ค้นหา

en: label
th: ฉลาก

[ctx: login history week label]
en: %b %e
th: %e %b

[ctx: login history week label]
en: %b %e, %Y
th: %e %b %Ey

[ctx: measurement format]
en: Imperial
th: อังกฤษ

[ctx: measurement format]
en: Metric
th: เมตริก

en: minute | minutes
th[0]: นาที

en: missing EAP password
th: ขาดรหัสผ่าน EAP

en: missing EAP username
th: ขาดชื่อผู้ใช้ EAP

en: missing EAP-FAST PAC file
th: ไม่มีแฟ้ม PAC สำหรับ EAP-FAST

en: missing EAP-LEAP password
th: ขาดรหัสผ่าน EAP-LEAP

en: missing EAP-LEAP username
th: ขาดชื่อผู้ใช้ EAP-LEAP

en: missing EAP-TLS identity
th: ขาดเอกลักษณ์ EAP-TLS

en: missing leap-password
th: ขาดรหัสผ่าน leap

en: missing leap-username
th: ขาดชื่อผู้ใช้ leap

en: missing wep-key
th: ขาด wep-key

en: multiple sizes
th: หลายขนาด

[ctx: network parameters]
en: Metric
th: เมตริก

en: never
th: ยังไม่เคยใช้

en: no file selected
th: ไม่ได้เลือกแฟ้ม

[ctx: notifications]
en: Notification _Banners
th: _พาดหัวการแจ้งเหตุ

[ctx: notifications]
en: Show Message C_ontent on Lock Screen
th: แสดงเนื้อ_หาข้อความในหน้าล็อคหน้าจอ

[ctx: notifications]
en: Show Message _Content in Banners
th: แสดงเ_นื้อหาข้อความในพาดหัว

[ctx: notifications]
en: Sound _Alerts
th: เสียงแจ้งเ_ตือน

[ctx: notifications]
en: _Lock Screen Notifications
th: การแจ้งเหตุการ_ล็อคหน้าจอ

[ctx: notifications]
en: _Notifications
th: _การแจ้งเหตุ

en: page 1
th: หน้า 1

en: page 2
th: หน้า 2

en: page 3
th: หน้า 3

[ctx: print job]
en: Aborted
th: เลิกพิมพ์

[ctx: print job]
en: Canceled
th: ยกเลิก

[ctx: print job]
en: Completed
th: เสร็จแล้ว

[ctx: print job]
en: Paused
th: พักพิมพ์

[ctx: print job]
en: Pending
th: รอดำเนินการ

[ctx: print job]
en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

[ctx: print job]
en: Stopped
th: หยุด

[ctx: printer state]
en: Configuring
th: กำลังตั้งค่า

[ctx: printer state]
en: Does not accept jobs
th: ไม่รับงานพิมพ์

[ctx: printer state]
en: Installing
th: กำลังติดตั้ง

[ctx: printer state]
en: Offline
th: ออฟไลน์

[ctx: printer state]
en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

[ctx: printer state]
en: Ready
th: พร้อม

[ctx: printer state]
en: Stopped
th: หยุด

[ctx: proxy method]
en: Automatic
th: อัตโนมัติ

[ctx: proxy method]
en: Manual
th: กำหนดเอง

[ctx: proxy method]
en: None
th: ไม่ใช้

en: reset
th: ล้างค่า

en: screen;lock;diagnostics;crash;private;recent;temporary;tmp;index;name;network;identity;
th: หน้าจอ;ล็อค;วินิจฉัย;พัง;ส่วนตัว;ล่าสุด;ชั่วคราว;tmp;ดัชนี;ชื่อ;เครือข่าย;เอกลักษณ์;

[ctx: secondary click]
en: Short
th: สั้น

[ctx: secondary click delay]
en: Long
th: ยาว

[ctx: service is active]
en: Active
th: ทำงานอยู่

[ctx: service is disabled]
en: Off
th: ปิด

[ctx: service is enabled]
en: Enabled
th: เปิดใช้

[ctx: service is enabled]
en: On
th: เปิด

en: share;sharing;bluetooth;obex;
th: แบ่งปัน;ใช้ร่วม;บลูทูท;obex;

en: share;sharing;ssh;host;name;remote;desktop;media;audio;video;pictures;photos;movies;server;renderer;
th: แบ่งปัน;ใช้ร่วม;ssh;โฮสต์;ชื่อ;แม่ข่าย;เดสก์ท็อป;สื่อ;เสียง;วีดิทัศน์;ภาพ;ภาพถ่าย;ภาพยนตร์;เซิร์ฟเวอร์;โปรแกรมวาดแสดง;

[ctx: shortcut window]
en: Cancel search
th: ยกเลิกการค้นหา

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the overview
th: ย้อนกลับไปยังภาพรวม

[ctx: shortcut window]
en: Panels
th: พาเนล

[ctx: shortcut window]
en: Quit
th: ออก

[ctx: shortcut window]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: slow keys delay]
en: Long
th: ยาว

[ctx: slow keys delay]
en: Short
th: สั้น

en: today
th: วันนี้

en: undefined error in 802.1x security (wpa-eap)
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ได้บัญญัติไว้ในความปลอดภัย 802.1x (wpa-eap)

[ctx: universal access, brightness]
en: High
th: สูง

[ctx: universal access, brightness]
en: Low
th: ต่ำ

[ctx: universal access, color]
en: Full
th: เต็มที่

[ctx: universal access, color]
en: None
th: ไม่ใช้

[ctx: universal access, contrast]
en: Co_lor
th: _สี

[ctx: universal access, contrast]
en: High
th: สูง

[ctx: universal access, contrast]
en: Low
th: ต่ำ

[ctx: universal access, thickness]
en: Thick
th: หนา

[ctx: universal access, thickness]
en: Thin
th: บาง

en: unspecified error validating eap-method file
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่ได้บัญญัติไว้ขณะตรวจความถูกต้องของแฟ้ม eap-method

[ctx: volume]
en: Unamplified
th: ไม่ขยาย

en: yesterday
th: เมื่อวาน
